ALKMAAR VIERT 8 OCTOBER HET ONTZET VAN ALKMAAR grondslag van de vrije Nederlandse staat Sprookjesachtige fakkeloptocht UIT OUDE TIJDEN HERDENKINGSREDE MR. C. J. DE LANGE: Een waarschuwend woord PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 8 October 1947 Reveille en aubade MET EEN UITSTEKEND geslaagde lampion- en fakkeloptocht is gisterenavond het 8 Octoberfeest 1947 ingeluid. Reeds bij het invallen van de schemering stroomden de kinderen naar het oude vertrouwde Waagplein. Om zeven uur was het één men gelmoes van Alkmaar's jonge zonen en dochters en de honder den lampions gaven het geheel een sprookjesachtige aanblik. Op de achtergrond baadde de Mient in een zee van licht en de Vo- lendammers, die iedere Vrijdag in onze stad komen spelen, troonden nu op een geheel verlicht en versierd vlot, dat midden op het Mient-water dobberde. Om op de optocht terug te ko men; om 7 uur precies zette de Postharmonie zich in beweging en de eerste groep kinderen sloot zich aan. Vervolgens kwamen St. Cae- cilia, Soli Deo Gloria en Excelsior, welk laatste muziekcorps de stoet sloot. Ruim 1200 kinderen liepen in deze prachtige optocht mee. Ruim 1200 glunderende en echt- blijde kindergezichten trokken aan de honderden kijkers voorbij. De verkenners ook andere jeugd verenigingen liepen in de stoet hadden hun stokken met een klein lampje verlicht, hetgeen een bui tengewoon aardige vondst was. Ook hadden verschillende kinderen eigengemaakte lampions, waarvan vooral een mooie rose vis opviel. Natuurlijk vloog er wel eens een enkele maal een lampion in de brand en we zagen zelfs een klein jongetje diep verontwaardigd en huilend in de massa verdwijnen. Echt kinderlijk, ^naar sneu. Vanaf het Waagplein ging de stoet via Fnidsen, Appelsteeg, Zaadmarkt, St. Annastraat, Verdronkenoord, Kraan- buurt Langestraat. Koorstraat, Oudegracht. Zilverstraat, Nieuw- landersingel, Ritsevoort, Laat, Huig- brouwerstraat, Mient, Marktstraat en Nieuwesloot naar de Brandweer kazerne, waar de optocht werd ont bonden. De vier muziekcorpsen ver zamelden zich hier en trokken ge zamenlijk via Langestraat en Hout- til naar het Waagplein, waar zij o.l.v. de heer G. Anderson gezamen lijk een tweetal marsen ten gehore brachten. Het spreekt vanzelf, dat hiervoqr buitengewoon veel belang stelling bestond. Dit was dan het einde van de „officiële" feestviering gisteravond. Doch de menigte, die door alle drukte op de been was, verspreidde zich deels over het kermisterrein en deels naar de verlichte en ver sierde straten. Het is niet doenlijk om alle straten hier te noemen, doch enkele uitzonderingen mogen toch worden gemaakt. Zo bijvoor beeld we schreven het reeds de Mient, waar de duizenden bolle tjes een schitterend effect bieden. Ook de Hekelstraat en Magdalenen- straat zijn treffend versierd en ver licht. Hierbij moeten we echter di rect toegeven, dat dit soort straatjes, door hun geringe breedte, bij uit stek geschikt zijn voor dit doel. De Spoorstraat, waar dit jaar voor het eerst een schitterende verlichting is aangebracht, biedt ook een sprook jesachtig gezicht. Wanneer men vanaf het Texelse Hek deze straat inkijkt, lijkt het of een ontzaglijk brede rij lichtpuntjes over de straat hangt. In werkelijkheid hangen er slechts twee enkele rijen, aan weers kanten één. Over de kermis kunnen we deze keer kort zijn. Hierover hebben we enkele weken geleden voldoende geschreven. Het zij echter vermeid, dat de belangstelling voor de ker mis gisteren niet meeviel, hetgeen zo vlak na de kermisweek niet on begrijpelijk is. Voor de exploitanten is het te hopen, dat er vanavond meer „klanten" komen. Zoals be kend is de kermis tot 3 uur van nacht geopend. Reveille en Aubade Begunstigd door fraai herfst weer begon vanmorgen de viering van de 374ste verjaardag van Alkmaars Ontzet, met de vrolijke klanken van de reveille. Op de Stenen Brug, t.o. de Langestraat, stonden op dit moment vele hon derden kinderen in wijde kring rond de dirigent, Nic. Akkerman, die ditmaal de taak, die Corn. Jonker zovele malen op zich had genomen, vervulde. Ook leden van de verschillende 8 October- commissies waren hier aanwezig, gestoken in het deftige zwart en getooid met een rood-witte feest- cocarde. 