L DE VERRE STEM Ij WINDJACK OF VEST UIT DE KERMIS RADIO EEN UURTJE 1 r NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 8 October 1947 PAG. 3 ONDERWIJS VRAAGSTUKKEN Het achtste leerjaar V- EEN STEM die ons opbeurde Mist u Marcus? Ook Engeland in de knel J sege trein stopt e Hoogkarspel n (op werkdagen) van ërtrek 6,57 naar Enkhui- oortaan te 7.09 te Hoog- ;toppen voor het in- en /an reizigers, rs van Bovenkarspel lek vertrekken om 6,50 zonder bijbetaling via ?el naar Enkhuizen rij ns voor de vrije 30 pet. zodat de beste kool naar ken gaat. critiseerde het. dat kleine rs van het teeltrechtbe- ;gn. Groefex-gelden terug etalen, hoewel men het er was, dat er genoeg en gewaarschuwd. :t van de BEA-pootaard- s hopeloos. Moeilijkheden geld schijnen de oorzaak >e tuinders aan de Lan- llen hierdoor veel extra tosten krijgen, doordat de linnen enkele weken leeg /orden gemaakt voor de het tekort aan andijvie- s besproken volgde slui- LING De officiële onthulling nonument, dat te Petten is in verband met de stich- het nieuwe dorp van die armede een begin is ge- het jaar 1947. zal plaats Maandag 20 October a.s. lu'ment is opgericht om te van de vaste wil tot we- n van wat door de bezet- nield en om voor het na- cast te leggen, dat in de 7"het totaal met de grond naakte dorp op een ander :n geheel nieuw Petton ebouwd. lulling zal geschieden door issaris der Koningin in de Noordholland, eling van het programma ït: ir ontvangst van de geno- het „Kleuterhuis" van de g „Trein 8.28" in het Korf- Petten. voet naar het monument lekomstige dorpsplein van lwaar na een kort inlei- ïrd van de Burgemeester de Commissaris der Ko- 1 spreken en het monu- onthullen, waarna aan de andere sprekers de gele- al worden gegeven iets te op van deze plechtigheid, lok de inwoners van het ge Petten worden uitgeno- verdere belangstellenden :ijn, zullen de in aanbouw ningen worden bezichtigd, e genodigden zich weder- ïet „Kleuterhuis" begeven, het Gemeentebestuur een ltijd wordt aangeboden. HET TRIBUNAAL i eerste kamer van het te Alkmaar had zich .1. allereerst te verant- de vroegere waarnemend ster van Heer Hugowaard, kers. Als wn. burgemees- eze gemeente had hij zich gespannen voor het stipt iffend uitvoeren van de ;e dienstorders, s reeds gehoord door de amer en Veroordeeld tot tie van drie jaar en een erklaring van f1000. fiat was geweigerd, omdat te licht werd bevonden, verhoor bleek, dat be- nogal bruut optrad tegen reel en veel overliet aan nte-secretaris. Hij had de le melkstaking doorgege- iadde onderduikers en liet zoek instellen, aldus de ;ing, naar de ondergedo ken en gelden van de dverenïging ter plaatse, i verdachte een lijst met namen van personen, die in Duitsland in aanmer- nen, doorgezonden, actief in het bewaken spoorlijnen en zorgde ior het openhouden van msgaten". het was een uitstekende ten onrechte burgemeester „daarvoor", aldus Mr. ;ld, „totaal geen capaci- riooit burgemeester mogen worden", te gaf dit toe. dediger, Mr. C. Berkhou- :k Volkers als een domme tit angst voor de Duitsers reet was. k op 15 October a.s. htpaar Verkroost-Keizer icras stond vervolgens te- lem Verkroost is lid ge- de N.S.B. en nadat hij in ïkte, trad hij in 1944 op- Omdat toen iedereen de liet, aldus de raadsman louwer. side dat hij ruzie had ge- et "portret van Hitier dat slaapkamer hing. Smid St. Pancras schertste over t en in een eerste opwel- il omdat de „smid hem te werd dit door verdachte d naar Alkmaar's Orts- int. sdiger vond de beschuldi- opgeschroefd en vroeg w van verdachte is lid an de N.S.B. tot voor de lar kreeg nog steeds alle thuis, omdat men het 'Ond bij de N.S.B. te kun- op een gi*>ot register en abonnees. In beide ge- de kamer uitspraak doen >ber a.s. 10de Jan Boekensteijn uit awaard stond hierna te- zou een zekere Elzinga lebbert gegeven tot het van minder-fraaie brie- ;ijn chef. Het was een erg zaak en de drie getuigen niets óf raakten „slaags" rdediger. Getuige Herma- nan maakte het zelfs zó dr. Schenkeveld hem van ardacht en hem ter bezin- ipsluiten in de cel. Ge in Franken weet weer te n snoert de raadsman Mr. em de mond, want Simon iet vrij uit. Intussen is de ,niet megr op te lossen, iger zei dan ook, dat het amelijk een dorpsveete ter elfder ure voor het s gebracht, c 15 October. d i. Het moge zijn nut hebben hier eens, misschien voor de zoveelste maal, terug te komen op ons acht ste leerjaar, want het blijkt, dat er hier aangaande nog zeer vele mis verstanden heersen, die fnuikend zijn voor ons Nederlands Volks onderwijs, dat toch al zo gehavend en verminkt uit de oorlog te voor schijn is gekomen. „Nog nooit", aldus een spreker een dezer dagen over dit onderwijs, „is een tak en vorm van het Neder landse Onderwijs onder zo ongun stige omstandigheden opgericht en in zee gestoken als het achtste leerjaar". En terecht. Het werd afgekondigd