laasT Nieuw „Wij eisen onze politieke rechten en wij zullen die krijgen geen medewerking aan de ontmanteling SEN Rusland kan binnen twee weken geheel Europa bezetten 1500 Amsterdamse Joden slachtoffer van verraadster 3000 BLOEMEN op Mackenzie King's auto ÏESTBAL 23.75 49.75 39.75 GELEGENHEID! uimingsprijzen Waarland [LEDEN Heemskerk G NAJAARSBAL te Zijdewind DIT BLAD! tRIJDEN Voor Alkmaar en omgeving DR.GANI TB AMSTERDAM Politionele actie bereikte haar doeleinden niet Toestand in Italië blijft gespannen Zij, die in Japanse kampen stierven Ook in Duitsland kon zij het niet laten Militaire vrachtauto door trein gegrepen Geen lagere subsidies De oppositie is niet bevredigd Plechtige erepromotie te Amsterdam „Rond turf en turfprijzen" Emeritus-pastoor E. Mathot t iden na afloop van mma. Pftna orkest PENKAPPEN kap erkament décors |7,95 compl. kap icht perkament en zak 1 O 75 compl. 1 y' kap >lle zijden compl. kap verking erschaal 2.9.15 compl. kap model hand Iderd erschaal compl. kap net perkament diverse compl. sierschaal eelte van ons bedrijf tot de Textiel behoren OPGERUIMD- Dat is i Huishoudelijke Arti- eelden, Porselein en Lederwaar, enz- X)T HALF GELD en ebruik om Uw te doen bij: ETBONNEN I.V-: Bedden, dekens, piraalmatrassen, vloer- (uit voorraad leverb.) NAAR ONZE >nder vergunning ever baar) WOL in beige, terra I)- ag 3 tot 6 uur d 7.30 tot 11 uur nd 7.30 tot 11 uur ang voorbehouden iet erde entreeprijzen HALLO! Lanvang 4 uur ■nde ..Musical Players" reiend, G- UGTHART il's dikte was er een jasje te vinden, ;och wegWacht, nes, de knecht, wel wel mee; die paste jnheer Pimpel even ireepte trui. HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten- Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incL incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is t nergens veilig Vondel ZATERDAG 15 NOVEMBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11380 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, TeL 2046 (adm.), 2047 (red), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER; Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 <K 2240). Bank: Noorderbank VRIJDAGMIDDAG is Dr. Gani, de republikeinse minister van economische zaken, met een deel van de delegatie voor de conferentie te Havanna, op doorreis naar New York, op Schiphol aangekomen. Het gezelschap zal tot Zondag te Amsterdam ver blijven. Tegenover de pers verklaarde Gani als doel van zijn reis: de republiek op de conferentie van Havanna te introduceren en de mogelijkheden van de republiek op economisch gebied naar voren te brengen. Wij reizen op een republikeins paspoort, dat overal in de wereld blijkt te worden erkend. Trou wens ook reeds uit de uitnodiging voor de conferentie zelf blijkt dui delijk, dat de V-N. ons feitelijk thans de jure erkend hebben. Over de toestand in Indonesië zei Gani: „Ik ben altijd optimist geweest en ik ben het nog. Wel is het wederzijds wantrouwen zeer groot, maar wanneer wij psycholo gisch te werk gaan d-w.z. el kanders standpunten eerlijk bestu deren dan moet een algemene vorm kunnen worden gevonden, waarin een accoord kan worden gegoten- Dat er nog steeds militaire conflicten zijn, is niet zo belang rijk, als gedacht wordt. Voorop gaat het politiek probleem, want zolang dit niet is opgelost, zal de militaire situatie zo blijven als zij thans is- Wij eisen onze politieke rechten en wij zullen die krijgen- Ander zijds willen wij graag speciaal de Nederlanders concessies geven op economisch gebied. Maar het poli tieke probleem is voor ons pro bleem nummer één. Dat begrijpen de Nederlanders nog onvoldoende- Wij willen