Het Nijverheidsonderwijs komt op de helling Ik ben de Maagd der Openbaring HET GEZINSLOON, rechtsgrond en samenstelling TWEE HERFSTMODELLEN OP CURACAO IS ALLES ZONDER BON TE KOOP ielen H F. 110 0 ot. J. H. M. Noot se Ijzer-en ï- Alkmaar ndig tekenaar J LKMAAR !D TEKENAAR 3 Overdekte of juffrouw NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Maandag 3 November 1947 PAG. 3 De opleiding der leraren incluis De z.g. verschijningen der H. Maagd nabij Rome Niet alleen billijk en noodzakelijk Een stukje grond voor 650.- per M2. veel gebeuren in een Veel is er niet nodig, veranderingen teweeg x. Een ziekte, een onge- de dopd brengt schei Is wij de laatste keer n hadden, zijn er lege ondom ons gekomen, elen dierbaren, een va der, een man, een n kind, altijd te vroeg, laas. Hoeveel mensen per dag, ieder ogen- oe is hun sterven? Om- r liefde en troost, of in wreedheid van een con- :amp? Dan kwamen zij rechterstoel van Sod. zij nu?% Voor de zielen, n het Vagevuur bevin- de Kerk ons vandaag leze Nov ember-maand anders bidden. Ver- ij dat niet. De doden un rechten. Zij blijven Hen moeten wij hel- dierbaren en allen ristus rusten. MARCUS DRAMA 50ETINCHEM dagavond heeft mevr. itinchem die sedert >r ontslagen was uit :zinnigengesticht, waar drie maanden ver was, haar slapende >t een ketel koRend het gezicht geworpen. J. werd met ernstige tden naar het R.K. zie- e Doetinchem overge- *Ja haar .daad heeft :ich in de Oude IJssel waaruit de politie na iijd dreggen haar lijk ehaald. iVERWACHTING d door het K.N.M.1. te ildig tot Dinsdagavond: LIJKE OPKLARINGEN! i, aan de kust tijdelijk -ij krachtigewind tussen en Zuid. Wisselende be- ïg, maar overwegend en tamelijk zacht weer, s koop: 5000 kg kriel, DO bos bladriet. Te huur paarden1 of te ruilen v. ige of slachtnaatóen. :C. DE WIT, Ewijnkskade ina Paulowna, tel. 393. ij goede oppassing ko,eien n de melk aangeboden. ,C. DE WIT, Ewijckskade nna Paulowna. tel 393. te Bcnningbroek il op Donderdag 13 ov. 1047 des avonds n 19 uur in het Sta- jtiskoffiehuis van de ;er Morsch te Heiloo llks ten verzoeke van s erven van wijlen de >er A. van der Meer te eiloo, publiek verkopen: sn WOONHUIS met buurtje en erf aan de erenweg F 98 te Hei- t>, kadastraal bekend meente Heiloo in Sec- 3 A no 22M, gr. 2 A. 3rhuurd aan J. de Wit Heiloo tegen een mrprijs van f 8,— per eek. constructie-werk reding gewenst bare Werken kan indiensttreding een eenkomst. Salaris- voor gehuwden, ongehuwden, incl. Sollicitaties met it van dienst, enz. are Werken. Keet- na verschijning van zoek na oproep. Telefoon 3500 g 6 d 19 jaar Iksregeling Overdekte IELSIOR", ALKMAAR .ndcrson. n voor het CONCERT r Amsterdamse Politie aan de volgende adres- 9, P. van der Linden, 1. Rochdalestraat 31. -I. daarhuls, Nleuwpoor.ts- fstraat 16, ,T. Molenaar, de leden, t PERSOON, want de belangstelling Het Bestuur. *A, »i- DE algemene indruk van het Nij verheidsonderwijs te Utrecht is in enkele zinnen samen te vatten. Ne derland is hard op 'weg om een grqpt industrieland te worden' en derhalve mag het Nijverheidson derwijs niet verwaarloosd worden. De tweejarige opleiding is te kort en de opleidipg van de praktijkle raren, zoals die «thans geschiedt, is hopjloos verouderd. Het gehele stelsel moet voor grondige herzie ning en reorganisatie op de helling, v De kwestie van de aansluiting In ons land, kennen- we meerdere oncjgrwijswetten en- dit nu is er de oorzaak .van, dat de diverse oplei dingen en richtingen vaak langstel- kaar. heen praten, elkaar soms te genwerken, althans niet steunen. Vooral het N.O.. lijdt daar zwaar onder, wa'nt sinds de inkrimping van de opleiding tot twee jaren, moet alles met een overdreven snel heid gaan. De tijd voor de opleiding is te kort en dus, grondigheid en voldoende r selectie ontbreken. Eensdeels heeft men door een psycho.-technisch onderzoek van de op te nemen leerlingen dit bezwaar trachten te verhinderen en te ver kleinen. anderdeels heeft men het oog gevestigd op het zevende en achtste leerjaar. Wellicht is de V.GX.O.