Nieuw EZIN AAR Wij zullen voortgaan mét het voeren van een vooruitstrevende politiek AP-INS en )RSELETS ORIJDEN jé Voor Alkmaar en omgeving r DE WENSEN VAN DE K.V.P. Andriessen op het K.V.P.-Congres: Progressief niet hetzelfde als socialistisch UIT DE KERMIS DER WERELD strekt Het eerste congres der K.V.P. hedenmorgen elf uur geopend Moskou houdt diplomaten vast 1 1-34 en 36.30 -Kantoormeubelen I DIT BLAD! Christus Koning der wereld Nederland vroeg geen tussentijdse hulp Donderdag: 3 doden en 7 gewonden Geen Indonesiërs in onze delegatie J TREINBOTSING IN ENGELAND, 37 doden Veel werk in het komende jaar Feiten van vandaag Vliegramp in Utah eist 52 doden 'AFELKLEDEN, n. 26.00 7an 1 kg. F DIVANKLEDEN, nen-afdeling s etage) u VOOR E JEUGD!! HAREN iERFANTOFFELS 00 t-m. ƒ4.00 )SY PANTOFFELS soepel aan 4.50 per paar AAR, Telefoon 2413 Et 2200 Alkmaar paars over zulk een d. „Hansworst?" riep denkt U dat ik tien heb om me hier te Hoofdredacteur: H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is t nergens veilig (Vondel) ZATERDAG 25 OCTOBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11363 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, TeL 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Zondag vieren wij het feest van Christus Koningschap, een feest, dat geboren is uit de godsvrucht van Christus' onderdanen, die de wereld hebben bevolkt in de machtige gang der voorbije eeuwen. Vanaf de oudste tijden der immer jonge Kerk leefde de vaste over tuiging van het werkelijke koning zijn van de God-Mens. Getuigde Hij zelf niet voor de rechterstoel van Pilatus: Rex sum ego. Ik ben Koning? Zijn rijk is niet van deze wereld. Maar Zijn koningschap is echt en omvat een drievoudige macht: de wetgevende, de rechterlijke en de uitvoerende. Op de eerste plaats een geestelijke macht, al heeft Hij ook het volstrekte recht over al het ge schapene als Schepper van al het bestaande. Daar waren kerkvaders en kerke lijke schrijvers, die getuigden van het Koningschap van Christus. De H. Irenaeus schrijft in zijn werk „Tegen de Ketterijen", als hij de Godheid van Christus verdedigt: „Onze Heer en God, Verlosser en Koning". De H. Ambrosius drukt het niet minder positief uit als hij schrijft m een ontroerend gebed voor de H. Communie: „Zuiver en heilig ons, Christus, opdat vyij langs de kortste weg aankomen in Uw Rijk, waar God de Vader U het Koningschap overreikt en Gij God zult zijn vol komen voor allen". In dier voege bidt ook de H. Tho mas van Aquino: „God. reinig mij van mijn zonden, opdat ik de Ko ning der Koningen, de Heer der Heersenden ontvange met eerbie digheid en nederigheid". Van dit Koningschap getuigt ook de Apostel der Apostelen, de H. Paulus, in zijn brief aan de Corin- thiërs: „Totdat Hij het aan God de Vader overdraagt, na alle heer schappij en alle macht en kracht te hebben vernietigd. Want Hij moet Koning zijn, totdat Hij (d.i. de Vader) alle vijanden onder Zijn (d.i. Christus") voeten heeft neer gelegd". Ook in de Liturgie vinden we herhaaldelijk teksten en passages, in liederen, lecties en psalmen, die handelen over dit machtige en alles omvattende Koningschap van de Tweede Persoon der Allerheiligste Drieëenheid. Regnavit a ligno Deus. God heerst vanaf het kruis, de zetel van Zijn Koningschap. Want ware Hij niet de Koning van hemel en van aarde, dan zou dat kruis offer geen verzoenende kracht in zich hebben gedragen. En verder: Rex Gloriae: de Ko ning der Glorie. Omnis Potestas mihi data est in coelo et in terra. Mij is alle macht gegeven in hemel en op aarde. Ja, men meende in de Liturgie de heerlijkste titels te moeten