Nieuw tLKMAAR ONZE PLATTELANDSBEVOLKING BLIJVE MOREEL GEZOND Grootste mensen jager die honderden Nederlanders arresteerde ficolaas TMAND ii cadeau! ROBERT SCHUMAN, PRIJZEN OMHOOG-OMLAAG Estland" Voor Alkmaar en omgeving Jaarvergadering L 7". B Actuele punten van de Stands organisatie negende premier na de bevrijding Doodstraf tegen Maarten Kuiper uit duizend" TE WAARLAND LEEFT" ALKMAAR Onverwachte moeilijkheden overwonnen Zwabberen Nationaal Congres wil Leopold terug Bonnenmagnaten gepakt Een oud versleten horloge Het gaat langzaam Margarine op de boterbon Ambtenaar sloeg geen alarm Voorhoede Logger strandde DISTRIBUTIE De kwaliteit van zachte zeep jongeren) St Isidorns ALKMAAR Opgevoerd wordt: idag 25 November a.s. aan de Breedstraat. Leden f0,25. Zaal open half acht en 's avonds a. d. zaal. bij Overheem, naast NDAG 24 NOV. 1947 :r. „Ons Genoegen" jrdt: door H. Manders es. Bal na. tl van W. Jonker Airdaele-Terriers, hows. Spaniels, Duitse Herders, ;t stamboek, inen, halsbanden, soorten honden- vis. Gekookt en hond, ook thuis i - Pension am maken j enz. enz., AT 45 i goed gevulde 5t. Nicolaas naar Vijnen teerd en 115 - TeL 2982 eek als van ouds N G verkrijgbaar >E FEESTDAGEN? [beien overtrekken voor weinig geld bent U verzekerd imeuble- sstdagen }op met onze prijs 2.50 Is steeds 'EG 13 tsauplein 1 - Alkmaar Hooi ("redacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incL incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Vondel MAANDAG 24 NOVEMBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11387 BUREAUX; ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Van onze eigen redacteur EEN DER VOORNAAMSTE actuele punten van de veelzijdige actie, welke ook de standsorganisatie der boeren, tuinders en kwekers, de L.T.B. in het Bisdom Haarlem, heeft te voeren, is blij kens de rede van de algemeen voorzitter, de heer G. W. Kamp- schöer uit Wassenaar, de zin voor verantwooodelijkheid. Deze rede is hedenmorgen te Haarlem uitgesproken, ter opening van de jaarvergadering van de L.T.B., in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond. De Katholieke Land- en Tuinbouwbevol- king is, aldus de voorzitter in zijn rede, o.m. in staat, het grootse werk, dat wacht, aan te pakken. Hij wees op het morele verval op het platteland in Frankrijk, waar men de wetten Gods met voeten heeft getreden. Bij ons liggen de verhoudingen gelukkig heel anders. De goede geest onder onze boeren en tuinders moet bestendigd blijven, dat is de beste afweer tegen communisme en moreel verval. Daartoe is ondermeer ook no dig, dat onze jongeren voldoen de perspectief krijgen, een lo nend bestaan voor ons allen wordt gewaarborgd en gehol pen wordt met maatregelen als kinderbijslag, extra-teeltvergun ning enz. „Alleen dan, aldus de heer Kampschöer, zijn de voorwaarden aanwezig om on- ze plattelandsbevolking moreel gezond te houden, zodat ze bron en reserve zijn voor een vernieuwing van het gehele Nederlandse Volk". De LTB-voorzitter was begonnen met een woord van dank aan de af getreden bondsadviseur, prof. Cleo- phas, en een woord van welkom tot de nieuwe G.A., rector J. A. G. v. d. Hoogte, en een herinnering aan de glorierijke oogstdankdag te Hei- loo, hij memoreerde de tegenslagen met het weder in het afgelopen jaar en constateerde, dat ons volk wel zwaar beprbofd is met tegenslagen, .hongersnood en oorlog. Zouden de zlven magere jaren nu voorbij zijn? Laat ons echter de problemen met optimisme bezien! In vele opzichten werken de katholieke boeren, tuin ders en kwekers thans krachtig mee aan de sociale en economische we deropbouw. In onze voormannen moeten wij veel vertrouwen stellen. Hulde bracht spr. aan onze katho lieke ministers en aan het gehele Nederlandse Episcopaat, in het bij zonder aan kardinaal De Jong. Tegen de communistische dreiging past allereerst een onvervalste chr. levenshouding. Daarnaast