Het verbod der Dageraad-vergadering DO De dancing van de Muziektuin PAC. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zoterdog 11 October 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN De loco-burgemeester gaf de Raad het volle pond UIT OUDE TIJDEN GEMEENTERAAD ALKMAAR Woningcommissie geprolongeerd K. F. C. Filmkeuring Kt - aa |N de gisterenavond gehouden raadsvergadering kwam n.a.v. een brief van'3e Vrijdenkersvereniging „De Dageraad", waar in het verbod van de meeting, die in de Muziektuin zou worden gehouden, werd afgekeurd en aan de Raad maatregelen werden gevraagd ter voorkoming van een herhaling van een dergelijk verbod, het beleid van de loco-burgemeester, de heer G. van Slingerland, ter sprake. Hoewel deze over deze kwestie niet inter- pellabel was, hetgeen do,or de Raad werd erkend, gaf hij de Raad het volle pond. Hij liet de discussie over zijn beleid toe en kreeg van de linkerzijde de volle laag. Twee moties één van de communisten en één van de P.v.d.A. werden ingediend, doch kwamen niet in stemming, omdat een voorstel van orde, het schrijven van de Dageraad voor kennisgeving aan te nemen, met 14 tegen 11 stemmen werd aangenomen. Behalve de K.V.P. en de Prot.-Chr. stemden ook de beide wethouders van de P.v.d.A-, de heren Coerts en Bakker, voor dit voorstel; het college had reeds dadelijk tot aanneming voor kennisgeving geadviseerd, omdat de kwestie slechts tot de competentie van de burgemeester behoort. De aanval op de loco-burgemees ter werd geopend door de heer Knuistingh Neven (CPN), die wel wist, dat de loco geen verantwoor ding behoefde af te leggen, doch zich afvroeg, of ook niet andere ver enigingen door een verbod getrof fen zouden worden, hetgeen hij wilde voorkomen. Namens zijn fractie diende hij een motie in, waarin het beleid van d.e loco-bur gemeester werd afgekeurd en er bij deze op werd aangedrongen, in het vervolg een dergelijke on-democra- tische houding na te laten, zoals in de' motie werd uitgedrukt. De heer Venneker (KVP) vond deze motie voorbarig, omdat er een voorstel van B. en W. aan de orde was, om de brief van de Dageraad voor kennisgeving aan te nemen. De heer Hoytink (Prot.-Chr.) vond, dat de raad op de verkeerde weg was, door zich te willtjp men gen in een kwestie, die krachtens de wet tot de bevoegdheid van de burgemeester behoort. Hij waar schuwde ernstig voor alle mogelijke consequenties en stelde voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer Sietsma (PvdA) deed het genoegen, dat deze brief was in gekomen, omdat hij daardoor de gelegenheid kreeg iets over deze' kwestie te zeggen. Het lijkt ons toe aldus de fractieleider van de PvdA dat hier tevens het beleid van de burgemeester in de toekomst in het geding is. Met spijt en leed wezen, aldus spr., hebben wij ken nis genomen van het besluit van de burgemeester, waardoor de grond wettelijke vrijheden zijn aangetast. Aanleiding tot vrees voor ordever storing was niet aanwezig. Spreker had gaarne gezien, dat. de loco-bur gemeester en hij meende het woordje loco tussen haakjes te moe ten zetten in de huid van de burgemeester was gekropen, wiens houding hem bejcend kan zijn. Ook hij diende een motie in, waarin het 'verbod een aantasting van de grondwettelijke vrijheid werd ge noemd en, overwegende, dat inwil liging' van het verzoek niet tot de competentie van de raad behoort, de burgemeester in overweging werd gegevén in het vervolg niet meer tot een dergelijk verbod over te gaan. Het volle pond De voorzitter was er van over tuigd, dat de raad unaniem van oordeel was, dat spr. niet inter- pqllabel was. Hij heeft echter niets te verbergen, doch zaj alle moties, welke dan ook, naast zich neer leg gen. Hij had tegen de meeting, waarbij vrij debat zou zijn, groot bezwaar, in de overtuiging, dat. een groot deel van de bevolking door wat op vergaderingen als deze wordt gezegd, in zijn gevoelens wordt gekrenkt. Dat het een lande lijke vergadering was, was hem aanvankelijk niet bekend; dit ver nam hij eerst kórt tevoren. Niette min zou hij eenzelfde houding heb ben aangenomen. Na het verbod kwam er een dame vertellen, dat het vrij debat teruggenomen werd. Spr. wist echter niet, of die dame het bestuur vertegenwoordigde. Spr. citeert vervolgens hetgeen prof. Koelma over de bevoegdheid van de burgemeester in deze schrijft in zijn boek over de gemeentewet. De raad kan zo'n besluit niet vernie tigen en er niet over interpelleren. Hij wil de raad echter het volle pond geven, al zal hij de moties kalm naast zich neer leggen. Dat de heer Sietsma het v/oord loco tussen haakjes meent te moe ten plaat^pn. vindt spr. niet prettig. Ik heb volkomen goed overdacht, aldus spr., dat eeri belangrijk deel der bevolking het met deze beslis sing niet eens zou zijn. Dit deel wil in naam van de democratie alles maar toestaan; immers de motie van de afdeling Alkmaar van de PvdA sprak van aantasting dei- democratie. De communisten en de PvdA zeggen: „Wij zijn de demo craten". Spr. geeft de raad de ver zekering. dat hij een groot gevaar voor verstoring der openbare, orde voorzag en daarom alleen de mee ting verbood. In de Muziektuin kon veel publiek verwachten worden, zodat luidsprekers nodig zouden zijn, zodat, vooral op Zondagmid dag. ook velen daarbuiten het ge sprokene zouden horen. Ik heb ook principiële bezwaren tegen de Da geraad, d-ch op grond daarvan heb ik mijn sluit niet genomen. Ofschoon de heer Sietsma wil, dat loco tussen haakjes behoort te staan, permitteer ik me toch er ook een eigen mening op na te houden en ml) door niemand te laten beïnvloeden. De heer Zeeslag voor Egmond. 