HET ZUIDERZEE-MUSEUM Twaalfduizend gegadigden EEN UURTJE DE VERRE STEM Een groots plan RADIO r m m\ KXl ïJFm voor emigratie naar Amerika! Voor de Meervoudige Kamer Zware jongens „kraakten in Heiloo EXCURSIE LANGS DE FLEVO-KUST Geen smet op het grote werk J m ?f1 Naar Canada gaan 8000 Nederlanders Willem Andriessen gehuldigd Wat dan wel? NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 29 October 1947 PAG. 3 (Eigen reportage) AMSTERDAM, De Ruyterkade, opleidingsvaartuig „Prins Hen drik". Een overmoedig groepje journalisten stapt van de steiger van Es en van Ommeren via het zusterschip „De Prinses Juliana" op die dartele kleine tweemaster van de scheepvaart- school, die onrustig in de stevige Noord-Ooster-bries voor anker ligt. Kapitein Mol verzekert, dat we doorwaaid thuis zullen komen, maar in de kombuis staat de koffie al te pruttelen, en dat geeft moed en schept een sfeer van menselijkheid en warmte in de barre atmosfeer van iiswind, die over het IJ zoeft. De „Prins Hendrik" zal net ge zelschap langs de boorden der oude Zuiderzee voeren en hun de vertrouwde perspectieven der Edammer en Monnikendammer torens tonen, alsmede de vissers havens van Volendam en Marken. De vereniging „Vrienden van het Zuiderzeemuseum" heeft deze laat-herfstelijke trip georgani seerd, om de heren duidelijk te maken, wat door de droogmaking der oude binnenzee aan cultureel goed dreigt verloren te gaan, en hoe noodzakelijk het dientenge volge is, dit alles, wat nog bestaat zo goed mogelijk te conserveren in een groots opgezet museum te Enkhuizen. De bekende litterator K. Norel houdt in de kajuit een gloeiend pleidooi voor het behoud der Fle- vische cultuur. Hij schildert de schoonheid der oude gebruiken, het typische van de volksaard, de bete kenis der volksgemeenschappen langs de boorden der langzaam ver dwijnende zee, de pracht der kle derdrachten, en de ondergang van dit alles, wanneer niet snel en door tastend wordt ingegrepen. De Afsluitdijk het begin. Toen in 1932 de afsluitdijk werd gelegd, had dit tot gevolg, dat Wie- ringen in het verkeer werd opgeno men. Vollenhove en Blokzijl ver dwenen achter dijken. Schokland kwam in de N.O. polder te liggen. Urk zag uit op land. Spakenburg, Volendam en Marken bleven streng aan de gebruiken vasthouden. De Markers bleven op stelten lopen en bouwden op palen. Hun vrouwen droegen de vlechten nog op het jak. Maar ook dit eiland zal vaste land worden, in Volendam zal de visserij tot het verleden behoren. Zo gaat de folklore rondom de Zuiderzee in menig opzicht ver dwijnen. Bij de verwerkelijking van het enorme project van de droogleg ging is wel gedacht aan de sociale en economische zijde van het vraag stuk, doch men heeft er niet, of niet voldoende aan gedacht het volks- eigene te conserveren voor het na geslacht. „Er mag geen smet kle ven aan dit grote werk", zeide een staatsman. Doch een serieuze poging om het leven, dat zich op en om de Zuiderzee heeft ontwikkeld, te be houden, werd nimmer ondernomen. „Morituri te salutant" Op 6 September 1930 werd te Enkhuizen de grote „Zuiderzee Vis serij Tentoonstelling" gehouden. Een grootse vlootrevue, een apo theose van hetgeen gedoemd was in de naaste toekomst te verdwij nen. Daar waren de Workummer, Hindeloper en Stavorense jollen bij een. De Lemster aken, de Schokker schuiten en Marker jolletjes. Hon derden boten bijeen in een mach tige, doch tegelijk mistroostige schouw, een laatste reünie der oude glorie, een „morituri te salutant" (zij die gaan sterven, groeten u!) Maar die dit zagen, wisten, dat dit schone niet sterven mócht, en dat men alle krachten moest in spannen om het zo goed mogelijk voor de komende geslachten te be waren. Toen reeds liet men het oog op de Dromedaris vallen om er een museum yan te maken. Doch dit plan werd niet verwezenlijkt. Men wilde meer dan louter een museum, dat duf, muffig en doods is. Tijdens het Congres op Monumentendag te Amsterdam, dat onder de oorlog werd gehouden, verdedigde de heer S. J. Bouma, directeur