actie, stu die en vorming. Het Winterprogram vinde vruchtbare behandeling in de kernen. Spr. spoorde aan tot bevordering van goede sociale verhoudingen en bepleitte de uitvoering van de so ciale maatregelen voor de werkgever rationeler en overzichtelijker te maken. Tegen de inflatie. De Nederlandse land- en tuinbouw heeft sinds de bevrijding een. uit gesproken positieve bijdrage gele vérd aan de wederopbouw van ons land, door zijn eisen ten aanzien van de beloning van zijn arbeid niet tot de uiterste consequentie op te voe ren, waarmee inflatie voorkomen is. De boeren, tuinders en kwekers hebben weer goeddeels verloren, wat zij in de oorlogsjaren aan schijn winst hadden gemaakt. Omdat de land- en tuinbouw blijkbaar niet te veel over reserve mag beschikken, dreigt deze bedrijfstak weer te veel aan te leunen tegen de regering. Het systeem van toeslagen op het levensmiddelenpakket is de oorzaak, dat de land- en tuinbouw erg kwets baar is gebleven. Thans zijn handel en industrie aan de beurt, hun prij zen te verlagen, hetgeen nu dan ook geschiedt. De voorzitter bracht hulde aan de heren Groen en v. d. Weyden, die ieder op hun speciale terrein in de Kamer met kracht voor bepaalde be langen zijn opgekomen. Richtsnoer van de actie der organisatie blijft het verkrijgen van kostprijs voor de producten en volledige gelijkstelling in loon van de agrarische arbeid met die in andere bedrijfstakken. Duitsland. De export-mogelijkheden met Duitsland, aldus de heer Kamp schöer. zullen door onze regering krachtig dienen te worden voorge staan, want zonder een groot ach terland zal Nederland geen voldoen de toekomst voor ons allen meer hebben, vele land- en tuinbouwers zouden dan gedwongen worden een toekomst buiten Europa op te bou wen. Boeren en tuinders en kweker- nemen het leeuwenaandeel van onze totale export voor hun rekening. De Standorganisatie verlangt in steeds inniger verhouding te komen met de technische organisaties, ook op het gebied van de bloembollencul tuur wordt gewerkt aan de bevor dering van de eenheidsgedachte. Op het terrein van de coöperatie zullen wij ons, aldus spr., terdege hebben te bezinnen. Achter de Stichting voor de Landbouw (in de toekomst het Landbouwschap), zal een krach tig ontwikkeld en rationeel opgezet coöperatiewezen voor de land- en tuinbouw een dringende eis des tijds worden, innig verbonden met de standsorganisaties. Land- en tuin bouw hebben te weinig te vertel len over de afzet en verkoop der producten. De voorzitter besloot met woor den van dank aan velen, wekte op tot gebed, en besloot met de ver wachting uit te spreken, dat de LT B-ers ook bij het vijftigjarig bestaan van de kathedrale kerk in Mei 1948 weer voor de versiering zouden zorgen. Na deze rede geschiedde o.a. de aanbieding van het jaarverslag over 1946 door de algemeen secretaris, ir A. E. Kromwijk, rekening en ver antwoording over dat jaar en be noeming van de heer J. A. Berg mans, Wieringermeer, als lid van de controlecommissie. Daarna ver diepte de vergadering zich in de kwestie van de vaststelling der con tributie en de begroting voor 1948. (De vergadering duurt voort.) De Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg herdenkt haar 20-jarig bestaan. Een van de hoogtepunten was de erepromotie van Dr. Poels. Het moment waarop de promotor aan dr. Pels de bul overhandigt. Naast dr. Poels Kardinaal de Jong. ZOALS WIJ ZATERDAG nog konden melden, had Robert Schuman, van de M.R.P., nadat verschillende andere politici hadden bedankt, opdracht gekregen een nieuw kabinet te vor men in Frankrijk. Hij verkreeg een meerderheid van ruim hon-, derd stemmen in de Assemblee en na deze bevestiging van zijn formateurschap ging hij aan het werk. Hij confereerde vrijwel de gehele nacht van Zaterdag op Zondag, en toen openbaarden zich onverwacht nog moeillijkheden over de economische politiek. Tenslotte is Schuman