Nieuw Sir Stafford Cripps een christen van de praktijk Een onaanvaardbaar advies van de Radioraad Documenten gepubliceerd inzake de spionnage in Chili V.S. voor verdeling van Palestina Voor Alkmaar en omgeving Omroeporganisaties zien hun bestaan en bezit bedreigd Koningin houdt tot 1 Dec. rust Russische ambassadeur naar Moskou terug Wijziging in het Europees rapport Vorming van internationale vrijwillige politiemacht Eens uit de Lahour-partij gestoten om zijnlinkse sympathieën! MAAR MOSKOU OPENDE ZIJN OGEN UIT DE KERMIS DER WERELD Feiten van vandaag Vaststelling demarcatielijn Hooio redacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum \f 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God. is 't nergens veilig (Vondel) MAANDAG 13 OCTOBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11352 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red), K 2200. HOORN: Draaf singel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Als erkenning van de waardevolle dienst aan de Britse natie be wezen gedurende de overstroming van het Fen-district in Maart en April 1947 is aan dr. ir. J. A. Ringers op de Britse ambassade door Sir Neville Bland, de Britse ambassadeur, het Commandeurs kruis voor civiele diensten, verbonden aan het Britse Imperium uitgereikt. (A.N.P. P.) (Van onze eigen redacteur) In de afgelopen week heeft de publicatie in het Algemeen Han delsblad van het advies, dat door de Radioraad zou zijn uitgebracht aan de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen inzake het toekomstige radio-bestel in ons' land, onder, de voorstanders van de vrije omroep-orfeanisaties grote be roering gebracht. Volgens het Algemeen Handels blad zou dit advies, dat echter nog niet officieel bekend is, inhouden, dat één zender zou komen aan de z.g. Nationale Omroep, terwijl de andere zender door de verschillen de omroepverenigingen kan worden gebruikt. Dit zou dus'in de praktijk betekenen een halvering van de zendtijd der omroepverenigingen. Verder luidt'het advies: instelling van een Nederlands Radio-Instituut voor de verzorging van het z.g. Na tionaal programma. Dit nieuw te vormen Radio-Instituut zou de be schikking moeten krijgen over alle gebouwen, apparaten en bezittingen van de omroepverenigingen. De om roeporganisaties zouden, volgens het advies, geen zendtijd ter be schikking krijgen, indien zij wei gerden hun bezittingen af te staan aan het Ned. Radio-Instituut. De verschillende omroeporganisa ties x zien in dit advies hun reden van bestaan bedreigd alsmede een aanslag op hun eigendomsrecht en zij zijn dan ook vast besloten zich met kracht tegen dit advies te ver zetten. Dat ook de Katholieke Radio- omroep niet met dit advies accoord gaat, spreekt vanzelf. En het was Prof. Dr. J. B. Kors O.P., de voor zitter van de K.R.O., die Zaterdag op een persconferentie in de studio te Hilversum, uitvoerig en op hel dere wijze uiteenzette, waarom onze eigen omroepvereniging zich tegen dit nog niet-officiële advies van de Radio-raad, verzet. Niet anders verwacht We hebben van de Radioraad, al dus betoogde Prof. Kors, niet an ders verwacht. De samenstelling van de Raad is n.l. een politieke. De aanvullingen die onder het be wind van Prof. v. d. Leeuw werden gedaan, betroffen alle personen wier opvattingen niet met de onze overeenkomen. Het -advies bespre kend, wees Prof. Kors op het grote belang, wanneer de Katholieken hun eigen omroep houden. Indien het advies zou worden opgevolgd, komt de K.R.O. in een onmogelijke positie. Slechts enkele uren blijven aan de eigen omroep. Alles komt in handen van staatsinstellingen en er blijft slechts weinig initiatief over voor ons. Prof. Kors ziet in het voorstel de tendenz om de Kerk in de sacristie terug te dringen alsof de Kerk 'op het gehele terrein van het leven niets te zeggen heeft. Het is de tendenz, die we tegen woordig veel waarnemen en waar- s