Wit-Gele Kruis kan meer geven Castricum gaat aan de wederopbouw beginnen MHD PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 6 November 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN De burgemeesters vacature UIT OUDE TIJDEN Door samenwerking met Witte Kruis Marktberichten Familieberichten Advertenties Bakkershalfwas of gevorderd leerling Th. Schot, Ambachtsschool Alkmaar tijdelijk leeraar kleermaken Hartelijk tehuis R.K. MEISJE WAT IS REDELIJK? HOEWEL WIJ HET, zolang aan prof. mr. Koelma nog geen ont slag om gezondheidsredenen is ver leend als burgemeester, praematuur vonden om de burgemeesters-vaca ture in discussie te brengen, heeft een artikel, dat aan de productieve pen van A. Eriks in de „Vrije Alk maarder" is ontsproten, ons uit onze tent gelokt. Na vooraf -betoogd te hebben, dat een burgemeester iemand is, die boven de partijen staat (althans behoort te staan), geeft de wnd. hoofdredacteur van genoemd blad zich over aan aller lei bespiegelingen over de vraag, welke partij straks een partijman als burgemeester zal mogen begroe ten! Hij weet te vertellen, dat men in r.k. kringen hoopt op een gelijk gestemde burgemeester. Hetzelfde zou hij o.i. van alle andere bevol kingsgroepen kunnen zeggen. De liberalen zullen ongetwijfeld de traditie van eeuwen voortgezet wil len zien en weer een liberale bur gemeester willen hebben; de com munisten zouden met evenveel ple zier een hunner partijgenoten als burgemeester verwelkomen; zij zul len echter nog even geduld moeten hebben. Het protestants-christelijk deel der bevolking zal ongetwijfeld het liefst een der hunnen op deze func tie geplaat^J willen zien. Blijven over de katholieken en het agglomeraat van de P.v.d.A. De heer Eriks betoogt dan verder, dat het „natuurlijk" niet juist is, als de katholieken zouden beweren, het geen ze volgens hem doen, dat zij evenveel recht hebben op een bur gemeester uit hun groep als de P.v. d.A. op een „arbeicj^man"; want, zegt hij. de meerderheid van de raad is uitgesproken links, terwijl het zeqr de vraag is, of P.v.d.V., C.H. en A.R. het inzicht van de r.k. delen. Als de meerderheid van de raad links is, dan is zij dat door de fractie van de communisten; maar delen die wèl het inzicht van de P.v.d.A.? „Een r.k. burgemeester dunkt ons niet redelijk", concludeert collega Eriks. Nu, waarde collega, als de redelijkheid wordt betracht, dan mogen wij gerust zijn. Was het re delijk, dat sinds mensenheugenis een liberaal hier burgemeester was, terwijl de liberale fractie haast geen fractie meer genoemd kon worden, zelfs toj. een „quantité negligable" van een éénmansfractie was geslon ken? Zou het nu werkelijk onrede lijk zijn, dat aan het hoofd van een stad. waar het aantal schoolgaande kinderen, dat katholiek is, de 50 pet. benadert, eens een katholieke burgemeester zou komen te staan? Zou dat niet het meest in over eenstemming zijn met de werkelijk heid? „Het is zaak", aldus besluit onze collega in de „Vrije Alkmaarder", „voor de links-denkende (hij be doelt georiënteerde) Alkmaarders om op hun qui vive te zijn en alle krachten in het werk te stellen, om een burgemeester te krijgen van hun richting". Het geeft te denken! Laten wij echter niet op de eer ste plaats kijken naar politieke of godsdienstige gezindheid van een nieuwe burgemeester. Alkmaar heeft op de eerste plaats nodig een bur gemeester, die oog heeft voor de positie van Alkmaar als centrum van een agrarisch gebied en als stad van industriële betekenis in de toe komst. Alkmaar heeft méér be hoefte aan een zakenman en een koopman als burgemeester, dan aan een ambtenaar; zijn politieke kleur is o.i. geen hoofdzaak, al zouden w ij het natuurlijk toejuichen, dat hij kan gerekend worden tot de richting van d i e ingezetenen, die de grootste politieke partij yormen. Fr. O. ALKMAARSE REDDINGSBRIGADE Demonstratie op 23 November In de overdekte werd gisteren aan 41 schoolzwemmers het diploma A en aan 2 schoolzwemmers het diplo ma B uitgereikt. Hiermee is het aantal diploma's schoolzwemmen, dat dit jaar hier aan de gelukkige geslaagden kon worden uitgereikt, tot circa 1000 gestegen. Daarnaast werden er 350 diplo ma's van de K.N.Z.B. uitgereikt, dat na meerdere prestaties eerst wordt behaald. De Alkmaarse Reddingsbrigade, die na de bevrijding met een 30-tal leden werd heropgericht en thans een 100 leden telt houdt op 23 Nov. a.s. in de Overdekte een demonstra tie van reddend-zwemmen. Behalve diverse medailles zal ook een wis selbeker tot de tropheeën behoren, waarom onderling gestreden zal worden. Reddingsbrigades uit Win kel, Zaandam, Schagen, Egmond en Alkmaar zullen hier onderling de strijd aanbinden, terwijl 30 man van de Amsterdamse Reddingsbrigade 'n demonstratie komen geven, afge wisseld met enkele vrolijke panto mimes. Het programma vermeldt behal ve de gebruikelijke wedstrijden ge kleed zwemmen, zwemmend red den, hindernis-zwemmen en pop- duiken. Zwemliefhebbers en belangstel lenden in 't werk Van de Reddings brigades doen goed de datum van 23 dezer even te reserveren. Het Pesthuis. 