HE" Goed geslaagde bijeenkomst van de R.K. Middenstandsbond Het Wit-Gele en het Witte Kruis □aan intensiever samenwerken Nijverheidsonderwijsproblemen NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 29 October 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Propagandarede van Jan Bakker Tweehonderdste lid geboekt Een Ier over Ierland Onze agenda J Stremming Friese brug te Alkmaar Het zilveren jubileum van meester Oud Afd. Zijpe-Callantsoog van het Witte Kruis Rede van Minister Gielen op Congres te Utrecht MANIU HEDEN VOOR ZIJN RECHTERS Nederlands tankschip gestrand WENSEN VAN LAND- EN TUINBOUW UIT BEEMSTER EN OMSTREKEN Amsterdam, De Afsluitdij „Morituri tf Amsterdam, of Enkh Dinsdagavond sprak op de vergadering ijpn de R.K. Mid denstandsbond in Hotel Kinheim te Alkmaar de heer Jan Bakker over de dreigende gevaren voor de myldenstand. De spreker begon met een woord van dank aan het adres van de enkele dames, die met hun echtgenoten mee waren gekomen om deze avond bij te wonen. Nog meer moeten ze dit doen, want de strijd, die de middenstand heeft te voeren, raakt ook haar, raakt ook haar gezinnen. Het gaat niet goed!! Vergelijken we eens Mei 1945 met October 1947. In 1945 geschal cn ge jubel, muziek en zang, vlaggen en veel moed voor de toekomst. In September 1946 bij de opening der Staten-Generaal een troonrede, die vol staat met goede en grote be loften, ook voor de middenstand, die met name cr in genoemd wordt. En October 1947? Na twee cn een half jaar vrede? Een verscheurd Nederland, waar in de middenstand steeds meer het kind van de rekening is. Een eco nomisch ontwrichte wereld die de problen.en voor etn groot deel uit vecht op de rtggen van dc midden stand, die, va.'gent prof. Brouwer, nu niet meer ooi verdere uilF<-r- singen vatbaar is. Al die tijd hebben we onafgebro ken in de stormhoek gestaan en tot nu toe hebben we al die stormen weten te trotseren. Maar nu? Nu komt de eindfase van de strijd: de zegekroon van de over winning of de totale uitschakeling uit ons bedrijfsleven. En om in de laatste ronde sterk en pal te staan, hebben we alle leden, die deze be langen aangaan, nodig. We hebban hen bitter en broodnodig in deze strijd om de eindbeslissing. Sommigen ontevreden Want sommigen in de wereld van vandaag zijn ontevreden, terwijl anderen werKloos toezien en het schijnbaar goed hebben. Deze zijn de pietleuterige, egoïstische zaken mensen uit onze kringen, die alleen op zichzelf letten en geen gehoor geven aan de oproep van de bis schoppen, wier brieven ze in de dagen der bezetting met handen geklap hebben aangehoord. Onze bond telt 35000 leden, doch dat is slechts 30 pet. van de middenstan ders. En we gaan gebukt onder zulk een last, dat we allen nodig hebben in onze zware strijd om het bestaan e» om de zege van de eindvictorie. We msisen een kinderbijslagrege ling voor de zelfstandigen, we moe ten opkomen tegen de verhoogde omzetbelasting,; wij mogen wel op brengen, doch niet meedelen van de profijten. In middenstandskringen wordt te veel gedacht om zichzelf en aldus vergeet men op te komen voor an deren, die gebrek lijden en onder kommer gebukt gaan. In felle woor den laakte Jan Bakker het gedrag en de handelwijze van deze on sociale middenstanders, die wel pro fiteren van de successen, die onze voorvechters in eindeloze bespre kingen en in werken, des nachts zowel als overdag, hebben bereikt. Zij mogen niet langer werkloos blij ven toezien, doch moeten opgeno men worden in de wintercampagne van 1947-1948. die een goede prijs- en loonpolitiek wil voeren en een bestaan, een redelijk bestaan, wil verschaffen aan alle zakenlieden. De komende debatten De komende debatten bij de rijks begroting in de Kamer zullen aan tonen. dat niet tevergeefs pamflet ten ziin verspreid, dat niet tever geefs tientallen van sprekers rond trekken door dorpen en steden, om alle middenstanders te verenigen in een sterke bond van strijders, die op zullen komen voor onze gezamen lijke belangen. We moeten als één man optreden en met het bestuur meestrijden vóór een betere toepassing van de Ves tigingswet, tégen het cadeaustelsel, tégen de verhoogde omzetbelasting, die niet doorberekend mag worden op het product. on het nroduct. En leven, dat is alt.iid strijd. Een warm applaus bewees, dat de woorden niet tevergeefs gesproken zullen zijn en dat men het in Alk maar zal gaan menen. Wat het verdere verloop van de BRIEVENBUS POSTKANTOOR In verband met de wederopenstel- ling van de doorgang bij de Grote Kerk zal de hang-brievenbus, die is aangebracht in het Waaigat hoek Gasthuisstraat, binnenkort worden verwijderd. De poststukken kunnen vanaf heden wederom worden ge deponeerd in de brievenbus, die in de muur van het postkantoor (zijde Waaigat) is aangebracht. HET BEROEMDE PARIJSE BALLET IN ALKMAAR Maandag 3 November komt onder leiding van Jean Weidt het „Ballets des Arts de Paris" een enkele voor stelling in Alkmaar geven. Niet minder dan 20 