Doorwerken" exposeert EEN r GEORGES BERNANOS FILMS VAN DE WEEK NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 8 November 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Schold Publico Reeds meer dan 200 leden CONTACT-AVOND Indisch Instructie Bataljon UIT OUDE TIJDEN Een geslaagde Ouderavond Onze agenda v.„ J CONCERT H.O.V. Dirigent: Marinus Adam Belangrijk werk in eigen atelier K.A.B.-hoekje Een der grootste katholieke romanschrijvers Nutsspaarbank te Alkmaar NAAR HET OER-KATH. GEZIN A.F.C.-nieuws UIT BEEMSTER EN OMSTREKEN K.F.C. FILMKEURING Politieke school Marktberichten Communistische regering in Slowakije Eet Korte j PAG. 2 Het is voor het Bestuur van de R.K. Volksuniversiteit een grote voldoening, dat er allerwegen zo veel belangstelling bestaat voor on ze Schola Publica. Donderdag 1.1. was hel tweede hond/- Jtal reeds bereikt en de aan meldden blijven binnenstromen in de brievenbus van de secretaris in de Roemer Visscherstraat. In vele plaatsen uit Alkmaar's omgeving heeft de oproep van het Bestuur weerklank gevonden, want abonné's en donateurs" werden genoteerd uit Alkmaar, Heiloo, Oudkarspel, Lim- men, Akersloot, Tuitjenhorn, Eg- mond a.d. Hoef, Bergen, Warmen- huizen, St Pancras, Schermer, Sto.m- petoren. Egmond-Bjnnen, Obdam, Castricum, Schoorldam, Noord- Scharwoude, ja zelfs uit Zaandam! En toch zijn er nog personen, die ook tot onze Schola Publica moeten behoren en die we tot nu toe nog missen. Dat zij even hun kaart invullen, want de dag nadert snel, dat de poorten van onze Volksuniversiteit open gaan, geopend door de grote Portier, prof. dr Anton v. Duin kerken. Op de hem eigen, zijn toehoorders begeesterende wijze, zal hij luister- ijk; onze school inwijden. Het zou een ieder spijten zijn rede over „De strijd om de Katholieke cultuur in Nederland" 'niet gehoord ie hebben. Nog is het niet te laat! Meldt u nog heden aan en voegt u bij de scholieren van onze Schola Publica. Komende week zullen de dona teurs- en abonnemenstkaarten bij U aan huis worden bezorgd en tegelijkertijd zal dan het school geld worden geïncasseerd. Katholiek Alkmaar moet tonen, dat het nut van onze instelling op de juiste waarde wordt geschat. Wie geen circulaire met antwoord kaart hebben ontvangen, sturen even een briefkaartje of stoppen een briefje in de brievenbus van de secretaris. Hoofd en hart kunt u verrijken in dit winterseizoen door het bij wonen van deze serie hoogstaande culturele avonden. J. DOMINICUS, Secretaris Schola Publica, Roemer Visscherstraat la, Alkmaar. MR. C. SMAL BEDANKT ALS LID VAN DE WONINGCOMMISSIE Naar wij vernemen heeft mr. C. Smal zijn ontslag ingediend als lid van de woningcommissie. Hij kon zich niet verenigen met het 'stand punt van de commissie, die opzij ging voor de bezwaren van een huiseigenaar, van wie een woning was toegewezen aan een politieke delinquent. Mr. Smal zal in de com missie worden opgevolgd door mr. H. Lesterhuis, die destijds in de raad als plaatsvervanger werd be noemd. Vrijdagavond organiseerde het Indisch Instructie-Bataljon, dat sinds drie maanden in onze stad is ge legerd voordien lag het in Kijk duin haar eerste contactavond, welke deels in de aula van het Gymnasium, deels in de zalen van de'Cadiclub werd gehouden. De bijzondere attractie van deze avond, zowel voor de burgers als oor de militairen, was het optreden van Henriëtte Davids, die op de haar eigen wijze de vele aanwezigen in een onbezorgde, vrolijke stem ming wist- te brengen. Met Sylvian Poons, Bert van Dongen, mej. A. Bouber en de pianist Herman Woud stra bracht zij een populair pro gramma van schetsen en levens liedjes, die af en toe wat aan de gekruide kant bleken. Henriëtte Davids is als steeds de oude. Vooral in haar sappig Amsterdams wist zij menigeen een hartelijke lach te ontlokken. Met dat al konden wij meer waardering opbrengen voor Poons. die af en toe even boven het o.i. wel wat al te populaire pro gramma wist uit te komen. Zoals kapitein Erkelens in zijn openingswoord zeide, ligt het in de' bedoeling deze eerste contactavond, waarvan het doel was naast „de jongens" een prettige avond te be zorgen, de burgerij van Alkmaar bekend te maken met het Bataljon, door meerdere te laten volgen. Ver scheidene artisten hebben reeds ge heel kpsteloos hun medewerking toegezegd. Ook de gemeente ver leende tot de totstandkoming van deze qvond haar medewerking. Onder de aanwezigen zagen wij commissaris Rijpma en wethouder v. Slingerland. Zoals in dergelijke revue-programma's gebruikelijk, kreeg de ambtenarij, de slechte wel te verstaan, een veeg uit de pan en Henriëfte Davids werkte met „grof ges.chut". Uitstekend was Poons' „Bode van de regeringsvoor lichtingsdienst", dat veel bijval oogstte. Een geslaagde avond, die „de jongens'" en de burgerij zeker voldaan heeft. In de Cadi-club bleef men nog tot laat bijeen. „The Brodway-stars" en „The Rjiythme Stars" vrolijkten hier de zaak op. HINDERWET ALKMAAR. Bij besluit van 6 November 1947 is aan N. Timmer- man's Graan- en Meelhandel en Maalderij, alhier vergunning ver leend tot het uitbreiden van de kunstmestmengerij, door het bij plaatsen' van een elecromötor van 7%: P.K. in het perceel Schermer- weg nr.' 36, alhier. Werkverschaffing. 