11 OCTOBER: Op deze datum, maar dan in het jaar 1797. gingen weer eens jagers en artilleristen der burgermacht naar Egmond. Het door de vijand genomen schip „Alkmagr", dat 54 stukken telde, was geheel doorschoten en. het dek met bloed en dergelijke be spat. i Toen het naar Yarmouth werd gesleept beproefde een der leden van de bemanning de brand in het kruit te steken, hetgeen eerst ontdekt werd toen reeds een van de sloten der kruitkamer gebro ken was. De poging mislukte. Een landing vond later plaats nabij Petten. Sietsma, die wil dat ik in de huid van de echte burgemeester moet kruipen, weot heel goed, dat ik met deze geeif overleg kan ple gen. Ik zal, aldus spr., handelen, zoals ik meen, dat in het open baar belang te moeten doen. Op een anoniem schrijven, dat hij ontving, wil hij niet ingaan. De heer Sietsma ziet niet in, dat ordeverstoring gevreesd behoefde te worden. De politie kan toezicht houden. Overigens vindt hij, dat alles wat de Dageraad zegt door de beugel kan. Ook tegen andere ver enigingen zouden er principiële be zwaren kunnen worden aangevoerd. Zou u die ook met een verbqd wil len treffen? U kent de burgemees ter, aldus spr., en weet zijn stand punt, inzake vrijheid van gedachte. Spr. heeft het woord loco niet tus sen haakjes gezet, om de voorzitter te klassificeren en zegt grote waar dering te hebben voor de wijze, waarop deze zijn ambt vervult. Niet temin handhaaft hij de motie. De voorzitter verklaart zich na der, waarom hij bang was voor ver-, storing der openbare orde. De Da geraad wil de pijlers van ons natio naal volksbestaan ondermijnen. Een dier pijlers is de godsdienst. Ver dwijnt die, dan gaat heel de maat schappij aan het wankelen. Er zijn er meer, die er zo over denken. Als men het zover laat komen, dat de politie moet ingrijpen, dan is de orde al verstoord en dat wilde spr. voorkomen. De heer Knuistingh Neven' be weert, dat de communisten niet tegen de godsdienst zijn. In Brabant en Limburg zou men ónze verga deringen kunnen verbieden, aldus spr. Hij trekt zijn motie in, .om de steun van zijn fractie toe te zeggen aan die van de PvdA. De voorzitter z;egt, dat de motie geen betekenis heeft, omdat na aanneming zijn houding gelijk zal blijven. De heer Hoytink wijst er op, dat alle raadsleden trouw aan de grond wet hebben gezworen of beloofd; dus ook aan de gemeentewet. Hij vindt, dat de voorzitter reeds te ver is gegaan, door de discussie toe te laten. Hij maakt zich los van de materie en beperkt zich tot het verzoek. De communisten en de PvdA moeten maar zorgen voor een andere gemeentewet, als zij de bur gemeester willen interpelleren, doch als ze zo doorgaan, is het hek. van de dam. Wii moeten de gemeente wetten eerbiedigen, aldus spr., die daarna het voorstel van orde in dient. om het schrijven van de Da geraad voor kennisgeving aan te nemen. De heer Sietsma zegt eerbied te hebben voor de grondwet en geen aanmerking op het beleid van dl loco-burgemeester. De voorzitter: Maar u wil me toch in een bepaalde richting drij ven. De heer Sietsma: Ik zou willen, dat u rekening hield met de andere groep der bevolking. Hij vindt, dat de motie wèl betekenis heeft als uitspraak van de raad. die de be-, volking vertegenwoordigt. Het voorstel van orde van de heer Hoytink wordt hierna in stem ming gebracht en aangenomen met 14 tegen 11 stemmen, rechts tegen links, met uitzondering van de beide wethouders van de PvdA. Hongaarse avond ALKMAAR, Zoals in ons num mer van Zaterdag 4 dezer reeds werd medegedeeld, wordt op Maan dag 20 October a.s. om 8 uur in het „Wapen van Heemskerk" te Alk maar, een „Hongaarse avond" ge geven. a Naast de bekende Rhapsodieén vap Liszt, op één waarvan dansfan- tasleën zullen worden gegeven door een Hongaarse dame, worden de prachtige Concert-études van de zelfde componist ten gehore ge bracht. Hongaarse liederen zullen worden gezongen; de nationale dans bij uit stek, de Csérdas, wordt gedemon streerd, zowel in solodans als door een danspaar. Wij zullen kennis maken met het Hongaarse ser timent en tempera ment bij het horen van 'n enkel ge dicht. waarvan de tekst ook in het Hollands zal worden weergegeven. Dit uitnemende programma wordt omlijst en aangevuld door muziek, wagrin de wijde eenzaamheid van de puszta, het verlangen naar geluk, de tragische lotgevallen van Hon garije worden weerspiegeld. Deze unieke avond wordt in uw bijzondere belangstelling aanbevolen Kaarten ad 1.per persoon zijn verkrijgbaar bij het bureau van dit blad, Langestraat, Alkmaar. NIEUWE BONNEN ALKMAAR. Voor "het afhalen van bonkaarten 713, schoenbonnen en extra kaarten voor a.s. en jonge moeders zijn a.s. Maandag aan de beurt, zij, wier familienaam begint met de letter G. en H. tot Helder. OPLOSSING PRIJSVRAAG GILDENOPTOCHT ALKMAAR. Niet minder dan 4 uren hebben 3 leden van de Op tochtcommissie nodig gehad om de juiste prijswinnaars aan te kunnen wijzen. Uit de vele ingekomen antwoorden op het Prijsvraagformulier: „Wat vind ik de mooiste groep uit onze Gilden-Optocht", luidde de uitslag tenslotte: 1. Stedemaagd; 2. Schil dersgilde; 3. Weversgilde. Ook de wagen van het chirurgijns- gilde haalden vele stemmen, echter niet genoeg om in de prijzen te vallen. De gelukkige winnaars der prij zen waren: le prijs, 25.