Nieuw Katholieke publiciteit door het geschreven en gesproken woord Nederlands-Indonesische besprekingen aan boord van een schip? Verbetering van salarissen van leraren V.H. en M.O. OTEN 'WIELEN JWLAND Labour verliest 643 zetels bij gemeenteraadsverkiezingen \akkerijen WDEN Voor Alkmaar en omgeving Kardinaal de Jong en Minister Gielen bezoeken Katholiek Congres Dr. van Mook vormt een contact commissie \.*rS IR PAS, piano io rdholland Y J DE LES VAN LE SAGE TEN BROEK Conservatieven willen aftreden der Regering Zondag 338 cholera-slachtoffers Nieuw proces te Neurenberg Aardbeving in Peru eist tientallen doden Feiten van vandaag NIEUWE BONNEN voor fietsbanden Waartoe de Minister bereid is J .O ON - ELN U N HEM I HOOFD. D OF» L,R, „ROSSINANT" Dr. Van Rooyens dag 4 November in E NIEDORP. lur. is Allerheiligen )1, Koningstr. 89 il, Weststraat 65 VERBAAR: 3-650 x 16 ROLET. IEEP, enz. TEL. 2200 K 2208 ALKMAAR 1947, 20 uur: ITS-CONCERT 3 ADAM belasting ;rten f9,i. bel, Muziekh. Kloos- raar, telefoon 2853 AKKERIJEN wil zijn en geven, name- iliteit brood, en de allerbeste kwaliteit OL U leveren door i kopen, en dit op i verwerken tot het r de allerbeste ser- idewerking van de en aanmerkingen t nauwgezette aan- gen. TELEFOON 2355 3D ,ANDS BLAD naar stal bracht, reer naar binnen ar o, ijselijk, wat ner binnenkwam', ruis, aarde, grint aar binnen gevlo- olken ronddwar- HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incL incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mrft.; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm-; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle. edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) MAANDAG 3 NOVEMBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11369 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel- 4243.(K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 <K 2240). Bank: Noorderbank „EEN VAN DE MEEST-SPREKENDE uitingen van onze katholieke emancipatie, welke voor enige jaren niet mogelijk zou zijn ge weest en die van grote betekenis genoemd mag worden in onze kerkgeschiedenis" zo schetste Kardinaal de Jong het Eerste Katholieke Publiciteitscongres, dat op 31 October en 1 November in het Jaarbeursgebouw is gehouden. Zijne Eminentie hoopte, dat het ertoe zou bijdragen, onze rijke geestelijke en culturele krach ten in dienst te stellen van ons dierbaar vaderland. Later op de middag getuigde Minister Gielen van de belangstelling der Re gering. Er werden telegrammen van hulde en aanhankelijkheid aan Z. H. de Paus en aan de Prinses-Regentes gezonden en er was een telegrafische wens van dr. Gerard Brom: „God lere ons door dit Congres het katholieke woord te vormen tot de Neder landse daad". De voorzitter van de Congrescom missie, de heer W. van Gent, ver welkomde (in dit gezelschap van krantendirecteuren, journalisten, boekhandelaren, schrijvers, uitge vers, leeszaal- en bibliotheek-auto riteiten en radiomensen) zijne Eminentie de Kardinaal „als de eerste katholiek van het land, groot vaderlander en bekend publicist, ook in de bezettingstijd"! Na de rede van pastoor W. Nolet, over Le Sage ten Broek werd aan Kardinaal de Jong het eerste exem plaar aangeboden van het eerste deel van het levenswerk van Le Sage, geschreven door pater dr. W. Gorris S.J. en verschenen bij de uitgeverij „Urbi et Orbi" te Am sterdam. Het was „de les van Le Sage ten Broek over de hedendaagse katho lieke publiciteit", die pastoor Nolet behandelde. Die les, zo vatten wij zijn betoog samen, is deze: Le Sage ten Broek (1775—1847) bepleitte het goed recht van de Katholieken, om mee te tellen als volwaardige Nederlanders, tegenover de hard nekkige fabel van „Nederland als protestantse natie". I Le Sage was een actief verdediger van het geloof; in zijn vele „gods dienstige gesprekken" trad hij zijn tegenstanders met achting tegemoet en-oprechte protestanten besehouw- de hij evenzeer als christenen. Hij streed op een dubbel front, alles was er bij hem op gericht, de Katholieken in Nederland tot