zelfbeschikkingsrecht. Voor al het overige is dan een goede oplossing te vinden." Met betrekking tot de militaire situatie gaf Gani voorts nog een beschouwing, welke met de conclu sies van het consulair rapport vrij wel overeenkwam. „Het is waar", zo gaf hij toe, „dat aan onze zijde ongeregelde strijd-elementen actief zijn en kwaad aanrichten, maar wij moeten billijk zijn: hetzelfde geschiedt van Nederlandse zijde. Waar de Nederlanders plaatsen bezet hebben, hebben z'j mensen in dienst genomen en bewapend, veelal zonder uniform. Dit draagt opnieuw bij tot verwarring in de gebieden tussen de vooruitgescho ven Nederlandse posten, waarvan ook het consulair rapport spreekt- Maar het is tekenend", aldus Gani, „dat in die gebieden, die de Ne derlanders als bezet gebied be schouwen, de republikeinse civiele administratie en de republikeinse legerkwartieren nog in volle acti viteit zijn." „De Nederlandse doelstellingen der militaire actie zijn niet be reikt", zo zeide hij, „er is geen rust en orde gebracht,, want alom heerst thans de grootste verwar ring. Er zijn geen economische voordelen behaald, doordat wij met succes de politiek van ver schroeide aarde hebben toege past en ten derde hebben de Ne derlanders geen Quislings gevon den om tegenover ons te stellen. Wel zijn in verschillende gebie den ambtenaren en zelfs hoofdamb tenaren bereid gevonden tot mede werking, maar dit zijn geen leiders met prestige- Daarom noemde Gani de politiek van dr. v- Mook kort zichtig en voorspelde, dat zij zal werken als een boemerang. Hij wees in dit verband op gegevens, die hij ter beschikking had over de jongste locale verkiezingen in In donesia Timoer. Hier blijken de republikeinse vrienden een gemid delde van ong- 80 pet- te hebben behaald. Ik ben er zeker van, dat algemene vrije verkiezingen over geheel Indonesië eenzelfde resul taat zouden hebben. Voor commu nisme behoeft men in de Repu bliek niet bang te zijn, zolang daar godsdienst en adat nog! domineren en ce basis van de republikeinse structuur is de adat. controle hebben en hij wees erop, dat, indien Italië zou vallen, ook Griekenland en Turkije verloren zouden zijn. Hoewel onder de waakzame ogen van militairen en politie in, de meeste Italiaanse steden de rust is teruggekeerd, blijft de toestand ge spannen en ook de verklaring van de communistische leider, Togliattü „dat een democratische revolutie" mogelijk is, heeft er niets toe bij gedragen om de spanning minder geladen te maken. Te Palermo op Sicilië is het tot botsingen met de politie gekomen, waarbij 3 communisten en een gen darme licht gewond werden. Naar Radio Rome meldt, heeft de politie te Florence traangas gebruikt tegen een massademonstratie tegen de regering, die tenslotte het hoofd kwartier van de Uomo-Qualunque- Partij wilde binnendringen. De de monstratie eindigde zonder verdere incidenten. John Lodge, Republikeins sena tor, heeft Vrijdag in de Commissie voor Buitenlandse Zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden verklaard, dat Rusland binnen twee weken geheel Euro pa zou kunnen bezetten, indien het zou afzien van haar pogingen om de Europese landen door grondwettige middelen te onder werpen. Lodge zeide, dat hij op grond van een „intensieve studie", die hij de afgelopen zomer in Italië ge maakt heeft, gelooft, dat de commu nisten een program in drie fazen hebben voorbereid om de Europese landen in hun macht te krijgen, n.l. door wettige middelen, door hun binnenlandse kracht (zoals momen teel door de onlusten te Marseille en Napels)of door oorlog. Lodge achtte de hulp, die aan Europa verleend wordt om het communistische gevaar af te