-sehool dienstbaar te maken 'aan het A.V.O. van het Ambachtsonderwijs, temeer daar een, groot percentage der ar beidersleerlingen terecht komt bij hetN.O. Twee prae-adviezen wa ren er aan de orde. Beide hebben e?n discussie ontlokt, die uniek is te noemen en die ettelijke uren ge duurd heeft. Het prae-advies Meurs stond voor een „brugschool". Dit werd door de vergadering nietondersteund. Men ging wel accoord met de hoofdtrek ken van J. Huizer, die een „voor bereidende" klas wilde koppelen onder het ambachtsonderwijs en dus een gedeeltec van de taak van het V.G.L.O. over wilde nemen. Natuurlijk zullen;de finesses dien aangaande nader-uit worden ge werkt, doch een van de verbete ringen' zal zijn dat er een onder bouw mppt' komen, die de leerlingen voorbereidt en dus het A.V.O. ver licht voor de komende twee jaren ambachtsonderwijs. De opleiding der leraren Ook de opleiding van leraren voor het N.O. moet definitief wor den geregeld en volstrekt anders worden. De leraren moeten meer opvoedkundig worden geschoold, want een groot deel van het Con gres werd ook besteed aan het for muleren van de pedagogische waar: de van het Nijverheidsonderwijs. Dg leraar, vooral de praktijk leraar mpet een opvoedkundige taak ver richten enmoet derhalve in die richting' zelf eerst worden opgeleid. De karaktervorming moet nog meer naar voren komen. Er werd zelfs gesproken over een sociologisch on derlegde bevqpgde leerkracht, die dit dan verder zou moeten leiden en regelen. Prof. Waterink spreekt In de tweede plenaire vergade ring sprak prof. Waterink over de culturele, karaktervormende taak van het T*J.O. Het Nijverheidsonderwijs moet vopr alles de leerlingen een be roepsliefde geven, die ontaard in een hartstochtelijke, vurige liefde voor het gekozen ambacht. De ar beider moet het niet overlaten aan de politieke leider, want dan zijn we rijp voor de dictatuur, doch hij moet door het. leven gaan met een edel en fier zelfbewustzijn, want ook hij verricht een functie in het grqte bestek vgn de samenleving der mensen. Arbeidsvreugde, be roepsliefde, ziet daar de twee pei- Problemen van de demobilisatie De nationale federatie voor de geestelijke volksgezondheid organi seerde in het Jaarbeursgebouw te Utrecht eem demobilisatie-studiedag. Deze studie-bijeenkomst stond on der leiding van dr. G. Kraus, direc teur-geneesheer van de stichting Santpoort. D.e federatie voor de geestelijke volksgezondheid, die in Mei van dit jagr een congres hield in het In disch instituut te Amsterdam, had deze demobilisatie-studiedag hplegd ter bespreking van het sociaaLpsy- chologische proces der aanpa'ssing van de v uit Indonesië terugkerende militairen aan het normaal burger- Üjk leven. Een groot aantal mi litaire en geestelijke autoriteiten zielzorgers, artsen en maatschappe lijke werkers had zicdi verenigd om gezamenlijk de problemen^van de demobilisatie onder de ogen te zien en de middelen te bestuderen om het demobilisatieproces goed te doen verlopen. Dj. J. A. J. Barnhoorn, chef van de sectie geestelijke gezondheids zorg, behandelde uitvoerig de psy- chisch-hagiënische facetten van de demobilisatie om tot slot de -nadruk te leggen op de grote taak dieer ligt in het bewerken der publieke opinie. Prins Bernhard, die .de opening van deze studiedag bijv^jonde en gedurende deze rede achter de be stuurstafel had plaats genomen, werd hierna uitgeleide gedaan. De verschillende onderwerpen ggn het Bfobleem der demobilisatie vérbonden, werden achtereenvol gens nog besproken -door maj.-aal moezenier L. A. M. Goossens. hoofd- vlootpredikant kapt. ter zee ds. J. Sillevis Smit, kol. J.. M. A. Goede- wagen, inspecteur van F.O. demo bilisatie, dr. E. Emmen, secretaris synode van de Ned. Herv. Kerk, mej. N. Ongerboer, luitenant J. M. M. Hornickx van de psychische dienst der kon. landmacht, dr. L. J. Jut, sous-chef neurose hospitaal in Austerlitz en kapt. H. S. Janssen vande leger voorlichtingsdienst. Deze laatste "behandelde het aan deel van de pers bij de voorlichting omtrent de demobilisatie. Strohandelaren, stro verbouwers, strogebruikers De Provinciale Voedselcommissa- ris" voor Noordholland maakt be kend, djit al het witstro binnen een week na dorsing afgeleverd moet zijn op vergunning aan stroverbrui kers. Indien dit niet gebeurd is, wordt een eventuele verkoop hier door ongedaan gemaakt en zal voor deze partijen witstro de Plaatselij ke Bureauhouder een strohandelaaf aanwijzen. Appelsap goedkoper Met ingang van 2 November '47 is appelsap (appelmost) goedkoper geworden De nieuwe prijzen liggpn al naar gelang de inhouds maat 9 a 2 cent ner fles lager Iers, die ons moeten helpen op de weg naar 'n betere toekomst, naar 'n hersteld Nederland, aldus de spr. in zijn vurige rede, die met een hartelijk applaus werd beantwoord. Wat te doen voor de minder begaafden? In de derde plenaire vergadering sneed prof. dr. I. C. van Houte een nieuw aspect aan van het Nijver heidsonderwijs. Namelijk 'de moge lijkheid van Nijverheidsonderwijs ten bate van intellectueel-minder- begaafden en sociaal-minder-be- deelden. Prof. van