Nieuw Partij van de Gaulle behaalt reeds 40 pet. der getelde stemmen Colijn keurde het vertrek van de Koningin in 1940 af r UIT DU KERMIS DER r Einde staking Metro in zicht? Reeds 2271 cholera-slachtoffers in Egypte Voor Alkmaar en omgeving De Franse gemeenteraadsverkiezingen Overwinning hoofdzakelijk ten koste van katholieke M.R.P. Absolute meerder heid te Parijs Alleen de Prinses had naar Engeland moeten gaan Garage te Heiloo geheel uitgebrand J Uitgebreide maatregelen tegen verbreiding der epidemie Nieuwe encycliek voltooid Vrijdag 2 doden en 7 gewonden tèiten van vanaaag V Hooic"redacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands 'Buiten God. is 't nergens veilig (Vondel) MAANDAG 20 OCTOBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11358 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.j, 2047 (red), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel.- 459 (K 2240). Bank: Noorderbank yOORZOVER de uitslagen van de gisteren gehouden gemeenteraadsverkiezingen bekend zijn, heeft De Gaulle een grote overwinning behaald. Na telling van 4 van de 25 millioen uitgebrachte stemmen had de R.P.F., de partij van De Gaulle, 40 percent van de stemmen op zich verenigd, de communisten bijna 30 pet., de socialisten bijna 20 pet. en de katholieke M.R.P. 9 pet. De Gaulle heeft zijn overwinning bereikt hoofdzakelijk ten j^oste van de M.R.P. en de andere centrum-partijen. Hedennacht werd op het Franse Miijjsterie van Binnenlandse Za ken medegedeeld, dat de verkie zing van 48 leden der R.P.F. tot gemeenteraadslid van Parijs reeds is verzekerd. Dit betekent, dat de R.P.F. de absolute meerderheid zal vormen in de Parijse gemeente raad. Incident^ hebben zich te Parijs niet 'voorgedaan. Correspondenten van Reuter geven over de R.P.F. nog de volgende cij fers: te Lille 60 procent, Versailles 55, Straatsburg 50, Tours 40, Rouen 32 en in het conservatieve Aix- en Provence 60 procent. Door de overwinning van De Gaulle worden de tegenstellingen in Frankrijk steeds scherper. De ach teruitgang van de katholieke. M.R.P. betekent een grote slag voor de democratie. Nu de partij van De Gaulle en de communisten de Sterk ste groepen%vorirffen, kan men ver brachten, dat de strijd om de macht weldra zal beginnen, die voor de toekomst van Frankrijk van, grote betekenis zal zijn. De democratie is niet in* staat gebleken Frankrijk te bevrijden van de sabotage van de communisten. Voor de toekomst van het land is -het meer dan nodig, dat aan het communistische gewroet een einde Wordt gemaakt. Verwachtingen overtroffen. Jacques Soustelle, secretaris-gene raal van de RPF (Rassemblement du Peuple Francais, de door De Gaulle opgerichte partij), heeft aan een vertegenwoordiger van het Franse Persbureau AFP onder meer ver klaard, dat uit de nog slechts ge deeltelijk bekende uitslagen blijkt, dat de Franse .burgerij heeft begre pen, dat-men zich moest verenigen en dat zij in het belang hiervan in vele gevallen de oude partijen heeft verlaten. Hoewel onze partij eerst 6 maanden bestaat, van onderop is moeten beginnen en slechts met uiterst zwakke middelen gestreden heeft, aldus Soustelle, staat het reeds vast, dat de uitslag in zekere zin zelfs onze verwachting overtreft. Communistische verklaring. Florimond Bonte heeft te' midder nacht aan een vertegenwoordiger Politieke arrestaties te Warschau Te Warschau hebben de afgelopen week nieuwe arrestaties plaats ge had om politieke redenen. Onder de gearresteerden bevinden zich ver-- scheidene redacteuren van het Pool se Regeringsbureau Agencja Za- chodnia. Zij zouden gepleit hebben voor wijziging van Polen's weste lijke grenzen, v Schumacher sprak te Chicago Dr. Kurt Schumacher, de leider der Duitse sociaal-democratische partij, heeft te Chicago gevraagd om onmiddellijke aanvaarding van het plan-Marshall voor Europa. Hij zeide, dat dit plan het enige middel is, waardoor de Europese en West- Duitse economie kan worden gered. Schumacher voegde