MONSEIGNEUR DOCTOR POELS DE VERRE STEM (j UIT DE I De voedselpakketten-actie voor Hongarije r VERHELDERENDE REDE van het Kamerlid Groen GEEN OPLOSSING van arbeidskrachtentekort Eindelijl PAG. 4 NIEUW NOORDHOL-LANPS DAGBLAD - Zaterdag 22 November 1947 De wetenschap brengt hem vandaag een ere-saluut Ontroerende brieven vol dank Katholieke Actualia J J Vlammen op de „Brastagi" Landbouwlonen en prijzen Hogere premiën landbouwongevallen fonds Nog iets over sprookprinsessen-bruidstooi U NO-vergadering in Europa gaat door Einde (V k^GR. DR. POELS, theoloog van Leuven, lid van dc 1 Bijbelcommissie van Paus Leo XIII, professor in de qxegese te Washington en later hoofdaalmoezenier van de arbeid in Limburg en sociaal werker in de mijnstreek, ontvangt vandaag het eredoctoraat in de sociale en economische wetenschappen van de Kath. Economische Hogeschool te Tilburg. Het is een ere saluut van de wetenschap voor de man, die nog met Schaepman, Ariëns en Nolens gewerkt heeft, een van 1 de pioniers van ons katholiek-sociale leven. i i „Wanneer jij nog eens koopman wordt, dan zul je öf 3 straatarm, èf-millionnair worden", was het oordeel van j zijn vader. „En nu eindigt het met een doctoraat in de i economie", zegt de doctor lachend, terwijl wij hem op een zonnige herfstmiddag in zijn oud familiehuis te Venray treffen, met wijze humor mijmerend over de merkwaardige loop van zijn leven. Hij is nu bijna 5 tachtig jaar, maar de stormwinden, die aan deze taaie stam gerukt hebben, hebben de wortels nooit doen kraken, al is de kruin wat gebogen. De ogen, scherp 5 en vast, bewijzen welk een kracht van geest er nog 1 huist in dit hoge en brede lichaam. Voor de wijze waarop men in Tilburg sociale weten- schappen doceert, heeft hij grote bewondering. „Daar j wordt nog wat anders verwerkt dan materiële kost. Men weet daar wat sociale filosofie is", is het oordeel van de man, die praktijk en wetenschap op zo merk waardige wijze heeft weten te combineren. Ge kunt u die praktijk niet eenvoudig genoeg voorstellen. „Toen ik daar in het Zuiden rector en aalmoezenier werd, begon mijn tweede leven", zegt de doctor, terwijl zijn hand door het grijze haar strijkt. „Ik vond er een sociale nood, die wel eens doet denken aan wat, wij nu i weer meemaken, al zijn de problemen thans veel groter. Maar ik herinner mij nog heel goed, hoe destijds de be'dden van de mijnwerkers vaak in drie ploegen wer den beslapen, zoals de arbeiders in drie ploegen onder de grond verdwenen. Als de ene er uit kroop, stond er een ander klaar om er doodvermoeid weer in te kruipen!" i Woningpolitiek Het eerste waar Poels in ging voordien was de behoefte aan ar- herderswoningen. Er werden twee verenigingen opgericht. De ene kocht grond en de andere bouwde. „Het waren twee handen die sa- j menwerkten; waneer de ene wat verdiend had werd dit doorgggeven aan de andere". Door op tijd te ko- i pen en de markt snel en goed te overzien kwam men vooruit. Er 't werd een gezellenhuis gebouwd, dat een van de grootste sociale i misstanden uit de weg nam, het als 1 kostganger samenwonen van gezel- ,len in mijnwerkersgezinnen, en met de coöperatie Ons Dagelijks Brood en de veie „Credo Pugno-clubs" .ontstond er langzamerhand een Poels-concern dat zijn sporen niet .verdiende met winst maken, maar met sociale zorg. Praatavonden Dan waren er de onvergetelijke „praatavonden", waar Poels zijn kernen vormde en een levendig contact had met de arbeiders. „In die bijeenkomsten heb ik voor eens en voor altijd de overtuiging ge kregen. dat er onder de mijnwer- :kers vele hoogstaande mensen zijn, ook al werken zij ondergronds". Ge hetjt er geen idee van wat daar in de donkerte van de mijn soms besproken wordt. Een van mijn merkwaardigste ontdekkingen was, dat zij met dezelfde problemen be zig waren, die mij als bijbelvorser zo heftig interesseerden: de schep ping van de mens. Voor deze mensen, die hem na staan, trekt Poels erop uit om voor hen loonsverhoging te vragen bij de directies, van de mijnen, als er ar- beidsmoeilijkheden dreigen. En hij krijgt met zijn groot persoonlijk overwicht zijn zin, al moet het de mijnen een millioen kosten. Bemiddelaar En hij weet de balans in even wicht te