Houte ging allereerst diep in op de intellectuele wereld van het minder-begaafde kind en op die van het zwakzinnige kind". Bei de categorieën eisen een eigen me thode van onderwijs en zullen nooit geheel zelfstandig opdrachten kun nen vervullen. De mpgelijkheid van N.O. achtte hij alsnog niet dadelijk uitgesloten, doch voor alles dient een volledig en wetenschappelijk onderzoek van deze categorie van leerlingen te ge schieden en pas dan kunnen we iets in de richting stimulerèn. Sluiting en Conclusies In totaal zijn er twaalf sectie vergaderingen gehouden, te verde len in vier voor de jongens van het N.O., vier voor de meisjes en vier voor het Landbouwhirishoudonder- wijs. Het geheel was geplaatst in 't kader van vièr magistrale plenaire vergaderingen, waar sprekers van naam het woord voerden. Het. bestuur zal .thuis alles nader bestuderen, de gewestelijke verga deringen zullen het uitzaaien in de eigen kring en dan is het wachten op de toekomst, die alle wensen zal moeten en kunnen verwezenlijken. En pas dan zal Nederland met psy- cho-technisch ghteste. leerlingen, die volledig berekend zijn voor hun taak, en'opgeleid door karaktervor mende, pedagogisch-geschoolde -le raren eën nieuwe toekomst van In dustrieland tegemoet kunnen gaan. En dat met arbeiders, dje blaken van liefde voor hun'vak én zelfbe wust dat werk, als hun eigen werk zullen verrichten. Pas dan eën waarborg voor een betere toekomst, die toch in eerste en laagste instantie mede voort moet komen door het werk van de gro te groep, van de arbeiders, die een hechte basis van het toekomstige Nederland moeten vormen en niet een slappe laag, die ieder ogenblik kan wegzinken. Een hersteld Nederland door een hernieuwd Nijverheidsonderwijs. Een Alkmaarse hockeyclub vertrok van Schiphol naar Bath in Engeland voor het spelen van een wedstrijd tegen deze plaats. Het Engelse plaatsje Bath adopteerde vlak na de oorlog Alkmaar en hieruit ontstond ook uitwisseling van personen op sportgebied. Merkwaardige bekeringen en genezingen Twee feiten, die in een ander land wellicht minder ophef zou den hebben gemaakt. - trokken sterk de aandacht van de Italiaan se katholieken. Het betreft hier de z.g. verschijning der H. Maagd aan een afvallige en de twee be keringen, die er op volgden. Op 21 October 1.1. heeft in de Kerk van Alle Heiligen te Rome een „apostel" van de secte der ad ventisten, Piëtro Genn'a, openlijk, en plechtig zijn dwaling afgezwo ren en keerde hjj terug in de Moederkerk, waarvan hij zich in 1944 had afgescheiden. Zodoende volgde hij het voorbeeld van een ander lid van voornoemde secte, Bruno Cornacchiola, die 5 maan den eerder in dezelfde kerk ee.n soortgelijke stap ondernam nadat de H. Maagd hem, verschenen zou zijn in een grot buiten Rome. Genna. en Cornacchiola'zijn beide tramcijnducteurste Rome. Toen Cornacchiola "melding maakte van dq^.g. verschijning, werd' Genna, die jeugdleider 'bij de adventisten was, zijn sterkste tegenstander en over stelpte hemrmet verwijten en bele digingen tot óp het ogenblik, dat'hij zelf door de Genade" werd getroffen. Cornacchiola zweert, de verschij ning inderdaad te hebben gehad en alhoewel, de Kerkelijke. Overheid zich nog het oordeel over deze ge beurtenis voorbehoudt, - is in geheel Italië een nieuwe golf van devotie ontstaan voor de „H. Maagd der Openbaring", zoals men Haar noemt Een en ander mede in verband met de wonderen, die men meent Haar te moeten toeschrijven. Voortdurend stromen pelgrims naar de plaats bij Rome, waar de verschijning zou zijn geschied op 12 April f.1. Vojgens de traditie zou nabij die zelfde plaats de Apostel Paulus zijn onthoofd. Het hoofd van de apos'tel zou vallend drie maal de aarde hebben geraakt en er drie fontein tjes hebben doen ontspringen. Op het betreffend heuveltje zijn dan ook drie .kerkjes opgericht om dit te herdenken. Op 12 April was Cor nacchiola daar met zijn kinderen naar toe getogen. Terwijl hij een lasterlijke redevoering tegen de H. Maagd, het Pausschap, de priesters en de kerkelijke gebruiken voorbe reidde, raakten zijn kinderen in het struikgewas hun bal kwijt. Bij het, zoeken vonden zij hun jongste broertje geknield voor een kleine grot, terwijl hij als in extase pre velde: „Wat een schone Dame! Wat II slot. Onder beloning naar prestatie is te verstaan in de eerste plaats de meerdere beloning (dus boven het behoefteloon), dat betaald behoort te worden voor zware arbeid (of arbeid onder moeilijke omstandig heden). In de tweede plaats de meerdere beloning, te betalen voor arbeid, welke meer dan gewone