'Met begeleiding vna St. Caecilia en Soli Deo Gloria zongen de kin deren voor het eerst op deze dag het lied „Van Alkmaar de Victorie", gevolgd door het liedje „Ik hou van Holland" en het „Alkmaarse Vlagge- lied". Er bestond voor deze reveille reeds een grote publieke belang stelling. Na afloop trokken de kinderen die stadsvlaggen, de rood-wit-blau- we vlag en oranjevlag met zich meedroegen, met St. Caecilia voor op, waarachter de bestuurs- en commissieleden van de 8 October- vereniging, achter het vaandel en aan het eind van de stoet het muziekkorps „Soli Deo Gloria", gevolgd door vele Alkmaarders-in- feeststemming, via Langestraat, Houttil, Magdalenenstraat, Hofplein Nieuwesloot, St. Laurensstr., Koor straat, Laat, Payglop en Langestr. naar het Stadhuis, waar, behalve de loco-burgemeester, de gemeente secretaris en andere autoriteiten, ook de echtgenote van de burge meester, prof. mr. A. Koelma, die nog steeds wegens ziekte zijn ambts bezigheden niet kan vervullen, op Bouvtverbod 8 OCTOBER De resoluties laten ons weten, dat, evenals nu, het bouwen van huizen op bepaalde plaatsen verboden was zonder toestemming van de overheid. Derk~Arian Heijden was 8 Óet. 1555 bezig met het timmeren buiten de Geesterpoort. Enkele dagen later kreeg hij bericht niet verder te gaan dan het nu was. Hij mocht wel doorgaan, maar met lichter materiaal. Door dit geval werd nu hetzelfde bepaald voor alle andere buiten de poor ten staande huizen. Bij overtre ding moest een en ander op kos ten van de bouwer worden afge broken of gerepareerd op last van burgemeesteren. Ook nu hoort men meermalen van het stopzet ten of afbreken van zonder ver gunning van de overheid begon nen bouwwerken. De geschiede nis herhaalt zich dus ook hier. het bordes in afwachting stonden. Ook het erelid van de Ontzetver eniging, dhr. Kuyper, stond op het bordes. Hier zongen de kinderen het liedje „Gelukkig Vaderland" en en kele liederen, die zij ook op de Stenen Brug hadden gezongen. Op het aardig voorgedragen Vlaggen- lied volgde een hartelijk applaus van de honderden, die zich om en nabij 't stadhuis hadden verzameld. Met het Volkslied werd deze kin derzang, aangeboden aan mevrouw Koelma, besloten. De meisjes Loes Brandsma en Ietje Barten overhan digden aan de burgemeestersvrouwe een fraai bouquet rose anjers met gele theerozen. Een door de dirigqnt Niek Akkerman aangeheven „Lang leve de burgemeester" werd met een spontaan hoera door de honder den kinderen beantwoord. Zoals gebruikelijk, ontvingen de kinderen hierna een tractatie, namens de burgemeester van de Victoriestad. Hierna werd bestuurs- en commis sieleden in de raadzaal een ver versing aangeboden. Koraalmuziek, ten gehore ge bracht door de Chr. Muziekvereni ging „Soli Deo Gloria", onder di rectie van de heer J. Schoen, gaf hierna een religieuze wijding aan de herdenking in deze vroege mor genuren. Het programma, dat van af het bordes van het stadhuis ten gehore werd gebracht, begon met het Victorielied en eindigde met onze nationale hymne. Feestelijke start! Voor de kinderen, die natuurlijk op deze Alkmaarse feestdag alle maal vrijaf hadden, werd op de Laat een behendigheidswedstrijd gehouden. Circa 120 jongens, van elke school 10, namen hieraan deel. Met een hoge hoed op het hoofd, moesten zij een kruiwagen voort duwen, waarin een andere jongen gezeten was. St. Caecilia zorgde hier voor de zo welkome muzikale opluistering en er was veel belang stelling, vooral van de zijde van de schooljeugd. Intussen had zich op het Hofplein een stoet van ruim 600 kinderen verzameld, die met Excelsior voor op en getooid met allerlei kleurige mutsen van eigen makelij, een op tocht door de stad maakte, via Nieuwesloot, St. Laurensstr., Lange straat, Huigbrouwerstraat, Laat, Bo- terstraat, Langestraat, St. Laurens- straat en via Nieuwesloot weer naar het Hofplein. Het was een fleurige en vrolijke stoet. Voor het grotere publiek was er een aardige attractie op het Waag plein. Hier werd om 10 uur een gymnastiekdemonstratie gegeven door De Halter (dir. de heer K. Boot), Turnlust (dir. de heer Jb. van Zonen) en Jong Holland (dir. de heer F. Nol). De gymnasten, die zich in de Schoolstraat hadden ver zameld, trokken, met de kranige Postharmonie voorop, via Nieuwe sloot, St. Laurensstraat, Langestraat en Houttil naar het Waagplein; de kijklustigen in grote getale achter zich aan. Zoals elders had politie hier voor een keurige afzetting ge zorgd, zodat zeer velen het altijd interessante schouwspel van Alk maars gymnasten konden volgen. Tractatie ouden van dagen Een gebeurtenis, die in het feest programma niet was aangekondigd, willen we niet onvermeld laten. Onder de vele sub-commissies, die HINDERWET. ALKMAAR. Op de gemeente secretarie is ter inzage gelegd een verzoek met bijlagen van N. Tim mermans Graan- en Meelhandel en Maalderij alhier, om vergunning tot het uitbreiden van de kunst- mestmengerij, door bijplaatsing van een electromotor van 7V2 P.K., in het perceel Schermerweg nr. 86. Bezwaren tegen deze uitbrei ding kunnen worden ingediend ten stadhuize, mondeling op Dinsdag 21 October e.k., des voorm. te 11 uur en schriftelijk vóór of op die tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelde dag kan men op de se