6 NOVEMBER; Reeds in 1581 was 't Pesthuis gevestigd aan de Pater nosterstraat, aan het begin van het Canadaplein nabij de Keurings dienst. Sedert 1780 was het echter als kazgyne in gebruik en het ge bouw verdween toen 't op 6 Nov. 1816 voor afbraak werd verkocht. Het bracht f 700 op. De Regenten kamer bleef echter behouden en kwam aan 't gasthuis om te wor den gebruikt als stadsverbandka mer. Dat wil zeggen, dat de armen hier door de stadsdoctoren werden geholpen, die daar voor de armen- patiënten zitting hadden. Bij een latere verbouwing werd een schilderstuk, voorstellend de uit het beleg bekende Trijn Rem brand met de schoorsteen, naar de Regentenkamer van het Gasthuis overgebracht. Bij de afbraak van het Stadsziekenhuis werd Trijn overgebracht naar het Stedelijk Museum, waar zij nu onder toe zicht van de Archivaris staat. STIERENKEURING TE ALKMAAR De ter gelegenheid van de grote najaarsveemarkt te Alkmaar ge houden najaarskeuring van jonge stieren, trok veel belangstelling; de catalogus vermeldde 44 inzendingen; de bekroningen waren als volgt: Stierkalveren, geboren 31 Januari of vroeger: le prijs Jaantje's Janko van P. Korver, Ursem; 2e prijs Frans B 44 van Jn. Blauw Pz., Stompetoren; 3e prijs Jelle van Catrijp van Jb. v. d. Oort, Schoorl. Stierkalveren, geboren in Febr.: le prijs Frans B 50 van Jn. Blauw Pz., Stompetoren en Adema E 2 van A. Eriks Hz„ Oudesluis; 2e prijs Alex 3 van Maria's Hoeve van L. Wardenaar, Schagen; 3e prijs Frans 5 v. Leeuwenhorst van H. J. Bruyn, Stompetoren en Adema E 4 van A. Eriks Hz., Oudesluis. Eerv. ver melding: Frans B 49 van Jn. Blauw Pz., Stompetoren en Adema O 13 van Wijbr. Schermerhorn, Zuid- en Noord-Schermer. Stierkalveren, geboren in Maart: le prijs Kramer's Frans 97 van Jn. E. J, Kramer, Burgerbrug; Frans 6 v. Leeuwenhorst van H. J. Bruyn, Stompetoren en Frans K 3 van Jb. Kalverboer, Stompetoren; 2e prijs Nico v. d. Blockerhoeck van C. Lakeman, Zuid-Schermer, Frans B 15 van Jn. Blauw Pz., Stompetoren en Frans B 52 van idem; 3e prijs Frits 5 van J. Helder, Egmonder- meer, Berkmeer's Frans 3 en Berk- meer's Frans 5, beide van N. J. Blauw, Berkmeer, Heerhugowaard. Stierkalveren, geboren in April: 2e prijs Bertha's Frans 2 van A. Lont, Berkmeer, Heerhugowaard; 3e prijs Frans D 5 van D. v. d. Neer, Oterleek. De handel was vrij -goed; prijs tot f 600.—. GESLAAGD Bij het op 4 Nov. te Amsterdam gehouden examen tar verkrijging van het „Diploma Sociale Verzeke ring" slaagden mej. W.M. Bruinvis en C. Koster te Alkmaar, J. Roosen daal te Bergen en onze vroegere stadgenoot N. Ursem, thans te Rot terdam. T rainingsf ilmavond De door de Alkmaarse V.V. Aic- maria Victrix georganiseerde Trai ningsfilmavond mocht zich in een grote belangstelling verheugen. Voetballers groot en klein, leiders van verschillende verenigingen en liefhebbers van de meest populaire sport waren naar het Gulden Vlies gekomen. De voorzitter van Alcmaria heet te allen hartelijk welkom en leidde de spreker van deze avond, de heer Groenteman bij de aanwezigen in. De heer Groenteman wees er op, dat deze trainingsfilm de techniek en taktiek van het voetbalspel in beeld brengt. Hij vertelde, dat deze film is opgenomen even voor de oorlog in opdracht van de machtige Engelse Voetbalbond en door de Engelse trainers regelmatig wordt benut voor de practische les^pn. Bekende Engelse profs van voor de oorlog als doelman Hibbs en de beide internationale achterspelers Male én Hapgwood werkten aan de vervaardiging van de film mede. De film zelve bood een mooi beqld van de verschillende details van het spel, zowel in techniek als in tac tisch opzicht. Daarbij zag men de aanval en de verdediging aan het werk. Verschillende onderdelen als stoppen, koppen, plaatsen, ingooien werd nog eens speciaal onder de loupe genomen. Het zou te ver voeren alles in details