kennis, oefening of bedrevenheid vereist, waardoor de vorming tot vakman langer heeft geduurd en in de derde plaats de buitengewone "prestatiebeloning, welke vooral in tijden van onderproductie, tenge volge van tekort aan arbeidskrach ten en gebrek aan machines, aan werknemers moet worden uitge keerd voor meerdere inspanning en intensiever arbeid. Gewoonlijk zal het niet nodig zijn de prestatiebeloningen wette lijk vast te stellen en kan dit wor den overgelaten aan de werking van de wet van vraag en aanbod en de.macht der arbeidersorganisaties,' alsmede aan de prikkel voor de werkgevers om bij grote vraag hunne productie te verhogen. Of invoering "van het gezins (be hoefte-) loon in naaste of verre toe komst mogelijk zal zijn is moeilijk te berekenen. In het verleden was de tegen stand tegen invoering van kinder toeslag zeer sterk. Dat verzet kwam van verschil lende kringen en sproot voort uit verschillende beweegredmsen. De economen en wer™evers van (oud) liberale huize bescliouwden de arbeid als koopwaar, welke zo goedkoop mogelijk moest worden gekocht om de kostprijs der voort brengselen niet op te drijven, waar door de winsten geringer zouden worden, zodat de prijs van de arbeid werd bepaald door vraag en aanbod en overigens naar beneden slechts werd begrensd door hét uiterste minimum, dat voor levensonder houd nodig was. Daarbij kwam, dat de bevolkings- leer van Malthus, hoewel theore tisch in strijd met de liberale econo mie (welke eiste een groot aanbod van arbeidskrachten voor het druk ken der lonen en dus van de kos ten van voortbrenging), practisch als gevolg moest hebben inkrim ping der gezinsgrootte, waardoor het noodzakelijk loonminimum (vol doende voor het allernoodzakelijk ste levensonderhoud der werkne mers met hunne gezinnen) weder kon worden verlaagd. Deze theorie was toch afkomstig van de zelfde economische school en werd gretig aanvaard door de liberale econo men. Vanzelfsprekend was voor de voorstanders van het malthusianis me en van het neo-malthusianisme, zijn bastaardkind, kindertoeslag uit denboze. - Het Socialisme, erfelijk belast met vele wanbegrippen ^an het liberalisme, waaruit het is voortge komen. stond oorspronkelijk, wat betreft,de kinderbeperking en dus ook de'afkeer tegen kindertoesla gen, op het zelfde standpunt, hoe wel de beweegredenen niet dezelfde waren. Het bedoelde de werknemers een onbezorgd aards bestaan te ver schaffen, waarin het zorgen voor een groot gezin niet pastte. Vele socialisten propageerden om die redenen, het Neo-malthusianis- me, zodat yoor hen geen aanleiding bestond het geven van kindertoe slagen te bevorderen. Kentering kwam eerst zeer gelei delijk. De theorie van Malthus werd door verschillende econopien be streden, omdat zij gebaseerd was op de veronderstelling, dat de aanwas ■'er bcvoivi- -innts heeft naar -en i wiskundige reeks (1, 2. 4, 8, enz.) en de vermeerdering derklevensmidde- len volgens een rekenkundige reeks (1, 2, 3. 4, enz.). Dezq stelling was reeds in Mal thus' tijd aanvechtbaar, doch later bleek deze berekening geheel en al onjui'st te zijn, toen-tengevolge van uitvindingen en ontdekkingen op scheikundig en ander gebied eh door de ontwikkeling der techni sche wetenschappen (waardoor de landbouwbedrijven meer konden voortbrengen en uitgestrekte, voor onvruchtbaar gehouden, gronden vruchtbaar gemaakt werden) het vraagstuk der voeding geen moei lijkheden meer scheen te bieden voor het heden en de toekomst, in aanmerking ook genomen de min der snelle toename der bevolking, dan door Malthus was aangenomen. De economische grondslag van Malthus' leer verviel daardoor. De door, Malthus niet verwachte (en vermoedelijk ook niet bedoelde) toepassing van zijn bevolkingsleer in het Neo-Malthusianisme heeft intussen hare heilloze gevolgen ge had. Kinderbeperking in hare conse quente toepassing bleek op de duur te moeten leiden tot zelfmoord van vele volkeren. Eerst toen het te laat was, tracht te nien in het buitenland het'gevaar te, keren, doch de opgeroepen "gees ten waren niet meer te bezweren,. Kindertoelagen en -premiën, zélfs eretekenen voor moeders met grote gezinnen, werden kwistig verleend, niet,echter met de bedoeling aan de werknemers een rechtvaardig loon te verzekeren, doch enkel om het bevolkingscijfer op peil te hou den om daarmede aan de zelfver nietiging te ontkomen of althans in hare noodlottige gevolgen te be perken. Ook de heersers, die streefden naar de wereldheerschappij voor hunne naties of id,eologiën, begre pen te laat dat zij het beste wapen hadden