echter Zondagavond Iaat toch geslaagd. Schuman was voornemens, een meer liberale politiek te voeren op economisch gebied, hetgeen de so cialisten verkeerd uitlegden. Bo vendien stonden zowel de M. R. P. als de socialisten er op, de post van binnenlandse zaken te bezet ten. De steeds dreigender wordende toestand in Frankrijk heeft de par tijen tenslotte tot elkaar gebracht. Bijna een millioen stakers spoor wegen, bouwvakarbeiders, onder wijzers veroorzaken een chaos in het economisch leven in de repu bliek, en de politiek van Schuman zou er dan ook. volgens zijn verkla ring op gericht zijn „de republiek te redden". Tegen de opneming van René Mayer, de radicaal-socialist, die van sympathie voor de Gaulle wprd verdacht, was ook nog al be zwaar. Dit is uiteindelijk ook over wonnen. In het nieuwe kabinet zitten be halve Schuman en Bidault, welke laatste buitenlandse zaken heeft be houden, zeven ministers van de M. R. P„ er zijn zes socialisten, waar onder Leon Blum,, die vice-premier is en sociale zaken erbij beheert, de socialist Jules Moch heeft binnen- EN NIET FEESTVIEREN Toen de „Johan Maurits" naar Engeland opstoomde, bleek men een verstekeling, Piet Spaans, aan boord te hebben, die naar Engeland wilde om feest te vieren. Van dat laatste kwam niet veel terecht, want men heeft hem, ook in Engeland, de dekken laten zwabberen. Bij de terugkomst in ons land. werd hij in Den Helder aan land gezet. landse zaken en René Mayer, de omstreden radicaal, heeft financiën. Er zijn in het kabinet voorts vier radicalen en een onafhankelijke conservatief. Intussen breidt de spoorwegsta king zich uit, het leger heeft de broodvoorziening overgenomen. In verschillende steden zijn de garni zoenen versterkt, voor de handha ving van de orde. 500 maal 1000 kilometer Voor de vijfhonderste maal sinds 15 Januari 1946 zijn Zaterdagmid dag de bekende grote Macks van de N V. A.T.O.-Van Gend en Loos hun meer dan 1000 K.M. lange con- vooi-reis naar Tsjecho-Slowakije begonnen. Van Zeeland betuigt adhaesie Vijftienduizend personen, onder wie zeven ministers, talrijke par lementsleden en honderden bur gemeesters zjjn gisteren in Brus sel bijeengekomen en hebben in een nationaal Congres besloten een actieve campagne te begin nen voor de terugkeer van ko ning Leopold. De prins-regent zal in een adres worden verzocht als beschermer van de Grondwet het initiatief te willen nemen tot het herrnel van de grondwettelijke instellingen van het land. Het parlement is ver zocht de wet van 17 Juli 1945 in te trekken, waarbij de wetgevende macht bevoegd is uit te maken of en wanneer de koning weer gerech tigd zal zijn de macht in handen te nemen, waarvan hij tijdelijk af stand heeft moeten doen. Indien nodig dan verlangt het Congres een referendum. Het gejuich met een herhaald „leve de koning" aan het einde van het congres klonk nog lang na. Van Zeeland betuigt adhaesie. Paul van Zeeland, die vanuit In donesië op Schiphol arriveerde, heeft vanuit Amsterdam een tele gram aan het congres verzonden waarin hij mededeelde, dat hij zich bij de door het congres genomen resoluties volledig aansloot. Zeepost voor Oost en. de West Naar Ned. Indië kan zeepost wor den verzonden met het m.s. „Willem Kuys", dat 2 Dec. a.s. vertrekt. Hiertoe moet men de stukken uiterlijk 29 Nov. posten. Naar Curagao en de overige Ne derlandse gebiedsdelen in de West vertrekt 9 December het m.s^ „Zee hond" ook met deze gelegcT.heid kan zeepost worden verzonden. Déze moet uiterlijk 6 Dec., gepost zijn. Na een minutieus onderzoek, dat geruimen tijd in beslag genomen heeft, is de Haagse economische re cherche er in geslaagd de hand te leggen op een 14-tal bonnenhande laren, die zich niet ontzagen zich de hulp van een tweetal ambtena ren te verzekeren. De economische recherche heeft door deze arrestaties de hand ge- leg op beroepshandelaars, hetwelk wel hlijkt uit het feit, dat