wen den, onvoldoende. Hij zeide er van overtuigd te zijn, dat de communistische coupe in Italië in Maart zal komen, nadat alle Amerikaanse troepen het land hebben verlaten, en even voor April, wanneer de verkiezingen zullen worden gehouden. Lodge verklaarde, dat de commu nisten de gehele Povlakte onder Van uit het gebouw van het Ned. Rode Kruis te Amsterdam wer den de urnen, die de as van 14 in Japanse krijgsgevangenschap overleden en gecremeerde militairen bevatten, met militair eerbe toon naar de aula van de Oosterbegraafplaats overgebracht. Deze overbrenging is een symbolische handeling ter ere van allen die in Japanse krijgsgevangenschap overleden zijn. Prinses-regentes aanwezig bij Urnen-overdracht Veertien urnen met as van in Ja panse kampen omgekomen Neder landse miitairen zijn gistermiddag in de aula van de Nieuwe Ooster begraafplaats te Amsterdam over gedragen aan het Nederlandse Rode Kruis. Achthonderd urnen zijn in diverse Japanse kampen verzameld en deze veertien, die kort geleden naar het vaderland zijn overgebracht, zullen thans aan de familieleden worden gegeven. In de aula van de Nieuwe Be graafplaats. staande te midden van de familieleden der omgekomenen, sloeg H.K.H. de Prinses-Regentes de stoet gade, die om twee uur gister middag na een mars door de stad, in de aula van de begraafplaats ar riveerde. In de stoet werden in twee kleine kisten de veertien urnen medegevoerd. De Prinses-Regentes onderhield xich in de ontvangkamer met ver scheiden familieleden. In Italiaanse regeringskringen houdt men zich bezig met de vraag, of spoedig verkiezingen kunnen worden uitgeschreven. Dit is waarschijnlijk de enige manier om een einde te maken aan de politieke en economische onlusten, die zich Donderdag in talrijke Italiaanse steden voordeden. De datum voor de verkiezingen is momenteel voorlopig vastgesteld op Maart van het volgend jaar. AFP meldt, dat Donderdagavond een staking van landarbeiders in de provincie Ferrara is uitgeroepen tengevolge van loongeschillen. De arbeiders van de gasbedrijven, die in geheel Italië twee dagen lang hebben gestaakt, hebben het werk hervat. Er is door bemiddeling van de regering overeenstemming over de lonen bereikt. Bon voor een ei Op 20 November a.s. zal in de bonnenlijst voor alle leeftijdsgroe pen een bon voor een ei worden aangewezen. De in het najaar af lopende productie van eieren heeft deze bon wat lang doen uitblijven, zo deelt men ons van de zijde van het Ministerie van Landbouw mede. Men zal er genoegen mee moeten nemen op deze bon eventueel een ei van klasse 5 geleverd te krijgen. Donderdag: 1 dode en 6 gewonden De Nederlandse verliezen op Don derdag bedroegen 1 dode en 6 ge wonden. Op Java en Sumatra wer den Nederlandse posten en patrouil les beschoten. In de grensgebieden van Oost-Java in de sector van Modjokerto en in het gebied rond Malang hadden botsingen plaats met geïnfiltreerde TNI-benden. Bij de plechtigheid op de Oosterbegraafplaats was H.K.H. Regen tes Juliana aanwezig. Mr. Donker voorzitter der Enquêtecommissie In de vergadering van de Tweede Kamer van Vrijdag is medegedeeld dat tot voorzitter van de parlemen taire enquêtecommissie is benoemd mr. L. A. Donker (Partij van de Arbeid) te Rotterdam. Kardinaal Griffin, de aartsbis schop van Westminster, heeft Donderdag aan de Engelse ko ning een gelukwens aangebo den van de gehele katholieke bevolking in het Verenigd Ko ninkrijk, bij gelegenheid van het huwelijk van Prinses Elisa beth. Bij zijn bezoek aan Buc kingham palace was de Kar dinaal vergezeld van de aarts bisschop van Liverpool. Vrijdagmiddag om half drie is op een onbewaakte