Gouden jubilé van „St. Augustinus rmvv.: WET r J Uit de greep der noodlijdendheid PAG. 2 NI£UW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 26 November 1947 DE MEESTERS VIEREN FEEST De onderwijzerbouwer aan de tempel Gods ALKMAAR EN OMSTREKEN Van het Tribunaal UIT OUDE TIJDEN ST. NICOLAAS - TIPS P.O.A. n.v. PAYGL0P Bijzondere Politierechter te Alkmaar Onze agenda DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN DE BEEMSTER Een. driedubbele bruiloft' in Waarland! UIT BEEMSTER EN OMSTREKEN EEN SYMBOOL VAN VERTROUWEN Ook door de sport tot een beter beleefd Katholicisme Het hart van Noordholland gaat open INGEZONDEN Nederkn inzak De boni EEN DAG LEGE KLASSEN, een dag geen meesters in de school, het komt niet vaak voor midden in het trimester. Er moet wel een bijzondere reden zijn, die onze onderwijzers noodzaken, ver stek te laten gaan. Die reden was er voor de leerkrachten der scholen in wijde omgeving van Alkmaar, van 't Zand tot Uitgeest, van Obdam tot Bergen, op de zes en twintigste November zeker wel. De meesters vierden feest, het feest van een gouden en een zilveren jubileum. Hun vereniging, die zij zo een warm hart toe dragen, hun St. Augustinus, bestond vijftig jaar en hun voor zitter, de heer J. A. Haakman, herdacht de dag dat hij voor vijf en twintig jaar bestuurslid werd. Feiten, wel waard om feestelijk herdacht te worden. Schoolmeesters vieren feest Eejj goed begin werd gemaakt met de plechtige H. Mis, in de kapel van het St. Elisabeth Ziekenhuis, opgedragen door rector F. Holthui zen, bisschoppelijk adviseur van de jubilerende vereniging, met assis tentie van rector Visser van het ziekenhuis en kapelaan Lagerberg uit Heiloo. De gezangen werden uitgevoerd door een onderwijzerskoor o.l.v. de heer P. A. v. Westen. Het orgel werd bespeeld door de heer M. Niewint. Opvoedende taak van de onderwijzer Rector Holthuizen hield onder de H. Mis een predikatie, ontleend aan de woorden „ieder mens is een tem pel Gods. in hem woont de geest van God". Een ieder heeft weieens behoefte aan ontspanning, aan een feest. Een zinvol feest echter geeft een pret tige herinnering. En daarom moe ten onze feesten zinrijk zijn. De zin van dit feest ligt niet zo zeer in die vijftig jaren, maar meer in hqt feit dat het hier een katho lieke onderwijzersvereniging be treft. Heeft de Kerk iets te maken met het klaslokaal, het katholicisme met het onderwijs? Er zijn er, die alle schoolwerk tot 100 pet. willen katholiseren, anderen, en dat zijn er helaas al te veel, willen de invloed van de gods dienst op het onderwijs geheel we ren. Geen van beide meningen is goed. God is de bron van alle leven en heeft dus zeker een plaats te bekleden in het onderwijs. De Kerk wil ieder vak in zijn waarde laten, wil niets veranderen aan de wetten der zwaartekracht of de gezond heidsleer. Al die uren in de klas, wat een tijd om een juist inzicht te krijgen in de geschiedenis. De kijk op het leven, die men in de school krijgt, is een deel van de vorming van de christen. Daarom moet de Kerk in vloed hebben op 't onderwijs. En daarom is cTe katholieke onderwij zersvereniging gesticht. Hier wor den de rechten van het bijzonder onderwijs verdedigd. Men kan vele vakken en vaardigheden onder scheiden, maar 't bovennatuurlijk leven en 't natuurlijk leven in de mens vallen niet te scheiden. Zo bouwt iedere onderwijzer, die zijn taak ernstig opvat, aan de tempel Gods, aan de opvoeding van een christenmens. Ook de Paus prijst het streven der katholieke onderwijzersvereni gingen. Ook hier geldt het woord: „De oogst is groot, maar de arbei ders zijn nog gering". De feestvergadering Hoewel de morgen reeds ver ge vorderd was, verzamelden de mees ters en hun vrouwelijke collega's zich met volle moed in de zaal van het Gulden Vlies ter bijwoning van de feestvergadering, waartoe o.a. uitgenodigd waren de bisschoppe lijk adviseur, rector Holthuizen, de inspecteurs Dun en Veringa, resp. van de inspecties Alkmaar en Den Helder, vertegenwoordigers van de afd. Beverwijk: Hoorn, afgevaar digden waren de heren Spigt, Hoog- karspel en Stavenuiter, Zwaag; Alkmaar-stad, waarvan we o.a. za gen de heer Th. Dijkstra, voorts de heren Kamp en Remmerswaal na mens het hoofdbestuur. De heer G. Stockmann opende namens de feestcommissie de bij eenkomst en wees op alles, wat er in de afgelopen jaren gepresteerd was. En dat is veel, te veel om het nader, vanwege de beschikbare ruimte, ons toegemeten, te vermel den. Spreker roemde vooral de werkzaamheid van de jubilerende voorzitter, de heer J. A. Haakman, en de grote collegialiteit, die er altijd in „St. Augustinus" heerst. De heer Nuyens feliciteerde even eens de voorzitter en herdacht voor al de periode, waarin de leiding van de heer Haakman steeds merk baar was. Namens de collega's bood spreker een boekwerk over toneel aan en een boekenbon. Mevrouw