Nieuw Onze financiële situatie is zeer benauwend FRANKRIJK het meest bedreigde land Gaullisten en communisten slaags te Marseille Mackenzie King in ons land Nicolaascadeau ier en nu naar bed Langestraai 69 15 November a.s. 1ST BEEMSTER Voor Alkmaar en omgeving HET BEGROTINGSDEBAT Wat doen we als de Marshall-hulp niet komt? Concrete wensen van Teulings Jfir. de Geer De Gaulle verwacht geen revolutie „Veldslag" in het stadhuis Hang deGaulle op" Ned. vrachtschip staat in brand Engels schip op mijn gelopen Jaffa aan de Arabieren Poolse resolutie Non-agressiepact Onjuiste beschuldiging Belgische pastoor Grootse ontvangst in West-Brabant a ook aangenaam beluisteren door en de ZONDERE UITGAVE! i compleet in keurige akt. met medewerking ichten uit de radio- n ons op en, wij zullen luden. De serie van 3 aan beide zijden be an oud materiaal bij de ALKMAAR, IELSIOR", ALKMAAR G. Anderson stelling voor het aurs, te geven door het e Harmonie „Apollo", ierom voorverkoop van an bij: v. d, Linden, Baanpad itraat 31; M. Maarhuis, tkoke, Leliestraat 1; A. J Molenaar. Druiven- >o;G. L. Kroonenburg, L; C. Veldhuijs, Steijn- leden. R PERSOON rkschoenen gelegenheid gegeven tot men door personen van December '46 geen bon ntvangen en uit hoofde ahoenen in aanmerking Len en weer in te leve- ten bijzondere arbeid, elkers, voor de 13e pe- (23/11 '47—17/1 '48) te- ikaarten van de betref- werkzaam in de tuin- iw gedurende de maan- ebruari niet in aanmer- opgeheven. Alhoewel ,'orige uitreiking geen :t, kan voor de betref- Lag in ontvangst worden iren, mits de stamkaar- worden aangeboden. 24 uur. aft en W. Beemster-: 19 tters A—K; 1—3,30 uur -11,30 uur, ur. ov. 9,30—12 uur, letters S IJZ. TT.) 26 Nov. 912 uur; —4 uur. 7 Nov. 9,3012 uur let- Letters LZ. y. 9—12 uur letters A—G iv. 911,30 u. lett. O—Z. '47 te Middenbeemster i er maar af!" luidde Maar toen hij zijn jas Pimpel tot de con- m beurt moest hebben, r de kalk. En die kon an; nee, dat ging niet! nog eens over de knie tje, de dikste van de Hoorc redacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is t nergens veilig (Vondel) DONDERDAG 13 NOVEMBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11378 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank (Van onze parlementaire redacteur) DE REGERING is Woensdag opnieuw met haar eigen beleid geconfronteerd. De Kamer heeft daarbij de goede en kwade eigen schappen van het gedrag der Re gering opgesomd, maar daarbij wel heel in het bijzonder gelet op het beleid, zoals dat door de fi- nantiele politiek werd belicht. De geld-specialisten van alle fracties hebben daarbij terdege hun mondje geroerd. Doch zoals het steeds gaat: de ene prijst, wat de ander veroordeelt; déze noemt de weg die de Regering gaat „een terugtocht uit het moeras, terwijl gene het „de zekere gang naar de verdrinkingsdood" heet. Vrijwel algemeen stonden de woordvoerders op het standpunt, dat wij finantieel in een benauwde situatie verkeren; daar was dus een gemeenschappelijk uitgangspunt tussen Kamer en Regering. Maar waar ieder zich zijn voorstelling vormt over de mogelijkheden, die dan ook vast en zeker redding zul len brengen, daar botsten de me ningen opeen. Vooreerst was er de oppositie. Gerben Wagenaar aan het hoofd van de communisten, had zoals steeds zijn eenvoudig anti- ellende recept weer klaar, bereid uit de welbekende kruiden van Marx en Lenin. Hij wist bovendien met vaardige geest door een een voudige diagnose de fouten in de geneeswijze van Lieftinck te ont dekken, want het geld werd weg gesmeten