overweg van de spoorlijn HaarlemLeiden onder Woestduin een militaire vrachtauto gegrepen door de electrische trein uit Amsterdam, met als gevolg, dat één der drie inzittende militairen, de 29-ja- rige sergeant-majoor Lous uit GeMermalsen. onmiddellijk werd gedood. De twee andere inzittenden, de adjudant W. Verschagen uit Den Haag en de soldaat J- C- W. Bak ker uit Amersfoort liepen ver wondingen op. De adjudant kreeg lichte verwondingen terwijl dé sol daat een lichte hersenschudding en een niet ernstige hoofdwonde bekwam. Door de op de spoorlijn liggende wrakstukken van de auto moesten de uit Leiden komende treinen gedurende een uur over een. ander spoor geleid worden. De treinver- traging bleef tot één uur beperkt. 41 voor zuivelproducten Naar aanleiding van de tegen strijdige berichten, die over de prijzen van zuivelproducten in om loop zijn, deelt het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoor ziening mede, dat het niet in de bedoeling ligt op dit ogenblik de bestaande subsidies op zuivelpro ducten te verminderen. Daar de re gering echter een verhoging van de subsidies afwijst, zal de ver hoging van de melkprijs voor de veehouders met 3 cent per liter tot gevolg hebben, dat ook de prij zen voor zuivelproducten voor de consument zullen stijgen. De volgende week zal vermoede lijk een beslissing worden geno men omtrent de definitieve vast stelling van deze prijzen en van de datum waarop zij zullen ingaan- r\E P.R.A. te Amsterdam heeft de 25-jarige Martha Kortha- gen uit Amsterdam gearresteerd. Deze vrouw wordt er van ver dacht in de herfst van 1942 sabo- tage-handelingen en illegale ac ties, die op de Hollandia-fahriek te Amsterdam geschiedden, ver raden te hebben. Zij was kort na de capitulatie in een ziekenhuis in Duitsland aangetroffen, waar zü was opgenomen met zware brandwonden over het gehele lichaam. Zij werd gearresteerd en naar Nederland overgebracht, waar een verhoor door de P.O.D. volgde. Hierhü verklaarde zij, dat zij de brandwonden had opgelo pen hij martelingen, die door de S.D. in 1942 op haar waren toe gepast. Als gevolg hiervan zou zij het verraad van de Hollandia- fabriek gepleegd hebben. De vrouw werd weer vrijgelaten, maar de P.R.A. verdiepte zich verder in de zaak en toen bleek, dat het gehele verhaal gelogen l was, volgde opnieuw arrestatie Martha Korthagen was in de herfst gearresteerd, doordat haar naam toevallig gevonden was in een zak boekje van een door de S.D. ge arresteerde man, een zekere Dor- mits. Dit had echter niets met enige illegaliteit te maken. Martha werd gearresteerd en naar de Euterpe- straat overgebracht. In het verhoor, dat nu volgde, is op de een of andere manier het gesprek gekomen op de Hollandia- fabrieken, waar Martha in begin 1.942 ontslagen was. Zij vertelde aan de S.D., dat op deze fabriek, waar hoofdzakelijk joden werkten, die allen een z.g. „sperr" hadden voor wehrmachtswerk, het werk werd gesaboteerd: de band werd onklaar gemaakt, de goederen werden slecht afgeleverd enz. Ook zouden via de band illegale blaadjes de ronde doen. Het gevolg van dit verraad was, dat in November 1942 de ge hele fabriek door de S.D. omsin geld werd en het voltallige perso neel, op enkele niet-joden na, ge arresteerd en naar de Euterpestraat overgebracht werd. Het betrof hier ongeveer 450 joden. In de Euterpe- straat moesten deze in een file een luikje passeren, waarachter Martha stond, die zes personen aanwees, als schuldigen aan het verspreiden van illegale lectuur. Deze zes mensen zijn voor het Duitse Kriegsgericht gebracht, waarbij Martha als kroon getuige optrad. Zes doodvonnissen werden