Haakman werd in de hulde betrok ken, haar werden bloemen aange boden. Na een dankwoord van de jubi laris gaf deze een overzicht van de gebeurtenissen, die tot de oprich ting van de vereniging aanleiding gaven. Het was de toenmalige bis schop, Mgr. Bottemanne, die het initiatief nam tot de oprichting van een bond, zoals wij die nu kennen. De hoofden van scholen, die reeds georganiseerd waren, namen 't werk over. De heer Ammendorf was des tijds de grote stuwer met nog der tien anderen. Bij het begin onzer jaartelling was het salaris van de onderwijzer maar een schamel geval. Wat doe je met zeshonderd harde guldens? Maar de tijden zijn ook voor de onderwijzer beter geworden, al heeft het bijna een mensenleeftijd ge duurd. In de nieuwe eeuw kwamen de dames het onderwijzend perso neel versterken, er kwam een ka tholiek- schoolblad en ook de reli- gieusen begonnen toe te treden tot de organisaties. In een poëtisch ge houden resumé somde de heer Haakman alle belangrijke gebeur tenissen, die het bestaan van „St. Augustinus" kenmerkten, op, waar na de heer v. d. Klundert zijn taak overnam door te releveren, wat de nieuwere tijd bracht. Hij schilderde de erbarmelijke toestand van de kwekeling met acte, verhaalde hoe de afdeling Schagen zelfstandig werd en hoe in 1941 onze bescher mers de vereniging liquideerden. Een band werd gevormd door de St. Willibrorduscongregatie, waar van Alkmaar, Heiloo en Langedijk lid werden, maar in September '44 moest alle activiteit worden stop gezet. In Augustus 1945 kwam men weder bijeen in Haarlem. Daarna volgden de vergaderingen zich met regelmaat op en nu. in 1947, het verlate jubeljaar in 1943 had er al feest moeten worden gevierd traden de rellgieusen toe. Hoe arm is enigheid Een waar woord, dat Vondel sprak engijt opk toepasselijk is op de on derwijzers, die de hele dag aHeen staan in de klas, bouwend aan een taak die weliswaar klein lijkt, maar in wezen groot is. Inspecteur Dup, die op deze feest vergadering een welgemeend woord sprak, herinnerde met deze zinnen aan de vruchten, die het onderling contact in de onderwijswereld al reeds tot stand had gebracht. Vroeger werd er gewerkt zonder steun van de staat en de onderwij zer die aan het eind van de maand met f 41.83 in zijn beide handen naar huis ging, was eigenlijk een philantroop. Spreker spoorde de onderwijzers uit zijn ambtsgebied aan altijd de blijheid te bewaren en zo de kinde ren iets moois voor het leven mede te geven. Want de leiding van een goede onderwijzer is voor velen een lichtbaken in het verdere leven. De heer Remmerswaal sprak nog namens het hoofdbestuur en bracht hulde voor het vele werk, dat ver zet was. Hij drong aan op actie, ten einde gedaan te krijgen, dat de zo gehate classificering wordt opgehe ven. De heer Dijkstra, voorzitter van de afdeling Alkmaar, deed'ook een duit in het zakje en herinnerde aan het feit. dat de afdeling Alkmaar bijna dertig jaren lid was geweest. Zijn afdeling, die nu 78 leden telt, werkt eensgezind met de jubileren de afdeling Alkmaar-buiten samen. Hij bood een schitterende bloemen mand aan, om zijn woorden kracht bij te zetten. Nadat namens de afdeling Den Helder door de heer Dorpmans het woord was gevoerd, sprak de heer Haakman een kort dankwoord en deelde de heer v. d. ivlundert mede dat er van Hoogeerwaarde heer Deken v. Alkmaar, die door ambts bezigheden verhinderd was te ko men, een felicitatiebericht was bin nengekomen. Een keurig verzorgd diner bracht alle gasten en genodigden, na een korte verpozing in de voorzaal van het Gulden Vlies, waar iets ge schonken werd en de heren Brusch- ke, Nieuwint en Stockmann de aan wezigen op een muzikale en humo ristische manier wisten bezig te houden, weer bijeen. Er werd ge sproken en gegeten en voor men er erg in had was een groot deel van de middag reeds voorbij. Een ieder zette zijn beste beentje voor, Hoorn. Beverwijk, inspecteur Dunn en in specteur Veringa, het hoofdbestuur, kortom, ee/i keur van sprekers brachten hulde aan het ijverige be stuur en vooral zetten zij de jubi lerende voorzitter flink in de blom metjes. Deze maakte er tenslotte maar een eind aan, daar de zaal in gereedheid moest worden ge bracht voor de jubileumuitvoering, waarover wij in een aparte beschou wing terug komen. SUPPORTERSVERENIGING R.K.A.F.C. De voorzitter, de hee.r H. ten Berge, opent en heet de aanwezigen hartelijk welkom. Hij zet het doel uiteen van deze avond, nl. om te komen tot oprich ting van bovengenoemde vereni ging. Direct wordt de koe bij de horens genomen en een voorlopig bestuur samengesteld als volgt: voorzitter: J. Leeuwenkamp, Stuart- straat 85; secretaris: C. Schoen, Zocherstraat 37; penningmeester: W. Kooijman, Tulpstraat 19; com missarissen: mej. J. Kaag, Oude Gracht 2; C. Borst, Oudorperdijk 24; J. Bijpost, Snaarmanslaan 147. Nieuwe leden kunnen