aan „het koloniale avon tuur" en aan het soldaatje spelen van de mannen, die hier aan het productie-proces behoorden mee te werken. Niet zo gemakkelijk was de mi nister klaar met de heer de Wilde, die zelf aan het laadje heeft geze ten in een tijd toen ons land ook in de put zat. Al moet men nog altijd eraan denken, dat het beleid van die tijd nu niet bepaald de sympa thie van Nederland had. De heer de Wilde achtije de koers van Lieftinck fadicaal verkeerd en voorspelde een chaos, wanneer deze minister zijn departement achter zich zou sluiten. Oorzaken? Veel te i te uitgaven op de begroting, veel te veel ambtenarij. En dan is ook de politiek ten aanzien van Indië ver keerd. Dat kost kapitalen en er bestaat geen enkele controle op de uitgaven daar gedaan. Wordt er nog meer onder garantie van Ne derland geleend dan de f2 milliard, die vorig jaar als schuld geboekt stond? De heer Vonk van de Vrijheid zeide waarom de Indië-politiek tot een catastrofe voor ons leidt. Immers de deviezen, die uit het her stel van de economie van Indië moeten voortvloeien, blijven ach terwege. Er is geen herstel en dat komt ook niet, want de Regering gelooft nog steeds in Linggadjati. Zijn partijgenoot Korthals greep weer terug naar de besparing en bezuiniging ais remedie. Terloops veroordeelde hij het ongemotiveerde optimisme van de heer Lieftinck over zijn begroting, omdat hij de cijfers op onverantwoordelijke wijze had gegroepeerd. Voor hem evenals voor vele anderen moest de redding nu komen van de hulp uit Amerika, vah het plan-Marshall. Hoewel eigenlijk iedereen daarover Ontslagen als minister van Staat Naar wij vernemen is bij Kon. Besluit Jhr- Mr. D- J- de Geer. oud-minister-president. ontslagen als Minister van Staat. Millioenen-fraude te Boedapest Op het Ministerieel Commissa riaat voor petroleum te Boedapest is een fraude ontdekt voor onge veer veertig millioen Hongaarse guldens. Er is een 40-tal personen gearresteerd, onder wie Gombosi, de regeringscommissaris, lid van de sociaal-democratische partij. enthousiast was zonder het te uiten en vooral zonder te zeggen, dat ook die hulp en de mate waarin zij zal komen aan Lieftincks beleid te dan ken zal zijn, vond een enkele man het nodig te waarschuwen tegen al te hoge verwachtingen. De heer Teulings van de K.V.P. heeft in het tweede deel van zijn betoog dieper de vraag aangesne den, wat de Regering wenst te doen ten aanzien van de Rijksuitga ven, indien de verwachte hulp on verhoopt niet zou komen. Dat was een reëel uitgangspunt, eerlijker dan het eenzijdige van de oppositie. Maar in de veronderstelling van een ongunstige ontwikkeling kwam de heer Teulings met enige sug gesties, die de heren de Wilde c.s. ongeconditioneerd hadden gedaan. Bezuiniging vooral in de ambtenarij en de bureaux. Daar was verder de kwestie van de controle, die de Ka mer moet uitoefenen op het finan tieel beleid; daarover was de heer Teulings krachtens zijn jarenlange ervaring niet tevreden. Hij wenste niet voor accountant te spelen, maar wel een controle op het beleid en een deskundige controle op de effi ciency. En tot slot moest de afge vaardigde nog een hartig woordje wisselen over de goedkoop-geld-po- litiek. Laten we eerlijk zijn, de heer Teulings was het in zijn hart eens met die politiek. Maar er was iets dat hem ergerde in Lieftincks hou ding. Dat is zijn dictatoriaal optreden. Dat dicteert maar en dat schrapt maar op de geldmarkt. En hier in de Kamer speelt hij dan tegenover het beleggersfront de verdrukte on schuld. „Stel toch grenzen aan uw