wijden aan Christus-Ko ning. Want geen dichtersdroom is het, welke als op de vleugels der poëzie de Christus-figuur wil doen zetelen hoog boven in de wolken, vanwaar Hij uitziet over het kunst werk Zijner handen, maar deze/ere titels zijn even zovele benamingen, die in rijke afwisseling van klank één en dezelfde grondgedachte ver tolken, een grondgedachte, die leeft onder alle mensen, dat Christus is de Koning, Wiens Rijk geen einde zal hebben. Talloze aanvragen om een spe ciaal feest van Christus' Koning schap in te voeren zijn in de loop der tijden te Rome binnengekomen en een krachtige actie werd daar voor ondernomen in Frankrijk door het edele echtpaar Georges de Nouaillat en Marthe Devuns. Leo XI maakte de gedachte aan Christus' Koningschap wereldkun dig door zijn encycliek „Annum Sacrum", een voorspel op de plech tige proclamatie van dat Koning schap door Pius XI in zijn ency cliek „Quas Primas" van 11 Dec. 1925. 1925 was het jubeljaar, dat om de 25 jaar wordt gehouden en de H. Vader kondigde aldus de instel ling van dit feest aan: „Daar dit heilig jaar meer dan één aanleiding heeft geboden om Christus' Koning schap in een nieuw licht te plaat sen, menen wij volkomen te han delen in overeenstemming met ons Apostolisch Ambt, als wij dit heilig jaar besluiten met een bijzonder feest van Onze Heer Jezus Christus Koning, in de liturgie der Kerk in te voeren". In deze encycliek „Quas Primas" zet de Paus duidelijk uiteen, dat O.H. Jezus Christus èn als enig ge boren Zoon van de Hemelse Vader èn als Verlosser der Wereld Koning is, aan Wie alle macht gegeven is in de hemel en op aarde. Van de erkenning van dat Koningschap is alleen het heil der wereld te ver wachten en waar het geloochend wordt, verdwijnt de ware grond slag van recht en plicht uit de samenleving. Zijn bestuur zal mild en rechtvaardig zijn; er ontstaat vrede, orde en eendracht, waar naar de wereld haakt, waarnaar wij allen verlangen en waarnaar een ieder verlangt, al is hij ook gods dienstloos, heiden of comrhunist. Jezus staat voor ons en bedelt om onze liefde en trouw en vraagt heldenmoed van ons in de strijd voor Zijn Rijk. Christus-Koning vraagt ons iets! Wat is ons antwoord? „Te Deum laudamus. Te Dominus, confitemur!" En als we dat hebben kunnen «eggen, dan mogen we nog zoveel zorgen en verdriet hebben, maar dan pas en dan alleen kunnen we blij en hoopvol de toekomst inzien, die zich voor ons uitspreidt in een verschiet, waar Christus' Koning schap als een glorie over straalt. Nieuwe bisschop van Munster Detector van het bisschoppelijk seminarie te Osnabruck, mgr. dr. M. Caller, is door Z. H. de Paus De- r.oemd tot bisschp van Munster ■welke zetel sedert het overlijden van kardinaal Clemens von Galen op 22 Maart 1946 vacant is gebleven De zeevisserij is voor ons land altijd een grote bron van inkom sten geweest en moet dit ook blijven. IJmuiden heeft dan ook een wijd en zijd bekende visserijschool, waar de jongens het vak tot in de perfectie leren. Gedurende de oorlog was deze school gesloten, doch thans draait zij weer op volle toeren. Hier wordt de jongens het knopen leggen grondig geleerd. (Van onze eigen verslaggevers) UTRECHT, 25 October OP DE HISTORISCHE PLEK van de Tivoli-zalen komt de Katho lieke Volkspartij vandaag en morgen voor de eerste maal in de geschiedenis van de staatkundige organisatie der Katho lieke Nederlanders in congres bijeen. De tijden zijn veranderd sinds Schaepman's bronzen stem zijn spontane woorden de zaal inslingerde. Thans klinken daar de bedachtzame volzinnen van prof. Romme, het gedegen woord van die andere Tukker, An- driessen, en