OVERHEID EN OPENBARE ZEDELIJKHEID Bescheiden begin von beplanting in de Schermeer DOEL PAG. 2 NIEUW NQPRDHOLLANDS DAGBLAD - Maandag 27 October 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN UIT OUDE TIJDEN Geen samenwerking met communisten Soepelheid bij woningbouw Hef trucje lukte niet Bezuinigen STALIN: INGEZONDEN West-Fri met m DIEPENBROCK's „MISSA IN DIE FESTO" Uitgevoerd in "de Sint Dominicuskerk .ALKMAAR. Het Heijdt-koor uit Nijmegen onder leiding van Simon Terpstra was naar Alk maar gekomen in eerste instantie om door haar liefdadigheids-tour nee, me^e te werken aan het her stel der verwoeste Godshuizen al daar, naast dit edele doel stond nog het zeer belangrijke feit: De uit voering van IJiepenbrock's mis. In het belang van de katholieke cul tuur en de kerkmuziek moet wel op deze unieke gebeurtenis de aandacht worden gevestigd', <^n dit kan gebeuren zonder dat men de kerk als concertzaal zou gaan be schouwen. Biepenbrock's mis is de per soonlijke geloofsbelijdenis van een onzer grootste musici en boven-- dien van een man van groot for maat. Zijn zeer gecompliceerde partituur ademt een mystieke geest, een schoonheids sfeer, wel ke de essentie van iedere gevoe lige mensenziel moet treffen. Het Heijdt-koor heeft met de verklanking van d^ze partituur 't plechtige feest van Christus Ko ning wel bijzondere luister bijge zet. Al was het dan niet geheel volmaakt, de totaal-indruk was machtig en ontroerend; men heeft in schoonheid kunnen bidden. De organist Jan Schmits uil Den Haag speelde de orgelpartij meesterlijk. Zo'n bijzondere gebeurtenis vraagt om een herhaling. Treffend was de uitvoering van de wisselende gezangen, door het zangkoor der kerk. onder leiding van Joh. Kuiper (zonder begelei ding) zoals het ook feitelijk hoort uitgevoerd. Dit Gregoriaans bleek duchtig voorbereid te zijn en werd zéér mooi gezongen. W. SCHREURS. excelsior in het zilver Muziekconcours met 42 corpsen, ALKMAAR. Ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan organi seert de muziekver. Excelsior een groot muziekconcours op 2, 9 en 16'November a.s. Er was voor deze gelegenheid in Alkmaar geen geschikte zaal te vinden, dank zij echter de mede werking van het gemeentebestuur en van de directeur van het Marktwezen heePt men de beschik king gekregen over de Korenbeurs Het lag oorspronkelijk in de be doeling om voor dit concours ook enige Engelse corpsen uit te no digen n.l. uit Bath, de stad welke Alkmaar adopteerde. Deviezen- moeilijkheden en hpt feit, dat in de wereldoorlog tal van ledeij van ddéze corpsen sneuvelden en door luchtaanvallen een groot deel van ce instrumenten verloren ging, maakten dit voornemen echter on uitvoerbaar. Door de deelname van niet min der dan 42 corpsen uit alle delen van het land, staat het slagen van het concours echter vast. Het jubileumconcert zal op Za- terlag 1 November worden inge zet met des middags van 35 uur een receptie in 't Wapen van Heemskerk en 's avonds een con cert door de jubilerende vereen, aangeboden aan donateurs, waar bij medewerking wordt verleend door het cabaretgezelschap De Lachsprinters en het dans- en amu sementsorkest The Marinucci's. Zaterdag 8 November een con cert verzorgd door het Stafmu ziekcorps van de Amsterdamse Politie, onder leiding van inspec teur-kapelmeester de heer Joh. Pinkse. Cp Zaterdag 15 November volgt dan een concert verzorgd dpor de Harmonie Apollo van Zaandijk, directeur de heer G. Schaar en door het mannenkoor Crpheus van Alkmaar onder leiding van de hr. Karei Böhne. Veel werd reeds door bestuur en leden van Excelsior verricht en valt er nog te ver richten. De Korenbeurs moet van een kale, holle ruimte, zonder eni ge accommodatie worden omge werkt tot 'n zaal met een gezellige sfeer, waarin het mogelijk moet zijn het muziekfestijn op een be hoorlijke wijze te genieten. Maar wij hebben de overtuiging d;at het feest zal slagen, dank zij de medewerking van velen. Excel sior heeft in de kringen van de burgerij een goede naam verkre gen, niet het minst door de me dewerking aan velerlei festivitei ten. Met leze 25 jaar wordt een pe riode afgesloten, waarin d'e moei lijkheden talloos zijn geweest, maar ook heeft men vele lauweren ge oogst. In de volgende jaren zal Excelsior haar uiterste best doen om Alkmaar meer nog dan tot nu toe te maken tpt een plaats, waar van gezegd kan worden, dat het muziekleven er een eervolle plaats inneemt. belangstelling bij ter aardebestellingen. 