DE VERRE STEM |j r RADIO racht TWEE JAAR geëist tegen van Meegeren De krantenstrijd in N.-Holland De P.R.A. kon hem niet vinden, maar de fiscus wel 1. van de N.A.K. uis, kantoor aicht- aat 149 VANDAAG ANKENDAAL DIT BLAD! NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 30 October 1947 PAG. 3 Wat Hanvoor zijn schilderijen ontving De stand is 2-0 J De benzine wordt duurder Na twee jaar onderduiken r J Nieuw Amsterdam' vertrokken De mens en de fabriek Egypte kondigt staat van beleg af Kantonrechter werkt tegen Houding De bonnenlijsï Marktberichten f"N J de wedstrijd in tien zich opgeven 207. Het eerste elf uur per autobus. Donderdagavond zijn allen present! (nie- nderd)Een goede voor de wedstrij- ondag. ERENIGING Vanavond geen zang van de dirigent. De gaat alles weer ge- MSTER EN TREKEN opening der jotters Vrijdagavond haar wintersei- werd met het lied'; der Eeuwen. Ver- de voorzitter een hij o.a. het vol le: de komende winter worden uitgenodigd almoezenier Vlaar, aos en de Nationale er Georg de Vos. die zij zullen be- De geestelijkheid en gsleven; De jonge riselijk leven; en De AB—KAJ. rgadering zal door of zo mogelijk door ng worden gehou- zijn de volgende vastgesteld: a. Ar- Het reizend publiek c. Frankrijk, er aan medewer- rée van de dans- reel een geslaagde bestaan voor een actie voor ouden lier wilde betref- tal punten iets op- Zal een actie van voor de Kerstpak- oldoende effect op- raadde aan om con- met de Kath. Actie n van die strekking lezingen door be- n betreft, hoopte it punt geen plan >u blijven, maar dat vorm aan zou wor- n sprak vervolgens Christendom. Spr. a al-om optredende eTvlakking. Slechts ndig en beleefd ge estesstroming te ke- a beschaving en wat aenhangt behouden ctatuur van het mo- ïdom kan slechts dd'end Christendom oren. Spr. eindigde mee te bouwen Christus terug naar de wereld terug naar verdere avond' werd >n door de leden zelf program. Alkmaar nsttreding een analist (e) voor lanbouwkundigi ring is gewenst, schriftelijk) met vroegere werkkring bovenstaand adres. gevraagd nden op de beste in aanmerking, onder no. 12314A. Vb NU NOG RUIME KEUZE IN ONZE WINKELS CHOCOLADE FIGUREN 100 GRAM 60 CT. MAKEN 100 GR. 25 CT. >ef neemt met ons ijn er morgen weer ;vreden mensen bij- i U en wij! ARSE BROODFABR. AAR TELEF. 2869 Si. Anna straat 31 bezorgd Het proces tegen van Meegeren staat in het middelpunt van de belangstelling, maar ook de schilderijen die hij wel of niet heeft geschilderd. waar kunstwerk aanprezen. Een hunner vergeleek het doek zelfs met „een symphonie van Beethoven, zo uit de hemel neergedaald'\ Het waren niet de „listige kunst grepen", die de kopers er toe brach ten de doeken te kopen, want zij deden dit vrijwel na de eerste vluchtige kennismaking. De in de dagvaarding als „listige kunstgre pen" aangemerkte schilderstechniek was bedoeld om het chemische en röntgenoiogische onderzoek te kun nen doorstaan. Dit onderzoek is ech- Het requisitoir. De officier van justitie, mr. H.'A. Wassenbergh, erkende in zijn re quisitoir dat verd. er in geslaagd is de kunstcritici om de tuin te leiden en dat dit misschien een bewijs kan zijn van zijn talent, doch op al deze successen plaatste verd. zelf een domper, omdat hij zich op het pad der misdaad heeft begeven. Ook heeft verdachte, aldus de officier de beroemde oude meesters bele digd door werken te vervaardigen en onder hun naam op de markt te brengen. Verdachte heeft het we zen der kunst bezoedeld en deed dit alleen maar om zichzelf te ver rijken. Het aureool waarmede verd. zich wil sieren, verbleekt, omdat de motieven andere zijn dan hij wil doen voorkomen. Het aanvankelijk succes van ver dachte, leidde hem er toe, aldus de officier, steeds meer en in steeds sneller tempo „Vermeers" aan de lopende band te -vervaardigen. Aangemoedigd door zijn succes besteedde hij aan het latere werk niet meer zoveel zorg als aan het eerste „De Emmaüsgangers", het mooiste doek, dat hij vervaardigd heeft. Wat de Emmaüsgangers betreft zeide de officier, dat er zelfs thans nog over de gehele wereld grote kunstexperts zijn, die blijven gelo ven, dat het doek een echte Ver meer is. Zij beschouwen dit werk als „het schoonste kunstwerk van Vermeer". Thans echter, aldus de officier, is onomstotelijk komen vast te staan, dat de Emmaüsgangers en de ande re stukjfen niet zijn vervaardigd in de 17de eeuw, doch in onze tijd. De deskundigen die met het onderzoek belast waren, nemen aan dat de schilderijen door van Meegeren