Nieuw Trouw aan Koningin en Grondwet Hoogseizoen van de herfstbloemkool Teleg ram Consulaire Commissie in de Veiligheidsraad rktherichten RN" .ET-AVOND ,De Kroon" DIT BLAD! RIJDEN Voor Alkmaar en omgeving Prinses Juliana als Regentes beëdigd Wantrouwen belet uitvoering order staakt het vuren Maandag: 2 doden en 5 gewonden Vliegboot" drijft rond in de storm Zuivering Feiten van vandaag In Grootebroek worden 100.000 stuks per dag geveild 4 13 O.ct. 1000kg Beve- 2000 kg rode kool 6.10 kg savoye kool 15.20 kg slabonen 0.821.40; jen 15. ip15.60; grove 16.20; J3800 kg kroten A 50—4.60; 14700 kg breek- —8; C 7.80-1-8.30;300 kg 1700 kg witkrop 6.70 [JK, 13 Oct. 43000 kg Bevelanders. 9.90; 6200 ol 12.90—13.70; 15000 kg 5.40—8.20; 40000 kg gr. -18.30; 138000 kg witte 9500 kg andijvie 13.50 g peen II 7.30—8.20; III 15000 kg bieten 5.80 g bloemkool 4455. Oct. Zuiderkogge tse 8.20; Bevel. 99.60; 57; slabonen 801.08; 44; andijvie-» 1424; 8011; groene kool 14 3.20; boerengroen 812; 19; doyenne 1658; lige- consellie 8—12; nouveau 2; wijnperen 713; giser 33; winterjan 1222; 016; roem van Wijde- cox oranje' 2058; ali- 5; frankenthaler 70—1.00 RSPEL, 13 Oct. Aan- 10 kg rode kool 11.50 :g gele kool 5.80—r7.90; >ene kool 13.1013.40; te kool 9.50—9.90; 3000 ve 16.8017; middelb. driel. 88.70; nep 13.50 10 kg kroten 6.40—6.80; en II 2.60—3; 12.500 kg -8.80; 14.500 peen III 7.20 kg peen IV 4.405.50; smkool I 4267; afw. 23 -16 ct. MISPEL, 13 October. bloemkool I 0.320.64; 37; stek 0.06—0.18; 8500 1 5.50—6.70; id. II 2.50; e kool 14.50—14.90; 4000 ol 6.50—8.30; 4500 kg. 13.70—15.90; 4500 kg. 2.1012.90; 35 baal uien grote 16.3017.00; drie- HUIZEN, 13 Oct. appelen: schotten 7D0; kool 9—12.50; 43500 kg 1010.40; 7000 kg groe- 80—14.10; 3500 kg an- -12.80; 1200 kg bieten peen 6.80. JK. 13 October '47. 16, bloemkool 1 A en peen 1420, waspeen 1 i. stambonen 1.001.30, 3062, komkommer 1 postelein 2540, sla 1 lie 2040, tomaten 35 ooi 715, gele kool 8 ol 10—i.6, uien 12—17, kroten 49, knollen 1 en (geschoond) 55-—77, -1.08, meloenen 20—45, 401.55 per doosje, 13 October. Andij- spinazie 3552; poste- wortelen 4.2014; to ll groene kool 7.50—19; —56; rode kool 7.5O=-20; ■11; prei 920; uien 9 49; druiven 831.45; 801.45; stoksnijbonen ironksnijbonen 4260; 55—70; id. I 35—50; id. mkommers 6—24; knol» 5; wortelen 514; sel- eterselie 36; sla 1.60 len 8—11. t, 13 October. 200 40 pinken; 14 graskal- :htere kalveren (slacht) rapen; 16 oude kippen ionge hennen 512; 40 10; jonge haantjes 75 Permanentwave. Zonder machine Alkmaar, Tel. 3168 IES ;r 8 uur Jlet-Combinatie (Scarlatti) igo. (Het succes n Kopenhagen), ine v. d. Veen, Rodrigo, Maria Marijska Doom, r, Johan Mitter- en v. d. Sloot. Aan (er, Johan Mitter- besp. dag v. 111. IG en ZONDAG 's Zondags 3 uur in, Alkmaar Jo lankbaar dier en ckers, eens extra kunsten te ver- 'impel in de stad seling een mooie it er.midden op. HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur; Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; iijcl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. NoonMands Buiten God. is 't nergens veilig Vondel WOENSDAG 15 OCTOBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11354 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank H.K.H. Prinses Juliana der Nederlanden, ingevolge de wet „toe passing van artikel 43 van de Grondwet", welke tijdelijk neerleg gen van de uitoefening van het Koninklijk gezag regelt, benoemd tot Regentes van het Koninkrijk voor het tijdvak van 14 October tot 1 Decembej: 1947, zulks overeenkomstig het Kon. Besluit van 11 October j.l., is in een verenigde zitting van de beide