r Nieuw Staatsgreep"-poging in Suriname net op tijd verijdeld CANADA'S GROOTSTE STAATSMAN Neerlands grootste vriend! r Is Dagblad i.' Marshall heeft zijn verlang-lijsf bij het Congres ingediend Bevorderde of belemmerde de Joodse Raad deportatie? KOF A K Ier naar Voor Alkmaar en omgeving Ontevreden oorlogsvrijwilligers wilden onafhankelijke regering Belastingschroef tot maximum aangedraaid Begrafeniswet en Bioscoopwet Tariefregeling voor Overheidspersoneel Toestand is rustig Onze jongens in Indonesië Hevige gevechten in China Honderden doden Mackenzie King's bezoek aan ons land J Voedselkunstmest en brandstof aan Europa als cadeaux Ook China ingeschakeld? Griekse leger gaat aanvallen Nieuw lid van Ged. Staten Sigaren worden duurder it uit de wedstrijd Kaarlem, welke wed- 2O door het jonge a werd gewonnen. door Grashoppers >verspeelt ouaven bezielde in deze onbegrijpelijk. Het ge peelde onder haar kun- nlijk speelden de Z. niet eten de Grasshoppers spel. Zij toch, de man- gwoud, buitten het voor- ad en regen wel uit, wat ten eenenmale misten, edstrijd kunnen wij kort ;s zat de voetbal deze ig dwars en maakte het t mooier op. De Grass- ren technisch de beste. 3t speelde Zouaven met ;gen in de rug en de er roodbroeken was niet een doelpunt te scoren, t, welke met een blanke ingegaan, deed voor de t ergste vrezen. Gerui- d de achterhoede stand, lijk een voltreffer Grass- leiding gaf. Als de :n de zaken flink hadden had het mogelijk nog maar het gehele elftal lungelig en ondoordacht, choppers niet de minste Jen de stand op te voe- :hter op 't Land leidde -ijd goed. De Zouaven >akens moeten verzetten oeten trainen, willen zij resultaten, in de eerste behaald, weer opnemen. 2 deed het heel wat nannen van Nibbixwoud s klop met 51. a de training Dinsdag- nand mag ontbreken. FIWIN" ACTIE >UD. De Niwin-actie ;r plaatse wel geslaagd! worden. De collecte •nooie som bij elkaar d. Er kunnen 62 pak- naam verzonden wor- reeds abonnee Den doet U goed jen dagblad EEGEBRACHT :EN - ENZ. ENZ. UK Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: EL J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DINSDAG 11 NOVEMBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11376 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Nu de belastingschroef practisch tot het maximum is aangedraaid, verklaart de minister van Binnen landse Zaken in zijn M, v. A. aan de Tweede Kamer, dat slechts de conclusie past, dat sluitende begro tingen bij de gemeenten, evenals bij het Rijk, zullen moeten worden verkregen door reële bezuiniging op de uitgaven. Dat is de conse quentie van de gemeentelijke auto nomie. Minister Witteman verklaart een open oog te hebben voor de no den van de gemeenten. Het wetsontwerp inzake de sa menwerking tussen publiekrechte lijke lichamen verkeert in een ver gevorderd stadium van voorberei ding. En hoe denkt de minister over het rapport van de commissie- Koelma, betreffende de samenwer king en samenvoeging van gemeen ten? Hij deelt mede, dat hij zich zijn oordeel alsnog voorbehoudt, tot dat hij daarover adviezen zal heb ben ontvangen. Tot samenvoeging van randgemeenten met grote ge meenten dient z.i. slechts te worden overgegaan als uiterste middel, dus indien er geen andere mogelijkhe den meer zijn. Hoe staat het met de mogelijk heden, om de bestaande begrafenis wet in overeenstemming te brengen met de practijk (der lijkverbran ding, die bij de wet is verboden, doch door het uitblijven van sanc ties toch geregeld plaats heeft?). In die geest waren in het V.V. over de begroting van Binnenlandse Za ken vragen gesteld. Minister Witte man deelt in de Memorie van Ant woord mede, dat hij het zou toejui chen, indien het mogelijk ware, de wet in overeenstemming te brengen met de practijk, maarde ver schillende opvattingen, welke