zouden kunnen zijn vervaardigd. Dat van Meegeren ze inderdaad vervaardigd heeft, acht ik bewezen door zijn eigen bekentenis en door de in zijn atelier gevonden verf soorten en ander materiaal. De officier besloot zijn requisitoir met aan te voeren, dat de verdach te ten laste gelegde oplichting be wezen is. Ook acht de officier be wezen het in art. 326 bis wetboek van strafrecht omschreven misdrijf: het valselijk aanbrengen van signa turen op kunstvoorwerpen. Rekening houdende met ver- dachte's toestand eiste mr. Was senbergh tegen van Meegeren een gevangenisstraf voor de tijd van twee jaren. De verdediging. De verdediger, mr. E. Heldring, gewaagde in zijn pleidooi van de buitengewoon grote geestelijke be gaafdheid van Van Meegeren, zoals ook in het psychiatrisch rapport wordt geschetst. Naast zijn bijzon dere intelligentie, aldus de verdedi ger, heeft Van Meegeren de be gaafdheid tot schilderen. Men moet Van Meegeren zien als iemand, die niet door kleinzielige motieven geleid werd. Het was de gewone, zelfzuchtige ijdelheid, die bij hem een rol speelde. De verdediger wees er op hoe noodlottig het oordeel van critici voor een schilder kan zijn. Mu ziekcritici of litteraire critici kunnen de musici en litteratoren niet veel schade berokkenen. Een theaterbiljet en een boek zijn geen dure dingen en het publiek laat zich niet licht weerhouden door het oordeel van de critici. Met de schilders is het anders. Als hun werk veroordeeld wordt, is hun werk vrijwel onverkoopbaar. En het is dan ook begrijpelijk, dat Van Meegeren, als gevoelsmens in opstand kwam tegen de critici, die zijn werk als plat en sentimen teel uitkreten, terwijl hijzelf de overtuiging had, dat hun oordeel onjuist en onrechtvaardig was. Vele voorbeelden gaf de verdediger van kunstcritici, die vrijwel gelijktijdig van Meegerens werk afbraken cn „Vermeers" Emmaüsgangers ais een EEN HALF MILLIOEN te veel betaald voor borstelwerk In het eerste half jaar van 1947 is ongeveer een half millioen te veel betaald voor borstelwerk. Dit is een ruwe schatting van de prijscontrole na een intensief onderzoek bij win kels, grossiers en fabrikanten. In totaal werden 1484 winkelbedrijven gecontroleerd, waarvan 565, dat is 39 procent, een proces-verbaal ont vingen. Aangezien tijdens deze con trole bleek, dat ook de grossiers en fabrikanten te hoge prijzen reken den, werden ook deze eens onder handen genomen. Bij 197 van hen, bleejc de prjjsovertreding een gere geld bedreven „zonde", te zijn. De omvahg der overtredingen was ech ter tamelijk gevarieerd: in een enkel geval beliep deze zelfs 50.000 gulden. ter veel later toegepast. Zeker niet voordat de kopers tot aanschaf be sloten. De oplichting met behulp van listige kunstgrepen kan dus niet bewezen worden geacht en de verdediger vroeg op deze gronden van dit primair ten laste gelegde vrijspraak. Ten aanzien van het subsidiair ten laste gelegde: het aanbrengen van een valse signatuur op een kunst voorwerp, meende mr. Heldring niet veel te kunnen inbrengen, het zij dan, dat het gepleegde feit niet op Nederlandse bodem is geschied en bovendien als verjaard be schouwd moet worden. In verband met de gezondheids toestand van verdachte en het ge heel van motieven, dat hem tot zijn daad heeft geleid, riep de verdedi ger tenslotte de clementie van de rechtbank in. Op 12 November zal de rechtbank uitspraak doen en tevens beslissen over de door de officier voorgestel de restitutie der doeken aan de eigenaren. „Het laatste Avondmaal" 1.600.000.— „De voetwassing van Jesus" 1.170.000. „De zegening van Jacob door Isaac" 1.000.000.— „Christuskop" 400.000.— „De kaartspelende vrouw" 220.000.— Totaal 4.450.000.— Hiervan moeten worden afgetrokken de grote bedragen, die de bemiddelaars voor hun bemoeiingen ontvingen. Zo ontving de heer Strybis b.v. één zesde als provisie. PROGRAMMA VRIJDAG 30 OCTOBER HILVERSUM II (415 m.) K.R.O. 7.00 nieuws; 7.15 ochtendgymn.; 7.30 morgengebed; 8.00 nieuws; 9.00 och- tendconcert: 10.15 uit: het boek der boeken: 11.00 radio-ziekenbezoek; 11.35 als de ziele luistert; 12.00 an gelus; 12.33 lunchconcert: 13.00 nieuws; 13.15 boekbespreking; 13.20 lunchconcert; 14.00 uit Nederlands glorietijdperk; 15.30 „een nieuw le ven" hoorspel; 16.30 lichte orkest muziek; 18.00 dinermuziek; 18.25 Ne derlands Katholieke Jongeren; 19.00 nieuws;'19.30 licht orgelspel; 20.00 nieuws; 20.12 de gewone man; 20.25 operaconcert; 21.50 „voor de poorten van Kanaan", luisterspel; 22.45 het avondgebed; 