de bestudeerde vertogen van zoveel andere sprekers, die hun licht laten schijnen op de nieuwe problemen van een dikwerf 'onheilspellende tijd. De befaamde en veel-gezochte Con- gresstad Utrecht davert vandaag van de rondom dertienhonderd congressisten van de K.V.P., hier heen gedirigeerd via een uit stekende organisatie, moeizaam voorbereid in ruim drie maan den dogr het algemeen secretariaat in den Haag. „Tivoli" is weer een historische plaats in de geschiedenis van Katholiek Staat kundig Nederland, en daardoor van de Nederlandse Volksge meenschap! De zalen zijn, in de afgelopen nacht(i) want er kon_eerst na 11 uur gisteravond begonnen worden, en men was om vier uur heden morgen gereed suggestief Ver sierd, onder leiding van de kunst schilder Arnold Pijpers, terwijl een deel van het versieringsmateriaal belangeloos was verstrekt door de firma V. en D. Er heerst al vroeg een echte congressfeer! Er is een speciaal bureau voor alle mogelijke inlichtingen, een eigen telefoonlijn, waarvan uw verslaggever al dade lijk profiteren kon, zelfs bedient 't personeel van het Partijbureau een speciaal postkantoortje! Er is een boekenstand, waar de verschillende actuele uitgaven van de KVP te koop zijn. Hier wordt propaganda gemaakt voor „De Opmars" en voor het Staatkundfg Maandschrift en niet te vergeten voor het nieuwe Partij-insigne, dat vandaag officieel geïntroduceerd wordt. Vandaag loopt het werk gesmeerd, plukken de werkers de resultaten van hun arbeid, als de honderden congres gangers zich' een weg banen door het complex van zalen en brede gangen van „hun" Tivoli!^ Maar vóór het zover was, moest er heel wat werk verzet worden. Zo stond men voor de taak, bijna 1000 van de deelnemers in Utrecht onder dak te brengen voor de nacht van Zaterdag op Zondag. Dank zij de medewerking van de Utrechtse VVV, vele particulieren, waaronder ook tal van Utrechtse partijleden, kon de?e taak uitstekend worden volbracht. Honderden afdelingen zijn met een of meer afgevaardigden vertegen woordigd: voor hen is het Congres op de eerste plaats. Dan' zijn er de deputaties van de verschillende Partij-organen en Verbanden, leden van het Partijbestuur, van de Partij raad, van de Eerste en Tweede Ka mer. Ministers worden verwacht, Op de eerste plaats dr. Beel zelf, de nieuwe Minister van Binnenlandse Zaken, mr. dr. Witteman, nog maar pas afgetreden als lid van het Par tijbestuur en voorts zullen we van daag of morgen Minister Fievez en Minister Gielen en Minister van Maarseveen op het Congres zien en de nestor, Staatsraad Prof. Aalberse. Het is goed elf uur, als voorzitter W. J. Andriessen het openingswoord spreekt tot de honderden aanwezi gen, al is het Congres nog niet ge heel voltallig, daar verschillenden pas wat later kunnen verschijnen. Maar de prachtig-bezette zaal biedt een imposante aanblik! Voorzitter Andriessen begon zijn openingswoord met de opmerking, dat van heinde en ver de vertegen woordigers van het katholieke volksdeel bijeen zijn om aan Ne derland te zeggen, dat, evenals vóór de oorlog de Kath. Staatspartij, thans de K.V.P., de staatkundige vereniging is der Nederlandse Katholieken. Ook de K.V.P. staat daar als een staatkundig bolwerk van katholieke kracht, als een brok stabiele kracht, wat aan de Neder landse Natie en de Nederlandse Staat een onontbeerlijke ruggesteun geeft. De partijvoorzitter bracht vervol gens hulde aan de Prins der Kerk, Kardinaal De Jong, in hem aan het gehele Episcopaat gehoorzaamheid en trouw betuigend, daarbij herin nerend aan het prachtige voorbeeld Dr. Hirschfeld, economisch advi seur van het Nederlandse Ministerie van