UIT DE KERMIS DER WERELD RADIO diensten ïvia Salarischaos bij rechterlijke macht verdwenen Onze mariniers op Oost-Java willen weten, waar zij aan toe zijn Het eldorado van de claxons DEVERRESTEM m oplossing )erichten Het bos en de bomen Generaal von Freytag Drabbe vertelt Een premie op de luidruchtigheid Hitler's masseur aan het woord J Erfdeel goede diensten, zo- vertegenwoordiger er van de week en aropvolgende voor- achterblijven, sommige kringen van de zijde van delegatie bezwaar irden tegen de aan een Oost-Indonesi- in de Nederlandse sie. Hierover ver- >rdvoerder van de goede diensten te- dat zulk een aange- n het terrein van de aangezien de com- als vertegenwoor- die als zodanig ng zijn benoemd. tegen Maniu esteld gen de Roemeense ilius Maniu, is tot /ember verdaagd. gwagons uit and terug wagons en 700 per- an Franse,- Belgise, a Nederlandse her- h in Rijnland en den waar zij na de eslag zijn genomen, ten aan de betrok- en terugegeven. een Mary" rokken iry", waarop Woens- was uitgebroken, is later dan volgens ampton naar New i. PION - Enige oudleden tiatiei genomen om ging „De Pion" weer uatie tijdens de be- t ledental sterk in- ar nu Bergen meer lan voor de oorlog, chaakleven aldaar lazen. ovember vindt de ist plaats in de ach- loorzicht", Breelaan. bavond wordt dan d. Iedere schaaklief- beginners zijn van BURGEMEESTER IAARD. De Bur- wegens afwezigheid >n spreekuur kunnen ir eek uur ten Raad- 11 dezer, v.m. 11-12 SLAAGD heer Chr. R. Kees- artensbrug, adjunct- retarie der gemeente Haag geslaagd voor elte van het examen SCHOOLTIJDEN et gemeentebestuur nd met de minder offenpositie besloten gedurende de win- anig te wijzigen, dat de gehele dag onder- »even en de school ie gehele dag geslo- eicht Schagen Over de gehele li- zekere lusteloosheid Alleen bij de verse nog sprake van een handel. Het overige tug. kostten dan ook al- t 650. Gelde koeien tot 450. Voor gelde inig melk bestond een belangstelling, n ook zeer in trek, tengevolge goed, n.l. ste kalfvaarzen 250 apenhandel was uit- doch vrijwel prijs- laag werden slechts »rkocht. 9 stuks voor naast enkele grotere ik. en zware schram- Der stuk. nmarkt vonden vrij- cties plaats, er heel weinig. En- ien gingen voor 9 >ude kippen voor Konijnen 616. [ZEN, 6 Nov. ooi 10.—11.80; 30.800 9.—13.30; 10.700 kg 60; 1.800 kg groene kg andijvie 14.40 6 Nov. 24000 rode 0000 gele kool 4.40 ne kool 16.20—20.90; Dl 8—13.80; 15000 an- 10000 peen II 7.30— 1500 stuks bloem- 6 Nov. 1947. 2000 3 I 10.10; 42400 kg -12.50; 20300 kg rode 22750 kg geie kool kg groene kool 11 Chinese kool 13.60 g uien: grote maat wone maat 18.10 bieten: I 7.409.20, 400 kg wortelen 5.40 witlof: 1 65—79.—, II 5 Nov. Aardappelen, ve 12; tomaten A 80 Witlof 60—90 per cool 468 per 100 st.; 6; savoye kool 49; -74; boerekool 612; per 100 kg.; sla .316 per 100 krop; bieten stuks; wortelen 510 en 2022, drielingen rei 718; Druiven, 60—110, Alicant 80 g. Appels: Brabantse J; zoete Bellefleur 12 Seedling 522; Cod- 518; Cox Oranje Groninger Kroon 12 ppel 1549; Present 534; Reinette, goud kg. Peren: Beurrê ucas 7—35; Beurre 48; Beurré Supertin se de Paris 826; Cornice 4664; Fond. (Legip.) 20—47; St. 8—24; Gieser Wilde- Kamperveen 1022; iau 628; Soldat La- 3; Winterlouwtje 6 830; Zwijndrechtse 6 per 100 kg. _NjEUW NOORDHQLLANDS* DAGBLAD - Vrijdag 7 November 1947 PAC. De Urkers geven het vissen nog niet op, want nog steeds heeft de scheepswerf op Urk druk werk, en heus niet alleen reparatie. Ook nieuwe boten staan op stapel. (Van onze parlementaire redacteur) DE REGERING had bij de Ka mer een wetsontwerp inge diend, waaraan zij een korte levensduur had toegedacht, nl. het besluit Staatstoezicht op het Bosbeheer in te trekken. Ais deze wet niet meer van kracht is, zai een nieuwe regeling voor het ge hele „boom-wezen" in ons land de Kamer worden aangeboden. Het wetsontwerp vond geen bestrij ding, doch een aantal leden, ook de K.V.P., wenste dat de directie van het Staatsbosbeheer als toe zichthoudend lichaam zou worden vervangen door de hoofdafdeling Bosbouw van de Stichting van de Landbouw. De Minister kwam daar niet van in; hij wilde die verandering pas van kracht doen worden in de nieuwe Boswet. Waarom kan het dan nu niet, als het straks wel kan, vroeg de heer v. d. Heuvel. De Kamer liet de minister maar liever de vrije hand. en verwierp met 26 stemmen voor en 37 tegen het amendement, dat de heer v. d. Algemene