te bespreken, maar laten we wel constateren, dat 't een leerzame avond was, waartoe de prettige en duidelijke wijze, waarop de heer Groenteman een en ander toelichtte, niet weirïig bijdroeg. Dat tussen de delen van deze film enige komische een-actertjes werden vertoond, stelden vooral de jeugdige bezoekers zeer op prijs. PATROONSVIERING ST. WILLIBRORDUSSCHOOL 7 November, het feest van Sint Willibrord, is het patroonsfeest van de school van die naam: de dag be gint met een H. Mis in de St. Do- minicuskerk, waaronder leerlingen en onderwijzers de gezangen zullen uitvoeren; des middags is er voor de schooljeugd een feest in Het Wapen van Heemskerk en des avonds wacht de ouders in dezelfde zaal een aardig programma van zang, declamatie en toneel. Ouders, toont, dat ge meeleeft met de op voeders en onderwijzers van uw kinderen en verzuimt niet om deze avond bij te wonen. Onze agenda Cinema: „De Boekanier", volwassenen. Victoria: „Paniek", volw. Harmonie: „Zonsondergang 14 jaar. A.B.T.: „Mijn vrouw heeft een baantje", alle leeftijden. Gulden Vlies: 8 uur, feest avond personeel Ringers fa briek. J De ambtenaren van de P.V.C. Het ambtenarencorps van de diensj van de Prov. Voedselcommissaris, dat in de oorlogsjaren een te grote omvang had genomen, omdat het zo'n beetje gold als een Toevlucht voor onbehuisden, die aan de greep van de Arbeidsinzet wilden ontko men, te'lde na de bevrijding nog 800 man; het waren in grote mate werkloze zeelieden, die hier gedu rende de oorlog een baantje hadden gevonden. Van de 800 ambtenaren, die deze dienst in Mei '45 nog telde, zijn er sindsdien 'n 450 op normale wijze weer naar het gewone be drijfsleven afgevloeid; ontslagen behoefden hiervoor niet gegeven te worden. Het aantal kantoren van Plaatselijke Bureauhouders is van 25 tot 19 teruggebracht en zo werkt de dienst momenteel nog met 'n 150 man op kantoor en 'n 200 man in de buitendienst. door Min. Mans- holt aangekondigde reorganisatie van de bureaux van de P.V.C. be tekent in feite niet, dat er ambte naren ontslagen zullen worden; 'n gedeelte gaat over in dienst van het Rijk bij het Mi. van Lapdbouw enz. de rest komt in dienst van de Be- drijfsschappen, zoals die voor Vee en Vlees, Akkerbouwproducten enz. Er wordt dus per 1 Jan. nie mand ontslagen. Toch heerst er zekere onrust in de kringen dezer ambtenaren, omdat het plan bestaat de spaargelden in een pensioenfonds te storten. De ambtenaren hebben gedurende hun diensttijd bij de P.V.C. 5% van hun salaris gespaard voor het geval, dat zij ontslagen zouden worden en dan een bedrag aan geld omhanden te hebben. Na het intreden van de nieuwe situatie zouden deze spaargelden in het pensioenfonds gestort worden; hier tegen bestaat bezwaar bij de be trokkenen. Gisteravond werd in Café Central een vergadering van de ambtenaren gehouden, georga niseerd door de Unie van Ambte naarsbonden; namens elk der drie aangesloten organisaties werd hier de toestand uiteengezet. De verga dering was echter niet voqr de pers toegankelijk, zodat wij geen verslag van de besprekingen kunnen geven. Wij vernamen echter, dat de hoofd besturen der 3 ambtenaren-bonden zich op het standpunt stellen, dat de spaargelden, die, over het hele land genomen, een fonds van 4 millioen vormen, moeten worden aangewezen om de basis te vormen van een pensioenfonds. Hoofdbestuurders hebben dan ook dit standpunt op deze vergadering verdedigd. Slechts voor 60-jarigen wordt een uitzondering gemaakt; dezen kunnen bij ontslag recht doen gelden op hun gespaarde 5 De overigen zullen er echter ge noegen mee moeten nemen, dat hun spaargeld in 't pensioenfonds wordt gestort; waaruit ze ter zijner tijd zullen worden gepensionneerd. TRIBUNAALUITSPRAKEN Het Tribunaal deed heden uit spraak in de zaak Weber. Het legde aan Weber de volgende maatregelen op: internering van 2 jaar en 6 mnd. (7 Nov. a.s. vrij); ontzetting uit d^ rechten en uit 't recht het beroep van bioscoopexploitant uit te oefe nen; verbeurdverklaring van een bedrag van f75000 alsmede yan het Victoria theater. Aan M. v. d. Heijden, directeur van de bouwmaterialenhandel „Het Eiland" werden de volgende maat regelen opgelegd: internering voor de tijd van detentie, ontzetting uit beide kiesrechten en uit het recht enig ambt te bekleden. De jeugdige leeftijd van beschuldigde werd hierbij in aanmerking genomen. De beschuldiging tegen J. Lake man, directeur van de C.V.B. werd vervallen verklaard. BURGERLIJKE