HOEDEN Vondel" voor de K.A.B. HetC< SJAALS Katholieke Bouwvakarbeiders van Heiloo vieren feest r PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 28 October 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN 31 October Wereldspaardag UIT OUDE Gerard Worm Gerard Worm J Goede opvoering van „de Blauwe Kamer BEEMSTER EN OMSTREKEN Dingei 'n Moment' van bezinning op de spaargedachte Voor de 24e maal, gerekend van af de uitroeping tot Wereldspaar dag, passeert Vrijdag a.s. de 31e October. Vele malen geschiedde dit nagenoeg onopgemerkt- In de jaren van oorlog en bezetting had op elk gebied het tegendeel van sparen plaats. Goederen en mensenlevens zijn op grote schaal vernietigd. Neen, de Wereldspaardag zal ook in 1947 geen indrukwekkend feit zijn. Toch willen wij niet nalaten de aandacht op deze dag te vesti gen. Sparen is zo noodzakelijk als onze ademhaling. Maar terwijl deze laatste onafhankelijk van onze wil haar gang gaat, is het sparen een wilsdagö. En de Wereldspaardag is zijn bestaan alleen reeds daarom waard, dat zij ons aanleiding geeft ons op de waarde van het sparen te bezinnen. Twee en een half jaar is ons land bevrijd. Veel is reeds gedaan. Maar zo groot was de armoede, waarin de bezetter ons achterliet, dat nog steeds ingespannen arbeidzaamheid en spaarzaamheid nodig zijn om haar uiteindelijk te overwinnen. Er is nog altijd een dreiging van inflatie, welke echter niet in de laatste plaats door nieuwe besna ringen geweerd moet worden. De Nederlandse spaarbanken ha meren steeds op hetzelfde aambeeld: Sparen is een bron van volkskracht. De spaarbanken zijn bereid en in staat hun aandeel in het landsher- stel bij te dragen: de kleine spaar der een veilige, rentegevende spaar- gelegenheid te bieden en de aldus gebundelde, kleine krachten ten dienste te stellen van het welvaarts herstel. Nogmaals, de Wereldspaar dag zij een moment van bezinning op de spaargedachte. Nederland kan er bovenop komen; daarvoor is nodig: sparen. Ook de Nutsspaarbank te Alkmaar staat Vrijdag a.s., evenals in vorige jaren, in het teken van de Wereld spaardag. Het kantoor is op die dag onafgebroken geopend van 9 tot 6 uur. Zo nodig zullen er voor het publiek 5 tot 7 loketten geopend zijn, waardoor het wachten zoveel mogelijk beperkt ?al worden. De Spaarbank heeft, ter ere van deze dag, een wat feestelijk aanzien. Op alle scholen te Alkmaar, Heiloo, Stompetorcq, Oudorp en Akersloot, waar met medewerking van de Spaarbank op school gespaard wordt, reiken de leerkrachten op 31 Oct. aan alle kinderen een alleraar digst boekje uit, samengesteld door de bekende schrijver Leonard Rog geveen. Dit boekje bevat raadsels, puzzles enz., die aan de kinderen wel bijzonder veel genoegen en af leiding zullen geven. Voor de jonge wereldburgers, die op 31 Oct. in de gemeente Alkmaar en in de aan Alkmaar grenzende dorpen het le venslicht zullen aanschouwen, stelt de Spaarbank een spaarbankboekje beschikbaar met een eerste inleg van tien gulden. Kortom, de Spaar bank wordt weer geplaatst in de volle aandacht der burgerij van stad en omgeving. Het vorig jaar werd op 31 October door 703 personen een bedrag in gelegd, 60 nieuwe spaarders traden toe. Dit waren voor de Spaarbank recordcijfers. Zullen zij dit jaar overtroffen worden? Over de ganse wereld wordt schier dagelijks door economen, regering en pers drin gend aangespoord om meer te spa ren. De spaarbanken in ons land, die reeds meer dan een eeuw uit sluitend en zonder winstbejag zich tot taak hebben gesteld de spaarzin op alle mogelijke wijze te bevorde ren, willen ook thans de bevolking herinneren aan de noodzaak en het belang van het sparen als één van de middelen tot herstel van de wel vaart. Niet te ontkennen valt, dat men in de huidige, economisch zo moeilijke, tijdsomstandigheden in zeer veel gezinnen in de onmogelijk heid verkeert ook maar iets over te houden; toch probeert men ook daar om rond te komen. De spaar banken menen in staat te zijn ook op dit terrein enige nuttige voor lichting te kunnen geven. Stelt men daar belang in, dan wende men zich tot de Spaarbank, ook al is men nog geen spaarder. De honderdjarige instelling telt thans 25000 spaarders. Zij zal op de Wereldspaardag haar deuren wijd openzetten en hoopt door hern^puw- de activiteit haar sociaal werk nog verder uit te breiden, overtuigd als zij is, dat sparen is een bron van volkskracht. burgerlijke stand Geboren: Hendrik z. v. H. Jansen en C. D. de Bruijn; Josephus F. z. v. J. A. Feldberg en J. Volkers; Jo hannes S. P. z. v. J. Bloothoofd en M. G. Kramer. Gehuwd: P. Temming en N. Ko ning; J. Kwak en J. Tichelaar; A. J M. Middelhoff en C. van den Hou ten. Overleden: Wolter Hazelaar, oud 73 jaar, geh. m. M. H. Koning. een snoeplustige dienst bode Door qpn winkelier werd op 't bureau van politie aangifte gedaan, dat hij 200 verènaperingskaarten vermiste, alsmede een bedrag aan geld. Als verdacht van deze diefstal werd de dienstbode door de