krijgen, zoals bij de drei gende spoorwegstaking in 1903, toen hij uit zijn studeerkamer vloog, om de arbeiders toe te spreken en te kalmeren. Maar over dergelijke za ken spreekt hij vandaag losjes heen. „Ja, daar heb ik wel iets mee te doen gehad, met die spoorwegsta king", en snel is hij op een ander onderwerp, met een nuchterheid en bescheidenheid, die hem als al le Poelsen sterk typeren. Het is 'n familietrek, waaraan de herinne ring in de stille kamer van het kapotgeschoten dorp Venraay weer levendig wordt. Herinnering aan 't geslacht van veehouders en koop lieden, die zijn voorouders waren Eigenaars van de in de streek nog altijd met bewondering besproken „schops compagnie", waarvan de directeuren er destijds met hur. schapen op uit trokken, als het moest zes weken lopen ver, naar Parijs, om daar de beesten tegen de beste prijs te kunnen verkopen Zorg voor de dieren Daar voor mij zit een telg van dat geslacht, met alle taaiheid en het vernuft en daarbij nog de Lim burgse goedhartigheid, die een Poels in het bloed kan heben. Een slag mensen, waar wij in een aller moeilijkste tijd naar moeten opzien als de moed ons zou willen ontzin- ken. Naast de hoge kamer is een klei ne veranda, waar de doctor zijn H. Mis leest en als hij mij daaromheen leidt, om mij naar de voordeur te brengen, valt ons oog op een bord je, waarop met krulletters de spreuk staat geschreven: „Schoen ist ins Leben jede Morgen, wenn man fuer Anderen hat zu sorgen. „Ont- hou dat maar goed, dat is het ge heim voor alle mensen, niet alleen voor een ere-doctor in de sociolo gie", is het laatste woord dat wij van dr. Poels te horen krijgen. IN DE LOOP van dit jaar zijn goederen in allerlei vorm en sa menstelling door vrienden van Hongarije, door hen die begaan zijn met het lot van anderen, aan onze Bureaux bezorgd. Tot dusver werd reeds een groot aantal voedselpakketten, met een totaal gewicht van meer dan 700 kilogram, aan de meest verschil lende adressen verzonden. De kosten van verzending bedroegen meer dan f 450. Diepe erkentelijkheid betuigen wij jegens allen die, hetzij finan- tieel, hetzij in natura, bijdragen leverden, waardoor veel noodlij- Kardinaal Dougher- heid getuigend", aan- ty, aartsbisschop van gezien de betrokken Philadelphia, die eni ge tijd geleden dreig de met de boycot van 2 bioscopen door het millioen katholieken dat zijn diocees telt, wanneer de theaters was in kwestie de verto ning van de films „The Outlaw" eh „Forever Amber" niet zouden staken, heeft deze slag reeds half gewonnen. VJilliam Goldman, president van de maatschappij, die de eigenaar is van deze theaters, heeft verklaard dat hij de vertoning van de film „Th.e Outlaw" zal in trekken. De film „Forever Amber" ver vaardigd naar de ge lijknamige roman van Kathleen Windsor, zou echter vertoond worden zolang dit uit zakelijk oogpunt te verdedigen is. De V. socialistische en com munistische leden van werkgevers gewei- werden. 3644 onmon dige kinderen zijn hiervan mede het gerd hadden zich uit- slachtoffer geworden. eindelijk neer te leg gen bij een scheids- Het Vaticaan ziet zich genoodzaakt de rechterlijke beslissing, in het buitenland ver die door de arbeiders spreide berichten offi- aanvaard. Deze tussenkomst van de Bisschop had als goed resultaat, dat de on derhandelingen her. vat werden en beide partijen het na enige dagen eens werden. Mgr. George Mc Brearty heeft te Sun derland voor een ver gadering van katho lieke jongeren opge merkt dat de arbei ders meer en meer weerzin tegen priesters aan de ciëel te dementeren, volgens welke de dog maverklaring van Maria's ten Hemelop neming in 1948 ver wacht kan worden. Het antwoord op het verzoek van de H. Vader aan de bis schoppen der gehele wereld om hun stand punt in deze zaak kenbaar te maken, is nog niet volledig bin nengekomen. Derhal- de ve kan niet op een dag spoedige beslissing leggen. De prelaat gerekend worden, schreef dit toe aan Men verwacht derhal- de gemeenteraad van hgt feitj dat zicll on_ ve jn Vaticaanse Freiburg i. Br. beslo- der de uritse arbei- kringen, dat de Dog- ders een verkeerde ma-verklaring moge voorstelling aangaan- ljjk eerst in verband de de godsdienst ver- met de viering van breidt. Gedurende