GEZONDHEIDSBELANGEN der Alkmaarse bevolking r FILMS VAN DE WEEK PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 22 November 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Behartigd door Wit-Gele en Witte Kruis" Gezamenlijke actie op grote schaal ST. ÜIC01AAS-TBPS? P.O.A N.V. Payglop J UIT OUDE TIJDEN Schola Publico V.V.Vi heeft grote plannen Pijltjesdag Zoajs reeds door de plaatselijke bladen is bekend gemaakt, gaan de plaatselijks afdelingen van het Witte- en Wit-Gele Kruis, ingaan de 1 Januari 1948, in nauwe sa menwerking met evlkaar de ge zondheidsbelangen van de gehele Alkmaarse bevolking behartigen en zullen de navolgende diensten v/orden ingeschakeld: Een Centraal Magazijn voor het verkrijgen van de meest moderne ziekenverplegingsartikelen en ijs, waar leden van „Het Witte- en Wit- Gele Kruis" op vertoon van hun lidmaatschapskaart en doktersaan- vrage de benodigde verplegingsar- ti kelen kunnen bekomen. Een onderafdeling „Wijkverple ging", door „Witte- en Wit-Gele Kruis" verzorgd. Op vertoon van lidmaatschapskaart van deze onder afdeling en doktersaanvrage heeft men recht op gratis hulp van een wijkzuster, zolang dit nodig is. Een onderafdeling „Gezinsver zorging", eveneens door beide orga nisaties verzorgd. Op vertoon van iidmaatschapskaart van deze on derafdeling en doktersaanvrage kan men een gezinshulp,, aanvragen, in gevallen waar door ziekte der huis vrouw egn hulp nodig is. Boven de contributie betaalt men een billijke wekelijkse bijdrage, berekend vol gens opgemaakte tabel. Gezinnen benéden f 30.per week gezinsin komen, waaronder te verstaan alle inkomsten, dus ook kinderbijslag en loon van inwonende kinderen c.q„ zijn vrijgesteld van deze wekelijkse bijdrage. De contributie voor deze drie diensten is, gelijk en progressief geregeld, verdeeld als volgt: Inkomen tot f 1000.per jaar f 1.per"jaar, entree f 1. Inkomen van f 1001.tot f 1050. per jaar f 1.50 per jaar, entree f 2. Inkomen van f 1051.tot f 1500. per jaar f 2.— per j„ entree f 3. Inkomen van f 1501.tot f 2500. per jaar f 2.50 per. j„ entree f 4. Inkomen boven f 2500.per jaar f 3,50 per jaar, entree f 6. Laatste hulp aan overledene resp. f 5.—, f 7.50, f 10.—, f 12.50 en f 15.— volgens bovenstaande regeling. Indien men zich opgeeft als iid van deze afdelingen vóór 1 April 1948, vervalt het betalen van entree geld. Na 1 April 1948, wordt entree geld berekend. W'ljkkraamverpleging. Indien een „Kraamverzorgster" nodig is, kan men zich aanmelden bij de respec tievelijke kantoren van Witte- en Wit-Gele Kruis". Overlegging der lidmaatschapskaart van de onder afdeling Wijkverpleging is ver plicht. Consultatiebureaux. Naast deze diensten zijn in Alkmaar gevestigd diverse consultatiebureaux, waar belanghebbenden zich kunnen ver voegen voor adviezen n.l.: Een consultatiebureau voor Zui gelingen; Kleuterzorg; Stfciale Pae- dagogische Dienst; Geslachtsziek- 9 Huize Sint Augustinus De voorbereidingen voorv 't gou den feest zijn in volle gang. De firma van Kessel heeft de opdracht om in de kapel een smaakvolle ver siering aan te brengen. In Hilver sum bij de firma Strater reppen twaalf nijvere meisjes zich om een bijzonder fraai Augustinus-kasuifel nog tijdig klaar te hebben. Dit ka- suifel wordt nl. als geschenk aan geboden door de bewoners, de vrien den en de kennissen. Tot de kerke lijke plechtigheden in de intieme kapel kunnen uiteraard sle.chts weinig personen worden toegelaten. De omwonenden zijn welkom in de solemnele Hoogmis, die Maandag morgen om 8 uur door de Hoogeerw. Deken wordt opgedragen, alsmede bij het plechtig sluitingslof om 6 uur. De receptie wordt gehouden Maandagmiddag van 3 tot 4 uur. Mis- en Vesperboek Zondagsmisboek Kindermissaal Handboek v. h. Kath. Meisje Handboek v. d. Kath. Vrouw Hemelse raimnof Kerkboek voor Zieken In Christus Verkennerskerkboek Woonhuizen. 22 NOV.: In de vorige eeuw werden meermalen verkopingen gehouden van woon- of winkelhuizen. Zo werd op 22 Nov. 1884 geannon ceerd, dat de volgende huizen zouden worden verkocht: Op het Varnebroek een winkel huis met erf groot 35 c.A. Huizen en. erven groot resp. 35, 22, 19 en 47 c.A. De huren bedroe gen resp. f 1.75, f 1.25, f 1.