Buitenlandse Zaken, die mo menteel te Washington als lid van de commissie voor Europese samen werking met de Amerikaanse autoriteiten besprekingen voert over de mogelijkheid van ten uitvoer legging van het plan-Marshall, heeft Donderdag verklaard, dat Neder land geen hulp heeft gevraagd om de periode, voorafgaande aan het in werking treden van dit plan, te overbruggen. Hij bevestigde even wel, dat Nederland momenteel met twee ernstige problemen te kam pen heeft, die het economische her stel van het land belemmeren, t.w. 1. het wegvallen van zijn handel met Duitsland en 2. de onmogelijk heid om de in Indonesië geïnvesteer de kapitalen rentegevend te maken. De Nederlandse verliezen op 23 October zijn: 3 gesneuvelden en 7 gewonden. Op verschillende plaat sen werden Nederlandse patrouilles en posten beschoten. Ter verzeke ring van de veiligheid werd in Pa- gandaran, ten zuidoosten van Pri- angan, een post gelegen. Ten Oosten van Kedoengdjati en ten Zuiden van Goeboeg op midden-Java werd een grote gewapende bende verdreven. van onverzettelijkheid gedurende de zware jaren der bezetting. Dan uit de heer Andriessen de beste wensen voor een algeheel en voorspoedig herstel van H.M. de Koningin'en smeekt Gods zegen af "voor onze Prinses-Regentes. Dank bracht spr. aan de Minister- President voor de ontzaggelijk zware taak, welke deze in het afgelopen jaar met zoveel energie en toewij ding heeft verricht en bracht hem hulde voor deze, dikwijls bijna bo venmenselijke taak. Verder begroet te de heer Andriessen speciaal Mi nister Gielen en Prof. Romme, de voorzitter der fractie. Verslag Dr. Albering. Dan is het woord aan de Partij secretaris, dr. L. A. H. Albering, die een uitvoerig verslag gaf van het gebeurde over de periode van de eerste 22 maarden van-het bestaan der Katholieke Volkspartij. Hij me moreerde, dat de KIT opgericht in de laatste vergadering van de Partijraad der R.K. Staatspartij op 22 December 1945 binnen een half jaar gevestigd was in alle Rijkskieskringen. De partij telt thans ruim 1150 afdelingen, vrdeeld over 17 kringen, waarvan de Gel derse kring bestaat uit de samen gevoegde Rijkskieskringen Arnhem en Nijmegen. In verschillende krin gen zijn Statenkringen gevormd. Het aantal Statenkringen bedraagt 50. Het aantal jongerenafdelingen bedraagt ong. 150. terwijl er ver schillende in oprichting zijn. COMMISSIE VAN DRIE MAANDAG TE BATAVIA Naar aanleiding van het Aneta- bericht van gistermorgen, volgens hetwelk de Nederlandse delegatie voor de onderhandelingen met de Republiek hoogst waarschijnlijk mede zal bestaan uit Indonesiërs, werd officieel aan het A.N.P. medegedeeld, dat dit bericht even voorbarig is als de recente pu- plicafies van dergelijke aard in sommige dagbladen, daar bespre kingen tussen de Nederlandse en Indische regering ter zake nog lopende zijn. Ten aanzien van het vertrek van de 3-mogendhedencommissie, ver neemt Aneta van gezaghebbende zijde, dat de commissie Zaterdag niet naar Singapore zal reizen, doch Maandagmorgen rechtstreeks uit Sydney in Soerabaia wordt ver wacht. Namens de commissie heeft hel Australische lid, rechter Kirby, aan de Luit.-Gouverneur-Generaal om vervoersgelegenheid naar Ba tavia verzocht. Het gezelschap bestaat uit 6 per sonen, nl. de commissieleden Frank Graham, Paul van Zeeland en rech ter Kirby, en verder mevr. Kirby, een adviseur van Graham en de secretaresse van v. Zeeland. Negen leden van de staf zullen regelrecht met een Dakota van de RAF naar Batavia vliegen, waar zij Zondagmiddag omstr. 3 uur worden verwacht. 