Nieuw Minister van Boetzelaer leest een brochure voor! RICAIN President Auriol doet beroep op de 600.000 stakers Oostenrijk^ Parlement aanvaardt de geldsaneringswet Lopen misdadigers in Nederlands politie-uniform? Londen uit een droom ontwaakt Vóór Kerstmis 25 voorschot op de pensioenverhoging 30 tot 9,30 Voor Alkmaar en omgeving Ook het spoorwegpersoneel dreigt het werk neer te leggen Madoera geheel onder Ned. controle LEON BLUM Kabinetsformateur Voor drie schillingen één schilling terug Weense bevolking in de rij Rodrigues Lopes voor de Rechtbank Krachtige? optreden tegen persdelicten Feiten van vandaag Grote Vier komen Dinsdag bijeen SCHOENENBON voor nummer 8 Buitenlands beleid is oorlogstijd Benei ux-nota over Duitsland Luisterjubel en traditie \UDEN - XPORTVEILING 7.5019; winter- boerenkool 111; tomaten 2021; spruitkool 16-56; :1e kool 3—6; prei bieten 410; drui- lof 4065; bloem- III 15—20; knol- telen 1423; sel- erselie 45; sla elen 6—9, appelen 38. 4ov. Uien 12 42; rode kool 4.10 2.30—3.80; groene jloemkool 1332; auwe druiven 1.75 Engeland 2736; 1829; Comtesse Joyenne du Comi- Irechts. Wijnpeer ain 1628; Gieser Winterjan 2032; Nouveau Foi- ré d'Alex Lucas »e Pippin 6087; ^rinses Noble 26 pin 4873; Bis- rre Dice 24—42. N, 19 Nov. kg rode kool kg witte kool 9 le kool 6.70—14.70; 50l 8; 7900 kg an- RINRIGHT1NG SDAG r van kopen 1 v e prijs O U R D E S rt tot O. L. Vr. v. 3. L. Vr. Onbevl. porto, uitsluitend vissel t. n. Geeste- lam C. J>RES VOOR ERKEN S 27 teleurstelling! leel teit heel veel. Eet ,SE BROODFABR. MKENDAAL R TELEF. 2869 >t Annastraat 31 :orgd HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur; Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 340 per kwartaal; 1.20- per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is t nergens veilig Vondel VRIJDAG 21 NOVEMBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11385 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draaf singel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank VINCENT AURIOL, de president der Franse Republiek, heeft gisteren tijdens een persconferentie een beroep gedaan op de 600.000 stakende arbeiders om onmiddellijk weer aan het werk te gaan. Het is noodzakelijk, dat de steenlcpol en de levens middelen ogenblikkelijk weer naar de steden worden vervoerd. „Ik weet aldus de president, dat het recht van staking in de Grondwet is neergelegd. Maar ook de vrijheid van arbeid is daarin vervat. Ellende en hongersnood zijn echter niet in over eenstemming met de Grondwet. Daarom moeten alle arbei ders begrijpen, dat zij weer aan het werk moeten gaan. Iedere dag gaan door de stakingen duizenden tonnen steenkool on herroepelijk voor huisbrand en fabrieken verloren. Meel, groen ten en fruit gaan verloren en verrotten, terwijl de reeds zo zorgelijke voedselpositie nog meer zorgen baart. De Franse regering is een requi- sitiecampagne begonnen om de sta kingsgolf, die zich tot een algemene staking in het gehele land dreigt uil te breiden, te breken. Gebruik makend van de omstandigheid, dat bij de Citroënfabrieken een deel dei- arbeiders tegen de s/aking is, heeft de regering deze fabrieken door de politie doen bezetten, om de tech nici in staat te stellen de machines aan de gang te houden. De stakingsleiders in geheel Frankrijk eisen een algemene loons verhoging van 25 procent. De ontruiming van de Citroën fabrieken geschiedde ordelijk. Het spoorwegpersoneel heeft gisteren besloten onmiddellijk het werk neer te leggen, wanneer het niet een voorlopige loonsverhoging van 20 procent krijgt. De regering heeft te Parijs en Marseille maalderijen gerequireerd. Het meel wordt door soldaten