OEDER LOK Nieuw Bloembollencultuur" spreekt zich uit tegen de sanering UITBUNDIGE VREUGDE CRITIEK IN HET LAGERHUIS op de Britse politiek in Duitsland ACADEMISCHE OPLEIDING van toekomstige journalisten ÊÊUlflmimniitiilÉÊ q//eg, ORUDEN Voor Alkmaar en omgeving bij Prinselijk bezoek op Flakkee J Afschaffing der bedrijfsmaatregelen verlangd; UIT DE KERMIS DER WERELD c e Bond van louwbedrijven Ie Bouwvakpatroops IN DIT BLAD! Bevin verdedigt de ontmanteling Schoenenbonnen van nieuw model In drie dagen 4 doden Gaat dè Gaulle naar Parijs? Advertenties voor het Zaterdagnummer Wetenschappelijke en praktische vorming voorstel-Grootebroek met 185 tegen 160 stemmen aangenomen Feiten van vandaag Palar over het Consulair rapport J taan, zelfs toen Kettel 7 de rust langs de gehele tg, Saris incluis, wandelde st de gelijkmaker in het eerde 22. de hervatting waren de vallen voor de Luxembur- ntwikkclden een offensief, uidelijke doel onder zware en slechts met #kungt en fbleef Saris de Baas. Na pelletje van aanvallen en n een kwartier had ge- lgden enkele uitstekende srlandse combinaties. Alles seling, behalve het maken ranten. Iedereen t had zich reden gesteld met het ge- „toen twee minuten voor nschuldig lijkende Luxem- nval werd besloten met 'n rzet van P. Feller. Saris et bij, maar Schammel, de ;n des te beter en met een mhoudbaar schot in de ho- lezorgde hij zijn landgeno- i2 overwipning. Nog een- ikte de bal een tocht over >n toen floot de uitstekend Belg Alsteen het einde. ardop gedacht itisina is volgens Jo- n et Conservenkolder )t. Etye dag komt ze met haar boodschap- s vol allerlei blikjes- snapt er niets van en op al zijn vragen ts een bijtende snauw, ze aandelen in de con ti hebben zitten of is or een dreigende oor- an 't hamsteren? Een krantenuitknipseltje obus in de keukenla bracht echter uit- t. „Men heeft een keiaffaire ontdekt, n dameskousen wer- in conservenblikjes inden", zo leest hij. denkt Jobus, op deze er wil Jobusina plot- g aan een paar punt- kousen komen. Vol leven besluit hij met icolaas een extra blik- er voor haar te kopen- 3vtaaéf ERING op 1 Nov. des nam. 5s", Helderseweg, Alkmaar. telde piano-concert van DER PAS vindt plaats op Jog 30 Oct. 8 uur. i", zei meneer Pimpgl, n. hoor!" Hij stapte af. Iwagen, het andere eind zeer op. „Vooruit, Bles, at was aan geen dove- Hooit redacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnpmenteprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is t nergens veilig (Vondel) DINSDAG 28 OCTOBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11365 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240)- Bank: Noordertpnk LIET prinselijk paar heeft gis teren de hier en daar geves tigde mening, als zou Goeree- Overflakkee een „vergeten eiland" zijn, op ondubbelzinnige wijze ge logenstraft. Om kwart voor negen bevonden H.H.K.K.H.H. zich re%ds te Hellevoetsluis, waar zij zich aan boord begaven van het ss.. „Minis ter C. Eely", dat hen naar Mid- delharnis zou varen. En het was reeds over negenen in de avond vooraleer 'n doodvermoeide, maar kennelijk uiterst voldane prinses regentes en prins het eiland weer verlieten. Tussen deze twee tijdstippen lag een reeks van bezoeken aan alle plaatsen van het eiland en een reeks van toespraken, defilé's en toejuichingen, welke bewezen, dat de eilandbewoners dit bezoek, het eerste van de prinses in haar kwa liteit van regentes, naar waarde wisten te schatten. Zij hebben de gelegenheid om Haar, op wier schouders thans het hoogste gezag in de staat rust, hun moeilijkheden en' wensen voor te leggen, niet on benut laten voorbijgaan. Brug, electrificatie en herbeplanting De naar voren gebrachte wensen culmineerden alle in: een vaste oeververbinding, welke Goeree en Overflakkee in het industriële le ven van ons land zou kunnen op nemen, electrificatie van Oost-Flak- kee en de herbeplanting van het thans zo triest aandoende