Inzake r r ALKMAAR EN OMSTREKEN Sociale JAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 25 November 1947 Huize Augustinus in het goud ST. NICOLAAS - TIPS P.O.A. n.v. PAYGLOP UIT OUDE TIJDEN Ontvangen: Regenjassen Linnen dubbel gemaakt- 42,50 KöSTER J Marktberichten Verminde Het gouden jubileum van Huize lYugustinus werd gister onder, grote lelangstelling zowel van de zijde lier bewoners als van v.elen daar- l>uiten, gevierd. De Emmastraatbe- Ivoners en zelfs enkele uit de naaste limgeving hadden de vlag uitgesto- Icen, om van hun medeleven in dit feest te getuigen. Namens de Congregatie der Eer- Ivaarde Zusters Augustinessen wa len de H.E. Directeur Rector E.» I Stolwijk en de Eerw. Moeder Ag- |ieta, Algemeen Overste, aanwezig. Des morgens werd in de versier- lie kapel een plechtige Hoogmis op gedragen door de jl.E. Deken J. .T. Iracobs, met assistentie van de Z.E. Ifïeer Pastoor C. Goes uit Castricum |(die hier 50 jaar geleden misdie- laaar was), als diaken en de Z.E. ■Rector F. Holthuizen als subdiaken. |Het zangkoor der eerw. zusters Izong met orgelbegeleiding van zr iHoogenbos uit Zandvoort de drie- Istemmige Mis van Singerberger; na Ide H. Mis werd nog gezongen het |3uid retribuam van Haagh. Er heerste in Huize Augustinus Iheel de dag een feestelijke stem- Iming: de zusters droegen een bloem lop haar habijt en van tal van be langstellenden mochten de eerw. Izusters fraaie bloemstukken in ont- Ivangst nemen. I Des middags verenigden de be- Iwoners en de eerw. zusters zich in Ide refter, waar de z.e. heren recto- Ipen Stolwijk, Holthuizen en Boele, lalsook de eerw. zrs moeder Agneta |en mogder Augusta recipieerden. De zaal was feestelijk met palmen len bloemstukken versierd. Het was Ide heer Thebaert, die hier namens Ide bewoners een woord van geluk- Iwens en dank uitsprak tot de eer- Iwaarde zusters en namens de be- Iwoners en enkele buitenstaanders Ihet feestgeschenk aanbood in v de Ivorm van een kostbaar kasuifel. 1 dat de beeltenis draagt van Sint I Augustinus. Hij vergat ook niet 1 rector Boele, die 30 jaar zijn beste I krachten aan het huis en ziin be- I woners had geschonken, in zijn ge- I lukwens en v'ankwoord te betrek - I ken. 1 DiiijG4S)))waVoFRè.amya,van b z Rector Stolwijk sprak namens de Congregatie een woord van dank I voor de aangeboden gelukwensen en het prachtige feestcadeau hij zegde namens de zusters de bewoners toe. dat zij hen ook in de toekomst naar vermogen zouden bijstaan en sloot zich aan bij de wens. dat de zusters nog vele jaren haar werk van naas tenliefde in Huize Augustinus moch ten volbrengen. Hierna begon de receptie voor de belangstellenden uit de stad, waar van door velen, particulieren zowel als vertegenwoordigers van organi saties gebruik werd gemaakt. Des avonds celebreerde rector Holthui zen, met assistentie van rector Ziil- stra en rector Visser een plechtig Lof in de huiskapel. Het behoeft geen betoog, dat de feestdag zowel voor de eerw. zus ters als voor de bewoners tot een onvergetelijke werd gemaakt. Kleurboeken Prentenboeken Verfdozen en Kleurkrijt Vlechtdozen Halma-spel Kwartet-spel l NSKK'er voor Rood van Cassatie A. van Doorn te Alkmaar, die lid was geweest van het NSKK, de NS B en verraden had, dat iemand naar de Engelse zender luisterde, was deswege door het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf met aftrek voorarrest. Gisteren diende deze zaak voor de Bijzondere Raad van Cassatie, waar de raadsman Mr. A. de Groot te 's Gravenhage betoogde, dat van verraad niet gesproken kan worden in dit geval. De procureur-fiscaal, mr. Bakhoven concludeerde tot een gevangenisstraf van acht jaar met aftrek. Uitspraak 15 December. DIERENBESCHERMING Sinds geruime tijd zwerft te Alk maar een klein herdershondje, plm. 9 maaiden oud, reu. Ter beschik king een jong gladharig foxhoqdje en een paar jonge hondjes, plm. 3 maanden oud. Adres: Inspecteur C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. DERDE ABONNEMENTS VOORSTELLING VAN SERIE A Vrijdag 28 November, 's avonds 8 uur, wordt in 't Gulden Vlies de derde abonnementsvoorstelling van serie A gegeven. Opgevoerd wordt „De grote race" (Grand National Night), door de Haagse Comedie, dir. Cees Laseur. Met dit stuk heeft bovengenoemd ensemble groot suc ces gehad, hetgeen moge blijken uit het feit, dat het in korte tijd reeds meer dan vijftig opvoeringen heeft beleefd. Medewerkenden zijn: Henri Eerens, Paul Steenbergen, Caro van Eyck, Jan v. d. Linden, Elisabeth Andersen, Jan Retèl, Ida Wasser man, Bob van Le^rsum en Gerard Hartkamp. 