macht," zo besloot de afgevaar digde. Partij-voorzitter Andriessen kon natuurlijk niet nalaten enkele wen sen van het Partijcongres te be spreken. Hij pleitte voor een spoe dige herziening van de ambtenaren salarissen, nadat allerlei andere punten reeds in het Voorlopige Ver slag waren aangeroerd. Maar de denkbeelden die hij daarna ont wikkelde, lieten het Congres al weer ver achter zich. Hij ontwik- ze in wat al te vragende kelde vorm. Zo nam Andriessen het vraag stuk der hoge exportwinsten on der de loupe en stelde voor, dat zü zouden worden aangewend om de handelsmarges te verlagen. En passant merkte hij op, dat niet iedere verlaging in die sector moet gaan ten koste van de mid denstand. Hij bezwoer de regering ook niet zo hardnekkig vast te houden aan het systeem der voed selsubsidies, vooral nu in België door instelling van een Compen satiefonds de rijken het voedsel van de armen betalen en de re gering bovendien maar even vijf milliard francs in de schatkist houdt. Merkwaardig was het wel, uit Andriessens mond een zachte wenk aan de regering te vernemen, om eindelijk toch maar eens over te gaan tot het toelaten van een huur verhoging.'Hoe dat te verklaren? Heel, heel voorzichtig ging An driessen vragend verder, of de re gering wel van mening was, dat zij haar loon- en prijspolitiek kan handhaven. Ongetwijfeld kwam hier een opvatting naar voren, die de Stichting van de Arbeid de laatste weken met grote felheid tegenover de regering volhoudt. Als argument voor een derde loon- ronde want daar komt het plei dooi op neer voerde Andriessen aan: le. De Engelse lonen liggen boven het peil van de lonen hier te lande, dus komt het peil, dat met het oog op de export kan worden toegelaten, ook hoger te liggen, 2e. De prijsdaling in de V.S., die de re gering al meer dan een jaar ver wacht, komt niet en zal ook niet komen om verklaarbare redenen. 3e De verwezenlijking van de Benelux gedachte eist, dat wij ons naar Bel gië richten, al behoeft dat niet ter stond te geschieden. Later voerde nog de heer Hofstra van de P.v.d.A. het woord. Hij was het met de regering eens, maar vroeg ook om afroming van de ex portwinsten. Ds Zand verschafte de aanwezigen het laatste half uur veel plezier door de diepe ernst waar mede hij tegen dit kabinet fulmi neerde, omdat het op Zondag auto bussen liet rijden. Dat hij verder waarschuwde tegen „de groeiende macht van Rome" spreekt wel van zelf. „CR wordt veel gesproken over twee kampen", aldus gene raal de Gaulle op een gisteren gehouden persconferentie. „Maar er is nog een derde kamp en dat is Frankrijk, het land dat waar schijnlijk het ernstigst bedreigd wordt. Van buiten af wordt Frankrijk door een macht be dreigd, die gevaarlijker is dan welke Europese macht in de ge schiedenis, Hitlers Reich inbe grepen. Deze macht is des te ge vaarlijker, daar zij behalve haar eigen kracht, een groep van me dewerkers in Frankrijk zelf heeft." De Gaulle verklaarde, dat de macht en de invloed van de Ras- semblement du Peuple Francais zul len toenemen. Zes maanden geleden, zo vervolgde de Gaulle, heb ik mijn standpunt uiteengezet en ondanks scepticisme in bepaalde persberich ten hebben de gebeurtenissen hun loop gehad. Van de 92 voornaamste gemeenten in Frankrijk worden nu, na de gemeenteraadsverkiezingen, 52 door vertegenwoordigers van de Rassemblement bestuurd. De Gaulle vergeleek de groei van zijn partij met een opkomend getij, dat geheel Frankrijk zal overstromen, met uitzondering van enkele te ver waarlozen separatistische (waar schijnlijk doelde