op dit punt bestaan, bemoeilijken het vin den van een voor ieder bevredigen de oplossing. Weshalvede on bevredigende toestand voorlopig nog wel zal blijven bestaan; dat zegt de minister niet, maar dat zeg gen wij. De Minister zegt wel, dat hij bereid is, zich over het vraag stuk nader te beraden. Dus wie weet, wat er nog uit de bus komt Ook voor de herziening van de bioscoopwet heeft de minister gro te belangstelling. Men weet, dat er onlangs een ontwerp is geweest voor een nieuwe wet. Dit ontwerp zal worden ingetrokken. De com missie-Sassen is bezig, een nieuw ontwerp te maken. De Minister van Binnenlandse Zaken deelt in zijn Memorie van Antwoord, terzake van de salaris sen van het Overheidspersoneel mede, dat z.i. een tariefregeling voor overheidspersoneel niet tot de onmogelijkheden behoort. Hij denkt hierbij niet alleen aan bepaalde werkliedengroepen, maar ook bijv. aan bepaalde categorieën van kan toorpersoneel. Het voorbereiden van een tariefstelsel dient echter te geschieden door specialisten en de bestudering en invoering daarvan zal geruime tijd vorderen. De Minister vertrouwt, dat bin nen enkele weken de salariscom missie bijeengeroepen kan worden voor de definitieve bespreking der aanhangige voorstellen. De techni sche salarisherziening zal, na af doening van de thans nog aanhan gige voorstellen met kracht ter hand genomen worden. De kwestie v^n de classificatie der gemeenten zal een van de eer ste punten zijn, die bij die techni sche salarisherziening in de salaris commissie ad hoe wordt bezien. HOGE VERWACHTINGEN VAN NIEUWE PARTIJ (Van onze parlementaire redacteur) Inzake de besprekingen tussen de Partij van de Vrijheid en het voor bereidend comité van een Demo cratische Volkspartij vernemen wij nader, dat beide partijen goede hoop hebben tot overeenstemming te ko men en daardoor een sterke poli tieke formatie te kunnen vormen. In kringen, die nauw aan de be trokken partijen verwant zijn. acht men het zeer wel mogelijk, dat de nieuwe partij bij de komende ver kiezingen enige honderdduizenden stemmen meer dan de Partij van de Vrijheid op zich kan verenigen, waarvan dan een aanzienlijk deel aan de Partij van de Arbeid zou worden onttrokken. Wanneer men het op die manier tot b.v. 10 zetels in de Tweede Kamer zou brengen, zou de nieuwe partij aldus nog steeds de verwachtingen uitste kend als regeringspartij in een her nieuwde combinatie K.V.P.P.v.d.A. kunnen optreden. Daardoor zou enerzijds een op de drie partijen steunende regering worden ver sterkt, anderzijds de verbreding van de basis een feit worden. (Wij mogen dat optimisme wel! red.) SURINAAMSE politie heeft een samenzwering ontdekt, waarbij ongeveer een 80-tal personen betrokken zijn, die van plan waren de regering van Suriname omver te werpen, gouverneur Brons onder arrest te stellen en iemand van eigen keuze aan het hoofd van de voorlopige regering te plaatsen. Leider van de groep, die de „staatsgreep" voorbereidde, is Simon Sanches, een Surinamer, die met 15 anderen onder wie 7 Surinaamse militairen, is gearresteerd De groep had de bedoeling de voorlopige regering te vormen na het bezetten van de militaire ba rakken, het hoofdkwartier van po litie en de telefoon- en telegraaf- installaties. Als tijdstip voor de „staatsgreep" was bepaald Vrijdag avond j.l. De avond daarvoor werd Sanches gearresteerd. Sanches, die onlangs in Suriname was terugge keerd, is 32 jaar en heeft bij de Kon. Marine als verpleger gediend. Hij heeft een Nederlandse vrouw met vier kinderen, die ook in Ne derland vertoeven. Hij rekende bij zijn plannen op de steun van de Creoolse bevolking. Sanches die dertien jaar in Nederland vertoefde, heeft bekend. Bij de groep, die de revolutie wilde uitvoeren, is een 80-tal perso nen betrokken, nagenoeg allen uit Indonesië teruggekeerde