ge transporteerd. Toch moeten steeds meer bakkerijen sluiten wegens ge brek aan meel. De spoorwegarbeiders in Mar seille hebben zich gistermiddag aan gesloten bij de 130.000 stakers in de haven en de stad. Het onderwijzend personeel van lagere en middelbare scholen in het departement Seine zou vandaag in staking gaan, terwijl voor het per- „Bestandschending" zegt de Republiek De Nederlands-Indische regering heeft een communique gepubli ceerd, waarin erkend wordt, dat de Nederlanders sinds enkele da gen het gehele eiland Madoera onder controle hebben gekregen. Madoera was, evenals Java en Sumatra, in twee zones verdeeld. Volgens het regerjngscommumque zijn de plaatselijke burgerlijke Ne derlandse en Indonesische autori teiten begonnen kleding en levens middelen aldaar uit te delen. Vol gens Setiadjit betekent dit, dat de Nederlanders de republikeinse zóne van Madoera militair bezet hebben, een aparte schending van de reso lutie van de Veiligheidsraad betref fende het „staakt het vuren". Hij voegde er aan toe, dat hij deze aan gelegenheid heden zal voorleggen aan de commissie voor goede dien sten. Van zijn kant heeft de woord voerder van de Nederlands-Indische regering ontkend, dat Nederlandse troepen op Madoera opereren, en verklaarde: „Wij hebben Madoera niet bezet, maar laten er patrouilles rondtrekken". Deens schip weer vlot Het Deense stoomschip „Mettes- kau", dat Donderdagmorgen bij de boulevard te Vlissingen is gestrand, is gisterenmiddag om vijf uur met behulp van de sleepboot „Blanken- borg" vlot gesleept. De „Metteskau" heeft de reis naar Antwerpen voort gezet. soneel van de Parijse ondergrondse een sympathiestaking van een uur voor hedenmiddag is afgekondigd. De arbeiders van de Citroën fabrieken te Parijs hebben, zo meldt A.F.P., met 4978 tegen 1201 stemmen bij 269 blanco stemmen gestemd voor hervatting van het werk. Volgens de vakvereniging van metaalarbeiders heeft slechts een tiende van de arbeiders der Citroën fabrieken deelgenomen aan de stemming. Volgens de door het mi nisterie van sociale zaken bekend gemaakte uitslag der stemming zou 77 pet. der arbeiders hun stem heb ben uitgebracht. Aanvaring op het IJ Woensdagavond kwam op het Am sterdamse IJ de veerboot „IJ-veer 6" in botsing met het derde schip „Francina" van een sleep van vijf schepen, die de sleepboot „Gerdina" in de richting van de z.g. Rietlanden trok. Deze sleepboot maakte met assistentie van een boot der Amster damse havenpolitie de „Francina" los en bracht haar naar de noorde lijke IJ-oever, ter hoogte van het Java-bos. Zij kreeg meer en meer water binnen. De lading 120 ton cement moet als verloren worden beschouwd. De veerboot bleef ge heel onbeschadigd. Persoonlijke on gevallen deden zich niet VCW. LEON BLUM, de leider der socialisten, is door de presi dent van Frankrijk, Vincent Auriol •aangewezen als kabinetsformateur. Blum zal hedenmiddag voor de nationale vergadering de politiek uiteenzetten, die een door hem te vormen kabinet zou volgen. In dien hij een vertrouwensvotum verkrijgt, zal hij met de vorming van zijn kabinet beginnen. In parlementaire kringen te Pa rijs is men van mening, dat Blum vandaag de absolute meerderheid, die volgens de grondwet vereist is, zal verkrijgen, al zal deze meerder heid niet groot zijn. Blum heeft niet alleen de steun nodig van de socia listen en M.R.P., maar tevens van de gematigde conservatieven en zelfs van een deel van rechts en van de radicalen. De laatste drie groepen twijfelen alle aan de economische politiek, die Blum naar verwach ting naar voren zal brengen, en zij betwijfelen tevens, of Blum de juiste persoon is om aan het hoofd te staan van