Nieuw Verbod van socialistische politiek geen voorwaarde voor Amerikaanse hulp Rivaliteit doet Duits nationalisme weer herleven NIEUWE REGLEMENTEN in de Katholieke Volkspartij NIEUWS MINISTER GöTZEN, igen" trk AKMAN 0IT BLAD! Voor Alkmaar en omgeving Commissie-Harriman brengt rapport uit Europese consumenten lijden ontbering door te grote export In het eerste jaar 5750 millioen waarvan 3500 millioen als schenking Von Richthof en in dienst van de Sovjet-luchtmacht Nederlanders gaan voort Feiten van vandaag wordt rechterhand van minister Jonkmai Bredere taak voor de Statenkringen Propaganda in nieuwe banen an Boven leert Voor 50 cent U mag houden. 1 knipt en naait rokje. Wie de /■uit, krijgt een eboekje en een donderden te- sbetuigingen op en modieus er deze winter >en en naaien! les nu zelf, onder- ik zij Uw cursus. BB BB B EN MODEBOEKJE n open couvert, waarop 50 Hilversum. P. 17 H 1 IMOVA n "N e benen gehad ■ift van Uw ge- een paar kousen ans op een des- elen. knellen of astieken kousen reeft omsluiten e huid- Zij rim- et. Laat U des- zult zeker naar ALKMAAR atelier vlug klaar! D 136 - HOORN 5.60 15.30 0.225 0.15 3.70 0.12 0.24 31.90 5.60 1.73 0.48 0.98 0.17 7.50 2.70 0.60 4.27 .0.18, 6.55, afwasb. 0.33, oering iLKMAAK i EN SCHOENEN- OTERLEEK, STOM- AKERSLOOT, KO ST. PANCRAS '13, schoenenbonnen e moeders zal plaats normaaiverbruikers or zelfverzorgers op irmaalverbruikers op zelfverzorgers op ior alle inwoners op >or alle inwoners op voor alle inwoners rmaaiverbruikers op :rzorgers op Donder- ceel Heinis) op Don- oor alle inwoners op voor alle inwoners en voor hen, wier 1 en die in het bezit aan kinderen, gebo- :mber van één der kinderen, geboren in anuari 1947, vindt e data en plaatsen. op andere dagen zal ;e Moeders n het bezit zijn van zal gelijktijdig aan ;aart voor de nieuwe d worden uitgereikt ;amkaart is voorzien imen zijn in het be- van uitreiking. Ver- it aan personen, op- sregister en aan hen, in beroep tijdelijk en daardoor in de aarten in hun eigen categorie dient zich 3 van geen bezwaar Gemeente-secretarie. HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mnv; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. No ordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) MAANDAG 10 NOVEMBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11375 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank DE COMMISSIE van 19 vooraanstaande burgers van de Ver enigde Staten, onder voorzitterschap van de minister van Handel, Harriman, heeft haar aanbevelingen gepubliceerd inzake de Amerikaanse hulp aan Europa. Voorgesteld wordt, dat de Ver, Staten voor het eerste jaar van de uitvoering van het Marshall-plan 5750 millioen dollars zullen lenen of schenken aan de 16 Europese landen. Voorts neemt de commissie krachtig stel ling tegen het voorstel, aan de hulpverlening de voorwaarde te verbinden, dat de ontvangende landen geen socialistische politiek mogen voeren. Ook wordt in het rapport betoogd, dat het onverstandig zou zijn van de Europese landen, hun export te handhaven door te grote ontberin gen aan de binnenlandse verbrui kers op te leggen. De commissie stelt voor, dat een bedrag van 3.5 milliard dollars van de bijdrage in het eerste jaar de vorm moet aannemen van schen king in plaats van leningen, aange zien zij van mening is, dat er wei nig kans bestaat, dat Europa het terug kan betalen. De totale kosten voor de uitvoe ring van het Marshall-plan worden geraamd op 12 a 17 milliard dollar. Als „ongegrond" wordt beschouwd het voorstel van de conferentie van Parijs, waarbij de Ver. Staten drie milliard dollar ten koste zouden moeten leggen aan een monetair stabilisatiefonds. De commissie is van