EEN VLIEGTUIG STORTTE NEER.... en illegale werkers wachtten op wapens OE VERRE STEM RADIO UIT DE KERMIS DER WERELD EEN UURTJE TELEX Walcheren kreeg zijn eerste bomen NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 5 November 1947 PAC. 3 Een monument dat in Hem-Venhuizen f onthuld wordt en Dikke Dick, die vertelt Is er verband? 150 Nachten erop uit Prinses-regentes en minister Attlee verrichten symbolische plechtigheid Standheeld St. Willibrord Europese veestapel moet verminderen Labour verliest ook in Schotland Let op het einde! Korea, een kwestie zoals vele J bigamie-zaak deed de Alkmaarse srechtb. uitspraak in Hendricus v. d. B. zich had schuldig ge- amie. De Rechtbank d. B. tot een geld- D00.— subsidiair drie eid bleek uit 't aan- jr de rust 7 tegen De iam de R. de leiding schop, die, hoewel hoek gestompt, voor am die inschoot. Nog reeg ook Gr. een gewezen. Met een 1 bracht de aanvoer- p 1—1. relft ,was een herha- erste. Gr. meestal in t schieten waren ze Gemakkelijk had de niet tegen de sterke an De Rijp. Tot ein sbuiten uit een voor- onberispelijk inkogel- -, waarin, ondanks 't r geen der partijen ebracht kon worden. fGENDIJK -ANDIJK I 2—1 in deze uiterst zwa- ig net met de hakken i komen, en een 21 it het vuur te halen, vinnig partijtje voet- ijkt dat ze over een orhoede beschikken, edig tot uiting kwam plaatste de bal keu- >eten van de toestor- innen, die hem in de Indijk had na 3 min. an gaat L.S.V.V. er ir hun aanvallen zijn lijk, de binnenspelers achter, ijk enige vergeefse ondernomen. gaat enuit, uit een vrije krijgt toegewezen, ist naast de paal. zijn de eerste aan- ïdijk en het scheelde f ze hadden de score Andijk-middenvoor vlak op de doéllijn, gaat voor de goal dt LSVV te machtig het spel te verplaat st een vrije trap te ttis maakt met een gelijk (11). u alles op de aanval p lost Schrijver een succes, want de An- kan de bal voor de ut het net vissen. De en zijn niet zo ge- oor de rust. Leek is maar wordt een idig op zij gezet door Lman, wat door de met de zwaarste traft. Mettis neemt te zacht en de doel ende te stoppen, iet einde krijgt Bet trap te nemen, die gestopt. i de aanval komt het vol vuur gespeelde leeft LSVV door zijn de punten weten ;n. moesten met 1-0 delven tegen Winkel gonnen met 11 Win- scheidsrechter en ers. beetje meer actie, zijn gespeeld, zijn t over en weer, Win- and op 10 te bren- goed schot van de et deze stand komt hetzelfde beeld: een linkel-elftal met een LSVV-elftal, het is LSW zich op Win- /indt. In deze stand randering meer en deze wedstrijd ver in. —BERGEN 0—6 t ditmaal zijn aan- hun hooggespannen grondig teleurge- 60 te verliezen, wedstrijd waarin portiviteit heel ver Na plm. zes minuten 'otté een bal van de slechts half en met ïeel vreemde boog >al in het net, 01. doelpunt was ook ïoewel de bezoekers verdiendeji. De rust -2. Daarna werd het szijden hoe langer bleef van sportivi- die op een voetbal- rachten, weinig over. inkeler „lieverdje", al op de B-helft was blies, dacht één der it de scheidsrechter de bal in zijn han ig was een penalty, net tegen de lat :e was het incident loch het drukte toch het spel, dat gaan- verd, waarbij o.i. de rder zich niet van liet zien. Met 60 e onsmakelijke wed- e. Laten de Winkel en, dat, al staan ze hoog op de lijst, de )g kan blijven. 3-NlEUWS - DREO I—PSCK I Graftdijk II 11; 3 9—0; SVA Jun. 1—4. runten werden Zon- rd. Bij het eerste inning lange tijd' in >e gasten pakten di en zetten prach- op. Spoedig na het stand dan ook 20 'el wist DREO voor ïn dqslpunt te ma- was alles mee ge was het spelbeeld sterk aanvallend stug verdedigend Ier voelde, dat de noest komen. Het nog 25 minuten al- het net lag. DREO rwinning. Uit een chts, kopte de mid- de winnende goal in' moest niet een ge- de strijd aanbinden r. Dat toch nog een het vuur werd ge- bevredigend te noe- oest met een 90 waarts keren. Ook vat aan de opkomst junioren hebben hun ining te pakken. MORGEN zal het 3 jaar ge leden zijn dat zes En gelse vliegers bij dc uitoefe ning van hun militaire plich- ten omkwamen boven het grondgebied van de gemeen te VenhuizenHem. Ter na gedachtenis van deze gevallen bondgenoten zal morgen om 2.15 uur aan de IJsselmeerdijk te Hem-Venhuizen een ge denkteken onthuld worden. 