WSTEOE Nieuuu GEEN SPIJT HET KABINET-BEEL TE HEBBEN GESTEUND R1 Franse communisten verliezen opnieuw bij de verkiezingen Tijd is rijp voor publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie rPTISCHE ÏKEN KOUSEN JAC. MET's HANGWAGENS k m a a r IARKT ■EMARKT ARKT lienst SCHAGEN E PUBLICATIE DUINKERKEN olieke Cultuur" Voor Alkmaar en omgeving ROMMlDOET VERSLAG Bezitloosheid een der ergste schandmerken in onze maatschappij Landsbelang eist samenwerking met de P.v.d.A. Feiten van vandaag Julius Vargo gearresteerd Eerste bespreking te Djogja? BURGEMEESTER VAN ZANDVOORT Contra „Ochtendpost' „Nieuwe Post" en De Gaulle eist ontbinding van het Parlement Oorlogsschade v/eer in discussie Staatkundige hervorming in de West DE MELKPRIJS VOOR VEEHOUDERS WEERSVERWACHTING Eén alternatief: wachten of handelen Notulen met wijn geschreven Classificatie BRAND IN TEXTIEL FABRIEK TE HELMOND Wilde men Koning Leopold vermoorden? Frans legervjiegtuig verongelukt- i DE OORLOG vele andere artikelen, ook )USEN ontberen. NU, twee ai wij een grote zending prachtige kousen omsluiten tweede huid. HOFSTEDE'S knellen niet en rimpelen lage. ra trekkracht van r er nog een 5-tons a g e n achter te A F maakt ze in De levertijd valt rijs ook! Daarom: idee DAT atoxhanywagen!" IMOBIELBEDRIJF N.V. irweg 19-29 Alkmaar MSDAG 29 OCTOBER 1947 OAG 4 NOVEMBER 1947 7SDAG 5 NOVEMBER '47 JSDAG 19 NOVEMBER '47 bekende irkten in Noordholland. .gen rijwielen. velke tot op heden zijn inge- erklaard, i. v. m. het invoeren n en een andere beoordelings lij dagen van de maand kun- i ingediend, door die personen g van hun beroep, of het be- zijn aangewezen op een rijwiel n de gestelde eisen. Personen, 1 hebben aangevraagd, behoe- tweede maal te doen. f :rkeersinspectie, Amsterdam. 3 November 1947 zullen de sverkeersinspectie te Amster- Spuistraat 198—212, zijn gslaan 36 te Amsterdam (Zd.) ial Station af te bereiken met 1 16. Telefoonnummer 97101 •ingend beitaep op het publiek spoedeisende gevallen gedu- van 27 October tot en met niet met de Inspectie in ver- de genoemde periode kunnen aangelegenheden in behande- waarbij bezoekers slechts na t zullen worden te woord sin 1 - Alkmaar AG 14 NOVEMBER a.s. kerk" met: avond voor abonnee's t-abonnee's 5.gratis toegang tot en gereserveerde plaats, persoonlijk abonnee ser dagen zult ontvangen ierator ter jemer Visscherstraat la r, Corfstraat 31 23 nkade 23 ie 15 HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm,; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordholknds Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) MAANDAG 27 OCTOBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11364 i BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel: 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. Hf)ORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank HET HOOGTEPUNT van het zo prachtig geslaagde eerste con gres der K.V.P., te Utrecht gehouden, vormde wel de rede van de voorzitter der_ Tweede Kamerfractie der partij, prof. mr. C. P. M. Romme, tijdens de tweede plenaire zitting van het Con gres. De grote zaal van Tivoli was wederom geheel bezet. Ook op de tribunes hadden honderden een plaats gevonden. Om circa half twaalf arriveerde de minister-president dr. L. J. M. Beel, die door de vergadering staande en met applaus werd begroet. Dit gebeurde ook toen even later de ministers van Maarseveen, Wit- teman en Fievez de zaal binnen kwamen. Ook zagen wij nog de Tweede Kamer-president mr. J. R. H. van Schaik en de Hoofd aalmoezenier kolonel van Stralen. Nadat de Excellenties door voor zitter Andriessen waren begroet, be steeg Prof. Romme* het spreekge stoelte. Hij begon zijn rede met de opmerking, dat volgens art. 18 van het