niet min der dan circa 350 nieuwe bonkaar ten, enige duizenden textielpunten, ongeveer f 10,000 gele opplakvellen met honderden bonnen, vier nieuwe rijwielen, 2 gouden damesarmband horloges e.d. in beslag genomen zijn. Reeds zijn ter dezer zake 10 personen, waaronder de twee amb tenaren, voor de officier van justi tie geleid. Het onderzoek is nog in volle gang. EREPROMOTIE DR. POELS (Van eigen verslaggever) In aanwezigheid van Z. E. Kar dinaal de Jong, Mgr. Lemmens, Mgr. Mutsaers en vele andere hoge burgerlijke en geestelijke autoritei ten is Zaterdag door ,de Tilburgse Universiteit het eredoctoraat uit gereikt aan de „grand old man der sociale beweging", de bijna 80-jarige Mgr. Dr. Poels. De promotor Prof. Dr. F. A. We- ve O.P., schetste mgr. Poels als een man van uitzonderlijke gaven en een onzer grootste sociale voorvech ters. De promovendus vond zichzelf een oud,versleten horloge en ver klaarde, dat voor een man, die over enkele maanden 80 jaar zal worden alleen nog maar telt wat God van hem zal zeggen. „Het grootste en voornaamste werkterrein van onze katholieke leken", zo verklaarde Mgr. Poels, „is en blijft dat vat> onze leken organisaties en in deze tijd speciaal de sociaal-economische. In een ge zonde wereld behoren kerk en staat samen te werken. God geve, dat eindelijk ook in ons Nederland de ver-strekkende betekenis zal door dringen van onze katholieke standsorganisaties." In het slot van zijn rede, wees de promovendus op het gevaar van het communisme, dat alleen kan worden bestreden met het goede: sociale rechtvaardigheid. DAT IS OOSTERS TEMPO ZEGT VAN ZEELAND Op Schiphol aangekomen uit In donesië, op doorreis naar België, heeft Paul van Zeeland, deBelgi sche politicus en lid van de Com missie van Drie voor Indonesië van de Verenigde Naties verklaard, dat er wel enige vooruitgang is te be speuren. Het komt wel eens voor, zei hij, dat ik geneigd ben, een op merking te maken over het tempo, dat hij blijkbaar sneller wilde heb ben, maar dan, zo vervolgde hij, zegt men, dat dit nu eenmaal het Oosterse tempo is! Van Zeeland had een goede in druk gekregen van Makassar, de hoofdstad van de staat Oost-Indone- sië, het economisch leven functio neert daar goed, verklaarde hij. Zoals wij Zaterdag j.l. nog in be knopte vorm konden melden zijn van regeringswege de prijzen der levensmiddelen herzien. Wij geven hierop nog de volgen de toelichting: Sedert 29 October j.l. is de melk prijs voor de boer met 3 cent per liter verhoogd en de prijs voor het varkensvlees met 20 cent per kilo gram. Tot dusver is deze prijsver hoging bestreden uit het landbouw- egalisatiefonds. Aangezien de rege ring, zo wordt ons van bevoegde zijde medegedeeld, het niet mogelijk acht een verhoging der binnenland se prijzen verder ten laste van de schatkist te brengen, worden met ingang van Maandag 24 November a.s. als gevolg hiervan de verbrui- kersprijzen als volgt verhoogd: melk, pap en yoghurt met twee cent per liter, boter met 96 cent per Tijdens de overdracht van de „Willem Ruys" door de Kon. Mij. „De Schelde" aan de Rotterdamse Lloyd, kende H. M. de Konin gin aan deze Mij. als eerste Rotterdamse Scheepvaart Mij., het predicaat „Koninklijke" toe. De nieuwe rederijvlag met kroontje op de „Willem Ruys" wordt gehesen, terwijl de vlag van „De Schelde" wordt gestreken- Toen Maarten Kuiper, de be ruchtste Hollandse S.D.