6 NOVEMBER 1944. Inktzwarte lucht dekt het Westfriese land schap als een zware deken toe. Zachte, doch aanhoudende mot regen daalt neer op de vlakke weiden, de spitse kerktorentjes en de kronkelige dorpsstraten. Een late voorbijganger verstoort de agemene stilte, die in grogtte met de egale duisternis schijnt te willen wedijveren. De sombere herfst, voorbode van de zwart ste winter onzer geschiedenis, heeft bezit genomen van ons land, dat naar de bevrijding hunkert. Dof ronken boven het Westfriese Hem-Venhuizen de motoren van een zware bommenwerper. Een plotselinge vuurzuil verlicht hel de omgeving; dan volgt een harde slag en 6 dappere mannen/ 6 zonen van een groot volk storten nfeer, daarmee het hoogste dat ze bezaten offerend voor onze vrijheid. Ejen zware tol van een zware plicht. Dezelfde nachi wachtten verkleumde, natgeregende illegale werkers tevergeefs op de hun beloofde wapens. Hun landingsplaats bleef leeg, evenals 6 stoelen in 6 Engelse huisgezinnen. Morgen is het weer 6 November, doch 3 jaar later. De 6 omgekomen Engelse vliegers zullen, door de onthulling van een gedenkteken aan de IJsselmeerdijk te Venhuizen herdacht worden. Bestaat er wer kelijk verband tussen dit vliegtuig, dat tegen de dijk te pletter vloog en het vliegtuig, waarop de illegale werkers op hun landingsterrein wachtten en dat me" lyvarn opda gen? Velen menen van wel. In ieder geval bleek het vliegtuig, dat later op eigen kosten (f550.door Tom Luider, latere commandant van het landingsterrein „Laioe", ge borgen werd, wapens en munitie te bevatten. Bovendien werd later be vestigd dat een vliegtuig met wa pens vertrokken was. Ook wordt deze mening gedeeld door Dikke Dick. Dikke Dick is de eerzame kruidenierszoon uit Hem, die hielp bij het vinden en organiseren van eéh groot aantal landingsterreinen en die de meeste eerste z.g. drop pings leidde. Bovendien viel hem de eer te beurt om in Maart 1945 na opleiding door een Engels officier op last van de Ned. geheime dienst in Zuid Holland landingsterreinen te organiseren voor de bevoorra ding van 't Gooi met wapens. We zijn Dikke Dick, in Hem beter be kend als Dick Laan in zijn eerbied waardig kruideniersbestaan op gaan zoeken om iets meer van de drop pingactie te weten te komen. We storen hem bij het bijwerken van zijn boekhouding doch zodra we hem het doel onzer reis uiteen hebben gezet, begint het vertellen. Kalm, bescheiden, zichzelf zo min mogelijk op de voorgrond plaat send; zijn ogen schitteren als hij nog aan de enerverende tijd denkt, de tijd van honderden onderdui kers, van bonkaarten, maar vooral van wapendroppings. Deze laatste waren hard nodig daar juist bij het werk der knok ploegen steeds het nijpend tekort van wapens gevoeld werd, terwij] ook de later gevormde B.S. bewa pend dienden te worden. In West Friesland bracht een medewerker van Vrij-Nederland het contact tot stand met iemand, die een verbinding had met de „over kant". Deze persoon bracht door middel van een zendtoestel de vér binding in orde en door middel van korte zinnen over de Engelse radio zoals: „De kat kijkt weer boos van daag. Het water is koud. Napoleon heeft het ook altijd gedaan", werd van een wapenlanding melding ge maakt. Nabij de Zomerdijk vond de eer ste dropping plaats n.l. op 8 Septem ber 1944, na het doorgeven van de zin „Jean's dochter is gestorven". De eerste nacht lukte de operatie en het verloop is nu na de oorlog te overbekend geworden om hier thans nog eens op terug te komen. Twee en dertig dropping-plaatsen werden georganiseerd. Dikke Dick met Franklin Hamil ton (Guus) en vele anderen gingen aan de 'slag en spoedig werden droppingsploegen samengesteld en plaatsen aangegeven o.a. Laioe, Celly en Franky. Een droppingsterrein moest op bepaalde afstand van een Duitse post gelegen zijn; er mochten niet te veel N.S.B.'ers in de buurt wo nen; de afmetingen waren tenmin ste 600 meter breed en lang, terwijl een oriëntatiepunt in de nabijheid b.v. een kerktoren moest worden aangegeven. Het veld werd door een vakman gekeurd, door jagers der R.A.F. gefotografeerd, terwijl een ontvangstploeg werd geïnstru eerd. Bepaalde lichten moesten aan gestoken ais het vliegtuig naderde en speciale seinen gegeven worden. Dikwijls stonden de illegale wer kers nachten voor niets te wachten en Dikke Dick vertelt hoe hij er meer dan 150 nachten op uit is ge weest, hoe in totaal 200 ton werd geborgen, hoe alles meestal zonder complicaties maar praetisch altijd met een nat pak afliep en hoe La ioe en Celly allebei 3 landingen meemaakten en hoenog tien tallen dingen meer vertelt hij. te veel om in dit kort bestek op te sojnmen. Het is echter voldoende om even het harde leven meè te maken, dat deze echte Nederlandse jongen met het voor West Friesland zo speci fieke blonde haar, evenals zijn ka meraden en helpers leefde. Om