Nieuw Verenigde Naties stemmen voor verdeling van Palestina Verschijningsverbod voor „l'Humanité" FRANSE ASSEMBLEE AANVAARDT DE ANTI-STAKINGSWET Nederlandse delegatie aas RG N.V. Voor Alkmaar en omgeving Eerste troepen vóór 1 April naar huis! Géén afschaffing bloembollen saneringsmaatregelen voor Indonesië samengesteld Colognes EERINRICHTING DERDAG 0 uur Telef. 2394 i haar VREUGDE ONDER DE JODEN „Keerpunt in de Joodse geschiedenis Demobilisatie 7-December-divisie van begin 1949 af De Minister heeft gesproken is de zaak nu ook uit? Schuman neemt maatregelen tegen de communistische pers Vechtpartijen te Parijs Heftige tegenstand der communisten Moskovieten onder de saboteurs Nog niet geheel aanvaard Feiten van vandaag Contact met de Republiek via de Commissie van Drie! 'ERZICHT I De Kroon- l kleine overwinning lub. Zo waar geen t daar er in De nog sterke spelers D.E.Z. werd een te- waarbij D.E.Z. onderste borden be- linder fraai van de iten lopen. We had iers verwacht, maar iogkarspel neemt met r het eerst weer aan deel, en allicht heeft onderschat. In ieder Z. nu wel al belust .urnwedstrijd om re-' nen nemen. i onze collectie gebreid aan: Lippenstiften Rouge [ant say anvin Nina-Ricci Verlayne Bourjois Piver R - TEL. 3762 uur van kopen a 1 v e prijs 1NTENBOEKEN ÏTJRBOEKEN BELMAPPEN IRGANG D iat in de irgegaan ÏEBIED, ;he Bank at 13-23 LS 'E DOEN smarken- 3tus 1947. Mei 1945, ook, in jrlanders van de et Rijks- ilgemeen .en. ïgen voor -landsche dagazijn- deviezen- nvergun- t nalatig- R gesteld heet eigenlijk dat bezorgde iden hem Jan leefde hij veel meer allemaal s weken gaan HoofdredacteurHL N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incL incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) MAANDAG 1 DECEMBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11393 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm-), 2047 (red), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Algemene Vergadering der Verenigde Naties heeft het verdelingsplan voor Palestina, nadat op voorstel van Frankrijk de stemming vierentwin tig uur was uitgesteld, aangenomen met 33 stem men voor, 13 tegen en 10 onthoudingen. Eén dele" gatie was afwezig. De volgende landen stemden vóór het verdelingsplan: Australië, Bel gië, Bolivia, Brazilië, Wit Rusland, Canada, Costa Rica, Tjecho Slowa kije, Denemarken, Dominicaanse republiek, Ecuador, Frankrijk, Gua temala, Haiti, IJsland, Liberia, Luxemburg, Nederland, Nieuw- Zeeland, Nicaragua, Noorwegen, Pa nama, Paraguay, Peru, de Philip- pijnen, Polen, Zweden, de Oekrai- ne, Zuid-Afrika, Uruguay, de Sowjet-Unie, V.S., Venezuela. Voor het publiek meer of min der onverwacht waren de pro- stemmen van Frankrijk, Haiti, Li beria en de Philippijnen. Tegenstemmers waren: Afgha nistan, Cuba, Egypte, Griekenland, India, Irak, Jemen, Libanon, Pa kistan, Perzië, Saoedi-Arabië, Sy rië en Turkije. Irak, Saoedi.Arabië, Syrië, Pa kistan en Jemen deelden mede, dat zij zich niet aan het besluit gebonden achten en verklaarden zich het recht voor te behouden iedere actie te ondernemen die zij geschikt achten. Argentinië, Chili, China, Colum bia, San Salvador, Ethiopië, Mexi co, Groot-Brittannië en Joego-Sla- vië onthielden zich van stemming. De Siamese delegatie was niet aanwezig. Voor de stemming trachtten de Arabische delegaties uitstel te verkrijgen. Faris al Choery (Sy rië) zeide, dat een zo ernstige zaak, die zoveel bloedvergieten voorspelt, verder overleg vereist. De Arabische delegaties noem den de beslissing ondemocratisch, in strijd met het handvest, on rechtvaardig en een ondermijning van de vrede. Emir Feïsal (Sa oedi-Arabië) zeide, dat door enkele grote mogendheden op verschei dene delegaties druk was uitge oefend. Nadat de Arabische dele gaties hun standpunt uiteengezet hadden verlieten zij als één man de zaal. Z. H. de Paus terug in het Vaticaan Zaterdagavond is de H. Vader na een verblijf van vier maanden op Castel Gandolfo, in het Vaticaan te ruggekeerd. Koning Michaël vertrokken Koning Michael van Roemenië is Zondagochtend met zijn moeder en tante per eigen vliegtuig uit Lon den vertrokken. Bij zijn aankomst te Geneve zeide hij te verwachten enkele dagen te Lausanne te verblijven alvorens verder naar Boekarest te vliegen. Eén ei voor iedereen Op 11 December zal voor alle leeftijdsgroepen een bon worden aangewezen voor een ei. In veie gevallen zal op deze bon, als de vorige keer, slechts een ei van klasse 5 kunnen worden geleverd. S.S.