aan zien te brengen. Hij was volbloed vaderlander, strijdend voor vrijheid van pers en onderwijs en van het verkeer met de H. Stoel. Hij hekelde de methode nu nog wel gevolgd om wel te waar schuwen tegen slechte lectuur, maar de aanprijzing van de goede lectuur te vergeten. Hij zocht en belichtte, ook door zijn relaties met het bui tenland, feiten die de Katholieke gemeenschap bemoedigen. Hij was een strijder en stuwer voor onze emancipatie, diende de Kerk en het Nederlandse Volk in gepaste vrijheid, met de vrijmoedig heid, die aan de publicist past, en bereid, dwalingen te erkennen. Hij was een onbaatzuchtig, wonderlijk- arbeidzaam pionier! Jammer was het, dat door ver hindering van prof. Buytendijk, we gens ziekte, de inleiding over de Psychologie der Katholieke Publi citeit niet voldoende tot haar recht kwam, hoe verdienstelijk zijn plaatsvervanger, drs. Vijftigschild, de geschreven tekst ook voordroeg, waaraan hij enige persoonlijke op merkingen toevoegde. Een der stellingen was, dat vele kranten een cliché-karakter heb ben; dit is ten aanzien van de ka tholieke bladen veel minder het geval, dank zij de verschillende ge aardheid van het katholieke lezend publiek. De katholieke pers heeft ook een opvoedkundige taak, de ethisch-sociale waarden worden te weinig gevoed. Door overleg zou men moeten komen tot enigerlei rubriekbeperking, dit zou het peil van de katholieke dagbladen verho gen. Pater Creyghton S.J. had liever iets meer gehoord over de taak van de katholieke publiciteit, aan de hand van de bestaande Pauselijke richtlijnen. Een suggestie, om in de Maandagkrant minder sportberich ten op te nemen, werd bestreden, pater Verstegen S.J. vindt dat de pers te veel meezeult in afwijkende richtingen en wil ook moraal-theo- logische waarden in de bladen tot hun recht zien komen. Mr. Rooij, Ned. Journalistenkring, zei met overtuiging: houdt altijd vast, dat het dagblad allereerst nieuws moet geven. Daarnaast opinie vormen en voldoen aan de behoeften van het gezin. Niet zonder spanning zag men tegemoet de inleiding van Hans Hermans over de Katholieke Pers. Hij behandelde het streven van sommige regionale bladen, om het streeknieuws achter te zetten bij het algemene nieuws, zodat de „na tionale" bladen- onredelijke concur rentie kan worden aangedaan. Zijn betoog lokte nogal wat tegenspraak uit, omdat vele sprekers van de gewestelijke pers zijn klacht te ge neraliserend hadden opgevat. Er kend werd, dat het rayonblad, vooral in deze tijd, ook aan bepaal de algemene eisen moet voldoen. De verlangens van de lezers in de provincie en op het platteland zijn ook veranderd! En het plaatselijke of streekblad is vaak het enige blad, dat gelezen wordt. De inleider bond in tweede ter mijn wel wat in en aanvaardde ook de aanvulling „dat er zakelijk op deze inleiding nog verdere correcties zullen moeten volgen". De kwestie zal stellig ter be- voegder plaatse nog nader aan de orde komen. Overigens bleek ter Congresse nog al vaak van menings verschil over de journalistieke me thodes van „de Linie". De inleider waarschuwde met name tegen het zaaien van een paniekstemming in zake de bestrijding van het commu nisme. De inleiding van mr. Jan Derks over het gesproken woord behan delde de radio slechts terloops. Hij gaf een psychologische analyse der welsprekendheid, en dit zeer welsprekend en boeiend. De discus sie bracht wel enige opponenten naar voren, deels met opmerkingen van academische aard. Wij komen daarop nog terug, evenals op het betoog van de heer van Gent, die sprak over het Katholieke Boek. Daarbij nam prof. Anton van Duinkerken het nog op voor de jonge katholieke auteurs, en Ber nard Verhoeven lanceerde een denkbeeld inzake de samenwerking tussen openbare en katholieke lees zaal. Pater van Gestel S.J. merkte op, dat die samenwerking door de Kerkelijke Overheid slechts wordt nan va;: I'd in die gevallen, waarin blijkens de gestelde subsidie-voor waarden stichting van een katho lieke leeszaal ondoenlijk zou zijn. Wij onderschrijven de stelling