Londarbeiderspensioen l NMM RADIO UIT DE KERMIS DER WERELD krijgt begin van uitvoering o Te hoge lonen in bouwbedrijf en tuinderij r DEVERRESTEM tberichten (kershalfwas of orderd leerling Th. Schot, mbachtsschool Alkmaar ijdelijk leeraar kleermaken Nt*EUW NOOftDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 6 November 1947 PAG. 3 Herverkaveling in Noordholland Subsidie voor Boerenwerk' Voorspel der Londense conferentie J BIJ DE POLITIERECHTER HULSTKAMP De bonnenlijst Nederlander 5 Nov. Andijvie 6 5062; postelein 4.30 4292; groene kool tool 1659; rode kool ,e kool 47.50; prei -22, bieten 39; drui- bloemkool I A 50 t 15; knolselderie 6 17; radijs 3.50; sel- srselie 8; sla 1.6013; II 45—48. 4 en 5 Nov. Op de >te najaarsveemarkt voerd: runderen '(4 ov.) 1055, totaal 1120, i4; kalveren (4 Nov.) totaal 39, vorig jaar: lov.) 83, 15 Nov.) 1076 >rig jaar: 1430. De als volgt: Kalfkoeien koeien 500650; gel- 500; kalfvaarzen 250 zen 250350; graskal- stierkalveren 200 latig. 4 Nov. Aange- grove Schotse 7.40; nheimers 9.2510.10; landers 1010.50; 120 4255; 470 st. bloem- II 20—24; 53:300 kg. —13.60; 29.700 kg rode 37.600 kg gele kool kg groene kool 14.10 kg uien: grote maat r. maat 18.70—20.70; n I 7.10—8.80; II 3.50 tg wortelen 5.709.40 I 77—89; n 58—80; je 2519 K, 5 Nov. 15.000 kg .50—14.50; 25.000 kg 5.70—ƒ7.40; 45.000 kg 16.70—ƒ20.20; 180.000 9.—ƒ13.90; 25.000 kg ƒ15.30; 3200 kg uien 0; 2000 kg bieten 1000 kg peen II ƒ9.30 III 9.90—10.—. lov. 2000 kg Bevel. )0 kg rode kool 6.60 gele kool 4.106.30; re kool 15.70—17.00; e kool 11.20—12.60; kpeen; B 88.40; C 905.40; 8500 kg uien ove uien 19.2020.40; A 7.50—8.00; 800 kg -16.20; 1050 kg sprui- [ABWOUDE, 6 NOV. te kool 9—15.50; 22000 7.40—12.80; 1500 kg —7.70; 24000 kg groene 90; 23000 kg andijvie; 11.30; grove 21.50; 3000 ring II 9.20, III 8.80— 6500 kg kroten, sorte- 40, II 4.20. SPEL, 5 Nov. 55 Iers 10.14.500 kg 2.60—17.70; 100 kg an- 3.000 stuks bloemkool afw. 1638; stek 10 kg bieten gr. I 8.20 rode kool 11.1014.80; e kool 46; 4300 kg 1013.80; 160 baal uien 60; grote 19.90—20.30; D. N. Visserij. Aan- 34 vaartuigen 144 pd. .40; 7037 pond snoek- 2000 pond blei 1214; 5159 ct. p. pond. t zich aan: VASTE CHT (zo spoedig mo- t, of per 1 Maart), 35 bekend met alle land werkzaamheden. Huis disponibel zijn. Br. r no. 267 Bur. Texelse ant. >ED! SPOED! Gevraagd: Bakkerij 43, Alkmaar .O ens ziekte van de nw. leraar wordt zo dig mogelijk gevr. 33 uur per week. aan de directeur der >ol Bergerweg 1. !R, 42 jaar, z. km., m. bezw. Brieven met onder erewoord re- onder no. 6755 Bur. dit blad. en wonende R.K. Wed. tlkmaar, 70 jaar, wer- 3e stand, zoekt een ïw van ong. dezelfde om met haar samen vonen. Br. no. 12474 v. d. blad. koop: 50 snees bouw- l in de Bergmeer, tev. langmotor bij JAC. ARS, Oudkarspel B 96 koop: pracht ameubl., uit dressoir, 4 stoelen rapeauds en theetafel, oorlogs. G. WIERING ionsweg K 74, Heiloo koop; zeldzaam makke jr. vos merrie, rij- en kpaard. J. C. POLLE ichoorl. "en gulden twintig per maand Geen incasso kosten 7 J 1 t I I T Evenals in Haarlem, Amsterdam, Alkmaar en Hoorn was ook te Scha- gen door de Provinciale afdeling en de sociale sectie gezamenlijk een vergadering belegd met alle dis trictsbestuursleden van de stichting van de Landbouw. Als voorzitter der buitengewoon druk bezochte vergadering te Scha- gen trad op dhr. Pannebakker, vice- voorzitter der Prov. Stichting, tevens voorzitter van de R.K. Landarbei- dersbond. Allereerst gaf hij het woord aafl Ir van Waveren van de Cultuur- Technische Dienst, voor het houden van een inleiding over het nut van Herverkaveling en boerenwerk Spreker behandelde de technische opzet van de diverse herverkave lingsobjecten in Noord-Holland, waarbij hij speciaal de Wieringer polders, en het Geestmerambacht onder de loupe nam. Voorts zijn ook voor de Waarland- en Slootgaard- polder, het eiland Texel en de pol der Valkoog plannen ontworpen. De voornaamste eis, waaraan een herverkaveling moet voldoen, is: het samenstellen van rationele bedrij ven, met een goede waterpositie en gelegen aan een harde weg. Naast deze grote objecten, is hier en daar door de landbouwers individueel z.g. „boerenwerk" ter hand genomen. Dit is voor 't ver krijgen van een rationeel bedrijf van niet minder belang. Onder dit „boerenwerk" wordt verstaan, het in eigen beheer laten draineren, egaliseren, en/of herverkavelen van eigen landerijen. Het enorme belang hiervan is thans ook door de overheid ingezien, zodat