politie aangehouden. het wevers gilde 28 Oct. De lezers hebben in de 8 Cctoberoptocht een voorstelling kunnen zien die op het weven betrekking had. De beoefenaren van }}et vak hadden ook hun gilde of vak bond. In 1583 besloten Burge- meesteren d'e weversbrief te ver anderen. Er was een bepaling, dat wie aan linnenyeveh in andere plaatsen had gedaan, bin nen Alkmaar niet eerder mocht beginneq voor zichzelf dan na dat hij een verndel jaars als knecht had gewerkt. Daarmee was men er nog niet, want op verzoek van Deken en Raads van het gilde besloot de vroedschap dat van een buitenlander ten be hoeve van het gilde drie gulden raocht worden genomen voor in gang. De andere drie gulden (er moest n.m. f 6 worden betaald) waren ten bhoeve van Burge- meesteren te ontvangen. binnenbrandje Zaterdagmiddag hadden de bewo ners van een huis in de Bisschop Bottemannestraat hun woning ver laten terwijl in de keuken een olie stel bleef branden. Tijdens de af wezigheid van de bewoners was dg vlam opgetrokken, met het gevolg dat een z.g. keukenvalletje in vlam raakte. Gelukkig is het weer uit zich zelf gedoofd. Door de hitte heeft de inventaris echter veel ge leden. De schade bedraagt ongeveer f500.—. diploma zwemmen in de overdekte Eind Augustus werd in de Over dekte het diploma zwemmen gehou den. waarbij het aantal uitgereikte diploma's ruim 200 bedroeg. Toch ontving de directie van de Over dekte nadien verscheidene verzoe ken om dit nogmaals te organise ren, daar velen door vacantie niet in de gelegenheid waren deel te nemen. Teneinde hieraan tegemoet te komen wordt Woensdag 5 Nov. a.s. nogmaals de gelegenheid gege ven de diploma's 1, 2, en 3 der K.N.Z.B. te behalen, waarvoor de inschrijving open gesteld is tot 3 Nov. d.a.v. nabeschouwing over de hongaarse avond In de verschillende bladen die een kortere of langere recensie hebben gegeven van de Maandag j.l. gehouden Hongaarse avond', is tot uiting gekomen, dat men over het algemeen voldaan was over het door de uitvoerders gepresteerde. Wie echter meent, dat daarmee de zaak afgedaan was, vergist zich deerlijk. Men heeft er nl. zijn be vreemding over uitgesproken, dat aan de dansprestaties van met na me mevr. Hplsmuller-Miszik geen aandacht werd besteed Dit is door geen der bladen gedaan. Wat zit daar achter? wordt er gevraagd. Het antwoord is zeer simpel. Er is slechts aandacht besteed aan de beste prestaties, de namen van alle anderen, waaronder zeker goede nummers waren, te noemen, was nu eenmaal, gezien de beperkte plaatsruimte die ons nog altijd is toegewezen, onmogelijk. Dat de bladen toevalligerwijze een zelfde visie op het geval hadden, pleit o.i voor de juistheid der ziöiswij - ze der verschillende verslagge vers. Met klem mogen wij dan ook opkomen tegen de bewering, dat de recensie van de Hongaarse avond door de heer Kooter zou zijn geschreven. Men kan gerust deze verondersteling naar het rijk der fabelen verwijzen. LOU STEYGER bij in de Houttil Herenmodes - Herenhoeden Herenkleding feestavond j.v.g. „st. laurentius" ALKMAAR. Zondag en Maan dag werd, ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de Missieclub, door de J.V.G. een feestavond aan geboden aan donateurs en leden. Door de toneelclub onder regie van de heer J. Groothuizen werd op voortreffelijke wijze het mooie spel van W. Dumont „Parachutiste ge land" opgevoerd. Het was een span nend verhaal van spionnage en con- tra-spionnage, vol met kleine ge beurtenissen, die ons de moeilijke jaren 19441945 weer geheel voor de geest toverden. Het verhaal speelde zich af in de woning van moeder Gouwenaar, welke rol door mej. T. v. Vegten zeer goed werd vertolkt, die bekend is om haar naastenliefde en vooral onderdui kers hielp. Zij kende haar eigen leed, zij meende dat haar dochter met de vijand heulde en verraad pleegde tegen de parachutiste mej. v. Haaksbergen (A. Admiraal). De rol van de dochter werd wel het meest natuurlijk en levendig ver zorgd door mej. T. Tijm, alhoewel ze hier en daar wat te vlug sprak. Echter bleek in de familiekring een SD-spionne, M. Heimig (J. Sneekes) te zijn ingedrongen, die heel wat kwaad veroorzaakte. De tragische ontknoping volgde in de afrekening met deze vrouw. Het was waarlijk een pracht ver zetstuk, ofschoon het hier en daar soms wat prekerig aandeed. Maar de meisjes onder leiding van hun voortreffelijke regisseur hebben hun best -gedaan. Op de donateursavond merkten we onder de vele belangstellenden op de H.E. Heer Deken, Rector Zijl stra en de W.Ew. Pater Punt. Het geheel werd omlijst met muziek van de mandolineclub, ook een zeer ac tive afdeling van de J.V.G., onder leiding van mej. J. Oost. Daar er nog velen teleurgesteld zijn, ligt het in de bedoeling om a.s. Donderdag nog een avond te geven in het ge bouw aan de Nieuwstraat. Kaarten verkrijgbaar Dinsdagavond na het Lof. Alkmaar Packet De „Alkmaar Packet" heeft een van haar boten, n.l. de „Czaar Pe ter", aan een Zwitserse maatschap pij