geveld, waarvan twee uit gevoerd, waaruit slechts één hun ner is teruggekeerd. Intussen hadden de Duitsers in de nacht volgende op de omsinge ling van de Hollandiafabriek, de familieleden van alle gearresteer den opgehaald, waardoor het aantal slachtoffers tot 1500 steeg. Zij wer den naar Duitse concentratiekam pen gedeporteerd; het grootste ge- Keirsf- en Nieuwjaars- gesprekken met Curacao Ter gelegenheid van Kerstmis en de komende jaarswisseling zal het mogelijk zijn van 23 December tot en met 3 Januari, met uitzondering echter van 28December, recht streeks radiotelefoongesprekken te voeren met Curacao, tegen een sterk verlaagd tarief. Deze gesprek ken zullen echter niet langer kun nen duren dan drie minuten, terwijl geen zakelijke aangelegenheden mo gen worden behandeld. Reeds nu is het mogelijk aanvragen hiertoe te richten tot de rijkstelefoonkan toren. Roemeense diplomaten dienen ontslag in De Roemeense gezant in Oslo, Vallimarescu, en de gezantschaps- raad, Cugler, hebben de Roemeen se regering hun ontslag aangebo den. Vallimarescu verklaarde in een Interview aan de pers, dat de po litieke ontwikkeling in zijn vader land niet overeenstemt met zijn beginselen. Vallimarescu zal voor lopig in Noorwegen blijven. Indien Nederland blijft bij zijn eisen van grenscorrectie ry: Duitsers denken thans een nieuwe troef in handen te hebben om zich te verweren tegen de komende eisen van Ne derland inzake grenscorrecties, nadat er rond het vraagstuk van de toekomstige Duitse grens lange tjjd stilzwijgen heeft ge heerst. De regering van Neder-Saksen heeft, bij monde van de minister president Dr. H. Kopf, aan de Britse gouverneur een verklaring overhandigd, waarin gezegd wordt dat de regering bij een inwilliging der Nederlandse eisen het nieuwe industrieplan zou moeten herzien- De Neder-Saksische regering zo wordt in de verklaring gezegd heeft zich ondanks ernstige be denkingen bereid verklaard tot medewerking aan de uitvoering van het industrieplan en onder voorwaarden, ook aan demontage. Dit plan ging evenwel uit van de huidige hulpbronnen, waarover het land beschikt- Bereidwilligheid om mede te werken, gaat uit van de voorwaarde van een onvermin derd voortbestaan der huidige pro ductiecapaciteit. Een inwilliging der Nederlandse eisen zou de Ne der-Saksische regering voor een nieuwe situatie stellen. Een later bericht van het Franse persbureau AFP meldt, dat dr. Kopf een pro test heeft ingediend bij de Britse autoriteiten tegen de Nederlandse territoriale eisen in het gebied van Bentheim, aangezien daar 25 pet. van alle Duitse olie wordt gewon nen- Het Benthe'imer grensland comité zond een nota aan de re geringen van Neder-Saksen en Noorc'. Rijnland-Westfalen, waarin wordt voorgesteld alsof de even tuele grenscorrecties een bedrei ging vormen van de bestaansmoge lijkheid van Duitsland. Een afwij zen der eisen, aldus het comité, zou de „vriendschappelijke" ver houding en de gezonde economi sche samenwerking der beide lan den ten goede komen- deelte is om het leven gekomen. In Duitsland Op aanbeveling van de S.D.-er Woelck werd Martha, die niet in Nederland durfde blijven, te werk gesteld bij eep Duitse dokter, in Duitsland. Nn veertien dagen werd zij door de dokter ontslagen, omdat zij diefstal in zijn huis had gepleegd. Zij kwam nu in een gezin, waar van de man bü de flakbatterij in de huurt diende en iedere avond thuis kwam. naar de Engelse zen der luisterde en deze berichten aan zijn kameraden van de bat terij doorgaf. Toen Martha hier achter kwam, verraadde zij haar werkgever aan de S.D. in Duits land en zij moest opnieuw van betrekking veranderen. In het