voormali ge inundatie-gebied. Glorieuze tocht Er is geen woord te vinden om de mate van het enthousiasme en de vreugde te qualificeren, welke de eilandbewoners aan de dag legden. Men zag het aan de met zorg ver sierde stadjes en dorpen, aan de rcod-wit-blauwe vlaggen, die vrolijk wapperden in de straffe wind. aan de oranje tooi en de stralende ge zichten van de mensen langs de weg, dat het groot feest was voor Goeree en Overflakkee. Zo was het in Middelharnis, waar burgemeester Rijnders de hoge gas ten in zijn raadhuis mocht ontvan gen en zo was het in Stad aan 't Ha ringvliet, waar burgemeester Brink man H.H. Koninklijke Hoogheden toesprak. Een aardig moment vormde de aanbieding van een viertal poppen in Flakkese klederdracht door een' diamanten echtpaar aan de prinses. H. K. Hoogheid schqnk de verrukte oudjes in tuil daarvoor een foto van het prinselijk gezin. In Den Bommel mocht Giela Lui- endijk de prinses een grote choco lade boot aanbieden naar het model van de veerboot van de rederij van der Schuijt en daar werd ook de illegale boerderij van Groenewoud door het gezelschap bezocht. Prins en Prinses lieten zich daar odk meerdere illegale strijders voor stellen, onder wie Cor van Seters, die in de haven van Rotterdam de „Statendam" tot zinken bracht. Oude Tonge had behalve een flin ke speech van burgemeester van Dijk een vaatje beste mossels voor het hoge bezoek in voorraad. In Achthuizen eerde Prins Bernhard de burger oorlogsslachtoffers door een krans te leggen bij het monument, dat te hunner ere daar is opgericht. In Ooltgensplaat werd weder om na toespraken en een fleurige optocht de lunch gebruikt, waar na men zich naar Nieuwe Tonge begaf, langs de voormalige geïnun deerde gebieden. Vervolgens ging t naar Herkingen en via Melissant naar Ouddorp. waar een typisch Flakkee's kleinbedrijf werd bezocht. Na een vluchtig oponthoud te Goe derede en Stellendam wandelde het WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot Woensdagavond. KOUD Aanhoudend droog en koud weer met meest matige Ooste lijke wind en overdrijvende wolkenvelden. Brand in Londense voorstad Agence France Presse meldt, dat de brand in de Londense voorstad Barking, ten gevolge waarvan 8000 ton rubber in vlammen zijn opge gaan, thans de petroleumreservoirs bedreigt. De brandweer heeft voor het vuur moeten wijken, rraar het «chijnt, dat dit laatse thans in kracht afneemt. "~N „Ja Burgemeester" HET was voor het diaman ten bruidje te Middelhar nis, dat een fijn plaatsje he lemaal vooraan had gekregen bij de officiële ontvangst, een hele gebeurtenis toen de prin ses haar plotseling op onge dwongen wijze iets vroeg, 't Beduusde mensje,wist zo snel de juiste woorden niet te vin den en antwoordde maar „Ja burgemeester"en H. K. Hoogheid vond het prachtig. Bij het bezoek aan het vroe- gere illegale bolwerk te Den Bommel ontdekte Prins Bern hard plotseling een vaas met prachtige witte anjers. Hij kon zijn voorliefde voor deze bloemen niet verbergen en plukte er een af, terwijl hij tot boer Groenewoud zei: „Die mag ik zeker wel van U stelen"en de boer maak te geen bezwaar! prinselijk paar door de feestelijk verlichte Boezemwee te Dirksland naar het ziekenhuis aldaar. Tenslotte werd het gezelschap aangenaam ver rast door de keurige illuminatie van Sommelsdijk, waarna men. naar Mid delharnis terugkeerde. Om half acht in de raadszaal een diner waaraan vrijwel alle notabelen van 't eiland mede-aanzaten. Even over negen uur voer de „minister Lely" met 't prinselijk paar aan boord weg van het eiland, dat de hoge gasten zo uitbundig had toegejuicht en toege zongen. In het Britse Lagerhuis is Maan dag de kwestie-Buitsland ter spra ke gekomen. J. Hynd, de vroegere minister verantwoordelijk voor de Rritse politiek in Duitsland, cri- tiseerde bet beleid in de Britse zóne, vooral wat betreft de syste matische ontmanteling van fabrie ken, tengevolge waarvan de