—: Th. G. Kreijermaat, Mient. Alkmaar; 2e prijs, 20.—: Me,i. T. J. Kuysten, Dahliastraat 23, Alkmaar; 3e priis, 15.—: A. Tip, Oudegracht 173, Alkmaar; 4e prijs, 10.A. F. Stuart. Dahliastraat 25, Alkmaar; 5e prijs, 5.J. Oostwouder, Lyceum straat 28. Alkmaar. De prijswinnaars ontvangen van daag per postwissel de hen toege kende prijs. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Johan nes A., z. v. W. Wesseldijk en J. Tasseron: Anna M„ d. v. J. B. Veel en J. Brink. Ondertrouwd: Th. G. Sinnige en A. M. Breed; H. Bos en P. Groen; P. Hoekstra en W. Meijer; R. J. A. Pe tri en A. J. J. van den Bogaard; A. A. Sterk en G. Moorman; J. Kwak en J. Tichelaar; P. Temming en N. Koning; J. Kemp en E. de Rooij; C. Peereboom en D. van Mierlo; J. du Bois en R. A. Dinkelberg. Overleden: Grietje Burger, oud 32 jaar, wed. v. J. Bruin. AFSCHEID STATIONSAMBTENAAR De adj. commies der Ned. Spoor wegen, de heer F. Kramer alhier, is met ingang van 15 October a.s. be noemd tot stationschef te Krabben- dijke. i Vrijdagmorgen had in dg wacht kamer het afscheid van het perso neel van het Station Alkmaar plaats voornamelijk rangeerders en trein personeel. Langen tijd heeft de heer Kramer zich verdienstelijk gemaakt als cur susleider bij de opleiding van lijn- personeel e.d. Uit de woorden die de heer P. v. Lienen namens de vele aanwezigen tot de scheidende ambtenaar sprak, bleek onomwon den, hoe ongaarne men hem ziet vertrekken. De. heer v. Lienen bracht naar voren, dat de heer Kra mer niet alleen eën goed ambtenaar was, maar ook megs, die belangen zowel van N.S., als van het perso neel behartigde. Veelal werden de rangeerders tegen elkaar uitge speeld, aldus spr., maar daaraan heeft de heer Kramer nooit meege daan. Hij was menslievend, met een groot gevoel voor naastenliefde, en stónd altijd klaar, zelfs midden in de nacht, om te helpen. Nooit deed het personeel vergeefs een beroep op hem, noch op zijn vrouw, „U heeft veel gegeven, aldus spr., en weinig genomen". En .daarom heb ben wij spontaan besloten U een blijvende herinnering mee te geven. D.e heer H. Veensfra bood met wel gekozen woorden een prachtige schemerlamp aan,-> alsmede een mooi bloemstuk. Ontroerd dankte de scheidende voor dit sympathieke gebaar. Hij zeide,- altijd getracht te hebben te doen, wat hij moest doen, daarbij de belangen van het personeel niet uit het oog verlie zende. Jammer, dat Alkmaar zo'n amb tenaar verliest. Krabbendijke mag zich gelukkig prijzen, zo'n stations chef te krijgen. A.F.C.-nieuws AFC I—Zouaven I 2.30 uur; HRC 5—AFC 2, 12 uur; AFC 4—HSV 3, 12 uur; Schoorl 3—AFC 5, 12 uur; AFC jun. aGVO jun. a, 12 uur. Adspiranten: Hollandia a—AFC b 1 uur; AF0 c—USVU b, 1 uur; Hol landia b-j-AFC f, 4 uur; LSVV c— AFC g, 4 uur; SRC c—AFC h, 4 u. Dus allen Zondagmiddag wear naar de Westerweg t.o. de Krocht, dat belooft iets goeds; Het tweede gaat op bezoek bij één der „zwaar ste" jongens, jullie weet de af spraak. Mondje toe en voetballen! Voor de overige elftallen is het weer een goed bezet programma. Zorgt voor iets AFC-achtigs. Wij eindigen met de leus aan alle goede sportliefhebbers: steeds meer leeft nu een ieder mee, met de verrichtingen van RK AFC. Tot Zondag. De P.P.C.-er 1 K.A.B. Hoekje We menen goed te doen onze le den opmerkzaam te maken op de bepalingen van de Kinderbijslag wet. Volgens deze bepalingen moet de werkgever in het tijdvak van 110 Oct. aan zijn arbeiders, die voor K.B. in aanmerking komen, een aanvraagformulier uitreiken. Dit formulier kart de werkgever bekomen bij de bedrijfsvereniging, waarbij hij is aangesloten. De arbei der moet het aanvraagformulier in vullen, naar de toestand van zijn gezin op 1 Oct. '47. Daarna laten j afstempelen bij de Burgerlijke I Stand op het Stadhuis. Het formulier moet voör 18 Oct. '47 weer ingeleverd worden bij de I bedrijfsvereniging. Dit moet de ar- beider doen. Daarna krijgt hij de K.B. lijsten thuisgestuurd. Recht op Kinderbijslag heeft men voor eigen, gewettigde en pleegkin deren als men voor hun onderhoud ■zorgt en de kinderen niet oudey zijn dan 15 jaar, dus tot de 16e verjaar dag. ,Onder arbeider worden verstaan zij die onder de ziektewet vallen, benevens zij die meer als f 3750,— per jaar verdienen en personeel van zeeschepeijl. Geniet een van de drie genoemde groepen kinderen na de 16e verjaar dag onderwijs aan een inrichting voor algem. vormend of vakonder wijs, dan hééft men recht op bijslag tot de 21e verjaardag. Maar dan moet een verklaring van de Hoofd onderwijzer worden overlegd. FILMS VAN DE WEEK Harmonie. In de film „De Antiquair van Sly Corner" zet de regisseur George King ons het verhaal