hij op de commu nisten) en enkele geïsoleerde me lancholici. De critiek van hen die buiten de R.P.F. blijven, zal echter niet meer te betekenen hebben dan een druppel in de Oceaan. De Gaulle riep Frankrijk op zich moreel en materieel te organiseren om zich zelf te kunnen verdedigen en te kunnen onderhouden, zo no dig geheel alleen. Het plan Mar shall beschouwde hij als een ge meenschappelijk plan ter verdedi- In het plaatsje Putte bij de Belgische grens werd de Canadese premier Mackenzie King verwelkomd door burgemeester Hofman. ging tegen een gemeenschappelijke dreiging en ieder land moest het zijne voor dit gemeenschappelijke plan bijdragen. „Amerika heeft de middelen om Frankrijk enorm te versterken, Frankrijk daarentegen heeft zijn strategische ligging en zijn hechte verbinding tussen de delen der Franse unie." Generaal de Gaulle verklaarde voorstander te zijn van 'n federatief Duitsland, dat echter niet in staat gesteld mocht worden zich om een centrale regering te scharen en zo doende onvermijdelijk weer tot ex pansie over te gaan. Duitsland dien de echter ingeschakeld te worden bij de inspanningen voor het econo mische herstel van Europa. Hij drong aan op herstelbetalin gen van Duitsland en een strenge geallieerde controle, zowel in het geval Frankrijk het met de andere geallieerden eens wordt over een Duitse eenheid als in het geval Duitsland in twee gebieden uiteen valt. Frankrijk mag, aldus de Gaulle, niet tot een fusie van de Franse be zettingszone met een andere zone instemmen, alvorens het de garan tie heeft, dat er geen tweede „Re.ich" tot stand kan komen. Op de vraag of hij een oorlog mogelijk acht, gaf hij een bevestigend ant woord. De Gaulle zeide overeen komsten betreffende deviezen en levering van electriciteit met Italië voor te staan. Over een eventuele uitschake ling der Franse communisten zei de hü van mening te zijn, dat door een mogelijke ontwikkeling van de wereldsituatie het vraagt stuk zou komen te vervallen. In ieder geval, zo zeide de Gaulle, dienen de maatregelen der rege ring betreffende de communisten af te hangen van de houding der communisten en niet van de hou ding der regering. „Wij moeten er steeds aan denken, dat de macht op het recht moet berus ten." Engeland kan zijn moeilijkheden naar de mening van de Gaulle niet via het partijenstelsel oplossen. Hij hoopte, dat ook hier een „Rassem blement" zou plaats vinden. Grie kenland, zo zeide hij zal zijn demo cratische weg vervolgen, indien het bevrijd wordt van buitenlandse in menging. Het voorstel der V. N. voor Palestina acht de Gaulle rede lijk. Generaal de Gaulle betreurde het dat Frankrijk niet te Yalta aanwe zig was. Op de vraag of de ontwikkeling van Frankrijk naar een revolutie leidde, antwoordde de Gaulle, dat hij niet geloofde, dat de gevoelens van het land naar geweld uitgingen. Generaal de Gaulle zeide geen be zwaar te hebben tegen economische betrekkingen met het tegenwoor dige Spanje, hoewel hij het regime niet goedkeurde. Hij riep de Franse vakverenigingen op zich te reorga niseren. „Zij zijn een soort van feo dale vestingen in handen van een partij, die een vreemde mogendheid vertegenwoordigt." De Belgische minister-president Spaak opende in Brussel een vergadering, welke werd gehouden door vertegenwoordigers van 22 landen ter bespreking van de mogelijkheden en moeilijkheden van een Europese tolunie. TE MARSEILLE zijn gisteren de communisten met de aan hangers van de Gaulle slaags ge raakt. Aanleiding van de ongere geldheden vormden de uitspraken van het