van het Openluchtmuseum te Arnhem en thans directeur van het te stichten Zuiderzeemuseum te Enkhuizen, de stelling, dat men hier het wezenlijke van de Zuiderzee-folklore moest bijeenbrengen op een wijze, die aanmerkelijk afweek van de tradi tionele. Geen opslagplaats van anti quiteiten dus, geen verzameling van dode en uit hun omgeving weg gehaalde dingen, maar een levende werkelijkheid, een voortzetting van het kleurige leven der vissersplaat sen, een vasthouden van de zee in haar element. Amsterdam, Harderwijk of Enkhuizen! Drie steden kwamen in aanmer king, om dit museum binnen haar muren te huisvesten. Amsterdam, DONDERDAG 30 OCTOBER HILVERSUM II (4.15 M.) K.R.O. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym; 7.30 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 9.00 Ochtendconcert; 11.00 Radio-zie kenbezoek 11.45 Cowboy- en Zuid- Afrikaanse liedjes; 12.00 Angelus; 12.03 Piano-recital; 12.33 Lunchcon cert; 13.00 Nieuws, Kath. nieuws; 13.20 Boekbespreking; 13.25 Lunch concert. N.C.R.V. 14.00 Orgel; 14.40 Voor de vrouw; 15.30 Rotterdams Philh. Orkest; 17.00 Radio Jeugd- Ned. Koren en Korpsen; 19.00 journaal; 17.50 Rijk Overzee; 18.30 Nieuws; 20.15 Studio-Steravond; 22.30 Nieuws; 23.57 Sluiting en Wil helmus. HILVERSUM I (301 M.) A.V.R.O. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym; 8.00 Nieuws; 10.30 Voor de vrouw; 10.50 Voor de kleuters; 11.50 Ensemble Jetty Cantor; 13.00 Nieuws; 15.00 Voor zieken en gezonden; 17.00 Avro kaleidoscoop; 17.30 The Sky- masters; 18.15 Sportpraatje; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.45 R.V.D.; 20.00 Nieuws; 20.45 Nachtvlucht, hoorspel 21.35 Radio Philh. Orkest; 23.00 Nieuws en gramofoonplaten. Harderwijk en Enkhuizen. De hoofdstad liet zich voorstaan op haar aantrekkingskracht ais metro- pole. Harderwijk op haar bekend heid als touristisch centrum. Doch Enkhuizen op haar gunstige ligging ten opzichte van de zee. De haring- stad greep het element van het wa ter vast en wist daardoor een be slissing in haar voordeel te force ren. Harderwijk immers vergroeit met de polder en Amsterdam houdt zeer weinig voor-water over. Alleen Enkhuizen blijft liggen aan open, woelig water en kan als vissers haven haar bestaan handhaven ten Noorden van de polders. Daar kan alles in levende werkelijkheid blij ven zoals het was en daar kunnen de zee en het land hun kleurrijk heid en historische betekenis behou den. Enig in de wereld! Enig in de wereld wordt het Enk- huizer museum, omdat daar alles zal leven, zoals het leefde in Volen dam, Workum, Spakenburg, Hinde lopen en alle vissersplaatsen rond de oude zee. De Markers zullen er wonen in huizen op palen. De Spa kenburgers zullen er rondlopen met haar witte kalotjes. De Mak- kummers zullen er hun aardewerk vervaardigen en Genemuiden zal vertegenwoordigd zijn door een mattenvlechterij. De tjalken, klip pers en stomers zullen er in- en uitvaren. Het prachtige en zo ge heel eigen leven op en om de bin nenzee zal er bewaard blijven. De vissers zullen er op de oude wijze hun beroep uitoefenen en met de vangst zichzelf en hun gezin onder houden. Een museum op het water, een museum, dat de historie vast houdt, een natuurreservaat, als men het zo noemen wil. In ieder geval een verzameling van culturele waarden, die enig in de wereld is. Roem der oude eeuwen. Nog om een andere reden nam de Nederlandse regering het besluit te Enkhuizen het museum te vesti gen. Het is, omdat in deze stad de roem der Oost-Indië-vaarders be waard bleef in de vorm der oude pakhuizen en patriciërswoningen." De Dromedaris en het statige stad huis getuigen daarvan. En het be kende Peperhuis, dat de letters V.O.C. nog in zijn gevel draagt en waar men de Spaanse peper nog tussen de naden der vloeren vindt! De 17e en l^p eeuw leven er voort in de Westerstraat, de Bocht en op de Kaasmarkt. Hier is de klok drie eeuwen stil blijven staan. En hier zal de oude tijd dus de nieuwe ont moeten en met deze samen een stuk Zuiderzee-geschiedenis schrijven, dat