Be ma o r Moe* het particuliere wegvervoer verdwijnen? De Winkelsluitingsverordening AG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 11 November 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN De „Schoia Publico" Eerste Covoto-avond UIT OUDE TIJDEN KUNSTENAARS CENTRUM BERCEN Exclusieve tentoonstelling BUURTVERENIGING LAAT-OOST Fred Fagel's: Malle Fratsen Onze agenda V- J Verordening havengeiden LEGESHEFFING bij inschrijving als woningzoekende Ingezonden De Radio-Distributie St. Nicolaas in aantocht EX-BURGEMEESTER VAN CASTRÏCUM ten tweede male voor het Tribunaal Wijziging gewenst? UIT BEEMSTER EN OMSTREKEN Hoofdprijzen Staatsloterij INGEZONDEN Rei sim pre i i i 11 MORGEN BEGINT DE KAART VERKOOP HET STEMT ons tot voldoe ning te kunnen mededelen, dat het aantal donateurs en abon nees, dat zich als ..scholier"' van de Schoia Publica gemeld heeft, de 300 nadert; w\j verwachten, dat dit aantal zelfs nog belang rijk overschreden zal word,en, zodat het aantal niet-lcdcjj, dat toegang tot de avonden kan wor den verleend, nog maar beperkt is. Morgen (Woensdag 12 Nov.) be gint de voorverkoop van de toe gangskaarten, zowel voor abonnees als voor niet-leden. Donateurs hebben op vertoon van hun dona-, teurskaart toegang, terwijl voor hen een plaats is gereserveerd Abonnees en andere belangstel lenden, die de openingsavond van Vrijdag a.s., waarop prof. dr. Anton van Duinkerken komt spreken, willen bijwonen, kunnen zich van af mprgen tot en met Vrijdag tus sen 9 en 6 uur aan het bureau van het Noordhollands Dagblad in de Langestraat van toegangskaarten voorzien;! abonnees gelieven hun lidmaatschapskaart mede lp bren gen, daar coupon no. 1 moet wor den ingeleverd. Voorzover er plaatsenbeschik baar zijn, worden ook niet-abon- nees toegangskaarten voor de openingsavond verkocht. Terwille van de vele abonnees Uit de circa 25 buitengemeenten zal precies cm 8 uur worden be gonnen. Zoals alle scholen begint ook de Schoia Publica precies op tijd; om 8 uur gaat de schoolpoort dicht. Het is daarom aan te beve len, dat de abonnees en andere belangstellenden zoveel mogelijk van de voorverkoop ecbruik ma ken, opdat het volstromen van de zaal (Wapen van Heemskerk) Vrijdagavond vlot kan verlopen. Natuur^jk is er, voorzpver er plaatsruimte beschikbaar is, ook aan de zaal nog gelegenheid tot in schrijven van donateurs en abon nees en het kopen van toegangs kaarten. Om teleurstelling te voorkomen, racen wij echter aan gebruik te maken van de voorverkoop aan 't bureau van dit blad. Knappe creatie van Fie Carelsen ALKMAAR. „Guyana" noemde de Tsjechische schrijfster Olga Scheinplugova, die tevens een van de beroemdste actrices van Tsjecho- Slowakije is, het boeiende toneel stuk, wagrin zij zelf met'groot suc ces in haar eigen land de hoofdrol speelde. Zij schreef dit stuk wellicht voor zichzelf, want de vrouwelijke hoofd rol in de vertolking door „De Haagse Comedie" door mevr, Fie Carelsen gespeeld eist van de ac trice, die deze rol (p vertolken krijgt een groot talent en een zich volko- jnen indenken en in-leven in de fi guur, die zij voorstelt. Twintig jaar vocht Maria voor de invrijheidstelling van haar onschul dig tot levenslang veroordeelde echtgenoot, die zijn twintig jaren in Guyana slechts het beeld voor j^ich zag van de jonge, schone' vrouw. In zijn eigen leed vergat deze ge vangene, dat oqk zijn vrouw hoe wel vrij een ander Guyana door maakte en evenals hij na 20 jaar verouderd en uiterlijk veran derd zou zijn. De thuiskomst is voor beiden een grote desillusie; voor hem, onjjlat hij de droom van zijn jeugd in rook meent te zien vergaan; voor haar, omdat-ze moet ervaren, dat de njan, waarvan zij niet geloofde, dat hij tot 'n moord in staat was, haar le ven vernietigt. Zijn huis is voor de egoïstische teruggekeerde gevangene een andere cel; hij wil vrij zijn en zij, die wel Francois Garière in haar huis heeft ontvangen, doeh ervaart, dat zij haar man nog niet terug- heeft, geeft hem zijn vrijheid. Maar als Frapgois dan zijn bio grafie gaat schrijven, kan hij niet tot het slot komen; dat kan hij eerst schrijven, als hij na 8 maanden wer kelijk als haar man terugkeert en voorgoed. Fie Carelsen gaf een boeiende creatie van deze Maria; haar spel was zo levend, zoals de actrice van het stuk het maar kon. wensen; haar strijd om ljaar man, haar -wijze be rusting in haar leed en haar rijke vreugde in haar nieuw geluk wist zij op schitterende wijze tot uit drukking te brengen. Theo Frenkel. haar partner als Francois, kon haar in dit spel niet evenaren, al wist hij van zijn mindpr-sympathieke rol een goede vertolking te geven. Arepd Hauer als Lukas en Annie van Duyn verdienen op het tweede plan ook met lof vermeld te wor den. Het publiek bleek zeer ingeno men met het stuk en met het spel. Het was 'n goed begin voor Covoto. Fr. O. DE J.V.G. OP DE PLANKEN Daar er velen teleurgesteld zijn, zal a.s. Vrijdag om 8 uur de J-V.G St. Laurentius wederom voor het voetlicht treden met het bekende verzetstuk „Parachutisten