NET ZONDER OVERLEG MET ONS! DE VERRE STEM RADIO EEN UURTJE TELEX r Sociale Zaken een departement van noodvoorzieningen? Aanvaller als weldoener NH'EUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 27 November 1947 PAC. 3 Hederkmd, België en Luxemburg willen inzake Duitsland gehoord worden De bonnenlijst Huldiging Prins Bernhard- kapel in Olympisch Stadion Arbeidsproductiviteit, Ondernemersraden en andere zaken De uitkering bij werkloosheid Zij wilden naar Engeland EEN OPROEP Aan de Katholieke Vrouwen in ons Bisdom Positie Nederlandse passagiersschepen Grensverkeer met Duitsland Op de „Indrapoera" werd een baby geboren BEURSPRAATJE Positie republiek werd geschaad Hardop gedacht Van Meegeren niet in hoger beroep Eind-tijd Belangrijke dagen =£en I s^0«k J klaard, dat de wereld in twee kampen is verdeeld en dat Rusland het Marshall plan met hamer en sikkel zal bestrijden. Een dergelijke toon kan nu eenmaal niet bevor derlijk zijn voor het welslagen van de Londense conferentie. REGERINGEN van Nederland. België en Luxemburg hebben, daartoe in het begin van dit jaar uitgenodigd, haar standpunt ten aanzien van de toekomstige status van Duitsland uiteengezet in een gemeenschappelijk memorandum, dat gisteren aan de Raad van Ministers van Buitenlandse Zaken te Londen is over handigd. De drie landen, aldus de nota, streven niet naar ver groting van hun veiligheid tegenover Duitsland door middel van sterke vermindering van het Duitse productievermogen, behalve voor typisch destructief materiaal, waarvan de productie moet worden verboden. Het is raadzaam de Duitsers, nu zij van hun politieke ambities beroofd zijn, een bevredigend levenspeil en een hoopvolle toekomst te laten. Economische eenheid, d.w.z. op heffing van kunstmatige beperkin gen op de vrije beweging van per sonen en handels- en financieel verkeer, is een eerste voorwaarde voor het economisch herstel van Duitsland. Er moeten echter waar borgen zijn tegen een gebruik van economische macht dat het politie ke evenwicht van Europa en de veiligheid van Duitslands naburen zou kunnen bedreigen. Daartoe beveelt de nota aan: (aj geleidelijk herstel van auto nomie en politieke verantwoor delijkheid in Duitsland, binnen het kader van een federale con stitutie; (b) controle op het gehele Duit se bedrijfsleven ter waarborging van ontwapening en demilitari- satie; (c) speciale internationale con trole op het industriële Ruhr- gebied, opdat de productie van dat gebied met de gehele Euro pese productie in overeenstem ming gebracht wordt. De drie regeringen eisen het recht op, aan deze controle deel te nemen; <d) voor het geval dat de mili taire bezetting van het gehele land zou worden opgeheven: handhaving van de militaire be zetting van zekere centra, zoals havens, vliegvelden, verkeers- centra en speciale streken zoals het Rijndal. Zekere economische waarborgen moeten verkregen worden, zoals decentralisatie van het Duitse eco nomische systeem, met bescher ming van de rechtmatige gealli eerde belangen. De drie landen vertrouwen, dat bij de oplossing van het Duitse vraagstuk in zijn geheel of van dat van het Ruhrgebied in het bijzon der geen besluit zal worden geno men zonder voorafgaand overleg met en goedkeuring van de drie regeringen. Zij zullen het derhalve op prijs stellen door de conferentie van de ministers van buitenlandse zaken gehoord te worden. Het is van belang op te merken, aldus de nota, dat de politiek der grote mogendheden in Duitsland in menig opzicht hetzelfde beoogt als de aanbevelingen der drie regerin gen. Het theoretisch productiepeil in de Britse en Amerikaanse zones is aanzienlijk verhoogd. De meer derheid der grote mogendheden heeft zich uitgesproken voor eco nomische eenheid van Duitsland. In alle zones is de politieke structuur geëvolueerd naar de instelling van staten (lander) als noodzakelijke basis voor het uiteindelijke fede rale bestel. De mate van zelfbestuur voor de Duitsers is uitgebreid en het bestuur van de geallieerde be stuursraad is minder militair van karakter geworden. De Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, Marshall, heeft te kennen gegeven, dat hij de raad van ministers te Londen nogmaals wil voorleggen het voorstel van zijn voorganger, Byrnes, volgens hetwelk de vier grote bezettende mogendheden een verdrag zouden sluiten, dat de voor het tijdvak van 30 November t.m. 13 December 1947. BONKAARTEN KA, KB, KC 713 023 Algemeen 2000 gram brood (geldig t.m. 6 Dec.). 