mening, dat dit de taak is van het internationaal monetair fonds. Voorgesteld wordt een geheel nieuw Amerikaans regeringsbureau ter be hering van het plan-Marshall te stichten met vertegenwoordigers in elk hulp-ontvangend land en een hoofd in Europa. De Amerikaanse zakenwereld, industrie, financiën, landbouw en vakverenigingen zou den het herstelbureau 'van advies moeten dienen. Lagere raming De commissie heeft medege deeld, dat zij de raming, te Parijs opgesteld, van de dollarbehoeften, hoofdzakelijk op grond van het niet-beschikbaar zijn van goede ren, heeft verlaagd. Zij verklaarde echter, dat de cij fers geen rekening houden met bij dragen voor het Europese herstel plan van de internationale bank voor herstel en wederopbouw of van particuliere beleggers. Zij raamt deze laatste op mogelijk 1% mil liard dollars in 4 jaar. Ook is in de ramingen niet begrepen het geld, dat benodigd is voor aankopen in Canada of Latijns Amerika. Prinses Marijke weer thuis Prinses Marijke, die kort geleden voor een nabehandeling in het gasthuis voor ooglijders te Utrecht werd opgenomen, is thans weer op Paleis Soestdijk teruggekeerd. BESPREKINGEN tussen P. v. d. V. en Mr. Oud Zaterdag werd te Amsterdam de eerste bespreking gevoerd tussen 'n delegatie uit het voorbereidend co de Partij van de Vrijheid onder lei ding van mr. D. U, Stikker en een delegati uit het voorbereidend co mité tot oprichting van een Demo cratische Volkspartij onder leiding van mr. P- .T. Oud. De besprekingen zullen worden voortgezet. Een programma voor democra tisch herstel van West-Europa moet niet alleen de economische proble men, die door de verwoestingen van de oorlog zijn ontstaan, overwin nen, doch ook opzettelijke sabotage van communisten, die in het voort duren van ellende en chaos hei beste middel zien voor een uitein delijke overwinning. Het prijspeil De commissie zegt, dat het ver schil tussen de maximum- en mini mum-raming voor 5 jaren verband houdt met de onzekerheid van het prijsverloop in de Ver. Staten. Het hoogste cijfer gaat er van uit, dat er geen prijsdaling komt. De com missie geeft evenwel als haar me ning te kennen, dat de verwachting in het Parijse rapport omtrent een daling van het prijspeil niet reëel is. Volgens de commissie wordt de Europese export in het Parijse rap port te hoog geraamd, vermoede lijk met een vrij groot percentage, vooral op het gebied van afgewerkte staalproducten en textiel. Derhalve vermindert het rapport de totale raming van de export naar het westelijk halfrond met 1.7 milliard dollars, ongeveer 1/6. In het rapport wordt ook voorzien het toestaan van leningen op grote schaal door de internationale bank. Volgens de commissie is haar ra ming van het Amerikaanse aandeel in het Europese herstel slechts iets groter dan wat de V.S. thans beste den voor hulp in het buitenland. Zij waarschuwt dan ook tegen het aanbrengen van enigerlei vermin dering in deze raming door het congres. ZOWEL de Sovjet-Unie als de Engelsen en Amerikanen bou wen het Duitse nationalisme en de Duitse nationale macht uit ri valiteit jegens elkaar weer op, aldus wordt beweerd in het jong ste rapport van de internationale commissie voor. bestudering van Europese kwesties. Deze .commissie is een particuliere organisatie, die Lord Vansittart, voormalig hoofd van het Engelse ministerie van buitenlandse zaken, Herriot, voormalig premier van Frankrijk en Robert Gillon, voor zitter van de Belgische Senaat on der haar leden telt. In het rapport wordt verklaard, dat de Sowjet-regering „haar steun verleent aan Duitse generaals en het vrije Duitse comité te Moskou, ter verzekering van de Sowjetrus- sisch-Duitse samenwerking en de wederopbouw van