geland"- De kaarten zijn verkrijgbaar bij mej. F. Fijm. Dijkgraafstraat en Dinsdag van 8—9 uur in het ge bouw der vrouwelijke jeugdbewe ging- Het Weeshuis 11 NOVEMBER: Matthijs Holtkamp nam 11 November 1815 aan om voor f 3400 enige als barak ge bruikte lokalen aan de Gasthuis- en Paternosterstraat te verbou wen tot weeshuis. Voor dit zelfde doel werden later nog 4 huisjes van het Gasthuis voor afbraak verkocht. In 1817 kostte deze bouw nog eens f 4380. Hierbij werd de gevel op de hoek voor vleeshal ingericht. De regenten kamer kwam in de oude klooster kerk, terwijl de in het musejim aaqyvezige beeldjes met schild, die steeds boven de Waterpoort aan de Nieuwesloot hadden ge staan, nu werden geplaatst aan de nieuwe poort in de Gasthuis straat. Hpt nieuwe tehuis werd pas in October 1819 betrokken. In de localiteiten van het Kun- stenaars-Gentrum Bergen aan de Kerkstraat is een kleine, doch bij zondere expositie ingericht van de schilder Dirk Cudgs en de beeld houwer C. V£ijker, deze laatste met onderwerpen die misschien niet iedereen zullen kpnnen bekoren, dqch waarvan dd vormgeving als verschijnsel op een dergelijke ten toonstelling zeker merkwaardig mag worden genoemd. Van Dirk Cudes zijn een tiental schilderijen te zien, kennelijk uit verschillende perioden, waarbij sterk op ple voorgrond treedt het feit dat de schilder meer dan eens onder de invloed is geweest van anderen. Dit was bv. het geval met „de Begrafenis" dat zowel door kleur en compositie ons sterk deed denken aan Charles Eyck. Zijn werk deed overigens zeer ver schillend aan, soms somber zoals het „wqpnwagenpark", dan weer uitgelaten zoals de goed getroffen „kroeg" en de van een zeer bij zondere kleurenweelde getuigende „amazones". Er is technisch zeer go§d werk bij doch men krijgt niet c'e indruk dat Dirk O-udes zijn eigen stijl reeds heeft gevonden. Anders is dat met de beeldhou wer Wijker, uit wiens, voorname lijk religieuse werken, een eigen karakter spreekt. Hij werkt met hout, goede en slechte soorten, maar hij haalt er uit, wat er in zit' Het waren voornamelijk bas- reliefs die wij te zien kregen, een einkel stuk wellicht wat te druk van compositie maar met veel vakkennis en liefde tot zijn onder werp uitgesneden. Gok de gekeurde reliefs deden het qver het alge meen uitstekend, zoals „de eva cuatie" bijvoorbeeld. Het werk is evenwichtig en spreekt van een milde opvatting der dingen. Belangstellenden kunnen Zater dags en Zondags het werk van de beide kunstenaars bezien. L. S. ALKMAAR. In het „Wapen van Heemskerk" organiseerde de buurt vereniging „Laat-Oost" een feest avond, die klonk als een klok, om .Fred Fagel's woorden te gebruiken, die klonk als een carillon. Er heerste al direct een gezellige stemming, hetgeen mede te danken was aan de vrolijke klanken van het orkest van de heer Twuyver, die met de mu zikale verzorging belast was. Er zou van deze avond overigens niet veel te zeggen zijn, ware het qiet dat wij kennis maakten met de revue van het radio-cabaret van Fred Fagel, die voor het eerst ..in Alkmaar op trad. Fred Fagel heeft in vropgere jaren wel eens deel uitgemaakt van Henri ter Hali's revue, op zich is dat niets bijzonders. Wel bijzonder is, dat deze kleinkunstenaar zich boven zijn coyega's heeft weten uit te werken en er toe kon komen met een eigen gezelschap, dat intussep reeds tot een geheel bedrijf is uit gegroeid, ons land af te reizen. In „Mallg Fratsen" bracht hij een eigen programma, bestaande uit ac tuele schetsen, liedjes, een vrolijk praatje, en een paar dansen. Ruim twintig nummers hpeft hij met een sneltreinvaart op een echt Ameri kaanse en vlptte wijze 'op deze avond afgewerkt. De nummers waren, stuk voor stuk, geestig, sprekend tot ie der pubjiek en uiterst beschaafd. Dat kan men helaas niet van iedere revue zeggen. Met Else Schild, Dick Binnendijk, Jules Karsnar en voor al niet te vergeten de piano- en accordeon-virtuoos Cas Oosthoek, ogstte zijn troep veel gucces. Ook het Sylvestra-Ballet kwam uitste kend voor de dag. Het was alles bij elkaar genomen een uitstekende ne- vue-voorstelling. De buurtvereniging Laat-Oost heeft met dit gezelschap eer ingelegd. Onder de pau^e vond nog een ver loting plaats en na afloop bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. Het geheel was een goed geslaagde feest avond. KASGELDLENING f 2.500.000 In de Donderdag te houdpn raads vergadering zullen B. en W. de Raad machtiging vragen een Kas geldlening voor de dienst-1948 te mogen aangaan tot een bedrag van f2.500.000. CINEMA: „Tien dagen in Pa rijs'" 14 jaar. VICTORIA: „Zanzibar", 14 j. HARMONIE: Gevaarlijk Spel, 18 jaar.* A.B.T.: „Het recht neemt zijn loop", 18 jaar. ATELIER „DOORWERKEN" (Geest hoek Kanisstraat) Tentoonstelling. led. werk dag geopend van 25 uur en Zondag van 10 uur v.m. tot 5 uur n.m. Geopend tot en met Zonjlag 16 Nov. APOTHEKEN: Apoth. Schou- ten-Oele, Koorstraat 47. SUBSIDIES B. en W. stellen de Raad voor goed te keuren de begrotingen over 1947 van „Zuigelingenbescherming" in o.ntv. en uitg. op f4.086.32 met toekenning van een gemeentesubsi die va,n f1750.van „Gezinsverple ging", in oqtv. en uitg. op f18.600. met toekenning van een gemeente subsidie van f5000.