zijn weerga niet vindt. VICTOR DE JONGE fn m ■Sw. ■KyM In Portland in de U.S.A. brak op een der pieren in de loodsen aldaar een geweldige brand uit, die door een heel legertje van brandweerboten bestreden werd. De schade van deze brand be droeg ca. 700.000. Gedurende dit jaar werd voor 517.982.000 door het vuur vernield. Het lijkt ons een grote tegenvaller voor de heren assurandeuren. DE EMIGRATIE is een-zaak, die weinig propaganda behoeft, omdat talloze Nederlanders in stinctmatig voelen, dat zp het meest doeltreffende middel is, om een meer geschikte bestaansmo gelijkheid te vinden dan het ver blijf op vaderlandse bodem,. En omdat vooral de boeren en land arbeiders de beste kansen hebben in het buitenland, een onderkomen te vinden, ontmoet men juist bij hen de drang om weg te trekken het meest. De Centrale Stichting voor de Landbouworganisatie, die steunt op de drie boeren- en drie landarbei dersorganisaties, heeft zich er voor gespannen, die drang tot emigratie op te vangen en in goede banen te leiden, door de wegtrekkenden met voor- en nazorg te omringen. Het was daarom zo interessant uit de mond van de directeur dier Stich ting, de heer Cnossen, te vernemen, dat de emigratie naar N.-Amerika nog niet voldoende is voorbereid, om er de aandacht voor te vragen. De moeilijkheden zijn vele, doch vooral de mogelijkheid om Neder landers in het noodzakelijke groeps verband bijeen te brengen, ont breekt fp veel. Anders is dat met de Ver. Staten. Daar krijgen jaar lijks 3150 Nederlanders entree, mits zij door familie ofandere goede kennissen met financiële garanties worden beschermd. De wachtlijst bij de consul te Rotterdam, over wie de toelating loopt, telt thans meer dan 12000 namen van gega digden. Een bewijs voor de belang stelling, maar ook een verwijzing naar de lange wachttijd, die in het verschiet ligt! De V.S. zijn voor onze boeren een ideaal land; deze toch slagen er bijna altijd en wie niet mocht slagen, kan toch in een andere tak dan de landbouw zijn bestaan verzekeren. Ook Canada biedt onze boeren grote kansen. Enorme uitgestrekt heden vruchtbare grond liggen te wachten op de nijvere handen, die hem zullen ontginnen. De toelating is onbeperkt, zodat dit voorjaar waarschijnlijk 6 tot 8000 personen daarheen zullen vertrekken. Zij verplichten zich minstens een jaar in loondienst te zullen werken. Meestal doen de emigranten dit langer, maar zij zijn daarna dan ook in staat spoedig een eigen boer derij te kopen. TensdbMe biedt ook Frankrijk kansen aan gevestigde boeren; voor loonarbeid bestaat geen perspectief. Een moeilijkheid biedt daarbij de inventaris, ofschoon de regering met haar beperkende voorschriften thans iets toegefelijker is gaan op treden. Bij emigratie op grote schaal bestaat alleen dan redelijk vooruit zicht, wanneer zij in groepsverband geschiedt. De emigranten moeten steun in elkaar vinden. Australië is wegens transportmoei lijkheden practisch niet te bereiken en Zuid-Afrika biedt slechts goede kansen aan vakarbeiders. Uit het relaas van de Stichting bleek duidelijk, dat de emigratie op gang begint te komen. Er liggen nog veel obstakels in de weg om deze grootscheeps te doen geschie den. Maar met kracht wordt ge werkt, om de nationale en inter nationale belemmeringen meester te worden. Over twee weken aardappelmeel in 't brood Daar de voorraden broodbloem in ons land in de laatste tijd zijn te ruggelopen tengevolge van de be kende moeilijkheden in de graan- voorziening, is het tijdstip, waarop de bloemmelange met aardappel meel in de bakkerij verwerkt zal worden, dichterbij dan aanvankelijk is medegedeeld. Nadat van 26 Octo ber af de maalindustrie begonnen is 5 procent aardappelmeel in de broodbloemmelange te mengen, duurt het' nog maar twee weken al vorens brood van de nieuwe sa menstelling gebakken wordt, zo deelt de afd. Voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzining ons mede. Twee paarden onder de trein Bij de splitsing van de spoorlijn Gouda-Ceintuurbaan te Rotterdam zijn Maandagavond omstreeks half tien twee paarden door de electri- sche trein uit Gouda doodgereden. De trein raakte defect, stopte en is later door een locomotief naar het Maasstation gesleept. Het treinver keer stond één uur stil en kon later met vertr^ing doorgang vinden. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De paarden waren het eigendom van een veehouder aan het Toepad. De politie stelt een nader onderzoek in, daar kwaadwilligheid wordt vermoed. Tot huldiging van de pianist componist en muziek-paedagoog W. Andriessen, die Zaterdag 25 Octo ber j.l. zestig jaar is geworden, had zich een comité gevormd onder voorzitterschap van de heer H. van den Eerenbeemt en waarin als ere leden zitting hadden genomen de minister van O. K. en W„ dr. J. Gielen, de minister van staat, jhr. mr. F. Beelaert van Blokland, de commissaris van de provincie Noord Holland, dr. J. C. Baron de Vos van Steenwijk en de burgemeester van Amsterdam mr. Arn. J. d'Ailly. Nadat de jarige Zaterdag in be sloten kring door collega's, leerlin gen en oud-leerjjngen in de Bach- zaal van het Amsterdamse Conser vatorium, waarvan Willem Andries sen dit jaar tien jaar directeur is, gehuldigd was, werd te zijner ere Dinsdagavond in 't Concertgebouw te Amsterdam een feestconcert ge geven, waarbij o.m. tegenwoordig waren minister mr. dr. P. Witteman Baron de Vos van Steenwijk, wet houder mr. A. de Roos namens het gemeentebestuur van Amsterdam en dr. N. R. A. Vroom van het mi nisterie van O. K. en W. Een stampvolle zaal begroette na de ouverture „Prometheus., van Beethoven, welke onder leiding van Henk Jordans door het Concertge bouworkest werd uitgevoerd, de ju bilaris bij zijn komst op het met bloemen versierde podium, waar hij als solist optrad in het vierde en vijfde pianoconcert van Beethoven. In de pauze sprak minister Wit teman namens zijn ambtgenoot van O. K. en W. en namens de regering de heer Andriessen toe, in wie hij een der grote kunstenaars eerde, die Nederland de grote plaats in het internationale muziekleven hebben gegeven. De minister deelde mede. dat het de Prinses-Regentes had behaagd de heer Andriessen te be vorderen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Nieuwe ovaties en een grote bloeijienhulde volgde. In de ronde zaal van het Concert gebouw werd na afloop een receptie gehouden, waar tallozen hun ge lukwensen kwamen aanbieden. Het huldigingscomité bood de heer An driessen een nieuwe vleugel aan. P.R.A.-personeel protesteert tegen ontslag De Bond van P.R.A.-personeel heeft aan de Minister van Justitie een telegram gezonden in verband met het besluit, waarbij aan al het personeel ontslag wordt aangezegd tegen 1 Januari 1948. In het tele gram wordt geprotesteerd tegen het uitblijven van de bij herhaling toe gezegde wachtgeldregeling. Het bondsbestuur verzoekt de minister te bevorderen, dat voor 1 Nov. a.s. de beloofde wachtgeldregeling in haar geheel algemeen bekénd wordt gemaakt, aangezien het anders moet concluderen, dat ten onrechte is vertrouwd op een reeks van con crete toezeggingen van de overheid, weshalve het bondsbestuur zich als dan genoodzaakt zal zien zijn leden te adviseren een benoeming tot voortzetting van de werkzaamheden na 1 Januari 1948 niet te aanvaar den." Gisteren kwamen in Den Haag een arbeider en een ambtenaar in botsing. Maar nu eens letterlijk. De ambtenaar is met een zware sche- delbasisfractuur naar 't ziekenhuis gebracht, waar hij enkele uren later overleed. De 61-jarige J. C. K. uit Rotterdam is met de lift van een hoogte van 12 M. naar beneden geval len. Ook hij is overle den. In Hengelo is 'n houthandelaar en hij heet Ottevanger. Tij dens de bezetting han delde hij in hout met de Duitsers en heeft nu daarvan f 2.000.000 ge vangen. Toen werd hij gevangen genomen en nu over 14 dagen zal hij te horen krijgen wat voor straf hij wel zal ontvangen. B. en W. van Delft zullen de ge meenteraad voorstellen in 1948 een tentoonstel ling te houden in het Prinsenhof te Delft, ter herdenking van de