verkocht, die haar liet ombou wen tot rijsleepboot. In verband met andere geruchten vernemen wij, dat weliswaar geen andere boten zijn verkocht, mqgr dat de vloot van de A. P. niettemin gehalveerd is wel tengevolge van de oorlog; drie an dere boten zijn niet uit Duitsland teruggekeerd. De verkoop van de „Czaar Petqr" heeft geen invloed op de diensten van de Alkmaar Packet, die met haar salonboten de verbin ding tussen Alkmaar en Amsterdam blijft onderhouden. tweede abonnements voorstelling serie a Als tweede abonnementsvoorstel ling wordt Vrijdag 31 October, des avonds 8 uur in 't Gulden Vlies „De Geborduurde Bal" ten tonele gebracht. Een groot aan tal personen w.o. Frits van Dijk, Jo Sternheim, Louis Saalborn, Hetty Beck, Johan FioletCarla de Raet, Louis van Gasteren, Mies Hagens en Johan Schmitz werken hieraan mede. zwarte borrels Tegen enkele caféhouders werd door de politie Proces-Verbaal opge maakt, omdat zij de borrels te duur verkochten. Hef onderzoek leidde verder naar een zwarte handelaar in Haarlem, die de caféhouders aan de zwarte drank had geholpen (pl.m. 500 liter). De zwarthandelaar is in verzekerde bewaring gesteld. zuiver wol bij in de houttil Herenmodes - Herenhoeden Herenkleding Meervoudige Strafkamer uitspraken J. P. S. uit Alkmaar die een koe had onttrokken aan het beslag werd conform de eis veroordeeld tot 3 mnd. gevangenisstraf. J. G. A. uit Alkmaar vtprd we gens diefstal veroordeeld tot 10 mnd. gevangenisstraf, waarvan 6 mnd. voorwaardelijk. Hij wordt on der toezicht gesteld van de reclas sering, vooral wat cafébezoek en drankverbruik betreft. J. K. uit Sint Pancras werd voor diefstal van fietsen conform de eis veroordeeld tot 6 mnd. gevangenis straf. P. H. uit Krommenie, een re cidivist op het gebied van fietsen- stelen, werd veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. A. G. uit Harenkarspel kreeg een boete van f150 en 2 mnd. voorwaar delijk. J. C. K. 4 mnd. voorwaardelijk en een proeftijd van 3 jaar, tevens f75 boete of 30 dagen hechtenis. M. W. uit Uden 4 mnd. voorw. met een proeftijd van 3 jaar en f250 of 50 dagen hechtenis. burgerlijke stand Geboren: Ingrid d. v. O. Schenk en N. E. Oudes; Frank z. v. A. P. M. A. Meyer en A. H. Klomp; Gerar- dus Fr. z. v. H. Groen en A. H. van Velthoven; Cornelia G. L. d. v. G. K. Hagenbeek en T. Paafelberg; Anna K. d. v. A.. Smit en E. H. S. Kempelman. Overleden Trijntje Amels oud 70 jaar, weduwnaar H. Molenaar. Geen wethouder in de Woningcommissie ALKMAAR. In de laatstgehou den vergadering bjracht de heer Hoytink de vraag ter sprake, of het wenselijk was, de Wethouder van Volkshuisvesting in de Commissie van Advies ingevolge de Woon- ruimtewet te benoemen; hij was van mening, dat dit niet het geval was, ofschoon hij niets had tegen de benoeming van de heer Coerts in deze commissie. De heer Sietsma liet een ander geluid horen en meende dat de wethouder juist in deze commissie op zijn plaats was, welke mening door het College ge deeld werd. Dat deze kwestip ook elders een onderwerp van bespreking uit maakte, blijkt uit een bericht uit Helmond, waar B. en W. conform de ministeriële richtlijnen een aan beveling hadden opgemaakt, waar in zij voorstelden de Wethouder van Sociale Zaken tot voorzitter te be noemen. Het raadslid, mr. Van Rhiel, had echter principiële be zwaren hiertegen, omdat z.i. een wethoudpr, die als lid van B. en W. mede de vorderingsbevoegdheid be zit, niet tegelijkertijd zitting kan hebben in de adviescommissie, die geheel objectief moet kunnen oor delen en heslissen. Mr. v. Thiel was van mening, dat een wethouder door zijn meespreken de commissie van advies tot een eenstemmig be sluit zou kunnen brengen, in welk geval voor degene van wie woon ruimte wordt gevorderd, niet meer in beroep kan gaan bij Ged. Sta ten. De mogelijkheid van zulk een hoger beroep zou derhalve kunnen worden beperkt, althans sterker verminderd dan de wet bedoelt. Een meerderheid van de raad bleek voor dit standpunt te voelen en de wet houder werd niet in de commissie gekozen. Men ziet, de heer Hoytink staat niet alleen in zijn mening, waar voor vooral op de gronden, die mr. Van Thiel in de Helmondse raad aanvoerde, nog wel iets te zeggen valt. opbrengst speldjesdag De opbrengst van de speldjesdag op Zondag 26 October ten bate van de Katholieke Vrouwen Beweging was 180. Dank aan de milde gevers! Herdenking dertigjarig bestaan HEILOO. Zondagochtend 8 u. werd een H. Mis opgedragen tot in tentie van de levende en overleden leden met Algemene H. Communie. Hierna werd in het Brunogebouw een goed bezocht gemeenschappelijk ontbijt genuttigd. Na het ontbijt gaf de voorzitter de heer P. Kraakman een overzicht van de verhouding en het verschil tussen de moderne vakbeweging en de zgn. confessionele organisaties (R.K. en Cfor. vakbeweging). Hij concludeert, dat de R. K. Bond ge toond heeft wat hij waard is en nu aan de spits gaat met 38500 leden. Hierna werd de weleerw. heer