dansers en danse ressen werken hieraan mede. O.m. wordt „Abel en zijn broeders", ballet in twee delen met muziek van Pon- chielli Tschaikowski, ten tonele ge bracht. Dit ensemble kreeg op het Intern. Balletconcours 1947 de eerste prijs en gouden medaille. Deze op balletgebied zeer bijzondere gebeur tenis verdient een uitverkocht huis. KATH. LEESBIBLIOTHEEK Het bestuur van de Kath. Lees bibliotheek, Laat 194, Alkmaar, ver zoekt ons te willen mededelen, dat op Zaterdag 1 November a.s. (Aller heiligen) de bibliotheek gesloten >s. DE JONGEMANNEN- CONGREGATIE KRIJGT DE SCHULD! Er doen geruchten de ronde, dat de kapel van de Eerw. Zusters op de Oudegracht moet worden uitge breid, in verband met de massale opkomst van de K.J.M.V-ers, de Kajotters en de Verkenners (boven de 17 jaar) in de Jongemannen- congregatie. Dit i3 een zeer goed teken! Ouders, spoort uw zonen, die tot nu toe in gebreke bleven, aan om vanavond 7.30 uur ook aanwezig te zijn. Het is de moeite waard! vrij goed bezochte vergadering be treft, het volgende. Het overleden lid, de heer Smo- renberg werd met gebed herdacht. Voorts kon deze avond het 200ste lid geboekt worden; het was dhr. C. Schotvanger, die met een spe ciaal woord door de voorzitter, de beer Putman in de kring der katho lieke middenstanders werd verwel komd- spr. hoopte dat het niet bij het 200ste lid zal blijven, doch dat het ledental tot het dubbele mocht worden_ opgevoerd, waarvoor de speciale" propagandacommissie haar beste beentje zal voorzetten. De heer Kughe Jr. maakte van deze gelegenheid gebruik een pro pagandistisch woordje te spreken voor de K.J.M.V., die vooral door de militaire dienst een belangrijk aantal leden heeft verloren; spr. wekte de oudere middenstanders op hun zonen te laten kennis maken met de K.J.M.V., waarvoor van avond een goede gelegenheid be staat, nu afscheid genomen wordt van een der meest actieve K.J.M.V.- ers, de heer Boots; de bijeenkomst wordt vanavond opgeluisterd door muziek van de heer van Engelen. Ook de sanering van de melkhan del kwam ter sprake; op de discus sies komen wij morgen in een af zonderlijk artikel over dit vraagstuk terug. Mededeling werd gedaan van het bedanken van het bestuurslid, de heer A. de Jong, 2de penningmees ter; in de vacature zal op een vol gende vergadering worden voor zien. De leden werden nogmaals aan gespoord op Allerheiligen te slui ten, terwijl het bestuur zal trach ten voor Vrijdagavond verlen ging van het sluitingsuur te krij gen. Ook de werknemende mid denstand wordt opgewekt de feestdag van Allerheiligen als 'n Zondag te vieren. De Voorzitter deelde voorts me de, dat het St. Nicolaasfeest voor de kinderen doorgang zal vinden en wekte de leden op ten spoedigste te reageren op de circulaire, die zij hierover zullen ontvangen. Voor de ouderen zal na de Advent eveneens een gezellige avond worden georga niseerd. Nadat hij verslag had uit gebracht over de centrale raads vergadering, deelde de voorzitter mede, dat binnenkort zal worden overgegaan tot oprichting van vak afdelingen voor slagers, textielhai- rielaren en Horecabedrijven. De Geestelijk Adviseur sprak een propagandistisch woordje voor de katholieke volksuniversiteit in op richting en het weekend in het Re traitehuis te Bergen, dat daar op initiatief van de K.A. wordt gehou den en waarbij speciaal het gevaar van het communisme onder de loupe zal worden genomen. Tenslotte volgde op deze geani meerde vergadering nog een gezel lig samenzijn. Op de eerste bijeenkomst van het seizoen 1947'48 van het Ge nootschap Nederland-Engeland, die gisterenavond' in de Harmonie werd gehouden, sprak dr. A. N. Jeffares over zijn geboorteland. De voorzitter van het Genootschap de heer G. A. M. Snijders, deelde mede, d^J het in de bedoeling ligt :n het vervolg te trachten meer malen sprekers uit Engeland zelf te inviteren, ondanks de moeilijk heden, die daaraan verbonden zijn. Dr. Jeffares, doctor in de Let terkunde, professor aan de Gro ningse Universiteit, sprak over Ierland. Ierland', het eiland achter het grote Engeland, is in Nederland weinig bekend; en tooh is haar ge schiedenis en literatuur belangrijk en interessant genoeg om er meer over te weten. In zijn overzicht in grote lijnen van de geschiedenis van zijn land, behandelde de spreker de ver schillende perioden van groei en verval, van opkomst en neergang van een volk, dat steeds het meest te lijden had van haar meest na bije buur. Tot aan de elfde eeuw verscholen achter de brede rug van Brittaonia, beleefde zij haar gouden tijd, totdat de inval der Normandiërs in Engeland ook hqpr isolement verbrak, en de tijd van strijd om vrijheid' en onafhanke lijkheid begon Oorlog na oorlog en zelfs na de Act of Union in 1800 Cinema: „De Verdachte", vol wassenen. Victoria: „Gejaagd in de nacht", 18 jaar. Harmonie: „Walvis in zicht", 14 jaar. A.B.T.: „Mijn meisje is een gangster", 14 jaar. Gulden Vlies: 8 uur K.A.B., „De Blauwe Kamer". braken er nog herhaaldelijk