een machtig Duitsland". De Sowjet autoriteiten aldus het rapport, zijn er in ge slaagd haar zone zowel politiek als economisch geheel afhankelijk te maken van de Sowjet-Unie. De zone kan thans als bolwerk of springplank tegen het Westen wor den gebruikt. De twee Duitse admiraals Saal- waechter en Witzell geven cur sussen aan de marine-academie der Sowjet-Unie en Von Richtho- fen, een van Hitiers vooraan staande inentcommandanten, heeft een hoge positie bij de Sowjet luchtmacht. Wat Duitsland betreft zegt het rapport, dat de pogingen om dit land te zuiveren van nazi-elemen ten langzamerhand worden opge geven, dat twee jaar na de oorlog Duitsland zijn oorlogsbuit nog niet heeft teruggegeven, dat Duitsland de steenkoolproductie saboteert om het economisch herstel van de ver woeste landen tegen te houden, ten gunste vaft zijn eigen economisch Posf voor de „Van Galen" Van 18 tot 20 November zal H.Ms. torpedojager „Van Galen" in Malta vertoeven. De opvarenden kunnen daar gewone en aangete kende brieven en briefkaarten ont vangen, mits deze uiterlijk 13 Nov- gepost worden. De frankering kan geschieden volgens het binnen landse tarief 4 Onder geloei van scheepshoorns en hoog opschietende waterstra len is de Nieuw Amsterdam te New York aangekomen, waar het door tal van Nederlandse en Amerikaanse autoriteiten werd ver welkomd. De kapitein A. Dekema wordt door de Nederlandse ambassadeur, dr. van Kleffens, begroet. herstel, en tenslotte dat men zich langzamerhand niet meer houdt aan de beperking van de staalpro- ductie en de politiek ten opzichte van de herstelbetalingen. De verklaringen in dit rapport worden door autoriteiten van de Engels-Amerikaanse zone met „voorzichtige scepsis" beschouwd. De beweringen omtrent deWeste lijke zones bevatten zulke flagrante onjuistheden, dat zij niet veel ver trouwen inboezemen voor de rest, aldus deze zegslieden. P.R.A.-PERSONEEL werkt na 1 Januari niet meer De PRA-personeelsbond heeft in een telegram a-an de Minister van Justitie medegedeeld, dat zij, te- 1 urgesteld door het uitblijven van ce toegezegde wachtgeldregeling en zich ervan bewust zijnde dat thans geen enkele zekerheid be staat omtrent de voorwaarden van de voortzetting der werkzaamheden na 1 Januari 1948, besloten hebben fen benoeming tot voortzetting der werkzaamheden na 1 Januari niet tï aanvaarden, alvorens de wacht geldregeling in haar geheel aan rider bekend zal zijn- Met hun verdeel en heers-politiek Soekarno heeft Zaterdagavond in een radio-rede tot het Indone sische volk o.m. verklaard, dat de Nederlanders de besluiten van de Veiligheidsraad kleineren en nog steeds voortgaan met hun verdeel- en-heers-politiek. „Alhoewel de besluiten van de Veiligheidsraad," aldus de presi dent, „de Indonesiërs nog niet ge heel bevredigen, zal de Republiek zich aan deze besluiten houden." Vervolgens deed Soekarno een berpep op het volk om de regering hierbij te steunen. Hij verklaarde, dat, als de vijandelijkheden niet ge staakt worden, het bezoek van de commissie voor gogde diensten geen vruchten zal afwerpen. „Het Indo nesische volk zal, zonder het doel van zijn strijd uit het oog te ver liezen, de resolutie kunnen naleven. Het doel van de Republiek is: de vrijheid te verkrijgen, zonder daar bij het belang van de wereld uit het oog te verliezen." Soekarno ontkende, dat er geen veiligheid en orde in de Republiek heerst en zeide, dat het Indonesi sche volk thans door het naleven van de resoluties aan de wereld het bewijs kan leveren, dat er discipli ne heerst in de Republiek en dat het gehele volk de instructies van de regering opvolgt. Hij verzocht tenslotte het volk om niet aan pro vocaties gevolg te geven. Overneming slachtvee