024 Algemeen 100 gr. bloem, zelf rijzend bakmeel of kindermeel 025 Algemeen 750 gram suiker, bo- terhamstr. of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gram versnaper. 026 Algemeen 200 gr. suiker, boter- terhamstr. of 400 gr. jam, stroop enz. of 200 gram versnaper. (reeds aangewezen) 027 Algemeen 100 gram vlees (gel dig t.m. 6 Dec) 028 Algemeen 100 gr. vlees (reeds aangew. geldig t.m. 6 December a s.) 015 Reserve 800 gr. brood (geldig t.m. 6 December) 017 Reserve 400 gr. brood (geldig t.m. 6 Dec.) BONKAARTEN KA, KE 713 521 Algemeen 800 gr. brood (geldig t.m. 6 Dec.) 522, 523 Algemeen 250 gram suiker, boterhamstr. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. versnaper. 524 Algemeen 200 gr. suiker, bo terhamstr. of 400 gr. jam. stroop enz. of 200 gr. versnaper. (reeds aangewezen) 525 Algemeen 100 gram bloem of zelfr. bakmeel of kin derbiscuits of kinder meel 515 Reserve 400 gr. brood (geldig t.m. 6 Dec.) 516 Reserve 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kin derbiscuits BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, MH 713 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) 1005 Suiker 250 gram suiker, bo terhamstrooisel of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram ver snaperingen TABAK- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN enz. QA, QB, QC 711 S-01, S-03 Tabak 2 rantsoenen ci- garetten of kerftab. S-01 versnap. 200 gram versnaper. of 200 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. S-03 versnaperingen 100 gram ver snaperingen of 100 gram suiker, boter- hamstrooisel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 28 November wor den gebruikt. Op bon 027 Algemeen is wederom een extra rantsoen vlees van 100 gram verkrijgbaar. Op 4 December zal een bon voor waspoeder worden aangewezen. ontwapening en demilitarisatie van Duitsland voor 40 jaar moet verze keren. De drie regeringen bevelen dit plan ten zeerste aan. Ofschoon zij met voldoening ge constateerd hebben, dat de grote mogendheden, wat haar politiek jegens Duitsland betreft, bovenge noemde algemene beginselen aan vaard hebben, voelen de drie rege ringen zich genoopt uiting te ge ven aan haar teleurstelling, dat de «bezettingsautoriteiten in vele op zichten niet voldoende aandacht ge schonken hebben aan de vitale be langen der drie landen, vooral op economisch gebied. Het is de wens der drie regerin gen, dat de politiek jegens Duits land volgens de door haar aangege ven richtlijnen wordt gevoerd, en wel om de volgende redenen: Enerzijds zijn zij van oordeel, dat de definitieve politieke en econo mische status van Duitsland be paald moet worden, opdat er een einde komt aan de onzekerheid en de verwarring, die het herstel van het algemene evenwicht in de weg staan. Zij geloven met deze aanbe velingen een aanvaardbaar compro mis tussen haar eisen ter waarbor ging van eigen veiligheid en wel vaart en de redelijke aspiraties van het Duitse volk aan de hand te doen. Anderzijds zijn zij er vast van overtuigd, dat eenheid van ziens wijze der grote mogendheden ten aanzien van Duitsland als basis voor de wereldvrede van het groot ste belang is. Volledig uitgerust (met Kees de bok) zal Zondag a.s. de populaire Prins Bernhard kapel 20 minuten voor de aanvang van de voetbal wedstrijd Blauw-Wit E.D.O. het Olympisch Stadion te Amsterdam binnenmarcheren en vervolgens het publiek vergasten op enkele mars liederen. In de pauze van de wed strijd zal de kapel voor het optreden in Indonesië worden gehuldigd. Daarbij zullen onder meer aanwe zig zijn de chef-staf der eerste mili taire afdeling, lt kol. W. C. Maas en diens voorganger kol. H. F. Du- dok van Heel. In een wedstrijd die om half een begint zullen de handbalploegen uit de hoofdklasse van de Nederlandse handbalbond van Blauw-Wit en Niloc tegen elkaar uitkomen: De staking in Frankrijk. Een groepje reizigers wachtende voor de gesloten hekken van station Lyon. Een groepje opgeroepenen voor de militairen dienst van de lichting 1947 verheugt zich over deze stagnatie. (Van onze parlementaire redacteur) Als er één minister is over wiens beleid de