prijsverlaging? Op vele congressen van even zo vele organisaties is men bij de be handeling van het maatschappelijke na-oorlogse probleem tot de conclu sie gekomen, dat slechts een alge mene loonstop en een prijsverlaging de toestand kan verbeteren en een inflatie voorkomen. Vooral van de prijsverlaging is over het algemeen weinig te mer ken geweest en nu dan ook het zo grote Philips concern grote prijsver laging heeft aangekondigd, die zelfs op sommige artikelen 37% van de prijs bedraagt, nu heeft men er bijna automatisch aan vastgekoppeld dat van overheidswege 'eqn vrijwillige prijsverlaging wordt bewerkstelligd. In hoeverre dit waar is kan moei lijk worden gezegd, daar geen'offi cieel commentaar in d°eze is gele verd. Wel is echter bekend, dat een in terdepartementale commissie, 'waar in regering, vakverenigingen en ex perts zitting hebben, aandacht aan de kwestie schenkt en zelfs met con crete voorstellen voor regerings maatregelen wil komen. Waarop kan nu bezuinigd worden, welke prijzen zijn voor verlaging vatbaar? Het budget van een arbeider kan normaal gesproken in drie delen worden verdeeld. Ten eerste de vas te lasten. Deze bestaan uit de terug kerende kosten van huur. verzeke ringen e.d. Voorlopig zullen deze dezelfde blijven, temeer daar bijv. huur in verhouding tot de levens standaard, reeds zeer laag is gesteld. Voor een ander gedeelte heeft de arbeider de kos ten te dragen van de voeding. De prijzen van de Vlandbouwpro ducten zijn ook heel moeilijk voorlopig te wijzigen, temeer daar we een strenge winter en droge zomer achter de rug heb ben en bijv. de tuinbouwoogst van sommige producten slechts 40% van vorig jaar bedraagt. De volgende oogst dient op zijn minst afgewacht te worden om te weten of de prijzen omlaag kunnen, wat ook gedeeltelijk afhankelijk is van de in te voeren aanvulling. Het laatste gedeelte van het arbei dersloon wordt besteed aan indus trie-producten, zowel huishoudelij ke artikelen, kleding als andere ar tikelen. Het is duidelijk dat enorm veel van deze producten voor prijs verlaging vatbaar zijn, temeer daar prijzen door de schaarste veel ho ger dan normaal kwamen te liggen en langzaam maar zeker de bedrij ven rationeler georganiseerd zijn dan vlak na de oorlog het'geval was en kon zijn. De prijsverlaging van Philips heeft ook bewezen dat het kan. De vraag is echter of een zgn. vrijwillige verlaging ingrijpend ge noeg zal zijn. O.i. dient de overheid met zijn prijsbeheersing door nieu we prijsvaststellingen een zachte drang uit te oefenen op de fabri kanten. Wanneer op deze wijze de prijzen ook werkelijk omlaag gaan, dan zal automatisch de eis npar hogere lo nen bij de arbeiders verdwijnen en kunnen we een dergelijke toestand als de eerste symptomen van een normale evenwichtige maatschappij beschouwen. En daarom is'het toch uiteindelijk te doen. E. UIT EIGEN LAND Heuvel had ingediend. De minister van zijn kant beperkte de levens duur van de wet gaarne tot 1 Jan. 1949. De wet weïd daarop met 51 tegen 13 stemmen aangenomen. De herziening van de Wet op 't V.H.O. en M.O. werd van de agenda afge voerd, waarna de Kamer zich be zig hield met de herziening van de salariëring der rechterlijke macht. Minister Maarseveen heeft in de chaotische toestand op dat gebied een voortreffelijke en logische orde geschapen, die algemeen bijval van de Kamer oogstte. Er was zelfs geen hoofdelijke stemming nodig om de wet er door te krijgen. Wel ontstond er een kleine scher mutseling tussen de heren Donker (P.v.d.A.) en de Minister van Justi tie. De eerste meende, dat de rech terlijke macht nog al te liberaal is ingesteld, welke veroordeling de heer v. Maarseveen met „gelaten heid en indifferentisme" over zich heen liet gaan. Immers, dat oordeel van de heer Donker berust op een misverstand: de rechter moet een zeker ambtelijk overwicht laten gel den, wil hij te allen tijde de leiding in handen houden; gemeenzaamheid is uit de boze. Intussen waren verschillende le den, o.a. mr. Roolvink (KVP) niet geheel gerust over de salariëring van de kantonrechters. Deze rege ling kan de laatst genoemde wel aanvaarden, maar zou de minister in de toekomst wel rekening hou den met wijzigingen die zich zullen voordoen? Ongetwijfeld zal mr. Roolvink voldaan zijn geweest over het pertinente „ja", dat hij op deze vraag ten antwoord kreeg, maar hij moet zich toch minder bevredigd gevoeld hebben door het antwoord op zijn andere vraag: zal ook spoe dig de noodzakelijke herziening van het griffie-persopeel komen? We hebben al zó vaak gehoord, dat de regering zoals nu een verbete ring overweegt en zo vaak ervaren, dat die overweging een schone illu sie blijkt te worden. De spoedige invoering van de rang van hoofdklerk, die de minis ter wèl beloofde, betekende even wel een winstpunt in dit korte vra- genspel. DE NEDERLANDERS kunnen thans tonen, dat zij het pioniers werk van onze dappere mariniers in Indië weten te waar deren, aldus betoogde generaal-majoor Von Freytag Drabbe naar aanleiding van zijn jongste bezoek aan de mariniers-brigade op Oost-Java. „Er heerst een uitstekende stem ming onder de leden van de mari niers-brigade op Oost-Java, maar ze hebben twee grote wensen: ze willen weten, wanneer ze precies nqar huis kunnen en ze willen zekerheid hebben, dat ze na te rugkeer in de burgermaatschappij t weer onmiddellijk aan de slag kunnen". Mijn reis was in de eerste plaats een inspectie-tocht, aldus de gene raal. Vervolgens heb ik uitvoerige besprekingen gevoerd over de de mobilisatie van de Mariniers-briga de. Deze brigade bestaat grotendeels uit oorlogsvrijwilligers, die,in Ame rika hun opleiding hebben gehad en aldaar volledig zijn uitgerust voor de oorlog tegen Japan. Het doel van deze opleiding bracht mede, dat de brigade als een volkomen zelfstan dige eenheid was berekend op de moderne oorlogvoering in vijande lijk land. De uitrusting was dien overeenkomstig, zodat de brigade 'n groot aantal technische specialisten heeft op allerlei gebied. Deze uit rusting heeft tijdens de afgelopen periode, vooral in het begin, groot voordeel gehad. De brigade is in Soerabaja aan gekomen, waar zjj voor de onmid dellijke noodzaak stond om aller lei werkzaamheden, die in norma le tijd aan de verschillende bur gerlijke diensten zijn toever trouwd, aan te pakken. Zij moest zorgen voor waterleiding, tele foon, radio, electriciteitsvoorzie- ning, bruggenbouw, herstel van de wegen, aanleg van vliegvelden, zorg voor de hospitalen, politie diensten, brandweer enz. enz. De brigade heeft in dit opzicht In het verleden voortreffelijk werk verricht. Thans is de situatie echter, zodanig verbeterd, dat deze dien sten successievelijk weer door de burgerlijke diensten dienen te wor den overgenomen, hierdoor is de mogelijkheid ontstaan de brigade aanmerkelijk eenvoudiger te orga niseren en vooral een aantal techni sche krachten wederoiji aan de bur gerlijke maatschappij, die hieraan grote behoefte heeft, af te staan. Behalve dat hierdoor een aanzien lijke bezuiniging bereikt kan wor den, zal ook de effectiviteit van de brigade verhoogc^worden, omdat zij Aanvragen voor werkschoenen Het C.D.K. deelt mede, dat op nader, plaatselijk bekend te maken dagen tussen 9 en 23 November a.s. wederom aanvragen voor werk schoenen voor personen van 16 jaar en ouder kunnen worden ingediend, voorzover zij sedert 1 Januari j.l. geen bon voor werkschoenen (of Engelse werkschoenen) hebben ont vangen. Arbeiders in bedrijven met 10 arbeiders of minder moeten in dividueel een aanvrage indienen. Voor arbeiders in bedrijven met meer dan 10 arbqjders moet het be drijf collectief aanvragen. oordelen of zijn wagen wel geschikt was. Hij maakte zich daarbij geen geringe zorgen, want het was een oude wagen en stoplicht en hand rem hadden betere dagen gekend. De controlerend inspecteur fronste dan opk het hoofd, toen het stop licht weigerde en zijn stemming daalde onder nul toen de handrem niets bleek te doen. Maar de oor verdovende claxon werd voor de candidaat een morele steun. Bij het horen van de sirene begon het be drukte gezicht van de inspecteur te stralen. „Goedgekeurd", schreef hij met een forse pennestreek over de aanvraag. Istanboel was een vol waardig medewerker rijker. AMERIKAANS BEZOEK AAN NEDERLAND Steeg met 700 procent Dat de in de Ver. Staten gevoer de propaganda van Nederlandse zijde, er op gericht om zoveel mo gelijk Amerikanen ertoe te brengen als toerist naar Nederland te ko men, vruchten begint af te "wer pen, moge blijken uit het feit dat in het afgelopen seizoen (1 April1 October) 550 inwoners uit de Ver. Staten alleen al in de grote hotels van Scheveningen verblijf hielden tegen 68 gedu rende de overeenkomstige perio de van JL946, hetgeen -dus neer komt op een stijging van 700 pet. Wanneer er ooit een wereldkam pioenschap in het lawaai werd ge houden, dan zou Istanboel onge