HOEDEN UIT DE Parapluies P Y A M A 'S De malaise van het gesproken woord r J Commissie van goede diensten weer terug te Batavia Salari NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 7 November 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Meten met twee maten Dames WOLTER ING- WACKERS UIT OUDE TIJDEN Gerard Worm Gerard Worm Het Katholieke Boek v.v.v. Graham heeft goede hoop op een oplossing De terugkeer van minister Jonkman Marktberichten r Het bos en fV0° V.- >C. 2 IN DE ZAAK-WEB ER De maatregelen, welke de 2de ka mer van het Tribunaal onder voor zitterschap van mr. Windhausen aan de bioscoop-exploitant J. C. Weber heeft opgelegd, verschillen maar weinig van die, welke de 1ste kamer hem in December van het vorig jaar oplegde. Slechts wat de verbeurdverklaring betreft, zijn de maatregelen iets' minder rigoureus. Werd door de 1ste kamer het ge hele vermogen verbeurd verklaard, uitgezonderd het bedrag, dat W. ge acht werd reeds vóór Mei 1940 te hebben bezeten, de 2de kamer be perkte deze verbeurdverklaring tot een bedrag van f 75.000.en hand haafde overigens de door de 1ste kamer opgelegde maatregelen, w.o. verbeurdverklaring van het Victo ria -Theater en ontneming van het recht het beroep van bioscoop-ex ploitant uit te oefenen. De herbehandeling van de zaak- Weber was nodig, omdat de Hoge Autoriteit in eerste instantie be zwaar maakte tegen ontzegging van het recht het beroep van bioscoop exploitant uit te oefenen, alvorens hierover .advies te hebben doen in winnen van de Zuiveringscommis sie uit het bioscoopbedrijf. In ver band hiermede maakte de H.A. ook bezwaar tegen de verbeurdverkla ring van het Victoria Theater. Nadat van de zijde van de bios coopbond, bij welke instantie van geen enkele zijde klachten over We ber als bioscoop-exploitant waren binnengekomen, een advies aan het Tribunaal was uitgebracht, dat niet voldoende houvast bood, om W. het recht te ontnemen het beroep van bioscoop-exploitant uit te oefenen, werd de zaak nogmaals aangehou den voor nader onderzoek door de P.R.A. Het zag er naar uit, dat Bar bertje moest hangen. Tientallen andere bioscoophou ders hebben in hun al dan niet door de Weermacht gevorderde theaters Duitse films en journaals vertoond, of, zoals in Alkmaar ge schiedde, hun zaal beschikbaar ge steld voor avonden van de W-A-, Frontzorg, Vreugde en Arbeid en Ned. Duitse Kuituurgemeenschap, zonder dat van welke zijde ook maatregelen tegen hen werden ge nomen. Zelfs de actieve N.S.B.- propagandist Wilson uit Hoorn had zich niet voor zijn houding als bioscoophouder te verantwoor den. Wij herhalen in dit verband wat mr. H. Scholten betoogde, c(a) het meten met twee maten is, als W. uit het recht ontzet wordt, om z«n beroep van bioscoop-exploitant uit te oefenen; daarmee is de distri buerende rechtvaardigheid niet ge diend. Het Victoria Theater werd voor de Weermachtsvoorstellingen gevor derd en W. heeft aan de Duitsers niet verdiend, zoals weermachtsaan- nemers, die er vaak heel wat beter af kwamen. Evenals alle andere bi oscoophouders verdiende W. aan t zich onvaderlandslievend-gedragend Nederlandse publiek, dat de biosco pen ook in de bezetting plat liep. Zijn Victoria Theater bezat hij reeds vóór de oorlog en het wasde vrucht van jaren eigen arbeid. Het komt ons daarom niet rechtvaardig voor, dat dit theater, dat de brood winning betekent voor zijn gezin, óók 'in deze laatste verbeurdverkla ring is betrokken. Hiermede worden de gebruikelijke normen van ver beurdverklaring, die zelfs in de z.g. zware" gevallen 1/3 van het ver mogen bedraagt, overschreden zon- der zwaarwichtige motieven. z#eiis, al zou hem het recht ontnomen moeten worden zijn beroep als bios coop-exploitant-uit te oefenen, dan nog behoeft deze maatregel niet ge koppeld te worden aan verbeurdver klaring van het Victoria Theater, waarvan de exploitatie aan een un der in handen gegeven kan worden, teneinde het gezin van W. ïog een behoorlijk bestaan te waarborgen. Wij blijven bij onze reeds vorig jaar uitgesproken mening, dat deze rigoureuse maatregelen de zwaarste zijn, die ooit door het Tribunaal zijn °PTenslotte zal echter de Hoge Autoriteit in deze de eindbeslissing nemen. Hij zal deze zaak ongetwij feld objectief beoordelen, ontdaan van de concurrentie-sfeer en de zo kleinsteedse locale kleur, waarin zij voor het Alkmaarse Tribunaal is be handeld. Fr' ONTVANGEN: Een pracht collectie Zonder inlevering van ouden HERENMODES Payglop 6 Alkmaar V.