van de voorzitter, in zijn slotwoord geuit, dat dit eerste Congres van de Katholieke Nederlandse Publiciteit, in het algemeen geslaagd mag he ten; over verschillende vraagstuk ken, stellingen en opmerkingen zal het laatste woord nog wel niet ge zegd zijn en.... dat is maar goed ook! ZATERDAG hebben in bijna 400 dorpen en steden van Engeland en Wales gemeenteraadsverkiezingen plaats gehad, waarbij Labour 643 zetels verloor en de Conservatie ven 617 zetels wonnen. De Onaf- hankeljjken, die gewooidijk met de Conservatieven sympathiseren, wonnen 35 zetels. Er waren 15 millioen stemgerechtigden. Deze verschuiving naar rechts bij een verkiezing, waarbij voorna melijk werd gestemd op grond van motieven van partijpolitiek, in de plaats van motieven van plaatselij ke aard, welke tevoren in vele ge meenten de belangrijkste rol speel den, wordt even dramatisch ge noemd als de verschuiving naar links, waarbij de Labourregering in 1945 aan de macht kwam. De Conservatieve partij heeft 'in de uitslag van deze verkiezingen reden gezien om een beroep te doen op de Labour-regering om af ie tre den en accoord te gaan met het houden van nieuwe parlements verkiezingen. Lord Woolton, de vroegere minister van voedselvoor ziening en voorzitter van de Con servatieve partij verklaarde, dat de regering thans moet inzien, dat het Lagerhuis niet meer de politieke overtuigingen der democratische meerderheid vertegenwoordigt en een ander mandaat moet zoeken. Hij zag als de voornaamste reden van deze verschuiving, dat het volk het vertrouwen heeft verloren in het vermogen der regering, niet al leen om haar beloften, op grond waarvan zij werd verkozen, na te komen, maar ook om het land dopr de stormachtige wateren, waarin wfj thans te vechten hebben, te lei den. Hij keerde zich voornamelijk Batavia: De commissie van drie bij hun aankomst op het vlieg veld Kemajoran nabij Batavia. V.I.n.r. Paul van Zeeland (België), rechter Richard Kirby (Australië) en Frank Graham (Amerika). Radiografisch overgebrachte foto. tegen de beperkingen. De Conser vatieve partij is herleefd in het ge hele land en heeft zijn kracht be wezen, aldus Woolton. In een aantal grote steden zijn de meerderheden ongewijzigd geble ven. Liverpool is conservatief, New Castle Labour, Huddersfield liberaal en Leeds Labour. In tegenstelling met de verkla ring van Lord Woolton. de voorzit ter van de Conservatieve partij, be tekenen, volgens Morgan Philips, de secretaris van de Labourpartij, de gemeenteraadsverkiezingen geen politieke verschuiving. De uitsla gen zijn wel teleurstellend, doch 't is fantastisch om een omzwaai van 5 procent der raadszetels in Enge land en Wales als een afwenden op grote schaal van de Labourpartij te willen voorstellen. Churchill noemde het suo«es van zijn partij een schitterende over winning over de verkeerd gerichte krachten, die het land reeds ver op de weg naar de vernietiging heb ben geleid. De Daily Herald, het blad van de Labour-partij spreekt de bewering tegen, dat de verkiezingsuitslagen een geweldige verschuiving zouden betekenen, die het houden van al gemene verkiezingen zouden wetti gen. Wel constateert het blad, dat de regering in zekere mate tekort geschoten is in haar taak van voor lichting van het volk. Geen patiënten in Italië Te Cairo is officieel bekend gemaakt, dat Zondag 338 perso nen aan de cholera zijn gestor ven Dit is het laagste cijfer sinds 19 October. Niettemin wer den Zondag weer 625 nieuwe ge vallen geconstateerd. Het aan tal doden bedraagt sinds het be gin van de epidemie 7226. Zaterdag sierven 374 personen en werden 7v9 nieuwe gevallen gerapporteerd. De Italiaanse regering heeft ca tegorisch verklaard, dat er in Italië geen cholera-patiënten zijn. En kele verdachte gevallen bleken typhus te zijn. Deze officiële ver klaring is door de Italiaanse re gering afgelegd omdat zij bericht had dontvangen, dat enkele Euro pese landen voornemens zijn spe ciale maatregelen te treffen tegen reizigers uit Italië. Amerikaans graan voor Nederland Het Amerikaanse departe ment van landbouw heeft de graanexporttoewijzingen voor December voor Nederland en Ned.