DOELBEWUSTE STRIJD GAANDE TEGEN GOD EN KERK l DE VERRE STEM |j r TWEE BIJZONDERE BOEKEN ANTON BRUCKNER NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 11 October 1947 PAC. 3 Poolse bisschoppen slaan alarm: Precies als onder het nazi-regiem Katholieke Pers overgeleverd aan de willekeur der censuur Kwade dagen Bouwmeester van klanken AFLEIDINGS MANOEUVRE J J J C. Filmkeuring Alkm. Biosc. Theater; gast, 14 jaar; Cinema Veertigduizend Rui- jr; Harmonie, Antiquair, •ner, 18 jaar; Victoria, issoren en een meisje, z ER: de Witte, Make a >ar; Tivoli, Antiquair v. 18 jaa.r nston Theater. De Jan- ar; Victoria, Destin, 18 Royal, De Zeehavik; et Regiment, alle lee~. )e Rustende Jager, La rail, 18 jaqr. 1: Munt, Rebecca, 18 teken van Zorro,""18 j. Scala, Mammy; Stil- 14 jaar. de Haan, De vier ve- ir. Apollo. Geveltoerist; Zorro, 14 jaar. ND: Rebecca, 18 jaar. en puntje in de Waard Want Winkel is een educht rekening mee gehouden. Maar als ran S.V.W. zich bewust ernst is en zij moeten »r mogelijk van de on af te blijven, da» zal weer loslopen en^dan en spannende wedstrijd n. Geeft jullie aanhang chen, want je kunt'er sr zal a.s. Zondag veel Ook het tweede en Ie de aspiranten, als zij n, heel veel succes. IR BURGEMEESTER OWAARD. De bur- verhinderd a.s. Zater- iag d.a.v. spreekuur te s spreekuur op Zater- van 1113 uur ten fG MET ERNSTIGE 1EVOLGEN OWAARD. Donder- id 6 uur kwam bij de de heer K. uit Sijbe- roleur van de NACO, or in botsing met een Mevrouw B. uit Heiloo, wam nogal ernstig aan motorrijder als mevr. ïaar het ziekenhuis te den vervoerd. j. BOYS NIEUWS Na het goede succes Boys krijgt het eerste de Zondag een zware egen Kaagvogels. D.eze i de tweede plaats en noeilijk vallen in Kol- boeken. Desondanks p een winstpuntje. We ai 1.15 uur per auto hoolplein. Enkele per- nog mee. ys 2 zal thuis trachten lemen op de 21 ne- Alkmaar 2. Zal dit ns? anten deden het vorige onze verwachting in, thuis tegen LSVV b wel moeilijker gaan. STAAT 40 JAAR Ter gelegenheid van bestaan van de afd. V.V. hield de federa- 's in de Rustende Ja- aarsvergadering, waar nnik de federatie na- verwelkomde. Na de zie elders in dit blad d. de pfgevaardigdgn welverzorgde lunch ustende Jager, waar rd gevoerd door de Van Gemeren, Mr. naar aanleiding van ubileum dit feit in morden herdachten, laie bloemstukken ga- medeleven met dit varen hloemen van de i de V.V.V.'s uit Ber- mperduin, Zaanstreek, Schoorl, Alcmaria id, Texel en van tal ke verenigingen, als ïdsver., de H.S.V., het nité, de Brandweer, fieuw Tuindorp, Eens- 'oves, de Luchtpost, enootschap Tintoretto, Sans. Atout, het Wit-, le anderen. nadat de bezoekers ratievergadering een gebracht aan het in ide St. Willibrordus- de Rustende Jager houden, waar tal van sn hun belangstelling het bestuur kwamen tal van sprekers et woord, om hun ge- te bieden. en Omstreken LUKE S^TAND V Geboren: Dirk van D. Haremaker atharina dochter van S. van de Zee; Trijn- D. Bakker en G. Dirk .Cornelis Ver en Maartje Koeman orus Hoogendijk 30 Velzeboer, 30 jaar ornelis Tolman, 24 j. ihut, 25 jaar; Gerrit an, 23 jaar en Bet- 5 jaar. edieje Rijswijk, oud note van Jan Kuijk. LIjyKE STAND ""eboren: Pieter, z. v. Honig; Gerardus, z. f. en M. Jongkind; 'Maria, z. v. J. Stoop stenburg. ""'Cornelis Jan de r, wonendg te Zaan- Kabel, oud 24 'jaar, ift. eter de Haan, oud oot van J. Dekker. CHE BETEKENIS IORN In een in voorkomende adver- na H. Wübbe Co. kpmt ook 't oude er. Zoiets behoort el tot de zeldzaam- rond ziet men de waarmede zaken De aanwezigheid inijn wijzen er op, ook gevoerd werd .verk. der 18de en in de 19de eeuw was de iliteit in hoge hoe- en de dracht was. alco en helm) zijn ><rden door de Hol vastgehouden. Deze itworpen in het jaar betrekking op de oen Napoleon hier naast de Hollandse ook de Napoleon- nswaard is, dat de igenaar, de heer J. vanaf de oprichting e firmant is in deze ekende familiezaak. OP HET FEEST van O.L. Vrouw Geboorte hebben de aartsbis schoppen en bisschoppen van Polen hun jaarlijkse conferen tie gehouden te Czestochowa, waar zij een belangrijke gezamen lijke herderlijke brief hebben opgesteld, die op de laatste Zondag in September in alle kerken van Polen is voorgelezen. In deze brief spreken de bisschoppen hun vreugde erover uit, dat de geestelijke kracht van het Poolse volk niet