tijdens de bezetting en hiervan profiteerden vele ouders, die het ten onrechte voor een Duitse instel ling hielden. In die jaren was er een nijpend gebrek aan materiaal, om van schoolgebouwen maar niet te spre ken. Van leermiddelen was totaal geen sprake en aldus werd gestart met deze nieuwe tak aan de Neder landse onderwijsboom. i Na de oorlog waren de vooruit zichten op dit gebied nog ongunsti ger. Groot gebrek aan leerkrach ten, groot gebrek aan werkkrach ten, terwijl de jongens naar die achtste klas moesten, die helaas niets meer kon geven dan de eraan voorafgaande zevende. Andere ouders, die hun leerlingen wel niet thuis hielden, maar om gekeerd terdege van deze twee ja ren wilden profiteren, stuurden hun kinderen naar een ULO-school, die immers maar een jaar langer duurt. Al met al, het zag er zeer droe vig uit op dit gebied. En dit heeft de huidige Minister van Onderwijs dan ook doen be sluiten, het achtste leerjaar tijde lijk facultatief te stellen tot 1950. Doch, aldus onze zegsman pet nadruk, het achtste leerjaar is" er en is een essentieel bestanddeel van ons volksonderwijs en er be staat dus terdege een leerplicht voor zevende en achtste leerjaar, die zich in 1950 in zijn volle zwarte zal doen voelen. Nog andere redenen zijn er, die oorzaak zijn van de achteruitgang van deze leerjaren. De boete bij overtreding is te laag onlangs pas verhoogd en jongens en leer lingen, die bij verzuim gehele week gelden kunnen verdienen elders, horen thuis lachen met de boete van een gulden. Thans echter wordt het meer dan tijd, dat we het oog gericht houden op de toekomst. Wat moet er van dit onderwijs worden? Moet het een verlengstuk worden met groot repetitiegehalte van de zevende klas, of moet het een eigen school worden met een geheel eigen programnja en met een zeer zelf standig beginsel en karakter? Over dit laatste is men het in het algemeen wel eens, het moet zijn een eigen schooi, liefst in een eigen gebouw met zelfstandige leerkrachten, die berekend zijn voor hun taak, want het geldt hier vóór alles, de leerlingen van beiderlei kunne in hun eerste eni wellicht ergste puberteitsjaren. Vóór alles moet het een school zijn, die bezigheid verschaft aan oog en oor en hand en geest. De lichamelijke opvoeding zij een voornaam deel! Maar ook de karaktervorming, en om dit idee voorop te plaatsen, moeten de kinderen van deze leef tijd en van deze tak van onderwijs een eigen schoolgebouw hebben, want het ingaan door de zelfde deur als hun kleinere broertjes.en zusjes, die op de L.S. lopen, heeft hier een ongunstige werking. Voor de meisjes kan men aanstu ren op het huishoudonderwijs, dat als centraal deel in het middel punt komt te staan en ook door de leerlingen als zodanig zeer geliefd is. De jongens eisen een grotere zorg, want hier lopen de richtingen zeer ver uiteen. Zij die verder doorstuderen, kun nen het best na het zesde leerjaar doorgaan naar de school voor Mid delbaar Onderwijs, zij die echter gaan naar het ambachtsonderwijs, moeten hier een onderbouw hebben, die het Algemeen Vormend Onder wijs verlichten kan op de Nijver heidsschool. Doch wat te geven aan de andere leerlingen, die wachten, vaak met smart, op de dag dat ze „die school" verlaten mogen? Wat hen te onderwijzen; of, alleen maar repetitie te geven? Ziedaar de grote vraag, die vooral op het platteland geldt. Of ze daar door te sturen naar de tuinbouw- en landbouwscholen? Vele vragen, die elk een studie op zich zijn. En ondertussen gaat de tijd door en daagt ongemerkt 1950 op. Nog is een ontstellend tekort aan onder wijskrachten alom te bespeuren. Nog is er een groot manco aan scholen en leermiddelen en mate rialen. De schoolkringen weten een be tere oplossing niet zo direct te bie den. Want de opmerking „Breidt het leerprogramma uit met vakken en met hoeveelheid" is uiteraard een te goedkope oplossing. Wat er ook van zij, zeker kunnen we ervan zijn, dat dit achtste leer jaar een zorgenkindje zal zijn en blijven, ook al doet men alom zijn best er het mogelijke van te maken. Maar dat het verdwijnen zal, ons UIT EIGEN LAND Enige dagen geleden was het juist 3 jaar geleden, dat in Eind hoven Radio Herrijzend Nederland met de uitzendingen begon. Het belang van deze geïmprovi seerde zender, die tijdens de bezet ting bij de N.V. Philips in het ge heim in elkaar was gezet, bleek onmiddellijk zeer groot te zijn. On danks dat men aanvankelijk dacht korte tijd uit te moeten zenden werd de situatie door het misluk ken van de acties bij Arnhem ver anderd en kwam de frontlijn dwars door ons land te lopen. De Noor delijke provincies gingen de vrese lijke hongerwinter tegemoet en vele zware maanden kwamen er te liggen tussen de eerste uitzendin gen van Herrijzend Nederland en de dag, dat H.M. de Koningin het einde van de oorlog aankondigde. Zware maanden voor het gehele land. In het