Vrede van Munster. De vermoedelijke kosten van deze tentoonstelling zijn f 84.500.terwijl de ontvangsten op f57.000 worden geraamd In Helmond zijn en kele deelnemers aan een bepaalde wedstrijd gearresteerd. Het ging enkele stemmen opge gaan. De vereen. „Ka tholiek Leiden" orgaan voor de samenwerking tussen de Katholieke Leidse instellingen en verenigingen heeft bij de ministerraad even eens geprotesteerd. Tegen de 46 j. M. H. B. er maar om, wie in één maand tijd het meeste katoen kon gappen. Een 40 j. H. V. had er 250 meter gestolen ma&r toch verloor hij het want 'n meneer G. B. had er 700 meter bij elkaar weten te krijgen. Maar in de strijd met de gerechtigheid heb ben ze beiden verloren. De katoenkoningen zijn door de politie gepakt. Tegen de oprichting van het Butlin-kamp te Zandvoort zijn nogal te Kerkrade is 15 jaar geëist, omdat hij ervan verdacht wordt zijn stiefzoon te hebben vermoord. Burge meester Slobbe van Breda heeft zijn ambt als burgemeester neer gelegd. De scheidende burgervader ontving de erepenning van de stad Breda. T. g. v. zijn 40 jarig jubileum maakt Clinge Dooren- bos met het palet der cabaret prominenten een tournée door ons land, dat gisterenavond is aangevangen in Con cordia te Bussum. Met veel geklingel is Clinge gehuldigd. Vele beken de artisten, musici e.d. waren aanwezig of za ten in het ere-comite Voor de afwisseling weer eens een van onze vette vrienden; een wild zwijn van 100 kg. door de heer Jac. Ten- haaf te Zierikzee met een welgemikt schot neergelegd. De 24 ja rige violist Herman Krebbers is gisteren ochtend van wal ge stapt het huwelijksboot je in, tezamen met de 22-j. mej. A. M. Torlau. De Broederschap dei- notarissen, ring Am sterdam vierde Zater dag j.l. haar 50 j. be staan. De voorzitter gaf een historisch overzicht van de lotgevallen van de ring, in de loop der voorbije tijden meege maakt. Als je wat verdienen kan. H. S., gedetineerd wegens fietsen diefstal, had zich Dinsdagmorgen voor de Meervoudige Kamer, onder presidium van mr. van Regteren Altena, te verantwoorden. Hij zou met zekere Q. uit Amsterdam en J. H. uit Den Helder een afspraak hebben gemaakt om fietsen te gaan stelen. Verd. zelf beweerde echter, dat hij een fiets had gekocht van H., omdat deze in geldnood zat en dat hij niet wist, dat het karretje van diefstal afkomstig was. Zijn kameraden kende hij nauwelijks en voor de rechtbank wist hij niet of het nu „die meneer" geweest was, duidend op H., of „die meneer", wijzend op Q. Een van de heren had nog een fiets, uit Bergen af komstig, ten verkoop aangeboden en uiteindelijk was het edele drietal naar Amsterdam getogen, waar het niet moeilijk viel de gegapte fietsen van de hand te doen. S. vertelde, dat zij allemaal ge zellig bij elkaar in een logement woonden, ze praten wel eens over het een en ander: „en als je dan wat verdienen kan, wel, dan doe je dat". De president kon dat in zekere zin wel begrijpen, maar vond deze manier van geld verdienen toch wel wat vreemd. Hoe het bij S. toe ging, blijkt wel uit het verhaal van het broertje, dat een oude fiets had gestolen. Verdachte had toen tegen de jongen gezegd: „Hoe kan je nu een oude fiets stelen?" De Officier van Justitie eiste te gen S., die reeds een paar veroor delingen voor dergelijke feiten ach ter de rug heeft, U/a jaar. De verdediger wees er op, dat verdachte wel met zijn kamerjjicn er op uit was getrokken, doch dat uit de opmerking: „daar staat een fiets" toch niet kan worden afge leid: „je moet die fiets stelen". Vol- In het voorjaar werd er te Heiloo, bij dr. A. Wijffels van de psychiatri sche inrichting St. Willibrord inge broken. Er werd tafelzilver, geld, een horloge, zeven textielkaarten, een rantsoenkaart voor jonge moe ders en wat zilveren snuisterijen gestolen. De dader had ook nog een paar schilderijen klaar gezet, maar toen kwam de politie in de persoon van wachtmeester Waterdrinker er een stokje voor steken. Deze had n.l. onraad bespeurd in de woning van de arts, die aan de straatweg is