DE „SCHOLA PUBLICA" OPENT HAAR POORTEN Om di r FILMS VAN DE WEEK WAS GASPRIJSVERHOGING ONVERMIJDELIJK? KERMIS TE ST. PANCRAS KOMT WEER TERUG Onve PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 15 November 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Magistrale rede van Prof. van Duinkerken De strijd voor de Katholieke cultuur ST. NECOLAAS - TIPS Geef een boek! P.O.A. n.v. PAYGLQP v_ J raad-napraat Motorraces op Zondag toch voordeliger? Het ziet ei Constiti ge Politie t< krijgt v DE „SCHOLA PUBLICA" opende Vrijdagavond haar serie lezin gen en ontwikkelingsavonden op waarlijk grootse wijze. Daar was allereerst de overweldigende opkomst, waaruit is gebleken, dat de katholieke bevolking van onze streken, ook in deze tijd, waarig zo vaak 'een zekere moeheid t.a.v. bijeenkomsten zich openbaart, voor iets goeds en iets sqhoons nog altijd open staat. D.aar was ook de hartelijke belangstelling van geestelijke en we reldlijke leidende figuren en lest, best, de figuur van Prof. Dr. Anton van Duinkerken, die als steeds zijn gehoor van de eerste tot de laatste zin van zijn rede weet te boeien en te begeesteren. Bij ontstentenis van de voorzitter, dr. H. Hofstee, heette Rector F. Holthuizen de vele aanwezigen, waaronder wij opmerkten de H.Ëw. Heer Jacobs, Deken van Alkmaar, de beide pastoors, de Z.Eerw. Paters Biesta en Binkhorst, voorts loco burgemeester v. Slingerland, de Directeur van ons blad, de hepr E. J. M. Stumpel, alsmede de be sturen der katholieke standsorgani saties, welkom en zette in het kort nog eens het doel der Schola Pu- blica uiteen. Hij deelde mede, dat de deelnemers, of liever gezegd, de leerlingen der school gekomen wa ren uit niet minder dan v.ijf en twintig gemeenten, welke school zal dat kunnen zeggen?, en gaf enige aanwijzingen, die er toe dienden een en ander vlot te laten verlopen. De belangrijkste, tijdens Murmellius reeds kracht van wet bezittend, was dat men tijdig meet komen. Dit in verband met de velen, die van el ders moeten komen. Rede Prof. v. Duinkerken Op 6 Augustus, met de komst van de Fransen, we herinneren ons allen nog wel de naam van Pichegru, ontstond er een grote verandering in ons staatsbestel. De katholieken werden toen erkend als volwaar dige staatsburgers. Vanaf 1579, het jaar waarin de Unie van Utrecht gesloten werd, was er slechts één godsdienst die door de Staat werd erkend, nl. de Gereformeerde religie. Alleen zij die deze godsdienst beleden konden in aanmerking komen voor enig staatsambt, een post in het open bare leven, in de provincie of de gemeente. Wel werden alle andere godsdiensten uitgesloten, zoals de Remonstrantse e.d„ maar het ver bod trof vooral de katholieken. Op die gedenkwaardige datum werden do Generaliteitslanden, dje sedert de Vrede van Munster eigenlijk nog minder dan koloijiën waren, gelijk waardige provincies. Dit was een ingrijpend gebeuren, huiveringwek kend in zijn gevolgen. Men was op zo iets niet voorbereid, de katho lieken allerminst. De spreker toon de dat met een enkel typerend voorbeeld aan. En we moeten zeg gen. de katholieken konden aan vankelijk deze nieuwe toestand niet goed verwerken. Tot nu toe immers beschikten zij practisch niet over intellect. De enige personen die be studeerd waren, kon men vinden onder de geestelijkheid en.... on der de geneesheren. Dat waren de enigen die een academische oplei ding, zij het dan ook buitenlands, in Leuven of Keulen, hadden ge noten. Dan was er ook de grote tegenstelling tussen Noord en Zuid, die nu pas ten volle tot uiting kwam. De noorderlingen waren veelal handelslieden, het Zuiden telde vele nijverheidsbeoefenaars. De kleine industrie bloeide er, leer looierijen, bierbrouwerijen, kleine industrieën zochten afzetgebied, maar het Noorden legde zulke zware belastingen op, dat deze be drijven zich niet konden ontplooien Daarbij kwam, dat het agrarisch bedrijf in Brabant zeer gering van omvang was en slechts tjerekend op de eigen behoeften. Dat alles werkte ontvolking van het Zuiden in de hand, en wat er overbleef wgren een aantal arme boeren, waartussen de geestelijkheid maar dun gezaaid was. Hier had men tijdens de onder drukking wel het geloof bewaard, maar het kon niet tot volle ont plooiing komen. Met de vrijwor ding van de godsdienst begon dan» ook in 1796 de strijd voor een "eigen" katholieke cultuur. Men moest be ginnen met de opleiding van pries ters in eigen land. Het initiatief werd genomen door een Adrianus Oenen èn Antonius van Gils, die seminaria oprichtten, klein van op zet, maar waar met grote geestdrift gewerkt werd. Bij hen is begonnen al wat wij nu hebben. Rond 1805 komt het eerste semi narie in het Noorden en dan volgt een gestadige ontwikkeling, totdat in 1853 ons land weder in bisdom men wordt verdeeld. In die tijd beschikten wij reeds weer over een grote schare toegewijde geestelijken, die echter in de verschillende delen des lands een geheel andere men taliteit'bezaten. Dit kwam sterk