-er gevlucht De enkele maanden geleden tot twaalf jaar veroordeelde S.S.er M. Hub. Meyers die ernstige handlan- gersdiensten had verleend in de oorlogsjaren aan de S.D., waarbij hij als chauffeur :p. dienst was, is Vrijdagmiddag aan zijn bewaking ontsnapt. Meyers heeft van de gelegenheid om te vluchten geprofiteerd, toen hfj op ziekenbezoek was bij zijn moeder. Nadht de algemene vergade ring te middernacht was ver daagd, gaf dr. Abba Hillel Sil ver, voorzitter van de Ameri kaanse sectie van het bestuur van het Joods bureau, een ver klaring uit, waarin de dank baarheid van het Joodse volk voor het besluit van de algeme ne vergadering wordt uitgespro ken. Dit besluit betekent een keerpunt in de Joodse geschie denis, het zal als een der meest betekenisvolle prestaties van de V.N. te boek staan Het Joodse volk zal de landen, die tot deze beslissing hebben bij gedragen, voor altijd dankbaar blijven. „Wij zijn in het bijzonder erkentelijk voor het leiderschap van de V.S. en de Sowjet-Unie en zijn blij, dat deze grote mogendhe den bij de oplossing van het Pa lestijnse probleem in harmonie sa menwerkten." Het Joodse volk steekt de vriendschapshand uit naar de nieuwe Arab.-elie staat, die in Palestina gevestigd zal worden en verlangt volledige samenwerking met zijn Arabische nabuur. Na een bijeenkomst heeft het Joodse bureau te Londen een ver klaring uitgegeven, waarin het zijn vreugde uitspreekt over de verde ling en zijn dank betuigt aan de landen, die tot „deze juiste oplos sing" gekomen zijn. De Zionistische federatie in Groot-Brittannië heeft voor heden avond een bijeenkomst voor de te Londen woonachtige joden uitge schreven. Te Sjanghai hebben 15.000 daar wonende joden spontane parades gehouden om hun vreugde over het besluit der V.N. te uiten. Reeds Zondagochtend te 03 uur be gonnen de festiviteiten in de Joodse kampen op Cyprus en Zondagmid dag ging het feest ongestoord voort. Er waren militaire voorzorgsmaat regelen genomen, doch de feeste lijkheden hadden een ordelijk ver loop. Vrijdag: 2 doden en 1 gewonde Volgens het Nederlandse militaire communiqué bedroegen de Neder landse verliezen op 28 November volgens tot dusver ontvangen be richten twee doden en een gewonde DE REGERING heeft thans bekend gemaakt, overeenkomstig de mededelingen van generaal Spoor, in overleg met haar gedaan dat het K.N.I.L. en de eerst-uitgezonden oorlogsvrij willigers thans zullen beginnen te demobiliseren; deze demobi lisatie zal vóór 1 April 1948 haar beslag hebben gekregen. De aflossing van de overige oorlogsvrijwilligers en van de dienst plichtigen zal in April 1948 beginnen en snelle voortgang hebben. De demobilisatie van de 7 December-divisie (welke volgens de oorspronkelijke plannen in October 1948 zou beginnen), zal nu van begin 1949 af zo snel mogelijk geschieden. Verschillende demobilisatievoorzieningen zullen binnen enkele weken worden gepubliceerd. Van gebiedsuitbreiding kan, zo deelt de regering verder mede, geen sprake zijn. Indien de politieke situatie ver betert, dan zal het vraagstuk van de troepensterkte en het aflos singsschema opnieuw in beschouwing genomen worden. Aan het regeringscommuni qué ontlenen wij verder, dat de ontwikkeling van de toestand in Indonesië in de afgelopen maanden niet zodanig gunstig is geweest, als de Regering te voren had gehoopt. Hierdoor is de