er aan toe, dat de V.S. niet moesten toelaten, dat het kapitalisme weer in West- Duitsland aan de macht komt. van het Franse Persbureua AFP het volgende verklaard: „Wij constateren, dat de Franse Communistische Partij tegenover de felle aanvallen van de verenigde machten in het gebied van de Seine krachtig haar posities handhaaft Over Tiet gehele land heeft het volk al zijn vertrouwen in onze partij be vestigd, die het beschouuP als het bolwerk van de republiek en de kampioen voor de eer en de onaf hankelijkheid van Frankrijk. Wij stellen aan de andere kant vast, dat de regeringspolitiek van 't Gaullisme zonder De - Gaulle ener zijds de MRP heeft doen ineenstor ten en een nieuwe verzwakking van de socialistische Rartij heeft teweeg gebracht en anderzijds de hergroe pering van de reactionaire machten achter de RPF vergemakkelijkt heeft. In deze omstandigheden ver klaren wij, dat de krachten der ar beiders en der democratie gemobili seerd moeten worden om aan'de'op- standigen de nederlaag toe te bren gen, ten eerste in die steden, waar men tot een tweede stemming moet overgaan en ten tweede in de andere wanneer de burgemeesters moeten worden gekozen. De Overwinnaar COMPLOT IN,BULGARIJE ONTDEKT LONDEN, 19 October (Reuter). Radio Sofia meldt, dat de Bul gaarse politie een complot tot om verwerping van het regiem heeft ontdekt, met „zeer uitgebreide ver trekkingen", waarbij 130 personen zijn betrokken. De leiders zijn ge arresteerd. Curacaose dollarprobleem voorlopig geregeld Naar wij vernemen heeft de gou verneur van Curacao, dr. P. Kasteel met de Nederlandse regerjng een voorlopige regeling getroffen ter leniging" V6n de monetaire moei lijkheden op; Curacao, die het ge volg zijn van de"**oninwisselbaar- heid van pondensterling in dol lars. De regering heeft Curacao ter overbrugging een zeker aantal dollars ter beschikking gesteld in afwachting van nadere besprekin gen met Engeland. Dr. C. Braak, de directeur van „De Bilt", is met ingang van 1 Januari a.s. eervol ontslagen aks directeur van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. PROF. CERRETSON VERTELT Ter gelegenheid van de Dies Natalis van de Utrechtse afdeling van de studentenvereniging S.S.R. sprak Prof. Dr. F. C. Gerretson een rede uit, waarin hij de pe riode uit het leven van de staats man H. Colijn tot onderwerp nam toen deze in het begin van de laatste oorlog zijn brochure „Op de grens van twee werelden" schreef. In Mei 1940 was de moeilijkheid een persoonlijke houding te vinden tegenover de toenmalige situatie. Een deel van het volk nam in het geheel geen houding aan. Voor hen, die in een leidende positie stonden, lagen de zaken echter niet zo een voudig. Tot hen behoorde ook Co lijn, die, hoewel afgetreden, vele jaren het vertrouwen van het volk had. „Er moet iets gedaan worden", schreef hij. Dat betekende, dat er een houding moest worden gevon den, en hij vertolkte de gevoelens van een groot deel der natie. Spreker schetste vervolgens de sfeer van de Meidagen in .1940. Ook Colijn keurde in die tijd het heen gaan van de Koningin af, evenals alle ministers van staat op één na. En hij vroeg zich af hoe men onze Koningin daartoe had kunnen be wegen. Hij had gewild, dat de Prin ses naar Engeland zou zijn gegaan en dat de Koningin afstand zou hebben gedaan, maar temidden van ons volk was gebleven. Colijn heeft in zijn brochure re kening gehouden met een langdu rige bezetting en een Duits over wicht in Europa. Maar wie nauwkeurig leest, er vaart, dat Colijn geen defaitist is. Colijn neemt aan, dat er daarbij een plaats zal zijn voor een vrij Neder land en een band met Oranje, die niet gebroken is, omdat hij nooit Berucht S.D.