het groot uithoudingsvermogen waarmee ze hun plicht voor het vaderland evenzeer als de beman ningen der vliegtuigen deden, te waarderen. Zij stonden nachten lang in de natte herfst, wachtend op de wapenbevoorrading voor Am sterdam, Zaandam, Alkmaar en de Streek. Zij hielden vol, ondanks alles. Is het daarom wonder dat we nu bij de herdenking van 6 neerge storte geallieerde vliegeniers even terugdenken aan het vele goede werk'van Dikke Dick en zijn drop pingsploegen en dat we verband zoeken tussen hun werk en het vliegtuigdrama, dat zich op 6 No vember 1944 bij Hem voltrok? Het is goed al het goede niet' aan de vergetelheid prijs te geven. WIM VAN EEKEREN DONDERDAG G NOVEMBER HILVERSUM II (415 M) KRO: 7.00 Nieuws: 7.15 gr. pi.; 7.30 Mor gengebed; 8.00 Nieuws en gr. pi.; 9.35 Zang; 11.00 Ziekenbezoek; 12.00 Augelus; 12.33 Lunchconcert! 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Boekbespreking; 13.25 Lunchconcert 14.40 Causerie voor de Vrouw; 16.45 Loridens Philharm. Orkest; 17.00 Radio Jeugdjournaal; 18.15 Klan ken van Hawai; 18.30 Onze koren en korpsen; 19.00 Nieuws; 19.55 Bach-koraal; 20.00 Nieuws; 22.30 Nieuws; 23.00 Zang en piano; 23.57 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM I (301 M) AVRO 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgym.; 8.00 Nieuws; 10.30 Voor de Vrouw; 10.40 Voor de kleuters; 11.20 Sopraan; 11.50 Opera- en Operette fragmen ten;" 13.00 Nieuws; 13.15 Avro-mu- sette orkest; 14.20 De Kwintet spe lers; 18.00 Voor zieken en gezonden 17.00 Avro Kaleidoscoop; 17.30 The Skymasters; 18.00 nieuws: 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.15 Gerard van Krevelen, piano; 20.00 Nieuws; 21.00 Over Mendelssohn; 23.00 Het Nieuws; 23.45 Populaire Songs. De Prinses-regentes plant een boom. „IK WORTEL EN KOM BOVEN" 12 uur, Bellamypark te Vlissingen. Een stralende herfstzon deed de vette kleibrokken blinken, die de door de Koninklijke hand van de Prinses-regentes gehanteerde schop wierp rond het dunne bomenstammetje dat als eerste boom geplant werd op het kale, weer aan de zee ontworstelde, Walcheren. Op dezelfde plaats, waar de Prinses eens als meisje een boompje plantte, stond nu opnieuw een jong lindeboompje, en dezelfde koker, maar nu met een nieuwe oorkonde, werd aan moeder aarde toevertrouwd. Een Internationale gebeurtenis. Het was een grote dag voor het zwaargetroffen, doch inmiddels her rijzende Walcheren. Walcheren kreeg zijn bomen terug en een waar internationaal gezel schap hanteerde de schop en plantte. Ministers, gezanten en hoge militaire autoriteiten, tezamen met vele schoolkinderen, namen deel aan deze boomplanting, die door de steun van alle delen dér wereld ontvan gen, een groot succes is -geworden. Per extra trein waren 'smorgeijs de Prinses-Regentes en Z.K.H. Prins Bernhard gearriveerd. Eveneens een groot aantal gasten en Neder landse autoriteiten, o.a. de Engelse premier Clement Attlee met zijn echtgenote, de Britse Gezant Sir Neville Bland, minister-president Beel, luitenant-generaal Helfrich en de Canadese gezant mr. Dupuy. 's Morgéns werd in de Vlissingse St. Jacobskerk een samenkomst tot overdenking en bezinning bij de gebeurtenis, die het begin van een nieuwe groen leven op Walcheren zal zijn, gehouden. Hierna begon de plechtigheid van de bomenplanting in het Bellamy- IN KWADE REUK De Engelse minister voor steenkoolvoorzie- ning bepleitte minder vaak een bad te ne men. Hij voegde er aan toe dat hij persoonlijk niet veel in bad ging en dat zij, die dit wel deden er heus niet ge zonder door waren. Wat de persoonlijke verschijning betreft is toch het meeste bedekt en ziet niemand het, zo zeide hij, Hierop ant woordde Churchill, dat als een van de minis ters zo sprak, het niet te verwonderen is, dat de regering dikwijls in een kwade reuk komt te staan. VLIEGENDE FLESSEN Thans worden weer vliegende flessen boven Denemarken gemeld. Langzaam maar zeker worden het gehele vlie gende huishoudens. O, DIE SCHOTTEN Een vierjarig meisje in Manchester slikte een geldstuk in en stierf. Een Schotse oom vond het zonde van het geid. DE EDELE SPORT! In het Egyptische Alexandria stak een jongen zijn kameraadje dood na een twist over een voetbalwedstrijd. De ouders van het slachtoffer gaven op hun beurt de dader een pak slaag, waardoor ook deze stierf. En dat allemaal vanwege de edele sport! FILMS MET RECLAME In Amerika zal men tussen de film door re clame inlassen. De scènes zullen dan b.v. als volgt zich ontwikke len. Dialoog: „Je ogen. je haarje gezicht in het maanlicht. Wat is dat voor goedje dat je zo mooi maakt? SNIBBO. Maar je smeert toch geen snib- bo op je gezicht. Waar om niet? Wei. Snibbols toch schoenpoets. Geen wonder dat je blinkt! SPULBAAS park, waar een mastbos van vlag gen van vele naties de achtergrond vormde van de herbeplantingsplech- tigheid. Hier werd het woord ge voerd door de voorzitter van de „Stichting Nieuw Walcheren", de Ambassadeur van Frankrijk Jean Rivière en de Vlissingse burge meester. H.K.H. de Prinses-Regentes plaat ste daarna de eerste boom. Vervol gens werd de arbeid voortgezet door binnen- en buitenlandse auto riteiten en schoolkinderen. Eerf spe ciaal gecomponeerd bomenlied werd gezongen. 