27 Oct. Er bestond en bestaat ock n.u nog altijd een grote be langstelling voor het begraven van deftige of voorname perso nen. De kerk, wij schrijven 1774, was dan vol „met jongens, mei den en kleine gemeente" die zich niet ontzagen op stoelen, banken of hekwerken te klimmen. Dit werd nu in het vervolg verbo den. Maar er was ook nog een andere belangstelling. Kerk- rneesteren werden n.m. gemach- tigen van alle lijken (ook kin deren wier kisten de lengte van 3 voet en 3 duimen hadden) on geacht of de laatsten onder -de arm, in een sleetje of op een baar naar de kerk werden ge bracht, het volle recht van de kerk en het loon voor de gra venmaker te vorderen. Men ont doe* de begraafrechten nogal eens. Waarom men gravenmaker heeft verwisseld voor het tegen woordige doodgraver is ons niet bekend. Gothiek in een huiskamer Dat er in deze modernp, geme chaniseerde tijd tpch npg aandacht en liefde is voor het oude hand werk, konden wij dezer dagen weer eens ervaren bij een bezoek aan de heer Kaldenbach aan de Nieuw- landersingel. Deze was n.l. bezig de laatste hand te leggen aan een groot bal dakijn. geheel met de hand uit hout gesneden, dat eerstdaags een plaats zal krijgen in de St. Laurentiuskerk Ruim 4Ö00 uren van moeizame ar beid, waarin gesneden, gezaagd, ge lijmd en getekend moest worden, heeft deze arbeid reeds gekost. De baldakijn is gemaakt naar het ont werp der pinakels van" Qpthische kathedralen en als zodanig dan ook in de ware zin des woords een stuk je Gothiek. Het onderste deel be staat uit een tienhoek die overgaat in een vijfhoek. Het geheel versierd met een duizend bloemen en een zeventigtal kleinere pinakels. Voorts zijn er op de tientallen pieken en spitsen nog ruim zestig kruisbloe men verwerkt, die het geheel een fleurig aanzien geven. De heer Kaldenbach, die nu reeds een zestal van deze baldakijnen ge reed heeft, vertelde hoe hij tot het maken van deze kunstvoorwerpen kwam. Als orgelbouwer van de fir ma Pels vertoefde hij in Den Bosch, bezichtigde daar de St. Jan en v/erd getroffen door de schoonheid van de baldakijn boven het beeld van Leonardus van Veghel. In 1939 is hij toen begonnen studie van de gothi- sche bouwstijl te maken, daarna, werd er maandenlang getekend en het was een hele voldoening toen het eerste werkstuk zijn atelier ver liet. Nu is de zesde gereed. Ze zijn steeds mooier en groter gewordep. De laatste baldakijn is ruim 4 M. hoog en mag zeker de kroon op het werk genoemd worden. Het gevaar te staat, in twee delen opgesteld, in de huiskamer van de heer Kal denbach te wachten op vervoer naar de plaats van bestemming. Het is een pracht staaltje van vakman schap maar vooral van liefde tot het edele aloude ambacht dat ge lukkig nog niet dood is. kajottersnieuws. ALKMAAR. Tjonge, wat stonden we Woen^ag j.l. even te kijken toen we de tent b'nnen- kwamen. Daar was schitterend werk verricht. Nu zal er a.s. Woens dag op een van die frisgeverfde muren een plakkaat hangen (het is geen verfraaiing) met de uit dagende vraag: Ben jij al solda- tenvriend? Kpoop dat goed in je oren. ke rel, en pas dan de stelregel toe: Zien, ordelen, handelen. Als je dat laatste nou maar doet. dan zijn we er. Doe ook mee, het is voor de kajotters „over zee"! Woensdag 29 O'ct. a.s. Christus- Koning-avond. Voor d'eze gelegen heid zijn ook de ouders van de Kajotters van harte welkom. Laat deze avond uw1 belangstelling blij ken door in grote getale naar hst Luttik öudorp te komen. (We zijn aan het sparen voor een kasteel want het wordt hier te kjein). Aanvang 8 uur! Tot Woensdag. J. B. verkenners demon streren. ALKMAAR. De Dominicus- groep I van d'e Verkenners en Welpen gaven gistermiddag voor de ouders in het H.K. een demon stratie van hetgeen zij in het af gelopen jaar geleerd en tijdens de zomerkampen in praktijk gebracht hadden. Ondanks het koude en winderige weer waren er heel wat ouders komen kijken, die genoten van het aaraige,spel van de Welpen onder leiding van Akela Woldendorp. De Verkenners onder leiding van Vaandrig Bakkum bouwden van pioniershout een uitkijktoren en toonden, dat zij het sjorren nog niet verleerd waren. In 'n geïmproviseerde keuken werd primitief gekookt; het menu bestonc: uit pannekoeken, gepieoic patatten, stokbrood en cake; aan belangstelling viel ook hier niet te klagen. Het was een geslaagde demon stratie, waarbij de ouders op aan gename wijze kennis maakten met onze mannelijke jeugdbeweging. A M H CNlEUWS ALKMAAR. Doordat vele speelsters van het le dameselftal door ziekte of anderszins verhin derd waren naar Rotterdam te gaan om hun wedstrijd te spelen tegen Acolus moest deze wedstrijd worden afgelast. Er moet nog worden afgedacht of deze op een andere dag gespeeld mag worden. Is dit laatste niet mogelijk dan wordt de zoveelste nederlaag toe gevoegd aan de voqjgaande plus 2 strafpunten. Meer enthousiasme dames! Het tweede dameselftal zette haar reeks van overwinningen voort en won met 50 van FIT 3. Bravo! Het