Nieuw rigeving Het tekort aan woonruimte een beangstigend probleem AANVALLEN OP RECHTSE BUREAUX, monarchisten en „neofascisten De Bisschoppen spreken: Hulp aan Nederlandse kinderen in Duitsland Parijse politie ontdekt wapens in Russisch repatriëringskamp Nederlandse voetbalbonden en Belgische weer verzoend Worden anti-communisten door de Russen geliquideerd? indplaatsen -ITEN 4GER EN CO., •Jovember '47 gesloten, /leubelhandei LLIGHEID nex )FZUIGERS J taaiwarenfabriek ANGEDIJK DIT BLAD! Voor Alkmaar en omgeving Gezamenlijk herderlijk schrijven afgekondigd Volgende U NO-vergadering in Europa? Prinselijk Paar te Londen Nederl. tankschip op zee verbrand Ruim 1000 woningen in één maand Feiten van vandaag Bloedige onlusten in Italië In Palermo is het weer rustig Amerikaanse troepen verlaten het land Reeds 5413 personen spoorloos J op van en Bloemen voor het IOUDERS van ALK- .G 1 DECEMBER 1947, lar, bij OPENBARE :nte grond voor de ver- lit, Haring en Bloemen .vaarin de te verpach- l<?«, met model-inschrij- van 0-50 (extra in- per stuk) verkrijgbaar ie te Alkmaar, Bureau evens alle gewenste in- tt prima product! or handel en industrie, familiedrukwerk. U gratis van advies. 55 Schoutenstraat 3, (maar TeL 4054 aken s contra mijn voor- :r S. Gravendijk, 't e rechtbank te AJk- ÏRN Kl. Noord 12 ;en voor kinderen en n de zaal- proj. apparaten 8 of :n verkopen proj. en IOORN ""N AU DER ;lsior"-onderdelen rken stofzuigers ïling: SDIJKSTRAAT 110 van een grote partij ab?iceren wij: POORTEN 3N ITING S'GEN maar wilt hebben! 'oor U een ontwerp te ven- md 22, Telefoon 128 Alkmaar LAARTEN voor 'oijzon- uile arbeid, periode. entehuis: Maandag 17 „De Burg": Dinsdag O. L. School, Dinsdag N.H. Kerk, Woensdag Lchter Betaalkantoor, 4 uur. 0 ekantoor, Wijk ABC ember 9.3012 uur en Fovember Wijk F G H uur en van 13 uur. Voensdag 26 November 3 uur. nderdag 27 November lerdag 27 November inde personen moeten stamkaart geen toe- HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maar.d; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God. is 't nergens veilig (Vondel) MAANDAG 17 NOVEMBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11381 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, TeL 2046 (adm-), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank IN HOGE MATE verontrust over wat zij een beangstigend pro- I bleem noemen, richtten de Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland een gemeenschappelijk herderlijk schrijven tot de Hun toevertrouwde geestelijkheid en gelovigen, over het tekort aan woonruimte, terwijl zij in dezelide brief uiteenzetten, dat de ontbering der Nederlandse kinderen in Duitsland een onmiddellijk hulp bieden noodzakelijk maakt. De gevolgen van het woonruimte-vraagstuk zijn op godsdienstig, zedelijk en maat schappelijk gebied hoogst ernstig. Zeer vele gezinnen, aldus de Bisschoppen, zijn zo gebrekkig gehuisvest, dat van een christelijk gezinsleven en een christelijke kinderopvoeding niets terecht kan komen. De Overheid staat voor een bovenmenselijke taak. Alleen een volkomen bereidwilligheid van de zijde van het Nederlandse volk kan de oplossing van dit angstwekkend probleem aanmer kelijk bespoedigen. Laat toch allen, zo vervolgen de Bisschoppen, die op een of andere wijze bij de woningbouw zijn be trokken, begrijpen dat zij door in spanning van al hun krachten de maatschappelijke en zedelijke on dergang van talrijke gezinnen kun nen verhoeden. Gezien echter de droeve werke lijkheid dat de woningbouw voor lopig ontoereikend zal zijn, heeft de Regering een door de volksverte genwoordiging aangenomen wet uitgevaardigd ter bevordering van doelmatige verdeling van woonge legenheid