- MOOI SUCCES! Jubileum-concours „Excelsior" ALKMAAR. Het tweede ge deelte van het jubileum van de muziekvereniging Excelsior zal as. Zaterdag en Zondag worden gehouden. Zaterdagavond 8 uur begint een concert, aangeboden door het zeer bekende s1a£muziekcorps van de Amsterdamse Politie, onder leiding van de bekwame dirigent, de heer Joh. Pinkse. Om 12 uur Zondagmiddag wordt het muziekconcours voortgezet met de 3e afd- Harmonie, gevolgd' door 2e afd. Fanfare, le afd. Harmonie en Fanfare, afd- Uitmuntendheid Harmonie en Fanfare en. superieu re afd. Harmonie. In deze afdeling zullen uitkomen 11 corpsen, waar onder het zeer bekende „Apollo" van Zaandijk, onder leiding van de heer G- Schaar. Voor muziek- lievend Noordholland valt er a.s. Zaterdag en Zondag weer veel te genieten,: terwijl de liefhebbers van dansen beide avonden, na af loop van het uit te voeren pro gramma, hun hart kunnen ophalen. ALKMAAR. Dinsdag 4 Nov. be haalde onze stadgenoot, de neer J. F van Mol, Dameskapsalon Jo la kes op het Nationaal Kapconcours te Groningen de Ere-prijs met het maken van een avondkapsel door middel van een watergolf en de 5de prijs in de afd. IJzerondulatie. Raadslid voor het leven. 7 NOVEMBER: Ja lezer, ook dat hebben wij in onze stad gekend. In 1815 werd een stedelijk regie- ment bekend gemaakt van niet» minder dan 94 artikelen! Hierin werd omschreven dat de Raad zou bestaan uit 20 leden, welke voor bet leven moesten worden be noemd. Zij werden gekozen door een kiescollege van 12 personen die, behalve het patent ook nog f 40.belasting betaalden. Deze 12 moesten worden gekozen door burgers die behalve het pa tent nog f 20.— belasting betaalden. Voor de laatsten gold dat jaarlijks één derde moest aftreden. Een kiezer kon ook raadslid zijn en vanzelfsprekend kwam dit voor. Burgemeesters waren er vier van de 20 raadsleden. Ingaande 1818 moest er jaarlijks een aftreden, die echter terstond herkiesbaar was. Bij loting werd uitgemaakt wie President zou zijn. Aan jaarwedde genoten de 4 te samen f 2500. waarvan de President het grootste deel. bij IN DE HOUTTIL Herenmodes - Herenhoeden Herenkleding VOOR HET TRIBUNAAL Gisteren stond voor het tribunaal terecht Cato Schut, dochter van de bekende Dr. Schut. Reeds het vorige jaar December was haar zaak in be handeling genomen, doch gezien het feit, dat het toen nog niet mogelijk was om een voorwaardelijke ver oordeling uit te spreken werd de zaak toen voor onbepaalde tijd aan gehouden. Al die tijd stond beschul digde onder toezicht van de Stich ting Toezicht Politieke Delinquen ten en tijdens de zitting van gisteren kwam de toezichthoudster en de toe zichthouder alleen aan het woord. Hun oordeel over besch. luidde vrij gunstig, al vonden zij het raadzaam, om hun pupil nog enige tijd onder toezicht te houden. Hiertegen had besch. geen bezwaar. Mr. Scholten hield een uiterst kort pleidooi, waarin hij opmerkte, dat een langer toezicht inderdaad nuttig zou zijn. Uitspraak over 14 dagen. GOUDEN BRUILOFT Heden herdenkt het echtpaar van Hout-Jongbloed, Geest 32 te Alk maar, de dag, waarop ze vóór vijftig jaren in de echt werden verbon den. Bij ons bezoek staat de baas zelf, de 74-jarige schilder Van Hout, die ruim 62 jaar te Alkmaar de schil derskwast heeft gehanteerd, ons even zelf te woord. Het echtpaar is nog zeer kras en hoopt de zestigjarige bruiloft te halen, want Van Hout zelf gaat nog dagelijks uit werken en vindt, dat het leven in die vijftig jaren om is gevlogen. In intieme kring zal het feest deze dag worden herdacht. Van Hout, die steeds Alkmaarder is geweest en zal blijven, heeft de groei van deze stad in de laatste decennia meegemaakt en wqpt veel te vertellen van het leven in Alk maar. Duizenden huizen heeft hij ge schilderd en opgeknapt en dat zijn leven veelzijdig is geweest moge ook blijken uit het feit, dat hij eerst voor onderwijzer heeft gestudeerd en o.m. een jaar voor de klas heeft gestaan. En de volgende week ga ik weer aan het werk en voort met kwast en penseel naar het zestigjarige brui loftsfeest, besluit de heer Van Hout, als we hem feliciteren en afscheid nemen. SCHOUW OVER SLOTEN Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op Woensdag 19 November a.s. door de Direc'eur van Openbare Wer ken, Afd- Plantsoenen zal worden gehouden de jaarlijkse schouw over. de Hoevervaart beginnende bij het bruggetje in de Kennemer- singel; de sloot langs de Egelen- burgerlaan en Ropjeskuil tot de weg naar de begraafplaats; de Zandersloot, lopende vanaf de Sportparklaan tot aan de ban- scheid'ing van Heiloo; de' sloot lo pende van het Baanpad af achter langs de woningen van „Goed Wo nen" tot het pad van CVerdie; de sloot van de le Kanaalstraat af ten Zuiden van de huizen van het Zeglis tot het Kanaal; de sloot lo pende ten Zuiden van het weiland behorende bij „Oostwijk" en ver der tot het Kanaal. Alle eigenaars of gebruikers van percelen aan en langs die sloten liggende worden aangemaand om van deze sloten en wel ieder voor zoverre zijn eigendom zich daar langs uitstrekt, de kanten af te maaien, het kroos en afgemaaide op te halen alsmede de sloten uit te diepen en het zand, benevens de modder op hun kosten, ter weers zijden daaruit op te halen, alles op zodanige diepte ep onder die boe te en strafbepalingen, als bij de bestaande verordeningen zijn vastgesteld. BELANUKIJK VOE'1'BALJNIEI) WS VOOR A.S. ZONDAG Zondag a.s. wordt aan de Wester- weg t/o de Krocht de voetbalwed strijd A.F.C. I—V.V.W. I gespeeld te 2.30 uur. De A.F.C.