Het Congres werkt en praat DE VERRE STEM (j RADIO EEN UURTJE TELEX MET HONDERDVIJFTIG JEEPS DWARS DOOR NEDERLAND R.K. BOND VOOR HET GEZIN Draverijen en rennen te Alkmaar D^(jaiil(e tekte oimjiw] tei baby g'uujüIlMiopKis naai Idiluek in Amecika... iRAlkfflaarwIflo^aai- se ailtuiiïövond gehouden.. Mtitato wordm per 1]ammojXjehjMriJ óA'dwüpk [kite? NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 28 October 1947 PAG. 3 Dingen die niet in de resolutie staan Lt.-kol. rilt in zijn met bont gevoerd vliegersjak Wilde zwijneninvasie wordt bedenkelijk Levensbehoeften J Een echt werkcongres is 't geWeest, het tot nu toe uitste kend geslaagde congres van de Katholieke Volkspartij te Utrecht. Tot nu toe. Want de vruchten ervan dat zijn de bewijzen van het wel slagen, moeten nog komen. Niet door de verwezenlijking van de vele geuite wensen, maar partij- organisatorisch gezien zal het wel slagen van het Congres pas gecon stateerd kunnen worden, als de ac tiviteit in de afdelingen, welke dik wijls nog veel te wensen overlaat, groter wordt. Er is hard gewerkt, door de orga nisatoren, de sprekers, de debaters en door de honderden deelnemers, die luisterden, en door soms 20 tot 30 verslaggevers, die schreven en vaak op hun post bleven tot het bittere einde. Noemt U het soms géén werk, te congresseren van Za terdagmorgen 11 uur tot kwart vqpr een, van 's middags 3 uur tot kwart voor zeven en van 's avonds acht uur tot vijf minuten voor twaalf? En dan Zondags weer van half elf tot kwart voor twee en van drie tot kwart voor vijf? Dat sluitingsuur op Zaterdag scheen even werkelijk symbolisch: het was vijf minuten voor twaalf! Er waren vele autoriteiten. Za terdagsmorgens in de eerste bijeen komst, die heel plechtig eerste ple naire zitting werd genoemd, zaten president van Schaik en minister Gielen met gouverneur Kasteel in de ere-loge. Ja dat was ook al sym bolisch: het was de synthese tussen politieke ervaring, jeugdige minis teriële moed en politieke flair. De journalistiek leidt tot alles, zei de Fransman al en ik heb, heus nog niet zo lang geleden, de tijd ge kend het was eigenlijk de Maas bode dat Piet Kasteel aan de perstafel zat. Met protocollaire kwesties en de aparte zetels, waar de kranten dan later over schrijven, breekt de K. V. P. zich het hoofd niet. Zo zat collega professor Zwartkruis van „Hageveld", die de Katholieke En gelse pers vertegenwoordigde en deswege collega op het zelfde rijtje als de ministers. Hij zat niet aan dg perstafel. Maar dat komt, omdat hij bij de Engelse Kardinaal Griffin kind in huis is en de „Ca tholic Herald" krijgt evengoed zijn beschouwing over deze machtige manifestatie der Nederlandse Ka tholieken op staatkundig gebied. Romme was uitmuntend op dreef die Zondagvoormiddag. Het was op vele ogenblikken machtig en dan ook weer geestig en raak. Zo waar hij het beeld van de trein gebruik te: men zei, dat de K.V.P. en de P.v.d.A. in dezelfde trein zitten, maar dat de een naar Rotterdam wil en de ander naar Amsterdam. Romme wil liever gezamenlijk naar Utrecht, desnoods tot Geldermalsen, en dan tot den Bosch en verder naar Maastricht, en niet naar Arnhem, als Piet van der Aa dat zou willen. Ik hoop, dat U de beeldspraak snapt, zonder verdere uitleg, want dan is de aardigheid er af! Kraayvanger pleit voor charme in het belangrijke sociale milieu, dat woning heet. Die charme doet ons het eigen huis telkens weer zo aantrekkelijk maken, net als bij de vrouw. „En de man dan", vroeg mejuffrouw van Lansschot, die aan de bestuurstafel zat. Met mannen is dat anders, zei ir. Kraayvanger, en die hebbende financiële mid delen niet. om veel voor hun char mes te zorgen. Waarop de vergade ring, die veel óp een mannen-eiland geleek, veel schik had. Tot de debatei-s behoorden men sen van allerlei slag. Verstandige en onverstandige. Zo was er een, die tot het gilde van wie niets te dol was, scheen te behoren. Hij pleitte voor nog veel sterkere