fweggeworpen in de geeste lijke strijd en zij trachtten het ver loren terrein te herwinnen. De kinderbeperking voert niet al leen tot zelfmoord van een volk of een ras, doch de, economische ge volgen ervan kunnen de maatschap pij geheel en al ontwrichten. De maatschappij kan worden verdeeld in twee grote groepen, n.l. voortbrengers (tevens verbrui kers) en verbruikers (niet-voort- brengers). Tot de eerste-groep be horen de valide mannelijke volwas senen en een deel der vrouwelijke. Tot de twpede groep moeten wor den gerekend de kinderen, het grootste deel der vrouwelijke vol wassenen, de invaliden en de ouden van dagen. Door de verdere doorvoering der kinderbeperking zouden de kinde ren geleidelijk in de maatschappij- verdwijnen, terwijl langzamerhand de valide mannen en een deel der valide vrouwen (alzo de voortbren gers te\jgns verbruikers), deel gaan uitmaken van* de groep der, verbrui- keus (niet-voortbrengers), zodat ten slotte slechts niet-voortbrengers zouden overblijven. Ook -in de geestesgesteldheid der voor de propaganda van het Neo- Malthusianisme vatbare delen van ons volk is wel enige verandering gekomen. Werd dé boodschap, van dat stelsel aanvankelijk met vreug de begroet (de toepassing toch bracht verlichting der lasten van een groot gezin en dus 'een ruimer bestaan), geleidelijk kwamen velen tot het inzicht, dat hun leven fei telijk doelloos was geworden en hun bestaan leeg. De socialistische werknemers, die, om welke redenen dan ook, de be perking niet of sights ten dele had den toegepast (enldat waren er ve len, vooral ten plattelande) begon nen het als een onrecht te voel™, dat hun loon niet of ternauwernood voldoende was voor het levenson derhoud van hun gezin, terwijl hunne kinderloze makkers in be trekkelijke weelde konden .leven. Bovendien zagen de volksleiders met schrik de nadelige gevolgen van de kinderbeperking voor de maatschappij en ook voor de groei en de kracht van hunne beweging terwijl later de wereldoorlog met zijn tegenstrijdige invloeden op het zuiver geestelijke leven velen tot bezinning- bracht ten aanzien van de" vergoding van het stoffelijke en hen nader bracht tot de geestelijke waarden van het leven. Al deze omstandigheden werkten mede om de sociale en economische vraagstukken, rondom de kinder-, beperking ontstaan, van een andere kant te beschouwen. De invoering van een gedeelte lijk behoefte loon (zij het dan ook in de gebrekkige vorm van kin dertoeslagen) schijnt dan ook door vele werknemers goed te zijn ont- gen. Dit kan de verwachting wekken, dat ten slotte het volledige behoef- telorm (als minimumloon) zal wor den aanvaard als een werkelijke verbetering van de arbeidsvoor waarden. A. H. LEROI. een schone Dame!" Allengs open? baarde de verschijning zich ook a^n de andere kinderen. „Denkend, dat het hier een streek van de duivel betrof", aldus Cornacchiola," riep ik i^Jt: „Heer, red ons!" Nauwelijks had ik deze uitroep geslaakt, toen het leek alsof twee handen mij naar voren duwden en me heel zachtjes een soort sluier van de ogen namen. Op dat ogenblik verdween de grot- Ik voelde me zeer licht worden, als of ik van mijn lichaam bevrijd was, terwijl een hel schijnsel mij aan alle kanten omgaf. In deze licht- vloed zag ik de gedaante van een vrouw, die riiet te beschrijven is. Ik kan alleen zeggen,, dat het gelaat mij van een waardige schoonheid leek::het had een fzuidelijk aanzien, de tint was .olijfkleurig. Het haar kwam nauwelijks te voorschijn van onder de mantel, die de gedaante van het hoofd tot de voeten bedek te. De kleur van de mantel was die van de weiden in'de lente, hèt kleed was smetteloos wit en werd samen gehouden door een rose lint, welks uiteinden tot op de knieën afhin gen.'^ De verschijning zeide: „Ik - ben degene, die in de Goddelijke Drie eenheid verblijft. Ik ben de. Maagd van de Openbaring. Gij vervólgt mij heden is het genoeg! 