't Chirurgijnsgilde 25 NOV.: Het chirurgijnsgilde ver keerde voor de zoveelste keer in moeilijkheden voor wat betrof be taling van het gildegeld. Door een aanvulling op 25 November 1738 werd een oplossing verkregen, tegelijk met de kwestie over de leerjongens en knechten. De laat- sten mochten niet dan met toe stemming naar een ander gaan. De knecht moest toezien dat geen beunhazerij plaats vond en moest bij niet-betaling van de boete het materiaal of gereedschap in be slag laten nemen. Dit materiaal werd dan verkocht ten bate van h.et gilde. Zij, die schuld hadden wegens scheerschuld of chirurgie, mochten niet door anderen wor den geholpen voor deze schuld was voldaan. Een ander mocht geen verband weghalen buiten aanwezigheid van degene die het had aangelegd. Bij begrafenis moest men zijn in mantel en zwarte kleding. ATTENTIE MEDEWERKERS FEESTVIERING §T. JOZEF PAROCHIE Op uitnodiging van de zeereerw. heer pastoor G. L. Binkhorst worden alle dames en heren, die door hun werkzaamheden en geldinzamelin gen hebben bijgedragen tot het sla gen van het 25 jaar zelfstandig be- staansfeest van de St. Jozef parochie, a.s. Vrijdagavond om 8 uur in het Patronaat aan het Varnebroek ver wacht, waar een feestvergadering gehouden zal worden. Allen, dus ook diegenen die geen persoonlijke uitnodiging ontvingen, worden gaarne verwacht. KALENDER 1948 De Ned. Vereniging t'ot bescher ming van Dieren heeft wederom een kalender uitgegeven, dip spreekt door haar directheid van uitbeel ding., Een frisse en forse voorplaat vertoont een verzameling dieren bij een boerderij. Alles fleurig en zon nig. Puntenvrij Kledingmagazijnen LANGESTRAAT 20—22 NED. BILJARTBOND N.B.B. Uitslagen der competitie der af gelopen week: A-klasse: Drie RuitenOnder Ons Amr. 26 C-klasse: Excelsior A.Optimisten 73 Drie RuitenOnder Ons Amr. 010 VolhardenGekr. Valk 46 Z.E.K.Z.(?)—Excelsior B. 8—2 D-klasse groep 1: Drie RuitenLindenhoek A. 82 Alcmaria A.Harmonie A. 100 OptimistenAlcmaria A. 82 Excelsior—Harmonie A. 64 D-klasse groep 2: Harmonie B.Drie Ruiten B. 46 Lindenhoek B.Alcmaria B. 64 Driespr. B.Volharden 82 Van de panthatlon-wedstrijden en de competitie B-klasse zijn nog geen uitslagen binnengekomen. H.H. secretarissen worden nog maals verzocht de uitslagen toch op tijd in te leveren. A"kl8SS6' Onder Ons A. 2268 380 13 7 26 Drie Ruiten 2183 380 8 13 16 Optimisten 2021 266 7 9 14 C-klasse: Excelsior A. 3058 804 22 2 11 46 Onder Ons A. 2810 971 21 1 13 43 Excelsior B. 2784 920 20 2 13 42 Optimisten 2791 969 18 2 15 38 Z.E K.Z.? 2360 974 17 2 16 36 Volharden 2200 884 15 20 30 Drie Ruiten 2664 897 11 1 23 23 C-ekr. Valk 2395 837 11 24 22 B-klasse groep 1: Optimisten 1944 936 18 2 10 38 Drie Ruitgn A. 2005 925 19 1 10 39 Alcmaria A. 2.148 1125 17 18 34 Driesprong A. 1735 864 15 15 30 Lindenhoek A. 1874 918 14 16 28 Excelsior 1621 961 13 17 26 Harmonie A. 2059 1109 12 1 22 25 D-klasse groep 2: Drie Ruiten B. 1715 1039 19 11 38 Onder Ons A. 1658 1005 19 11 38 Driesprong B. 1570 1116 15 1 14 31 Harmonie B. 1381 1032 15 1 14 31 Alcmaria B. 1313 1168 15 15 30 Volharden 1643 918 11 19 22 Lindenhoek B. 1239 1074 10 20 20 ILLEGAAL WERKlER PLEEGDE VERRAAD Gezwicht voor geweld en bedreiging Uit zichzelf zou hij nooit iemand hebben aangegeven, S. P. Koning uit Ursem. Integendeel, hij deed wat hij in zijn omstandigheden ver mocht te doen. Hij bracht bonkaar ten voor onderduikers rond, hielp wapens opbergen, verrichtte zo van die kleine diensten aan de illegali teit, die misschien wel niet al'l zo belangrijk waren, maar waaruit toch duidelijk bleek dat hij aan de goede kant stond. Totdat hij op de nood lottige avond in Juni 1944 op heter daad door de landwachters werd betrapt op het bergen van een ra diotoestel en andere verdachte za ken. Hij is toen geslagen en be dreigd en na twee dagen kon hij het niet meer uithouden. Om vrij te komen, noemde hij de namen van zeven mensen, die gegrepen werden en het er niet zo best van afbrach ten. De getuigen P. J. Vis en J. C. v. d. Hurk, die eveneens gearresteerd waren, zijn ook geslagen, maar die doorstonden het en zwegen. Maar voor Koning waren zij bang, zij kenden hem als een vreesachtige jongen. die gauw te intimideren was. Hun vrees werd dan ook be waarheid. V. d. Hurk, die bij de ouders van verdachte was onderge doken, achtte de 'jongen niet ge schikt voor illegaal werk. Hij was erg bang, ook na het gebeuude en zeer in zichzelf gekeerd. Ook deze getuigen legden overigens gunstige verklaringen voor verdachte af. De procureur-fiscaal van het Bij zonder Hof te Amsterdam, waar deze zaak voor diende, mr Keunen. die aanvankelijk in het voorjaar 5 jaar in deze zaak had geëist, achtte het na best Vering van een uitvoe rig psychiatrisch rapport, voldoen de om nu 3'/* jaar te eisen. Hij be- geen laten gaan, vooral waar het 't van de jongen, maar vond toch dat hij geen eigenbelang had voor mo gen aten gaan, vooral waar het 't leven van anderen betrof Er zijn in deze geschiedenis meerdere mensen levens te betreuren en dat is het ergste. De verdediger vond de straf wel wat erg, gezien het vele goede dat deze knaap - verricht had. Hij was principieel juist, had zelfs Joden geholpen, maar hij miste de gees telijke kracht om zware beproevin gen te doorstaan. Voor de land wacht, die geen al te beste naam had. koesterde hij een dodelijke vrees en-' het was die lieden maar al te gemakkelijk gelukt Koning aan het praten te kriigen. De verdediger vroeg onmiddellijke invrijheidssiel- ling, vooral omdat de bevolking van Ursem de verdachte zeker weer zou opnemen in de dorpsgemeen schap. Daartoe achtte het Hof ech ter geen termen aanwezig. Het zal uitspraak doen over veertien dagen. Onxe agenda CINEMA: „Jeugd op drift", 14 jaar. VICTORIA: „Tarzan over wint", 14 jaar. HARMONIE: „Mammy", 14 ,jaar. A.B.T.: „De vermisten", 14 jaar. GULDEN VLIES: 8 uur Alk- maars Symphonie ^Orkest. STED. MUSEUM: Expositie „Schildersprenten". „WAPEN VAN HEEMS KERK": Uitvoering L.T.J., 8 uur. NATIONALE RECLASSERINGSDAG ALKMAAR Zoals wij reeds eerder in ons blad melding maakten, hebben' de Reclasseringsinstellingen het voor nemen 'n Nationale Reclasserings- dag te houden, teneinde de geld middelen van de verenigingen te versterken, die in verband met de tijdsomstandigheden het toch al moeilijk hadden en bovendien door subsidievermindering voortdurend worden bedreigd. Alle instellingen doen aan deze actie mede. Ook in onze gemeente is er een comité gevormd, dat speciaal be last is met de uitvoering van de collecte. Hierin hebben zitting: Mr. J. N. Alblas, N. Bijl, P. Kuisten, Majoor ter Kaaste. dhr. Veenhuizen, A. Visser, N. Ypma en mr. F. Zeiler. Het secretariaat wordt waargeno men door de heer N. Bijl, Rozen straat 14, Alkmaar. Personen, die zich als collectant of collectante voor Zaterdag 29 No vember a.s. willen beschikbaar stel len, worden verzocht zich bij het secretariaat aan te melden, of zich Vrijdagavond tussen half zeven en half acht of Zaterdagochtend om half negen te vervoegen aan het gebouw „Waakt en bidt" aan de Laat no. 217. N.B. De Stichting Toezicht Poli tieke Qelinquenten staat geheel los van de bestaande Reclasserings instellingen en deelt dus nie,t mede in de Opbrengst van de collecte. DE PARADIJSVLOEK Voor de opvoering van de „Para dijsvloek" van Alphons Laudy zijn aan ons bureau en bij P.O.A. nog enige plaatskaarten beschikbaar. Zij, die gelezen hebben welke in druk de openlucht-opvoering deze zomer in Bergen heeft achtergela ten bij de vele bezoekers zullen zeker de heropvoering Woensdag avond in het Gulden Vlies op prijs stellen, en daarom raden, wij hen aan nog tijdig voor plaatskaarten te zorgen. F. H. RINGERS gaat heen als Brandweercommandant Op zijn verzoek is de heer F. H. Ringers met ingang van 1 Januari 1948 door B. en W. eervol ontheven van zijn functie als commandant van de Alkmaarse Brandweer, on der dankbetuiging voor de lang durige en gewichtige diensten aan Brandweer en stad bewezen. (Wij mogen er wel bijvoegen: én aan de omgeving). Dc heer J. van Maarleveld volgt hem op. De heer Ringers heeft ge durende 17 jaar de functie van brandweercommandant bekleed. WAARSCHUWING Door de politie wordt gewaar schuwd tegen het Hoenderpark „Weltevreden" te Driebergen, ge dreven door D. van Laar. De onderneming adverteert de laatste tijd ook onder de naam „Van Eck's Opfokhuis" te Rijzen burg. Bij het in relatie treden met deze onderneming digpt men op zijn hoede te zijn daar vele kopers zich bedrogen gevoelen. STUURINRICHTING DEFECT Gisterenavond om ongeveer 10 voor half acht reed over de Gees tersingel een vrachtauto geladen met fruit. Plotseling weigerde de stuurinrichting doordat naar la ter bleek de stuurarm brak. De auto reed tegen een boom en werd zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor. Door de politie werd ter paatse het verkeer geregeld en om pl.m. 9 uur werd de auto door een takelwagen van garage Schmidt weggesleept. HET KAMERLID PETERS over 't Communisme LANGEDIJK. De afd. Lange- dijk van de Kath. Volkspartij hield dezer dagen een propaganda- vergadering in de Burg. Wegens afwezigheid van de voor zitter opende de heer Jac. Beentjes de vergadering met de chr. groet en welkom. De spreker van deze avond, het Tweede Kamerlid J. M. Peters, sprak er zijn verheugenis over uit hier ook vrouwen onder zijn gehoor te heb ben. Dit gebeurt op politieke ver gaderingen maar zeldzaam. Beginselen en doel van het Communisme. Het communisme vindt zijn grond slagen in de theorie van de filosoof Hegel, economisch uitgelegd door de Aartsvader van socialisme en com munisme, Marx. Godsdienst past niet in hun systeem. Alles richt zich op de materie, de stof. De commu nist loochent het bestaan van God. God is in het leven van de christen de krachtcentrale, het doel. Wat blijft er voor ons over, als men God uit ons leven wegneemt? Niets! Waar God uit het leven verdwijnt, verdwijnt de waardigheid van de mens. Marx, Engels, Lenin en Stalin hebben de mens ontluisterd. In de communistische ideologie is de mens niet meer dan 'n raderwerkje. De communist heeft geen eerbied voor het gezin. De staat is er om de kin deren op te voeden, Een van de ergste kenmerken van de heden daagse maatschappij is de langzame afbraak van het gezin. In Rusland, Engeland. Amerika, Frankrijk, maar ook in Nederland gaat het hergaf met de huwelijksmoraal. De katho lieken staan hier practisch alleen ter verdediging van het huwelijk. In deze aanval op het gezin zien we 'n sluwe, duivelse aanval op een der grootste steunpilaren van de kerk. Methode en organisatie van het communisme, Macchiavelli huldigde in zün boek „II Principa" de leer, dat de staat alle macht heeft. Alles is goed, als het de staat ten goede komt. Stalin huldigt ook de totalitaire staat. Hitier liet de mensen vrij om naar de kerk te gaan, maar hij wurgde met fluwelen hand het christendom. Als Hitier de oorlog had gewonnen, dan had men door het christendom in Europa 'n streep kunnen halen. Stalin heeft ingezien, dat deze me thode beter werkt, dan de meer ruwe bestrijding van het christen dom van vóór de oorlog. Dat is 'n kwestie van tactiek. 