Surinaam se oorlogsvrijwilligers. Om de gedemobiliseerde militai ren in de gelegenheid te stellen zich een positie in de Surinaamse samenleving te verwerven heeft de regering een vakopleiding in het leven geroepen en een wekelijkse kostwinnersvergoeding van f15. tot f20.toegekend. Onder de sa menzweerders heerste echter een verbitterde stemming, omdat er naar hun mening vrijwel niets voor hen gedaan werd. De leider kunnen weer onbeperkt brieven zenden De op 1 November in Indië ge troffen regeling, waarbij de aldaar gelegerde militairen slechts 20 brie ven per maand konden zenden, is weer opgeheven. Onze jongens kunnen nu weer zoveel brieven zenden als zij willen mits ze hierbij de z.g. „postbladen" gebruiken, die voortaan ongelimiteerd ter be schikking worden gesteld. De thans opgeheven regeling, waarover zowel hier als in Indone sië veel ontstemming is geweest, was destijds getroffen zo deelde men ons mede omdat de Indië- vliegtuigen op hun retour-vluchten te zwaar belast waren. In overleg met de P.T.T. heeft men nu de gunstiger regeling getroffen. Monnik in Joego-Slavië gearresteerd Volgens een officiëel communi qué heeft de Joegoslavische Veilig heidsdienst op 6 November J.l. de monnik Albino Semplicio Gomiere in een schuur van het klooster Sint Antonius te Pola betrapt op het uitzenden van een radioboodschap, welke „spionnage-gegevens voor een vreemde mogendheid" inhield. De zender en andere bewijsstukken zijn in beslag genomen. Het onder zoek wordt voortgezet. der beweging, Simon E. H. Sanches, vertoefde dertien jaren in Neder land en bij zijn terugkeer in Suri name in Augustus van dit jaar trachtte hij zich reeds dadelijk een leiderspositie te verwerven. Tege lijk met Sanches zijn 15 anderen aangehouden, onder wie 7 Suri naamse militairen. Men heeft een opslagplaats van wapens gevonden. De toestand is rustig; het onder zoek wordt voortgezet. ATTLEE PROTESTEERT tegen Russische houding Op het traditionele diner ter ere van de burgemeester van Londen heeft Clement Attlee, de Engelse minister-president, een protest doen horen tegen „het voortdurend ge bruiken van de betitelingen „impe rialisten, oorlogsophitsers en verra ders", wanneer de Sowjet-Unie over bevolking en regering van Engeland spreekt. „Indien er heden ten dage impe rialisme in de wereld is en daaron der versta ik onderwerping van andere volken door politieke en economische overheersing van een machtige staat", aldus Attlee, „dan moet dat zeker niet bij het Britse Gemenebest gezocht worden". In de strijd tegen de communis tische belegeraars van het spoor wegknooppunt Sjih Tsjia Tsjwang hebben de regeringstroepen 150 vliegtuigen in de strijd geworpen, het grootste aantal dat sinds het uitbreken van de burgeroorlog aan een enkel gevecht heeft deel genomen. De communisten tracht ten zich een weg naar de stad te banen door de Noordwestelijke poort. Het garnizoen bood echter hevige tegenstand en zo ontwik kelden zich zware straatgevechten. Generaal Tsjang Kai Sjek heeft order gegeven, dat deze belang rijke plaats behouden moet blij ven en dat de gecombineerde land en luchtmacht de communisten moet verslaan. Mackenzie King te Brussel De Canadese eerste minister, Mackenzie King, is te Brussel ge arriveerd, waar hij, evenals te Leu ven, eredoctor zal worden. De 73-jarige William Lyon Mackenzie King. als gevolg van een overstroming ANKARA, 10 Nov. (Reuter) In Adana, een provincie in Anatolië, zijn ten gevolge van hevige re- gtns die 60 uur aanhielden, de dijken van de rivier S-Eyhan be zweken. Meer dan 200 personen zijn verdronken en ongeveer 1500 zijn dakloos. Het water bedreigt de stad Adadna en duizenden men sen vluchten uit vrees voor de overstroming. Men vreest, dat en kele kleinere dorpen hevig te lij den hebben gehad. Aan de gebie den van