tot uiting toen rond 1900 velen uit de Zuidelijke provincies naar de grote steden trokken. Daar verstonden de zielzorgers hen niet en het gevolg was geloofsafval op grote schaal. Gelukkig brachten de kloosterorden hier uitkomst. Zo is het bekend, dat b.v. de Capucijnen, zelf meest Bra banders. in Rotterdam veel goed werk konden doen onder hun streekgenoten. Het godsdienstig leven manifes teerde zich op alle terreinen en wij zien dan de waterstaatskerken, waarover later zoveel te doen is geweest, verrijzen. Weliswaar wer den deze gesierd met de verval- producten van een ten ondergang gedoemde Barok, maar voor dié tijd en dié mensen was het de uiting van een triomf. Rond de veertiger jaren neemt de polemiek duidelij ker vormen aan, men polemiseert over de beleving van het geloof en het is Le Sage ten Broek geweest, die met zijn geschriften, o.a. in „De Godsdienstvriend"; zijn ideeën aan een groter publiek, dan louter het intellect, voorzet. Er komt een ze ker verband tussen de „Roomsen'', men krijgt durf nggr buiten uit te treden. En dan'komt Mgr. van Vree met zijn wetenschappelijk tijdschrift ..De katholiek", waaraan slechts één leek medewerkte, de Alkmaar der Leesberg. De katholieke emancipatie Deze acties zijn het begin geweest van het zelfbewust worden der ka tholieke gemeenschap. „Vindicamus haereditatem patrum nostrorum", dat was de lijfspreuk van mannen als van Vree. Zij be nutten de gelegenheid, die nu in eigen vaderland geboden werd, de strijdgeest werd wakker en men wilde terug naar die tijd waarin de godsdienst zo glorievol schitterde, de middeleeuwen. Het was een hele durf van de jonge seminarist Broere, om een gedicht op.het H Sacrament te maken. Dit toch was het grote geschil tussen protestanten en ka tholieken! De grote verdienste van Broere is. dat hij bij zijn geloofs- gpnoten het zelfbewustzijn heeft ontwikkeld. Uit de lekenwereld stond toen een andere figuur op: Alberdingk Thijm, die met zijn „Dietse warande" de openbare me ning bewerkte. „Crediai propter loeutus sum'-'. Ik geloofde en volgjns dat geloof heb ik gesproken, is met recht op hem toepasselijk. Hij zette Broere's werk voort. Hij bracht de innerlijke be weging van de katholiek dier dagen tol uitdrukking. Rond 1860 komt dan Schaepman met zijn gedicht „De Paus" en hij groeit uit tot de grote staatsman, socioloog, kortom tot een dynami sche persoonlijkheid, wiens geloof heel zijn leven doorgloeide Hij is de man geweest van de Katholieke Staatspartij, van de schoolstrijd. Wij denken aan het oeroemde manifest van 1868! En Rooms Nederland werd zich bewust een waardige plaats in ae samenleving in te nemen. Kunsten en wetenschappen komen tot ont wikkeling. de katholieken zijn niet meer degenen die de laatste plaat sen bekleden. In 1922 opende prof. Schrijnen onze eigen Universiteit, wij hebben onze professoren als een Keesom, van Ginneken, kunstenaars die tot de grootsten van West-Euro pa behoren, musici, deskundigen van naam op elk gebied. Wij heb ben een eigen katholieke cultuur gekregen. Wij hebben ze veroverd ten koste van vele offers en wi.j zijn trots op onze grote geesten. Maar bestaat de strijd om onze cultuur slechts hierin, dat wij trots zijn op onze grote geesten? Neen. En nu doet zich het merkwaardige feit voor. dat wij veelal nog vreemd staan tegenover die cultuur. Een eigen stijl ontbreekt nog zo vaak, wij hebben nog te veel verzuimd ons die moeizaam verworven cul tuur eigen te maken. Wat beweegt de hedendaagse katholiek? vraagt men zich af, voor al in het andere kamp. Och, wij weten dat zelf niet altijd. We heb ben nu alle mogelijkheden. Wat doen we er mede? Laten we ze ten volle benutten, in ons dagelijks leven, in onze ver houding tot anderen. Als wij dat doen, in hart en nieren katholiek zijp, een waardig lidmaat van Chris tus' Kerk, dan zullen ook anderen voor ons geen vrees hebben en zul len wij zelf de ware vrede vinden. Hiermede eindigde prof. v. Duin kerken zijn gloedvol betoog, dat met een langdurig dankbaar applaus werd bgloond. En met recht maakte Rector Holthuizen zich de tolk aller agnwezigen, toen hij v. Duinkerken dankte voor zijn les, waarvan allen zeker zeer veel zullen hebben ge leerd. De „Schola Publica" is gestart, en góéd gestart! Als het geheel slaagt, zoals deze avond geslaagd is, dan worden de verwachtingen verre overtroffen. Reeds meer dan 370 personen gaven zich op als leerling, er kunnen er nog bij! Het moeten er zeker vierhonderd worden, en dat kan! Men geve zich nog tijdig voor de volgende les op, men zal er geen spijt van hebben. Een w,qprd van lof voor het prachtige initiatief van de leiders is hier zeker op haar plaats. Met het werk van de „Scho la Publica" heeft katholiek Alk maar zich een vooraanstaande plaats in het katholiek culturele leven, niet alleqn in Noord-Holland, maar wij mogen gerust zeggeji in heel Neder land, veroverd. Hét zij haar ver gund tot in lengte van jaren dit mooie werk te kunnen voortzetten. -N