4) Keer terug naar de gewijde schaapstal, het he mels hof op aarde. De novene, die gij hield alvorens de weg van de leugen te gaan, heeft u gered". De H. Maagd vervolgd^, aldus 'Cornac chiola:. „Om u zekerheid te geven, dat dit visioen goddelijke werkelijk heid en geen streek van de duivel is, zoals velenhet u zullen willen doen geloven, geef ik uciit teken. Gij moet in de kerken en straten rondgaan. In de kerken moet gij aan de eerste priester en op straat aan alle priesters, die gij tegenkomt, zéggen: „Vader, ik moet u spreken." Als een hunner u ten antwoord geeft: „Ave Maria, mijn zoop, wat wilt ge?" moet gij zeggen, wat u op de lippen komt. Die priester zal u met de volgende woorden een andere aanwijzen, die u uw dwaling zal doen afzweren: „Diegene zal u kunnen helpen." Inderdaad gebeurde alles zoals de verschijning het voorspelde. Cornac chiola ging op een goede dag de Kerk van Alle Heiligen te Rome binnen en werd er door een pries ter begroet met de* woorden: „Ave Maria, miin zoon.." Sindsdien trekt de grot der Drie Fonteinen nabij Rome stromen pelgrims uit de hoofdstad en uit geheel Italië. Al hoewel er geen enkele rozenstruik in de buurt staat, hing gedurende drie dagen na de verschijning een doordringende rozengeur om de grot, waar ook Cornacchiola haar waarnam. Thans verspreiden hon derden door de pelgrim ontstoken kaarsen er hun geur. Aan"„de aarde in de^grot worden wonderbaarlijke eigenschappen toegekend. Tot heden zijn veertig zieken genezen, alleen door een weinig van deze aarde op het zieke lichaamsdeel te brengen. Nogmaals: de Kerkelijke autoritei ten hebben zich nog niet over al deze gebeurtenissen uitgesproken,^ te meer omdat de door hen benoemde kerkelijke onderzoekscommissie haar werkzaamheden nog niet beëindigd heeft. Onafhankelijk van de voor gaande. onderzoekt een medische commissie de z.g. genezenen. Het clinisch onderzoek bracht dusdani- oge merkwaardigheden aan het licht, dat,iedereen er met recht,onder de indruk van kan komen. De eerste 'genezing was die van de portier Carlo Mancuso uit Rome. Hij S-rak bij een val in een Kftkoker het bek ken, een arm en een been. Hij werd in het gips gezet en de dokters oor deelden, dat hij na 70 dagen gene zen zou zijn. Mancuso verwijderde echter het verband, omdat hij de krampachtige pijnaanvallen niet meer kon verduren. Een vrouw, die liem niets wilde zeggen, omdat hij in het geheel niet4godsdiénstig was, strooide een weinig aarde uit de grot op de gebroken lichaamsdelen en plqjfs kon de zieke zich bewegen als of hij niet%, mankeerde. Ofschoon Röntgenopnamen aantonen, dat de breuBren niet geheeld zijn, doet Man cuso zijn werk als te voren. Inmiddels heeft een overweldi gend aantal Romeinen\in plechtige processie MancuscAcn drie van zijn medegenezenen begeleid, die een zwaar beeld van „de ;,H. Maagd der Openbaring" 'droegen naar de plaats der verschijning, op een heuveltop. De hierboven gemelde bekeringen hebben* eveneens grote indruk ge maakt op .het overige, tram-perso neel van Rome,'dat gekleed in uni form in groten getdle aan de talrijke bedevaarten deelneemt. De ondernemersactiviteit' in Indonesië Dr. J. M: Pieters. benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de Overzeese economie, politiek en recht aan de katholieke economi sche Hogeschbol te» Tilburg, heeft zijn ambt aanvaard met het uitspre ken van een rede, getiteld: „een 'en ander in verband mét een her vatting van de ondernemersactivi teit in Indonesië". In het kort zette spreker uiteen; hoe Indonësië, vooral in* deze'eeuw, geworden is tot een internationaal belangencentrum en hoe zeer - de wereld als geheel eén overwegend belang heeft bij <jen voortgezette doelmatige exploitatie van Indonè- sie's rijke hulpbronnen. Het sterk verarmde ^Indonesië, aldus spreker, zal zich alleen dan weer kunnen 'opheffen tot een redelijk welvaarts-, peil, wanneer naast opvoering van de productiviteit van het inheèm- se bedrijf'en andere geëigende mid- delePmm dé economische weer baarheid van de inheemse samenle ving te verhogen, ook voor het wes terse bedrijfsleven opnieuw de voorwaarden worden geschapen zich ten volle te ontplooien. Pax-tabak en Z.-Amerik sigaretten zonder bon HET C. D K. 'deelt mede, da van 1 November a.s, af tabak va: het merk Pax in 40 grams ver pakking zonder inlevering va: bonnen niag worden verkocht. Di geldt zowel „voor ^Pax-rooktaba! als voor Pair shag- en pruimtabak benevens Pax pruimrollen. Ook kunnen^ van 1 Novembe a.s. af sigaretten, vervaardigd vai Zuid-Amerikaanse tabak (hetgee: op de verpakking is vermeidpvri 'verkocht worden. Alle ander- merken tabak en alle a'fi&jïT! soorten sigaretten met uitzemde ring. van de Volksherstel^jgarefter mogen niet dan tegen in ont vangstneming van bonnen wordet verkocht. Geroofde diamant weer naar Arnhem Vrijdag werd uit de Amer kaanse bezettingszone ven Duitsland voor ongeveer 600 karaats aan diamant ter waai de van ongeveer 2 millioen gul den naar Nederland terufjge bracht. Hiermede is vrijwel alle destijds uit Arnhem geroofd: diamant, teruggekeerd. Consecratie Altaar van de „Willem Ruys" Op Donderdag 27 Noverqbe a.s. zal het altaar van het nieu we vlaggeschip van de Rotter damse Lloyd, de „Willem ï^uys' door