zich bij bovenstaande adressen opgeven. Daarna werden nog enkele zaken besproken, als reisgelegenheid, con tributie, de voordelen etc. Hierna sloot de voorzitter der supportersvereniging, J. Leeuwen kamp, deze geanimeerde vergade ring, de hoop uitsprekend, dat de vereniging in groei en bloei moge stijgen als de voetbalvereniging. Deze kan zich terecht een der grootste verenigingen noemen, want om met 17 elftallen in de compe titie te spelen is een zeldzaamheid als 4e klasser. Het plan bestaat om de volgende competitie met 20 elf tallen uit te komen. A. J. M. Marijn, tegenwoordig wonende te Laren, vroeger in Alk maar, stond gisteren terecht voor 't Tribunaal te Alkmaar. Deze 53- jarige beschuldigde had zich te ver antwoorden, omdat hij in October 1940 N.S.B.-er was geworden. Dit had hij echter alleen gedaan, omdat hij zijn radio-school in tact wilde houden. Toen dit in Juni 1943 onmo gelijk bleek, bedankte hij dan ook direct. Voorts was hij in Duitsland op enkele technische fabrieken werkzaam geweest en had hij zijn toentertijd 16-jarige zoon toestem ming gegeven, om bij de Luftwaffe te gaan. Mr. Schuurman drong aan op de uiterste clementie. Uitspraak over 14 dagen. G. v. d. Akker uit Castricum, en thans 65 jaar oud, was in 1943 sym pathiserend lid van de N.S.B. ge worden. Voorts had hij in 1943 en 1944 bewakingsdiensten verricht in Castricum bij de leegstaande wo ningen en bij de kluis van het ge meentehuis. Ook in deze zaak zal het Tribunaal over 14 dagen uit spraak doen. De laatste was mevr. A. Schagen- Bos, die ten laste was gelegd, dat zij een S.S.-er, die met haar doch ter verkering had, in huis had ont vangen. Voorts had zij toestemming gegeven, dat haar dochter in Juni 1943 met deze S.S.-er in het huwe lijk trad. Bij de plechtigheid, die in Amsterdam in een Duits dienstbu- reau plaats vond, was zij verder aanwezig geweest. Niet in de ten lastelegging stonden enkele minder mooie verraderszaken. Doch, daar dit niet te bewijzen is, zal beschul digde zich hierover niet beangst be hoeven te maken. Mr. Scholten be pleitte vervallen verklaring van de beschuldiging, subsidiair internering gelijk aan detentie. Uitspraak over 14 dagen. Men schrijft ons: NAAR DE MISSIE In April van dit jaar kreeg Br. Macedonius van de St Willibrordus Stichting te Heiloo zijn benoeming voor de missie op Curagao. Het feest ging echter niet door. Er waren verschillende redenen, die de ves tiging der broeders aldaar onmoge lijk maakten. Intussen was de broeder driemaal gekeurd in Den Haag en zijn be noeming voor de missie bleef van kracht. In begin Januari 1948 hoopt Een sober feest 27 NOV.: Als u dit gelezen hebt, zult u zich herinneren de radio toespraak van Prinses Juliana in het begin van 1947. In November 1770 werd een prinses, dochter van de erfstadhouder, geboren. Z.D. Hoogheid, overtuigd van de genegenheidder bevolking, ver zocht in verband met de hoge watervloeden en de duurte der levensmiddelen, illuminatie bij de doop achterwege te laten en de gelden te besteden voor milde gaven aan armen en behoeftigen. De 19e December werd de prinses gedoopt Frederika Louisa Wilhel- mina. Bij de geboorte van Prins Willem Frederik kwam weer het zelfde verzoek. Op 17 September 1772 brachten de liefdegaven in Alkmaar op f 4927 en 9 stuivers. hij nu naar Java te vertrekken en de „Oranje" zal hem er heen bren gen. Ruim tien jaar was br. Mace donius hoofdbroeder op het St Jo zef-Paviljoen te Heiloo, geen won der dus dat vele vrienden en ken nissen zijn heengaan betreuren. Wij willen hem echter liever gelukwen sen met de bereiking van zijn ideaal, terwijl Java in hem een harde stoere werker krijgt. Wij wil len hem niet met lege handen weg sturen en daarom: Wie iets te mis sen heeft voor de arme jongens op Java, geve een ruime gift. St Nico- laas, het feest der kinderen, is op komst en arme stumperds, onder voed en nog onbekend met de leer van Christus, gaan we daarmee ge lukkig maken Missionarissen geven alles, als het moet hun leven, en: ..Vele kleintjes maken een grote". Het is vandaag 75 jaar geleden, dat de stichter der congregatie zalig af stierf. Een mooie feestgave is hier wel op zijn plaats. Dank u bij voor baat. Gironummer is 198311 (Missie Br. M.) Heiloo, 25 Nov. '47 LOUIS JANSEN BURGERLIJKE STAND ALKMAAR Geboren: Afke, d. v. C. J. Roodhart en P. T. Prook; Catharina R. G„ d. v. P. Wijpkema en C. Rutsen. Gehuwd: A. E. Pronk en M. Th. Beentjes; Dirk M. Zevenhek en Clazina M. Jonker; Girard den Das en M. G. de Bood; Arie Bos en M. D. Visser. ZAKAGENDA VULPOTLOOD BRIDGEKAARTEN Het waren meestal overtreders van diverse distributiebepalingen en voorschriften, die deze Woensdag voor de Bijzondere Politierechter te Alkmaar straffen over zich hoorden uitspreken en soms felle woorden over hun onsociale daden hoorden reppen. J. C. Z uit Alkmaar had anthra- ciet, briketten en bruinkool gekocht van G. J. uit Alkmaar. Dit was nu niet het ergste, maar hij had deze gekocht met het doel, deze weder te verkopen. Deze handel is verboden en hij werd veroordeeld tot een boete van 25.