-ers, die na hun succes van vorige Zondag, vol enthousiasme klaar staan, zuilen dan de strijd aanbinden tegen de leiders in hun afdeling. Het is in Alkmaar de enige wedstrijd van belang, daarom, wilt U Zondag van goed voetbal genieten, komt dan bij bovenstaande wedstrijd. Het zal niet aan spanning ontbreken. De P.P.C.-er. ATTENTIE KAJOTTERS! ALKMAAR. Wij vestigep er nogmaals de aandacht op dat de excursie naar de Hoogovens plaats 'vindt Zaterdagmiddag 8 November. Vertrek per trein om 14.10 uur, ver zamelen uiterlijk 13.50 uur bij station Zegt het voort, zegt het voort. Qnze agenda CINEMA: „Tien dagen in Pa rijs", 14 jaar. VICTORIA: „Zanzibar", 14 j. HARMONIE„Gevaarlijk Spel", 18 jaar. A.B.T.: „Het recht neemt zijn loop", 18 jaar. WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur, Ouderavond St. Wil- librordusschool. KINHEIM: 8 uur, Voordracht Genootschap Nederland Frankrijk. GULDEN VLIES: te 8 uur H.O.V. concert. ZATERDAG ATELIER „DOORWEKKEN" (Geest 'hk. Kanisstraat): 3 uur opening tentoonstelling. Iedere werkdag geopend van 25 uur en Zondag van 10 uur v.m. tot 5 uur n.m. Geopend tot en met Zondag 16 November. V BERGER SPOORWEGOVERGANG AFGESLOTEN Maandag en Dinsdag 10 en 11 November a.s. wordt de spoorweg overgang aan de Bergerweg wegens herstelwerkzaamheden voor alle verkeer afgesloten. Vanaf heden is de brug over de Metiusgracht en Ropjeskuil ook af gesloten wegens herstelwerkzaam heden. 8 JUBILARISSEN Een 8 tal leden van het vakper- soneel bij de chocoladefabriek van de fa. Ringers vierden dezer dagen hun 25-jarig jubileum. Het waren de heren A. de Kruyf. H. Keesman, F. Koch (te Heiloo) en de heren H. Groenland, J. v. Driel, W. Hopman. N. Schaper en Hendriks. Ter gelegenheid van dit achtvou dig jubileum gaf de directeur gis terenavond een feestavond voor het gehele personeel. De Directeur, de heer H. Ringers, richtte zich in een toespraak tot alle jubilarissen persoonlijk en bood hen namens de Directie een enve loppe met inhoud aan. Aan de echt genoten van de jubilarissen werd een doos chocolade aangeboden. Namens de personeelsvereniging sprak de heer Th. Rijmers de 8 ju bilarissen toe. Ook hij bood hen een geschenk aan, terwijl hij de dames bloemen aanbood. Namens de jubilarissen sprak de heer H. Keesman een woord van dank tot directie en personeel voor de woorden van waardering en de geschenken. Het personeel bleef hierna nog enige uren gezellig bijeen in het „Gulden Vlies" waar met eigen krachten een revue werd opgevoerd. Auto in Singel gereden ALKMAAR. Gisteravond om ongeveer kwart voor zes reed een vrachtauto met geringe snelheid over de Geestersingel in de richting van de Kennemersiiifeel. In de bocht bij het Gerechtsgebouw naderde van de tegenovergestelde richting een luxe-auto met als enige inzit-, tijde de bestuurder K„ garagehou der te Schagerbrug. De luxe-auto kwam recht op de vrachtauto in rijden: naar later bleek wilde K. de Vrouwenlaan (dit is de laan, die langs het Gymnasium naar de Ber gerweg loopt) inrijden. De bestuur der van de vrachtauto trachtte door nog meer uit te wijken een aanrij ding te voorkomen, hetgeen echter niet gelukte. In volle vaart reden de wagens tegen elkaar aan en door de schok reed de luxe-wagen ach teruit en belandde in de Singel gracht. b« in de Houttil Herenmodes - Herenhoeden Herenkleding Door een agent van politie en twee militairen, waarvan er één te water ging, werd de bestuurder, die in een hachelijke positie verkeerde, uit de auto gehaald. Door burgers werd de auto met een touw vastgehouden, om te voorkomen, dat deze verder in de Singel zou zakken. De direc teur van de G.G.D. verleende de eerste hulp, waarna het slachtoffer per ziekenauto naar het Centraal Ziekenhuis werd overgebracht, ver moedelijk met éen zware hersen schudding. De luxe auto werd met een kraanwagen van de fa. Schmidt op het droge gehaald en het bleek e dat de voorkant evenals de motor totaal in puin was. Ook de vracht auto was aan de voorzijde zwaar beschadigd en later op de avond was ook*deze weggesleept. Een vrouwelijke inzittende van de vrachtauto liep een lichte schaaf wonde op, terwijl de bestuurder met de schrik vrijkwam. KAASMARKT ALKMAAR. Als gevolg van de stopzetting der subsidieregeling voor de aanvoerders, was er op de kaas markt van heden veel minder aan voer, terwijl de prijzen, vergeleken met de vorige week aanmerkelijk hoger waren. Aangevoerd werden slechts 3 sta pels fabriekskaas en 7 stapels boe renkaas, totaal 10.000 kg.; de handel was vlug en de hoogste notering voor fabriekskaas was 56.50. Die van boerenkaas 62.50 per 50 kg. Ter gelegenheid van zijn koperen huwelijksfeest hadden de gezamen lijke kaaszetters aan de heer Frans uit Heiloo bloemen aangeboden. BLINDENAVOND CASTRICUM Maandagavond organiseerde de Ned. Blinden Bond een propaganda "avond in Hotel Heerenma. Om 8 uur werd de bij eenkomst geopend door Ds. L. Cannegieter, die