Woonruimtewet 1947) Doch wat mogen .wij verwachten van de uitvoering van deze wet, als de Overheid zou stuiten op de onwil tot medewerking van de zijde der onderdanen. Daarom doen de Bisschoppen een dringend beroep op uw aller medewerking. Christus immers leert ons, dat het onze plicht is om van eigen overvloed af te staan aan hen, die gebrek lijden. En de Bisschoppen vervolgen: „Degene uwer, die over meer woonruimte beschikt dan hij be hoeft, behoort dus anderen, die geen passende woonruimte hebben, een voorlopig onderdak te bieden. Afkeuring verdient het gedrag van degenen, die met schijnrede nen aan de volbrenging van deze plicht trachten te ontkomen. Zeker, wij onderschatten niet de grote bezwaren aan samenwonen verbonden. Met veel voorzichtigheid zal daarom nagegaan dienen te wor den, welke personen of gezinnen voor een bepaalde samenwoning geschikt zijn, ter voorkoming van een schadelijke beïnvloeding van eigen gezin. Aanbeveling verdient het, dat bij' het tot stand brengen van een sa menwoning gelet wordt op een ge lijke levensopvatting en gelijk le venspeil. Gelaakt dient te worden de prak tijk om bij het verhuren van wo ningen en van kamers een veel te hoge huurprijs te vragen, hetgeen woningbeh'oevenden deels noodge dwongen aanvaarden, terwijl ande-, ren door dit misbruik bij hun moei zaam zoeken naar een woning niet kunnen slagen. De Rijks- en Gemeentelijke Over heid is bereid zoveel mogelijk be hulpzaam te zijn teneinde onder meer een splitsing der woning te verkrijgen, waardoor ieder gezin een zo groot mogelijke vrijheid en zelfstandigheid kan behouden. Wij vertrouwen dat de betreffen de ambtenaren iedere vorm van be voorrechting of willekeur zullen vermijden. Eveneens zal het van de grootste betekenis zijn, alvorens tot samen woning over te gaan, inzage te ne men van de adviezen welke u wor den verstrekt om dienovereenkom stig de wederzijdse verhoudingen en gedragingen te regelen. Degenen onder u, die door samen woning een voorlopige oplossing mogen vinden voor hun woningpro bleem, dienen toch wel door een be schaafde en bescheiden houding, hun erkentelijkheid ten opzichte van de bewoners tot uitdrukking te brengen. Beminde gelovigen, gezien de ont zettende woningnood, worden er meer dan gewone eisen gesteld aan de deugd van naastenliefde, maar Wij weten ook, dat het Onze plicht is de beoefening van de naasten liefde te prediken, gelegen of niet gelegen. Zij, die niet in staat zijn een heel gezin in hun huis op te ne men, kunnen wellicht een of meer hulpbehoevende kinderen opne men. Want, beminde gelovigen, het is u bekend in welk een uiterste nood verschillende landen in Eu ropa verkeren. Gebrek aan voedsel bedreigt hele volken met ondergang. Ang stig zien zij voor zich een nieuwe winter van ontbering, gelijk die het Westen van ons land op het einde der bezetting heeft moeten doormaken. Hoe gaarne zouden wij, zoals na de eerste wereldoorlog, krachtdadig hulp willen bieden. Eigen armoede echter belet ons dit. En toch. ondanks eigen onmacht, moet er iets gedaan worden. Verdienen dan niet het eerst ge holpen te worden de kinderen, die door gebrek en ellende dreigen om te komen? De kinderen van al deze landen zouden wij willen opnemen. Niemand van deze kleinen heeft die verschrikkelijke oorlog mede ont ketend. Eigen armoede, zoals ge zegd, dwingt tot beperking. En zo verleende de Regering toestemming tot opname van ongeveer 10.000 Ne derlandse kinderen, die in Duitsland woonachtig zijn. Ongetwijfeld zijn er zeker gezinnen, die geen gelegen heid hebben aan een volwassene of aan een gezin samenwoning aan te bieden, maar die wel voor een jon gen of een meisje naar gelang de samenstelling