gelegen en toog op onderzoek uit. De dief, gestoord in zijn duister werk, nam de benen, vloog letter lijk over een hoge schutting en de dienaar van Hermandad kon hem niet te pakken krijgen. Dat gebeur de pas later en Dinsdagmiddag had deze, zekere A. P. v. d. K. uit Am sterdam, zich te verantwoorden voor de rechter. Deze v. d. K. bleek met recht te zijn wat men noemt een zware jon gen. Hij was eigenlijk schoenma ker van - zijn beroep. Hij had dan ook maar beter bij zijn leest kun nen blijven, zoals Mr. Meischke te recht opmerkte in zijn requisitoir, maar dat was helaas niet het geval geweest. Het strafregister van de man was verre van blanco: ly j„ 20 maanden, in Den Haag was pas twee jaar geëist voor een kraakje in Wassenaar, in Zutphen moet hij nog voor komen, in Arnhem is hij geen onbekende, en zo ging het maar door. Hij vertelde dat met 'n zekere trots en voegde eraan toe, dat hij zijn jeugd in een verbeter huis had gesleten, doch er niets beter van was geworden. Hij weet dat aan de opvoedmethode dezer instellingen. Zou hij zelf wel vol doende hebben medegewerkt? Wat er van zij, nu heeft hij waarschijn lijk weer negen maanden er bij op te knappen. De verdediger maakte een rekensommetje en kreeg tot uitkomst 70 maanden nog tegoed. Medeplichtig in deze zaak was C. K. die een wat zielige indruk maakte. Dat was een loodgieter die in Amsterdam wel eens „snorde" Amsterdam Europees modecentrum? Wanneer de Nederlanders hun kans waarnemen, zo schrijft de Journal of Commerce, zal het Euro pese publiek, dat de mode volgt, in de toekomst naar Amsterdam zien voor de nieuwste snufjes op mode gebied. Weliswaar gaan de ambities der Nederlanders niet zo ver, dat zij beweren de plaats van Parijs als voornaamste modecentrum van' Europa te kunnen innemen, doch zij hopen de positie te kunnen over nemen, welke Berlijn en Wenen voor de oorlog in de Europese kle dingindustrie innamen. De meeste duurdere damesmantels, die men momenteel in het welvarende Bel gië ziet, aldus het blad, zijn van Nederlandse herkomst. De Neder landse zakenlieden hopen, dat zij ook in Scandinavië, Frankrijk, Zwitserland en zo mogelijk Groot Brittannië de markt zullen kunnen veroveren. Positie Nederlandse schepen Dinsdag 28/10: Duivendijk 26/10 van Victoria te Vancouver. Oranje wordt 28/10 van Aden te Singapore verwacht. Tabinta, Amsterdam-Java pass. 26/10 Gibraltar. en zodoende verzeild was geraakt in verkeerd gezelschap. Want ook de getuige C. H. T. leek ons niet brandschoon. Het drietal was met de auto van K. op stap gegaan'en lekker „een kraakje te zetten". Wie het initiatief nam tot het nobele voorstel is nog niet uitgemaakt, de heren beschuldigden elkaar. Maar K. maakte de beste indruk. Toen het in de tweede zaak op getuigen aankwam, weigerde v. d. K. die steeds cynisch had zitten lachen op momenten dat zijn makker C. K. 't vuur na aan de schenen werd ge legd, te getuigen. Het Amsterdamse duo zal over 14 dagen vernemen hoe de rechtbank hun gedragingen heeft getaxeerd. gens mr. Sluis zou de man op die bewuste 30ste September zelf niet gestolen hebben. Zijn cliënt loopt wat te venten en het is mogelijk, dat hij weieens in verleiding komt, daarom arhtte pleiter een gevange nisstraf niet op haar plaats, maar vroeg eer opvoedende straf in een inrichting, waar hij iets kan leien Als hij weer moet gaan venten, wordt het niets met hem". Uitspraak over 14 dagen. In Veenhuizen beviel het hem niet „Ik drink ook wel andere drank", zei N. B. tegen de president van de rechtbank te Alkmaar, toen het ter sprake kwam, dat hij-verslaafd was aan het drinken van spiritus. Brr.. Hij had reeds verscheidene malen in Veenhuizen gezeten en daar be viel het hem niet. Daar was van allerlei slag mensen, die het steeds maar over diefstallen hadden. En in een dronken bui (spiritus) had hij in een vrije periode een fiets weggenomen op 10 October te Graft. Dat de man geen doortrapte mis dadiger was, bleek uit het feit, dat hij het geld, voor de fiets ontvan gen, aan de eigenaar had