eerste herenelftal was vrij en 't tweede verloor van Hurley 1 met 50. Het derde herenelftal speelde thuis tegen Kraaien 1. Ofschoon de verwachtingen al niet te hoog gespannen waren en een overwin ning een verrassing zou zijn ge weest was o.i. een nederlaag van 62 zeker niet nodig geweest. Het tempo konden de Alkmaarders wel bijhouden c}pch men plaatste te slecht, waarvan de Kraaien een gretig gebruik maakte. In de ach terhoede rommelde het nogal eens wat zeer jammer was, daar de voorhoede zo nu en dan aardig wist door te breken. Volgende keer beter! NIWIN-Kegekoneours ALKMAAR. Zaterdagavond was een belangrijke avond voor de korpswedstrijd. Toen immers kwam het gefreesde „Koekoek" in de baan om te trachten het hout van O.K.A. 385 te verbeteren. De Koekoeken zijn daarin niet geslaagd, maar 't scheelde heel wei nig. 't Werd 382, zodat ÖKA thans de eerste plaats in de superxlasse bezet. De eindstand in de korpswedstrijd is thans: Superklasse: 1. OKA I 385; 2 Koekoek I 382; 3. Z.E.K.Z. 348; 4. T.O.P. 347. Hoogste korpsgooier G. Oudes 80. Seniorenklasse: 1. Alles Om, Vel- sen 355; 2. Op de Lat, Purmerend 348; 3. De Club 339; 4. Alcmaria 338; 5. Op de Lat 336; 6. O.Z.E.K. 335; 7. Cubo 332; 8. OKA II 323; 9. Scha- gen 322; 10. Koekoek II 321; 11. De Unie 321; 12. Met z'n Tienen 312; 13. De Burg, Onze Club 311; 1$. Hqpthakkers 308; IJ, Onder Ons 300; 16. De Houthalers 299; 17. GGP, Schagen 293; 18. De Sociëteit 286; 10. Z.E.K.Z. II 282; 20. TOP II 281; 21. Meer gooien 226. Hoogste korpsgooier H. Ruiter 80. Junioren-klasse: 1. De negenjagers 296; 2. Alles Om, Velsen II 270; 3. T.O.G. 269; 4. De Club 269; Met z'n Tienen 259; 6. Houthakkers 259; 7. De negenjagers II 248; 8. OZEK II 243; 9. De Unie 241; 10. De Burg, Onze Club 235; 11. Cubo II 235; 12. Alcmaria II 234; 13. Op de Lat II 232 14. De Houthalers II 227; 15. G.G.P. Schagen 215; 16. De Sociëteit 198; 17 T.O.G. 151. Hoogste korpsgooier: J. Revers 73 Drietallen: 1. O.K.A. 174; 2. Koe koek 168; 3. Schagen 146; 4. Alles Om, Velsen 122; 5. Z.E.K.Z. 104; 6. De Club 90. Dames-klasse: 1. W.I.K. I 312; 2. Zet 'm op 301; 3. Vredelust 296; 4. Onder Ons 279; 5. Ophouden Wint 270; 6. W.I.K. II 266; 7. Vredelust H 213; 8. Meer gooien 211; 9. Zet 'm op 202. KINDERMIDDAG ALKMAAR. Woensdag a.s. des middags 2 uur komt Mr. Carter met de dolle klucht „Piet de Smeer poets in 't Gulden Vlies. DIERENBESCHERMING ALKMAAR. Te Alkmaar zwerft een Fokterrier, reu, wit met zwarte vlekken, zeer mager en een klein zwart hondje, teef. Adres Inspecteur: C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. A.F.C.-nieuws Jammer,, dubbel jammer, vooral van het eerste. Wat zullen wij hier nog aan toevoegen? Zorgt de vol gende keer voor de winstpunten, want jullie kunnen beter. Enkele uitslagen bereikten ons weer te laat. Laten de geleiders van de elftallen eens zorgen, dat de uit slagen bij mij bekend zijn. AFC-ers, traint en traint en speelt dan vol vuur de komende wedstrijden. Succes toegewenst. De P.P.C. PROTESTVERGADERING VAN DE „DAGERAAD" GAAT NIET DOOR ALKMAAR. Omdat enige we ken geleden een demonstratie van de „Dageraad", die op de Stenen Brug zou worden gehouden, door de Burgemeester was verboden, had den de vrijdenkers besloten, om morgenavond in het „Wapen van Heemskerk" een grote openbare protestvergadering te*beleggen Naar wij thans vernemen, heeft de eigenaar zijn toezegging om de zaal hiervoor ter beschikking te stellen, ingetrokken op grond van het feit, dat de „Dageraad" het had doen voorkomen alsof hier slechts sprake zou zijn van een normale vergade ring. EEN HACHELIJK OGENBLIK ALKMAAR. Gisterenavond hebben een automobilist en 4 pas sagiers een hachelijk momentje be leefd bij de onbewaakte spoorweg overgang op de Helderse weg. Het Berger trammetje was van het Sta tion vertrokken en toen het de Hel derse weg over wilde steken .nader de uit de richting Koedijk een luxe auto met een snelheid van 50 KM per uur. f De" chauffeur kreeg de locomotief in zijn voorlicht toen hij nauwelijks 15 meter van de locomotief verwij derd was. Hij behield zijn tegen woordigheid van geest en remde zó krachtig, dat hij vlak voor de loco motief tot stilstand kwam. De inzit tenden kwamen met de schrik vrij. PIANO-CONCERT THEO VAN DER PAS ALKMAAR. Het uitgestelde piano-concert van Theo van der Pas ^al niet op 29 Oc^, maar op Donder- mag 30 October des avonds 8 uur in 't Gulden Vlies gegeven worden. Minister Fievez bij de vroegere K.M.A. Minister Fievez heeft Vrijdag in Bred'a met verschillende autoritei ten een langdurig onderhoud ge had, teneinde zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de mo gelijkheden, die Breda tegenover and'§re plaatsen biedt voor de of ficiersopleiding. Uit