Kamers der Staten-Generaal in de Ridderzaal hedenmiddag plechtig als zodanig beëdigd. Klokslag 3 uur verliet het Prin selijk Paar in een gesloten hof- auto het" Paleis Noordeinde om zich naar het binnenhof te be geven. De Prinses was gekleed in een bleu velours-chiffon korte ja pon met hoed van dezelfde kleur en bontcape van zilvervossen. De Prins droeg de uniform van lui tenant-generaal d'er cavalerie. Langs de weg stonden de toe schouwers dicht opeengepakt. Bij het Paleis was een erewacht opgesteld, gevormd door een deta chement van het korps mariniers ter sterkte van 100 man. Bij het vertrek van H. K. H. deed de Ma rinierskapel der Koninklijke Mari ne, onder leiding van de eerste luitenant der mariniers, Gijsb. Nieuwland zich 'horen. De stoet werd geopend door vijf motorrijders vat! het regiment hu zaren van Boreel. Daarna volgde een jeep- waarin gezeten was de commandant van het regiment hu zaren van Boreel met een ritmees ter-adjudant, vervolgens een jeep met de standaard van het regiment met officier-commandant Stan- daardwacht, alsmede een adjudant onderofficier-standaarddrager. De ze jeep werd geëscorteerd] door twee motorrijders van het regi ment huzaren van Boreel. Hierop volgde een escorte van 21 motor rijders van hetzelfde regiment. Dit escorte ging de auto's van 't Prinselijk Paar en zijn gevolg vooraf. Ter weerszijden van de auto van de Prinses gingen vier officieren motorrijders van het regiment hu zaren van Boreel. De stoet werd gesloten door een escorte van 25 motorrijders van het regiment hu zaren van Boreel; de officier-com mandant reed'voorop en werd ge volgd door 24 manschappen. Bij de Ridderzaal was ^en ere wacht van 70 man van het regi ment Prinses Irene opgesteld. ,,Leve de regentes" Inmiddels hadden zich in de Ridderzaal met de leden der beide Kamers van de Staten-Generaal een groot aantal autoriteiten ver enigd, zodat de zaal nagenoeg de zelfde aanblik bood als de verenig de vergadering, waarin H.M. de Koningin de. Troonrede pleegt uit te spreken. Met de leden van het Kabinet en de leden van de Raad' van State hadden voor het voorzittersgestoelte tevens plaats genomen het staatshoofd- van W- Borneo. Sultan Hamid 2 van Pon- tianak, dr. P. Kasteel, gouverneur van Curacao in Nederland. Verder waren o.a. aanwezig vele leden van het corps diplomatique en leden der hofhoudingen. Voor de aanvang der plechtig heid had de voorzitter prof. mr. R. Kranenburg, voorzitter der Eer ste Kamer, de verenigde vergade ring geopend en de leden der com missie van in- en uitgeleide van de vorstelijke personen aangewe zen w.o. de voorzitter van de Tweede Kamer en de voorzitters der fracties van beide Kamers. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op Z.Em. Kardinaal de Jong Hierjna traden de leden van de Raad van State met de vice-pre sident jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland en vervolgens de minis ters binnen; de heten Schagen van Leeuwen en Huysmans waren af wezig. In de zaal valt dan de span ning van afwachting. Deze wordt gebroken wanneer het gedaver der motoren van het militaire escorte in de zaal door dringt. Weldra hoort men daar dan de tonen van het Wilhelmus. De komst van de Regentes werd aan gekondigd door de commies-grif fier jhr. mr. Van Tets. Terwijl de aanwezigen van Kun zetels op stonden, schreed H. K. H. naar het verhoog, waar zij plJats nam ter rechterzijde van de koninklijke kroonzetel. De Prins nam ter iin- kerzijde daarvan plaats, waarna de voorzitter, prof. mr. Kranen burg als volgt sprak: Koninklijke Hoogheid, Namens de verenigde vergade ring der Staten-Generaal heet ik Uwe Koninklijke