een regering, die zich geplaatet ziet voor een hevig com munistisch offensief. HET OOSTENRIJKSE parlement heeft de wet op de geldsane- ring, waarbij de biljetten van de circulatiebank tot een derde van hun waarde worden teruggebracht, aanvaard. Volgens deze wet moe ten de drie-schillingsbiljetten wor den ingeleverd, waarvoor men dan één schilling terug krijgt. Zoals gisteren werd medegedeeld, is de communistische minister van elec- trische energie uit protest tegen deze wet afgetreden. Men ver denkt echter de communisten er van politieke munt te willen slaan uit de afkeer, welke onver mijdelijk van deze drastische maatregelen ter voorkoming van inflatie het gevolg is. Voor de postkantoren te Wenen stonden lange rijen van mensen, die postzegels wilden kopen in de hoop, dat die hun waarde zullen behou den. Distributievrije goederen wor den slechts „onder de toonbank" tegen hoge prijzen verkocht. Reeds drie dagen proberen velen hun geld bezit in goederen om te zetten, maar de winkeliers verkopen niet graag en de goederen schijnen op geheim zinnige wijze te zijn verdwenen. De communistische pers is een grote hetze tegen de geldsanerings- maatregelen begonnen. Volgens hen is de geldsaneringswet een middel om de banken te redden. Zij had den liever gezien, dat er een hef fing op het kapitaal plaats zou heb ben gehad. De Oostenrijkse pers vraagt zich echter wel af, of de Sovjet-Unie, met haar grote belan gen in Oostenrijk, de sanering zal aanvaarden. In Weense bankkringen, die be zorgd zijn over het lot van de voor-, schotten aan cliënten, leggen geld opzij, dat door velen werd inge bracht ter afbetaling van credieten, daar zij niet konden zeggen, of deze afbetalingen gelden als delging van de hele schuld of slechts een derde ervan. Indien oude schillingen moe ten worden aangenomen als volle dige afbetaling, ontstaat er een ga ping, waardoor, zoals bankiers vre zen, grote sommen zwart geld zou den kunnen ontsnappen en de ban ken grote verliezen zouden lijden. De banken zijn niet tevoren op de hoogte gesteld van de geldsanering. Ondanks de verzekering van de regering, dat de schilling nog steeds haar volle waarde bezit en de han del op de gewone wijze moet wor den voortgezet, zijn vele winkels gesloten en neemt men ongaarne schillingen aan. „Het Nederlandse politieapparaat is corrupt en een groot gedeelte van de misdadigers in Nederland loopt in politie-uniform rond", aldus had de 38-jarige hoofdredacteur van het weekblad „De Nieuwe Post", L. A. Rodrigues Lopes, geschreven op 20 Septem ber j.l. in zijn artikelenreeks „Het Heilige Huisje". nen, dat wij niet allerwegen bewon dering hebben geoogst en dat de hoop op zelf-redfesseren van de pers ijdel is gebleken. Wij hebben daarom ons stand punt moeten opgeven en van nu af aan zal met grote kracht wor den opgetreden tegen persdelic ten, vooral tegen die, welke een gezags-ondermijnende strekking hebben. Er is nl. ook een crisis van het gezag. Er zal dus voortaan geheel anders tegen de pers worden opgetreden, ook omdat veel verdachten, waar onder de heer Rodrigues, het op treden van de overheid, zoals dat tot dusverre is geweest en waarbij zij niet vervolgd werden, hebben uitgelegd als een teken van zwakte. Men voelt zich door de houding van het Openbaar Ministerie gesanc- tionneerd". Een recordhouder Mr. Kist noemde de heer Rodri gues de recordhouder van de klachten, met wie hij reeds eerder persoonlijk contact heeft gehad. De Officier zeide van mening te zijn, dat de heer Rodrigues bij het schrijven van zijn artikelen te goe der trouw was en dat het hem in derdaad te doen was misstanden recht te zetten. „Ik acht het zeker Het parket