aflossing der troe pen, welke volgens de aanvanke lijke plannen en de daarop ge gronde toezeggingen reeds voor de mobilisatie in aanmerking kwamen (het K.N.I.L. en de eerst uitgezon den oorlogsvrijwilligers), vertraagd en zal ook de aflossing dergenen, die op grond van dezelfde plannen en toezeggingen daarna successieve lijk voor demobilisatie in aanmer king zouden komen (de overige uit oorlogsvrijwilligers bestaande onder delen en vervolgens de uit dienst plichtigen gevormde eenheden) ver traging ondervinden. Alle bij het K.N.I.L. en de K.L. in Indonesië dienende militairen zullen dus aldaar enkele maanden langer dienst moeten verrichten dan aanvankelijk was voorzien en dan hun gezegd was. Weliswaar heeft de regering daaraan steeds de restrictie ver bonden, dat onvoorziene omstan digheden werden voorbehouden, doch zij koesterde de verwachting hierop geen beroep te moeten doen. De regering betreurt het, dat de omstandigheden van dit ogenblik het niet gedogen, dat zij haar toezegging gestand doet. Zij betreurt het, dat zij een nieuw offer moet vragen van hen, die reeds zo grote offers brachten. Zij weet echter in welke geest en met welke geestkracht deze offers zowel door onze militairen als door hun ver wanten zijn gebracht en zij heeft het volle vertrouwen, dat deze zo echt-Nederlandse mentaliteit van de beste soort zal doen aanvaarden, wat de regering noodzakelijk acht in het belang van het eigen volk en van de volkeren van Indonesië. De eerste sneeuw dwarrelt al weer naar beneden en de po- litie-agent op zijn verkeerspost valt heus niet te benijden. HET LAATSTE NIEUWS inzake de veelbesproken kwestie van de bedrijfs(sanerings)maatregelen voor de Bloembollencul tuur ontvingen wij Zaterdag juist na het ter perse gaan van ons blad: de Minister van Landbouw enz., heeft besloten, niet in te gaan op het verzoek van de Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur, om de saneringsmaatregelen af te schaffen, welk besluit genomen was op de algemene vergadering van d.d. 27 October j.l. De minister vond de meerderheid (185 tegen 160 st.) te gering. De Minister heeft verklaard, er niet aan te kunnen denken, de saneringsmaatregelen plotseling op te heffen. Wel is hij bereid, de verschillende uitvoeringsmaatregelen stuk voor stuk nog eens te bezien, gelijk thans reeds geschiedt door een ambtelijke commissie, over wier rapport alle betrokken instanties zullen worden gehoord. e.k. te Haarlem zal worden gehou den, voor, de bedrijfsmaatregelen tot het hoogst nodige te beperken, zodat een spoedige terugkeer van Het hoofdbestuur van de alge mene vereniging voor Bloembollen cultuur stelt nu aan de algemene vergadering, die op 22 December De FRANSE REGERING heeft besloten aan het communisti sche blad „L'Humanité" de papier toewijzing te ontnemen, omdat het de voorschriften overschreden heeft. „L'Humanité" is namelijk een ochtendblad en mag dus des avonds niet verschijnen. Niette min was het Zaterdagavond ver schenen. Ook heeft de politie Zaterdag avond het nummer van het commu nistische blad „Ce Soir", dat een speciale editie had verzorgd onder de kop „De Republiek is in gevaar", in beslag genomén. In het artikel werd het wetsontwerp van de rege ring tot het tegengaan van stakingen een „reactionnaire staatsgreep" ge noemd. Verder nam de politie maat regelen tegen de provinciale bladen, die met vier pagina's uitgekomen zijn, hetgeen in strijd is met de bepaling ter besparing van papier. Het blad „Ce Soir" is inmiddels weer verschenen met een nieuwe editie, omdat er alleen bezwaar bleek te bestaan tegen de kop van de in beslag genomen editie: „De Republiek is in gevaar". Te Mar seille heeft de politie de matrijzen van het plaatselijke communistische blad „Rouge-Midi" in beslag geno men. Dit blad drukte koppen af, die overeenkwamen met die in de „L'Humanité". Ook te Toulouse en Bordeaux werden de communistische 'bladen in beslag genomen. De