A. Adank officieel als G.A. van de bouwvakafd. St. Joseph geïnstal leerd evenals 12 jeugdleden. De districtsbondsbestuurder, de heer G. Miljoen, feliciteerde de afd. Heiloo met het jubileum en het bestuur met het grote succes, dat de afdeling gehad heeft. Telde de afd. voor de oorlog 43 leden, nu zijn er 90 aangesloten. Dit is zeer zeker op dé eerste plaats te dan ken aan het prima en volhardende werk van voorzitter Kraakman. Dan laat spr. de arbeidsvoorwaar den van voor 1914 en de hedendaag se de revue pqgseren. Er is veel verbeterd, maar er valt nog veel te doen. Spr. doet een beroep op alle bouwvakarbeiders om mede te bouwen aan de nieuwe maatschap pij. Ook voor inzet van de arbeids krachten in de geteisterde gebie den. H. memoreert de strijd tijdens de bezetting onder de bezigende leiding van het Episcopaat en doet een beroep op de vrduwen der le den, haar echtgenoten naar de ver gaderingen te zenden. Tenslotte be spreekt hij de contractactie. Er is reeds een begin van de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomsten. Enige resultaten van deze nieuwe overeenkomst zijn de nieuwe loon- klassen, welke nu zes zijn (voor de oorlog 35) worden nu gesteld op vijf. Een 500 gemeenten in den lande zullen hierdoor van de 6e in dt 5e loonklasse komen, hetgeen betekent, dat de arbeiders in die gemeenten een verhoogd uurloon krijgen (3 cent). Voor opperlieden en grondwerkers, die van de 3e naar de 2e loonklasse gaan. is dit een verbetering van 4 cent per uur. Spr. riep de jeugdleden op om daadwerkelijk in de organisatie te strijden en zich in te leven. Spr. besloot met een opwekking om pal te staan, stelling te nemen tegen de verderfelijke houding en propa ganda der E.V.C. Zondagavond werd in het Bru nogebouw de feestavond voor de bouwvakarbeiders en hun echtge noten gegeven. De voorzitter heete allen hartelijk welkom zeer in 't bijzonder de heer W. Hee- sqlaar, bondsbestuurder. Hierna vjprden de aanwezigen bezig gehouden door een strijk orkest onder leiding van de heer J. Smit. Dit strijkorkest speelde op zeer verdienstelijke wijze. De heer J. Schut declameerde op de van hem bekende manier „Ballade van de achttien doden", „Herinnering" en „Moeder'. .Het R.K. gem. toneelgezelschap „Het Masker" kwam met de twee-acter „De slanke lijn" voor het voet licht". Dit oogstte veel succes. Vermelden we nog dat de bonds bestuurder, de heer W. Heeselaar, een begeesterende rede hield. Hij gaf hierin een resumé over het geen bereikt was door de vakbond vanaf 1888 tot en met 1945. Onder aangehouden Gisteravond is door de politie een 24-jarige jongeman aangehouden wegens het plegen van niet nader te noemen handelingen. Het vorige jaar was hij voor een soortgelijk misdrijf tot een voorw. gevangenisstraf veroordeeld met een proeftijd van drie jaar. Niet minder dan 35 processen- verbaal werden er door de politie opgemaakt tegen overtreders van de inentingswet. Een tiental winkeliers werd be keurd omdat ze zich niet hielden aan de winkelsluitingswet. r.k. middenstandsbond De leden worden herinnerd aan de hedenavond te houden vergadering van de R.K. Middenstandsbond in „Kinheim". De heer J. Bakker komt spreken. Aller opkomst ge wenst. Aanvang 8 uur. Maandagavond gaf de K.A.B. Alkmaar haar jaarlijkse toneel avond in het Gulden Vlies waar voor uitgenodigd was de R.K. To neelvereniging „Vondel" die onder de kundige regie van de heer Jos Groenland opvoerde „de Blauwe Kamer" van Andries de Wagter. Het is in de achter ons liggende jaren niet de eerste keer geweest dat ons volk verdeeld werd in twee kampen. Een sprekend voor beeld is daarvan de periode, waarin zich de strijd der patriotten en prinsgfzinden afspeelt. Dat ook deze strijd zich niet be perkte tot het openbare strijdperk, maar tot in de' huiskamers werd uitgevochten, toonde ons de Wag- ter's spel, dat ons voerde in een ge zin van een regentenfamilie, de Bo- gelaers, waar de beide broers, Lambert en Maarten ieder een ver schillend politiek ideaal voor ogen hebben. In het eerste bedrijf is Lambert, de regent, meester van de situatie, tenmin^Je thuis, in de Vroedschap laat hij zich niet zien, de omstan digheden keren zich reeds ten gun ste van de Patriotten, de „Keezep". Wij zien hoe Maarten zich door middel van een oproer van de macht weet meester te maken. In het tweede bedrijf keren de rojjen om en komen de Oranjeklanten, zij het door hulp van Pruisen, weer aan de macht. Tot in 1795 de Sansculot ten weer de zaken ten gunste van de Patriotten doen keren. Dit „stui vertje wisselen" voltrekt zich in het klein in den huize „Bogelaer). In het eerste bedrijf leverde Henk Tra, als Lambert de regent wat zwak spel, om in het tweede bedrijf wat meer op dreef te komen. Zijn uitspraak en voordracht bleken ech ter niet sterk. Goed spel gaven te genieten Mevr. A. den Nijs-Mul als dochter Aagje, vlot, fris en jeugdig; Mevr. T. Ursem-Ris als zuster Lijs- beth, een ietwat lijzige oude-jonge juffrouw, soms