be lastingen zo bijv. van100% op „cultuurgoederen". Professor van den Brink, die o.a. tot taak had, om ook serieus op zo iets in te gaan, zei met professorale onverstoorbaar heid en wetenschappelijke beschaafd heid. dat het hem toescheen, dat dergelijke denkbeelden nog niet ge noeg waren doorgedacht! Villabrand te Wassenaar Maandagmiddag is brand uitge broken in de villa aan de Laan van Rhemenshuizen, bewoond door de heer H. van Drimmelen, directeur van Shell Nederland N.V. De brandweer uit Wassenaar rukte uit met de grote spuit en twee baby spuiten. De bovenverdieping is ge heel uitgebrand. De oorzaak van de brand is onbekend. Het meubilair is gered. Persoonlijke ongelukken doder, zich niet voor. Praehistorische vondst In het Overijsselse dorpje Lutten zijn bij het uitdiepen van een oude wijk (zijvaart in de veenderijen) enige beenderen en een schedel in de grond gevonden, welke bij nader onderzoek de overblijfselen bleken te zijn van een oeros. De Wijk waar in de beenderen gevonden zijn, is vroeger een gedeelte geweest van het riviertje de Reest, dat thans nog langs de grens OverijsselDrente naar het Meppelerdiep stroomt, woensdag 29 october HILVERSUM II (415 M.) NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 8 uur nieuws; 9.00 Ziekenbezoek; 9,35 Klassiek concert; 11.00 Viool recital; 11.30 Musette-orkest; 13.03 Nieuws; 13.15 Metropole orkest; 15.00 Radio Philharm. concert; 16.00 Voor postzegelverzamelaars; 16.45 Voor onze jongens en meisjes; 17.30 Klanken van Hawai; 18.30 R.V.U.; 19.00 nieuws; 19.45 Engelse les; 20.00 nieuws; 22.15 Pianoduo André de Raaf-Jacques Schutte; 22.30 nieuws; 23.00 Sweelinck kwartet; 23.57 Slui ting en Wilhelmus. HILVERSUM I (301 M.). VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 8.00 Nieuws; 8.50 Voor de huis vrouw; 10.20 Kookpraatje; 10.45 Voordracht; 11.00 Non-stop progr.; 12.00 The Ramblers; 12.33 Voor het platteland; 13.00 Nieuws; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Jele van Sipke Froukjes, seriehoorspel voor de jeugd; 15.45 Voor de zieken; 17.15 Orgel; 17.30 Ned. Volksherstel; 18.00 Nieuws; 18.15 Vara-varia; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 20.00 Nieuws; 20.15 Operette melodieën; 21.15 Uit Nederlands Verleden: Marieken van Nimwegen; 22.45 Boekbespreking; 23.00 Nieuws; 23.15 Reportage Ned. Politie-elftal—Ned. Mil. elftal; 23.30 Dansmuziek. Ik zei al, dat er weinig dames waren. Dat is toch nog een tekort. Er waren veel jongeren. Dat was 'n goed teken. In zoverre had de afge vaardigde, die zo uit Oberammer- gau scheen te zijn weggelopen, ge lijk: de tegenwoordige K.V.P. lijkt met op de vroegere Staatspartij. Maar Romme merkte op: ik heb u vroeger nooit gezienEn er zijn toch heus nog een heleboel mensen, die er vroeger ook waren. Vergeet niet, dat zei Romme ook nog, dat de K.V.P. is wat ze is, dank zij het werk, dat de ouderen vóór ons heb ben gedaan. En het hele congres klapte. Ik geloof zelfs, de man uit Oberammergau ook. Andriessen opende en sloot. Wil lem Andriessen. Niet die van de muziek, al zit er ook wel eens mu ziek in de politiek en al zijn er wel eens vreemde accoorden in de K. V. P. Die ouverture van Andriessen op Zaterdagmorgen was best. En als de afdelingen nu een beetje minder ,.piano-an" doen, maar alle regis ters van haar activiteit opentrekken, dan zullen de vruchten van dit Congres schoon zijn en aan zullen de woorden, die de daden van de Katholieke Staatkunde vertolken, klinken als muziek voor millioenen. Een van de Dertienhonderd Er wias nog veel zonneschijn Tot 20 October Het droge en warme weer van Augustus zette zich in de maand September voort; de gemiddelde temperatuur was 3 gr. C hoger dan •normaal, terwijl de regenval 25 pCt. beneden het normale peil van deze maand bleef. Het droogst was het in het Noordwesten des lands. Het zonhige weer demonstreerde zich in het aantal uren zonneschijn, dat bijna even groot is geweest als het gemiddelde