hotel, waar zij nu als werk meisje aangesteld werd, was haar verraad uitgelekt en toen zij eens met een teil kokend water op de schouders de trap afliep, liet een van haar collega's haar struikelen, waardoor zij van de trap viel en het kokende water over het lichaam kreeg. Dit heeft de brandwonden veroorzaakt, waarvan zij na de be vrijding vertelde, dat de marteling met onder stroom staande ijzeren ringen om haar lichaam bij het ver hoor van de S.D. de oorzaak was. (Van onze parlementaire redacteur) Men kon na het antwoord door Minister Lieftinck op de algemene beschouwing der Kamerleden gege ven, kwalijk verwachten, dat de op positie in een hoera-stemming zou verkeren. Zoals te verwachten was, viel de heer De Wilde de Regering scherp aan op haar methode van cijfergroepering en het daarop ge baseerd optimisme. Tilanus voelde zich terdege bij de neus genomen met 's Ministers antwoord over de secretaressen. Schouten en Tilanus samen waren helemaal niet bekeerd tot de Indië-politiek der Regering; die h.i. nu eens naar de ideologie van de P.v.d.A. overhelt, dan weer naar de K.V.P.-opvattingen. Er is duidelijk een dualisme in haar hou ding ta.v. de Republiek waar te nemen. Schouten vond het al te bar, dat hij door dr Beel achter Lingga- djati wordt gespannen. Als overeen komst verwerpt hij het nu nog op grond van de artikelen 2 en 17. Het staatkundig program, speciaal de fe derale en Unie-gedachte aanvaardt hij onder enig voorbehoud. Aan het adres van de P.v.d.A. lanceerden de christelijke opposi tie-leiders een of meer schimpscheu ten, maar daarbij bleef het dan ook. Ds Zandt fulmineerde tegen de ambtenarij en pleitte voor algehele schadevergoeding aan oorlogsslacht offers. Daarna staakte de Kamer de beschouwingen om er volgende volgende week mee door te gaan. Uitvoerig ging Prof. Levenbach in op de carrière van de promovendus, in het bijzonder aandacht schenkend aan diens boek „Industry and Hu manity". Hij besloot met de woor den: „Door u met deze plechtige promotie te eren, eert de universi teit zichzelf in nog hogere mate." Na overhandiging van de bul sprak Mackenzie King enige woor den, waarin hij verklaarde, dat hij de erepromotie ook als een eer voor zijn land beschouwde en dat hij deze als een boodschap mee naar huis neemt. Het zal een troost zijn voor de Canadese moeders, die hun zonen hebben verloren voor de strijd van Europa's bevrijding, aldus de premier. Hij sprak vervolgens woorden van dank voor de hartelijke ontvangst in ons land en hij verklaarde, dat de vriendschap tussen onze landen geen korte zal zijn. Na de plechtig heid begaf het gezelschap zich ver volgens naar de Senaatskamer voor de receptie. De dag van gisteren werd beslo ten met een officieel diner, waar aan het prinselijk paar deelnam. Vandaag zal de hoge gast weder om in Amsterdam vertoeven. Gisteren heeft de Canadese pre mier Mackenzie King op weg naar de hoofdstad een bezoek aan de bloemenveiling te Aalsmeer ge bracht, waar hem een hartelijke ontvangst te beurt viel en zijn auto onder een vracht van drieduizend bloemen, voor het merendeel chry santen, werd bedolven. In Amsterdam werd hij allereerst op het stadhuis ontvangen en kreeg hij uit handen van dhr. H.' Götzen, voorzitter van het oorlogsgraven- comité, een album ten geschenke met opnamen van de oorlogskerk hoven in ons Pnd. Hierna werd hem een overzicht gegeven van de stadsontwikkeling van Amsterdam en bezichtigde hij de maquette van de hoofdstad. In dit verband deelde de premier mede dat het in het voornemen ligt om een monument in Ottawa op te richten ter ere van de in de oorlog gevallen Canadezen. DE EREPROMOTIE