de het H. Jaar 1950 zal oorlog hebben mil- geschieden. Sinds lioenen mannen en 11 Nov. 1.1. vergadert vrouwen groot respect te Ronm de Bisschop voor de priesters ge- pejijke Commissie der van het gouden pries- toond. u;t dien hoofde Italiaanse Katholieke terjubileum van de had men na de oor. Actie. Uit de ter ver- thans 75-jarige aarts- j0g een grote opbloei gadering voorliggende van het christelijk le- documenten blijkt dat ven verwacht. In werkelijkheid liep het echter geheel an ders. Dit komt, omdat de Engelse katholie ken hun sociaal pro gram niet genoeg in het openbaar doen gelden. In het jaar 1946 werden er in Beieren 4300 huwelij- en hielp hij talrijke ken gesloten. De nog vervolgden. In een in behandeling zijnde men working tussen herderlijke brief echtscheidingen gaan ieken en geestelijk- noemt Mgr. Dessan- echter ver boven dit heid ln de Katholieke leau, Bisschop van getal uit. Als motief Actie, zoals Paus Pius Sherbrook (Provincie tot scheiding werd XI het Wenste, bete- Quebec) de staking zeer vaak echtbreuk kent een verheugende, der arbeiders van aangegeven. Het be- positieve factor in het vier textielfabrieken treft hier grotendeels huidige wank»le be- in zijn diocees „juist huwelijken, die in de stej jn jtalië. en van voorzichtig- oorlogsjaren geSloten ten eenstemmig, om Mgr. Conrad Gröber, Aartsbisschop van Freiburg met het ere burgerschap hunner stad te vereren. De resolutie werd aan vaard ter gelegenheid bisschop. Deze beslis, sing van de Gemeen teraad betekent de er kenning van de alge mene populariteit, welke Mgr. Gröber in Freiburg geniet. Tij dens de laatste jaren van het nazi-regime was hij een van de moedigste tegenstan ders der nazi-politiek de Katholieke Actie in Italië thans meer dan vier millioen le den telt en dat de Italiaanse Katholieke pers een tijdperk van opbloei door maakt. Momenteel verschij nen in Italië weer 7 katholieke dagbladen en 96 katholieke weekbladen. De sa- dende.n in het arme Hongarije ge holpen konden worden. Wij doen een dringend beroep op aller offervaardigheid en sporen U aan dóór te gaan met dit werk van naastenliefde. Blijf helpen zo lang de omstandigheden dit nodig mg- ken; zo lang er bittere ellende ge leden wordt, zo lang onze geloofs genoten in dat ongelukkige land in nood zijn, en van ontbering zelfs omkomen! Aan de talloze brieven, die >ns uit Hongarije bereiken, ontlenen wij het volgende: „Wij waren geweldig verrast door de ontvangst van het liefdespakket en zeggen de edele gevers duizend maal dank. Wij verkeren in on voorstelbare, moeilijke omstandig heden. Ggen van ons heeft arbeid noch inkomen. Tot nu toe konden wij door grootvaders hulp leven. Hij is gestorven, tengevolge van de ontberingen. Thans is het ons niet mogelijk in het leven te blijven.." Uit een andere brief: „Mijn man is in Russische krijgs gevangenschap. Ik heb drie kinde ren en moet werken om de aller noodzakelijkste levensmidaeie,, .t. kunnen aanschaffen. Wij leven in grote ellende, zelfs mijn oude moe der moet uit werken gaan om met te verhongeren. Onderkleding be zitten wij niet meer, als nachtjapon moet een oude jurk dienst doen.." Een volgende: „Mijn man is uit Russische krijgsgevangenschap teruggekeerd, steunend op krukken, totaal uit geput. Onuitsprekelijk dankbaar zijn wij voor de hulp, die ons uit Holland geboden werd Weer een ander schrijft: „Ik sta alleen met mijn kind. Mijn man is in gevangenschap. Ik moet in een fabriek gaan werken om te kunnen leven. Wie zal voor mijn kind zorgen? Ben uiterst dankbaar voor het voedselpakket. God zegene U allen. Wanneer zul len voor ons weer betere tijden aanbreken? Tenslotte nog een bericht van oude mensen: „Wij moeten leven van een zeer klein pensioen en kunnen onmoge lijk rond komen. Als een geschenk uit de hemel kwam het voedselpak ket uit Holland op een ogenblik, toen de nood ten top gestegen was. Wij zijn diep ontroerd en vervulci van dankbaarheid. Wilt U onze dank overbrengen aan alle milde gevers, God moge het hun vergei den. Dit is een kleine greep uit de vele brieven. Ongetwijfeld zullen zij, die door onze bemiddeling een pakket hebben gezonden aan een speciaal adres en bericht van ont vangst ontvingen, deze betuigingen