—, f 0.75 en f 1.25. Drie voor weinige jaren nieuw gebouwde huizen groot 43, 38 en 44 c.A. en verhuurd elk voor f 1.50. Aan de Looierssteeg (in het Gr. Nieuwland) waren nog twee on langs geheel vernieuwde huizen van resp. 19 en 18 c.A., welke een huur opbrachten van f 1.25 per stuk. Ook een woning op 't Zeglis, groot met het erf 1 Are en 19 c.A. en verhuurd voor f 1.50 per week, kwam onder de hamer. Van genoemde woningen zijn de meeste nog aanwezig maar doen stellig wat meer huur. De koop prijs bedroeg resp.: 600, 445, 325, 255, 445, 630, 605, 645, 300 en 325 gulden. De woning op 't Zeglis was de duurste voor f 660. tenbestrijding; Gebrekkigenzorg en Geestelijke Volksgezondheid. Voor inlichtingen over deze con sultatiebureaux kunnen de Witte Kruisleden zich vervoegen kantoor Witte Kruis, Gasthuisstraat 4, tel. 4296 en Wit-Gele Kruis leden kan toor Wit-Gele Kruis, Oudegracht 198, tel. 2295. Contributiebetaling. De beide be sturen verwachten, dat alle Alk maarse gezinnen lid zullen worden van het „Witte- of Wit-Gele Kruis" en hun onderafdelingen. Om het mogelijk te maken, dat de contri buties kunnen worden voldaan, zal de aanbieding der contributiekaar- ten, te beginnen in 1948, als volgt plaats vinden: In Januari van Magazijn voor de verplegingsartikelen. In April van „Wijkverpleging" In Juli van „Gezinsverzorging". In December a.s. zullen alle Alk maarse gezinnen' folders»ontvangen, uitgaande van de beide verenigin gen. Een groots opgezette propa- ganda-campagne zal dan plaats vinden en onze propagandisten zui len U met alle inlichtingen ter zij de staan. Wij vertrouwen dat ook de Alkmaars bevolking onze dien sten ten bate van onze zieken zal steunen en zich in grote getale aan melden als lid van alle ondprafde- lingen van het „Witte- of Wit-Gele* Kruis". VERDERE PLANNEN Dat de Schola Publica, de vorige week Vrijdag een Uitstekende start had, daar zijn ongetwijfeld alle be zoekers van deze eerste avond het over eens. Het enthousiaste woord van Anton van Duinkerken over onze strijd voor de Katholieke Cul tuur heeft niet nagelaten diepe in druk te maken op de ca. 450 scholie ren, die deze eerste Schola-dag mee maakten. Het Sehola-bestuur had de voldoe ning, dat nog vele donateurs en le den zich deze avond opgaven, zodat het totaal aantal scholieren de 400 begint te naderen. Wat het verdere programma van dit eerste seizoen betreft, kunnen wij het volgende mededelen: Vrijdag 19 Dec. zal Drs. Zwart kruis, Correspondent van de „Catho lic Herald", aan de hand van zijn er varing gedurende zijn verblijf in En geland, komen spreken over de po sitie van de Engelse Katholieken. Drs. Zwartkruis is voor de leden van Schola Publica wellicht nog een on bekende, doch het bestuur is er van overtuigd, dat het met deze tweede spreker geen slechte' keus heeft ge daan en dat de scholieren deze twee de avond piet minder-voldaan huis waarts zullen gaan als na het optre den van Anton van Duinkerken. Op 9 Jan. (dus niet 18 Jan., zoals aanvankelijk was aangekondigd) zal Dr. R. Teunissen, leraar in de Na tuurkunde aan het R.K. Lyceum te Alkmaar een lezing met lichtbeelden houden over de „Geheimen van Le ven en Dood"; dit belooft eveneens een interessante avond te worden. Voor 2 Februari staat 'n filmavond op het programma (in 't Gulden Vlies), waarop een goede documen taire film vertoond zal worden. De overige data zijn reeds vastge steld op 20 Februari, 19 Maart en 16 April. Vast staat, dat op een dezer avonden Prof. Dr. Will. Lampen O.F.M. zal komen spreken over het proces van de Zaligverklaring der Alkmaarse Martelaren. Onderhandelingen zijn ndfe gaande met Dr. Sis He.vster en Prof. Dr. F. van Cauwelaert uit Antwerpen. Voorts zal de bekende wichelroede loper Th. Hout uit Alkmaar een le zing met demonstratie houden. Alle avonden worden gehouden in 't Wapen van Heemskerk aan de Breedstraat. - Men ziet, het programma biedt, ook aan deganen, die nog geen lid zijn en zich alsnog voor fl.50 kunnen opgeveljjt veel aantrekkelijks en het is zeker nog de kosten waard, om (Zich voor de nog komende avonden als abonné op te geven. Men wende zich hiervoor tot de Secretaris, de heer J. Dominicus, Roemer Visserstr. la, Alkmaar. Het bestuur, wier verwachtingen verre zijn overtroffen wat betreft het aantal scholieren, koestert de wens dit aantal tot de 500 op te voeren. Dan moet de gelegenheid tot in schrijving worden gesloten. Met een ledental van 500 kan het be stuur voor dit en het volgend sei zoen een hoogstaand programma garanderen. Om teleurstelling te voorkomen, wachte men niet te lang met zich op te geven. FEESTAVOND BEDRIJFS- V OETBALVERENIGIN GEN ALKMAAR. Als besluit van de bedrijfsvoetbalcompetitie 1947 werd gisterenavond in Het Wapen van Heemskerk een feestavond gehou- len. Nadat de voorzitter, de heer P. Hartland de aanwezigen een wel kom had toegeroepen, werd met het programma begonnen. Dit program ma bevatte ruim 20 nummers en het moet ons van het Kart. dat het ren in 'n Suite van een 17e eeuwse Als eenzame sterren aan dit ar- tistenfirmament schitterden de he ren André Carrell en P. Spierdijk, alsmede mej. Willy Hahn. Het mu zikale gedeelte was bij The Orien tals. o. 1. v. Tonny Willemsen, in goede handen, alleen begrijpen wij niet, waarom Rita Willemsen hier bij op moest treden als zangeres. Zij deed het geheel werkelijk afbreuk Wat het overige deel van het programma betreft moet het eerlijk gezegd worden, dat de speelsters en spelers hun best hebben gedaan, doch er niet in zijn geslaagd om aan de verwachtingen te voldoen. Doch gezien door de dillettanten- bril geloven wij wel, dat de aan wezigen zich geamuseerd hebben. Vooral de hersengymnastiek viel in goede aarde. Na de pauze Volgde nog de prijs uitreiking waarbij de fa. Hulskamp voor het behaalde kampioenschap de eerste prijs in de wacht sleepte. De Gem. Lichtbedrijven kregen een tweede prijs, terwijl Stabilitas, Landbouwhuis en PRA met een 3e prijs genoegen moesten nemen. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS EN PRENTKAARTEN „VOOR HET KIND" Met de Decembermaand in het zicht, heeft het Comité voor de ver koop deg Weldadigheidspostzegels en Kaarten „Voor h§t Kind" zich weer opgemaakt zijn jaarlijkse actie voor te bereiden. In de eerste week van December zullen de dames de Wolff Peere boom, Lojenga en Laurens een be zoek brengen aan de bedrijven, banken en andere kantoren, om de „grote orders" in ontvangst te nemen. De verkoop in de hall van het Postkantoor wordt op 1 December v.m. 9 uur geopend door de ere presidente, mevr. prof. Koelma. Ongetwijfeld zullen de ygle ko- pe»6 verbaasd staan van de' pracht- collectie Kerst-, Nieuwjaars- en Kinderkaarten, die het comité heeft aan te bieden. Er is hier „voor elck wa,t wils" en iedere aankoop geeft wederzijds profijt. In 1945 leverde deze voor Alk maar e.o. een verkoop op tot de som van "ruim f 18.000; in 1946 van ruim f 13..000. Men bedenke hierbij echter, dat dit resultaat niet zonder de groot ste inspanning kan worden bereikt. Inspanning van het comité, van de medewerkende dames en heren, hier en in de omgeving. Doch dit alles zou tevergeefs zijn zonder de sympathie en de aankopen van het publiek. Een ieder zorge daarom, hoofd voor hoofd, zijn aandeel te nemen in deze actie. Het gaat om het misdeelde kind, om alle misdeelde kinderen in Ne derland, zonder onderscheid van gezindte. Koopt Kinderzegels en Kaarten Zij brengen geldkuzelf èn de kinderen. Beschuit-met-muisjes De traditionele tractatie in het gezin,, als dit is uitge breid, bestaat uit een be- schuit-met-muisjes4 Het zijn dan ook alleen maar de in gezinsverband levende men sen, die zo'n tractatie te beurt kan vallen. Op een pastorie komt een dergelijk gezinsgebeuren niet voor en de beschuit-met muisjes is daarom een on gewoon verschijnsel op de ta fel in een pastorie. De disch der Paters Do minicanen van de St. Joseph- kerk maakte hierop Zondag avond j.l. een uitzondering. De'inwijding en ingebruik name van de nieuwe doop kapel die avond was voor een attentie-vol parochiaan aan leiding, om ook de Pastoor en de overige Paters eens op deze speciale tractatie te ver gasten. Na de plechtigheid stonden er de traditionele be schuit-met-muisjes op tafel. Een aardige attentie. VJ ONEERLIJKE WINKEL BEDIENDE Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een 15-jarig win kelmeisje, dat ten nadele van haar patroon eriige paren schoenen ont vreemd had. De schoenen zijn bij haar thuis in beslag genomen. K.A.B.-hoekje Dank zij een ruimere toewijzing van papier is het ons thans moge lijk voldoende exemplaren van ons weekblad „Herstel" in ons bezit te krijgen Daardoor zijn we in staat, om in ieder gezin, waar een lid van ons is ingeschreven, een exemplaar af te geven. Het bestuur tracht zo nauwkeurig mogelijk het ledenregister bij te houden, dat immers noodzakelijk is om de organen van onze bond en c-ok uitnodigingen steeds op tijd en op het juiste adres te bezorgen. Het weekblad „Herstel" blijft voorlopig nog om de twee weken verschijnen, zodra de toewijzing het toelaat, zullen we het iedere week kunnen ontvangen. Bij het huisbezoek voor de St. Ni- colaas-actie is het gebleken, dat sommige adressen, welke in het ie- dijregister waren opgenomen, niet geheel juist zijn, terwijl sommige leden vertélden, dat zij ons orgaan via hun vakbond en van onze bode ontvangen. Daarom roepen we uw aller me dewerking in om eventuele veran deringen steeds direct ter kennis te brengen yan de penningnieester van de vakbond, die op zijn beurt de penningmeester der K.A.B. regel matig het mutatie-biljet doet toe komen. Als een ieder meewerkt, zullen verkeerde of dubbele toe zendingen van uitnodigingen en or ganen tot het verleden behoren. Onze agenda STED. MUSEUM: Expositie „Schildersprenten" APOTHEKEN: Apotheek Dr. H. Hartong van Ark, Lan- gestraat 1. CINEMA: „Jeugd op drift", 14 japr. VICTORIA: „Tarzan over wint", 14 jaar. HARMONIE: „Mammy", 14 j. A.B.T.: „De vermistgn", 14 i. GULDEN VLIES.: 8 u. Leon- «tientje door Vlijmen's To neelver. onder auspiciën van „Cantecleer". t ZONDAG: GULDEN VLIES: 8 uur, Din- dua met „Stormeiland". VJ In Paviljoen Kinheim vergaderde gisterenavond de