— of 15 dagen hechtenis De eis was veertig gulden of 24 dagen. G. J. uit Alkmaar had deze brand stoffen verkocht, omdat hij geld no dig had voor een dochtertje, dat schoenen nodig had. Hij werd con form de eis veroordeeld tot een boete van 60 of 36 dagen hechtenis A. H. uit Broek op Langendijk had textiel producten verkocht, zonder daarvoor een vergunning te bezitten Hij had deze goederen medege bracht van het beruchte Waterloo- plein te Amsterdam. Hij heeft op zettelijk gehandeld in strijd met de distributiebepalingen op dit gebied en werd derhalve veroordeeld tot 'n straf van 14 dagen voorw. bij een proeftijd van twee jaren. Dat ge marchandeer op en van en rond Waterlooplein moet nu onderhand eens tot het verleden behoren. P. van de W. uit Castricum had een koe laten slachten, want hij had bedorven vlees gehad en wilde de daardoor ontstane achterstand aan bonnen inlopen. Op de vraag van de politierechter, waarom hij een schaap van 140 kilo wilde vervangen door een koe van 300 kilo weet ver dachte geen antwoord te geven. Hij is een kantoorbediende en geen slager en heeft G. L. en J. G. K, in het geval betrokken. Destijds was verdachte nog slager, doch dit ambt heeft hij vaarwel gezegd. Mr. Schuurman schetst als verdediger de moeilijke omstandigheden van verdachte. Hij heeft het gedaan uit een tekort aan bonnen. Hij wordt veroordeeld tot een boete van 300 gulden te vervangen door twee maanden hechtenis. De eis was 500 gulden of drie maanden. De politierechter vond terecht, dat het nu eens voorgoed uit moet ziin met dat slachten van clande stiene koeien en ander vee. RAADSVERGADERING ALKMAAR. Het ligt in de bedoeling van de loco-burgemees- ter, een raadsvergadering te beleg gen tegen Donderdag 18 Dec. a.s. om 2 uur VAN DIENSTPLICHT VRIJGESTELD. ALKMAAR. Aan onze stadge noot L. Slotemaker Is voor goed vrijstelling van de dienstplicht ver leend wegens broedërdienst. CINEMA: „Jeugd op drift", 14 jaar. VICTORIA: „Tarzan over wint", 14 jaar. HARMONIE: „Mammy", 14 jaar. A.B.T.: „De vermisten", 14 jaar. GULDEN VLIES: 8 uur Frie se vereniging. STED. MUSEUM: Expositie „Schildersprenten" APOTHEKEN: Apotheek Dr. H. Hartong van Ark, L,an- gestraat 1. Reeds geruimë tijd geleden had de heer Ninaber zijn ontslag aange- v'raagd als Burgemeester van De Beemster. In zijn plaats is benoemd de heer Pesman, Burgemeester van Koedijk. TRADITIE HERSTELD SINT PANCRAS Nadat het jaren geen doorgang kon vinden, eerst vanwege de crisis en later door de oorlogsomstandigheden, werd Dinsdag jl. het feest van St. Katrijn op zeer luisterrijke wijze gevierd. Des namiddags om twee uur ver lieten de burgemeester, de leden van de raad en de leden van het Armbestuur het gemeentehuis, om eerst een bezoek te bréngen aan de Openbare Lagere School en de kleuterklas en daarna aan de School met de Bijbel. Zij werden daar hartelijk ontvangen. Eerst vertelde de burgemeester aan de kinderen wat de betekenis van dit feest was en daarna werden de taaipoppen rondgedeeld. Iedere leerling, werd, volgens de traditie, verrast met een taaipop. Dat de kinderen hiermede in hun schik waren, laat zich be grijpen. y he pen bij de meeste pijnen ZIEKENFONDS „ST. JOZEF" LIMMEN Na opening door voorzitter N. Kroone, bleek uit het verslag van de penningmeester, dat er in het afgelopen boekjaar een winst was gemaakt van f 64.46. Bij de gehouden bestuursverkie zing werden alle bestuursleden weer herkozen. Voorzitter vestigt dan de aan dacht van de leden op het feit, dat de vereniging op 16 Jan. a.s. haar gouden jubileum viert. Na enige besprekingen werd besloten, die dag feestelijk te vieren, 's Morgens zal men de dag beginnen met een ge- 'zongen H. Mis, terwijl de avond gevuld zal worden met een feest vergadering. Hiervoor werd een zeker bedrag uitgetrokken. Na rond vraag volgde sluiting met gebed. EEN GESLAAGDE FILMAVOND HEERHUGOWAARD (N:) De Katholieke Actie gaf Zondag j.l. 2 filmvoorstellingen in de zaal van de heer Jacob Groenland. Des mid dags voor de kinderen en des avonds voor de groteren. Er kan van een waar succes gesproken worden. Zowel 's middags als 's avonds was de zaal goedgevuld. De tweede voorstelling begon precies om acht uur. Eerst werden er enige voor filmpjes vertoond. Daarin werd o.a. kennis gemaakt met de sport in 't buitenland. Deze deden de zaal schudden van 't lachen. Daarna be gon de hoofdfilm. Hierin traden O. m. op Ollie en Stanly. Deze ver vulden hierin een rol, zoals in an dere films George Formby. Tijdens de gehele voorstelling werd er ge schaterd van 't lachen. Wij zijn wel van mening, dat de Katholieke Actie hier van een waar succes mag spreken. Het is dan