wat té stijf; Jan Fernee als Maarten de Patriot, wiens mimiek echter wel wat soe peler had kunnen zijn.. Voorts noe men wij Kick Zonneveld als de grootmoeder, die zich echter gerust wat ouwelijker mocht voordoen. Dan was er een vlotte zaakwaarne mer Kalkoen (Piet Ris) die, vooral in de dialogen met Lambert, verre weg een der beste spelers was. Ook de bijrollen werden over het alge meen goed vertolkt. De regisseur Jos Groenland had zijn team goed in de hand en zijn spelers goed ge kozen. Jammer dat de „requisieten" niet met de zelfde zorg gekozen waren. Die nieuwe pot met vulpen- inkt voor de oude verenpen, het spiksplinternieuwe woordenboek en het moderne, hardblauwe servies deden wat vreemd aan. Daarente gen was de „bibliotheek" keurig verzorgd. In de laatste twee bedrijven ligt het hoogtepunt met de arrestatie en bevrijding van Lambert en het her stel van de goede oude sfeer in de familie. Een stuk, uitstekend geschikt voor deze avond en met grote toewijding gespeeld. De heer Jaarsveld deed aan het begin van de avond nog enkele me dedelingen over de voorbereidingen t. a. v. het a.s. St. Nicolaasfeest en heette de gasten, rector Holthuizen en pater Trooster O.P. hartelijk wel kom. Ook aan het eind van deze goed geslaagde avond sprak de Voorzitter nog een kort woord van dank speciaal tot „Vondel" en de K.A.J.-band die met wat lichte mu ziek de bedrijven aan elkaar knoopte. L. S. de aanwezigen zagen we de zeer- eerw heer Pastoor van Muyen en de kapelaans A. Adank en J. Lia- gerberg. De afd. Heiloo van de Bouwvakbonó kan met trots te rugzien op de viering van het ju bileum van de bond. dammen HEILOO De uitslagen van de vijfde ronde voor groep I zijn als volgt: A. KroonC Adrichem 2-0; C. de GraafJ. Geuzebroek 02; VerwerS. de Geus 20; A. Dek kerJ Sprenkeling 20; K. Tuin manj. de Geus 02. De stand op de ranglijst is nu: Verwer 8 punten; De Graaf 7; De Geus 6; Dekker 5 en l'afgebr. partij; Geu zebroek 5; Sprenkeling 4; Krom 3 en 1 afgebr. partij; Tuinman 3 en 1 afgebr partij; De Geus 3; Adri chem 2 en 1 afgebr. partij. De spanning komt er terdege in. Door de overwinning van Geuze broek op dé leider De Graaf komt Verwer nu bovenaan. Momenteel is nog geen voorspelling te doen. De partijen VerwerDe Graaf en VerwerGeuzebroek zullen ver moedelijk de grootste belangstel ling hebben, alhoewel Dekker en J. de Geus ook een woordje zul len meespreken in de kopgroep. Tuinman heeft te kampen met een inzinking, terwijl Krom door de overwinning op Adrichem de on derste plaats aan laatstgenoemde speler heeft overgelaten. k. j. b. heiloo. HEÏLCO Voor Woensdag 29 October staat een door ons zelf verzorgd programma startklaar. O zal de voorzitter een zeer ac- tueel onderwerp aansnijden, dat over verschillende avonden ver deeld zal worden. Hersengymnas tiek door H. Spaans. Als attractie worden voor de groep, die het hoogst aantal punten in deze „hersenrace" behaalt naast de kostbare punten voor de statistiek (reisje naar België) ook nog enige prijzen in natura uitgeloofd. Ver volgens verslag van de woordvoer dersvergadering, die j.l. Zondag een onderhoud hebben gehad met het dagelijks bestuur, waarbij de huidige toestand der K.J.B. flink onder d'e loupe genomen is. A.s. Woensdag verwachten wij een grote belangstelling, ondanks de voetbaltraining, die wederom van Donderdag op Woensdag is ge bracht,: Een aansporing voor alle leden om ons met hand en tand te verzetten tegen iedere indrin ger, die een „stukje" van onze Woensdagavond wil hebben Ten slotte willen wij nog memoreren, dat de Jumbo zal zorgen, dat ons gebouw goed verwarmd zal zijn. K.J.B.'ers tot Woensdag in en na het Lof. VISWEDSTRIJD OUDORP Zondag hield de hengelaarsvereniging „de Henge laar' een viswedstrijd.: Gevist werd op baars. Er was nog een prijsje voor de grootste en de kleinste baars; tevens was er een prijs voor dé eerste baars in het derde half uur. Voor deze wed strijd was de Wieringermeer uit gezocht, nl. Slootdorp. Hoewel het nogal koud was, viel de vangst niet tegen. De uitslag was: le pr. P. Wiedijk 5 baarzen plus d'e grootste; 2e pr. P. v. d. Heide 5 baarzen plus de kleinste; 3e pr. G. Staa, ook al 5 stuks. De heer J. Staa was zo gelukkig om de eerste baars in het derde half uur te vangen en eveneens een prijs in de wacht te sjfpen. bridgen LANGENDIJK. Vorige week werd door de Langedijker Bridge club de eerste competitiewedstrijd gespeeld. De uitslag luidde: A-klasse: 1. K. KaanP. Deute- kom 77'/: p.; 2. Jn. Hand en R. Groot 75'/: p.; 3. A. Keppel en P. Goet 73'/i p.; 4. M. Beerse en P. v. d. Mo len 73 p.; 5. N. Jonker en A. Jonker 71 p.; 6. A. Bakker en B. van der Welle 69 p.; 7. J. Komen en H. Kra mer 62'/i p.; 8. C. Bras en C. de Jong 58 pt. B-klasse: 1. L. Overtoom en W. Bergen 76 p.; 2. A. Schram en G. v. Rijn 74 p.; 3. F. Hink en J. Stoop 73'/: p.; 4. P. Blijleven en J. Weel 71'/t p.; 5R. v. Meurs en J. Riet veld 69 p.; 5Vf. C. Bakker enC. Goudsblom 69 p.; 7. J. Zijp en