aantal in Augustus n.l. 190 uren. Ook in de eerste twee weken van October bleef het zach te weer aanhouden, al kwamen vrij veel koude nachten voor. Neerslag viel er zeer weinig n.l. slechts 6 mm tegenover 37 mm normaal. Het aan tal in de Bilt geregistreerde uren zonneschijn bedroeg 79 tegenover een gemiddelde van 52. De grote droogte in de afgelopen zomer ver hinderde velen om voldoende groen te uit te zaaien of te planten, zodat vergeleken met het vorige jaar de met groene beteelde oppervlakte kleiner is. De regen, welke in Sep tember is gevallen, was onvoldoen de om de achterstand in te halen. Uitgezonderd enkele producten als boerekool, witlof en schorseneren, vertonen de meeste te velde staande gewassen een matige stand. Vooral in Limburg stelt de ontwikkeling der najaarsgroenten teleur en is de stand doorgaans slecht. „a* ft- Voortgestuwd door 8 jet-motoren, die tezamen 32.000 p.k. kunnen ontwikkelen, maakte een vliegende vleugel-bommenwerper zijn maidentrip boven Amerika. De start vond plaats bij de Northtrop- fabriek, waar de machine is gebouwd. De vlucht ging naar de luchtbasis Musoc in Californië, waar het toestel verder zal wor den getest. (Van een onzer verslaggevers) Honderdvijftig jeeps heb ben een etmaal lang door Nederland gehotst. Over gebaan de wegen is de rit van Amers foort voor een auto en zeker voor het typisch gebouwde wagentje, dat tijdens de Afrikaanse veld tocht zo'n opzienbarend debuut maakte in de autowereld, naar Tilburg een peuleschilletje. Doch bij deze tocht was het beton en het asfalt taboe voor de deelne mers, merendeels militairen, die Vrijdagochtend officieel werden gestart door luitenant-generaal Kruis op het plein voor het start bureau „Hotel Monopole". Men had van het vertrek iets feestelijks gemaakt. Hier en daar wapperde een vlag, terwijl het mu ziekcorps van de huzaren zijn uiterste best deed om de mist weg te blazen. Dat gelukte wonderwel, want toen de hoogste chef van het leger aan de kapitein Kooy uit Scheveningen het sein tot vertrek ken gaf, scheen warempel een wa terig zonnetje over het bos- en lieidepanorama, dat als een eerste test gold voor de constructie der oorlogs- en vredesjeeps maar meer nog voor de rijkunst van de be stuurder. Het besturen van een jeep op mulle zandwegen met links en rechts een dichte bomenhaag is een karwei, die niet voor iedereen is weggelegd. Dat ondervond prompt een Amsterdams echtpaar, dat wel gemoed vertrokken was, maar nau welijks tien kilometer verder met jeep en al een salto maakte. De jeep hield het uit, de beide Am sterdammers ook. De paar schram metjes telden niet mee. Met een verfomfaaide bumper en een in gru zelementen geslagen schijnwerper werd de reis prompt vervolgd. Pre cies op tijd arriveerde de wagen met inhoud aan het eerste controle punt, Nieuw Millingen. Bomen en kuilen hadden op dit eerste stukje toch reeds slachtoffers gemaakt. Een knoestige eik had twee jeeps opgevangen, en wel zo hardhandig, dat de wagentjes geen lust meer gevoelden om verder te rijden. Twee uitvallers op de honderdvijf tig rijders betekenen echter niets. Via Kootwijk, waar een zandvlakte moest worden „genomen*, welkers de volksmond de naam heeft „moorval" te zijn, Putten, Zwolle en Enschede, belandde de jeep-ka ravaan tegen het middernachtelijk uur in Apeldoorn. Eén uur rust en dan in de nacht naar het Zuiden, over de Moerdijkbrug naar Bergen op Zoom. Snelheidsmaniakken moesten zich wel in toom houden, want volgens de voorschriften mocht er niet harder worden gere den dan 36 kilometer, een slakke- Posifie Nederlandse schepen „Kota Agoeng", RotterdamJava, 26 Oct. te 7.20 te Gravesend. „Kota Baroe", JavaRotterdam. 