voor van een oude man, die uit liefde tot zijn dochter een nevenberoep, dat van heler, laat varen en een eerlijk leven gaat leiden. Hij heelt met zijn mede werker Morris, maar rekent daarbij niet op de luistervink Archie, zijn bediende, die, kennis dragende van een gevaarlijke wetenschap, chan tage op (je antiquair gaat plegen. Dit loopt mis als de chanteur ook het meisje Margret opeist. De woedende ■rader vermoordt hem en maakt tij dens een concert van zijn dochter, een eind aan zijn leven, om de aardse rechter te ontwijkgn. Het gegeven getuigt niet van een sterke moraal, vandaar dat de film voorbehouden blijft voor 18-jarigen. Goed camerawerk en eeq, prachtig vioolconcert van Mendelsohn ver goede echter veel. In het voorprogramma interessant nieuws, waarin de opening van de- verkeersbrug bij'Deventer, Leiden's ©ntzetfeest en de officiële proef tocht van de „Karei Doorman". Alkm. Bioscooptheater De hoofdfilm „De dertiende gast", die deze week in het A.B.T. draait werd aangekondigd als buitenge woon sensationeel en griezelig. We kunnen niet anders, dan bekennen, dat deze rolprent volop aanspraak maakt op deze bengmingen. Op.een wel zeer geheimzinnige manier worden in een jarenlang leegstaande woning verschillende personen ver moord. Vermoedens stapelen zich op doch het blijkt schier onmogelijk de moordenaar te ontmaskeren. Hoe dit tenslotte toch gelukt, willen wij niet verklappen. Dat moet u zelf gaan zien. Behalve het nieuws in beeld, gaat ook een spannende cowboy-nlm vooraf. Victoria Theater In dit theater draait deze week de film „Acht professoren en een meis je". Een detective story die bedoeld is, humoristisch te zijn. Wat deze humor betreft, moet men soms voor het al te onschuldige gedoe wel «ens lachen, maar overigens is het gege ven zo onbenullig en af entoe zó goedkoop, dat het ons onbegrijpelijk lijkt dat het publiek nog een derge lijke film bezoekt. Bovendien lijkt ons de leeftijdsgrens voor volwas senen zeker niet overbodig. In het voorprogramma uitgebreid binnen- en buitenlands nieuws. Cinema Americain Het programma, dat Cinema Ame ricain de bezoekers deze week biedt kon ons maar matigjes voldoen. De hoofdfilm „Veertigduizend Ruiters" geeft het veriiaal weer uit de eerste wereldoorlog toen in 1917 de strijd woedde in Noord-Afrika tussen de Engelse en Australise ca- vallerie. en de Duits-Turkse legers. Er is veel krijgsrumoer en de on ontbeerlijke liefdesgeschiedenis, wel ke door het verhaal is heengeweven, brengt het geheel niet op hoger plan Het uitgebreid nieuws in 't voor programma mocht er zijn, maar 't komisch filmpje was oud en flauw. De leeftijdsgrens dient op 18 jaar te worden gesteld. APOTHEKEN ALKMAAR. De Zondags- en nachtdienst der apotheken wordt de komende week waargenomen door B. J. Schouten, Emmastraat 64 „ST. CAECILIA" GAAT JEUGD- CORPS OPNIEUW OPRICHTEN Naar wij vernemen zal de R,K. Harmonie „St. Caecilia" er weder om toe overgaan een jeugdcorps op te richten onder de welbekende naam „St. Louis". Zoals men weet bestond een dergelijk corps reeds eerder, doch tijdens de bezetting moesten de leden onderduiken en sinds dien tijd was er van enig ver band weinig sprake. Aangezien er echter onder de jongeren groeiende belangstelling is voor een jeugd corps heeft het bestuur van „St. Caecilia" besloten aart de vele wen sen tot heroprichting tegemoet te komen. De leeftijdsgrens is op 17 jaar gesteld. Voorts wil men. nog overgaan tot de oprichting van een corps tamboers en pijpers van on geveer veertig man. De oefenavonden voor beide corpsen is Dinsdagavond. Voor in lichtingen wende men zich tot het bestuur van St. Caecilia. Reeds bü de begroting werd door verschillende raadsleden met na me van de KVP en de Prot.-Chr., bezwaar gemaakt tegen de ex ploitatie van de Muziektuin, wel ke aiicen mogelijk schijnt te zijn, door het handhaven van de dan cing aldaar. Deze kwestie kwam gisterenavond in de raad weder om ter sprake, en wel naar aan leiding van het voorstel van B. en W.. om de Muziektuin vanaf 1 October j.l. tot het tijdstip, waarop de verbeteringen, waar toe de raad reeds eerder besloot, zullen zijn aangebracht, aan de tegenwoordige exploitant te ver- shuren. voor f 1000.Na afloop van hiervoren bedoeld tijdvak zou dan de Muziektuin voor een nader door 't waarnemend Hoofd van het Prijzenbureau vast te stellen huurprijs worden ver huurd, voor de tijd van 5 jaar. De haer Venneker (KVP) had bezwaar tegen deze termijn van 5 jaar, omdat hij vreesde, dat het dan niet meer mogelijk zou zijn, aan de Muziektuin een andere be stemming te geven. Hij maakte be zwaar 'tegen handhaving van de dancing m deze gemeentelijke in stelling. De heer Hoytink (Prot.-Chr.)' merkte op, dat dit voorstel te laat kwam, daar de huur reeds 1 Oct. inging. Hij bevreemdt zich er over, dat in dit voorstel niets te bespeu ren is van de wenken uit de raad, bij de begroting gegeven. Hij zag gaarne, dat het college een andere wijze van exploitatie onderzocht en stelde daarom vo,or, de verhuur voor 5 jaar aan te houden, om, na dat de voorzieningen zijn getroffen, een nieuw, voorstel van het college te behandelen. Wethouder Coerts betoogde, dat zeker continuiteit noodzakelijk is, voor een behoorlijke exploitatie; vandaar het voorstel tot verhuur voor 5 jaar. Als de raad iets anders wil, is spr. bereid het voorstel-Hoy- tink over te nemen. De heer Sietsma stelde voor, in- plaats van 5 jaar, de Muziektuin voor 2 jaar te verhuren. De heer Asjes (CPN) was van mening, dat de exploitant wel ver plicht is er een dancing op na te houden, om de exploitatie- mogelijk te maken. De heer v. d. Borden (Prot.