23.00 nieuws en kath. nieuws; 23.20 dansorkest. HILVERSUM I (315 m.) V.A.R.A. 7.00 nieuws; 7.15 ochtendgymn.; 8.00 nieuws; 8.50 voor de huisvrouw; 10.30 voor de vrouw; 11.10 schetsen van "Godfried Bomans; AVRO 12.00 Vaudevilleorkest; 12.33 sportagenda; 13.00 nieuws; 13.15 Pierre Palla; 14.00 „kookkunst"; 15.00 ons volk en zijn dichters; VARA 16.00 omroep- kamerorkest; 18.00 nieuws; 18.30 Ned. strijdkrachten; 19.15 accordeon orkest; 21.30 radio-raket; 22.15 Swing and Sweet; 23.00 nieuws; 23.15 symphonisch Vrijdagavondcon cert. Nadat de N.V. Sprekend Papier te Schagen door een uitspraak in kortgeding, waarbij zij stopzetting der per 1 Oct. j.l. gefuseerde bla den eiste, in het gelijk was gesteld, had de N.V. Dagblad voor Noord- Holland in een ander kortgeding vernietiging van dit vonnis geëist, omdat de N.V. Sprekend Papier, die voorheen de in de fusie opgenomen ex-illegale bladen drukte en tegen de opzegging op korte termijn van deze drukorder had geprotesteerd, geweigerd had de gefuseerde bla den te drukken. De rechter heeft ook in deze kwestie beslist ten gunste van Spre kend Papier en aan de N.V. Dagbl. v. Noordholland deze eis ontzegd, overwegende, dat het hier een ge heel andere drukorder en een an dere opdrachtgever betrof, terwijl de vorige opdrachtgever, de in de fusie opgegane Stichtingsbesturen der oud-illegale bladen de oude schuld aan de N.V. Sprekend Pa pier nog niet had voldaan. Het vonnis van het eerste kort geding, waarbij aan de N.V. Dagbl. v. Nrd.-Holl. op straffe van een dwangsom van f 1000.per dag verboden werd de Ver. N.H. Dag bladen (gefuseerde bladen) te drukken, blijft dus van kracht, zo dat deze N.V. gedwongen blijft de ze bladen in de Zaanstreek te laten drukken. Met deze tweede uitspraak is de stand dus 20 in het voordeel van Sprekend Papier. Er is echter nog een derde kort geding aanhangig, dat, als de uit spraak voor Sprekend Papier on gunstig is, de stand wel op 21 kan brengen, doch daarom Sprekend Pa pier nog geen overwinnaar maakt in deze krantenstrijd. Op aandrang van de N.V. Dagbl. v. Nrd.-Holland heeft n.l. de N.H. Pers 1945 (gecombineerde Stich tingsbesturen van de in de fusie opgenomen oud-illegale bladen) bij kortgeding stopzetting geëist van de door Sprekend Papier onrecht matig uitgegeven bladen onder de naam van de in de Ver. N.H. Dag bladen (gefuseerde bladen) opgeno men oud-illegale bladen „Vrije Alk maarder" en „Nieuwe Schager". De behandeling van deze zaak werd de vorige week uitgesteld, omdat de rechtsgeldigheid van de opdracht aan Mr. Scholten, om na mens de N.H. Pers dit kort geding aanhangig te maken, werd betwist. In de gisterenmorgen voortgezet te behandeling kon Mr. Scholten slechts een volmacht van de Stich tingsbesturen van de Kennemer Koerier en Vrije Alkmaarder over leggen, doch niet van dat van de Nieuwe Schager, waarvan het Stichtingsbestuur de door de voor zitter verstrekte opdracht niet wenste te honoreren. Gezinshereniging in versneld tempo Zoals onlangs van de zijde van het Ministerie van Overzeese Ge biedsdelen werd bekend gemaakt, zal het tempo, waarin de gezinsher eniging van reeds in Indonesië werkzame Nederlanders met hun in Nederland achtergebleven gezinnen zich tot dusver voltrok, belangrijk worden versneld, daar een niet on aanzienlijke achterstand is ontstaan. Toegezegd werd, dat nog dit jaar een paar duizend vrouwen en kin deren de reis naar Insulinde zouden kunnen aanvaarden. In het kader dezer versnelde gezinshereniging zullen van de Rotterdamse Lloyd op 29 November de „Kota Gede" en op 3 December de „Indrapoera" wor den ingelegd. Ook het nieuwe vlag- geschip van de R.L., de op 2 Decem ber vertrekkende „Willem Ruys", zal gedeeltelijk beschikbaar zijn voor gezinsherenigingspassagiers. Mr. Schuurman, optredend na mens Sprekend Papier, betwistte hierop de rechtsgeldigheid van de opdracht, omdat een der comparan ten (Nw. Schager) was afgevallen en een ander (Kennemer Koerier) bij deze actie geen belang heeft, zo dat alleen het Stichtingsbestuur van de „Vrije Alkmaarder" ;overblijft. Mr. Scholten betoogde, dat de Kennemer Koerier als deelhebster in de combinatie N.H. Pers belang heeft bij elke uitgave en dat de Nw. Schager kan worden verboden als schade-veroorzakende aan de com binatie. Mr. Krabbe bepaalde de uitspraak op 1 Nov. a.s. Ten overvloede willen wfl er nog eens op wijzen, dat het Nieuw Noordhollands Dagblad 'n aparte, zelfstandige krant is, die met deze hele krantenstrijd niets, maar dan ook