Reglement der Partij, de voorzit ter van de fractie verslag moet ge ven van het parlementaire werk in de afgelopen periode. Spr. wees er op, dat dit niet betekent, verant woording afleggen. Immers dit zou met ons constitutionele recht in strijd zijn. Volgens de Grondwet vertegenwoordigen de Staten-Gene- raal het gehele Nederlandse volk en \erder bepaalt onze hoogste staats wet, dat de leden der Staten-Gene- raal stemmen zonder last of rugge spraak met degenen, die hen hebben gekozen. Verslag doen wil zeggen: de beweegredenen van het politieke werk aan te geven. Het voornaamste wat in de afge lopen periode is geschied, zo ver volgde prof. Romme, is ons besluit- steun te verlenen aan het parlemen taire kabinet-Beel. We kenden dr. Beel als persoon en als minister. Dit leidde er toe, dat wij met critisch vertrouwen zijn uitnodiging aanvaardden om met hem te praten. Wij hebben hiervan geen spijt. Spr. wil thans in het Oflenbaar zeggen, dat wij bewonde ring hebben voor de werk- en daad kracht van de minister-president. (Applaus) De formateur legde ons vorig jaar een program voor, dat voor ons niets principieels tegen had en .verder veel bevatte van hetgeen men vindt in ons urgentieprogram. Zo bevat het regeringsprogram het tegengaan van de ontduiking van art. 263 van het Burgerlijk Wetboek, volgens hetwelk echtscheidingen nimmer bij onderling goedvinden plaats kan hebben. Verder is er een wetsont werp ingediend tot subsidiëring van de bijzondere Universiteiten. Dan bevat het Regeringsprogram: sub sidieverlening aan de Jeugdbewe ging met behoud van ieders zelf standigheid. Wat de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie betreft, is in dè Troonrede toegezegd, dat dit jaar een wettelijke regeling is te ver wachten. Wij rekenen er heel stel lig op, dat dit zal geschieden. Spr. verbond hieraan de wens, dat de publiek-rechtelijke bedrijfsorgani saties niet zullen worden instituten van groepsegoïsme of van staatsor ganisatie, maar steun en stuwing zullen geven aan alle bedrijfsgeno- ten. Wat tot standkwam Vervolgens ging de fractievoorzit ter na, welke wettelijke regelingen tot stand waren gekomen. Met name noemde spr. de snellere berechting van politieke delinquenten, de op heffing van Tribunalen met ingang van het nieuwe jaar, de vermo- gensaanwasbelasting en de op soci aal gebied zo belangrijke wet op de noodvoorziening Ouden van Dagen. Hier bracht spr. onder applaus van het Congres, dank aan minister Drees, wiens naam deze wet draagt. Verder gaf spr. nog aan, welke be langrijke werkza^pnheden de Kamer nog voor zich heeft, n.l. de ingrij pende Grondwetsherziening, taak en werkwijze Parlement, Grond rechten, misbruiken van de Grond rechten ten nadele van de Staat. Moge de komende Grondwetsherzie ning eindelijk eens de processievrij heid buiten twijfel stellen. De grootste minderheid Dan keert spr. terug tot de kabi netsformatie, waarbij hij er op wees. dat de K.V.P. een minderheid vormt zij het de grootste minderheid. En daarom is het noodzakelijk, dat de Regering minstens op twee partijen steunt. Uit het feit, dat de K.V.P. een minderheid vormt, vloeit tevens voort, dat men in het regeringspro gram niet alles van ons Urgentie program kan overnemen. Men moet n.l. ook rekening houden met de wensen van de andere regerings partner. Hierdoor wordt ook de controle-plicht van de Volksverte genwoordiging zo belangrijk. Bezitsspreiding Prof. Romme ging vervolgens in op het vraagstuk van de bezitssprei ding, dat thans aan de orde zal ko men, nadat reeds zestien jaar gele den Quadragesmio Anno hier de weg toe had gewezen. Spr. noemde de bezitsloosheid één van de ergste schandemerken van onze christelij ke maatschappij. Daarom hebben wij allen de dure plicht hieraan een einde te maken. Met voorbeelden toonde spr. ver volgens aan, hoe. door middel van amendementen, wijzigingen in wets ontwerpen zijn aangebracht. Over de loon- en prijsbeheersing zeide de SQf., dat deze noodzakelijk zijn, maar er kan een ogenblik komen, dat men de indruk krijgt, dat er aan de recht vaardige verdeling van onze armoe de iets hapert en dat men voelt, dat er iets moet worden gedaan. De samenwerking met de P.v.d.A. Over de samenwerking met de P.v.d.A. betoogde spr. 