alle aanwezigen hartelijk welkom heette en zijn voldoening uitsprak over de goede opkomst. Ds. Cannegieter spoorde een ieder aan om lid te worden van de Ned. Blinden Bond. Onder de aanwezigen merkten wij op Burgemeester C. F. Smeets, üe plaatselijke artsen en de heer Beijersbergen van Henegouwen voorz. van de Kon. Ned. Ver. van Forensen. Na de opening bracht het dames zangkoor van „Duin en Bosch" enige nummers ten gehore die on der goede leiding van Mej. Jo lm- mink, radio-zangeres op een schit terende wijze werden uitgevoerd. Als tweede nummer bracht de blinde pianist de heer Joop Slegten- liorst enige piano-voordrachten w.o. Twee sonates van D. Scarlatti en Impromptu op. 142 van F. Schubert. Deze blinde pianist, die in het bezit is van een einddiploma Kon. Conservatorium den Haag bracht zijn nummers op een buitengewone wijze naar voren. Mej. Gusta van der Heijden, vio liste, bracht enige nummers ten ge hore van L. van Beethoven. Daarna kwam de heer van de Berg, spreker declamator en propagandist van de Ned. Blinden Bond met een toe spraak. Spr. memoreerde hoe erg het was in die donkere Wereld, maar hoe mooi het was om een ander zintuig te bezitten. Wij hebben veel verlo ren aldus spr., maar veel ontvan gen, en wat wij ontvangen hebben, zullen wij ontplooien. Wij zijn een plaats waardig, aldus spr., maar wij tellen in Nederland haast niet mee, maar langzamerhand worft het be grip voor de blinden beter. Dat be gon iij het jaar 1829 in Parijs, Waar een jongeman, die ook blind was geworden, de leestekens uit vond. Spr. deelde mede, dat er in Ne derland ongeveer 4000 blinden zijn. Hij verzocht allen mede te werken om de blinden even goed een plaats te geven in de maatschappij, w8nt wij, riep hij uit „Wij zijn onze plaats waardig. Verder bracht het dames-zangkoor van „Duin en Bosch" enige nummers, waarna de blinde solisten nog eens voor het voetlicht kwamen. Over het geheel genomen was deze avond voor Castricum een buitengewone cultu rele avond, waarvan de organisatie prima in orde was. „DAMLUST" TEGEN DE „ZIJPER DAMCLUB" ZUID-SCHARW OUDE. Zo speelde „Damlust" haar eerste com petitie-wedstrijd tegen de Zijper damclub, welke onder grote span- OP HET CONGRES der katho lieke publiciteit, sprak de hoofdredacteur van „De Tijd", mr. Jan Derks over 't gesproken woord. Dit heeft op het geschreven woord vóór, dat het gedragen wordt dooi de persoon van de spreker, die het tot een levend iets maakt, mits hij een persoonlijkheid is en een bezie lend spreker. Al is het gesproken woord spoedig verklonken en kan het niet „her"hoord worden, zoals het geschreven woord herlezen, de gedachte, die het weergaf en de emotie, waarmee het werd gespro ken blijft. Wij beleven momenteel echter, al dus constateerde mr. Derks, een ma laise van het gesproken woord; in de kerk zowel als in de vergadering als ook voor de radio. Hij vond zelfs' dat er voor de radio overbodig ge sproken, dus gebabbeld werd. De oorzaak meende hij te moeten zien in het feit, dat vele sprekers geen persoonlijkheid zijn en geen vorm weten te geven aan vorm en inhoud van hun betogg. Naast persoonlijkheid is bezieling een vereiste voor de spreker; door bezieling weet hij zijn gehoor naar zijn persoonlijkheid te trekken. Elk onderwerp stelt voorts zijn eisen aan inhoud en vorm, waar tussen een eenheid moet bestaan. Tenslotte wees spr. op de geheel andere eisen, die aan een radiospre ker gesteld moeten worden; deze richt zich niet tot een groep van personen, doch tot ieder van zijn toehoorders afzonderlijk. Dat er naast invloed van de spr. op zijn gehoor ook invloed van het gehoor op de spreker uitgaat en dat de omstandigheden en de begelei dende verschijnselen mede een rede maken, betoogde hierna bij de dis cussie de Redemptorist Pater Jong bloed, die als man van de practijk hierover kon oordelen. Het Katholieke Boek Hierover sprak Wim van Gent, de voorzitter van „Sint Jan"; hij noem de de boekhandel, waarin commer ciële en culturele belangen elkaar raken, een weerspiegeling van het culturele plan van de samenleving, omdat de boekhandelaren rekening moeten houden met de vraag van het publiek. Alle strevingen van de katholieke organisaties en instellin gen om het kStholieke publiek meer „book-minded" te maken, moet daarop gericht zijn, het de weg naar de katholieke boekhandel te leren. Na erop gewezen te hebben, dat in Frankrijk en Engeland geen spe cifieke katholieke boekhandel be staat, doch in algemene hoekzaken een plaats is ingeruimd voor het katholieke boek, zette spr. uiteen, hoe in Nederland de specifiek ka tholieke boekhandel historisch ge groeid is uit het langdurig isolement der katholieken; naast het katholie ke boek is er echter ook aan het goed niet-katholieke boek in de ka tholieke boekhandel een zeer ruime plaats ingeruimd; daartegenover vond het katholieke boek in de al gemene boekhandel nog maar een bescheiden plaatsje. Hoewel het valt toe te juichen, dat bepaalde