is gebroken. Het volk bouwt de verwoeste kerken met grste edelmoedigheid weder op, en is eensgezind in het gebed. „Dit blijde en geestelijk bemoedi gende beeld van ons godsdienstig leven, gaat niettemin verge zeld", zo schrijven de bisschoppen, „van een zekere mate van onrust". „Tegen de achtergrond van de eensgezinde en krachtige houding, die de katholieke gemeenschap inneemt, moeten wij wijzen op bepaalde feiten, gericht tegen de heiligheid der waar heden van het geloof, dat door ons volk wordt beleden, feiten, die tegengesteld zijn aan de hoge beginselen der Katholieke zeden leer, en daardoor het Geloof vanhet volk, de gezonde zeden en de eerbied voor God ondermijnen". „Er zijn vele van dergelijke fei ten, zo veel, dat men de indsuk moet krijgen, dat er een zeer doelbewust geleide verborgen strijd tegen God en de_ Kerk gaande is." „Met het oog op deze betreurens waardige omstandigheden doen wij, die als Bisschoppen voor God ver antwoordelijk zijn voor de schat, die ons is toevertrouwd, voor de gaafheid van het H. Geloof, voor de eerbied tegenoyer Gods Naam, voor de redding van uw zielen, een drin gend beroep op u, Katholieken, om op manhaftige, maar rustige en waardige wijze de verdediging op u te nemen van de eerbied die aan God verschuldigd is. Godslasteraars. Ten eerste waarschuwen wij tegen de groeiende brutaliteit der Gods lasteraars, die op steeds agressiever wijze spotten en lachen met alles wat ons dierbaar is, met alles wat in verband staat met Gods H. Naam met Christus onze Heer, met Zijn H. Moeder en met de H. Kerk. De godsdienstige plechtigheden,' gebrui ken en de zedenleer der christen heid worden bespot in de voor naamste periodieken. Voor deze, gelukkig gering in aantal zijnde personen is niets hei lig. Omdat zij alle betamelijkheid en het geloof in God missen kun nen zij dit geloof ook niet eerbie digen in de ziel van een gelovig volk." De bisschoppen sporen vervqjgens de gelovigen aan, generlei toege vendheid te hebben tegenover deze godslasterlijke bladen en tijdschrif ten en daaraan iedere geldelijke steun te onthouden. „Ten tweede waarschuwen wij met gelijke* kracht tegen activitei ten van allerlei sekten, die n het land opduiken." De aanhangers dezer sekten, die Polen binnenstromen, trachten, al dus de bisschoppen, van de nood en de honger van het volk gebruik te maken om de mensen voor zich te winnen. Uit de wijze waarop zij schrijven blijkt, dat zij niets ge meen hebben met enig geloof, noch met de waarheid, noch met de al gemeen aanvaarde zedelijke nor men. „Wij moeten in dit streven dezer sectariërs niet slechts een gevaar zien, dat de eenheid van de H. Kerk bedreigt, maar ook de zo gewenste eenheid van het land." Schoolstrijd Ten derde wijzen de bisschoppen in hun brief op de strijd die wordt ingezet tegen de school. Ondanks het belangrijke werk, door de ka tholieke scholen verricht, wordt van officiële zijde aangekondigd, dat de verdere ontwikkeling i dezer scholen zal worden beperkt. De tijden voor godsdienstig onderricht worden onder allerlei voorwend sels verkort. De bisschoppen roepen de ouders op, nauwgezet te waken voor hun rechten inzake opvoeding en onderwijs. Ten vierde: „Juist op het gebied der opvoeding der kinderen zien wij een dreigend gevaar, gericht tegen de zielen der meest onschul- digen. Er zijn opvoedingsinstituten gekomen, die zichzelf ten dpel heb ben gesteld de z.g. Nieuwe Mens te vormen, d.w.z. de mens beroofd van zijn geloof in God, onbekend met de naam van Christus de Heer, instituten gevormd naar het voor beeld van de zo beruchte Nazi-, scholen. Er zijn talrijke kindertehuizen waaruit het Kruis is verbannen, waarin men het gebruik van het gezamenlijk gebed niet "kent, waar een kind, dat zijn handje opheft om het kruis te maken, wordt uit gelachen, waarin de onderwijzers moeten zwijgen over God, alsof de grootste vijand der kinderen zou zijn onze Hemelse Vader en de Zoon van God. En toch, wie kan onze kinderen een schoner voorbeeld geven van de Nieuwe Mens, dan Jezus Chris tus, die zijn leven gaf voor zijn broeders? Wij herinneren u er aan, broe ders, dat op u de zware plicht rust bij de opvoeding der kinderen de wetten van de Kerk toe te passen, die godsdienstonderricht en gods dienstige opvoeding eisen bij elke vorm van onderwijs; wetten, die