2 leden van de Ameri kaanse delegatie zullen Donderdag 31 October per quantasvliegtuig naar Batavia vliegen. Het is nog niet bekend hoe lang de commissie in Batavia zal blijven. Naar Aneta te Batavia verneemt, zullen Abdoelkadir, Jhr. mr. Ch. v. de Villeneuve en Jhr. mr. van Vre- denburch worden aangewezen voor het eerste contact met de Commis sie van drie. Dr. L. J. L. Dey, de nieuwe di recteur van het K.N.M.I. te De Bilt. HIER VOLGEN de onderwerpen, die, naar de partij veor- zitter Andriessen hedenmorgen in zijn openingsrede van het Congres meedeelde, de bijzondere belangstelling van de partij en de fractie moeten hebben: 1„ Een meer afdofen.de financiële hulp voor grote gezinnen met niet-verdienende kinderen; 2. een wijziging van bepaalde schoolgeldregelingen in de zin, welke nu voor het lager onderwijs gelden; 3. een kinderbijslagregeling voor zelfstandigen, waar onder dus ook vallen de daarvoor in aanmerking komende boeren; 4. een gewijzigde brandstoffenregeling, waarbij met de niet te ontkennen grotere behoeften van de grote ge zinnen rekening wordt gehouden; 5. een zoveel mogelijke oplossing van het probleem van de gezinshulp; 6. naar de bouw van passende woningen voor de grote gezinnen; een regeling naar het Belgische voorbeeld van een reductie op de spoorwegen voor deze gezinnen; een belastingaftrek voor bepaalde groepen van inko mens, die groter is dan de thans bestaande; 9. onze gedachten gaan ook uit naar een regeling, waar bij bij de berekening van de gas- en electriciteitstarie- ven meer met de grote gezinnen rekening wordt ge houden; 10. alsook naar regelingen waarbij, in verband met de dienstplicht, het grote gezin meer als tot nog toe tege moet wordt gekomen. 7. 8. Gistermorgen zijn in de mist twee electrische treinen vol arbeiders, die naar het centrum van de City reden, op elkander gelopen, aldus een be richt uit Londen. De eerste twee wagons van de trein, welke boven op een er voor rijdende trein liep, werden in elkander geschoven. De twee laatste rijtuigen van de voor ste trein werden van de rails ge drukt en versperden de sporen in beide richtingen. Een 50-tal ambu lance-auto's werd onmiddellijk naar de plaats des onheils gedirigeerd. Volgens de officiële cijfers, die gistermiddag te Londen werden ge publiceerd, zijn 31 personen om het leven gekomen en 50 a 60 personen gewond geraakt. Schotse mijnwerkers staking verloopt De wilde staking onder, de Schotse mijnwerkers heeft thans vijf dagen geduurd en de eerste tekenen van inzinking beginnen zich te tonen. In 13 van 93 mijnen zijn de arbeiders weer aan het werk gegaan en vak verbondfunctionarissen hopen, dat alle arbeiders Maandag het werk weer zullen hebben hervat. Thans zijn nog 22.000 man in staking. Naar schatting zijn door deze staking 134.000 ton steenkool minder ge dolven. VOORZITTER ANDRIESSEN besteeg, na het verslag van de partij-secretaris, Dr. Albering, wederom het spreekgestoelte voor het houden van een rede, die een duidelijk overzicht gaf van de ontwikkeling van de politieke situatie in ons land in het algemeen en van de werkzaamheden van de K.V.P. in het bij zonder. Wat de toekomst betreft betoogde hij, dat het komende jaar veel van allen zal vragen. Verder verklaarde de heer An driessen, dat de partij voort zal gaan met een vooruitstrevende politiek te voeren. Er is geen bezwaar tegen zo ging hij verder dit een progressieve politiek te noemen, mits men progressief niet identiek stelt met socialistisch. Uitvoerig herinnerde de voorzit ter aan de in 1946 gehouden verkie zingen, waarbij de KVP 32 verte genwoordigers in de Kamer wist te brengen. Bij de Kamerverkiezin- AARDIG - INTERMEZZO In een bioscoop te Derby kwam het pla fond naar beneden zei len. Niemand werd ge wond en de filmvoor stelling ging gewoon door. HONDS Op het vliegveld Kastrup bij Kopenha gen arriveerde per K.L.M.