0 NOVEMBER: Het was in 1853 dat de Raad besloot om werk beschik baar te stellen voor hen, die door ontslag uit gemeentedienst brode loos waren geworden. Dit ontslag aan 20 werklieden op 31 December was gevolg van een besluit om ver schillende werken in het vervolg aan te besteden. Het voor de werk lozen bestemde werk betrof o.a. 't exercitieveld in de Hout. Een voorstel van de Vereniging voor fabrieksnijverheid om een fonds te stichten vogr oude en ge brekkige (Werklieden kon niet wor den aanvaard, omdat de contribu tie hiervoor te hoog moest zijn, om op S5.60rjarige leeftijd een in komen van minstens f 2.per woqk te bekomen. Het invoeren van gedragen bekwaamheidsboek jes vond geen bijval. ALKMAAR. Het was een goede gedachte'van het Hoofd en perso neel der Sint Willebrordusschool te Alkmaar om de derde ouderavond dit jaar te houden op het feest van St. Willebrord, de patroon van deze school. Bij de opening heette de heer Dijkstra, het Hoofd der School, de vele ouders, die aanwezig waren, van harte welkom. Hij hoopte, dat ze zich niet alleen verheugen'zou den over het werk en spel van hun kinderen, doch ook, dat deze avond vruchtbaar zou werken, voor de verdere gezamenlijke opvoeding van hun kinderen. Want'slechts als ouders en onder wijzers volledig samenwerken, kun nen we komen tot een gezond en vernieuwd geslacht, dat eens de vreugde en de vwacht zal zijn van de gezinnen, die zich scharen in de gelederen van hen, die vechten voor een reddend Christendom. Na de opening gaven eerst de zangertjes hun prestaties ten beste De canons, die we te horen kregen, gaven blijk van veel kunde.... en van veel studie en repetitie, iets, dqj toevertrouwd is aan de onder wijzers. Vooral het spel, dat „Jan Hinnerik" en „Daar kwam een boer van Zwitserland" begeleidde, vond levendige bijval van de zijde van de o.uders. De declamatie en niet te vergeten het toneelstukje „Een rover ont maskerd", werden op werkelijk aar dige wijze ten beste gegeven. Er zit wat in die jongens, dat mogen we hier gerust zeggen. Hoe voeden we op? Na de pauze sprak de heer C. J. Hof over de penibele kwesties in dc- opvoeding, die vooral tegenwoor dig zo zwaar is, nu de jeugdcrimi naliteit hand over hand toeneemt. Een straf|e, niet te straffe tucht, 'n gezellige, huiselijke sfeer en een oudertal, dat in liefde opvoedt, zie daar de benodigdheden voor het slagen van deze taak. Vooral liefde dus en ouders, die zelf begrip heb ben voor de kinderen, want het zijn mensen in het klein, die uitermate schrander zijn soms en levend zijn, en dus naast inspanning, studie ver eisen en toewijding en gebed en liefde. De toespraak van deze ouder tot ouders was dan ook pakkend en mooi. Nadat de heer Dijkstra nog ge wezen had op de medewerking van de ouders, die absoluut nodig is voor een goede samenwerking, nog gevraagd had, om samen te werken voor de opvoeding en dus samen de fouten van onze tijd, als te veel zakgeld, te laat naar bed en te grote non-activiteit te bestrijden, werd door het personeel van deze school opgevoerd de klucht „Helena van Plavuyzen". Ook dit was af. We vernqpaen, dat deze avond ge slaagd is, niet het minst door de goede harmonie tussen ouders en personeel, tussen het personeel on derling en door-de royale medewer king aller ouders. HEROPENING DE RIJWIELHAL Gistermiddag is de bekende Rij- wielhal van de heer J.Henstra aan de Laat heropend, na een niet onbe langrijke wijziging te hebben on dergaan. Door een achter de zaak gelegen ruimte op zeer practische wijze te benutten, is daar een goede gelegen heid gevonden voor de werkplaats en het magazijn. Hierdoor is een grote ruimte vrijgekomen voor de winkel zelf, waar thans de grote sortering verlichtingsartikelen, als mede de rijwielen en onderdelen prachtig tot hun recht komen. Met voldoening kan de heer Hen stra op deze geslaagde verbouwing terugzien. DAMMEN HOOFDKLASSE-COMPETITIE ALKMAAR. Dinsdagavond speelde DDD haar laatste competi tie-wedstrijd. Ditmaal ging het te gen Zaandam. Daar de Zaankanters belust waren op 'n revanche voor de geleden nederlaag van vorig jaar, stond de Alkmaarders bij voortgaat 'n warme ontvangst te wachten!' De spanning bleef er dan ook tot de laatste partij in. Ook nu eqhter moesten de Zaandammers in DDD hun meerdere erkennen, al was dit ook zo gerjing mogelijk, n.l. 119. DDD speelde weer een beste wed strijd. De gedetailleerde uitslag is als volgt: Zaandam ID.D.D. I 1 P. v. d. HorstL. Ravenst|)n 11 2 P. BleesII. Ilruider 11 3 J. Eos—N. Oud 0—2 4 H. J. v.d. Holst—M. Hemels 1—1 5 B. VissersJ. Schuit 20 6 P. BeunderL. Verver 11 7 S. BosmanG. Woonijk 20 8 VisserP. J. Smolenaars 1 9 J. van Vcen-r-C. de Bree 0 10. R. BrasserJ. Jorna 02 Totaal 9—11 SECRETARIS BEHEERSINSTITUUT