in dat opzicht volkomen overeen stemmen met de beginselen, neer gelegd iy de Constitutie van de Poolse Republiek. Het is ook onze herderlijke plicht onze stem te verheffen voor de oorlogswezen, die in velerlei wees huizen zijn ondergebracht, waar zij beroofd zijn van godsdienstonder richt, gebed, H. Mis. alsof zij geen kinderen Gods waren. De wezen mogen niet beroofd worden van de zorg, hun gegeven door hun Hemelse Vader. Deze kleinen behoren godsdienstonder richt en verzorging te hebben, zij moeten kunnen bidden en deel kunnen nemen aan het leven van de H. Kerk." Zondagsheiliging Ten vijfde verheft het Poolse Episcopaat zijn stem tegen de schen ding van Zondagen en feestdagen. Het geheiligd karakter van deze dagen moet gehandhaafd blijven en is ook noodzakelijk voor de rust van de arbeider, die steeds harder moet werken. De bisschoppen ke ren zich tegen de voorwendsels waaronder de arbeiders verplicht worden op Zondag te werken. „Deze pijnlijke feiten", aldus de bisschop pen, „herinneren ons maar al te sterk aan de nog niet zo lang ge leden, droevige tijden, toen ons 'volk door de bezetters gedwongen werd tot verplichte arbeid en dit, op zeer kleingeestige wijze, zelfs op de plechtige kerkelijke en nationale feestdagen. Zulks'geschiedt ook op de dag van vandaag: maar al te dikwijls wordt z.g. dringend werk gevonden, waartoe de bevolking wordt opgeroepen, hoewel ook het volk tenslotte recht heeft op zijn rustdag". Ten zesde: „De beveiliging der burgerlijke vrijheden binnen de redelijke grenzen van het algemeen welzijn, is een der voorwaarden voor gezonde sociale vrede en orde. Daarom wensen wij de ongerecht vaardigde en noodzakelijke beper kingen der burgerlijke vrijheid uit ons leven te zien verdwijnen. De dwang, uitgeoefend op katholieken, om lid te worden van bepaalde politieke partijen, welker beginse len strijdig zijn met het H. Geloof, gaat niet zelden gepaard met de bedreiging hun anders het recht op financiële bijstand te zullen ont nemen". Perscensuur Ten zevende: De bisschoppen ver klaren verder, dat tot de meest on gerechtvaardigde en vernederende maatregelen behoren de censuur op de pers. Deze censuur wordt zon der enige beperking en willekeurig uitgeoefend en gaat ver uit boven datgene wat de veiligheid van de staat vereist. Zelfs voor het hoogste zedelijke gezag maakt men geen uitzondering. De Kerk wordt beperkt in de uitoefening van Haar goddelijke taak om te onderrichten, Zij wordt gehinderd in Haar vrijheid om de pauselijke encyclieken en de bisschoppelijke brieven te pu bliceren; zelfs zuiver wetenschap pelijke katholieke theologische boeken vallen evenzeer onder deze censuur als de godsdienstige leerboeken voor het volk, waarbij dikwijls door ingrijpen der cen suur de Kerkgeschiedenis en de verdiensten van het Christendom voor de beschaving en de cultuur worden vervalst. Wij spreken niet eens van het harde lot der Katho lieke pers, die op genade of on genade is overgeleverd aan de willekeur der censoren, die zo welwillend zijn tegenover secta- rische bladen, doch uiterst snel klaar staan om de vrijheid der Katholieke pers te beperken, wan neer zij er naar streeft de Naam van God te verdedigen tegen godslastering." „Dit alles geschiedt onder het voorwendsel de reactie, de onwe tendheid en de achterlijkheid onder de bevolking te bestrijden. Doch waar zullen wij meer licht, meer vooruitgang vinden, meer moed ookpom gezonde sociale her vormingen door te voeren, dan juist door de lering der Sociale Ency clieken, die in overeenstemming met het Geloof, door Christus, de Vader der toekomende eeuw, leiden tot een ware vooruitgang der mens heid?" De i^rderlijke brief eindigt met een dringend beroep op de Poolse Katholieken, zich geheel en al te geven aan de strijd voor de ver dediging der Christelijke beginse len. De verantwoordelijkheid voor de toekomst van het Katholicisme in Polen rust niet alleen op de schouders van de bisschoppen en priesters, maar ook op alle gelovi gen. Zij moeten krachtig getuigenis afleggen van de waarheid en de rechten van de Kerk bij de hand having der moraal in het openbare leven en de nationale cultuur ver dedigen. „Terecht moogt ge fier zijn op uw vereniging met de Kerk. Want gij zijt kinderen van .een Glorie rijke Moeder, die zo menige traan in de wereld