-toestel een hond uit Amsterdam, op weg naar Gothenburg. Bij het overladen in een ander vliegtuig, zag hij kans alle vier z'n benen te nemen. Algemene klopjacht. Met worsten aan bezemstelen en kwaad wist, het dier al lang had gevonden Onder strenge bewa king werd hij naar het toestel voor Gothen burg gebracht en het cordon werd pas opge heven, toen Bello, luid jankend, was opgeste gen naar hoger sferen. MEER HAM 14.000 arbeiders in een Canadese hamcon- servenfabriek gingen staken omdat ze meer ham wensten. JPIUMSMOKKEL IN KAMELEN Aan de grens van de Egyptische woestijn liet men 5 kamelen slach ten. In de magen vond vangnetten trachtte men men 135 metalen flesjes de vluchteling weer in bezit te krijgen. Tot, na dagen ijverig speuren, het bericht kwam dat iemand, die «van deze „vliegende hond" geen metopium. Thans onderzoekt men de ma gen van de grens over schrijdende kamelen met röntgenstralen. De metalen zakjes zijn echter spoedig dpor rubberzakjes vervan gen. Een kameel stierf toen een rubberzakje kapot ging. Wat zullen de smokkelaars nu ver zinnen? EVEN GAAN PROTESTEREN! 500. vrouwen met ba- bies gingen per trein, auto en zelfs per vlieg tuig naar Canberra om tegen de nationalisatie van het bankwezen te protesteren. Hebben ze niets anders te doen? SONDE VLIEGENDE STOFZUIGERS Ha, nu heeft men de vliegende ballen ook in Denemarken gezien. Ze maken het geluid van een stofzuiger. Men ziet er tientallen tegelijk. Niemand kan vertellen wat het zijn. Al eens aan Stalin gevraagd? SPULBAAS gen behaalden onze lijsten 30.3 pro cent der geldige stemmen, welk percentage steeg tot 31.42 bij de Sta tenverkiezingen, tegen 28.8 procent in 1937. Er was dus een stijging met 2 procent. Deze stijging kon tot te vredenheid stemmen, maar was riet geheel in overeenstemming met de in verhouding tot andere bevol kingsgroepen, grote aanwas onzer kiezers in de afgelopen periode. Er zaten enkele zwakke plekken in ons kiezerscorps, waaraan bij de komende verkiezingen speciale aan dacht geschonken moet worden. De communistische winst blijft zorg baren. Wij moeten ons van dit gevaar, steeds weeraan doordringen, temeer waar de laatste maanden voldoende gebleken is, dat Moskou de scheidingslijnen op het terrein der wereldpolitiek steeds scherper trekt. De wederom in werkingstelling van de Komintern kan ook niet an ders dan tot groter waakzaamheid aansporen. Vervolgens releveerde spr. de Ka binetsformatie en de Troonrede '46. Wanneer men de inhoud van deze Troonrede toetst aan óns Urgentie program, dan kan kwalijk worden ontkend, zo zeide hij o.m., dat veel van wat in dat Urgentieprogram is opgenomen, weerklank in de Troon rede gevonden heeft. In dat opzicht konden wij tevreden zijn en kon worden verwacht, dat het Kabinet Beel de door ons gewenste politiek zou voeren. Nog altijd is het Partij bestuur van oordeel, dat èn bij de formatie, èn bij de in uitzicht ge stelde politiek de fractie en de Partij het juiste standpunt hebben ingenomen en dat daarmede het landsbelang op de beste wijze is gediend. Het samengaan met de P.v.d.A. in de regeringsformatie op basis van een concreet program, bood in de het vorig jaar aanwezige omstandigheden de beste waarbor gen voor een door ons noodzakelijk geachte politiek. Nog eens nadrukkelijk herhaal de spr., dat door de Partij, op basis van haar eigen program, een eigen koers gevolgd is en dat niet het voornemen bestaat, daarvan ook in de toekomst af te wijken. Vervolgens