twijfeld de titel in de wacht sle pen. Auto-claxons loeien er 's mor gens, 's middags en 's avonds, kort om het is er elk uur van de dag 'n schrikbarend lawaai, dat slechts in intensiviteit toe en afneemt naarmate van het aantal autobe zitters, die gelijktijdig hun „alarm signaal" laten loeien. Enkele jaren geleden werd eens in de Ver. Staten een nationale campagne voor de lawaai-bestrij- ding georganiseerd en in de stad, die deze wedstrijd won, was een korte stoot op de claxon voldoende om je voor de verkeersrechter te brengen, die je dan voor twee dol lars in de portemonnaie liet tasten doch zelfs wanneer de rechtbanken in Turkije bij een gelijke maatstaf enkele centen zouden laten betalen voor elke hoornstoot, werd dagelijks een bedrag voor de schatkist binnen gesleept van cijfers, die slechts door een astronoom' kunnen begrepen worden. Het kan dan ook gofn won der heten, dat in Istanboel de waar de van een auto beoordeeld wordt naar de verdienstelijkheid van zijn geluidsinstallatie. Engeland en Ame rika zijn concurrenten op de aüto- mobielmarkt, doch de Britten zijn er kansloos, hun auto's toeteren slechts en die van de Yankees kun nen loeien. Een aftandse kar met een luide claxon laat je tot de ge goede stand behoren en een uitste kende slee met een beschaafde sig- naalfabriek vindt een Turk geschikt voor oude dames; ze noemen het 'n onding en je haalt met zo'n wagen je standing naar beneden.» Is het dan ook wonder, dat een vreemdeling zich bij zijn eerste be zoek aan deze stad in een gekken huis waant? Het ergste is wel. dat hij zelf moet mee claxonneren, wan neer hij tenminste geen gevaar wil lopen een aanrijding te veroorzaken. In een zwijgende wagen lijdt men in Istanboel aan een minderwaar digheidscomplex, meetoeterend in de helse symphonie gaat het onver gelijkelijk beter. Dat ondervond ook de correspondent van een buiten lands persbureau. Hij mrest voor de Turkse verkeersinspectiematen be- recht kwam waar hij f150 boete had gekre gen en waar hij uitstel van betaling had ge vraagd daar hij maar f30 per week voor zijn groot gezin verdiende. Hij heeft zijn boete be taald. KLEIN BEGONNEN Japan heeft twee walvisexpedities naar de Zuidzee gezonden. Als de Jappen weer maar niet in troebel water gaan vissen. VLIEGENDE AUTO'S In New York is een „vliegende auto" in cir culatie gebracht. Dit exemplaar vliegt, daalt op een vliegveld, trekt de vleugels in en rijdt weg. Nu nog varen en we kunnen de wereld' rond. METAMORPHOSE Een Franse water fontein in Nerac is plot seling petroleum gaan spuiten. De Amster damse studenten kijken nu vol verwachting naar het Vondelpark in afwachting van oude klare fonteins. JUIST OP TIJD Een zekere Mac Do nald in Glasgow had in een loterij f260.000 ge wonnen. De agenten van de loterij zochten hem drie dagen en von den hem eindelijk toen hij uit, een kantonge- BIJVERDIENSTE Een klerk bij een En gels kantongerecht stak al de betaalde boete in eigen zak, in plaats van deze op een bank te storten. Hijzelf krijgt nu geen boete maar moet zitten. SPULBAAS PROGRAMMA ZATERDAG 8 NOVEMBER HILVERSUM II (415 M). KRO 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym; 7.30 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 9.00 Ochtendconeert; 10.00 Voor de kleu ters; 11.00 Radio-ziekenbezoek; 11.45 Bioscooporgelspel; 12.00 Angelus; 12.33 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Boekbespreking; 13.20 Cantus Popu lorum; 14.00 De toneelkijker; 14.20 Engelse les; 15.00 Voor de jeugd; 15.15 Concert der jongeren; 15.45 KRO-Kiosk; 16.30 „Schoonheid van het Gregoriaans"; 18.30 Zesde avon tuur van Lord Jumpatit; 19.00Nieuws en Kath. nieuws 19.45 Banden die Binden; 20.12 De Gewone Man; 20.30 Lichtbaken Henri de Greeve; 21.40 Een koets vol verhalen; 22.45 Avond-' gebed; 23.0,0 Nieuws; 23.15 gram. HILVERSUM I (301 M.): VARA 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym; 8.00 Nieuws; 10.20 Rgdio-feuilleton; 11.00 Uitzending voor arbeiders in conti nubedrijven; 12.01 Metropole-orkest; 13.00 Ned. Strijdkrachten; 14.15 t „Harmonie-orkesten opgelet!"; 16.00 Lezing; 16.15 Kleinkunstprogramma; 17.15 Volksconcert: 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 20.00 Nieuws; 20.05 Vara-Varia; 20.15 Voor de rijpere jeugd; 22.00 Don Quichotte hoorspel; 22.35 De Ramblers; 23.00 Nieuws; 23.15 Hobby-hoek voor de puzzlelaars; 23.30 Nachtsirene; 23.50 Gram. momenteel slechts een politionele