Zuiden hadden steden en dorpen een bloedige en vooral vernielende strijd door te maken en dreunde boven dit alles dag en nacht de zo gevreesde V 1-bom, die in enkele luttele seconden huizen blokken en mensenlevens wegvaag de. In het Noorden leefde de be volking onder de mokerslagen van een zich reeds verloren wetende terreur en was de hongersnood in de barre winter een grote beproe ving. Midden in deze ellende klonken woorden van bemoediging en troost in de aether en enkele mensen op een zolder te Eindhoven wisten zich de troubadours van de vrijheid. Hun bezieling voor hun werk was de geallieerde zaak waardig. Hoe- velen van onze lijdende bevolking hebben niet uit de simpele taal van dit oorlogsstation de kracht en moed geput om staande te blijven en ondanks de misère op te zien naar het licht der bevrijding dat, hoewel tergend langzaam, aan de verre einder ging dagen. De tijd heeft wonden geheeld en radio Herrijzend Nederland behoort tot het verleden. Slechts een een voudige herdenking doet de herin nering aan dit goed vaderlandse werk even herleven. We schrijven thans 1947. Ondanks dat we reeds bijna 3 jaar het ge noegen der bevrijding smaken, stapelen de problemen zich huizen hoog óp, zowel op economisch-so- ciaal als politiek gebied. Snakken we ook nu niet naar een stem, die ons opbeurt en de moed niet doet verliezen? Herrijzend Nederland heeft ge leerd, dat het radiowezen hier een belangrijke taak kan vervullen en ook te vervullen heeft. En wat merken we van de uitvoering van een dergelijke taak behalve dan de lichtbakens van pater de Greeve? Ook hier schijnen de bevrijdings dagen ons jammer genoeg weinig geleerd te hebben. E. Taylor blijft in contact met de kerkhoofden Myron Taylor, president Tru- mans persoonlijke vertegenwoor diger bij Z.H. de Paus zal zijn be sprekingen met de kerkelijke lei ders der wereld voortzetten om hun steun te verkrijgen bij de tot standkoming van een wereldvre de. Dit werd' bekend gemaakt na een conferentie tussen president Truman en Taylor over zijn jong ste werkzaamheden in Rome. Taylor deelder de pres'ident me de, dat hij gedurende zijn verblijf in Europa niet alleen met de Paus gesproken had, doch dat hij ook besprekingen had- gevoerd met de aartsbisschap van Canterbury en met dr. Otto Dibelius, Luthers bis schop van Berlijn, alsmede met andere leiders, over samenwerking bij de totstandkoming van vrede in de wereld. Taylor zal zijn besprekingen van tijd tot tijd voortzetten in de hoop dat hij de invloed en steun zal ver krijgen van alle kerkelijke leiders der wereld bij de pogingen om een blijvende vrede voor de wereld te verkrijgen. DE FRUITPRIJZEN In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Maenen betref fende de prijzen' van het fruit, deelt de Minister van Landbouw, enz. mede, dat de prijzen van het fruit in de detailhandel inderdaad een groot verschil vertonen met die, welke op de veiling worden besteed. Dat de kleinhandelprijzen van ap pelen en peren evenwel zo hoog zijn, dat dit fruit buiten het bereik blijft van een groot deel van de bevol king, is aan de minister niet geble ken. De minister is van oordeel, dat noch kan worden gezegd, dat de productiekosten van appelen en peren niet worden gedekt door de geldelijke opbrengst, noch dat deze vruchten buiten het bereik van een groot deel van de bevolking vallen, weshalve hij van mening is, dat er geen aanleiding is, op dit ogenblik tot het nemen van bijzondere maat regelen over te gaan. dunkt van piet, want meer ontwik keling wordt verlangd van de mens en van de mensheid en die is pas te brengen door gereglementeerd, ge stadig dagonderwijs en daarvoor is de school het middel en daarvoor is de jeugdige leeftijd de periode. Ons volk gaat een grote toekomst tegemoet en een falen hier is funest en fnuikend voor die ene onschat bare toekomst. JOS VAN GEMERT Jr. EEN PAKKET MET VERRASSING Het duurt me te lang, zo sprak een Fraulein Doris von Knobloch in Frankfort, kroop in een grote kist en verzond zichzelf per vliegtuig naar haar verloofde in de Ver. Staten. Enkele blikjes conserven en si naasappelen zouden haar vergezellen. Zou den, want "men kreeg argwaan en ze werd gevonden. Volgens des kundigen van het vlieg veld is de betreffende Fraulein gelukkig ge weest, daar de bagage ruimte onverwarmd is en men er zeker van was dat ze doodgevro ren zou zijn. In dat ge val zou het een onge twijfeld eeuwigdurende post restante geworden zijn. OUDBAKKEN Men is reeds enkele weken geleden in Lon den begonnen met het vervaardigen van de bruiloftstaart voor de bruiloft van de Engelse kroonprinses op 20 November a.s. De taart is voor driekwart reeds klaar. Als men toch van oudbakken houdt is het misschien wel aanbevelenswaar dig nu reeds aan de taart voor de zilveren bruiloft te beginnen. HX 1234567 Zeventig procent van de productie der Engel se