STAND Geboren: Elisabeth J. C. d. v. D. Porck en C. E. Mens; Hendrik F. z. v. J. M. Vellinga en H. W. Nieuw- boer. Gehuwd: Cornells Peereboom en Dora van Mierlo; Nicolaas J. P. Eenhoorn en Alida C. Heyjer; Jan Keyser en Neeltje Blokker; Theo- dor Bootsma en Christina M. van dér Horst. KATHOLIEKE GEZINNEN IN EEN KATHOLIEKE ORGANISATIE Voor de buitengewone verga dering van het Wit-Gele Kruis. Woensdagavond in het Gulden Vlies gehouden, was niet de min ste belangstelling. Behalve het bestuur was plechts één lid aan wezig en dat waar er zo belang rijke besluiten moesten worden genomen. De voorzitter, de'-heer G. J. Sluy- mer, betreurde dit gebrek aan be langstelling en herdacht daarna met een kort woord het overleden bestuurslid, oud voorzitter N. An- driesma die slechts korte tijd de functie van voorzitter had vervuld doch de vereniging steeds een warm hart had toegedragen. Met een gebed werd de oud-voorzitter herdacht. Aan de orde was vervolgens de gezinshulp. Reeds de sociale raad Alkmaar had aandacht voor de nood in de gezinnen. Een studie commissie had zeer goed de ncod aangevoeld die er in vele gezinnen heerste. Door verschillende instan ties werden dan ook rapporten over deze aangelegenheid uitgebracht. De gezinshulp is iets van tijdelijke aard en kan slechts uitkomst bren gen in gevallen van ziekte e.d. Oor spronkelijk lag het in de bedoeling een neutrale organisatie in het le ven te roepen maar de katholieken zijn daar al spoedig van teruggeko men, en terecht. Voor katholieïfèn is de eigen organisatie, het Wit Gete kruis, de aangewezen instan tie. De gezinshulp wordt op nieuwe leest geschoeid, ook al een gevolg van de samenwerking met het Witte Kruis en de leden van het Wit Gele Kruis kunnen nu facultatief lid worden van deze afdeling. Tengevolge van een oude over eenkomst met het Witte Kruis kon den de leden van het W. G. Kruis nooit uit een eigen magazijn gehol pen worden, men moest dus eigen lijk lid zijn der beide verenigingen. Dat is nu niet meer nodig. Op 1 Jan. 1948 gaat de nieuwe regeling in die gevolg is niet van een fusie, maar van een vérgaande samen werking der twee organisaties. Er komt voorts een nieuwe contribu tieregeling waardoor de bijdragen der leden zullen variëren van fl. tot f3.50, al naar gelang het inko men. Men betaalt voor iedere afde ling afzonderlijk. De voorzitter deelde nog mede dat er momenteel 20 meisjes in Bergen geschoold worden tot ge zinshulp. Deze meisjes zullen onge veer f18 in de week moeten verdie nen als zij in betrekking zijn. Dat het Wit-Gele Kruis ook bijspijkert laat zich begrijpen, maar die hulp ligt natuurlijk in ieder gezin anders. Voorts werd door de vergadering "bepaald dat men zich tot 1 April 1948 gratis kan laten inschrijven als lid. Daarna moet men een entrée betalen. Rector Visser voelde er veel voor de contributie eens per maand te laten innen. Voor gezin nen die van alle drie de afdelingen lid zijn is vaak f10.50 ineens wel wat bezwaarlijk. Verder had Rector Visser nog een woord van dank voor de wijze waarop de commissie onder de heer Sluymer zo spoedig tot overeenstemming met het Witte Kruis was kunnen komen en spoor de hij ieder katholiek gezin aan lid te worden van het Wit Gele Kruis. Het is niet alleen een voordeel, maar het is ook Christenplicht. Verder hoopte hij dat de voorge nomen propaganda een groqt succes zou worden en wees erop dat de acties van het bestuur inzake de samenwerking metmet Witte Kruis de volle sympathie van het hoofd bestuur genoten. Daar de rondvraag natuurlijk, met het ene lid niets opleverde werd daarna de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. UITSPRAAK MEERV. KAMER EGMOND AAN ZEE. Petrus J. B. uit Egmond aan Zee werd gisteren door de Meerv. Kamer te Alkmaar wegens diefstal veroordeeld tot een geldboete van 100.— subs. 30 da gen hechtenis. BURGERLIJKE STAND SINT-PANCRAS. Geboren: Jo hanna dochter van Arie Rustenburg en Johanna Ootjers; Anco zoon van Klaas Wognum en Maartje de Rui ter. CASTRICUM. PRO ECCLESIA Aan de heer P. Kuis Jr. lid van het Kerkbestuur en organist, is we gens zijn verdiensten voor het pa rochiale leven het gouden kruis Pro Ecclesia et Pontifice toegekend. Eerste steenlegging 20 nieuwe woningen LANGEDIJK. Woensdagmor gen had te Broek op Langendijk een eenvoudige plechtigheid plaats. In tegenwoordigheid van enige vertegenwoordigers van de woning bouwvereniging, het college van B. en W„ de aannemer en alle mede werkers heeft burgemeester Schel haas de eerste steen gelegd van het complex van twintig Woningen, dat in het uitbreidingsplan wordt ge bouwd. In de rede, die de burge meester daarbij heeft uitgesproken bracht hij hulde aan aannemers en arbeiders voor de wijze, waarop dit werk is aangepakt. Dit is wel de eerste steenlegging, maar aan het binnenwerk van vele huizen is al heel veel gedaan. De vertegenwoor diger van de wederopbouw, die kortgeleden hier eens kwam kijken heeft zijn bewondering uitgesproken over het vlotte verloop van de bouw. Spr. schetste de grote be hoefte die in Langedijk aan wonin gen bestaat. 