van de Amsterdamse rechtbank zag in dit artikel een belediging en was er toe overge gaan tegen de hoofdredacteur een vervolging in t<e stellen wegens smaadschrift casu quo belediging. Hetzelfde had het parket gedaan tegen de hoofdredacteur van „De Waarheid", A. J. Koejemans, wegens een op 24 September jl. gepubli ceerde spotprent, die betrekking had op de troepenuitzendingen naar Indonesië, met het onderschrift: „Struikelblok voor Beel". Beide hoofdredacteuren waren opgeroepen om voor de rechtbank te verschijnen. De zaak tegen Koeje mans werd uitgesteld wegens onge steldheid van de verdachte. Op 15 Januari zal K. thans terecht staan. Geen blanco strafregister Bij het begin van de zitting merkte de president, mr M. D. K. S. van Lier op, dat de verdachte R. geen blanco strafregister bezit. Hij is in April 1940 in België voor het uitgeven van ongedekte cheques veroordeeld tot 3 jaar gevangenis straf en een boete van 100 francs, welke straf nimmer ten uitvoer is gelegd, omdat de heer Rodriques, kort na zijn veroordeling, in de Mei-dagen van 1940, naar Engeland uitweek. Volgens mr Kist zou de heer Ro driques echter worden aangehouden door de Belgische autoriteiten, in dien hij zich in dat land vertoonde. Na een kort verhoor kreeg de officier het woord voor het houden van zijn requisitoir. Na 5 jaren bezetting hebben wq de vrijheid van drukpers terugge kregen. In die 5 jaren zijn wij er niet beter op geworden. De neiging tot ontevredenheid is gegroeid. On verzoenlijkheid is groter dan vroe ger, het vermogen objectief te zien kleiner. De pers belandde op ge heel ander niveau dan voor de be zetting. Onmiddellijk na de bevrij ding werden tal van misbruiken van de persvrijheid gemaakt. Ik heb klachten ontvangen tegen kranten van alle richtingen, ook tegen bla den, die er altijd prat op gingen, dat zij fatsoenlijk waren. Het par ket heeft zich in de eerste tijden op het standpunt gesteld, dat de pers een bijzondere functie had te vervullen, vooral toen er nog geen regelmatig gekozen volksvertegen woordiging was en de pers het pu bliek de gelegenheid gaf het hart te luchten. Op grond van deze overwegingen hebben wij in de eerste 1jaar geen enkele strafvervolging inge steld. Tot mijn spijt moet ik erken- niet uitgesloten," zo vervolgde mr. Kist, „dat hij nog steeds te goeder trouw is, al acht ik het, bezien uit een psychovgisch oogpunt, aanne melijk. dat ook rancuneuse elemen ten een woordje meespreken. Hij zegt slecht behandeld te zijn door de Londense regering. Die komt er altijd bijzonder kaal af en, als ik het goed gelezen heb, is het de schuld van onze Londense regering, dat ons politie-appai aat een cor rupt apparaat zou zijn." Mr. Kist wilde niet ontkennen, dat er onder de politie corrupte ambtenaren zijn, zoals die onaer iedere groep der bevolking te vinden zijn, maar keerde zich tegen de generalisatie der om schrijving. „Deze verdachte", zo vervolgde hij, „generaliseert systematisch. Ge gevens, die hij op een hoogst licht vaardige manier heeft verzameld, publiceert hij als authentiek. Dit kan niet worden toegelaten." Mr. Kist eiste f300 boete subs. 30 dagen en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van zes maanden met een proeftijd van drie jaar. In het laatste woord zeide de verdachte o.a.: „Ik kan bewijzen, dat het Nederlandse politie-appa- raat een bedorven apparaat is. Dat is ook de opinie van een groot deel van het publiek, dat bovendien veel minder respect heeft voor de politie dan voor de oorlog." De President bepaalde de uit spraak op 4 December a.s. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond. AANHOUDEND ZACHT WEER Zwaar bewolkt met enkele op klaringen. Overwegend droog weer. Matige, vooral aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen Zuidwest en Zuid. Zeer zacht voor de tijd van het jaar De regering overweegt, de mili tairen in Indië bij volmacht aan de a.s. verkiezingen te doen deelne men. De lijdensmeditaties voor de K.R.O. zullen in de Vasten 1948 worden gehouden door pater G. Mathot C.s-s.R. In Hongarije is de wet op de nationalisatie van de banken aangenomen. De onaf hankelijke oppositiepartij in Hon garije is ontbonden. Uit Roeme nië wordt een nieuwe samenzwe ring gemeld, alles volgens het oude Kominform-recept. De groep- Stern heeft in Tel Aviv vier Ara bieren doodgeschoten, omdat vijf Joden gedood waren bij een Britse inval in een Joodse oefenschool, welke door Arabieren verraden was. In verband met de plannen van Sir Mosley in Engeland overweegt de regering maatregelen, indien de bestaande wet niet toereikend zou zijn tegen inconstitutionele activi teit. Het Bijz. Gerechtshof te Almelo veroordeelde gisteren de voormalige burgemeester van Hilversum en Tubbergen, Jhr. mr. R. J. B. M. von Bönninghausen, tot twee jaar ge vangenisstraf. Marshall, minister van buiten landse zaken der V. S. is uit Was hington naar Londen vertrokken, waar hij de conferentie der Grote Vier die Dinsdag geopend wordt zal bijwonen. Marshall verklaarde, dat zijn eni ge doel zou zijn de middelen te vin den om de „tragische impasse" waar in de Sowjetrussisch-Amerikaanse betrekkingen zich thans bevinden, op te lossen. In het tijdvak van 23 November t.m. 17 Januari a.s. zal een schoe nenbon naar keuze worden ver strekt aan hen, wier stamkaart nummer eindigt op het cijfer 8, dan wel op de cijfercombinatie 04, 14, 24, 34 of 44, voor zover de bon 612 zich nog aan hun inlegvel bevindt. Tevens zal in bovengenoemd tijd vak aan kinderen geboren m de maand December van een der jaren 1932 t.m. 1945 alsmede aan kinderen geboren in de maand Februari van het jaar 1947 een schoenenbon wor den verstrekt van de soort en maat als overeenkomt met leeftijd en geslacht van het kind. NA DE CHOLERA THANS DE TYPHUS In Cairo is men thans bevreesd voor een typhusepidemie. In de af gelopen dagen werden in de pro vincies 30 typhus-gevallen gerap porteerd. Het aantal doden tengevolge van de cholera is tot 12 per dag gedaald. Slechts 21 dorpen van de 4000 zou den nog door cholera aangetast zijn DE ENORME HOEVEELHEID licht, die Donderdagavond op nieuw in de vergaderzaal van de Tweede Kamer brandde, 'ter gele genheid van de verdere behande ling der begroting van buitenlandse zaken, heeft gezorgd voor de luis ter, die aan de 2-uur-speech van da minister zelf heeft ontbroken. En voorts heeft al dat licht ter elfder ure toch ook nog aan zijn oorspron kelijke bedoeling beantwoord, door dat enige vriendelijke leden van de Belgische ambassade een klein deel van de lege diplomatenstoelen heb ben bezet. De minister zelf is aan een fatale nederlaag ontsnapt, ge deeltelijk door manoeuvreren, maar grotendeels door hoffelijkheid van VANDAAG is de Engelse hoofdstad teruggekeerd tot de dage lijkse tredmolen van het bestaan. De grote feestklokken, die de grote dag van Engeland's kroonprinses bejuichten, zwijgen in alle talen, de kleuren van versieringen en uniformen hebben plaats gemaakt voor wintergrauwe mensen, de Westminster staat weer eenzaam in afwachting van de volgende historische gebeurtenis, bij het strakgelijnde heldengedenkteken in Whitehall verwelken de bloemen en de duiven van Nelson's standbeeld op Travalgar Square pikken als van ouds de broodkruimels, die de kinderen hun toewerpen. 