-agent te Zutphen ontsnapt Donderdagmiddag heeft de ge detineerde ex-corpschef van poli tie te Deventer, Post, toen hij voor een getuigenverhoor in Zutphe'n was, kans gezien zich v$p zijn be wakers, enkele parketwachters uit Arnhem te ontdoen en de plaat te poetsen. De bewakers gingen met de hun toevertrouwde verdachte tijdens het transport in een Zutphens res taurant een kopje koffie drinken. P. vroeg en verkreeg verlof,, om zich enige minuten te retireren en van deze gelegenheid -heeft hij ge bruik weten te maken. De parket wachters hebben hem niet terug gezien. Alle tot dusverre onder nomen pogingen de vluchteling te achterhalen zijn vruchteloos ge bleven. Direct na de bevrijding trachtte hij zich reeds aan arres tatie te onttrekken, doch bij werd in Gorssel aangehouden. aan een eindoverwinning van Duits land heeft geloofd, maar de oorlog beëindigd zietdoor een soort tus- senvrede. Volgens spreker staat het thans wel vast, dat een nationaal politiek bestuurscomité van onafhankelijke mannen, zoals Colijn voor ogen stond, een heel Wat sterker bolwerk zou zijn geweest dan het College van Secretarissen-Generaal. Spreker eindigde zijn i rede met de opmerking, dat de geestelijke, poli tieke en economische vrijheid nog niet door ons zijn herwonnen en dat de toestand van het Koninkrijk niet minder hachelijk is dan in 1939. Geen handels overeenkomst' van Benelux met de V.S. Van bevoegde zijde maakt men er ons oj^tnerkzaam op, dat het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken geen bevestiging kan hebben gegeven van het be richt ujt Genève, dat de landen yan de Benelux een handelsover eenkomst met de V. S. hebben ge sloten. Het Amerikaanse ministerie kan bevestigd hebben, dat de on derhandelingen van de Benelux met de V. S. over tarieven afge sloten werden, zoals op 26 Septem ber j.l. reeds is gemeld. LUNSHOF GAAT IN HOGER BEROEP De journalist H. A. Lunshof, die Woensdag j.l. door de Vierde Ka mer van de Amsterdamse Arron- dissementsr|chtbank tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis werd veroor deeld, wijl hij geweigerd had de naam te noemen van degene die hem een deel v?n de Linggadjati- notulen had verstrekt, heeft tegen dit vonnis hoger beroep aangete kend. Hoewel Zaterdagmorgen 15000 man personeel van busdiensten in de Metro te Parijs hadden besloten de staking voort te zet ten) werd Zondagmiddag na 'n bijeenkomst met de vertegen woordigers van de Franse re gering meegedeeld, dat men wel spoedig tot overeenstem ming zou komen. Aan de be sprekingen werd deelgenomen door de directie van de Metro en afgevaardigden van het Al gemeen Vakverbond. Het enige punt, waarop men het oneens is, is de al of niet uitbetaling van de uren, waarin gestaakt is. De regering wenst deze uren niet te doen uitbeta len. De hervatting van het werk schijnt nu nog slechts^af te han gen van de beslissing van de algemene ve qadering van hel Vakverbond, die hedenmiddag zal worden gehouden. Brandweer wist erger te voorkomen Zaterdagnacht 4.15 uur be merkte de heer P. Groot, één der firmanten van het autotransportbe drijf, gevestigd Hoogeweg hqpk Nieuwelaan, dat de garage in brand stond. Direct werd de brandweer gealarmeerd. De heer Groot trachtte nog één der vrachtwagens uit de brandende garage te redden, het-' geen hem niet gelukte. De brand weer, die zeer spoedig ter plaatse was, wist het woonhuis, dat naast de garage is gelegen en de steenko- lenopslagplaats te behouden. De oorzaak van de brand is on bekend. De schade is zeer aanzien- lija. In de garage, bevonden zich be- halup 3 vrachtwagens, (waarvan er slechts één verzekerd was) nog een aanhangwagen op luchtbanden, een electrische wasmachine, bakfietsen en dekzeilen. 