Hoogheid en Haren Gemaal welkom in dit plechtig ogenblik. De omstandigheden," die hebben geleid tot de wet, waarbij aan Uwe Koninklijke Hoogheid de waarne ming van het koninklijk gezag als Regentes werd opgedragen, hebben de Staten-Generaal met leedwezen vervuld en ik spreek de hartgron dige wens uit, dat die omstandig heden spoedig tot het verleden zul len behoren. Eten reden tot grote dankbaar heid is het echter, dat het Neder landse volle vol vertrouvyen de waarneming van het konmklijk gezag aan Uw handen ziet toever trouwd. Uwe Koninklijke Hoog heid heeft de liefde en aanhanke lijkheid van ons volk verworven door Haar persoonlijkheid en door Haar warm menselijk meeleven met zijn wel en wee, met zijn leed en met zijn geluk. Ons volk is diep overtuigd, dat Uwe Koninklijke Hoogheid zal worden geleid bij de uitoefe ning van dat gezag door het ho ge voorbeeld van H. M. de Ko ningin en door de nobele tradi ties van haar roemrijk geslacht, dat in de verwerving en hand having van de vrijheid en de" rechten van ons volk een zo groot aandeel heeft gehad. Van harte verheugt de volksver tegenwoordiging er zich daarom over, dat Uwe Koninklijke Hoog heid aan haar eenparige roepstem gevolg heeft willen geven. Als haar voorzitter neem ik thans de vrijheid Uwe Koninklij ke Hoogheid eerbiedig te verzoe ken d'e door de grondwet van de regent gevorderde eed in mijn handen te willen afleggen. H. K. H, Prinses Juliana legde vervolgens in handen van de voor zitters de in artikel 44 van de grondwet voorgeschreven eed af, waarvan de tekst luid't als volgt: Re zweer trouw aan de Ko ningin, ik zweer, dat ik in de waarneming van het koninklijk gezag zolang de uitoefening van het koninklijk gezag is neerge legd de grondwet steeds zal on derhouden en handhaven. Ik zweer, dat ik de onafhanke lijkheid en het grondgebied- van de staat met al mijn vermogen zal verdedigen en bewaren; dat Ik de algemene en bijzondere vrijheid en de rechten -van alle des konings onderdanen en van elk hunner zal beschermen en tot instandhouding en bevorde ring van de algemene én bijzon dere welvaart alle middelen aan wenden, welke de wetten te mijner beschikking stellen, ge lijk een goed en getrouw Regent schuldig is te doen. Zo waarlijk helpe mij God al machtig. Na deze plechtige beëdiging zeide de voorzitter nog het volgende: Mogen aan Uwe Koninklijke Hoogheid de kracht en de wijs heid geschonken worden voor de vervulling van Haar hoge taak en moge Gods zegen op Hare arbeid r-usten. Na beëindiging van zijn woor den na de beëdiging uitte de voor zitter de kreet Leve de Regentes, waarmede allen instemden. HH. KK. HH. werd' daar uitgeleide ge daan. Toen de commissie weer was binnengetreden sloot de voorzitter de vergadering. Na terugkomst in het Paleis ver schenen de Prinses en Prins nog een ogenblik op het balcon, door de menigte hartelijk toegewuifd. De Prinses begaf zich kort' daar op naar het Huis ten Bosch om onmiddellijk haar werkzaamheden als Regentes aan te vangen en de Griekse en Deense gezant te ont vangen, die hun geloofsbrieven, kwamen overhandigen. Overzicht in de Ridderzaal gedurende de beëdiging van H.K.H. Prinses Juliana als Regentes van het Koninkrijk. H.K.H. Prinses Juliana verlaat na de plechtigheid de Ridderzaal. z/- Geen haat tegen de Nederlanders In de Veiligheidsraad is de dis cussie over de Indonesische kwes tie hervat met de voorlezing van een telegTam van de Consulaire Commissie, waarin het rapport der consuls, dat zo spoedig moge lijk zal worden uitgebracht, is samengevat. Het telegram werd door de goede diensten van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken ontvangen en werd voorgelezen door Cadogan. Het zegt o.m. dat de orders om het vuren te staken naar behoren zijn gegeven, maar dat er geen ver trouwen bij Nederlanders en Indo nesiërs bestond, dat de wederpartij die orders zou uitvoeren. Geen der partijen, zo gaat het te legram verder, heeft een poging gedaan om een overeenkomst te be reiken over de middelen om het bevel uit te voeren. Terwijl de Re publikeinse regering, haar troepen bevel gaf in hun posities te blijven en de vijandelijkheden te staken, achtte de Nederlandse regering het Haar plicht binnen zekere grenzen voort te gaan met het herstel van recht en orde overeenkomstig de door haar aangegeven richtlijnen. De snelle Nederlandse opmars had aanzienlijke Republikeinse strijd krachten achter zich gelaten. Deze troepen bleven, waar zij waren, overeenkomstig .het Republikeinse bevel „staakt het vuren" en wer den het doelwit van zuiverings operaties, door troepen onder Ne derlands commando in overeen stemming met de Nederlandse uit leg van de order. De uiteenlopen de interpretaties van het „staakt 't vuren" heeft" uitvoering van het be vel onmogelijk gemaakt. Hettelegram meldt verder dat roof, moord en brandstichting nog door ongeregelde benden worden gepleegd. Vóór de politionele actie heeft de bevolking ernstig door het banditisme geleden en vooral de Chinezen .waren het slachtoffer. Bestuur en bodembewerking vin den in de vorm van noodmaatrege len zowel op Nederlands als op Re publikeins gebied voortgang. De voedselpositie in de meeste Repu blikeinse gebieden is nog goed maar zou over enige maanden ach teruit, kunnen gaan. Tenslotte zegt het telegram, dat er een invloedrij ke klasse van Indonesiërs is, die niet meer dan vijf procent van de, bevolking bedraagt en die practisch geheel uit nationalisten bestaat, die de een. of andere vorm van onaf hankelijkheid* wensen, hetgeen nog niet wil zpggen, dat zij de huidige Republiek steunen. Er bestaat wei nig haat jegens de Nederlanders, wier hulp voor het bestuur des lands wezenlijk erkend wordt. Debat De Chinese gedelegeerde, Tsjang, verklaarde, dat het bevel het vuren te staken de Nederlandse autoritei ten had belet 'om de -slachtoffers van Indonesische terreur te red den. „Indien men mij ervan kan overtuigen, dat de situatie na terug trekking der troepen niet zal ver slechteren, zal ik voor het Sowjet- Russische voorstel stemmen. Ik steun de Indonesische Republiek, maar kan mijn steun niet geven aan het plegen van gruweldaden. Ik kan niet mijn stemuitbrengen al vorens ik weet wat de conseqenties ervan zullen zijn", aldus Tsjang. De Sowjet-Russische afgevaardig- Het Nederlands communiqué van Dinsdag meldt, dat volgens de tot dusverre binnengekomen berichten de Nederlandse verlie zen op 13 October bedragen 2 gesneuvelden en 5 gewonden. Een aantal Nederlandse posten en patrouilles werden beschoten. West-Java: Aan de Wijnkoops baai had een botsing met republi- i keinen ten Noordwesten van Pela- boean Batoe plaats. Midden-Java: Enkele kampongcomplexen ten zui den van Salatiga werden gezuiverd. Hierbij werd door onze troepen lichte weerstand ondervonden. Ten Zuiden van Gombong. ten zuiden van Tegal en ten zuidoosten van Demak werd tegen rondzwervende 'benden opgetreden. Oost-Java: Schermutselingen vonden plaats bij Banjoewangi ten oosten en ten westen van Bondowoso, ten oostent Dj ember in de omgeving van Loe- madjang. In het gebied van Medan werd ten Westen van Tandjong Ba- lai een bende verdreven. BREEKT BRAZILIË MET DE SOVJETS? De regering van Brazilië heeft officieel geprotesteerd tegen een beledigend artikel in c!e „Izwes- tia" over