Adana, waar katoen en sinaasappelen verbouwd worden, is zware schade toegebracht. Naar gemeld wordt, worden 1000 personen vermist en men vreest, dat zij verdronken zijn in de vloedgolf, die na 60 uur regen over dafvlakte van Adana spoelt. IN TWEE DAGEN 4 doden en 15 gewonden Van officiële Nederlandse zijde wordt gemeld, dat de Nederlandse verliezen Zondag en Zaterdag be droegen 4 gesneuvelden en 15 ge wonden. In de grensgebieden op Midden- en Oost-Java werden Ne derlandse detachementen bescho ten. Op Zuidsumatra in het grens gebied ten noordoosten van Marta- poera mbest tegen infiltrerende benden worden opgetreden. In het grensgebied op Middensumatra ten Noordwesten van Loeboek Aioeng, werd een TNI bende, die zich in de moskee had verschanst, verdre ven. Voorts vonden op Java en Su matra de gebruikelijke beschietin gen van Nederlandse posten en pa trouilles plaats. PEST IN PERZIë Te Teheran is officieel bekend gemaakt, dat in het Westen van Perzië de pest is uitgebroken. Er zouden reeds veertig mensen aan de ziekte bezweken zijn. Zondag werd in Bagdad een com muniqué uitgegeven, waarin ont kend werd, dat de cholera in Irak zou zijn uitgebroken. Verklaard werd, dat de cholera te Dubay aan de Perzische Golf 800 R.m. ten Zuiden van de Iraakse grens was geconstateerd. (Van onze eigen redacteur) In de afgelopen oorlog zijn de banden met het buitenland, met onze bondgenoten, zeer versterkt. Eén land steekt echter hoog boven deze bondgenoten uit: Canada. Geen land ter wereld is zo in ons land geïnteresseerd als Canada. Het verleende grote gastvrijheid aan ons Prinselijk Paar, het zond zijn zonen om het kleine landje aan de zee te gaan bevrijden, waarbij on- telbaren hun kostbaar jong leven opofferden. 1800 witte kruisen vor men tezamen in het westelijk ge deelte van Noord-Brabant het grote Canadese Kerkhof te Bergen op Zoom. Morgen, 12 November, arriveert op deze plek van Canada's helden een grijze 73-jarige man. Uit naam van zijn land komt hij daar met krans en gedachten zijn gevallen landgenoten eren. William Lyon, Mackenzie King, Canada's eerste minister, Canada's grootste staats man, zal hier zijn tocht .beginnen in het land, dat zijn volle belang stelling heeft en dat hij, ondanks dat hij de taal niet spreekt, als zijn tweede vaderland beschouwt. Mackenzie King zal een drietal dagen in ons land verblijven op uitnodiging van onze regering, die hierdoor de dank van ons land wil betuigen voor Canada's aandeel in de bevrijding. De Canadese minis ter-president, die reeds 20 jaar ach ter elkaar deze functie vervult, was zeer geroerd door deze uitnodiging Verkoping midden-Damterrein begonnen, Gisterenmorgen is de verkoop be gonnen van het 12 millioen vier kante centimeters grote Midden- Damterrein in de hoofdstad, waar van de opbrengst bestemd is voor de bouw van een nationaal monu ment en voor hulp aan de nagela ten betrekkingen van onze gevallen illegale strijders. De eerste vier kante centimeters waren gereser veerd voor de leden van het Kon. Huis. De eerste burger van Amster dam, burgemeester d'Ailly, stapte gisterenmorgen om tien uur het „makelaarskantoor" van de commis sie te Amsterdam binnen, waar hij 20 vierkante centimeters kocht. en accepteerde onmiddellijk. Zijn aanwezigheid bij de Kon. Engelse bruiloft op 20 November a.s. stelde hem in staat zo spoedig in ons land te verblijven. Zijn bezoek, dat zo als gezegd in Bergen op Zoom met een korte plechtigheid zal beginnen, waarbij het hoofd der oorlogskerk hoven, generaal Roberts, aanwezig zal zijn en een Nederlandse ere wacht zal worden geïnspecteerd, bestaat verder uit officiële maal tijden met de Prinses-Regentes en de regering, serenade van „de Haghesangers", aanvaarden ere-doc- toraat van Amsterdam, ontvangst door de Staten-Generaal en bezoek aan Amsterdam. Verleden