door ook vele Katholieken zich la ten vangen. Deze tendenz bestaat sinds de bevrijding en er is al dik wijls tegen gewaarschuwd. Na de bevrijding is het roer voornamelijk in panden gekomen van het niet- orthodoxe christendom. Daarentegen is aan het Dogmatisch Christendom, zoals Katholieken en öereformeer- den, niet die invloed gegeven, die het krachtens haar getalsterkte, toekomt. In het voorstel ziet spr. verder de tendenz het levensterrein te laiceren. Bisschoppen niet van opinie veranderd Men hoort wel eens beweren, dat de Bisschoppen van opinie veran derd zouden zijn. Spr. kan echter verzekeren, dat dit niet het geval is. Nog steeds is mijn opdracht van kracht, n.l. te strijden voor het her stel van de K.R.O. in dezelfde geest als deze bestond voor de oorlog. Dat sluit echter niet uit, samen werking te zoeken met de andere omroep-organisaties. Reeds tijdens de bezetting kwam er contact tot stand en toen de vrede kwam be stond het federatie-plan. In Londen heeft men echter op ondemocratische wijze een ander plan uitgedacht. Het begon met de omroep-organisaties op zij te schui ven. Hiervan is men gedeeltelijk terug gekomen, omdat dit wat al te veel in strijd zou zijn met het rechtsgevoel. Minister Schermer- horn bracht de Ned. Radio-Unie. Dit is echter een semi-Overheids- instelling en we moeten iedere dag de stroefheid van een staatsorgaan ervaren. De Radio-Unie maakt ge bruik van onze studio's en appara ten. Behalve aan de Minister van O., K. en W. zitten we ook vast aan de Minister van Financiën. We hebben onze begroting in te dienen die de goedkeuring moet hebben van het Departement van Finan ciën. Te veel staatsinvloed Een grote fout van dit radio- bestel is ook, dat de staat te grote invloed uitoefent en dat de gelden, die door de luisteraars worden sa mengebracht, niet worden gebruikt op de wijze, die naar de wil is van de luisteraars. Vroeger^ betaalde men aan de Omroep, waaraan men zich verwant gevoelde. Thans is er één pot en gaan de gelden naar in stellingen op radiogebied, waar de luisteraars niets voor voelen. Niets van deze gelden komt ter beschik king van de omroepverenigingen. Niets voor de instandhouding van de gebouwen, want met de omroep verenigingen bemoeit de Staat zich niet. Als dit zo voortgaat, aldus Prof.* Kers, raakt het bezit van de omroeporganisaties op de duur waardeloos. Wanneer in de toekomst, wordt dit advies van de Radioraad opge volgd, iets nieuws wordt aange schaft, komt dit aan het Instituut Ned. Radio-Unie terwijl de Omroep verenigingen langzamerhand hun bezit kwijt raken. Wat is nationaal? Prof,. Kors zeide niet te begrijpen, dat er nog katholieken zijn, die alles wat werd opgebouwd willen afbreken en voorstander zijn om met allen in één boot te gaan. Wij dienen onze eigen zelfstandigheid op radiogebied te versterken. Door samenwerking met de andere om roepverenigingen willen wij het nationale belang dienen, voorzover dit strikt nationaal is. Want ook over het begrip nationaal kan men van mening verschillen. Men ver geet dikwijls dat ook het Katholi cisme nationaal is in zover men het er over eens is, dat hetgeen dient voor het geluk van het alge meen, nationaal is. Doel en streven Erkennende, dat in het verleden fouten zijn begaan, wees Prof. Kors er op, dat men moet onderscheiden tussen hetgeen de K.R.O. als doel stelling heeft en hoe het wordt na gestreefd. Bij het streven naar het doel zijn fouten begaan,' hetgeen menselijk is. Maar onjuist is door deze fouten tot de conclusie te ko men, dat de Kath. Radio Omroep niet gewenst is. Want deze fouten werpen niet de stellirfg omver, dat onze eigen Radio-omroep van het hoogste belang is. 500 Friese Vaarsen voor Engeland Naar de „Times" uit Londen meldt heeft u Nederlandse regering 500 Friese vaarsen aan Engeland ten geschenke aangeboden als bewijs van het grote medeleven van de Nederlandse bevolking in de tegen