ROMANS KINDERBOEKEN Komt nu reeds rustig uitzoeken VERPACHTING STANDPLAAT SEN IJS, FRUIT, BLOEMEN EN VISVERKOOP Voor het jaar 1948 zullen in de gemeente een kleine 40 vaste stand plaatsen worden verpacht voor de verkoop van fruit, consumptieijs, haring en bloemen; de verpachting vindt plaats op Maandag 1 Decem ber te 14.00 uur ten stadhuize en geschiedt bij openbare inschrijving; in de advertentie vindt men nade re bijzonderheden. VOOR HEN DIE VIELEN Maandag 17 November a.s. is het drie jaren geleden, dat vijf illegale werkers gefusilleerd werden in de Wilhelminalaan. Dit droeve feit wil men evenals andere jaren nog even herdenken en op die dag zal er om half tien des morgens een krans gelegd worden op het voorlopige monument aldaar. Zij die bij deze korte gedachtenis aanwezig wensen te zijn, worden verzocht op tijd zich daar te bevin den. ALKMAARSE JEUGDGEMEENSCHAP Men verzoekt ons er nog even de aandacht op te vestigen, dat de a.s. Maandag in Paviljoen Kinheim te houden vergadering van de Alk- maarse Jeugdgemeenschap precies om 8 uur begint. Ook vertegen woordigers van jeugdorganisaties, die misschien geen uitnodiging hebben ontvangen, zijn natuurlijk welkom. Onze agenda CINEMA: „Anna Lans", 18 j. VICTORIA: „Arsenicum en qude kant", 18 jaar. HARMONIE: „Het gevangen hart", 14 jaar. A.B.T.: „Vliegtuigdiefstal", 14 jaar. GULDEN VLIES: 7.30 uur, 8 Octoberrevue. ATELIER „DOORWERKEN": Tentoonstelling, geopend: Zaterdag van 25 uur. Zon dag tlaatste dag) van 105 uur. STED. MUSEUM: Tentoon stelling „Schildersprenten". Geopend tot en met Zondag 7 December. APOTHEKEN: B. J. Schouten Emmastraat 64. ZONDAG: GULDEN VLIES: 8 uur, Over schotje. MAANDAG: Maandagmorgen om 9.30 uur kranslegging bij het monu ment in de Wilhelminalaan. BUNKERBOUWERTJES IN ZORGEN Reeds enige tijd geleden 10 April werd voor he.t Tribunaal te Alkmaar een behandeling inge zet tegen een aantal kleine bunker bouwers uit Castricum. Dat waren de vier gebroeders Petrus, Philip- pus, Theodor.us en Johan van den Heiligenberg. Hierbij waren ten nauwste betrokken de bunkerbou- wertjes Hendrik van den Eshof, eveneens uit Castricum, .Albertus Vulker en Bouwe ten Donkelaar, beiden uit Enschede. Al deze zaken werden aangehou den, om een nader onderzoek in te stellen naar het vermogen van ieder der beschuldigden. Tijdens de zit ting van gisteren passeerden de bunkerböuwertjes weer de revue, zij het voor een ongekend korte „na-behandeling". In feite kwamen zij niet eens aan het woord. Alleen de verschillende beheerders en ad vocaten verbraken de stilte in de Tribunaalzaal, hierbij geassisteerd door de heren leden vyi het Tri bunaal. De beheerders kwamen al leen even vertellen, dat er óf een negatief, óf helemaal geen vermo gen was, waarna de advocaten nog enkele korte opmerkingen maakten. Vervolgens bepaalde de president, mr. Windhausen, in al deze geval len de uitspraak op heden over 14 dagen. K.A.B.-hoekje Vorjg jaar zijn de mannen van de K.A.B. uit het District Alkmaar in grote getale op retraite geweest. Er was zoveel animo, dat we een, aantal leden moesten teleur stellen. Dit heeft het Districtsbestuur doen besluiten om in dit seizoen twee maal de gelegenheid te openen. En wel van 912 en van 1619 Jan. 1948. Er wordt verwacht dat ook de afdeling Alkmaar weer een flink aantal deelnemers opgeeft. Het zal ze,er zeker het \gprk in onze vereniging" ten goede komen. In die dagen van bezinning en gebed, krijgt men immers een helder in zicht in zijn levensdoel en taak in deze wereld. Nu we het program „Reddend Christendom" ten uit voer moeten brengen, past een re traite daar zeer zeker goed in. Jammer, dat het spaarsysteem in onze afdeling nog niet op volle toe fen werkt. In de toekomst zal daar ongetwijfeld de volle aandacht aan besteed worden. Hoewel het in deze tijd van span ning tussen lonen en nri.izen voor velen niet zal meevaller^, weten we ook dat er ook wel leden zijn, die zonder aan het spaarsysteem meegedaan te hebben, kans zien het benodigde bedrag ad 8.50 bijeeij te brengen. Zij kunnen zich voor deelname opgeven bii het bestuur der retraite-club. Tuinstraat 69. De opgaven moeten vóór 20 TJee. bin nen ziin We rekenen in ieder ge val op een behoorlijke deelname van onze afdeling. DAMMEN Dezer dagen ondernamen de reser ves van D.D.D de peis naar Anna- Paulowna, om Ie strijd tegen Excel sior aan te binden. D.D.D. behaalde in het begin 'n mooie voorsprong. Op een gegeven ogenblik stonden zij metöd8 voor. Jammer dat daarna alle partijen verloren gingen, dit was zeker niet nodig geweest. De schuld hi.ervan lag hoofdzakelijk in het te vlug en te bang spelen. Ook het no teren en op de klok spelen leidt in het begin af, dit went echter wel. Een volgende keer beter. Excelsior II D.D.D. II F. BlamipgC. P. Mooijboer 0—2 S. WiersmaP. de Wijn 20 L. Schouten Lzn.Langras Sr. 20 C. Leijnse-TD. Stam 20 P. de BruinM. Langras Jr. 02 L. Schouten Azn.C. Bijwaard 20 L. PieterseC. J. Helder 02 