op standen uit tegen Engeland, voort komend uit de gevoelens van bit terheid ten opzichte van dit land En toen in 1910 eerst de eigen lijke bevrijding kwam, verdeelde Ierland zich in tweeën, Noord en Zuid. Sinds zijn de gevoelens van het Ierse volk jegens Engeland meer soepel geworden, en in de laatste oqrlog heeft zij de proef van haar vrijheid en onafhanke lijkheid afgelegd. Talloze Ieren schaarden zich onder de vlag van het Britse leger. Vervolgens gaf spreker een overzicht van Ier- land's literatuur, dat werken heeft voortgebracht, die hun plaats verdienen onder de scheppingen der groten, zowel de epen uit de periode van de zevende tot twaalfde eeuw, als de werken van een Swift uit de Anglo-Ierse pe riode. Op buitengewoon geestige wijze behandelde spr. zijn onderwerp. En zijn bewering, dat de Ier gaar ne speelt met woorden, staafde hij met talloze bewijzen uit eigen mond. Het Ierse volk is niet makkelijk te begrijpen, het begrijpt zichzelf niet helemaal, hoe zal een yreem- deling het dan begrijpen. Toch heeft d'r, Jeffares een tamelijk sprekende schets getekend van de Ier, misschien niet zo zeer om wat hij vertelde, als om hoe hij het vertelde, hetgeen de heer Snijders, toen hij de bijeenkomst sloot, uitdrukte, toen hij de alge mene dank en waardering uitsprak voor de „zeer Ierse spreker over Ierland". Naar de A.N.W.B. verneemt, zal de „Friese Brug" over het Noord- Hollands Kanaal te Alkmaar, in ver band met herstelwerkzaamheden, in de nacht van 30 op 31 October van 23 uur tot 6 uur voor het verkeer gesloten zijn. Het doorgaande verkeer, tot een totaal gewicht van 3 ton,, zal gedu rende de stremming geleid worden over de 400 M. Zuidelijker gelegen Schermer vlotbrug. geslaagd Onze stadgenoot de heer B. J. A. Pels slaagde aan de Technische Ho geschool te Delft voor natuurkundig ingenieur. biljartcompetitie De uitslagen van de afgelopen week luiden alsvolgt: A. Onder Ons Amr.Optimisten 62 B. DriesprongOnder Ons C'cum 82 Volharden—Excelsior 0-10 C. OptimistenVolharden 64 Excelsior A.Gekr. Valk 82 Drie RuitenExcelsior B. 64 Z.E.K.Z.—Onder Ons 6—4 D"1- Lindenhoek A.—Optimisten 64 Alcmaria A—Driesprong A. 2—8 Drie Ruiten—Excelsior 64 D-2 VolhardenDrie Ruiten B. 28 Onder Ons—Lindenhoek 82 Driesprong B.Harmonie B. 73 Panthatlon-cadre 57/2. A. J. de Wit—C. Honing 0—2 J. Moeijes—G. Wessels 2—0 Driebanden: A. J. de Wit—C. Honing 2—0 J MoeijesG. Wessels 02 De stand per 27 Oct. 1947 is als- volgt: A »kl acqp' 1. Optimisten 935 115 4 0 4 8 2. Drie Ruiten 941 122 4 0 4 8 3. Onder Ons Amr. 739 127 4 0 4 8 B"kl3SS6" 1. Excelsior 2105 422 14 0 6 28 2. Volharden 1300 306 8 0 7 16 3. Alcmaria 1306 365 8 0 7 16 4 Driesprong 1148 293 6 1 8 13 5. O.O.C'cum 1222 286 3 1 11 1 C-klasse* 1. Onder Óns 1231 407 10 0 5 20 2. Excels. B. 1177 353 9 1 5 19 3. Optimisten 1207 425 7 1 7 15 4. Z.E.K.Z.? 1034 480 7 1 7 15 5. Drie Ruiten 1217 373 7 0 8 14 6. Volharden 1027 419 7 0 8 14 7. Excelsior A. 842 243 5 1 4 11 8. Gekr. Valk 544 238 1 0 9 Z D-klasse groep 1: 1. Drie Ruiten 1014 455 10 0 5 20 ui ~-.ic.oia in Viipvpri werd eeroepi In café „Centraal" vergaderde Maandagavond de afdeling Alkmaar van het Witte Kruis. Deze verga dering droeg een zeer bijzonder karakter, daar van de bestuurstafel het voorstel was gekomen om het contact met het Wit-Gele Kruis te wijzigen, waardoor het voor de le den van het Wit-Gele Kruis moge lijk zal worden om rechtstreeks materialen te betrekken uit het magazijn van het Witte Kruis. De voorzitter, de heer W. Mar- gadant, sprak een kort openings woord uit, waarin hij de aanwezi gen van harte welkom heette. Vervolgens las de secretaris, mr. G. A. de Lange, de notulen voor, die onveranderd werden goedge keurd. Hierna kwam het voorstel tot intensievere samenwerking met het Wit-Gele Kruis ter sprake. Mr. de Lange gaf een korte uiteenzetting, waarin hij wilde motiveren welke beweegredenen er waren geweest, om tot dit voorstel te komen. Spr. wees er op, dat er met het Wit- Gele Kruis reeds een contact be stond, doch dit was voor de leden van deze vereniging wel enigszins bezwaarlijk. De tegenwoordige toe stand is namelijk zo, dat de Wit- Gele Kruisleden wel materiaal kunnen krijgen van het Witte Kruis, doch alléén wanneer zij tevens lid zijn van het Witte Kruis. Spreker memoreerde, dat dit contact tot op de dag van heden bevredigend heeft gewerkt, doch nu overal in den lande een grondige reorgani satie wordt doorgevoerd, opperde ook het Wit-Gele Kruis enige be zwaren, welke het bestuur van het Witte Kruis ook aanvoelde. Het ge volg was, dat er een contactcom missie in het leven werd geroepen, bestaande uit de heren dr. Lourens, R. Vóórhaar en mr. G. A. de Lange en dit had weer tot gevolg, dat een voorlopige overeenkomst werd ge sloten. Spr. meende, dat hiermede aan een harte wens van het Wit- Gele Kruis tegemoet werd geko men, welke mening o.i. juist is. M.i.v. 1 Januari 1948 kunnen de leden van het Wit-Gele Kruis op vertoon van hun lidmaatschaps