ook te wensen, dat ze weer eens gauw terugkomt met zo'n film. Want al was het en- trée wat duur, toch houden de „Noordeinders" wel van zulke voor stellingen. RUSTENBURG. „Latyra over wint Hokipas". Dit was de titel van 'n sprookjesspel in drie bedrijven van M. F. Bakker, gespeeld in café Kanaalzicht. We hebben er geen spijt van, de reis naar Rustenburg gemaakt te hebben, om de kinde ren van Rustenburg en Ursem dit spel te zien spelen. Ze hebben het er knap afgebracht en de jonge spelers en speelstertjes hebben kans gezien drie uren lang de aandacht gespannen te houden van 'n volle zaal. Het is 'n knap stuk werk van mej. M. F. Bakker, schrijfster van dit sprookjesspel, tevens regisseuse deze kindertjes dit spel op zéér bevredigende wijze te laten spelen. Van de décors eveneens ont worpen door mej. Bakker, vielen op die van 't tweede en derde bedrijf. Zij muntten uit door tekening en kleur. De heer burgemeester bracht mej. Bakker de dank van de aanwezi gen: „Eenvoud is kenmerk van het ware". Veel goeds zouden we nog kun- Het was gisteren wel een bijzondere gebeur tenis, die zich in de pa rochie Waarland af speelde. Uit één gezin traden drie kinderen in het huwelijk, twee zus ters en een broer. Er was natuurlijk grote belangstelling voor. En het spreekt vanzelf dat onze fotograaf aanwe zig was om de drie bruidsparen te ver eeuwigen. Men ziet hier (geflankeerd door de bruidsmeisjes): Michiel Moras en Mar- garctha Zutt, rechts Johannes Zutt en Bri- gitta van Diepen, links Cornelis Kamper en Anna Zutt. nen zeggen, maar we moeten eindi gen met 'n pluim voor de muzikale begeleiding. GEMEENTERAAD KOEDIJK Burgemeester Fesman benoemd tot burgemeester van Beemster In de gisterenavond gehouden ge meenteraad werden met zeer grote snelheid de zgn. „hamerstukken" voor accoord aangenomen. De be grafenisrechten zijn o.a. verhoogd van f 1.tot f 2.per graf. Ook de overige punten van de agenda veerden zeer vlot afgehandeld, want er heerste in de gemeenteraad van Koedijk een vrolijke en tegelijk een enigszins droevige stemming. Bur gemeester Pesman is n.l. benoemd tot burgemeester van de Beemster; een mooie promotie, maar tegelij kertijd een verlies voor de gemeen- et Koedijk. POSTBESTELLER BENOEMD SCHÓORL Tot postbesteller te Schoort is met ingang van 1 Dec. a.s. benoemd de heer E. J. van Doornum, eertijds hulpbesteller te Broek op Langedijk; tot hulpbe steller in Bnoek op Langedijk is benoemd de heer J. Kostelijk. BURGERLIJKE STAND ST. PANCRAS Geboren: Jo hanna, dochter van Arie Rusten burg en Johanna Ootjers; Anco, zoon van Klaas Wognum en Maartje Ruiter. BELASTINGVERLAGING HARENKARSPEL. Harenkar spel is een goed oord. Werd op 16 Dec. 3946 reeds besloten het belas tingspercentage op de gebouwde eigendommen in een bepaald ge deelte der gemeente van 9 op 6 terug te brengen, thans wordt een verlaging tot 4 °/o voorgesteld. De opbrengst van deze belasting komt n.l. ten goede aan het onrendabele waterleidingnet in de Schagerwaard, waarvoor in 1946 slechts een bijdra ge van f 297.werd gevraagd. W. B. S. V.-NIEUWS. BEEMSTER. Alleen het 2e was in actie Zondag en niet zonder succes. Met 53 werd van Volen- dam 5 gewonnen, waarmede de wijdbroeken hun eerste nederlaag te slikken kregen. Volendam nam de leiding, maar nog voor de rust was het 21 voor W. Na de rust werd het 41, doch dit was te erg voor V. en doordat W. iets verslapte wisten ze tweemaal te scoren. Tien min. voor het ginde maakte onze rechtsbinnen er 53 van. Het tweede heeft de helft er op zitten nu en staat zonder één ne derlaag aan de kop. Zondag gaan ze naar Jisp 3. Onderschat hen niet; thuis was het wel 60, doch toen speelden ze met 9 man. Het le ontvangt Zaanse Boys. In Zaandam werd het een 32 neder laag. Probeer nu de rollen eens om te keren; een paar puntjes kunnen we nog best gebruiken. WEST-BEEMSTER: De les E. H. B. O. kan door verhindering van de heer Tromp hedenavond niet doorgaan. WAARLAND. Een gedenk waardige dag zal de 26ste Novem ber blijven voor de fam. Zutt uit Waarland. Gisteren werd immers in de Parochiekerk het huwelijk van drie harer leden tegelijk ingezegend en wel tussen Margaretha Zutt met Michiel Moras uit Zijdewind, Anna Zutt met Cornelis Kamper uit Waar land en Johannes Zutt met Brigit- ta van Diepen uit 't Zand. Deze wel Zeer zeldzame gebeurte nis had, de regen en stormvlagen ten spijt, tallozen naar het kleine Godshuis gelokt, waar de drie in smetteloos wit geklede en geslui erde bruidjes, gevolgd door de sleepdragende bruidsmeisjes, naast hun, flinke, statig geklede, bruide goms knielden op de treden van 't altaar. Het lijdt geen twijfel of deze bruidegoms waren stuk voor stuk landbouwers of tuinder. Hiervan sprak hun door zon en wind ge bronsd gelaat boekdelen. De rond het kerkgebouw huilende stormvlagen gaven allen die binnen GEMEENTERAAD OUDE NIEDORP De voltallige