zo noodzakelijke verhoging van de productie wordt verhinderd. De Britse politiek kon slechts slagen als de Duitse bevolking wil mee werken. Hynd vond steun van conservatieve en liberale zijde. Bevin, de minister van buiten landse zaken, zeide in zijn ant woord, dat de regering vasthield aan de principes zoals uiteengezet in zijn rede van 22 Oct. van het vorige jaar. Duitsland moet nimmer meer een bedreiging voor.de veilig heid in de wereld kunnen worden. Er n®>et een constitutioneel appa raat komen en een behoorlijke le vensstandaard. De economische eenheid is niet tot stand gekomen. De Sowjet-zóne heeft herstelbetalingen uit de lo pende productie moeten verrichten. Hoe het in die zóne precies is, kan ik niet zeggen. Wij komen slechts weinig te weten. De terugslag op onze zóne is echter verschrikkelijk geweest. De bevolking is van 20 tot tussen de 22 en 23 millioen zielen gestegen, een toename van 13 pet. Vluchtelingen stroomden binnen en het strekt de Britse regering tot eer, dat zij hen niet terugzond. De beste arbeidskrachten voor de industrie zijn krijgsgevangen of elders in Europa te werk gesteld en wij moe ten in de zóne de industrie opbou wen met ongeschoolden. De zóne kan zich wat voedsel aangaat niet zelf bedruipen, wanneer niet uit andere delen van Duitsland kan worden geïmporteerd. Bevin zeide tegenstander van her stelbetalingen uit de lopende pro ductie te zijn bij het huidige lage peil der industrie. Herstelbetalingen vormen echter een integrerend deel van het economische plan voor Duitsland en moeten worden ver richt uit de door Hitier ten*behoeve van de oorlogvoering opgebouwde industrie. Dit is voor de veiligheid van het grootste belang. Duidelijke fouten in het ontmantelingsschema zullen evenwel worden onderzocht, wanneer zij onder de aandacht wor den gebracht. Men moet niet uit het oog verliezen, aldus de minister, dat vele buurlanden van Duitsland van een groot deel van hun industriële capaciteit zijn beroofd. Deze landen hebben recht op vergoeding en hier past geen weekhartigheid jegens de Duitsers. De rede van Bevin kwam tot een plotseling einde, doordat iemand op de publieke triburie opstond en uit riep: „Ik wens vrijheid voor mijn land, Egypte. Lange leve het Nijldal. Wij willen vrijheid, vrijheid, vrij heidHij ging nog voort met schreeuwen toen hij door de zaal wachters werd weggevoerd. Bevin, die toch bijna aan het ein de van zijn rede was, merkte op: „Deze onderbreking geeft mij het recht te eindigen" en hij ging onder grote hilariteit der aanwezigen zit ten. Bevin weigerde zich uit te la ten over een eventuele actie van Engeland in geval van mislukking van de aanstaande conferentie der ministers van buitenlandse zaken, maar hij deelde wel mede, dat er, onafhankelijk van Welslagen of mis lukking van deze conferentie, zon der een valutahervorming in het gebied, waarvoor hij verantwoor delijk is, zou worden uitgevoerd. Voor 1 Maart- uitgereikte bonnen na 15 Nov. ongeldig Het C.D.K. deelt mede, dat, met ingang van 1 November a.s. schoe nenbonnen van nieuw model in ge-, bruik zullen worden genomen. Op deze bonnen komt de aanduiding van de soort schoenen voor, bene vens de letter C. gevolgd door een andere letter in de linker bovenhoek De schoenenbonnen, in de linker bovenhoek, waarven één der letters A t. m. H of AA t. m. AH voorko men, zijn na 15 November a.s. niet meer geldig. De aldus gemerkte bonnen, gemerkt met BA t. m. BH, alsmette die van van 1 November a.s. af uit te reiken bonnen gemerkt met CA t. m. CH blijven tot nader order geldig. Het Nederlands communique van Maandag meldt verschillende be- schiètingen van Nederlandse posten en patrouilles. Volgens de tot dus verre ontvangen berichten bedragen de Nederlandse verliezen op 24, 25 en 26 October 4 gesneuvelden, 34 ge wonden en 2 vermisten. Verder werd o.m. vermeld, dat een Nederlandse patrouille ten Westen van S„erpong 150 