besprak hij de orga nisatorische opbouw van de Partij. Op het terrein der jongerenorga nisatie is nog veel te doen, doch er zijn reeds zeer bevredigende resul taten bereikt. De opbrengst van 't Goseling-Ver- schuur-herstelfonds bedroeg tot op heden f 225.000. De verhouding van het centrum voor staatkundige vorming tot de partij maakt sinds enige tijd een punt van bespreking uit. Gezocht wordt naar een vorm, waardoor de „op zich" belangrijke arbeid van 't centrum, nog meer dan tot nu toe, aan de partij dienstbaar kan worden gemaakt. Aan de propaganda voor de partij moet meer dan in het verleden aan dacht geschonktn worden. Niets zal worden nagelaten om de partij organisatorisch te versterken. Aan deontwikkeling, vorming en scholing zal in de komende maan den intense aandacht worden ge schonken. Het onlangs opgenomen contact met jongere intellectuelen zal worden voortgezet. Het opnemen van contact met de West is even eens een punt, dat de aandacht van het partijbestuur heeft. Door het partijbestuur is het ini tiatief genomen om een studiecom missie in het leven te roepen ter bestudering van het probleem: de hervorming der onderneming. De komende verkiezingen, gevolg van de in voorbereiding zijnde grond wetsherziening zal wederom veel van de partij en haar organen vra gen. Een van de voorwaarden welke vervuld zal moeten worden om de ze verkiezingsstrijd te doen slagen is echter de sanering van de partij- financiën. De contributiere^eling, voor het jaar 1948 in de partijraad aangenomen, zal moeten worden doorgevoerd. Dit is een eis van zelf behoud. Het komende jaar zo zeide de voorzitter vervolgens zal weer veel van ons allen vragen, waarbij aller medewerking zal zijn vereist. Bedriegen de tekenen niet. dan zal in de politieke arena een partner meer optreden en wel in de persoon van de democratische volkspartij, waarvan Mr. Oud de oprichting heeft aangekondigd. Het is nog te vroeg van deze nieuwe loot aan de Nederlandse staatkundige stam reeds veel te kunnen zeggen. Dat de nieu we partij echter komen zou, was voor hen, die de politieke ontwikke ling in de P.v.d.A. gevolgd hebben geen verrassing. Het lijkt niet uitgesloten, dat de P.v.d.A. zich op de vraag zal moe ten bezinnen of niet meer dan thans het geval is een socialistisch stem pel op de partij zal rpoeten worden gedrukt, mede om daardoor de zuig kracht van het communisme op 'n deel van de oude sociaal-democraten te verminderen. Hoe het ook zij: er blijkt uit de na-oorlogse partij-poli tieke ontwikkeling wel zeer duide lijk, dat "de gijzelaars-kampen, hoe zeer daar ook individuen nader tot elkander kunnen worden gebracht, niet de geëigende plaatsen zijn om de staatkundige structuur van een volk essentieel te veranderen. Het voortgezet streven naar socia lisatie en nationalisatie, die hier en daar te onderkennen valt, zal daar bij onze intense aandacht moeten hebben. Wij willen nog altijd het na tuurlijke staatsdoel zien in de aan vulling en bevordering van de werk zaamheid dei; individuen én de la gere maatschappelijke kringen, door de macht en de natuurlijke werk zaamheid van de staat. Ook middenstandsproblemen zul len de aandacht van de partij en de regering vragen. Bepaalde groepen van loon- en salaristrekkenden zul len in het centrum van de belang stelling moeten staan. Er zijn nog loon- en salarisverhoudingen, welke ook binnen het kader van de hui dige loon- en prijspolitiek, een be paalde rechttrekking eisen. Wat er momenteel in de kringen van lera ren en ambtenaren ik noem nog slechts deze twee voorbeelden, aldus spr. naar voren komt kan moei lijk worden genegeerd. Fruit, maar geen kisten De fruitoogst laat in het land van Heusden en Altena niets te wensen over. Verschillende fruithandelaren moeten soms echter het fruit veel te lang opslaan, met het oog op rot ting der vrucht, wegens gebrek aan kisten. Nieuwe conflicten dreigen in het begin van de volgende week te zul len rjizen tussen de Franse regering en de vakverenigingen. De regering acht de toestand ernstig. 