heeft weggewist, zo vele harten heeft bewogen om goed te doen en die met de melk der Goddelijke Wijsheid geheel de mensheid heeft gevoed en zonder falen voortgaat zulks te doen". DE VERHOGING VAN DE OMZETBELASTING Kqmer van Koophandel zendt adres aan Minister In de eerste vergadering, die de Raad van Bijstand der Ka mer van Koophandel en Fabrie ken voor Nqprdholland Woens dagmiddag in de Koopmansbeurs te Amsterdam heeft gehouden, is besloten een adres aan de minis ter van economische zaken te sturen, waarin er op wordt aan gedrongen de Prijzenbeschikking gedeeltelijke doorberekening Omzet- en Invoerbelasting 1947 zo spoedig mogelijk in te trek ken. De Raad is van mening, dat daardoor zal worden voorkomen, dat de verhoging van de omzetbe lasting, in strijd met het karakter van deze heffing, ten laste wordt gebracht van het bedrijfsleven. Bovendien wordt op deze wijze verhinderd, dat in het bijzonder de middenstandsbedrijven hun in ve le gevallen toch reeds onvoldoende winstmarges nog verder zien in krimpen. De uitlatingen, welke de Kamer van Koophandel uit middenstands kringen bereiken, zo wordt aan de minister o.a. medegedeeld, laten voor haar geen twijfel, dat de mid denstand, uitzonderingen daargela ten, aan zware druk onderhevig is, doordat een groot deel van zijn winstmarges door de overheid wordt vastgesteld en beheerst, maar daarbij onvoldoende reke ning wordt gehouden met de las ten, welke op het middenstands- bedrijf rusten. Voor de middenstandsbedrijven doet zich de druk.van onverhaal bare lasten, door overheid op de bedrijven gelegd, sterk gevoelen, zoals die van de vereveningsbelas ting, de ziekenfondspremie en de kinderbijslagpremie. De „loonstop" wordt feitelijk illusoir doordat de vacantie-tceslag van 2 percent en de uitbreiding van de vacantie- dagen, komen ten laste van de werkgevers. Bij de bedrijfs lasten voegt zich thans de verho ging van de omzetbelasting en het verbod van doorberekening aan de consument. De Kamer noemt dit verbod onlogisch en onrechtvaar dig. De Peel smeult nog Ondanks de regens van de laat ste weken is de veenbrand in de Peel nog niet geheel en al gedpofd. Op verschillende punten smeult en brandt de grond nog. Een „uitslaan' van de brand wordt echter niet meer verwacht. „GELIJK MET DE MORGENSTER" „Naar de bronnen van het geluk" „Geljjk met de Morgenster" 1) Het mag zeker 'n vreemd (ver blijdend) verschijnsel genoemd worden, dat een Amerikaanse za kenman over het kloosterleven schrijft. Thomas Kernan, vertegen woordiger in Europa van een Ame rikaanse firma, heeft dit met zoveel kennis en liefde gedaan, dat het bij „De Toorts" te Heemstede ver schenen boek „Gelijk met de Mor genster" een heel bijzonder werk is geworden. Bijzonder in de dubbele betekenis: van roman en van ge loofsijver. Het werk is geschreven als een hulde aan de Cisterciënsers van de Abdy „Maria-Morgenstern" te Eberstein (Zuid-Duitsland). De abdy moest aan de vooravond van de tweede wereldoorlog wor den ontruimd op bevel van de S.A. en de monniken werden overaljver- strooid. De lekebroeder Nicolaas„ is de hoofdpersoon uit deze roman. Hij ervaart, dat de wereld, waarin hij tegen zijn zin wordt terugge worpen, niets anders is dan een vergaarbak van -ongeloof, haat, ach terdocht, hoogmoed en machtswel lust. Maar in zijn grote eenvoud weet hij alles te aanvaarden als een noodzakelijk deel van zijn offerend leven en hij gaat zelfs zover, dat hij zichzelf beschikbaar stelt, om 't contact van de Duitse bisschoppen met de buitenwereld te kunnen vasthouden. Dan valt hij in handen van de S.D. en belandt in een straf kamp, dat de abdij „Maria Morgen stern" blijkt te zijn. Dit laatste deel van het boek is van een zeldzame gaafheid en voert de lezer tot de hoogte, waarop deze primitieve mens als monnik is ge komen. De schrijver heeft in verschillen de hoofdstukken de gelegenheid ge kregen de diepe schoonheid en grote - ontwikkeling van het kloos terleven te kunnen vertellen en ob jectief stelt hij zich tegenover de rauwheid van de wereld. Jammer is het echter, dat hij de abt zo zwak heeft getekend tegen over de brute Reichs- en gauwlei- ters, want de werkelijkheid was toch wel anders. Ook komt zijn Amerikaanse geest te veel naar vo ren, als hij het nodig vindt Kardi naal Innitzer van Oostenrijk in 'n tamelijk donkere hoek te zetten. Ondanks deze (overigens in het kader van 't* boek weinig storende) tekortkomingen is het een bij zonder werk geworden, dat ver dient gelezen te worden door vele begrijpende lezers. T. v. d. H. 1) N.A.V. „Gelijk met de Morgen ster" van Thomas Kernan. Uitge verij „De Toorts" te Heemstede. „Naar de bronnen van het geluk." 