niets te maken heeft; er schijnen nog altijd lezers te zjjn, die veronderstellen, dat ook ons blad bij deze strijd be trokken is, hetgeen niet het ge val is. Posities Nederlandse passagiersschepen 29/ 10. Alhena, 28/10 van Rio de Janeiro naar Bahia. Boschfontein, 28/10 van Beira te Zanzibar. Joh. van Oldenbarnevelt, Batavia-Am- sterdam, pass. 29/10 Pantellaria. Joh. de Witt, Amsterdam-Java, pass. 29/10 Perim. Oranje 30/10 van Singapore te Tandjong Priok ver wacht. Tabinta, Amsterdam-Java, 28/10 dwars van Malta. Amstelkerk Amsterdam-Takoradi 29/10 bij Las Pa'.mas. Maaskerk, 23/10 van Free town naar Dakar. Bij de Tweede Kamer hebben de ministers van financiën en van ver keer en waterstaat ingediend een ontwerp van wet tot verhoging van het bijzonder invoerrecht op ben zine, hetgeen wordt geheven krach tens de Benzinewet 1931; men wil dit verhogen van f 10.50 per 100 kg tot f 11.per hectoliter, hetgeen, rekening houdende met een soorte lijk gewicht van 0,75, overeenkomt met f 14.67 per 100 kg. Tevens behelst het ontwerp van wet een met deze verhoging samen hangende wijziging van het tarief van de motorrijtuigenbelasting voor diesel-automobielen. In de memorie van toelichting wordt verder gewezen op het feit, dat de benzineprijs in Nederland, vergeleken met die in België. Frankrijk en Zwitserland (resp. 35, 47 en 41 cent per liter) bijzonder laag te noemen is, hetgeen ook na de betrekkelijk geringe prijsstijging van 22 cent op cent per liter (welke als gevolg van de belasting verhoging zal optreden) nog het geval zal zijn. Wereld-Spaardog Aan de vooravond van de We- reldspaardag alzo heden (Donder dagavond) zal in het programma HILVERSUM I (golflengte 301.5 m.) vanaf 20.05 tot 20.15 uur een korte uitzending worden gegeven omtrent doel en betelDnis van de Wereld- spaardag. Spreker is Dr. J. R. A. Buning, secr. van de Ned. Spaarbankbond, in welke bond alle spaarbanken, behalve de Rijkspostspaarbank, hier te lande zijn verenigd. Deze bond vertegenwoordigt een spaarderska pitaal van ca. f980.000.000, verdeeld over 1.900.000 spaarders. Over de vele zaken, die zo in de loop der maanden voor het tribu naal zijn behandeld, hangt dikwijls een sluier van tragiek, zodat het tot de uitzonderingen behoort, wanneer de heren leden van het Tribunaal in een oprecht gemeende lachbui tonen, dat zij mensen zijn, die ge zonde humor op prijs stellen. En zo'n uitzondering beleefden wij gisteren, toen de voormalige C.C.D.- controleur, Hielke van der Veen, voor het tribunaal-voetlicht kwam. Hem was ten laste gelegd, dat hij een collega, zekere Calt, bij de N. S. B.-burgemeester van Schagen, Buitenhuis, had verraden. Van der Veen was in die tijd namelijk werk zaam in Schagen. Op grond van deze achteraf onjuiste beschul diging was v. d. Veen op 26 Juli '45 gearresteerd, doch reeds een week later, op 2 Augustus, zag hij de kans schoon, om zijn vrijheid te herne men. Hij ontvluchtte uit het kamp „Rochdale" en ging zijn vrijheid te gemoet. Eerst op 12 September van dit jaar kon de P.R.A. wederom tot arrestatie overgaan! Mr. Schenkeveld vroeg verdachte; „U zou wel niet willen vertellen waar U al die tijd heeft gezeten?" Besch.: „Jawel hoor, bij mijn vrouw thuis!" Heel begrijpelijk schoot ieder der aanwezigen in een lach en toen be schuldigde vervolgens vertelde, dat hij op de meest officiële wijze van Bergen naar Den Haag was verhuisd (zodat men in Bergen dus kon we ten, waar de ontvluchte zat) en dat de Inspecteur van de belastingen hem ook had weten te vinden met een aanslagbiljet was het lachen he lemaal niet meer van de lucht. De President, Mr. Schenkeveld, gaf al lachende toe, dat zoiets bij de Duitsers niet was gebeurd; dat kan alleen in ons bevrijde Nederland! De behandeling zelf nam voor be- schuld. al een heel gunstige wen ding. Door een samenloop van om standigheden was hij zwarter ge maakt, dan hij in werkelijkheid was geweest. Het bleek, dat niet hij, maar de N.S.B.