Z. H. Exc. Mgr. J. P. Hui bers, bisschop van Haarlerr worden geconsacreerd. De tijd van leu ke gebloemde dun ne zomerjaponne tjes is helaas voor bij. We moeten nu weer aan onze wintergarderobe denken. Dat is voor elke vrouw nog een probleem. Hoe komen we aan de punten? Vader moet een costuum hebben; de kinde ren hebben weer het een en ander nodig. Wat blijft er .dan voor moeder 'over? Zij zal zich ook nu nóg dik wijls met'een ver maakt japonnetje moeten behelpen. Wij geven daar om twee modellen, die heel geschikt met behulp van 'èen couponnetje .van een oude japón kunnen wor den gemaakt. Nie mand zal dan uit deze leuke model len uw oude jurk «herkennen en u heeft niet het ge vóel, al wéér uw oude japon, die U zo gruwelijk ver veelde, te moeten dragen. No. 1031 heeft een nieuw schou derstuk met mouwen gekregen. De ruinrte aan het voorpand wordt in stiksels verwerkt. Bij No. 1032 zijn andere zijstukken en moujven ingezet, die aan het geheel een artistiek cachet geven. De garnering op zijpanden en 'Oil mouwen is met soutacjie of zigzag band (dat weer verkrijgbaar is) opgewerkt. De modellen zhn in de matrji: No. 1031 40-42-44 en 46. No. 1032 3f-40-42-44-46 en 48 a fl.Ver krijgbaar bij onze administratie. HET BINNENLOPEN in de St Annabaai te Willemstad op de j Zuidkust van Curacao is een sensatie op zich. Meestal is het even buitengaats wachten totdat ergens op een hoge rotspunt een vlaggesein wordt gehesen of een lichtteken ontstoken ter aanwijzing, dat de toegang tot de haven vrij is. Want de SL Annabaai is een wel diepe, maar toch betrekkelijk smalle sleuf in de rotsen, 150 M. breed, waar men de gTOte zeeschepen liever niet tegen elkaar in laat varen. Bovendien moet eerst de afslui ting van de pontonbrug, die aan de ingang van de haven de beide stadswijken Punda en Otrabanda met elkaar verbindt, worden weggenomen. 40 jaar fabriekschef Op 1 November was het 40 jaar geleden, dat de heer W. F. Kuy- kens alt fabriekschef in de Behang selpapierfabriek van Rath Doode- heefver werd aangesteld. Op de dag van zijn jubileum is de heer Kuy- kens een feestelijke huldiging door directie en personeel in de cantine van de fabriek aan de Duiven- drechtsekade te Amsterdam aange- aangeboden. De Negus van Abessinië is een vooruitstrevend en rijk man. Liefst 3gstien tweepersoons duikbommenwerpers zijn door hem gekocht in Zweden en deze werden door de oud-K.L.M.-piloot '"iprn-e! von Rosen via Schiphol naar Abessinië gevlogen. Kijkje tijdens het tanken van de vliegtuigen op Schiphol. Reisimpressies van vloot aalmoezenier Wilmink Want ge hoeft het niet diep ln het land te zoeken; het ligt met zijn hart aan zee. Alle voornaamste ge bouwen, kantoren en winkels zijn geconcentreerd om de opritten van de brug,'nog geen honderd meter uit het'open water. Links ziet ge dan het Brionplein, genaamd naar de commandant, die de Engelsen eens een lesje in de verdedigings kunst- heeft gegeven, waar ze niet van terug hadden, een plein, geflan keerd door theaters, yinkels, het hotel Americano, ik geloof het enig ste hotel hier, en het bisschoppe lijk paleis van Mgr. Verriet O.P. In teressanter is echter de aanblik op de Punda-oever rechts. De oude fortmuur, waartegen de'golven van de zee onophoudelijk .opbruisen en stukslaan en tussen welker kante len ge nog de schimmen ft. vermoedt van de mannen, die eens met pijl en boog- en met steen-werptuigen de toegang tot de haven tegen de drieste piratenhadden te verdedi gen. Vlak daarachter het statige gouverneurspaleis, het moderne ge bouw van de Koninklijke Ned. Stoomboot Maatschappij, die hier met haar schepen een drukke vaart uitoefent. En verder, te beginnen met de Club „De Gezelligheid" een rijtje huizen en .winkels, die alle buitengewoon pittoresk aandoer met hun houten geveltjes in oud- Amsterdamse stijl, fleurig geschil derd in die eigenaardige romanti sche pasteltinten, die hun het aan zien geven van ,een tafereel uit een tekenfilm van Walt Disney. Vruchten- en smokkelhandel. En tenslotte hebt ge in het voor bijvaren een doorkijk in het Wind gat. een smal watertje, waar tien tallen kleine wit geschilderde zeil schepen kop aan kop gemeerd lig gen. Deze liefelijke bootjes onder houden de kleinhandel in het Ca- raïbische gebied. Zij vormen een drijvende passar; allerlei vruchten liggen op het*'voordek ui/;estalci: watermeloenen, mango's, sinaas appels en grote trossen bananen. Wat ze stilletjes vervoeren, deze geroutineerde smokkelaars, vooral tussen Curagao en Venezuela, krijgt ge natuurlijk niet te zien. Wie voor het eerst in de