een en ander zal geconcludeerd worden of deze opleiding voor de Baroniestad be houden zal blijven. Na eerst op het gemeentehuis een onderhoud met het gemeentebestuur te hebben gehad .had de minister daarna een bespreking op het Kasteel van Breda (de vroegere KMA). De mi nister nam toen de localiteiten en de terreinen van het kasteel in ogenschouw. In Breda wordt vurig gehoopt, dat de minister een gun stige beslissing zal nemen, omdat de officiersopleiding voor Breda een belangrijk stuk traditie bete ken! AtHee met zijn vrouw naar Walcheren Naar het A.N.P. verneemt, heeft de Britse minister-president Attlee de uitnodiging der Nederlandse re gering om op 4 November de boom planting op Walcheren bij te wonen, aangenomen. De heer Attlee zal ver gezeld zijn van zijn echtgenote. Te vens zullen bij de plechtigheid te genwoordig zijn de ambassadeurs van België, Frankrijk, Canada en Engeland en de Noorse gezant, zo mede mayor-general- Brooks als ver tegenwoordiger van de Britse strijd krachten, die op Walcheren gevoch ten hebben. Des avonds zal de heer Attlee aanzitten aan een diner, dat de Nederlandse regering in Den Haag te zijner eer geeft. Es autorijden op Zondag niet strafbaar? De Groningse advocaat mr. J. N. Polak heeft in verband met het feit, dat er twijfel beslaat over de rechtsgeldigheid van het verbod om op Zondag te rijden, deze aan gelegenheid principieel aan de kan tonrechter te Groningen voorgelegd. Mr. Polak heeft zich met opzet laten bekeuren toen hij op Zondag met een auto reed. De ambtenaar van het openbaar ministerie eiste hiervoor zes gulden boete. Mr. Po lak was echter van mening dat een veroordeling niet kon volgen. Hij betoogde dat iedere automobilist in het bezit moet zijn van een rijver gunning. Men komt slechts in het bezit hiervan wanneer men voldoet aan de voorwaarden, die aan de verkrijging ener rijvergunning ver- bgnden zijn. Bij de wet is de over treding van een voorwaarde niet strafbaar. Voorts, aldus betoogde hij, moet een flink bedrag betaald worden over een vol jaar aan we genbelasting. Spreker had zijn be lasting over een vol jaar betaald en meende dus ook recht te hebben een vol jaar te rijden. De kantonrech ter achtte het ten laste gelegde feit bewezen doch was van oordeel dat dit niet strafbaar was. De heer Po lak werd dan ook onslagen van rechtsvervolging. De ambtenaap van het openbaar ministerie mr. Muntendam heeft hoger beroep aangetekend tegen dit In de Zaterdag ten Stadhuize te Alkmaar gehouden vergadering van nei waterschap „De Schermeer" kwam aan de orde een voorstel van het Dag. Bestuur, om een bedrag van f 2000.te voteren, teneinde een begin tg maken met de beplan ting van de polder. De Dijkgraaf, de heer Jb. Posch, wees er op, dat de Schermeer een van de weinige grote polders is, waar door het Waterschap practisch niets gedaan wordt aan de beplan ting; hij stelde de Beemster en de polder Heerhugowaard ten voor beeld, waar de beplanting een aar dige stofferipg van het landschap is. Met 'n bedrag van f 2000.kan een bescheiden begin gemaakt worden; er kunnen daarvoor ca. 500 bomen geplant worden, die vermoedelijk in de dorpskom van Sfompetoren en aan de Zuidervaart bij de R.K. kerk zuilen komen. Het ligt in de bedoeling het vol gend jaar met grotere plannen te komen. Met de pachters van het grasge was langs de te beplanten wegen zal op verzoek van de heer E. Go- vers tevoren overlegd worden, om te voorkomen, dat zich nadien kwesties voordoen. De Hoofdinge landen gingen hierna met het voor stel accoord. De Dijkgraaf heette in zijn ope ningswoord speciaal welkom de heer J. M. Groot, die de eerste keer de vergadering bijwoonde; hij wees op de staat van dienst, die zijn vader, de welbekende Tijs Groot, achter zich heeft en hoopte, dat de zoon dezelfde belangstelling en vitaliteit aan de dag zal leggen in het belang van de polder. De heer Posch sprak vervolgens zijn leedwezen uit over het heen gaan van mr. Koelma als burge meester van Alkmaar; hij is eën groot kenner van het Waterstaats recht en 'n groot vriend van de Schermeer; spr. wenste mr. Koelma een volledig herstel toe. Besloten werd voorts tot het toe kennen van een gratificatie van 2 pet. (maximum f 50.over het jaar 1947 aan het personeel in vaste en tijdelijke dienst van het Water schap; tot conversie van de be staande geldlening, resterende per 28 Dec. 1947 f 170.800.tegen een nipuw rentepercentage van 3 pet., hetgeen de eerste jaren een bespa ring ijan f 1000.per jaar oplevert. Ook werd besloten tot demping van de Molenkolk in Polder Ka vel 10, waar een ongewenste toe stand bestaat en om na demping de 0.8 HA grond voor f 2000.te verkopen aan de Stichting Familie- fonds- „de Sonnaville". Bij de rondvraag gaf de heer Ba- rendrecht het D.B. in overweging in contact te treden met de Stich ting van de Landbouw, om voor de uitvoerign van bepaalde werken, zoals uitdiepen van sloten, subsidie te verkrijgen. De Dijkgraaf &egde toe dit con tact te zullen opnemen. De d?ie secties, die Zaterdag avond ijl het K.V.P.