Belanghebbenden wordt bekend gemaakt, dat op de markten, wel ke in de week van 10 t/m 15 No vember 1947. in de Provincie Noordholland zullen worden ge houden, geen slachtvee en geen slechtschapen zullen worden over genomen. Nuchtere kalveren zul len wel worden overgenomen, ter wijl de reeds gepubliceerde mark ten voor exportschapen eveneens doorgaan. Het Parijse gemeentepersoneel heeft Zondag besloten heden weer aan het werk te gaan, nadat de re gering toestemming had verleend tot een loonsverhoging van 25 pCt. Met ingang van Zondag zijn in Engeland de aardappelen weer op de bon. De bevolking in de Britse zone zal in de komende winter over driemaal zoveel kolen beschikken als de vorige winter. De Russen hebben volgens een officiële verkla ring van de katholieke kerk, in W.-Duitsland ongeveer 40.000 Duit_ se krijgsgevangenen, die door de Westelijke mogendheden gerepa trieerd waren, gearresteerd. De kolenproductie in het Ruhrgebied beweegt zich nog steeds in stijgen de lijn. Zaterdag heeft te New York een hevig noodweer gewoed. De stormwind bereikte een sneihcid van bijna 100 kilometer per uur en ging gepaard met wolkbreuken. De Chinese regeringstroepen hebben in WesLMandsjoerije een commu nistische afdeling van 20.000 man in de val gejokt en voor het grootste deel vernietigd. Eenheden van 't Siamse leger hebben in de vroege morgenuren van Zondag door een staatsgreep de regeringsmacht in handen gekregen. Dr. L. J. Ro gier is benoemd tot gewoon hoog leraar in de geschiedenis aan de R.K. Universiteit te Nijmegen. Koningin schenkt f 75.000 aan Rode Kruis H.M- de Koningin heeft aan het Nederlandse Rode Kruis een gift geschonken groot f 75.000. Het is de wens van c'e Koningin dat deze som zal worden, gebruikt voor de vorming en uitrusting van de Rode Kruis teams, die tot heil der Indonesische bevoking werk zaam zijn. 9 November zijn de gevallenen van de beide wereldoorloge plechtig herdacht. In de Nieuwe Kerk te Amsterdam gedurend deze plechtigheid. TZOALS wij reeds Zaterdag in het kort konden melden, is tot minister zonder portefeuille benoemd de heer L. Götzen, thans hoofd van de 2e afdeling van het ministerie van Overzeese Ge biedsdelen en oud-directeur van het Departement van Financiën te Batavia. De heer Götzen zal zijn taak vinden binnen het kader van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen. De bedoeling zit hierbij voor om aan de nieuwe minister in het bijzonder de behartiging toe te vertrouwen van de financiële en economische vraagstukken, waarvan de verzorging tot het werkterrein van dit ministerie behoort. De juiste taakverdeling zal een aangelegen heid zijn van onderling overleg tussen de minister van Overzeese Gebiedsdelen en de heer Götzen. Ten behoeve van de voorbe reiding van de staatkundige hervormingen zijn geen verdere voorzieningen nodig. Dank zij de benoeming van deze nieuwe minister voor financiële en economische aangelegenheden, zal de minister van O.G. zich meer kunnen wijden aan de staatkun dige vraagstukken, zulks in samenwerking met de minister-presi dent, die als minister van algemene zaken ruimer gelegenheid heeft gekregen om aan de staatkundige hervormingen leidino te geven. St. Nicolaas is op Schiphol aangekomen. Zelfs voor de goede Sint kent de douane geen genade, dus zit er voor St. Nicolaas niets anders op dan dat hij alle uit Spanje meegenomen geschenken uit moet pakken en door de fiscus moet laten onderzoeken. De Nylons komen voor de dag. De benoemde minister zonder portefeuille, Lubertus Götzen, werd op 10 October 1894 te Amsterdam geboren. Hier doorliep Kij de lagere en middelbare sclfooï én behaalde hij het einddiploma H.B.S. B. Hij koos de accountantsstudie