cretarie dezer gemeente van de terzake ingekomeh schrifturen kennis nemen. BENOEMING Door de Vakgroep Detailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken is voor het a.s. Vakexa men benoemd tot examinator de heer H. Haijtema Pzn. alhier. Ds heer H. werd eveneens benoemd tot examinator bij het najaars examen voor het Wijndiploma. EEN RADIO REVUE MET LOU BANDY IN HET GULDEN VLIES. ALKMAAR. Zondag 12 Octo ber des avonds 8 uur kan men een door Herman Rinket's Variété uit gebrachte Radio-Revue „Draag de zon in je hart" bewonderen. Deze revue is gemaakt door de bekende auteur Hans Nesna.. Tal van eerste rangs variété- en radio-artisten o.a. Lou Bandy, Frans du Mee, De Wama's, Coby Beek, Joop dé Leur Ted. Valerio en Greet van Schaik' werken hieraan mede. DIERENBESCHERMING. Alkmaar. voor het te stichten dierenasyl van Bobbie f 2,50. In de omgeving van de Ver meerstraat is zwervend aangetrof fen een jong zwart poesje witte punt aan de staart. Ontvangen van mevr. N. f 2, voor het te stichten dierenasyl. Zwervend te Alkmaar zijn aan getroffen een zwart hondje, witte borst en een bruin langharig hond je en een Cypers poesje, witte punt aan de staart. Adres: Inspecteur C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. het 8 Octoberbestuur bij de organi satie van het feest assisteren, be hoort ook de cpmmissie voor trac tatie van ouden van dagen. Om 10 uur begaf deze zich naar de Dia conie en naar de Piusstichting, waar de oudjes met een feestgave van de 8 Octobervereniging wer den verblijd. De mannen lieten zich hun rokertje en de dames het ge bakje goed smaken en gaven blijk deze aardige attentie ten zeerste op prijs te stellen. Officiële herdenking In de binnenstad vooral heerste in de loop van de 'morgen een fees telijke drukte. Tegen twaalf uur begaven honderden zich naar het Victoriepark, waar de traditionele, officiële herdehking plaats vond. Behalve het gemeentebsetuur en vele genodigden, waren hier ook de deputaties van de Ontzetvereni'gin- gen uit Leiden en Groningen aan wezig. Uit Leiden waren er de voor zitter en secretaris van de 3 Octo bervereniging, de heren W. v. d. Laan en E. Wichers Rollandet, als ook de voorzitter van de Leidse Optochtcommissie, de heer B. de Koning. De voorzitter der 8 Octoberver eniging, mr. C. J. de Lange, sprak hier de herdenkingsrede uit, voor een verslag waarvan wij naar el ders in dit blad verwijzen. Het mannenkoor „Orpheus" zong o.l.v. Karei Böhne het „Geuzenven del op de Thuismars" van Fred. J. Roeske, het Wilhelmus en Valerius' „Bede voor het Vaderland". Tot slot werd door alle aanwe zigen het Victorielied gezongen. Terwijl de duizenden, die deze her denkingsplechtigheid hadden bijge woond, weer stadwaarts trokken, bespeelde de stadsbeiaardier, de heer B. J. van Veen, het carillon van de Waagtoren, met een pro gramma van vaderlandse liederen. In de versierde raadszaal, waar een miniatuur Victoriebeeld voor de schouw stond opgesteld, gaf mr. de Lange uiting aan zijn teleur stelling, dat de burgemeester nog niet aanwezig kon zijn. Hij ver heugde zich er echter over, dat mevr. Koelma bij de aubade wilde recipiëren. Hij uitte de beste wen sen voor het herstel van de burge meester en hoopte, dat we hem de volgende 8 October in goede wel stand mogen aanschouwen. Hij bracht de loco-burgemeester dank voor de medewerking, die van het gemeentebestuur werd ontvangen. De loco-burgemeester, van Slinger land, bracht namens de burgemees ter het Bestuur der 8 Octoberver eniging dank voor de wijze, waarop dit feest was georganiseerd. Ver geleken met 25 jaar geleden mag een grote vooruitgang en de alge mene deelname geconstateerd wor den. Hij hoopte, dat het volgend jaar, eén kroonjaar van het ontzet, het feest metc nog meer luister zal worden gevierd. EINDELIJK! Naar wij vernemen zal deze maand nog begonnen worden met de herstelwerkzaamheden van het gedeelte Westerweg tussen Zeven- huizerlaan en Vennewatersweg. Dit gedeelte, waar ook de zware bussen naar de Egmonden op rijden is in een dusdanijr slechte en voor wielrijders onberijdbare toestand gekomen dat herstel niet langer uit mag blijven! Er zal nu bestra ting aangebracht worden! BURGERLIJKE STAND ZIJPE. Geboren: Neeltje G.. d. van J. P. Raven en N. Wit; Maria P. T„ dochter van W. B. Janssen en C. M. Groen; Gerrit J., zoon van B. Kistemaker en A. Bakker; Johanna A. M„ dochter van G. W. Apeldoorn en C. H. M. Slijkerman; Maartje C. dochter van P. Bgkker en P. L. M. Alsemgeest; Cornelia M„ dochter v. P. Mulder en C. J. Bommer; Ma rieke A., dochter van J. den Das en J. Glas. Ondertrouwd: N. Blom en M. L. W. Krüger; W. Rampen en T. Zee man; C. van der Vlies en E. Rond hout; J. Dalenberg en M. Bouwen. Gehuwd: J. P. Boontjes en