raad behandelde allereerst het schrijven van de Minister van K. en W„ inhoudende het recht voor gemeentebesturen, om leerplichtige kinderen, die tij dens de schooluren op straat ver toeven, door de politie naar school te laten brengen. B. en W. wilden dit voor kennisgeving aannemen. Hier kwam de heer Tromp even wel tegen op. Zijns inziens moesten kinderen in zulke gevallen niet alleen van de straat, maar zelfs van het erf worden gehaald. Voor veel kinderen is immers het lager onder wijs het enigste wat zij aan onder richt genieten. Toen verschillende raadsleden de heer Tromp bijvielen, namen B. en W. zijn voorstel over. Zij zullen ter gelegener tijd met een ontwerp-verordening komen. De gemeente had een onverwacht meevallertje ontvangen, in de vorm van een rijksbijdrage ad f 3.75 per inwoner, of totaal bijna f 6000. Aan de Volkshogeschool te Ber gen werd een subsidie 'toegekend van f 15.per 1000 inwoners. De aangeboden gemeentebegroting zal t.z.t. worden behandeld. Er kon evenwel reeds worden medegedeeld, dat deze begroting sluitend gemaakt is met een post van f 4000.voor onvoorziene uitgaven. Hierna was aan de orde een voor ste! tot het invoeren van een straat belasting. Naar het inzicht van de heer Wit, diende de heffing op de ongebouwde eigendommen lager te worden gesteld. Volgens wethouder v. Zonen zou de heer Wit daartoe reeds volgend jaar een voorstel kunnen indienen, als de rekening daartoe aanleiding geeft. De heer Stadegaart stelde voor, het percentage gebouwde eigendom men te verhogen en dat voor de ongebouwde te verlagen. Zulks bleek echter technisch niet goed uitvoerbaar. Het volgende voorstel hield in het verkopen van bouwterrein aan de herep Bruni en Vlaar te Zijdewind tegen 80 ct. per m2. De heer Jong achtte deze prijs te hoog, omdat hier een arbeider gaat bouwen. Zes tig cent zou z.i. voldoende zijn. B. en W. meenden echter, dat de prijs al zeer redelijk was. Particuliere verkopers zouden minstens een gul den hebben gevraagd. De heer v. Zonen wilde de kwes tie zakelijk zien, omdat het hier het enigste stuk gemeentelijk bouwter rein betreft. Het is immers toch mogelijk, dat de gemeente eens zelf zal gaan bouwen. Verkoopt zij nu te goedkoop, dan zal zij straks te duur moeten kopen. De koper heeft geen bezwaar tegen de gevraagde prijs. Het voprgjel van B. en W. werd goedgekeurd. dit luisterrijk gebeuren meemaak ten, een gevoel van veiligheid en welbevinden. Voor de zij- en achtervensters hing dreigend een roetzwarte lucht, maar door het kolossale venster bo ven het Hoogaltaar traden gouden zonnestralen binnen, die rond het kruis een mengeling van juichende kleurschakeringen weefden van smaragd groen, tot het helderstpur- per en karmozijn. Transparant geel en rose zweefde het tussen de che rubijnen met hun flonkerende vleu gels, de wijze heiligenbeelden en de witte herfstasters. Geldt dit won derlijke licht door het kleurloze venster als een belofte? Hoe het zij, toen de priester hun „Ja ik wil" met zijn zegen bekrachtigde tot de on verbreekbaarheid van het Sacra ment, wisten zes jonge gelukkige harten het tijdperk van verlangen afgesloten en dat der belofte aan gebroken. En wanneer soms don kere stormen zullen woeden rond het huis van hun geluk, zullen zij zich veilig weten, wijl het gebouwd is op God. Gods liefdezon zal ook dan in hun harten schijnen, en rond het kruis vlechten de stralen van Geloof, Hoop en Liefde. Zo wordt dit drievoudig verbond voor het leven, een symbool van vertrouwen, voor een door wan gunst en liefdeloosheid geteisterde wereld. Dat. zijdit op hun akker, in hun huis" en gezin mogen beves tigen. OUDERAVOND SLOOTDORP A.s. Vrijdag wordt er een ouderavond gehouden voor de ouders van leerlingen der Bijz. Neutr. School. De avond be gint om 7 uur met een bezichtiging van de nieuwe school en het werk der leerlingen. Daarna wordt een inleiding gehouden, die als titel draagt „Verhouding tussen het ge zin en de school". Ouders, toont door uw aanwezigheid uw belang stelling voor het werk der school. HOORN. Toen Zaterdagavond in het Gezellenhuis de bestuurders en bestuursleden van de verschil lende Voetbalclubs in het district Noordholland bijeenkwamen voor een vergadering welke gehouden werd onder voorzitterschap van de heer H. C. v. d. Kamer, voorzitter van het districtsbestuur, ging het er vooral om besprekingen te voe ren over de organisatie der ver schillende verenigingen binnen het kader van de Nederlandse Katho lieke Sportbond. In zijn openingswoord heette de voorzitter alle aanwezigen van harte welkom in het bijzonder de districtsadviseur de Zeer Eerw. Heer G. A. van den Hoek. Rector van het Willibrordusgesticht te Heiloo. Aanwezig waren de afgevaardig den van het District Noordholland verdeeld in de rayons: Schagen, Alkmaar, Hoorn, Hoogwoud en de Zaanstreek. Het grote programma dat in de toekomst