slagen, die de Engelse landbouw verleden winter heeft geleden. Er worden voorbereidingen getroffen om het vee in Engeland te verko pen ten bate van het Nationale Landbouwnoodfonds. Het Zaterdag verschenen Kon. Besluit, houdende bepaling van het tijdstip der neerlegging van de uitoefening van het Konink lijk gezag alsmede van het tijd stip der hervatting daarvan door H.M. Koningin Wilhelmina, be paalt in het enige artikel: Met ingang van 14 Octpber 1917 leggen Wij de uitoefening van het Koninklijk gezag tijdelijk neer. Met ingang van 1 December 1947 hervatóen Wij de uitoefening van het Konnikljjk gezag. DE EEDSAFLEGGING VAN DE PRINSES Z.K.H. Prins Bernhard zal H.K.H. Prinses Juliana morgen vergezellen bij de plechtige be ëdiging van de Prinses als Re gentes. De stoet naar de Ridderzaal ter .gelegenheid van de plech tige beëdiging van H.K.H. Prin ses Juliana tot Regentes, zal de zelfde route volgen als gebrui kelijk is bij de plechtige ope ning der Staten-Generaal, n.l.: N oordeindeHeulstraatLang e Voorhout (over het zgn. Schelp pad)—1TournooiveldKorte Vij verberg naar het gebouw van de Ridderzaal op het Binnenhof. Langs dezelfde weg zal de stoet naar het paleis op het Noord einde terugkeren. Bij het paleis Noordeinde zal de erewacht gevormd worden door een detgchement van het korps mariniers ter sterkte van 100 man. De marinierskapel der Kon. Marine zal zich daar doen horen. Bij de Ridderzaal zal een erewacht staan van 70 man van het Regiment Prinses Irene. Utrecht's burgemeester gaat heen Aan de burgemeester den ge meente Utrecht, mr. dr. G. «A. W. ter Pelkwijk, zal wegens het bereiken van de leeftijdsgrens met ingang van 15 Januari a.s. eervol ontslag worden verleend. Vietnamees leider vermoord Ngoejen van Sam, leider van het Vietnameese verenigde nationalisti sche front, een anti-communistische politieke partij, die zich ook tegen de president van de Vietnamese re publiek, Ho Tspi Minh, richt, is te Tsjolon, drie kilometer van Saigon vermoord door een man, die in de zelfde autobus reisde als hij. Elk spoor van de dader ontbreekt Agence France Presse meldt vol gens Reuter nog, dat de voorzitter van de Vietnamese bestuurscom missie te Hanoi," dr. Troeong Dinh Tri, ernstig gewond is ten gevolge van een aanslag met een handgra naat. De Chileense bladen hebben foto's gepubliceerd van de docu menten betreffende communisti sche agitatie, wolke in de ba gage van Dalibor Jakasa, een van de twee uitgewezen- Joegoslavi sche diplomaten, zjjn aangetrof fen. In een brief aan zijn vrouw, ver zonden op 7 October uit'zijn hotel te Santiago naar Buenos Aires, zou o.m. gestaan hebben: De staking gaat nog steeds door, overeenkom stig de plannen van M. T. Wij zullen zeker volledig succes boeken wanneer onze kameraden in het land, die in de mijnen werlkten, voldoende vertrouwen hebben in onze zaak en het verschillende maanden kunnen uithouden". Ten aanzien van de betekenis van de letters „M. T." is geen nadere uitleg gegeven, doch men neemt aan, dat het de initialen zijn van „maarschalk Tito". De Joegoslavische,minister van buitenlandse zaken heeft bij de Argentijnse zaakgelastigde te Bel grado een protest ingediend -tegen de arrestatie van Jakasa en Cun- ja twee Joegoslavische diplo maten te Buenos Aires. Verno men wordt, dat dezelfde stap is gedaan door de Joegoslavische ge zant te Buenos Aires. De Argen tijnse zaakgelastigde te Belgrado is Zaterdag onverwacht bij het hoofd van de Joegoslavische diplo matieke diensten in Zuid-Amerika ontboden. Laatstgenoemde eiste onmiddellijke invrijheidsstelling van de gearresteerden, daar de Joegoslavische regering zich an ders genoodzaakt zag, maatregelen te nemen in overeenstemming met de ernst van de toestand. De Chileense regering heeft op de Joegoslavische nota, waarin me dedeling werd gedaan van het af breken der, diplomatieke betrek kingen, geantwoord met te verkla ren dat