Tot secretaris van het Beheers instituut te Alkmaar is in de plaats van mr. H. Lesterhuis met ingang van 1 Januari a.s. benoemd de heer O. R. E. Brunner te Bergen. -\ CINEMA: „Tien dagen in Pa rijs'" 14 jaar. VICTORIA: „Zanzibar", 14 j. HARMONIE: Gevaarlijk Spel, 18 jaar. A.B.T.: „Het recht neemt zijn loop", 18 jaar. GULDEN VLIES: 8 uur Feest avond Ulo. ATELIER „DOORWERKEN" (Geest hoek Kanisstra^t) Tentoonstelling. led. werk- dag "geopend van 25 uur en Zondag van IJ uur v.m. tot 5 uur n.m. Cmopend tot en met Zondag 16 Nov. APOTHEKEN: Apoth. Schou- ten-Oele, Koorstraat 47. GULDEN VLIES: Zondag 8 u., „Het Gouden Haantje", met Piet Kohier. Het tweede abonpementsconcert bracht ons drie prominente figuren uit de wereldmuziek-literatuur, nl. Beethoven, Joh. Brahms en Tschai- kowsky, Hoezeer we ook de uit voering van deze belangrijke wer ken appreciëren, toch blijven we met de orkestconcerten wel iets te lang verwijlen bij de romantiek, hetzij dit al of niet de z.g. verzwe gen programma-componisten be treft. Een wat moderner of althans anders georiënteerd werk staat zeer zeker op hit onuitgesproken ver langlijstje van vele luisteraars. Dit wat de progr^ammakeuze betreft. Begonnen werd met de Ouverture. Leonore III van Beethoven. I^jri- gent Adam slaagde er in de diepte van inhoud en schoonheid van vorm voor ons uitnemend te realiseren. Hierna volgde het Pianoconcert no. 1 in d kl. terts van Joh. Brahms. Dit grandioos klavierwerk werd door de solist Theo v. d. Pas op meesterlijke wijze gespeeld en zijn interpretatie gaf èn de gevoelssfeer èn de virtuositeit van de Brahms- muziek het volle pond. Dp muzikale orkestbegeleiding maakte over het algemeen een min of meer onzekere indruk. De solist had grqpt succes en werd verscheidene malen terug geroepen. Artistiek was dit wel het hoogtepunt van de avond. Na de pauze de Vierde Sympho nic van Tschaikowsky. Een mon dain andantino, een feestelijke fi nale, schitterende instrumentatie effecten, meesterlijk van structuur, maar ook zéér populair, vormde het brillante slot van de avond. In de klankenwereld van deze Rus was voor ieders gading iets te vin den, dus kon een éclatant succes niet uitblijven. Dirigent Adam liet dan oqk terecht het orkest in de gebrachte hulde delen, want het werd perfect gespeeld. Hoewel de belangstelling zeer bevredigend was, hadden we gaarne een volle zaal gezien, want dit was de* uitvoering alleszins waard. We hopen dat het volgende December- concert een verrassing zal bevatten, b.v. e.en noviteit, van Franse com ponisten, waarvoor een grote be langstelling bestaat. W. Schreurs. De Alkmaarse amateurschilders- vereniging „Doorwerken" heeft in haar atelier. Geest-hoek-Kanis- straat, haar gebruikelijke najaars tentoonstelling ingericht, die van daag, Zaterdag 8 November, ge opend wordt en duurt tot en met Zaterdag 16 Nvember. Wij zagen hier werken van een zestal schilders bijeen, waarvan de meesten de toets der* critiek zeker kunnen doorstaan. Allereerst trok onze aandacht het oeuvre van Joh. Plas, diemet een stemmig stilleven, een stal-interieur, een gezicht op Bergen aan Zee, waarbij vooral de lichtende duinpartij goed tot haar recht komt tegen een achtergrond van water en donkere walken en een warm-gekleurd tafereel van Bethle hem, een ietwat vage compositie overigens, uitstekend voor de dag komt. Het verdient vermelding, dat deze schilder, met zjjn collega's W. Kostgr en H. Heertjes aangenomen is als lid van de' Nederlandse Fede ratie van beroepsschilders, hetgeen een bewijs is dat het werk van deze schildprs ook In grotere kring aan waardering gewonnen heeft. Het zou alleszinsde moeite lo nen om van Plas, mede met het oog op zijn zestigste verjaardag, het volgend jaar een'aparte tentoonstel ling te organiseren. Hij verdient het wel! J. de Wolf kwam uit met een Lim- De laatstgehouden kadervergade ring is bijzonder geslaagd. Van ver schillende zijden heeft men ons om herhaling verzocht. Zoals bekend is. worden op een kadervergadering verwacht alle bestuursleden der K.A.B., vakbonden, onderafdelingen en instellingen. Er worden geen bindende beslui ten genojnen, maar de mogelijkheid wordt geschapen om alle problemen, betrekking hebbende op onze be weging en haar taak, te bespreken. Het werk van het dagelijks bestuur wordt er zeer zeker door verge makkelijkt, omdat reeds een soort opinie-onderzoek onder de bestuur ders heeft plaats gehad. Nu we met het overschrijden van de 1000 leden tot de grote afdelin gen behoren, krijgen we langzamer- hand'te kampen met de problemen, zoals er besproken zijn op de studie dagen op Drakenburg, namelijk de moeilijkheid om persoonlijk contact te leggen tussen bestuur en leden. Omdat onze organisatie een „be weging" is, moet dit contact juist zeer intensief zijn. Het wil ons voorkomen, dat een kadervergadering zeer goede dien sten kan bewijzen als tussenschakel. Wanneer alle groepen goed verte genwoordigd zijn, wordt een zeer breed terrein bestreken. Maar