moet worden afgewerkt, zo zeide de voorzitter is, dat er in de rayons kernvergaderingen moe ten worden georganiseerd om de werkwijze van de N.K.S. te leren kennen, de band tussen de vereni gingen te verstevigen en een blij vend contact te leggen tussen de besturen van de voetbalverenigin gen, het districtsbestuur en het landelijk bestuur van de N.K.S. Het is de taak van het Districts bestuur toezicht te houden op de naleving van de Bisschoppelijke voorschriften, richtlijnen te geven, het juniorenwerk te bevorderen, te bevorderen ook de samenwerking tussen bovengenoemde instanties en het innen der contributiegelden. Iedere R.K. Voetbavereniging wordt door het Hoogwaardig Epis copaat verplicht zich aan te sluiten bij de Nederlandse Katholieke Sportbond, welke als een soort overkoepelingslichaam in het bij zonder op zich neemt de zorg voor de geestelijke waarden en de be langen van de Katholieke sport mensen. Hierover sprak de heer E. N. Beerenpoot, uit Zaandam, algemeen organisator en jeugdleider. Hij leg de er vooral de nadruk op dat wij als katholieken een grote en een grootse taak en vele verplichtingen hebben die, niet het minst in de sportwereld tot uiting moeten ko men. Daarom zich organiseren in één groot Katholiek verband. Daarom verkeerde en zelfs slechte dingen vermijden in de toe komst en zich daarentegen altijd een Katholiek tonen in principes en gedragingen. Ook roerde hij nog even het scheidsrechtersvraagstuk aan. waar bij hij aanspoorde om scheidsrech- terscursussen te organiseren of te volgen en zich te melden als scheidsrechter, daar er te weinig zijn, om dan over te gaan tot een ander voornaam punt: de jeugdlei ders. Hii zeide dat de ieugd er te genwoordig „zo'n beetje bij hing" en alleen stond in het openbare leven. Dat de mentaliteit van de ieugd nu niet bijster goed genoemd kon worden, terwijl zij juist „op gevangen" moest worden en op de luiste wijze opgevoed, om op de ieugd van tegenwoordig later een goede tqpkomst te kunnen bouwen. Hii spoorde de vergadering aan ook hiervoor lezingen te houden, en bepaalde geschikte personen op te leiden tot juniorenleiders. Na deze gloedvolle rede werd er gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen welke door de Voor zitter en de heer Beerenpoot wer den beantwoord. Aan het einde van de vergade ring werden twee nieuwe bestuurs- eden gekozen voor het District Noordholland: de heer J. Entius. secreatris van Always Forward te Hoorn en de heer J. Keizer, jeugd leider van de strandvogels te On- derdiik-Wervershoof. Met een kort aanmoedigend woord van de Geestelijk Adviseur werd besloten. (Vervolg van pag. 1) Zo kwamen zij in Hoorn, al deze kleinen uit Viersen, Krefeld, Kleve, Oberkassei, Uerdingen, Munchen- Gladbach. Solingen en Ratingen. Moe, doch vol verlangen uitziend naar het einde van de lange reis vanuit een zwaargetroffen Duitse streek naar de vriendelijke Noord hollandse dorpen met de goedhar tige mensen. Vanuit Hoorn reed de ene bus rechtstreeks naar Den Hel der, terwijl de andere de kinderen distribueerde over de Westfriese dorpen. In Wognum werden tevens de kinderen voor Zuidermeer, Spierdijk en Ursem achtergelaten, waarvan de eersten door een parti culier werden weggebracht, en die voor Spierdijk en Ursem met de bus van Knip. Tegen 11 uur kwam alzo het laatste Duitse „Hollander- tje" in Ursem aan. Organisatie kan verbeterd worden Er waren naar onze smaak wel een beetje veel „instanties", die zich met dit transport bemoeiden. Het voorbedrijf had zich reeds in Venlo afgespeeld, waar, naar wij vernamen, wrijving geweest was tussen Rode Kruis en Nat. Comm. Uitzending Kinderen 1945. Een ziek kind was tussen de ge zonde terechtgekomen en een ge zond kind had men per abuis naar Duitsland teruggestuurd. Volgens verklaring van een leidster, wist zij niet, welke kinderen in het l;amp Horst-Sevenum waren uitgevallen, zodat dus wel het een en ander aan de controle ontbrak. Tijdens de tocht Amsterdam plaats van bestemming wad er een transportleider, een vertegenwoor diger van de Maasbuurt-Spoorweg, en een leider van de Bisschoppelij- ,ke Hulpactie. Dus iets te veel van het goede. Gelukkig ging, mede door de belangeloze hulp van de heer E. Stumpel, die de autobus met zijn eigen wagen door West- Friesland loodste, het laatste ge deelte van de tocht gesmeerd en bleven de kinderen door de lieve zorgen van de dames De Best en Meurs monter tot het laatste ogen blik. Het zal echter nodig zijn, de or ganisatie van de komende transpor ten een weinig te vereenvoudigen. V. de J. FRIESE AVOND WIERINGEN. Wie sahwat ker- tier oer achten, doe 't de foarsitter Waardenburg, op Tongersdel to-joun 20 Nov., de twadde joun fan 's Wie- ringer krite „Oan 'e oare kant" iepene. Nei iijkele meidielngs joech hij, nei 't troch de oanwêzigen steande it Fryske folksliet sjongd wie. foartdaliks it