C. Siemons—D. Klinkhamer 20 Sj. v. d. Wal—D. Bruggeman 2—0 F. JeningèA. Veen 02 Totaal 12—8 verliet en nog van haar houdt. Anna Lans verbergt voor hem haar veelbewogen leven, dat niet vlek keloos is geweest. Dit lekt echter uit en in een vlaag van woede doodt haar echtgenoot zijn kind. Nu is alle hoop verloren-,doch eens in haar goede dagen heeft Anna een heilsoldaat welgedaan en deze redt haar. Diep in haar sluimert nog het leven van het dorp, de oude huiselijkheid met gebed en geloof aan God. Anna bekeert zich en ver telt haar leven. En wanneer de ge vangenispoort open gaat voor Olof hebben beiden elkander vergeven en gaan in liefde een nieuwe toe komst tegemoet. Een pakkende film over een vrouwenleven, over een boerenmeisje, dat valt en opstaat in een grote stad, dank zij herzegen- rijke werk van deze instelling. CINEMA AMERICAIN Anna Lans, een veelbewo gen vrouwenleven De Zweedse film" over het zegen rijke werk van Het Leger des Heils, die deze week hier in deze bioscoop vertoond wordt, geeft ons, meer dan welk boek ook, een beeld van deze heilsoldaten. Anna Lans, met in de hoofdrol de begaafde Viveca Lindfors is het verhaal van een Zweeds boerenmeisje, dat naar de stad trekt enwelke lezer van „Het Donkere Licht" denkt hier niet aanstonds aandaar verzeild raakt in de klauwen van rijke lieden, die haar laten zitten, haar hun geldbuidel als redmiddel nawerpend. Doch in dit boeren meisje leeft de trots en fierheid van de bewoners van het Zweedse plat teland. Ze zweeït' aan de zelfkant der samenleving en huwt met de matroos, die haar vier jaar geleden W HET WAS GEEN eclatante over winning, die het College behaalde, toen met 14 tegen 9 stemmen door de Raad besloten werd de gasprijs met ingang van 1 Januari 1948 met een halve cent te verhogen, -waar door de prijs 13l/2 ct. per M3 wordt. Negen raadsleden waren blijkbaar nog niet overtuigd, dat de verho ging onafwendbaar was. Noch uit de bijlage, noch uit de discussies is dit dan ook komen vast te staan. In zijn uitstekend betoog ter verdediging van het voorstel van het College gaf wethouder Leesberg wel aar dige beschouwingen met cijfermate riaal over de kosten van de ver hoogde kolenprijs in '48, die hij op f 44.000 raamde en over de kosten van herstel en vernieuwing van de technische outillage, waarmee f 30.000.gemoeid zal zijn, doch wij misten een raming van de winst, die over 1948 te verwachten is. Wèl was de wethouder optimistisch t.a.v. het gasverbruik; de bevolking neemt nog steeds toe en ondanks de rantsoenering stijgt het gebruik. Concurrentie van de petroleum is niet te duchten, nog minder nu waarschijnlijk de petroleum weer gedistribueerd zal worden. De heer Wiese had het over de winsten, die in vroeger jaren ge maakt werden, doch hij dacht er niet aan eens te vragen, welke winst over 1948 tegemoet kan wor den gezien. Ook andere raadsleden kwamen blijkbaar niet op de ge dachte deze vraag te stellen. Wij zullen moeten wachten tot de be groting-1948, om hiervan kennis te kunnen nemen. Dan zal eerst blijken, of deze prijsverhoging onvermijdelijk was; hetgeen voor ons nog niet vaststaat. Wij geven toe, dat een noodlijden de gemeente mo„et trachten de ver liezen zo gering-mogelijk te doen zijn, doch dat de z.g. plafondprijs dwingend voorgeschreven is, zijn wij zo vrij te betwijfelen. intussen wordt het huishoudelijk budget weer met enkele kwartjes overschreden en al zal dit voor ve len geen bezwaar opleveren, de kleine man, die door de verhoging van de verschillende levensuiidde- lenprijzen toch al passen en metqn moet, zal het de Wethouder voor de Financiën na moeten zeggen, dat deze gasprijsverhoging en dit geldt vooral voor de kroostrijke ge zinnen. zoals de heer Woldendorp terecht opmerkte wel zeer onge legen komt. Even dreigde er weer een discus sie over d£ Woninggommissie tg ko men. Bij de behandeling van net verzoek van een aantal vrouwen organisaties om bij een vacature een vrouw in de woningcommissie te benoemen, op welk verzoek B. en W. een gunstig advies uitbrachten, vroeg de heer Hoy tink, of.nu er door het bedanken van mr. Smal een vacature was ontstaan niet meteen aan het verzoek kon wor den voldaan. Wij voor ons geloven, dat hierop ontkennend moet wor den geantwoord, wan.t mr. Smal, wiens heengaan uit de commissie wij betrc n, vertegenwoordigde een bepaai e groep en was de enige jurist in de commissie. Waar mr. Lesterhuis tot plaatsvervangend lid is benoemd, ligt het in de lijn der verwachtingen, dat hij de vacature zal vervullen, tenzij de mogelijk heid bestaat, dat een vrouwelijke jurist zijn plaats inneemt, waar weinig kans op is. Op de vraag van de heer Hoytink wat de beweegredenen waren, wel ke mr. Smal tot zijn besluit hadden genoopt, zweeg het college in alle talen en aangezien de heer Hoy tink een bevriende relatie van het college genoemd kan worden wel licht vroeg hij naar de hem be kende weg wilde hij niet aan dringen op een nadere explicatie. Trouwens, als