-burgemeester van Schagen het verraad had gepleegd. (Hiervoor is Buitenhuis enkele maanden geleden door het Amster damse Bijzonder Gerechtshof tot 6 jaar veroordeeld). Buitenhuis, als getuige gehoord, gaf volmondig toe, dat hij hier de plaats van besch. eigenlijk had moeten hebben ingenomen, zodat het verzoek van mr. Pauwe, verd. raadsman, om direct uitspraak te doen, eigenlijk overbodig was. Dit had het Tribunaal niet anders kun nen doen. Hoewel besch. vandaag zijn vrijheid terugkeert, menen wij, dat het in dit geval beter ware ge weest, wanneer de beschuldiging vervallen was verklaard, temeer, daar besch. geen enkele andere maatregel werd opgelegd. Ook stond gisteren de voorma lige banketbakker Willem de Haan uit Bergen aan Zee voor het Tribunaal. Hem was ten laste ge legd, dat hij zijn bakkerij ter be schikking had gesteld voor d'e Duit se Weermacht, dat hij het Duitse Rode Kruis eens met een gift van f 10 verrijkte, dat hij regelmatig omgang had met Duitsers en ten slotte, dat hij in Februari 1945 een door de Duitsers gestolen fornuis had aanvaard De stationschef had over besch. verklaard dat er veel Duitsers bij De Haan over de vloer kwamen en Hardop gedacht Zie je nou wel, dat je die moffen nooit moet ver trouwen! Laten ze nou voor 30 millioen dollar verborgen Duitse activa ontdekt hebben. Verschil lende firma's in het bui tenland blijken nu door Duitsers beheerd te wor den. Het zou Jobus niets verwonderen als er nog meer papieren gevonden worden en dat zou blijken dat alle Amerikaanse en Engelse firma's door Duit sers worden beheerd en dat alle Duitse firma's in Engelse en Amerikaanse handen zijn. Dan zouden de Duitsers voor eigen im port werken en de Engel sen en Amerikanen hun eigen fabrieken aan het ontmantelen zijn! Gisterenmiddag te kwart over 4 is de geheel vernieuwde „Nieuw Amsterdam" van de Wilhelminakade te Rotterdam voor zijn eerste reis na de restauratie vertrokken. Een grote menigte had zich langs de Maasoever opgesteld om niets van het imposante schouwspel te mis sen. Terwijl het harmoniecorps van de H.A.L. vrolijke muziek liet ho ren, arriveerde omstreeks half vier, incognito, Z.K.H. Prins Bernhard, die van een persoonlijke vriend af scheid kwam nemen. Het schip onderneemt een reis naar New York via Southampton. Tijdens een korte en sobere plech tigheid in de Grand Hall van de „Nieuw Amsterdam" heeft de dir.- generaal van scheepvaart, mr. J. J. Oijevaar, aan de commodore van de Holland-Amerika-vloot en kapitein van de „Nieuw Amsterdam", de heer A. Deksma, medegedeeld, dat het H.K.H. de Prinses-Regentes heeft behaagd hem te benoemen tot Officier in Tie Orde van Oranje- Nassau. De chef-purser, de heer M. K. Ziessen, werd mededeling ge daan van zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Dinsdag: 1 dode en 1 gewonde Het Nederlands communiqué van Woensdag meldt, dat de Nederland se verliezen op 28 October, volgens de tot dusverre binnengekomen be richten, bedragen 1 gesneuvelde en 1 gewonde. Het communiqué meldt voorts verschillende kleine scher mutselingen, Ten Westen van Loe- madjang verdreven de Nederlandse troepen een bende. dat de vrouw van besch. kon wor den gerekend onder de moffen- grieten. Beschuldigde gaf toe, dat zijn vrouw omgang had met de bezettende macht, doch gaf te ken nen, dat hij dit toeliet, om zoveel mogelijk aan de Duitsers te ver dienen. Dit is hem trouwens ook wel gelukt, want zijn vermogen is door d'e oorlogstoestand met bijna f20,000,toegenomen. De dag na de capitulatie bracht hij de Duitse soldaten, die in Bio zaten nog taartjes. Op de vraag van de president, waarom hij dit deed, antwoordde besch.: „Daar hadden ze toch voor ingeleverd!" Hij was er echter een paar uur ge bleven en had de gelegenheid te baat genomen om afscheid te ne men van zijn kornuiten. Als tegen prestatie kreeg hij toen een auto van de Duitsers. De knecht van besch. had verklaard, dat het huis van zijn baas de enige trekpleis ter was voor de moffen, hetgeen besch niet ontkende. Mr. Berkhouwer meende, dat de ze zaak een beetje schever werd voorgesteld', dan strikt noodzake lijk is. Hij verzocht het Tribunaal clementie te willen gebruiken Op 10 November a.s. zal de uit spraak volgen. Wegenwacht Alkmaar—Zaandam Van de A.N.W.B. vernemen wij, dat de weg Alkmaar-Zaandam bin nenkort door een gele ruiter van de wegenwacht zal worden bereden CURSUS E.H.B.O. EGMONDEN. Naar wij verne men zal dr. Moons weer een cursus geyen voor E.H.B.O. in Café van der Molen te Rinnegom op de volgende dagen: Woensdag voor de jongens en mannen om 7.30. Donderdag voor de meisjes, ook om 7.30 uur. De animo is zeer groot. In de eerste plenaire zitting van liet door minister Gielen geopende congres van het Nijverheidsonder wijs te Utrecht, behandelde prof. dr. W. Banning de invloed van de fabriek op het zieleleven van arbei ders en arbeidsters. Hij begon met te constateren, dat wij in een neo- technisch tijdperk leven, waarin drie elementen de wereld beheer sen: le. de toepassing van de na tuurwetenschappen