7000 Griekse soldaten zijn geïnterneerd op het eiland Makronesos ten Zuid- Oosten van Athene, onder verden king van begunstiging der guerilla- strjjders. De straten in Moskou, waar sedert gisterenmiddag sneeuw was gevallen, \yaren hedenmorgen bedekt met een dun laagje ijs. De Hongaarse Ministerraad heeft het wetsontwerp tot de nationalisatie van de Bank van Hongarije en alle grote credietinstellingen goedge keurd. De Spaanse monarchisti sche leider, Gil Robles, is door Don Juan ontvangen en heeft een lang durig onderhoud met hem gehad. De Spaanse regering heeft bij de Britse Ambassade te Madrid een energiek protest ingediend tegen „de poging van Bevin zich in Spaan se aangelegenheden te mengen". In een chemische fabriek te Filsen is brand uitgebroken. Dertien arbei ders, die door het vuur werden in gesloten, worden vermist. Een viermotorig transportvlieg tuig, een Douglas DC 6, is op weg van Los Angeles naar Denver, in de Bryce-bergkloof in Zuid-Utah brandend neergestort. Alle 52 in zittenden, bestaande uit 48 passa giers, waaronder 2 babys, en de vier leden van de bemanning, kwamen om het leven. De piloot had tevoren per radio medegedeeld, dat de staart van het toestel in brand stond en dat hij een noodlanding zou trachten uit te voeren. Deze noodlanding mislukte echter. De laatste woorden, die men op de grond via de radio van de piloot ontving, waren: „De staart van mijn vliegtuig is weg." Tot nu toe heeft men 14 lichamen uit het wrak te voorschijn gehaald. Radio Moskou heeft bekend ge maakt, dat de Sowjet-Unie besloten heeft de vroegere Ambassadeur van Brazilië en diens staf te Moskou vast te houden. De Ambassadeur Pimental Brandao, en zijn staf zul len „onder bewaking gesteld wor den teneinde hen te beveiligen".' Zij zullen Moskou niet mogen verlaten voordat de veiligheid van de Sow- jet-diplomaten te Rio de Janeiro verzekerd is. Volgens Tass, het Sowjet Nieuws bureau, zijn de Sowjet-zaakgelastig- de Sokolof en zijn eerste secretaris op straat aangevallen. De Brazili aanse politie zou de bevolking heb ben aangemoedigd de Sowjet-Am- bassade te Rio de Janeiro njet ste nen te bekogelen. Het bericht dat Solokofs zoontje gewond zou zijn heeft in Rusland grote verontwaar diging gewekt. GEN. BLASKOWITZ voor speciaal zuiveringshof Generaal Johannes Blaskowitz, die in Mei 1945 te Wageningen on voorwaardelijke overgave van de Duitse strijdkrachten in Neder land aan de Canadezen tekende, zal op bevel van het Amerikaan se departement van Oorlog bin nenkort te Neustadt in Duits land voor een speciaal zuiverings hof terecht staan. Met hem zullen 239 andere Duitse generaals en admiraals voorkomen, onder wie Heinz Guderian, de in specteur-generaal van de tank-een heden en de stafchef Franz Halder. De generaals zijn thans te Neu stadt als burgers geïnterneerd en houden zich onledig met het schrij ven van een geschiedenis van de oorlog voor het Amerikaanse leger. Deze generaals, die van Hitier niet in de partij mochten worden opge nomen, zullen waarschijnlijk terecht staan onder beschuldiging van mili tairisme. De bijzondere zuiveringshoven zullen waarschijnlijk in December met hun taak beginnen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1