bij ons bericht in ons nummer van vorige week Za terdag goed gelezen heeft, weet hij, dat mr. Smal zich niet kon vereni gen met het standpunt der overige commissieleden, die meenden te moeten wijken voor de bezwaren van een huiseigenaar, van wie een woning was toegewezen aan een politieke delinquent. Als wij goed zijn ingelicht, waaraan wij niet twijfelen, dan hgpft de commissie eerder dergelijke bezwaren van een andere huiseigenaar niet aanvaard baar geacht en wij kunnen ons in denken. dat mr. Smal op het stand punt stond van gelijke monniken, gelijke kappen. Ditmaal nam de heer Hoytink genoegen met de zwijgzaamheid van het college, doch het komt ons voor, dat het beleid van de woningcommissie in dezen te zijner tijd nog wel ter sprake zal komen. Dat het houden van motorraces op Zaterdag niet aan de verwach tingen van AIcmaria V.V.V. heeft beantwoord, was ons bek.end. De eerste keer, toen de races op Zater dag waren gehouden^ was het ook de eerste race na de oorlog en het was te begrijpen, dat er toen een overweldigende belangstelling was. Het programma van de races, over het gehele land gpnomen, was ech ter zo overladen,,dat de belangstel ling al spoedig minder werd en de laatste Zaterdagen viel het bezoek dan ook niet mee. Der.halve wilde men de races weer op Zondag gaan houden, zoals elders, o.a. in Hoorn. De suggestie van de heer Hoy tink, dat de Middenstand meer ge baat is bij een race op Zaterdag, willen wij niet overnemen; het is niet zozeer de winkelstand, doch het restaurantbedrijf, dat met de motorraces gebaat is; en aangezien hét bezoek op Zaterdag minder is dan op Zondag, is deze groep mid denstanders zeker meer gebaat bij de races op Zondag. Het gevarenrisico, ook door de heer Hoytink in het geding ge bracht, heeft met de kwestie al-dan- niet-op-Zondag niets te maken en kan dus bij de beoordeling van deze vraag buiten beschouwing ge laten worden. Slechts wanneer het erom gaat, al dan niet motorraces te houden, afgezien van de dag waarop, spreekt het gevarenrisico een woordje mee. De Raad, die vo rig jaar een belangrijk bedrag vo teerde voor het aanleggen van de sintelbaan, zal er echter niet zo gauw toe overgaan de races voor goed af te schaffen; daarvoor bren gen ze teveel geld in het laatje van de gemeente. Zolang er echter nog geen lande lijke regeling is$ die het houden van motorraces op Zondag verbiedt en elders, zoals in Hoorn, de races wèl op Zondag worden gehouden, komt het ons raad^am voor ook in Alkmaar weer de traditie van de Zondag-races te hervatten. Wij verwachten, dat op de Vrij dag a.s. te houden ledenvergadering van AIcmaria V.V.V. er over dit punt nog wel het een en ander ge zegd zal worden, waarmee de Raad bij een volgend debat, wanneer 't verzoek weer aan de orde komt, zijn voordeel kan doen. Het verdient toejuiching, dat de Raad is overgegaan tot het instel len van een commissie-ad hoe, ter bestudering van het jeugdvraagstuk waartoe de heer K. de Wilde des tijds het initiatief heeft genomen. Wij zien met veel belangstelling een rapport van deze commissie tege moet en vertrouwen, dat zij haar taak zo ruim mogelijk zal opvatten en ook het bezoek van jeugdige personen aan openbare vermake lijkheden, als dancings, bioscopen, e.d. onder de loupe zal nemen. Een min of meer tragische plech tigheid was het schriftelijk afscheid dat burgemeester Koelma van de Raad moest nemen. Nauwelijks .een jaar na zijn plechtige installatie, kregen wij nu in dezelfde zaal zijn sobere afscheidswoorden te horen. De loco-burgemeester, de heer G. van Slingerland, belichtte in een van grote waardering getuigende rede de vele verdiensten, die Mr. Koelma zich vooral als Gemeente secretaris, welke functie hij 23 jaar nauwgezet vervulde, voor de stad heeft verworven. Het langdurig verblijf van Mr. Koelma in Duitse gevangenschap heeft zijn gezondheid dermate ge knakt, dat ook wanneer Mr. Koelma secretaris gebleven was de stad hem thans ook in die functie had moeten missen. Het was een sympathieke ge dachte van de heer Sietsma, om namens de Raad de aftredende bur gemeester schriftelijk van de ge voelens van dit de burgerij verte genwoordigend lichaam te doen blijken. Moge Mr. Koelma dit dank schrijven opvatten als een uiting van waardering en 'dank, die de hele burgerij jegens hem koestert. Onzerzijds onderstrepen wij gaarne de door meerdere raadsleden geuite wens, dat My. Koelma spoedig zal zijn hersteld en zijn functie van bijzonder Hoogleraar aan de Econo mische Hogeschool te Rotterdam weer kan hervatten. Fr. O. HARMONIE Het gevangen hart met smart, hoop, trots, sinistere spanning en actie, zoals de Eagle Lion iümdistributors aankondigden. Gelukltig, zo erg is het niet ge worden. We zijn altijd een beetje huiverig voor dergelijke wijdade- mige aanbevelingen. En we waren biij, dat het hier om een in wezen eenvoudig en ongecompliceerd ge geven g)ng. Men stelle zich enige duizenden krijgsgevangenen voor, Engelse militairen, van