's Middags stonden 40 kleuters, jongens en meisjse, in Zeeuwse klederdracht in West-Kapeile naast de 20 boompjes, die daar aan de Zuidstraat door de Engelse minis ter-president Attlee en dr. Beel en tal van andere gezanten werden geplant. Na de burgemeester van Kapelle, c.ie speciaal H.M. de Koningin voor Haar grote gift dankte, sprak mi nister-president Attlee, die zeer ge lukkig verklaarde weer op Neder landse bodem te vertoeven. Hij' achtte de plechtigheid van de boom planting symbolisch voor het op merkelijke herstel. Hij herinnerde zich zijn bezoek in 1945 aan het overstroomde Walcheren en huldig de de moed der bevolking tijdens de harde strijd. Na het Engelse volkslied kwam dr. Beel aan het woord, die wees op de aparte rol van het eiland in de bevrijding van ons land. Hij eindigde met de woor den: „Ik hoop, (Jat men binnenkort weer-zal kunnen zeggen: Walcheren leeft weer, Walcheren streeft weer, Walcheren's naam is weer her steld". Voordat de Engelse premier Att lee tot het planten van een boom overging, schudde hij de twee assis terende Zeeuwse meisjes hartelijk de hand. Na West-Kapelle werd Middelburg bezocht. Een feestelijk Middelburg, dat de gasten geestdriftig itving. H.K.H. Prinses Juliana plantte op het Seis-bolwerk een boom, even als mevr. Attlee en minister Mans- holt. De schooljeugd pootte en plantte daarna met behulp van generaals, ministers en diplomaten en spoedig stonden tal van boom- wordt 7 November te Utrecht onthuld Vrijdag 7 November te 11 uur zal op het Stadskerkhof te Utrecht de onthulling plaats vin den van het ruiterstandbeeld van de H Willibrord. De onthulling zal geschieden in tegenwoordig heid van een vertegenwoordiger van het Koninklijk Huis, afge vaardigden der kerken, de minis terpresident en vele landelijke en plaatselijke autoriteiten. Pastoor W. Nolet houdt na de onthulling een toespraak namens het bestuur van de Ned'. Katholieke Dag. De burgemeester van Utrecht zal daarna het standbeeld aanvaarden. De plechtigheid wordt ingeleid door de odmklokken en opgeluis terd1 met liederen: een antifoon naar een handschrift uit de 12e eeuw en een offertorium uit de 7e eeuw. Na de onthulling zal het domcarillon oude geestelijke lie deren ten gehore brengen. f N Hardop gedacht De benzine wordt duur der en de schatkist 21 mïl- lioen gulden per jaar rij ker. Tenminste, zo denkt de regering er over. Jobus echter niet. Als hij zo voor z'n spion netje zit, komt hij tot de conclusie dat er van de 10 passerende auto's een groot aantal de achtens waardige naam van dienst wagen dragen. En aange zien deze „departementale auto'sook die duurdere benzine gebruiken, betaalt de schatkist het grootste gedeelte van dat schat van een schatkist-voordeeltje. O zo. NOG EEN POOLSE VLUCHTELING? Naar té Ottawa in Poolse kringen die de huidige Poolse regering vijandig gezind zijn verluidt, is dr. Fiderkiewicz, de vroegere Poolse gezant te Ottawa, die 6 maanden ge leden naar zijn land werd terugge roepen, uit Polen gevlucht en be vindt hij zich thans oP weg naar de V. S. Volgens onbevestigde berich ten heeft Fiderkiewicz de wijk naar Italië genomen, waar hij scheep zou zijn gegaan. In Poolse kringen te Londen wordt dit bericht onmogelijk ge acht. Deze kringen verklaren, dat Fiderkiewicz niet in Polen is, doch op een diplomatieke missie in Hon garije. Voorts is Fiderkiewicz reeds meer dan 20 jaar lid van de com munistische partij. Positie Nederlandse schepen Aldabi, RotterdamRio de Janei ro, pass 3-11 te Ouessant. Boschfontein, 3-11 van Mombassa naar Suez. Boissevain, 1-11 van Singapore n. Shanghai. Delftdijk, VancouverRotterdam, 2-11 te Liverpool. Duivendijk, VancouverRotter dam. 1-11 te San Francisco. Johan de Wit, AmsterdamJava, pass 3-11 Minikoieiland. Kota Agoeng, RotterdamJ ava, pass 3-11 19 uur Gravesend uit gaand. Kot a Baroe, Java—Rotterdam, pass 4-11 Finisterre. Nieuw Amsterdam, verwacht 6-11 v.m. van Rotterdam te New York. Oranje, 3-11 van Batavia naar Amsterdam. - Tabinta, AmsterdamJava, 4-11 te Aden verwacht. Dochter van Jht. Tjarda overleden Te Den Haag is onverwacht in de leeftijd van 29 jaar overleden Jkvr. Frances Th. de Jonge van Ellemeet, geboren Jonkvrouwe Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, de oud ste dochter van de vroegere Gou verneur-Generaal van Ned.