'dat, wat er ook foüt is geweest, het in de con crete omstandigheden, waarin wij waren en zijn, geen fout is geweest samen te werken met de Partij van de Arbeid. Wij moeten ons in deze tijd concentreren op verbetering van het dagelijkse werkleven. We moe ten opbouwen een christelijke orde van zaken, waarin ieder kan leiren volgens de christelijke beginselen. Ook spr. wil doorbraak niet van or ganisatievormen maar van onze be ginselen, niet van geloof maar van onze zeden, omdat het landsbelang dit eist. Wij hebben twee dingen op de socialisten voor, ten eerste hebben wij de waarheid aan onze kant en ten tweede hebben wij een ervaring van bijna twee duizend jaar. Dwalingen komen en dwalingen gaan. De socialisten hebben het his torisch materialisme vaarwel ge zegd. Ze zijn bezig de idee van de klassenstrijd te verlaten, waarom zouden zij ook niet de verkeerde opvatting over het eigendomsrecht kunnen laten varen? Uit landsbe lang is spr. voor sameijwerking met de juiste koers: ons beginsel. Indonesië Wanneer de fractievoorzitter in gaat op de Indonesische kwestie, denkt hij aan de prachtige offers, die door onze jongens in Indië zijn en worden gebracht. Er is zoveel ge beurd, dat ook mijn sentiment wel in opstand komt. Telkens komt de vraag op, wat moeten we doen om ons doel niet te missen: de verwe zenlijking van de Koninklijke rede van December 1942. Doeltreffend heid eist onderdrukking van ons sentiment. Dat doet ons pijn, maar dit is een offer, dat van allen wordt gevraagd. Wie dat offer niet kan brengen is voor de bereiking van 't doel verloren. De regering houdt vast aan de souvereiniteit en zij acht zich ge rechtigd, indien noodzakelijk, tot hervatting der politionele actie over te gaan. Spr. betreurde in hoge ma te de verdeeldheid van ons volk in deze kwestie. Dit vooral, omdat aan de con structieve arbeid in Indonesië door allen moet worden meegedaan. Spr. roept het gehele volk toe: sla toch in ieder geval de handen ige'en bij dit werk, waarbij geen politiek te pas komt. Vooral de jeugd moge zich van de verantwoordelijkheid bewust zijn. Vergeet één ding niet Aan het slot van zijn magistrale rede zei Prof. Romme. dat veel van wat hier behandeld is, zal worden vergeten. Maar vergeet vooral één ding niet, zo riep spr. uit, n.l. dat dit eerste Congres der K.V.P. werd gehouden op het feest van Christus- Koning. Vandaag staan we aange treden voor Hem. Zijn heerschappij, ook over het Koninkrijk der Neder landen is onze kracht, Zijn heer schappij is onze licht geworden ver antwoordelijkheid. Christus-Koning, wij geloven in U, Christus-Koning we hopen op U, Christus-Koning wij houden van U. Alles voor U. De vergadering bracht Prof. Rom me hierop een daverende ovatie. Middagvergadering Na de pauze volgde een korte ge- dachtenwisseling ovêr de rede van prof. Romme. waarna de voorzitters der sectie-vergaderingen de daarin aanvaardde resoluties aanboden. Voorzitter Andriessen deelde ver volgens mede, dat de volgende tele grammen gezonden" waren: Aan H.M. de Koningin. De K.V.P. in Congres bijeen te Utrecht betuigt Uwe Majesteit trouw en aanhankelijkheid en spreekt zijn beste wensen uit voor Haar spoedig herstel. Aan de Prinses-Regentes. De'K.V.P. in Congresvergadering bijeen te Utrecht betuigt Uwe Ko ninklijke Hoogheid aanhankelijkheid en trouw. Aan Z. Em. Kardinaal de Jong. De K.V.P. in uw residentie bijeen, betuigt Uwe Eminentie oprechte eerbied en hulde. Nadat de voorzitter aan allen dank had gebracht, "die bijzonder hadden medegewerkt dit Congres te doen slagen, werd dit eerste K.V.P.