-man uit de bezetting. Zaterdagmorgen in de rechtszaal van hot - Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam werd binnengeleid, werd hij met gehoon van het overtalrijke publiek op de tribune ontvangen. Als de open bare mening gewicht heeft in be paalde beoordelingen, is deze ont vangst voor de nazi-benl vernie tigend geweest. Dit besef heeft hij dan ook zelf al maandenlang rondgedragen, want in zijn schrif telijke bekentenissen kwam de zin voor, dat hij liever vandaag dan morgen de kogel wilde hebben, omdat hij wel voelde de plaats tussen het Nederlandse volk door zijn gedrag verspeeld te hebben. Een bittere ironie wilde, dat tegen hem getuigden verschillende perso nen, die in de jaren 1940-1945 door hem op de dodenlijst der Sïtber- tanne-moorden voorkwamen, maar die door een bijzonder gelukkige wending der gebeurtenissen gered werden. Hun aanklachten vormden een zeer dramatische noot in de ge hele dag van getuigenverhoren, be kentenissen, heftige debatten en gruwelijke vertellingen van wreed heden, manslag en sadisme. v Getuigenverhoren Het Hof, samengesteld uit mr. de Gay Fortman, president, prof. mr. v. d. Berghe en mr. Jansen, procu reur-fiscaal, had een vijftigtal ge tuigen laten verschijnen, om de lange dagvaarding van ongeveer een meter te completeren en toen de president de zitting voor geopend had verklaard, hield Maarten Kui per een openbare bekentenis, waar in hij mededeelde alles op deze dag te zullen verklaren en de schuld op zich te nemen van de door hem bedreven daden, doch dat hij zou vechten tegen datgene, wat hij niet had gedaan. En gevochten heeft hij de gehele zitting van acht uren, ge vochten tegen de procureur-fiscaal, heftig en, dit moet erkend, manne lijk en strijdvaardig, tegen de ge tuigen, die feiten op feiten stapel den en tegen zichzelf, om niet in een te storten onder de zware last van zijn misdaden, die nogmaals, nu voor de laatste keer, uitvoerig wer den beschreven als de grootste en beestachtigste, die door een Hollan der in dienst van de vijand konden worden bedreven. Een vijftigtal getuigen kwam voor, mensen, die hij jaren achtereen had vervolgd, overgeblevenen van ver schillende illegale groepen, zoals mevrouw Boissevain van de Boisse- vaingroep, door zijn toedoen prac- tisch geëlimineerd, mevrouw Rozen burg van de groep-Rozenburg, die man en vele vrienden verloor, mevr. Addicks, die haar man en haar zoon als slachtoffer heeft moeten achter laten in de handen der nazi's, waar in Kuiper een bloedig aandeel had, omdat hij persoonlijk haar man tij dens een wilde worsteling in haar huis had doodgeschoten en haar verwondde. Verder kwam voor de heer A. M. Klijzing, de eigenaar van de „tijdbommen- en granatenfa- briek", zoals de president hem com plimenteerde. Door de zware mis handelingen had hij 1 of 2 namen losgelaten en als een bloedhond had Kuiper jacht gemaakt op deze desperado's. En steeds weer kwa men de getuigen, om te vertellen van zijn wreedheden en zijn sadisme, zoals hij Jan Hoberg op het ge meentehuis in Alkmaar afbeulde en zoals hij in Berkhout Jan Maas Nie- rop als een beest neerschoot, omdat hij „daartoe opdracht had gekregen" en zoals hij Immig arresteerde, die later in Hoorn werd gefusilleerd. Pastoor Esser van de Bosjes te Am sterdam, een van zijn geestelijke slachtoffers, kreeg, en, met hem de gehele Nederlandse katholieke gees telijkheid, een uiterst-fijn compli ment van de grijze president, omdat de r.k. geestelijken in bezettingstijd „over het algemeen zo weinig wis ten". En de publieke tribune maakte hier dankbaar gebruik van, om haar instemming te betuigen. Moordpartijen Toen in de middaguren de geraf fineerde Duitse beulen: Lages, met zijn dandy-snor, Ruhl, de eeuwig- geheimzinnige, Viebahn, de logge Pruis en andere bonzen, voorkwa men, steeg de trattjsche spanning onder rechterlijke macht en publie ke tribune, want in correcte Duitse zinnen schilderden zij de verschil lende moordpartijen van Jan Maas in Berkhout, van Engelsma in de duinen bij Bergen en vooral van Hannetje Schaft, het dappere meis je, dat zeven verraders voor haar rekening had genomen en waarvan Ruhl openhartig bekende, dat hij de diepste achting had voor zulk een vrouw. Maar Maarten Kuiper oor deelde het nodig, haar in de duinen bij Overveen, terwijl hij rustig naast haar liep te praten, met een machi nepistool plotseling neer te schieten omdat de kogel