Nieuw Oostenrijk, het eerste punt van de agenda Schuman kondigt verhoging der lonen en pensioenen aan Het hart van Noordholland gaat open... Voor Alkmaar en omgeving Molotof is weer begonnen met het uiten van beschuldigingen Spanning onder de landarbeiders Vakbonden achten voorstellen onaanvaardbaar DE TWEEDE DAG DER GROTE VIER D Dat moet voor komen worden Scherpe terecht wijzing van Bevin Het Rijk voor duizenden bestolen Labour wint Motorschip gezonken Ook in Finland Kinderen uit Duitsland gearriveerd Frankrijk wijst Russen uit HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal: l-20 per maar.d; incL incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 cfc Buiten God is t nergens veilig Vondel DONDERDAG 27 NOVEMBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11390 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 20147 (red:); K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank RONDUIT GEZEGD staat het in de Nederlandse landbouw op het ogenblik zo, dat een staking van landarbeiders in het dreigend verschiet ligt. Dit zou, hoewel het komende winterseizoen niet de aan gewezen tijd schijnt te zijn voor een dergelijke avontuurlijke opzet, een betreurenswaardige gang van za ken zijn. Op een persconferentie hebben enkele kopstukken van de Stichting o.a. over de loonspanningen onder de landarbeiders gesproken en er zijn enkele punten, die wij op deze plaats even willen aanroeren, omdat zij van bijzondere betekenis zijn. Daar is op de eerste plaats de mening van de Stichting-leiders, dat zij de bedrijfsgenoten niet meer voldoende in de hand hebben. Dat is een sombere bekentenis in een periode, dat met man en macht gevochten wordt voor de erkenning der publiekrechtelijke bevoegdheid aan een organisatie als een Land bouwschap, waartoe de Stichting moet uitgroeien. Deze bekentenis bewijst, dat de tijden en omstandigheden en ver houdingen in elk geval nog niet rijp zijn voor de P.B.O. in de land bouw. Wij noteren dat als een te leurstelling in de actuele strijd voor betere bedrijfsregeling. Op de tweede plaats wil het ons voorkomen, dat de Stichting van de Landbouw de betekenis van de argumenten der Regering onder schat. Ziet eens, de kwestie van de landarbeidersionen is pas in de Tweede Kamer uitvoerig besproken bij de Algemene Beschouwingen over de Rijksbegroting. De Regering heeft toen tegenover de uitvoerige en gedocumenteerde vertogen van diverse Kamerleden haar stand punt bepaald. Zij stelde vast, dat een verhoging van de landarbei dersionen niet kon worden aan vaard, in het kader van de be staande loon- en prijspolitiek. Daarvoor golden verschillende motieven. Wij laten die thans rus ten; stellen alleen vast, dat de Re gering er recht op heeft, dat haar motieven worden gewogen, min stens even zwaar als die van de andere zijde. Dat men, na de be- pSling van het standpunt der Re gering, die de algemene verant woordelijkheid draagt, van de zijde der landarbeiders zeer duidelijk het dreigement der staking doorsche mert, is zeer betreurenswaardig. Het wil ons toeschijnen, dat de Regering de loonverbetering voor de landarbeiders opzichzelf billijk acht, alleen acht zij het onmogelijk en uit een oogpunt van alge meen belang onrechtvaardig die verbetering toe te staan in het ka der van de algemene loon- en prijs politiek. Wij stellen daarbij vast, dat de meerderheid van de Tweede Kamer nauwelijks veertien dagen geleden die algemene loon- en prijspolitiek van de Regering heeft bevestigd, al vergeten wij daarbij niet, dat met name de K.V.P.