'n Essentieel onderdeel van de methode van het communisme is 't vissen in troebel water. Wat is de houding van Rusland ten opzichte van Duitsland, wat ten opzichte van Indonesië? Onze moeilijkheden in Indië worden door de Communisten op de spits gedreven. Men wil de zaken vertroebelen om daardoor zelf winst te behalen. Helaas zijn de tijden nooit zo gunstig geweest om munt te slaan uit de nood der tijden. Op politiek gebied streeft het Communisme er naar om overal vazalstaten te stichten. De geheime dienst van de Sowjet-Unie is zeer machtig. Gerben Wagenaar is niet de grote man van de .Communisten in Nederland, maar iemand van de geheime dienst, die aan de C.P.N. voorschrijft wat zij te doen en te laten heeft. De or ganisatie van de C.P.N. is perfect. De hoogste instantie is de Partij raad, die de candidaten aanwijst voor de Kamer en de gemeentera den, Amsterdam telt 30 afdelingen en 250 wijken. Het organisatiebureau is het zenuwcentrum van de C.P.N. 'n Speciale taak is het vormen van 'n goed kader. Is het Communisme een gevaar? Er is naast het ideële gevaar 'n reëel gevaar, dat het Communisme de rest van Europa onder de voet zal lopen. Het Communisme houdt vast aan de wereldrevolutie. De militaire macht van de Sowjets is zó groot, dat er groot gevaar dreigt. De aanhang van de Communisten in die landen, die momenteel nog vrij zijn, is veel groter dan die van het nationaal-socialisme vóór de oorlog. De z.g. 5e colonne moet wor den gevreesd. Laten we echter ons optimisme bewaren. Ten aanzien van de beginselen van het Commu nisme zijn wij onverzoenlijk. Ten aanzien van de personen to nen we begrip. Op ons Katholieken rust de plicht om aan de wereld te leren de waarheid niet in woorden maar in daden. Onze daden zijn zeer vaak 'n tegenstelling geweest met onze leer en mede daardoor hebben we de Communisten 'n kans gegeven. De beste bestrijding van het Communisme is leven uit het ge loof en volgens het geloof met de daad, want daardoor halen we de grond onder de voeten van het Communisme weg. De rede werd met de grootste aandacht door de aanwezigen ge volgd. Onder de pauze werden de aanwezigen getracteerd op 'n kopje chocolademelk. De dames BakkerStoop brach ten enige liederen ten gehore, welke zeer in de smaak vielen. Nadat nog enige vragen waren beantwoord, werd de vergadering gesloten onder dank. De collecte voor het Goseling- Verschuur-herstelfonds leverde een behoorlijk resultaat op voor deze nuttige partij-instelling. (Herplaatst wegens misstelling) L.S.V.V.-NIEUWS LANGEDIJK Ondaqks 't mooie voetbalweer van Zondag is de wed strijd in Lutjebroek niet doorge gaan. De junioren speelden tegen Hugo Boys jun.. Ze gingen met 21 ten onder. De Boys stonden na '10 min. spelen reeds, dooreen paar goede doelpunten, met 20 voor. LSVV zette tóen wel een offensief in, maar ze hielden het spel te veel in de breedte, waardoor de Boys-achter hoede steeds het gevaar kon keren. Na de rust had LSVV de wind mee, maar eerst vlak voor het einde kon de linksbinnen Zijp zijn club het begeerde tegenpunt bezorgen. LSVV bBerd.os b ging wegens omstandigheden niet door. Zater dagmiddag gingen de wedstrijden van c en d ook niet door; dit is te begrijpen. Een volgende keer beter, jongens. FANCY-FAIR HEILOO Vrijdagavond klokslag 8 uur werd de Fancy-Fair officieel geopend. De zeereerw. heer pastoor J. v. Muyen knipte een lint door, dat aan de hoofdingang van het Brunogebouw gespannen was, even eens werd door hem een gespannen touw met een bijl doorgehakt De toneelzaal, waar het brandpunt der fancy-fair was. stroomde direct vol met belangstellenden, 't Leek hier wel kermis. Wij zagen er o.a. een schiettent, postkantoor, rad van avontuur en diverse werptenten. ^'len kon zelfs de Salon de Minerva bezoeken. Midden in de, zaal bevond zich een grote verlichte reclame zuil, waarop verschillende midden standers hun zaken en waren aan bevalen. Het toneel was omgetoverd in een caféterras. Hier kon men even uitrusten en de portemonnaie nakijken, of er nog geld voor een kopje koffie of thee was overge blevene) Verder werd in de naai school film gedraaid a la Cineac en last hut not least werden de bezoe kers in de gelegenheid gesteld zich te lateh fotograferen in de meest komische situaties. Wij kunnen de organisatoren geluk wensen, alles was keurig verzorgd en geregeld. Wij twijfelen er niet aan of gidsen en verkenners zullen er wél bij ge varen zijn. R.K. GEM. ZANGVERENIGING „NIEUW LEVEN" HEILOO Naar wij vernemen is door de R.K. Gem. Zangvereni ging „Nieuw Leven" van Z.D.H. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, toestemming verkregen om een kerstoratorium uit te voe ren in de St. Willibrorduskerk. Deze toestemming is verleend met be perkende bepalingen. R.K. BEGRAFENISVERENIGING HEILOO Door de K.A.B. is een commissie in het leven geroepen, welke zich belasten zal met het verzorgen van de laatste eer, zoals dit bij katholieken gebruikelijk is. Het ligt in de bedoeling, dat de K.A.B.-leden het eerst in de gele genheid gesteld worden om tot deze vereniging toe te treden. De moge lijkheid bestaat, dat dit later tot een parochiële vereniging wordt uitgebreid. Belangstellenden kun nen zich in verbinding stellen met de genoemde commissie. Deze be staat uit de heren: J. Penders, Straatweg 202; J. M. Zeegers, Ka- naalweg 144; C. 