-»-; van het „Cen traal Gr itschap" in ontv. en uit gaven op f2.'H5 met een gemeente subsidie van 1900. SCHOEIÏNG KARNEMELKS- 4 BUURT B. en W. vragen de Raad een cre- diet van f7500.voor de vernieu wing varj de schoeiïng van de Kar- nemelksbuurt. In de nieuwe verordening op het heffen van haven- en kaaigelden, die na 1 Jan. '48 van kracht wordt en waarin de bestaande taricyjn, die vrijwel overeen komen met lie in andere gemeenten, gehandhaafd zijn, is afgezien van enkele wij zigingen van ondergeschikt belang rekening gehouden met de af scheiding van de belastingdienst van de taak van de gemeente-ont vanger. Voorts is een bepaling op genomen. volgens welke abonne mentsgelden tot de helft worden teruggebracht, indien men geduren de een kalenderhalfjaar niet be lastingplichtig is geweest. In de raadsvejgadering van 29 Juli nam de Raad een motie-v. d. Borden aan, waarbij aan B. en W. verzocht werd met voorstellen te komen inzake de heffing- van leges bij inschrijving als woningzoekende en bij toewijzing van woningen. B. en W. hebben van deze gele genheid gebruik gemaakt de leges tarieven meer in overeenstemming te brengen met de huidige omstan digheden en hebben daartoe een geheel nieuwe legesverordening ontworpen, waarin ook de door de heer v. d. Borden bedoelde leges zijn opgenomen. Voorgesteld wqrdt voor de afgifte van een bewijs van inschrijving als woningzoekende een leges van 50 ct. te heffen; voor de verlenging van een dergelijk bewijs 25 ct.; voor de eerste verlenging van een be wijs van inschrijving na de inwer kingtreding dezer verordening 75 ct.; voor de afgifte van een vesti gingsvergunning a) indien de ver gunning verleend wordt voor be woning van een gehele woning of een gedeelte daarvan, dat als af- zondorlijke woongelegenheid dient te worden beschouwd, 1% van de huurwaarde; b) indien de woning wordt verleend voor inwoning: ten behoeve van één persoon 30%, vo renbedoelde 1 met een minimum van 75 ct. en tot een maximum van f2.50; ten behoeve van twee of meer personen 50% van bedoeld 1% met een minimum van 75 ct. en een maximum van f4.de bedra gen afgerond op een veelvoud van 25 ct. Voor de \ierlenging van de vestigingsvergunning de helft van het bij de verlening der vergunning berekende bedrag. B. en W. kunnen in bijzondere gevaüfen ontheffing verlenen. „KLIMOP" Opgevangen in een gesprek tus sen twee vriendinnen. Zeg, weet jij wat „Klimop" is? Och, dat is een ontwikke- lings- en ontspanningsclub in de St. Dominicusparochie voor meis jes boven de 17 jaar. Wat doen ze daar allemaal? Wel, daar houden ze interes sante avonden, waar je wat van opsteekt, voor nu en je later te ven. Dezer maanden was er een prachtig piano-concert, een avond over de geheimen van de wichel roede, op htt ogenblik is er een cursus lopende over kinderverzor ging en a.s. Donderdag komt een jong Zuidelijk schrijver van het bekende boek „Jlet Oude dorp", de heer Linssen, een causerie me1 erpst en humor houden over „het goede ljpek". Ik heb altijd gehoord dat de Alkmaardprs zoveel van cultuur en ontspanning houden. Maar dan zou ik me schamen als er Donderdag maar 30 meisjes waren. Daarom hoor jij Donder dag ook zeker te komen, en lid te worden. Ja, jg hebt gelijk, dan houd ik liever iejtere week die f 1,50 voor dancing en bio in mijn zak, want daar krijg je zo langzamerhand ook genoeg van en besteed die voor iets beters, wat bovendien ook minder kost. Afgesproken: ik kom je Don derdag a-s. 13 'Nov. halen en dan zijn we samen om 8 uur in Pavil joen Kinheim, Stationsplein. Dagelijks worden er uit Batavia berichten en groeten uitgezonden. Doch helaas zijn deze alleen te be luisteren door bezitters van een eigen toestel. Nu worden in vele steden deze programma's ook over lijn 3 van het distributienet uitge zonden. Maar in Alkmaar is daar tot nu toe niets van te bemerken. Het zou voor zeer veel ouders, die toch zware offers moeten brengen, een waar genoegen zijn ook eens de stem van hun jongen, die soms al een jaar of meer van huis is, te kunnen horen! Omgekeerd is het voqi' onze jon gens in Indonesië een genoegen eens een groet naar huis te kunnen zen den. Hopende dat de radio-distri butie hierin ook haar medewerking zal willen verlenen, verblijven wij namens vele ouders C. K. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR Geboren: Hans K. C., zoon van A. Bgkker en M. M. de Rooy; Margaretha P. M., dochter van P. van Duyn en G. Genoneva; Pieter J„ zoon van H. J Kuymans en L. H. E. Burge ring; Jacoba L,, dochter van Q. Snijder en E. M. A. Bordewijk; Clemens J. W., zoon van C. C. H. Köllmann en I. B. M. Walta; Nico, zoon van C. van Twuyver en T. Kroon" Agatha R., dochter van C. P. Bakker en M. J. Delemarre; Maria, dochter van P. Strijbis en M. de Vries; Maria A. E. T-. doch ter van J. C. Ooms en E. Kulese- viciute. Gehuwd: Pieter Spruit en Jan tje Govers. Overleden:: Cornelia'M. Broers, 75 jaar, w^. van S. Swart; Jtske Zuiderbaan, 71 jaar, geh. met J. Heins. UITSPRAKEN TRIBUNAAL Bertha L. G. Ketels, Didam, aan gehouden; 3 Dec. a.s. voortgezet. Rika Lingeman, Alkmaar, ver beurdverklaring van het vermogen tot een bedrag van f 500. Ontzet ting uit de rechten. Trijntje Bakker, Alkmaar, er worden in deze zaak geen maat regelen opgelegd. Willem de Haan, Bergen aan Zee, verbeurd verklaring van het ven- mogen tot een bedrag van f 8000. Internering voor de tijd van 4 mnd. Ontzetting uit de rechten plus ver beurd verkl. van het radiotoestel. Nicolaas de Haan, Bergen, int. gelijk aan detentie; ontzetting uit de rechten. Jan Lifs. Alkmaar, int. gelijk aan detentie. Voorw. straf van 6 mnd. met een* proeftijd van 3 jaar. Arie van Wieringen, Alkmaar, int. voor de tijd van 4 jaar, waar van 1 jaar voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Ontzetting uit de rechten. Cornelis Constant, Alkmaar, int. gelijk aan detentie. Heden vrij. 6 maanden voorw. met een proeftijd van 2 jaar. Ontzetting uit de rech ten. Teunis Kostelijk, Zd. Scharwoude, int. tot Donderdag 20 November a.s. Dan 6 maanden voorw. met een proeftijd van 2 jaren. Verb.verkl. van f 3000. Ontzetting uit de rech ten. NED. BILJARTBOND (N.B.B.) TECHN. COMM. ALKMAAR De uitslagen der afgelopen week luiden: A-klasse: OptimistenDrie Ruiten 4-4. B-klasse: AlcmariaVolharden 6 4; ExcelsiorDriesprong 64. C-klasse: VolhardenExcelsior A. 46; Gekr. ValkOptimisten niet b,ekend; Excelsior B.Onder Ons Amr. 73; Z.E.K.Z:?—Drie Ruiten 73; VolhardenExcelsior B. 28. D-klasse afd. 1: OptimistenDrie Rqiten A. 55; ExcelsiorLinden- hoek A. 64; Driesprong A.Har monie A. 46; ExcelsiorHarmonie A. niet gesp. D-klasse, groep 2: Onder ons Alcmaria B. 64; Harmonie B. Volharden 64; Lindenhoek B. Driesprong B. 46. Panthatlon: geen uitslagen be kend. Stand per 10 Nov. 1947: A-klasse: Onder Ons Alkm. 1196 219 7 0 5 14 Drie Ruiten 1825 292 7 0 9 14 Optimisten 1479 193 6 0 6 12 B-klasse: Excelsior 2641 560 17 0 8 34 Driesprong 2436 639 14 2 14 30 Alcm. Vic(y. 2371 760 13 2 15 28 Onder Ons C. 1695 469 10 0 10 20 Volharden 2130 528 8 2 15 18 Excelsior B. 2000 623 16 2 7 34 Excelsior A. 2160 593 14 1 10 29 Onder O. Alkm. 2005 711 14 1 10 29 Z. E. K. Z. 1785 744 13 2 10 28 Optimisten 1637 553 12 1 7 25 Volharden 1624 626 10 0 15 20 Drie Ruiten 1945 654 8 1 16 17 Gekr. Valk 1238 458 4 0 16 8 D-klasse, groep I:- Drie Ruiten A 1663 766 15 1 9 31 Driesprong A 1444 707 13 0 12 26 Optimisten 1238 621 10 1 9 21 Lindenhoek A 1282 602 10 0 10 20 Harmonie A 1175 584 10 0 10 20 Ale. Victr. A 1204 626 8 0 12 16 Excelsior 1057 640 8 0 12 16 D-klasse groep 11: Onder O. Alkm. 1412 853 16 0 9 32 Drie Ruiten B 1168 700 13 0 7 26 Driesprong B 1290 988 11 1 13 23 Alcm. Victr. B 871 786 11 0 9 22 Harmonie B 930 687 10 1 9 21 Volharden 1119 636 8 0 12 16 Lindenhoek B 766 697 5 0 15 10 Panthathon: Stand dezelfde als vorige week. Morgen doet St. Nicolaas zijn in tocht in Alkmaar. Na op Schiphol te zijn aangekomen, zal hij om circa kwart voor 2 aan de grens der gemeente worden verwelkomd door de Postfanfare, waarna het in op tocht via Rijksstraatweg, Ritsevoort, Choorstraat, Laat naar V. D. gaat waar hij zijn tenten zal opslaan. Wij komen- hier nader op terug. Heden, Dinsdagmiddag om half vijf komt St Nicolaas al bij Kofa in de Langestraat en voor de kin deren heeft hij honderden geschen ken medegebrarht Zoals de zaak tegen de voormali ge NSB-burgemeester van Castri- cum, W. J. Masdorp, gisteren toe ging, zou men kunnen vermoeden, dat hier een licht geval terecht stond. Ofschoon wij de overtuiging zijn toegedaan, dat men met de po litieke delinquenten zo barmhartig mogelijk moet omgaan, komt het ons in dit geval toch zeker gewenst voor, om in het kort na te gaan, welk licht er in de vorige behan deling op deze zaak is geworpen. Dat was op 27 Augustus j.l. Men zal zich herinneren, dat het Tri bunaal toen 71/: uur met deze zaak is bezig geweest. Aan het eind van die zitting werd bepaald, dat de verdediging, alsmede het getuigen-* verhoor a décharge tot de volgen de zitting zou worden bewaard. Dit geschiedde dan tijdens de zitting van gisteren en we geloven, dat Reeds meerdere malen schreven we, dat het particuliere bedrijf het momenteel hard te verantwoorden heeft en in het kader van de alge mene Middenstandspolitiek ten"*on- dergang zal zijn gedoemd. Ook boven het hoofd van de par ticuliere wegvervoerder, speciaal boven het hoofd van de kleine ver voerder, hangt het spook van A.T.O. en N.S. Om de vraagstukken hier omtrent te bespreken, was er Maandagavond j.l. in het „Wapen van Haarlem" te Alkmaar een ver- ALKMAAR. Voor de kanton rechter stond Vrijdag een tiental manufacturenwinkcliers terecht, wegens overtreding van de Winkel sluitingsverordening. In verband met de sluiting van hun zaken op de katholieke feestdag van Aller heiligen hadden zij per adverten tie bekend gemaakt, dat zij op Maandagmorgen 27 October ge opend zouden zijn. De