-Indië. Jkvr. Tjarda huwde kort na de bevrijding met de luitenant ter zee Jhr. H. de Jonge van Ellemeet. DREIGEMENTEN VAN KOERASOF Tijdens de viering van de ver jaardag dér Russische Ocoberre- voluMe te Wenen heeft de com mandant van de Sowjettroepen in Oostenrijk, generaal Koerasof, verklaard, dat de USSR niet zal toelaten, dat vreemde mogendhe den Oostenrijk zullen gebruiken als een basis voor aanvallen op de Sowjet-Unie. Koerasof zeide, dat het lot Van Duitsland en Japan alle mogend heden zou wachten, die de Sowjet- Unie zouden aanvallen en hij waarschuwde alle „misdadige "avonturiers" dat de USSR niet te intimideren was door „bedreiging met atoombommen". Katholiek adressenarchief Het landelijk secretariaat van de Katholieke Actie heeft een handig adressenboekje het licht doen zien. Allereerst treffep wij er alle adres sen in van de "bureaux der K. A., landelijk zowel als diocesaan. Voorts de adressen der leden van allerlei commissies, de vrouwelijke en man nelijke jeugdbeweging, het katho liek persbureau en het thuisfront. Voor hen die op deze terreinen werkzaam zijn een onmisbare hand leiding. Het is verkrijgbaar bij het secretariaat der K. A. te Heemstede, Postbus 2. pjes op de kale vlakte langs het water. Na een internationale vlaggen- parade begaf het Prinselijk Paar zich naar het station, vanwaar het even over vijven per extra trein naar huis terugkeerde. Gisteravond gebruikte minister president Attlee het diner ten huize van de minister van buitenlandse zaken, mr. Baron van Boetzelaer van Oosterhout en vanmorgen half tien vertrokken hij en zijn echtge note van Schiphol, een groep teleur gestelde journalisten achterlatend, die geen schijn van kans kregen de premier vragen te stellen over de Engelse binnenlandse politieke ge beurtenissen. De corpschef der politie te Soest, hoofdinspec teur W. H. Bakker, is met verlof. Hij mag echter nog een tijd doorgaan met va- cantie nemen, want het schijnt dat deze politieman in de politiek zo „bezig ge weest" is, dat zijn activi teit eerst eens onderzocht moet worden. Het per soneel van Verkade's fa brieken te Zaandam wil een zegen zijn voor de stichting van een Kinder tehuis „Wees een zegen" te Amsterdam. Ze zullen daarvoor zo maar 1 uur langer werken. Geen slecht voorbeeld! In Zaandam reed een 11 jari ge jongen met zijn fiets pardoes tégen een auto op, kwam terecht onder een achterwiel en werd op slag gedood. 3 knapen, een van 15 jaar en een van 7 jaar en nog een van wie ik de leeftijd niet weet, maar hij was ouder dan de jongste en jonger dan de oudste hadden ergens in een steegje in Amersfoort een gestolen vat bier gevonden. Malief was niet thuis en intussen probeerden de 3 knapen het vat leeg te krijgen. Geen kwajongensstreek, tijdens de bezetting niet goed gedragen. Ze kregen, een standje en konden weer naar huis gaan. Stou te mensen! Officiëel heet het dat hun bij beschik king van de Minister van Justitie op grond van het Zuiveringsbesluit 1945 een waarbij ze 't zomaar lieten leeglopen, maar'.het keelgat in. Na afloop wa ren ze dronken en de jong ste werd bewusteloos. TjaEen delegatie van het Braziliaanse op leidingsschip „Almirante Saldanha" heeft een krans gelegd bij de fusillade plaats aan het Wetering plantsoen te Amsterdam, sjt Notarissen hadden zien maatregel van berisping is opgelegd. Maar daar ben je dan ook notaris voor, Op de Amstelkade te Am sterdam. is het iyk gevon den van een onbekende vrouw van 65 a 70 jaar oud. J. H. de Graaf uit Amsterdam heeft aan de Grüne Polizei een aantal joden verraden. Hij is nu 25 jaar. Als hij 33 is, weet hij, dat hij in het vervolg dergelijke dingen niet meer zal uithalen. 