en be haalde het diploma, van accountant in 1920. In hetzelfde jaar behaalde hij de acte middelbaar boekhouden en de acte staathuishoudkunde en statistiek. Gedurende de jaren 1914 1918 was hij als officier gemobi liseerd. In 1921 vertrok de heer Götzen naar Indië als accountant bij de Ned. Indische belastingsaccountants dienst, waar hij alle rangen tot en met die van hoofd van deze dienst doorliep. In 1935 werd hij benoemd tot thesaurier-generaal, in Novem ber 1938 tot directeur van het de partement van financiën te Batavia, in welke functie hij bleef tot de Japanse inval. Hij werd geïnter neerd en na Japanse capitulatie her vatte hij zijn werkzaamheden in de oude functie tot zijn vertrek naar Nederland in October 1946. Hier werd hij benoemd tot hoofd van de tweede (financiële) afdeling van DE ALGEMENE vergadering van de Kring den Helder van de K.V.P., Zaterdag onder voor zitterschap van burgemeester No- let van Warmenhuizen te Alk maar in „Het Gulden Vlies" ge houden, was hoofdzakelijk gewijd aan de behandeling van de nieu we reglementen, met name en in het bijzonder het Kringreglement en het Kiesreglement voor de Tweede Kamer. Nadat bij de behandeling van het reglement op de Partijraad een voorstel-Zaandam was aange nomen, om de termijn van behan deling van het urgentieprogram in de afdelingen tien a veertien dagen ruimer te stellen, ging het bij de bespreking van het Kringregle ment hoofdzakelijk over twee punten: de regeling (c.q. erkenning) van de invloed van de afdelingen op de organisatorische gang van zaken en op de samenstelling van het Kringbestuur, Hetzelfde gold dan, mutatis mutandis, ook voor de desbetreffende bepalingen in het reglement op de Statenkrin gen. Invloed der afdelingen behouden Het werd door verschillende afde lingen niet juist geacht en ook het Kringbestuur was die mening toegedaan dat in de nieuwe ont werpen voor de Kringen en de Sta tenkringen het contact met de Kring en de bevoegdheid om deel te nemen aan de candidaatstelling voor die besturen, eigenlijk buiten de afdelingen (afdelingsbesturen)- alf-zodanig öm, naar de afgevaar digden-persoonlijk geleid wordt. Zowel de afdelingen Alkmaar ais Enkhuizen hadden terzake andere denkbeelden gesuggereerd, die he bestuur in principe overnam. Voor gesteld wordt nu in enkele daartoe geredigeerde amendementen, de op roep voor de Kringvergadering te richten zowel tot de afdelingen als tot de afgevaardigden en beide de gelegenheid te geven, aan de candi daatstelling voor het Kringbestuur deel te nemen. Vervolgens zijn aangenomen de voorgestelde amendementen, ook door het bestuur van de Staten- kring „Hoorn" yoorgcsteld. om het Kringbestuur te -doen bestaan uit de voorzitter, een jongerenverte- genwoordiger, de voorzitters van de Statenkringen (of hun plaatsver vangers) en zeven tot ten hoogste twaalf leden, waaronder zich nog enige bestuursleden van Statenkrin gen moeten bevinden. Dit amende ment beoogt ten eerste het aantal bestuursleden, zij hpt niet meer zo groot als tegenwoordig, toch groter te maken dan in het ontwerp wordt voorgesteld, dat nl. spreekt van „drie tot ten hoogste acht". Ten tweede wilde men voor het goede contact tussen de Kringen en de Statenkringen méér bestuursVden dan alleen de vóórzitters uit de Statenkringen in het Kringbestuur doen opnemen. De Statenkringen Wat dit contact tussen Kring en Statenkringen in de kring den Helder betreft, kunnen wij hier ter plaatse meteen melding maken van een, ter vergadering medegedeelde „afspraak" tussen het Kringbestuur en de vertegenwoordigers der Sta- tenkringbesturen, om in afwach ting van de definitieve regeling van deze aangelegenheid in de nieuwe reglementen, geheel in