katholieke werken bij niet-katholieke uitgevers en werken van niet-katholieke schrijvers bij katholieke uitgevers verschijnen, wil spr. toch wijzén op het gevaar van bloedarmoede, dat bij de katho lieke uitgeverij dreigt, als behoor lijke talenten uitsluitend zich wen den tot de niet-katholieke uitgevers. Hij noemde het voorts een gezon de ontwikkeling, dat de katholieke boekhandel steeds meer „algemene" boekhandel wordt, mits voorraad en .voorlichting het eigen -.katholieke karakter handhaven, zowel door dat wat men weert, als door wat men pousseert. Het is vooral de taak van de katholieke boekhandel het goede boek tot het publiek te brengen. De discusie, die op de rede van de heer Van Gent volgde ging in hoofdzaak over de critiek van het boek; Pater Verstegen wees op de onevenwichtigheid in de vele cri- tieken, waarin kleine foutjes soms breed uitgemeten Worden en het voornaamste wordt verwaarloosd. Prof. van Duinkerken wees op de grote discrepantie tussen de com merciële en de ideologische voor lichting over het boek; hij vroeg speciaal een welwillende aandacht voor de jonge auteurs, die ook wel eens genoemd mogen worden, zo niet vanaf de kansel, dan toch in parochiehuis of parochieblad; zon der de regen van een welwillende critiek kan het zaad niet gedijen en hij zou zelfs willen, dat de zorge loosheid bij de zielzorg op dit punt iets groter werd. De bijval uit de zaal bewees wel, dat er velen waren die het gloeiend met hem eens wa ren. Fr. O. ning en in de beste verstandhouding verliep. Er werd door beide kanten vreselijk geblunderd, waardoor de uitslag tot de laatste partij toe in het onzekere bleef. Het le tiental zag zich de over winning ontgaan, doordat bord 3 en 7 res'p. de winst en de remise lie ten glippen, toen de stagd 97 was in het voordeel van „Damlust", maar door genoemde partijen wisten de Zijpenaren nog een 1010 gelijk spel uit het vuur te slepen. Het 2e tiental moest met het kleinst mogelijke verschil de vlag strijken voor Zijpe II, nadat zij met 3 partijen met 51 hadden voorge staan. Toen zag het er naar uit dat „Damlust" met flinke cijfers zou winnen, maar de Zijpenaren dach ten er blijkbaar anders over, want deze achterstand zetten zij om in een keurige 119 overwinning. Uit de uitslagen blijkt, dat het aan spanning niet ontbrak. A.s. Maandag komt Winkel I op bezoek om de strijd aan te binden tegen Dam lust II, terwijl Damlust op Donder dag 13 November, met 2 tientallen uitkomt tegen de Broeker Damclub. TONEELUITVOERINGEN HEËRHUGOWAARD. Op Zondag 9 en Dinsdag 11 Nov. a.s. zal door de toneelvereniging „De Huygenoten" in de zaal van de Heer v. d. Heiligenberg worden opgevoerd het mooie toneelspel „Het Begeerde Land". En stuk uit de hedendaagse tijd dat door ieder een met aandacht zal worden ge volgd. Tot slot een vrolijke één- acter „Baas Pompelmoes redt 'l Vaderland" 'n Eenvoudig kippen- boertje lcomt terecht op 't Depar tement en „wegens afwezigheid van de Minister neemt Pompelmoes zo lang waar. Dat hierdoor de dolste toneeltjes zich voordoen, laat zich begrijpen. Wij kunnen een gang naar zaal Heiligenberg van har te aanbevelen. Zie de advertentie van Zaterdag a.s. 8e verantwoording Hongarije Vorig totaal 261.05 F. J. S. te Wieringerwerf 10. J. A. te Hoogkarspel 3.50 C. N. te Zwaagdijk 2.50 C. M. te Medemblik 2.50 279.55 1 pakket levensmiddelen voor Oostenrijk van A. B- te A. 2 pr. nieuwe herenschoenen van N. N. te H. 1 damesmantel vanN. N. 1 damesmantelpakje van N. N. 2 levqpsmiTldelenpakketten van E. M. Sch. te H. KATH. THUISFRONT TUITJEHORN. Wat nou weer? Kath. Thuisfront vraagt veel en dat moet ook, want we mogen onze jon gens in Indië niet vergeten. Maar Thuisfront vergeet ook de milde ge vers niet en geeft daarom zo af en toe eens iets bijzonders. We herin neren slechts aan de opvoering van „De Rimboe". Ook nu heeft het Thuisfront-comité weer iets. Het is het comité gelukt voor één avond beslag te mogen leggen op de be kende toneelclub „De Pioniers" uit Burgerbrug, die Donderdag 13 Nov. in Café Duijves zal komen met de succesrevue van dit seizoen „Wat nou weer?" „NOORD-KENNEMER- LAND" Ingrijpende wijziging in de contributie SCHOORL De V.V.V. hield dezer dagen haar najaarsvergade ring in de zaal van „pe Rustende Jager", onder leidmg van haar nieuwe voorzitter, de heer M. W. v. d. Garde Jr. De belangstelling was niet groot. Men hoopt in 1949 de federatie in Schoorl te mogen ontvangen. Papiermanden zullen worden aangeschaft en op verschillende plaatsen worden opgesteld. De duin wandelingen zijn uitstekend ge slaagd. Iedere Dinsdag in het afge lopen seizoen zijn deze gehouden, onder leiding van het Staatsbosbe heer, dat hartelijkdank wordt ge bracht voor zijn bemoeiingen. Eveneens werd met waardering gewaagd van de medewerking van net fanfarecorps „De Vriendschap", dat met zijn concerten en muzikale wandelingen veel voor de gasten heeft gedaan. Ook de verlichtings avond met de daaraan verbonden •attracties is