Gerechtshof tegen een aantal communisten. Overdag ver schaften zich duizenden vakver enigingsleden toegang tot het ge rechtshof om twee gevangenen te bevrijden. Daarna trokken zij naar het stadhuis, waar zij de Gaullistische burgemeester, Car- lini, te lijf gingen. De burgemees ter werd licht gewond, doch bin nen het stadhuis werd het een ware heksenketel. Als protest te gen de vonnissen van het ge rechtshof hebben de vakvereni gingen te Marseille besloten aan te dringen op een algemene sta king. Toen de strijd zich binnen het stadhuis uitbreidde, was de Gaul listische burgemeester gedwongen te vluchten. Er werd met stoelen, documenten en schrijfmateriaal ge gooid. De Gaullisten richtten voor de kamer van de burgemeester een barricade van stoelen en tafels op, die echter werd neergehaald. Bij het gevecht van man tegen man, dat volgde, liep burgemeester Carlini rake klappen op. Verschillende communistische gemeenteraadsleden en een journalist werden gewond. De demonstranten slaagden er in de voormalige communistische burge meester in de ambtskamer te in stalleren, waar hij de demonstran ten en de communistische raads leden toesprak. Burgemeester Car lini wist met hulp van de Gaullis ten in een auto te ontkomen, hoe wel deze zich met moeite een weg baande door de voor het gebouw opeengepakte menigte. Een aantal politieagenten moest tenslotte de weg vrij maken. Het 5000 ton metende Nederland se vrachtschip „Alpherat" van de Stoomvaart Mij. Nievelt-Goudriaan en Co., dat zich momenteel bevindt in de Chinese Zee, staat in brand. Volgens een radiobericht uit Ma nilla snellen twee andere schepen, de Chama en de Boonesborough ter hulp. Het laatste schip bevond zich gistermiddag te 14.30 G.M.T. op 30 mijl afstand van het brandende schip. De „Alpherat" vaart momen teel in zgn. time-charter voor de HollandOost Azië lijn van de N.V. Nederl. Scheepvaart Mij. te Am sterdam Het is thans bekend, dat de nood signalen, welke gisterennacht wer den opgevangen door het Neder landse s.s. „Rijn" afkomstig waren van het Engelse stoomschip „Aquei- ty", groot 890 br.reg. ton. dat Dins dagavond omstreeks half elf op de Noordzee benoorden de Wadden eilanden op een mijn is gelopen. De uit 16 koppen bestaande bemanning werd opgepikt door het Duitse s.s. „Ibis". De „Aqueity" was met een lading stukgoed op weg van Ham burg naar Liverpool. Het Duitse schip „Ibis" zal de bemanning bren gen naar de Engelse haven Lowe stoft. De commissie der V.N. voor de verdeling van Palestina heeft Woensdagavond besloten de stad Jaffa aan de Arabische Palestijnse staat toe te wijzen. De speciale commissie der V.N. had in haar rapport de stad Jaffa bij de Joodse staat ingedeeld, doch wegens de 70.000 aldaar woonach tige Arabieren, heeft de subcom missie besloten, dat Jaffa een Ara bisch enclave in de Joodse staat zal vormen. Een Amerikaanse vlag, die ter ge legenheid van de Wapenstilstands herdenking aan het balcon van het stadhuis was aangebracht, werd door de manifestanten verscheurd. Bars en nachtgelegenheden moesten het eveneens ontgelden. Met de kreet „Hang de Gaulle op" droijg men naar binnen, waarbij ernstige schade werd aangericht. Er werd geschoten. Volgens A.F.P. zijn 13 personen gewond, waaronder zes communistische raadsleden en twee gemeenteraadsleden van de Gaulle. Twee slachtoffers van de demon straties zijn ernstig gewond. Het Franse communistische blad L-Humanité verklaart in een hoofd artikel over de ongeregeldheden te Marseille, dat deze stad „met een stoot in verweer is gekomen tegen de hoge kosten