zij „geen belangstelling had voor handhaving van de betrek kingen met de Joegoslavische re gering." „Gedurende 137 jaren van onafhankelijk bestaan, aldus het antwoord, heeft Chili een duide lijke lijn in de internationale poli tiek gevolgd, waardoor het zich prestige heeft verzekerd in de ge hele wereld, anders dan de Joego slavische regering, welke een sa telliet vari Moskou is." Radio-Moskou meldt, dat de Chi leense regering 5de Sowjet ambas sadeur haar verontschuldigingen heeft aangeboden voor het inci dent, dat Donderdagavond pl.aats had. De Sowjetambassade werd1 toen namelijk van een passerende auto met machinegeweervuur be schoten. Radio-Moskou voegt hier aan toe, dat Yacob Malik, plaats vervangend minister van buiten landse zaken, een bezoek heeft ge bracht aan de Chileense ambassa deur te Moskou en geprotesteerd heeft tegen „schandelijke inbreuk op de onschendbaarheid van Sow jet diplomaten". Hij verzekerde, dat dit „alleen kon gebeuren door de ongebreidelde' anti-Sowjet cam pagne, die zonder oppositie der autoriteiten wordt gevoerd". Doitri Zjoekof, de Sowjet-Rus- sische ambassadeur in Chili, zal, naar men verwacht, zonder ver wijl naar Moskou vertrekken, als gevolg van de door de Chileense regering gedane verklaringen om trent communistische sabotage en spionnage, en de beschieting van het gebouw der ambassade van machinegeweer door onbekenden. Ook maatregelen in Uruguay? In gezaghebbende kringen te Montevideo verluidt, dat Uruguay in het licht der jongste gebeurte nissen in Chili in overeenstemming met de andere Amerikaanse landen zal handelen. De regering van Uruguay zou krachtige maatrege len goedkeuren om het optreden van „extremisten" de kop in te drukken. WASHINGTON, 12 October (Reuter). De V.S. zullen de mogelijkheid bestuderen van het bijeenroepen van de 16 Europese landen voor een conferentie over het plan- Marshall, aldus wordt van gezaghebbende zijde verno men. De Amerikaanse regering zal daartoe Maandag besprekingen openen met Sir Oliver Franks en andere bestuursleden van de Parijse conferentie, Naar verluidt is het doel van deze stap Europese goedkeuring te verkrijgen voor de onvermijde lijke veranderingen, die in het originele Parijse rapport moe ten worden aangebracht alvo rens de Amerikaanse plannen aan het Congres kunnen wor de voorgelegd. Europese diplo matieke kringen te Washington schijnen niet enthousiast over dit Amerikaanse voorstel te zijn. De V.S. hebben zich jn een ver beide verklaring over hun stand punt t.a.v. Palestina uitgesproken voor verdeling van het heilige land in een Joodse en Arabische staat, zoals wordt aanbev.oien in het meerderheidsrapport van de speciale commissie der V.N. voor Palestina. Herschel Johnson, de Amerikaan se afgevaardigde, die dit aan de eommissie voor Palestina mede deelde, zeide, dat_zijn land ook de joodse immigratiepolitiek goedkeur de, die in het rapport van de spe ciale commissie wordt voorgesteld, en stelde recrutering voor door de V.N. van een speciale internationa le vrijwillige politiemacht om de besluiten ten uitvoer te leggen. De zes Arabische delegaties bij de V.N. heljben een verklaring uit gegeven, waarin blijk wordt gege ven van haar verrassing over de rede van de Amerikaanse afgevaar digde Hershei Johnsón, die 't voor stel tot verdeling van Palestina on dersteunde. De arabische delegaties, aldus de verklaring, geloven in de mogelijkheid en noodzaak van een vreedzame oplossing. Een dergelijke opjpssing veronderstelt echter, dat de V.S. de zionisten er van over tuigen, dat zij niet hun zin kunnen krijgen. Israël Cohen, de voormalige algemeen secretaris van de wereld- zionistenorganisatie, noemde het bericht over de steun van Amerika voor de verdeling „zeer verblij dend". De diplomatieke correspondent van* Reuter meldt, dat Johnson's verlangen, dat een internationale vrijwillige politie op de tenuitvoer legging van het