Nieuw Voor 25 mille deelname in garantie voor Frans emigratie-plan Wij verlangen de scholen waar we recht op hebben RIJDEN Voor Alkmaar en omgeving Financiële zelfstandigheid van gemeenten hersfteld Noordholland ontvangt Neder landse kinderen uit Duitsland t-ALBU MS .EERINRICHTIMG TERDAG half 2—half 3 Voorlopige noodvoorziening voor drie jaar Duits complot? De aankomst van de kinderen uit Duitsland Alg. loonsverhoging in Frankrijk? Hedenavond eerste transporten in de dekenaten Schagen en Wervershoof Belgische socialisten anti-koning DE JAARVERGADERING VAN DE L.T.B. Stroom van voorstellen afgewerkt Feiten van vandaag Breuk strohandelaren en vakgroep? Indië kort Ontploffingen in Brussel Complot in Egypte? wedstrijd, welke met a Roozen glipt tussen =n het eerste doelpunt iaar even keurig door de :per gehouden, ust hetzelfde spelletje als Onverwachts vergroot leiding als de midden- Bergen doelpunt. 02. Er een kwartier te spelen, ibeert het nog eens maar illen zijn te doorzichtig iergen verdediging niet ;e mee heeft. Vlak voor we de rechtsbuiten van stand te zien verkleinen, schot gaat naast. Met een winning voor Bergen ze zeer spannende wed- n de beste verstandhou- gespeeld. Het Bergen en goed geheel. S.V.W. gewerkt en mag zeer :ijn, want het publiek, •r grote getale aanwezig zoldaan naar huis en dat at zeggen. KERS jk opgekomen publiek een aardige wedstrijd 'nieten. Vooral voor de beide ploegen er goed ;eveer een kwartier komt i samenspel de bal bij g, die hem onhoudbaar jpartanenkeeper jaagt en eidt met 10. De strijd ■st spannend. Ook Spar- aagt het Blokkersdoel, acks en keeper Brandsen Idag in uitstekende vorm. Blokkers ten aanval, de achter uit. Bakker gooit lar hij bij midvoor Reus ;ze draait om een Sparta- om hem vervolgens on- n het net te jagen, 20. ligd door 't Blokkerse oberen ze nog menigmaal ïendoel te doorboren. We enburg nog eenmaal hard bovenlat schieten. Ook houdt moedig stand en wat ze kunnen, maar -s-spil v. Droge houdt de Spartanen-midvoor A. Ie gaten, dat hij daardoor ;een enkele kans kreeg. thee Reus weer aftrapt, al meteen bij de rechts- iker, die hem goed op- onhoudbaar voor de doelman in de uiterste st. 30. De strijd blijft tijd gelijk opgaan. Dan eer een mooie Blokkers bal komt bij Reus, die -n inschiet en Blokkers veilige 40 voorsprong, al aardig tegen 't einde. Reus nogmaals te doel- in hij de bal kreeg toe- l vrije positie. De Spar- r loopt uit en om de en maakt hij zijn derde i deze wedstrijd. Spar- af en meteen fluit de ter het einde van deze Schroef r voorradig. 3501 ALKMAAR r SCHAGEN ING mkaarten 713/801 en e Schagen op Dinsdag 115 uur. ROTE GEZINNEN sonen (inwonenden en repen), komen in aan- {offenbonnen. jehaald op de plaatsen, natig zitting houdt en :woonlijk geopend zijn iber. Alle Stamkaarten t uur van kopen halve prijs ook het net weer reddingspogingen worden: de dren- waar bewusteloos, twee grote heil- ging op, toen ze n. HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incL incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. No ordhollands Buiten God is t nergens vei lig (Vondel) DINSDAG 25 NOVEMBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11388 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank MEDE ALS GEVOLG van het .advies, ter zake door de com missie-Oud gegeven, stellen de ministers van Binnenlandse Zaken en van Financiën aan de Tweede Kamer een wetsontwerp voor, teneinde een noodvoorziening te treffen voor de gemeente- financiën. Dit is het uitgangspunt van deze noodregelïng: de gemeenten moeten een sluitende begroting krijgen, al zal dat in de meeste gevallen slechts met inspanning van de