op alle levens gebieden, waarbij de moderne mens onder invloed van de techniek door- en-door rationalist wil zijn; 2e. wij geloven in de almacht van de tech niek en de machine; 3e. de techniek helpt in hoge mate aan de één wording van de aarde. Komende tot de mensen, die ty pisch met de techniek te maken hebben, merkte spr. op, dat deze personen de maatschappelijke en ook de geestelijke problemen be schouwen als een kwestie van lou ter organisatie. Zij komen niet in aanraking met de geestelijke achter gronden. Of de techniek een zegen is voor de mensheid, is volgens spr. te betwijfelen. Prof. Banning be handelde daarna de verschijnselen van vrouwen- en kinderarbeid, de verlenging, de verzwaring en de vermoeidheid van de arbeid. Hij onderscheidde in zijn samenvatting twee tendenzen: men tracht de on vermijdelijke mechanisatie mense lijk te maken of men maakt de mens steeds meer gemechaniseerd. Deze tegenstrijdige tendenzen leve ren spanning op. De techniek werkt uniformerend en verhoogt de on persoonlijkheid. De sociale persoon lijkheid van de mens moet omhoog geheven worden. Ook veel factoren buiten het bedrijf oefenen invloed op de arbeidsvreugde en de arbeids tevredenheid. Prof. Banning gaf de raad de arbeider de sociale zeker heid te geven. Een andere voor name factor is volgens spr. een in houdsvolle besteding van de vrije tijd, waardoor de inhoud van het leven mede buiten de fabriek komt te liggen. Spr. eindigde met de wens, dat de arbeiders en de op voeders voortdurend zullen worden geconfronteerd met de werelden, waaruit de persoonlijkheid van de mens wordt gevoed en dat uit alle takken van onderwijs, die met de techniek te maken hebben, de grote geestelijke waarden van de cultuur kunnen worden geput. GRATIE VERLEEND Gratie is verleend aan P. Drent, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Ge rechtshof te Leeuwarden. De dood straf is veranderd in levenslange gevangenisstraf. Drent, afkomstig uit Donderen (Dr.) had niet alleen als lid van de Gruene Polizei de vijand hulp verleend, doch ook deel uitgemaakt van een executiepeloton, dat elf Nederlanders heeft gefusil leerd. Om de cholera beter te bestrijden De Britse Radio meldt, dat de re gering van Egypte heeft besloten met het oog op de cholera-epide- mie, die onrustbarende vormen heeft aangenomen, voor het gehe le land de staat van beleg af te kondigen. De laatste 24 uur zijn in Egypte 442 personen aan cholera gestorven. Terwijl 825 nieuwe gevallen zijn gesignaleerd, aldus Jiet communique van de Egyptische regering. Door de staat van beleg, waarbij Nokrasjy Pasja, de premier, als de gouverneur-generaal zal optreden en militaire gouverneurs voor iede re provincie worden aangesteld, worden de volksgezondheidsautori- teiten in staat gesteld alle hulpmid delen in het land in de strijd tegen de, cholera, aan te wenden. Zij kun nen ziekenhuizen, transportmidde len en pharmaceutische artikelen vorderen, terwijl de regering dras tische maatregelen kan nemen tegen mensen, die de anti-choleravoor schriften overtreden. Tot nader order wordt de verzen ding naar Port Said en Suez van gewone en luchtpostcorresponden tie voor opvarenden van schepen gestaakt, in verband met de in Egypte heersende cholera-epide- mie. De aflevering aan boord der schepen is daar n.l. niet meer mo gelijk. De Nederlandse kolonie in Cairo en Alexandrië zijn, dank zij door tastend ingrijpen van Nederlandse zijde, tijdig ingeënt in verband met de heersende cholera-epidemie. Philips in Cairo heeft n.l. aan al haar zustermaatschappijen in New York telegrafisch verzocht serum per vliegtuig naar Cairo te zenden. Amersfoort is in rep en roer over het optreden van de kan tonrechter aldaar, die bij vonnis en het stellen van, een dwang som huurders dwingt de gehuur de woonruimte aan de eigenaar terug te geven. De Amersfoortse kantonrechter heqft aan de dwangsomclausule de volgende nieuwe juridische vorm toegekend: „veroordeelt verdachte tot betaling aan de eiser van een dwangsom van f 2.50 voor iedere dag, dat verdachte in gebreke mocht blijven aan dit vonnis te voldoen en eiser de assistentie van de macht niet zou krijgen en/of hem op andere wijze door enige autoriteit het zelf doen uitvoeren der ontruiming wordt onmogelijk gemaakt." Hierbij moet dus de huurder van woonruimte f 2.50 per dag betalen, indien de politie zou weigeren bij de uitzetting te as sisteren of uitzetting onmogelijk zou maken. Met deze clausule werpt de kantonrechter niet alleen