'Bakker, Zevenhui- zerlaan 66. K.A.B. HEILOO Woensdag a.s., des avonds 8 uur, worden alle echtge noten en verloofden der K.A.B.- leden in het Brunogebouw ver wacht. Mej. Stringa, hoofdbestuur ster van de K.A.B., zal dan het onderwerp behandelen: „Wat bete kent de K.A.B. voor de vrouw en wat de vrouw voor de K.A.B.?" Toegang alléén boven de 18 jaar. Het R.K. Meisjeskoor „Nieuw Le ven", o.l.v. de heer P. Groot, zal voor de muzikale omlijsting zorgen. Deze avond zal een der beste 'van het winterprogram worden! Dames, toont dat gij uw tijd be grijpt. Leeft mede met de K.A.B., de organisatie waar uw echtgenoot of toekomstige echtgenoot lid van is. U kunt niet weg? U hebt geen oppasser? Dat is niet nodig uw echtgënoot zal deze avond zeker tijdens uw afwezigheid de honneurs waarnemen!! DAMMEN HEILOO De uitslagen van de 8ste ronde waren als volgt: H. VerwerJ. Geuzebroek 02 K. TuinmanA. Dekker 20 S. de GeusJ. Sprenkeling 11 J. de GeusC. Adrichem 20 A. KroonC. de Graaf wegens ziekte uitgesteld De ranglijst is thans: 1. J. de Geus 11 punten. 2. H. Verwer 9 punten. 3. J. Geuzebroek 9 punten. 4. C. de« Graaf 9 punten, nog 1 partij te spelen. 5. A. Dekker 9 punten. 6. K. Tuinman 8 punten plus 1 afge broken partij. 7. J. Sprenkeling 6 punten. 8. C. Adrichem 6 punten. 9. A. Kroon 5 punten plus 1 afgebr. partij en nog 1 te spelen partij. 10. S. de Geus 4 punten. Er dienen zich steeds meer can didaten voor de bovenste plaats aan. Momenteel zijn er vijf, maar ko mende week zal de heer Tuinman zich wel bij de kopgroep aansluiten, aangezien hij nog een partij onder handen heeft. Wij zijn benieuwd. HONGAARSE KINDEREN HEILOO In Heiloo komen, naar men ons mededeelt, 53 Hongaarse kindertjes. MODESTUS GLORIEUX HEILOO. Heden 25 November is het 75 jaar geleden, dat de Z. E. Heer Modestus Stephanus Glorieux de Stichter van de Congregatie der Broeders van O. L. Vrouw van Lourdes en die van de Zusters van Barmhartigheid, als Pastoor te Smetlede (België) stierf. Als op voeder der jeugd, leraar van toe komstige priesters in de tijd van verboden Seminaries, als de „Vlaam se Vincentius" had hij geheel zijn leven aan God en zijn mede men sen gewijd. Bij zijn overlijden liet hij niets na dan enkele schamele meubelen. Binnenkort verschijnt een boek, getiteld „Hij was een Vader der Armen", een roman over deze Priester, van wien bij zijn afsterven de parochianen zeiden: „Er is een heilige gestorven". ST. WILLIBRORDUSPUT Kort na de bevrijding werden plannen gemaakt om een stenen muurtje rond het z.g. „Witte Kerkje" te plaatsen. De „St. Willibrordus- put", die in vergetelheid geraakt was en alleen nog kenbaar was aan een scheefgezakte ijzeren „kooi" met een groot hangslot er op, werd in deze plannen betrokken. Enige maanden geleden werd plotseling een houten omheining opgetrokken en werd hierachter druk gearbeid. Langzamerhand raakten wij ook aan dat houten carré gewend. A.s. Woensdag zal de schutting verdwij nen en .zal de St. Willibrordusput weer voor iedereen zichtbaar zijn. De put zelf is zevenhoekig en plm. 3</s meter diep. Om de eigenlijke put is een omloop en daaromheen is een muurtje opgetrokken, hetwelk aan de achterkant, dus de kerkzijde, hoger is dan aan de voorkant. De muur aan de achterzijde zal aan sluiting geven op de te bouwen muur rond de Witte Kerk. De bovenkant van de ringmuur is afgedekt met schuinliggende natuursteen. Men had boven de put nog een over kapping willen maken, steunende op vier Hollands-eiken palen, tevens een deksel en een windas met ket ting en akertje om het water te putten. Dit moet echter eerst door B. en W. en de raad overwogen en besproken worden en dan is men nog afhankelijk van het te leveren materiaal, hetgeen hiervoor ge bruikt moet worden. Nu zal alleen een nooddeksel op de put worden aangebracht. Het geheel ziet er zéér verzorgd uit en als de reeds be sproken muur rond de kerk zal zijn aangebracht, zal het een prachtig geheel vormen. De gemeente is weer een beziens waardigheid rijker en een oud mo nument is bewaard gebleven! Het ligt naar wij vernemen in de be doeling, de St. Willibrordusput, als deze gehéél klaar is, officieel in gebruik te nemen. Wij hopen dat alle Heilooërs toezicht zullen hou den op de jeugd, zodat deze niet in de gelegenheid zal zijn dit mo nument uit baldadigheid te bescha digen. R. BILJARTEN URSEM De wereldkampioen v. d. Pol komt met de heer Swee- ring in café Mulder te Ursem op Dinsdag 25 November te 7.30 uur. Entree f 1.25 en f 0.75, ten bate van de Niwin. JUBILEUM ZANGKOOR URSEM. Op Zaterdag 22 Nov. j.l. op de feestdag van St. Cecilia, herdachten de heren A. C. Buis en J. Overboom de dag, dat ze 25 jaar geleden tot het R.K. Zangkoor Soli Deo Gloria zijn toegetreden en hun beste krachten hebben gegeven aan de zaak van God. Laten we hopen dat ze nog vele jaren hun krachten mogen' geven aan 't R.K. Zangkoor. HARENKARSPEL. Kerk buurt, de hoofdstad van Harenkars pel, heeft straatverlichting gekre gen. Nijvere P.E.N.