verdelingsbesluit zal toezien,, voor Engeland de vraag doet rijzerf, of het al dan niet aan dit toezicht zal deelnemen. In de verklaring van de Britse minister van koloniën Creech Jones wordt deze vraag niet beantwoord. Jones geeft te kennen, dat Enge land, in de overgangsperiode slechts dan zonder hulp het bestuur blijft waarnemen, indien er een oplossing wordt gevonden, die Arabieren en Joden gelijkelijk bevredigt. Of En geland zou deelnemen aan de uit voering der besluiten op internatio nale basis hangt van twee kwesties af. 1. Of Engeland de beslissing rechtvaardig vindt, beoordeeld naar de innerlijke waarde ervan. 2. Of het zich zal kunnen vereni gen met de „mate van kracht", die voor de uitvoering wordt geëist. Daar de Arabieren tegen elke ver deling zijn, zou een verdelingsbe sluit aanmerkelijke krachtsinspan ning eisen van alle mogendheden, die de uitvoering op zich nemen. EEN KATHOLIEKE STEM UIT ENGELAND (Door M. de la Bedoyère, Hoofdredacteur van de Catholic Herald) DE BENOEMING van Sir Stafford Cripps tot Minister van Econo mische Zaken is van bijzonder belang voor de Katholieken. De reden daarvan is, dat Sir Stafford Cripps een van de weinige leidende politici is, die in zijn persoonlijk leven een ernstig en practisch Christen is. Hij stamt van een familie, die lang behoor de tot de Anglicaanse „High Church", en de ernst waarmee hij een godsdienst, die in velerlei opzicht hetzelfde schijnt als de katholieke in practijk brengt, is dikwijls aan de dag getreden. Een jaar of drie geleden schreef hy b.v. een boek, dat een be langwekkend pleidooiinhield voor democratie binnen het raam van een werkelijk orthodox Christendom. En zelden laat hij een gelegenheid voorbij gaan zonder een beroep te doen op het Christelijk igevoel, zoals b.v. onlangs toen hij over de radio zijn export-schema uiteen zette. Het was vanuit een eerlijk-christelijke levenshouding, dat hij een beroep deed op het land voor samen werking en inspanning van alle krachten. REMPLACANTE Voordat Prinses Eli zabeth van Engeland op 20 November a.s. gaat trouwen, zal er een ge nerale repetitie plaats vinden.-Er zal voor de prinses een remplagan- te optreden. Wie de bruidegom zal vervan gen is niet bekend. Dat zal een verrassing voor de remplagante blijven. HIJ NAM DE VERKEERDE DEUR Een Franse filmacteur nam in een nachttrein de verkeerde deur naar de W.C. en kwam bui ten terecht. Hij werd later dood gevonden. De filmmaatschappij, waarvoor de betreffen de acteur de hoofdrol in een pas half opge nomen film vertolkte, heeft nu de spoorwegen een proces aangedaan wegens onverantwoor delijkheid. De eis is dat de 10 millioen francs schade, die" de maat schappij door de halve film opliep, vergoed worden. Dat wordt een dure portier. ARME STAKKERD Een zekere Maharad- ja in Brits Infüë heeft een vast inkomen van 10.000 gulden per week. Hij kan echter van dit geld niets uitgeven daar alles' wat hij wil kopen hem cadeau wordt ge geven. Zijn onderdanen rekenen dit tot een grote eer. Zou onze mi nister Lieftink niets voor zo'n baantje voe len? SNIJDEN OF BIJTEN Prinses Elizabeth van DER WEG Engeland krijgt 12 hu- ZURüCK welijkstaarten, waarvan Een ontsnapte Duitse er slechts een zal wor den aangesneden, zo meldt een dagblad. Van de andere elf taarten zullen dus stukken krijgsgevangene werd gered toen zijn roeiboot in het Kanaal zinkende was. Hij was „op de weg terug" en is nu moeten worden afgebe- „op de weg terug", ten. SPULBAAS Het zal sommige mensen in het buitenland misschien verbazen, dat een ernstig en schier-orthodox Christen van dit soort zulk een be-, wogen en uitdagend politiek leven heeft geleid. Sir Stafford Cripps heeft ooit tot de uiterst-linkse zijde van de Britse Socialistische Bewe ging gehoord. En omdat hij zo'n sterk voorstander was van 'n Volks front, dat Socialisten en Commu nisten verenigde werd hij uit de .Britse Labour-Partij