- Congres gesloten met het zingen van het „Aan U o Koning der Eeuwen". Voor de enorme vliegboten is het landingsterrein altijd een puzzle. In Amerika heeft men nu proeven genomen met dit drij vende landingsvlot, dat voorzien is van een motor. Moet de vlieg- boot arriveren dan vaart dit vlot uit en dient op zee of meer als landingsterrein. Mikolajczyk, de vice-president en de Secretaris-Generaal van de Poolse Boerenpartij, is met drie van zijn medewerkers en hun echtgeno ten naar het buitenland gevlucht. In Romeinse kringen gaan geruch ten volgens welke binnenkort een Consistorie gehouden zal worden, teneinde .in de acht vacatures van het H. College van Kardinalen te voorzien. In China hebben zowel de regering als de communisten versterkingen in de strijd geworpen en de zware gevechten nemen in hevigheid toe. Een Skymaster met 13 passagiers en een vijf leden tellende bemanning aan boord,1 die op weg was van Seattle (V.S.) naar Juneau (Alaska), wordt sedert Zondagmiddag vermist. De Hongaarse politie heeft Julius Varga gearresteerd, de secretaris van de onafhankelijke partij van Pfeiffer, die door de Hongaarse coalitieregering van fraude bij de verkiezingen is beschuldigd. De Republiek heeft via Gani be richt gezonden aan de Drie-mogend- heden-commissie, waarin zij voor stelt de eerste onderhandelingen met de Republiek te Djogja te hou den, terwijl verdere onderhandelin gen in bijzijn van de Nederlanders ergens buiten Indonesië zouden moeten plaats vinden, dus niet in Batavia of in Nederlands bezet ge bied. Namens de wnd. Burgemeester van Zandvoort, de heer H. van Al phen, is een civiele actie ingesteld bij de Rechtbank te Amsterdam tegen de heren L. A. Rodrigues Lopes, redacteur van de Nieuwe Post, en John Kappee, redacteur van „De Ochtendpost", beiden te Amsterdam, wegens de in hun bla den van 27 Juli jl. voorkomende artikelen, die voor de wnd. burge meester een ernstig beledigend ka rakter dragen. In ongeveer 16000 der 38000 kieskringen is gisteren door de Fransen gestemd. In weerwil van de politieke spanning hadden de verkiezingen een rustig verloop. De communisten hebben vorige week een zeer kradjtige verkie zingscampagne gevoerd. Hun be roep op de socialisten is door deze laatste echter afgewezenn. Volgens de officiële resultaten voor 292 burgemaesterschappen in het departement Seine et Oise heb ben de communisten meer dan de hhelft van het tevoren bezette aan tal'zetels verloren. Er werden hier 31 communistische burge meesters gekozen (tevoren 64), 36 socialistisc(he (tevoren 32), can" didaten van de Gaulle, de radica len, rechtse en centrumpartijen verkregen de rest. In 26 kiesdistricten van het de partement Moselle behaalde de Gaulle's partij een groot succes door de verkiezing van 95 van de in totaal 292 gemeenteraalsled'en, IJKE STOF voor breedvoerige beschouwingen hebben de zeven sectievergaderingen van het eerste Partij-congres der K.V.P. Zaterdag en Zondag opgeleverd. Wij moeten voor heden met een korte samenvatting van de inleidingen, debatten en con clusies volstaan, met de belofte, dat wij in de komende dagen op deze belangrijke materie terugkomen. In de drukbezochte sectie voor de Bedrijfsorganisatie ging de inleider, het lid der Twee de Kamer, de heer Th. Koersen, ervan uit, dat de verhoudingen tus sen de geïnteresseerden rijp zijn om tot instelling van publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie over tegaan. Verscheidene debaters waren het daar niet mee eens. Wel stemde men algemeen in met de gedachte dat de komende bedrijfsschappen horizontaal moeten zijn, hoewei ze hl bepaalde feitelijke verhoudingen verbonden moeten kunnen woraen met een verticaal bedrijfsschap. Als regel dient de samenstelling van het bedrijfsschap een gelijk aantal werkgevers en werknemers te om vatten^ aangewezen door de bona fide organisaties van deze groepen, terwijl de inleider in de discussie verklaarde, dat hij onder dit „aan wijzen" ook „voordragen" verstaat. De Overheid moet voor het alge meen welzijn ten aanzien van deze bedrijfsschappen waken door mid del van een recht van goedkeuring of vernietiging „en door waarne mers in de bedrijfsschappen". Er moet een raamwet komen en voor de instelling van een bepaald be drijfsschap telkens een nieuwe wet, waarin ook de taak en de bevoegd heid van de ondernemingsraden worden vastgesteld. Er kome verder een Sociaal-Economische Raad, die toezicht uitoefent en de samenwer king tussen de bedrijfsschappen re gelt. In deze S.E.R. benoemt de Overheid een derde der leden als haar vertegenwoordigers, en twee derde dient zij te benoemen op voordracht van de organisaties, die de taak van sociale en economische vorming houden. Daarin is, na de gedachtenwisseling, toegevoegd, dat ook in het middelbaar onderwijs aandacht moet worden geschonken aan deze scholing en vorming. In deze geest gaf de resolutie de grondslagen aan, waarop de wet op de P.B.O. tot stand moet komen en aan het P.B. werd verzocht, „met alle ten dienste staande middelen te bevorderen, dat die totstandko ming in het thans begonnen parle mentaire jaar zal geschieden." De heer A. C. de Bruyn, die voorzitter was van deze sectie, had in zijn openingswoord al gewaar schuwd, dat de regeling van de P. B. O. er niet zal uitzien, zoals wij, indien wij het alleen voor het zeg gen hadden, zouden wensen. Maar het gaat hier om een omwenteling in sociaal en economisch opzicht, die van de allergrootste betekenis is voor ons gehele volk. De inlei der bracht hulde aan het pioniers werk, op dit- gebied door prof. Ver aart verricht, en tegenover de twij fel, welke was uitgesproken door verschillende debaters, of vooral de werkgevers voor de P.B.O. wel rijp waren, stelde de heer de Bruyn in een slotwoord vast, dat de werkge vers van groot tot klein zich in het algemeen vóór de P.B.O. hebben uitgesproken, terwijl een staking als die bij de Meelfabrieken er op wijst, dat ook in kringen van de arbeiders velen het abc van dit probleem nog moeten leren. De Oorlogsschade stond opnieuw in het teken van belangstelling en discussie in de tweede sectie, welke in een inlei ding van de heer Teulings enkele nieuwe facetten hoorde noemen van het uitgangspunt, dat integraal herstel der schade als beginsel dient te worden aangenomen. Van dit uitgangspunt, zo stelden inleider en resolutie vast, mag alleen worden afgeweken, wanneer het algemeen welzijn dit dringend eist. Het gaat om vervanging van het verlorene, om economische positie en sociaal milieu van de getroffenen te her stellen naar evenredigheid van po sitie en milieu der niet-getroffenen. Het algemeen welzijn kan het recht der getroffenen een zekere mati ging doen ondergaan. Dit en de stelling, dat herstel van luxe dient te worden uitgesloten, .okten nog al wat tegenspraak uit bij eni ge debaters, die bleven' pleiten voor integrale vergoeding zonder meer. De resolutie, welke tenslotte aan genomen werd, vraagt een gediffe rentieerde regelfng naar financiële draagkracht. Verlangd wordt ver- ,der een betere regeling der hüis- raadschade, ter handhaving van het eigen sociale milieu. De geldende aanvullende financiering door de overheid werd a*t, keurd, als in strijd met een rechtvaardige verde ling der lasten. De richtlijnen voor waardering der herstelkosten wor den ten onrechte geheim gehouden. De West Interessante besprekingen zijn ge voerd in de sectie -.Verhouding van het Rijk in Europa tot de West". Op de plenaire zitting van het K.V.P.