de handschoen toe aan de gemeente lijke autoriteiten, doch evenzeer aan de minister van binnenlandse zaken. In juridische kring deed deze clausule veel stof opwaaien. In korte tijd deden zich te Amers foort reeds 14 uitzettingsgevallen voor, waartegen het gemeentebe stuur niet kon optreden. In de de zer dagen gehouden vergadering van de gemeenteraad is scherpe critiek geleverd op deze houding van de kantonrechter. Het gemeen tebestuur is voornemens tegen deze ondermijning van het gezag van de gemeentelijke overheid stelling te EEN stem uit onze lezerskring vestigt de aandacht op de houding van veel mensen, als zij van de Communiebank terug komen. Of Marcus hierover eens wat wil zeggen? Goed, Marcus zal dat doen vandaag, ofschoon hij geen pastoor of predikant is. Maar me dunkt dat de opmer king juist is. Hoeveel Commu- niecanten zijn er niet, die met hun handen blijkbaar geen raad weten? Zij laten hun armen [zijn ze zó moe, de stakkerszo goed als helemaal gestrekt naar be neden hangen, alsof ze een soort duik-sprong wilden gaan ma ken. Toch hebben we dat als kind anders geleerd: de handen omhoog voor de borst, de vin gertoppen allen (ook niet een of twee) op elkaar. Dat is eerbie dig. Dat is netjes, wellevend. Zó behoort het. Waarom kan dat zó niet? Men stelt zich toch ner gens aan als een primitieveling, als een lomperik, die zo uit de klei is getrokken. Stijl, houding, zeker op het allerheiligste ogen blik van de Communie. Jong ge leerd, oud gedaan! MARCUS. Voor het tijdvak van 2 t.e.m. 15 November 1947 geeft elk der vol gende bonnen recht op het kopen van; Bonkaarten KA, KB, KC 711 (Serie Q) Q-03 Diversen 100 gram bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel Q-04 Diversen 750 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 1500 gram jam stroop enz. of 750 gr. versnaperingen Q-05 Diversen 250 gr. zachte zepp Bonkaarten KD, KE 711 (Serie Q) Q-13 Diversen 100 gram bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel of kin biscuits Q-14, Q-15, Q-16 Diversen 250 gr. suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. ver snaperingen Q-17 Diversen 500 gr. zachte zeep Q-16 Reserve 500 gram bloem of zelfr. bakmeel of kinderbiscuits Bonkaarten MA, MD, MH 712 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (Serie Q) Q-ll Suiker 250 gr. suiker, bo- terh.strooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gram versnaperingen Tabak- en Versnaperingenkaarten enz. QA, QB, QC 711 Q-01, Q-03 Tabak 2 rants, cigaret- ten of kerftabak Q-01 Versnaperingen 200 gr. ver snaperingen of 200 gr. suiker, boterh.- strooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. Q-03 Versnaperingen 100 gr. ver snaperingen of 100 gr. suiker, boterh.- strooisel enz. of 100 gr. jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 31 October wor den gebruikt. Koopt niet op Zaterdag, de feestdag van Allerheiligen NOORD-SCHARWOUDE, 30 O Aangevoerd: 48.000 kg rode ko 8.5013.80; 134.000 kg witte 8.6 12.70; 6.000 kg gele kool 5.40—6 2 13.000 kg groene kool 15.1018 7f 22.000 kg andijvie 13.5018.60; 13" kg uien 20.70; grove 20.20; driel. 8 "n 5500 kg peen II 8.30; III 9.40—9 50 IV 6.20—6.60; 8500 kg krotenl 5—7 90 II 34.60; 9500 kg aardappelen: Er velanders 9.90—10.20; eigenheimer^ 9.509.80; Noordelingen 10.10. LANGEDIJK, 29 October 1947. 38000 kg rode kool 9.1012.60; 38000 kg gele kool 5.807.50; 64000 kg groene kool 14.90—19.40; 100000 kg witte kool 9—12.10; 20000 kg andij vie 14.5020.20; 9400 kg peen II 7.20—8.50, peen III 7.80—8.80; 1000 kg uien 19.50—19.70; 6000 kg bieten I 7.908.40, bieten II 2.40; 700 stuks bloemkool 4060. HOORN, 30 Oct. Veemarkt. 214 stuks koeien; 42 pinken; 7 gras kalveren; 15 nuchtere kalveren. ALKMAAR, 29 Oct. Paarden markt. 290 paarden (v.j. 252); 33 veulens (v.j. 31). De noteringen warerf als volgt: voljarige paarden 600900; 2'/i-jarige paarden 350550; l'/i-jarige paarden 250375; werkpaarden t. m. 7 jaar 300600; oudere werkpaarden 250 450; hitten 500800; merrie-veulens 150—300; hengst-veulens 100200; slachtpaarden 200700. Handel: matig. ALKMAAR, 29 Oct. Andijvie 9.5023.50; spinazie 2865; postelein 2638; wortelen 516; tomaten 42 63; tomaten 4263; groene kool 6.50 17; spruitkool 1883; rode kool 6.5017; gele kool 4—7.50; prei 12 22; uien 1222: bieten 37.50, druiven 721.12; bloemkool I A 55 68; 1 35—45; II 20—32; knolselderie 511.50; wortelen 519: selderie 1 4; peterselie 24; sla 1.6011; aard appelen 8.00; appelen 1030; peren 12—38. ZWAAG, 29 