-congres in „Tivoli" bijeenkwamen, handel den allereerst over het vraag stuk van lonen en prijzen, waar bij vooral het vraagjjuk van de classificatie aan de orde kwam. Wij behandelen dit elders. De tweede avond-sectie was die van Overheid en Openbare Onzedelijkheid. Hier stelde mr. dr. van Haren, directeur van het Centraal Bureau voor Politiek en Gemeentepolitiek, vast, dat de goede zeden van het volk in ernstige mate :^jn aange- t tast door gedragingen in strijd met de eerbaarheid en het openbaar fatsoen, welke veelvuldig voorko men. Het gaat om de jeugd en de huwelijksmoraal, en derhalve om het algemeen welzijn, zodat de Overheid hier een taak heeft; zij moet bevorderen, dat de uiterlijke gedragingen der burgers in over eenstemming zijn met de normen van de Christelijke moraal en het openbaar fatsoen, die voor het ge meenschapsleven noodzakelijk zijn. De volgende concrete wensen wer den in de resolutie vastgelegd: 1. Bij een gewijzigde huwelijks wetgeving een einde te maken aan de echtscheiding met onderling goedvinden; 2. Regelen stellen aan het kam peren, het gebruik van natuur- en zonnebaden en de in het openbaar te dragen kleding; 3. Strenger maatstaven aanleg gen aan rgjliouitzendingen en de in ons land te vertonen films; 4. voorwaarden stellen aan de oprichting en exploitatie van uit leenbibliotheken; 5. nauwlettend toezicht doen uit oefenen op de naleving van de drankwet en de daarin voorkómen de regeling voor dansgelegenheden; 6. uitbreiding geven aan de ze den- en kinderpolitie ten einde de zedelijkheidsdelicten meer effectief te bestrijden en te bestraffen; 7. steun verlenen aan de orga nisaties, welker doel gericht is op de verheffing der Volkszeden. Veel interesse bleken de congres deelnemers ook te hebben voor het vraagstuk van het communisme. De directeur van het Centraal In stituut voor de Sociaal-Economi sche vorming der K.A.B., dr. A. A. Olierook, gaf na een principiële probleemstelling, die ook in de re solutie werd opgenomen, vooral aandacht aan de kwestie der samen werking met de Communisten. Hij achtte deze, op welk levensgebied ook, als regel niet geoorloofd en zeker ontoelaatbaar op het terrein' van de vrije sociale en politieke organisaties, want uit die weigering kan bij de hedendaagse verhoudin gen hier te lande geen groter kwaad ontstaan, dan die samenwerking zelve zou zijn. Samenwerking met Commuiysten in openbare lichamen kan worden getolereerd in die ge vallen, waarin uit een weigering een groter onheil voor land en volk zou voortkomen. De strijd tegen het communisme moet worden gevoerd zonder krenking van communisten en gedragen worden door de zuivere mening van de verdediging van de waarheid. Van hoger waarde en meer effectief dan de strijd is de onvervalste christelijke levenshou ding, de eerlijke en fiere beleving van de leer van het Evangelie en het dynamisch streven naar de ver wezenlijking van ons eigen sociaal en politiek program! Volkshuisvesting. Zeer belangwekkend was- het be toog van het Eerste Kamerlid, Ir. Kraaijvanger, over de problemen van de Volkshuisvesting. Het was jammer, dat ook hij in tijdnood raakte en zodoende de kwestie van de financiering onbehandeld oleef. Ir. Kraaijvanger wees er o.a. op, dat er thans 268.000 inwonende huishoudens zijn in ons land. Er moet zo spoedig mogelijk en zo veel mogelijk gebouwd worden. Hij denkt, wat het herstel van wonin gen betreft, bij nalatigheid of on- mapht, aan onteigening van grond en resterende opstallen. Nodig is woningsplitsing met steun van de Overheid. Op noodwonmgbouw moet niet verder worden aange drongen dan in werkelijk uiterste noodhaak. Inleider waarschuwde ernstig tegen de bouw van kleinere woningen, men moet wel econo misch bouwen, maar rekening hou den met het feit, dat de woning een essentieel deel van het menselijk leven is. Wij kunnen ons hoge wo- ningpeil, dat van 1918 tot 1940 ner gens ter wereld werd gevonden, be houden, als we hard werken en so ber leven. Er kome geen aparte wo ningcomplexen voor grote gezinnen, maar in elk complex moet van te voren worden berekend, hoeveel woningen voor verschillende ge zinsgrootte er moeten zijn. Men strijde niet langer over de vraag, welke methode van bouwen het beste is. Onverwijld moeten alle zeilen worden bijgezet! Spr. leverde critiek op de ondeskundige ambte naren, vroeg meer materiaal voor woningbouw beschikbaar te stellen en deed