van het levenson derhoud" en tegen de socialistische leden van de gemeenteraad, „die Marseille aan de neo-fascistische burgemeester Carlini hebben uit geleverd". L'Humanité noemt het „initiatie: van Marseille" een waarschuwing voor allen, die geneigd zijn de kracht van de arbeidersklasse te onderschatten. gedeeltelijk aanvaard De politieke commissie der Ver enigde Naties heeft gisteren de door Polen ingediende resolutie inzake Spanje gedeeltelijk aanvaard. Dr. Lange, de afgevaardigde van Polen, had namelijk de passages, waarin de Veiligheidsraad werd uitgeno digd de Spaanse kwestie binnen een maand te behandelen alsmede het verzoek economische sancties toe te passen, in het belang der eenheid, laten vervallen. In de thans aan vaarde resolutie geeft de politieke commissie uitdrukking aan het ver trouwen. dat de Veiligheidsraad zijn in het Handvest vastgelegde ver antwoordelijkheid zal nakomen, zo dra de Raad van mening is, dat de toestand van Spanje dit vereist. De gehele resolutie werd met 29 tegen 6 stemmen en 20 onthoudin gen aangenomen. Alle Arabische staten, de V.S., Zuid-Afrika, de Philippijnen, Pakistan, Nederland, Australië en Canada onthielden zich van stemming. De Nederlandse verliezen op Dinsdag waren 1 dode en 6 gewon den. Voorts hadden de gewone be schietingen van Nederlandse posten en patrouilles plaats. voor veertig jaar Blijven de Amerikanen in Europa MARSHALL heeft medegedeeld da>t hü in de raad van mi nisters van buitenlandse zaken te Londen opnieuw een voorstel zal doen tot het sluiten van een non- agressiepact voor de duur van 40 jaar tussen de vier mogendheden met het oog op Duitsland. Het voorstel tot dit verdrag was aanvankelijk afkomstig van Byrnes, de voorganger van Marshall, die in een persoonlijk onderhoud met Sta lin de steun van laatstgenoemde had gekregen, aldus Marshall. Later was het voorstel verworpen door Molotof en heeft maarschalk Stalin ontkend, dat hij er ooit zijn goed keuring aan gehecht zou hebben. Voorts heeft Marshall medegedeeld, dat hij niet zou kunnen goedkeuren, dat de Amerikaanse strijdkrachten op korte termijn uit -Europa terug getrokken worden. Frankrijk moet beveiligd zijn tegen Duitsland. De verzekering, dat de Amerikaanse troepen in Europa blijven en dat Duitsland gedurende veertig jaren streng bewaakt zal worden, zou de vrees van Frankrijk en anderen doen verminderen. De ramp van de Breskens 27 Omtrent de oorzaak van de ramp, welke het vissersvaartuig Breskens 27 overkwam, is nog niets vast ko men te staan. Het staat wel vast, dat de uit drie koppen bestaande bemanning om het leven is geko men. Reeds Maandagmiddag zijn in de nabijheid van Terneuzen wrak stukken aangespoeld, welke zeer waarschijnlijk van de Breskens 27 afkomstig zijn. De reddingboot President J. V. Wieresma", welke Woensdagochtend het wrak van het vaartuig in het Soragat in de Wes- terschelde op een diepte van twee en een halve meter ontdekte, wist een lantaarnbak en een gedeelte van het net te bergen. Weer 155 cholera- slachtoffers Tijdens de afgelopen 24 uur zijn in Egypte 155 personen aan de cholera gestorven, terwijl 142 nieuwe gevallen werden geconsta teerd, aldus een officieel commu nique van de Egyptische regering- Steeds meer hout uu uei Zvvurte Woud, uit Duitsland, komt naar ons land. Hier een houtvlot van ruim honderd meter lengte op weg op de Noordhollandse ka nalen naar de zagerijen. Ook uit Noorwegen komen de laatste tijd veel boomstammen, die op dezelfde wijze versleept wor den. Houtvlotter, een mooi maar zeer moeilijk beroep. GEHEEL