-congres te Utrecht waren o.a. aanwezig de president van de Tweede Kamer, mr. R. H. J. van Schaik, Z. Exc. de Minister van Onderwijs, dr. J. J. Gielen, en Z. Exc. de Gouverneur van Curacao, dr. P. Kasteel, die men hier van links naar rechts ziet. Hier werd aangegeven, hoe het sluitstuk van de politieke ontwik keling in Suriname en de Neder landse Antillen behoort te zijn. De West, zo werd in de conclusie vast- 'geiegd, moet een volwaardige plaats hebben in het nieuwe staatsbestel. Bepleit wordt de instelling van een Rijkskabinet, van een Rijksvolks-- vertegenwoordiging en van een Rijksraad. Inleider was hier de. heer mr. G. Kropman, lid van de Eerste Kamer en voorzitter van de West- Indische Commissie van de K.V.P. Deze Commissie, welke tot taak heeft te rapporteren over de wen selijk te achten structuurverande ringen in de staatsrechtelijke ver houding tussen Nederland, Suri name en de Nederlandse Antillen, en de hervormingen thans geboden in het interne staatsbestel van de West-Indische landen, een en an der in het bijzonder met het oog op de urgentie van^bepaalde voor zieningen in de overgangsperiode, d.w.z. in het tijdsbestek vooraf gaande aan de Grondwetsherzienin gen, bestaat uit de heren mr. Th. Bot, mr. dr. I. de Gou, dr. W. P. L. M. de Kort, mr. Q» C. J. D Krop man en mr. M. F. F. A. de Nerée tot Babberich, terwijl aan het com missiewerk wordt deelgenomen door de heren prof. mr. A. L. de Block, prof. mr. Frans Duynstee en prof. mr. C. P. M. Romme. De Commis sie is goeddeels met haar rapport, dat zij aan het partijbestuur zal uitbrengen, gereed. Toen op 28 September j.l. de win- terprijs van 17 cent voor melk in ging, is reeds medegedeeld, dat los van deze prijs eind October 1947 de jaarprijs, welke zal gelden tot eind October 1948, zou worden vastge steld. Deze prijs is thans ingaande 27 October voorlopig vastgesteld op4 18 cent per kg. bij een vetgehalte van 3.30 procent. Om deze reden is de winterprijs, geldende tot eind April 1948, voorlopig vastgesteld op 20 cent per kg. De definitieve vaststelling zal ge schieden, nadat een grondige bestu dering van de rapporten over de kostprijsberekening van het Land bouw Economisch Instituut door de regering en dé georganiseerde landbouw is geschied. Naar het mi nisterie van landbouw, visserij en voedselvoorziening nader mededeelt is nog niet bepaald in hoeverre ver hoging van de melkprijs zal worden doorberekend in de prijs van de melk voor de consument. Iedegedeeld door het K.N.M.I. te Je Bilt, geldig tot Dinsdagavond. AANHOUDEND KOUD Matige, nu en dan nog vrij krachtige Oostelijke wind. Droog en koud weer met °P enkele plaatsen weer nacht- vors™echter voornamelijk in het Midden en Zuiden van het land. terwijl de communisten slechts twee zetels veroverden. In het departement Mayenne ta Normandië waren alle veertien zetels voor de RPF. Hier was te voren een radicaal-socialistische meerderheid. Het blijkt, dat de socialistische partij gemiddeld iets minder dan 20%, d,e RPF (dé Gaulle) iets meer dan 10% en de communisti sche partij minder dan 10% van de gemeenteraadszetels heeft be haald. In vele plaatsen kregen de socialisten de steun van de RPF. Voor 9377 zetels is de verdeling als volgt: Socialisten 197-7, RPF 993, Communisten 838. MRP 829, Centrum en rechtse groepen rest. Men beschouwt de nederlaag der communisten als des te ernsti ger, omdat