een dringend beroep op de arbeiders, hardgr te werken, daar de bereikte productiviteit nog niet hoger gaat dan 70% van voorheen. Er kome prestatiebetaling zonder maximum en de mogelijkheid moet worden geopend dat in de zomer maanden meer dan 48 uur moet worden gewerkt. De inleider hekel de verder het „verschrikkelijke gemaatregel" dat het bouwen onno dig duur maakt, men stelle minder eisen, en trede van ambtelijke zijde soepeler opr Dit werd ook in "de resolutie benadrukt, welke na een te korte gedachtenwisseling werd goedgekeurd, waarbij van enkele zijden voorbehoud werd gemaakt. Een bescheiden begin Ameland geïsoleerd Twee dagen Oostenwind, Ame land zit alweer geïsoleerd. Vrij dagavond vertrok de postboot Brakzand van de Nes met 60 pas sagiers, maar tengevolge van de zeer lage waterstand op de Wad denzee 12 cm. AP kon de boot de vaste wal niet bereiken en hebben de passagiers d'e nacht op de Waddepgee moeten door brengen. Zij keerden Zaterdag morgen onverrichterzake op het eiland terug. De stand op het Wad was vannacht 16 cm. AP. Hoewel het Zaterdagavond springtij was, gelukte het de Bar kas een boot, die alleen bij zeer lage waterstand wordt gebruikt niet vlot te komen. Ook de beurtschippers zijn erg gehandicapt door de lag£ water stand', daar de aanvoer van de winteropslag van Friesland uit, nu ook is lamgelegd. Met hoop en vrezen kijken de Amelanders naar het haantje van de toren, gaat de wind draaien? M.O.D.-personeel onderscheiden Zaterdag zijn op het terrein van de M.O.D. kazerne te Leiden een aantal Koninklijke onderscheidin gen uitgereikt aan het personeel van de mijnopruimingsdienst, dat zich in de afgelopen jaren tijdens de opruimingswerkzaamheden te Antwerpen, Bremen en in Neder land heeft onderscheiden. Het waren de lt. ter zee le klasse J. Lenderink, thans commandant van een detachement opruimings troepen, die is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden, Bootsman W. A. Hart- hoorn, aan wje de zilveren ereme daille van de orde van Oranje Nas sau werd toegekend, en de kwar tiermeesters A. Opperhuizen, C. Wattel en J. P. van Dalen, de kor poraal-machinist B. C. de Koningh, de matroos le klasse Z. M. C. Th. Meeuwsen, aan wie de bronzen ere medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau werd toegekend. Al deze manschappen waren nauw betrokken bij het opsporen, naar boven brengen en demonteren onder water jgn mijnen bij brug gen en havens. Reeds in 1945 wer den zij kort na het beëindigen van de oor}og door het Amerikaanse'le ger ingezet bij het ruimen van de haven van Bremen. Verandering regeling toe slagen bijzondere arbeid Ondanks de toeslagen, welke ar beiders ontvangen, die bij hup ar- oeid meer aar, normale lichamelijne inspanning aan de dag moeten leg gen, bestaan er voor hen grotere verschillen tussen hetgeen zij in to taal aan voedingsmiddelen ontvan gen en hetgeen zij theoretisch nodig hebben dan voor diegenen, die nor male lichamelijke arbeid verrichten en dus geen toeslag ontvangen. In de afgelopen ^omer besloot de regering binnen het kader van deze bijzondere toewijzingen een zodani ge wijziging in de regeling aan te brengen, dat de relatieve verschil len ongeveer genivelleerd zouden worden. Deze regeling is thans ge reed. Zij treedt op 23 November a.s. in werking. De nieuwe regeling vormt in een groot aantal gevallen een verruiming in vergelijking met de oude. Zo ontvangen - thans allen, die voor een toeslag in aanmerking komen, suiker. Zij, die landarbeid verrichten, ontvangen voortaan een gewijzigde toeslag gedurende een geheel jaar. Hogere prijs voor varkens Zoals de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening in de Tweede Kamer heeft aangekon digd, was op grond van nieuwe kostprijsberekeningen van het land-* bouw-economisch instituut 'n nieu we prijs voor varkens te verwach ten. De regering heeft thans aan de hand van deze nieuwe berekenin gen besloten de richtprijs van slachtvarkens per kg siachtgewi.cht van f 1.85 op f 2.05 te verhogen met ingang van 27 October a.s. Het mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening voegt gan deze mededeling toe, dat nog nader zal worden bepaald of en in hoeverre deze prijsverhoging in de prijzen van varkensvlees voor de consu ment tot uitdrukking moet komen. Dinsdag jl. veroordeelde de eco nomische Rechter te Amsterdam een banketbakker tot 2 maanden gevangenisstraf en 4 maanden rijks werkinrichting met het bevel tot onmiddellijke in hechtenisneming. In de cel gekomen, verzuchtte oe onfortuinlijke bakker tegen een cel genoot, dat hij veel liever f 10.000 boete had willen betalen. Deze cel genoot, een 43-jarige fabrikant, vroeger caféhouder op her Rem- brandtplein De K., werd