kaarten van het magazijn van de neutrale kruisvereniging gebruik maken. Het is vanaf die datum dus niet langer noodzakelijk, dat men tevens lid is van het Witte Kruis. Wat de contributieregeling aangaat, c.eelde spr. mede, dat hier een uni forme regeling zal volgen, waarbij dan de huidige contributierqgeling van het Witte Kruis gehandhaafd zal blijven. Het is intussen een prachtig stuk samenwerking, dat zeker zal bijdragen tot verbetering van de volksgezondheid in onze stad. Met algemene stemmen werd ver volgens egn tweetal voorstellen aan genomen, waarbij de verenigingen „Gezinsverpleging" en „Huisverzor ging" in het Witte Kruis worden opgenomen. Ook werd de begroting voor 1948 vastgesteld. De voorzitter behandelde vervol gens de agenda van de vergade ring van het Witte Kruis op 16 Dec. a.s. in Amsterdam. Als afgevaar digden werden benoemd mevrouw Eiema-Sas en de heren W. Marga- dant en mr. G. A. de Lange. Voor de commissie tot nazien der rekening 1947 werden benoemd de heren Kirpensteijn en Kloos. De rondvraag bracht niets op, waarna de voorzitter deze geani meerde vergadering sloot. 2. Driespr. A. 863 458 9 0 6 18 3. Alcmaria 887 496 6 0 9 12 4. Lindenh. A. 676 304 5 0 5 10 5. Harm. A. 594 308 5 0 5 10 6. Excelsior 756 472 5 0 5 10 7. Optimisten 557 337 5 0 5 10 D-klasse, groep 2: 1. Onder Ons 871 494 11 0 4 22 2. Dr. Ruit. b 890 543 10 0 5 20 3. Harm. B. 691 518 7 1 7 15 4. Driespr. B. 785 477 6 1 8 13 5. Alcm. B 441 381 6 0 4 12 6. Volharden 538 307 2 0 8 4 7. Lindenh. B. 324 330 2 0 8 4 Panthatlon: 1. J. Moeijes cadre 35/2 600 pnt. 34 brt. cadre 57/2 450 pnt. 39 brt. libre 400 pnt. 21 brt. bandst. 230 pnt. 73 brt. 3 banden 61 pnt. 129 brt. match 12 pnt. 2. C. Honing b cadre 35/2 450 pt. 41 brt. cadre 57/2 450 pnt. 50 brt. libre 160 pnt. 21 brt. bandst. 219 pnt. 57 brt. 3 banden 60 pnt. 121 brt. mafch 12 pnt. 3. G. Wessels cadre 35/2 359 pnt. 37 brt. cadre 57/2 351 pnt. 40 brt. libre 400 pnt. 13 brt. bandst. 250 pnt. 67 brt. 3 banden 75 pnt. 123 brt. match 11 pnt. 4. A. J. de Wit b cadre 35/2 309 pnt. 38 brt. cadre 57/2 342 pnt. 48 brt. libre 193 pnt. 13 brt. bandst. 197 pnt. 63 brt. 3 banden 75 pnt. 133 brt. match 5 pnt. gecostumeerde voetbalwedstrijd ALKMAAR. A.s. Zaterdag middag zal op het gem. sportpark een gecostumeerde voetbalwed strijd worden georganiseerd tus sen de kellners en de hotelhouders De baten komen ten goede aan de tbc-bestrijding. Men tone zijn belangstelling. r 11 Xli f* It ui rl Pu rn I *1(1 ft ruwe huid: Purol }0 ct. PUROLIN (verfijnd product voor de vrouw}. Doos 40 ct. BURGERLIJKE STAND Geboren: Anna C. d. v. M. Bak- fcjjm en M. A. Ottenbros; Marianne d. v. J. H. Christiani en M. Tuin man; Marian L. d. v. B. Bosma en C. Engel. Gehuwd: Simon Plakman en Rie- marda Vogelpoel; Gerrit Zasburg en Johanna G. Ankringa; Cornelis Kok en Margarethe van Geenhui zen; J. W. van Huizen en Hendrika Oudes. NOG STEEDS TE DURE PRIJZEN Door de politie werd proces-ver- baal opgemaakt tegen een vervoer der en handelaar van sintelkolen uit Den Dolder, die deze tegen te dure prijzen in Alkmaar verkocht. Tevens werd proces-verbaal opge maakt tegen een fotograaf, die te hoge prijzen voor pasfoto's rekende. DIE LIGT WARM Een pensionhoudster deed bij de politie aangifte, dat een pensiongast bij haar twee wollen dekens had gestolen. URSEM. Op 8 Nov. a,s. zal het 25 jaar geleden zijn dat Meester Oud benoemd werd aan de R.K. school te Ursem. Het is wel de moeite waard' om bij dit jubileum even stil te staan. Verlangend werd er in 1922 naar een onderwijzer uitgezien, daar er destijds bijna geen krachten te vinden waren en wijlen Meester Ammerdorffer als hoofd zich geheel alleen voor de zes klassen geplaatst zag. Het was wel bekend' dat de heer Oud. ge plaatst op het drukke notariskan toor van not. Verhoeff te Aven- horn tevens studeerde voor de akte LO. Toen hij geslaagd was wendde de pastoor zich onmiddellijk tot dë nieuwe meester en wist hem, gejporen en getogen Ursemmer te winnen voor het kath. onderwijs io zijn geboorteplaats. Daar stond de profeet in eigen land en eerlijk gezegd, hij is in eigen land gezien en geëerd ge- woiden; de dag van 8 November a.s. zal hiervan getuigen. Dan zullen we hem huldigen en danken voor alles wat door hem is gedaan voor het opperwijs en ook buiten het onderwijs, want meer dan 10 functies worden door hem waargenomen, waarvan de zang en begeleiding in de kerk een vooruamc plaats innemen. Wat Meester Oud buiten de scbocltijdci' zo belangloos verricht is zeker alle parochianen bekend; we willen hier niet in de brede over uitweiden. Zijn nauwgezette plichtsbetrachting en zijn onver moeide werkzucht. zijn redenen die ons dwingen om op 8 Nov. hem hartelijk c'e hand te druk ken ter erkenning en ter felicitatie en alhoewel we het daarbij niet zullen laten, zo zal het de sym pathieke meester, voldoende zijn omdat hij weet, dat God hem zal lonen voor alles wat hij voor Kerk en Staat deed.. Wij mogen Mees ter