politie had natuurlijk ook die advertentie ge lezen en ging Maandagmorgen het rijtje winkeliers af, om ze een proces-verbaal te geven. Men zou zo zeggen: heeft d^ po litie niet ook een preventieve taak en had zij, toen zij Zaterdag te voren die advertentie gelezen had, de betrokken winkeliers niet even kunnen waarschuwen- en hen erop kunnen wijzen, dat het open-zijn op Maandagmorgen in strijd was met de verordening op de winkelsluiting waarvan geen ontheffing mogelijk is? Wij hebben, deze vraag aan de be trokken verbalisant voorgelegd, die er ons op wees, dat twee dezer za ken het waren de twee grootwin kelbedrijven reeds tweemaal, met Maria Hemelvaart ep 8 October, toen zij eenzelfde overtreding had den begaan, gewaarschuwd waren en dat het niet op hun weg lag, om ditmaa^. nog eens te waarschuwen. Het is ons echter gebleken, dat be doelde groot-winkelbedrijven deze waarschuwing niet aan de andere winkeliers hadden doorgegeven, die mede in de advertentie van 25 Oc tober de kepnisgeving aan het pu bliek hadden ondertekend. Intussen is dit een zaak, die de -betrokken winkeliers onder elkaar hebben uit te maken. Wel kan in dit verband nog worden opgemerkt dat bedoelde grootwinkelbedrijven door de kantonrechter een boete van drie rijksdaalders werd opgelegd, juist, omdat zij, volgens de verklaring van verbalisanten reeds gewaar schuwd waren, terwijl de pnderen slechts een boete van 3 kregen. Overigens een zeer lichte boete, die geen gewicht in de schaal legt, ver geleken bij de schade, die de katho lieke winkeliers ongetwijfeld heb ben geleden door op Zaterdag 1 No vember hun zaken te sluiten. Maar er komt nog iets bij; er wa- rep ook andere winkeliers, die niet in bedoelde advertentie waren op genomen, die óók op Allerheiligen hun zaken Jmdden gesloten en die op eigen houtje óók Maandag morgen als compensatie hipi zaak hadden open gehouden en het merk waardige feit deed zich voor, dat hun zakep dopr de nplitie over het hoofd werden gezien en zij dus geen proces-verbaal kregen. Verordening verouderd. Er zijn andere zaken, die op an dere middagen gesloten moeten zijn; b.v. de boekhandelaren op Dinsdag middag. Enkele hunner hebben qpns een proef genomen, door in strijd met de verordening, die -middag hun zaken wèl open te houden, om eens aan de weet te komep, wat hun opi- zet op zo'n middag zou zijn en wel ke schade die middagsluiting voor hen betekent. En-zij kwamen tot de ontdekking, dat die omzet niet on beduidend was, zodat zij er al heel weinig voor voelen, om ,die halve dag sluiting te handhaven. Zo denken ook vele andere win keliers er over. De Winkelsluitings-verordening dateert uit de eerste jaren van de bejetting, toen de winkeliers weinig winkelgoederen hadden en geen ver warming noch licht. In die tijd was de halve-dag-sluiting een welkome regeling; ook voor net winkelper soneel. De verordening werd echter niet in het leven geroepen, om het winkelpersoneel 'n vrije middag te bezorgen en. nu de tijden veranderd zijn wordt in steeds breder kringen van de middenstand de behoefte ge voeld het publiek meer service te bieden door die Halve dag sluiting te laten vervallen en zelfs ook in de njiddaguren open te zijn. Immers, Alkmaar is een centrumplaats van een uitgebreid agrarisch gebied en uit tal van gemeenten komen er ex pediteurs naar de stad, om daar voor het platteland inkopen te doen; deze mensen zijh gedoemd, om die voor hen kostbare middaguren stil te zit ten, daar de winkels gesloten zijn. En is het ook geen dwaasheid, om op Maandagmorgen, een marktdag nota bene, gesloten te zijn? Die markt betekent niet veel, zal men tegenwerpen. Zou de winkel sluiting daar niet mede een oor zaak van zijn? Het komt ons voor, dat de veror dening op de winkelsluiting een product uit de bezettingstijd ver ouderd is en wijziging behoeft. Een enquête onder de middenstand zou uit kunnen maken, in hoeverre men daar opheffing van de verplichte middag-sluiting wenst Zou tenslotte blijken, dat die middag gehandhaafd moet blijven nogmaals, wij zien de noodzaak daar niet van in dan zou in de verordening de be paling kunnen worden opgenomen, zoals dat het geval is in de verorde ning voor de kapperszaken, dat. wanneer de zaken in verband met een bepaalde feestdag, zoals Maria Hemelvaart. Allerheiligen en 8 Oc tober gesloten zijn, die verplichte midda.gsluiting in dezelfde week komt te vervallen. Wij vernamen, dat in midden standskringen de verschillende ver ordeningen op de winkelsluiting reeds op de helling zijn genomen en dat gezien de veranderde omstan digheden landelijk wijzigingen wor den overwogen. Fr. O. gadering, die gehouden werd onder auspiciën van de B.B.N. De voorzitterwier vergadering, de heer J. J. F. van der Meer uit" Lei den, heette de belangstellenden hartelijk welkom en wees al dade lijk bij de opening op het grote ge vaar, waaraan de particuliere weg vervoerder is blootgesteld, speciaal in verband met het ontwerp van de wet, die dit vervoer voor particu lieren in de toekomst aan banden wil