-Indie vastgesteld op resp. 33.500 ton en 9.000 ton. Congres Ned. Kath. Publiciteit. Pastoor W. Nolet houdt een inlei ding over de les van Le Sage ten Broek voor de hedendaagse Katholieke Publiciteit. tegen hoge Nazi's De Amerikaanse openbare aan klager 'te Neurenberg, generaal Taylor, heeft heden de acte van beschuldiging tegen 19 leidende nationaal-socialistische diploma ten en economen bp de griffie van het Neurenbergse militaire gerechtshof ingediend. Tot de beschuldigden behoren o.a. Von Weizsaecker, vroeger ge zant bij het Vaticaan, Lammers, vroeger rijksminister en hoofd' van de rijkskanselarij, Meissner, vroe ger hoofd «.an de presidentiele kanselarij, Dietrich, vroeger rijks perschef, Darre. vroeger minister van landbouw- en voedselvoorzie ning, generaal der SS Berger, vroe ger hoofd van het Centraal Bu reau der SS. Voorts verschillende diplomaten en hoge departements ambtenaren. Zij worden beschul digd van misdaden tegen Duitsers en niet-Duitsers. "f"E BATAVIA is van welingelichte zijde vernomen, dat de Ne- derlands-ïndonesische besprekingen in tegenwoordigheid van de Commissie van goede diensten zoals thans officieel de Commissie van Drie wordt genoemd zeer waarschijnlijk zullen gehouden worden aan boord van een commandoschip, dat door bemiddeling van de Verenigde Naties ter beschikking zal worden gesteld. Het schip zal voor anker gaan liggen bij de 1000 eilan den ten noorden van Batavia. De Luitenant-Gouverneur-Gene raal heeft namens de Nederlandse regering een voorlopige commissie van vertegenwoordigers van het Koninkrijk aangewezen om op te treden bij de besprekingen met de commissie van goede diensten. Dit z.g. contact-lichaam bestaat uit Ra den Abdoelkadir, die benoemd is tot Directeur-Generaal van Alge mene Zaken en die mede optreedt als vertegenwoordiger van de niet- republikeinse bevolking van Java, vervolgens Jhr. mr. H. L. F. G. van Vredenburch, Soumokil, Minister van Justitie van Oost-Indonesië, Jhr. mr. de Villeneuve. waarnemend directeur van het Kabinet van de Luit.-Gouverneur-Generaal, Pange- ran Kartanegara, waarnemend voorzitter van de Raad van Zelf- bestuurders van Oost-Borneo en mr. T. Dzoelkarnain, lid van de voor lopige raad van de daerah Oost- Sumatra. Jhr. Baud is secretaris. Voor de benoeming van een Ne derlandse delegatie bestaat geen aanleiding, zolang geen onderhan delingen worden gevoerd. Daarvan zal dus eerst sprake zijn, wanneer het werk der Commissie van goede diensten er eventueel toe zou lei den, dat een basis zou worden ge vonden voor onderhandelingen met de Republiek. Donderdagavond heeft de Com missie van goede diensten aan Jhr. van Vreedenburch het verslag aan geboden van conferenties met de Republiek te Djogja. Dit verslag is bestemd voor de Nederlandse rege ring. Vrijdagavond heeft de com missie van goede diensten een ver gadering gehad met de Nederlandse contactcommissie. Er werd gespro ken over de plaats der onderhan- V Zaterdag heeft in Peru een ern stige aardbeving plaats gehad, waarbij tot dusver ten minste 41 personen om het leven zijn geko men, erwijl 100 werden gewond. Velen, die onder neerstortend puin werden bedolven, zijn vermist. Bij de stad Satipo, waar de aardbeving het hevigst was, ver oorzaakte zij een aardverschuiving die de loop van de -rivier Satipo verstoorde. In da daardoor ontsta ne vloedgolf zijn vele personen verdronken. De laatste aardbeving in Peru geschiedde een jaar geleden en kostte 400 personen het leven, terwijl een groot gebied geteisterd werd. De stad, die het meest van deze aardbeving te lijden had was Conchucos. Dr. A. Loudon Staatsraad Dezer dagen is de benoeming te verwachten van dr. A. Lou don, oud buitengewoon en ge volmachtigd ambassadeur van Nederland te Washington, tot lid van de Raad van State. Raad van, Beroep voor de Perszuivering (Van onze Haagse corres pondent) Naar wij vernemen kan spoe dig een K.B. worden verwacht, behelzend de