niet onthouden een gebed, op dat we hem nog jaren in ons midden mogen behouden, zowel voor zijn gezin als voor school en kerk. R.K. GYMNASTlEKVER. D I O BERGEN Dezer dagen hield de R.K. Gymnastiekver. D'IO haar jaarvergadering. De voorzitter J. de Koning verwelkomde de ver tegenwoordiger van de Kath. Arb. Beweging, de heer Ellis en sprak zijn voldoening uit over de grote opkomst. De secretaris gaf daarna in zijn jaarverslag te kennen, dat het een gunstig verenigingsjaar is geweest Het ledental van de meisjes gaat crescendo, dat van de heren en jongens is nog niet bevredigend. Hij wekte de leden op hiervoor propaganda te maken. De wed strijden in Broek op Langedijk ge houden door de kring, brachten ons 6 prijzen. De bisschoppelijke goedkeuring van de statuten werd dit jaar verkregen. De secretaris bracht dank aan de leider de heer P. van Wonderen voor zijn uit stekende leiding en wenste hem succes toe bij het examen voor gymnastiekleraar. Hierna belichtte de voorz. het kledingprobleem alsmede dat van de gymschoenen. Het bestuur zal alle mogelijke moeite doen om hierin te voorzien. Er zijn plannen om, in samen werking met het parochiële zang koortje een uitvoering te geven. Ook zijn er plannen om een af deling handbal op te richten. Er zal worden uitgezien naar een ge schikt terrein. Voorgesteld werd om gezamen lijk het museum te bezoeken. Na al déze inspanning kwam de' ontspanning. De leden zelf gaven enige stukjes ten beste en een goochelaar bracht zijn gehoor in verwondering met zijn sterke stukjes. KUNSTENAARSCENTRUM BERGEN BERGEN.^- Op 8 Nov. wordt in het Kunstenaarscentrum te Bergen een tentoonstelling geopend van beeldhouwwerk van de Egmondse beeldhouwer Wijker en van schil derijen van Dirk Oudes uit Alk- naar VERBETERING ALGEMENE BEGRAAFPLAATS ST. MAARTENSBRUG. Het maken van twee betonwanden met duiker en het maken van een beton- duiker in de bestaande oprit van de algemene begraafplaats alhier is ge gund aan de Gebr. Veuger, aanne- SPORTKEURINGSCOMMISSIE HEILOO Een sportkeurings- conjmissie is benoemd, bestaande uit de heren J. F. v. Dijk, Nic. Beets- weg I 14 (secretaris), M. Vos .Fo resters) en C. Zoon Sr. (HSV). Verschillende verenigingen worden in de gelegenheid gesteld om hun leden te laten keuren. De keurin gen vinden olaats in de St. Wiïli- brordusstichting. H.S.V. TRAINT HEILOO De training is weer Woensdagnamiddag voor de lagere elftallen, 's avonds voor het eerste en tweede elftal. Er zijn nog verschillende leden, die het niet nodig oordelen gere geld èn op tijd te komen. Heren, gezien de resultaten is een gere gelde training méér dan noodzake lijk. Bestuur en trainer rekenen op u. MAXIMUM SNELHEID HEILOO Reeds lang heeft het ons bevreemd, dat op de Rijks straatweg, vanaf het postkantoor tot voorbij de St. Willibrordusstichting, geen maximum snelheid is voorge schreven. Wij doelen hier hoofd zakelijk op de gevaarlijke bocht bij de Oude Herberg en de wegkrui- sing Stationsweg-Straatweg,Kanaal- weg. Vooral in voornoemde bocht, waar luxe en vrachtwagens met on gelimiteerde snelheid doorheen sui zen, is het niet alleen voor het autoverkeer zelf, maar zeer zeker ook voor overstekende wielrijders levensgevaarlijk! Zou dit voor de Heilooër gemeenteraad geen punt van overweging kunnen zijn? Wij geloven dat in de toekomst véél narigheid bespaard zal worden, ais de maximum snelheid op het door ons aangegeven stuk rijweg op b.v. 30 km wordt gesteld. AKERSLOOT IN NOOD Goed begrepen, onze zorg voor die Akersloters, die in Indië onze be langen verdedigen. We hadden schuld, maar gelukkig hielp de arbeidersorganisatie er ons over heen. Weet u, dat onze parochie 15 zo nen in Indië heeft? Hen willen we niet vergeten. We komen u iets vragen, wat u over heeft. Snoep-, rook- of scheerzeepbonnen of peper munt, mangelen, repen chocolade, cacao. Ook een offertje in geld is welkom. De verzending der pakket ten kost f 60.Ieder geeft wat en onze jongens kunnen met Sinter klaas of Kerstfeest getuigen: we worden niet vergeten. filmvertoning. SINT PANCRAS. - De vejto- ning van de film opgenomen op- 1 Mei j.l. ter gelegenheid van de installatie van de Burgemeester zal geschieden op 30 October a.s. in het lokaal van 'J. Bouwstra met medewerking van het Accordeon Ensemble „Con Animato" onder leiding van M. Verburgt. 