van dankbaarheid kunnen onder strepen en aanvullen. Help ons, dit werk voort te zet ten. Het is hoog nodig, vooral nu, in de wintermaanden. Men ziet daarginds verlangend naar onze hulp uit. Wij hebben koude en ook honger aan de lijve ondervonden. Nóg is de nood der Hongaren ont stellend groot. Sta iets af van wat U meer hebt dan beslist noodzake lijk. Wij doen een beroep op U al len, zonder uitzondering. Een kleine bijdrage in geld of natura door allen geofferd, betekent hulp voor velen. Blijf de liefdadigheid beoefenen, er staan geweldige be langen op het spel. Onze Bureaux staan gereed tot het in ontvangst nemen van uw bijdragen. 2000 DUITSERS KRIJGEN AMNESTIE Generaal Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, heeft bekend gemaakt, dat aan 2000 Duitsers, die tot gevangenisstraffen werden veroordeeld, op 15 Decem ber amnestie zal worden verleend. De amnestie geldt voor hen, wier straftijd tussen 15 December 1947 en 30 Januari 1948 zou zijn geëindigd. Aansluiten: Gouverneur Kasteel Dalton's voorstellen aanvaard Het Britse Lagerhuis heeft met 242 tegen 7 stemmen de door Hugh Dalton Woensdag j.l. voor gestelde financiële maatregelen aanvaard. Het merendeel van de conservatieve afgevaardigden en van de liberalen onthield zich van stemming. De parlementaire I.abourfractie heeft Hugh Dalton, de voormalige Engelse minister van Financiën, Woensdag zijn verslag over zijn „in discretie" horen uitbrengen en nam daarop een resolutie aan waarin het volle vertrouwen in Dalton wordt uitgesproken en verzekerd wordt, dat zijn collega's hem „hoge ach ting" toedragen. Het 9246 ton metende Nederland se motorschip „Brastagi", dat bij lie de Caldeira aan de grond is gelopen staat thans in brand. Het vuur is hevig, aldus wordt gemeld. Twee sleepboten hebben, zoals bekend het schip Maandag j.l. be reikt en zouden het bij de volgende vloed vlot trachten te krijgen. De brand is uitgebroken op de brug en in de ruimen I en II. De „Zwarte Zee" van L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst is in de nabijheid. Voor de bemanning van de „Brastagi" bestaat geen gevaar. Men weet nog niet, hoe het vuur kon ontstaan. Ondanks de koude wind, af en toe vergezeld van wat regen- en hagelbuien kon de voorzitter van de afd. Wieringermeer van de K. V. P., de heer F. van Dam op de aangekondigde vergadering een kleine 200 belangstellenden, leden zowel als niet-leden een hartelijk welkom toeroepen, om direct het woord over te geven, aan de heer J. Groen, lid van de K.V.P.-frac- tie onzer Tweede Kamer. Aanvan kelijk aangezocht te spreken over lonen en prijzen, vernam hij uit de krant te zullen spreken over de huidige landbouwpolitiek, weshalve hij deze beide onderwerpen ge tracht had te combineren. Spreker herinnerde er nog aan dat de laat ste oorlog voor ons land ook op economisch gebied een zware slag was, immers onnoemelijk veel kapitaal, waartoe wij behalve geld ook gebouwen, machines en andere goederen dienen te rekenen ging verloren. Thans zijn wij een arm land, dat voor veel zaken volstrekt ,op het buitenland aangewezen is. Om de ze import te kunnen bekostigen, althans voor een zo groot mogelijk deel, dient onze export zo groot mogelijk te worden. Deze factor nu speelt een belangrijke rol bij de loon- en prijspolitiek van de huidige regering. Het devies luidt: Zo laag mogelijke lonen, zo laag mogelijke prijzen, maar zo, dat toch iedereen zij het zeer matig lonend bestaan kan vinden. Daar toe voerde de regering de z-gm. loonstop in, d.w.z. maximum-lonen voor alle bevolkingslagen en be roepen, die tezamen een sluitend geheel vormen. Direct hiermee sa menhangend, schiep zij het Direc toraat voor de Prijzen, welks direc teur prof. Brouwers, de niet aan lokkelijke taak vervult om de prijzen van alle grondstoffen en producten zoveel mogelijk te druk ken. Van dit eenmaal gekozen peil wenst zij niet af te gaan, tenzij voor enkele noodzakelijke correcties als de herziening der onderwijzers salarissen, de voorgenomen herzie ning der salarissen bij het V.H.M. 0., de verhoogde melkprijs. Daarna besprak spr. enkele passages uit de jongste rede van bovêngenoemde hoogleraar: Alles klaagt over het Dir.