P. Bergen 66'/i p.; 8. J. Meeldijt en Gerbr. Bruin 69*/i p. C-klasse: 1. C. Hink en S. Bruin 79 p.; 2. J. Zijp en M. Zijp 77 p.; 3. Jo Schuit en C. Kliffen 72 p.; 4. F. Mienes en K. Horseling 71'/! p.; 5. J. Langedijk en C. Kliffen 71 p.; J. Heidsma en P. Beers 65'/t p.; 7. J. Bruin en K. Bruin 64'/: p.; 8. A. Weel en D. v. Kleef 59'/« p. marjatta's kerst HEERHUGOWAARD-N. Voor een stampvolle zaal gaf de R. K. Gemengde Toneelvereniging „Pius XI" een opvoering van 't tweede stuk van de Marjatta-trilogie. Het moeilijke spel werd goed ver tolkt, zoals we dat van deze ver eniging gewend waren. Zonder uit zondering hebben de spelers zich gegeven; het Noorse karakter van het stuk was goed bewaard geble ven. Het decor, ontworpen en uit gevoerd door de heer P. van Eg- mond, was in één woord af. Dinsdag a.s. wordt nog één her opvoering gegeven en we kunnen iedereen aanraden dit stuk te gaan zien. Naar men ons mede deelde, ligt het inde hf doeling van de vereniging om dit seizoen het derde stuk van de Marjatta- trilogie voor het voetlicht te bren gen. werk opgedragen. CASTRICUM. Aan de aanne mer Le Clercq alhier is door de gem. Zijpe de werkzaamheden op gedragen te Petten. Waar genoem de de laagste inschrijver was. Te vens is door Landbouwherstel eveneens opgedragen aan dezelfde aannemer de opruimingswerk zaamheden van het voormalig schietterrein in de Provinciale Duinen, alhier. kosteloze inenting. CASTRICUM. Bij de plaatse lijke artsen bestaat op Woensdag 29 October gelegenheid tot koste loze inenting tegen pokken. rk, middenstand de hanze CASTRICUM. De plaatselijke afd. organiseerde gen avond ter opening van het winterseizoen in hotel Borst te Bakkuqa. Na een piano-voordracht van de heer De Graaf werd het woord gevoerd door .de voorz. de heer Kraakman. Daarna werd door de secretaris de heer Portegies een causerie ge houden, waarna door de heer De Gruiter een rede werd gehouden met als onderwerp: Waartoe de r akbonden in staat zijn. Het muzikale gedeelte werd ver zorgd door dé K. J. B.-band, bij gestaan door zang, voordrachten en gedichten, uitgevoerd door de culturele commissie. De avond werd beslaten met een gezellig samenzijn opgeluisterd door ge dichten en schetsen. ledenvergadering „de eersteling" SCHEEMEER. In café Cen traal vergaderde Zaterdagmorgen de leden van de vereniging voor T'.B.C.-bestrijding onder het rund vee „De Eersteling". Het was jam mer dat de heer Zwajaenberg, die een lezing zou houden over de T. B.C.-bestrijding in Denemarken, bericht van verhindering had ge stuurd, waardoor een belangrijk onderdeel van de overigens belang rijke agenda, moest komen te ver vallen. De voorzitter, de heer E'. Govers opende de vergadering en heette de aanwezigen van harte welkom. Hij deelde mede, dat behalve de heer Zwanenburg, ook ir. De Vries en de Stichting van de Landbouw bericht van verhindering hadden gestuurd. Nadat de secretaris de notulen op de gebruikelijke wijze had goedgekeurd, ging men over tot het behandelen van de agenda. Daar er twqg bestuursleden wa ren, die nog een andere vergade ring moesten bezoeken, werd met punt 6 van de agencLa begonnen. Reeds in de vorige vergadering had het bestuur aangekondigd, dat het voornemens was, om een bepa ling op te nemen, waarin richtlij nen worden gegeven, in geval, dat op een boerenplaats reactiedieren voorkomen. Het bestuur stelde nu voor om de leden met minder dan drie re- actie-dieren, waarvan de reactie geen uitbreiding heeft ondergaan, te verplichten óf de reactie-dieren (of dier) voortdurend geheel ge scheiden te houden, óf de reactie dieren tegen vergoeding van de' gebruikswaarde aan de vereniging over te geven. De Jieer Baltus vond dit een beetje bezwaarlijk, doch de voor zitter wees op de grote gevaren, die er aan verbonden zijn, wan neer men d'e reactie-dieren bij het goede vee laat. Ook de heer Stok- reef, ddierenarts, gaf een korte toelichting, waarin hij wees op de gevaren. De heren Blauw en Blom opper den bezwaren tegen deze bepaling, omdat volgens hen kleine boeren de dupe werden. Zij wilden liever zien, dat het bestuur een pro- centsgewijze opruiming bepaalde. Ook andere leden waren het met deze zienswijze eens. Het gevolg was, dat de redactie van het besluit als volgt werd veranderd; De le den met minder dan drie reactie- dieren, waarvan de reactie geen ultbTeiding heeft ondergaan, te verplichten de reactie-dieren tegen vergoeding van de gebruikswaar- dé aan de vereniging over te ge ven, tenzij het bestuur op grond van hoge fokwaarde, gehele af scheiding mogelijk maakt. Als zodanig werd het besluit met algemene stemmen aangeno men, waarmede De Eersteling we derom heeft bewezen, dat zij in grijpende maatregelen durft te ne men. Het besluit van de Gezondheids dienst om het merken van de re actiedieren af te schaffen, maakte zowel bij het bestuur als bij de leden, de tongen los. Ieder voelde aan, dat men hierdoor een grote stap achteruit zou gaan en was het er