dan mag een volgende maal geen enkele groep ontbreken. Laten we dat af spreken. Voor de vereniging Nederland Frankrijk hield de heer Bellau- nay, rector aan 'dc Amsterdamse Universiteit, een lezing in Pavil joen Kinheim over George Ber- nanos. Bernanos, gebosen in 1888, bracht zijn jeugd door in Frans Vlaande ren, genopt zijn opleiding aan een Jezuieten-'college, en werd verze keringsagent. Niets zou kunnen doen vermoeden, dat hij eens ro manschrijver zou worden. In 1926 schrijft hij, zonder zicht bare aanleiding. Zijn eerste roman „Onder Satans Zon", rangschikte hem al aanstonds onder de grootste katholieke Franse romanschrijvers. Vanaf dat jaar tot 1936 volgden di verse romans elkaar in vrij snel tempo op. 1936 is een belangrijke datum in zijn schrijversloopbaan: hij publiceert het „Dagboek van een dorpspastoor". Vanaf 1938 da teert zijn faam a|s pamflet-schrij ver en polemist; nauw contact met het regime van Franco doet hem plotseling het acute gevaar van de totalitaire regeringen inzien; snel achter elkaar verschijnen van zijn hand korte geschriften waarin hij, die voordien zelf politiek uiterst rechts georiënteerd was, Franco en Hitier en hun systemen fel hekelt. Vanaf 1940, de capitulatie van de Vichy-regering, ageert hij in de on dergrondse pers tegen de Duitse overheersing. In 1944, wanneer de vijand overwonnen is, en iedereen voldaan is over,de afloop van de oorlog, is B. de eerste, die zich niet aan illusies overgeeft en wijst op het gevaar van zelfvoldaanheid. B. is een katholiek romanschrij ver bij uitstek. Hij heeft, zoals spr. het uitdrukt, in zijn romans blijk gegpven van „realisme in het bo vennatuurlijke leven." Voor B. zijn zonde en genade geen dorre formu les of vernuftige uitvindingen van het verstand, maar harde werke- en is bedoeld als een sensationele film. Een stel avonturiers gaat op zoek naar een schedel van een sul tan. Zij worden door de inlanders natuurlijk als vijanden ggpakt en er gebeuren heel rare dingen! Zó gek .zelfs, dat men moet lachen om de goedkope montage van deze film. Als men niet al te nuchter is, zou men de geforceerde spanning waar deren'. Verschillende opnamen ech ter waren heel goed! Harmonie Theater In de film „Gevaarlijk Speikomt wel duidelijk tot uiting, dat Ernst Lubitsch een cyniscn man is en een verbeten spotter, maar tegelijk een uitnemend regisseur. Op welhaast meestelijke wijze drijft hij de spot met Hitier en de Nazi's, zó dat'men de ernstige en harde achtergrond van deze geschiedenis vergeet, De geschiedenis speelt zich af in Warschau, waar een groep to nelisten een anti-nazi-stuk zullen opvoeren, dat echter op het laatste ogenblik wordt verboden. Wanneer de Duitsers Polen zijn binnengeval len, bewijzen de uniformen hun dienst voor de strijd der illegalen. En zo kan het gebeuren, dat de be woners van Warschau Hitler in eigen persoon in hun stad zien rondwandelen! Tot hun grote ver bazing en ontsteltenis. Het-geitel is een uit&tetkende film, die om zijn talrijke verrassende wendingen de aandacht trekt. Vooraf binnen- en buitenlands nieuws, w.o. een uitge breide reportage van de boomplan ting op Walcheren. Alkm. Bioscooptheater „Het recht neemt zijn loop", de film, welke deze week in het ABT draait, is een rolprent, die cfe bezoe kers van het begin tot het einde meesleept in een serie spannende en sensali >».ole avonturen, welke een bende misdadigers beleeft. De Amerikaanse recherche zit hen steeds op de hielen njet gierende overvalwagens en knallende pisto len en de spannendste gevechten zijn er het gevolg van. Op een dra matische wijze komt dan de ont knoping, waarna iedere liefhebber van een goede detectivefilm voldaan naar huis zal gaan. Vooraf o.a. een aardige cowboyfilm. Cinema 'n Handig man, die uitstekend kan schieten'en autojjjden. komt, nadat op hem geschoten is, in een zieken huis terecht. Wordt na ontslag uit het ziekenhuis aangezien voor een chauffeur, die in een spionnage- affalre betrokken is. Hij heeft dat door en speelt zijn spel met de spionnen, wier toeleg hij verijdelt en die hij tenslotte onschadelijk weet te maken. Omdat hij de achte,chauf feur niet is, valt hij aai? het slot in de armen van de charmante Diana, 'n Spannende avonturenfilm, waar in wat al te doorzichtig met studio décor gewerkt wordt. Verder een afwisselend bijprogramma. Victoria Victoria's rolprent van deze week „Zanzibar", verplaatst de bezoeker naar de binnenlanden van Afrika, lijkheden. God is niet het onzicht bare verre wezeh van de deïsten, maar egg handelende, tastbare aan wezigheid. Satan is niet onze ziel die verdorven is, maar een reëel wezen, dat ons in het verderf wil stprten. Het thema van de romans van B. is niet een min of meer ab- stracte schilderirjg van de strijd tussen goed en kwaad: het is een voelbare en bijna hoorbare voor stelling op leven en dood. Wezens van ylees en bloed treden voor ons op in'hun lijden en strijden. Vaak dreigen zij te bezwijken on der de last, maar steeds is