automobielindustrie zal voortaan voor ex port bestemd zijn, spe ciaal voor Nederland, België en Denemarken. Dat is aardig van vriend Albion. Als de Nederlandse regering dan het ambtenaren korps maar een beetje uit gaat breiden, anders zal men met al die auto's zeer zeker geen raad weten. MET INLEVERING Nederland zal 255.000 ton ruw ijzer aan Duitsland leveren en ontvangt hiervoor 102 duizend ton aan rollend materiaal terug. De Duitse staal-bakkers re kenen dus ook op een groot bakverlies of zijn ze van plan, de domme Hollanders weer een poets te bakken? SPULBAAS De jongens zullen een windjack of vest boven de lastige jas verkie zen, die hen in hun spel hindert. Ze kunnen, nog een heel eind het seizoen in, windjack of vest over hun blouse dragen. Wanneer het kouder wordt kun nen zij het windjack onder hun jas dragen en het in huis of school aan houden. Onder deze kledingstukken kunnen de jongens prachtig een oude zomerblouse afdragen. Het windjack wordt met een rits sluiting gesloten. Wilt u er liever een sluiting metknoop en knoops gat in hebben dan moet er aan beide zijden van het voorpand twee cM. worden aangeknipt. Gebruikt u dikke stof voor het windjack, dan moet het kraagje eenmaal van stof en eenmaal van voering worden geknipt, anders zit het niet mooi plat. De zijnaden van voor- en rug pand worden dichtgestikt. Daarna wordt de ruimte van boven inge haald en het pasje aan de blouse gezet. De mouwen worden eerst dicht gestikt, de ruimte aan de onder kant ingehaald en aan het man chetje gezet. De ruimte aan de kop van de mouw verwerkt men in plooitjes. Vervolgens stikt men de mouw aan de blouse. Het kraagje wordt aan de ver keerde kant gestikt, omgekeerd en platgeregen. Bij het opzetten, stikt men het kraagje op de goede kant en naait het aan de binnenkant van de hals met een klein stukje vast. De ruimte aan de onderkant van de blouse haalt men in en stikt er ver volgens de band op. Het laatst wordt de ritssluiting in de blouse bevestigd. Het vestje krijgt aan het voorpand een belegstukje, waar door het voorpand meteen is afge werkt. De bies op de mouw wordt ge stikt als de mouwnaad wordt ge sloten. De onderkant van het vestjq wordt met een schuin geknipt reep stof of voering afgewerkt. D e b r o e k. De zakken van het broekje worden aangestikt, vóór de zijnaden worden gesloten. Mid denvoor wordt aan de rechterkant van de broek een stuk aangezet voorde knopen, de linkerkant krijgt een tegenbeleg voor de knoopsga ten. Middenachter- en voornaad worden dichtgestikt. De pijpen ge sloten. Bovenaan wordt aan de binnen kant een bies tegengezet, waarop de bretelknopen worden gemaakt. Eventueel kunnen op de goede kant lusjes voor een riem worden gezet. Het patroon van deze modellen Ex-bestuursraad krijgt zes jaar Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde Dinsdag de 49-jarige W. H. M. Nienhuis Ruys uit Amsterdam, die tijdens de bezetting directeur is geweest van het G. A. B. en later bestuurs raad van Noordholland, tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ontzetting uit alle openbare rechten voor het le ven. 14 dagen geleden had de Pro cureur-Fiscaal 10 jaar geëist. Duitsers mogen voor zaken op reis Een gemeenschappelijke regeling voor de Engelse en Amerikaanse bezettingszones van Duitsland is getroffen voor Duitsers, die zaken reizen naar het buitenland willen maken. Deze reizen moeten echter strikt vruchten afwerpen voor de economie van beide zones. VERDIENSTEN VOOR MljNSTkEEK BELOOND Militaire Willemsorde voor mijningenieur De hocfdbedrüfsingenieur bp de Staatsmijnen, reserve-kolonel voor alg. dienst ir. A. Paulen, is door H. M, de Koningin be noemd tot ridder der 4e klasse der Militaire Willemsorde. Ir. Paulen heeft zich door het bedrijven van uitstekende daden van moed', beleid en trouw onder scheiden door op 16 September 1944 over de vijandelijke linie door tc dringen naar de 2e Amerikaan se pantserdivisie te Valkenburg en zich beschikbaar te stellen voor het dienen van advies en het bie den van hulp bij de te verwach ten operaties. Dank'zij zijn grote kennis van de mijnstreek en van de Duitse opstellingen gn verdedigingswer ken aldaar heeft hij deze operaties op uitnemende wijze bevorderd. Hij heeft persoonlijk deelgenomen aan deze operaties door op buiten gewoon moedige en zeer kundige wijze herhaaldelijk vrijwillig als gids op te treden onder vijandelijk artillerie- en mitrailleurvuur. Adus droeg hij er toe bij, dat de 2e Amerikaanse pantserdivisie in twee snelle stoten van Valkenburg tot Geilenkirchen kon doordrin gen, waardoor de vijand was ge noodzaakt in allerijl terug te trek ken op de lijn KerkradeGeilen kirchen. De Nederlandse mijnen werden hierdoor voor vernieling door de vijand gespaard en de bewoners van deze dichtbevokte streek wer den voor grote ellende behoed. plus broek, is voor de leeftijd 6-14 jaar a f 1.bij onze administratie verkrijgbaar. PATRONEN Bij onze administratie zijn tevens nog verkrijgbaar, doch uitsluitend bij vooruitbetaling van f 1.per patroon, de volgende nummers. 