uiterste krachten kunnen geschieden. Daamacfet moet er een eigen belas tinggebied zijn, doch dit moeilijke probleem is thans niet op te lossen. Bijzondere uitkeringen aan een aantal gemeenten zullen noodzakelijk zijn, maar ook deze moeten niettemin een zo groot mogelijke kans hebben op een eigen financieel bestaan. Daarom wordt voorgesteld de bijzondere uitkering voor de duur van de noodvoorziening eenmaal vast te stellen voor elke gemeente afzonderlijk. Deze uitkeringen moeten, zo meent ook de commis sie-Oud, worden afgestemd op de vermoedelijke behoeften voor het jaar 1948 en vervolgens ongewijzigd voor 1949 en 1950 moe ten gelden. Het behoeft, gelet ook op de ver minderde koopkracht van het geld, allerminst verwondering te baren, dat er van evenwicht in de ge meentelijke budgetten thans in het algemeen geen sprake meer is. De tekorten voor 1947 kunnen volgens een bij de gemeenten gehouden enquête voorlopig op rond f 200 millioen worden gesteld. Naar schatting bedragen de geaccumu leerde, met inbegrip van de reeds in geldleningen ondergebrachte te korten bij de gemeenten f 300 mil lioen. De toestand is onhoudbaar ge worden. Onhoudbaar ook, omdat de financiële afhankelijkheid noodzake lijk gepaard moet,gaan met inmen ging van de centrale overheid in de zaken der gemeentebesturen, welke niet past in de structuur van ons staatsbestel. De enige mogelijkheid om hier tot een goede oplossing te geraken is herstel van de financiële zelfstan digheid der gemeenten. Alleen dan zal het mogelijk zijn de verantwoor delijkheid daar te leggen, waar zij behoort te liggen en het geme'en- telijk leven weer in normale banen te leiden. De commissje stelde zich voorts op het standpunt, dat de gemeenten reeds vóór het vaststellen der be grotingen voor 1948 bekend moeten zijn met het bedrag der bijzondere uitkeringen. De bijzondere uitkering moet worden afgeleid uit de behoefte voor het lopende dienstjaar en uit die voor de afgelopen dienstjaren. De ministers hebben in afwach ting van de beoordeling van het onderwerpelijk voorstel door de Staten-Generaal, reeds een aantal voorbereidende maatregelen getrof fen, welke beogen, de bijzondere uitkeringen te kunnen vaststellen binnen zeer korten tijd na de even tuele totstandkoming van de wet. Het ligt niet in de bedoeling ahn de eventuele toekenning van deze uit keringen bijzondere voorwaarden te verbinden. Een voorstel tot vergroting van het eigen belastinggebied der ge meenten wordt thans niet gedaan. Voor de voeding van het gemeen tefonds blijft gehandhaafd de stor ting daarin van de zuivere op brengst van de hoofdsommen der grondbelasting en der personele be lasting alsmede van de onderne mingsbelasting bij toepassing van de factor 1. Daarboven komt een uitkering uit 's Rijks kas tot een bepaald percentage van die rijks belastingen, welke geacht kunnen worden tot de algemene dekkings middelen van het Rijk te behoren. Op deze wijze wordt bereikt, dat wel niet de individuele gemeenten, maar dan toch haar totaliteit over een zo groot mogelijk belastingge bied beschikt, dat zo gedifferenti eerd is, dat haar inkomsten de alge. mene structuur- en conjunctuurver anderingen volgen, zoals ook haar uitgaven dit doen. Door het vaststellen van een vast percentage voor de drie jaren wordt tot uitdrukking gebracht, dat de uitkering niet afhankelijk zal zijn van de financiële positie van het rijk, noch van hogere of lagere opbrengsten dan waarop thans wordt gerekend. Bij de verdeling van de middelen van het gemeentefonds wordt uit gegaan van het beginsel, dat de al gemene uitkering voor elke ge meente gelijk zal zijn aan de ge middelde uitgaven voor