er de kiem van het goede, die ten slotte uitgroeit tot de redding. In dit op zicht kan men zeggen, dat de ro mans van B. de incarnatie zijn van het bovennatuurlijk leven. B. is in godsdienstig opzicht vol komen orthodox, en kan, wat dat Ijptreft, volledig worden aanbevo len. De manier echter, waarop B. zijn gegevens uitwerkt, moet ons het lezen van zijn werk tot ont wikkelde volwassenen doen beper- 'ken: zijn felheid wekt soms de in druk, dat hij het met de naasten liefde gn vooral met de gehoor zaamheid aan de kerkelijke over heid niet zo nauw neemt. Wij kunnen de romans van B„ waarvan enkele in een goede Ne derlandse vertaling bestaan, ten zeerste aanbevelen voor een Katho lieke leeszaal. L. COVOTO BRENGT „GUYANA Het comité voor toneelvoorstel lingen brengt op Maandag 10 Nov. a.s. als eerste •abonnementsvoorstel ling het nieuwe stuk „Guyana", op te voeren door het gezelschap van Cees Laseur, de Haagse Comedie. Het is voor de leden een goede ge legenheid kennis te maken met de nieuwe troep van Cees Laseur, die, zoals 'men wellicht 2^1 weten, het nieuwe seizoen begonnen is met een aantal artisten, die tot dusverre nog geen deel uitmaakten van zijn ge zelschap. Waar er hier toneel-artis- ten van naam voor het voetlicht zullen verschijnen, verwacht men, dat er veel belangstelling zal zijn voor deze eerste avond in het Gul den Vlies. Maandoverzicht October 1947 In de loop der mgand October werd op de Spaarbankboekjes inge legd f291.664,— (v. j. 298.115,41) en terugbetaald f283.286,40 (V. J. f309.960,—) alzo meer ingelegd dan terugbetaald f8.377.60. Het aan de inleggers verschuldig de kapitaal, bij de aanvang van het jaar f10.235.063,33, bedraagt thans £10.241.618,32. Het aantal in de loop van Octo ber nieuw uitgegeven boekjes be draagt 319 (v. j. 286) waaronder 139 aan op school sparende kinderen. Ingetrokken werden 101 (v. j. 117) boekjes. Het aantal in omloop zijnde boekjes, bij de aanvang van het jaar 24.455. bedraagt thans 25.262. Onder de in October nieuw uitge geven boekjes zijn begrepen 34 (v.j. 37) voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst dc Spaarbank een eerste inleg van f 1. In October bedroeg het aantal posten van inleg 3370, dat van te rugbetaling 1835, tezamen 5205. De lediging in de loop derDnaand Oc tober van 474 spaarbusjes leverde een bedrag van f6.502,13 aan kleine besj»ringen op. Het aantal in om loop zijnde busjes bij de aanvang van het jaar 3731, bedraagt thans 3075. burgs landschap, waarvan hij de sfeer uitstekend wist te treffen, een portret en een botter waarmede hij bewijst zijn palet goed te kunnen gebruiken. Van Wim Koster zagen wij een' uitstekend meisjesportret, fors op gezet, maar toch teer van toon. Vooral met „Herfst" bewijst deze schilder zijn kleuren goed te kunnen kiezen. „Paarden", „Circusopbouw", dit laatste o.i. wel wat al te fors'en een landschap in de regen, typisch Hollands, completeren zijn inzen ding. Van Joh. Groot viel vooral op „het Witte Huis","een warm aandoend bosgezicht, „Lente", „Paarden", en een goed uit de verf komend meis jesportret. Vgn deze schilder is nog „het Alkmaarder Meer" te zien, dat bij het eind van de tentoonstelling onder begunstigers en-donateurs der vereniging zal worden verloot. Helaas kwam mej. Tulp ditmaal slechts met een enkel stuk voor "de dag, „Chrysanten", prachtig zowel van compositie als kleur, zod^jt men gaarne iets meer van haar zou zien. De expositie, die al met al zeker de moeite Waard is, blijft de gehele week geopend van 2 tot 5 uur, Zon dags van 10 tot 5 uur. Ongetwijfeld zullen vele Alkmaarders het werk van hun stadgenoten komen bezich tigen en met "genoegen de vooruit gang constateren, waarvan „Door werken" met deze expositie blijk geeft. L. S. Steeds meer wordt men er zich van bewust, dat het'gezin de cel is van de maatschappij. H'.erop richt zich de activiteit op politiek-, so ciaal terrein. Het staat als hoofd punt op het program. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst, was tot nu toe de leus. Met evenveel recht geldt: Wie het gezin vormt, vormt, de maatschappij. Als een goede moeder heeft de Kerk, door de eeuw.en* heen, hier voor haar belangstelling gehad. Maar het schijnt dat Moeder's voorliefde in deze tijd toch bij voorkeur uitgaat naar het gezin. Ook, ja vooral op godsdienstig gebied is het gezin, het geëigende instituut om de jonge mens te vor-. men tot volwaardig katholiek. De woorden van Paus en Bisschoppen, hun activiteit rondom het gezin wijzen hierpp. Het is daarom een gelukkige ge dachte van pater v. Kampen, een West-Fries in topvorm, om hier in Noord-Holland, in zijn eigen omge ving, over dit onderwerp te spre ken. U zult zeggen waarom pater v. Kampen? Door zijn werk voor moeders, speciaal die rust behoeven, begrijpt hij de ontzaglijke waarde van een diep-christelijk gezin. Niet het oppervlakkige, platvloerse, maar het oer-kptholieke gezin moet de cel zijn van de maatschappij. Scheme katholieke gebruiken, waar door alle