gestoten. Door schade wijs In die tijd had hij sterke sympa thie voor Moskou en men zegt, dat hij eerst van gedachten veranderde tengevolge van zijn ervaring als Brits ambassadeur te Moskou van- 1940—1942., Gedurende zijn ambts periode ontdekte hij, dat men in Moskou niet erg toegankelijk was voor zijn toenaderingen, want de leiders van het Kremlin hadden veel liever te doen met kapitalis ten die zij begrepen zoals Churchill of Roosevelt dan met ernstige meevoelende socialisten als Cripps, die voor hen volledig een mysterie waren. Dit feit verklaart waarom een Sir Stafford Cripps Christen was en toch bijna communist. Vooral in Engeland komt de drang om ten koste van alles de sociale rechtvaardigheid te bevor deren, voort uit een diep christelijk bewustzijn, dat in de Engelse ge schiedenis terug gaat tot de 15de eeuw, de dggen van de Kentse priester John Ball, die zong: Toen Adam spjtte en Eva spon, Waar was toen de edelman onder de zon? (Eigenlijk gaat het voor de Ka tholieken terug of behoort dat te doen tot de woorden van het Magnificat: „Deposuit potentes de sede et exaltavit humiles"!) De man die Engeland nodig heeft. Met dit diep-christelijk gevoelen zette Sir Stafford Cripps, wiens lo gica tot uiting kwam in zijn schit terende gerechtelijke loopbaan, zijn maatschappelijke overtuigingen met hun uiterste consequenties in da den om. Veel van dat alles echter is voorbij en Sir Stafford staat heden ten dage dichter bij de rechter dan bij de linker vleugel van Labour. Meer dan ooit ziet Groot-Brit- tannië in zijn moeilijkheden uit naar een morele leiding en het is niet onmogelijk, dat de christe lijke, ernst van Sir Stafford Cripps gepaard aan zijn verstandelijke vermogens en zijn soliede recht schapenheid ons de leider zullen geven, die het land nodig heeft. Zijn grote zwakheid is zijn ge brek aan gevoel voor humor en die ongekunsteldheid en eenvoud, die zo,, typerend zijn voor John Buil en zo bewonderd en geliefd in Ernest Bevin. Maar die twee samen zou den een krachtig span kunnen vor men, dat niet zonder belangrijke christelijke betekenis zou zijn in deze heidense wereld. Nieuwe stroming in katholiek Engeland? In het hedendaagse katholieke Engeland kan men de eerste teke nen onderscheiden van wat een nieuwe stroming zou kunnen blij ken. Onze traditie in de politieke en sociale vraagstukken is altijd geweest liever te infiltreren in de bestaande partijen en organisaties dan te trachten specifiek-katholie- ke organisaties te vormen. Deze traditie is deels het gevolg van ons gering aantal en deels te wijten aan het feit. dat het wereldlijk le ven in Engeland over het algemeen de fundamentele christelijke dog ma's en zedewetten heeft geëerbie digd. Maar de katholieken zijn toe genomen in aantal en kracht, ter- wel de fundamenteel-christelijke moraal steeds meer wordt uitge daagd. In deze veranderende sfeer zijn de katholieke leden van de vakor ganisaties in bepaalde bisdommen, met name In dat van Kardinaal Griffin, uitgenodigd zich aan te sluiten bij verenigingen van katho lieke vakorganisatieleden. (Associa tions of catholic trade-unionists), algemeen bekend onder de afkor ting A.C.T.U. Voorlopig zijn de doelstellingen bescheiden en voorzichtig, maar men kan de dag zien komen, waar op de toenemende anti-christelijke tendenzen in Labour deze vereni gingen tot meer openlijke actie kunnen dwingen. Er kan ook nog een tjjd komen, dat de Britse katholjeken zich hebben af te vragen of zjj zich tevreden kunnen stellen met het lidmaatschap van de niet-confes- sioneie politieke partijen of dat zij ernstig de mogelijkheden moe ten gaan bestuderen van een be weging voor een katholieke partij. In een rede voor de radio heeft prof. Schermerhorn gepleit, in de Indische kwestie een positieve weg van vertrouwen te zoeken, de sou- vereiniteit van de V.S. van Indo nesië moet er z.i. een zyn „zonder achterdeurtjes". Overigens