1) Wanneer men als eerlijk en ob jectief toeschouwer in dit leven de oorzaken van de zedelijke en mo rele achteruitgang bemerkt, zal men tot de conclusie moeten komen, dat de oorsprong van veel ellende te vinden is in de kleine samenleving, die „gezin" genoemd wordt. Daar om is het een troost te kunnen le zen, hoe goed het kan zijn in een huiselijke kring, waar God hét mid delpunt is en Zijn wetten de pijleas waarop al het geluk wordt gebouwd. Dr. Jos. de Boer schreef zulk een boek en noemde het met 'n prach tige titel: „Naar de bronnen van het geluk". Wil men deze bronnen weer ont dekken en er het volle nut van on dervinden, dan zal het noodzakelijk zijn terug te keren naar de Godde lijke eenvoud van ons geloof en naar de kern van het gezin: God en het kind. Heel eenvoudig heeft dr. De Boer dit verteld, als 'n vader, die zijn gezin bewondert en liefheeft, maar ook als een groot psycholoog, die midden in het leven staat en met grote zorg is vervuld om de ver wording en achteruitgang in de maatschappij. Wij moeten dankbaar zijn, dat hij zijn overpeinzingen op papier heeft gezet, om ons enigszins te kunnen helpen op de moeilijke pelgrims tocht „naar de bronnen van het geluk.'. T. v. <1. H. 1)N.A.V. Dr. Jos. de Boer „Naar de bronnen van het geluk". Uitge verij „De Toorts",' Heemstede. piE WAREN ER AL, toen de Apostel het Epistel schreef, dat we morgen in de Zondags mis horen. De geschiedenis ver haalt al wat er aan kwaads sinds die tijd is gebeurd en nog vertelt zij niet alles. En wat beleven wij, waar zijn wij de getuigen van? Ja, het zijn kwade dagen, dat is niet te veel gezegd. Krachtig is het kwaad, groot het gevaar. Hoe staan wij daar te genover? Hoe moet onze hou ding zijn? We moeten, zegt het Epistel morgen, „toezien, dat we voorzichtig zijn". „Niet onver standig", dom naief wezen. Als Christen, als goed Katholiek willen we met het kwaad, met datgenemwat niet van God is, wat tegen God en Zijn wet in gaat, niets te maken hebben. „Voorzichtig zijn", niet met vuur spelen. Lees geen niet- katholieke bladen, geen domme lichtzinnige romans. Luister niet naar verkeerde, opruiende ge sprekken. Handel niet in het zwart. Knoei niet aan uw huwe lijk. Laat u niet van de wijs brengen door andersdenkenden, wie ze ook zijn. „De dagen zijn kwaad. Zie toe dat ge voorzich tig bent." Een gewaarschuwd man telt voor twee. MARCUS DE „VEENDAM" HET DROOGDOK IN Het s.s. „Veendam" van de Holland-Ame- rilcalijn is momenteel in het droogdok te New York, waar het schip van onderen geschilderd wordt. Het schip trekt alom de aandacht. De voormalige officieren van Hitler, die er van beschuldigd wor den dat zij een millioen Joden en anderen hebben vermoord, staan momenteel in Neurenberg terecht. Vandaag, 11 October, herdenken wij de sterfdag van een van de allergrootste componisten der laatste eeuwen, Anton Bruckner. Geboren in het dorpje Ansfelden in Opper-Oostenrijk, op 4 Sept. 1824,gestorven te Weenen op 11 Oct. 1896, vertoont zijn leven op enkele punten veel overeenkomst met dat van zijn grote landgenoot Schubert. Zoon van een dorps schoolmeester, werd hij eerst koor knaap in de St. Florianusstichting, toen hulponderwijzer te Windhag en daarna organist aan genoemd insti tuut. Na te Weenen les gehaald te hebben in contrapunt, werd hij enige jaren later organist aan de dom te Linz. Hij nam nog geruime tijd compositieles en verkreeg uit eindelijk de positie van hof-organist te Wenen en leraar in compositie, theorie en orgel aan het Conserva torium aldaar. In 1875 werd hij hoogleraar aan de Weense Univer siteit en in 1891 ere-doctor in de phil. Zijn composities, hij schreef 9 symphonieën, 3 Missen, een Te Deum, Requiem en nog vele kleinere werken, werden tijdens zijn leven maar matig gewaardeerd, zo al niet geringschattend beoordeeld. Zijn tijd en vakgenoten begrepen weinig van de grote geestelijke rijpheid en diepe godsdienstigheid, die, evenals bij Bach, in al zijn werken tot uit drukking