terugge geven. Hij leefde van een beetje venten en van de spiritus, was reeds 21 maal veroordeeld, meest voor dronkenschap en de Officier vreesde dat hij in de cel nog eens zijn jubi leum zou vieren. Er bleek bij geen der partijen bezwaar tegen de openluchtgevan- genis en daar zal het dan ook wel op uitdraaien. Over 14 dagen valt de beslissing. Van zwarte handel tot erger Dat het drijven van zwarte han del een riskant beroep is, bleek weer eens tijdens de zitting van de Alkmaarse Meervoudige Kamer, waarin B. J. Q. uit Amsterdam zich te verantwoorden had voor rijwiel diefstal. Meestal komt men van kwaad tot erger. Verdachte was al op 16-jarige leeftijd in aanraking met de justitie gekomen, had ver scheidene jaren in de „nor" gezeten en toen hij eindelijk op weg was weer een fatsoenlijk mens te wor den (zijn huwelijk droeg daar veel toe bij, toen werd hij om het feit, dat hij wel eens gezeten had, ont slagen. Dat bleek funest, hij kon het nergens meer rooien en ging toen maar in de zwarte handel. En toen had hij een fiets gestolen. De verdediger, mr. Lesterhuls, vond verdachte een echte zwerver, een onsociale figuur, die echter geen onverbeterlijke misdadiger is. Het is hem niet meegelopen en in de Ipatste tijd vooral niet. Hij heeft alles moeten verkopen, om 't hoofd boven water te kunnen houden, tot zijn bonkaarten toe. Pleiter vond, dat er van deze man, die goed voor zijn gezin zorgt, nog wel iets te maken is en verzocht de uiterste clementie. De eis was 9 maanden. Uitspraak over 14 dagen. - flp - De grootste ventilator in Europa bevindt zich in het kleine Neder land. De staatsmijn Emma is thans met deze ventilator uitgerust. EEN HUISHOUDSCHOOL IN DE WIERINGERMEER Het is slechts een vrij kleine agenda, waar de raadsleden van Wieringermeer zich Vrijdagmiddag over hebben te beraden. Uit de ingekomen stukken zal blijken, dat bij K.B. van 12 Sept. toestemming is verleend tot het in richten en in stand houden van een landbouwhuishoudschool. In ver band hiermede zullen B. en W. voor stellen om de noodschool te Sloot- dorp voor dit doel te verbouwen. De firma Kiewiet Impink te Medemblik wil het" timmerwerk voor f 4572 uitvoeren, de fa. King- ma te Leeuwarden het schilderwerk voor f 433 en de firma Ponsen te Weesp de aanleg van electriciteit voor f 875. In totaal zal deze ver bouwing dus rond f 6000 vorderen. De bedoeling is dit werk onder hands te gunnen. Nu het kouder wordt: DENK AAN DE WINTER Op het ogenblik beschikt Wierin germeer nog slechts over een zand- strooier, terwijl de z.g.n. achter- span-sneeuwploegen gedurende vo rige winter onbruikbaar zijn ge worden. Om de wegen bij normale winters begaanbaar te houden zul len B. en W. de raad voorstellen om een tweede zandstrooier en twee nieuwe z.g.n. voorspanploegen aan te kopen, tot een gezamenlijk be drag van f 7200. Het is te verwach ten, dat met dergelijke aanschaffin gen een normale winter het hoofd kan worden geboden. Staking bij wederopbouw te Velsen-Noord Bij de wederopbouw te Velsen Noord is dezer dagen een looncon- flict ontstaan. De oorzaak is een actie van het gew. arbeidsbureau tegen een der aannemers ter zake „zwart" betaalde lonen en het voe ren van een frauduleuze boekhou ding. Aanvankelijk dreigden de arbeiders met een sit-down staking, maar gisterenmorgen gingen zij over tot een formele proteststaking. IVT; dat onze niet-strikt nood- zakelijke levensbehoeften niet overdreven moeten worden. Begrijpen we elkaar goed: het gaat er niet om, dat we ons de dingen, die ons het leven kun nen veraangenamen, helemaal moeten ontzeggen. Het gaat alleen over het „te" op dit ge bied. We gunnen de mensen graag hun rokertje en biertje, want dit laatste is inderdaad zeker niet voor kikkers gebrou wen! U hebt alweer gelijk, goede huismoeder! Maar u zult toch ook eerlijk moeten toegeven, dat het niet nodig is, dat de sigaret eeuwig tussen de lippen hangt, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, en dat uw jongste spruiten nu ook inderdaad nood zakelijk de portie snoep naar binnen moeten werken die op de kaarten worden toegewezen. U zelf bent waarschijnlijk met minder chocola-repen groot ge bracht en uw eigen vader en moeder gingen ook niet bepaald iedere week naar de bioscoop. Waren zij daarom minder mens, genoten zij daarom minder? Matiging, versobering, bezuini ging op deze en dergelijke pun ten: bent u het nu niet eens met MARCUS? 