'Londen, en met haar geheel Engeland, heeft het normale leven weer hervat. Doch ergens op het platte land vertoeven twee mensenkinderen van koninklijke bloede, die het conventionele en traditionele ceremonieel ontvlucht hebbende, stil genieten van hun nieuw en jong geluk. Wii willen het ren onder de Wachtenden vertegen- woordigd: Zwitserse meisjes, die bruidspaar Zien met jodelen hun tijd kortten, Ame- De dag van gisteren is voor Lon- rikanen, die op het grootste moment den een dag van vreugde en gejuich van hun leven wachtten, Fransen geweest. en Belgen, die vurige gesprekken Twee millioen mensen hadden hielden over bruidsjapon en juwe- zich uren en uren van tevoren op- len en Nederlanders, die kalm glim- gesteld en alle nationaliteiten wa- lachend het grote moment ver beidden. Londen heeft gejubeld, gejubeld bij het zicht van de glazen koets, door de vier door onze koningin geschonken paarden getrokken, die de bruid met haar vader naar de Abbey vervoerde. Gejubeld bij het zien van het bruidspaar, dat de terugweg tezamen naar Bucking ham Palace ondernam. Gejubeld cm de glorie van zoveel luister, maar vooral om het geluk, dat de alom geliefde prinses gisteren deel achtig werd. De plechtigheden hebben zich ge trouw volgens het tijdschema vol trokken. Om 6.45 gingen voor het eerst de lichten in het paleis aan. Om kwart voor acht werd de bruid, die zich speciaal vroeg ter ruste had begeven, gewekt en om 9 uur ver scheen ze aan het ontbijt. Om 11.16 vertrok de bruid met haar vader van het paleis. De bruidegom was toen juist bij de Westminster AbbëV gearriveerd. Om 11.28 arriveerde de bruid in de kerk, waar ontelbare gasten, waaronder vele koningen en koninginnen, reeds gezeten waren. De plechtigheid nam terstond een aanvang en met een krachtig „ja" antwoordde Philip Mountbatten op de vraag: „Zult gij haar liefhebben en tot steun zijn?" Rustig klonk het eveneens bevestigend uit de mond van zijn koninklijke bruid, toen haar de vraag gesteld werd: „Zult gij deze man liefhebben, gehoorza men en dienen?" Om 11.44 (12.44 Ned. tijd) ver klaarde de aartsbisschop van Can- Het huwelijk van Prinses Elizabeth en Lt. Philip Mountbatten. De Koning en de Prinses, gevolgd door een escorte, verlaten Buckingham Palace. terbury het huwelijk voltrokken met de woorden: „Ik verklaar u man en vrouw". Toen het jonge paar uit de kerk naar buiten trad, werd het opnieuw luide toegejuicht en dit gejuich ver gezelde de stoet tot aan het paleis. De prinses wuifde glimlachend; haar echtgenoot, die in marine-uni form was, salueerde. Wij willen het bruidspaar zien Toen de stoet, nadat de genodig den de kerk hadden verlaten, werd toegejuicht, nam de druk op het sterke politiecordon toe. Bij het Buckingham Palace (waar het bruidspaar en de gasten zich heen begaven) werd het cordon doorbro ken. Ongeveer duizend personen slaagden er in de hekken te berei ken en de winnaars van de race klommen er tegenop. De menigte riep luid, dat zij de prins en de prinses wilde zien. Daarna versche nen het bruidspaar en de Britse koninklijke familie op het balkon. Nadat de familieleden naar binnen waren gegaan, bleven de jongge trouwden nog enige minuten zicht baar onder onafgebroken toejui chingen. Het bruiloftsmaal Aan het bruiloftsmaal hebben vijf koningen en zes koninginnen mee aangezeten. Het aantal gasten be droeg honderdvijftig en de brui loftstaart woog vijfhonderd Engelse ponden. Bruid en bruidegom sne den hem aan met de degen, die de bruidegom bij de huwelijksplechtig heid had gedragen. Later op de middag vertrokken de pasgehuwde koningskinderen vanuit het Waterloostation voor hun wittebroodsweken op het platteland en Londen feestte verder tot diep in de nacht, terwijl Buckingham