bijzonder geslaagd. De drukte was ongekend, wat geen wonder is, als men bedenkt, dat Schoorl in de pers genoemd werd als een van de vier plaatsen in ons land. waarheen de vacantiegangers des zomers heentrokken. De Voorzitter spoprde de leden aan, zoveel mogelijk het bestuur terzijde te staan bij de werving van nieuwe leden. Er was bericht binnengekomen, dat de busdienst van de N.H.A.D.O. het volgende seizoen een halfuur- dienst Alkmaar-Camperduin v.tj noopt te onderhouden, terwijl de NACO eveneeps zijn dienstregeling zal uitbreiden. Bij de hierna volgende bestuurs verkiezing werden de aftredende heren M. W. v. d. Garde en J. C. v. d. Pias, herkozen. Tót leden van de commissie* tot nazien der rekening van de penningmeester werden be noemd de heren J. Maijer en C. de Leeuw. De heer K. P. Zuurbier bracht verslag uit als InjCormatiebureau- houder. Het seizoen is bijzonder goed geweest, natuurlijk mede dank zij het aanhoudende mooie zomerweer. Hoewel de voedselvoor ziening veel moeilijkheden ople verde, wist men het de gasten toch vrijwel naar de zin te maken. Het informatiebureau heeft 670 schriftelijke aanvragen beantwoord en 515 mondelinge; bovendien nog 135 telefonische aanvragen. Vervolgens kwam aan de orde een voorstel van het bestuur om de contributie te wijzigen, al nqar ge lang meh direct financieel voordeel van het Zomerseizoen heeft. Na enige discussie werden de leden in gedeeld in vijf klassen met een resp. contributie van vijf, tien, vijf tien, twintig en dertig gulden per jaar. Hierdoor worden de inkom sten die op f1400 geraamd waren, naar schatting f1000 hoger. Het be stuur kreeg vrij mandaat verschil lende noodzakelijke posten naar bevinding van zaken te verhegen, terwijl dan in Maart de defjnitieve begroting zal worden voorgelegd. FANCY-FAIR 'T VELD Vol verwachting klopt het hart van de jeugd onzer St. Martinus-parochie. Weken lang hebben deze jongeren met voor beeldige ijver en grote toewijding gewerkt aan de organisatie van een fancy-fair, die klinkt als een klok en iedere bezoeker versteld zal doen staan. Zal hun moeite en opoffe ring in deze twee dagen .worden De COMMISSIE van Goede Diensten is Donderdagmor gen uit Djogja te Batavia terug gekeerd. Ook de Republikeinse ministers Setiadjit, Gani, Salim, Leimena, Latif en de voormalige minister van voorlichting Natsir, kwamen eveneens te Batavia aan. Twee leden der commissie, de heren Graham en Kirhy hielden gisteren een persconferentie, waarop zü mededeelden, dat de Consulaire commissie zeer bin nenkort zai worden ingeschakeld. De leden der commissie deelden eveneens mede, dat de Republikei nen een commissie hebben inge steld om de instructies vervat in de resolutie van de Veiligheidsraad om de vijandelijkheden te staken, ten uitvoer te brengen. Op een vraag, of de commissie voor goede dien sten, na verblijf van een week in Indonesië mogelijkheid tot een op lossing van het Indonesische con flict zag, antwoordde de heer Gra ham: „ik heb goede hoop op een oplossing". Inzake de plaats der onderhandelingen konden geen ver dere mededelingen worden gedaan, doch op een desbetreffende vraag antwoordden de leden, dat, indien de onderhandelingen op een schip zouden plaats hebben, dit schip zeer spoedjg ter plaatse aanwezig zou zijn. De contactcommissie van de com missie van goede diensten, welke Donderdagmorgen in Djogja ach terbleef, bestaat uit de heren Og- burn van de Ver. Staten, Brooks van Australië. Zij zal van samen stelling veranderen bij een wisse ling van het voorzitterschap van de Dinsdag j.l., zo luidt een A.N.P.- bericht, heeft min. Jonkman „zijn ambtsbezigheden aan het departe ment van Overzeese Gebiedsdelen hervat.' Deze mededeling heeft het waas van onduidelijkheid, dat rond dit ministerie hangt, nog iets on doorzichtiger gemaakt. Sommigen hebben er uit gecon cludeerd, dat van de voorgenomen reorganisatie van Overzeese Ge biedsdelen blijkbaar is afgezien. Er is reeds in enkele bladen gemeld, dat de uitzending van een Neder landse delegatie naar Indië, waar omtrent zulke stellige geruchten de ronde hebben gedaan, nu niet door gaat. Wij hebben reden om aan te ne men, dat zowel het een als het an der niet de werkelijkheid weergeeft. Er is, naar ons uit doorgaans wel ingelichte bron wordt verzekerd, geen sprake van, dat het plan om op het geëigende ogenblik een dele gatie naar Indië te zenden, is op gegeven en het is evenmin waar, dat de reorganisatie van Overzeese Gebiedsdelen geen doorgang zal vin den. Het laat zich integendeel aan zien, dat, wat dit -laatste betreft, weldra een duidelijke toestand zal worden geschapen. Overigens zij er aan herinnerd, dat minister-president Beel nog steeds fungeert als minister van Overzeese Gebiedsdelen ad inte- beloond? Zal deze fancy-fair de bouw van een eigen jeugdhuis en kele jaren vervroegen? We hope so. IJiet minder dan 26 attracties (ja, en wat voor attracties) zijn opge bouwd en ondergebracht in de za len van de naai- en