-voor zitter Andriessen twijfel heeft uit gesproken over de houdbaarheid van deze politiek. Toch gaat het daarom. Want o.a. zeer juist zei de heer Louwes op de persconferentie, dat, mochten de sombere verwachtingen (ten aan zien van het resultaat der spannin gen in de landbouw-sector) werke lijkheid worden, dit zonder twijfel het definitieve einde zou betekenen van de nu gevoerde regeringspoli- tiek ten aanzien van lonen en prij zen. En nu menen wij, dat indien deze politiek in de geest onge veer als de heer Andriessen op 12 November in de Kamer aangaf een einde behoort te nemen, dit niet in één bepaalde sector en ze ker niet min of meer gewelddadig moet worden beslist. Ook daarom maar evenzeer om andere redenen van algemeen wel zijn moet een staking in de landarbeid voorkomen worden. Door samenwerking van beide par tijen. De Regering moge zich daar om niet laten afhouden van het al lerspoedigst doorzetten van het overleg, dat ook voor andere kwes ties tussen haar en de Stichting voor de Landbouw zou worden gevoerd en dat nu meer dan ooit urgent is. De Regering heeft dan nog eens de gelegenheid, aan de betrokkenen en aan het Nederlandse Volk d u i d e 1 ij k te maken waarom de lonen in de metaal- en in de bouw nijverheid wel konden worden ver hoogd, en in de landbouw niet, ter wijl in Mei 1946 als loonbasis in de landbouw 64 ct. per uur was aan vaard, onder beding, dat geen loon- bewegingen meer zouden volgen, die (in de metaal- en de bouwnij verheid) toch gevolgd zijn. Zij kan ook duidelijker maken, waarom zij de verhoging van de basis (van 64 op 68 ets) weigert, niettegenstaande verantwoordelijke instanties als de Stichting voor de Arbeid èn de Stichting voor de Landbouw op redelijke gronden van algemene en bijzondere aard die verhoging juist achten. Zij kan ook duidelijker maken, waarom de lijn der geleidelijke ge lijkstelling der lonen in de land bouw met die in de industrie weer omgebogen wordt in de richting, die van die gelijkstelling af voert. Zij kan nog eens duidelijker ma ken, waarom de extra-exportwin sten in de landbouw wél, en die in industrie en handel niet worden „afgeroomd". Zij kanja zij kan nog heel veel meer. Zij kan het Nederlandse Volk niet onbegrijpelijk laten staan tegenover het evidente feit, dat na twee grote algemene sociaal-econo mische debatten in de Volksverte genwoordiging, die bevredigend en aannemelijk schenen te verlopen, E MINISTERS van buitenlandse zaken der Grote Vier hebben Woensdag, de tweede dag der Londense conferentie, de im passe in de kwestie Oostenrijk verbroken en zijn overeengeko men het vredesverdrag met Oostenrijk bovenaan op de agenda te plaatsen. De Oostenrijkse kwestie werd onmiddellijk verwezen naar de hiervoor speciaal door de Grote Vier aangestelde afge vaardigden. Deze zullen heden bijeenkomen. Deze betroffen de economische en politieke eenheid van Duitsland. Marshall wilde het Oostenrijkse verdrag het eerst bespreken omdat het verder gevorderd was dan het Duitse en niet omdat hij de Sovjet opvatting bestreed, dat het Duitse verdrag belangrijker was. Over de beschuldigingen van Molotof zeide Marshall alleen, dat hij er geen be lang in stelde en niet overtuigd was, dat Molotof ze zelf geloofde. „Laat ons aan het werk gaan", "zo zeide hij, „zonder elkaar te be schuldigen om wille van propagan- da-doeleinden. Wij moeten rust in plaats van haat en wanbegrip scheppen!" Bevin merkte op, dat men Molotof's op merkingen over imperialisme en verdeling van Dnitsland met een „gevoel van humor" moest op vatten. „Ik geloof, dat wij alle maal oorlogsophitsers zijn", zo vervolgde hij, „de enige heilige in de wereld is de Sovjet-Unie. W ij zullen wel daar heneden te recht komen". Zinspelend op Mo lotof's opmerkingen over „souve- reiniteit" en „democratie" zeide Bevin: „In enkele landen waar mede wjj