spoedig over eens, dat men hiermede niet accoord moest gaan. Ten overvloede wees de voorzitter op het feit, dat dit besluit in Friesland zeer fatale gevolgen ge- har heeft. Behalve dat de vergade ring besloot om haar fiat in déze te weigeren, machtigde zij het be stuur om met alle ter beschikking staande middelen te trachten deze plannen van de Gezondheidsdienst tegen te gaan. De vergadering gaf haar goed keuring aan het voorstel, om met dé zuivelfabriek Neerlandia be sprekingen te openen om te komen tot een meer intensieve samenwer king, terwijl voorts nog werd aan genomen om de bijdrage voor de administratie van het Open Vor men Fonds te bepalen op 25 ct. per dier en de contributie op f 1„ per lid. de rijp klopte randers In een spannende wedstrijd won A.V.V. I met 10 van Randers I. Nadat Randers de toss gewonnen had en verkoos tegen wind in te spelen, zette A.V.V. al spoedig de gang er in, het mocht hun echter niet gelukken ondanks dat zij steeds in de aanval waren een doel punt te maken, ruststand 00. Na de rust wist A.V.V. echter door een prachtig schot, waarbij de bal via de lat vlak voor de voeten van Hekelaar terecht kwam, de lei ding te nemen. Door hard werken van A.V.V. en hardnekkig verdedi gen van Randers, waarbij de spil prachtig werk verrichtte kon in de stand geen verandering komen, zo dat A.V.V. deze onder goede leidiqg staande wedstrijd, welverdiend met 10 won. A.V.V. II won van Zeevogels II met 03, in een enigszins woelige wedstrijd, waarbij de leiding onvol doende leek. burgerlijke stand BEEMSTER. Getrouwd: Th. Hoogendijk en Maria Velzeboer. burgerlijke stand BEEMSTER. Getrouwd: Theo- dorus Hoogendijk, 30 jaar en Maria Velzeboer, 30 jaar. consultatiebureau voor zuigelingen ZUID-SCHERMER Het consul tatiebureau voor zuigelingen wordt deze keer gehouden op Woensdag 29 October om 3.15 uur in de St. Mi- chaëlschool. katholieke filmactie PURMEREND. Binnenkort zal hier een filmzondag worden gehouden, waarbij o.m. actie zal worden gevoerd voor de Kath. Filmactie in ons land, waarbij men hoopt te kunnen komen tot de stichting van een afdeling van de ze nuttige organisatie. burgerlijke stand PURMEREND. Geboren: Ine ke Louise, dochter van Pieter Har- tog en Anthonia Jacoba Bitter. André Louis zoon van Gerard Adriaan Visser en Maria van der Sande. Getrouwd: Johannes Baptist Torcque, 22 jaar en Gerritje Dem- mers, 18 jasr. ned. kath. vrouwenbeweging PURMEREND. De afd, Pur- merend van de R.K. Vrouwenbte- weging heeft een Mariadag gehou den. 's Morgens was er een alge mene H. Communie in de parochie kerk, waaraan vele leden deelna men, 's Avonds werd een vergade ring gehouden, waar behalve dat de hoogeerw. heer Deken L. J. J. Schamper een kort maar kernach tig woord heeft gesproken, waarin hij zijn gehoor opwekte om bij de jeugd het schaamtegevoel aan te kweken, heeft de eerw. pater Thar- cicius Meijnen O.C. een toepasse lijke toespraak gehouden. De vol heid van het leven ging verloren door EVa in het paradijs, doch God liet het leven weer redden door de vrouw bij uitverkiezing, de H. Maagd Maria. Gaan wij tot haar met al onze bekommernissen en zorgen en zij zal ons een troost en bijstand zijn. Mevr. Putter—Lim burg heeft de avond opgeluisterd door het zingen van verschillende liederen, o.a. zeer mooie Maria- liederen, waarbij bleek dat deze dame een zangeres van flink for maat was. De heer N. Brugge be geleidde op de piano. Het was een succesvolle avond. DE RIJP. Donderdag verga derde D. R E. O. in café Blokdijk. Na voorlezing der notulen volg de het jaarverslag van de secreta ris-penningmeester. Hieruit bleek dat het aantal leden momenteel is 65 senioren, 15 junioren en 24 adspiranten, bovendien bleek de penningmeester nog f 96,32 te heb ben overgehouden, voor het boek jaar 19471948. De post terrein-onkosten ver oorzaakte enige vragen, die door de penningmeester op duidelijke wijze werden beantwoord. De bestuursverkiezing bracht bij gebrek aan candidaten geen ver andering op. In de elftalcommissie werden in d'e door bedanken ontstane vaca tures, de heren Tromp en Abels gekozen. Bij de rondvraag informeerde de heer W. Woesteburg of het mogelijk was dat er leiders mee gaan bij uitwedstrijden, terwijl Sinkeldam en Verdonk het ge wenst achtten, dat er meer leden deelnamen aan de training. J. Timmer vraagt hoe ver het staat met de voorbereiding van de verloting, waarop de voorzitter mededeel, dat binnen afzienbare tijd met verkoop van loten zal worden begonnen. Nadat de voorzitter de heer G. Abels toegezegd had een en ander te onderzoeken wat betreft de mo gelijkheid van het voorgestelde, sloot hij deze vergadering op ge bruikelijke wijze. n.k.j.b. de rijp DE RIJP Vrijdag 29 October hield de afd. De Rijp van de NKJB een bijeenkomst in de zaal van den heer Blokdijk. Nol v. d. Bosch ver onderstelde in zijn betoog, dat ook hier wel moeilijkheden waren gere zen betreffende de vraag, hoe moe- ten wij ons winterprogram samen stellen. Hij wees in dit verband er vooral op dat goede leiders een eer ste vereiste zijn, dan alleen kan het doel van de NKJB nl. het leven op een hoger plan brengen door Gods dienstige en Culturéle ontwikke ling, bereikt worden. De Jongeren beweging moet men niet alleen als een ontspanningsmiddel zien, maar vooral als een orgaan waar men door onderlinge gedachtenwisseiing en door middel van sprekers, inzicht krijgt in de problemen van deze tijd, en welke richting men moet gaan, om tot betere maatschappe lijke verhoudingen te komen Bij het debat dat volgde, kwam duidelijk naar voren dat sommigen net doel van deze avond niet be- ?re??