-Gen.: de boeren, de midden stand, de arbeiders, zelfs de in dustrie. Zelf gaf prof. Brouwers toe dat de industrie enigszins „bevoor recht" werd, daar ons land slechts mogelijkheden biedt bij steeds ver der voortschrijdende indjistrialisatie. De geachte inleider wenste hierbij aan te tekenen, dat een florerende industrie slechts kon bestaan met als basis een bloeiende boeren stand. Bovendien, de meeste devie zen verdienen dr Beel en vakgeno ten aan de export van landbouw- en veeteeltproducten. Na vergele ken te hebben met de toestand in Engeland, prees hij de Engejse me thode aan om soberder te leven, harder te werken, harder èn langer te werken. Als iedereen deed als de werkers in landbouw en vee teelt en werkte tot hij klaar was, 1.p.v. klokslag 5, resp. 6 en liefst nog enige tijd eerder, de zaak er bij neer te gooien, zou Nederland er al heel wat beter voorstaan. De voorstanders van socialisatie wees hij op de tendenz die er zelfs bij Labour al bestaat contra socia lisatie. Een staatsbedrijf moet even goed renderen als een particulier bedrijf, en het mist de prikkel die de eigendom geeft om het bedrijf extra vooruit te helpen. Wel was spr. te vinden voor staatstoezicht, maar gedachtig het subsidiariteits beginsel om niet door hogere orga nen te laten verzorgen, wat lagere organen, in casu de publiekrechte lijke bedrijfsorganen, kunnen rege len, verdedigde hij de laatste. We hebben nu al een Stichting voor de Landbouw, maar ze mist nog wetgevende macht. De samenwer king tussen ondernemer en werk nemer is er echter al zeer goed te noemen. In het verband van staats toezicht wees spr. nog op de sub sidies op het levensmiddelenpakket, een uitstekende maatregel om ook de kleine man aan zijn trek te doen komen, maar die de schatkist (of de belastingbetaler!) op ruim een derde van het laatste begrotings tekort 1.5 milliard) komt te staan. Van de andere kant becritiseerde hij de methode om de kostprijs berekening mede vast te koppelen aan de prijzen van 1939, wat nog steeds een crisisjaar was. Of de kostprijsberekening daardoor min der in de lucht kwam te hangen, betwijfelde spr. Een behoorlijk be drijf in Friesland, dus op zeer goede grond, wat nu 5000.op brengt, bracht toen slechts een derde op. maar spreker vermocht zelfs 5000.in de tegenwoordige om standigheden niet overweldigend hoog te noemen. En als dit met het groene hout geschiedt, wat moet er dan met hel dorre gebeuren, riep spr. uit. Na de pauze sprak pastoor Lan- gedijk eerst nog enige waarderende woorden, en herinnerde terloops even aan de conferenties voor ge huwde mannen, die de volgende Zondag zouden beginnen. Hij hoop te op een even goede opkomst. Ver volgens was er gelegenheid om vragen te stellen. De boterprijsver- hoging bleek niet in tegenspraak met de prijsverlagingspolitiek, daar ze slechts de staatssubsidies ver lichtte. Overigens is er margarine! Kath. M.T.S. te Breda Donderdag 27 November zal te Breda de eerste R.K. Middelbare Technische School in Nederland door Z.H.Exc. Mgr. Jos. Baeten, Bis schop-Coadjutor van het Bisdom Breda, worden ingezegend. De late richtprijzen voor granen waren ook de K.V.P.-fractie oen doorn in het oog. Nederland bezit geen grondstoffen voor landbouw machines. Het huishoudelijk gedeelte was snel afgewerkt. Een kascommissie werd bij acclamatie gekozen; het Goseling-Verschuur-fonds aanbevo len, oprichting ener jongerenK.V.P. in de afdeling aangekondigd, een actie tot ledenwerving in het voor uitzicht gesteld, waarna de rond vraag niets meer opleverde, dan een verzoek om de Opmars meer te pro pageren, waarna sluiting van deze zeer goed bezochte, maar dan ook zeer interessante, eerste vergade ring na de inundatie volgde. J. B. Minister Drees heeft in een vrij lijvige Memorie van Antwoord me dedelingen gedaan naar aanleiding van het voorlopig verslag der Twee de Kamer inzake het hoofdstuk sociale zaken der rijksbegroting '48. Hoewel de tekorten aan arbeids krachten, die gezien de gegevens van de gewestelijke arbeidsbureaux op 26.000 vrouwen en 75.000 mannen gesteld kunnen worden, zwaar op' het ministeriële hart drukken, geeft Zijne Excellentie tociWie voorkeur aan een indirect bevorderen boven dwang in casu arbeidsplicht.