8 Jaar tijd om na te denken. ij; Toen Mussert in 1940 moest onderduiken hielp een „kameraad" hem aan een schuilplaats in een hooi berg. Diezelfde hooiberg zal die kameraad nog wel eens kriebelingen bezor gen. want hij mag in een gevangenis kruipen tot i948. ïJt In de Raadszaal van het Arnhems gemeen tehuis werd gisterenmor gen in aanwezigheid van de burgemeester van Am sterdam, mr. A. J. d' Ailly en het gehele college van B. en W. van Arnhem door Notaris Trijssenaar uit Arnhem de acte verleden van de „Stichting Studie fonds Oorlogsslachtoffers Arnhem", een fonds van ongeveer f150.000 dat tij dens de actie „Amsterdam helpt Arnhem" door de hoofdstedelingen is bijeen gebracht. I Voorstel aan Wereldvoedselraad Door de Commissie voor Vee voeder van de Wereldvoedselraad is aan laatstgenoemde instelling voorgesteld de veestapel in West- Europa te verminderen, teneinde een zo goed mogelijk gerechtvaar digd gebruik van de onvoldoende voorraden veevoeder te waarbor gen. f De Commissie verklaarde, dat een dergelijke vermindering onvermij delijk is, aangezien het onmogelijk is iets te ondernemen om het tekort aan veevoeder in de komende win ter en lente te verlichten, al erken de zij, dat deze maatregel catastro- phale gevolgen zal hebbep op de toekomstige productie van dierlijke voedingsmiddelen en op de gehele agrarische economie van West- Europa. Volgens genoemde Commissie zijn de totale oogsten van Nederland en Denemarken 20 pet. kleiner (jan in 1946, terwijl er in beide landen een O nog grotere achteruitgang is in de productie van hooi, wortelen en an dere soorten veevoeder. In vele Europese landen is de situatie even slecht en in sommige gevallen nog slechter. Als gevolg van deze tekorten zal de productie van zuivelproducten aanzienlijk dalen en zal er een be langrijke vermindering zijn van de varkens- en pluimveestapel. EDINBURGH, 5 Nov. (Reuter). Gisteren zijn in Schotland ge meenteraadsverkiezingen gehouden. De uitslagen hiervan, die op minder dan 5 pet. na' binnen zijn. tonen aan, dat de LabourpartU 74 zetels verloren en 12 gewonnen heeft. In Glasgow boekte de Labourpartij een verlies van 3 zetels, doch be hield de meerderheid in de ge meenteraad. In Edingburgh moest Labour 1 zetel afstaan aan de anti-socialisti sche progressieve partij, doch ver overde 1 zetel op de communisten. De gemeenteraad, die jarenlang een progressieve meerderheid heeft ge had, bestaat nu uit 39 progressieven, 27 labourleden, 2 onafhankelijken en 1 lid van de protestantse actie. Bijna 28 millioen dollars voor China Het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat China voor een waarde van 27.700.000 dollar zal ontvangen krachtens het Amerikaanse pro gram tot steunverlening ter ver vanging van de Unrra-steun. China ontvangt 50.000 ton tarwe, 45.000 ton Amerikaanse rijst en ongeveer 30.000 ton Siamese rijst, terwijl de rest van het bedrag hoofdzakelijk voor medicamenten zal worden be steed. VOORUITZICHTEN NIET ZO SOMBER volgens generaal Clay Generaal Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, heeft verklaard, dat dé vooruit zichten voor de komende winter niet helemaal zo uiterst somber zijn als in de afgelopen twee jaar. Volgens Clay is het bestuur van de gecombineerde Engels-Amerikaan se zone meer opgewassen tegen 't oplossen der moeilijkheden. Hoe wel de wereldvoedselpositie een verhoging der rantsoenen op het ogenblik niet toestaat, acht Clay de veronderstelling gerechWaar- didgd, dat het mogelijk zal zijn, de huidige rantsoenen te handha ven. Het gebrek aan steenkolen is volgens Clay vooral te wijten aan de vervoersmoeilijkheden. De laat ste weken heeft men met een lage waterstand' te kampen. PLEEGGEZINNENWEEK HET KATHOLIEK VERBOND tot Bescherming van verwaarloosde kinderen verzocht ons het volgende mede te delen: Een ieder diei n de gelegenheid is om een pleegkind in huis op te nemen, kan zich opgeven bij de Pastoor der par., indien deze tot in ontvangstname bereid is en anders aan het Centraal Bureau, van het Verbond, Lange Putstraat 44, Den Bosch. Enige wenken Men zij niet uit op eigen voordeel: wees niet te kieskeurig, vraag geen jongen met blonde haren, geen meisje met blauwe ogen; niet slechts een jongen die dadelijk kan helpen op het land of in het bedrijf of een meisje als hulp in de huis houding; juist voor kinderen van de leerplichtige leeftijd bestaat dè grote behoefte aan pleeggezinnen! Verder zal ook de voor de ver pleging te geven vergoeding geen winst opleveren. Die vergoeding bedraagt ongeveer f 1.10 per dag en per kind. Wie er perse geen cent op toe wil leggen, is van meetaf als pleegouder veroordeeld. Men zoeke bij dit werk zijn winst in de He mel, niet in roofbouw op het wel zijn van een kind. Wie zich opgeeft, verwachte niet per kerende post een kind thuis! Het minste is toch wel, dat men 6 weken moet wachten. Welk een or ganisatie is er nodig om de talloze aanvragen te schiften en te ordenen over de verenigingen al naar be hoefte te distribueren, de