radio-uitzendingen der Fransa organisatie „Vrienden der Sovjet- Unie", welke tweemaal per week plaats vonden, zijn door de regering, verboden, daar zij „anti-Franse pro paganda" zijn. Voor het bureau van „L'Humanité" hebben Zaterdag ochtend communistische betogingen plaats gehad, In verschillende delen van Pa rijs kwam het Zondag tot gevech ten tussen stakers en politie. Te Montmartre trachtten 50 stakers een telefoonkantoor te bezetten. Na anderhalf uur slaagde de po litie er echter in hen uit het ge- houw te verdrijven. In het kan toor vond de politie twee agen ten, die door de stakers waren ontvoerd. In een ander deel van de stad ontruimde de politie twee isolato- renfabrielcen. De stakers boden he vig weerstariS en wierpen straat stenen en stukken brandend hout naar de agenten. 8 personen wer den gearresteerd. Zondagavond wer den 15 personen bij de hallen ge arresteerd. Zij worden er van be schuldigd, dat zij bij een demon stratie wapens hebben gedragen. Te Etienne, een mijnwerkersstad in Midden-Frankrijk, is gebruik ge maakt van troepen, die voorzien waren van traangasbommen en in tanks arriveerden, om de menigte uiteen te drijven, die het stadhuis poogden binnen te dringen. De minister van binnenlandse zaken deelde de nationale vergade ring mede, dat 52 personen op het Gare de Lyon waren gearresteerd, daar zij zich bemoeid hadden met het recht van de ambtenaren om te werken. Van het station te Rennes waren mensen verwijderd, die de arbei ders de uitoefening van hun werk zaamheden poogden te beletten. De gebeurtenissen, op Madoera Omtrent de gebeurtenissen op Madoera meldt het Republikeinse persbureau Antara,, dat de Neder landers reeds op 9 November de demarcatielijn overschreden. Antara bericht verder, dat op 12 November vanuit Soerabaja landingsvaartui gen en „nieuwe strijdwapenen" naar Madoera zijn gebracht. Een wel zeeI originele gift gaf Raciïo Lauzanne aan Prinses Eli zabeth ter ere van haar huwelijk. 20 Londense kinderen van oud- rnogen een maand vacantie doorbrengen in Zwitserland. Hier het vertrek per vliegtuig uit Londen. NADAT de Franse Nationale Vergadering vanaf Zaterdagmor gen, met een pauze van slechts drie uur, had gedebatteerd over de anti-stakingswet, heeft zij Zondagavond deze wet ter „verdediging van de Republikeinse instellingen en de bescher ming van de vrijheid om te werken" met 408 tegen 184 stemmen in haar geheel aangenomen. Door deze wet worden de straf fen voor sabotagedaden vergroot, de rechtsprocedure in dergelijke geval len versneld en aan de regering de noodzakelijke wettelijke wapens verschaft, tegen hetgeen Schuman noemde „de nieuwe practijken van saboteurs en van hen, die inbreuk maken op de vrijheid van arbeid". Personen, die de staking steunen en medewerking verlenen aan op hitsing, obstructie van de arbeids- vrijheid, het schrijven van pers artikelen of die op enigerlei wijze het posten bevorderen of propa gandageschriften verspreiden, die tot staking of actie of tegenstand tegen de regering aanzetten, zullen gevangenisstraf en boetes kunnen krijgen. Volgens officieuze kringen zou de wet Zondagnacht om 12 uur van kracht worden en tot 1 Juni a.s. blijven gelden. De communistische afgevaardig den verzetten zich hevig tegen aanneming van het wetsontwerp. Premier Schuman riep de commu nisten toe: „Het is uw schuld, dat wij deze maatregelen moeten ne men." Wij moeten ons wapenen tegen alle illegale machten." Toen een communist riep: „U dorst naar bloed", antwoordde Schuman: „Onder de ophitsers en onruststo kers bevindt zioh een aantal vreemdelingen, die door u, com munisten, in het land zijn ge bracht. Wjj zullen onbarmhartig tegen hen optreden." Onder pro testbetuigingen van de communis ten, ging Schuman voort: „Indien de stakers na I December de sta king voortzetten, zullen zij de Franse valuta ten grave doen da len." De Minister van Binnenlandse Zaken, Jules Moch, verklaarde