de geest van het streven van het Partijbe stuur en in overeenstemming met de richtlijnen van de destijds ge vormde studiecommissie' in de kring den Helder, aan te nemen dat de Statenkringen als volwaardige organen in de hiërarchie van de Partij zijn opgenomen. Dit betekent, dat de periode, dat de Statenkrin gen zich, in het algemeen uitslui tend beschouwden als verkiezings apparaten voor de Provinciale ver kiezingen, afgesloten is, zij zullen nu een enkele, de Statenkring Hoorn" deed dit al nu en dan geheel worden ingeschakeld in het algemene politieke en partij-orga nisatorische werk. De propaganda Voordat wij nu een enkel woord zeggen over de uitvoerige bespre kingen. welke zijn gewijd aan het Kiesreglement, laten wij eerst de nieuwe propagandaleider van de Kring den Helder, de heer J. C. Verkade uit Alkmaar even aan het woord. De voorzitter leidde hem met enige vriendelijke woorden in, zich verheugend over het feit, dat een jong intellectueel zich voor dit werk, althans voorlopig, beschik baar had gesteld. De heer Verkade deed een beroep Op de aanwezigen, om met het plan van het P.B., de propaganda van de K.V.P. in nieu we batien te leiden, mede te wer ken. Er zullen daartoe nu meer systematisch plannen worden Uit gestippeld. Qnder de Kringpropa gandaleider dienen de drie, door elke Statenkring aan te wijten Statenkringpropagandaleiders te worden benoemd, die op hun beurt het geregelde contact onderhouden met de propagandaleiders in de af delingen. In het bijzonder deze laatste werden met klem opgeroe pen. zo spoedig mogelijk tot de aanwijzing van propagandaleiders over te gaan. Er valt veel te doen, de Partij moet in haar fundamen ten heter georganiseerd worden, opdat de K.V.P. zo spoedig mogelijk nog beter aan haar doel kan be antwoorden, dat is, ten bate van het vaderland de katholieke staat kundige beginselen te verbreiden en ook in eigen kring beter te doen kennen, en, mede daardoor, net voortschrijdende gevaar van het Communisme te bestrijden. De deskundigenzetels Na een uiteenzetting van de voorzitter bleek de vergadering in algemene zin accoord te gaan met de belangrijkste wijzigingen van het Kiesreglement voor de Tweede Kamer. Zij aanvaardde dus de ge dachte, dat de Verkiezingsraad voor ongeveer een derde van het aantal te verwachten zetels candTdaten zal aanwijzen voor een verkiesbare plaats, welke candidaten deskundig moeten zijn op bepaalde gebieden van het openbaar en staatkundig leven. Wel zal men, per amende ment trachten te verkrijgen, dat wordt aangegeven, welke „gebie den" hier worden bedoeld. En ook zal men pogen, een uitspraak te verkrijgen, of werkelijk de voorge stelde redactie van artikel 19 vol doet aan de aanvankelijke opzet, om als „deskundigenzetels" een aantal „specialisten" door de Ver kiezingsraad te doen aanwijzen, wier verkiezing anders niet ge waarborgd zou zijn. De vergadering had nl. de indruk, dat de thans voorgestelde redactie ruimer was, dan met de algemeen-verbreide mening over deze „deskundigen zetels" overeenstemt, met name wil men gaarne weten, of nu toch als „deskundigen" voor een verkies bare plaats ook personen uit de algemene sociale en economische „sectoren" door de Verkiezingsraad kunnen worden aangewezen. (De redactie van art. 19 schijnt voor die veronderstelling ruimte te laten.) Een tweede belangrijk punt is het voorstel, om door het Partijbestuur een vijftiental deskundigen uit het openbare en staatkundige leven te doen aanwijzen, die, met het dub bele Partijbestuur, als stemgerech tigde leden deel zullen uitmaken van de Verkiezingsraad. De verga dering realiseerde zich, aan de hand o.a. van een uiteenzetting van de secretaris, de bezwaren dat op deze