Enrico Gaspar Dutra, de president van Brazilië. Op de vraag van correspondenten, of er een mogelijkheid bestaat, dat Bra zilië de diplomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie zal verbre ken, antwoordde Fernandes, de Braziliaanse minister van buiten landse zaken: „Het antwoord van de S. U. zal beslissen, of onze di plomatieke betrekkingen gehand haafd blijven of niet". Inderdaad: fataal In het hoofdartikel van gisteren over het fatalisme in de opvattin gen van prof. ir. Schermerhorn, kwam een storende drukfout voor. Er stond, dat het 'nationalisme de enige factor .was in de strijd om de oplossing van het geschil, maar dat mpest juist zijn: „het nationalisme is n i e t de enige factor in die strijd" enz. de, Gromyko, verklaarde, dat het rapport van de consuls toont hoe de Nederlanders het bevel van de Veiligheidsraad om het vuren te staken geheel in de wind hadden geslagen. De Engelse afgevaardigde, Cado gan, stelde vervolgens de vraag, of de raad het debat over de voorge stelde rseolutie wilde vortzetten of de volledige tekst van het rap port der consuls afwachten. De Poolse gedelegeerde» Kats- suchy, verklaarde zich tegen het verdagen van de zitting. Naar aanleiding van het gebruik rapport der consuls, wat zou aan- van de term „plionele actie" in het tonen, dat de consuls de actie als een interne aangelegenheid zouden beschouwen, verklaarde Katzsuchy, dat hij de consuls niet om enige po litieke opinie had gevraagd. Hij vroeg zich af, of dit geen reden zou zijn voor onmiddellijke terugroe ping van de commissie. De zitting werd tot Donderdag verdaagd. Noodlanding op Atlanfische Oceaan Op Newfoundland werd gis teren bericht ontvangen, dat een vliegboot van het type Boeing in het Noordelijke gedeelte van de Atlantische Oceaan in zee was gestort. De vliegboot was door gebrek aan benzine ge dwongen te dalen en taxide op eigen kracht naar een in de na bijheid liggend weerkundig ob servatieschip. De Boeing heeft 69 passagiers aan boord. Later werd gemeld, dat de Boeing thans rond drijft in een steeds heviger wordende storm. Volgens ontvangen radioberichten zijn 48 inzittenden op het weer kundig otoservatieschip in veilig-* heid gebracht, terwijl de 21 overi gen zich nog aan boord van de vliegboot bevinden. Generale Oversfe Congregatie H. Hart herkozen De Hoogeerw. Pater W. Goovaert is door het Generaal Kamttel der Priesters van het H. Hart herkozen tot Generale Overste der genoemde Congregatie. Pater K. Westende werd eveneens herkozen als Generaal- econoom. Beide functionarissen zijn Nederlanders. Mgr. Giobbe naar Rome De Pauselijke Internuntius, Mgr. Paolo Giobbe is Dinsdag per trein voor een maand verlof naar Rome vertrokken. De actie, welke enige tijd gele den is ingeluid door mr. P. J. Oud, gaat tot resultaten leiden. Er is nu een comité gesticht, dat een demo cratische volkspartij wil stichten, van niet-socialisten. Dat is een nieujve aanwijzing, dat de „doorbraak" mislukt is en het betekent een begin van? zui vering op politiek gebied. De Partij van de Arbeid is van het begin af een onnatuurlijke verzameling ge-, weest van te ver uiteenlopende ele menten. Laat, voor een deel te laat hebben Oud c.s. daar hun consequenties uit getrokken. De ontwikkeling van de nieuwe partij zal moeten worden afgewacht. Een deel der vroegere vrijzinnig democraten, die een vaste plaats hebben gekregen in de P.v.d.A., heeft, „wellicht ten overvloede", zoals men zegt, een verklaring uit- gegeven, waarin zij hun vertrou- weg in de socialistische doelstelling van de P.v.d.A. uitspreken. Dat is hun recht en die uitspraak is niet in strijd met het doel, dat de nieu we partij zich stelt. Deze immers wil juist de niet-socialisten vereni gen. De oude V.D.'ers, die socialist geworden zijn, achten bovendien „blijvende samenwerking op de P.v.d.A.