Kamer het in grote lijn eens is, dan is het on getwijfeld de heer Drees, Minis ter van Sociale Zaken. Dat bleek weer eens duidelijk toen de Tweede Kamer Woensdag: de be groting: van het Departement aan een beschouwing: onderwierp en er alleen maar aanleiding: in vond een naamloos lange rij van vra gen te stellen, die in het geheel geen aanleiding gaven tot een be- wogen gedachtenwisseling. Enige Kamerleden hebben nog een schuchtere poging gewaagd om aan de loon- en prijzenpolitiek van de Regering te tornen, voor namelijk dr. De Kort, maar hij zal geen succes hebben, nadat dr. Beel reeds enige dagen geleden het onwrikbare standpunt van de Regering tegenover de heer An- driessen heeft uiteengezet. Daar waren enige lieden die wil den beweren, dat* het werk van Drees alleen maar bestaat in het treffen van noodvoorzieningen en de slimme communisten beweerden, dat die noodvoorzieningen dan nog niet eens in de nood voorzien. Maar dat zeggen zij vooreerst omdat zij alleen kans van bestaan hebben in dien er nood is en voorts omdat zij voorbij moeten zien, dat Drees met zijn noodmaatregelen arbeidsrust PROGRAMMA VRIJDAG 28 NOVEMBER Hilversum II (415 M.) K.R.O. 7.00 nieuws; 7,30 Morgengebed' 8.00 nieuws; 9.00 ochtendconcert; 10.15 „Uit 't boek der boeken"; 11.00 radioziekenbezoek; 11.35 Als de ziele luistert; 12,00 Angelus; 12.03 fluit en piano; 12.33 lunchconcert; 13.00 nieuws; 13.15 Welk boek: een goed boek; 13.20 lunchconcert; 14.00 „Uit Nederlands Glorie tijdperk"; 14.30 lichte orkestmuziek; 16.00 klanken uit de oude en nieuwe we- Volksliederenkwartet; 19.00 nieuws: 20.10 De gewone man; 40.20 Handel concert; 22.30 Jehudi Menuhin; 22,45 Avondgebed; 23.00 nieuws en kath. nieuws; 23.30 Soiree Dansant. Hilversum I (301 M.) VARA 7.00 nieuws; 7.15 ochtend- gymn.; 8.00 nieuws en gr.pl.; 8.50 voor de vrouw; 10.30 voor de vrouw; 10.45 Mozart en Liszt; 11.30 Orgel. AVRO 12.00 The Stymantus; 12.33 Sportagenda; 12.38 Pierre Palla. or gel; 13.00 nieuws; 14.00 „Kookkunst" 14.20 fragmenten uit de opera „De Kus" van Smetana (gr.pl.); 15.00 Boekenschouw; 15.20 Kamerorkest; VARA 16.30 voor de jeugd; 17.20 le zing over „Bruckner in het pano rama der muziek"; 18.00 nieuws; 18.30 Prog. Ned. Strijdkr.; 19.15 Ac cordeon-orkest; 20.00 nieuws. VARA 21.00 O.O.O. (Ons Opinie Onder zoek); 21.30 Radiorakel; 22.15 Swing and Sweet; 23.00 nieuws; 23.15 sym- phonisch Vrijdagavond concert. heeft verzekerd, waarbij zij ook al weer geen belang hebben. Het punt landarbeidersionen was een van die onderdelen van de dis cussies, waarbij de Kamer het standpunt van de Stichting van de Landbouw verdedigde tegenover de Regering. Dit standpunt nu is Woens dagmorgen op een speciale confe rentie uiteengezet; we verwijzen daarvoor naar het hoofdartikel. De oprichting van de onderne mersraden heeft inderdaad nu reeds de instemming van de Kamer. Maar de P.v.d.A. wenst die oprich ting reeds nu, dus onafhankelijk van de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie tot stand te doen ko men. Daarentegen wensen de rechtse groepen deze oprichting uit te stellen tot na de oprichting van de P.B.O. De opvoering van de arbeidspro ductiviteit was het zorgenkind van dr. de Kort (KVP), en terecht. Nog altijd is de menselijke instel ling zo, dat de mens eerst dan har der zal werken, wanneer het ver krijgen van meer (noodzakelijk) loon mogelijk is. Hoewel dit begin sel zijn psychologische en ethische beperking heeft, moet toch worden aangenomen, dat die grenzen niet samenvallen met het loonplafond van de regering, noch minder door de mogelijke welvaart worden be perkt. De heer Hooy vroeg of de regering al een beslissing had geno men over het treffen van een nood voorziening voor de kinderbijslag aan kleine zelfstandigen. Wat de toekomstige .pensioenregeling van die categorie betreft, kan die niet buiten de beperking van de inko- mengrenzen komen te vallen? De kinderbijslag voor onwettige kinde ren zou kunnen worden gegeven uit een aparte post op de begroting. De fractiegenoot van deze spreker, de heer Steinmets, critiseerde het nieuwe systeem van uitkering bij werkloosheid. Hij noemde het een terugzetten van de klok naar de vooroorlogse tijd. Sociale gezinszorg behoort een zaak van particuliere organisatie te zijn. De overheid kan slechts stimulerend