G. Hoogland; A. Struijf en W. J. van Essen; C. H. A. Keijzer en W. M. Kemp. Oveleden; R. Van .Nispen, oud 65 jaar. Nieuwe ramen in de kapel St. Elisabeth-ziekenhuis De kapel van het St. Elisabeth- ziekenhuis in de v. Everdingenstraat is sinds enige tijd een achttal nieuwe glas-in-lood-ramen uit de ateliers van de schilder Stockhof de Jong ryker. Naast de opaline kruisweg, die al geruimen tijd de wanden van de stemmige kapel siert, mogen zij zeker een waardevolle aanwinst ge noemd worden. De ramen zijn licht gehouden en zijn van een eenvou dige compositie. De schilder heeft alle overdadigheid vermeden en is sober gebleven in het gebruik van zijn lood. zodat de kleurvelden door niet te zware lijnen juist voldoende geaccentueerd werden. In een zevental ramen zijn de ze ven werken van barmhartigheid uit gebeeld, het achtste stelt voor de Charitas, beoefend door de Zusters Augustinessen van Barmhartigheid, die het ziekenhuis, zoals bekend be dienen. Met deze kunstwerken en zijn kruisweg heeft Stockhof de Jong het kleine intieme Godshuis tot een waardige plaats van meditatie, en gebed omgetoverd. Wellicht dat men er binnen niet al te lange tijd toe zal overgaan ook de ramen in het priesterkoor, wier enige verdienste is, dat zij een gedempt licht door laten, door andere te vervangen. A.F.C.-NIEUWS Belangrijk bericht betreffende training Voor de a.s. winter zijn de uren voor de training en indoortraining als volgt: Dinsdag 7.30 uur: voor het eerste en tweede elftal op het terrein. Woensdag 7 uur: adspiranten F. G. H; 7.45 uur: adspiranten C, D, E; 8.30 „uur: junioren en senioren 3e, 4e en 5e elftal plus algemene reser ves etc. Donderdag 7 uur: welpen; 7.45 uur adspiranten' A en B; 8.30 uur: het eerste en tweede elftal. Zij, die niet op de voor hen vast gestelde tijd kunnen trainen, stellen zich in verbinding met de trainer of technische- of keuze-commissie. Voor iedereen Gij allen leeft-mede en voelt veel voor onze mooie katholieke voet balvereniging R.K.A.F.C., maar hoe uw steun te verlenen? Wel, door onderstaande goed te lezen. Ie. Indien uw bedoeling alleen is steun te verlenen, door u op te geven als donateur of donateur begunstiger: resp. f 2.50 of f 5. per jaar. 2e. Door u op te geven als steu nend lid, waarbij'u recht hebt op het bezoeken der' wedstrijden en bijwonen der vergaderingen. Kosten hiervoor zijn f 0.10 per week of f 5.20 per jaar. 3e. Door u op te geven voor een seizoenkaart a f 2.50 per seizoen, waarmede u alle AFC-wedstrijden kunt bezoeken. 4e. Door als r.k. sportbeoefenaar u op te geven bij RKAFC en mede te werken aan de verdere opbouw en groei van RKAFC. Daarom wendt u tot gen der onderstaande adressen van de bestuursleden: H. J. ten Berge, Rippingstraat, voorzitter; S. M. Spruit, Kennemerstraatweg 181, secretaris; P. C. Hulskamp, Baan- singel 14, penningmeester; Jac. A. Smit. Akkerhoornbl.straat 18; W. A. Brugman, Veermeerstraat 34; P. de Graaf. Laat 187; J. W. Kwant, Madeliefstraa^ 11- WantAFC moet ook uw club worden. Daarom wacht niet tot morgen, maar doe het vandaag. De PPC-er. SCHAKEN KAMPIOENSCHAP ALKMAAR EN OMSTREKEN Als kampioen 1947 eindigde In de Hoofdklasse de heer E. D. de Waal met 2 y2 punt uit 3. Door twee makkelijke overwin ningen, respectievelijk op de heren Seewald en Kayser stonden de kan sen van Appel Jr. met 2 punten uit 2 het best. De Waal speelde remise tegen Seewald en won van Kayser, zodat hij met ly2, punt uit 2, de be slissingspartij tussen hem en Appel Jr. moest winnen, wilde hij kam pioen worden. De Waal speelde met wit en wist in een uitstekend gespeelde positie partij de zege te behalen. De partij zelf liep als volgt: Wit opende met d4 en pf3. Met verwisseling van zetten ontstond 't aangenomen damegambiet. Beide partijen behandelden de opening zeer goed. Op de 11e zet speelde wit d4d5, een bekende manouvre in deze opening, waardoor de open d- lijn tot zijn recht kwam. Vereenvou diging volgde en op werkelijk zeer fraaie wijze wist wit 2 vrij-pionnen te creëren. 68 zetten hield zwart het vol, toen zwichtte hij in een toren eindspel voor de enigste pion op het bord n.l, wits b-pion. Tweede werd Appel Jr. met 2 p. uit 3; derde Seewald (die wat tegen viel) 1 punt en vierde E. G. Kayser met punt. «In de 1ste klasse werd kampioen Huiberts. Een jonge agressieve spe ler, met een bijzondere schaak»in- tuïtie. Zijn spelpeil zou er zeer op vooruitgaan, indien hij zijn zetten nauwkeuriger leerde berekenen. 