zelfs is besloten tot het verlenen van een aanzienlijke subsidie. Naast de in het oog springende voordelen t.a.v. de landhuishoud- Vandaag beginnen de plaatsver vangende ministers van buitenland se zaken in het Londense Lancaster House met hun voorbereidende be sprekingen, die de grote vier con ferentie van 25 November a.s. voor afgaan. Veel is er reeds om deze confe rentie te doen geweest. Men heeft deze zelfs reeds bij voorbaat als tot mislukken gedoemd gedoodverfd. Men is er schijnbaar nu eenmaal zeker van, dat het Duitse vredes verdrag een struikelblok zal vor men en dat wederom de Russische onwil tot samenwerken roet in het eten der andere drie zal gooien. De agenda voor de plaatsvervan gende ministers vermeldt het vast stellen van de procedure van voor bereiding voor het Duitse vredes verdrag, speciaal welke landen ge consulteerd zullen tworden en wel ke aan de conferentie deel zullen nemen. Onze belangstelling gaat vooral naar dit punt uit, omdat we nu eindelijk eens zouden willen weten of de landen der Benelux nog wat in de pap te brokkelen hebben en of er aan degestelde eisen van grenscorrecties e.d. tege moet zal worden gekomen. Sinds de mislukking der Viermo- gendheden-conferentie in Wenen oefent Engeland druk uit om het punt der schadevergoedingen als eerste op de agenda te plaatsen. Men is er echter in Londen zeker van dat de kansen op een overeen stemming met Rusland op dit punt gering zijn. Bovendien wordt de mogelijkheid van een gezamenlijke politieke actie der vier mogendhe den in Duitsland steeds geringer. Of de politieke en staatkundige structuur van Duitsland in Londen vastgesteld zal wordèn is daarom ook aan hevige twijfel onderhevig. Stemmen in de westelijke bezet- tingzönes van Duitsland verklaren dat de Amerikanen zijn voor een westelijk en oostelijk Duitsland met eigen regeringen en twee-kamer- parlement. Als hoofdsteden worden zelfs al Frankfort en Berlijn ge noemd. De Amerikanen zouden volgens de beweringen zelfs al een ontwerp-vredesverdrag voor west- Duitsland hebben samengesteld. De Amerikanen zijn van mening dat 't tijd wordt dat HET WERELD GEBEUREN EN de Duitsers een eigen regering hebben. Boven dien zouden bekwame ele menten kun nen worden in geschakeld, die nu weigeren voor de bezettingsmacht te werken. Een zuivere sfeer zou daarenboven Ame rikaanse kapitalisten grotere kansen geven tot het investeren in Duits land. Weinig is er bekend over de Sow- jetplannen, behalve dan dat in de oostelijke bezettingszone een zware communistische propaganda wordt gevoerd en dat men zich toelegt op een a.s. taak van voorlichting in de westelijke zóne's. De onder Russische controle staan de Duitse socialistische eenheids partij heeft onlangs een programma overhandigd aan de geallieerde controlecommissie. Uit de inhoud zou men conclusies kunnen trekken over wat Molotov aan de conferen tie voor zal leggen, temeer daar Pieck, de communistische leider van deze partij gevragd heeft de nota aan de vier ministers te willen doen zenden. Het programma vraagt: Een al gemene volksstemming om over Duitslands toekomstige grondwet te beslissen. Verder onmiddellijke opheffing der interzonale grenzen, zodat Duitsland weer als een economische eenheid kan werken. Omiddellijke instelling van een centrale administratie teneinde deze economische eenheid voor te berei den. Het vestigen van een centrale regering, opheffing der Anglo-Ame- rikaans'. bizonale grenzen, ontslag van nazi's en oorlogsmisdadigers uit administratieve en economische organisaties, landhervorming en de nationalisatie van'banken en trusts terwijl men bovendien de vakbon den onder controle wil brengen. Als, zoals men algemeen denkt, de conferentie mislukt, dan is de mogelijkheid groot dat de splitsing van Duitsland zal doorgaan. Ook is dan een schema te verwachten waar door de Franse zóne zal worden ge voegd bij de Engelse en Amerikaan se. Zolang er echter leven is, is er koop en waarom zou RusJ^nd niet zoals in de kwestie Palestina plot- c blijken te zijn? Sic transit. economie, worden door dit werk ook vele arbeiders gedurende de wintermaanden aan het platteland gebonden. Om voor het verkrijgen van deze subsidie in aanmerking te komen, is "net noodzakelijk eerst contact met de Heide-Maatschappij op te nemen. Dit cultuur-technisch bedrijf maakt de plannen voor deze grondverbeteringen. De kosten hier van komen voor rekening van de overheid. De uitvoering kunnen de landeigenaars geheel in eigen hand