ONJUIST was de op merking van de heer v. d. Goes van Naters, bij het begrotingsdebat in de Tweede Kamer, dat de voor zitter van de K.V.P. op het eerste congres dier Partij gezegd zou heb ben, dat die Katholieke Volkspartij de bestrijding van de communisten aan de Partij van de Arbeid wil overlaten. Wij hebben de tekst van die rede nog eens nagelezen, en kunnen er niets in vinden, wat deze beschul diging van de heer v. d. Goes recht vaardigt. In zijn grote congresrede zei de heer Andriessen, in het kader over een korte bespreking inzake de actuele ontwikkeling op partij politiek gebied, dat „het verder niet uitgesloten lijkt, dat de P.v.d.A. zich zal moeten bezinnen of niet meer dan thans het geval is een socialistisch stempel op de partij zal moeten worden gedrukt, mede (wij spatiëren red.) om daardoor de zuigkracht van het communisme op een deel van de oude sociaal democraten te verminderen". Wij begrijpen niet erg goed, wat de heer Andriessen daaraan mis zegd heeft. Zijn visie leek ons vol komen juist, zij komt trouwens over een met wat wij zeer onlangs schre ven, naar aanleiding van de pogin gen van mr. Oud c.s., om de nieuwe Democratische Volkspartij op te richten. Natuurlijk bedoelt, de heer An driessen in geen enkel opzicht, dat wij de bestrijding van het commu nisme maar aan de P.v.d.A. willen overlaten. En hoezeer wij het eens zijn met de stellingen van prof. Romme, dat herziening van de grondrechten in de Grondwet moet worden overwogen, om de demo cratie te beschermen tegen degenen, die haar opzettelijk misbruiken om haar te onthalzen wij zijn het cok eens met hen, die beweren, dat de beste bestrijding van het com munisme nog altijd is de daad van een duidelijke, constructieve, vooruitstrevende christelijke sociaal- economische politiek. En in dit op zicht laat de K.V.P. allerminst de kastanjes uit het vuur halen door de P.v.d.A. Trouwens, om die ge schetste politiek mogelijk te ma ken, heeft de K.V.P., ondanks veel bezwaren, die niet licht geteld mo gen worden, weloverwogen besloten en zij houdt daaraan vast voor een kabinetsformatie mèt de P.v.d.A. in zee te gaan, hetgeen practische eommunistenbestriiding mogelijk maakt. De K.V.P. vaart daarnaast haar eigen koers, omdat er beginselen "n aspecten zijn, die zelfstandig -nar voren gebracht moeten wor- 'en, om dc principiële dingen rond- •n het vraagstuk van het commu- Ttische gevaar-veilig te stellen. De heer v. d. Goes houde zich wertuigd, dat bij de leiding van de K.V.P. het diepe besef leeft, dat erwezenlijking van de christelijke '--nkbeelden in staat en maatschap- ui uiteindelijk het communisme de -•ind uit de zeilen neemt. En die -rwezenlijking, die overigens niet Heen een kwestie van politiek s. is in Nederland onmogelijk, zon- '™r de medewerking, zonder de tuwing, zonder de initiatieven van •>e Katholieke Volkspartij. Dat weet ii. en daarnaar handelt zij! door Nederlanders vermoord? De gendarmerie van Luik heeft wee Nederlanders aangehouden, te weten de 21-jarige Wilhelmus de Vos uit Utrecht en de 19-jarige Marinus Aarden uit Den Haag, die er van worden verdacht cp 14 Oc tober j.l. de bejaarde abt Gustave Vrindts, pastoor van de kerk Notre Dame de Neige te Borgerhout op gruwelijke wijze te hebben ver moord en van een bedrag van 10000 francs te hebben beroofd. De gearresteerden beantwoorden aan het signalement, zoals dat door de huishoudster van de pastoor is opgegeven. WILLIAM MACKENZIE KING, de minister-president van Ca nada, is gisterenmiddag om vijf uur aan de Nederlandse grens te