optreden. Er waren, om zo te zeggen, dui zend en een kleine vragen, die de minister te beantwoorden kreeg. Toen hij tegen het eind van de ver gadering het woord nam, kwam hij, laten wij zeggen halverwege met zijn antwoord. Hij zal de instelling van de ondernemersraden voorlopig moeten uitstellen, gezien de stem ming bij de Kamer. Voorts hoopt hij dat spoedig het wetsontwerp op de P.B.O. zal worden ingediend, aan gezien het voorontwerp gereed is. Nauwere samenwerking tussen de Arbeidsbureaux en de Arbeidsin specties ter controle van lonen acht hij wenselijk. De emigratie ziet hij voor boeren als een uitkomst, maar de „verhuizing" van vakarbeiders zal hij niet bevorderen. Heden zal hij verder antwoorden, o.a. over vragen van loon- en prijzenpolitiek. De Duitsers Otto Boehmfeld en Arthur Lenz, die vroeger deel uit maakten van het SS-doodskopregi- ment, zijn de afgelopen nacht in de Sovjet-sector van Berlijn door 2 Duitse politieagenten gearresteerd, terwijl zij met luider stem „Wir fahren gegen Engeland" zongen. De beide Hitlerianen verzetten zich he vig tegen hun arrestatie en verwe ten de agenten, dat hun gedrag „een Duitser onwaardig" was. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem, Mgr. J. P. Huibers, heeft vol genderwijs de oproep van Z. H. de Paus aan de Katholieke Vrouwen, voor het Bisdom Haarlem onder steund: „Het zal ongetwijfeld velen van u bekend zijn, dat onze roem rijk regerende Paus Pius XII bij herhaling de vrouwen heeft opgeroepen en aangespoord om zo krachtig mogelijk deel te ne men aan de strijd voor het her stel, het behoud en de uitbrei ding van het rijk van onze heer Jezus Christus. Niet alleen im mers de mannen maar ook de vrouwen hebben hierin als le den van het mystieke Lichaam van Christus een voorname op dracht en een grote verantwoor delijkheid. Dit heeft Z. H. de Paus bijzonder nadrukkelijk betoogd in de hoogst belang rijke rede van 12 Sept. 1947 voor de Congresleden der Kath. Vrouwen'■van de gehele wereld. 1. Boven alles en voor alles wat de vrouwelijke waardigheid en de heiligheid van het gezin betreft, hebben de vrouwen op te komen voor de handhaving van de christelijke beginselen. 2. Alle vrouwen moeten op de wijze en manier, die met ieders positie overeenkomen, meehelpen om de stromingen, die de huiselijke haard bedrei gen, tegen te honden, de leer stelsels, die zijn grondslagen ondermijnen, te bestrijden en het herstel van de huiselijke haard voor te bereiden, te or ganiseren en te voltooien. 3. De vrouwen zullen op het openbare sociale en politieke leven hun invloed moeten uit oefenen en enigen van hen zul len daarin een actief aandeel nemen. Bijzonder spreekt Z. H. de Paus zich uit voor de vol komen gelijkschakeling der sa larissen van man en vrouw bij gelijke arbeidsprestaties. Opdat de vrouwen zich van de ze taak bewust zullen zijn en deze zo goed mogelijk zullen vervullen, is het Ons uitdruk kelijk verlangen, dat er in Ons Bisdom een krachtige Neder landse Katholieke Vrouwenbe weging zal zijn van en voor alle vrouwen." „Aldabi", 25 Nov. van Montevideo te Buenos Aires. „Cottica", 25 Nov. van Maderia naar Paramaribo. „Edam", 26 Nov. v m. van Rotter dam naar Antwerpen, New York en Philadelphia. „Grote Beer", AmsterdamJava, 26 Nov. te Aden. „Nieuw Amsterdam", 25 Nov., 22 „Randkerk", Amsterdam-Zd. Afri- uur van Rotterdam naar New York ka, pass. 25 Nov. Gibraltar. „Ruys", 23 Nov. van Batavia te Buenos Aires. „Samarinda", 25 Nov van Rotter dam te Batavia. „Straat Malakka", 22 Nov. van Durban naar Singapore. „Tegelberg", 25 Nov. van Kaap stad naar Buenos Aires. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat besprekingen gevoerd zijn met de Engelse bezettingsautoriteiten om te komen tot een beperkte mate van grensverkeer voor Nederlanders die familie in Duitsland willen be zoeken. Tot nu toe is van Engelse zijde echter nog geen antwoord binnen gekomen op 't Nederlandse rapport Met bijna 900 repatrierenden aan boord is de „Indrapoera" uit Bata via te Rotterdam aangekomen. On der de passagiers bevond zich een contingent van ongeveer 100 mili tairen. Voorts waren er niet minder dan 138 kinderen aan boord, waar van maar liefst 60 baby's. Een dezer baby's werd onderweg geboren. Een vijftal doktoren, dat na een twee jarig dienstverband bij het