het onder wijs en de armenzorg over de jaren 1939, 1940 en 1941, omgerekend naar de nieuwe aantallen inwoners. De nieuwe premier van Frankrijk, Robert Schuman, omstuwd door een groot aantal journalisten. Aan de uitgaven voor onder wijs, zijn in afwijking van het stelsel van de wet van 1929, toe gevoegd die, welke betrekking hebben op het middelbaar, voor bereidend hoger, hoger en nijver heidsonderwijs. Hierdoor komt het representatieve- karakter van de factor beter tot zijn recht. De nieuwe uitkering mag, al wordt de inkomstenfactor geëlimi neerd, niet worden beschouwd als een speciale bijdrage aan de ge meente in haar kosten van onder wijs en armenzorg. Het onderdeel Politie is, om de hierna te bespreken reden, uit de factor weggelaten. Nog is een belastinguitkering op genomen voor die gemeenten, wel ker belastingopbrengst blijft bene den een nader bij algemene maat regel van bestuur» te bepalen be drag, dat verschillend kan zijn naar gelang van de klasse, waarin de gemeente voor de toepassing der wet wordt ingedeeld. Maatstaf zul len daarbij zijn de opcenten op de grondbelasting en de personele be lasting. Op deze wijze vindt nog een algemene versterking der in komsten plaats, voor zover daaraan geacht kan worden behoefte te be staan. Om zo weinig mogelijk belasting opbrengst verloren te laten gaap, wilde de commissie bepalen, dat de uitkeringen uit het gemeentefonds slechts voor de volle 100 pet. kun nen worden genoten, indien de be lastingen tot het maximum zijn op gevoerd (liet een gemeente de be lastingcapaciteit b.v. voor 10 pet. onaangesproken, dan zou eenzelfde percentage moeten worden gekort op de uitkering uit het gemeente fonds). Hoewel de ministers het voorstel van de commissie om een evenre dige korting toe te passen princi pieel volkomen verantwoord ach ten, hebben zij in de ongunstige verhouding waarin het eigen belas tinggebied staat tot de uitkeringen uit het gemeentefonds aanleiding gevonden een wijziging in het voor stel van de commissie aan te bren gen. De verhouding tussen de eigen heffingen en de fondsuitkeringen zal bij de aanvaarding van het on derhavig wetsontwerp ongeveer 3 5 worden. In artikel 5 wordt voorgesteld, de uitkeringen uit het gemeentefonds te verminderen met de helft van het percentage, dat de niet ge bruikte belastingcapaciteit uitmaakt van de gehele capaciteit. Hoofdprijzen Staatsloterij 502de Staatsloterij, 5e klasse, 2e lijst. f 400.— 17407, 19872, 20924, 21671. f 200.— 14843. f 100.— 5549, 5840, 6014, 12105 en 21311. Experts als smokkelaars De Kopenhaagse politie zegt „een complot tot het naar Zuid-Amerika zenden van zeventien Duitse vlieg- tüigdeskundigen" ontdekt-te hebben. Het complot werd ontdekt na de arrestatie van een Duitse professor van het „Instituut voor wetenschap pelijk luchtvaartonderzoek" te Ber- lijn, die, in het bezit van een vals paspoort voor Argentinië op het vliegveld van Kopenhagen werd aangehouden. De deskundigen zullen binnenkort voor een Duitse recht bank moeten verschijnen. Naar men meent zou een der bij het complot betrokkenen het land verlaten heb ben. Recente foto van H.M. de Koningin, die 1 December Haar werkzaamheden weer zal hervatten TEN overvloede vestigen wij er, in aansluiting op het desbetreffen de bericht elders, en ter vermijding van misverstand als gevolg van andere berichten, de aandacht op, dat volgens officiële informaties van hedenmorgen 12 uur, de aan komst» van de Nederlandse kinde ren uit Duitsland niet heden, Dins dag, maar morgen, Woensdag, ver moedelijk in de middag, zal plaats hebben. De kinderen komen n.l. eerst morgen tegen 1 uur in Am sterdam, per autobus uit