's Middags om half vier voor de schoolkinderen (zonder muziek) waarvoor entreebewijzen ver krijgbaar zijn bij de Hoofden der scholen, 's Avonds om half acht en om negen uur voor dë groteren waar voor kaarten verkrijgbaar zijn vanaf heden, bij P. Modder, L. Blom, postkantoor en bij J. Bouw stra. Om alles regelmatig te doen ver lopen woijit aangeraden zich voor al spoedig van plaatskaarten te voorzien. Ook worden er nog enige bij films vertoond. KATH. VROUWENBEWEGING. LIMMEN. De pas opgerichte Kath. Vrouwenbeweging, zal op Vrijdag 7 November a.s. een le denvergadering houden in het pa rochiehuis. Als voornaamste punt op de agenda staat een bestuurs verkiezing. Om de georganiseerde daadwerkelijke naastenliefde ten uitvoer te leggen, is er op de allereerste plaats nodig een goed en actief bestuur. Het voorlopige bestuur heeft een candidatenlijst opgesteld. Dit be tekent niet, dat dë stemming niet vrij zal zijn. Men behoeft zich er niet aan te houden. Spreekt er on derling eens over, dan verloopt de stemming vlot. De gekozen le den mogen echter zonder wettige redenen niet wegeren ZIJPE. De dezer dagen gehou den algemene vergadering van de afd. „Zijpe-Callantsoog" van het Witte Kruis was zoals gewoonlijk matig bezocht. Voorzitter: mr. D. Breebaart; secretaris: J. A. de Boer. De voorzitter opent de vergadering en heet de aanwezigen welkom, spe ciaal de heer J. F. W. G. Verheul, het nieuwe adviserende lid der Ver eniging van Noord-Zijpe als op volger van de heer J. J. Boerma en hoopt, dat hij een getrouw be zoeker van de vergaderingen zal zijn. De notulen van de vorige ver gadering worden ongewijzigd vast gesteld. Er wordt medegedeeld dat de aan de vereniging toebehorende ligten- ten grondig zullen worden nageke ken en hersteld, zulks overeenkom stig het advies van de heren D. Eriks en C. Vriesman. De totale opbrengst van de in de loop van dit jaar in de gemeente Zijpe en Callantsoog gehouden col lecte ten behoeve van de t.b.c.-be- strijding bedraagt f 1485.8P/s. Het Bestuur heeft een partij de kens. lakens en slopen aangekocht. waarvan een gedeelte is geleverd. Deze artikelen moeten nog worden gemerkt en zullen daarna aan de daarvoor in aanmerking komende leden (patiënten) kunnen worden (Van een speciale verslaggever) Utrecht, 29 October. TE UTRECHT begon heden het driedaagse congres van het Nederlands Verbond van direc teuren en leerkrachten bij het Nij verheidsonderwijs, in het gebouw „Tivolie". De openingsrede werd uitgesproken door Z. Exc, de Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. J. J. Gielen, die zich bepaalde tot het noemen van enige kwantitatieve en kwa litatieve problemen. Hij betoogde, dat het noodzakelijk is, dat de aantallen leerlingen zich verhou den tot de behoefte aan de werk krachten, die de Maatschappij voor de verschillende functies no dig heeft. Dit probleem is niet gemakkelijk op te lossen, men vervalt allicht in ruwe schattingen. Wel is al geble ken, dat voor de technische oplei ding meestal de weg van de am bachtsschool gevolgd moet worden. Er ontbreekt echter voldoende aan sluiting tussen ambachtsschool en leerlingenstelsel. Het aantal leer ling-overeenkomsten «is, in vergelij king tot het aantal oud-leerlingen van ambachtsscholen zeer gering! Verbetering ziet de minister in de eerste plaats door de genoemde aan sluiting inniger te maken, daartoe zullen de bedrijven en de vereni gingen van werkgevers en werkne mers krachtig moeten bijdragen. Daarnaast moeten er hogere eisen gesteld worden aan de adspirant- leerlingen van de ambachtsscholen, d.w.z. door een scherpere selectie. Hieruit blijkt reeds, dat men het vraagstuk van de hoeveelheid niet los kan zien van de mogelijkheden der opleiding zelf. Men kan dus niet zeggen: zoveel geschoolde arbeiders zijn er meer nodig dan vroeger, dus zoveel leerlingen moeten er meer naar ambachtsscholen en zoveel ambachtsscholen zijn er meer nodig. Men dient ook na te gaan, of het rendement van de totale opleiding verbeterd kan worden en welke re sultaten hiervan verwacht mogen worden. uitgeleend tegen betaling van een vergoeding (voor het doen reinigen) van f 5.voor een deken, f 1. voor een laken en f 0.50 voor een sloop. Bij het bestuur is ingekomen een schrijven van de heer J. J. Boerma, optredende namens de dames, die indertijd gecollecteerd hebben ten bate van een motorfiets, motorkle- ding enz. voor de wijkverpleegster in Noord-Zijpe, Zr. Dijkema (inmid dels naar elders vertrokken). In dit schrijven wordt aan de vereniging gevraagd het overgebleven bedrag, groot f 1500.in beheer te willen nemen met de uitsluitende boven genoemde bestemming voor een op volgster van zr. Dijkema. Het is de wens van het damescomité dat na aanschaffing van motorfiets enz. het overblijvende bedrag aan de zuster wordt uitgekeerd zolang zij een mo torfiets gebruikt en wel bijv. f 100 per jaar voor benzine, olie en on derhoud. Het bestuur heeft bereids besloten genoemd bedrag van f 1500.in be heer te nemen en te beleggen bij een der spaarbanken in de gemeen te. De vergadering gaat met een en ander accoord. De heren W. Blaauw en A. Kager die op 31 December 1947 aan de beurt van periodiek"aftreden zijn als bestuurslid, worden herkozen. Op 'n desbetreffende vraag van de voor zitter verklaren beide heren de her benoeming aan te nemen. Tot plaatsvervangend lid van de Rekeningscommissie wordt benoemd de heer J. Leeuwen te St. Maartens brug, ingaande 1 Januari 1948, zulks in de plaats van de heer A. Vader te Callantsoog, die tot lid dezer com missie wegens aftreden van zr. Hou- ter. Hierna volgt behandeling van de beschrijvingsbrief