Palace en vele andere officiële ge bouwen in het licht baadden. Lon den feestte om het geluk van twee jonggehuwden en ontwaakte deze morgen als uit een droom, om de strijd weer te beginnen tegen de moeilijkheden, waarin het land zich bevindt. de Kamer, die de jregering op dit ogenblik een echec wilde bespanen. De rede van minister van Boetze laer, waarvan hem tijdens de ver gadering nog af en toe onderdelen werden aangedragen, bestond uit een uiteenzetting, die de vorm van" een brochure scheen aan te nemen. Ze werd zonder overtuiging uitge sproken, om van de overredings kracht maar te zwijgen. De interruptie, die de heer Biere- ma en later ook de heer van der Goes zich argeloos lieten ontvallen, konden niet beantwoord worden, omdat de passende tegenzet niet in de getypte vellen verwerkt was!! Vanuit de diplomatenloge luister den enige hoge ambtenaren met het hart in hun keel toe, hoe het geval wel zou aflopen. Toch moet men de krant straks niet wegleggen met het idee, dat die minister nu helemaal niets te zeggen had. Zeer zeker was dit niet het geval. Hij heeft nl. tegen de beschuldigingen, als zou hij na laten de buitenlandse dienst te de mocratiseren, aangevoerd, dat de Kamer zélf schuld heeft, want zij klaagt over de hoge uitgaven voor de diplomatieke dienst en vergeet, dat de zaak nog duurder wordt, als men mensen zonder eigen middelen moet gaan opnemen. Wat natuurlijk een simpele drogreden is, want de Kamer klaagt over het ondoelmatige uitgeven van geld, het geld weg smijten en de janboel in de admi nistratie. Daarvan getuigt ook de motie van de heer v. d. Goes, die de regering verzocht, de administratie van bui tenlandse zaken door de Rekenka mer te laten moderniseren. En dat zal er wel van komen ook, hoezeer de heren ambtenaren zich daartegen hebben verzet. Tegen de geheim zinnigheid heeft de minister bak zeil moeten halen. Hij kwam echter maar half over de brug, doch de Kamer zag wel een middel aan wezig om hem er helemaal over heen te krijgen. Voorlopig is de minister bereid rapporten over gedragingen van diplomaten en over de militaire missie in Berlijn „vertrouwelijk" aan de Kamer te laten lezen. Maar die zal, na een kleine „kui sing", de minister straks opdragen ze te publiceren. Bij de vier-ministers-conferen- tie zal een nota inzake Duitsland worden overhandigd namens de Benelux. Ook is de minister be reid om mede te werken aan de uitzending van een parlementaire commissie naar Duitsland. Van de overige bespiegelingen, die de minister ten beste gaf, werd verder maar met geen woord meer gerept. De Kamer was veel te blij, dat ze achter de rug waren. Ze nam ten lange leste de begroting z.h.s. aan. En toen was het feest ten einde en de lampen gingen uit. DE REGERING is bereid dit jaar, evenals vorig jaar, een extra uitkering te geven aan de gepensionneerden. Nog voor Kerst mis zal een voorschot worden gegeven van 25 op de verho ging, welke krachtens een nog in te dienen wet met ingang van 1 Januari 1947 zal worden toegekend. De wet zelve zal nog voor het eind van het jaar in de Kamer komen en tegen Januari of Februari in het Staatsblad verschijnen. Aangezien het hier gaat om een wijziging in de pensioenen van ongeveer 100.000 oud ambtenaren, moet men er wel rekening mee houden, dat het administratief niet mogelijk zal zijn terstond na afkondiging van de wet de verhoging ook uit te keren; dit alles deelde minister Witteman gisteren in de Tweede Kamer mede. tr. Zaterdagavond i 9,30. Woensdag- URE YOUR CHILDREN) I werd met ver- 1 gehesen, zodat houden. Maar o ;h in beweging toeterend weer t zo schrok, dat ig-

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1