Venlo, waarna zij zullen doorreizen, per autobus, naar de parochies in het dekenaat Schagen (Den Helder) en het dekenaat Wervershoof (Wog- num). De pleegouders zullen dus hun kinderen morgen in de voor avond kunnen verwachten, tenmin ste volgens de berichten, zoals die tot hedenmiddag 12 uur luidden. Men deelde ons echter mede, dat verandering in deze regeling alsnog is voorbehouden. Schip in. nood Ten westen van Nieuwersluis ver keert een tot nu toe onbekend schip in nood. Vanaf het schip worden vuurpijlen afgeschoten. De sleep- en reddingsboot, die uit Vlissingen ter assistentie waren uit gevaren, zijn onverrichter zake te ruggekeerd. Nieuwe regering treedt op tegen stakingsgolf De nieuwe Franse regering heeft, na vier-en-een-half uur ver gaderd te hebben, bekend gemaakt, dat zij een algemene oplossing van het vraagstuk der lonen en prij zen nastreeft. De moeilijkheden op dit gebied worden door de rege ring als grond-oorzaak van de stakingsgolf beschouwd. De regering is bovendien van plan de voorwaarden te scheppen, waar onder openbare orde en vrije arbeid verzekerd zijn. Pièrre Abelin, staatssecretaris (toegevoegd aan Minister Schuman) heeft meegedeeld, dat er „vermoe delijk een algemene loonsverhoging zal plaats hebben en dat lonen en prijzen in evenwicht zullen moeten zijn". Men meent hieruit te moeten opmaken, dat de prijzen van een aantal industrie-producten opnieuw omhoog zullen gaan. Abelin voegde er aan toe, dat elke maatregel met betrekking tot lonen en prijzen al leen effect kan hebben, indien de openbare orde gehandhaafd blijft. In verband met het verzoek van het Algemeen Vakverbond een dele gatie naar de regering te mogen zenden teneinde de situatie, die op staking over de gehele linie zou dreigen uit te lopen, te bespreken, heeft de regering tot dusver het stilzwijgen bewaard. Sommigen zijn van mening, dat de leiders der sta kingsbeweging zich afvragen, of zij de toestand meester kunnen blijven en op de arbeiders kunnen rekenen. In die Franse havens, waar ge staakt wordt, zijn honderdduizen den tonnen voedsel niet gelost. Daarentegen zijn te Parijs de melk- voorraden voor kinderen wel gelost (door de stakers zelf). DE EERSTE HONDERD kinderen uit Duitsland zijn gisterenmid dag om half zes in Venlo aangekomen. Het betreft hier een proeftransport van katholieke Nederlandse kinderen, die voor drie maanden gastvrijheid zullen vinden in Nederlandse gezinnen. Deze eerste honderd zijn bestemd voor Noordholland, en wel, zoals wij gisteren meldden, voor de dekenaten Schagen (den Hel der) en Wervershoof (Wognum, de Weere, Nibbixwoud, enz.) Onze gasten worden deze morgen nog eens geneeskundig onder zocht, doorgelicht enz., morgenochtend zouden zij naar Am sterdam vertrekken; morgen. Woensdag, tegen de avond komen ze op hun plaatsen van bestemming. De kinderen komen uit de kreis Dusseldorf en spreken merendeels Duits. Na dit proeftrans port zullen binnenkort vier transporten per week doorkomen. Het bestuur der Belgische Socia listische Partij heeft gisteravond na een bijeenkomst een verklaring uit gegeven, waarin nogmaals krachtig stelliïig genomen wordt tegen „iede re poging om Leopold III op de Belgische troon te helpen", met ver wijzing naar de royalistische ver gadering, die Zondag te Brussel werd gehouden en werd bijgewoond door 5 ministers van de Christelijke Volkspartij, zegt het communique, dat „het reactionnair karakter van deze agitatie de binnenlandse vrede slechts kan verstoren". Generaal Spoor voor de radio De Lt. Generaal S. H. Spoor zal in de loop van de dag voor Radio-Batavia een toespraak houden, welke in het programma voor de strijdkrachten om half