vredesverdragen hebben getekend zijn dingen voorgeval len, die niet direct in overeen stemming gebracht kunnen wor den met souvereiniteit en demo cratie." Na enige discussie werden de vier ministers het ook eens over de volgorde van de zes agendapunten. De agenda ziet er als volgt uit: 1. Het Oostenrijkse vredes verdrag; 2. de voorbereiding van het vredesverdrag met Duitsland met inbegrip van de procedure en de kwestie der grenzen; 3. de economische be ginselen voor de toekomst van Duitsland; 4. de vorm en be voegdheid van de voorlopige Duitse regering; 5. een onder zoek naar de uitvoering van de demilitarïsatie-instructies voor Duitsland, zoals deze op de conferentie van Moskou werden opgesteld; 6. het viermogend- hedenverdrag voor de demilita- risatie en ontwapening van Duitsland, dat door de Ameri kaanse delegatie werd voorge steld. Molotof begon gisteren zijn ope ningsrede met een hartstochtelijk pleidooi voor een verenigd Duits land onder een „democratisch be wind". Hij bestreed de BritsAme rikaanse bizonale politiek en noem de haar imperialistisch. Het Duitse vredesverdrag zou het lot van Duitsland voor lange tijd bepalen. Daarom moest het ook een demo cratisch en geen imperialistisch verdrag zijn. Het moest ook bij dragen tot het economisch herstel van Duitsland, opdat Duitsland zijn verplichtingen jegens zijn slacht offers zou kunnen nakomen. Er was echter nog een ander plan ontstaan, aldus Molotof. Dit trachtte het eco nomisch herstel van Duitsland te verhinderen uit vrees voor de Duitse concurrentie, terwijl het tevens gericht was op verzwakking en verdeling van Duitsland. Molotof voorspelde, dat er po gingen aangewend zouden worden om Duitsland te gebruiken als ba sis voor de ontwikkeling van de oorlogsindustrie en de reaction- naire machten in Duitsland te ge bruiken tegen de democratische elementen in de Europese landen. Alles wat de eenheid van Duits land of de Duitse economie in de weg stond zou slechts koren zijn op de molen der Duitse reaction- nairen. Molotof besloot zijn rede met op spoed aan te dringen. Marshall antwoordde Molotof en zeide: „Wij wensen in deze critieke periode van internationale onrust ons niet op te houden met lange discussies over de wijze waarop het Duitse Vredes verdrag moet worden goedge keurd.". Men moe$t direct met de voornaamste kwesties beginnen. Een Franciscaner monnik is bezig met het versieren van de Kerk van Christus Geboorte te Bethlehem. ERNSTIGE WOORDEN zijn op een persconferentie van de Stich ting van de Landbouw in den Haag Woensdag gesproken. Het ging over de spanningen in de landbouwsector van ons economisch leven. Die spanning is, ondanks de uitspraak van de Tweede Kamer aan de hand van de motie-Gro^n, niet afge nomen. Zij groeit op het ogenblik vooral aan in de kringen van de landarbeiders, die met htm bonden ook in de Stichting zijn opgenomen. Wij voelen niets voor medewerking aan een staking, zeide de voorzitter van de Stichting, de heer Louwes, en de voor zitter van de Sociale Sectie van de Stichting, de heer Biewenga, beaamde dat. Zij vrezen echter, dat de Stichting niet voldoende invloed zal hebben „op groepen van aangeslotenen". Dat met deze groepen inzonderheid de landarbeiders zijn bedoeld, werd nog dudielijker uit een verklaring van de heer Laagveen, voor zitter van de Nederlandse Landarbeidersbond, „dat zijn bond zich wellicht achter dergelijke acties zal stellen". Wij kunnen onze mensen niets meer wijs maken, zei hij; wellicht zijn inder daad krachtproeven onvermijdelijk". Koning Leopold naar Amerika? Naar „Le Soir" meldt, zou Koning Leopold voornemens zijn binnenkort een bezoek aan de Verenigde Staten te brengen. Het secretariaat van de Koning heeft dit bericht ontkend nog bevestigd. Aanvaring bij Vlissingen Het Engelse stoomschip „Landau- ra" is ter reede van Vlissingen he dennacht in aanvaring geweest met het Noorse stoomschip „Basel", dat daar voor anker lag. Beide schepen zijn opgevaren naar Antwerpen. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond; AFNEMEND BUIIG! Wisselend bewolkt met voor namelijk in de kuststroken enkele regen-, hagel- of natte sneeuwbuien. Des nachts op vele plaatsen lichte vorst; overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Aan vankelijk verder afnemende wind, hoofdzakelijk uit Wes telijke richtingen, later tijde lijk veranderlijke wind. STEEDS GROTERE CHAOS Schuman betoogde verder in zijn radiorede, dat maar al te vaak de ellende van Frankrijk door zekere lieden misbruikt wordt om er poli tieke munt uit te slaan. De regering aldus Schuman, zal het exportpro gramma herzien teneinde inflatie te De Sovjet-delegatie tijdens de opeging van de conferentie der Grote Vier over Duitsland en Oostenrijk. V.l.n.r.: maarschalk Sokolovsky, Smimov n Molotof. het grote probleem op het thans zo kwetsbare sociaal-econo mische terrein verder dan ooit van zijn oplossing verwijderd raakt, ja, in een acute crisis dreigt te komen. In dit verband is het veelzeggend, dat de alarmerende persconferentie van de Landbouw gehouden werd nauwelijks 24 uur na de persconfe rentie van de Prijsbeheersing, waar op prof. Brouwers de acute moei lijkheden op dit terrein trachtte te sussen. Maar hoe dan ook: Regering en bedrijfsleven samen in dit geval in het bijzonder de Landbouw moeten de dreigende moeilijkheden voorkomen, omdatstaking een onverantwoordelijk avontuur zou zijn. SCHUMAN, de Franse premier, heeft gisteren in een radiorede tot het Franse volk verklaard, dat te Parijs de lonen der arbeiders met vijftienhonderd francs en die van de kantoorbe dienden met elfhonderd francs per maand omhoog zullen gaan. Voorts kondigde Schuman aan, dat de regering twee wetsont werpen zal indienen, waarvan het eerste ontwerp gezinstoeslag inhoudt en het andere de oorlogspensioenen herziet. De leiders van achttien der grootste Franse vakbonden hebben echter te kennen gegeven, dat de voorstellen van Schuman onaanvaard baar zijn. Besloten werd de strijd voort te zetten. Verder is een beroep gedaan op de arbeiders hun eenheid en hun actie te ver sterken teneinde recht te verkrijgen. De achttien verenigingen vertegenwoordigen o.m. de mijnwerkers, de spoorwegmannen, metaalbewerkesr, personeel van de posterijen, havenarbeiders en zeelieden. De overige negentien vakbonden zullen heden over hun houding beslissen. voorkomen. Schuman gaf voorts te kennen, dat loonsverhoging geen nut zou hebben indien het werk niet hervat wordt. De regering zal verdere prijsstijging verhinderen. Vrije arbeid beschermd De premier uitte geen bedreigin gen ten aanzien van de stakers, maar verklaarde, dat de regering de vrije arbeid wil beschermen. De regering onderschat in gene dele de huidige moeilijkheden. Elke dag mijnwerkersstaking kost het land de hoeveelheid van vijf dagen brandstof voor elk Frans gezin. Gaat ook de politie staken? Inmiddels dreigen nog meer sta kingen. Zo hebben de transportar beiders en de Parijse sectie der staatsbeambten besloten in staking te gaan indien aan hun eisen niet wordt voldaan. Tot de laatste genoemde bond behoren o.m, de onderwijzers en de politie. Zelfs door de gematigde elemen ten in de vakbeweging zijn de re geringsvoorstellen als teleurstel lend beschouwd. Jouhaux, de lei der van de niet-communistische minderheid in de C.G.T.. ver klaarde, dat de regering „de toe stand absoluut niet begrijpt". Daar de eisen