van de Duitser Schmidt haar alleen licht verwond de. Bij de mislukte overval op de Weteringschans had hij eveneens een werkzaam aandeel, want de SS- er Bogaarts, die als zgn. contact man bij de illegalen was aangeslo ten bracht steeds de plannen over aan de S.D. en toen de nacht daar was, werden de jongens opgewacht door een zee van licht, mitrailleur kogels en pistolen. Zestien ervan werden overmeesterd en later vroeg Kuiper aan Lages, of hij bij het fu silleren in Overveen aanwezig mocht zijn, want hij zou zoiets graag eens meemaken. Hij heeft het inderdaad meegemaakt en nu tijdens de zitting schreeuwde hij het uit, dat hij al les de reinste moord had gevonden en dat de Duitse bloedhonden hem zo in hun macht hadden, dat hij niet meer terugkon. Het is te erg om alles, wat op die lange Zaterdag werd geopenbaard af te schilderen, want zoveel besti aliteit in een Nederlander zou niet voor waar gehouden kunnen wor den. Zelfs verschillende getuigen, die jarenlange gevangenisschap had den moeten doormaken en die dus waren gehard in de wellust van de Duitsers konden hun ontroering niet bedwingen, toen ze opnieuw alles van die voorbije jaren weer ophaalden. Vervolg pag. 2. kilogram, kaas met 35 cent voor volvette en met 30 cent per kilo gram voor 40 plus kaas, varkens vlees met gemiddeld 28 cent per kilo en vleeswaren met ongeveer 10 cent per kilogram. De regering heeft er in het kader der algemene prijsverlagingsactie naar gestreefd de stijging van de uitgaven, die uit deze prijsverho gingen voortvloeien, in de eerste plaats in de levensmiddelensector zelf op te vangen, opdat de prijs verlagingen op andere gebieden tot een verlaging van de kosten van levensonderhoud zullen kunnen lei den. Als belangrijkste maatregel is een regeling getroffen op grond waarvan de prijzen der voornaam ste wintergroenten als kool, bieten, peen, uien en koolrapen met enige tientallen procenten, waarschijn lijk circa 30% worden verlaagd. Te lers en groentehandelaren zijn doende dit resultaat te bereiken door een vrijwillige regeling. Mocht blijken, dat deze vrijwillige regeling niet voldoende succes op levert, dan zal op korte termijn een officiële regeling daarvoor in de plaats treden. De regering heeft voorts maatre gelen getroffen, opdat zandaardap- pelen in voldoende mate tegen een redelijke prijs beschikbaar zullen zijn. Momenteel bedraagt de prijs voor zandaardappelen 10 cent per kilogram, welke prijs in de loop van de winter periodiek met de normale bewaarvergoeding zal stijgen en van 15 December 1947 tot 27 April 1948 elf cent zal bedragen. De mogelijkheid van een prijsver laging voor afgehaald brood wordt nog onder ogen gezien. Voorts zullen de prijzen van de volgende levensmiddelen worden verlaagd: groentenconserven, naar gelang soort en kwaliteit, met 12 tot 25 procent: tomatenpuree van 50 tot 35 cent per blikje; huishoudjam II met 5 cent per pot. terwijl de eerste huishoudsoort kersenjam kortgeleden met 17 cent werd ver laagd; appelstroop met 5 cent per kilogram, gort en havermout in kartonverpakking met 1 cent per 500 gram en met 2 cent in de papier verpakking, ontbijtkoek ^pn biscuit met 1 cent, alle soorten banket en koekjes met ruim 10%; spekbokking met 1 cent per stuk; tomatensap, bessensap en appelsap met 15-20%. Van belang is tenslotte, in dit complex van maatregelen, dat het in verband met de margarinepro ductie thans mogelijk is op de bo terbon margarine te verstrekken. Neemt men het halve boterrantsoen in de vorm van margarine op, dan bespaart men daarmede ongeveer 33 cent per gezin van vier personen, waarmede de mogelijkheid is ge schapen het nadelig verschil van 3e bovenvermelde prijsverhogingen én prijsverlagingen op te Vangen. Positie Nederlandse passagiersschepen „Aldabi", 22-11 van Santos te Mon tevideo. „Amstelkerk", 21-11 van Porthar- court naar Duala. „Kota Baroe", RotterdamAmbon, pass. 