leggen. Gelukkig zal de vak groep in deze per 1 Januari a.s. Haar dictatoriale bevoegdheden moeten neerleggen en zullen er dan weer vrije organisaties in het be roepsvervoer kunnen bestaan, die stellig op moeten en zullen komen voor de belangen van de particu lieren, als grote en vooral kleine wegvervoerders. De voornaamste spreker van de ze avond was de heer Vos, direc teur van de B.B.N., die over diver se onderdelen sprak, alle, of schier alle onderdelen van dit vraagstuk uitvoerig belichtte en de vele vra genstellers van antwoord diende. Het gaat, aldus spr., om ons be staan, want van regeringswege poogt men te komen tot een groot lichaam, dat een overheids- of se- mi-overheidsorgaan is en alles tot zich zal trekken. Felle woorden werden er gespro ken aan' het adres van A.T.O. en N.S., die alles opslokken en geen bestaansmogelijkheid overlaten voor de particuliere bedrijven. De klei nen eerst, de groten dan, ze zullen verdwijnen, en herhaaldelijk wees de spreker op het voorbeeld van de bussen en lijndiensten en touring cars, die na een strijd van bijna vijfentwintig jaren het loodje moe sten leggen en nu onder zijn ge bracht in de N.S. Ook uit de vergadering kwamen vele klanken naar voren, die nu niet al te vleiend spraken voor de bestaande vakgroep. Al met al was het een vergade ring, die ons bewees, dat ook hier de kleine middenstander de rug moet geven voor het uitvechten van de problemen. De heer van Nimwegen sprak even over de combinatie Bonex B.B.N., terwijl 'de heer Brugman aangaf, dat voortaan vestigingsver gunning en vakdiploma vereist zijn. Tenslotte kwam de kwestie van beroepsvervoer en eigen ver voer, als toewijzingen en herstel van gedaan onrecht, eveneens ter sprake. ,Het lijkt ons echter meer de taak van de vakbladen hierover uit te weiden. deze wijze van rechtspraak nu niet bepaald de juiste is. Het geval- Masdorp immers leek gisteren zo simpeltjes Gezien het uitvoerige verslag, dat wij na de eer^Je behandeling gaven, alsook het gebrek aan plaatsruimte, lijkt het ons niet no dig, hier wederom uitvoerig op in te gaan. Alleen willen wij even op merken, dat hetgeen toen zwart was, thans wit werd, waardoor de juiste kijk op deze zaak enigszins scheef Jcwam te liggen. We twijfe len er echter niet aan, of ook het Tribunaal zal deze wending heb ben bemerkt en begrepen, zodat deze man zal worden gestraft met de straf, die hem toekomt. Niet meer.... maar niet minder ook! De uitspraak werd bepaald op heden over 14 dagen. EEN AUTO VOOR DE WIJKVERPLEEGSTER ZIJPE De taak van een wijk verpleegster in een uitgestrekte plattelandsgemeente, "soms met wei nig beschutte wegen, is niet ge- piakkelijk, vooral niet wanneer de zuster zich per rijwiel moet ver plaatsen. Vandaar dat het zeer moeilijk is op het platteland een wijkverpleegster te krijgen en te behouden. Wanneer de zuster over een autotje beschikt, zal zij zich niet alleen veel vlugger kunnen verplaatsen, doch bovendien zal zij veel meer tijd beschikbaar hebben voor het verplegen en verzorgen van haar patiënten. Het bestuur van de afd. „Zuid-Zijpe" van de 'Ned. Bond van,Plattelandsvrouwen heeft dit ingezien en heeft daarom besloten pogingen in het werk te stellen een som geld bijeen te krij gen om te trachteij, in samenwer-* king met de alhier "gevestigde Witte Kruisafdeling, de wijkverpleegster in Zuid-Zijpe de beschikking over een autotje te geven. Niet alleen voor de aanschaffing doch ook voor het onderhoud van het autotje is geld, zelfs zeer veel geld, nodig. Moge het door de milde gaven van de ingezetenen van Zuid-Zijpe, aan wie dezer dagen een intekenlijst zal worden aangeboden, mogelijk zijn een behoorlijk bedrag bijeen te brengen voor hpt beoogde doel. De kans. de zuster te behouden, wordt hierdoor aanmerkelijk vergroot, doch bovendien zullen de patiënten er wel bij varen. BURGERLIJKE STAND HARENKARSPEL.- Geboren: Cornelis G., zoon van G. P. Kramer en M. Volkers; Elisabeth M., doch ter van J. A. Bos en M. C. Dekker; Theresia M., dochter vap J. Jonker en A. M. v. d. Fluit; Fredericus D. M., zoon van M. Zut en C. Maste- ling; Simon C, M., zoon, van J. M. Bruin en van C. M. Groen; Helena M., dochter van M. Dekker en D. M. Boon ;Anna C. M., dochter van W. Burger en van G. Tesselaar; Wilhelmus J„ zoon van G. Boerdijk en E. Stroet; Hendricus T., zoon van H. Bruin en C. Th. Bakker; Fijkje J„ dochter van C. v. d. Sluis en E.- Jellema; Grietje, dochter van Sj. Geertsma en G. de Jong; Geertrude A., dochter van W. Boekei en M. Tesselaar; Johannes M., zoon van J. Bakker en van A. E. Oudhuis; Kla- zina C., dochter van P. Govers en A. Rol. Ondertrouwd: N. Volkers en E. Dekker; J. Rens en M. Breen; J. Manneveld en F. Schaap; P. J. Baars en M. Schotten. Gehuwd: C. B. Burger en C. Jas pers; J. W. Dekker en B. Zuijdam; N. Groot en E. Dekker. BURGERLIJKE STAND ZIJPE. Geboren: Willem, zoon van Ott en N. Raven; Jantje C„ dochter van D. P. Groen en M. Schotvanger; Jan, zoon van W. A. v. Drie en P. Slikker; Willem, zoon v. W. A. van Drie en P. Slikker; Ca- tharina A. M., dochter van A. J-. Hurkmans en M. P. Heijne; Annie, dochter van S. Dobma en A. T. v. d. Velde; Alida W., dochter van G. Tuinman en A. de Boer; Petrus M., zoon van P. C. Tuin en A. M. de Wit; Maria A., dochter van T. van der Fluit en M. C. A. Zwemmer. ""Ondertrouwd: S. Lenting en S. v. d. Heide; A. Doorn en G. H. Heems kerk; A. van der Sluijs en G. R. Kooij. Gehuwd: C. van der Vlies en E. Rondhout; J. Bouwen en G. Tromp; J. B. Haan en A .1. M. Pijpenseel; S. Lenting en S. van der Heide. Overleden: M. Stam, 66 jaar; J. Kuiper, 75 jaar; J. J. van Beusekom, 75 jaar; J. Swart. 