houden; zij mogen het dus zowel aanbesteden als in loondienst uit voeren. Om voor subsidie in aan merking te komen, is het evenwel noodzakelijk, dat het werk binnen de 2 jaren wordt voltooid. Door de Cultuur Technische Dienst of de Heide-Mij. wordt toezicht ge houden, terwijl deze instellingen de arbeiders met raad en daad bijstaan. Het is in de practijk gebleken, dat juist dit laatste buitengewoon wordt gewaardeerd. Ingeval men niet zelf in staat is het werk uit te voeren, kan het des noods door de Heide-Mij. of N.V. Grond-Mij. worden gedaan. Een object mag maximaal 20.000. kosten. De subsidie omvat de kos ten, na aftrek van de werkelijke waardevermeerdering, doch al naar gelang het ontginning, herontgin ning, drainage of egalisatie is, tot een bepaald maximum. Van deze na voltooiing te ontvangen subsidie kan 80 o/o subsidie worden aange vraagd bij de Coöp. Boerenleen bank. Landarbeiders-pensioen. Het complex sociale voorzienin gen ten behoeve van de landarbei der, is door het ter hand nemen van de pensioenregeling, haar vol tooiing genaderd, aldus vatte dhr. Biesheuvel, voorzitter van de afd. Sociale Zaken van de Stichting van de Landbouw, zijn betoog op. Hier voor zijn door de stichting bergen werk verzet. De bedrijfsorganisatie van de landbouwers is beter en ver der gevorderd dan die van welke andere bedrijfstak ook. En al is men, ondanks harde en moeizame strijd, er niet in ge slaagd, de zozeer noodzakelijke gelijkstelling van de land- en in dustrie-arbeider te bereiken, ten einde de steeds voortschrijdende ontvolking van het platteland een halt toe te roepen, men kan er van verzekerd zijn, dat men deze strijd zal voortzetten. De invoering van het bedrijfspensioen komt te gemoet aan de belangrijkste wens der arbeiders. Dan verhaalde spr. van de vele conferenties met overheidsinstan ties, om tot een wettelijke regeling van dit pensioen te geraken. Al heeft men dit niet kunnen berei ken, het is wel in uitzicht gesteld wanneer de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie haar beslag krijgt. Het Rijk heeft o.m. toegezegd resp. 29.000.000.— en 31.000.000.— te willen fourneren uit de landbouw crisisfondsen, om daarmede de pen sioenregeling resp. van de kleine zelfstandigen en de landarbeiders op gang te helpen. Niet wachten! Wij kunnen evenwel niet wachten op de desbetreffende wetten. In afwachting daarvan neemt de stich ting het zelf ter hand. Zij heeft daartoe een sociale afdeling ge sticht, als grote landelijke organi satie. Naast een provinciale afde ling, dienen er echter in alle kringen sociale commissies ingesteld te wor den, die weldra formulieren zullen ontvangen om alle werknemers door te geven. Het is de bedoeling dat ieder werknemer van 1765 jaar aan dit fonds een bijdrage van 3 ct. per uur betaalt, terwijl de werk gever eveneens eenzelfde bedrag geeft. De eerste taak der kringen is dus: een sociale commissie samen te stel len, in gezamenlijk overleg, en wel vóór 15 Nov. a.s. Hiertoe is echter wel een nauwgezette afbakening van de werkingssfeer van iedere commissie nodig. Vermoedelijk zullen ook de dors- bedrijven, de bloemisterijen en de Heide-Mij. zich hierbij aansluiten. Indien dit haar beslag krijgt, zal deze organisatie de grootste ver zekering in het land worden. Het was aanvankelijk de bedoe ling, om gelijk met de invoering van deze pensioenregeling de land- arbeiderslonen iets te vejjiogen, zo dat de werknemers in feite een zelfde bedrag zouden ontvangen. Doch daar komt de regering op grond van haar loon- en prijspoli tiek tegenop. Waarom ze het de industrie-"arbeiders wel heeft toe gestaan? Het is ten opzichte van de landbouw stellig onbillijk, maar „het kan worden verklaard, door een soort van vrees, die de regering koesterde ten tijde van de politionele actie in Indonesië". Het reeds jaren bestaande bloem bollenpensioenfonds zai blijven be st ibA.aangeerdrs famtrahtreaes th staan. Arbeiders die zowel in de ene als de andere branche werkzaam zijn, zullen dus in beide groepen verzekerd worden. Uiteindelijk krij gen zij dan toch precies één enkele uitkering. Vermoedelijk zullen bei de fondsen in de toekomst wel sa mensmelten. Uit de vergadering gingen stem men op, om de negen verschillende sociale regelingen, waar de land bouwer nu mee te maken heeft, in één grote om te zettln. Hierdoor zou de enorme paperassenwinkel, die ook deze onmiskenbaar nuttige instellingen aankleeft, tot het mini mum worden beperkt. De heer Biesheuvel achtte