1001 damesblouse mt. 42, 44, 4é; 1002 mantelpak mt. 42, 44 en 46; 1003 windjack en broek lft. 68 jr., 810 jaar, 1012 jaar; 1004 meisjes- jurkje lft. 24 jr., 4—6 jr. en 68 jr.; 1005 japon mt. 42, 44;-1006 jeug dige japon mt. 42, 44 en 46; 1007 meisjesjurk 4—6 jr., 68 jr.; 1008 jongedamesjurk 810 jr., 1012 jr.; 1009 regemnantel met capuchon, mt. 40, 42, 44; 1010 jongens- of meisjes cape lft. 2—4, 46 en 68 jr.; 1011 broek of blouse lft. 24, 46 en 68 jaar; 1012 jongenspakje, lft. 24 en 4—6 jaar; 1013 damesjapon „Deanna" mt. 40, 42, 44, 46; 1014 japon mt. 42, 44, 46; 1015 meisjes jurkje, lft. 24 en 46 jr.; 1016 speelpakje, lft. 12 ij 24 jr.; 1017 japon (voor a.s. moeders), mt. 40, 42, 44 en 46; 1018 japon voor a.s. moeders, mt. 40, 42, 44 en 46; 1019 matrozenjurkje, lft. 46, 68, 810 'en 1012 jr.; matrozenpakje, lf. 4—6, 6—8, 8—10 en 10—12 jr.; 1021 japon voor de bakvis, lft. 1214, 1416 en 16—18 jaar; 1022 japon voor de bakvis, lft. 1214 en 10—12 jr.; 1023 meisjesjurkje, lft. 46, 68 en 810 jr.; 1024 meisjesjurkje, lft. 46, 68 en 8—10 jr.; 1025 dames japon; 1026 damesjapon; 1027 na jaarsjurk, mt. 40, 42, 44 en 46; 1028 najaarsjurk, mt. 42, 44 en 46. LUCIFERS WORDEN GOEDKOPER Met ingang van 26 October zal de lucifersprijs met enkele centen worden verlaagd'. Voor geïmporteerde lucifers en voor Nederlandse lucifers van eer ste kwaliteit (60 stokjes per doos je) per pak van 10 doosjes is een maximumprijs van 22 cent vast gesteld. De prijs voor lucifers van tweede kwaliteit (55 stokjes per doosjp) wordt van 18 op 16 cent verlaagd, terwijl de zgn. boekjes lucifers 1 cent zullen mogen kos ten. De prijs, de kwaliteit (a of b), het land van herkomst en het gemiddelde aantal per doosje moe ten op elk pak zijn vermeld. De nieuwe prijzen gelden alleen voor withouten ongekleurde lucifers. De duurdere rode lucifer, welke slechts ter camouflage van slecht hout werd gekleurd, zal niet meer in de handel komen. Na 26 October zal de handel nog 30 dagen gelegenheid hebben de voorraden met oude prijs te ver kopen. Met ingang van 26 Novem ber zal ook de dan eventueel aan wezige oude voorraad tegen de nieuwe prijzen moeten worden verkocht. Geen vermagerde Duitsers! De Amerikaanse staatsman John Taber, die een inspectiereis door Europa maakt, heeft in Frankfort a. Main verklaard geen enkele ver magerde Duitser ontmoet te heb ben. Hij deelde ook mede van me ning te zijn, dat indien de Duitsers meer bonen zouden verbouwen de import met 75% kon worden ver minderd. Ook in Turkije, Griekenland. Triëst, Italië en Oostenrijk had hij geen slechte voedseltoestand aange troffen. Franco Spanje protesteert' De Franco-regering heeft bij de Engelse regering geprotesteerd te gen het contact, dat de Engelse minister van buitenlandse zaken heeft gehad met de Spaanse repu blikeinen. PROGRAMMA DONDERDAG 9 OCTOBER HILVERSUM II (415 M) KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym; 7.30 Morgengebed; 8.00 Nieuws en gr. pl. 11.00 Uitzending doopplechtigheid H. K. H. Prinses Maria Christina in de Domkerk te Utrecht; 12.00 Ange lus; 12.03 Orgel; 12.33 Lunchconcert; 13.00 Nieuws en kath. nieuws; 13.20 Boekbespreking; 13.25 Lunchconcert NCJRV: 14.40 Voor de vrouw; 15.30 Viool recital; 16.45 Radio Cembalo gezelschap; 17.50 Rijk Overzee; 18.15 Klanken van Hawaii; 19.00 Nieuws; 19.55 Bach-koraal; 20.00 Nieqws/ 20.15 „Heel de wereld rond", 'mu ziek van overal; 22.30 Nieuws: 23.30 Londens Philharmonisch Orkest; 23.57 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM I (301 M). AVRO 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym.; 8.00 Nieuws en gr. pl.; 10.30 Voor drt vrouw; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Reportage van de doopplechtigheid van Prinses Marijke; 12.38 „The •Skymasters"; 13.45 Deanne Durbin zingt; 14.00 Voor de Vrouw; 15.00 „Voor zieken en gezonden"; 17.00 A VRO kaleidoscoop; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpraatje; 18.30 Ned. Strijd krachten; 19.15 Metropole-Orkest; 20.00 Nieuws; 20.15 Radio Philhar monisch Orkest; 21.00 „De familie Barret" (v. d. Engelse dichteres Elisabeth Barret); 22.30 Nederl. componisten en, auteurs; 23.00 Het Nieuws; 23.15 gr. pl. De Minister van Econo mische Zaken Dr. G. W. M. Huysmans, is thans in zoverre hersteld dat hij het ziekenhuis te' Den Haag heeft kunnen verla ten. Maar daar blijft het niet bij. Voor verder her stel is hij met vacantie ge gaan. Eén meisje uit Amsterdam is ongelukki ger. Toen het kind al spe lend over de weg huppel de, struikelde het over de tramrails, juisj toen lijn 25 in volle vaart kwam aan rijden. Zij werd aangere den en zwaar gewond. In het Wilhelmina gasthuis