- De kamer had het idee van deze plicht geopperd evenals een algemene spaarplicht, maar ook voor dit laat ste wordt van regeringswege wei nig gevoeld evenmin als voor het benoemen van sociale attache's bij de voornaamste buitenlandse ver tegenwoordigers. Dit alles wil niet zeggen, dat het beleid in 1948 geen wetsontwerpen op tafel zal brengen. Integendeel 't op dit gebied zeer productieve de partement heeft het probleem der classificatie in ernstig onderzoek, evenals dat er vlijtig gewerkt wordt aan de voorbereiding der regeling van het ziekenfondswezen, dat zich zelfs in een vergevorderd stadium bevindt. Minister Drees heeft in dit verband de Kamer een rekeningetje voorgehouden van het vereveningsfonds, waarvan 'n over schot jaarlijks op 20 millioen wordt geschat en dat zal worden aange wend in het belang van de volks gezondheid. Zo zal een nog nader VROUW EN MODE Wanneer wij horen dat een prinses de bruid zal zijn, dan hebben wij, ergens in ons pri mitiefste binnenste', ook het gevoel dat dat zo hoort. De mooiste bruiden zijn immers door alle eeuwen heen de sprookjesprinsessen geweest en de associatie prinses en bruid is dan ook voorgoed in alle vrouwenharten verankerd. Toen eindelijk bekend was dat Norman Hartnell, een van de tien ontwerpers die samen „The Incorporated Society of London Fashion Designers" vormen, het bruidstoilet voor prinses Elisabeth zou ontwer pen, wilde ieder natuurlijk 't naadje van de kous weten en er is zelfs op de Hartnell-ate- liers ingebroken. Voor de modeshows, die de ze zomer in Londen zijn ge houden door elk lid van deze groep, hadden verschillende couturiers reeds een bruidsja pon gemaakt en getoond. Hart nell had er ook een: een zeer statige creatie van zware wit te satijn, wat middeleeuws in snit, met een aansluitende, lange corsage met vierkante hals en lange mouwen. Na tuurlijk had de rok een me terslange sleep. Ook Angele Delanghe, die zoveel liefelijke modellen voor jonge meisjes heeft gemaakt, had een bruidstoilet. En ook dit was middeleeuws van snit (ziet u wel hoe de sprookjes prinses er telkens bij komt?), van prachtig, gebrocheerd sa tijn, met een puntig keurs en een klein V-vbrmig decolleté. In dit model hadden de mouwen kappen op de schouders en waren ze tot aan de elleboog. In een ander model ging deze knappe ontwerpster nog verder te rug, namelijk tot het Karolingische tijdperk: deze japon was ook van gebrocheerd satijn, het lijfje was tegen de hals opgeknipt, de halslijn bleef horizontaal en de drie-kwart mouwen hadden heel brede, stijf uitstaande manchetten. Het hier afgebeelde mtidel is van ivoorkleurige satijn met kant en tulle. De tulle is hier namelijk ge bruikt om de lijn van het decolleté te bewaren en het geheel toch de cent te doen zijn. De antieke kant is in de vorm van een fichu om de schouders geplooid en het lijfje zelf is, volgens de nieuwe lijn, onder de buste en tot op de lage heuplijn, gerimpeld. Naar onze mening zou het model nog mooier zijn geweest zonder de grote strik op de rug, vooral omdat de sleep aangeknipt is. De andere japon, voor bruids meisjes, is van donkerrode tafzijde, met lange handschoenen van het zelfde materiaal. Wij houden over het algemeen meer van bruids meisjes in lichte tinten, maar on getwijfeld is ook dit een prachtige combinatie. VERONICA. Geen audiëntie Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem zal Woensdag 26 Nov. geen audiëntie verlenen. vast te stellen bedrag worden ge bruikt als overbruggingsmaatregel van voor de vrijwillige zieken fondsverzekering. Hierdoor zal het mogelijk zijn de verstrekkingen aan vrijwillig verzekerden op het zelfde peil'te brengen als die aan verplicht-verzekerden, terwijl na tuurlijk de afwisselend vrijwillig en verplicht verzekerden hier ze ker de vruchten van zullen pluk ken. Maar bij deze finantiële toezeg ging blijft het niet, want weduwen, wier echtgenoot in loondienst werk zaam was zullen een kinderbijslag ontvangen. Het toepasselijk ver klaren der kinderbijslagwet op alle arbeiders in huishoudelijke dien sten zou echter op grote practische bezwaren stuiten en daardoor zal hiertoe nog niet worden overge- gaan. Beter staan de bedrijfspensioen fondsen ervoor, want een wette lijke