zeven hedenavond heruitgezonden zal worden. Een recente foto van Ko ning Leopold van België met zijn beide zoons op zijn landgoed in Zwitser land, waar hij momenteel verblijf houdt. HONDERDEN AFGEVAARDIGDEN waren aanwezig op de be langrijke jaarvergadering van de Haarlemse L.T.B., onder leiding van de heer G. W. Kampschoër in de Bisschopsstad ge houden. Verschillende interessante kwesties zijn besproken, zoals de deelneming in het Garantiefonds voor het Franse emigratie- plan, de uitvoering van de motie-Groen inzake prijzen der land en tuinbouwproducten, de druk der belastingen en sociale lasten enz. Het voorstel van het H.B., om de L.T.B. te doen deelnemen aan 't Garantiefonds voor de Emigratiestichting van de K.N.B.T.B. lokte nogal wat discussie uit De voorzitter lichtte toe, dat deze Katholieke Emigratiestichting in Zuid-West-Frankrijk, dicht in de buurt van Lourdes, een gebouw met een bedrijf van 90 H.A. bouw- en weideland heeft aangekocht, waar onder geestelijke en technische leiding, 20 ct 25 pioniers zullen werken. Hiervoor is 3 ton nodig, de Stichting had zelf 1 ton beschikbaar, de Boeren leenbank van Eindhoven is bereid, 2 ton te lenen. Voor een en ander moet een ga rantie zijn, waarvoor de 6 buiten gewone leden van de K.N.B.T.B. en de vier katholieke standsorganisa ties der boeren, tuinders, kwekers gezamenlijk, zullen hebben te zor gen. Voor de L.T.B. bedraagt de garantie f 25.250,Sommige af gevaardigden, met name uit de Kring Hoorn, betreurden dat deze toelichting niet eerder ter kennis van de afdelingen gebracht was. De voorzitter wees op de urgentie van deze zaak, die een enorm belang dient. De Kring Hoorn (Beerepoot) wees erop, dat vele bedrijven hier niet rendabel zijn, omdat er tekort is aan arbeidskrachten, laat men zijn geluk hier zoeken, nu trekken de beste jongens weg. De voorzitter, nader het belang van deze kwestie aantonend, wees er op, dat Regering en Episcopaat grote belangstelling voör deze zaak hebben. Wat we hier kunnen laten, moeten we hier houden, emigratie is eigenlijk een noodzakelijk kwaad, maar het is wel typisch, dat er veel interes se bestaat voor emigreren juist 'in Noordholland. Tenslotte is het voorstel van het H. B.. om de L.T.B. te laten deelnemen in het garantiefonds met 2 stemmen tegen aangenomen. Na de pauze riep de voorzitter de onmiddellijke medewerking van de afgevaardigden in om de eerste nood te lenigen van verscheidene zwaar-getroffen gezinnen in de Veenstreek, in afwachting van toe gezegde hulp van de Overheid. 109 voorstellen. Toen begon de vergadering om streeks kwart voor twee aan de al gemene voorstellen, mede in ver band met de districtsvergaderingen ingediend. Het waren er109! Zij raakten een groot aantal pro blemen, die afgezien van allerlei vaktechnische kwesties, welke op de komende vakbondsvergaderingen aan de orde komen onder de boeren en tuinders en kwekers blij- ken te leven. Uit deze voorstellen, de prae-adviezen van het Hoofdbe stuur en de debatten bleek o.a. dat de herhaaldelijk besproken reorga nisatie van de Bond, waarvoor ver. schillende ontwerpen zijn gemaakt, voorshands niet doorgaat. Het T.B.C.-fonds. Betreurd werd, dat er te weinig animo bestaat voor het T.B.C.