Rode Kruis terugkeerde, heeft toen in derhaast een couveuse geïmprovi seerd en dank zij deze maatregel is men er in geslaagd de baby in het leven te houden. Gezond en wel zijn moeder en kind van boord ge gaan. De effectenbeurs te Amsterdam stond vandaag bijna geheel in het teken van de claims en de aandelen koninklijke. Bij de opening werd afgedaan tegen 898 gulden, of onge veer het peil van de vorige slotprijs, maar onmiddellijk bleek, dat er kopers in de markt waren en in 'n korte spanne tijds liep de koers op tot 918. Alstoen kwam er enig aanbod los in verband waarmede een reactie intrad tot 911.maar daarna ging de prijs onder invloed van geregelde vrij omvangrijke aan kopen regelmatig naar boven totdat zelfs een prijs van 846, werd be dongen, terwijl bij het slot tegen ongeveer 843 werd afgedaan. De overige afdelingen van de markt werden geheel overschaduwd door Koninklijke en bijbehoren. De af faire was gering en de industrie aandelen waren weinig of niet ver anderd. Unilevers kwamen een paar punten lager te liggen bij de openingen golden 276, maar konden zich later op de middag iets her stellen. De scheepvaartaandelen wa ren prijshoudend, weinig veran derd. De cultuurfondsen trokken zeer weinig belangstelling en waren door elkander genomen iets lager. HVA's schommelden tussen 216Vs en 219. Amsterdam rubbers tussen 145, en 147. De minder courante indu-" strieaandelen waren verdeeld, maar globaal genomen was de stemming toch lusteloos. De bankaandelen, die gisteren alle een paar punten moes ten prijsgeven, verkeerden vandaag in herstel. Op de beleggingsmarkt was de stemming voor de Neder landse staatspapieren prijshoudend. De conversielening 1947 was een fractie beter, en werd afgedaan te gen 97 7/8 98. Ook enkele andere staatsleningen waren een fractie hoger. Op de pandbrievenmarkt kon nog enig aanbod worden opgemerkt zowel van 3'/! procent als 3 procent pandbrieven. Hoewel dit aanbod weinig te betekenen had, ontbrak de vraag. De Amerikaanse markt was stil, waarbij slechts fractionele ver schillen vielen op te merken. Pro longatie 2 1/4 procent. Op 23 Mei had de ex- politieagent J. H. Paerel uit Zaandam 2 Engelse pi loten gearresteerd; en nog meer arrestaties had hij op zijn geweten. De proc. fiscaal van het Bijz. Ge rechtshof te Amsterdam, Mr. Keune, eiste 4 jaar en ontzetting uit de burger lijke en politieke rechten voor het leven. ïji Zondag is in de gracht van het kasteel te Weert het lijk opgedregd van de 47- jarige H. Tillmanns aldaar, die sedert Zaterdagavond vermist werd. sj; Een meisje van 6 maanden oud is gisteren te Rotterdam door verstikking om het leven gekomen, doordat het voorover met het ge zichtje in het kussen had gelegen, Een autorijder op de weg van Bodegra ven naar Woerden kreeg plotseling twee lekke ban den. Hij ging liftend naar Rotterdam om een takel wagen te halen en liet zijn auto langs de weg staan. Toen hij met de takelwa gen terug kwam bleek zijn auto verdwenen. De takel wagen kwam dus voor spek en bonen. Wat een spectakel! sj: De Franse politie waarschuwt tegen de „Société Génerale des Importations H. Arnoux' te Parijs. Zij adverteren met het leveren van pak te Amsterdam werden tij dens de bezetting door hun buurvrouw uitgescholden voor verraders en rotte N.S.B.-ers. De Ooms maakten daar werk van met als gevolg dat buur vrouw in een concentratie kamp werd gezet en daar overleed. 5 Jaar werd te gen beiden geëist. De ketten met boter, koffie, nylon kousen en meer der gelijke begerenswaardige dingen. Dat zet ze ook in buitenlandse kranten. Ze laat tiet geld vooraf beta len maar dan is het ook weg ook: de nylons etc. zien we niet. De Britse ambassadeur en zijn echt genote Sir Neville Bland en Lady Bland zijn giste ren op bezoek geweest bij H. M. op het Loo. H. Ooms en zijn echtgenote 500ste colonne vrachtwa gens van de Ned. Spoor wegen en de ATO Van Gend en Loos is gisteren ochtend te Praag aangeko men. Aan boord van de Nieuw-Amsterdam die gis terenochtend vertrok, be vond zich de heer Albert M. Doyle, consul-generaal van de V. S. te Amster dam, die voorgoed naar de States terugkeert, waar hij de functie zal gaan be kleden van Inspector Fo reign Service. t|c Op een gisteren door B. en W. van Rotterdam aan hem aan geboden dinér, sprak de Franse Ambassadeur Jean Rivière over de economi sche positie van Rotter dam i.v.m. die van West- Duitsland. De oud-bur gemeester van Leiden Mr. R. N. de Ruyter van Ste- veninck had zich voor het Leidse Tribunaal te ver antwoorden voor zijn on vaderlandse houding tij dens de oorlog: lid en ad viseur van de N.S.B. en Germaanse S.S., mannen in Duitsland te werk ge steld, wilde nazificering van het onderwijs. 