2de Cool, 3de en 4de Haksteen en Leu- sink. In de 2de klasse werd kampioen de heer C. P. Woutersen; 2e Zijp, 3e Schaap. Schaakenthousiasten, die deze win ter hun krachten eens in de compe titie willen meten, kunnen zich als lid opgeven op de Alk. Schaakclub V.V.V., speelavond elke Maandag in het Wapen van Heemskerk. OLYMPUS-NIEUWS Zondag hebben we onze eerste buitentraining gehad, en zoals we hoopten is dit een succes geworden. Het weer werkte goed mee, en dit was ook aan de prestaties te mer ken. Er werd met veel animo gelo pen en het tempo was zodanig, dót wij met veel training niet bang be hoeven te zijn voor het a.s. wed- strijdseizoen. Maar dan zal er door alle leden getraind moeten worden en niet alleen door een kerngroep van 1012 personen. Er zal van nu af aan zeer streng de hand aan wor den gehouden, wie wel en wie niet de training volgen. Wie door bijzondere omstandig heden onmogelijk de training kan bijwonen, is verplicht een afbericht te sturen aan de secretaris. De training wordt gehouden op Vrijdagavond van 810 uur in de St. Bavoschool, Nieuwstraat. Nieuwe leden en donateurs kun nen zich opgeven aan de volgende adressen: Voorzitter A. Gerfen, p.a. Boekhandel POA, Payglop 7; pen ningmeester J. J. G. de Winter, Ken nemerpark 13 en secretaris P. C. M. Vennsker, Ho.utweg 17. Katholieke athleten en sportlief hebbers toont uw belangstelling voor uw R.K. Athletiekvereniging; dus wordt lid of donateur. HEILOOëR DAMCLUB De 2de ronde in de damcompeti- tie bracht de volgende uitslagen: A. DekkerJ. Geuzebroek 11 J. de GeusH. Verwer 11 S. de GeusK. Tuinman 11 C. de GraafC. Adrichem 11 J. SprenkelingA. Kroon 20 De stand is nu: Verwer en de Graaf 3 punten; Geuzebroek, J. de Geus, Sprenke ling en S. de Geus ieder 2 punten; Dekker en Adrichem 1 punt plus 'n afgebroken partij; Tuinman en Kroon ieder 1 punt. H. S. V. 1—ASSENDELFT 1 HEILOO. Zondag as. om 14,30 uur speelt HSV 1 tegen het sterke Assendelft 1. Dit zal een zeer span nende strijd' worden. Assendelft immers staat nog ongeslagen aan de kop. We zullen hopen dat J. Schuit, die gepasseerde Zondag te gen IEV een hoofdblessure opliep, ook van de partij za^ zijn. Denkt er om heren, Heiloo rekent op een overwinning. BURGERLIJKE STAND SINT PANCRAS. Geboren: Catharina J.. dochter van J. Lange- dijk en B. G. Kloosterboer; Pieter, zoon van P. de Ruyter en J. Roo- sloot; Abram, zoon van A. Bierste ker en N. Oppedijk. Gehuwd: W. Kloosterboer en C. H. Isaksson. Overleden: A. Zwart, oud 73 jaar. HET WONINGPROBLEEM SINT PANCRAS. In het mid delpunt van de belangstelling staat tegenwoordig het volkshuisvestings probleem. Zowel vanwege het Rijk als de Gemeente worden zoveel mo gelijk die maatregelen genomen om tegemoet te komen aan de woon- ruimtenood. Het „Financieringsplan 1947" be oogt, door het verlenen van Rijks subsidies, vooral particulieren op te wekken tot woningbouw over te gaan. Daarbij sluit tevens aan de woningbouw volgens de woningwet door middel van een woningbouw vereniging. In samenwerking met de Midden standsvereniging „Ons aller Belang" is vanwege het gemeentebestuur 'n openbare bijeenkomst georganiseerd waarin de heer P. A. van het Hout, secretaris van de Nat. Woonraad te Amsterdam, zal spreken over het Financieringsplan 1947 en over de woningbouw door een woningbouw vereniging. Gemelde bijeenkomst zal worden gehouden op a.s. Vrijdag 10 October om 7.30 uur in de zaal van de heer J. Bouwstra. Tot het stellen van vragen bestaat gelegenheid. Alle inwoners worden opgewekt deze belangrijke vergade ring over dit zeer actuele onder werp te bezoeken. 'T VELD. CONTACTRAAD Tot definitieve bestuursleden van de eontactraad zijn in de laatst ge houden bijeenkomst gekozen de heren W. J. Keesom, F. C. Jong en W. Kolkman, resp. in de functie van Voorzitter, Secretaris en Pen ningmeester. De vergaderingen zullen worden gehouden op iedere eerste Vrijdag van de maand. L.T.B. Van 23 tot 25 October zal in onze parochie een triduum worden ge houden, georganiseerd door de R.K. Bond v. h. Gezin. Op de sluitings dag daarvan, tevens feest van „Christus Koning", zal door de L.T.B. haar oogstdankdag worden gehouden. Onder de Hoogmis zul len tijdens de Offerande producten van de oogst der leden uit dank baarheid worden aangeboden aan Hem, Die groei en wasdom schenkt. Deze offers zullen onder de meest behoeftige paroclyanen worden verdeeld. Zowel van de leden! van de L.T.B. als van de L.T.J. wordt verwacht dat zij zich die dag niet onbetuigd zullen laten. Aan de tweejarige tuinhouwcur- sus wordt door 22 cursisten deelge nomen, terwijl ook de vervolgcur sus in bedrijfseconomie, mechanisa tie, boekhouden etc. door 22 leer lingen wordt gevolgd. Deze cursus begint op 15 October a.s. De motor cursus waarmee op 28 dezer zal worden begonnen is nog niet geheel voltallig. R.K. DAMCLUB „D.I.D." De uitslag van de onderlinge competitie is als volgt: W. Schouten A. Broersen 02; C. WijnkerP. Broersen 20; J. BlankendaalW. Spaans 02; H. de GraafM. Mo ras 11; L. ValkJ. Dekker 20. 