300 huizen zou men gemakkelijk kunnen gebruiken, al dus spr., zodat het te hopen is, dat zodra deze twintig gereed zijn, weer andere zullen kunnen worden ge bouwd. De goede samenwerking tussen de beide woningbouwvereni gingen, die tot samenvoeging heb ben besloten en het gemeentebe stuur werden door spr. geroemd. Hij deelde mede dat het in het voor nemen van B. en W. ligt, aan de raad voor te stellen, deze nieuwe straat Prinses Beatrixstraat te noe men. Aan het personeel bood spr. een feestgave aan. Nadat de heer P. de Geus een kort wodrd van dank had gesproken werden de werkzaamheden hervat en bezichtigden de genodigden de vorderingen van de bouw, die in derdaad zeer bevredigend zijn. Het is te hopen, dat het weer zoveel mogelijk medewerkt, opdat deze zo dringend nodige woningen spoedig kunnen worden bewoond. BURGERBRUG. Aan S. J. Z. Mors is uitstel van de militaire dienst tot 1 Mei 1948 verleend. WIERINGEN. Gevonden een huis sleutel, een sigarettenkoker, een in legvel en een kinderkous, een he ren armbandhorloge, een rijwieltas en een rood ceintuurtje. Inl. gem.-bode. Export waar een luchtje aan zat! De bollenexport is altijd een ge wilde affaire geweest in kringen van kwekers. Jammer dat de ex port nu door contingentering zo aan banden is gelegd. Dat vond G.M. uit Uitgeest ook, maar hij wist er wel wat op. Hij verkocht anemonen- bollen aan een zekere Leroux in En geland. Deze kon niet in guldens betalen, dus kwamen er ponden op tafel. En wel 500 in totaal. Deze za ken gingen via een schoonzoon, die niets anders deed dan de zaak door geven. Wat moest de goede man echter met die vijfhonderd pond doen? Wel die gingen naar Amsterdam, verder behoeven wij elkaar niets te ver tellen. De ponden werden zwart en brachten 7000.op. De zaak had nogal een ernstig karakter, ook al omdat de bollen gesmokkeld waren. G. M. kreeg van de Bijz. Politierech ter een boete van 1000.met 4 maanden voorwaardelijk, terwijl ook de 7000 gulden, die de ponden hebben opgebracht, verbeurd wer den verklaard. De schoonzoon kreeg een boete van 750.of 4 maan den. In ieder geval is de staat er wel bij gevaren. Als de bollen hier wa ren gebleven, had het het Rijk nog geld gekost en zouden ze op de brandstapel terecht zijn gekomen. Zo zag de verdediger het ook. De grens over met koffie en thee J. T. uit Heiloo kwam nogal eens de grens over in de buurt van Ey- gelshoven en Kerkrade. Maar dan bracht hij altijd wat mee, hetzij koffie, waar ze in Duitsland gek op zijn, hetzij thee of andere lekker nijen zoals cacao. Op een van de smokkelreisjes had hij in het land der Germanen een fototoestel op de kop weten te tikken. Voor koffie verkoopt de Duitser vandaag de dag zijn ziel en zaligheid, dus voor een paar pond koffie kan je zeker een kiekkastje krijgen. Een tijdje daar na was hij nog eens op visite ge weest bij zijn Oosterburen en had toen weer vier pond koffie en wat thee bij zich. Het liep mis en de zaak kwam uiteindelijk voor de bij zondere politierechter te Alkmaar. Daar werd een hartig woordje ge sproken over des mans praktijken en de zaak werd afgedaan met een boetje van vijf en twintig gulden of tien dagen voor het kiekkastje en 75.of 30 dagen voor het vrachtje koffie. AUTO GESNEUVELD Th. A. T. uit Limmen, garagehou der van beroep, had in vereniging met een stelletje smokkelaars een' Nederlandse auto naar België ge smokkeld en daardoor onze devie- zenpositie schade berokkend. De Officier van Justitie achtte een flinke straf op haar plaats en vroeg twee maanden hechtenis toen deze zaak Woensdagmiddag te Alkmaar voorkwam. Ook de vertegenwoordi ger van de Ned. Bank vroeg een flinke straf. De veroordeling luidde conform de eis twee maanden hech tenis. ZIJN BAAS IN DE STEEK GELATEN K.K. uit Egmond aan Zee had op een goede dag zijn baas de bons gegeven. Hij vond zijn loon