'EUILLETON f door PETE FALCON 46. Fred onderging een zonderlinge gewaarwording. Daar was dus die moedige jonge vrouw, waarmede hij de korte, doch gevaarlijke gevan genschap had gedeeld in Lombell- street. Ineens kwam de gehele epi sode hem weer voor de geest het zelfbewuste optreden van Finne- more, de bedekte dreigementen, die hij had uitgesproken ten aanzien van Mary Regan, het onverwachte ver schijnen van Burns en de daarop volgende vlucht van de bende, waarbij ze het meisje hadden mee genomen. Zonder nu te kunnen be weren, dat het lot van Mary Regan hem en Burns van minuut tot mi nuut had bezig gehouden, toch was zij steeds de aanleiding geweest tot de vraag: Hoe ontdekken we haar en hoe zullen we haar kunnen be vrijden. En nuHij keek even naar de inspecteur. Fred kon zijn eigen ogen niet geloven. Burns zat in hevige spanning en was blijkbaar zo verrast, dat hij op dit moment niet tot een vorm van actie in staat bleek. Flitsend schoot het Fred door het hoofd, dat dit voor 'n po litieman toch op zijn minst een eigenaardig verschijnsel was. „Watdenk je ervan?" stamel de Fred tenslotte. Hij kon nog maar steeds zijn ogen niet geloven. „Ikikstotterde Burns. Eensklaps schoot hij recht op zijn stoel. Hij beheerste zich weer vol komen en bleek snel te overleggen. Op zijn beurt raakte hij de arm van Fred aan. Hier was inderdaad reden voor, want de twee dames staken de brede verkeersweg over, toen de lichten de voetgangers vrij gaven en wandelden in de richting van het terras. „Dat is vreemd," fluisterdé Burns. Langzaam voelde Fred hoe de vin gers van de inspecteur zich als een ijzeren klem om zijn arm sloten. „Beheers je tot het uiterste Fred," fluisterde Burns. „Die dame bij haar is gravin Eleonora Stapetsky. Ze komen hierheen die gravin zal natuurlijk doen of ze ons niet kent en wij kennnen haar niet! maar Mary Regan slaakt natuurlijk kreten van blijdschap. We begroe ten haar als een oude kennis en wacht tot zij praat! Nergens naar informeren haar laten pra ten! Begrepen!" „Ja", fluisterde Fred, die beefde van opwinding. „Nog enkele seconden en ze ziet ons. Het lijkt wel of die gravin haar opzettelijk in onze richting brengt. Praten, Fred met elkaar praten!" Burns begon een opgewekt be toog over de karakteristieke ver schillen tussen New York en Am sterdam, toen plotseling de uitroep klonk: „Hallo, mr. Vandijke, mr. Burns" De geroutineerde Burns speelde zijn verbazing beter dan Fred, toen hij opsprong en zei: „Miss Regan., u.. hier? En., eh" Het spel van de inspecteur was zo volmaakt, dat Fred zich de moei te kon besparen om er aan mee te doen, althans hij behoefde zich niet zo in te spannen. „Wat ben ik blij u te ontmoeten", zei Mary, terwijl ze hem de hand drukte. „En u ook mr. Vandijke", vervolgde ze, zich tot Fred wenden de. Ze keek hem aan, lachte even vroeg: „Is u allright ik bedoel na ons avontuur in Lombcllstreer. Ik heb me dikwijls afgevraagd hoe het met u was gegaan." Fred voelde zich meer getroffen door deze belangstelling, dan hij voor zich zelf wilde bekennen. Het was alsof de band, die zich tussen hen had gevormd tijdens de gevaar lijke ogenblikken in de Lombell- street, toen ze in de macht waren van Flnnemore en zijn fycnde, plot seling werd hersteld. En zijn woor den vertolkten dan ook een onmis kenbare oprechtheid, toen hij ant woordde: „Het ligt in dit geval voor de hand, dat we kunnen zeggen: twee zielen, een gedachte. Ik heb mij ten aanzien van u, miss Regan, pre cies hetzelfde herhaaldelijk afge vraagd." „Moet ik soms blozen, mr. Van dijke?" informeerde Mary lachende. Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1