deugden tot hun recht ko men, moeten het sieraad zjjn van deze cel. Lateji wij pater v. Kampen ver der het woord. Deze week van Zon dag 9 November tot en met Zondag 16 November, zal de pater iedere dag spreken, behalve Zaterdag. Achtereenvolgens in Wognujn, Spierdijk, Lutjebroek, Zuidermeer, Schermerhorn, Hoogwoud, Venlyii- zen. De pater komt nog eens tefug, ook voor andere plaatsen. Iedere plaats hoort er in zijn ei- ggp parochie meer van. Boven de achttien jaar is ieder welkom. Wilt u het goede in uyc gezin, komt dan luisteren naar pater v, Kampen O. F.M. CONTACT-AVOND VLIJMEN— ALKMAAR ALKMAAR. In het kader van het culturele contact tussen Vlijmen en Alkmaar, een contact dat reeds verscheidene malen tot een mani festatie heeft geleid, die zowel door de inwoners van Alkmaar als van Vlijmen naar waarde were geschat, zal op het ejnd dqper maand het Vlijmens toneelgezelschap „Utile Dulci" wederom naar Alkmaar ko men. De Vlijmense amateurspelers heb ben het vorig jaar met „Kinderen van ons volk" van Antoon Coolen reeds bewezen, goede toneelspelers te zijn en men verwacht dan ook dat zij ook deze keer Alkmaar's be volking niet zullen teleur stellen. Op Zaterdag 22 November geeft „Utile Dulci" het bekende spel „Le- ontientje" naar het gelijknamige boek van Felix Timmermans. Het bestuur van „Cantecleer", dat het Vlijmens gezelschap heeft uitgeno digd, verwacht evenals het vorig jaar op een flinke belangstelling van de zijde van het Alkmaarse publiek te mogen rekenen. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Pieter N„ zoon v. P. Woudsma en A. M. Stoop; Frida, dochter van W. Reek en F. D. G. Zwart. Ondertrouwd: H. Hoet en J. M. Strijbis; J. D. Hoep en B. J. Koe man; G. T. Admiraal en M. R. Ooije- vaar; M. E. Wentink en W. P. van der Riet; A. G. Dekker en M. J. Leek; J. S. Rol en G. de Vries;*A. F. C. Bruin en M. Dekker; A. A. Moes man en A. G. C. T. Jonker; G. den Das en M. G. de Bood; A. E. Pronk en M. T. Beentjes; C. de Ruijter en A. A Zwakman; W. van Weert en G. M. Louwe; L. H. G. Moen en D. Zandbergen; D. Tiemstra en C. A. Hoorns. Gehuwd: A. J. Kouwenhoven en B. M.'van de Velde. RANDERS-NIEUWS Programma voor a.s. Zondag: Vrone I—Randers I 2 uur; vertrek 1.15 Ooievaarsnest. RKAFC 3—Randers 2, 12 uur; Randers 3Schodrl 3, 2.30 uur. Adspiranten: Randers AAlcmaria B, 10 uur; Randers B—Graftdijk A, 11.15. Welpen (Zaterdagmiddag) Randers ABergen A, 3 uur; Randers B—Bergen B, 2.15 uur. Opstelliqg Randers I: Doel: Blom, achter: Zwakman en Temming; mid den:* v. Berkum, Schot en P. Teijg- ler; voor: J. Teijgler, J. StroetC. Sol, H. Bakker en Th. Bakker. Reserves: R. Bakker, Folkers, W. Rensen èn G. Koster. AFC I—VVW I, 2.30 uur; Oudesluis 2—AFC 2, 12 uur"; AFC 3—Randers 2, 12 uur; Alkmaar 4AFC 5, 12 uur; Jun. ADO a—AFC a, 12 uur; Adsp. AFC aLimmen a, 12 uur; AFC c—SVA b, 1.15 uur; AFC d—Zeevogels a, 2.30 uur; Kolp. B. b—AFC e, 12 uur. AFC-ers, dit is over de gehele linie weer een „Elck wat wils«-pro- gramma. Laat dit pgrgramma ten volle' slagen, dóór op het veld te zwijgen en te voetballen met alle vuur en energie die in jullie zit. A.s. Maandagavond le clubavond bij Beemster, Kaasmarkt. Deze avond is alleen toegankelijk voor AFC-ers boven de 18 jaar. Zegt het voort! Sportliefhebbers van Alkmaar en omgeving, de wedstrijd van het eerste kunt u dit keer allen bezoe ken, want er is in Alkmaar geen andere wedstrijd. WW I staat bo venaan, maar de AFC-ers hebben wat goed te maken. D'.arom: tot Zondag aan de Westerdeg. De P.P.C.-er POLITIEBERICHTEN Tegen een logementhouder werd procesverbaal opgemank^ wegens 't zwart verkopen van sigaretten en levensmiddelen. Een cafétariahou- der alhier kreeg eveneens een pro cesverbaal wegens het kopen van bakolie en melkbonnen. Een par tijtje bakolie werd'in beslag geno- nw-p. Ook t,egen de leveranciers werd proces-verbaal opgemaakt. Voorts werd een Alkmaarder ver- baliseerd, die zijn distributiebeschei den en consumenten-crediet-bonnen had verkocht. z MOTOR IN BRAND Gistermorgen om ongeveer 9 uur reed een motorrijder over de Ka naalkade toen zijn vehikel plotseling in brand vloog. Om erger te voorko men stuurde hij zijn motor in het Kanaal, waaruit deze later is opge vist. J. V. G. HEILOO. De colle.cfé voor het a.s. Sint Nicolaasfeest vindt plaats Zondag na afloop van iedere H. Mis ook „op kapal". We mogen voor deze collecte ze ker uw medewerking vragen. K.V.P. BERGEN BERGEN. De afd. Bergen van de Katholieke Volkspartij houdt Vrijdag 14 Nov. a.s. een alge mene ledenvergadering. Het bestuur heeft de heer H. N. Smits, hoofd redacteur van het „Nieuw No.ordhol- lands Dagblad, bereid gevonden op deze vergadering te spreken over het onderwerp „Partij en Volk". Er zal daarna gelegenheid bestaan tot. het stellen van vragen, die de heer Smits gaarne zal beantwoorden. Daar wij het woelige! na-oorlogse politieke wereldgebeuren niet meer afzijdig kunnen gadeslaan, is het van groot belang'de vergaderingen van de K.V.P. te bezoeken, om ook daardoor ons politiek inzicht te ver groten. Tevens wekken wij ook diegenen, die nog geen lid van de afdeling zijn geworden, op de vergaderingen te bezoeken en zijh als lid op"te ge ven, mede met het oog op het ko mende belangrijke jaar, waarin weer verkiezingen zullen worden gehou den. Iedere Katholiek rekene het zich thans tot een plicht lid te zijn van de Katholieke Volkspartij! K.S.V.