taak te vervullen heeft en geen eigenlijke oorlogstaak. Hiermede is niet gezegd, dat alle technisch per soneel en alje technische uitrusting zal worden verwijderd. De brigade blijft ook technisch volkomen voor haar huidige taak berekend. De demobilisatie, welke reeds be gonnen was, maar waarin wegens de politionele actie stagnatie was ge komen, zal thans weer worden voortgezet en men verwacht in be gin Januari de twee eerste transpor ten in Nederland. Op 1 Mei van het volgend jaar hoopt men dan de hui dige achterstand weer te hebben in gehaald". Over zijn indrukken van de toe stand op Oost-Java vertelde de ge neraal nog, dat hij persoonlijk had kunnen constateren, dat de situatie in de gehele Oosthoek van Java rus tig en ordelijk is. Incidenten komen slechts bij uitzondering en dan nog als alleenstaande gevallen voor. En overal is de bevolking opgelucht en weer ijverig aan het dagelijkse werk. Nederlandse volk moest naar Polen Kortgeleden is door dr. F. Ker sten, eertijds masseur van Himm- ler, medegedeeld1, dat begin 1941 door Hitier en Himmler een uit voerig plan zou zijn opgesteld om vrijwel het gehele Nederlandse Volk naar Polen te deporteren. Dr. Ker sten beweerde dit plan vertrouwe lijk ter inzage te hebben gekregen van dr. R. Brandt, Himmlers se cretaris. Deze dr. Brandt werd on langs door het Amerikaanse mili taire gerechtshof te Neurenberg ter dood veroordeeld. In de gevan genis te Landsberg dezelfde waarin Hitier voor de machts overname heeft gezeten is dr. Brandt nu aan een verhoor onder worpen door drs, KL W. Swart, wetenschappelijk medewerker van het Rijksinstituut voor oorlogsdo cumentatie. Naar drs. Swart me dedeelt, heeft dr. Brandt de ver klaringen van dr. Kersten tegen over hem bevestigd. Tevens had deze secretaris van Himmler in Maart 1941 een gesprek afgeluis terd, waarin Himmler als zijn mening weergaf, dat de overge plaatst Nederlanders voor zover nog in leven, stellig door de Polen als indringers zouden worden be schouwd en daarom automatisch bij de Duitsers steun zouden zoe ken. De opsporingen naar een copie van bedoeld, uiteraard als zeer ge heim gekenmerkt plan, worden door het R. V. O. voortgezet. Posities Nederlandse passagiersschepen „Aldabi", Rotterdam—Rio de Ja neiro, pass. 5 Nov. Lissabon. „Cottica" 6 Nov. van Paramaribo te Amsterdam. „Duivendijk", 4 Nov, van San Francisco naar Los Angelos. „Edam", Norfolk via Antwerpen naar Rotterdam, 6 Nov. ten anker bij'Goodwins. „Jaarstroom", 4 Nov. van Dakar naar Havre. Kota Agoeng", RotterdamJava, pass. 5 Nov. 7 uur Ouessant. „Kota Barie", BataviaRotterdam pass. 6 Nov. 4 u. Dover en arriveer de gisteren te Hoek van Holland. „Maaskerk", DualaAmsterdam, 8 Nov. te Le Havre verwacht. „Nieuw Amsterdam" 6 Nov. 5.30 G.M.T. van «Rotterdam' te New York. „Nieuw Holland", Amsterdam Java, 5 Nov. van Algiers. „Oranje", BataviaAmsterdam, 4 Nov. van Singapore. „Oranjefontein", AmsterdamZd. Afrika, 6 Nov. te Antwerpen. „Ruys", 4 Nov. van Beira naar Durban. „Sloterdijk", Java Rotterdam" pass. 5 Nov. 14 uur Malta, wordt 11 Nov. v.m. te Southampton ver wacht. „Stuyvesant", 5 Nov. van Vancou ver te Paramaribo. „Tabinta", AmsterdamJava, 5 Nov. van Aden. „Volendam", 5 Novc. om 17.30 van Rotterdam via Suezkanaal naar Batavia. Engeland en het" Olympisch tournooi Groot-Brittannië stelt alle po gingen in het werk om een zo sterk mogelijk elftal op de been te brengen voor het Olympisch voetbaltournooi dat op 31 Juli '48 aanvangt en waarvoor 23 inschrij vingen zijn ontvangen. De vroegere Schotse internatio nal Matt Busby, die manager is van Manchester United, zal met toestemming van deze club het Britse team trainen, en wel te Twyford bij Reading. Er zal in tensief geoefend worden geduren de een periode welke onmiddellijk aan de spelen vobraf gaat. Aange zien de Schotse bond niet deel neemt aan de amateur-kampioen schappen is het Olympisch Comité van plan een proefwedstrijd te ar rangeren tussen Queens Park, het beroemde amateur-elftal uit Glas gow, en een vertegenwoordigende ploeg van de voornaamste Engelse amateur-bonden, teneinde na te gaan welke Schotse spelers voor opneming in de Olympische ploeg in aanmerking komen. Mackenzie King naar Bergen op Zoom De President van Canada, de 73-jarige William Lyon Mackenzie King, zal volgende week een drie daagse trip aan ons land brengen. Zjjn eerste officieel bezoek geldt het Canadese kerkhof in Bergen op Zoom. Woensdag 12 November, des mid dags te 3 uur zal h.ij, komende van uit Mechelen, aan de grens te Putte arriveren. Aan de voet van'het monument op het Canadese Kerkhof zal Mackenzie King een krans neerleggen ter her denking van de gevallen Canadezen. 