21-11 12 uur Quessant. „Modjokerto", Java-Rotterdam, pas. 21-11 8 uur Minicoy. „Oranje", Java-Amsterdam, 21-11 van Southampton. „Westerdam" wordt 24-11 5 uur v. m. aan de Hoek van Holland ver wacht. EN... GELDKISTJE VERDWEEN Zaterdagavond is op het tweede perron van het station Hollandse Spoor te 's-Gravenhage een kistje met geld, inhoudende f 58,000 tij dens het vervoer per rijwiel ont vreemd. Het kistje was eigendom van Van Gend Loos. Omtrent de daders ontbreekt elk spoor. De po litie. die een nauwkeurig onderzoek instelt, kon nog geen nadere ge gevens over de7e diefstal verstrek ken. Nader vernemen wij, dat een ambtenaar zich op het perron met twee geldkistjes van het ene bu reau naar het andere wilde begeven Het grootste kistje had hij achterop de bagagedrager van zijn rijwiel gezet, terwijl hij het kleinste, dat hierop stond, met de hand steunde. Plotseling werd door twee man nen de grootste geldkist van de bagagedrager gerukt, waarna de beide daders het op een lopen zet ten. Doordat de ambtenaar in zijn verbouwereerdheid geen alarm sloeg, wisten de beide daders te ont komen. Van Christelijke naastenliefde Z. H. de Paus heeft per radio het Amerikaanse volk toegesproken. Hij noemde de bevolking in de Ver. Staten een voorhoede van Christe lijke liefde en de H. Vader sprak de hoop uit, dat Amerika de ge teisterde landen uit hun hopeloze toestand zou redden. Middenstandexamen in Indië Het alom bekende middenstands examen Algemene Handelskennis zal binnen niet al te lange tijd ook in Indië worden afgenomen, spe ciaal voor leden van de Nederland se strijdkrachten. De voorbereidin gen voor dit examen verkeren thans in een vergevorderd stadium. Zondagmorgen strandde nl bi,j Monster de logger Sch. 5 van 4* rederij J. v. d. Toorn, uit Sche'3e- ningen. Vijf leden van de 16 leden der bemanning werden per red dingsboot van boord gehaald. De andere opvarenden trachtten tever geefs een „verbinding tot stand te brengen met twee sleepboten. Men slaagde er wel in de lading te lossen. De laatste daad, die Prinses Elizabeth voor haar vertrek uit Londen stelde, was een fijne geste tegenover de talloze on bekende Britse strijders. 'Het bruidsbouquet werd n.l. in de late avond op het graf van de onbekende soldaat gelegd. Zeer velen komen thans dit geschenk bezichtigen. In verband met klachten welke worden geuit over de kwaliteit van de zachte zeep, die momenteel wordt gedistribueerd, deelt de di recteur van het Rijksbureau voor chemische producten ons het vol gende mede: Door het grote gebrek aan grondstoffen, welke het meest geschikt zijn voor de fabricage van zachte zeep, moet noodgedwongen een niet onaanzienlijke percentage cocosolie aan de zachte zeep wor den toegewezen. Het mag als vol doende bekend worden veronder steld, dat cocosolie een zeer hoog waardige olie is. Bij deze toepas sing is er echter het nadeel aan verbonden, dat zij de zachte zeep temperatuurgevoelig maakt, zodat deze zeep in de koude wit wordt, dus minder aantrekkelijk van uiter lijk. Er w.vdt 'evenwel met de meeste nadruk op gewezen, dat dit veranderde uiterlijk in het geheel geen afbreuk doet aan de reinigen de werking van het product. Faalt de rijwieldistributie? De directie van de Simplex- rijwielfabrieken te Amsterdam heeft zich in een telegram gericht tot de minister van Economische Zaken in Den Haag met het drin gende verzoek zo snel mogelijk in de rijwieldistributie in te grijpen. Financiering van het bedrijf, aldus het telegram, zal onmogelijk worden als de productie in veel sneller tempo blijft gaan dan de rijwielbe stelbonnen worden uitgereikt, ter wijl toch de behoefte aan rijwielen onveranderd groot is. De vakgroep heeft reeds weken geleden bespre kingen met de bevoegde instanties geopend opdat wegen gevonden worden, waarlangs de grote voor raden kunnen worden afgezet. i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1