deel de prof. Schermerhorn mede, dat liij geen functie als adviseur van dr. van Mook zal aanvaarden, maar weer lid van de Tweede Kamer zal worden. Prinses Juliana heeft voor de radio een beroep gedaan op medici en verpleegsters om naar Indië te gaan. De Britse com munistische partij heeft haar in stemming betuigd met de verkla ring van de nieuwe Komintern. Kardinaal Suhard heeft een schrij ven uitgevaardigd waarin aange spoord wordt, bij de komende ge meenteraadsverkiezingen te stem men op de candidaten, die de chris telijke normen in het openbare leven voorstaan. In Mandsjoerrje woedt een hevige slag om Jehol. De commissie voor het Vredesver drag met Oostenrijk is niet tot over eenstemming gekomen. Tokio wordt tengevolge van een zware typhoon opnieuw met overstroming bedreigd. In België zijn volgens een Russisch bericht tientallen Rus sische mijnwerkers gearresteerd. In Parijs breiden de stakingen zich uit, men verwacht een totale stil legging van het vervoer. Eerste taak Commissie van Drie In de Zaterdag gehouden ver gadering van de Veiligheidsraad, waarin de Indonesische kwestie opnieuw op de agenda stond, heeft de Britse afgevaardigde Cadogan een nieuwe resolutie ingediend, In deze resolutie wordt gezegd, dat de Veiligheidsraad van mening is, dat stappen moeten worden genomen om een voorlopige de marcatielijn vast te stellen, welke Nederlands van Republikeins ge bied zal scheideVi. Daarom moet de Commissie van Drié hiervan haar eerste taak maken. De Vei ligheidsraad instrueert de consu laire commissie om zo spoedig mogelijk voorstellen te doen ter vaststelling van bedoelde lijn. België diende een amendement op deze Engelse resolutie in, nl. om daaruit het woord „instrueert" te laten vervallen, waarmede de Britse gedelegeerde instemde. De Australische gedelegeerde Hodgson verzette zich hevig tegen deze resolutie. Volgens hem was de taak van de commissie van Drie om goede diensten te bewijzen en niet om actief deel te nemen aan het vaststellen van demarcatielijnen. Van Kleffens bestreed het inge diende Australische amendement op de Russische resolutie. Dit Austra lische amendement hield in, dat de respectieve strijdkrachten moeten worden teruggetrokken op ten min ste vijf kilometer achter de stellin gen, wplke op 1 Augustus, de datum van het bestandsbevel, werden in genomen. Onder voorbehoud, dat hij zijn regering nog om instructies moest vragen, ondersteunde van Kleffens het Britse voorstel. dat „gebaseerd was op louter gezond verstand". DE GAULLE spreekt opnieuw In een Zondagmiddag te Algiers uitgesproken rede, heeft Generaal De Gaulle zich voornamelijk be perkt tot de toestand in Algerije. Meer dan in zijn andere redevoe ringen vestigde hij evenwel de.aan dacht op de positie van de Sowjet- Unie. „Het is te hopen", aldus De Gaulle, „dat Moskou er naar zgl streven de toekomst te bouwen op samenwerking en niet op onder drukking van anderen. Alles wijst er echter op, dat het tegengestelde moet worden aangenomen." Hij onderstreepte de strategische positie van Algerije en zag zeer dui delijk, waarom Al'gerije en de Franse Unie de voornaamste doel witten van de communisten vormen. „Omdat, wanneer op zekere dag een gewapend conflict zich zou voor doen, waardoor Afrika een buiten gewone strategische betekenis zou krijgen, Frankrijk zeer veel moeite zal hebben om de gebieden, die een prooi zijn van anarchie, voor zijn verdediging te gebruiken. Spr. ging vervolgens uitvoerig in op de rede nen waarom het in het belang was der Fransen en inheemsen van Al gerije om nauw verbonden te blij ven met het moederland, daar an ders de „deur voor de ondergang zou worden geopend". De Kerstpakketten voor de Nederlandse soldaten in Indonesië komen reeds in Indonesië aan. Na het lossen worden zij naar alle delen verder verzonden om gedistribueerd te worden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1