Putte gearriveerd voor een vierdaags bezoek aan Neder land. Het was een joyeuze entree, welke de premier daar in Putte maakte. Ondanks de regen en ondanks het feit, dat de hoge gast anderhalf uur later aan de grens arriveerde dan de vele toeschouwers hadden verwacht, was er toch nog heel wat belangstelling. Putte heeft de eer, de eerste gemeente in Neder land te zijn, die Mackenzie King mocht ontvangen, getoond waard te zijn. In Putte had men een smaakvol versierde erepoort opgericht en in allerijl nog de beschikking weten te krijgen over een prachtig cadeau. Putte was op 6 October 1944 de eerste Nederlandse gemeente, welke in de gigantische strijd om de Kreekrakdam door de Canadese legers werd bevrijd. Het eerste wat Mackenzie King in Nederland ontmoette was dank baarheid voor het deel. dat zijn volk bijdroeg tot onze bevrijding. Daarvan gewaagde de toespraak van burgemeester Hofmans en daar van was ook het geschenk, een fraai Delfts blauw bord, waarop een orchidee was bevestigd en dat om- klauwd wordt door de vier poten van de Nederlandse leeuw, die op de achterzijde van het bord in ge dreven zilver is aangebracht, een bewijs. De leeuw draagt een schild, waarop de namen voorkomen van de in Putte gesneuvelde Canadezen. Onder luide toejuichingen ver liet het gezelschap bij half zes Putte om zich paar Bergen op Zoom te begeven. De premier eert de Canadese soldaten Op het Canadese militaire kerk hof te Bergen op Zoom viel een diepe stilte in. toen in het schemer donker van deze eerste echte herfst dag de lange rij lichten zichtbaar werd van de stoet, waarmee Ca nada's premier arriveerde. Achttien honderd kleine witte kruisen met het maple leaf en de naam van een held uit Crerar's leger: Mac Donald, Donatue, Farrall en honderden an dere namen uit het land, dat bij duizenden zijn, zonen afstond voor de legers, die ons kwamen bevrij den, staan daar in de regen. Als de Chrysler van Mackenzie King voor de ingang van de be graafplaats stopt, staat de erewacht, onder bevel van luitenant-kolonel C. Hoogers, strak in de houding. Vergezeld van kapitein Marchand inspecteert de premier de troepen en groet hij de Marinierskapel, waarover kapitein-luitenant ter zee Broekhuyzen het bevel voert. Ge komen voor het grote kruis blijft Mackenzie King enige ogenblikken staan. Nu is hij op een klein plekje Canada midden in 't Westbrabantse land. Zijn ogen gaan over de rijen kruisen en als men hem de krans toereikt, welke hij neer zal leggen aan de voet van het kruis, aarzelt hij een moment. Nu gaan zijn herin neringen naar drie jaar geleden, toen in deze streek zijn landgenoten streden en waar zij hun graven ge vonden hebben. Nadat de premier de krans aan de voet van het monument heeft gelegd, klinkt het Canadese volks lied. Dan volgt het Britse en ten slotte het Nederlandse. Nog meer kransen worden aangedragen. Burgemeester Witte van Bergen op Zoom overhandigt, vlak voor de hoge gast in zijn auto stapt, een bijzonder aandenken, een geschie denis van Bergen op Zoom, date rend uit 1761, fraai gebonden en liggend in een etui. Ook een oude gekleurde kaart van de vesting Bergen op Zoom uit het jaar 1650 ontvangt Mackenzie King. Zichtbaar verheugd met deze geschenken meiaar van antiquiteiten en curiosa meiaar van autiquiteiten en curiosa dankt hij de burgemeester. „Het geschonken aandenken zal een blij vende herinnering vormen aan de vriendschapsbanden tussen uw land en het mijne, en ik hoop het na te laten als geschenk aan Canada zelf".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1