-mensen, die be zig waren hier en daar de boven grondse leiding te verplaatsen, zijn in een spontane opwelling van naastenliefde er toe overgegaan om enige lichtpunten te plaatsen. Op het einde van de Martelaarsgracht staat een lichtzuil, twee sierlijke booglampen verlichten het Cen trum en een lichtbron verspreid zijn weldadige stralen over plan- Zuid. De rustige rust van de „Buurt bewoners" wordt voortaan des avonds niet meer verstoord door angstig hulpgeroep van een spar telende drenkeling of van een over een hek hangende wielrijder. Niet langer voelt hij, die in de avond uren noodzakelijkerwijs zijn woon- tent moet verlaten, zich candidaat des doods. Als de lichtpunten nu maar niet het mikpunt worden van de jeugd! MONUMENT MEESTER DE GEUS WARMENHUIZEN. Het ter nagedachtenis aan meester de Geus geplaatste monument, waarvoor de gelden werden bijeengebracht door zijn oud-leerlingen, zal worden ont huld op Zaterdag 29 November, des middags te drie uur op de Algem. Begraafplaats te Warmenhuizen. Belangstellenden worden vrien delijk verzocht op tijd aanwezig te zijn. MET KERST VERWARMDE KERK TUITJEHORN. Rieeds enige weken is men bezig met de aanleg van centrale verwarming in de kerk. Als alles meeloopt hoopt men het werk op 21 December te kun nen afleveren zodat men met Kerstmis een warme kerk heeft. L.T.B. VERGADERING LIMMEN. De L.T.B. afd. Lim- men hield eenheden vergadering in het parochiehui. De voorzitter had bericht ontvangen van de Voedsel- commissaris waaruit blijkt, dat de strolevering nog steeds met grote moeilijkheden gepaard gaat. De grootste oorzaak hiervan is gelegen in de slechte stro-oogst van 't af gelopen seizoen, die 50% beneden de beraming bleef. De tuinders dienen er dan ook rekening mee te houden, dat voor het stuifvrij houden van het land, geen stro disponibel zal zijn. De boeren kunnen op de blau we bonnen stro verkrijgen, terwijl er op de gele bonnen nog geen stro wordt afgeleverd. Voortaan zal men coöperatief in kopen. Voor het verkrijgen van hek- palen moet men zich zo vlug moge lijk opgeven bij het bestuur. De secretaris pleitte voor het wolmani seren van de palen, wat de levens duur aanzienlijk verlengt. Tusen 15 en 20 Dec. zal men al hier een rattenbestrijding organise ren in samenwerking met de P. D. De jeugdbeweging zal hierbij wor den ingeschakeld. De boeren en tuinders worden aangeraden voor het welslagen de grootst mogelijke medewerking te verlenen. De secretaris zorgde door zijn af treden wegens vertrek naar elders, voor een vacante plaats in het be stuur. De voorzitter dankte de se cretaris voor al het uitstekende werk wat hij in de afgelopen 2 jaar voor de L.T.B. heeft gedaan. In zijn plaats werd gekozen N. Bakkung. Nadat de aftredende secretaris nog een woord van dank had gesproken ging men over tot het behandelen van de beschrijvingsbrief voor de algem. verg. Tot afgevaardigde wer den benoemd J. Zandbergen en S. Liefting. Tot slot wijdde de voorzitter nog enige gevoelvolle woorden, in me- moriam, J. v. d. Peet, een voor vechter van de L.T.B., waarna de avond besloten werd met een kort gebed voor zijn zielerust. UIT BEEMSTER EN OMSTREKEN BURGERLIJKE STAND BEEMSTER. Gehuwd: Jacob Regter. 3S jaar en Anna Adriana Vredenburg 22 jaar. Overleden: Antje Brouwer, 74 j„ echtgenote van Simon Hooyberg; Haitze Meurs, 1 dag, zoon van S. W. Meurs en J. Piso. BURGERLIJKE STAND BEEMSTER. Getrouwd: Jacob Regter, 33 laar en Anna Adriana Vredenburg, 22 jaar. Overleden: Antje, Brouwer, 74 jaar echtgenote van Simon Hooyberg; Haitze Meurs, 1 dag, zoon van S. W. Meurs en J. Piso. DE RIJP—N. NIEDORP 1—1 In een door beide ploegen matig gespeelde wedstrijd, wist AW I één winstpunt te behalen. Na een gelijk opgaande strijd wist Nieuwe Niedorp na een half uur spelen de leiding te nemen met een mooi doel punt. AVV doet er een schepje op. Het is Toon Zomerdijk die met een goed geplaatst schot van verre af stand de bal inschiet. Stand 11. De thee geeft de mannen wat meer vuur, er wordt hard gewerkt, vooral AVV komt gevaarlijk opzet ten. Verschillende goed opgezette aanvallen worden ondernomen, maar de voorhoede weet er geen weg mee. AW is kennelijk de meerdere in het veld, maar weet dit in niet in doelpunten tot uitdruk king te brengen. Einde 1 AVV II moest de strijd met ver schillende invallers aanbinden tegen USVU 2 en verloor met 41. De junioren speelden een mooie wedstrijd, waarin vooral Klompma ker uitblonk, tegen de wel wat ster kere ploeg van IVV. Deze ploeg be schikt over een goede midvoor, die alle 3 goal's voor zijn rekening nam. Eindstand was 32 voor IVV. HET ZAL JE GEBEUREN DE RIJP Toen de plaatselijke wachtmeester van de Rijkspolitie B. bij zijn gebruikelijke 'rondgang, Zondagnacht belandde op het West einde, werd hij in eens verrast, doordat een flinke straal water, met een sierlijke bocht precies op zijn hoofd terecht kwam. Na aanvankelijk gedacht te heb ben, met een of andere op sensatie beluste inwoner te doen te hebben, bleek de oorzaak van deze koude douche een juist gesprongen water leiding te zijn. DE RIJP - GRAFT Wij verne men, dat B. en W. van Graft en de Rijp hebben besloten ontheffing te verlenen van het bepaalde in art. 2, le lid van het Winkelsluitingsbe- sluit 1941, gedurende dè tijdvakken 1 t/m 5 en 22 t/m 24 Dec. 1947. Alle winkels in genoemde ge meenten mogen m die