-grondslag van personen van verschillende geloofsovertui ging en levensbeschouwing" van grote waarde. Ook dat is hun goed recht. Alleen is het merkwaardig, dat niet meer het enthousiasme weerklinkt van vroeger, tpen een dergelijke samenwerking „onmis baar", en „onafwijsbaar" en de „enige mogelijke" oplossing werd geacht. Er zijn trouwens zeer vele an deren, die samengaan van personen van eenzelfde levensbeschou wing of geloofsovertuiging van nog groter waarde achten en zeker in de huidige omstandigheden onmis baar. De uittocht van een deel der V.D.'ers, die zich nooit geheel thuis voelden in de P.v.d.A. en zich nu willen bekennen tot de democratie, zonder socialisme, zal niet alleen voor hen, maar ook voor de ver dere ontwikkeling van de P.v.d.A. „opluchtende consequenties" heb ben. Wij hebben nu nog meer te doen met een uitgesproken socia listische partij, niet meer „gehin derd" door min of meer behouden de elementen en indien de P.v.d.A. nu minder water bij de melk be hoeft te doen, kan zij wellicht een deel van de vroegere socialistische aanhang van de oude S.D.A.P. weer terug winnen, ten koste van de C.P.N, enten goede van con structief politiek werk in Neder land. Het zal belangwekkend zijn, te zien, hoe zich in dit verband de samenwerking met de Katholieke Volkspartij ontwikkelt. Maar zui verder partij-instellingen komen in elk gevël ten goede aan zuivere politieke toestanden. KARDINAAL DE JONG Ere-doctor van Leuven De Lëuvense universiteit heeff Z.Em. Kardinaal de Jong, gepro moveerd tot doctor honores causa in de theologie. De aartsbisschop pen van Westminster, New York en Toulouse zijn dezelfde eer te beurt gevallen. Deze promoties geschie den om dë aartsbisschoppen hul de te brengen voor hun verzet te gen het fascisme. Een der laatste officiële foto's van H.K.H. Prinses Juliana, wel ke door H.K.H. ter publicatie werd afgestaan. (A.N.P.) Aangezien het voorgenomen aan tal reeds overschreden is, zal tot 1 Januari 1948 geen rijksgoedkeuring meer worden verleend voor de bouw van woningwetwoningen; van deze maatregel zijn particuliere bouw en herbouw uitdrukkelijk uit gezonderd. Volgens een officieel bericht uit Batavia kan de toestand in Oost-Java gunstiger worden be schouwd dan in West-Java, waar - het aantal schendingen van het be stand en van terreurgevallen groter is. De eerste bijeenkomst van de constituerende vergadering van het Saargebied heeft plaats gehad. Er is een verzoek om vrijlating van dr. Haljmar Schacht ingediend, wey gens seniele aftakeling. Volgens" het Vrije Volk komt er binnenkort, een extra-rantsoen suiker, terwül) ook eerlang een bon voor rozijnen wordt verwacht. Ter beperking/ van het zeer gestegen benzinever bruik wordt een rijverbod voor de; avonduren overwogen, terwijl het) verbod van rijden op Zondag streng gehandhaafd zal worden. Voor taan is etalageverlichting toegestaan in de avonduren, zolang de winkels geopend zijn. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te pe Bilt, geldig tot Donderdagavond: WESTELIJKE WIND! Overdrijvende wolkenvelden, maar overwegend droog weer. Meest matige.wind uit weste- lijke richtingen. Weinig veran dering van temperatuur. DE BLOEMKOOL is troef op de veiling »te Grootebroek. Een eindeloze rij scliuiten passeert dagelijks via de Tocht (dat is de vaart van Enkhuizen naar Hoogkarspel) de overdekte door vaart, waar de opkópers en commissionairs op hun stoeltjes met argus-ogen de opgetaste groente inspecteren en waar 80 tot 100.000 stuks bloemkool per dag verhandeld wordt r\E OOGST is wel niet ruim dit jaar, ^prtelde ons de jonge, on- dernemehde voorzitter van de Vei lingvereniging „De Tuinbouwï, de heer Arie de Boer. De galmug heeft veel draaihartigheid veroorzaakt, de droogte droeg daar ook het zijne toe bij en dan hebben de planten nog „de kou in de kop", zoals dat heet, en dat voorspelt een vroege winter.' Iedereen weet, wat dat voor De Streek betekent. Want normaal genomen, dat wil dus zeggen, wan neer het weer een beetje meewerkt en de vorst niet te vroeg intreedt, gaan de herfstbloemkoolveilingen door tot Januari. Grote drukte Dinsdag werden aangevoerd: 183 schuiten bloemkool, 6 witte kool, 6 rode kool, 8 gele kool, 8 aardappe len, 1 uien, 1 slabonen, 9 bieten, 3 wortelen (breekpeen), 13 groene kool en 1 andijvie. Dat is dus wel geteld een vloot van 239 scheepjés, die met de motor of met de kloet voortbewogen (met de punter, zou den ze in Giethoorn zeggen) een voor een de veiling*kwamen ♦bin nenvaren en er aan de andere zijde weer uit verdwenen. Voor een bui tenstaander (en buitenstaanders •zijn er nog veel, ook in De Streek!) is het koddig te horen, dat dit aan-' tal nog lang geen record betekent en dat er pas van een drukke dag gesproken kan worden, wanneer er tegen de 200.000 stuks worden aan gevoerd, dat wil dus zeggen het dubbele van wat thans op de vei ling komt. Tientallen vrachtwagens, soms een zestig per dag, vervoeren de bloemkool door het gehele .land, ook per spoor heeft vervoer plaats, en een aanmerkelijk deel gaat per schuit naar Broekerhaven, waar per electrische overhaal, die drie schuiten tegelijk over de kade tilt, op zeeschepen wordt overgeladen. Er is dus in Grootebroek heden de dag wel wat te doen! Interessante bijzonderheden De heer de Boer, en de secretaris van de Veilingvereniging, de heer A. Jong, gaven onsv meerdere inte ressante bijzonderheden over hun veiling, die thans reeds 57 jaar oud is, en over 3 jaar dus haar 60-jarig bestaan- zal gaan vieren, een ge beurtenis, die zeer zeker niet onge merkt voorbij zal gaan, en ook niet voorbij mag,, gaan. De vereniging *telt momenteel 1600 leden, een res pectabel aantal, en als men daar nog weet, dat de omzet in 1946: f 5.200.000 bedroeg, dan kan toch wel 'gezegd worden, dat „De Tuin bouw' vgn Gfootebrock nog vitali teit bezit en met een gerust hart haar 60-jarig bestaansfeest tegemoet kan zien. De heer de Boer liet ons de ver beteringen zién, die^ de laatste ja ren aan perrons en gebouwen zijn aangebracht. De leuning van de brug naar het stationsemplacement is vernieuwd, de houten kaden zijn door cementen vervangen en het bovendek van de perrons is met plavuisen belegd. Uiteraard blijft er nog wel het een en ander te wensen over.»In de doorvaart tocht het nog altijd, ondanks het feit, dat deze in een bocht is gebouwd om de wind'af te-snijden. Ook de op stelling der stoelen is niét ideaal, omdat dfe achterste rijen geen on gestoord uitzicht op de schuiten hebben. Doch hier kan zeer ge schikt over gesproken worden, als de veilingvereniging haar 60-jarig bestaan viert. Het huidige gebouvf is reeds het derde sinds de oprich ting van de veiling. Waarom zou er geen vierde voor in de plaats kun nen komen? Toen wij terugreden naar Hoorn, zagen wij het bolk, (de afvalplaats) vol met bloemkoolblad. Een bewijs, dat er hard aan de kool was ge werkt die dgg. En de velden ston den nog vol met de groente, die stedelingen wel eens de Koningin v® de Moestuin noemen. De Streek houdt haar naam hoog. V. de J.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1