van eigen gezin een plaatsje kunnen inruimen. Wij denken vooral aan de dor pen waar de voedselpositie zoveel gunstiger ligt dan in onze steden. Hoe edelmoedig hebben tijdens de bezettingsjaren onze goede gezin nen op de dorpen bij herhaling ge- breklijdende stadskinderen in hun woningen opgenomen. Anderen en dat zijn er velen die de gelegenheid missen om een kind op te nemen, verzoeken Wij mild bij 'te dragen ter bestrij ding van de vele kosten, aan deze massale kinderopname verbonden. Ook het zenden van levensmidde lenpakketten voor zover de Re gering zulks in verband met de voedselpositie hier te lande toelaat baar acht wordt ten zeerste door Ons aanbevolen. Beminde gelovigen, de toestanden in ons land, denk slechts aan het rampzalig woningtekort, en in an dere landen, zijn nog zorgelijk. Laat u niet door gemakzucht of eigen belang afhouden van de offervaar dige volbrenging van de plicht, wel ke deze naoorlogse nood oplegt, op dat om uwentwil deze tijd van be proeving worde bekort-. De officiële huwelijkstaart van Prinses Elizabeth, welke aange sneden en vei'deeld zal worden gedurende de receptie. De enor me taart is een waar kunstwerk VRIJDAGMIDDAG heeft de Pa rijse politie een hoeveelheid wapens ontdekt in het Sovjet- repatriëringskamp te Beauregard nabij Parijs, toen op last van de Franse regering in het kamp ge zocht moest worden naar drie Franse kinderen, die door hun Russische moeders zouden zijn „ontvoerd". De wapens werden gevonden in twee kisten, die verborgen waren in een bergruimte. Ontdekt werden 50 revolvers, stenguns, geweren en een dozijn granaten. Ongeveer 2000 Franse bevrokers met vier pantser auto's omringen thans het kamp. Officieel verluidt te Parijs, dat het Franse ministerie van buitenlandse zaken de Sovjet-ambassade heeft medegedeeld, dat het kamp afge sloten zal worden, daar de privi leges misbruikt waren. Men ziet hierin een symptoom van een stren ger toezicht op de Sovjet-invloed in Frankrijk. De Sovjet-Russische ambassade te Parijs heeft er op gewezen, dat, in gevolge een in 1945 getekende over eenkomst, de wapenen van Sovjet- Russische of Duitse herkomst, die in het bezit zijn van Sovjet-Russi sche burgers of door hen veroverd zijn op Duitsers in de loop van de oorlog, naar de Sovjet-Unie moeten worden overgebracht en beschouwd worden als eigendom van de Sov jet-Russische regering. In afwach ting van verzending moeten de wa penen bewaard worden op een plaats waarvoor de Sovjet-Russische commandant van het kamp verant woordelijk is. Bovendien mag het Sovjet-Russische personeel van het kamp volgens dezelfde overeen komst gewapend zijn ter handha ving van de orde. Bij de overval op het kamp heeft men, aldus de ver klaring, niet meer dan 58 verplaat ste personen aangetroffen, wier repatriëring was vastgesteld op 11 November, doch vertraagd is door dat op de aangewezen boot geen plaats meer was. De Sovjet-Russi sche ambassade wacht ten aanzien van het gebeuren in het kamp op orders van haar regering. De Sovjet-ambassade ontkende verder, dat de kinderen in het kamp verborgen waren. De kinderen wa ren in afwachting van een schei dingsuitspraak volgens de wet bij hun moeders gebleven, die door een scheiding zonder middel van be staan waren geraakt en in het kamp haar toevlucht hadden gezocht. Ten aanzien van de ontdekking van wapenen in het kamp van Beauregard meldt A.F.P. nader, dat het kamp geen rechten van ex-ter- ritorialiteit genoot, zodat de Franse politie geheel vrij was er binnen te komen. Op gunst van de Franse regering werd de bewaking prac- tisch door Sovjet-Russische onder danen uitgeoefend. De algemene vergadering van de V.N. heeft met 32 tegen 17 stemmen en 5 