-fonds- Tot Mei a.s. zal nog gelegenheid ge geven worden, zich daarvoor op te geven, dan zal een beslissing moeten vallen: er van af zien, of verplich tend stellen. Daar was men alge meen huiverig voor, hoewel de Kring Westfriesland eraan herin nerde, dat prof. Cleophas verleden jaar gezegd heeft: als het niet vrij willig gaat, dan zal het verplichtend gesteld moeten worden. Er zullen met Mei a.s. minstens 50% van de leden aangesloten moeten zijn, wil men op vrijwillige basis gaan wer ken. Er werd ook op gewezen, dat in vele gevallen reeds tot verzeke ring bij een ziekenfonds is over gegaan. Nieuwe scholen. Het Hoofdbestuur deelt mede, dat „gestreefd wordt" naar de stichting zo spoedig mogelijk, van een land bouwschool te Bodegraven en Eg- mnd-Binnen, een bloembollenschool in de Bollenstreek, een tuinbouw school te Berkel en een te War- menhuizen en een fruitterltschool te Zwaag. Andere scholen staan nog op het program. Er moet steeds ze kerheid zijn van voldoende leerlin gen en van een goede lokaliteit. Di verse afdelingen pleiten voor ves tiging van een school in hun omge ving. Zo verdedigde Heiloo de cen trale ligging van die plaats tegen over Egmond-Binnen, terwijl deze laatste afdeling de voordelen van Egmondbinnen in het licht stelden. De heer Groen gaf een toelichting op een en ander. Er zijn reeds vele tuinbouwscholen en van officiële zijde wil men voorlopig geen katho lieke scholen meer toestaan in de tuinbouwgebieden. Als dat door gaat tweederde van de L.T.B. is tuinbouw, een derde landbouw dan betekent dit, dat honderden tuinbouwjongeren voorlopig in het geheel geen tuinbouwonderwijs zul len krijgen. Nu meent men nog steeds, dat er geen nieuwe scholen moeten komen in de nabijheid van bestaande, maar dit standpunt zal men zo langzamerhand moeten ver laten. Wij eisen onze scholen op, als ons recht. Maar men moet wel voor goed- gefundeerde aanvragen zorgen. De kwestie van de Stich ting van een school in Anna Pau- lowna zal door de Onderwijsver nieuwing nog onder het oog gezien wordén. Op het station te Venlo waren verschillende autoriteiten, die van hun belangstelling blijk gaven, aan wezig, onder wie de directeur-gene raal van de Volksgezondheid dr. C. van den Berg, rector J. J. van Hus- sen van de Bisschoppelijke Hulp actie, vertegenwoordigsters van het corps Vrouwelijke Vrijwilligers, als mede verschillende inspecteurs van ,de Volksgezondheid. De kinderen verkeerden on danks de lange reis en het grote avontuur in een uitstekende stem ming. In de trein werden al druk Sinterklaasliedjes gezongen. Bij aankomst te Venlo kwamen bij sommigen toch de waterlanders te voorschijn en het was ontroerend te zien hoe kleine meisjes over een nog kleinere hummel van een broertje moederden en dapper vochten tegen de eigen waterlanders of hoe ke reltjes van een paar turven hoog zeulden met koffers, waar zij zelf wel in zouden passen. Rector van Hussen deelde ons mede, dat er ook met de Russische bêzettmgsautoriteiten besprekingen worden gevoerd om kinderen uit de Russische zone naar Nederland te laten komen, en indien de Neder landse regering het toestaat, hoopt men ook, als begin van een ruimere actie 500 katholieke kinderen uit Oostenrijk en 500 protestantse kin deren uit Hongarije een verblijf in Nederland te bezorgen. „Maar in dien de voedselsituatie blijft als thans, kan daar nog niet aan ge dacht worden," aldus rector van Hussen. „Bovendien spreekt het van zelf, dat Nederlandse kinderen voor gaan." De kinderen, die in elk opzicht 'n zeer goede indruk maakten, werden na geregistreerd te zijn, niet twee autobussen naar Norst-Sevenum vervoerd. Daar wachtte hen in de speciaal voor deze ontvangst inge richte DUW-kampen warme borden erwtensoep en een zindelijke krill. Zoals gezegd, vandaag gaat de reis verder naar Noordholland. Op Schouwen maakt men nog steeds jacht op wilde zwijnen. De mosselexport naar België heeft zich in de afgelopen week hersteld. Nabij de Belgische grens werd te Alphen een auto aangehouden, die in een' geheime bergplaats 7000 m. elastiek vervoerde. In Curacao overweegt