13 Ge tuigen werden in deze zaak gehoord. De zitting wordt Vrijdag voortgezet. Daar hoort U dus nog meer van. Ook van de Unilever, die voor de tuchtrechter te Rotterdam moest komen omdat deze Mij. aan diverse zeepfa brieken goederen had ver kocht voor te hoge prijzen. REPUBLIKEINS MEMORANDUM II In een gisterochtend door vice- president Setiadjit aan de com missie van drie overhandigd me morandum verzoekt de Republi keinse regering deze commissie onmiddellijk aandacht te schen ken aan de economische positie der Republiek, zoals deze wordt aangetast door ongewettigde mi litaire actie van Nederlandse zij de. De Republiek verzoekt de com missie zo spoedig mogelijk in over weging te nemen een billijke ver deling van voedsel en benodigde artikelen te doen plaats vinden in de gebieden, waarover het de fac- to-gezag van de Republiek door de Nederlanders voor de militaire ac tie .van 26 Juli was erkend. Voorts wordt verzocht maatrege len te nemen om een einde te ma ken aan het met geweld onderbre ken van economische betrekkingen en communicaties door de Neder landers. Het memorandum vangt als volgt aan: „Naar wij begrijpen zijn de maat regelen van de Veiligheidsraad ter beëindiging van, de vijandelijkhe den voorlopige maatregelen, zon der bij voorbaat rechten vast te stellen en de positie der partijen aan te tasten, zij zijn gericht tegen de schending van de vrede, zoals door het Nederlandse gouverne ment op 21 Juli is geschied. Het zal de commissie van de Veiligheids raad uit eigen waarneming en door de behandeling van het consulaire rapport in de raad reeds duidelijk zijn, dat de zgn. politionele actie is aangevangen met het doel de repu blikeinse weerstand te vernietigen. Als zodanig was het eerste doel de Republiek af te snijden van de voornaamste voedselproducerende gebieden van Java en Sumatra". Vanwege de tijdige actie van de Jobus is het niet met de regering eens. Als je mar garine inplaats van boter eet, spaar je 33 cent uit en als je dan bovendiei4 niets dan bieten en kool veror bert, nou dan eet je toch goedkope groenten. En zeg nou zelf, zo luxueus be hoeft een gewoon, mens niet te leven. Jobus is al aan 't rekenen geslagen, hoe goedkoop hij niet zal leven als hij louter en al leen vitamine - tabletjes eet. 't Is jammer, dat de regering hiervoor geen deviezen beschikbaar stelt. De kunstschilder Han van Mee geren, die op 12 November door de rechtbank te Amsterdam tot 1 jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld, zal geen gebruik maken van zijn recht op hoger beroep. Op doktersadvies is hij thans voor de behandeling van zijn oude kwaal een te hoge bloeddruk in de Valeriuskliniek te Am sterdam opgenomen. Veiligheidsraad was het Nederland se gouvernement niet in staat de militaire overheersing der eilanden te bewerkstelligen. Het slaagde er echter wel in de voornaamste eco nomische gebieden voor 4 Augustus onder Nederlandse controle te doen brengen. Tengevolge hiervan zal ieder uitstel in het bereiken van een algehele oplossing en de uit voering van het staken der vijande lijkheden aan het Nederlandse gou vernement de mogelijkheid geven zijn economische winst te consoli deren en zal onvermijdelijk de po sitie van de Republiek verzwakt worden". Het memorandum zegt, dat even voor de politionele actie het Ne derlandse gouvernement trachtte de Republiek economisch door een blokkade van de marine te wur gen. Bij de bezetting van sommige gebieden konden de Nederlanders aldus goederen distribueren bij de bestaande schaarste, waardoor zij zelf de verantwoordelijkheid dra gen. Aldus trachtten zij de agressie te omhullen in het kleed van be vrijding en trachtten zij in het oog der wereld door te gaan als wel doener inplaats van als aanvaller. Het memorandum deelt voorts mede« dat de reeds bestaande gro te schaarste op Madoera, die ver oorzaakt werd door de Japannezen, werd verergerd door de Nederland se