Oct. Aardappelen 5.4011; spinazie 4258; uien 10.20 19.90; bieten 2.70—5.70; prei 19—28: savoye kool 1216.90; gele bew. kool 5—10.70 rode kool 8.10—14.30; boe renkool 11; spruitkool 4076; sla- bonen 421.20; snijbonen 501.83; witlof 51—98; tomaat 56—74; breek- peen 4.808.40; waspeen 11; andij vie 720; sla 6.80; bloemkool 9—59; knolselderie A 8; Alieanten 831.28; meloenen 36; Goudreinetten 2447: Present van Engeland 2433;' Cox Orange Pippin 36—84; Groninger Kroon 1255; zoete appel 2434; Glorie v. Holland 1956; Beurré Clairgeau 946; Comtesse de Paris 1117; Conference 2149; Doyenné du Cornice 4580; Legipont'1448; Soldat Laboureur 1548; Gieser Wildeman 1640; Winterjan 1430; Westland Louw 925; William Duc- kers 1040; Nouveau Poiteau 726; Gratiool 1225; St. Germain 1218; Emile d'Heyst 13—40. 'EUILLETON door PETE FALCON 47. Het was inspecteur Burns, die abrupt een einde maakte aan een gesprek, dat onwillekeurig een sterk persoonlijk karakter begon aan te nemen. „Neemt u me niet kwalijk, miss Regan, maar mag ik misschien ver der ook nog uiting geven aan mijn verbazing over deze onverwachte ontmoeting. En misschien zoudt u ons eh even willen voorstellen aan deze dame." Hij boog even in de richting van Gravin Eleonora Stapetsky, die met een onschuldig glimlachend gezicht het tafereel van de ontmoeting stond aan te kijken. Ze was gekleed in een uiterst mo dieus wandeltoilet ên trok met haar, volgens de laatste New Yorkse mode tot op de helft van het been vallende rok nogal de aandacht van de voorbijgangers. Hoewel Mary Regan zich in haar kleding even eens de vrouw van smaak toonde, viel ze niet zo op, hetgeen Burns onder de bestaande omstandighe den wel zo aangenaam was. „O ja, door de verrassing zou ik dat vergeten," zei Mary verschrikt, terwijl ze de gravin aankeek. „Neemt u mij niet kwalijK." Zich tot Burns en Fred wendende, vervolg de zij': „Mag ik u voorstellen miss Strebing uit San Francisv.o." Inspecteür en zijn assistent gaven uiting aan hun vreugde over deze kennismaking, waarbij Burns zijn vriend Fred ongemerkt tegen de elleboog stootte. Fred begreep wat dit betekende. De dame, die met hen de tocht over de oceaan had ge maakt en van wie Burns had ach terhaald, dat ze de gravin Eleonore Stapetsky was, verscheen nu plot seling in gezelschap van Mary Re gan om Wier lot zij in de groot ste onzekerheid hadden verkeerd en liet zich voorstellen als een ze kere miss Strebing uit San Fran cisco. Daar moest iets achterschui- len. Waarbij het meest verwonder lijke was, dat Finnemore's gijzelaar ster, miss Regan, vrij rondwandelde. Of zou die gravin optreden als een soort gevangenbewaarster? „Ik behoef u niet te zeggen, miss Regan," begon Burns, „dat deze on verwachte ontmoeting ons voor 'n raadsel plaatst. Hoe is dit alles mo gelijk, dat wij u eh na het avontuur in New York, hier zo in eens zien?" Hij knikte even onge geneerd in de richting van de an dere dame. „Zou het bezwaarlijk zijn als ik u enige ogenblikken al leen sprak?" „O, mr. Burns, doet u maar niet geheimzinnig, hoor!" riep Mary uit. „Het is wel vreselijk toevallig, dat wij u beide treffen, want we heb ben u nodig en ik overlegde juist met miss Strebing, hoe we het beste zouden kunnen handelen". Ze greep haar metgezellin bij de arm. „Miss Strebing is van alles op de hoogte en heeft zich onmiddellijk bereid verklaard mij zoveel moge lijk te helpen." Ze keek de inspec teur even verontschuldigend aan. „Ik hoop, dat u mij niet kwalijk neemt, dat ik miss Strebing in ver trouwen heb genomen. Zij was het, die mij uit de moeilijkheden redde en ik had op het ogenblik niemand anders, die mij kon bijstaan na al de vreselijke uren. En ze heeft zich veel moeite om mij getroost, want zoals u ziet, ik ben weer helemaal fit." „Ik begrijp het, ik begrijp het, miss Regan," antwoordde de in specteur vreselijk joviaal. „En ik zou haast zeggen, we kunnen miss Strebing niet dankbaar genoeg zijn. Ik moet dus aannemen, dat u door miss Regan geheel op de hoogte is gesteld en dat onze namen, toen u deze zo juist hoorde, u niet vreemd klonken." „Inderdaad, mr. Burns." glim lachte de tot doodgewone miss gede gradeerde gravin minzaam. „Hoewel miss Regan wel erg van streek was. heeft ze zich kranig gedragen en ik vond het erg prettig haar te kun nen helpen. En nu nu zijn we he lemaal gered, zou ik zeggen, met uw beider aanwezigheid." „Ik dank u voor uw compliment, miss Strebing," glimlachte de in specteur. Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1