regeling, die zich beperkt tot die fondsen, van welke bij de hui dige wetgeving niet voldoende mo gelijkheden bestaan om de kring der deelnemers uit te breiden tot anderen dan werknemers, bevindt zich in een ver gevorderde staat van voorbereiding. Ook de wacht geldverzekering, welke in het al gemeen door het bedrijfsleven zal worden bekostigd en die dikwijls zeer uiteen loopt, zal wettelijk ge regeld worden. Tenslotte heeft vadertje Drees nog aan de landbouw gedacht en met ingang van 1 Januari 1948 zul len de premiën voor de bij het landbouwongevallenfonds aangeslo ten werkgevers met 10 procent ver hoogd worden. Zo kondigt de bovengenoemde memorie van antwoord een groot aantal maatregelen op sociaal ge bied aan. waarvan die betreffende het vraagstuk van 'n sociale jeugö- wet zeker niet de minst belangrij ke zal zijn. Engeland vindt het te duur Flashing Medows, 21 November (Renter)De algemene vergade ring heeft haar definitieve goed keuring gehecht aan het plan, de volgende zitting (1948) in Europa te houden! door de begroting voor 1948 aan te nemen. De begroting (34.825.195 dollars) werd met 37 tegen 9 stemmen en 10 onthoudingen aangenomen. Enge land en de S.U. onthielden zich van stemming. Zowel Engeland als Chi na, die zich eerder er tegen hadden verzet, verklaarden thans, dat zij niet zouden aandringen op een aparte stemming, die tweederde meerderheid vereist, over het be drag van 1 millioen dollar extra voor de kosten van een Europese zitting. McNeil (Engeland) gaf uit drukking aan de verontrusting van de Engelse regering over de snel rijzende kosten van de V.N. en ver klaarde, dat Engeland weieens om een wijziging van de berekening van zijn bijdrage aan de V.N. zou kun nen vragen, indien er in 1948 niet meer bezuinigd wordt. Het voor'noodhulp aan Triëst uit getrokken bedrag van 5 millioen dollar werd met 30 tegen 10 stem men en 11 onthoudingen aangeno men. QEZE TIJD zal een einde ne men zoals hij een begin heeft gehad. „De gedaante van deze wereld gaat voorbij; wij hebben hier geen blijvende woonplaats". Er is een andere dan deze zichtbare wereld. Deze andere wereld zal eens komen. Dan zal de Mensen-Zoon ver schijnen in al Zijn heerlijkheid en majesteit op de wolken van de hemel. De mensen zullen Hem zien en de doden op Zijn stem verrijzen. God nadert ten oordeel. Het heeft nu zo vaak de schijn, of de vijanden van God vrij hun gang kunnen gaan. En hoe dikwijls doen wij zelf niet, of God er niet was. Maar God zal oordelen, een ieder af zonderlijk, de volkeren geza menlijk. De komst van de Hech ter, eens op het einde der tij den, is er reeds nü. In elke H. Mis komt Christus. Ook die komst is een oordeel. Wij gelo ven aan Zijn tegenwoordigheid in de H. Eucharistie. Anderen verwerpen haar. En als wij door de H. Communie deelnemen aan de H. Mis, is dit dan geen oor deel? Wat, hoe oordeelt Christus over ons, over u? MARCUS FEUILLETON f door PETE FALCON 66. Het meisje viel hem in de rede. „Helemaal begrijpen doe ik het niet Fred, maar het is, geloof ik, hoofd zakelijk je verlangen om eerlijk te blijven zelfs tegenover een onbe kende." Hij stond weer voor haar en legde zijn handen op haar schouders. „Ma ry, ik ben blij, dat je het zo ziet. Laat mij het even uitvechten. Laat ik met een romantisch gebaar tegen je zeggen: Wacht op me! Ik vermoed niet, dat het lang zal duren." Zij hief het hoofd op en gaf hem een kus. „En ik geloof niet, dat er vele moderne meisjes zijp, wie om zo'n reden wordt gevraagd om te wach ten. Maar jij bent nu eenmaal an ders dan anderen misschien is 't juist daarom, dat ikvan je houd. Fred kon zijn gevoelens bij deze laatste woorden nauwelijks bedwin gen. „Toe, Mary, zeg dat niet. Als je zo spreekt, vind ik mezelf een beest." „Maak je geen zorg, jongen", glim lachte zij. „Het is op het ogenblik belangrijker wat ik van je denk." „Wat doen we met Burns?" vroeg Fred plotseling. „Het zal er wel om gaan wat hij met ons doet", lachte Mary. „Ten slotte is hij de baas van onze expe ditie en hij heeft de opdracht om te proberen de documenten weer in handen te krijgen." „Dat is waar ook", zuchtte Fred. „Er bestaat nog zoiets als Finnemore en zijn bende. Weet je wat Mary, we gedragen ons alsof er