ontvoerde Chine zen aantrof, die in veiligheid wer den gebracht. Uit goede bron wordt vernomen, aldus meldt het Franse persbureau A.F.P., d?t Generaal de Gaulle binnenkort Clombayles deux Egli- ses zal verlaten om zich naar Pa rijs te begeven. De Gaulle heeft dit besluit genomen tengevolge van de ontwikkeling der politieke situatie. Het bestuur van de Franse socia listische partij heeft twee communi ques uitgegeven, het ene gericht te gen de communisten, het andere te gen Generaal de Gaulle. De compiu- nistische partij is voor een groot deej verantwoordelijk voor de successen, die de Gaulle's partij bij de verkie zingen heeft geboekt, aldus het eer ste communique. Het is de onder worpenheid aan de politiek van Moskou, te Warschau bevestig^, welke een deel van het Franse volk in een nieuw blok heeft ge dreven. In het tweede communique wordt gezegd, dat de Gaulle's jongste uit latingen zuiver de traditie van het Bonapartisme en Boulangisme vol gen. Alleen 'n vereniging van kach- ten is in staat om de weg naar het caesarisme te blokkeren. Naar verluidt is de meerderheid van de afgevaardigden der M.R.P.. die Dinsdag de gehele dag hebben vergaderd, vijandig gezind jegens een ontbinding van het parlement en de partij van de Gaulle. Twee afgevaardigden zijn uit de partij getreden, daar zij weigerden zich i bij de Gaulle aan te sluiten, maar de meeste partijleiders, met inbe grip van Pierre Teitgen, minister voor de gewapende machten, staan de vorming voor van een sterke centrumpartij door de nauwste sa menwerking met de socialisten. Wij vestigen er de aan dacht van H.H. Adverteerders op, dat het Nieuw Noordhol lands Dagblad a.s. Zaterdag 1 November in verband met het Hoogfeest van Allerheili g/en niet zal verschijnen. De krant van Vrijdag is dus te vens het Zaterdagnummer. Advertenties daarvoor moe ten zo vroeg mogelijk, uiter lijk Donderdagnamiddag in ons bezit zijn. ZWEEDS VLIEGTUIG STORT NEER BI] ATHENE 44 slachtoffers Zoals wij reeds in een deel van onze editie van gisteren meldden is Zondagavond een Zweeds vlieg tuig met 44 personen aan boord als gevolg van stormweer bij Athene neergestort, i De piloot van het toestel was een Engelsman, Douglas genaamd. De overige leden van de bemanning waren Zweden. De passagiers be hoorden tot diverse nationaliteiten. De Nederlandse nationaliteit wordt niet genoemd. De piloot heeft kort voordat het vliegtuig neerstortte nog verbinding met het vliegveld van Athene gehad. Het weer was zeer slecht. Het vlieg veld adviseerde een landing op de instrumenten. De plannen voor de journalistieke opleiding waarvoor in een rapport, samengesteld doof- een commissie van de K.N.J.K. de richtlijnen wer den aangegeven, hebben thans vaste vorm aangenomen en voor jongelui, die zich in de toekomst een plaats in de katholieke journalistiek willen veroveren, staan thans twee wegen open: de 3-jarige universitaire op leiding en het volgen van een 6- jarige cursus van het Ned. Schrifte lijk Studiecentrum der Paters Augustijnen te Culemborg. IN EEN BUITENGEWONE algemene vergadering, die gisteren in het gebouw van de Kegelbond te Haarlem door de Alge mene Vereniging voor Bloembollencultuur gehojiden werd, is een voorstel der afdeling Groolebroek, tot afschaffing van alle bestaande zgn. saneringsmaatregelen in het bloembollenvak, met ingang van het plantjaar 1947/'48 en het aansluitende export seizoen aangenomen. Het voorstel van het hoofdbestuur inzake opinie-onderzoek naar de mening der vakgenoten werd door de meerderheid der vergadering verworpen. Voordat beide voorstel len in stemming werden gebracht kregen de afgevaardigden der afdelingen, evenals aanwezige leden, volop kans hun meningen aan de vergadering uiteen te zetten. In de toelichting van de afdeling Grootebroek wordt er o.m. op ge wezen, dat de 14 jaar oude sanering het bloembollenvak ongezond'maakt omdat het de rechten van de vrije vakgenoot