-NIEUWS HEERHUGOWAARD. Met re sultaat heeft K.S.V. I 'de strijd aan gebonden met Alkmaar III. Een 30 óverwining. Heren van het eerste: U ziet het gaat. Nu bij de overige wedstrijden met dezelfde geestdrift en 't eindresultaat wordt_ goed. K.S.V. 2 kreeg 'n les van S.V.C. 2. De b-tjes speelden 'n keurig par tijtje tegen Kolping Boys-b. Met 1O-verliezen is niet erg. De Kolping Boys meenden wel, dat ze op hun gemak met flinke cij fers konden winnen, en lieten dit jammer genoeg ook duidelijk blij ken. Denk er om jongens, van die bluf trek je je voortaan niets meer aan. Hard werken en uitkijken en op 'n goeie Zondag kom je heel blij thuis met de puntjes. Programma voor a.s. Zondag: KSV 2—Ursem 2 KSV aKolp. Boys a LSVV b—KSV b Alle spelers tanden op elkaar en als je tegenpartij sterker is en ver diend wint, moet ze kunnen zeggen: We hebben gewonnerj, maar het viel niet mee. Die KSV-ers zijn taai. PAARD DOODGESLAGEN BDEEMSTER. Bij het korte doch hevige onweer van Maandag op Dinsdagnacht j.l. werd het paard van de heer G. van Baar te Beem ster doodgeslagen, Precies 2 jaar geleden werd van dezelfde heer Van Baar een paard door het hemelvuur getroffen. GOEDKOOP KAN DUURKOOP WORDEN DE RIJP GRAFT. Het schijnt dat er in de Eilandspolder, ver schillende malen door onbevoeg den tuinbouwproducten worden weggehaald. De politie stelt een onderzoek in. BURGERLIJKE STAND DE RIJP. Geboren: Jan, zoon van M. Noe en J. W. Klooster. Gehuwd: Jan Slót en Wilhelmina Gezina Slot. MEERVOGELS-NIEUWS AKERSLOOT. Morgen is het voor Meervogels een belangrijke dag, dan komt Limmen op bezoek. Hoe de uitslag ook zal zijn, wij ho pen op een faire sportieve strijd. De leidingis in prima handen, de naam Koelink is daar de beste waarborg voor. De wedstrijd begint om 2.30 uur. Het 2e 'en 3de g?an resp. naar Zeevogels II en Egm. II. De aanvang- dezer wedstrijden is ggpteld op 12 uur, dus kunnen de spelers na af loop hét 1ste aanmoedigen. Vertrek tijd op het bord. R.K. GEM. TONEELGEZELSCHAP 'T MASKER HEILOO Naar wij vernemen heeft ,,'t Masker" het zéér goede tonee.lspel „Onder één dak" van Jan Fabricius in studie genomen. Het ligt in de bedoeling medio Januari de uitvoeringen te doen plaats vin den. GESLAAGD Heden slaagde aan de Gem. Uni versiteit te Amsterdam onze stad genote mej. W. L. Hekket voor het doctoraal* examen rechten. GESLAAGD Gisteren slapgde te Amsterdam onze oud-stadgenoot Th. J. Smoren- berg voor het diploma apothekers assistent. ST. NICOLAASFEEST LEERLINGEN R.K. SCHOLEN HEILOO Men verzoekt ons te melden, dat a.s. Zondag na alle H. Missen, door het onderwijzend per soneel der rt,k. jongens- en meisjes scholen, bij de R.K. Kerk zal ge collecteerd worden. Een aansporing om mild te geven zal niet nodig zijn! H.S.V. HEILOO A.s. Zondag heeft HSV 1 een rustdag. HSV 2 speelt óm 14.30 uur tegen KW op het terrein aan de Malle- voortsdijk. HSV 3 gaat op bezoek bij Alkm. Boys 5. Om 12 uur spélen HSV jun. tegen Berdos jun. Alkmaar: Alkm. Biosc. Theater: Het recht neemt zijn loop - 18 jaar. Cinema Americain: Tien dagen in Parijs - 14 jaar. Harpaonie: Ge vaarlijk spel - 18 jaar. Victoria: Zanzibar - 14 jaar. Den Helder: de Witte: Appassion^ta - ontoelaatbaar. Tivoli: Zie je ze vlieggn - alle leeftijden. Pastor Angelicus - alle leeftijden. Hoorn: Winston theater: Verladen - 18 jaar. Victoria: Twee matrozen en een meisje - 18 jaar. Scljagen: Royal: Casablanca - vol wassenen. Geniet van je leven - 14 jaar. Les enfants du Paradis - volwassenen. Bergen: de Rustende Jager: Rebecca - 18 jaar. Enkhuizen: Munt: Een vrouwen noodlot - 18 j. London town - 14 jaar. Medembük: Scala: Incident op Pic cadilly - alle leeftijden. Lente Me lodie* - 14 jaar. Wieringen: de Haan: De blauwe sluier - alle leeftijden. Breezand; Apollo: Mysterie van de Onderwereld - 18 jaar. Vloeibaar goud - Volwasseqpn. Lutjebroek: City bioscoop: De zee havik - 14 jaar. HET BESTUUR van de Staten- kring Hoorn van de Katholieke Volkspartij heeft beslotey, weer over te gaan tot de oprichting van een politieke school. Van verschillende kanten is daarop aangedrongen en de verwach ting is dus gewettigd, dat er vooral in kringen van jongeren veel belangstelling zal bestaan voor deze gelegenheid, om ont wikkeling op te doen op het gebied van de theoretische en practische staatkunde. Vooral aan de vorming zal veel a,an- ven nu eenmaal in een tijd, dacht worden besteed, wij le- waarin kennis van de gezonde leer en de gezonde gedachten meer dan ooit noodzakelijk is! Om op dit gebied wat te'berei ken, is onderricht in de vorm van de politieke school zeer