Alkmaarse Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer, onder voorzitterschap van de heer D. C. G. Margadant. Nadat de voor- .zitter de aanwezigen welkom had geheten, deelde hij méde, dat het afgelopen seizoen door 1800 vreem delingen een bezoek aan de Kaas markt werd gebracht. Verder be pleitte hij meer belangstelling voor Alcmaria V.V.V. Hoe meer leden de vereniging telt, hoe meer subsidie van de gemeente zal worden ver kregen. Van B. en W. was een schrijven binnengekomen, waarin werd medegedeeld, dat de subsidie voor 1947 op f 535.is bepaald. Voorts keurden B. en W. het plan goed, om de entreeprijs voor het beklimmen van de Waag van f 0.15 op f 0.20 te brengen. I.p.v. de heer Holsmuller werd de heer A. Dam benoemd tot lid van de commissie voor het nazien der boeken. Dg heren P. Kokkes en P. E. Dodenhuis werden herkozen als bestuurslid. De heer W. Schmidt nam plaats in het bestuur, i.p.v. de heer J. Lakeman, die door drukke werkzaamheden als bestuurslid moest bedanken. De voorzitter deelde nog mede, dat de resultaten van de motorraces in het afgelopen jaar gunstig zijn geweest. Voor het komende jaar 5ïjn motorraces vastgesteld op de 2e Egasdag. Hemelvaartsdag en op 8 Augustus, behoudens goedkeuring van de gemeente en de K.N.M.V. De» directeur van de Federatie v. V.V.V.'s *n Noord-Holland, de heer J. J. Dinkelenberg, spiegelde de aanwezigen vervolgens voor, welke plannen de V.V.V. voor de toekomst koestert. De geldmiddelen baren volgens spr. in het gehele land zor gen; daartegenover heeft de rege ring een subsidie verleend van P/2 millioen gulden. Van de lagere in stanties is in de toekomst eveneens een hogere subsidie te verwachten. Mede in verband met dit feit heeft de federatie het voornemen, om in 't komende jaar een groots opgezette ledenwerf-campagne te beginnen. 1 Alcmaria V.V.V. is ook van plan om haar bureau uit te breiden, waardoor het mogelijk zal zijn om hier tickets te kopen voor alle mo gelijke plaatsen in de hele wereld. In het kader der uitbreiding zei spr. nog, dat de hotelruimte in Alk maar te gering is. De uitbreiding van het pensionyrezen zou wellicht verbetering kunnén brengen. Ook deelde spr. mee, dat hier na de oorlog nog. geen adresboek is ver schenen, reden waarom Alcmaria V.V.V. no; deze winterpeen adres boek zal uitgeven. Na een geanimeerde rondvraag ging de voorzitter tot sluiting over. Liederen-avond Bodi Rapp De inzet van de Alkm. Kamer muziekvereniging met het openen van haar seizoen is wel eens ge lukkiger geweest. Dit ligt niet in het feit. dat men tot een liederen- avond besloot, maar in d^zangeres die met haar programmEPalthans wat haar vocale prestaties betreft, boven haar krachten ging. Joh. Brahms en nog meer Hugo Wolf, eisen van de vertolker of ver tolkster zeer veel èn in declama torisch èn in vocaal ppzicht. De zangeres bezit voldoende intelligen tie om tot de essentie van het lied door te dringen, maar staat niet voldoende b.oven de materie om haar innerlijke tedoelingen te rea liseren. Haar begrip voor dit alles hebben we gewaardeerd, maar in vocaal opzicht misten .we glans en kleur, en waren veel vocalen toon- los. De Franse liederen, o.a. van Fauré en Roussel kwamen ook niet boven de middelmaat uit. Pas in de laatste serie Engelse liederen slaag de de zangeres er in, vocaal te vol doen, en had daarmede dan ook wel het meeste succes. Zo stonden we voor het merk waardige feit, dat in artistiek op- (CINEMA Jeugd op Drift geeft een beeld van de verworden Amferikaanse jeugd gedurende de oorlogsjaren. Dat de moderne dansen en de drank in grote mate bijdragen tot de verwil dering van deze jonge generatie, laat deze film op duidelijke wijze blijken. Een onschuldig meisje, dat in deze maalstroom van genot ten onder dreigt te gaan en tegen haar wil in een misdaad wordt betrok ken, wordt hier door de jeugdpolitie op het goede pad gebracht en het gelukt haar ook een der exemplaren van de verworden generatie tot een beter leven te brengen. Aardig spel van Gale Storm en Jatkie Cooper. Voorts een afwisselend "bijprogram. VICTORIA Het voorprogramma in „Victoria" dwingt ons de leeftijdsgrens, die op veertien jaar gesteld was, te ver schuiven naar achttien jaar, om de banale uitbeelding in bepaalde scè nes. „Tarzan overwint" is een film van louter avontuur en spanning. Deze jungleman bindt de strijd aan tegen - een hele compagnie Duitse valschermjagers, die ergens in de oerwouden zijn neergelaten, om olie en ertsen op te sporen. Natuurlijk wint hij het tegen de overmacht van mitrailleurs en automatische gewe ren. Hij ontmoet overal, juist waar het te pas komt, de reddende slin gerplanten en tenslotte keert hij als de grote oerwoud-triomphator weer terug naar zijn eigen rijk. Aan sensatie dus geen gebrek. Méér valt er al niet van