blokkade, zodat de bevolking klaar stond om iedereen, die levens benodigdheden bracht te verwel komen. De Republiek, aldus het memorandum, is bereid al het mo gelijke te doen om de wensen van de Veiligheidsraad en de commis sie van drie bij de „Interventie in het geschil" uit te voeren, doch zij acht het haar plicht, de aandacht van genoemde commissie er op te vestigen, dat, ondanks de acties van de Veiligheidsraad en de ge zonden commissie, de positie van de Republiek in feite sedert 21 Ju li ernstig is geschaad". Het memorandum, dat door de Republikeinse minister-president mr. Amir Sjarifoeddin, is onderte kend, besluit, met de verklaring, dat de Republikeinse regering van mening is, dat bovengenoemde aan gelegenheden van zodanig belang zijn, dat zij bij eerste gelegenheid ter attentie van de Veiligheidsraad zouden moeten worden gebracht. |_|ET EVANGELIE van Zondag, de laatste na Pinksteren, was wel in staat, indruk op ons te maken. En wat ons het meest daarin trof, was zeker de be schrijving van de verschrikkin gen, die het einde der wereld zullen^ voorafgaan. Dan zijn we al gauw geneigd, dit alles toe te passen op onze eigen tijd. En inderdaad, het ziet er in onze dagen niet bijzonder fraai uit. Er is werkelijk reden tot ern stige bezorgdheid. Is dit reeds het begin van het einde, waar over Christus heeft gesproken? Toch is het niet zozeer dit, waar het op aan komt, maar wat wel van het hoogste belang is, is dit: dat wij begrijpen hetgeen wij lezen en er ons voordeel mee doen. Deze wereld gaat voorbij en zal een einde hebben. Maar wat voornamer is: kunnen wij den Mensen-zoon, die op de wolken des hemels met macht en heerlijkheid zal komen als Rechter, ook rustig en ver- trouwvol tegemoet zien? MARCUS De vier ministers van buiten landse zaken zijn hun besprekingen in Londen begonnen. Het resultaat van deze conferentie wordt overal als zeer belangrijk beschouwd en een overeenstemming, hoewel deze niet verwacht wordt, zou menigeen verruimd doen ademen. De 46 da gen lange conferentie in Moskou dit jaar eindigde in een verschil van mening over alle agendapun ten en de schuld hiervoor wordt toegeschreven aan Rusland, dat niet met zijn bondgenoten van de afge lopen wereldoorlog schijnt te wil len samenwerken. De sfeer, waar in men thans in de Engelse hoofd stad samenkomt schijnt nog onbe- hagelijker te zijn dan die, waarin men in Moskou uit elkaar ging en ondanks dat Engeland en Amerika hun uiterste best hebben gedaan de overeenkomst van Potsdam, Duitsland als een economische een heid te behandelen, na te leven, schijnt Rusland's politiek nog niet veranderd te zijn. Zhdanov, A de Rus, heeft HET I gelfs in War- Rusland schijnt tot het inzicht te zijn gekomen dat het onmogelijk is de politieke controle van Duitsland te verwerven, een doel, dat tijdens de Moskouse besprekingen werd nagejaagd. Het Oostelijk deel van Duitsland, dat geheel onder het gezag van het Kremlin staat, moet in Oost-Europa worden opgenomen. Daardoor hebben de factoren van grenzen, bezetting en viermogend- hedenverdrag, hun onmiddellijk be lang verloren. De schaarse berichten van de aanvang van de conferentie deel den mede, dat Molotov op zijn standpunt blijft staan, dat Oosten rijk pas het laatste moet worden behandeld. Natuurlijk! Want een Oostenrijks verdrag zou onmiddel lijke terugtrekking van de Russi sche troepen uit Oostenrijk beteke nen en hiermee het verminderen van de Russische invloed. Daarom is de conclusie gerechtvaardigd, dat het Oostenrijkse Vredes-Verdrag weinig kans heeft tijdens de pas- begonnen conferentie te worden voltooid. De Sowjets beheersen te veel de Oostenrijkse financiën en industrie. De ministers staan tegenover de zelfde fundamentele verschillen, die hen in Moskou verdeelden. De voornaamste is de onmacht om Rusland te overtuigen zich bij de andere drie mogendheden te voe gen om samen Duitsland als een economische eenheid te beschou wen. Hoelang echter zullen Engeland en Amerika bereid zijn voort te gaan druk op Rusland uit te oefe nen om dit te doen en hoe groot is de kans dat Rusland hiertoe zal overgaan, de botweg uitgesproken vijandschap tegenover het Mar shall plan in aanmerking nemend? Als Molotov niet bereid is conces sies te doen dan is de conferentie vroeg of laat tot mislukken ge doemd. Dan