beknot en omdat het rampzalige vernietiging van de pro ducten betékent. Verder wordt het vak door een steeds grotere lawine van voorschriften verambtenari- seerd, waardoor ontduiking in veler lei vormen ontstaat en grote finan ciële lasten op het vak' drukken. Bovendien betekenen de maatrege len het bevorderen van de teelt in het buitenland en hierdoor verval van het Nederlandse vak. In dezelfde zin wordt ter verga dering het voorstel door afgevaar digden van de afdeling Grootebroek toegelicht. De afd. Uitgeest oefent critiek uit op de afwezigheid van minister Mansholt. Wordt aan de anti-sa neerders dan geen kans gegeven zich uit te spreken? Onze adviezen, zo wordt gezegd, negeert men, die van het buitenland worden geaccep teerd. ;Geen eenheid Uit- het verloop der debatten bleek dikwijls en duidelijk, dat er weinig eenheid onder de bloembollenkwe kers heerst, terwijl bovendien een zeker wantrouwen ten opzichte van het hoofdbestuur werd gedemon streerd. Zelden of beter gezegd nooit hebben we een voorzittershamer zo oorverdovend lawaai horen maken als gisteren in Haarlem en niet vaak hebben we een vergadering van af gevaardigden van afdelingen zo scherp verdeeld gezien in voor- en tegenstanders van een voorstel. Een waarschuwing De afdeling Voorhout hoorden we een nieuw geluid in de felomstre- den kwestie geven. Afgevaardigden hiervan waarschuwden tegen het gevaar, dat men zich niet realiseert wat met afschaffing van alle sane ringsmaatregelen beoogd wordt Géén bodem in de markt betekent dat er geen prijs meer gemaakt wordt. Men zou, als het voorstel- Grootebroek wordt aangenomen, er zeker van willen zijn, dat ook de buitenlandse prijzen vrij zullen worden. De heer v. d. Nauland, die waar schuwde tegen de gevolgen van af schaffing der saneringsmaatregelen, werd geantwoord door de heer W. Murk, die er op wijst, dat in 1939 6000 vakgenoten ten gronde gingen en dat een totale bebouwde opper vlakte van 9000 bunder tot 3600 bunder werd teruggebracht. Het buitenland Een op- en neergaand dispuut ont wikkelde zich over de vraag of de sanering al of niet oorzaak is van de groei der bloembollencultuur in het buitenland. Een duidelijk beeld kon niet gevormd worden, omdat de sprekers hun tegenover elkaar staande meningen niet met cijfers staafden. Verder werd uit de vergadering nog geadviseerd de cardinale pun ten te bekijken en hiermee in ver band de leiding te reorganiseren. De samenstelling van het bedrijf schap is niet acceptabel, evenmin als de uit 3 veilingdirecteuren be staande commissie. Een verbetering van de toestand is eerder te vinden in de selectie van de bedrijven dan in de grote massa. Niet te redden Wij voeren geen oppositie om wille van de oppositie, zo klonk het uit de mond van Henk 't Mannetje. De oppositie komt voort uit het diepe besef, dat het vak niet te redden is door maatregelen, doch dat een volledige vrijheid ons slechts uit het moeras kan redden. De heer Warner dringt er tot slot op aan ,dg naam in het buitenland te behouden door opvoering van de kwaliteit van de producten, dje voor uitvoer naar het buitenland zijn bestemd. Hierna wordt het voorstel Groote broek in stemming gebracht. O.m. wordt voor gestemd door de afdelingen Castricum, Bovenkarspel, Obdam, Onderdijk, Lutjebroek, Te xel en Winkel. Tegen stemden o.m. Alkmaar, Andijk, Enkhuizen, Langedijk, Berk- EEN ZACHT WINDJE Een orkaan in Ber muda rukte de daken van de huizen en ont wortelde de bomen. De kermis bleef staan. Daar is het de kermis voor. TOEGANG ALLEEN VOOR In eep bioscoop in Shepshed zijn een paar maal z.g. „booby traps" gevonden, die een ont ploffing veroorzaakten. Toegang alleen voor mijnopruimers. LANGE SCHEIDING Bill Tomkins in On tario (Canada) herken de zijn vrouw niet meer toen ze uit Engeland terugkwam. Zij had haar moeder van 1920 tot 1942 verpleegd en moest toen 5 jaar wach ten voor ze uit Enge land weg kon. Zij leven nu