kleuterschool en in café Zomerdijk. Zij, die den ken dat deze fancy-fair alleen voor de jeugd en de jongeren of alleen voor eigën parochianen gehouden wordt, hebben het natuurlijk glad mis. Een grote verscheidenheid van de meest interessante attracties is er op ingesteld om ook ouderen, ouders en grootouders een zeld zame ontspanning te bezorgen. Za terdagmiddag om 3 uur officiële opening. In de tijd van drie weken werden 5000 loten in evenveel zin-, ken kwartjes omgezet. De trekking dezer loterij, met als hoofdprijs een juweeltje van een rijwiel, wordt Zondagmiddag om 5 uur gehouden door notaris Appel van Obdam. Om half drie speelt V.Z.V. een belang rijke competitiewedstrijd tegen S.t. Victor uit Obdam, welke in sporti viteit en spanning niet zal onder doen voor de succesvolle wedstrijjj van Zondag 11. tegen S.E.W. van Nibbixwoud. Rijwielstalling op de speelplaats van de St. Martinus- school (zie de adv. in dit nummer). Burgemeester voor het Tribunaal Donderdag 13 dezer zal J. P. Zondervan, voorheen NSB-Burge- meester te Hoorn, voor de tweede maal voor het Tribunaal terecht staan. Maandag 10 dezer zal de zaak behandeld worden van W- J. Mas- dorp, destijds NSB-Burgerneester van Castricum. ZONDAG 9 NOVEMBER 1947 DOKTERSDIENST Rayon West-Friesland (West) Dr. Barnhoorn te Blokker, tel. 2025 Dr, Mulder te Midwoud, telefoon Costwoud 1. Dr. Pool te Hoogwoud, telefoon Spanbroek 297 (K 2263). UIT BEEMSTER EN OMSTREKEN BURGERLIJKE STAND PURMEREND. Over de week van 30 October t.m. 5 Nov. 1947: Geboren: Albertus J. A., zoon van A. J. Oudejans en J. A. Molenaar; Theodora E. M., dochter van P. M. Nootebos en A. Meijne. Ondertrouwd: C. de Haan te Beemster en C. E. Nije, te Purmer- end. Getrouwd: N. Muts en F. Vooren. Overleden; J. Kooij, oud 70 j„ echtgenoot van J. Kooij; J. Stander, oud 53 j„ echtgenoot van M. Ver- burgt. SINT MAARTEN-VIERING ZUID-SCHERMER. Door de ..Schermer .Gemeenschap" worden op St. Maarten enkele prijsjes uit geloofd vqpr de aardigste lampions. Dinsdagmiddag om 5 uur komen de kinderen op het plein van de St. Michaëlschool, waar de jury keurt en terstond de prijsjes uitreikt. commissie van goede diensten, zo dat steeds een vertegenwoordiger van de voorzitter van de week en een van de daaropvolgende voor zitter in Djogja achterblijven. In Djogja zijn sommige kringen van mening, dat van de zijde van de republikeinse delegatie bezwaar zal gemaakt worden tegen de aan wezigheid van een Oost-Indonesi sche autoriteit in de Nederlandse contact-commissie. Hierover ver klaarde de woordvoerder van de commissie van goede diensten te genover Aneta, dat zulk een aange legenheid buiten het terrein van dë commissie ligt, aangezien de com missie uiteraard als vertegenwoor digers erkent zij, die als zodanig door hun regering zijn benoemd. Het proces tegen Man.iu uitgesteld Het proces tegen de Roemeense boerenleider, Julius Maniu, is tot Maandag 10 November verdaagd. Spoorwegwagons uit Duitsland terug 3000 goederenwagons en 700 per sonenrijtuigen van Franse,- Belgise, Luxemburgse en Nederlandse her komst, die zich in Rijnland en Westfalen bevinden waar zij na de capitulatie in beslag zijn genomen, zullen dezer dagen aan de betrok ken landen worden terugegeven. De „Queen Mary" vertrokken De „Queen Mary", waarop Woens dag een staking was uitgebroken, is gisteren, 25 uur later dan volgens plan uit Southampton naar New York vertrokken. DE PION BERGEN. Enige oudleden hebben het initiatief genomen om de schaakyereniging „De Pion" weer op te richten. Door de evacuatie tijdens de be zetting, werd het ledental sterk in gekrompen, maar nu Bergen meer inwoners telt dan voor de oorlog, wil men het schaakleven aldaar nieuw leven inblazen. Dinsdag 11 November vindt de eerste bijeenkomst plaats in de ach terzaal van „Spoorzicht", Breelaan. Een vaste clubavond wordt dan nader vastgesteld. Iedere schaaklief hebber en ook beginners zijn van harte welkom. SPREEKUUR BURGEMEESTER HEERHUGOWAARD. De Bur gemeester zal wegens afwezigheid а.s. Zaterdag geen spreekuur kunnen houden. Het spreekuur ten Raad- huize is Dinsdag 11 dezer, v.m. 11-12 uur. GESLAAGD ZIJPE De heer Chr. R. Kees man'te St. Maartensbrug, adjunct commies ter secretarie der gemeente Zijpe, is te Den Haag geslaagd voor het eerste gedeelte van het examen Gemeentefinanciën. WIJZIGING SCHOOLTIJDEN ZIJPE Het gemeentebestuur heeft in verband met de minder gunstige brandstoffënpositie besloten de schooltijden gedurende de win termaanden zodanig te wijzigen, dat des Woensdags de gehele dag onder wijs wordt gegeven en de school des Zaterdags de gehele dag geslo ten zal zijn. Marktoverzicht Schagen SCHAGEN. Over de gehele li nie heerste een zekere lusteloosheid op de markt. Alleen bij de verse koeien was er nog sprake van een tamelijk goede handel. Het overige deel matig of stug. Verse koeien kostten dan ook al tijd nog 525 tot 650. Gelde koeien met melk 350 tot 450. Voor gelde koeien met weinig melk bestond hoegenaamd geen belangstelling. Tijdkoeien. waren ook zeer in trek, en prijsden dientengevolge goed, n.l. 375475. Eerste kalfvaarzen f 250 325. De schapenhandel was uit gesproken vlug, doch vrijwel prijs houdend. Vandaag werden slechts enkele biggen verkocht. 