West komt, denkt dat die zeelui met hun zeilbootjes nog wat achterlijk zijn. Al gauw echter wordt het duidelijk,, dat ze het nog zo slecht niet hebben beke ken. Want nergens is het beter zeil- weer dan hier. Nooit hoeft men een natte vinger omhoog te steken om te voelen of er wel wind staat en uit welke richting. Want behalve in de z.g. regentijd, waarop de wind wel eens enkele dagen variabel is, staat er een «onstante bries uit het Noord-Oosten; terwijl de orkanen, die de noordelijker gebieden, waar onder ook onze Bovenwindse eilan den, zo geweldig kunnen teisteren, hier practisch nooit voorkomen. Na,zo'n interessante eerste ken nismaking .neem je natuurlijk ai spoedig dé "sloep naar de wal, om van de stad iets meer te zien. Maar dat valt geweldig tegen. Wat be langrijk is, ligt geconcentreerd om de pontonbrug. De rest is eigenlijk meer wetenswaardig dan imposant. Men kan er zien, hoe de mensen er wonen, in hun wel vriendelijke huizen, opgetrokken van z.g. beton- stenen, bepleisterd en geschilderd in die reeds vermelde eigenaardige zachte kleuren: crème, rose, licht-* groen of zacht-bruin, die het onder de rode'dakpannen uitstekend doen. De woningen zijn open; mén kijkt er dikwijls dwars doorheen. In het algemeen leven dé mensen in de tropen minder opgesloten dan bij ons. Maar bovendien is spéciaal in het Garaïhische gebied de groot ste huisvriend de wind. Glasruiten ziet men er dan ook bijna niet. be halve voor de winkeletalages, die tegen eventuele lange armen moe ten beschermd worden. Wie zi!h toch tegen ongewenste blikken wil vrijwaren, hoeft maar even te ma noeuvreren met de beweegbare ja- louzie-latjes, die in alle kozijnen en deuren, ook binnenshuis, zijn aan gebracht, en hij zit veilig en toch luchtig. Ook de kerken zijn zo uit gerust. met uitzondering van enke le ruiten in het priesterkoor, waar het uit de aard van de zaak een beetje rustiger moet zijn, voor de H. Hostie op het altaar en voor de kaarsen. Winkelen op Curasao een genot Ofschdon echter het stadsbeeld niet bepaald indrukwekkend is, worden we toch telkens weer naar Punda en Otrabanda getrokken. Vooreerst zijn er de winkels. Als ik u vertel, dat deze van alles te koop hebben: textiel in het bijzon der, maar ook potten en pannen, glas en aardewerk, toiletartikelen, vulpennen, horloges, en al dat soort van dingen, waarover men in Hol land alleen maar kan keuvelen en dromen, d^ch die hier wel duur maar bonloos te kust en te keur liggen uitgestald, dan krunt u ziph voorstellen, hoe wij, geplunderde Nederlanders, telkens weer ln zo'n Curacao's Kalverstraatje willqn voortslenteren, winkel in, winkel uit. Al die koophuizen puilen uit van de goederen. De winkeliers zul len 'zelf niet weten, hoeveel ze wel in voorraad hebben. En om rijk te worden, zullen ze niets anders te doen hebben dan maar te verkopen. Dat er geld verdiend wordt is zeker. middenstand, die zaken heeft in het hartje van de stad, is zeer wcjgcstcld. Wie daar .een bedrijf wil beginnen, moet eerst met een behoorlijke duit.op tafel komen. Zo las ik een dezêr dagen in het Katholieke Dagblad „Ami- goe di Curacao" een berichtje met als opschrift: „Waar moet het heen?" en van de volgende in houd: In een van 'de bekende winkelstraten was een stuk grond verkocht van ongeveer 120 M2 voor f 78.000; f 650 per vierkante meter! Inderdaad geen kleinig heid. Verkocht wordt niet alleen apn de Curacaoenaars, maar ook aan de bewoners van de andere Caraïbi- sche eilanden tot Santo Domingo toe en van Venezuela, en ook aan de, Amerikaanse touristen, die hier soms met grote passagiersboten ko men binnengevaren. Als die Ame rikanen er zijn. winkelen wij liever niet; want dan gaan, naar men zegt, de prijzen nog iets meer de hoogte in. Hier moest eigenlijk iedere-Nederlander een dagje kun nen winkelen. Wat zou hjj, (of zou zij het nog niet beter kunnen doen?) zijn huishoudentje dan eens weer in de spullen kunnen steken. ■Ru neemt ieder van ons maar mee, wat hij voor zijn gezin het meest' nodig acht; en wat hij kan betalen de «en een vloerkleed, de ander een-* lapje stof, een derde "een cami- sooltje. Maar allemaal hebben we tegen Sinterklaas, ,als we *de Lange Jaap weer in zicht krijgen, iets in ons koffertje voor moeder de vrouw en de kinderen. Aldus schrijft een aalmoezenier, die hiermee op glibberig terrein komt, en die zich zal haasten om in een volgend artikel voor hem vei liger paden te bewandelen. Ik zou het immers nog hebben over de tweede magneet, die or weer de wal op jaagt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3