gewoon sol daat tot hoge commanderende offi cieren. Na de ineenstorting van Duinkerken wordt hun leven over geplaatst naaf een Lager in hqt derde Rijk. „Het gevangen hart" geeft eeij beschrijving van dit le ven; het is een goede beschrijving gew,orden, zonder valse pathos, zon der' onwaarschijnlijke gebeurtenis sen. Maar vol werkelijkheidszin en hoe kan 't anders? af en toe met dat tikje niet-te-knechten hu mor. Hoofdfiguren? Neen. Een hoofdmotief? Ook niet of het moest de demonstratie zijn, dat de Brit niet klein te krijgen is. De spaarzame uitspinning van een per soonlijk beleven completeert het beeld van het geheel, dat alleszins bezienswaardig is. Het voorpro gramma met zijn medley van popu laire songs oogstte hoorbaar succes! VICTORIA-THEATER Arsenicum en oude kant Het is wel een bijzonder bizar ge geven, hetwelk in de film „Arseni cum en oude kant", dat ook meer malen als toneelstuk werd opge voerd, wordt" behandeld. We kunnen er maar weinig bewondering voor hebben, dat de psychiatrie op deze wijze als onderwerp voor een sce nario wordt genomen. De geschie denis draait hoofdzakelijk om de zeer vreemde gedragingen van de keurige gezusters Brewster, die uit menslievende overwegingen oude, eenzame heertjes naar een andere wereld helpen. En wat te zeggen van neef Teddy, die zich president Roosevelt waant? Dan is er' nog Jonathan, een ontsnapte, krankzin nige en het is geen wonder, dat men zich in een compleet gekken huis waant. Soms k^ntmen zich wel amuseren om de geestige momen ten, maar de geschiedenis zelf blijft toch wel wat te luguber. ALKMAARS BIOSCOOPTHEATER Liefhebbers van de aviatiek doen goed om deze week het A.B.T. met een bezoek te vereren, want de film „Vliegtuigdiefstal" is in staat om de luchtvaartenthousiasten eni ge genotvolle kwartiertjes te bezor gen. Behalve goede vliegtuigopna- men, ontbreekt in deze rolprent ook de spanning niet, ofschoon het zwaartepunt bij deze film niet op de sensatie ligt. James Dunn en Frances Gifford laten U bovendien genieten van fris en goed spel. In het voorprogramma enige lach- filmpjes waarbij één tekenfilm. EXPOSITIE „DOORWERKEN". Tengevolge van het slechte weer was het bezoek aan de expositie van de schildersvereniging „Door werken", welke in het atelier op de Geest-hoek Kanisstraat deze week werd gehouden, niet overweldigend; wij maken er de liefhebbers van goede schilderijen op attent, dat de tentoonstelling ook heden en Zon dag nog geopend is. ENGELN OPENT NIEUWE ZAAK VOOR WONINGINRICHTING Hedenmorgen opende de firma Engeln in 't Payglop, hoek Breed- straat, haar nieuwe zaak. speciaal op het gebied van woninginrich ting. De uitbreiding, die de oude zaak aan de Laat de laatste vijftien jaren heeft ondergaan, maakte deze nieuwe uitbreiding noodzakelijk en al heeft deze nieuwe zaak een op pervlakte van 160 M2„ toch kon er nog maar een kleine collectie uit de grote voorraad meubelen wor den ondergebracht. Het winkelinterieur is in een frisse, lichte kleur .uitgevoerd; de vloer is van houtgraniet en ver schillende soorten kamfrs, met me.ubelen van vooroorlogse uitvoe ring, zodat er weer 20 jaar garantie op kan worden gegeven, geven een indruk van d,e grote verscheiden- ,heid, die op dit gebied voorradig is; van de meest-artistieke gothische kamer tot de meest-eenvoudige eetkamer is hier een keus te ma- kcn. Ook op het gebied van vloer bedekking, vitrage- en overgordij nen heeft de fa. Engeln weer een ruime keus, terwijl ook stapels wol len dekens in vooroorlogs^ kwali teit gereed liggen voor de klanten. Door grote etalageramen heeft het daglicht volop vrije toegang tot de nieuwe afdeling, terwijl des avonds de indirecte verlichting, uitgevoerd door de fa. Paleari, voor de juiste sfeer zorgt, waartoe radio-muziek het hare bijdraagt. Een moderne neon-verlichting omlijnt het exterieur. De verbou wing geschiedde volgens ontwerp van architect S. Bak. door de aan nemer S. Schaaf. Het geheel kan voqr de Alkmaprse winkelstand en speciaal voor het Pavglop ee^4>e- 'angriike aanwinst genoemd wor den. Ter gelegenheid van de ope ning heeft de firma ook in de oude zaak een uitgebreide sortering op elk gebied. De firma Engeln onze gelukwensen met deze royale uit breiding van haar zaak. Dat er nog steeds grote textiel- honger bestaat, blijkt wel hieruit, dat reeds gisteravond de eerste kooplustigen zich voor de winkel deur van de fa. Engeln posteerden. Om 6 uur vanmorgen stonden er reeds 50, w.elk aantal tegen 9 uur tot vele honderden was uitgegroeid. A.g.C.