is ze overleden. Het Ne derlandse schip „Caribia" is bij Grenam op een mijn gelopen en zwaar bescha digd. Het heeft de haven echter nog kunnen berei ken. Het Nederlandse schip „Walenburg" is op de Garonne door een Frans schip, tengevolge van de mist, aangevaren. Het werd als een blikken trommel in elkaar gedrukt; en ging ogenblikkelijk naar de kel der. Maar gelukkig kon den de 12 opvarenden ge red worden, tj; Et in pul verens reverterisIn het sinds de 13e eeuw bestaan de kerkgebouw van de Nederlands Hervormde Kerk te Baflo duidt een hoop as en verkoolde stuk ken hout de plaats aan waar eens de preekstoel stond. Vermoedelijk kort sluiting. In October zullen briefkaarten ver schijnen, voorzien van een zegelafdruk met de beelte- En Schiphol gaat weer een nieuwe luchtsprong maken van Amsterdam naar Marseille. Ze heeft een nieuwe luchtlijn op Marseille geopend. De Stoomvaart maatschappij heeft ook grote plannen. Ruim 2200 personen zullen in October door de Mij. naar Batavia worden ver voerd. Op 10 October nis van H. M. de Koningin in het nieuwe type (Hartz) Verkrijgbaar zullen zijn briefkaarten van 5 cent en briefkaarten met betaald antwoord van 5, 7en 12'/« cent. De dichteres Henriëtte Roland Holst heeft een rare sprong ge daan. Niet in haar schrij ven, doch letterlijk. Ze struikelde over een drem pel, viel en brak haar heupbeen. Ze ligt nu te Amsterdam in het zieken huis aan de Prinsengracht. vertrekt de „Oranje" met 1000 passagiers, s[s Handi ge kerels. Pikken een ge parkeerde luxe wagen weg, laden er 5 gestolen moto ren en 2 haardkachels in en rijden in vliegende vaart weg. Maar al zijn ze snel de kogel achterhaalt hen wél. De politie zat hen achter de wielen. Een der drie dieven werd in zijn been geraakt. De die ven waren grote dieven, maar kleine mannekes 18, 19 en 20 jaar oud. 3 Be- nelux-journalisten kwamen gisteren een kijkje nemen op de hoogovens en staal fabrieken in Velsen-Drie- huis. Dat was nota bene luxe, voor die heren, zo'n uitstapje! :jj En ze gaan nog steeds maar door de zwarte pieten! De politie is in Meppel een wijdver takte zwarte handel in suiker- en kunsthoning- toewijzingen op het spoor gekomen. Het is een beetje veel om het allemaal te vertellen, maar er waren 40 arrestanten, en een om zet van 6000 kg. van het zoete goedje, waar ze on getwijfeld een zoet winstje uit haalden. De politie heeft mijnheer S. uit Raamsdonkveer thans voor de tweede maal te pakken. Eerst voor valse coupures, nu voor 600 suikerbonnen. Een motorrijder reed achter een vrachtauto aan. Vrachtauto hoek 1 om. Mo torrijder botst tegen zij kant van wagen. Op slag lood. Cornelis Kooyman uit Amsterdam, kapitein /an het schip „Noodwijck" s bij het aan boord gaan te water geraakt en verdron- cen. RICHARD STRAUSS In Londen enthousiast' ontvangen De 83ïjarige Duitse componist Richard Strauss heeft Zondag avond een geweldige ovatie in ont vangst mogen nemen, toen hij voor de eerste serie uitvoeringen van zijn werken in het „Drury Laner- theater" te Londen verscheen. Het publiek verhief zich van zijn stoe len, toen hij de koninklijke loge binnentrad en aan het eind van de avond had weer een enthousiast, huldebetoon plaats, toen Sir Tho mas Beecharn, die (het Philhar monisch Orkest had gedirigeerd, hem naar het podium leidde. Amerika heeft geen cholera-serum meer Naar te Washington wordt ver nomen, hebben het Amerikaanse leger en de marine hun voorraden cholera-serum uitgeput, nadat 1 millioen qenheden hiervan in de afgelopen week naar Eigypte vér- zonden werden. Men betwijfelt het of de V. S. onmiddellijk nogmaals 1 millioen eenheden, waarom door Egypte is verzocht ter bestrijding van de cholera-epidemie, ter be schikking kunnen stellen. Positie Nederlandse passagiersschepen Dinsdag 7 Oct.: „Bantam", RotterdamJava, 6 Oct. om 2 uur te Havre, 7 Oct. n.m. van Havre. „Bloemfontein", 6 Oct. van Am sterdam te Kaapstad. „Duivendijk", RotterdamVan couver, 6 Oct. te San Francisco. „Kota Inten", 3 Oct. van Rotter dam te Batavia, vertrekt 9 October naar Nederland. „Oranjefontein", 6 Oct. van Kaap stad naar Dakar. „Stamo", RotterdamBuenos- Aires, pass. 7 Oct. KaaD Finisterre. „Volendam", Java—Rotterdam. 