zij in de afg^open week in deze streken een intensie ve actie op touw hebben gezet, terwijl de partij van de Gaulle hier niet uitgebreid georganiseerd was en in vele i^aatsen geen can- didaten op de lipKen had. Generaal de Gaulle, die bjj de jongste Franse gemeenteverkie zingen groet succes heeft ge boekt, heeft heden een verkla ring uitgegeven waarin hij on- middelijke ontbinding van het Franse parlement en nieuwe algemene verkiezingen verlangt. Volgens de Gaulle vertegen woordigt de huidige combinatie van partijen in het parlement een nationale minderheid en zijn de gebeurtenissen te dreigend' om uit stel te gedogen. „Ieder weet, dat de staat, zoals hij thans is samen gesteld en geleid wordt, gevaar loopt ineen te storten en in anar chie te vervallen, het gebruike lijke voorspel van een invasie. Te vens vroeg hij in deze aan de pers afgelegde verklaring om een een voudig systeem van stemming bij meerderhheid in plaats van de huidige evenredige vertegenwoor diging. Vólgens de Gaulle zal steeds meer blijken, dat d'e separatisten (communisten), die tenminste een zevende'van hun kiezers en vele gemeentezetels verloren hebben, niet anders dan afgevaardigden van een buitenlands dictatorschap zijn, waarvoor de armoede van de mens slechts als springplank dient voor een genadeloze overheersing. Truman voor de radio Truman heeft in zijn gisteren gehouden radiorede voor het Amerikaanse volk de redenen uiteengezet, waarom hjj het Con gres In speciale zitting bijeen heeft geroepen. De voornaamste reden was de critieke situatie in Frankrijk en Italië. Voor het eigen land ziet Truman slechts één alternatief; wachten, tot dat de depressie intreedt of te rechter tijd en direct handelen. Trurpan gaf ook een overzicht van de prijsstijging in de Ver. Sta ten: Sinds midden 1946 zijn de kleren 18 pet., het meubilair 18 pet., het voedsel 40 pet en alles gemiddeld 23 Qpt. duurder gewor den De kosten van het levenson derhoud nemen nog toe, aid is Truman. Truman' zeide met n-a- cfruK, dat de economische toestand dor V. S. in de kern nog .gezond is dqph dat iets meer dan een vrij willige poging, de prijzen naar be neden te krijgen, geboden was. De notulen van een bijeenkomst van de gemeenteraad te Hagnau aan het Bodenmeer zijn met rode wijn in plaats van met inkt ge schreven. Deze plechtige handeling symboliseerde de overvloedige wijn oogst van 1947. HET WAS TE VERWACHTEN, dat in de sectievergadering van het K.V.P.-congres over d* lonen en prijzen, waarin ook het vraagstuk van de classificatie werd behan deld, harde woorden over dit laat ste punt zouden vallen. Prof. v. d. Brink constateerde, wat ook in de resolutie werd vastgelegd, dat de prijsverlaging niet voldoende is be- berèikt, dat de- z.g. nuttigheidsgoe deren niet in voldoende mate ge produceerd en dat daarentegen wel de loonbeheersing is doorgevoerd. Wel zijn verschillende aarivullendg inkomensbronnen aangeboord. De constatering, dat deze aanvullende maatregelen' niet' voor alle groepen gelijk zijn, bracht prof. v. d. Brink op de kwestie van de classificatie. Er zijn, zo zeide hij, in vele ge vallen ongemotiveerde verschillen in het reële inkomen als gevolg van de bestaande gemeenteclassificatie, hoewel de grondslag van klasse indeling in het algemeen juist is. De verschillen In de prijzen zijn in het algemeen eehtpr veel minder groot dan toen de Massificatie werd in gevoerd. De stad roept behoeften op, hoewel het platteland voor zijn culturele behoeften is aangewezen op de stad. Het aantal gemeenteklassen is te groot en moet worden verminderd, was een der belangrijke conclusies, waartoe de inleider kwam. En de ruimte in de loonklassen moet wor den verkleind. Onder herhaalde instemming van de vergaderden