£'T °e bedoeling was nl. met de NKJB een orgaan te scheppen ïaArin groepen, zowel L.T.J K.AB. enz. ondergebracht kunnen worden, daar het in een kleine plaats nu eenmaal niet mogelijk is voor iedere groep een aparte jeugd vereniging op te richten. Juist deze samenbundeling vormt het grootste probleem bij het samenstellen van „^4Pro-gra,m' Men ginS deze avond echter in de goede richting. «JiL v?,4 siotw°ord betoogde de geestelijk adviseur dat sociale ont wikkeling toch geldt voor allen alleen technische onderwerpen moeten groepsgewijze behandeld worden. Wij hebben vanavond nog wel geen concrete plannen op kun nen maken, maar zijn er in ge slaagd, de juiste stemming te kun nen peilen, zodat hiermede reke ning gehouden kan worden. hond veroorzaakt motor- rvv- r. ongeluk DE RIJP Zaterdagmorgen reed een uit Amsterdam komend echt paar per motor aan de Rijperweg bij de melkfabriek „de Tijd" op een ?e weg overstekende hond De bestuurder raakte de macht over zijn stuur kwijt, tenge volge waarvan de motor over de kop sloeg. De duozitster liep alhoe wel hevig geschrokken, weinig let sel op. De bestuurder, die bij de heer Prikken werd binnengedragen bleek er ernstig aan toe te zijn, met een hersenschudding werd hij per ziekenauto naar een ziekenhuis in Purmerend vervoerd. Een echt we gefeest, het kend geslaagde Katholieke Volk Tot nu toe. Want dat zijn de bewi slagen, moeten i door de verwezc vele geuite wen: organisatorisch g slagen van het stateerd kunnen tiviteit in de afdi wijls nog veel ti groter wordt. Er is hard gew nisatoren, de spr en door de honc die luisterden, er 30 verslaggevers, vaak op hun pc bittere einde. N géén werk, te coi terdagmorgen 11 een, van 's midda voor zeven en v uur tot vijf min En dan Zondags tot kwart voor tv kwart voor vijf? op Zaterdag sche symbolisch: het voor twaalf! Er waren vele terdagsmorgens ii komst, die heel i naire zitting wer president van Sc Gielen met gouv de ere-loge. Ja de bolisch: het was politieke ervarini teriële moed en journalistiek leid Fransman al en niet zo lang gel kend het was bode dat Piet perstafel zat. Met protocollaii aparte zetels, wa; later over schriji V. P. zich het t collega professor „Hageveld", die c gelse pers vertegc deswege collega rijtje als de mini aan dg perstafel, omdat hij bij de Griffin kind in h tholic Herald" kr beschouwing ove manifestatie der tholieken op staat Romme was uit die Zondagvoormi vele ogenblikken ook weer geestig hij het beeld van te: men zei, dat P.v.d.A. in dezel maar dat de een wil en de ander Romme wil liever Utrecht, desnoods en dan tot den Bo: Maastricht, en nii als Piet van der 1 Ik hoop, dat u snapt, zonder vei dan is de aardigh Kraayvanger pi in het belangrijke dat woning heet. ons het eigen hui aantrekkelijk mak vrouw. „En de n mejuffrouw van I de bestuurstafel z dat anders, zei ir die hebbende delen niet. om ve mes te zorgen. W ring, die veel óp e geleek, veel schik Tot de debaters sen van allerlei en onverstandige, die tot het gilde dol was, scheen pleitte voor nog lastingen zo bijv. „cultuurgoederen" den Brink, die o.a ook serieus op zc zei met professors heid en wetenpcha heid. dat het hen dergelijke denkbei noeg waren doorj Villobrond t< Maandagmiddag broken in de villa Rhemenshuizen, b heer H. van Dril van Shell Nede brandweer uit W met de grote spu spuiten. De bover heel uitgebrand. E brand is onbekem is gered. Persoon dedet, zich niat vc Praehistoris In het Overijsse zijn bij het uitdie] wijk (zijvaart ii enige beenderen e de grond gevonder onderzoek de ove te zijn van een oer in de beenderen vroeger een gedee het riviertje de Re langs de grens naar het Meppelei woensdag HILVERSUM II 7.00 Nieuws; 7.1 8 uur nieuws; 9 9,35 Klassiek com recital; 11.30 Mu Nieuws; 13.15 IV 15.00 Radio Philha Voor postzegelve Voor onze jongens Klanken van Hav 19.00 nieuws; 19.45 nieuws; 22.15 Pia Raaf-Jacques Schu 23.00 Sweelinck k\ ting en Wilhelmu HILVERSUM I 7.00 Nieuws; 7.1 8.00 Nieuws; 8.51 vrouw; 10.20 Kc Voordracht; 11.00 12.00 The Rambler platteland; 13.00 Jeugdconcert; 15.0( Froukjes, seriehoc jeugd; 15.45 Voor Orgel; 17.30 Ned. 1 Nieuws; 18.15 Ned. Strijdkrachte 20.15 Operette me] Nederlands Verled Nim wegen; 22.45 23.00 Nieuws; 23.1 Politie-elftalNed Dansmuziek. Ldi

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2