jaar is Mackenzie King zwaar ziek geweest en hierdoor mag het programma niet te overladen zijn. Toch zal hij aan zijn persoon lijke interesse voor stadsplannen gehoor geven en de Nederlandse prestaties in Amsterdam in ogen schouw nemen. Het ligt in de be doeling in dit verband Canadese experts en architecten naar Neder land te zenden, teneinde de stads plannen te bestuderen. Canada heeft wel stadsplannen, doch in tegen stelling met ons land is geen enkel nog practisch uitgevoerd. Als oude vrijgezel heeft de Cana dese premier, die de prinsesjes tij dens de oorlog in de nabijheid van zijn huis in de sneeuw zag stoeien en in het water zag zwemmen, de verleiding niet kunnen weerstaan om aan Soestdijk een bezoek te brengen, dat Zaterdag dan ook op het programma staat. Mackenzie King, van Schotse af komst, is het type van een door snee Nederlander. Ondanks dat hij 73 jaar oud is en ondanks dat hij een hard leven achter de rug heeft, ziet hij er jonger uit. Hij is wel de grootste staatsman, die Canada tot nu toe gekend heeft en het best met president Roosevelt te vergelijken. Hij voorzag dat de verhouding tus sen kapitaal en arbeid het grootste probleem van de toekomst zou zijn en door studie, reizen en zijn func tie van directeur der „Industrial research service of the Rockefeller foundation" bezat hij een grote er varing, die hij in het door hem zelf gevormde labour-departement in dienst van zijn land kon stellen. Speciaal na de eerste wereldoor log was hij actief in de betrekkin gen met het buitenland, dat in Canada niet met „foreign" doch met „external" affairs wordt aangeduid, daar Engeland en de andere domi nions niet als buitenland beschouwd worden. Bij het vestigen der Cana dese ambassades in het buitenland heeft hij een grote rol gespeeld. Toekomstige geschiedschrijvers zul len zijn rol van modern staatsman ongetwijfeld te boek stellen, terwijl zijn grote invloed op zijn volk en zijn kalmte bij welke gebeurtenis ook, Canada's welvaart tot grote hoogte zullen brengen. Nederland ontvangt wederom een groot staatsman, maar vooral een groot vriend. Moge Neerlands be volking met eenzelfde enthousiasme HIJ MOCHT NIET Kortgeleden was de Ca nadese gezant P. Dupuy, zo vertelde hij ons giste ren persoonlijk, in Cana da. Zijn gewoonte getrouw nam hij een taxi. Zodra echter de chauffeur hoorde dat hij uit ons land kwam werd de taxi stopgezet en ontelbare vragen werden aan hem gesteld. Of het eten beter was, of er nog zoveel gelift wordt enz. De gezant mocht de rit niet betalen. De taxi chauffeur was een oud soldaat. Volgens de heer Dupuy heeft hij ook vele oorlogsbruidjes gesproken en deze maakten het heel goed. als bij Churchill's bezoek hem ver welkomen, die het land vertegen woordigt waaraan we onze grootste dank verschuldigd zijn. ■yyim van Eekeren. MARSHALL heeft aan het Congres 597 millioen dollar gevraagd als tussentijdse hulp voor Frankrijk, Italië en Oostenrijk, terwijl, volgens zijn schatting, voor het uit te voeren programma op lange termijn, waarmee op 1 April 1948 zou worden begon nen, tussen de 16 en 20 milliard dollar nodig zal zijn. Voorts ver klaarde Marshal, dat de hulp zou plaats hebben in de vorm van schenkingen of leningen naar gelang de draagkracht van het betrokken land. Als algemeen principe zou gelden, dat de finan ciering van de invoer van voedsel, kunstmest, brandstof e.d. door middel van schenkingen gebeurt. De bedragen voor de tussentijdse hulp zijn iets lager dan de enkele weken geleden door Truman ge noemde. Marshall zei, dat „een automatisch succes" van de beide programma's niet verzekerd was, maar dat er een behoorlijke kans van slagen bestond. Naar Mar shall's mening werken drie der gro te mogendheden, die in deze oorlog de As bevochten hebben, aan het Europees herstel. Slechts de Sow