26 Oct. van Port Said. „Kota inten", 27 Oct. van Port Said naar Rotterdam. „Edam", 24 Oct. van Norfolk via Antwerpen naar Rotterdam. „Johan van Oldenbarnevelt", Ba taviaAmsterdam, 26 October van Port Said. „Maasland", 26 October van Bue nos Aires naar Rio Gande. „Noordam", 27 October van Rot terdam te New York. „Ruys", 25 October van Durban te Beira. „Tegelberg", 27 October van Ma- kasar te Singapore. „Westerdam" 26 October van New York te Rotterdam. gangetje, maar op het hobbelige terrein in een Egyptische duisternis hard genoeg. Verkleumd tot in het gebeente arriveerden Zaterdagmor gen de eerste jeep-rijders in de oude Brabantse vestingstad. On danks het met bont gevoerde vlie- gerspak rilde de luitenant-kolonel Scheffer, die het vorige jaar een der eersten was, van de koude: „En dan te weten, dat ik de volgende week om deze tijd in de Indische smoorhitte zit Een kop koffie, een sigaret, een bestuderen van het traject naar Tilburg, het eindpunt, dat een zgn. blinde route is, en de luitenant kolonel dook weer achter het stuur van de besmeurde maar nog altijd even opgewekt ronkende jeep. Voor de doodvermoeide rijders had de K.N.A.C.-organisatie een kilometer of tien voor de finish nog een ver rassing in petto, een klassements proef op een brok heidewoestijn, beginnende bij „Bosch en Duin". Daarna kon de karavaan, althans wat er van over is, de textielstad binnenkruipen, na een prestatietocht van 800 kilometer, welke gezien de hindernissen en het zware parcours, voor degenen ,die Tilburg hebben gevonden, inderdaad een prestatie is. u. De wilde zwijnen-invasie in Zuid-Limburg begint bedenkelijke afmetingen aan te nemen. Na de troep wilde zwijnen, welke mid den in Maastricht kon worden neergeschoten, blijken er toch nog overal van deze ongewenste gasten rond te zwerven in Zuid-Limburg In de nabijheid van Eijgelshoven is Vrijdag een troep van niet min der dan 21 wilde zwijnen gesigna leerd. Men heeft echter tevergeefs jacht op deze dieren gemaakt. Er zwerft ook nog als een z.g. „solitair" een enorme wilde zwijnenbeer, rond, die volgens mensen, die dit gevaarte hebben gezien, wel 175 tot 200 kilo moet wegpn. Bij een drijfjacht in de omgeving van Bunde en Geulle is eveneens een wild zwijn ontdekt. Het werd opgejaagd en aangescho ten, waarna het een tijdlang door de bebouwde kom van Bunde rond gedwaald heeft. Later is het beest weer naar het nabijgelegen bos te ruggekeerd en daar hebben de ja gers het met een welgemikt schot kunnen neerleggen. Koninklijke gift voor de Niwin H. M. de Koningin heeft een gift van f 20.000 ter beschikking gesteld van de Niwin voor haar Kerstpak ketten-actie. Bovendien schonk de Koningin een gift van f 50.000 voor de hospitaalzorg in Indië, vooral be stemd voor de aankoop van materia len voor radio-installaties en voor arbeidstherapie in de hospitalen c.q. huisvlijtartikelen in het algemeen. Veerboot Schiermonnikoog -Oostmahorn aan de grond De veerboot van Oostmahorn naar Schiermonnikoog is gister avond op de terugreis even buiten Schiermonnikoog aan de grond ge raakt. De passagiers zijn met een kleine boot weer aan wal gezet. Hedenochtend om 7 uur is de veerboot bij hoog water losgekomen en heeft de dienst hervat. In Midden Limburg Is een smokkelaarscomplot ontdekt. De voornaamste deelnemers werden ge pakt. Ze smokkelden koei en over de grens. Een zo'n smokkelkoe voelde zich zeker ook niet safe, dat hij zo maar mee hielp. Hij stapte de grens over en ging er vandoor. De Belgi sche controledienst kwam er aan te pas en vatte de koe bij de horens. i)e Van middag is op de straatweg HengeloEnschede de be kende Ned. industrieel A. M. Dikkers, o.a. directeur van de Kopergieterij, Ap- pendagefabriek G. Dik kers en Co N.V. bij het oversteken van de straat door een personenauto ge grepen en onmiddellijk ge dood. In den Haag liep een mannetje over straat. Plotseling kreeg hij het op zijn heupen. Brak in in een perceel, pakte f4000 en te Amsterdam. H: De Mi nister van Justitie heeft in gesteld een commissie met opdracht een onderzoek in te stellen naar de wense lijkheid van reorganisatie nog meer mee en smeerde 'm weer. Dat was een eigenaardige meneer! Het eerste Roemeense schip na de bevrijding is gisteren de haven van Rotterdam binnengelopen. Het is het ss. „Ardual" met een lading van apa- thiek en cola phosphaat voor de Pernis fabrieken der voogdijraden en even tueel voorstellen te doen omtrent het plan waarop zulk een reorganisatie dient te worden gesteld. De aangestelde commissie kan het daar voorlopig weer mee stellen, Bij K.B. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau: W. F. Rooyen, pas toor van de parochie St. Urbanus te Bovenkerk. Walcheren moet opnieuw beplant worden. Hare Ma jesteit de Koningin wil nu haar plantsoen uit de kwe kerijen op het Loo be schikbaar stellen voor dat doel om op haar wijze bij te dragen tot herbeplan ting van Walcheren. ïjc Bij wege van rechtsherstel is bij K.B. van 13 October 1947, aan mr. J. Linthorst Homan, op zijn verzoek, gerekend met ingang van 15 April 1945, eervol ont slag verleend als Commis saris der Koningin in de provinci'e Groningen, met dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen diensten. KRING VLL. Dezer dagen hield deze bond een kringvergadering in Het Gulden Vlies te Alkmaar. Naast enkele zakelijke medede lingen en discussie over proble men als Kinderuitzending, het woningvraagstuk, het inzetten van militairen voor de oogst e.d., vorm de de rede van de Bondsvoorzitter Van Meegeren de hoofdschotel de zer vergadering. Na een kort overzicht van het •vel en wee van de Bond in en na de oorlog stelde hij de vraag: Heeft <-nze Bon<j een eigen taak? Behoort deze taak niet bij de K.A., de K. B. e.a.? Zijn antwoord' luidde 'kort en kernachtig: Het belang van het gezin is zó primair, dat een afzonderlijke organisatie nood- aak is. In deze rotte .tijd verdient elke poging daartoe de volle me dewerking van alle zijden. Andere organisaties hebben vanzelfspre kend een taak t. o. v. het gezin, doch slechts als onderdeel. Zij dienen elkander in onze Bond te ontmoeten. Zo de stands-organisaties elk voor zich hun acties t. o. v. het gezin zouden ontplooien, zou toch -■en coördinerend orgaan nodig zijn. Dit kan in onze Bond gevon den worden. Volgens het woord der bisschoppen zelf heeft de Bond voor het Gezin een eigen taak naast die der vakorganisaties. Na déze inleiding ging de Bonds voorzitter over tot een behande ling van practische punten, die door een actief afdelingsbestuur ontwikkeld en uitgevoerd kunnen worder.. Hij deed dit door dieper in te gaan op de natuurrechten voor het gezin zelf. Hef gezin heeft recht op bescher ming tegen immorele toestanden. Ook de overheid dient dit te besef fen. Het is onze plicht op te komen tegen amusements-overlading, d'och ook te waken voor een behoorlijk peil er van. Steun aan K.F.A. Maatregelen bij baden, kamperen enz. Bij het negatieve mag echter niet worden stilgestaan. Positief dienen mogelijkheden voor verant woord amusement te worden over wogen en uitgevoerd. Het gezin heeft recht om te wo nen in woningen, aangepast aan de functie van het gezin. Evenals de school behoort ook de speeltuin aan dë ouders. Het nauwste contact tussen school,' jeugdbeweging, gezin en kerk is een vereiste. Het streven naar een eigen wo ning dient gestimuleerd te wor den. Ook de woningproblemen voor onze ouden van dagen vragen on ze aandacht, tevens de kwestie van huurbijslag e.d. Het gezin heeft recht op hand having van een redelijk levens peil. Verhoging van de kinder bijslag, tevens voor de kleine zelf standigen. Doorvoering der sociale verzekering oök voor zelfstandi gen, die door hun kindertal boven de loongrens liggen. Kindertoeslag buiten de belasting. Een billijke schoolgeldregeling, 't Geheel werd hier met uiterst practische spre kende cijfers toegelicht, waaruit ten volle bleek, welke acties in dit verband verantwoord zijn. Gewe zen werd nog op reductie bij de spoorwegen, steun aan weduwen en wezen, het belang van studie beurzen en fondsen. Tenslotte behandelde spreker nog het recht op bescherming van het moederschap. Gezinshulp, ge zinszorg, uitbreiding