-Chr.) verwachtte van 5 jaar pacht ook 5 jaar de klacht over de dancing, die hij wil verwijdeaen. Het voorstel Hoytink sluit niet in, dat de heer de Jager niet meer aan bod komt voor exploitatie. De heer Hoytink heeft niets tegen de heer de Jager, doch wil de Mu- ziektujn een ander karakter geven. Het half jaar, dat nodig is voor de verbeteringen, wil hij benutten, om het eens te worden over het ka rakter der exploitatie. Spr. is het niet eens met de heer Asjes, dat de gemeente een publieke dancing moet handhaven, om de exploitatie mogelijk te maken. Hij Wees op de plannen van de Alkmaarse gemeen schap, waaraan hij de Muziektuin dienstbaar wil maken. De heer Kirpensteyn (PvdA) was het met de heren Venniker en Hoy tink eens, .dat er een eind moet ko men aan de exploitatie van een gemeentelijke dancing. De Muziek tuin moet aan een cultureel doel beantwoorden en spr. heeft niet geconstateerd, dat de dancing zo veel oplevert. De argumenten van de heer Hoytink vindt hij zeer klemmen.d. Wethouder Coerts vond, dat men de zaak niet zo 'zwaar moest zien, al is het een principiële kwestie. Er zijn ook andere dancings. Zou qien ook moeten verbieden, dat na af loop van feestavonden in de Mu ziektuin een dansje gemaakt werd? De heer de Jager is overigens niet op het dansen gesteld. Bij de be groting zijn geen positieve richt lijnen gegeven én ook het college, ziet geen kans in kort tijdbestek een andere wijze van exploitatie moge- j lijk te maken en is bereid na de 1 verbeteringen de Muziektuin voor slechts 2 jaar te verhuren. De heer Hoytink wilde de mooie Muziektuin doen beantwoorden aan zijn cultureel doel en handhaafde zijn voorstel, om na een half jaar de zaak opnieuw te bezien. Het eerste deel van het voorstel van B. en W. wordt z.h.st. aange- nortien; het voorstel, om na een half jaar de Muziektuin voor 2 j. te verhuren werd aangenomen met 16 tegen 9 stemmen. Tegen stem den mej. Kampljuys en de heren de Kort, Woldendarp, Venniker, de Zeeuw, Hoytink. v. d. Borden, Kir pensteyn en de Wilde. De Woningdistributie N.a.v. de voorstellen van B. en W. over de instelling en de werk kring van de commissie van advies, ingevolge de woonruimtewet, w.elke 1 October j.l. van kracht w„erd, 'ont spon zich voor de zoveelste maal 'n discussie over het woningvraagstuk. De .heer Asjes (CPN) betoogde, dat een grooj deel van de burgerij geen vertrouwen heeft in de oude commissie; hij zou in de nieuwe commissie 2 vertegenwoordigers van de vakbeweging de Uniebond en de EVC en nóg iemand van het communistische volksdeel willen benoemen, zodat de commissie uit acht personen zou bestaan. Het aantal plaatsvervangers wilde hij tot 7 opvoeren. De heer v. d. Borden stelde de vraag, of de raad, die de commissie benoemt, nog iets over haar beleid heeft te zeggen en wil een bredere vertegenwoordiging. Ged. Staten kunnen de plaatselijke gevallen rfiet beoordelen; daar zit de raad voor. Spr. zou \ioorts de heffing van lege in de verordening opgenomen wil len zien. Wethouder Coerts wees de heer Asjes er op, dat tutbreiding der commissie niet mogelijk is, daar de wet een commissie van 5 leden voorschrijft; wel zou er een com missie met twee kafners van 5 leden kunnen worden benoemd, doch dit is voor Alkmaar niet noodzakelijk. De heer Hoytink citeerde een ar tikel van mr. Gr-Geelen, in de ge meentestem van 4 Oct., waarin ter wille van de objectiviteit geadvi seerd wordt, geen wethouder in de woningcommissie te benoemen en vroeg of dit geen aanleiding is voor B. en W. deze zienswijze onder de loupe te nemen. Pe heer Sietsma wees er op, dat minister Beel opneming van een wethouder in de commissie ernstig in overweging gaf. De voorzitter achtte het van be lang, dat de wethouder in de com missie zit; dan kan hij het college van voorlichting dienen. De heer Hoytink verklaarde geen enkel bezwaar te hebben tegen wethouder Coerts als voorzitter van de commissie. De heer v. d. Borden zou in plaats van de vertegenwoordiger van Sp- ciale Zagen een vertegenwoordiger van Volkshuisvesting of „Goed Wonen" willen benoemen, doch wethouder Coerts wees er op, dat de heer Zeegers reeds namens de federatie van woningbouwvereni gingen fs aangewezen. Voorts zitten in de commissie twee technische en drie sociale deskundigen. Waar de commissie grote bevoegdheid heeft, is het ook billijk, dat het college er in vertegenwoordigd is. Het voorstel van B. en W. werd hierna aangenomen; de oudé com missie werd herbenoemd, met uit zondering van de heer Fels, die, als directeur van het D.B.V.O. zitting had, doch overbodig werd geacht, omdat de directeur P.B.V.O. de be voegdheid heeft, na kennisgeving aan B. en W. zelfstandig woongele genheid te vorderen. Hamerstukken Voor de