niets ge beurd is. Dat lijkt mij beter voor het verdere verloop van heel het werk." ,Was je dan van plan je anders tegen mij te gedragen? En je belofte Mary li< tend. dan?" vroeg Mary lichtelijk spot- Hij keek haar aan, zweeg even en begon toen te lachen. „Je hebt me al gevangen, Mary, in mijn eigen theorie. Ik „Neem me niet kwalijk stoor ik soms?" Burns stond in de deur opening en zijn stem klonk ijzig kalm. De beide jonge mensen keken onthutst om ze hadden de deur niet horen openen. Het duurde even voordat Fred zijn antwoord klaar had. „Hoe kom je daarbij, William? Er is geen sprake van storen, niet waar Mary?" Mary schudde nadruk kelijk het hoofd. „Terwijl u weg was, inspecteur, hebben Fred en ik alles nog eens besproken eneh we geloven, dat er onder uw leiding toch wel een kans is, dat alles in orde komt. „Dank je Mary", zei Burns. „Wat bedoel je met alles in orde komt?" „Het achterhalen van de docu- menten natuurlijk", merkte Fred op. „O juist", knikte Burns. „Nu ja, ik vraag het maar voor alle zeker heid. Als jullie beiden dan zo vol goede moed bent, dan mag ik mis schien wel voorstellen, dat we zo spoedig mogelijk vertrekken. Er staat een zeer snelle wagen voor en de consul heeft gezorgd voor een chauffeur, die de weg op zijn duimpje kent." De inspecteur deed een paar stap pen naderbij en richtte zich tot het meisje: „Blijf je erbij, dat je de verdere achtervolging wil mee maken?" „Ja, knikte Mary Regan. „Ik zou geen rust hebben, als ik Hier achter moest blijven, zelfs al ben ik over tuigd van de goede zorgen van de consul." „Maar je kunt direct met een vliegtuig naar New-York terugke ren?" hield de inspecteur vol. „O, dat helemaal niet!" riep Mary uit. „Heb jij niet geprobeerd haar te bepraten", wendde de inspecteur' zich tot Fred. „Je hebt nu zo'n tijd met haar gesproken ik had maar eens getracht haar te overtuigen van het gevaar, waarin ze zich nodeloos begeeft." Fred wist niet direct wat hij hier op moest antwoorden. „Maar enfin", vervolgde Burns, „het heeft geen zin om er verder over te spreken. Ik heb haar ge waarschuwd, dus ze weet welk ri sico ze loopt. Laten we gaan, we hebben onze tijd nodig." ENGELSE SPOR (Van onze Londen LONDEN, 15 No gelukkig door de weergekeerd in de de sports editors zijn geworden van vrouw Rosaleen de echtgenote van „gouden benen" ii genaamd Tommy voor van Engelan er maar steeds ni om een aan haai en eisen aangepast den. Zo bleef de t my maar hanger gaat-ie niet! Eind mevrouw Lawton la" van Nottinghs daar in eeji luxe van de directeuren ty veertien huizer langs zich zien h< uit ze tenslotte kig voor onze ziel< ning heeft gekoze vaste wastafel, een nog wat verschot, paar thans nog s! Lawton bezit. Zo is dus Tomtr door Chelsea aan de derde divisie vc de Notts-linkshalf lueerd op 3.000 voetbalintellect is staan gebracht, w: was de hoogst 15.500 voor Billy fer van Lawton h de voetbalmarkt c want er waren vele ton trachtten te „s thans achteraf geblc zozeer de prijs was, vormde, als wel de vrouw Lawton. die flat ongaarne wild iets minder goeds. Lawton, die behalvi baller ook een pi blijkt, zich het aui van de voetballer transfer. Dir bedrag eei te jaren niet v fen en dat beteke straks, als zijn le worden, uit de act treedt met ditzeli omhangen. Dat is als u begrijpt. Lav van plan om Bucha James en andere te de rangen der voi te versterken. Reec hij een wekelijkse 1 Zondagsbladen en met alle sideline radio, film, Butlin c hem in staat om ze leven met een bu eigen auto en al di gemakken van het we allen dromen e zijn gouden benen realiseren That is that over dat ik in het vervo alleen nog maar si voetbalveld behoef Nu, mevrouw La' een van de veer tie de overkant i UIT DE TWEEDE EEUW Ergens, werden skeletten opgegravi waarvan men zegt, c ze van het jaar 1 dateren. Sterk, hadd ze 'n gedateerde doo akte bij zich. VERMINKT TELEGRAM Een fabrikant, zo; aan zijn vrouw, c zich in het door o lusten geplaagde s bied in Brits Indië b vond een telegram v; de volgende inhoud: „Ben benauwd, teli grafeer vluchtelinge: dienst". Het telegra werd verminkt en vrouw ontving het de volgende vorm: „Ben getrouwd, tel grafeer vluchtelingei

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 4