dit niet mogelijk. Ze zijn alle historisch ge groeid. Niettemin is het waarschijn lijk, dat zij in de toekomst naar el kaar toegroeien. Vele aanwezigen wraakten in de kernachtigste bewoordingen het feit, dat er nog steeds arbeiders en landbouwers ongeorganiseerd zijn, en aldus parasiteren op het werk der anderen. Zij wilden het ver plichtend stellen. Dit nu achtte de heer Biesheuvel onverenigbaar met de begrippen van democratie. Een ieder is vrij zich te organiseren zo hij wil. Maar het is wel mogelijk, het betalen van een bijdrage bin dend te verklaren. Zonder lid te zijn, zullen ze dan dus tóch moeten betalen. Nadat de aandacht nog gevestigd was op de grote moeilijkheden die de stichting ondervindt, om het haar toekomende geld (dat de regering via de diverse heffingen op produc ten ontvangt), „los te beuken", waardoor zij, de stichting, in de ern stigste financiële moeilijkheden is geraakt, werden alle aanwezigen opgewekt om eensgezind de schou ders on£er het werk der pensioen regeling te zetten, tot welzijn van de gehele Nederlandse landbouw. Onder toezicht van marechaussees werd een huis in de hoofdstad van het land door werklieden leeggehaald en het meubilair op straat gezet. Dit huis is n.l. gevorderd door militairen. Hierdoor kwamen 2 gezinnen dakloos. De generaal-kwartieriïieester Boers deelde mede dat dit volgens de inkwartieringswet van 1866 mo gelijk was. In Amsterdam zijn momenteel meer dan 200 gebou wen voor militaire doeleinden gevorderd. HET BEDRIJFSLEVEN KOMT OP GANG Steeds minder overbruggings-uitkeringen Naar uit de statistieken blijkt, daalt nu het aantal werklozen, dat voor een overbruggings-uitke- ring in aanmerking komt, regelma tig. Dit is een bewijs, aldus het Mi nisterie van Sociale Zaken, dat het bedrijfsleven steeds meer op gang komt. Een mijlpaal is wel bereikt in de provincie Utrecht-West, waar per 23 September 1947 geen over bruggingsuitkering behoefde te worden verleend, omdat op die da tum de laatste werkloze, die over bruggingsuitkering ontving, in het vrije bedrijf kon worden geplaatst. Generaal de Bruyne naar Nederland Onder grote belangstelling zijn per m.s. Oranje naar Nederland' vertrokken generaal majoor De Bruyne van de mariniersbrigade, kapitein luitenant ter zee Jung- schlager van de Nefis, luitenanat kolonel Borghouts van de dienst legercontracten en kolonel Kint van de topografische dienst. Poolse mijnwerkers voor ons land Dinsdag zijn te Eysden de eerste Poolse mijnwerkers uit Duitsland aangekomen om in de Limburgse mijnen werkzaam gesteld te worden. Deze eerste groep, ten getale van ruim 120, was tot nu toe bij het Amerikaanse bezettingsleger in dienst. Men droeg nog gedeeltelijk Amerikaanse militaire kleding. Nog deze week zullen verdere groepen Polen arriveren. Ze zullen zoveel mogelijk te Eysden worden ondergebracht, waar voorlopig plaats zal zijn voor rond 450 per sonen. „Geweldige prestaties" in de Wieringermeer Er schijnt in Noord,-Holland, voornamelijk in de Wieringermeer en West-Friesland, een slag te woeden om arbeidskrachten. De werkgevers, zowel aannemers als tuinders, bieden veelal lonen, die ver boven de door de Rijksbemid delaars toegestane normen gaan, met het gevolg, dat een en ander, ondanks de vastgestelde tarieven, is gaan ontaarden in een soort loven en bieden. Dat het echter de regering ernst is het loon- en prijspeil op het door haar vastgestelde niveau te hand haven, bleek weer eens te meer op de zitting van de Alkmaarse politie- PROGRAMMA VRIJDAG 7 NOVEMBER HILVERSUM I (301 M). NCRV 7.00 Nieuws; 8.00 Nieuws; 9.15 Ochtendziekenbezoek; 11.00 Zang recital; 12.15 Kamerorkest; 13.00 Nieuws; 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers; 16.00 Declamatie; 17.00 Sangh en Spel"; 19.30 Geestige Lie deren; 19.00 Nieuws; 19.45 CWV- kwartier; 20.00 Nieuws; 20.45 „On dergang", hoorspel; 23.00 Nieuws; 23.57 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM I (301 M). VARA 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym.; 8.00 Nieuws; 8.18 Ogprette fragmen ten; 8.50 Voor de vrouw; 10.30 Voor de vrouw; 11.10 Fragment uit hoor spel „Madame Curie"; 11.30 gr. pl.; AVRO; 12.00 Pierre Palla; 12.33 Sportagenda; 12.38 Skymasters; 13.00 Nieuws; 14.40 Kookkunst; 13.05 „Ons volk en zijn dichters". VARA 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Orgel; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkr.; 20.00 Nieuws; 20.30 Cursus: „Het probleem van het Leven". VARA; 22.15 „Swing and Sweet"; 