onthoudingen be-, sloten de volgende zitting in Euro pa te honden, mits de algemene vergadering later bjj tweederde meerderheid haar goedkeuring hecht aan het bedrag van de extra kosten, die een zitting in Europa meebrengt. De secretaris-generaal, Trygve Lie, en een commissie van negen zullen de plaats der bijeenkomst kiezen. Er is een vrij grote oppositie tegen Genève ais vergaderplaats, aange zien het moeilijk is Zwitserse francs te krijgen. Het merendeel geeft de voorkeur aan Parijs. Op deze bewogen vergadering be toogde de Britse afgevaardigde Sir Hartley Shawcross. dat het houden van een zitting in Europa niet alleen extra kosten zou meebrengen, doch ook het werk van de verschillende delegaties zou belemmeren. Naast Engeland behoorden tot de tegenstemmers: Australië, Brazilië, China, India, Nieuw-Zeeland, Tur kije en Zuid-Afrika. Tot de landen, die zich van stemmen onthielden, behoorden Canada en Denemarken. De V.S. stemde vóór. De extra kosten worden voor Genève op een millioen dollar'' ge schat en voor elke andere plaats in Europa op anderhalf millioen. Prinses-Regentes Juliana en Prins' Bernhard zijn Zondag per speciaal vliegtuig te-Londen gear riveerd waarbij zij werden ontvan gen door de Hertog van Glouces ter, broer van de Koning van En geland. Zij zullen bij de Hertog hun intrek nemen- De gasten, die Zondag ter bijwo ning van het huwelijk van Prinses Elizabeth in Londen zijn aangeko men behoorden waren eveneens: De Koning en Koningin van Dene marken, Prins-Regent Karei van België en de Koningin van Grie kenland. Koning Haakon van Noor wegen wordt heden verwacht- Ko ning Frederik en Koningin Ingrid van Denemarken arriveerden per trein en werden door het Britse koninklijke echtpaar bij het sta tion verwelkomd- Voorts zijn te Londen aangeko men: Ex-Koning Peter van Joego slavië en zijn echtgenote, Prins Jan en Prinses Elizabeth van Lu xemburg, Prins George van Grie kenland, Prinses Eugenie van Grie kenland e-a. Radi. o Klbe-Weser meldde Zon dagmorgen 7,48 uur Nederlandse tijd, dat het Nederlandse tankschip Holland op de Noordzee ter hoogte van de Deense kust in brand stnod De Duitse trawler Helmi Soehl verleende assistentie- Drie sleep boten waren op weg naar het schip dat zij binnen 2% uur zouden kun nen bereiken- Later meldde Radio Elbe Weser dat het tankschip Holland gezon ken is. De bemanning is in vei ligheid. Volgens de voorlopige telling van het Centraal Bureau voor de Stati stiek zijn voor het eerst na de be vrijding meer dan 1000 woningen in een maand gereed gekomen. Over de maand September alleen kwa men n.l. volgens deze telling 1009 woningen gereed. De besturen van de Koninklijke Belgische Voetbalbond en van de Koninklijke Nederlandse Voetbal hond zijn te Den Haag bijeenge komen, teneinde de moeilijkhe den tussen beide, bonden gerezen naar aanleiding van de jongste wedstrijd NederlandBelgië te Amsterdam, tot een oplossing te brengen. Voor de Belgische Voetbalbond waren aanwezig kanunnik Dessain, president, A. Verdijck, secretaris en vier bestuursleden. De K.N.V.B. werd vertegenwoor digd door de voorzitter K. J. J- Lotsy, de beide tweede voorzitters S. Coldeweij en ir H. F. Hopster, en vijf bestuursleden. Na wederzijdse uiteenzettingen werd door beide besturen vastge steld, dat het bestuur van de K.N. V.B. geen kennis droeg van een overeenkomst tussen de respectie ve secretarissen aangegaan in 1938, waarbij aan België een bepaald aan tal kaarten voor de wedstrijden in Nederland werd toegezegd, en ge constateerd, dat het bestuur van de Kon. Belgische Voetbalbond uiter aard onaangenaam moest worden ge troffen door de ontkenning van de zijde van de K.N.V.B. van het be staan van een dergelijke