2e kl. J. BakkerD. Bleeker 20; C. WijnkerH. Spaans 02; C. Jon ker—W. Boekei 2—0; A. Pater—N. Broersen 20. R.K. BOND VAN HET GEZIN Als hoofdschotel van haar winter- program heeft de R.K. Bond voor het Gezin een serie van 5 Ouder avonden georganiseerd. De diverse zeer belangrijke onderwerpen, wel ke alle gehuwden mogen en moe ten weten, zullen worden behan deld door Kapelaan H. Brans. De eerste bijeenkomst zal worden ge houden in het parochiehuis op Dinsdag 14 October a.s. Verwacht wordt dat alle gehuwden in het be lang van hun gezin deze en ook de volgende avonden present zullen zijn. De bus van Kees rijdt uit alle richtingen. Oppasmoeilijkheden worden gaarne door het bestuur van de J.V.G. (Nel de Boer. Tr. Wijnker Pd. en Rie Slijkerman) uit de weg geruimd, mits van deze moeilijkheden tijdig aan dit bestuur kennis wordt gegeven. De raambil jetten geven nadere inlichtingen. LANGEDIJKER GROENTEN- CENTRALE BROEK OP LANGENDIJK. In de dezer dagen gehouden be stuursvergadering van de Veilings vereniging Langedijker Groenten- Centrale te Broek op Langendijk heeft de veilingleider de heer G. de Boer Kz. een uiteenzetting ge geven van de nieuwe regeling voor de afzet van witte kool. Verscheidene leden stelden hier na vragen, waarna bleek, dat men zich in het algemeen met de ge troffen maatregelen kon vereni gen. De heer C. Wagenaar Kz„ vertegenwoordiger van de handel raadde aan. te zorgen dat de ex port niet de slechtste kwaliteit krijgt, aangezien men de kleinste Bij de officiële herdenking in het Victoriapark sprak mr. C. J. de Lange, de voorzitter van „Alk maars Ontzet", een rede uit, waaraan wij het volgende ontle nen. De geschiedschrijving al dus begon Mr. de Lange heeft niet alleen ten doel belangrijke gebeurtenissen aan de vergetel heid te ontrukken, maar ook ons, die weten, wat uit die gebeurte nissen is voortgekomen, in staat te stellen, door vergelijking en overdenking een antwoord te ge ven op de vraag, waartoe, het geen in onze tijd gebeurt, zal leiden. Van de geschiedschrijver mogen wij verwachten, dat hij de resultaten van zijn bestudering der bronnen waarheidsgetrouw neerschrijft en zich door geen en kel motief, zelfs niet door vader landsliefde, daarvan laat afhou den. Het ontzet van Alkmaar viel in het begin van de 80-jarige oorlog en wij kunnen ter herdenking van het beleg onze aandacht uitsluitend op Alkmaar in het jaar 1573 rich ten, zoals ik aldus spr. meer malen gedaan heb; maar wij kun nen ook meer in het algemeen trachten ons een beeld te vormen van de feiten en verhoudingen, die tot de vestiging van de Nederlandse staat hebben geleid. Aan de hand van een citaat uit het woord, dat wijlen dr. J. W. Berkelbach van der Sprenkel aan zijn werk „Oranje en ae vestiging van de Nederlandse Staat" liet voorafgaan, schilderde spr. de si4 tuatie van de Nederlanden in 1570; daar was een opstand tegen het wettige gezag van Koning Philips II uitgebroken, welke opstand lang niet algemeen was. In 1572 stonden in de Noordelijke Nederlanden de steden Dordrecht, Haarlem, Leiden, Gouda, Gorkum, Oudewater. Alk maar, Hoorn, Enkhuizen, Medem- blik, Edam en Monnikendam aan de zijde der opstandelingen; niet het zeer belangrijke Amsterdam, even min Rotterdam, welke stad echter spoedig zou volgen. De troepen van Philips II, onder leiding van Alva, die men regeringstroepen zou kun nen noemen, zagen zich gesteld te genover gewapende opstandige ben den, de Geuzen genaamd, die onder leiding stonden van Prins Willem van Oranje. Alva's taak was de steden, die de zijde der opstande lingen hadden gekozen, te onder werpen. Daarentegen trachtten de Geuzentroepen tijdig toegang tot een stad te verkrijgen, teneinde de sterkte, die de stad opleverde, te benutten. 1 Het beleg. Na de val van Haarlem, dat zich na een beleg van 31 weken op 13 Juli 1573 overgaf, was het te voor zien, dat de Spanjaarden naar het Noorden zoudem doorstoten. Reeds op 16 Juli van dat jaar stonden dan ook reeds 2500 voetknechten en vier troepen ruiters voor de wallen van Alkmaar, om deze stad bij ver rassing te nemen, of door belege ring in te sluiten. De Geuzentroe pen lagen tussen Heiloo en Egmond. De strijdvraag in Alkmaar wgs in die dagen: de Geuzentroepen bin nen laten en daarmede zich scha ren aan de zijde der opstandelin gen, of buigen voor de macht van het wettige gezag, dat het zoveel sterkere Haarlem had overweldigd. In populair geschreven nieuwe verhalen wordt het voorgesteld, dat na een lang beraad van de vroed schap, deze min of meer onder de druk der bevolking, het besluit nam tot het binnenlaten der Geuzentroe pen. Blijkens het ooggetuigenver slag, hetwelk Nanning van Foreest in zijn „Belegering der Stad Alk maar" gaf, heeft de zaak een ge heel ander verloop gehad. Volgens