23.00 Het Nieuws; 23.15 Symphonisch Vrijdag avondconcert. rechter, die Woensdagmiddag een aantal werkgevers met betrekkelijk hoge straffen beboette wegens het uitbetalen van te hoge lonen. Allereerst was daar J. de V. uit Nieuwe Niedorp, die in zijn aanne mersbedrijf iemand had aangesteld, die bij zijn vorige werknemer weg was gelopen. Dit was een boer die ook al te hoge lonen betaalde. De aannemer had een ontslagbewijs moeten vragen, maar heeft dat niet gedaan. Tot zijn verweer voerde hij aan, dat als hij de mensen zo niet vertrouwde, hij niemand zou kun nen krijgen. De eis van f 250.of tweemaanden werd door de Poli tierechter verminderd tot f 200.of twee maanden. J. de V. was het er niet mee eens en betoogde moppe rend in cassatie te zullen gaan. De knecht, waarom het in dit geval ging, J. K. uit Winkel, kwam er met een week hechtenis en ver oordeling tot publicatie van het vonnis vanaf. L. W. de J., grossier in levens middelen te Enkhuizen, had een volwassen pakhuisknecht in dienst gehad en hem betaald met een loon, niet overeenkomstig de bestaande regelingen. De Centrale Transport- arbeidersbond had daar een stokje voor gestoken en de zaak aanhangig gemaakt. Deze zaak moest worden aangehouden voor het nader horen van getuigen. Het gilde der tuinbouwers was vervolgens aan de beurt en wel in de persoon van P. N. P., die in de afgelopen zomer aan een drietal ar beiders te hoge lonen uitkeerde, 30 pet. boven hetgeen gebruikelijk is. Het gold hier een mondelinge arbeidsovereenkomst. De man die een bedrijf had waar van alles te vinden is, van witlof tot gladiolen toe, beweerde, wijzend op de groene tafel en de strenge rechters: „Ik moet hier niets van hebben." Waar de Officier van Justitie niets van moest hebben, was het feit dat de man zelf de loonbelasting betaalde van zijn personeel. Het wordt zo doende een chaotische toestand in het tuindersbedrijf. De eis was f 500 of 3 maanden. De politierechter KLEIN LEVEN. In Heme Bay, Enge land, is een baby gebo ren van 2 pond. Het kina wordt door mid del van een vulpen- vulier gevoed. ZAND TE ZIÉN! In Londen is in een zilveren doos aarde te bezichtigen van het in- vasiestrand van Nor- mandië. Het loopt storm met de bezoekers EEN KENAU VOEDT OP! Een Engelse vrouw, wier man tijdens de oorlog sneuvelde, ging naar de onderwijzer van haar zoontje en raakte slaags met hem. Zij gaf volgens haar leggen haar zoontje 'n goede opvoeding. Overbodig dit te zeg gen; dat bleek maar al te zeer uit haar goed voorbeeld. KORTE PIJN. Een voetballer kopte een bal en stierf. Dom, hij was toch voetballer! WELLUIDENDE LIEFDE! Tijdens de verkie zingsstrijd in Londen hoorde plotseling de luisterende menigte een vrouw door de luid spreker „Ja, schat" zeg gen. Het bleek dat het de verloofde was van de chauffeur, die de luidsprekerauto be stuurde. Ze wist niet dat de microfoon stond ingeschakeld. De vrouw bloosdg. ARM ENGELAND! De Engelse Minister, die de tarieven-over eenkomst van Bern moest tekenen, leende een pen van zijn Zwit serse collega. De En gelse armoede gaat spreken. VOOR DE EETLUST. Het blijkt altijd weer Engeland te zijn, waar Spulbaas kermisachtige feiten tegenkomt. Nu weer hoorde hij dat China grote hoeveelhe den gember aan Albion stuurt. Zeker om eet lust op te wekken. De rantsoenen zijn al zo hoog! SPULBAAS maakte er f 400.— van of tien we ken, maar verdachte wilde de zaak voor f 300.afdoen, hetgeen na tuurlijk niet doorging. Ook J. W. uit Zuid-Scharwoude had te hoge lonen aan zijn perso neel gegeven. Hij beriep zich op het bijzondere karakter van de arbeid, die de betreffende arbeider verricht had. Ook hij had de loonbelasting maar zelf betaald. Dat schijnt in die bedrijven usance te zijn. De Officier achtte hem dus wel goed op de hoogte te zijn met de bepalingen. Deze vooraanstaande man moest juist een voorbeeld zijn. Daarom werd de veroordeling dan ook f 200 boete of zes weken, met publicatie van het vonnis in het N.H.D. Voor hetzelfde feit als zijn voor ganger stond P. Z. uit Koedijk terecht. Hij had nl. f 50.per week betaald inplaats van ong. f 43. Ook deze tuinder voerde aan voor het gewone loon geen mensen te kunnen krijgen. De boete was in dit geval niet mals, nl. f 750.