'De drie vrachtwagens vertegen woordigden een'waarde van naar scljatting f 15.000. De gfya'ge was verzekerd. Een woord van hulde aan de Hei- Iqoer^brandweer is hier zeker on z'n Hardop gedacht Een renpaard, dat de Duitsers in Oostenrijk sta len, hebben de Russen in beslag genomen orri het aan de rechtmatige eige naar, in Polen terug te geven. Dat is nog eens lo gica, vindt Jobus en hij stelt daarom voor, het atoomgeheim, dat de Rus sen van Amerika aan het gappen zijn, aan de recht matige eigenaar Ne derland af te staan. Als 'men Jobus dan nog minis ter-president maakt, dan komt er vast en zeker geen oorlog en geen ruzie met Jobusina meer. Comntunistische bladen in Griekenland geschorst Na het aanvaarden van ejen noodwet, die de Griekse regering bevoegdheid verleend tot schorsing van nieuwsbladen, welke berich ten publiceren die beschouwd .wor den als aanzettend tot opstand, is men ovèrgegaan tot schorsing van twee communistische bladen, na melijk de „Rizopastis" en de '„Eleftheria Ellada". De schorsing geschiedde naar aanleiding van de publicatie van de proclamatie van generaal Markos, de leider der guerillastrijd'ers. De politiever richtte een doorzoeking van de bu reaux en verzegelde de machines. e Positie Nederlandse passagiersschepen „Bantam", RotterdamJava 17-10 van Suez. „Delftdijk", Vancouver-Rotterdam, 17-10 van Balboa. „Kota Inten", Java-Rotterdam, pass. 17-10 4 uur noordelijke Maladiven. „Sloterdijk", Java-Rotterdam, 17- 10 te Singapore. „Noordam", 18-10 13 uur van Rot terdam naar New York. geen voetballief hebber E n dief .verschafte zich toegang tot het kantoor van een En gelse voetbalclub. Hij nam 30 gulden mpe aan geld doch liet de toe gangsbewijzen voor de wedstrijden liggen. waterkracht Een zekere bureaucratie De Engelse minister van het transportwe zen, Barnes, heeft een hotel met 35 kamers gekocht. Kwade tongen beweren dat hij de toe wijzingscommissie voor auto's er zal installe ren en dat men alle 35 kamers moet hebben doorgeworsteld, voor aleer men antwoord op een ingediend ver zoek krijgt, dat... Hoykes in Alford heeftbovendien meestal een schadevergoeding ge- weigering inhoudt. scl vraagd aan de water leidingmij. van zijn stad, daar volgens hem zijn waterleicjjngbuizen barsten door een te hoge druk. gaat liever Spulbaas lopen. HOE ROOD IS DE HORIZON Het vertonen van films met Clark Gable is in Hongarije verbo den, daar de bekende filmartist leider van 'n anti-communistische beweging in Hollywood is geweest. Ik zie, ik zie wat jij niet'ziet. FIDO KOST GELD De nieuwe uitvinding „Fido" genaamd, waar door het mogelijk is boven** een vliegyeld brandende benzine op handende benzine op te ruimen, zal f 3000. per 10 minuten kosten. En aangezien Europa wel geld maar geen mist mist. zal Fido wei nig toegepast worden. Spulbaas CAIRO, 19 October (Reuter). Naar hpt Egyptische ministerie van volksgezondheid mededeelt, zijn in Egypte de laatste 24 uur 279 personen aan cholera gestor ven. Hiermede wordt het totale aantal slachtoffers van de epi demie op 2271 gebracht. In sommige streken schjjnen de medische autoriteiten de toe stand niet meer meester te zijn. In de besmette zones woeden thans per uur vijftien doden en dertig, nieuwe gevallen gemeld. Cairo, „Alexandrië en Port Said liggen tot dusver buiten de ge vaarlijke zone. In de havens aan de Middelland se Zee worden uitgebreide voor zorgsmaatregelen genomen tegen de 'verspreiding van de cholera uit Egypte, waar Vrijdag 308 personen twee .maal zoveel als de dag te voren aan cholera stjerven. De Libanese regering heeft alle havens voor het scheepvaartver keer uit Egypte gesloten, behalve Beiroet, dat quarantaine-facilitei ten heeft. De haven Famagusta Cyprus werd Vrijdag onder quarantaine gesteld, totdat werd uitgemaakt, dat het verdachte cholera-geval aan boord van het Brit'Èe troepen schip Tripolitania een dysenterie- geval was. Uit Marseille wordt gemeld, dat het Franse passagiers schip Marechal Joffre, dat uit Saigon via het Suez-kanaal is te ruggekeerd, en ook het Britse schip Marathon uit Napels aan een grondig medisch onderzoek zijn onderworpen. Alle zeelieden, havenarbeiders en douane- en gezondheidsinspec- Gedurende zijn verblijf van vuw muuftucu, xxi vusici Gandolfo heeft ZJEI. cte ruu» de tekst beëindigd van zijn nieuwe encycliek, waarvan wij de verschijning reeds eni ge tijd geleden konden aan kondigen. Dit buitengewoon belangrijke document zal ge richt zijn aan het episcopaat der gehele wereld. e Het spreekt vanzelf, dat om