-nieuws Andijk 1—AFC 1 AFC 2—LSVV 2 2.30 uur Alcm. 5AFC 3 12 uur AFC 5Koedijk 2 12 uur AFCjun. aWSV a 12 uur Adspir. Kolp. Boys a—AFC b. 1 uur AFC e—AFC d 1.15 uur Wij zullen maar zeggen „klein maar fijn". Niet veel wedstrijden, maar dan des te beter uitslagen. AFC 1 gaat naar het hoge Noor den om Andijk 1 te gaan bevechten. AFC-ers, Zorgt voor....! Het tweede en derde zullen ook aan moeten pakken!! Het vijfde heeft wat goed te maken. De junioren weten hun plicht, alsook de adspir. Dus tot Zondag. De PPC-er Ledenvergadering V.V.V. De agenda van de Vrijdag a.s. te houden algemene ledenvergadering van V.V.V. vermeldt: bijzondere mededelingen over de motorraces en over de plannen voor 1948, waar voor verschillende suggesties ter beoordeling zullen worden voorge legd. Ook is er een bestuursverkiezing: aftredend zijn de heren J. Lake- man, P. Kokkes en P. Dodenhuis. Schriftelijke indiening van candi- daten had do.or de leden "kunnen geschieden, uiterlijk 7 dagen voor de algemene vergadering; het komt ons voor, dat dit artikel van het regle ment geen zin heeft, als de leden deze agenda slechts 8 dagen vóór de vergadering in hun bezit krij gen, en zodoende de gelegenheid missen, om eventueel candidaten in te dienen. VERGADERING L. T. B. LIMMEN. De L.T.B. afd. Lim- men hield een ledenvergadering in café A. J. W. de Swart. Het doel van de vergadering was, stemming te houden over de motie „afschaffing van alle sanerings maatregelen in het bloembollen vak". Aangezien de meeste L.T.B.-leden allen kleine kwekers zijn, was de stemming niet twijfelachtig. Voor de motie 31 stemmen, tegen 0 en blanco 4. Als afgevaardigde naar de alge mene vergadering werden benoemd A. Nuyens en G. J. Vink. Tevens werd besproken om in samenwerking met de Volkshpnd en de Middenstand te komen tot het organiseren van een St. Nipolaas- feest, voor de kinderen vap 3 jaar tot en met het vijfde schooljaar. De kosten hieraan verbonden, zulten bestreden worden door een lijstcol- lecte met een eventuele aanvulling van de kas. In de rondvraag werd nog gespro ken over de slechte stro-aflevering en over het verkrijgen van fiets banden en oliejassen. ST MAAKTEN LANGEDÏJK. Dinsdagavond vierde de Langedijker jeugd het feest van Sinte Maanten. Toen de avond viel, begon de tocht van de kleinen langs de huizen. Met flam bouwen, lantaarns, uitgeholde bie ten etc. trokken zij al zingende voort en namen de (sno^p) gaven van de groten blijde in ontvangst. Jammer was het dat het weer zo ongunstig was. Door de harde wind sneuvelde menige flambouw. Ook gingen er vele in vlammen op. Noch door 't eqn, nocht door hpt andere werd echter de feeststem ming verstoord. In de huizen van de Vaders en Moeders lag 's avonds de tafel vol met pepernoten, mop pen, appels en centen. K. J. B. (HEILOO) D^oor bijzondere omstandigheden wordt Zaterdag 15 November 'pijn. 20.30 uur een interessante film in ons gebouw gedraaid. Wij verwachten, dat vele leden met medenemen van nieuwe ge zichten zullen profiteren van deze onverwachte filmavond. BURGERLIJKE STAND BERGEN Geboden: Maria Se- cilia Wilhelmina, d^v. Wilhelmus Dekker en Maria Emma Ruijter; Gerard, z. v. Bernardus Jacobus Beemsterboer en Elisabeth de Moei; Cornelis, z. v. Theodorus Dekker en Geertje Knikker; Steven Torrence, z. v. Walter Tymchushyn en Annie Offringa. Ondertrouwd: Johannes Hendrik, Maria dc Sonnaville en Joanna Dorothe Christina' Schmidt te Ber gen. Gehuwd: Nicolaas Gelder en Jo hanna Christina Middeldorp. Overleden: Cornelis Johannes Ad miraal, 68 jaar, echtgenoot van Alida van Wonderen. BROEK OP LANGENDIJK OVERDRACHT KRUIDENIERS ZAAK Naar wij vernemen is de kruide nierszaak van de heer M. v. d. Mo len te Broek op Langendijk onder hands verkocht aan de heer G. Stins, eveneens te Br.oek op Lan gendijk. Het zou1 in de bedoeling liggen, omhet kruideniersbedrijf op te heffen en daarvoor in de plaats een zaadwinkel te ppenen. R.K.V.V. HOLLANDIA TUITJENHORN Programma voor Zondag 16 Nov. Hollandia I S.R.C. I 2.30 uur; W'waard III—Hol landia n 12 uur; LSVV Jun. a Holl. jun. a 12 uur; Hugo Boys adsp. a—Hollandia adsp. a i uur; sT.oll. adsp. bHoll. adsp. c en d combina tie 1 uur. BURGERLIJKE STAND BEEMSTER Geboren: Marius, zoon van P. Ernsting en K. Borsjes; Dirk, zoon van H. van der Heide en B. Engelsma; Aaltje, dochter van K. de Vries en J. A. v. d. Merbel; Anna Johanna, dochter van W. C.. van Baarsen en C. J. Greuter; Ja cobus, zoon van G. Bijster en A. Lange. Getrouwd: Otto Adrian,us Brand, oud 23 jaar en Antje Boomsma, oud 23 jaar. BURGERLIJKE S,TAND GRAFT Geboren, Thea, doch ter van J. Helder en A. Lakeman. Ondertrouwd: Jan Bakker, oud 29 jaar, wonende te Ursem, en Anna Louise Oudejans, oud 23 jaar, wo nende te Graft. Overleden: Petrus Marie Kramer, oud 77 jaar. De gemeenteraad van Sint Pan- cras kwam Vrijdagavond in verga dering bijeen. Met de 'gemeente Koedijk is over eengekomen, dat Sint Pancras het vuil op dezelfde plaats mag storten als deze gemeente. Hiervan zal ge bruik gemaakt worden, zo gauw door vogst en slecht weer de werk man dit niet anders vervoeren kan. De woningbouwvereniging Sint Pancras is Donderdag j.l. opgericht. Het luisterrijke feest van Sint Katrijn, dat in Sint Pancras steeds gevierd wordt, kon vanwege de oorlog geen doorgang vinden. Dit jaar zal het echter weer in volle luister worden hersteld en de bak kers van de Gemeente Sint Pan cras zullen de traditionele