te zeggen en wanneer die overbodige voorfilm er niet was geweest, had de jeugd kunnen smullen. Nu moeten ze een paar jaartjes ojider zijn. HARMONIE-BIOSCOOP „MAMMY". Het is een geval uit de oude doos, dat ons werd voorge zet, deze „Mammy" van Kurt Neu mann. Een sentimenteel, ietwat ope- rette-achtig gedoe dat met film wei nig gemeen bleek te hebben op één enkele scène na. Ook het verhaal, de geschiedenis van een jongen zon der ouders, die bij een negerslavin wordt opgevoed en na een paar on waarschijnlijke gebeurtenissen bij zijn grootmoeder terecht komt, is tveinig origineel. Wij konden er geen bewondering voor opbrengen. Meer plezier zal men beleven dan het korte filmpje van Joop Geesink: „Zie ginds komt deals altijd geestig en charmant. Dit prima filmpje, waarin de toeschouwer ziet wat „film" is, draait deze week in alle Alkmaarse biosdbpen. En niet te vergeten het jo.urnaal. waarin we de vriendschapstrein door Amerika zien snellen, voedsel ga rend voor hongerend Europa. Twee uur bioscoop, waarvan twintig mi nuten „film". ALKMAARS* BIOSCOOPTHEATER De Vermisten. In het A.B.T* kan men deze week weer eens zien de verfilming van een van Ed. Walla ce's detective-storys. Ditmaal gaat het om meerdere mensen, die spoor loos van het wereldtoneel verdwij nen. Het zijn niet bepaald arme lie den en men begrijpt d.us wel waar het om gaat. De kleine detective mr Reeder weet echter licht in deze mysterieuse vermissingen te bren gen én na spannende avonturen de daders te overmeesteren. Ongewild zorgt hij ook nog voor een happy end. - Het gevecht op de rotswand is een echte cowboy-film met mooie staal tjes van paardrijkunst. Vanzelfsprekend wordt er ook een stevig robbertje gevochten, alvorens het recht zegeviert. Vooraf uitgebreid wereldnieuws. zicht de accompagnateur in Felix de Nobel de hoofdrol speelde. Zijn begeleidingen schiepen de juiste sfeer, welke door de componisten werd verlangd. Ter afwisseling speelde De Nobel Deutsche Tanze van Schubert en deed zich onmiddellijk als een uit nemende pianist kennen. Het hoogtepunt van de avond vormden de drie stukken van Cl. Debussy. „La Puerta del Vino", waarin de Franse meester de Spaanse sfeer juist treft, zonder ooit Spanje te hebben gezien. De Deuxieme Arabesque werd mees terlijk gespeeld. Het publiek r.ea- geerde over het geheel genomen tamelijk lam. Voor de zangeres waren er%vele bloemen en gaf ook nog een Engelse toegift, welke goed werd gezongen De belangstel ling voor deze avond was zeer be hoorlijk en we hopen dat de vol gende kamermuziek-concerten zich in een stijgende belangstelling mo gen verheugen. W. SCHREURS. A.F.C.-nieuws Randers 1AFC 1 2.30 uur. AFC 3—Vrone 2 2.30 uur HSV aAFC a 2.30 uur AFC g—ZAP b AFC f—VZV b Weinig wedstrijden, maar - een „derby". Geheel AFC is Zondag middag in het Ooyevaarsnest aan wezig! AFC-ers, dit is eèn plaatselijke ontmoeting, dus uitkijken. AFC 3 ontvangt Vrpne 2, de uit wedstrijd was een nederlaag, wij zullen hopen, dat Brugman c.s. nu een beter resultaat bereiken. De adspiranten zijn vol goede moed en zorgen weer voor enige winstpunten. Tot Zondag. De PPC-er. L.T.J.-NIEUWS De L.T.J. St. Isidorus houdt op 25 Nov. a.s. haar 2e toneeluitvoe ring in dit seizoen in het Wapen van Heemskerk. Ditmaal met het mooie blijspel „Een schoonmoeder uit duizend,, van de bekende schrij ver Henri van Doele, bewerkt door Piet Mossinkhof. Een stuk uit het dagelijks leven, een lach en een traan, waarvan wij kunnen zeggen dat het stuk, gezien de .tijdsom standigheden, zeer goed gekozen is en onder bekwame leiding voor de volle 100 pet. zal slagen. Voor ver dere bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie elders in dit blad. v Het bestuur verzoekje alle belang stellenden beleefd doch dringend op tijd aanwezig te zijn, opdat wij ook op tijd kunnen beginnen. „TOENDRA". FILMMIDDAG VOLKSUNIVERSITEIT Op Zaterdag 29 November a.s. zal de Volksuniversiteit," in samenwer king met het Instituut voor Arbei dersontwikkeling, de Ned. Reisver- eniging, de Natuurhistorische Ver eniging en de Vereniging van Huis vrouwen, een filmmiddag organise- rep, waar de film „Toendra" met een voorprogramma vertoond zal worden. Het is een spannend verhaal, vol levensmoed en durf, mooie opnamen in de eenzaamheid van Alaska en een van een goede strekking. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie van heden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Gerrit z.v. W. C. G. Sie- wers en A. Metselaar; Anna M. C. d. v. J. J. M. Koekenbier en P. Vriens; Jacobus A. z. van G. Schou ten en A: M. Sijs. Ondertrouwd: P. de Waard en G. Bost; A. van Lienen en T. Struijs;' R. Bosma en E. Brandsma; D. Rui ter en A. Zeehuisen; D. M. Ries- meyer en C. J7 Apeldoorn; P. A. Sneek en B. M. van Saaze; P. Söers en G. T. Staa. Overleden: Cornelia J. Dubois Ris- seeuw geh. friet J. G. H. Elfring, oud 79 jaar. NATIONALE RECLASSERINGSDAG Evenals het vorig jaar hebben de 'samenwerkende reclasseringsinstel- lingen. waarvan de grootste zijn het Ned. Genootschap tot zedelijke ver betering der Gevangenen, de R.K. Reclasseringsvereniging, het Leger des Heils en de Pqpt. Christelijke Reclasseringsvereniging, het voor nemen een nationale reclasserings- dag te organiseren. Deze collectedag zal gehouden worden op Zaterdag 29 November a.s. Teneinde de col lecte bij alle gezindten in den lande aan te bevelen, is er een „comité van aanbeveling" gevormd, waarin o.a. de volgende personen hebben zitting genomen: dr. L. J. M. Beel, minister-president; W. Drees, mi nister van sociale zaken; Kardinaal dr. J. de Jong, Aartsbisschop van Utrecht; prof. ir. W. Schermerhorn. WIE IS DE EIGENAAR? Op het bureau van politie te Alk maar bevindt zich nog steeds een autoped. Deze is 'door de eigenaar daar terug te bekomen. DE MISSIEKLOK CASTRICUM Doordat onze kerkklok nog niet is teruggekeerd, luidt 's avonds om half negen de gemeenteklok teneinde de gelovige te herinneren aan het gezamenlijk gebed voor het welslagen der H. Missie. STAGNATIE IN HET TREINVER KEER CASTRICUM Toen een der af sluitbomen van de overweg aan de Beverwijkerstraatweg alhigr bijna gesloten was voor de aankomende trein 9.10 uit Alkmaar, reed een vrachtauto met volle vaart tegen de afsluitboom, waardoor deze met de electrische draden van de bo venleiding in aanraking kwam. Doordat een der draden gebroken was viel de spanning van het net, waardoor de juist binnen gelopen trein stroomloos stond. Na '•ruim een kwartier kon deze zijn reis vervolgen. De stremming van het drukke wegverkeer was spoedig op gelost, doordat de politie deze over de laadweg van het station wist om te leggen. VERKOPING HEILOp -7— Het woonhuis enz. aan de Herenweg F 98, eigendom van wijlen de heer A. van der Meer, wérd verkocht voor f 3550.aan de erfgenaam T. v. d. Meer'te Amster dam. H.S.V. HgULQp Zondag gaat HSV 1 naar Purmerend om Purmerend 1 te bekampen. Het wordt ten hoog ste tijd, dat er eens voor punten gezorgd wordt! De verliezen, dié" ge leden zijn, waren wel klein, dus het krachtsverschil miniem, maar nu raakt HSV te veel in „(Je achter hoede". Heren, zorgt Zondag voor een vroegtijdige St. Nicolaasver- rassing en brengt de punten mede naar Heiloo! VERNIEUWING WEGDEK WESTERWEG HEILOO Wij waarschuwen de mensen, die 's avonds van het ge deelte Westerweg gebruik maken, dat bij de overweg 'Zevenhuizer- laan gelegen is. Dit is namelijk op gebroken en zéér slecht met lampen gemarqueerd! Weest op uw hoede! PATER VAN SCHIE VOOR K.J.B. HEILOO. Woensdag j.l. sprak voor een vol K.J.B.-huis pater van Schie. Hij behandelde op vlotte wijze de missie in China en liet ó.m. .aan de hand van een film zien, welke offers nodig zijn om de daar wonende Chinezen tot het Christen dom te brengen. Ook werd getoond op welk peil de cultuur in China staat. Het werd een nuttige en leer zame avond. Blijkens een ontvangen telegram zal op Woensdag 3 Dec. Sint Nico- laas de gast zijn van de K.J.B.- familie. Ongetwijfeld zullen de K.J. B.'ers er voor zorgen, dat ook deze avond voor 100 pCt. slaagt. KUNSTENAARSCENTRUM BERGEN Gisteravond hebben de leden van het Kunstenaarscen trum in de beide vertrekken van het Huis met de Pilaren hun lees zaal en sociëteit in gebruik geno men, welke ook voor de kunstlie vende leden en donateurs toegan kelijk is. Een aardige voorraad kunsttijdschriften en boeken op kunstgebied vormt reeds de biblio theek en van verschillende zijden mocht men nog boekwerken in ont vangst nemen. De tentoonstelling van beeldhouw werk van Cor Wijker en van schil derijen van Dirk Oudes is nog Za terdag en Zondag a.s. van half 3 tot half 6 en van 8 tot 10 uur ge- 'opend; vanaf 24 November zal er tot 5 December een speciale Sint Nicolaastentoonstelling worden ge houden, welke een ruime gelegen heid biedt voor redelijke prijzen het werk van de leden van het K.C.B. aan te kopen. Deze tentoonstelling -zal dagelijks van 2 tot half 6 en van 8 tot 10 uur geopend zijn. R.K.V.V. HUGO BOYS HEERHUGOWAARD NOORD. Het eerste en het tweede elftal zijn Zondag vrij. De junioren gaan naar L.S.V.V. op bezoek en zullen proberen om de punten mee te nemen. Aanvang 12 uur, vertrek 11 uur. Ook de adspiranten gaan uit en wel naar V.I.O.S.a op bezoek. Dat is weer een zware wedstrijd, jongens, maar speel voor wat je waar'd h.ent. Aanvang 12 uur, ver trek 10.45 uur. Willen alle leden denken om de training te volgen? VERKOPING HEERHUGOWAARD Woon huis en bouwland, in eigendom bij wijlen de heer A. v. d. Meer te Heiloo, gelegen aan de Veenhuizer Middenweg, werd verkocht aan P. Leijen te Hauwert voor f 3750. PROGRAMMA