65 jaar. BURGERBRUG Voor de be noeming van watermolenaar van de polder L. zijn door de molenmeqster op het drietal geplaatst: no. 1 Jb. Spierdijk) no. 2 J. Dekker Pz.; no. 3 P. Pietersma. DE FORESTERS 1—OUDENDIJK 1 2—0 HEILOO Deze zéér matig ge speelde wedstrijd heeft Foresters weer twee punten bezorgd. Voor de rust scoorde Godijn. Na de rust gaf de scheidsrechter bij een aanval van F. een penalty weg (o.i. véél te zwaar gestraft). Deze werd in een doelpunt omgezet. Bij F. viel de midvoor Klaas Komen op door zijn goede bjlcontröle en snel rea geren. De scheidsrechter was du bieus in zijn beslissingen. EEN NIEUW MAANDBLAD VOOR DE R.K. VERKENNERS HEILOO Voor ons ligt „De Lasso", een nieuw maandblad voor de Clemens- en St. Willibrordus- groep te Heiloo, dat deze maand het levenslicht aanschouwde. Men vroeg ons hier enige woorden aan te wijden. Wij geven hieraan gaarne gehqor. Het blad bestaat uit acht pagina's, keurig gecyclostileerd en verlucht met grappige tekeningen. Verder bevat het een paedagogisch artikel van de aalmoezenier, getiteld „Op Christus' spoor", alsook patrouille- nieuws, „tips uit de staftent" en last but not least een „Ouders- rubriek". Het geheel ziet er zéér verzorgd uit. Wij wensen de redac tie veel succes met, verkenners en ouders véél pleizier van „De Lasso". „DE SCHOOL VOOR HET ARBEIDERSKIND" HEIIjOO. Woensdag 12 Novem ber e.k. spreekt de heer J. A. v. d. Knaap Hoofd R.K. Ulo te Purme- rend, over dit onderwerp onder auspiciën van de K.A.B. voor alle katholieke arbeiders. Ouders en opvoeders, deze avond moogt u niet voorbij laten gaan. Ook het onderwijzend personeel wordt verzocht deze lezing bij te wonen. Na de lezing zal er gelegenheid zijn tot vragenstellen. Verder wordt medewerking ver leend door het R.K. Gemengd Koor „Nieuw Leven" o.l.v. de heer P. Groot. Het koor zal o.a. ten gehore brengen de concoursnummers waar mede het te Amsterdam de le prijs behaalde. Al met al een leerzame, interes sante en goed verzorgde avond. Het devies is Alle arbeiders en echtgenoten Woensdagavond 20 uur in het Bruno-gebouw! HET HERBOUWPLAN GOED GEKEURD EGMOND AAN ZEE Het her bouwplan voor het afgebroken ge deelte der gemeente Egmond aan Zee, dat reeds een jaar geleden door de Gemeenteraad was aan vaard, is bij besluit van 23 October j l. door het College van Algemene Commissarissen voor de Wederop bouw te 's-Gravenhage goedge keurd. Thans kan de gemeente aan de slag. Straten kunnen worden aangelegd, een begin kan worden gemaakt met rioleringswerkzaam heden en wat het voornaamste voor de getroffenen zal zijn: de herverkaveling kan een aanvang nemen. De oorlogsgetroffenen kun nen alvast beginnen» de plannen voor d'e herbouw van hun percelen te laten ontwerpen- Daar in het af gebroken gedeelte juist de badho tels, de meeste pensions en de za ken waren, die verband houden met het strandleven, kunnen we met recht zeggen: De wederop bouw van Egmond als badplaats kan beginnen. TRAINEN HEERHUGOWAARD NOORD. Hallo jongens na een Zondag gerust te hebben gaan" we weer beginnen. Komende Zondag gaat ons eer^fe naar Dirkshorn. Als we nog een kans willen hebben, mo gen we vooral niet vergeten om Donderdag op de training te ko men. Dit geldt ook voor het twee de en de Junioren. Dus deze week niet op Woensdag trainen maar Donderdag. BEURSFILM MIDDENMEER Voor een vrij talrijk publiek vertoonde mevr. Levend1 haar Beursfilm. De film begint bij de naoorlogse beursope- ning en behandelt vervolgens alles op economisch en sociaal terrein in de Wieringermeer. We zien de boeres bij hun werk- We zien de behuizing vóór en na de onderwa terzetting, we zien de ruïnes ook die ruïnes, die nu alweer hersteld zijn. Het nieujve woninginterieur wordt getoond1 met z'n talrijke vin dingen van de moderne binnen- h u isarchitectuhr. Een zeer goede film. Mevr. Levend schonk deze film aan de oncF-vonrzitter der Beurs, de heer A. D- Teil te Zaandam, die haar op zijn beurt weer aan het Beurs bestuur vermaakte. Ter om lijsting waren er nog enkele andere films, o.a. „Rubber" (de winningen verwerking ervan) en de aardige film „Whistful Dream". BURGERLIJKE STAND BEEMSTER. Geboren: Marian ne. dochter van W. Eggers en J. v. d. Pavent; Petronella T., dochter v. A. Jonk en A. de Lange; Geertrujda G., dochter van J. Mul en A. Schou ten; Agatha E. T., dochter van N. Konijn en W. M. Smit. Overleden: J. Kooij, 70 jaar; N. de Lange 72 jaar. BELANGWEKKENDE LEZING SCHERMERHORN Donderdag 13 November, 7.30 uur, houdt de Z.E. Pater Theofoor v.. Kampen uit Noord-Spierdijk een lezing met als onderwerp: „Het gezin". Bij zijn vele lezingen in de omtrek heeft de spreker reeds grote bekendheid verworven. De avond wordt ge organiseerd door dp D O. en is voor ieder gratis toegankelijk. De zang vereniging „Jubilate Deo" verzprgt de muzikale omlijsting. Vierde klasse. Eerste lijst. ƒ25000.