der arbeiders tot een loonsverhoging van achtdui zend tot ruim tienduizend francs door de regering niet in behande ling zijn genomen, verwacht men, dat de gematigde leiders aan in vloed zullen verliezen ten gunste van de communisten. Het nationale verbond van inge nieurs en technici heeft in antwoord op de stakingsoproep van het C. G. T., zijn leden verzocht zich bij de stakingsbeweging aan te sluiten. Het hoofdbestuur van de federatie van arbeiders in overheidsdienst, die twee millioen beambten verte genwoordigt, kenschetste de rege ringsvoorstellen als onaanvaard baar. Heden zal men beslissen of men over de gehele linie zal sta ken. Ex-M.R.P.-leden vormen eigen partij De vijf afgevaardigden van de M.R.P. in de Franse Nationale Ver gadering, die wegens hun betrekkin gen met de R.P.F. van Generaal De Gaulle uit de Republikeinse Volks partij zijn getreden of geroyeerd, hebben thans een eigen partij, „De Onafhankelijke Republikeinse Volks beweging", gesticht. Proteststaking te Kassei Het personeel van alle fabrieken en handelsondernemingen te Kassei heeft Woensdag twee uur gestaakt kledingpositie, die volgens de Duitse als protest tegen de voedsel- en vakbonden „ondragelijk" is. Kleinere kranten. Als gevolg van de stakingen kwa men gisteren de kranten in Frank rijk in beperkte mate uit. Het Na tionale Verbond der Franse pers heeft in overeenstemming met de regering besloten, dat de kranten vier maal per week met twee pa gina's (de helft van de omvang der Nederlandse kranten) zullen ver schijnen, daar de normale papier voorziening wegens de staking geen voortgang kan vinden. De huidige situatie. De staking in Frankrijk, die reeds nieer dan een millioen arbei ders omvat, blijft om zich heen grijpen. De situatie is thans als volgt: Bouwvakken: De C. G. T. heeft alle bouwvakarbeiders tot staking opgeroepen. Politie: De Parijse politie heeft gisteren over het al- of niet deel nemen aan de staking gestemd. De uitslag wordt heden bekend ge maakt. Gasbedrijven: Gisteren hebben meer arbeiders het werk verlaten. Electriciteitsbedrijven: Men ver wacht, dat de staking te Rouen zich zal uitbreiden. Havens: Liggen bijna geheel stil. P.T.T.: Franse troepen onderhou den een beperkte postdienst. Vervoer: Het personeel van de openbare vervoermiddelen te Pa rijs met uitzondering van het auto- buspersoneel zal heden in staking gaan. Voedselvoorziening: Gisteren is bevel gegeven tot vordering van het stakende personeel der elevators in de haven van Marseille ten einde 8000 ton Amerikaans graan te lossen. De procuratiehouder K. van de N.V. J. J. te Jutphaas is in het Huis van Bewaring te Utrecht op gesloten, nadat hjj bij een ingesteld onderzoek bekend had, een ver valsingssysteem te hebben ont worpen, waarbij het Rijk voor tienduizenden guldens is bena deeld. In de administratie van de N.V. betreffende de opdrachten van het ministerie van oorlog voor het be drijfsklaar maken van aangekochte „dump-wagens" voor het Nederland se leger, waren dusdanige verval singen gepleegd, dat de aan het mi nisterie gepresenteerde facturen voor elke behandelde auto op on gehoorde wijze waren opgevoerd. De procuratiehouder had zijn ver valsingen laten uitvoeren door on dergeschikten ontslagen politieke delinquenten waartegen sommi gen van hen bezwaren hadden ge opperd. De manipulaties hadden reeds in de zomer van 1946 een aanvang genomen. bij tussentijdse verkiezing GRAVESEND, 27 Nov. (Reuter). De Engelse Labourpartjj heeft haar ongeslagen record wat be treft de tussentijdse verkiezingen behouden. De Labour-candidaat te Gravesend (in Kent) verkreeg namelijk 24.692, de conservatieve candidaat 23.017 stemmen. •Aanhangers van de Labourpartij