huishoud- onderwijs. Een groots plan is ontworpen tot het houden van een gezins congres in Mei 1948. Er is nauw contact met partij en regering. De Voorlopige uitkering aan invalide zeelieden Overwegende, dat met de tot standkoming van de wet tot in voering van een buitengewoon pensioen voor zeelieden-oorlogs slachtoffers, alsmede voor hun na gelaten betrekkingen, nog geruime tijd gemoeid zal zijn. heeft de mi nister van verkeer en waterstaat bepaald, dat in dringende gevallen ter beoordeling van de minister, een voorlopige uitkering kan wor den toegekend aan invalide zeelie den, alsmede aan nagelaten be trekkingen van omgekomen zeelie den, als voorschot op het buiten gewoon pensioen, waarop na dé totstandkoming van de wet bui tengewoon pensioen voor zeelie den-oorlogsslachtoffers, alsmede voor hun nagelaten betrekkingen, recht zal worden verkregen. Parlementsverkiezingen in Zwitserland De uitslag van de verkiezingen voor de Zwitserse nationale raad is als volgt: Vrijzinnigen 51 (voorheen 47); soc. democraten 48 (55); katholie ken 44(43); boerenpartij 21 (22); onafhankelijken (Duttweiler) 8 (6); communisten 7 (1); democraten 5 (6); liberalen 7 (8); partijlozen 2 (6). Een zetel is nog onbeslist. Deze komt aan de-vrijzinnigen of aan de socialisten. steun van de Bond zal echter slechts kracht bezitten door het grote aantal, dat bij haar is aan gesloten. Nieuwe afdelingen moe ten worden opgericht, bestaande versterkt. De spreker raadde aan nu eens de aan alle afdelingen verzonden circulaire te bestuderen: „Wat een actief bestuur kan doen". Bergen werk vallen nog te verrichten. Hij sloot zijn gloedvolle en tooh met humor doorspekte rede met de woorden van J. de Witt: „Doe slechts één ding tegelijk maar doe dat goed." Na een welgemeend woord van dank aan „Vader" Van Meegeren en een opwekking tot verhoogde activiteit aan dë afdelingen sloot de kringvoorzitter deze belangrij ke vergadering. Opnieuw treinongeluk in Engeland Een trein is bij Berwick on Tweed uit de rails gelopen, waar bij drie wagons van de spoordijk zijn gestort. De politie te Berwick deelde med'e, dat het aantal slachtoffers vermoedelijk zeer hoog is. Een golfclubhuis is als eerste hulpcentrum ingericht. Het ziekenhuis te Berwick is thans dermate in beslag genomen dat de telefoon door een der lichtgewon de treinpassagiers werd bediend, daar er niemand anders beschik baar is. Hij deelde mede, dat hij niets anders kon zeggen, dan dat het ziekenhuis druk doende was met het helpen van de zwaar gewonden. later werd door spoorwegfunc tionarissen meegedeeld, dat zeven personen om het leven kwamen én 70 werden gewond. Gezien de gegeven sport was het jammer dat de belangstelling zo ge ring was. Aan de eerste course werd deelgenomen door 12 paarden, 14 stuks lieten verstek gaan en J. v. d. Berg won op schitterende wijze met Larrikin. De heer D. de Graaf won de herrijderscourse met Freddy Scott. Sweepstakes L (hengsten) was voor Louis Axkit in handen van W. H. Geersen. De Heatprijzendraverij werd in twee heats gewonnen door Juliana Hanover in handen van B. H. de Jong. Sweepstakes L. (merriën) bracht Lady Ruth B de overwinning. De handicap-draverij internatio naal werd op keurige wijze gewon nen door John zwaar bedreigd door Calument Don Ju^» De ren voor am; u-ices werd ge wonnen door mej. L. Wagenaar ter wijl de volgende ren werd gewon nen door Funiculaire berijder F. Delbrasseusse. Na de sweepstakes en Ren voor dames werden de winnaars der sweepstakes een lauwerkrans en Mej. Wagenaar een bloemhulde uit gereikt door de voorzitter van „Vooruit". De uitslag is ajs volgt: 1. Gonny D-Prijs. Prijzendraverij voor paarden, welke nog geen f1000 hebben gewonnen. Afstand 2040 M. Ingeschreven 26 paarden, opgeko men 12 paarden. Larrikin, eig. Mevr. J. R. Post, rij der J. M. v. d. Berg, afstand 2000 M. tijd 3.094 K.M. tijd 1.347. Lord Gregor, rijder J. van Leeuwen Jr. afstand 2060 M. Klossy Silk, rijder L. Combee afstand 2060 M. 2. Hollywood Nimble-Prijs. Prij zendraverij internationaal voor paarden, welke f5000 of meer heb ben .gewonnen. Afstand 2040 M. Voor amateurrijders. Ingeschreven 16 paarden waarvan 8 aan de start verschijnen. Freddy Scott, eig. en rijder S. de Graaf, afstand 2100 M. tijd 3.068, K.M. tijd 1.29. Irene Frances, rijder G. v. d. Wal afstand 2020 M. Le Ca- nigou, rijder Meinardi afstand 2120. Hollandia Hanover en Integrity Scott werden uitgeschakeld wegens onregelmatig draven en galopperen. 