4 Amersfoorters hadden een grote handel in echte en valse textielpunten. 6000 echte en 11000 Valse. Zij beweerden echter dat ze echt niet wisten dat de valse vals waren. Volgens de politierechter was het ook vals om in echte tex tielpunten te handelen, en daarom kregen ze een flinke boete; een ervan flO.000, hetgeen hij echt vals vond van de rechter. :J: De tuchtrechter in Dordrecht heeft ook flinke boeten uitgereikt. Zo bijv. f2500 voor iemand die met autoverkoop een overwinst had gemaakt van f70.000. Aan een ander een boete van f4000 voor het maken van een overwinst van f19.000 met zijn handel in klerenverf. Bij Kon. Besluit van 5 November '47 is Mère Alacoque (in de wereld: Mej. Th. W. V. d. Linden) Moeder Over ste van het Charitas Hos pitaal te Palembang, be noemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. En Vrijdag komt de be manning van de Ameri kaanse destroyer-tender „Hamql" in Amsterdam op vacantie. Assen adop teert het 4e reg. infanterie, dat op het ogenblik in zak en as schijnt te zitten. Ze zullen straks wel voor een ster ging op vacantie. Toen ze naar het station ging werd ze aangesproken door haar vroegere Ver loofde. Ze wilde echter niets van hem weten. Toen werd meneer kwaad en schoot 3 x op haar. Ze werd echter slechts licht gewond. Maar hij werd zwaar gestraft. 6 jaar. of ander feest' in Assen gaan zitten. s|s Een lood gieter in Leeuwarden zit ook al in zak en as. met zijn twee mnd. hechtenis en f200 boete. Deze straf kreeg hfj omdat hij door onvoorzichtigheid en roe keloos optreden de schuld was van de brand welke de prachtige Ned. Herv, Kerk te Minnertsga in de as legde. Een verpleeg- Een paar man stapten on langs een sigarenwinkel binnen, en een van hen vroeg de eigenaar een si gaar. Toen deze zich bukte, pakten ze hem beet, maar hij maakte zoveel lawaai, dat ze het beter vonden om zomaar, zonder buit, te vertrekken. Nu zijn ze de sigaar, want ze^krijgen allemaal 2 jaar. :j: Inbre kers, die op 15 Oct. de eigenares van het huis, waar ze inbraken, mishan deld hadden het ge beurde in Baarn heb ben nu eindelijk bekend. Zijn vrouw m'ishandeld, zijn 3 jarig stiefdochtertje mishandeld, en 3 vrouwen opgelicht voor resp. f2260. f200 en f50, waren de din gen waarvoor C. Romeyri te Rotterdam terecht stond. Toen de Officier ge legenheid kreeg om te praten, klonk het: 4 jaar gevangenisstraf met af trek, en ter beschikking stelling van R. aan de Re gering. 16 Dec. a.s. wordt er te Amsterdam een Dingaansdag gevierd, met een godsdienstige plechtigheid. Dingaan was in de 19e eeuw een Koning van de Kaffers in Zuid- Afrika. Door de Rege ring is f40000 beschikbaar gesteld voor de restaura tie van de St. Stevenskerk te Nijmegen. Hardop gedacht In Canada is de distri butie opgeheven. Jobusina, die juist weer in het bonnen uitzoeken verdiept is, betuigt Jobus haar spijt hem getrouwd te hebben en niet als oor logsbruidje naar Canada te zijn gegaan, waarop Jobus wijs antwoordt dat hij blij is dat de bonnen dan toch nog ergens goed voor zijn. Chauffeur Amsterdamse Bank krijgt 2 jaar De Amsterdamse Arrondisse?' mentsrechtbank wees Donderdag vonnis in de zaak tegen de cjiaul- feur van de Amsterdamse Bank A. A. M„ die op 19 Dec. 1946 onder meer een aangetekend pakket, be vattende 80.000, met bestemming Axel per auto van het kantoor He rengracht naar het Centraal Station vervoerde. Deze chauffeur werd ge vangen genomen toen bij aankomst te Axel was gebleken, dat het pak ket slechts waardeloos papier bevat te. M. werd veroordeeld tot twee jaar. Het O. M. had 2 jaar en 6 maanden geëist, daarbij afgaande op de verklaringen van een tweetal ge- tuigen-deskundigen, die tot de 'slot-* som waren gekomen, dat het adres op het verzonden pakket door de verdachte moet zijn geschreven. M. bleef onafgebroken ontkennen. De directie van de A. B. heeft even on afgebroken geloof gehecht aan haar chauffeur. Zij heeft zijn salaris en gratificaties steeds aan zijn gezin uitbetaald. ROTTERDAM- REST VAN NEDERLAND Elftal Rest van, Nederland samengesteld Voor de wedstrijd om de Gouden Onafhankelijkheidsbeker, welke ont moeting te Rotterdam op 15 Novem ber in het Feijenoord-Stadion zal plaats hebben, is het