^— of 4 md. Dan was er nog zekere J. K. uit Grootebroek, eveneens een tuin der, die te veel loon betaalde. Hier ging het om bedragen van f 7.per week boven het toegestane maxi mum. „Ik heb vakmensen nodig en die moet ik betalen", was het ver weer. De eis f 500.of 3 maanden werd door de Politierechter vermin derd tot f 300.of 2 maanden. Na een korte pauze ging het weer onvermoeid verder; nu met een aantal aannemers wier arbeiders allen prestatie-toeslagen ontvingen, ongeacht de prestaties. Het was F. J. de P. uit Medemblik, die 12 pet. toeslag gaf op het loon. Dat schijnt in de Wieringermeer te mogen, maar dan alleen voor hen die bijzondere arbeid presteren. Hier kreeg iedereen het en ook degenen die niet in de Wieringermeer werk ten. De boete werd hier weer hoog, nl. f 250.of 2 maanden. De volgende aannemer was E. B. uit MedemhJik. Deze betaalde zelfs tot f 1.per uur, hetgeen in vele gevallen neerkwam op een toeslag van 25 pet. Hij moest dat wel doen, beweerde hij, anders liepen zijn ar beiders weg. De veroordeling werd conform de eis, nl. f 300 of 3 mnd. No. 13 op de rol trof het nogal voor vandaag. Het was J. G., een aannemer uit Lutjebrofk, die 96 en 90 ct. per uur betaalde inplaats van 80 en 75. Zijn zaak moest worden aangehouden. Uitstel van executie. Qok in de zaak van H. W., aan nemer te Lutjebroek, stond de Offi cier van Justitie versteld' van de prestaties die er op dat bedrijf door de arbeiders werd geleverd. Ook zij kwamen nl. allen in aanmerking voor een toeslag. Zodoende lagen ook deze lonen weer te hoog. De eis werd f 200 of 2 maanden, maar de Politierechter haalde de hand maar eens over zijn hart en maakte er f 150.of zes weken van. Steken jullie de koppen maar eens bij elkaar om aan deze practijken een einde te maken, aldus was de raad die mr. Pereboom aan de laat ste aannemer H. K., eveneens uit Medemblik, gaf; zo gaat het niet langer, jullie wopen bij elkaar de krachten weg en het gevolg is dat de lonen en dus ook de kostprijzen in de bouwnijverheid steeds hoger worden. In dit geval betrof het een tiental arbeiders, die 10 tot 16 cent per uur meer ontvingen dan het C.A.O. toestond. De boete was hier, lest best, maar eventjes f 750.of 4 maanden. De eis was aanvankelijk f 1000.—. Meer melk? Dan geen. kaas! Deskundigen op voedingsgebied achten het wenselijk, dat kinderen van 0 t.m. 1 jaar een onder de hui dige omstandigheden zo groot moge lijk melkrantsoen krijgen. Om hier aan tegemoet te komen is besloten voor kinderen van 0 t.m. 1 jaar het kaasrantsoen van 100 gram per 2 weken te vervangen door één liter melk, zodat hun totaal melkrantsoen voortaan elf liter melk bedraagt. Deze regeling gaat op 10 Nov. a.s. in. De „Willem Ruys" krijgt eindelijk zijn schroef De schroef van de „Willem Ruys" die zoals men weet in Zevenbergen is blijven steken, zal vancjpag ver der naar Rotterdam worden ge transporteerd." Per truck wordt het gevaarte eerst naar Moerdijk-haven gebracht, waar het Zaterdag over geladen zal worden op een schip. Maandag wordt de schroef tussen de Spoorhaven en de Rijnhaven te Rotterdam uitgeladen om daar ge wogen te worden op de weegbrug van de gemeente Rotterdam. Hier na wordt dit voor de Willem Ruys zo belangrijke onderdeel weer in het schip geladen, omdat het over land niet door het hek van de Lloyd terreinen kan. Aan de Lloyd kade zal het gevaarte dan eindelijk zijn reis volbracht hebben. Positie Nederlandse schepen „Aldabi", Antwerpen-Rio de Janeiro pass. 4 Nov. Finisterre. „Cottica", 6 Nov. v.m. van Parama ribo te IJmuiden verwacht. „Indrapoera", Java-Rotterdam, pass. 4 Nov. 10 uur Minicoy. „Joh. van Oldenbarnevelt", 4 Nov. te Amsterdam. „Kota Agoeng", Rotterdam—Java, pass. 4 Nov. Dungeness. „Kota Baroe", JavaRotterdam, pass. 4 Nov. 7 uur Finisterre. „Kota Inten", JavaRotterdam, pass. 4 Nov. 2 uur Finisterre. „Nieuw-Holland", Amsterdam-Java, 5 Nov. te Algiers. „Sloterdijk", JavaRotterdam, pass. 4 Nov. Kreta. De post door de lucht" geheven! Woensdagmiddag is om twee uur van de nationale schietbaan te Schaerbeek een hefschroefvliegtuig „Sikorski S. 51" met een lading van 53 kg post naar Den Haag vertrok ken. De afstand van Schaerbeek naar Ypenburg (130 KM) werd in 55 minuten afgelegd. Dit jaar wordt de benoeming ver wacht van de heer E. Graeffe tot Belgisch ambassadeur te Den Haag. Hardop gedacht De uitgaven van het Mi litair Gezag zijn te boek gesteld. In 645 pagina's wordt 99'1' millioen (100 kon niet lijden) uitgege ven. De uitgaven om deze uitgegeven uitgaven in druk uit te geven, oftewel de kosten van het boek bedragen 60 duizend gul den. Jobus is gaan' rekenen. Elke pagina van de 645 vermeldt een uitgave van ongeveer l'1' millioen en kost zelf 93 gulden en 2 ct per stuk. Jobusina mompelt „mooi geld", doch Jobus vindt dat je toch een paar cen ten over moet hebben om alles op papier te hebben. Bovendien is het tijdperk van het M.G. toch wel zo danig uniek dat onze histo rische bibliotheek het niet zonder het boek van Gene raal Kruis zou kunnen stellen. Bovendien zal het Ne derlandse volk, daar is Jo bus zeker van, met grote geestdrift het boek ontvan gen en zich gaan verdie pen hoe mooi de heren van het M.G. de centjes op maakten. De leus zal zijn: „In iedere boekenkast de M.G. schuldenlast"Waar om dat buurman Barend deze leus nu weer moet veranderen in: „Ieder leest, fhoe wij auto reden", snapt Jobus niet, maar daar is buurman Barend altijd té ingewikkeld voor. Militairen gaan naar Indië Woensdagmiddag omstreeks half zes is het s.s. „Volendam" uit de Merwehaven te Rotterdam naar Indonesië vertrokken met 2100 mi litairen aan boord, waarvan onge veer tien procent kader. Dit contin gent troepen, dat met een vijftal treinen en enige autocolonnes naar het schip werd gebracht, bestaat uit mariniers en twee bataljons infan terie. De manschappen staan aan boord onder bevel van de C. O. T. Luit.-Kolonel Heidoorn. De „Volendam" houdt de gewone route door het Suezkanaal; alleen wordt er niet te Port Said noch te Suez aangelegd, zodat contact met de door cholera besmette gebieden vermeden wordt. DE MIJNEN IN HET RUHRGEBIED Nederlandse deelneming in het beheer Frankrijk, België, Luxembourg en Nederland zullen een directe stem krijgen in het bestuur van alle steenkolenmijnen in het Ruhrgebied waar onderdanen van deze landen voor meer dan 50 pet. het aandelen kapitaal in handen hebben, aldus is bij een nieuwe Engels-Amerikaanse regeling bepaald. Deze nieuwe rege ling is gevolgd op een protest van deze landen tegen het onlangs ont worpen Engels-Amerikaanse plan voor de steenkolenproductie in het Ruhrgebied, volgens hetwelk de deelneming van Duitsers aan het beheer der mijnen zou worden ver sterkt. Wanneer onderdanen van deze vier landen minder dan 50 pet. be zit in de mijnen hebben, kunnen zij door tussenkomst van Franse. Bel gische, Luxemburgse en Neder landse verbindingsmannen in de Noordduitse Kolenraad dagelijks su pervisie in deze mijnen uitoefenen. VICE-ADMIRAAL L. A. C. M. DOORMAN Directeur van. Katholiek Thuisfront Naar wij vernemen is de gepensio neerde vice-admiraal L. A. C. M. Doorman met ingang van 1 Novem ber benoemd tot directeur van Kath. Thuisfront. Hoofdprijzen Staatsloterij 's-GRAVENHAGE, 5 Nov. 502de Staatsloterij, 3de klasse, 2de lijst, f 25.000.— 19452 f 5.000.— 20073 f 1.500.— 8812 f 1000.— 7595 8980 f 400.—4907 12694 f 200.— 2770 11243 19711 20937 f 100.— 3537 10170 11354 12476 12984 15967 16232 18250 19793 20738 20805 Zeer Oude Genever Likeuren Dry Gin (Adv.) voor het tijdvak van 9 t.m. 22 November 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van; BONKAARTEN KA, KB, KC 711 (Serie R) R-01 brood R-01 boter R-02 boter R-01 vlees R-02 vlees R-01 melk R-03 melk R-05 melk R-01 diversen of 125 gr. korstloze kaas R-02 diversen 125 gram koffie R-03 diversen 50 gram thee R-03 reserve 1600 gram brood R-06 reserve 800 gram brood BONKAARTEN KD, KE 711 (Serie R) R-ll brood R-ll boter R-12 boter R-ll, R-12 vlees R-13 melk R-15 melk R-13 reserve R-14 reserve 800 gram brood 250 gram marg. of 200 gr. vet 250 gram marg. of 200 gr. vet lOO gram vlees 400 gram vlees 3»/s liter melk 6 liter melk 61/2 liter melk lOO" gram kaas 800 gram brood 250 gram boter 125 gram marg. of 100 gr. vet 100 gram vlees 10 liter melk 11 liter melk 800 gram brood 100 gram kaas of 125 gr. korstloze kaas BONKAARTEN MA, MB. MC, MD, ME, MF, MG, MH 712 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (Serie R) R-21 brood 800 gram brood R-21 boter 250 gram boter R-22 boter 250 gram marg. of 200 gr. vet R-21 melk 5 liter melk R-21 vlees 300 gram vlees R-22 vlees 100 gram vlees R-21 kaas 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas R-21 eieren 5 eieren Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 7 Nov. worden ge bruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 10 Nov. mag worden ge kocht. De tussentijds aangewezen bonnen; Q-03 vlees en Q-06 diver sen, recht gevend op 100 gr. vlees, zijn geldig t.m. 8 November. Generaal Spoor nog niet naar Nederland Van officiële zijde te Batavia wordt vernomen, dat het hoogst on waarschijnlijk is, dat lt. generaal Spoor thans naar Nederland ver trekt. De mogelijkheid is niet uitge sloten, dat een van zijp stafleden naar