rest telde de agenda ha merstukken. Tot tijdelijk leraar in de oude talen aan het Gymnasium werd wegens vermeerdering van 't aantal klassen dr. A. Hoekstra be noemd. Onder dank van de raad werd een schenking aanvaard van mevr. M. Cohen Stuart—Wichers, voor het gemeentemuseum. Met de gem. Oterleek werd een gemeenschappelijke regeling getrof fen inzake samenwerking bij brand in die gemeente tegen een vergoe ding van f 500.per jaar. Besloten werd tot medewerking voor het aanschaffen van school boeken, t.h.v. de Juliana- en St. Jo- seph-Ulo-schoien; evennis voor het aanschaffen van scooc.lmeubelen, s.choolboeken, leer- en hulpmidde len voor de St. Josephschool, SI. Agnus- en Mariaschool, Het verzoek van de bewoners van de Huigbrou- werstraat, om deze straat gesloten te verklaren voor aut.overkeer uit de richting van de Laat, werd con form het voorstel van B. en W. af gewezen, daar het plan zich niet voor urtvoering leent. Voorts werd besloten tot herstel ling vart stortsteiger en schoeiïngen op het terrein der gemeentereini ging, waarvan de kosten op f» 6.950 zijn geraamd en tot demping van de Boezemsingelgracht, alsmede de aanleg van een riool ter plaatse. Ook het voorstel tot aanleg van 'n gedeelte van het industrieterrein „Noord", ter grootte van 50.000 m2, werd aangenomen; de kosten hier van ad f 50.3.000 zullen worden uit getrokken op de begroting, van het grondbedrijf voor het jaar' 1948. Een'gedeelte van het gebouw van de Keuringsdienst voor Waren werd aan de Prov. Gezondheidsdienst v. Dieren in Noordholland verhuurd voor f 600.per jaar, een ander gedeelte van dit gebouw werd aan de Noordhollandse consumptiemelk vereniging verhuurd voor f 300.— per jaar. Vermelden we nog, dat de voor zitter bij de aanvang der vergade ring het raadslid Schouten geluk wenste met de Koninklijke onder scheiding van de gouden medaille, verbonden aan de Orde van" Oranje Nassau en de heer Knuistingh Neven met zijn onlangs gesloten huwelijk, daaraan de wens verbin dende, dat voor hem vele vrucht bare en goede jaren mochten z~h weggelegd. De raad getuigde met applaus van 2ijn instemming met deze gelukwensen. CORRESPONDENTIE Soldaat M. Veldman LN 261112199 bericht ons, dat hij hartelijk bedankt voor de geregelde zending van het Nieuw Noordhol lands Dagblad, welk^blad hij met grote belangstel ling leest. Wij brengen langs deze weg zijn groe ten over aan fam., buren en kennissen. KADERDAG Kat-h. Vrouwenbeweging ALKMAAR Het diocesane be stuur der Ned. Kath. Vrouwenbe weging heeft een begin gemaakt met de kaderdagen, die in alle kringen van ons Bisdom gehouden zullen worden. In Alkmaar kwamen de vers.chil- lende afdelingsbesturen uit de kop van Noord-Holland bijeen. Begon nen werd met een H. Mis in het Piusgesticht, opgedragen door Rec tor C. Broers, geestelijk adviseur der N.R.V. De vergadering zelf was in Hotel Kinheim. Rector C. Broers uit Den Haag begon met een stevige uiteenzet- ting. „Het gaat om uw eigen zaak!" Daarna kwam mevr. E. Min-Ter- wijn uit Berg#i met een kort praat je en haalde aan, uit de lezing van dr. Ch. Morhmann, gehouden té Uden: „Van onze generatie zal af hangen. hoe deze nieuwe tijd zal uitgroeien", een taak: „De her kerstening van onze beschaving".. Zijn wij ons die verantwoordelijk heid wel bewust? De voorzitster, mej. L. Vuylsteke uit Rotterdam, bracht verslag uit van het Internationale Vrouwen congres te Rome, in September jl. gehouden, waarop Z.H. de Paus een boodschap richtte tot alle vrouwen van de wereld. Indruk maakte dat op alle aanwezigen en het is te hopen, dat alle katholieke vrouwen daar terdege notitie van nemen als deze rede gepubliceerd zal worden. Na de lunch kwam mevr. S. Nu- wenhuijs van der Rijst uit A'dam aan het woord. Ook zij putte haar stof uit de kaderdagen in Uden, voornamelijk de lezing van dr. de Waal, om aan, de aanwezigen ge dachten mee te geven over het communisme. De voorzitster sloot deze ge slaagde dag met het behandelen van de practische punten en acties voor de toekomst. Runten, dié in de af delingen doorgegeven zullen wor den, om zeker te worden verwerkt. KERMIS IN HANDFORMAAT ALKMAAR. Tijdens de drukte van het 'vertrek der 8 Octoberker- mis hebben weinigen bespeurd, dat er een 2e kermis binnen de muren onzer stad haar tenten heeft opge slagen. Het is het bewijs van Anton Benner dat een stoomcarousel en 'n cake-walk het publiek zal verma ken, zij het dan in een andere vorm dan men het van dergelijke kermis- attributen gewend is. Deze kermis is n.l. gebouwd op 1/30 van de ware grootte, het is 'n miniatuur kermis. Maar zo góed na gebootst, dat men bij photo-graphi- sche Opname geen verschil ziet mêt de werkelijkheid. Met een dozijn echte kermiswa gens waarin orgel, motoren, direc tiekeet en dergelijke zijn onderge bracht heeft de heer Den Uyl uit Gorinchem met de vervaardiging van dit wonder van vernuft en vaardigheid, een mooi «tukje' kunst nijverheid geschapen ,dat hij met trots kan tonen. Deze miniatuur ker mis staat opgesteld bij V. D. en kan tegen geringe vergoeding wor den bezichtigd. R.K. GYMNASTIEKCLUB Door de geweldige toename van het ledental zijn we verplicht de trainingsuren te veranderen. Deze