jet-Unie had haar eigen redenen om hieraan niet deel te nemen. Marshall was van oordeel, dat men zich hiertegen verzetten moest. „Wij moeten niet toestaan, dat de vrije Europese gemeenschap uitge roeid wordt." Op de V.S. rustte een grote verantwoordelijkheid. Marshall verklaarde, dat het Con gres niet om bedragen voor het gehele programma van vier jaar wiTde vragen, aangezien een aantal voorwaarden (bijv. oogst, prijzen) niet van tevoren vastgesteld kon den worden. Zijn eerste aanvraag betrof een periode van vijftien maanden, te beginnen op 1 April 1948 (anderhalf milliard tot 30 Juni en zes milliard voor het daarop volgend jaar, dus te beginnen 1 Juli). Bepaalde uitrustingsstukken en grondstoffen, met behulp waarvan betaalmiddelen geproduceerd kon den worden, worden niet geschon ken. Marshall stelde voor, dat de V.S. met elk der zestien landen bi laterale overeenkomsten zou aan gaan. Een zeer doeltreffende admini stratie is hier volgens Marshall van het grootste belang. Hij legde er de nadruk op, dat de uitvoering van het programma in menig opzicht de buitenlandse politiek der V. S. zou bepalen. Marshall bleek voorts van plan de hulp ook uit te breiden tot China, alwaar Tsjang Kai Sjek nog immer als enige wettig rege ringshoofd wordt erkend door de regering van de V.S., in weerwil van de pogingen der communisten om gewapenderhand het bewind te veroveren. EMPLOYE'S VAN ONDERNEMINGEN in Indië gedood Van de zijde van de Onderne- mersraad voor Nederlands-Indië wordt ons het volgende medege deeld: Blijkens een door de directie ontvangen telegrafisch bericht is op 2 dezer,een Nederlands geëmploy eerde van de seder,t 1947 weer in exploitatie zijnde rubberonderne ming Bodjong Gedeh bij Buiten zorg op klaarlichte dag door extre misten ontvoerd en omgebracht. Reeds eerder is hier te lande be richt ontvangen, dat in de laatste dagen van October bij een nachte lijke overval van een bende op de thee-onderneming Gamboeng bij Bandoeng de administrateur en de eerste geëmployeerde dier onder neming de dood hebben gevonden. DE ARRESTATIE VAN ASSCHER EN COHEN Werd door de werkzaamheid van de Joodse Raad de deportatie van joden bevorderd of belemmerd? Dat is de vraag, waar het om draait, aldus Mr. N. J. G. Sikkel, de procureur-fiscaal van het Bij zonder Gerechtshof te Amster dam in een onderhoud met een redacteur van het A.N.P.. naar aanleiding van de arrestatie van de voorzitters van de Joodse Raad, prof. Dr. D. Cohen en de heer A. Asscher. Het antwoord op deze vraag zo ging mr. Sikkel verder is, dat de taak van dé Joodse Raad zich zo heeft uitgebreid, dat men gekomen is tot een niet "meer te pardonneren medewerking aan de vijand, waardoor de joodse depor tatie in belangrijke mate werd vergemakkelijkt. Derhalve moet worden aangenomen, dat zonder de medewerking van dé Joodse Raad en ook zonder zijn voortge zette medewerking, 'het aantal ge deporteerde joden zeer belangrijk minder zou zijn geweest. Mr. Sikkel zeide voorts dat het de leiding van de Joodse Raad vooral moet worden aangerekend, dat zij. ook op het tijdstip, dat deze moest weten, welk lot de jo den in Duitsland wachtte, heeft medegewerkt aan het transporte ren van joodse Nederlanders. De bundeling en de registratie van joodse personen heeft het, volgens Mr. Sikkel, mogelijk gemaakt, dat de Duitsers vrij spel hadden met de deportatie. Ware deze registra tie niet door de Joodse Raad uit gevoerd, dan had het grootste deel van de joden zioh over Nederland kunnen verspreiden en kunnen onderduiken, om zo uit de handen van de~Duitsers te blijven. Door de grote omvang van het onderzoek, dat wij na de oorlog in het algemeen hadden te voeren, aldus Mr. Sikkel, scheen het ons niet juist in een zo gecompliceerde kwestie als deze van de Joodse Raad ,in te grijpen. Dit kon eerst dan