In de middag werd Mackenzie King tot doctor Honoris Causa in de rechtswetenschappen aan de Am sterdamse Universiteit gepromo veerd. Vele voorname autoriteiten, w.o. een aantal ministers, waren aanwezig in de feestelijk versierde aula. Iri zijn begroetingsrede wees de rector magnificus Prof. Heringa op de symbolische betekenis van deze ere-promotie. De promotor Prof. Mr M. Levenbach citeerde de gezegden: ..Groot is de vrijheid, al het andere is vergankelijk" en verklaarde dat hierin de voornaamste aanleiding is te vinden voor de erepromotie. VELEN BETALEN NOG PRIJZEN DIE TE HOOG ZIJN Bij het wegvallen van de distri butievoorschriften voor turf, bleven de bindende bepalingen inzake de prijzen nog bestaan, doch door het tekort aan brandstoffen, wierpen beunhazen en vele personen, die het product niet anders dan bij name kenden, zich op deze turf en het droeve gevolg was, dat er een bijna chaotische toestand ontstond. De prijzen van het vervoer en van het uiteindelijke product werden zeer hoog opgeschroefd, terwijl in gebieden waar voorheen turf regel matig te krijgen was, nu geen turfje te bekennen viel. Vrijbuiters trokken met vracht wagens naar de venen en kochten de soorten rechtstreeks van de ver- veners, om deze dan later in de zwarte handel te gooien. Vanzelfsprekend kwam toen van de zijde van de prijsbeheersing met medewerking van allerlei instanties een zeer strenge controle voorschriften voor verveners en handelaren zijn er gemaakt, doch door de grote vraag en begeerte van de zijde van het publiek naar dit aanvullende brandstofproduct, werd een en ander wel met een fiasco bedreigd. Wie de handel in deze aangaat, die weet de voorschriften en be- nalingen zeer wel, maar de angst voor een strenge winter stuurt noj heden ten dage alles in de war. Het is daarom goed de prijzen, zoals die zijn vastgesteld door het Directoraat-Generaal van de Prij zen. eens resumerend op te nemen. De prijzen eelden per duizend stuks, terwijl bij het zelf afhalen, deze met 1.1.50 en f 2.50 mogen worden verminderd. De tweede reductie in deze ziet op persturf en Hollandse turf. de reductie van 2.50 slaat op Aan- maakturf. Van iedere soort bestaan drie variaties, namelijk eerste, tweede en derde soort. Wii reven alleen de heide uiter ste priizen. Raggerturf f 16.75 tot f 15.75. Persturf f 23.tot f 22. Kleioe handgestoken turf 20.75 tot f 19.75. Friese turf f 16.75 tot f 15.75. Hol!, turf f 18.— tot f 17.—. Aanmaakturf 30.50 tot 28. Men moet maar op het idee komen! Deze eenvoudige vilt- hoed werd op originele wijze gegarneerd met een streng wol van bijpassende kleur. Van achteren lopen de draden onder het haar door, terwijl ze van voren op de hoed zijn vastgezet. In Boskoop, waar hij sinds zijn emeriaatsverlening vertoefde, is gis teren plotseling overleden de zeer- eerw. heer E. Mathot, oud-pastoor van Spanbroek. Hij bereikte de leef tijd van 58 jaar. In 1889 geboren, werd pastoor Mathot in 1914 pries ter gewijd, en in 1936 benoemde de Bisschop hem in Spanbroek, waar hij bijna tien jaar de herderlijke bediening heeft uitgeoefend. Hij kreeg einde 1946 ontslag om ge zondheidsredenen. De begrafenis heeft as. Dinsdag te Boskoop plaats na de plechtige Requiem van tien uur, welke door de Lauden wordt voorafgegaan; Maandagavond worden de Metten gezongen. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.L te de Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond: BUIEN Guur weer met wisselende be wolking en regen- of hagel buien, krachtige, langs de kust nu en dan stormachtige wind tussen West en Noord-West.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1