kwamen. Hetzij men een van zijn monumentale symphonieën beluistert of een van zijn a cappella werken, overal hoort men uit de klanken de drang naar God en het hogere. Typerend, doch niet ver wonderlijk, is het feit, dat Bruckner een groot bewonderaar was van Wagner, die geestelijk toch volkó men zijn tegenligger was. De ge weldige ommekeer, die de revolu tionair Wagner in de muziek te weegbracht, heeft ook Bruckner niet onberoerd gelaten en heeft vooral 'invloed gehad op de instru mentatie en harmonisatie van zijn werken o.a. in het massaal en hero ïsch gebruik van het koper. De geest van Wagner, het theatrale, heeft echter nooit vat op Bruckner gekregen. Zijn geest bleef ingesteld op het hogere, hij schreef „ad majo- rem Dei gloriam". Met Schubert, aan wie hij waarschijnlijk het meest verwant is, heeft hij de brede vorm geving, de rijke melodische inspi ratie en vooral de plotselinge mo dulaties gemeen, die licht en don ker, zon en schaduw zo bijzonder in zijn werken doen uitkomem Dik wijls worden zijn 'symphonieën ver geleken met kathedralen. Inderdaad zijn het bouwwerken van klank, monumentaal tot in alle onderdelen, breed en volgens een vast principe gebouwd, als het ware verschillende kleinere symphonieënin een groot machtig werk verenigend. Een bijzonderheid is zijn gebruik van z.g.n. oer-motieven. Korte, krachtige thema's van enkele ma ten, telkens weer opflitsend in an dere toonaarden. Een duidelijk voorbeeld hiervan is het prachtige trompet-motief in één van zijn symphonieën. Vier korte, scherpe intervallen, 4 maten, maar van een ontzettende kracht, die doen den ken aan de oproep tot het laatste oorcjeel. Wat betreft zijn muzikale richting wordt Bruckner tot de hoog-romantici gerekend. Nog steeds is zijn muziek geen gemeengoed geworden. In ons land is Eduard van Beinum een pionier voor zijn werk geweest, en heeft zich in het weergeven van deze veeleisende muziek een aparte naam verworven. Hij geldt als een van de beste vertolkers van Bruckner. Ook zullen vele uit Hoorn zich nog herinneren de uitvoering van de Mis in e kl. die voor de oorlog plaats vond in de R.K. Kerk. Het was een mijlpaal in de geschiedenis van het kerkkoor. Eveneens de uit voering van het Te Deum onlangs in Alkmaar door de R.K. Oratori- umver.lMoge de muziek van Brupk- ner langzamerhand tot in alle lagen doordringen. S. V. Wanneerde invloed op het alge meen wereldgebeuen niet zo groot was, zou het onbillijk zijn nu weer de binnenlandse, politiek van Enge land in het daglicht te stellen. De wijzigingen van het Britse kabinet zijn echter té intéressant om niet eens even onder de loupe genomen te worden. Attlee heeft de veran deringen aangekondigd, die niet zo drastisch waren als algemeen ver wacht werd. De Engelse minister president heeft erdoor getracht zijn kabinet nieuw leven in te blazen en als het ware het onkruid uit te trekken om plaats te maken voor nieuw groen. Een voornaam teken in de wijzigingen is het negeren van de vakverenigingen. Immers hoe vaak werd niet gezegd dat Labour door de vakverenigingen en deze door de communisten geregeerd werden. Attlee heeft niet gedraald de fa lende minister van brandstofvoor ziening Shinwell de laan uit te stu ren, ondanks de heftige ^verklarin gen van de vakverenigingen en wel speciaal van de mijnwerkersbonden die Shinwell kost wat kost gehand haafd hadden willen zien.»De .wij zigingen zijn voortgekomen uit het persoonlijke inzicht van Attlee en niet gebaseerd op de politiek van de socialistische partij. Nieuwe krachten krijgen gelegenheid hun talenten te ontplooien. Shinwell werd minister van .oorlog en in dit verband is net wel wenselijk even op het verschijnsel te wijzen dat er in Engeland een onderscheid wordt gemaakt tussen ministers en kabi netsministers. Zo had Shin- well bijv. als fi min. van de s well bijv. als 1 min. van de - I brandsfofvcior- ,rv> I ziening wel zit- I i„. hot lr=. HET WERELD GEBEUREN üng in, he(. ka_ J binet, doch nu staat hij als minister van oorlog onder de ver antwoordelijkheid van het departe ment van defensie en heèft geen stem in de regering. Bovendien zal qpk de opvolger van Shinwell geen zitting in het kabinet hebben, want Attlee heeft thans de brandstofvoor ziening ondergeschikt .gemaakt aan Sir Stafford Cripps, de nieuwe mi nister van