verder en worden gelukkig. „WIJ WILLEN ONZE MEESTER TERUG" In Glamorgan zijn de kinderen gaan staken omdat het schoolhoofd werd ontslagen. Zij kre gen zeker weinig huis werk van hem op! ONTPLOFBARE MELK Een busje melk bleek in Malta bij verkiezin gen explosieve stoffen te bevatten. Huisvrou wen opgepast met de melkboer. HET KWAM TERECHT Een pakket kranten voor het Engelse plaatsje Aboyne, be reikte na 2 jaar en 9 maanden de pjgats van bestemming. Het laatste nieuws!! DRIE MAAL IS SCHEEPSRECHT Een rugby-speler brak voor de derde maal zijn neus. Zal die op zijn neus gekeken hebben. SPULBAAS hout, Zwaagdijk, Wognum en de Goorn. Het voorstel wordt met 185 tegen 160 stemmen en 6 blanco aangenomen. Referendum Betreffende het voorstel van het hoofdbestuur tot het houden van een referendum hebben verschil lende aanwezigen nog het hunne te vertellen. Enkelen vinden het van 't hoofd bestuur niet fijngevoelig om het referendum en het voorstel-Groote broek op eenzelfde agenda te plaat sen. Anderen dringen er bij het hoofdbestuur op aan het voorstel in te trekken. Het hoofdbestuur handhaaft het voorstel. Na stemming wordt het voorstel met 183 tegen 157 stemmen en 11 blanco verworpen. Tot slot dient de afd. Grootebroek een motie in, waarin het hoofd bestuur wordt opgedragen bij de regering aan te dringen de sane ringsmaatregelen vóór 1 Jan. 1948 af «te schaffen. Indien dit niet het geval is, wordt het hoofdbestuur opgedragen geen verdere medewer king meer te verlenen. Na enige discussie wordt besloten de motie op de agenda van de eerst volgende vergadering te plaatsen. Hiermee kwam een einde aan een voor de bloembollencultuur zeer belangrijke vergadering. Mikolajczyh mag in Engeland De Britse onder-minister van Bui tenlandse Zaken heeft in het Lager huis verklaard, dat de Britse rege ring aan Mikolajczyk, de leider der Poolse Boerenpartij, die volgens verschillende verklaringen sinds kort uit Polen verdwenen is, asyl zal verlenen, indien hij naar Enge land mocht komen. De academische opleiding te Nij megen biedt de toekomstige jour nalist naast een wetenschappelijke ook een praktische opleiding en voorziet op de eerste plaats in een degelijk onderwijs in de katholieke geloofsleer en philosophie. Welke journalistieke richting de student ook kiest, deze vakken zijn voor elke richting verplicht evenals een cursus in de dagbladwetenschap en de sociale en economische aard rijkskunde. De verschillende richtingen, waarbij gebruik gemaakt wordt van de aan de katholieke universiteit ^bestaande cursussen, zijn de vol gende: 1. De theologisch-wijsgerige, 2. de geschiedkundige ën staatsrech terlijke, 3. De litterair-historische; 4. De economische en 5. De finan- tiële richting. Zij, die eindexanren A of B van Gymnasium, H.B.S. of Lyceum hebben behaald of een middelbare meisjesschool met goed gevolg hebben doorlopen, kunnen tot deze academische cursus in de journalistiek worden toegelaten, terwijl over toelating van personen van voldoende algemene ontwikke ling, doch zonder deze vereiste einddiploma's door een speciale commissie kan worden beslist. Naast deze wetenschappelijke vorming kan de journalist in spe in dezelfde periode of daarna 'n 2-jari- ge cursus van 1 dag per week, be nevens 3 maanden stage Upraktijk) voor de eigenlijke vakopleiding volgen, waarbij hem de praktijk van het journalistieke werk, de techniek van het dagbladbedrijf enz. wordt geleerd en hij de pro blemen van de wetenschappelijke vorming leert zien in de actualiteit van de dag. Daar deze academische opleiding tot journalist niet in de'Hoger On derwijswet is opgenomen, wordt deze studie niet bekroond met een academische titel, doch na de drie jarige cursus kan een academisch diploma voor journalistiek worden behaald. Wat de opleiding via de 6-jarige cursus van het Ned. Schriftelijk Studiecentrum der Paters Augustij nen te Culemborg betreft, menen wij te kunnen