samenstelling van de Raad van Beroep voor de perszuivering krachtens het noodpersbesluit. Voorzitter zal, zo vernemen wij verder, zijn mr. v. Viersen Trip. delingen en de Nederlandse verte genwoordigers ^naakten hun opmer kingen over de notulen van de ver gadering, welke de commissie van goede diensten over hetzelfde on derwerp te Djogja heeft gehouden. Zaterdagavond deelde een com munique van de Commissie van goede diensten mede, dat „tijdens een des middags gehouden vergade ring de Commissie van goede dien sten een memorandum heeft bestu deerd, welke haar is voorgelegd door de Nederlandse contact-com missie en waarin bepaalde voorstel len zijn vervat, welke naar de me ning van de contactcommissie be sprekingen in een geest van goede wil kunnen begunstigen. Een omschrijving gevend van de taak en verantwoordelijkheid der commissie, zoals deze in de resolutie van de Veiligheidsraad zijn neerge legd, brengt de commissie in herin nering, dat haar eerste taak is „no ta te nemen van de wensen der beide partijen en van alle voorstel len, welke beide partijen zouden kunnen formuleren". Van haar kant kan de commissie voorstellen formuleren, indien beide partijen dit zouden verzoeken. De voornaamste taak van de com missie is te trachten de gezichts punten der beide partijen te ver zoenen door van haar kant voor beide partijen aanvaardbare voor stellen te doen. Verschillende hoge Amerikaanse Leger- en vlootofficieren zijn in de Nederlandse ambassade gedecoreerd door Nederland en ont vingen het Grootkruis van de «Orde van Oranje Nassau met de zwaarden voor in de oorlog verrichtte daden. De Nederlandse ambassadeur in Amerika, dr. E. N. van Kleffens verrichtte de plechtigheid. Azzam Pasja, de secretaris-gene raal van de Arabische Liga, heeft bevestigd, dat de legers van de Libanon, Syrië en Egypte aan de Palestijnse grens worden geconcen treerd. Het Transjordaanse leger is binnen Palestina op zijn post. De raad van economische financiers in de Ver. Staten heeft aan Truman medegedeeld, dat de Ver. Staten zonder bezwaar het plan-Marshall kunnen financieren en dat het aan het zakenleven in Amerika ten goede zal komen. Henry Wallace, de voormalige vice-president van de Ver. Staten, is door Z.H. de Paus in audiëntie ontvangen. De Bra ziliaanse diplomaten te Moskou hebben toestemming gekregen het land te verlaten. Het vertrek zal gelijktijdig geschieden met dat van de Sovjet-diplomaten uit Brazilië. Dr. Gustav Husak, de communis tische voorzitter van de Slowaakse raad van commissarissen (minis ters) heeft het collectieve ontslag van de raad aangeboden. Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat tot en met 31 Dec. a.s. op de bonnen C32 en C 33 van de inschrijvings- bewijzen voor vervanging van fietsbanden b.i. 612 resp. b.i. 701 een toerbuitenband ver krijgbaar is. De bon D 43 en D 44 van de inschrijvingsbe- wijzen voor fietsbanden b.i. 610 resp. b.i. 611 zijn t.e.m. genoem de datum geldig voor een bin nenband. Verder is eveneens tot genoemde datum op bon A 08 van het inschrijvingsbe- wijs voor eerste montage een buitenband en op bon B 08 van dit inschrijvingsbewijs een bin nenband verkrijgbaar. Aalmoezenier Allard gesneuveld Zooals de verlieslijst mededeelt is op 19 October j.l. de aalmoeze nier van het 7e regiment stoot troepen L A. T. Allard (Pater Johannes van de Paters van de H.H. Harten) afkomstig uit Den Haag/nabij Pagardewa in de sec tor van Palembang gesneuveld1. Pater Allard is de tweede aal moezenier van dit regiment, die bij- de gevechtshandelingen sneu velde. De eerste was Pater Hu- bertus Verbeeten, van de Augus tijner orde, die bij de landing on zer troepen op Banka het leven liet. Pater Allard, die toenmaals als aalmoezenier op Malakka werkzaam was, werd toen als plaatsvervanger bij het 7e RS aangesteld. In het geheel zijn se dert de mobilisatie reeds een tien tal aalmbezeniers omgekomen, waarvan er 2 in Duitse concen tratiekampen stierven, 3 door auto-ongevallen en de overigen in Japanse kampen. Post voor de „Nieuw