te laag en ging zonder permissie van het gewestelijk arbeidsbureau naar een ander waar hij meer kreeg. De jon gen scheen van al de geleerde taal achter de groene tafel niet veel te snappen en was blij dat hij met een voorwaardelijke geldboete van f 40 of 10 dagen naar huis kon gaan. Hij kreeg twee jaren proeftijd om wat wetskennis op te doen. De eis was f 25 of 15 dagen en 2 weken voor waardelijk. Onder voorzitterschap van burge meester C. F. Smeets kwam giste renavond de gemeenteraad van Castricunv bijeen. Nadat de voor zitter had geopend werden de no tulen van de vorige vergadering voorgelezen en onveranderd goed gekeurd. In zijn openingswoord heette de voorzitter bijzonder wel kom wethouder de Vries, die weer van zijn ziekte hersteld is. Ook deelde de voorzitter mede, dat mevr. Jacobs wegens ziekte verhinderd was. Enige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens was het voorstel toi uitbreiding en salariëring van het gemeentepersoneel aan de orde, waarbij 't salaris van de gemeente architect werd bepaald op f 2600 f 3350 met 5 periodieke verhogingen van f 150; van de opzichter-teke naar op f 2280—f 2850 (6 jaarlijkse verhogingen van f 95) en van de opzichter op f 1900—f 2280 (4 jaar lijkse verhogingen van f 95). Wat de uitbreiding van het gem.- personeel betreft, het was B. en W. gebleken, dat de dienst van ge meentewerken overbelast is, welke overbelasting is ontstaan door de geweldige achterstand, die verschil lende oorzaken heeft, als ziekte e.d. Het kwam B. en W. dan ook voor, dat het nodig was, om o.a. op het bureau van gemeentewerken het technisch personeel met twee man uit te breiden. De kosten van de personeelsuit breiding bedragen plm. f 10.000 per jaar. Het voorstel inzake de kinderbij slagregeling voor het gemeente- personeel ondervond weinig tegen stand en werd zonder discussie aan genomen, waardoor deze regeling voor het gemeentepersoneel is ver beterd. Deze aanmerkelijk verbe terde verordening treedt met terug werkende kracht in werking op 1 Januari 1947. Wel willen wij de aandacht vestigen op de bepaling, dat deze regeling van tijdelijke aard is. Aan de Centrale Openbare Lagere School werd een crediet toegestaan van f 4200 voor het aanschaffen van leermiddelen; aan het bestuur van de EHBO te Castricum, dat tijdens het seizoen een EHBO-post op het strand onderhoudt, stond de raad een crediet toe van f 915, zijnde de aansch^ffingskosten van de tent. Aan mej. Boelrijk werd eervol ontslag verleend m.i.v. 6 Novejnber 1947 als lid van de commissie van advies inzake uitvoering Woon- ruimtewet. In haar plaats werd be noemd de heer J. de Nijs, die in deze commissie al geen onbekende meer is. Aan het bestuur van de gemeen telijke instelling voor Maatschap- ppjjjk Hulpbetoon werden 2 stuk ken der Ned. Staatslening 1938 ver kocht voor een bedrag van f 1000. Ten behoeve van de wederopbouw en uitbreiding van de gemeente, had het college van B. en W. gisteren avond verschillende voorstellen tot aankoop van gronden naar voren te brengen. Het spreekt voor zich, dat hierover nog wel enige tijd werd gedebatteerd. De heer Veld meende, dat de raadsledqp niet voldoende waren ingelicht. Hij vroeg zich af, wat de gemeente van plan was. De voor zitter antwoordde hierop,, dat er reeds eerder in de raad is bespro ken om zoveel mogelijk grond aan te kopen om het wederopbouwplan uit te kunnen voeren. Binnen en kele weken zal aan de wederop bouw van Castricum worden be gonnen, aldus kondigde de voor zitter aan. Voorts moeten we grond hebben voor mensen, die in onze gemeente willen bouwen. Spreker meende, dat het niet was aan te bevelen om een afwachtende hou ding aan te nemen. Ook meende de heer Veld, dat de gemeente niet goed deed, door de mensen van hun bezittingen te onteigenen, doch de voorzitter toon de afdoende aan, dat dit onvermij delijk is. De voorzitter had overleg ge pleegd met ir. Vos inzake de prijs vaststelling, zodat hierover geen vragen werden gesteld. Na nog enige minder belangrijke punten in behandeling te hebben genomen, werd het voorstel met algemene stemmen aangenomen. Tot slot werden de gemeente rekening 1946 en de begroting 1948 aangeboden. Vastgesteld werd de suppletoire begroting 1947. De rondvraag leverde niet veel bijzonders op, zodat de voorzitter spoedig tot sluiting van de verga dering kon overgaan. VOETBAL UTRECHT „KORFBALT" MET HET NOORDEN In een uitstekend gespeelde wedstrijd* heelt het Utrechtse voetbalelftal