wurd oan 't selskip fan Barend v. d. Veen, dat dizze joun twa stikken opfiere soe: „De ynbraek" en „Ik hat ris hawn". Nou, beide stikken foelen danich yn 'e smaek bij 't peblyk en d'r waerd fan bigjin oan 't ein mei oandacht lustere. Yn 't earste stik weard de span ning d'r goed ynhalden en de „Ont knoping" befredige eltsenien. It twadde, in ienakter, brocht de lach spieren danich yn aksje. De ..Aide" spile ek yn dit stik syn rol büten- gewoan goed. Yn it skoft tusken de beide stikken waerd d'r drok ge- brük makke om oan 'e boeketafel, for de lange jounen, noch in Frysk boek to keapjen. Nou de kar wie rom en foar elts wie d'r wol wat gaetliks bij. Om healwei ienen koe ne de oanwêzigen nei hüs gean. Hja wiene allegeare tige foldien oer dizze prachtige joun. MIDDENMEER A.s. Maandag brengt Hotel Smit zijn tweede avond in de serie van vier. Nu zal de bekende toneelgroep Comedia ons vergasten op het geestige spel „Ik zie, ik zie wat jij niet ziet" van Noel Coward. Op de planken zien we o.a. Mary Dresselhuijs, E. Rade maker en in de hoofdrol Gijsbert de steeg. De regie is in handen van Cor Hermus. Voor niet-abonnees zijn nog plaatsen beschikbaar a f 3.25 per persoon. Geachte redactie, Zoudt u ons de gelegenheid kun nen bieden om nog met een enkel woord de heer v. d. Borden te ant woorden op zijn „Ingezonden" van 9 November? Indien de heer v. d. B. ons schrij ven goed gelezen had en niet over het hoofd had gezien, dat wij zeiden persoonlijk de onkerkelijkheid te betreuren natuurlijk, hoe zouden wij anders als godsdienstonderwij zeres in dienst der kerk werkzaam willen en kunnen zijn dan zou hij hebben kunnen weten, dat het meeste van wat hij tegen ons zegt, in het geheel niet gezegd behoefde te worden. Ook wij zijn er van over tuigd, dat het persoonlijk geloof gevoed moet worden uit de geloofs gemeenschap, de kerk. Wij meen den ons echter te moeten verweren tegen een zonder meer gelijkscha kelen van „onkerks" en „ongelo vig". En nu zal allicht een vrijzin nig protestantisme op deze dingen méér de nadruk leggen dan een orthodox protestantisme, wij me nen toch. dat het niet alleen vrijz. protestant is, maar protestant om te erkennen, dat „kerks" nog niet zonder meer wil zeggen „gelovig" en daarmee dan ook. dat „onkerks" nog niet altijd betekent „ongelovig"; om te erkennen dat „de onzichtbare kerk" niet zonder meer samenvalt met „de kerken" in hun zichtbare gedaante. Wij danken u voor de plaats ruimte. Hoogachtend, M. J. FABKR, godsdienstondgj.j^zgges te Oosthuizen. INE REGERIN* lw daartoe in ten aanzien va in een qemee Raad van Min handiqd. De d groting van hu sterke vermind voor typisch d worden verbod politieke ambit een hoopvolle Economische ei heffing van kuns gen op de vrije sonen en hande verkeer, is een 6 voor het econorr Duitsland. Er mc borgen zijn teger economische mac ke evenwicht va; veiligheid van D zou kunnen bedr Daartoe beveelt (a) geleidelijk nomie en poli delijkheid in het kader van stitutie; (b) controle o] se bedrijfsleve van ontwapen satie; (c) speciale in trole op het gebied, opdat dat gebied me pese productie ming gebracht regeringen eise aan deze conti' (d) voor het f taire bezetting land zou wc handhaving va zetting van ze havens, vliegt centra en spec het Rijndal. Zekere economi moeten verkrege decentralisatie va nomische systeer ming van de re eerde belangen. De drie landen bij de oplossing vraagstuk in zijn van het Ruhrgebi der geen besluit men zonder voo met en goedkeuri regeringen. Zij zu op prijs stellen d< van de ministers zaken gehoord te Het Is van bela aldus de nota, da grote mogendhede menig opzicht hel de aanbevelingen gen. Het theoreti in de Britse en A is aanzienlijk verl derheid der gro heeft zich uitgesj nomische eenheid alle zones is de geëvolueerd naar staten (lander) basis voor het u rale bestel. De ma voor de Duitsers het bestuur van stuursraad is min karakter gewordei se minister van bi Marshall, heeft te dat hij de raad Londen nogmaals het voorstel van Byrnes, volgens grote bezettende verdrag zouden voor het tijdvak i t.m. 13 December BONKAARTEN 023 Algemeen 2000 (gel< 024 Algemeen 100 rijze kind 025 Algemeen 750 terh jam 750 026 Algemeen 200 terh jam 200 (reet 027 Algemeen 100 dig 028 Algemeen 100 aang 6 D< 015 Reserve 800 t.m 017 Reserve 400 t.m BONKAARTEN 521 Algemeen 800 t.m 522, 523 Algemeen bote; gr. of 524 Algemeen 200 terha jam 200 (reec 525 Algemeen 100 zelfr derbi meel 400 t.m. 500 zelfr of der BONKAARTEN I MH 713 (Bijz. arb en zie 1005 Suiker 250 gr terhc grarr enz snaj TABAK- EN VEI KAARTEN enz. S-01, S-03 Tabak garel S-01 versnap. 200 of terl of enz S-03 versnaperinge snap gram hams 200 enz Bovengenoemde reeds op Vrijdag den gebruikt. Op is wederom een vlees van 100 gr Op 4 December waspoeder worden 515 Reserve 516 Reserve

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2