verwachten, dat deze overwinning een belangrijk moreel effect op de kiezers in het gehele land zal heb ben. Zij argumenteren, dat de over winning. ondanks de kleine meer derheid, het verlies van het pres tige van Labour, na de grote con servatieve overwinningen bij de ge meenteraadsverkiezingen, voor een aanzienlijk deel goed maakt. Er staan nog vier tussentijdse verkiezingen voor de deur. Het motorschip „Madjoe", eigen dom der N.V. Schepen-Exploitatie Maatschappij „De Tamarinde" te Rotterdam, is Maandag op weg van Rotterdam naar Zwolle voor de mond van het Keteldiep op het IJselmeer gezonken. De schipper P. Huisman uit Gouderak werd met twee andere opvarenden üoor vis sers gered. Naar wij nader vernemen over weegt de Assurantiemaatschappij, waarbij het schip verzekerd is, de mogelijkheid het te lichten. Giste ren zou een onderzoek worden in gesteld om de lading (grind) met behulp van een zuiger te verwijde ren. Daarna zou gepoogd kunnen worden de „Madjoe" te lichten. staken de ambtenaren Finland was van middernacht af van de buitenwereld geïsoleerd door een nationale staking van ambtenaren. De post-, telegraaf- en telefoondiensten functionneren niet meer. Daar ook de douane-beamb ten en emigratie-functionarissen bij de staking betrokken zijn kunnen treinen of vliegtuigen het land niet binnenkomen of uitgaan, tenzij de regering noodregelingen treft. Het kabinet tracht een compromis te vinden tussen de eisen der stakers (loonsverhogingen van 800 mark) en het aanbod der regeringscommis sie voor de lonen (500 mark per maand) De moord op de taxi-chauffeur Op last van de Officier van Justi tie worden geen mededelingen ge daan over het onderzoek betreffen de de moord op de Rotterdamse taxichauffeur A. G. Clobus, die in zijn omgeslagen auto bij Sassenheim met een kogel in het hoofd werd ge vonden. Ook de in omloop zijnde berichten, volgens welke twee jon gelieden uit Hilversum als verdacN, van deze moord, zouden zijn gear resteerd, konden in verband met het bovenstaande, niet worden be vestigd of ontkend. Weer troepen naar Indië vertrokken Het m.s. „Kota ïnten" vertrok gis terenavond van Rotterdam met 1500 man troepen aan boord, gevormd uit een detachement mariniers, een onderdeel van het Prinses Irene- regiment en een detachement van de K. N. I. L. naar Indonesië. De band van Hylke Dijkstra vaart mee voor de Niwin. Collectieve arbeids overeenkomst voor journalisten De vereniging „De Nederlandse Dagbladpers 1945" heeft gisteren met algemene stemmen aanvaard een, op enkele ondergeschikte pun ten gewijzigd, ontwerp-C.A.O. voor dagblad-journalisten, over hetwelk tevoren tussen de N.D.P. 1945 en de federatie van Nederlandse journa listen, na een voorbereidende studie van ruim een half jaar overeen stemming was bereikt. Lek buiten haar oevers In tegenstelling tot de lage wa terstanden van enkele weken gele den is het water in de Lek de laat ste dagen ten gevolge van de krach tige wind zo hoog opgelopen, dat te Schoonhoven 't Veerplantsoen werd overstroomd en het water de Veer- poort bereikte. (Van onze eigen redacteur) TOEN WOENSDAGMIDDAG tegen half vijf eindelijk hef trans port van bijna honderd Nederlandse kindertjes uit Duitsland aan het Gezellenhuis van de Stadhouderskade te Amsterdam aankwam, hadden praeses Simons en enkele persmensen reeds vier uur geduldig zitten wachten. Anderhalf uur te laat vertrek, alsmede pech onderweg, hadden het uur van aankomst in de hoofdstad verlaat, maar toen het bericht kwam: de kinderen zijn er, was iedereen aanstonds ijverig in de weer, ze naar een der zalen te loodsen en ze daar op hun gemak aan het eten te zetten. Vermoeiende tocht Organisatie kan verbeterd worden Na