gezinnen één voor één te bezoeken, en aan elk een voor dit gezin geschikt kind toe te vertrouwen. Zet bij voorbaat uw gramschap opzij, laat de liefde, waarmee U uw prachttaak wilt vervullen, be ginnen met lankmoedigheid jegens de organisatoren; hoort U niets of bevalt U iets niet, schrijf even een briefkaart aan het Centraal Bu reau der R.K. Kinderbescherming, Lange Putstraat 44, Den Bosch. En nu in zee! Wij vertrouwen op hoofd en hart van Katholiek Ne derland. Roof van grondbezit in Oostenrijk Het Oostenrijkse departement van landbouw heeft bekend ge maakt, dat in toenemende mate illegale bodemhervormingen door communisten in de Russische zo ne van Oostenrijk plaats vinden. Het voorlopige bestuur Van Ne- der-öostenrijk zal vandaag een speciale zitting houden in protest tegen het „eigenmachtig optreden van communistische functionaris sen, die onder bedreiging met ge weld land onteigenen." U/AT BESLIST, ook in een mensen-leven, dat is het einde. Eind goed, al goed! Maar het zou vermetel vertrouwen zijn, te hopen dat alles goed zal aflopen, en intussen maar rus tig en lustig door te gaan met wat het Epistel van vorige Zon dag noemt „zich een vijand van het Kruis van Christus" te to nen in handel en wandel. Ge lijkt dat er niet dikwijls op bij heel veel mensen? Hun ge dachten zijn op het aardse ge richt. Hun god is hun buik". Het leven kan zo helemaal opgaan in het stoffelijke, in het jagen naar eer en genoegens, naar geld en genieting. Dat gebeurt in het groot, maar het gebeurt ook in het kléin. De mensen zin ken weg in het wereldse, zij stompen geestelijk af, zij zijn niet meer ontvankelijk voor het hogere. Zij verzinnelijken en verdierlijken. „Vijanden van Christus' Kruis." Ook onder ons, Christenen. „Let op het einde"! MARCUS Door de steeds toenemende acti viteit van het communisme in West- Europa is het opvallend hoe min of meer de aandacht voor hetzelfde verschijnsel in Oost-Europa en het Middellandse Zeegebied verslapt en hoe als het ware men Frankrijk, Italië en Duitsland als de voornaam ste landen beschouwd, waar het Sowjet-rode Rusland zijn tegenlig ger, het dollarrijke democratische. Amerika, ontmoet. Op het ogenblik speelt zich echter een zeer belang rijke politieke strijd af op Korea. Hier trachten n.l. beide grootmach ten hun invloed zo sterk mogelijk te doen gelden. Zowel Rusland als Amerika zijn voor de onafhankelijk heid van Korea. Reeds meer dan twee jaar echter (sinds de Moskou- se conferentie in December 1945) heeft een Russisch-Amerikaanse commissie getracht nadere bijzon derheden over een onafhankelijk Korea uit te werken, doch de po gingen om tot overeenstemming te komen zijn bij pogingen gebleven. Teneinde raad heeft Amerika bij de Uno stappen ondernomen en een vobrstel ingediend. Dit voorstel, dat in de vorm van een ontwerp-reso- lutie is gegoten, houdt in het be noemen van een commissie door de Ver. Volken, die bijstand zal verle nen bij het verzekeren van vrije verkiezingen voor een nationale Koreaanse vergadering. De politieke en veiligheidscommissie te Lake Success kreeg het voorstel te ver werken. Men heeft intussen in Lake Suc cess over de kwestie gedebateerd en het is on- f middellijk tot I HET I scherpe opmer- WERELD- kingen geko- GEBEÜREN ™en tussen I Amerika en Rusland. Deze beide landen bezetten het gebied, Rusland het Noorden en Amerika het Zuiden. De Sowjet-afgevaardigde stelde voor afgevaardigden van Korea in Lake Success te laten verschijnen, doch dan zou men eerst verkiezingen moeten houden. Amerika had tegen dit voorstel geen bezwaar. Nu ech ter blijkt Rusland enige tijd geleden reeds in het door het rode leger bezette en niet minder met rode propaganda bewerkte gebied ver kiezingen te hebben gehouden en tracht men afgevaardigden van dit gebied als volledig representatief voor Korea voor te stellen. Met dit standpunt gaat Amerika natuurlijk niet accoord, temeer daar de .be volking in de Amerikaanse bezet tingszone tweemaal zo groot is als die der Russische. Hierdoor blijkt Rusland, al is het deze keer dan op een slinkse ma nier, haar standpunt te handhaven dat personen, die mede zullen hel pen aan de vorming van een voor lopige regering aan bepaalde voor waarden moeten voldoen. Amerika daarentegen is voor een zo ruim mogelijk gelegenheid geven aan de Koreaanse partijen en particulieren aan deze vorming deel te nemen. Nu weer, evenals in de Griekse kwestie, legt Amerika het probleem voor aan de volkeren van 57 landen met het verzoek, er hun volle aan dacht aan te geven en een gezamen