trent de inhoud van deze ency cliek nog weinig kan worden gezegd. Wel mag het waar schijnlijk worden geacht, dal zij, van godsdienstig standpunt uit, uitvoerig zal ingaan op de verplichtingen van de Kerk en de Katholieken in de huidige kritieke wereldsituatie. De medewerkers van de Paus bij de uitgave van de encycliek niét alleen de kerkelijke me dewerkers, doch ook zelfs de zetters van de „Tipografia Po- liglotta Vaticana" zijn tot de grootste geheimhouding ver plicht krachtens strenge bepa lingen van.de Congregatie van het H. Officie. Mackenzie King naar Nederland De minister-president van Ca nada, Mackenzie King, is door de Nederlandse regering uitgenodigd, medio November, wanneer hij in Engeland vertoeft ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Eli sabeth, ook een bezoek aan Ne derland te brengen. RADIO-MOSKOU CONTRA HET ONTMANTELINGSPLAN Ook critiek van de Britse Nationale Vredesraad Een commentator van Radio-Mos kou heeft verklaard, dat het p,lan voor de ontmanteling der Duitse fa brieken in de Engels-Amerikaanse zóne van Duitsland bedoeld is om een opleving van de Duitse oorlogs industrie, als aanhangsel van de Britse en Amerikaanse, te verkrijgen en de vredesindustrie uit te schake len, daar waar* zij wedijvert met die van Amerika en Engeland. „Het ont mantelingsplan is geheel in tegen spraak met de demilitarisering, zo als deze te Potsdam is uitgestippeld." De Nationale Vredesraad van Groot-Brittannië, met Sir John Boyd Orr, de voorzitter van de F.A.O., aan het hoofd, heeft de Britse Minister van Buitenlandse Zaken, Ernst Bevin, verzocht, het nieuwe ontmantelingsprogram voor de Duit se industrie op te schorten, totdat op de bijeenkomst te Londen van de Ministers van Buitenlandse Zaken een poging Is gedaan, een overeen komst in zake de toekomst van Duitsland ,te bereiken. Het besluit om 682 fabrieken in de Brits-Ame rikaanse zóne te ontmantelen zal. zo wordt verklaard, de hoop der Duit sers op een redelijke toekomst en 't gevaar van een nieuwe destructieve revolutie in Duitsland vergroten. D,e Nationale Vredesraad verte genwoordigt ong. 40 verenigingen in Groot-Brittannië, die zich bezig houden met vraagstukken van vrede en internationale orde. teurs, d^e opde schepen zijn ge weest, zijn ingeënt. De Griei-.se minister van ge zondheid heeft medegedeeld, dat Griekenland zijn scheepsverbindin gen met-Egypte voorlopig niet zal staken. In de voornaamste Griek- 1 se havens worden alle mogelijke maatregelen genomen om het ge vaar van uitbreiding der cholera- epidemie te voorkomen, zo zeide' de minister. In het oosten van de Pendsjaab zijn in de afgelopen twee weken 1200 vluchtelingen aan cholera of dysenterie gestojven. In New Delhi stierven 104 mensen aan cholera, sinds de ziekte voor het eerst op 25, September werd ge constateerd. In de vluchtelingen kampen worden dagelijks 5000 6000 personen ingeënt. Baby alleen naar Amerika Een baby, van 16 maapden die een «deeltje af gebladerde verf in een long heeft gekre gen. dat in Nederland niet daaruit verwijderd schijnt te kunnen worden, zal alleen naar Amerika gaan per vliegtuig. De ouders heb ben geen gelegenheid met hun kindje mee te gaan en daarom heeft een vrouwe lijke passagier zijh bereid verklaard de baby op de reis naar New York te verzor gen. In New York zal een dokter het kindje in ont vangst nemen en per vlieg tuig naar.de „Temple Uni versity Clinic" te Philadel phia brengen. Daar schijnt men-slechts over de voor de operatie geschikte instru menten. te beschikken. Nader vernemen wij, dat de baby op advies van Ne derlandse specialisten naar Amerika gaat. Onder leiding van professor van Giffen heeft men de opgravin gen hervat op de terreinen van de Abdij van Egmond. Men ver onderstelt hier ruïnes van de in 953 gebouwde en in 1673 ver woeste Abdij van Egmond. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond. WEINIG VERANDERING Heldere nacht, met op yele plaatsen lichte en op tegen de wind beschutte plaatsen hier en daar zware nachtvorst. Overdag: Over het algemeen zonnig weer. Tijdelijk matige wind tussen Oost en Zuid. On geveer dezelfde temperatuur als vandaag. Aneta Het Nederlandse Leger communiqué van heden meldt, dat de Nederlandse verliezen op 17 Oc tober hebben bedragen twee,doden, zeven gewonden en een vermiste. Zuiveringsacties werden uitgevoerd op West-Java en Noord-Sumatra. §ij schermutselingen nabij Probe- linggo (Oost-Java) werden enkele tegenstanders gevangen genomen evenals bij Bondowoso. In de Noordoostelijke sector van Noord- Sumatra werden nabij Bohorok 200 ontvoerde Chinezen bevrijd. Dr. Juliu Manioe, de leider van de Roemeense Boerenpartij, be schuldigd van hoogverraad, wiens proces thans aan de gang is. Mierenplaag in de Rivièra Een reusachtig leger Argentijnse mieren, die, naar men gelooft, doqr bananenschepen zijn overgebracht, bedreigen thans de Italiaanse Riviè ra. Enige maanden geleden versche nen de eerste colonnes te San Remo en sindsdien trekt het leger in steeds toenemende scharen Oost- en Westwaarts. De bevolking voert de strijd tegen de mierenmet alle mo gelijke middelen, doch heeft tot dusver geen succes geboekt. Verschillende bewoners van luxe- villa's te San Remo hebben hun eigendommen verkocht, daar de mieren, die zich overal genesteld hebben, het bewonen van deze hui zen onmogelijk maken. In het Italiaanse parlement is thans eqp schriftelijke vraag inge diend, waarin de regering wordt verzocht om aan de plaag een eind te maken. Na een verblijf van drie maanden op Gastel Gandolfo keert Z.H. de Paus op 4 November weder naar het Vaticaan terug. Heden zal de Veiligheidsraad het debat over In donesië hervatten. Er komt een nieuwe resolutie van Amerika, waarvan de strekking zou zijn, om de Commissie van Drie meer be voegdheid te geven, nl. om ook te bemiddelen inzake een militaire oplossing. Een Frans vliegtuig maakte een noodlanding op de Middellandse Zee, ter hoogte van Cartagena. 42 mensen zijn, volgens de laatste berichten, omgekomen. In Geleen hebben zich tien ge vallen van typhus voorgedaan. De Ronde-tafel-conferentie van W. Java heeft besloten, een voorlopig eigen bestuur te vormen, dat zal samenwerken met Nederland. En hier is het laatste nieuws van de Franse gemeenteraadsverkiezingen: nu de Gaulle meer dan 40 procent van de kiezers achter zich blijkt te hebben, wordt in Parijs verwacht, dat dit spoedig zijn terugslag zal hebben op de regering; de broeder van de Gaulle zal voorzitter wor den van de Parijse gemeenteraad; in Algiers zijn de socialisten en l communisten, die daar de meerder» heid hadden, beslissend verslagen. Brazilië heeft de diplomatieke betrekkingen met Rusland ge schorst. De Roemeense regering gaat een actie ondernemen tegen de Vrijheidspartij. SCHEEPSSCHROEF VOOR „WILLEM RUYS" IN BESLAG GENOMEN Vervoer met hindernissen Het vervoer van de grote scheepsschroef voor de „Willem Ruys" van Breda naar Rotterdam gaat met hindernissen. Toen de schroef, die vervoerd werd op een truck van de firma Ruiter uit Rot terdam door Zevenbergen ging, raakte men Zondagmorgen om 9 uur bekneld' in de Dijkstraat. Om 3 uur Zondagmiddag was men zo ver, dat men de reis kon voortzet ten nadat eerste de gevel vap een huis in de Dijkstraat was gesloopt. Toen kwam er nog een hindernis. De politie te Zevenbergen, die blijkbaar nog meer moeilijkheden met het gevaarte voorzag, heeft de truck in besla'g genomen onder het motief, dat de firma Ruiter uit Rotterdam, van wie de truck het eigendom is, geen speciale vergun ning had aangevraagd voor dit vervoer bij het ministerie van ver keer en waterstaat. Truck en schroe'f staan thans op een, plein in Zevenbergen. Voorts vernemen wij nog, dat het "toch reeds de bedoeling was de gevel die thans tegen de grond gehaald is, te slopen. Door de oorlogshandelingen bad de voorgevel zoveel geleden, dat hij door een nieuwe vervan gen moest worden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1