der Algemene vergadering der Hoofdvereniging, die op 4 November a.s. te Amster dam zal worden gehouden. Na enige bespreking wordt beslo ten, bij aanneming van de voorstel len van het Hoofdbestuur, de con tributie der leden voor 1948 met f 0.25 te verhogen. Tot afgevaardigden naar de Alge mene vergadering worden benoemd de Voorzitter, de Secretaris en het adviserend lid, de heer W. van Sloo- ten. Allen nemen de benoeming aan. Na de rondvraag wordt de verga dering gesloten. HERBOUW PETTEN ZIJPE. Het volgende werk, het maken van een duiker door de Zij per zeedijk, een vijftal duikers, ge deelten sloot met bijkomende wer ken op een terrein ten oosten van de Zijperzeedijk cn een zestal klin kerwegen met riolering op een ter rein ten westen van de Zijperzeedijk te Petten is na gehouden openbare aanbesteding gegund aan de laagste inschrijver, de heer A. Ie Clercq te Castricum voor f 54.280. VACATURE WIJKVERPLEEGSTER ZIJPE. Zr. J. C, Schout te' Rot terdam, die in de vorige vergadering van de Raad dezer gemeente werd benoemd tot wijkverpleegster voor Noord-Zijpe, heeft deze benoeming niet aangenomen. WIT-GELE KRUIS 'T VELD Dank zij de activi teit van de bode van het Wit-Gele Kruis afd. 't Veld-Waarland (de heer J. L. Morsink) werd deze ver eniging begunstigd met een gift van de afdeling Volksherstel Warmen- huizen-Harenkarspel ten bedrage van f 150.waarvan f 50.vrij en f 100.— geblokkeerd. OOGSTDANKDAG L.T.B. 'T VELD De op Zondag 11. door de leden van de L.T.B. geofferde producten (aardappelen, groenten, fruit en zuivelproducten) zijn via de St. Vincentiusvereniging onder de daarvoor in aanmerking komende gezinnen gedistribueerd. ST. VINCENTIUSVERENIGING 'T VELD Ook dit jaar hebben de bij de veehouders ingeschaarde lammeren weer winst opgeleverd. Van de 28 lammeren ging er één. verloren. De overige hebben een marktprijs van ongeveer f 43.— per stuk opgebracht. Namens St. Vin- centius hartelijk dank aan de be treffende veehouders. J.V.G. EN N.K.J.B. 'T VELD Bij gelegenheid van de 26ste verjaardag van onze aal moezenier H. W. A. Brans zal door de J.V.G. tezamen met de N.K.J.B. een feestelijke bijeenkomst worden gehouden op Woensdag 29 October. Alle J.V.G.-ers en N.K.J.B.-ers wor den Woensdagavond om 8 uur in café Blankendaal te Zijdewind ver wacht. Algemene eisen, aan hel Nijver heidsonderwijs te stellen, zijn o.a. volgens minister Gielen het sociale beginsel, dat de school o.a. moet opleiden tot staatsburger. Ten twee de, de rechtvaardigheid, n.l. dat het aan alle gelijke rechten geeft. De kosten met name mogen geen be lemmering zijn, waarbij het niet om het schoolgeld alleen gaat. Mi nister Gielen bleek echter een te genstander van kosteloos onderwijs. Spr. verdedigde verder de nieuwe richtlijnen voor het primaire on derwijs aan leerplichtige meisjes, en stelde vast, dat ook in het vak onderwijs de algemene ontwikke ling niet mag ontbreken en achtte het noodzakelijk, aan de opleiding van de leerkrachten grote zorg te besteden. Hij'deed een beroep op de aanwezigen, om aan de oplossing van de verschillende problemen met toewijding mede te werken. Het Congres duurt nog voort. De speciale correspondent van Reuter verneemt uit betrouwbare bron te Boekarest, dat het proces tegen dr. Julius Maniu en 18 andere leden van de verboden Roemeense Boerenpartij, die beschuldigd wor den van verraad, heden een aan vang zal nemen in de Militaire Academie te Boekarest. Ongeveer 450 plaatsen zijn voor het publiek gereserveerd. Naar verluidt, zal de maximumstraf, die het gerechtshof kan opleggen, levenslange gevange nisstraf zijn met dwangarbeid. Het is niet bekend, of de Britse en Amerikaanse ambassades uitno digingen hebben ontvangen voor het bijwonen der zitting, die naar ver wacht wordt tot 6 November zal duren. Een aantal advo.caten, die gekozen waren om de beschuldigden te ver dedigen hebben geweigerd zulks te doen. Sommige der beschuldigden die geen advocaat hebben, zullen juridische steun van het gerechts hof ontvangen. Volgens een bericht van Lloyds uit Reykjavik (IJsland) is .het Ne derlandse motortankschip „Mild red" van 552 ton in de buurt van deze stad aan de grond gelopen. Een later bericht van Lloyds zegt, dat de bemanning van het tankschip Mildred in haar geheel in veiligheid is maar dat het schip als verloren is te beschouwen. De Stichting van de Landbouw is gereed gekomen met de nota, die zij op verzoek van minister Mans- liolt, in verband met de door de Tweede Kamer aangenomen motie- Groen, heeft opgesteld en waarin de wensen van de land- en tuin bouw zijn neergelegd. Deze nota zal thans dienen als basis voor de onderhandelingen tussen de Raad voor Economische Aangelegenheden uit de Ministerraad en de georgani seerde landbouw. vergadering r. k. midden standsbond WEST-BEEIMSTER Op Maan dag 27 October kwam de afdeling Beemster van de RIK. Midden standsbond bijeen ter bespreking van het winterprogram. Ook de jongere middenstanders waren uit