de lange tocht van Venlo af, zagen de kleinen, naar wie in deze dagen ieders hart uitgaat, er nog betrekkelijk monter uit. Ze aten hun broodjes met kaas en dronken met volle teugen van de warm? melk, die door de Rode-Kruis-zus- ters met behulp van enkele pers mensen werd rondgediend. En er werden natuurlijk reeds dadelijk vriendschapsbanden ge smeed. De Hanneloze's de Gertrud's en de Helmut's waren allemaal vriendelijk en zeiden, dat ze het heel leuk vonden in Holland drie maanden te mogen doorbrengen. Ze wilden van ons weten, naar welke dorpen ze gingen. Margarete en Gertrud Konings naar Wognum, Gunter, Anneloze en Sofie Goossens naar Spierdijk en Hanneloze van Breukelen naar Ursem. Gekke na men, vonden ze, die dorpen in Nrd.- Holland. Ja, maar goede mensen, zeiden wij. Je zult het er goed heb ben! En dan straalden hun oogjes. Helemaal alleen voor een bord vol brood zat de kleine Rolf, oud 5 jaar, en Maria van Bragt uit Krefeld, geboren op 6 Juni 1944, dus 3V2 jaar oud. Hoe dapper die allerkleinsten, vol moed de tranen bedwingend, doch u ernstig aankij kend alsof zij reeds alles begrepen van het leed, dat Duitsland door maakt in de tijd van zijn loutering. Dan worden ze weer op een rijtje gezet en in twee grote groepen ver deeld. In de eerste bus komen de kinderen voor het dekenaat War- vershoof, in de andere die voor het dekenaat Schagen. Wij horen van de transportleider, de heer De Lan ge, dat het er 88 in totaal zijn. Er zijn er enkele in het doorgangskamp te Horst-Sevenum achtergebleven. En kapelaan B. v. d. Meer uit Wog num, die districtsaalmoezenier is van de Bisschoppelijke Hulpactie Oorlogsslachtoffers (B.H.O.), vertelt ons, hoe de kinderen over de ver schillende plaatsen worden verdeeld Het zijn er in Wognum 4, in Nibbix- woud 3. in Medemblik 6, in Hoog woud 6, in Onderdijk 4, in Spier dijk 6, in Ursem 5 en in Zuidermeer 2. Voor het hele dekenaat dus 36 kinderen. De 50 anderen gaan naar Den Helder, Anna Paulowna en Huisduinen. Zij zullen geen extra textiel en levensmiddelen ontvan gen, doch hun pleegouders zullen voor vier weken rantsoenbonnen toegezonden krijgen, terwijl daarna nog voor 8 weken distributiebe scheiden door de plaatselijke dien sten zullen worden uitgereikt. Wij hadden onderweg van Am sterdam naar Hoorn voldoende ge legenheid ons met de kleinen te on derhouden, die onder de moederlijke leiding stonden van de dames mevr. De Best en mej. Meurs uit Hoorn. Zij waren vol bewondering voor de lichtjes op het IJ en konden maar niet begrijpen, hoe twee autobussen vol kinderen op een pont konden rijden en zo overvaren. „In Deutsch- land sind nicht soviel Lampen", zei de kleine Günter. „Ja," knikten wij, „maar hier ben je ook in Hol land". Toen begon een klein meisje te huilen, omdat ze aan huis dacht, maar een der Rode Kruis-leidsters leidde de aandacht af door het liedje van „Piet Hein" te gaan zin gen en de dappersten zongen dade lijk mee. (Vervolg op pag. 2) Het Franse ministerie van bin nenlandse zaken deelt mede, dat 19 „ongewenste personen" het land zijn uitgezet. Het zijn merendeels Witrussische emigranten, die na de oorlog de Sowjet-nationaliteit heb ben aangenomen. Zij zijn in die delen van het land gearresteerd, waar ordeverstoringen hebben plaats gehad, voornamelijk te Mar seille. Tass, het officiële Sowjet-Russi- sche nieuwsbureau, heeft in een te legram uit Parijs, dat door radio- Moskou werd aangehaald, de aan houding van negentien Sowjet-bur- gers door de Franse autoriteiten een „nieuw geval van anti-Sowjet- Russische betrekkingen te compli ceren" genoemd om de aandacht af te leiden van de binnenlandse pro blemen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1