3. Vlinder-Prijs. Ren Handicap B. Voor paarden van 3 jaar en ouder. Afstand circa 1900 M. Voor Amatri- ces. Pipelette gewicht 73 kg. Mej. L. Wagenaar tijd 2.08. Orema ge wicht 73 kg. Mej. Stuit Chanson d' Amour gewicht 66 kg. Mevr. C. Heugens. 4. Sweepstakes L. (Hengsten) Draverij van meet voor Nederland se hengsten geboren in 1944. Af stand 2000 M. Er wordt op de vlag gestart. Ingeschreven 9 paarden. Opgekomen 7 paarden. Louis Axkit, eig. B. Jansen, rij der W. H. Geersen afstand 2000 M. tijd 2.55, K.M. tijd 1.275. Leo Axkit, eig. C. Hofdijk, rijder J. Wagenaar, afstand 2000 M. Lee Axkit eig. Stal Minerva, rijder M. Vergaij, afstand 2000 M. Larrikin werd wegens on regelmatig draven als 3e aankomen de uitgeschakeld. 5. Ipic Gregor-Prijs. Heat-prijzen- draverij voor Nederlandse paarden, welke f1000 doch nog geen f6000 hebben gewonnen. Afstand 1640 M. Zonder puntentelling. le Heat deelname 12 paarden. Ju liana Hannover, afstand 1640 M. tijd 2.559. K.M. tijd 1.29. Klazina Axkit afstand 1680 M. Kitty Gregor afstand 1660 M. Gedistancieerd wer den Jacqueline O, Junior Axkit, Jay Mc Gregor, Kitty K., Importeur en K Friezin. 2e Heat deelname 6 paarden, te vens beslissende heat. Juliana Ha nover, eig. R. Bosma rijder B. H. de Jong, afstand 1640 M. tijd 2.58, K.M. tijd 1.30. Kitty Gregor eig. C. Silver rijder A. R. Nottelman, afstand 1660 M. Karnac, eig. en rijder J. de Vlie ger, afstand 1680 M. 6. Wespen-Prijs. Handicap-Ren. Voor paarden van 3 jaar en ouder. Afstand circa 2000 M. Funiculaire eig. Mevr. H. Dek kers, berijder F. Delbrassinore, ge wicht 66 kg. Tijd 2.152. Nisouka, eig. Stal Groenendaal, berijder G. J. Riem, gewicht 65 kg. 7. Sweepstakes L. (Merriën). Dra verij van meet voor Nederlandse merriën, geboren in 1944. Afstand 2000 M. Er v^ordt op de vlag ge start. Deelname 10 paarden. Lady Ruth B, eigenaar en rijder H. de Vries, afstand 2000 M„ tijd 3.0G KM-tijd 1.33. Lady Deter, eig. J. Gorjarts, rijder J. M. v. d. Berg, af stand 2000 M. Lady Zora, eig. en rijder J. Wagenaar, afst. 2000 M. 8. Judge's Dochter-prijs. Handi cap-draverij internationaal. Basis I.32. Afstand 2640 M. Ingeschreven 22 paarden, deelname 13 paarden. John D, eigen Stal Heidezicht, rij der W. H. Geersen, afstand 2640 M„ tijd 3.576; KM-tijd 1.30. CEiVIEDER die werkt, moet zo veel verdienen dat hij in zijn redelijke levensbehoeften ook redelijk en behoorlijk kan voorzien. Wat zijn levensbe hoeften? Dat zijn die eisen, wel ke onze menselijke natuur ons stelt, om ons in het leven en het bestaan te houden. De allereer ste zijn die van voedsel en kle ding e.d. Elk mens, elk gezin heeft daar een recht op en het is de taak van de burgerlijke over heid te zorgen, dat hieraan kan worden voldaan. Daarnaast, naast deze allereerste eisen, be staan ook inderdaad nog andere redelijke eisen, die een mens niet alleen in het leven houden, maar hem het leven ook ver aangenamen. Dat geldt niet en kel voor de man met de hoed; ook de "man met de pet heeft daar recht op. Ook hem komt dat toe. Wees gerust, goede huisvrouwen maar vergis u niet. Lees in uw krant geen din gen, die Marcus niét schrijft. Marcus heeft, wat dat betreft, niemand, ook geen arbeider, op zijn vingers getikt. Wat beweert Marcus dan wel? MARCUS flytar SittKl <««proo« Zuigelingensterfte in België baart zorg De Belgische minister van volksgezondheid, Verbist, heeft verklaard, dat de kindersterfte in België een zeer ernstige