dezelfde avond vrijgelaten en bracht daarop met 2 andere heren een bezoek bij de vrouw van de banketbakker. Zij suggereerden daar, dat zij haar man voor f 10.000 wel vrij konden krij gen. De vrouw vervoegde zich daar op Woensdagochtend aan 't Bureau Singel voor „een zakelijke bespre king" met haar echtgenoot, die daar wegens plaatsgebrek 'was ingeslo ten. De Inspecteur der recherche wist de vrouw aan het praten te krijgen en een plan werd ontwor pen om de oplichters in de val te laten lopen. Donderdagavond om 8 uur zou 'n voorschot van f 5000.onder de klok op het Javaplein. verpakt in boterhampapier, worden overhan digd. Op Eet critieke moment greep de politie in en wist de 3 mannen, die in een auto waren gekomen, te arresteren. Behalve de fabrikant waren het een van de Balie uitge sloten advocaat en een 33-jarige Hagenaar. De arrestanten hebben gedeeltelijk bekend en zullen Dins dag a.s. worden voorgeleid. Goudsmokkelaar veroordeeld De Haarlemse economische poli tierechter veroordeelde de Neder landse koopman A. M„ wonende in Stockholm en tijdelijk verblijvende in Voorburg, tot tien gulden boete wegen overtreding van het devie- zenbesluit. Hij had 4 kilo goud in de vorm van platen en 750 dollars oer vliegtuig uit Zwetjep naar Ne derland gebracht zonder deze waar den aan de douane op te geven. Bii de controle op Schiphol werd het goud in zijn broekzakken aangetrof fen. De boete werd verzwaard door de bijkomende straf van verbeurd verklaring van de gouden platen en de dollars. j^J OET er achter „bezuinigen" een vraagteken? Laat die abonnée, blijkbaar een flinke huismoeder, die aan Marcus een pittige brief schreef over dit on derwerp, hem haar adres geven; de postzegel die zij daar aan be steden moet, kan zij met alle ge noegen terugkrijgen. U hebt ge lijk, Moeder, een mens is viet alleen gebonen om veel werk. te verrichten en weinig loon te verdienen. Hij behoort een flink loon te ontvangen, zo, dat hij in zijn redelijke behoeften ook re delijk en fatsoenlijk kan voor zien. Een ieder die werkt, is zijn loon waard. Dat geldt niet al leen voor een „arbeider", mqar voor iedereen. Het is een aller eerste eis van de meest strikte rechtvaardigheid. Wij behoeven dat heus niet van het Commu nisme te leren. Wij weten dat van ons Christendom en de Pausen hebben er telkens op ge wezen in hun sociale encyclie ken. Let wel: We moeten wer ken en dan zoveel verdienen, dat we behoorlijk kunnen be staan. En toch zuinig zijn, be zuinigen? Daarover morgen. MARCUS GEEN HERLEVING VAN DE INTERNATIONALE Het links Labour-Parlementslid Zilliacus, die' met 7 andere Labour- leden van het Parlement van een rondreis door Oost-Europa is terug gekeerd, heeft in een interview het een en ander medegedeeld over zijn gesprek met Stalin te Sotsji aan de Zwarte Zee. In het onderhoud van twee uur sprak Stalin over de Sow- jet-politiek op het gebied van Bui tenlandse Zaken, Economie en Han del in het algemeen. De Kominform was volgens Stalin geen poging om de Derde Internationale te doen herleven. Deze werd opgericht op een ogenblik, toen de communisti sche partijen nog maar pas op eigen benen konden staan. Zij diende toen om de communistische leiders te kweken en contacten te leggen. De toestand van heden was, zp zeide Stalin, heel andprs. In een aantal landen waren er machtige commu nistische partijen, diep geworteld in het leven van het eigen land en met bekwame leiders. Het zou cjaarom dwaas zijn, der gelijke partijen vanuit een gemeen schappelijk centrum te leiden. De Kominform had ten doel de com munistische partijen van de 9 be trokken landen in staat te stellen met elkaar in contact te komen, teneinde de belangen van de arbei dersklassen in de respectieve lan den meer te kunnen bevorderen. Terr tweede gevoelden de com munistische partijen de noodzaak, samen te werken om de onafhanke lijkheid van haar landen te waar borgen. De Sowjet-wereldpolitiek was door de Kominform niet ge wijzigd. Deze bleef er een van ver langen om economisch en politiek met alle landen, te beginnen met de V.S. en Groot-Brittannië, samen te werken. WIJKINDELING MELKHANDEL Hebben de klanten ook nog iets te vertellen? Enige dagen geleden verscheen er in een van de plaatselijke bladen 'n artikel over de komende wijkverde- ling en klantenbinding bij de melk handelaren. In dat artikel werd de zaak heel mooi voorgesteld; iedere melkboer een eigen wijk, geen last meer, dat men 's middags om vier uur eerst zijn melk krijgt enz. enz., werkelijk het artikel was aardig ge steld. Toen ik echter enige ogenblikken hierover nadacht, kwam ik toch tot de conclusie: „waar gaan wij heen, waar blijft onze vrijheid." Het wordt toch een bespottelijke toestand, als men gedwongen