werd door ver schillende debaters er waren er 25! aangedrongen op radicale af schaffing van de classificatie. Zij is niet meer in geweten verantwoord, werd, wel wat sterk, beweerd, en de redelijke basis ervan werd met klem van argumenten ontkend. Zelfs de minister-president heeft de classificatie verouderd genoemd. Dat de grondgedachte van de classificatie juist is, werd bestre den en vele waren van oordeel, dat het platteland dikwijls duurder is dan de stad. Een Limburger zei, theoretisch natuurlijk volkomen juist, dat gelijke arbeid onder ge lijke omstandigheden gelijk moet worden betaald. Prof. v. d. Brink vond het onjuist, dat gepleit was voor afschaffing van de classificatie voor bepaalde gr.oepen. De zaak moet algemeen gesteld worden. De fouten moeten worden wegg'enomen en als classi ficatie niet meer gemotiveerd is, moet ze verdwijnen, maarmen bedenke, dat van algehele afschaf fing het gevolg zou zijn, een op trekken van het loonniveau over het gehele land! Het betekent een loonsverhoging over de gehele linie van minstens 10»/0 en in véle geval len van 15%. Aanvaarden we dip consequentie? Volgens de zeer des kundige en zeer bezonnen inleider moet de gemeente-indeling wel ge wijzigd worden, maar we moeten ons wachten voor onbezonnen din gen. Wij hebben niets aan leuzen, die we niet kunnen honoreren. Het was jammer, dat de beslissing over de resolutie moest vallen in 'n sterk verlopen vergadering. Van de 600 aanwezigen waren er tegen het middernachtelijk uur geen 25 meer over. In elk geval beleefden de ra dicale tegenstanders van de classi ficatie, waarover het laatste v^wrd nog niet gezegd is, de voldoening, dat de voorgestelde resolutie op dit punt gewijzigd werd, zodat het con gres nu uitspreekt, dat nu de grond slagen van de bestaande classificatie ook volgens de minister-president, verouderd zijn. er aanleiding be staat, ernstig na te gaan of en zo ja in welke mate het beginsel van de classificatie dient te worden ge handhaafd. In de kunstzijde weverij van de N.V. Raymakers Textielfabrieken, gelegen aan de Westelijke kanaal dijk te Helmond, brak door tot nog toe onbekende oorzaak brand uit. Het 'vuur ontstond In de opslag plaatsen der grondstoffen (zijde), welke al spoedig in lichte laaie stonden. In verband met de grote brandbaarheid van deze grondstof fen ondernamen de fabrieksbrand- weer van Raymaker en de Hel- mondse brandweer geen pogingen om de vuurzee zelf te blussen. Men bepaalde zich tot net bespuiten van de weverij zelf, die met een stenen muur van de brandhaard geschei den is en de strook tot de brand haard. De opslagplaats van grondstoffen, alsmede de voorbereidingsafdeling van de kunstzijdeweverij met ver scheiden machines zijn geheel uitge brand. Het was onmogelijk de hoe veelheid grondstoffen, die in de vlammen opging, ook maar bij be nadering op te geven. Het betrof echter een zeer grote partij, waar onder de gehele voorraad garens. De productie zal, zo zeide men ons, aanzienlijk^ vertraging ondervin den. Over de omvang van de schade kon de directie nog geen inlichtin gen verstrekken. Het rechtse Belgische weekblad „Accident"' verklaart, dat de onder communistische leiding staande Bel gische verzetsgroep „Front de l'In- dépendence" van plan was om ko ning Leopold aan het eind van de oorlog te vermoorden. Naar het blad beweert, heeft de politie op 26 Mei 1945 een vertrouwelijk rap port aan de toenmalige Belgische premier; van Acker, gezonden, waarin melding werd gemaakt van de samenzwering. Een- tweemotorig toestel van de Franse luchtmacht is Zaterdag in de buurt van Saint Etienne neerge- st#rt en in de lucht gevlogen. De zes inzittenden kwamen om het leven.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1