taaipop pen bakken, die dan aan de kinde ren van de school worden uitge reikt. De raad bracht zijn stem uit op de heren Breebaart en Pesman als regenten voor het Centraal Zieken huis te Alkmaar. De achterspeelpi,aats van de Bij zondere school is des winters een grote modderpoel en des zomers een stof hoop. Er was een verzoek binnengekomen, dit te verhelpen. Tevens vroeg men aansluiting op de waterleiding, want men heeft en gebruikt er nog steeds regenwater uit de put en dat is nu schaars en niet al te hygiënisch. De raad zal een en ander bezien. Wel was men het direct eens met de uitspraak van de schoolarts Dr. Sickema, die aandrong op betere verlichting in de school. Ook werd er gesproken over de aanschaffing van nieuwe leermid delen, niet alleen voor de Bijzon dere school, maar ook voor de openbare school. Hierna werden de precariorech ten voor de komende vijf jaren vastgesteld. De luidklok van de gemeente Sint Pancras verdween in oorlogs tijd enis niet teruggekeerd. De Raad besloot een nieuwe klok aan te schaffen van de Firma Bergen uit Heiligerlee (Groningen). Deze klpk zal 250 kilo wegen en een dia meter hebben van 72 centimeter. De kosten bedraggn f1600.—. Over een spreuk wil 'men nog eens den ken, de klok komt er, en dat is hoofdzaak. Van de openbare lagere school was een klacht binnengekomen aangaande de slechte toestand der verwarming. De dryk is te weinig, vooral in de zogenaamde „peuter klas". Er moet echter verbetering komen, want het mag niet meer gebeuren, dat de kinderen gelijk de afgelopen winter, in de koude zit ten, wijl de Hoofdonderwijzer hen niet weg wilde sturen in verband met klachten der ouders over te veel vrij. Een geheel nieuwe ver warming is nog te duur, toch zullen er maatregelen genomen worden, die afdoende zijn. Teyens zullen van gemeentewege telkens controles hierop worden uitgeoefend, zodat dit euvel ook voortaan de wereld uit is. Vande Gemeente Koedijk was een' verzoek binnengekomen mede te werken aan het doen van stap- pen, om een snelle wegverbetering en verbinding te krijgen met Lgn- gedijk. Doch de fatale kaspositie van de Provincie Noord-Holland zal wel de oorzaak er van zijn, dat deze weg door Het Geesterambacht voor alsnog niet doorgaat. Toch wil men gaarne dit verzoek van de gemeente Koedijk onder steunen. De kermis komt terug Het vraagstuk van de kermis, waar de eerste stoot toe werd ge geven in de gemeenteraadsvergade ring van acht September j.l., kwam weer ter sprake. Weer dezelfde voor- en tegenstanders. De heren De Vries en De Waal gaven blijk van instemming. We moeten weer geen scheiding bren gen tussen links en rechts waren hun wijze woorden. Het kwam tot een stemming en hierbij werd het voorstel tot het invoeren van de kermis aangenomen met vieb tegen drie stemmen. Aan B. en W. is overgelaten de vergunning voor dansen op de Zondag voor de ker mis. De godsdienstige bezwaren, meenden anderen, zijn hier vau geen importantie, want de kermis wordt gehouden op Maandag en Dinsdag van de eerste week van Juni. Sint Pancras kan dus gerust zijn. In^l948 komt de kermis weer terug. (Do hoe ten van gen worden e uitvoer te bev tengevolge vo Daartegenove; te .zien naar t en de onzeke hier nog kaïn tijden die voo tekenen van De Engelsma: lijk afgeleid, dc die de constitut bour-regering h stof gegeven on te praten in hE inmiddels aangt ziging van de The House of L Tot 1911 ware huis even maci mops", de leden maar een liber de conservatie toe te geven aai huis-leden, dooi de koning zoud doende nieuwe noemen om de te overstemmen van verloren dt leden, het recht wetsontwerpen dere wetsontw twee jaar tegen Met het Brit: beste van te m •maken valt is dertdien uitgegr van achtenswa allerlei gebiede: schappelijk le\ werden benoem diensten voor h Zij alleen woi vergaderingen zij onderzoeken onpartijdige ge< pen die door 1 aangenomen. Ze bour-regering h zich van deze v wonderenswaarc daar de verrass diging van vele: pen crisis-maan digd, dat de ref zich op zijpadei en de geldigheii der Lords te be: De zaak is n omdat deze zet In de stad i TROEPEN en de militaire po] morgen te Mai De politie-pref menscholingen de onlusten ve één persoon g< nen gewond. I de stad algeme Het havenbed morgen volledig der zeelieden vj zend passagiers den. Ook de m arbeiders en dt chemische indi werk neergelegd de levensmiddel eêns naar huis De Gaullisti; van de stad, C: de, maar mag r huis verlaten. 1 te zullen aftredi meester van M; vindt zich nog in het ziekenhu De gebeurteni werden Dondei ken in de Fran; dering. Over ei scheldwoorden, oud-minister Bil van de relletjes van de Gaulle Hij verklaarde, bloed aan haar madier sprong h en riep: „Ik kei niet, maar ik w geinspireerd wa tieke organisatii verantwoordelij I zullen een volk stellen" zo ging „Als gij een dit wij die bestrijdt ging zitten, wert halve de commi juicht. P Een geslaagde de sneeuw. Di momenteel da uitrusting en ti

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2