lijk oordeel uit te spreken over een der vele kwesties, die onnodigerwijs zijn vastgelopen, daardat het onmo gelijk voor Amerika was om door middel van bilaterale besprekingen met de Sowjet-Unie tot overeen stemming te komen. De debatten in Lake Success ge ven ons echter de indruk, dat ook daar de Sowjet-Unie haar remmen de invloed wel degelijk wil laten gelden. Of de 57 landen hier iets aan kunnen veranderen is 'n vraag, die wel iedereen in deze wereld graag spoedig beantwoord zou wil len zien. Want langzamerhand is de kwestie Korea slechts een van de vele hangende problemen, die op eenzelfde antwoord wachten. Sic transit. Nederlandse spionne in België ontvlucht De 38-jarige Pauline Vlaeming van Nederlandse nationaliteit is er dezer dagen in geslaagd te ont snappen uit het interneringskamp bij Brugge. - i EUILlETON door PETE FALCON 51. Ik was zo radeloos en woedend, dat toen Finnemore binnen kwam, ik me nauwelijks kon bedwingen om hem aan te vliegen. Ik had hem juist gezegd, dat ik niet meer van plan was om goedschiks zijn beve len te volgen, toen er plotseling het hoge geluid van een bel door het huis klonk. Het was erg vreemd; fneens viel er een gespannen stilte. Iemand, die in de kamer was en die ik tijdens de tocht niet had ge zien het was een bejaard heer liep snel naar de hall. Even later hoorde ik een vrouwenstem en kwam die oude heer in de kamer terug met miss Strebing, die u hier nu bij ons ziet zitten. En toen ging het allemaal heel vreemd, bijna niet te geloven. Maar vertelt u nu verder miss Strebing." De pseudo-miss glimlachte vrien delijk en knikte zowel Burns als Fred toe. „Hoe had ik ooit kunnen denken, dat ik als zakenvrouw in een dergelijk avontuur zou worden gewikkeld. Ik was juist 's morgens met het vliegtuig uit New York aan gekomen en aangezien ik pas des middags een afspraak had bij een grote bont-firma in de city. besloot ik een oude vriend van mijn vader te bezoeken, die op een der oude grachten woont en waar ik wel eens meer kom op mijn haastige trips naar Amsterdam." „Maakt u deze dan wel meer?" in formeerde Burns. „O ja." zei de miss.: „Vooral nu er een geregelde luchtdienst is, be tekent het voor onze nglterijenhan- del, waarvan ik directrice ben, een grote stap vooruit, dat er nu over belangrijke transacties binnen de kortste tijd mondeling contact kan plaats vinden." „Natuurlijk", beaamde Burns. „Voor een actieve vrouw zoals u, moet een dergelijke verbinding een ware uitkomst zijn. Maar nu. miss Strebing, de onverwachte bevrijding van miss Regan!" „Och, dat was een weinig sensa tionele geschiedenis. Ik vermoed, dat die heren totaal overbluft wa ren. Ik werd door de vriend van mijn vader zoals steeds zeer vrien delijk ontvangen en hij ging mij voor naar de grote zitkamer. Hier werd ik voorgesteld aan een zekere mr. Finnemore, die op zijn beurt mij voorstelde aan miss Marv Re gan. Ik vond 't geweldig dat ik een New Yorkse trof en toen ze mij op mijn vraag vertelde, dat ze voor het eerst in Amsterdam was, heb ik haar onmiddellijk geïnviteerd die ochtend met mij te gaan winkelen en de stad te bezichtigen. Ik ben nogal impulsief, zei tegen de heren, dat ze er zeker geen bezwaar tegen hadden en enkele minuten later stonden we buiten. Eigenlijk heel gewoon alleen moet ik zeggen," voegde ze er lachend aan toe, „dat miss Mary zich bijzonder haastte. Dat is het," besloot zij. „Ik behoef u zeker niet te zeggen, dat ik ont zettend verbaasd was toen Mary mij onderweg alles vertelde. Ik vond het gewoon griezelig ineens in een avontuur te zijn gewikkeld. We wa ren juist bezig een plan te ontwer pen, toen ze u beiden plotseling zag. Als ik er oyer nadenk mr Burns." de pseudo-miss Strebing wendde zich in het bijzonder tot de inspecteur, „dan krijg ik hetzelfde gevoel als waarvan Mary straks ver telde: ik geloof, dat ik droom. Voor al omdat het laatste gedeelte zéé doodgewoon is verlopen." „Ja." knikte Burns peinzend, ter wijl hij Fred voor de tweede maal ongemerkt een wenk gaf. „Het is net een roman, die als een nacht kaars uitgaat. Ik vraag me af of ze u beiden niet hebbep gevolgd." Fred was door Burns' waarschu wing weer op ziin hoede en zag hoe een der heren, die bij het' raam wa ren gaan zitten, langzaam naderde Hij keek niet naar hen, doch vlak bij hun tafel maakte hij ineens een beweging van herkenning en groet te miss Strebing hoffelijk. Zii stond onmiddellijk op en verwelkomde hem als een zakenkennis, met wie zij de ontmoeting op hoge prijs stelde. Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3