dit verslag zouden de troepen van de Prins, na het verbreken der sloten en grendels van de poorten, zich in de stad hebben genesteld, waarna de Spanjaard, zijn aanslag mislukt ziende, was teruggetrok ken. Op 21 Augustus verschenen de Spaanse troepen, nu in veel groter getal, opnieuw voor Alkmaan; 800 Geuzen, met het betrekkelijk ge ringe voordeel van het bezit der zwakke vesting, die Alkmaar vorm de, zouden zich tegen 16000 man regeringstroepen te verdedigen heb ben. Van groot "belang bij deze on gelijkheid der sterkte was de hou ding der bevolking, die een won der van dapperheid en volharding heeft opg^Jeverd. Gedurende zeven weken werd de krachtigste weer stand geboden, waaraan niet alleen mannen, maar ook vrouwen, jon gens en meisjes deelnamen. Deze weerstand maakte het mogelijk het enige middel tot ontzetting der stad: het wassende water aan te wendgn, daardoor de stad te ont zetten en het Noorderkwartier voor de opstandelingen te behouden. Voor het eerst faalde Alva en. was de tegenstand tegen de rege ringstroepen met succes bekroond. Een jaar later bracht Leiden Alva een tweede nederlaag toe. Zo ble ven Holland en Zeeland voor de opstandelingen bewaard en kon vanuit die gewesten de vorming van de vrije Nederlandse staat be ginnen, om na vele jgren in de vrede van Munster te worden vol tooid. (Op dit moment werd aan het Victoriebeeld een lauwerkrans ge hecht, om de nagedachtenis te eren van de Geuzen en burgers, die door hun moedige en eensgezinde ver dediging van Alkmaar de zaak cVi- zer vrijmaking zo voortreffelijk hebben gediend.) „Van Alkmaar de Victorie" Deze zinspreuk, aldus vervolgde Mr. de Lange, betekent niet, dat in Alkmaar meer of sterker blijken van dapperheid of vrijheidszin zijn gegeven dan in het overwonnen Haarlem of in het zegevierende Leiden; mar wel, dat van de afloop van Alkmaars beleg, het al pf niet slagen vén de opstand afhankelijk was. Ware Alkmaar in handen van de regeringstroepen gevallen, dan zou zeer waarschijnlijk de geschie denis van deze lage landen bij de zee een geheel ander beeld verto nen. Met dit ander beeld voor ogen, nog versterkt door de herinnering aan de ellende, die de Duitse bezet ting over ons volk bracht, gaat on ze dankbaarheid in niet mindere mate uit naar hen, die in latere tijdperken van onze geschiedenis, uit ons volk naar voren zijn getre den, om de zegeningen der vrijheid en onafhankelijkheid niet slechts in woorden te beleiden, maar in dpdein na te streven. Vóór alles denken wij daarbij aan hen, die in de korte strijd tegen Duitsland en de daar op volgende langdurige bezetting hun leven voor ons vaderland heb ben gegeven. Tot de daadwerkelijke betuiging onzer dankbaarheid wijst de Stichting 1940'45 ons de weg. Een waarschuwend woord. En als wij dan onze gedachten richten op de problemen van onze tijd, dan begrijpen wij, dat een volle dat eens zijn vrijheid en onafhan kelijkheid verkreeg door zich met geweld van een staatsverband los te maken, een daad van zelfvernie tiging zou verrichten, indien het vrijwillig een staatkundige of eco nomische richting insloeg, aan het eindpunt waarvan het zich opnieuw onder een vreemd 'staatsverband met al de daaraan verbonden ver drukking en vernederingen zou zien gesteld. Evenals in tijd van oorlog is het ook in vredestijd de plicht van iedere staatsburger, de onafhankelijkheid van de Staat, waartoe hij behoort, te helpen be waren; zulks door weloverwogen en doordrongen van de op hem rusten de verantworodelijkheid de hem verleende staatkundige rechten uit te oefenen. Zij, die er van over tuigd zijn, dat bezonnenheid en ver antwoordelijkheidsbesef veelal door levenservaring worden verkregen, zullen het niet overbodig achten de vraag te stellen, of de Staat bij een al te vrijgevige verlening van de staatkundige rechten aan zijn bur gers zijn eigen belang voldoende in het oog houdt. Vroege trein stopt te Hoogkarspel De trein (op werkdagen) van Hoorn: Vertrek 6,57 naar Enkhui zen zal voortaan te 7.09 te Hoog karspel stoppen voor het in- en uitlaten van reizigers. Reizigers van Bovenkarspel Grootebroek vertrekken om 6,50 en mogen zonder bijbetaling via Hoogkarspel naar Enkihuizen rij den. nogal eens voor de vrije 30 pet. bestemt, zodat de beste kool naar ae fabrieken gaat. Men becritiseerde het. dat kleine overtreders van het teeltrechtbe- sluit de zgn. Groefex-gelden terug moeten betalen, hoewel men het er mee eens was, dat er genoeg en tijdig is gewaarschuwd. De afzet van de BEA-pootaard- appeien is hopeloos. Moeilijkheden met het geld schijnen de oorzaak te zijn. De tuinders aan de Lan- gedijk zullen hierdoor veel extra werk en kosten krijgen, doordat de schuren binnen enkele weken leeg moeten worden gemaakt voor de