overeen komst. Beide delegaties stellen verder vast, dat het bestuur van de Kon. Belgische Voetbalbond overtuigd is van het feit, dat het bestuur van de K.N.V.B. in deze geheel te goe der trouw is geweest en dat het be stuur van de Kon. Belg. Voetbalbond dan ook niet tot repressaillemaatre- gelen zou zijn overgegaan, indien 't de goede trouw van het bestuur van de K.N.V.B. zou hebben gekend, zo als deze in de besprekingen te Den Haag thans is gebleken, waaraan nog kan Worden toegevoegd, dat de besprekingen tussen beide besturen plaats hadden in de meest vriend schappelijke sfeer, in volkomen overeenstemming met de hartelijke betrekkingen, welke steeds tussen beide bonden hebben bestaan. Tussen de besturen van de Ko ninklijke Nederlandse Voetbal Bond en de Koninklijke Belgische Voetbal Bond is thans bepaald, dat beide bonden zich in de komende drie jaar zullen houden aan de overeenkomst, welke in 1938 tus sen de secretarissen van heide bonden werd gesloten. Na deze periode zal het probleem opnieuw door de besturen van de Neder landse en Belgische Voetbalbond onder de ogen worden gezien. De secretaris van de Kon. Belgi sch Voetbal Bond, de heer A. Ver dijck, is onderscheiden met het commandeurskruis in de orde van Oranje Nassau. Deze onderscheiding werd de heër Verdijck uitgereikt tijdens een maaltijd, welke Zaterdagavond te Den Haag plaats vond, aangeboden door de K.N.V.B. aan het bestuur van de Belgische Voetbalbond en waarbij de regering vertegenwoor digd was door de heer G. Pippel, raadsadviseur van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Te Poortugaal bij Rotterdam overleed een der oudste mannelijke inwoners van Nederland, de heèr M. Molenaar. De heer Molenaar be reikte de leeftijd van 103 jaar en acht maanden. Heden begint de speciale zit ting van het Amerikaanse Con gres fer bespreking van de tus sentijdse hulpverlening aan Frankrijk, Italië en Oostenrijk. Ook het plan-Marshall voor hulp op lange termijn wordt heden ingediend. De nieuwe communistische minister van buitenlandse zaken in Roeme nië, mevr. Anna Pauker, heef! 165 ambtenaren van haar de partement, onder wie de secre taris-generaal, ontslagen. De Duitse orkestleider. Wilhelm Furtwaengler, is in een concert zaal te Wenen door een groot aantal voormalige slachtoffers uit de concentratiekampen uit gejouwd. Sir Oswald Mosley, de vroegere leider van de Unie van Britse fascisten, heeft te Londen zijn eerste politieke rede sedert het einde van de oorlog gehouden. Hij zeide o.a. over veertien dagen te zullen mee delen of hij een nieuwe politie ke partij zou oprichten. Op 20 November zal in het Saar" gebied de mark door de franc als wettig betaalmiddel worden vervangen. Mikolajczyk, de naar Londen gevluchte Poolse boerenleider, is van zijn Poolse nationaliteit vervallen verklaard. Te Yokosuka, 48 km. van To kio, heeft zich een serie enor me ontploffingen voorgedaan, waarbij ten minste zeven maga zijnen en honderden tonnen springstoffen de lucht in vlogen. Volgens de eerste berichten zijn een Amerikaanse officier en drie Japanners gedood. Burgemeester d'Ailly te New-York Mr- d'Ailly, burgemeester van Amstterdam, is Zondag met L- Boo gaard per vliegtuig te New York aangekomen. Burgemeester d'Ail ly verklaarde ,dat zij gedeeltelijk voor zaken, gedeeltelijk voor plei- zier kwamen en iets van le V. S- wilden zien, in het bijzonder zee havens en vliegvelden in verband met de nieuwe plannen voor de haven van Amsterdam en met liegveldfaciïiteiten. De glasfabriek te Leerdam vervaardigt een 36-persoons kristallen drinkservies, dat door de Nederlandse regering aan H.K.H. Prin ses Elizabeth van Engeland zal worden aangeboden. Een cassette met van elk een glas is gereed en bevat: wijnkaraf, waterkan, wijnglas, klein wijnglas, portglas, bitterglas, likeurglas, water beker, vingerkom, sherbetglas. IN HET GEBIED rondom de stad Cerignola (Z.O.