L.S.V.V. LANGEDIJK. LSVV I trekt Zondag naar Lutjebroek om daar haar krachten te meten met Zou- aven I. Na de wedstrijd van vorige Zondag, zal men het niet weer op het laatste kwartier laten aanko men. Van het begin tot liet einde alles op de aanval, en vooral over de vleugels, dan kan succes niet uit blijven. De wedstrijd vangt aan om 2.30 uur. Thuis spelen om 12 uur LSVV-jun.a tegen Hugo Boys jun.a Probeer het vooral niet alleen, ais er een andere weg is, en zorgt dat de punten binnen komen. Om 1.15 uur spelen de B's tegen Berdos B; nu B-tjes, dit is geen zacht kostje! Zaterdagmiddag spelen om 3 uur iij Tuitjehorn de A-tjes tegen Holl. Iadsp. B, brengen jullie ook nog wat van de buit mee naar huis? De D-tjes gaan naar Schagen SRC adsp. C partij geven; maakt de reis niet voor niets, jongens en doe je best en zopg voor een verrassing. Er is Vrijdagsavonds steeds zaal training van 8.30 tot 10.30 u. Denkt er om, dit hoort ook bij het voetbal spel. BRIDGEN LANGEDIJK Dinsdagavond hield de Langedijker Bridgeclub haar tweede competitie-avond. De uitslag luidde als volgt (tussen haak jes het aantal matchpunten van 2 competitie-avonden) Klasse A: K. Kaan en P. Deute- kom 78 p. (155p.). M. Beerse en P. v. d. Molen 77"p. (150 p.). J. Hand en R. Groot 76 p. (151^ p.). A. Bakker en B. v. d. Welle Tl p. (140 p.). N. Jonker en A. Jonker'71 p. (142 p.). C. Bras en C. de Jong 65u p. (123'/s p.). A. Keppel en P. Goet 62.14 p. (136 p.). J. Komen en H. Kramer 59 p. (121V: p.). Klasse B: F. Hink en J. Stoop 81 p. <15.41/2 p.).^P. Blijleven en J. Weel 73 p. (144^'p.).-Jb. Zijp en P. Bergen Az. 72 p. (I38V2 p.). A. Schram en G. van Rijn 71 p. (145 p.). K. v. Meurs^en Jb. Rietveld 71 p. (140 p.). J. Meeldijk en Gerbr. Bruin 68 p. (I28V2 p.). L. Overtoom en W. Bergen 62 p. (138 p.). C. Bakker en C. Goudsblom 62 p. (131 p.). Klasse O. Hink en S. Bruin 77 p. (156 p.). J. Langedijk en C. Kliffen 77 p. (148 p.). T. Mienes en K. Horseling 74 p. 145»/2 p.). J. Bruin Jr. en KI. Bruin Cz. 70 p. <134Y? p.). J. Zijp en M. Zijp 68 p. (145 p.). J. Heidsma en P. Beers 68 p. (I331/2 p.). A. Weel en D. van Kleef 68 p. (127 y2 p.). Jo Schuit en C. Kliffer 58 p. (130 p.). DE EERSTE UITVOERING VAN S.S.S. SINT PANCRAS. —Dat de gym nastiekvereniging Sport Staalt Spie ren zich mag verheugen in een grooty aantal leden en in een grote popu lariteit bleek wel op de j.l. Donder dag gehouden opwaering ten behoe ve van de donateurs. Van jong tot oud heeft men het beste bejentje voorgezet en het rijkgevulde pro gramma werd dan ook vlot afge werkt. De vrije oefeningen van de dames en heren, de brügoefeningen, 't hoogrek en vooral de rhytmische gymnastiek met de bal en muziek, alles viel zeer in de smaak van het enthousiaste publiek. Vooral de heer M. Volkers en zijn echtgenote gaven prachtige gymnastiek te zien. Mej. B. v. d. IRirk--zong enkele liederen op schone en' voortreffelijke wijze, terwijl de heer P. Schroder zijn pu bliek gemakkelijk tot een daverend gelach wist over te halen. De in de pauze gehouden verloting bracht aardige prijzen met zich mee. Aan het eind van deze opvoering had de heer G. de Rie, geheel verdiend, een waarderend woord aan te nemen voor zijn voortreffelijk gymnastiek onderwijs en voor zijn goede leiding. Wij mogen hopen, dat er voor de volgende twee uitvoeringen even veel animo bestaat als voor de eerste. AANRIJDING NOORD SCHARWOUDE Dins dagmiddag óm ongeveernalf vier reed eën grote vrachtauto met aan hangwagen van S. Laan te Aven- horn door "de Dorpsstraat. Doordat de chauffeur te veel naar de kant van de w?g reed, moest het winkel pand van Bakker van der Meulen het ontgelden. Een gedeelte van de noord-oöstmuur werd omvergehaald. TEN BATE VAN DE JEUGDORGANISATIES ATTENTIESEIN! Zondagmorgen zullen er bij de uitgangen van alle parochiekerken in ons gewest pijl tjes ten verjeoop worden aangebo den teneinde met de 1 opbrengst daarvan de in vele gevallen deplo rabele kasmiddelen der jeugdorga nisaties te versterken. De katholieke jeugdbeweging is tijdens de oorlog met de grond ge lijk gemaakt; na de bevrijding moest alles opnieuw worden opgebouwd. En opbouw kost nu eenmaal geld, en zelfs veel geld. En men weet het: wie de jeugd heeft, heeft de toe komst. Draagt dps'uw steentje bij tót de wederopbouw van onze jeugd organisaties. De tijd dringt. VERKOPING WARMENHUIZEN Ten over staan van notaris J. de Groot uit Alkmaar werd Donderdag openbaar verkocht een tuindersbedrijf aan de Oudewal alhier, groot 1 ha 10 a 80 ca, verpacht aan J. Koedijker. Ko per was H. v. Amersfoort te Bergen voor f 4605. Een schuitenhuis te Schoorldam aan het kanaal, groot 68 ca, werd verkocht aan de fa. Bakker Kui per voor f 210. SOCIALE VERZEKERINGS COMMISSIE Door Kring 3 Zijpe van de Stich ting van de Landbouw in Noord- Holland, is