wijze van het Partijbestuur veel invloed op de samenstelling van de Verkiezingsraad uitgaat. De oplossing meende men te kunnen vinden in het voorstel, om een be paling op te nemen, dat het P.B. zich bij zijn keuze moet bepalen tot die adviserende leden van de Par tijraad, die door de verschillende maatschappelijke, culturele en eco nomische organisaties daartoe zijn aangewezen. De artikelen met betrekking tot de regeling van het stemsysteem werden aanvaard onder voorbe houd, omdat de nadere voorstellen van het P.B. inzake de strijdvraag nummerstelsel of puntenstelsel of een combinatie van beide, nog niet bekend zijn. Op enkele punten uit de verga dering komen wij morgen nader terug. het departement van overzeese ge biedsdelen. Gedurende de Japanse bezetting was de heer Götzen in hetzelfde kamp geïnterneerd als minister Jonkman, tezamen met wie hij ook in handen van de Kempeitai is ge raakt. De heer Götzen is niet bij een politieke partij aangesloten. Hij is ridder in de Orde van de Ned. Leeuw en officier in de Orde v - - Oranje Nassau. Autobus van, dijk gereden Zaterdagmiddag tegen half vijf is op de Oostdijk bij IJsselmonde een autobus, waarin zich 43 passa giers bevonden, van de dijk gegle den en gekanteld. De autobus, wel ke de dienst Ridderkerk-Rotterdam onderhoudt, kwam uit Rotterdam en moest op een gegeven ogenblik een auto passeren. Daarbij zijn de lin- kerwielen vgn de bus vermoedelijk teveel op de berm terecht geko men, de wagen gleed althans plot seling weg en viel onder hevig ge gil van de inzittenden op de drie meter lager gelegen oprit, waar hij op zijn kant kwam te liggen. De paniek was groot. Spoedig waren plaatse, die de gewonden, 21 in ge-- enkele auto's van de G.G.D. ter tal, na de eerste hulp verleend te hebben, ijlings naar Rotterdam ver voerde. Daar bleek, dat de verwon dingen van de meesten hunner nog al meevielen. 20 personen hadden slechts snijwonden van de gebro ken ruiten opgelopen en konden, na verbonden te zijn, naar huis te rugkeren. Een 49-jarige kantoor bediende uit Rotterdam bekwam echter een voorhoofd-fractuur en moest in het ziekenhuis Coolsinge) ter verpleging worden opgenomen KAMERVERKIEZINGEN niet vóór 1 April 1948 Eten aantal gemeenten heeft met het oog op de werkzaamheden voo; het samenstellen van de nieuwe kiezerslijst aan de Minister van Binnenlandse Zaken de vraag ge steld, wanneer ongeveer de vertkie- zing voor cfe leden yan dte Tweede Kamer der Staten-Generaal te ver wachten is, gesteld, dat de voorge nomen grondwetswijziging tot Ka merontbinding aanleiding geeft. In antwoord hierop heeft mi nister medegedeeld, dat verwacht mag worden, dat deze verkiezing niet vóór 1 April 1948, de datum waarop de nieuwe kiezerslijst va' kracht wordt, zal geschieden. Agent neergeslagen Te Venlo is Zaterdagnacht et. agent van de Venlose politie dooi een tot dusverre onbekende dade. bewusteloos geslagen. De agen: was een tweetal personen tegen gekomen, waarvan er een een kof fer droeg. Toen hij de mannen staande hield' heeft een van hen kans gezien zich onverhoeds op de agent te werpen en deze bewuste loos te slaan. Na tot bewustzijn te zijn gekomen, heeft de agent in eer nabijgelegen woning het polith bureau opgebeld. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door h$f K.N.M.I. De Bilt, geldig tot Dinsdagavond. WISSELEND WEER Aanvankelijk snel verder af nemende wind tussen Noord West en West. Weinig bewol king, bijna overal droog weer iets kouder. Later: naar Zuid West krimpende en weer aa^ wakkerende wind, toenemen de bewolking met voorname lijk in het Noordwesten vap het land plaatselijk enige re gen, iets zachter.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1