men om bij gelegenheid van het a.s. regeringsjubileum van H.M. de Koningin een boekwerk uit te geven. Mgr. Verhoeks is per „Oranje" in ons land teruggekeerd. Geruchten spreken van een groot communistisch volksleger in Noord- Korea. Tijdens een te Leeuwarden gehou den vergadering van de kring Fries land der Vakgroep Hooi-, Stro- en ruw veevoeder werd medegedeeld, dat ernstige besprekingen in het bestuur zijn gehouden om met de vakgroep te breken. De maatregelen van het bedrijfschap zouden samen werking onmogelijk maken en van bovenaf zou een moeilijk te volgen taak worden opgebouwd. Men heeft besloten het nog een jaar aan te zien. Bovendien heeft men er bij de Voedselcommissaris erop aangedrongen meer stro naar Friesland te zenden. De voormalige Indonesische Mi nister van Voorlichting Natsir zal benoemd worden tot vertegenwoor diger der Republiek in Pakistan. In Palembang zijn alle volks scholen geopend en de medische dienst werkt weer normaal. De Nederlandse commissie tot uitvoering van de order „Staakt het vuren" is te Batavia teruggekeerd. In de algemene debatten van 't K.N.I.P. heeft dr. Halim zijn diepe teleurstelling laten horen over de ontoereikende pogingen van de republikeinse regering tot het ver krijgen van buitenlandse deviezen. Soekarno heeft te Malang richt lijnen en methodes aangegeven voor de voorlichting. Op 29 November a.s. zal in Pa lembang de radio-leger-contacten worden geopend. De douane onderzoekt de koffers van de Nederlandse kinderen uit Duitsland, die gisteren in Venlo aankwamen en morgen bij hun pleegouders zullen arriveren. In de afgelopen nacht hebben zich in verschillende wijken in Brussel opnieuw bomontploffingen voorgedaan. Er zijn geen personen om het leven gekomen, doch op sommige plaatsen is ernstige schade ontstaan. "Tot dusver is er nog geen officiële verklaring over de ontploffingen af gelegd. Men gelooft, dat deze aan slagen deel uitmaken van protesten van voormalige Duitse politieke ge vangenen tegen vrijlating van poli tieke delinquenten. Het hoofdkwartier van de Egyp tische politie heeft iedere publicatie van nieuws betreffende een samen zwering, waarbij Egyptische leger officieren zouden zijn betrokken, verboden. De wachtposten bij de parlementsgebouwen zijn versterkt en een onderzoek is in volle gang, aldus werd medegedeeld. Het verbod volgde op een bericht in de avondbladen, dat „twaalf le den van het Openbaar Ministerie een geheim onderzoek instelden naar een z.g. complot tegen een ho ge functionnaris" en dat 14 wonin gen waren doorzocht. In de mede deling van de politie wordt geen melding gemaakt van arrestaties. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig tot Woensdagavond: BUIIG WEER! Zwaar bewolkt met opklarin gen, regen- en hagelbuien, vooral in het Noorden van het land. Guur weer. Aanvankelijk matige tot krachtige, langs de kust tijdelijk stormachtige wind tussen Noordwest en Noord. Later wat afnemende wind. Vader van atoombom doet beroep op Stalin De Amerikaanse geleerde op het gebied van de atoom-energie, dr. Leo Szilard, bijgenaamd „vader van de atoombom", heeft in een open brief voorgesteld, dat Stalin het volk van de Verenigde Staten zou mededelen, hoe naar zijn inzicht de volkeren van Amerika en de Sov jet-Unie met elkander in vrede zouden kunnen leven. Szilard stelt voor, dat Stalin „rechtstreeks en persoonlijk", desnoods eens per maand, tot het Amerikaanse volk zal spreken, en dat de Amerikaanse president even dikwijls het woord zal richten tot het Russische als tot het Amerikaanse volk onder een even grote mate van publiciteit over en weer.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1