tijdvakken voor het publiek geopend zijn uiterlijk tot 22 uur. HET „STER-TOURNOOI" TE HOORN Zondag jl. werd in Hoorn een tournooi verspeeld en wel tussen de 10 veelbelovende spelers uit Noord- Hollands Noorderkwartier. Het was voor de meest nog jonge spelers een zeer leerzame dag en vooral voor de twee spelers van de pas aangesloten West-Friese Tafel- tennisbond. Zij pastten zich vrij goed aan, ook al moesten zij met de twee laatste plaatsen genoegen nemen. f Schouten (Alkmaar) won al zijn partijen en wérd zodoende winnaar van dit tournooi. Hij verkreeg nu het recht im eind December mede te spelen met de 10 sterkste spelers van N.H.N.Kw. De Hoornse spelers deden het vrij goed. Alleen van F. Heymans had den we meer verwacht. De einduitslag was: 1. C. Schouten (Alkmaar); 2. N. Hemelrijk (Den Helder); 3. L. Lee ring (Alkmaar); 4. F. Heymans (Disnie); 5. H. Langius (Disnie); 6. A. Paay (Horna); 7. G. Willen- borg (Disnie)8. P, de Jong (Horna) 9. Visser (Lutjebroek); 10. Doffer (Lutjebroek). Meervoudige Strafkamer J. P. de Gr. uit Haarlem werd veroordeeld tot 6 maanden voorw. met een proeftijd van 3 jaar. we gens diefstal uit een offerblok uit de r.k. kerk te Castricum. J. T. werd tot 50.boete of 10 dagen hechtenis veroordeeld wegens een zedendelict. Hij' wordt tevens voorwaardelijk ter beschikking van de regering gesteld. M. de H. uit Heiloo, wordt voor uitspraak verwezen naar de rechter commissaris. Hij heeft zich schuldig gemaakt aan verduistering in dienst betrekking. G. J. de Br. uit Avereest werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2 jaar met aftrek, wegens paar dendiefstal. P. L uit Alkmaar werd wegens mishandeling veroordeeld tot 3 m. gevangenisstraf definitief. H. H. B. wordt tot 4 mnd. ge vangenisstraf met aftrek veroor deeld. H. v. D. uit Alkmaar wordt we gens heling veroordeeld tot 75. boete of 25 dagen hechtenis. J. W. M. uit Den Helder, werd wegens een zedendelict veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf met aftrek. Hij werd tevens ter beschik king gesteld van de regering. Het onderzoek betreffende J. D. wordt aangehouden voor nader ge neeskundig rapport. BEVERWIJK, 24 Nov. Andijvie 1223; bloemkool 2043; bospeen» 17—33; waspeen 1225; druiven 1.401.60; groenekool 1018, gele k;ool 711, rodekool 712; boerekool 218; spruiten 4080; spinazie 25- 31, tomaten I 6578, prei 1522; knollen I 1518; kroten I 5—10; uien 18—20; breekpeen 58; herfstrapen HOORN, 24 Nov. Scheimarkt. Aanvoer 428 stuks. Geldekoeien f 350—475; kalfkoeien f 375—525; Geldekoeien f 250325; kalfvaafZen f 300425; graskalveren f 90150. Handel matig. NOORD-SCHARWOUDE, 25 Nov. 209000 kg witte kool 913.20; 29000 kg rode kool 5.4016.00; 4000 kg gele kool 4.806.80; 21000 kg groene kool 6.5017.80; 3000 kg andijvie li 14.30—16.50, II 9.40; 8000 kg kroten I 6.10—7.60, II 2.80—3.20. HOOGKARSPEL, 24 Nov. Aan gevoerd: 1500 kg rode kool 10.10 13 90; 18.000 kg gele kool 1.60—4.20; 7500 kg witte kool 6.90—7.80; 6000 kg groene kool 6—8.90; 800 kg uienr grove 16.90; middelb. 17; 7000 kg kroten I 7—7.80; 1000 k II 2.50—2.80 500 kg peen II 6.90—7.20; 1000 kg III 7.80—8.20; 1000 kg peen IV 3.90—4.30 49.000 st. bloemkool I 0.270.49; af wijkend 9.80—25.80; stek 6.50—14.80. LANGEDIJK, 25 November. 35000 kg. rode kool 6.6016.60; 40000 kg. gele kool 4.406; 2000 kg. groene kool 12.40—24.80; 100000 kg. witte kool 9—13.70; 3500 kg. andij vie 14.1016.50; 1000 stuks bloem kool 26—37. WARMENHUIZEN, 25 Nov. 4000 kg rode kool 12.30—16.40; 43.500 kg witte kool 9—13.50. OBDAM, 24 Nov. 14.300 kg bladgele kool 8.—; 1380 kg spruit- kool 1847; 1600 kg uien 16.30—18.80 15.400 kg kroten A 7.20—8.40; 6800 kg kroten B 4.50—4.60; 4000 kg Savoye kool 8.60—15.60; 10.000 kg gele kool 1.70—4.80; 7.500 kg peen B 9.5010.50; 8.300 kg peen C 8.50 10.20. ALKMAARSE EXPORT-VEILING Marktbericht, 24 Nov. 1947. Andijvie 620; winterpeen 5.30 8.10; boerenkool 616; wortelen 7 18; tomaten 1663; groene kool 7.5015; spruitkool 12—56; rode kool 5—15; gele kool 26.50; prei 924; uien 1218; bieten 411; druiven 146160; witlof 3261, alles per 100 kg; bloemkool I A 3045; I 20—30; II 1018; knolselderie 5—16, alles ,per 100 stuks; wortelen 7—24; selde rie 14.50; peterselie 24, alles p. 100 bos; sla per 100 krop 912.50; aardapp. 9; appels 15—40; peren 15 40, alles per 100 kg. „DE TUINBOUW" BOVENKARSPEL. 24 Nov. 1947. 16000 kg groene kool 6.50—10.80; 105.000 stuks bloemkool I 0.260.55: afw.9.30—21.60; stek 5—20.90; 5500 kg bieten I 88.20; II 2.803.80; modjo 1.70—3.40; 7200 kg rode kool 8—12.30; 25.000 kg gele kool 1.70— 4; 2250 kg witte kool 7.80—10.70. INGEZONDEN RONDOM DE BLOEMBOLLEN SANERING Onder dit opschriftje verscheen er een artikeltje in het Nieuw N.H. Dagblad d.d. 24 Oct. 1.1. van de heer J. de Boer Wzn. te Obdam. Als antwoord daarop nu het vol gende: Het gehele betoog van de heer de Boer is doordrenkt van bevreesd heid en zich neerleggen bij de be staande toestand. Neen zo komen wij er niet. Als het juist zou zijn, dat er lan den zijn, die een gewichtscontingent bepalen, dan moet men zich er niet bij neerleggen, bij dit feit op zich zelf alleen. Neen, wij moeten met alle kracht dat systeem doorbreken. Daarvoor hebben wij mannen, lei ders nodig, die