-Italië) zijn Vrij dagavond bloedige ongeregeldheden begonnen, die Zaterdag de gehele dag hebben voortgeduurd. Demonstranten omsingel den het politiebureau van Cerignola, dat ondanks gebruikmaking van vuurwapenen en handgranaten niet kon worden ontzet. De gebouwen van alle rechtse partijen in de stad werden ver nield. De incidenten sloegen over op alle omliggende plaatsen. De eerste berichten meldden, dat de plaatselijke politie de toestand niet meer in de hand had en om versterkingen had gevraagd uit Bario, waar ook inmiddels een algemene sta king was uitgeroepen als sym pathie met de ongeregeldheden, die in het gehele land plaats hebben. Alle telegrafische ver bindingen met Cerignola waren verbroken en de demonstranten hadden de verkeersweg van Foggia naar Lecce afgesneden. Te Perugia, waar Mussolini in '22 zijn mars naar Rome begon, ont plofte een bom in het communisti sche hoofdkwartier. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen, doch volgens berichten, die Rome bereikten, dromden grote menigten door de straten, die kiosken van rechtse bladen vernielden. De de monstranten klommen op de daken van het stadhuis en luidden de klokken om de steun van andere districten in te roepen. De toen sa mengestroomde menigte vernielde het bureau van de rechtse Uomo Qualuque, de Italiaanse sociale be weging, de monarchisten en de libe ralen. Na een massa-betoging begaf een delegatie van de demonstranten zich naar de prefect en eiste de on derdrukking van de Neofascistische beweging en deelneming van de werknemers in de regering. De Italiaanse minister van Bin nenlandse Zaken Scelba, heeft er bij de regering op aangedrongen om bij de constituerende vergade ring voor onmiddellijke behande ling een wetsontwerp in te die nen „ter bescherming van de re publiek tegen bedreigingen van elke zijde" en „tot onderdrukking van fascistische en neo-fascisti- sche bewegingen." Scelba verklaarde,, dat als tus sentijdse maatregel de sterkte van de carabiniere van 65.000 tot 70.000 man is verhoogd. Het Ministerie van Binnenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat door het inrukken van de politie de orde te Cerignola hersteld is. Van de burgers is een persoon gedood en drie gewond. Onder de politie bevinden zicll acht gewonden. Te Palermo zijn alle politiemaatregelen om de orde te handhaven weer op geheven. Aldaar werden vijf arbei ders en een politieagent licht ge wond. Te Palermp was de rust Zater dag weergekeerd. Generaal-majoor Jaynes, de commandant van de Amerikaanse troepen in het Middellandse Zee gebied beeft te Livorno verklaard, dat de Amerikanen Italië binnen 18 dagen geheel zullen ontruimen. Suikerzieken verenigen zich Te Hilversum is opgericht een afdeling Gooi- en Eemland van de Nederlandse vereniging tot behar tiging der belangen van suiker zieken- 'Het bestuur heeft maatre gelen genomen, dat alle suikerzie ken in het Gooi door bemiddeling der afdeling injectiespuitjes en -naalden, alsmede geprepareerd voedsel in blik, o-a- jams, paling, appelmoes en blikgroenten kunnen verkrijgen- AUTO IN KANAAL GEREDEN Twee slachtoffers Vrijdagavond laat geraakte een uit Luik (België) afkomstige auto met vijf inzittenden uit Luik, Has selt en Tongeren in het Eindho- vense kanaal. Twee van de vijf personen zijn verdronken. Brand weer en politie slaagden er in de overige drie passagiers te redden- De politie heeft de lijken voor identificatie en nader onderzoek opgebaard. Debat in de Berlijnse gemeenteraad