wordt zijn waren bij een bepaald persoon te kopen, (d.estijds hadden enkele grote bedrijven ook een verplichte ynnkelnering, waartegen zó tekeer is gegaan, dat het verboden werd). Men krijgt dus, wanneer tenjninste de maatregel doorgaat, aanstonds een melkhandelaar aan de deur, die u b.v. zeer onsympathiek is; u moet uw mglkleverancier, die u jarenlang keurig bediend heeft, opzeggen voor iemand, die u nog nimmer gezien heeft. Persoonlijk laat deze kwestie mij tamelijk onverschillg, daar ik thans een prima melkboer heb en straks, als de maatregel zou doorgaan, een andere melkhandelaar krijg, waar van ik ook niets dan goeds kan zeg gen. Hjermede bedoel ik niet, dat er in Alkmaar melkhandelaren zijn, die niet deugen, maar er doen zich tientallen gevallen*voor, waardoor men verplichtingen aan een bepaald persoon heeft, familielid, zakenrela ties, vriend' enz. enz. En dit alles moet verbroken worden op last van de Bond van Melkhandelaren of hoe zó'n instantie heet. Dat verhaal over dié mevrouw, die pas 's middags om 4 uur haar melk krijgt, is niet steekhoudend; als die mevrouw daar geen genoegen mee neemt, moet ze rustig een ande re melkboer nemen. Wanneer iemand, die in de Helderse buurt woont, een melkboer kiest, die aan de Omval woont, dan weet hij wat hij te wachten is. Waar is het einde van dit alles; vandaag de melkboeren, morgen de bakkers en groenteboeren enz. Heren rokers denkt u zich in, dat u over een paar jaar, niet meer bij winkelier A. of bij winkelier B. uw sigaren mag kopen, omdat u niet in die wijk woont. Dergelijke maatregelen, die niets met een behoorlijke wetgeving te maken hebben, zijn louter dwinge landij en van dwingelandij ziet men wel het begin, maar niet het einde. Tenslottê vraag ik mij af, welke geest er in de melkhandelaren ge varen is? Er bestaat bij zakenlui toch altijd nog een zekere concur rentiestrijd. Nu is de concurrentie in ori.is Vjfl uitgesloten iq verband met de vastgestelde prijzen, doch er bestaat toch nog iets als: betere be diening, mooiere winkel enz. enz. En dat alles zal spoedig tot het ver leden behoren, daar de melkboeren dan weten, mijn klanten kunnen toch niet weglopen. Iedere drang om zijn zaak vooruit te brengen, is dan voor de melkboeren verdwenen en als dat eenmaal zo' is, dan zün zij „levend-dood". D. Ajax sp E.D.O.— eerste 1 Distri Volewijckers- Xerxes't G Zeeburgia hbsNeptur. vsv—RFC Distrif Blauw W.—S SpartaADO DHC—-DFC EDOFeyenc ExcelsiorDl Distric HeraclesEn VitesseZwo Ensch. B.—W AGOVV—Qui NECBe Qui DISTRIt EmmenSnee GVAV—Be C VeendamHe FrisiaVeloci AchillesLee O De doelpun gisteren. In r van de twint men niet hog Inmiddels da gen records s gingen giste A.G.O.V.V., 1 er aan. Natuu dag niet zone nigen zullen dat in de Meerbewoi niet verder d derby Zeet brengen. De r dig af met hu zwakkere stac punten die ze er aan hen dr heeft V.S.V., 61 van R.F. Hermes, dat n men. Xerxes hen op de voe verloor ook n de roodbroeke onderste plaat liet door deze te kloppen. Di V. S. V. H. D. V. S. Xerxes - Haarlem Ajax Zeeburgia 't Gooi H. B. S. R. F. C. Volewijckers Neptunus De doelpunt héél erg duur tezamen vier celsior—D.W.S Ier. De thuiscl vierde maal er vrij vast ondei seizoen eindige ploeg onderaan Sparta in eiger terwijl D.F.C. mee nam. Bla eindigde in eei de big-match De stand is nu E. D. O. D. F. C. Feijenoord Stormvogels Blauw-Wit D. O. S. A. D. O. D. W. S. D. H. C. Sparta Excelsior Hier werd he N.E.C., de kam ling. Zelf won van Be Quick pretendent in beide punten n zal haar stadge zijn. Enschede met van Heracl stadgenote de E met Wageningei behaalde een Zwolse Boys. Het mocht gelukken om m tal uit te kome weliswaar weer moest midvoor het bed houden - Edelenbos was hij niet zo snel hoorlijk meekon vergoedde veeli te kort kwam. De tegenstand was ditmaal TO welke ploeg vai fris en snel spel hun plaatsen wa open. W.F. daarente; na de rust, lang le spel op, het dediging die hai te verzetten, wa sen maar matig De beide kant perspil Posthuir teruggetrokken lijn met de beic der, dat er daar werd, en het va TOG slechts 2 wist heen te bre meer geluk ha goals kunnen m< Over de wedst W.F. trapt af, in de rug, en tei het T.-doel. Bac met moeite de direct is W.F. mond lost een welk doelman doende kan weg stormende Musk over de doelman lipg, die met minuut te hebbel op 10 brengt TOG reageert aanvallen, uit eei een hard schot goed weet te st gend schot van op zijn plaats, wal stopt Ubels bal was schijnb Wbels blijft ligge hij spoedig op verder. TjpG komt g de aanval, mg déze periode* dc werk verder ge Na ongeveer ben gespeeld vrij te krijgen, •chot hetwelk goed weg kan EÜeienbos die i verlaten'doel irf

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2