vorm heeft aangenomen. Tegenover ieder Nederlands kind, dat in het eerste levensjaar sterft, overlijden er in België twee. Dit is een gevolg van het feit, dat in België het on derzoek voor de geboorte en de zuigelingenzorg minder goed zijn dan in Nederland' dat door haar bijzondere instellingen jaarlijks meer dan 5000 babies redt. FEUILLETON door PETE FALCON 45. „Toch een bliksems interessante stad," merkte de inspecteur op. „Wij Amerikanen, met ons bloembollen en Volendammers-complex hebben er eenvoudig geen idee van, dat Ne derland een stad bezit, die al aardig naar de millioen inwoners begint te lopen. Had jij er enig idee van Fred?" „Een beeld had ik me er natuur lijk niet van kunnen vormen," ant woordde Fred. „Maar ik stond er misschien wel anders tegenover dan iii, doordat mijn vader mij veel van dit land heeft verteld. Zo heb ik altijd links en rechts verteld, dat die bloembollen maar een kwestie zijn van een bepaalde streek bij de kust gedurende enige weken in het voor jaar en dat 99.9 procent van het volk hier net zo gekleed gaat als wij. Dus geen pofbroeken en klompen, zoals ze bij ons denken." „Inderdaad als je dat hier zo hekiikt, dan speur je een zekere in timiteit een sfeer, die herinnert aan een oude stad. een stad met 'n verleden en Deze lofrede werd wreed door Fred onderbroken door de vraag: „Neem me niet kwalijk, ik ben natuurlijk heel gevoelig voor deze waarderende woorden ten aanzien van het land mijner vaderen, doch speur je niets van die gravin of van Finnemore en zijn bende?" „Zeer geestig, mijn jongen," zei de inspecteur, „maar die lieftallige schone zijn we bij de uitgang van 't vliegveld spoorloos kwijt geraakt en de agenten van de ambassade hebben niets van de heer Finnemo re ontdekt om de eenvoudige re den, dat het vliegtuig hier niet is gedaald. Nietwaar op deze feiten zinspeelde je toch min of meer, toen je me vroeg of ik behalve de schoonheid van de oude stad, nog iets anders speurde?" „Dat spreekt vanzelf," knikte Fred driftig. „We kunnen toch maar niet zo blijven zitten. Of ben je miss Re gan soms vergeten?" Burns trok de wenkbrauwen op. „Daar behoef je niet bang voor te zijn. Ik heb soms perioden, dat ik niet direct alles vertel, ook niet aan jou als mijn assistent. Maar je kunt er rekening mee houden, dat alle agenten van onze ambassade bezig zijn inlichtingen in te winnen. Ik heb afgesoroken over een paar uur te verschijnen." „Dan is het vanzelfsprekend goed," zei Fred kennelijk opgelucht. „Je blijkt me niet helemaal te vertrouwen." grinnikte de inspec teur. „Jij denkt zeker, dat ik hier zo zonder meer werkeloos zat en de hele zaak maar een poosje liet rus ten." „Welnee, Wil," protesteerde Fred. „Neem me maar niet kwalijk ik ben aan die werkwijze van jou nog niet gewend tenslotte ben ik een grdentje in het vak." „Ik wil je nog wel een gedachten- gang van me verklappen," vervolg de Burns. „Ik heb me afgevraagd of we niet op een andere wijze in het oog worden gehouden. Om dat te achterhalen heb ik alle voorbij gangers en allen, die achter ons lie pen, zo scherp mogelijk opgenomen, maar tot dusverre niets ontdekt." „Dat is waar ook," zei Fred. „Daar moeten we ook nog rekening mee- houden." „Terwijl ik nu vol belangstelling naar die Stadsschouwburg keek, heb ik ook geprobeerd iemand te ontdekken, die een bijzondere be langstelling voor ons aan de dag legt, maar Burns kreeg geen gelegenheid deze zin te voltooien, want Fred gaf hem een hevige duw tegen zijn elle boog en wges sprakeloos naar de overzijde van het plein. De inspec teur keek in de aangewezen rich ting, sprong op, doch ging onmid dellijk weer zitten. Aan de andere kant, in de scha duw van het schouwburggebouw liepMary Regan, in gezelschap van een dame. De dochter van de Amerikaanse radio-magnaat, bleek zich uitstekend te amuseren, want ze lachte opgewekt en voerde een druk gesprek met haar begeleidster. Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3