5 Oct. 21.25 uur van Port-Said. QK KOMST, iedere dag, van Uw Noord-Hollands Dag blad in Uw huis is een attractie. U zit te wachten op Uw krant, U grijpt er naar, zo gauw U maar fyunt. En Uw ogen gaan de kolommen langs, U ziet het wereld-nieuws, de plaatselijke berichten, de sportverslagen, de advertenties en al wat Uw krant elke dag van begin tot eind vult. Een klein, bescheiden plaatsje is er ook ingeruimd voor het woordje, dat telkens als 't ware tot U persoonlijk wordt gericht. Het is een rubriek, waarmee U onderhand vertrouwd bent ge raakt en U zult deze enkele re gels niet gemakkelijk overslaan. U rekent op Marcus, Uw vriend van de krant wat zou hij U nu vandaag weer te vertellen hebben? En als U hem niet aan treft, voelt U zich teleurgesteld en U vraagt zich af, waar Mar cus blijft. Marcus is niet op va cantie, maar Marcus moet die dag zijn mond houden. Hij is maar een kleine jongen en klei ne jongens behoren niet altijd te spreken Is dat geen voorbeel dige opvoeding? MARCUS Foto van de nieuw benoemde Engelse ambassadeur in Neder land Sir Philips Nichols. Radiografisch bestuurd vliegtuig veilig geland Het radiografisch bestuurd vlieg tuig, dat gisteren van Engeland op steeg, is veilig in New Foundland geland. Daar het vliegveld niet over een radiografische inrichting be schikte, heeft een piloot het toestel aan de grond gezet. BEURSPRAATJE De effectenbeurs te Amsterdam had Dinsdag een enigszins on regelmatig verloop. Aanvankelijk bestond er op de meeste afdelin gen nog enige vraag. Het gevolg hiervan was, dat de hoofdkoersen afgeleid waren aan de vorige slotnoteringen, of iets hoger wa ren, zü het dan ook, dat er uit zonderingen op te merken vielen, maar grote variaties deden zich niet voor. Alleen waren de Mueller-waar- den, waarvoor ook thans weer goede belangstelling aan de dag werd ge legd,n enkele punten hoger, vooral de aandelen eerste serie, die bij de opening tegen 191 werden verhan deld, terwijl de aandelen 2e serie 169'/2 waren. Bij het begin yan de vrije handel bleek echter al spoedig, dat de kooplust bevredigend was en dat het bestaande koerspeil naar het scheen enig aanbod uitlokte, ten minste gingen de koersen op vrijwel alle afdelingen veelal een kleinigheid achteruit. De bovenge noemde Muellerwaarden daalden wat de aandelen eerste serie be treft tot 189 en de aandelen tweede serie tot 169 nadat intussen nog een prijs van 171 y„ was bedongen. Van de bekende industriëlen opende Hoogovens iets boven de 200 pet., maar zakte later in tot 197. Unilevers werden geregeld in de naaste omgeving van 300 afgedaan. Voor de diverse kunstzijde-aan delen werd nog goede interesse be toond. Ook voor deze fondsen wa ren de koersen in het begin iets hoger, maar naderhand kon ook hier een kleine reactie worden opge merkt. De affaire in de cultuur fondsen en scheepvaartpapieren was van geringe omvang, maar de koers ontwikkeling was hetzelfde als hierboven reeds geschetst. Konink lijken werden ingezet op 452, doch moesten naderhand een paar pun ten afstaan. Wat de bankaandelen aangaat, zo was vandaag de note ring voor de aandelen Amsterdamse Bank en Incassobank opgeschort in verband met berichten omtrent een fusionering van de Amsterdamse Bank met de Incassobank. De be- leggingsmarkt was stil. De Ameri kaanse markt was rustig. De koer sen van enkele soorten waren een fractie lagen Prolongatie 21/4. Evenals Frankrijk heeft ook En geland met de nodige binnenlandse moeilijkheden te kampen en even als oud-leider de Gaulle trad oud leider Churchill naar voren om te spreken. Een rede van een politiek leider, die de macht binnen het bereik van zijn greep voelt. Hij oonde zijn groot vertrouwen in de conservatieve partij, die volgens hem alleen in staat is de deur tot een nationaal herstel te openen. En- gelgpd is in moeilijkheden. Palesti na baart steeds meer zorgen. Egypte en Brits-Indië dragen ook hun steentje bij in de toren van proble men en vergeten we dan vooral de mijnwerkers niet, die voor de zo veelste maal weer verhoging van loon eisen. Labour raakt meer en meer in de knel en Attlee's weinige haren tonen meer en meer genei yilieid grijs te worden. Ongetwijfeld heeft de EngeJ.se regering niet het recht de Slszers de gelegenheid te ont houden zich ópnieuw uit te spre ken. De stand van zaken sinds 1945 heeft daarvoor een te grote wijzi ging óndergaan. Sir Stafford Crips, die thans de nieuwe functfie van minister van econ. zaken HET WERELD GEBEUREN op zich zag geladen, is de enige waarop Churchill zijn hoop heeft J gevestigd, mitshij zich van het oude systeem, waar hij lange tijd slaaf van was, los maakt. In 1945 zijn de socialisten in En geland aan het bewind eekomen door hun vele beloften en door het z.g. wanbeleid der conservatieven voor de oorlog. Wat belet de con servatieven dan nu, om op grond van het wanbeleid der socialisten algemene verkiezingen te eisen? Met de kans hierop voor ogen heeft de conservatieve partij tijdens hun grote wapenschouw te Brighton een nieuwe verkiezingscampagne aan gekondigd, waarvoor niet minder dan een bedrag van een millioen pond sterling bijeen moet worden gebracht. Intussen werkt Attlee aan de re constructie van zijn kabinet. Hij stuit hierbij op moeilijkheden, voor namelijk omdat enkele ministers niet wensen af te treden en Attlee de kans loopt, dat hij door een dwingen de z.g. socialistische re bellen op een gemakkelijke wijze van leiders voorziet. Een gelukkig verschil met Frank rijk is het, dat de communisten in deze Engelse politieke strijd geen