economische zaken. Tegen alle verwachtingen in zijn de minister van gezondheid, die ook het probleem der huisvesting heeft op te lossen, Bevin en de minister van voedselvoorziening gehand haafd. Juist hierop verwacht men een reactie van het grote publiek, daar juist deze niet te spreken zijn over de rantsoenen en het huizente kort.» Heeft Attlee juist hier niet 'n psychologische fout gemaakt? Ondanks dat Attlee nieuw bloed in zijn kabinet heeft willen pompen is het de vraag of hij hierdoor de oude leden ook nieuw leven kan bijbrengen. De gehele basis, waarop de socialistische regering zijn werk is begonnen en heeft voortgezet zonder acht te slaan op de feiten, kan als nu reeds ingestort worden beschouwd. Het helpt niet een oud pak speelkaarten te schudden of er zelfs nieuwe kaarten in te voegen. Men moet een sterke nationale hand helpen, die de kaarten rond- geeft en dirigeert. Het commentaar van conservatieve zijde op de kabi netswijziging is kort en duidelijk: „Evenals voor als na deze verande ring heeft het land geen nieuwe uit gave van de oude regering nodig maar een geheel nle.uwe regering". Heeft Attlee inderdaad zo weinig met zijn draai naar rechts bereikt? Zeker is het echter wel dat de wij zigingen als afleidingsmanoeuvre zijn bedoeld. Sic transit. Hardop gedacht Jan Jobus doet aan politiek en houdt zijn krantje goed bij. Jobus vindt het heel verstan dig van de Engelse minister president Shinwell als kolen- minister te ontslaan, want Jo bus vindt het ook een grote prutser. Houdt door zijn rede voeringen de mijnwerkers van hun werk. Jobus is ook nog om een ander ding blij, want Shinwell, de prutser, is tot minister van oorlog benoemd en dus concludeert Jobus ver wachten ze in Engeland geen oorlog en daar is Jobus best voor te vinden. Deel van Duitse goud voorraad gevonden De plaatsvervangend procureur- generaal der V.S. te Neurenberg, heeft medegedeeld, dat een gedeel te van de geheime goudvoorraad der nationaal socialisten en een deel van hun buitenlands kapitaal thans gevonden is. Deze fondsen heeft de vroegere Duitse minister van bui tenlandse zaken, Joachim von Rib- bentrop, gebruikt om de diplomaten en ambassadeurs in het buitenland tot het laatst toe te blijven betalen. Een diplomaat, die het goud in oliepapier gewikkeld in zuid-Duits- land had begraven, heeft verklaard, dat hij het kort na de ineenstorting van Duitsland heeft ontvangen. Het betreft Zwitserse valuta ter wSarde van vijfhonderd pond sterling. Positie Nederlandse schepen „Bantam", RotterdamJava, pas# 9 Oct. Kaap Finisterre. „Bloemfontein", 9 October van Port Elizabeth naar East Londen. „Boschfontein", 10 Oct. van Lo renzo Marquez naar Beira. „Delftdijk", VancouverRotter dam, (via Liverpool en Antwerpen) 7 Oct. van San Francisco. „Duivendijk", RotterdamVancou ver, 8 Oct. van San Francisco. „Edam", 8 Oct. van Rotterdam te New York. „Indrapoera", RotterdamJava, pass. 9 Oct. Point de Galle. „Kota Baroe", JavaRotterdam, 9 Oct.» van Singapore, wordt 20 Oct. te Aden verwacht. „Kota Inten", 9 Oct. van Batavia naar Rotterdam. „Volendam", Java-Rotterdam, werd 10 Oct. te Algiers verwacht Nederland zendt cholera- vaccin naar Egypte De Nederlandse regering heeft aan de Egyptische regering de levering van honderdduizend eenheden cho- lera-vaccin aangeboden. Dit aanbod is in dank door de Egyptische rege ring aanvaard. De aflevering zal door het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid te Utrecht-'geschie- den, gedurende tien achtereenvol gende w%eken, te beginnen met *de week van 6 October telkens tien duizend eenheden. Deze zendingen zullen rechtstreeks per K.L.M. naar Egypte worden vervoerd. Wilde varkens in Noord-Limburg Van beide oevers van de Maas in Noord-Limburg komen er nu da gelijks berichten over het optreden van wilde varkens, die zich slechts met grote moeite en ten koste van veel geduld verschalken laten. Inmiddels worden de dieren zo brutaal, dat er op sommige plaat-' sen bijzondere maatregelen geno men moeten worden. De schoolkin deren, die over de Hamertse Heide naar de school te WellerlooL trek ken, zijn beangst door ontmoetin- gen met wilde varkens. Veiligheids halve worden de kinderen thans per autobus naar school gebracht In de laatste dagen werden te Wel- lerlooi twee bern (mannetjesvar kens, drie