overigens genoeg lijk „gekorfbald" tegen het elf tal van het Noordelijk district. Deze wedstrijd had gisteren in het Stichtse stadion plaats. De uitslag was77, vandaar onze bewering, dat er gekorf bald was. Voor de rust stonden de Utrechtenaren nogal te schutte ren, terwijl in de tweede helft de Noordelijke verdediging vaak werd overspeeld. Het Noorden leidde in de tweede helft met 62, waarna Utrecht er zo'n hoog tempo in bracht, dat het de achterstand in een 76 voorsprong wist om te zet ten, waama tenslotte toch nog gelijk gemaakt werd. ALKMAAR, 5 Nov. Andijvie 6 23; spinazie 59—62; postelein 4.30 15; tomaten 4292; groene kool 7.50—20; spruitkool 1659; rode kool 312;312; gele kool 47.50; prei 933; uien 1222, bieten 39; drui ven 1.191.68f bloemkool I A 50 66; I 30—48; II 15; knolselderie 6— 13; wortelen 517; radijs 3.50; sel derie 14; peterselie 8; sla 1.6013; witlof I 60—80; II 45-48. ALKMAAR, 4 en 5 Nov. Op de gehouden grote najaarsveemarkt werden aangevoerd: runderen '(4 Nov.) 65, (5 Nov.) 1055, totaal 1120, vorig jaar: 1364; kalveren (4 Nov.) 18, (5 Nov.) 21, totaal 39, vorig jaar: 66. Totaal: (4 Nov.) 83, (5 Nov.) 1076 totaal: 1159, vorig jaar: 1430. De prijzen waren als volgt: Kalfkoeien 500—700; melkkoeien 500650; gel- dekoeien 250500; kalfvaarzen 250 350; geldevaarzen 250350; graskal veren 100165; stierkalveren 200 600. Handel: matig. AVENHORN, 4 Nov. Aange voerd: 1300 kg grove Schotse 7.40; 2150 kg Eigenheimers 9.25—10.10; 3600 kg Bevelanders 1010.50; 120 kg spruitkool 4255; 470 st. bloem kool I 40—51; II 20—24; 53:300 kg. Witte kool 8.60—13.60; 29.700 kg rode kool 7.20—14.40; 37.600 kg gele kool 3.806.70; 3650 kg groene kool 14.10 19.10; 10.700 kg uien: grote maat 19.2021; gew. maat 18.70—20.70; 21.500 kg bieten I 7.10—8.80; II 3.50 4.30; 68.350 kg wortelen 5.709.40 630 kg witlof: I 77—89; II 58—80; 2580 kg andijvie 1519. LANGENDIJK, 5 Nov. 15.000 kg rode kool 10.50—14.50; 25.000 kg gele kool 5.70—ƒ7.40; 45.000 kg groene kool 16.70ƒ20.20; 180.000 kg witte kool 9.—ƒ13.90; 25.000 kg andijvie 11.60—ƒ15.30; 3200 kg uien 21.10—21.90; 2000 kg bieten 8.60—ƒ8.70; 4000 kg peen II ƒ9.30 9.50; peen III 9.90—10.—. OBDAM, 5 Nov. 2000 kg Bevel. 9.309.60; 11.500 kg rode kool 6.60 11.50; 6200 kg gele kool 4.106.30; 1300 kg Savoye kool 15.7017.00; 7.000 kg witte kool 11.2012.60; 40.000 kg breekpeen: B 88.40; C 8.30—8.60; D 4.90—5.40; 8500 kg uien 18.3020.50; grove uien 19.20—20.40; 8900 kg bieten A 7.50—8.00; 800 kg andijvie 13.9016.20; 1050 kg sprui ten 1650. NOORDSCHARWOUDE, 6 Nov. 185000 kg witte kool 9—15.50; 22000 kg rode kool 7.4012.80; 1500 kg gele kool 7.207.70; 24000 kg groene kool 17.40—21.90; 23000 kg andijvie; 1000 kg uien 21.30; grove 21.50; 3000 kg peem sortering II 9.20, III 8.80 8.90, IW5.80; 6500 kg kroten, sorte ring I 7.80—8.40, II 4.20. BOVENKARSPEL, 5 Nov. 55 baal Bevelanders 10.14.500 kg groene kool 12.6017.70; 100 kg an dijvie 14.50; 83.000 stuks bloemkool le srt. 3563; afw. 1638; stek 5.8016.90; 6500 kg bieten gr. I 8.20 9.20; 4500 kg rode kool 11.10—14.80; 20.000 kg gele kool 46; 4300 kg witte kool 11.4013.80; 160 baal uien grof 20.50—20.60; grote 19.90—20.30; driel. 12—12.30. ENKHUIZEN. Visserij. Aan gevoerd door 34 vaartuigen 144 pd. l'uikaal 2.023.40; 7037 pond snoek baars 4347; 2000 pond blei 12—14; 259 pond bot 5159 ct. p. pond. Op 9 November a.s. hopen onze geliefde Ouders J. Th. BLANKENDAAL en H. BLANKENDAAL- EPKE hun £5 jarige echtvereni ging te herdenken. Dat God hen nog lang moge sparen, is de wens van hun dankbare kinde ren en kleinkinderen. Gelegenheid tot feliciteren op 9 November thuis Alkmaar, November 1947 Trompstraat 46. 15 Nov. '22 15 Nov. '47 Op 15 Nov. a.s. hopen onze geliefde ouders en groot ouders Th. RUYTER M. RUYTER- VAN WONDEREN de dag te herdenken, dat zij vóór 25 jaar in het Hu welijk traden. Dat God hen nog lang moge sparen, is de wens van hun dankbare kinderen CeesHenny Willy RietWim Truus BebJan Aatie Gon Tom Jaap Emmy Elly-Maryke Bergen, November 1947 Gelegenheid tot feliciteren op Maandag 17 Nov. van 1516.30 uur in Hotel „De Oude Prins" te Bergen Heden overleed nog onverwachts tot onze diepe droefheid, onze lieve Vader, Broeder, Zwager en Grootvader GERRIT SCHOLTEN Ridder in de Orde van Oranje Nassau in de ouderdom van bijna 80 jaar. Haarlem: M. de Jong-Scholten Dr. H. de Jong Hoorn: G. D. Scholten F. A. M. Scholten- Boersema Amsterdam; Dr. J. M. Scholten E. J. Scholten-Zeelt Hoorn: D. Scholten Bergen: B. G. Hamilton of Silverton Hill- Graafland Hoorn: E. Th. L. Graafland Nieuwendam: G. Th. Graafland T. Graafland-Saai en kleinkinderen Hoorn: M. Stroomer Geen bezoek. Geen bloemen. Geen toespraken. Hoorn, 5 Nov. 1947 Nieuwstraat 20. De teraardebestelling zal plaatsvinden Zater dag 8 November, des namiddags 2.30 op de Algem. Begraafplaats te Hoorn. Vertrek sterfhuis 2 uur De droeve plicht rust op ons U te berichten, dat na meer dan 60 jaar zijn beste krachten aan de zaken te hebben gegeven, heden onver wachts is overleden, onze zeer geachte Di recteur, de Heer G. SCHOLTEN in de ouderdom van bijna 80 jaar. Zijn voorbeeld zal ons steeds voor ogen blijven Hij ruste in vrede. HET PERSONEEL van N.V. Hoornse Metaal- warenfabriek v. h. G. Scholten. N.V. Scholten's Han del Mij. Hoorn, 5 Nov. 1947 De teraardebestelling zal plaatsvinden op 8 November om 2.30 uur, op de Algemene Be graafplaats te Hoorn. Geen bezoek Geen bloemen Heden overleed plotse ling, de Heer G. SCHOLTEN in leven Directeur van de N.H. Hoornse Me- taalwarenfabriek v./h. G. Scholten en N.V. Scholtens' Handel Mij. Zijn heengaan betekent voor ons een groot verlies. Hij ruste in vrede. DIRECTIE en COMMISSARISSEN van N.V. Hoornse Metaal- warenfabriek v. h. G. Scholten. N.V. Scholten's Han del Mij. KENNISMAKING. Jongeman R.K., 35 jr., wenst in kennis te komen met R.K. Jongedame, 25-30 jaar, of nog jonge Weduwe 1 kind geen bezwaar. Inl. H.H. Geestelijken gaarne toegestaan. Brieven met photo, welke wordt gere- tourn., onder no. 6754 Bur. van dit blad. Bieden zich aan 2 NETTE MEISJES voor d. en n., liefst in Alkmaar of omgeving. Br. no. 12478 bur. v. d. bl. Net jong R.K. echtpaar zoekt te Alkmaar inwoning Wie helpt ons uit de nood Br. no. 12477 bur. v. d. bl. Hiermede vervullen wij de droevige plicht U kennis te geven dat he den, na tijdig voorzien te zijn van de H.H. Sa cramenten der Ster venden, is pverleden, onze geliefde vader, be huwd-, groot- en over grootvader, de heer JOHANNES ZUTT Sr. weduwnaar van Afra Dekker in de ouderdom van bijna 81 jaar. FAMILIE ZUTT Waarland, 5 Nov. 1947 Westerblokker. De plechtige gezon gen H. Uitvaartdienst zal plaats hebben op Zaterdag 8 Nov. 1947, des morgens om 9 uur, in de Parochiekerk van de H. Wulfram te Waarland, waarna be grafenis op het R.K. Kerkhof aldaar. B. z. a.: KOK, die als 2e bediende zich wil bekwa men in de banketbakkerij, pl.m. 5 jaar practijk. Br. no. 12476 bur. v. d. bl. Gevraagd: Bekwame TUINDERSKNECHT voor glas- en koude grond cultuur. C. BIERMAN, Westerweg 87, Alkmaar Biedt zich aan: VASTE KNECHT (zo spoedig mo gelijk, of per 1 Maart), 35 jaar, bekend met alle land- bouwwerkzaamheden. Huis moet disponibel zijn. Br. onder no. 267 Bur. Texelse Courant. SPOED! SPOED! Gevraagd: Bakkerij Frieseweg 43, Alkmaar Wegens ziekte van de tegenw. leraar wordt zo spoedig mogelijk gevr. een voor 33 uur per week. Soil, aan de directeur der school Bergerweg 1. R.K. MEISJE 19 jr, z.z.g.g. in winkel, Onversch. welke branche Br. no. 12461 bur. v. d. bl. Wordt gevraagd v. direct FLINKE NAAISTER voor 1 dag per week. Br. no. 12462, bur. v. d. blad. DIENSTMEISJE gevTaagd voor dag of dag en nacht, Veel vrij. MEVR. MOLL, Kerkelaan 31, Heiloo. gezocht voor van 1213 jaar. Brieven onder no. 6761, bureau van dit blad. Biedt zich aan: NET R.K. WERKSTER 3 dagen per week. Brieven no. 12469 bur. v. d. blad. NET DAGMEISJE gevraagd, zelfstandig kun nende werken. Bij Mevr. DE WOLF, Oude Gracht 213, Alkmaar. HEER, 42 jaar, z. km., m. k. g. bezw. Brieven met foto onder erewoord re tour, onder no. 6755 Bur. van dit blad. Alleen wonende R.K. Wed. te Alkmaar, 70 jaar, wer kende stand, zoekt een vrouw van ong. dezelfde leeft, om met haar samen te wonen. Br. no. 12474 bur, v. d. blad. Te koop: 50 snees bouw land in de Bergmeer, tev. aanbangmotor bij JAC. MAARS, Oudkarspel B96 Te koop: pracht ameubl., best. uit dressoir, 4 stoelen 2 crapeauds en theetafel, vooroorlogs. G. WIERING Stationsweg K 74, Heiloo Te koop: zeldzaam makke 3'/i jr. vos merrie, rij- en werkpaard. J. C. POLLE te Schoorl. Een gulden twintig per maand Geen incasso kosten Will U (ijne koffie zetten? Den moei U op drie dingen lellen Zegt Bijdehandje bijdehand. Eerst vers-kokend water halen, En koffie, vlak le voren malen, Die DE GRUYTER heelt gebrand! In de winkel zélf gehaald, Wordl lien procent terugbetaald I DE KOFFIE» EN THËEZAAK

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2