de Sociale Verzekerings commissie als volgt samengesteld. N T. Hopman te Sch§gerbru?, voorzitter; ,J. E. J. Kramer te Bur- gerbrug; H. Nieuwenhuizen te Sint Maartensbrug; R. Jongeling te Scha- gerbrug; A. van Dok te Qudesluis; P. Raatgers te 't Zand errK. Win kel te Schagerbrug, secretaris. Bovendien is in elk der dorpen met omgeving een kleine commissie gevormd. Deze kleine commissies zijn als volgt samengesteld: Voor Burgerbrug: J. E. JKramer, D. van der Hoorn en D. Timerman. Voor St. Maartensbrug: G. Schuyt Kzn., J. Hoogland en H. Nieuwen huizen. Voor Schagerbrug: A. C. de Haas, J. Kranenburg en K. Jongerling. Voor Oudesluis: A. van Dok, P. Kaashoek en J. Veeter. Voor 't Zand: P Raatgers, N. J. Kraakman en C. Mosk. VOOR HET TRIBUNAAL De-Ortscommandant van Oudorp Zo noemde de president de be schuldigde J. Nijssen, die op 27 Fe bruari van dit jaar al vrij was, doch zich niet naar het oordeel van de toezichthouder gedragen had, zoals het een politieke delinquent be taamt. Sinds 13 October had hij zich niet meer met de stichting in gelaten en hem- werd verweten, dat hij niet voldoende moeite deed, om aan werk te komen. Besch., die ge durende de bezetting werkzaam ge weest was bij de Bezirksverwaltung en als kok bij de Hermann Goe- ringtroepen, doch ook deelgenomen had aan vordering van woningen» te Oudorp, voerde als zijn verdedi ging aan. dat hij herhaaldelijk doch tevergeefs gepoogd had werk te krijgen. Hij zal nu onder scherper toezicht gesteld worden, teneinde hem te reclasseren. De 22-jarige J. de Wit uit Pur merend was uit een volslagen N SB-milieu gekomen en werd na zijn jeugdstormperiode op 18-j. leeftijd in '43 NSB-er; hij werd lid van de transportcolone .NSKKman en legde ook nog de eed op Adolf af. Mr Hellema achtte besch. we- \gens zijn jeugdige leeftijd en zijn omstandigheden verminderd toere keningsvatbaar; hij had een Duitse moeder en een NSB-vader. Daar het kampleven, wat hij nog maar kort meemaakt, een slechte invloed op hem heeft, adviseerde pl. tot invrij- heidsstelling. INGETONDEN DE WIJKINDELING Nu de z.g. „wijkindeling" bij de melkslijters Maandag 24 November een feit gaat worden, wil onderge tekende trachten een toelichting te geven op de vraag, „waarom" de tegenstanders van voorheen ten slotte hun medewerking gaan ver lenen. Zij staan nog steeds od hetzelfde standpunt als voorheen, dat het een aantasting is van de vrijheid, èn van de slijter èn van de consument. Dat het een gezonde bedrijfsont wikkeling in de weg staat. Daarom wilden wij voor een korte periode wijkindeling„ om een zekere klantenbinding te verkrijgen, doch hier tevens aan verbinden een z.g. sectorindeling, waardoor de slijter weer een groter werkgebied kreeg en de consument de vrije keuze uit 10 tot 15 slijters en dit van stonde af aan contractueel vast te leggen. Dit heeft men echter verworpen. Het contract, wat nu is aange gaan, is voor één jaar en laten wij hopen, dat in dit ene jaar de alge mene toestand zich zo ontwikkelt, en het inzicht zo is geworden, dat het zo straks niet meer behoeft te worden gehandhaafd. Dat het niet kon bliiven zoals het was, spreekt vanzelf. Dit standpunt namen wij altijd reeds in. Vele kleine melkhartdelaren wor den genoodzaakt om te verdwijnen, daar de overheid de winstmarge'zo heeft gesteld, dat de z.g. „koude sanering", d.w.z. wegens financiële onmacht, verdwijnt, of zijn zaak over kan doen aan een gevestigde melkhaadelaar. daar een melkhan delaar, die zich nog vestigen moet, zich wel driemaal zal bedenken om zijn geld te steken in een bedrijf, dat niet rendabel is. De overheid staat ons toe een winstmarge van f 3.60 per 100 liter, dit is 65 cent minder dan in 1940. Een gemiddeld bedriif verkoopt 1200 liter per week, is 12 x f 3.60 is f 43.20. Voeg hieraan toe 50 pond boter en vetten (winst 6 cent per pond) is f 3.— plus f 43 20 is totaal f 46.20 per week, verminderd - met bedrijfsonkosten, sociale lasten enz. Kindertoeslag geniet de kleine middenstand (nog) niet, zodat op het ogenblik de doorsnee-melkhan delaar ver beneden het loonpeil staat van een arbeider. Deze factoren hebben er vooral toe bijgedragen, dat men iets anders wilde, al was het alléén maar, om dat het thans ook niet in orde is. En daar wij nu reeds zo ver tot elkaar waren gekomen, dat het in de m.i. zeer nabije toekomst toch tot een sectorindeling zal komen, achten wij het onverantwoord om hart tegen hart een chaos te ver wekken, met alle gevolgen van dien; hiervoor hebben wij nog te veel zelftucht en organisatiegeest be houden. Wij hopen, dat het publiek hier door epig inzicht heeft gekregen in deze zaak, waar practisch iedereen bij betrokken is en er zijn mede werking niet aan wil onthouden. N L. F. v. d. PEET. f

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2