nuttig en op grond van vroege re ervaring in de Statenkring „Hoorn" doelmatig en succes vol gebleken. Het bestuur van He Statenknng is thans in on derhandeling met leerkrachten, enhet wacht nu op inschrij ving van leerlingen. Men wil graag opschieten en daarom hoopt het bestuur, dat leerlin gen zich zullen opgeven vóór a.s. Zaterdag 15 November. Het is een beetje kort dag, maar wie heeft er zeven dagen nodig, om te beslissen, of hij zich zal opgeven? Aanpakken dus, en.., afdelingsbesturen, leest de cir culaire, welke deze week is toegezonden en propageert dit werk, in het bijzonder onder uw jonge leden en andere jonge ren. Er bestaan bovendien al enkele jongerenorganisaties in ons gewest. Mogen ook zij pa raat zijnl Aanmelding en inlichtingen bij J. Braakman, secretaris Sta tenkring „Hoorn", te Bovenkars- pel. R.K.V.V. „HOLLANDIA" TUITJENHORN. Ter elfder ure hebben we nóg een wedstrijd in Tuitjenhorn. De bond heeft nl. voor de 2e kl. C alsnog vastgesteld Hollandia—Con Zelo. Een zwak zusje zou men zeggen. Onderschat de tegenstandersechter niet. Vorige week tegen Dirkrhqrn verloren de Waarlanders ook maar net aan. En danstel je voor wanneer S.R.C. er eens in zou sla gen van Kaagvogels te winnen; jon gens wat een kans BEVERWIJK, 7 Növ. Andijvie I 1632; bloemkool IA 3560; bos- peen 10—18; waspeen I 620; breek- peen 8—11; druiven 1.30—1.85, sla I 6—12; spinazie 2710; tomaten I 801.25; groenekool 821; gele kool 713; rode kool 612; boerenkool 515; spruiten gesch. 501.11, knol len I 820; kroten I 69; prei I 18—28; uien I 18—22. NOORD-SCHARWOUDE, 8 Nov. 148.000 witte" kool 9—14.20; 31.000 kg rode kool 6.1011.90; 9000 kg gele kool 3.505.20; 19.000 kg groene kool 14.1018.70; 16.000 kg andijvie 17—23.60; 6000 kg uien 17.80—18.60; grove 20.60—20.90; driel. 9.70—10.—; nep 13.90; 6000 kg kroten I 7.10—8.20 II 3.70—4.00; 9000 kg peen II 8—8.40; III 7.80—9.00; IV 7.30—7.60; 2500 kg aardappelen Bevel. 10.30; Eigenh. 10. De communistische eerste minis ter van Tsjecho-Slowakije, Kle ment Gotwald, is door z|jn rege ring belast met de vorming van een nieuwe Raad van Commissa rissen voor Slowakije. Men ver- w.cht, dat hij zijn voorstellen, dié door de regering zullen moeten worden goedgekeurd, Dinsdag ge reed zal hebben. De raad van Slowaakse vakver enigingen heeft verklaard een' actie te zullen beginnen, indien de „poli tieke crisis'" niet tegen Dinsdag .opgelost is. In een andere verklaring wordt op de handhaving der een heid met de Tsjecho-SloWaaksè Republiek aangedrongen. Het Tsjechische'socialistische blad „Svobodne Slovo" voorspelt, dat de portefeuilles voor Binnenlandse Za ken, Justitie en Landbouw in han den van communisten zullen komen. De Slowaakse regeringscrisis is .ontstaan, door het aftreden van vijf communistische commissarissen en een "onafhankelijke, omdat zij niet de steun der negen overige demo cratische commissarissen kqjrden verkrijgen voor een zuiveringsbe sluit. De democraten weigerden af te treden. Met de „K scheidelijkt De bok kij ding g Sluis. Hierr Kanunnikei weer terug lenijver en inwendig 1 tenis van b Blokker, ee: Ette geeft i geschieden stichting. Onder de die voor de volutie en nc ring van he uitmaakten v lijkheid in N in ons land van de Regr Sint Augustii in de volksm lieren" (vri werden geno plaats in. H klooster van lijkt ons een om onze leze: terlingen te - Het is óltijc weest een be geschiedenis iedere andere om haar oor: op te klimmei wijl voor de geen stichter maar hun i worden in ee voerde organ: leven onder c heid. Het is een t van Christus: alle persoonl volgen, al si opgevat en w werd van aei die ontelbare in eenzame ken nu, wan trokken de a lende bisscho waardigheidsl hun ballingse hadden leren wijze hadden de H. Eusebiu meenschappeli geestelijkheid ontstond het tel" te Vercel schijnt het ge Tours tijdens H. Martinus Deze nieu' sterk verbreii de H. August: van de Weste: Hippo Regius een machtig v de. Zijn invlc grenzen van gevolge had, c en Zuid-Franl „kloosters" or lijken, die er lijk leven leid In de 8e ee lijke synodes het Frankisch: als een verpli lijkheid op. 1 (816) benadrc stelde voor de niteiten een had wel wat i te laks. Een re uitblijven en 1 andere nieuw: die sterk beïn voorbeeld d: tamelijk gedef Noemen we s ook in ons la: met name die rijs, Premonst Doordat ve eenzelfde reg: den er ook v kenorden, die eeuw. uiteenvi lang is de maa in 1131 trof di kenkloosters d gustinus, een kerkvader, op' ters, die deze men vortaan c gustinus. Het is moeil: te vormen var dat deze Orde Natuurlijk he: in de 16e eeuv dwijnen. La hebben schrijv taat gebracht, koorheren om waarschijnlijk ters telden. Hi dan 300 in Fr 250 in Duitsla: bijna 200 in E er vijf op IJs Groenland, he ter ter wereld. Verschillend de eerste plaat heid hebben er spronkelijke v kloostertucht Itegulierenord: maar nooit hee voudig hij dit kens stonden die nu hier da: mingen invoer speciale statu' houden door

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2