Nederland reist WJIJ ZIJN Nederlander. In de voorbije jaren zijn we ons dat meer dan ooit bewust ge worden. We hebben geleerd, daar fier op te zijn. We moeten dat blijven.' Ons eigen vader landse volks-karakter handha ven, het niet laten vervlakken en „gelijkschakelen" door allerlei vreemde, buitenlandse, on-Nederlandse invloeden, van welke kant ze ook mogen ko men. Ons zelf zijn' en blijven, onze eigen beschaving, onze eigen gewoonten, onze eigen Volkstradities bewaren. De grootste schat van ons Neder landers is ons Christelijk, Ka tholiek geloof. Dat moeten we ons nooit laten ontnemen! Mor gen is het Sint Willibrord. Zijn standbeeld staat nu in het mid den van ons land, in zijn oude bisschopsstad Utrecht. Sint Willibrord is de grondlegger van onze nationale eenheid. Zien we naar hem op als ons voor beeld en volgen we zijn geloof na! MARCUS 'EUILLETON door PETE FALCON 52. Fred kreeg een sterk gevoel van onbehagelijkheid. De situatie begon langzamerhand kinderlijk eenvou dig te worden en toch dreigde er tegelijkertijd van alle kanten ge vaar. Hij keek even naar Burns. Hij had nu in dit avontuur lang genoeg met zijn vriend samengewerkt om te constateren, dat ook hij zich -enigszins onzeker voelde. Dit was terug te voeren op de onmogelijk heid om officieel de politieautori teiten in te schakelen. De achter grond van de zaak droeg een in ternationaal karakter en Burns had de opdracht gekregen, dat alle ruchtbaarheid naar buiten moest worden voorkomen. Fred begreep, dat zij feitelijk waren omsingeld, want er stonden buiten ongetwij feld nog enige auto's geparkeerd, waaruit zo nodig voor de bandieten die zich van de geheime radio-do cumenten hadden meester gemaakt, assistentie zou toesnellen. Het viel niet te ontkennen, dat de manier waarop men Mary als lokaas voor hield, een meesterlijke zet was, vooral omdat het meisje zelf niet wist welke rol zij speelde. Het kwetste zijn eigenliefde enigszins, dat Burns een zelfde gedachtengang bleek te hebben gehad en reeds een besluit had genomen ten aanzien van Mary. Terwijl de beminnelijke miss Strebing stond te praten, wendde de inspecteur zich glimlachend tot het meisje als was hij van plan een opgewekte mededeling te doen. In werkelijkheid hoorde Fred hem zeggen: „Miss Regan ons bedreigt groot gevaar men probeert ons om de tuin te leiden miss Strebing 'valse naam in werkelijkheid bij complot betrokken. Laat niets mer ken absoluut niets Mary schrok, doch toen Burns haar waarschuwde: „Lachen ge woon doen in hemelsnaam!" keerde haar tegenwoordigheid van geest terug en herkende Fred de kordate jonge vrouw, die met hem de gevaarlijke situatie van hen bei den in het café in de New Yorkse Lombell-street had getrotseerd. Haar, antwoord klonk gejaagd, maar ze lachte alsof het de vrolijkste zaak van de wereld gold. „U kunt op mij rekenen mr. Burns." Op dat moment keerde miss Stre bing bij hun tafel terug, echter in gezelschap van de vreemdeling. „Mag ik u mr. Wilkers even voor stellen,'.' zei ze ongedwongen. „Een zakenrelatie van mij. Toevallig tref fen we elkaar hier." Mr. Wilkers bleek een Nederlan der te zijn, die zich zeer behoorlijk in het Engels uitdrukte en hen de hand drukte. „Ik weet niet wat de plannen zijn,' vervolgde miss Strebing, „maar mr. Wilkers is zo vriendelijk geweest om zich bereid te verklaren ons in zijn wagen naar een van de grote maga zijnen van Amsterdam te brengen. Ik geloof dat het miss Regan bui tengewoon zal interesseren daar eens een kijkje te nemen. Het is al lemaal zo heel anders dan in New York. Of moet u beslag op haar leggen?" Deze vraag richtte zij tot de inspecteur. Fred vroeg zich bijn^, radeloos af hoe Burns zich hieruit zou trachten te redden. „Als ik de heren tegelijkertijd eveneens van dienst kan zijn door ze ergens heen te rijden, dan zaL niets mij aangenamer zijn," bood de vriendelijke Wilkers aan. Burns glimlachte rustig en ant woordde: „Eerlijk gezegd zouden mr. Vandijke en ik ook graag nader mpt het Amsterdamse leven in aanra king komen." antwoordde hij. „En daar wij willen voorstellen aan de dames om straks gezamenlijk te lunchen, zal het misschien geoor loofd zijn hen te vergezellen. Wij beioven plechtig, dat we bij het winkelen niet ongeduldig zullen worden, nietwaar Fred?" Fred knikte nadrukkelijk en be toogde uitbundig, dat hij er niet aan zou denken om een dergelijke vorm van onbeleefdheid te demon streren integendeel. Wordt vervolgd I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3