volstaan met te ver wijzen naar de uitvoerige prospec tus, welke bij dit instituut kan wor den aangevraagd. Ned. decoraties uitgereikt Mr. van Kleffens heeft Maandag op de Nederlandse ambassade deco raties uitgereikt aan vooraanstaan de officieren van het Amerikaanse leger en de marine. De Nederlandse ambassadeur beschreef bij ieder af zonderlijk, hoe hij in de oorlog, als mede bij de bevrijding van Neder land, een waardevolle en belang rijke bijdrage had geleverd. O.m. werd het ridder-grootkruis in de orde van Oranje Nassau met de zwaarden verleend aan admiraal Leahy, generaal Arnold en admi raal Stark. De Franse regering heeft het ge vaar van een spoorwegstaking af gewend door de spoorwegemployé's voor ongeveer 80 tachtig procent in hun wensen tegemoet te komen. De bevolking van Denemarken gaat heden ter stembus voor het kipzen van een nieuwe regering. De vorige liberale regering werd 4 October ten val gebracht. Zaterdag was het twee maanden gelqden, dat het personeel van de Meelfabriek „Hol land" te Amsterdam in staking ging. De situatie is heden nog on veranderd. Oslo viert in het voorjaar van 1948 zijn 900-jarig be staan. De Nederlandse regering zal ter gelegenheid hieraan een zending bloembollen ten geschenke aanbie den. Gisterenavond is in ver schillende streken van Frankrijk sneeuw gevallen. De M.R.P„ de partjj der Franse vooruitstrevende katholieken, heeftin een motie te kennen gegeven, dat herziening van de Grondwet en ontbinding van het Parlement tot ongeregeldheden aan leiding zullen geven. Schuld ligt bij de Nederlanders De Indonesische afgevaardigde Palar verklaarde gisteren in de Vei ligheidsraad dat het consulaire rap port drie indrukken nalaat: 1. De toestand is een parallel van de Duitse bezetting van Nederland, waar een verzetsbeweging werk zaam was. „Wijzig het woord Duits in Nederlands en men verkrijgt de toestand, die thans in Indonesië heerst." 2. De vernietiging, corrup tie, intimidatie en wreedheden, die door beide partijen in de door de Nederlanders bezette gebieden'wor den bedreven, zijn verschijnselen, H10 oon CvAvlnrr D© id --CTO- vviui.1, V XJ Uü Nederlanders. 3. Het consulaire rapport bewij'st volledig, dat Tr voor de inval der Nederlandse troepen orde en recht in het republikeinse gebied heersten. De republikeinse regering dringt aan op „terugtrekking 'der Neder landse troepen in het republikeinse gebied op de posities voor de oor log". ^De republikeinse regering ga randeert ^veiligheid, vrede en orde in alle door de Nederlafidse troepen ontruimde gebieden. De Indonesi sche republiek aanvaardt zowel toe zicht als samenwerking met de Vei ligheidsraad of elk ander voor dat doel ingesteld internationaal li- Cxvgcizug verzoekt met klem* dat er ter op lossing van het probleem zal wor den gearbitreerd. Om dat doel te bereiken is het noodzakelijk, dat aan de Commissie van Drie de be voegdheden tot arbitrage zullen worden gegeven. Middenstanders! Het bestuur van de Katho lieke Middenstandsbond doet ee.n beroep op alle katholie ke middenstanders om 'op 1 November a.s. het feest van Allerheiligen hun bedrijven gesloten te hou den. In verband met de ook door het Bondsbestuur over wogen moeilijkheden, mede voor het kopend pu bliek, wordt - in overweging gegeven ontheffing van het algem. sluitingsvoorschrift (18 uur) op Vrijdag 31 Octo ber a.s. te bewerkstelligen. Aan de gemeentelijke over heid dient daartoe verzocht te worden het sluitingsuur te bepalen op 20 of 21 uur. Het bestuur van de Katho lieke Middenstandsbeweging in Nederland doet tenslotte een dringend beroep op het publiek zich op die dqg zo veel mogelijk van kopen te onthouden. Het Prinselijk bezoek aan Goeree en Overflakkee Tijdens het bezoek vai. Prinses Juliana en Prins Bernhard werden cjoor de bevolking van de stad aan het Haringvliet pop pen voor de prinsesjes aangeboden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1