geschieden, wanneer er aan de hand van een uitgebreid, omzich tig onderzoek gegronde bewijzen gevonden waren voor de schuld der leidende figuren in deze jood se zaak. Geurende de laatste maan den hebben wij het onderzoek naar hun beleid meer intensief ter hand genomen en het bewijs materiaal over hun onjuiste hou ding heeft zich zozeer opgestapeld, dat het in het belang van het ver dere onderzoek niet verantwoord was hen langer op vrije voeten te laten. Mr. Sikkel deelde tenslotte mede. dat het onderzoek nog niet is afgelopen en met kracht wordt voortgezet. Doodvonnissen in België voltrokken Maandagmorgen is in de kazerne van Charlesroi aan zeven en twin tig gewezen Belgische S.S.-leden 't doodvonnis voltrokken. Marshall verzekerde opnieuw, dat de Amerikaanse hulp dient om de onafhankelijkheid van Europa te waarborgen en dat dit stellig in overeenstemming is „met de pogin gen en offers van twee geslachten Amerikanen" maar geenszins het verkrijgen van speciale voordelen voor de V.S. beoogt. Amnestie wordt! niet verlengd Tsaldaris, de Griekse minister van buitenlandse zaken, heeft me degedeeld, dat de Griekse regering order heeft gegeven tot „liquidatie van het verzet" in Griekenland. HSt leger heeft bevel gekregen onmid dellijk tot de aanval over te gaan. „Aangezien de geste van de Staat geen weerklank gevonden heeft, zal thans met geweld van wapenen worden opgetreden", aldus Tsalda ris, zinspelende op het door de re gering eerder gedane aanbod van amnestie aan alle verzetslieden, die zich zullen overgeven. Men maakt hieruit op, dat de re gering het aanbod van amnestie, dat dertien November afloopt, niet zal verlengen. Het leger zal dan overgaan tot het offensief. Tot lid van Gedeputeerde Staten van Noordholland kozen de Provin ciale Staten hedenmorgen in d.e va- cature-Witteman de hejr drs. W. A. v. d. Donk. Drs. v. d. Donk werd in 1894 te Gorinchem geboren. Hij stu deerde aan de Amsterdamse Uni versiteit in de rechten en vestigde zich in 1916 als repetitor in de rech ten en de economie in de hoofdstad. Voorts is hij o.a. docent aan de R.K. School voor Maatschappelijk Werk te Amsterdam. Hij vervult verschillende functies in het ver enigingsleven en gaf diverse publi caties op juridisch, economisch en staatkundig gebied in het licht. Hij is lid van de fractie der Katholieke Volkspartij in de Provinciale Sta ten. MET TERUGWERKENDE KRACHT (Eigen bericht) 'IJ VERNEMEN, dat de prijs der sigaren met terugwer kende kracht tot 1 October is verhoogd met gemiddeld 3 ct. per sigaar, ofwel ongeveer 20 procent. De productie is aldus geregeld, dat deze nu voor 45 pet. zal bestaan uit sigaren van 25 cent of minder en voor 55 pet. uit sigaren van 15 cent of minder, terwijl minstens 20 pet. der productie moet bestaan uit 12-cents-sigaren. Deze prijsverhoging is een gevolg van verschillende factoren. De voor naamste zijn de verhoging der in voerrechten, de komende grond- stoffenprijsverhoging (waarvan de oorzaak te zoeken valt in Amerika), de verhoging der omzetbelasting en de verhoging der detaillistenkorting. Post voor militairen op weg naar Indië Post voor militairen a.b.. van het s-s. „Grote Beer' moet uiterlijk heden, 11 November, op de bus zijn, wil deze correspondentie nog in Algiers kunnen worden uitge reikt. Wil men de stukken bij aan komst in Makassar doen bezorgen, dan moeten ze uiterlijk 25 Novem ber ter post blzorgd zijn. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woensdagavond. AANHOUDEND WISSELEND WEER Mefst zwaar bewolkt met nu en dan regen. In het Noorden van het land tijdelijk veran derlijke wind, overigens nu en dan krachtige en aan de kust tijdelijk harde Westelijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar, vooral in het Zuiden van het land.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1