rol spelen. Bovendien staat de cominunistische partij in Moskou blijkbaar niet te hoog aangeschre ven. Deze conclusie kan men ten minste rustig trekken uit het feit, dat de z.g. wedergeboorte van de Komintern voor de Engelse kame raden als een verrassing kwam. Of de bood in Engeland dermate hoog is gestegen, dat binnenkort Churchill wederom geroepen zal worden om orde in de chaos te scheppen, zal moeten worden afge wacht. Zeker is het echter, dat de conservatieve aanhang de laatste tijd weer sterk is toegenomen. Sic transit. Wijzigingen kabinet inmid dels vanmorgen bekend gemaakt. Voor 4500 gereedschap ontvreemd Op klaarlichte dag is bij een grossierderij in metaalwaren aan de Keizersgracht te Amsterdam een aanzienlijke hoeveelheid werk tuigen ontvreemd' tot een geza menlijke inkoopwaarde van f 4500 Het gestolene omvatte 8400 spiraal- horen in diverse maten, gemerkt SS en SW, verder 3 boormach. met de naam v. d. Heen en Elbo, als mede een aantal sleutelvijlen. De .recherche stelt een onderzoek in. FEUILLETON f door PETE FALCON 28. Iemand boog zich over hem heen en vroeg: „Gaat het weer 'n beetje, baasje? Niks aangenaam, hè. zo'n prik in je body, waardoor je van de sokken raakt. Dat gaat zo, vent, als jp je met zaken bemoeit, die je nirt aangaan. Heus, leer dat van mij, een andermans boeken zijn duister om te lezen. Daar ko_m je toch nooit achter." De spottende woordenstroom had den dit gunstig resultaat, dat Fred zich opwond en zichzelf daardoor weer volkomen in de hand kreeg. Het bloed ging sneller stromen en hij voelde de aandrang om de ke-, rel, die zich over hem had gebogen, naar de keel te grijpen. Zijn gezond verstand zei hem echter, dat dit onder deze omstandigheden het domste was wat hij doen kon. Daar om zweeg hij, sloot de ogen, alsof hij zich nog lang niet in orde voel de en wachtte op de dingen, die ko men zouden. ,Nou, geen onzin meer, Vandijke. We kunnen niet uren blijven wach ten, tot dat het Zijne Hoogheid de assistent-smeris behaagt om bij zijn positieven te komen. Vooruit, ga zitten en neem een paar teugen." Er werd Fred een fles voor de mond gehouden en hij werd ge dwongen om te drinken. Enige slokken cognac deden hem goed hij voelde het bloed nog sneller stro men en de loomheid zakte weg. Toch meende hij er nog verstandig aan te doen te blijven voorwenden, dat hij nog moeilijk overeind kon komen. Met de cognac was namelijk zijn strijdlust aangewakkerd en hij herinnerde zich in spannende detec tive verhalen steeds gelezen te heb ben, dat de helden probeerden door zwakte te simuleren hun tegenstan ders om de tuin te leiden, teneinde later onverwachts te kunnen toe slaan. Hoe dat zou moeten gebeuren, was Fred een raadsel, maar hij wilde in ieder geval de mogelijkheid open laten. De man, die met de naam Jack was aangesproken, bleek zich ech ter van de toestand van zijn patiënt niets aan te trekken. Hij gaf hem een ruk, zodat Fred overeind schoot en zei: „Nou gaan we staan, knaap opschieten is de boodschap." Fred constateerde, dat hij zich in een behoorlijk gemeubileerde ka-" mer bevond en dat een divan hem tot rustplaats had gediend/De twee mannen die bij hem waren, kwamen in aanmerking voor de betiteling ongure individuen. Terwijl de een hem ondersteunde, hield de ander een revolver in de hand. „Moet ie naar beneden?" vroeg de man, die zich als Fred's hardhandige verpleger had ontpopt. „Ja," antwoordde de ander. „Er wordt gewacht op ons." Fred werd de kamer uit geduwd, door een nauwe gang gevoerd tot ze een trap bereikten. „Denk er om", dreigde de bewaker met de revolver „dat je geen verdachte bewegingen maajet, want dan is het zo met je gebeurd." Fred antwoordde niets en liet zich gewillig de trap afleiden tot voor de deur in een klein portaal. Zijn hersenen waren weer volkomen hel der en hij pijnigde zich met de vraag waar hij zou zijn en of Burns ook in de val zou zijn gelopen. Hij kon er geen verklaring voor vinden, dat de inspecteur tegen de afspraak in was verdwenen en niet op hem was blijven wachten Achter de deur klonken stemmen. „Wacht even met hem, maar houd hem in de gaten," beval de revol- verheld. „Ik zal kijken of we bin nen kunnen komen." Terwijl de ander nu ook een revolver te voor schijn haalde om Fred elke poging ,tot vluchten of tegenstand onmoge lijk te maken, opende de ander de deur op een kier en gluurde naar binnen. „In orde," zei hij, terwijl hij de deur helemaal open wierp. Ge flankeerd door zijn twee bewakers wandelde Fred een café binnen, dat zowaar in de betimmering de as pecten vertoonde van een oud-Hol landse taveerne. Een der wanden werd ingenomen door een ouderwet se tapkast, waarmede de hypermo derne toonbank met de hoge leren barkrukken er niet bijster harmo nieerden. Bij zijn binnenkomst staakte het geroezemoes van stem men. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3