De regelmatige verdwijning van vooraanstaande anti-com munistische personen te Berlijn houdt op het ogenblik de Duit se gemoederen sterker bezig dan de ongunstige vooruitzichten van het verloop der komende con ferentie te Londen. De Berlijnse gemeenteraad gaf Donderdag avond een beeld van de onge rustheid hierover. Er ontwik kelde zich 'n debat tijdens het welk een socialistische woord voerder zeide. dat tot heden in Berljjn 5413 personen verdwenen of gearresteerd zijn, waarvan men niets meer vernomen heeft. Onder deze 5413 personen zou den 1250 jeugdigen, 1203 partij lozen en 2828 voormalige leden der Nazi-partij zijn- Aanleiding van het debat in de Berlijnse ge meenteraad was de jongste ver dwijning, die van de journalist Friede. De Raad nam met alle stemmen, behalve die van de communisten, een motie van wantrouwen aan tegen de Ber lijnse pdlitie-president en de ma gistraat werd belast met een on derzoek naar dé activiteit der po litie in het opsporen van vermis ten- In het geval Friede had het vier dagen geduurd, voordat de politie van de vermissing wilde kennis nemen, ofschoon het bekend was, dat Friede naar de Sowjet-sector der stad was gelokt en niet was teruggekeerd. De communistische politie-president, de voormalige ridderkruisdrager Markgraf, heeft niet alleen zijn voorganger, doch ook drie van zijn naaste medewer kers op dezelfde wijze als Friede, spoorloos doen verdwijnen- Hij wordt er in de pers van beschul digd de naspeuringen opzettelijk te saboteren. Tijdens het debat legde de so cialistische woordvoerder Neu mann een verklaring over van de Berlijnse politieman Carbo, waar in deze zeide. dat zijn superieuren van hem geëist hadden zijn partij politieke houding in communisti sche zin te herzien. Carbo was later door twee mannen, die zich als leden der Russische bezetting uitgaven, aan een verhoor van 7 uren onderworpen- Daarna moest hij een bekentenis tekenen, dat hij zich tegen de Duitse democratie en tegen de bezetting gericht had. De communistische p^rs heeft tot dusverre het geval Friede ver zwegen, met uitzondering van het boulevardblad Berlin am Mittag, dat beweerde dat Friede niet ver dwenen was, doch zich in de Ame rikaanse sector ophield. Deze be wering is evenwel terstond door Friede's eigen blad gebrandmerkt als een leugen. MOORD Bij MAASTRICHT In de nacht van Zaterdag op Zondag is te Borgharen bij Maas tricht de 20-jarige M. gedood met twee revolverschoten in de maag streek- De dader was de 48-jarlge ongehuwde H. uit Ulestraten- Een woordenwisseling tussen de tWee mannen was aanleiding tot de moord. Een derde persoon, die de schoten hoorde, waarschuwde de politie. Het slachtoffer werd over gebracht naar de nabij liggende chemische fabriek, waar hij een kwartier later overleed. De dader heeft zirh bij de politie gemeld. Hij staat daar bekend wegens geeste lijke afwijkingen- Het slachtoffer stamt uit een gezin met elf kinde ren. Een nader onderzoek wordt ingesteld. Hardop gedacht De belastingen gaan voor Sinterklaas spelen, zo heeft Jobus in zijn lijf- krant gelezen. Tegen 5 December worden de aan slagbiljetten der inkom sten- en vermogensaan- wasbelasting verstuurd. Jobus kan zich echter Mi nister Lieftinck heel moei lijk met staf en mijter voorstellen en is er boven dien zeker van, dat Zwar te Piet zijn geloofsgenoten zo'n staatspapier niet zal sturen vanwege de colle gialiteit. Daarom stelt Jo bus voor een bon van het inlegvel of bonkaart aan te wijzen waarop een aan slagbiljet wordt uitgereikt. Dan zouden de Zwarte Pieten met hun stapels in legvellen en bonkaarten deze keer eindelijk hun verdiende loon gen. V eens kiHj-

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1