kooloogst. Nadat het tekort aan andijvie- kisten was besproken volgde slui ting. ONTHULLING ZIJPE. De officiële onthulling van het monument, dat te Petten is opgericht in verband met de stich ting van het nieuwe dorp van die naam, waarmede een begin is ge maakt in het jaar 1947. zal plaats vinden op Maandag 20 October a.s. Dit monument is opgericht om te getuigen van de vaste wil tot we deropbouw van wat door de bezet ter is vernield en om voor het na geslacht vast te leggen, dat in de plaats vaimhet totaal met de grond gelijk gemaakte dorp op een ander terrein een geheel nieuw Petten werd opgebouwd. De onthulling zal geschieden door de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland. De indeling van het programma is als volgt: 10.30 uur ontvangst van de geno digden in het „Kleuterhuis" van de Vereniging „Trein 8.28" in het Korf water te Petten. 11.00 te voet naar het monument op het toekomstige dorpsplein van Petten, alwaar na een kort inlei dend woord van de Burgemeester van Zijpe, de Commissaris der Ko ningin zal spreken en het monu ment zal onthullen, waarna aan de eventuele andere sprekers de gele genheid zal worden gegeven iets te zeggen. Na afloop van deze plechtigheid, waartoe ook de inwoners van het toekomstige Petten worden uitgeno digd en verdere belangstellenden welkom zijn, zullen de in aanbouw zijnde woningen worden bezichtigd, waarna de genodigden zich weder om naar het „Kleuterhuis" begeven, waar door het Gemeentebestuur een koffiemaaltijd wordt aangeboden. VOOR HET TRIBUNAAL Voor de eerste kamer van het Tribunaal te Alkmaar had zich Dinsdag j.l. allereerst te verant woorden de vroegere waarnemend burgemeester van Heer Hugowaard, Ariën Volkers. Als wn. burgemees ter van deze gemeente had hij zich nog al ingespannen voor het stipt en doeltreffend uitvoeren van de vele Duitse dienstorders. Hij was reeds gehoord door de tweede kamer en Veroordeeld tot een detentie van drie jaar en een verbeurdverklaring van f1000. doch het fiat was geweigerd, omdat deze straf te licht werd bevonden. Bij het verhoor bleek, dat be schuldigde nogal bruut optrad tegen het personeel en veel overliet aan de gemeente-secretaris.Hij had de zogenaamde melkstaking doorgege ven, verraadde onderduikers en liet een onderzoek instellen, aldus de beschuldiging, naar de ondergedo ken goederen en gelden van de R.K. Jeugdvereniging ter plaatse. Ook had verdachte een lijst met negentig namen van personen, die voor werk in Duitsland in aanmer king kwamen, doorgezonden. Hij was actief in het bewaken van de spoorlijnen en zorgde prompt voor het openhouden van de „eenmansgaten". Kortom het was een uitstekende boeri die ten onrechte burgemeester werd en „daarvoor", aldus Mr. Schenkeveld, „totaal geen capaci teiten had". „U had hooit burgemeester mogen en moeten worden". Verdachte gaf dit toe. De verdediger, Mr. C. Berkhou wer bekeek Volkers als een domme man, die uit angst voor de Duitsers steeds correct was. Uitspraak op 15 October a.s. Het echtpaar Verkroost-Keizer uit St. Pancras stond vervolgens te recht. Willem Verkroost is lid ge weest van de N.S.B. en nadat hij in 1942 bedankte, trad hij in 1944 op nieuw toe. Waarom? Omdat toen iedereen de partij verliet, aldus de raadsman Mr. Berkhouwer. Hij vertelde dat hij ruzie had ge had om het "portret van Hitier dat in zijn slaapkamer hing. Smid Groen uit St. Pancras schertste over het portret en in een eerste opwel ling, vooral omdat de „smid hem te lijf wilde", werd dit door verdachte doorgeseind naar Alkmaar's Orts- kommandant. De verdediger vond de beschuldi gingen erg opgeschroefd en vroeg vrijspraak. -s De vrouw van verdachte is lid geweest van de N.S.B. tot voor de oorlog, maar kreeg nog steeds alle bescheiden thuis, omdat men het wel leuk vond bij de N.S.B. te kun nen wijzen op een gg>ot register van leden en abonnees. In beide ge vallen zal de kamer uitspraak doen op 15 October a.s. De postbode Jan Boekensteijn uit Heer Hugowaard stond hierna te-- recht. Hij zou een zekere Elzinga opdracht hebbed gegeven tot het schrijven van minder-fraaie brie ven over zijn chef. Het was een erg verwarde zaak en de drie getuigen wisten óf niets óf raakten „slaags" met de verdediger. Getuige Herma- nus Berkman maakte het zelfs zó bont, dat Mr. Schenkeveld hem van meineed verdacht en hem ter bezin ning liet opsluiten in de cel. Ge tuige Simon Franken weet weer te veel en dan snoert de raadsman Mr. Buiskool hem de mond, want Simon gaat zelf niet vrij uit. Intussen is de zaak bijna ,niet megr op te lossen. De verdediger zei dan ook, dat het hier voornamelijk een dorpsveete betrof, die ter elfder ure voor het tribunaal is gebracht. Uitspraak 15 October.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2