elftal van de Rest van Nederland als volgt samen gesteld: Doel: Kraak (Stormv.); achter: Van der Linde (Ajax). Schijvenaar (EDO); midden: v. Stoffelen (Ajax), Mohring (Enschede), Hazeveld (GV AV); voor: Lenstra (Heerenveen) Rijvers (NAC), van der Beek (GV AV), van Dijk (Ajax) en De Har der (VUC7W Reserves: De Munck (Sitt. Boys), Laschuit (EDO), Ploegh (Heeren veen), Schaap ('t Gooi) en Drager (Ajax). De C.M.C. in 1946-1947 Te 's-Gravenhage werd de jaar vergadering van de Coöp. Melkaf- zet-Centrale (C.M.C.) gehouden. Deze grote coöperatie van melkvee houders voorziet in normale tijden voor de helft en thans voor een vierde in de Nederlandse behoefte aan consumptiemelk. De jaarstuk ken 1946-1947 werden met algemene stemmen goedgekeurd en vastge steld. Het ledental steeg van 10.827 tot 11.350. Van de leden werd ont vangen 337.277.600 kilogram melk met gemiddeld 3.34 pet. vet. Twee derde van de melk was van eerste kwaliteit. De verkopen beliepen in totaal f 59.324,974.99. Afgezien van bedrljfspremies .tuberculosebestrij- dingspremies e.d. werd aan de leden f 54.940.049.65 aan melkgeld uitge keerd. hetgeen gemiddeld 16.29 cent per kilogram is. Bovendien kon aan de leden nog worden tegoedgeschre ven een bedrag van f 1.153.741..04 en wel op basis van f 21.per f 1000 melkgeld, hetgeen overeenkomt met gemiddeld 0.34 cent per kilogram melk. In totaal kwam dus aan de .leden-melkveehouders 16.63 cent per kilo melk af boerderij ten goede. Rekening houdend met de prijs politiek van de overheid en met de vele belemmeringen, die nog bij de melkafzet ondervonden werden, kunnen de resultaten van de C.M.C. als zeer gunstig beschouwd worden. Partijgenoten van Mikolajczyk gevat Radio Moskou heeft een bericht uit Warschau, volgens hetwelk twee partijgenoten van Mikolajczyk, de een poging om de Tsjecho-Slo- Poolse oppositieleider, gevat zijn bij waakse grens te overschrijden. Het waren Winventy Bryja, voormalig penningmeester van de Poolse Boe- renparty, en Maria Hulewicz, de privé-secretaresse van Mikolajczyk. Zij zouden een bedrag van ruim een millioen zloty bij zich gehad hebben, in vreemde valuta. Naar radio Warschau meldt, heeft de Centrale Commissie van de Pool se Boerenpartij Mikolajczyk en zijn met hem gevluchte medewerkers als partijleden geroyeerd. Radio Praag voegde aan dit be richt toe, dat de commissie, tegen 30 November, een partijcongres bij een geroepen heeft om het besluit te nemen de oppositie te verlaten en aan de regering deel te nemen. 12 jaar voor ex-burge meester van Enkhuizen De voormalige burgemeester van Enkhuizen, de 48J}arige Mattheus Broere, tegen wie de advocaat-fis caal bij.het Biiz. Gerechtshof te Am sterdam mr. H. G. Th. Keune op 23 October j.l. een gevangenisstraf van 20 jaar met aftrek van voorarrest eiste, is Donderdag veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit alle rechten voor het leven. ONZE MILITAIRE MISSIE IN DUITSLAND Het rapport is gereed Het rapport der commissie de Visser, welke in opdracht van de regering een onderzoek heeft inge steld met betrekking tot de klach ten inzake de Nederlandse militaire missie in Duitsland, wordt een dezer dagen aan de voorzitter der Tweede Kamer aangeboden ter bespreking in de commissie voor buitenlandse aangelegenheden dier kamer. Australische Zuidpoal-expeditie Het eerste schip van Australie's Zuidpool-expeditie zal 14 November Melbourne verlaten om een weten schappelijke basis te vestigen op 1700 kilometer ten Zuidoosten van Kaap de Goede Hoop en 500 kilo meter ten Noorden van de poolcir kel. Deze expeditie maakt deel uit van het plan van het gemenebest, het Australisch gedeelte van het Zuidpoolgebied te onderzoeken en de Australische- en Engelse belan gen hier veilig te stellen. CINT WILLIBRORD is onze nationale Heilige, de Pa troon van ons vaderland. Het geloof, dat hij heeft gebracht, moeten wij als het kostbaarste erfdeel van onze vaderen hand haven en bewaren. En dat niet alleen, maar het ook doorgeven aan de na ons komende geslach ten, aan onze kinderen. Groot is de verwarring op godsdienstig- zedelijk gebied. We zien het rondom ons. Wie zijn geloof ver liest, is elke grondslag kwijt. De taak der Christenen op dit uur is ernstig. Wij zijn allen, een ieder in zijn eigen kring, ver antwoordelijk voor wat ons ge geven is. Of de toekomst meer en meer doordrongen zal wor den van de beginselen en prak tijk van het Christendom, hangt ook van ons, van