staan Engeland en Amerika weer tegenover de daaruit voortvloeiende verantwoordelijk heden, die o.m. een politieke als economische fusie van hun beide zones in Duitsland tot gevolg zullen hebben en waar0oor met de Franse zone erbij, een eventuele sterke en verantwoordelijke West-Duitse re gering in het leven geroepen zou kunnen worden. Bevin is, volgens zijn eigen ver klaring, zich bewust dat de ver antwoording voor een eventuele mislukking zeer groot is. De ko mende dagen zullen ons tonen, wie bereid is deze verantwoording op zich te laden. Sic transit FEUILLETON fN door PETE FALCON 70. Even later verscheen een heer in burger, gevolgd door enige ambtenaren in uniform. Het bleek de hoofdcom missaris te zijn, hetgeen werd be vestigd door het verschijnen van de chauffeur Donkey, die in zijn kiel zog liep en haastig op Burns en Fred toekwam, toen hij hen zag. „Inspecteur!" riep hij ontsteld uit. „U bent...." Burns maakte een kalmerend ge baar. „Niets ernstigs aan de hand, oude jongen. Hoe staat het met de commissaris?" „Alles in orde," antwoordde Don key snel. „Maar zo juist kregen we een telefoontje, dat er hier op de straatweg was geschoten en dat er een wagen te pletter was gereden." De volgende minuten vormden een mengeling van elkaar doorkruisende ophelderingen en toelichtingen. De commissaris, reeds voorbereid door Burns' chauffeur, bleek een man met begrip voor de situatie. Hij ge bruikte slechts weinig woorden en zelfs de doorgewinterde Burns stak zijn waardering niet onder stoelen of banken voor de doortastende manier, waarop deze politie-chef zijn maatregelen nam in overeen stemming met de bijzondere om standigheden, die met deze zaak waren verbonden. Naar buiten zou de indruk worden gevestigd van een brutale roofoverval door auto bandieten, die echter mislukte en voor de bandieten zelf noodlottig afliep. „Het lijkt mij, mr Burns," wendde commissaris Veerman zich tot zijn Amerikaanse collega, nadat hij zijn instructies had gegeven, „dat u zich nu even overtuigd van de identiteit der slachtoffers en dan uw hoofd wond laat behandelen. De twee lichamen tussen de rava ge vormden een verre van verkwik kelijke aanblik. Fred greep zijn vriend bij de arm en fluisterde ge jaagd: „William, die ene is Randall, de man, die mij in New York uit de radio-studio lokte, verdoofde en meevoerde naar het café in de Lom- bell-street. Die andere ken ik niet." Burns knikte. ..Het is belangwek kend," merkte hij op, „om te weten wie van onze tegenstanders buiten gevecht is gesteld, 'maar veel maakt het op dit ogenblik niet uit." Hij wendde zich weer tot commissaris Veerman. „Wilt u ons naar uw bu reau brengen, dan kan ik die klei nigheid aan mijn voorhoofd even laten verzorgen. Lijkt me beter, dan dat ik hier voor het forum een op voering laat geven door de politie- dokter. Verderop staat onze wagen met een dame er in misschien kunt u daar even langs rijden." Deze woorden betekenden de in leiding tot de volgende onverwachte en ontnuchterende fase in de loop der onaangename gebeurtenissen, die Burns voor het vertrek uit Am sterdam reeds had voorvoeld. Toen ze bij hun auto storien, stonden er wel enige nieuwsgierigen te kijken naar de doorzeefde portierramen, doch Mary zelf was er niet - ze was verdwenen! Burns en Fred keken elkaar zwij gend aan. Uitleg was niet nodig ze begrepen wat er gebeurd was' Mary was voor de tweede maal door hun tegenstanders ontvoerd. Zij beseften, de ernst van dit voor val. Wat zouden de bandieten met het meisje uitvoeren? Burns wendde zich tot commissa ris Veerman, die de toestand on middellijk had begrepen en zich met enkele vragen tot de omstan ders had gewend. Hij was dan ook in staat om de beide mannen, die hun ongerustheid over het verdwij nen van Mary nauwelijks konden verbergen, te antwoorden. „Ik begreep, heren, wat zich hier tioeft afgespeeld, zei de commissaris. „Mijn eerste reactie was enkele in lichtingen te vragen aan de mensen, die reeds bij deze wagen stonden. Men heeft niets gemerkt. Ze zijn eerst daar bij het ongeluk geweest en zagen toen deze auto met de doorzeefde ruiten. Er zat niemand in, beweren ze, en een van hen wil de juist de politie waarschuwen, toen wij stopten. Het is dus niet veel, zoals u ziet. Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3