zeugen en zeven biggen gesignaleerd. De Wellerlooise ja gers, die het toch al druk hebber met de jacht, op vqssen, 'die eer ware plaag voor de kippenhouders vormen, kunnen hun hart ophalen Naturalisatie van oud-Spanjestrijders Bij de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp van wet tot na turalisatie van Wilhelm Bouman er 17 anderen. Met uitzondering van I gevallen, hebben alle voorgedrage nen het Nederlanderschap verlorer door vrijwillig, zonder daartoe ver kregen koninklijk verlof,' te treder in Spaanse krijgsdienst, zij zijr thans zonder nationaliteit. FEUILLETON door PETE FALCON Zqjvel de revolver als de uitroep van Mary Regan brachten Fred even van zijn stuk. „Ik weet niet wat u van plan bent, mr. Vandijke," klonk de koele stem van Finnemore, „maar ik moet u aanraden geen dwaasheden uit te halen. Ga zitten en luister". „Dachten jullie som?, dat...." voer Fred uit. „Ga zitten!" klonk het dreigend. „Mijnheer Vandijkesmeekte Mary. Fred keerde zich om, keek, het meisje even aan en herwon zijn zelfbeheersing. Hij nam weer naast haar plaats. „Wat doen we?" vroeg Finnemore. Luisteren naar een redelijk voor stel of „Laat maar horen", gebaarde Fred „Wij willen bij onze verdere be wegingen niet worden gehinderd en daar kunt u, mr. Vandijke voor zorgen. Daarbij moet uw naam als radio-expert de inzet vormen. Fred werd een en al gespannen aandacht. Wat zouden de kerels willen? „Ga onmiddellijk naar mr. Regan en stel hem voor, dat hij officieel verklaart 'tegenover de autoriteiten, waarmede hij over de uitvinding van de radio- stralen heeft gesproken," dat de be rekening in de documenten van Wrensky op waanzin berust. En u bevestigt dat uw naam als radio- ingenieur is een waarborg. Vervol gens zorgt mr. Regan er voor, dat er van elke vorm van actie tegen ons wordt afgezien. Hij geeft een redelijke verklaring voor mijn af wezigheid bij de omroep. En dat al les moet morgen vóór twaalf uur in orde zijn. Ik behoef er zeker niet aan toe te voegen, dat hierin ook is begrepen het optreden van inspec teur Burns." Ze hebben Burns dus niet te pak ken, schoot Fred door het hoofd. Zijn hersenen werkten koortsachtig. Hij'kon het gemakkelijk beloven eenmaal vrij, zou hij'met Burns en met behulp van het politieapparaat ineens dacht hij niet verder in deze richting wat gebeurde er met Mary Regan? Hij zag, dat Fin nemore glimlachte. „Ik kan me voorstellen mr. Van dijke," sprak hij, „dat u mijn voor stel nog al onzinnig vindt. Als u eenmaal in vrijheid bent, kunt u handelen naar goeddunken. Dat denkt u maar! We hebben een kost baar pand miss Regan! Zodra we merken, dat ook maar het gering ste onderdeel van ons voorstel niet wordt uitgevoerd, zal zij..'., en zonder uitstel!" Deze laatste bedrei ging klonk onheilspellend en mee dogenloos. Fred beefde van woede. Hij keek echter vol bewondering naar de dochter van Regan. Het meisje ging staan,'deed een paai stappen naar Finnemore en beei hem toe: „Je bent een beest. Een jaai lang heb je van onze gastvrijheid er ons vertrouwen misbruik gemaakt Tot nu toe wist ik niet wat jou to' medeplichtige aan die diefstal kar hebbengemaakt. Nu begrijp in he' er zijn documenten in het spel er jij hebt je verlaagd tot een gemene spion. Was er geen andere manie» voor je om geld te verdienen?" Het meisje was wonderlijk in haai verontwaardiging ze toonde geer vrees. Fred begreep, dat hij dezi jonge vrouw niet moest zien al: iemand, die in de eerste plaats zijr bescherming nodig had, maar al: een strijdster, dié naast hem stond Finnemore zag haar zwijgend aan Randall vroeg: „Moeten we haai laten zwijgen?" Finnemore maakt< een ontkennend gebaar. „Mary", zei hij langzaam, „je ben onweerstaanbaar mooi in je woede Ik zou er heel wat voor over hebber om jouw waardering weer te win nen. Maar er zijn nog grotere be langen „Zeker de belangen van een ge vulde portefeuille," viel het meisji hem minachtend in de rede. „Nee, die van het land, dat il dien," zei Finnemore en Fred stel de vast, dat zich ny enige opwin ding van hem meester maakte. „Dat is juist het verraad", pareer de Mary Regan. „Je hebt maar éér 1 land te dienen de Verenigde Sta ten!" „Je vergist je ik ben geer Amerikaan, al denken jullie dat Voor my bestaat slechts Wordt vervolge

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3