zijn nu als volgt vastgesteld: Jongens: Maandags van 6.30—7.30 uur voor de leden van 8, 9 en 10 jaar, die wonen in 't zuidelijk en westelijk deel van de stad, in de St. Adel- bertusschool. Donderdags van 6.307.30 uur voor de leden van 8, 9 en 10 jaar, die wonen in 't centrum, noordelijk en oostelijk deel van de stad. 7.30 8.30 uur jongens van 11 en 12 jaar van de hele stad. 8.309.30 uur jon gens van 13 t.m. 16 jaar van de hele stad. 9.3010.30 uur jongens van 17 jaar en ouder van de hele stad. De training van Donderdag is in de St. Bavoschool. Meisjes: t.m. 10 jaar Vrijdags 67 uur; 11 en 12 jaar ^rijdags 78 uur; 13 t.m. 16 jaar Vrijdags 8—9 uur; 17 jaar en ojiders Vrijdags 910 uur. Allen in de St. Adelbertusschool. Toont u trouwe leden en neemt iedere week uw contributie mee. R.K.V.V. HUGO BOYS HEERHUGOWAARD N. Na vorige Zondag net op het kantje af te hebben verloren, gaaffHugo Boys het nu eens thuis proberen. Op be zoek komt Rangers I, 't adelborsten elftal uit Den Helder. Het moet 'n zeer sportief elftal zijn, dus verwach ten we een mooie wedstrijd met veel belangstelling en 'n overwin ning Voor de Boys. Aanvang 2.30 u. Het 2de gaat naar Schoorl II. Dit elftal heeft het wel moeilijk in deze competitie, daar de beste krachten het eerste moeten versterken, maar het kan niet anders. Speel voor wat je waard bent en dan veel succes. Het zal voorlopig gaan zonder Dirk daar hij wegens 'n schouderblessure npg niet kan voetballen. We hopen dat hij weer spoedig in orde is en zijn elftal weer mag aanvoeren. Het vertrek wordt nader bekend gemaakt. De jun, spelen thuis tegen VZV jun. om 1 uur. Natuurlijk verwach ten we 'n beter resultaat als vorige week, want zo erg hadden we 't toch niet verwacht. Alle leden worden nogmaals ver zocht zoveel mogelijk de training bij te wonen op Donderdagavond. S.V.W. NIEUWS HEERHUGOWAARD. Het gaa't nu spannend worden bij SVW. Zon dag a.s. komt Winkel 1 op bezoek. Wanneer we het ranglijstje eens be kijken, dan zien we SVW 1 met 4 punten uit 3 wedstrijden op de derde plaats Staan en Winkel 1 met 2 punten uit drie 'wedstrijden op een na de onderste plaats staan. Zo oppervlakkig zou men kunnen zeg gen, oh S.V.W. wint die wedstrijd tegen Winkel makkelijk. Niets is echter minder waar, want er zal Zendag heel hard gewerkt moeten ALKMAAR: Alkm. Biosc. Theater; Dertiende gast, 14 jaar; Cinema Americain, Veertigduizend Rui ters, 18 jaar; Harmonie, Antiquair, van Slicorner, 18 jaar; Victoria, Acht professoren en een meisje, 18 jaar. z DEN HELDER: de Witte, Make a wish, 14 jaar; Tivoli, Antiquair v. Slicorner, 18 jaa.r HOORN; Winston Th,eater, De Jan tjes, 14 jaar; Victoria, Destin, 18 jaar. SCHAGEN: Royal, De Zeehavik; Big van het Regiment, alle lee". BERGEN'. De Rustende Jager, La Bataille du rail, 18 jagr. ENKHUIZEN: Munt, Rebecca, 18 Jaar; Het teken van Zorro,""18 J. MEDEMBLIK: Scala, Mammy; Stil- le Helden, 14 jaar. WIERINGEN: de Haan, De vier ve ren, 14 jaar. BREEZAND, Apollo. Geveltoerist; Teken van Zorro, 14 jaar. PURMEREND: Rebecca, 18 jaar. worden om een puntje in de Waard te houden. Want Winkel is een loeg waar geducht rekening mee moet worden gehouden. Maar als alle spelers van S.V.W. zich bewust zijn, dat het ernst is en zij moeten trachten zover mogelijk van de on derste plaats af te blijven, *da(k zal heft ook wel weer loslopen en^dan durven we eer. spannende wedstrijd- te voorspellen. Geeft jullie aanhang reden tot juichen, want je kunt er op rekenen er zal a.s. Zondag veel 'publiek zijn. Ook het tweede en derde alsmede de aspiranten, als zij moeten spelen, heel veel succes. SPREEKUUR BURGEMEESTER HEERHUGOWAARD. De bur gemeester is verhinderd a.s. Zater dag en Dinsdag d.a.v. spreekuur te houden. Er is spreekuur op Zater dag 18 dezer van 1113 uur ten raadhuize. AANRIJDING MET ERNSTIGE GEVOLGEN HEERHUGOWAARD. Donder dagavond rond 6 uur kwam bij de Nieuwe brug de heer K. uit Sijbe- carspel, controleur van de NACO, met zijn motor in botsing met een wielrijdster, Mevrouw B. uit Heiloo, De botsing kwam nogal ernstig aan en zowel de motorrijder als mevr. B. moesten naar het ziekenhuis te Alkmaar worden vervoerd. KOLPING BOYS NIEUWS OUDORP. Na het goede succes tegen Hugo Boys krijgt het eerste elftal komende Zondag een zware uitwedstrijd tegen Kaagvogels. Deze club staat op de tweede plaats en het zal dus moeilijk vallen in Kol- horn winst te boeken. Desondanks rekenen we op een winstpuntje. We vertrekken om 1.15 uur per auto vanaf het schoolplein, Enkele per sonen kunnen nog mee. Kolping Boys 2 zal thuis trachten revanche te nemen op de 21 ne derlaag tegen Alkmaar 2. Zal dit lukken, jongens? De b-adspiranten deden het vorige week. tegen onze verwachting in, reuze best. Nu thuis tegen LSVV b zal het echter wel moeilijker gaan. V.V.V. BESTAAT 40 JAAR HEILOO. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de afd. Heiloo van V.V.V. hield de federa tie van V.V.V.'s in de Rustende Ja ger haar najaarsvergadering, waar de heer J. Vennik de federatie na mens de afd. verwelkomde. Na de vergadering zie elders in dit blad bood de afd. de afgevaardigden en gasten een welverzorgde luhch aan in De Rustende Jager, waar het woord werd gevoerd door de heren Vennik, Van Gemeren, Mr. Breebaart, die naar aanleiding van het 40-jarig jubileum dit feit in vtelgekozen woorden herdachten. Tal van fraaie bloemstukken ga ven blijk van medeleven met dit jubileum; er waren hloemen van de Federatie, van de V.V.V.'s uit Ber gen, Groet-Camperduin, Zaanstreek, Den Helder, Schoorl, Alcmaria V.V.V., Egmond, Texel en van tal van plaatselijke verenigingen, als de Middenstandsver., de H.S.V., het Bevrijdingscomité, de Brandweer, de buurtver. Nieuw Tuindorp, Eens gezindheid, Doves, de Luchtpost, het schildersgenootschap Tintoretto, de Bridge club Sans. Atout, het Wit te Kruis en vele anderen. Des middags, nadat de bezoekers van de Federatievergadering een bezoek hadden gebracht aan het 'in restauratie zijnde St. Willibrordus- putje werd in de Rustende Jager een receptie gehouden, waar tal van ingezetenen van hun belangstelling blijk gaven en het bestuur kwamen complimenteren; tal van sprekers voerden hier het woord, om hun ge lukwensen aan te bieden. Beemster en Omstreken BURGERLIJKE STAND V BEEMSTER. Geboren: Dirk Bastiaan, zoon van D. Haremaker en J. Kleijn; Catharina dochter van G. Stuffers en S. van de Zee; Trijn tje dochter van D. Bakker en G. Fauws. Ondertrouwd: Dirk,Cornelis Ver meulen 24 jaar en Maartje Koeman 24 jaar; Theodorus Hoogendijk 30 jaar en Maria Veizeboer, 30 jaar. Getrouwd: Cornelis Tolman, 24 j" en Hillechien Schut, 25 jaar; Gerrit Samuel Grondman, 23 jaar en Bet- sie Greta Dik, 25 jaar. Overleden: Redieje Rijswijk, oud 54 jaar, echtgenote van Jan Kuijk. BURGERLIJKE STAND GRAFT Geboren: Pieter, z v N. Besse en E. Honig; Gerardus z v. J. Roelofsgp en M. Jongkind; Cornells Jozef/Maria, z. v. J. Stoop en G. M. Woestenburg. Ondertrouwd!*"'Cornelis Jan de Heer, oud 25 jaar, wonende te Zaan dam en Jannetje Kabel, oud 24 jaar. wonende te Graft. Overleden: Pieter de Haan, oud 68 jaar, echtgenoot van J. Dekker. SYMBOLISCHE BETEKENIS SCHERMERHORN In een in dit nummer voorkomende adver tentie van de firma H. Wübbe Co. te Schermérhorn kpmt ook 't oude handelsmerk voor. Zoiets behoort in de detailhandel tot de zeldzaam heden. Op de achtergrond ziet men de handelshuizen, waarmede zaken werden gedreven. De aanwezigheid van haas en konijn wijzen er op, dat toen ter tijd ook gevoerd werd het artikel bontwerk. Op het einde der 18de en in de eerste helft der 19de eeuw was de firma ook specialiteit in hoge hoe den. hetgeen toen de dracht was.- De hoeden (sjako en helm) zijn gekroond en worden door de Hol landse Leeuw vastgehouden. Deze voorstelling (ontworpen in het jaar 1810) heeft nog betrekking op de Franse tijd, toen Napoleon hier regeerde, want naast de Hollandse sjako ziet men ook de Napoleon steek. Vermeldenswaard is, dat de tegenwoordige eigenaar, de heer J. N. A. Hermes, vanaf de oprichting der zaak de 14de firmant is in deze oude en alombekende familiezaak. OP HET FE schoppen tie gehouden lijke herderlijl in September brief spreken geestelijke kr( bouwt de ver en is eensgez gende beeld zeld", zo schi onrust". „Teg( houding, die wijzen op be] heden van he tegengesteld leer, en daai en de eerbied „Er zijn vele ten, zo veel, dat krijgen, dat er geleide verborg en de Kerk ga: „Met het oog waardige omsta die als Bisscho antwoordelijk die ons is toev gaafheid van h( eerbied tegenoy de redding van gend beroep oi op manhaftige, waardige wijze u te nemen vai God verschuldi Ten eerste w; de groeiende t lasteraars, die i wijze spotten wat ons dierba in verband staa met Christus H. Moeder en godsdienstige p ken en de zee heid worden naamste perioc Voor deze, aantal zijnde p lig. Omdat zij en het geloof nen zij dit gel digen in de z volk." De bisschopp de gelovigen vendheid te he godslasterlijke ten en daaras steun te onthoi „Ten tweed< met gelijke* ki ten van allerle land opduiken; De aanhange Polen binnenst dus de bisschc en de honger i te maken om te winnen. Uit schrijven blijk meen hebben r met de waarhi gemeen aanva men. „Wij moeten sectariërs niet zien, dat de eei bedreigt, maar eenheid van h Ten derde v in hun brief o ingezet tegen het belangrijk! tholieke schol van officiële dat de verderi scholen zal tijden voor go worden onder seis verkort. D de ouders op, voor hun rech en onderwijs. Ten vierde: der opvoeding wij een dreig tegen de zielei digen. Er zijn gekomen, die ben gesteld d te vormen, d.i van zijn geloc met de naam 1 instituten geve beeld van de scholen. Er zijn tal waaruit het waarin men 1 gezamenlijk gi een kind, dat om het kruis gelachen, waa moeten zwijge grootste vijan zijn onze He Zoon van God En toch, wi een schoner 1 de Nieuwe M tus, die zijn broeders? Wij herinne: ders, dat op u bij de opvoed wetten van de die godsdiens' dienstige opvc vorm van on in dat opzich stemmen met gelegd iq de Poolse Republ Het is ook o onze stem te oorlogswezen, huizen zijn on beroofd zijn richt, gebed, I kinderen Gods De wezen worden van c door hun Hi kleinen beho: richt en verzi moeten kunn< kunnen nemei de H. Kerk." Ten vijfde Episcopaat zijr ding van Zon Het geheiligd dagen moet'gi is ook noodzi van de arbeid moet werken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2