9 stuks voor f 53 totaal. Daarnaast enkele grotere voor 20 per stuk. en zware schram men voor 30 per stuk. Op de paardenmarkt vonden vrij wel geen transacties plaats. Pluimvee was er heel weinig. En kele jonge kippen gingen voor 9 van de hand, oude kippen voor 1.50 tot 2.50. Konijnen 616. W ARMENHUIZEN, 6 Nov. 43.000 kg rode kool 10.—11.80; 30.800 kg witte kool 9.—13.30; 10.700 kg gele kool 6.7.60; 1.800 kg groene kool 16.10; 6.600 kg andijvie 14.40 19.20. LANGEDIJK, 6 Nov. 24000 rode kool 9.10—13; 30000 gele kool 4.40— б.50; 70.000 groene kool 16.2020.90; 150000 witte kool 8—13.80; 15000 an dijvie 13—23.60; 10000 peen II 7.30— 8.40. III 8—8.70; 1500 stuks bloem kool 50—61. AVENHORN, 6 Nov. 1947. 2000 kg Bevelanders f 10.10; 42400 kg witte kool 8.6012,50; 20300 kg rode kool 6.4012.20; 22750 kg gele kool 2.804.50; 7200 kg groene kool 11 16.80; 1600 kg Cninese kool 13.60 14.20; 16500 kg uien: grote maat 19.2020.80, gewone maat 18.10 19.70; 31300 kg bieten: I 7.40—9.20, II 3.304.50; 47400 kg wortelen 5.40 —8.60; 1350 kg witlof: 1 65—79.—, II 43—62.—. BEEMSTER, 5 Nov. Aardappelen, bonte 11, blauwe 12; tomaten A 80 —121, C 71—82; Witlof 60—90 per 100 kg.; bloemkool 468 per 100 st.; rode kool 516; savoye kool 49; spruitkool 1274; boerekool 612; spinazie 646 per 100 kg.; sla.316 andijvie 1027 per 100 krop; bieten 37 per 1000 stuks; wortelen 510 per 100 bos; uien 2022, drielingen 13, nep 12, prei 718; Druiven, Frankenthalers 60110, Alicant 80 270 per 100 kg. Appels: Brabantse Bellefleur 6—23; zoete Bellefleur 12 43; Bramley Seedling 522; Cod- lin Keswick 518; Cox Oranje Peppin 2444; Groninger Kroon 12 44; Notaris-appel 1549; Present van Engeland b34; Reinette, goud 18—66 per 100 kg. Peren: Beurré Alexander Lucas 735; Beurre Clairgeau 10—48; Beurre Superfin 724; Comtesse de Paris 826; Doyenne du Comice 4664; Fond. de Charneux (Legip.) 2047; St. Germain peer 824; Gieser Wilde man 13—47; Kamperveen 1022; Nouveau Poiteau 628; Soldat La- boureur 1446; Winterlouwtje 6— 34; Winterjan 830; Zwijndrechtse Wijnpeer 1036 per 100 kg. De Urkers gever de scheepswerf Ooi (Van onze parleme DE REGERING mer een we diend, waaraan levensduur had het besluit Staats Bosbeheer In te tr wet niet meer va: een nieuwe regelh hele „boom-wezen' Kamer worden aa wetsontwerp voni ding, doch een aa de K.V.P., wenste van het Staatsbos zichthoudend licha vervangen door d Bosbouw van de i Landbouw. De Minister kwal in; hij wilde die v van kracht doen nieuwe Boswet. W dan nu niet, -als het vroeg de heer v. d De Kamer liet d liever de vrije ha: met 26 stemmen vi het amendement, di Algemene pri Op vele congressi vele organisaties is handeling van het r na-oorlógse probleer sie gekomen, dat si mene loonstop en ee de toestand kan vei inflatie voorkomen. Vooral van de pr over het algemeen ken geweest en nu grote Philips conceri laging heeft aangekc op sommige artikel! prijs bedraagt, nu hei automatisch aan vai van overheidswege prijsverlaging wordt In hoeverre dit waa lijk worden gezegd, cieel commentaar ii verd. Wel is echter bek! terdepartementale cc in regering, vakvere: perts zitting hebben de kwestie schenkt e: crete voorstellen v maatregelen wil kon Waarop kan nu be: welke prijzen zijn vatbaar? Het budget van ee normaal gesproken worden verdeeld. Tei te lasten. Deze besta: kerende kosten van ringen e.d. Voorlopi; dezelfde blijven, ten huur in verhouding standaard, reeds zeer UIT EIGEN LAND gedi arbi ten de prij: li due heel moeilijk voorlof temeer daar we een en droge zomer achti ben en bijv. de tuin sommige producten s vorig jaar bedraagt, oogst dient op zijn rr te worden om te wete omlaag kunnen, wat c afhankelijk is van d( aanvulling. Het laatste gedeelte dersloon wordt beste trie-producten, zowel ke artikelen, kleding tikelen. Het is duide veel van deze produc verlaging vatbaar zijl prijzen door de scha ger dan normaal kw: en langzaam maar ze ven rationeler georj dan vlak na de oorlog en kon zijn. De prij! Philips heeft ook be kan. De vraag is ech! vrijwillige verlaging noeg zal zijn. O.i. die: met zijn prjjsbeheersi we prijsvaststellingen drang uit te oefenen kanten. Wanneer op deze w ook werkelijk omlaag automatisch de eis n; nen bij de arbeiders kunnen we een dergi als de eerste sympton normale evenwichtige beschouwen. En daarc uiteindelijk te doen. KLEIN BEGONNEN Japan heeft tw walvisexpedities na de Zuidzee gezond! Ais de Jappen we maar niet in troel water gaan vissen. VLIEGENDE AUTO'S In New York is ei „vliegende auto" in ci culatie gebracht. E exemplaar vliegt, daa op een vliegveld, tre de vleugels in en rij weg. Nu nog varen 1 we kunnen de were rond.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2