— 5379 1500.— 8670 1000.— 11510 19608 400.— 3899 15680 18972 20675 200.— 2244 13911 100.— 7805 8008 10892 11652 11799 13513 14566 18159 18760 Alkmaar, 9 Nov. 1947. Aan de Redactie van het Nieuw Noordhollands Dagblad. Alkmaar. Geachte Redactie, De artikelen en het verweer over „De Kerk te Oosthuizen", had mijn bijzondere aandacht. 'Het verweer spreekt van een „Protestantse geestesgesteldheid'. Ik moge daar bij echter opmerken, dat dit ver weer getuigt van een typische vrijzinnig-protestantse opvatting. Protestanten die nog begeren te leven uit d'e reformatorische be ginselen en in gehoorzaamheid aan de Heilige Schrift verwerpen evenzeer de onkerkelijkheid. Voor hen geldt nog Psalm 26, vers 8 (berijmd): „Wat blijdschap smaakt mijn ziel, wanneer ik voor U kniel, in 't huis, dat Gij U hebt gesticht! Hoe lief heb ik Uw woning, d'e tent, o Hemelkoning die G'U ter eer hebt opgericht! en zij houden zich gaarne aan de vermaning van de Apostel Paulus in Hebreen 10, vers 25 „en laat ons onze onderlinge bijeenkomsten niet nalaten, gelijk sommigen de gewoonte hebben, maar elkander vermanen en dat zoveel te meer als gij ziet dat d'e dag nadert." Mejuffrouw Faber, als gods dienstonderwijzeres, sla eens na Zondag 28 van de Heidelbergse Catechismus, vraag 103: „Wat gebiedt God in het vierde gebod?" Antwoord: Eerstelijk, dat de kerkedienst of 't predikambt en de scholen onderhouden worden en dat ik, inzenderheid op de Sab bath, dat is op de Rustdag, tot d'e gemeente van God naarstig kome, om Gods Woord te horen, de Sa cramenten te gebruiken, God de Here openlijk aan te roepen en de armen christelijke handreiking te doen; ten andere dat ik* al de da gen mijns levens van mijn boze werken viere, de Here door Zijn Geest in mij late werken en alzo de eeuwige Sabbath in dit leven aanvange." U dahkend voor de plaatsruimte, opdat de opvatting van niet vrij zinnige Protestanten ook gehoord worde, Hoogachtend, P. VAN DER BORDEN, Ouderling der Ned. Herv, Kerk te Alkmaar. Het ene artikelt Curacao had willt lot mijn schrik tot een in drie be< maar niemand bij van de krant zu< Je die man weer i In ieder geval wo ste hoofdstuk. W mers ook nog vpni dere eilanden en i Ik schreef a! ov kingskracht, die d Punda en Otraban wijken van Wilier uitoefenen. Maar anders, dat steed» en dat zijn de mc den beweren, dat soorten mensen schillend van ras Een feit is, dat me sentypen vindt, m< heersend bestand gerras. Het „levende', sta van blank over bn rikaans, Spaans, Ir jiees) tot pik- en p dat met alle nuance staan, wanneer dé verwekt worden vc van ras, bloed en is dit het geval me 80 pet. van de bevo Er zijn, velen nog, pen. in wie het n onvervalst heeft Maar men ziet e pen van iets lichte het blanke idéaal altijd graag wit zij of mindere mate 1 schemeren. U begri aantal schakeringei perkt is. Daar koi speciaal bij het zwi gangspunt niet un zwarten van nu zij melingen van de rinnen, die eens al; vinnen hierheen w Maar de slavenfa segrd'en destijds rooftochten over g< onder alle stammei het begin af aan 1 waren, die onderin schillen. Een klei Dat zwarte volk de moeite van waard, waarbij, z< aandacht nog meer mes dan op de h< merkwaardige kap: grote verscheidenhi Men kan geen kle troon bedenken, of door dé zwarte scl En het eigenaardig het ook dragen. H< dunkt me, niet voo aanschaffen van pon (of jurk, wat n zeggen) moeten d< geen blauw, groen kopen, want dat st; donkere huidskleur baar alle tinten. 1 fleurigs en kleuri; gen, keurig gewass en zeker niet mil dig, d^n in Neder! deling door de str steeds meer dan h< dé étalages. In totaal wonen o 88 000 mensen van tholiek zijn. De zooals op al de Ca den uitgeoefend d De Poolse boe der Mikolajczy zo juist veilig i: geland is aangel heeft in een inti verklaard, dat richting van d( minform voor het begin be van een nieuw perk van ve king. Aangaan positie van de 3 lieke Kerk in zeide de vr vice-premier: juist te zeggen, Katholieke Ker! nooit zulk een weerklank en een enthousiaste heeft onderi van de Poolse king als op het dige ogenblik, de 50e verj van de dood v: H. Theresia 1 Mgr. Parker, Bi van Northampti Beaconsfield Theresiakerk ir op een speciale de nagedachten vendig houdt v. grote Engelse ver Gilbert Chesterton, en bij het vroeger huis van de scl is gelegen. Tijde leven van Ches moesten in deze de godsdienstoi gen gehouden v in een kamer v; hotel. Onder Cl tons leiding w< 1927 een begi: maakt met de van een kerk. I> dood werd do samenwerking verschillende v: bewonderaars d tooiïng ervan mi gemaakt. G Na voorbeeld van

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2