Holland" Post bestemd voor militairen aan boord van het troepenschip Nieuw Holland welke in de tus senhaven en bij aankomst te Ba tavia zal worden uitgereikt, dient op d'e navolgende data ter post te worden bezorgd: Post, bestemd voor de tussen haven: uiterlijk 6 Nov. Post, bestemd voor Batavia: uiterlijk op 19 Nov. De adressering dient als volgt te geschieden: RangNaam LegernummerOn derdeel.Veldpostkantoor Ba taviaaan boord' troepen schip Nieuw Holland. (Van onze Haagse correspondent) DE NIEUWE REGELING, welke de Minister van O., K. en W. ten aanzien van de leraren bij het V.H. en M.O. voornemens is te treffen, behelst, zo vernemen wij, de volgende hoofdpunten: een volledige betrekking van 26 uren per week, verhoging van hoofdzakelijk de aanvangssalarissen, verlaging van de maxi mum-termijn van 20 tot 18 jaar en vergoeding der overuren vanaf het dertigste uur. In menig opzicht is dit nog iets meer dan de organisaties aanvan kelijk hebben gevraagd. O.a. is dit het geval met de toe te kennen verhogingen. De Minister is bereid de aanvangssalarissen met een be drag van 400.— a 500.— te ver hogen, wat uitgaat boven het door de organisaties bedongen bedrag. De Minister was evenwel niet be reid de maximum-wedde te verho gen, van oordeel als hij is dat dan een onredelijke verhouding zou ont staan tot de soortgelijke intellec tuele beroepen. Hij heeft evenwel voorgesteld de termijn voor het be reiken van het maximum te ver lagen van 20 tot 18 jaar. Hoewel aanvankelijk tussen de Minister en de vertegenwoordigers der lerarenorganisaties in principe overeenstemming over deze rege ling werd verkregen, is kort daar op een nieuwe moeilijkheid gerezen over de vergoeding der overuren, dat zijn derhalve de uren boven de volledige betrekking van 26 uren. De organisaties hebben verlangd, dat deze overuren zouden worden betaald, eventueel door een z.g.n. symbolische vergoeding. De Minis ter kon hiermede echter niet ac coord gaan, en wel om twee rede nen. De eerste reden is, dat men daarmede zou teruggrijpen naar 'n systeem, dat men juist wil doen verdwijnen, n.l. de betaling per uur. De tweede reden is, dat, wanneer overuren moeten worden betaald, hetzelfde dan niet achterwege kan blijven voor andere soortgelijke be trekkingen, hetgeen echter te enen male ondoenlijk is en ook te zware financiële consequenties voor het Rijk zou hebben. Wel is de Minister bereid extra vergoeding te geven voor uren bo ven de 29, om daarmede tegemoet te komen aan degenen die aanzien lijk meer presteren dan een „vol ledige betrekking". De besprekingen over deze rege ling zijn, naar wij menen te weten, nog niet beëindigd. Op de organisa ties wordt blijkbaar druk uitgeoe fend door de leden, die hebben ver wacht of gehoopt, dat ook de maxi mum-wedde zou worden verhoogd. Een afwijzing van het ministeriële voorstel is inmiddels nauwelijks te verwachten; wanneer de Minister voet bij stuk houdt is het waar schijnlijk, dat de regeling onder protest zal worden aanvaard, waar na dan de actie voor nog verdere verbeteringen zou worden voort gezet. Tenslotte vernemen wjj, dat spoe dig ook voor het nijverheidsonder wijs een nieuwe regeling kan wor den verwacht. Een der meest ken merkende bijzonderheden daarvan zal zijn de gelijkstelling tussen de theorie- en de praktijkleraren. Hardop gedacht Jobus snapt niet veel van de van Meegeren ge schiedenis. Eerst vindt men die schilderijen mooi, betaalt er fabelachtige bedragen voor en zegt dat ze uit de 17e eeuw stam men. Dan blijkt er een valse naam onder te staan, ze zijn pas geschilderd en men vindt ze ineens niet mooi meer. Nee, deze kunst met een grote K gaat boven Jobus zijn pet. Als dan toch een profeet niet in eigen land geëerd wordt dan stelt Jobus voor om van Meegeren voos de export te laten werken. Een beetje onduidelijke handtekening zal genoeg op van Meer lijken om rijke Amerikanen voor grote deviezenbron te la ten spelen. En van Meege ren betaalt dan meteen zijn eigen Rijks logies.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1