u persoonlijk af. Er zullen binnenkort tijdens twee week-ends bijeenkomsten gehouden worden in het retrai te-huis in Bergen, waar ruim schoots gelegenheid tot gedach- tenwisseling omtrent dit punt zal bestaan. Is dat niet iets voor U? MARCUS Onder auspiciën van de Stichting Beeldende Kunst Binnen Ieders Bereik zul len van 8 November af in het Stedelijk Museum te Amsterdam, in het Gepieente Museum te Den Haag en in het Mu seum Boymans te Rot terdam tentoonstellingen worden geopend.van de Schildersprenten. Daarna zullen in minstens 20 plaatsen van het land in elke provincie even eens de 38 schilders- prenten geëxposeerd wor den. Hier een schilders- prent van de bekende kunstenaar Ch. Eijck. FEUILLETON door PETE FALCON 53. Het bleek, dat dit voorstel zowel bij miss Strebing als bij mr. Wil kers in zeer goede aarde viel. Fred leidde hieruit af, dat het door Burns geopperde plan geen obstakel vorm de voor de valstrik, die de tegen partij zonder twijfel bezig was te spannen. Erg rustig voelde hij zich niet. „Willen we dan» direct maar vertrekken?"' stelde miss Strebing voor. Het kwam Fred voor, dat ze de zaal doorliepen als een groep ge vangenen, want de rij werd geopend door miss Strebing en gesloten door mr. Wilkers. Burns liep voor hem. Deze keerde zich half naar hem toe en zei lachende op zachte toon: „Zorg er voor, dat je onmiddellijk je revolver klaar hebt tijdens de rit zal ik proberen een kans waar te nemen. Het is de enige mogelijk heid." Fred lachte terug en zei: „Gewel dig zeg ik stel me werkelijk veel voor van dat bezoek aan zo'n Am sterdams warenhuisVoor alle ze kerheid keerde hij zich om, tot Wil kers en vroeg: „Komt het na-oorlog se zakenleven al weer op gang?" De heer Wilkers verklaarde dat het langzaam ging. maar dat de te kenen wezen op een steeds verder voortschrijdend herstel. Hij zelf had tenminste in zijn zaken geen klagen Inmiddels was de auto van Wil kers bereikt. Het bleek een moderne gestroomlijnde Amerikaanse auto te zijn, die ruimschoots plaats bood aan allen. Fred kon niet ontdekken of er in de wijze waarop Wilkers de plaat sen verdeelde, voorbedachte rade school. Hij inviteerde miss Strebing alias gravin Stapetskv, naast hem te komen zitten, terwijl Mary. Burns en hem de ruime achterbank werd toegewezen. Met het meisje tussen hen in be gon de onzekere tocht. Miss Stre bing keerde zich nog even om, lach te vriendelijk en informeerde of ze goed zaten. Burns' antwoordde, dat hij zich in zijn vertrouwd New York waande. Fred voelde, dat Mary lichtelijk beefde cn onwillekeurig tegen hem aanleunde. Dit gaf hem een onge wone sensatie, doch tegelijkertijd bleef hij er zich van bewust, dat hij nauwkeurig moest letten op Burns. Hij keek hem even aan; de inspec teur knikte geruststellend. De auto schoot een drukke straat in en op de vraag van de inspecteur antwoordde Wilkers, dat zij door de Leidse straat reden. Eensklaps zwenkte de wagen rechts af cn reed een gracht op. Mary ging eensklaps rechtop zitten en zei: „Hé, dat lijkt de gracht wel, waar we vanmorgen ook hebben gelopen, miss Stre bing." De opmerking, gepaard gaande met het feit, dat het op dit gedeelte vrij rustig was, bleek voor Burns aanleiding te zijn om op te treden. Hij raakte de arm van Fred even aan en zei: „Attentie". Op het zelf de ogenblik had hij een revolver in zijn hand en scherp klonk zijn toon, toen hij sprak: „Twee revolvers zijn op u gericht mr. Wilkers en miss Strebing. U rijdt rustig door, totdat u de eerstvolgende drukke ver keersweg hebt bereikt die slaat u in en stopt bij de eerste de beste politie-agent. Elke afwijking van dit bevel zal een raak schot tenge volge hebben." Inmiddels had ook Fred zijn wa pen gericht. In plaats van gevolg te geven aan het bevel van de inspec teur verhoogde Wilkers de snelheid. Bijna spottend klonk zijn antwoord. „Man, doe niet zo dwaas. Als je de revolvers niet onmiddellijk laat zakken", vervolgde hij met een blik in de voorspiegel, „dan loopt de auto binnen enkele seconden te pletter tegen een boom of ik rijd hem zonder meer het water in. Als wij er aan gaan, dan betekent dit hetzelfde lot voor jullie." De situatie was in 'enkele secon den uiterst critiek geworden. De wagen vloog met een voor de stad angstwekkende snelheid van min stens zeventig kilometer vooruit. Fred's hersenen werkten op topsnel heid. Wat zouden ze nu kunnen doen. Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3