ruggegraat hebben, die weten wat zij willen, en opge wassen zijn tegen de buitenlandse onderhandelaars. Dat moeten dan mannen zijn, die het Nederlandse standpunt kunnen verdedigen en de argumenten van de buitenlandse kwekers over het eventueel niet lo nend zijn, of worden, hunner cul turen, uit de hand weten te slaan, daar wij toch moeilijk de belangen van de kwekers in het buitenland kunnen gaan verdedigen. En dat doet men als men mannen volgt als de heer de Boer. Dan laat men alle corruptie, alle willekeur, ,alle ambtenarij bestaan, terwille van een beduchtheid. Dan laat men U maar voorhouden dat bij vrijheid de Rose Coplander maar f 0,60 per 100 zouden opbrengen, dan laat men U maar voorhouden, alsof dit elk jaar het geval zal zijn, dan laat men U maar voorhouden, dat een bodem in de markt, die toch uiteindelijk fictief is, omdat de hoegrootheid van een surplus toch zijn uitwerking niet mist, op een verlaging van de oorspronkelijke vastgestelde prijs: de enig juiste manier is om het vak op de been te houden; dan laat men Uvoor houden dat er voor U geen plaats meer is in het bollenvak, omdat er zogenaamd een teveel aan vakgeno ten is; dan laat men U maar voor houden dat Uw zoons naar het bui tenland moeten gaan, om een bestaJn te vinden; dan laat men U maar voorhoudenach, waarom nog meer voorbeelden. Vakgenoten, wij hebben genoeg van een slappe houding, zoals er helaas zo velen in het vak van het slag van de heer de Boer zijn. Een positieve houding is de enig juiste, en laat men dan maar opko men. Met vertrouwen zullen wij de moeilijkheden tegemoet treden en overwinnen. Ook de moeilijkheden van een tijdelijk teveel, of een tijdelijke in zinking in de markt!(Ook tijdens de sanering telen' wij de bloembol len om de 3 jaar voor niets.) Het verleden- staat ons er borg voor, dat wij die toestanden zullen weten te overwinnen. Bij de overige punten van de heer de Boer, komen wij op zoveel platgetreden paden, die reeds zo vaak weerlegd zijn, dat het mij nutteloos voorkomt om daarop, hier ter plaatse nog verder in te gaan. Laat de heer de Boer op onze vergadering komen, met zijn pro blemen, wij zullen ze weerleggen aan de hand van de negatieve re sultaten van 14 jaar bloembollen sanering! (in Nederland). Heiloo ANTHON NUIJENS VANZWÖPRI te Haarlem gebracht over Het prae-advies Groen en wees zeer grote afsta tuinder ontvangt tussen de Regeri bereid. Iedere d de gaten gehou Het H.B. kreeg h ga zo door en De Kring Leide altijd ongelijke m landbouw en andi den aangelegd. Hi. kort aan arbeidsk overleg tussen arbeiders, om dit geleide economie oog te zien. De a nu eindelijk eens melkprijs, Langers mumprijzen op d< kostprijs van 1007 Dat is onhoudba Groen, die nog f antwoord vermoch vraag, hoe het nu voering van de Stichting heeft stellen geformulee gen geleden „zou kele weken dure de Economische I binet-Beel geconfe den. De Stichting eens op aangedro; spoedig zou gebeu van de motie-Grc in, dat de regerin van het overleg moet mededelen, i debat over de L: zal wellicht gel( nader op de zaak tuinbouw heeft i: de kostprijs gehaa ming staat er nu i voor, dan twee m De heer v. d. hieraan toe, dat ongelijke maatst; worden.Er is wel de Kamer heeft zi stemmen uitgespro cipe, dat de belon bouw met andere moet zijn. Het oi rische kringen is mogen daarom ger hier uit met grot dringen op inlossi ven belofte. Men Hjkheden niet ter berekeningen van ten richtsnoer zijr wees er op, dat in de Landbouw ook vertegenwoordigd Bi Niet minder dai waren ingediend gen en sociale la; de stelde voor, de volgt te verdelen: halen op de bedrij' de inkomens en t vermogens. De afg seling betoogde, di het bedrijfsleven te dragen zijn. He wenselijk, naar lasten te streven, gen voor de socia landbouw te verg< delijk, wel is het nu ook de Ondei voor de landbouw belasting tenminsti wordt verminderd, dienen sociale laste disconteerd te wori ten dezen aanzien Het voorstel-Hazei bestuur onuitvoerb van lasten dient e verdeling toegepas! streefd zal worden diging van de uit fingen, welke voi ondragelijk wordt. De kring Hoorn schillen in toepas tinginspecties, waai een uitvoerige bes; opgenomen naar af bijeenkomst in Hc d. Weyden deelde zaak reeds in de handeld. De uit worden niet toegei nister dit heeft tc algemene beschouw gens gebleken, da! kwestie van de k zelfstandigen urger Op voorstel van koper zeide de v< de belasting- en nog eens nader in orde zullen komen dere punten ging Positie Ne< passagiers Aldabi, 22 Nov. neiro te Montevid Alhena, 23 Nov. i Antwerpen. Indrapoera, wor 17,30 aan de Hoek wacht. Kota Baroe, pass. 23 Nov. 23 ui Kota Agoeng, via, 23 Nov. 15 uur Nieuw Holland, l 24 Nov. te Sabang. Randkerk, Ams ka, pass. 23 Nov. Westerdam, 24 Nieuwe Waterweg. De prijs d< Van mening zijn staan van maximui eierenhandel bele op een regelmatig( bedrijfschap voor ren de maxirqump: producent, verzam laar opgeheven. Dj zen van detaillist ai echter o.m. geham eieren voor de bei duur blijven. Raad var Perszui De minister van W. heeft gistermid Beroep Perszuiveri de minister wees e welbewust aan de stantie een grote r in de beoordeling nen is gelaten. De v snoer van deze raa door de algemene

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2