genodigd. De voorzitter sprak er zijn teleurstelling over ui,t. dat de opkomst zo slecht was. Toch hoopte hij het program in zijn ge heel af te werken. De heer Jac. Bijman gaf een verslag van de Centrale Raadsver gadering' te Rotterdam. Verder werd besloten deze winter eens per maand te vergaderen. Deze vergaderingen zullen het karak ter dragen van leer- en ontspan ningsavonden. Een werkcommlssie werd hiervoor benoemd, bestaan de uit de heren P. A. van Et ten, G. Boots, H. Stevers en B. Rijpen. Hierna volgde sluiting, WEST-BEEMSTER. Met gro te luister is het feest van Chris tus Koningschap gevierd. De ge hele Beemsterjeugd' naderde des morgens ter H Tafel en 's avonds in het plechtig lof met processie waren alle present. Bravo jon gens Zaterdag a.s. in het R.K, Verenigingsgebouw vertqont het Toneelgezelschap Steenbergen uit Nijmegen het mooie Vlaamse stuk „Liefde op de boerderij". Hier wordt gij allen weer verwacht. wijk aan zee heeft reddingboot nodig. WIJK AAN ZEE. De N. Z. R. M. de maatschappij die het red dingmateriaal langs onze kust be heert, is reeds jaren bezig haar materiaal te moderniseren. Zo zijn reeds alle buitengaats-reddingbo ten vervangen door motorboten en ook de strand-roei-reddingboten worden geleidelijk aan vervangen door motorboten. Hierin worden motoren geplaatst van 45 tot 60 pk. Een hele verbetering als men be denkt dat de roeiboten slechts een capaciteit van 23 pk, konden ontwikkelen. Nu is het station Wijk aan de beurt om verbeterd te worden. Het door de Duitsers gesloopte botenhuis aan de Noor- derpier te IJmuiden wordt niet meer opgebouwd, het komt nu te Wijk aan Zee. doch aleer een en ander tot stand kan komen zal er r.og heel wat moeten gebeuren. De plannen kunnen slechts ver- weienlijkt worden als er grote offeis gebracht zijn. Men schat een f 40,000 nodig te hebben De N. Z. H. R. M. heeft reeds f 30,000 bij een. voor de overige f 10,000 roept de Maatschappij c'e hulp in van de bewoners van Beverwijk en Wijk en omliggende plaatsen. De nieuwe boot zal de naam krijgen van Dokter Büller Waar reeds van verschillende bedrijven en instellingen mede werking werd toegezegd, zal de N. Z. H. R. M. gaarne de gelegenheid openen voor een ieder zijn bijdrage te geven Men kan zijn bijdrage storten op giro 52117 onder motto Motor Reddingboot Dokter Büller. drik". Een steiger van Es Juliana" op die school, die onru ligt. Kapitein Mc maar in de kon moed en schep barre atmosfeer De „Prins Hem zeischap langs d oude Zuiderzee v vertrouwde pei Edammer en 5 torens tonen, alsi havens van Volei De vereniging „1 Zuiderzeemuseum laat-herfstelijke seerd, om de hei maken, wat door der oude binneni goed dreigt verl< hoe noodzakelijk volge is, dit alles zo goed mogelijk in een groots opj Enkhuizen. De bekende litt houdt in de kaju pleidooi voor het vische cultuur, schoonheid der ou typische van de v kenis der vol langs de boorden i dwijnende zee, d< derdrachten, en c dit alles, wanneer tastend wordt in? Toen in 1932 d< gelegd, had dit tol ringen in het verk men. Vollenhove i dwenen achter d kwam in de N.O. Urk zag uit op 1: Volendam en Mar aan de gebruiken Markers bleven oj bouwden op palei droegen de vlecht jak. Maar ook dit land worden, in 1 visserij tot het ve Zo gaat de folk Zuiderzee in met dwijnen. Bij de verwerkt enorme project vj ging is wel gedacl en economische zij stuk, doch men he voldoende aan gec eigene te conserve geslacht. „Er mag ven aan dit grote staatsman. Doch ee om het leven, dat Zuiderzee heeft o: houden, werd nim Op 6 September Enkhuizen de grot serij Tentoonstel Een grootse vlooti theose van hetgee in de naaste toeki nen. Daar waren Hindeloper en Stai een. De Lemster a schuiten en Marki derden boten bijei tige, doch tege schouw, een laatsti glorie, een „morit (zij die gaan sterv Maar die dit za; dit schone niet st dat men alle krac spannen om het z voor de komende waren. Toen reeds op de Dromedaris museum yan te m plan werd niet vt wilde meer dan loi dat duf, muffig en het Congres op 1/ Amsterdam, dat o werd gehouden, ve S. J, Bouma, dir Openluchtmuseum thans directeur va Zuiderzeemuseum stelling, dat men hi van de Zuiderze bijeenbrengen op aanmerkelijk afwe tionele. Geen opsle quiteiten dus, gi van dode en uit hu gehaalde dingen, r werkelijkheid, een het kleurige leven sen, een vasthoude haar element. Drie steden kwa king, om dit musi muren te huisves DONDERDAG HILVERSUM II 7.00 Nieuws; 7.15 Morgengebed; 8.0 Ochtendconcert; kenbezoek 11.45 C Afrikaanse liedjes 12.03 Piano-recital; eert; 13.00 Nieuws, 13.20 Boekbespreki concert. N.C.R.V. Voor de vrouw; Philh. Orkest; 17 Ned. Koren en journaal; 17.50 Rijl Nieuws; 20.15 22.30 Nieuws; 23.57 helmus. HILVERSUM I 7.00 Nieuws; 7.15 I Nieuws; 10.30 Vooi Voor de kleuters; Jetty Cantor; 13.1 Voor zieken en Avro kaleidoscoop masters; 18.15 Sp Ned. Strtjdkr.; 19 Nieuws; 20.45 NacI 21.35 Radio Phil! Nieuws en gramof L-'-t- -

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 4