nog, dat de regering de volmachten, voorgesteld in de anti-stakingswet door uitvaardiging van een decreet tot zich zou trekken, tenzij de com munisten er van af zien de aanne ming dezer wet tegen te werken. ..Wij kunnen niet toelaten, dat onze baby's in gevaar worden gebracht door de stakingen, welke de voor raden melk, voedsel en andere nood zakelijke levensbehoeften verminde ren". Verder deelde Jules Moch mede, dat gedurende de laatste 48 uur 324 saboteurs gearresteerd wa ren en hjj voegde er aan toe, dat enkele van hen onderdanen van vreemde mogendheden waren. In het noordelijk mijngebied, aldus verklaarde Moch verder, rijden „mijnwerkerscommando's" in vracht auto's rond, die zich ten doel stel len te saboteren en dat daarbij soms gebruik werd gemaakt van Duitse krijgsgevangenen. Een woord van kardinaal Gerlier De aartsbisschop van Lyon, kar dinaal Gerlier, heeft in de kathe draal van Besanqon een toespraak gehouden, waarin hij de huidige gebeurtenissen in Frankrijk besprak en waarbij hij o.m. betoogde, dat iedereen die rechtvaardig is erken nen moet, dat er achter de agitatie van de arbeiders een ernstig lijden schuil gaat, dat de gestelde eisen rechtvaardigt. Hij voegde daaraan toe, dat de ware christen, die vol gens het evangelie wil leven en de vermaningen van de Paus ter harte neemt, niet twijfelen kan. Met de Kerk gaat hij naar de toekomst en hij zal er geen spijt van hebben daarbij posities of privileges te moeten prijsgeven. Hij wil ten koste van elke opoffering het rijk van Christus daadwerkelijk stichten. Men moet wel inzien, dat de druk, welke het communisme thans op de wereld uitoefent, de vrucht is van een gevaarlijke propaganda, met als raultaat een onrechtvaardige en swehte samenleving. Het Agence France Presse deelt mede, dat niet het gehele ontwerp van de anti-stakingswet Zondag door de Franse nationale verga dering is aangenomen, doch alleen nog maar het eerste gedeelte van dit ontwerp. De kolenproductie In de week van 17 t/m 22 No vember j.l. werden in de Neder landse steenkolenmijnen in totaal 212.290 ton kolen geproduceerd tegen 208.656 ton in de voorafgaan de week. Dit komt dus neer op een gemiddelde van 35.382 ton per dag. De week daarvoor was dit 34.776 ton. vrije teelt en vrije har.del mogelijk blijft. Bovendien mag de buiten landse afzet niet worden beperkt en mogen de te behouden maatre gelen geen bevoordeling van be paalde groepen met zich brengen. De motie-Grootebroek, op 27 Oct. ingediend, later ingetrokken en toen weer ingediend door de afde ling Beverwijk (vragend afschaf fing der maatregelen uiterlijk 1 Jan. 1948 en anders terugtrekking der afgevaardigden uit het Bedrijfschap enz.) wijst het hoofdbestuur met de grootst-mogelijke meerderheid af, het adviseert ten stelligste tot ver werping, anders zou grote senade toegebracht worden aan de invloed en hét aanzien van de vereniging. Omtrent de motivering van de weigering van de minister verne men wij nog, dat deze voorname lijk berust op de volgende gronden: Het besluit van de algemene ver eniging werd genomen met een meerderheid van 185 tegen 160 stemmen, een toevallige meerder heid klaarblijkelijk, waardoor het advies tot afschaffing voor de mi nister weinig of geen waarde had; bovendien noemde de minister het onjuist, dat een dergelijk verzoek hem werd voorgelegd zonder uit eenzetting van de mening der in minderheid gebleven voorstanders der saneringsmaatregelen, die ten slotte een grote minderheid vormen. Zoals gemeld, wordt vereenvou diging van de maatregelen ambte lijk onderzocht. Alle instanties zul len gehoord worden, „als de ambte lijke commissie haar rapport gereed heeft". Het hoofdbestuur van B.B.C. stelt beperking van de maatregelen tot het hoogst-nodige voor, „indien al gehele afschaffing van de maatre gelen niet mogelijk is". Welingelichte bronnen melden, dat binnenkort de eerste vergadering der Kominform zal worden gehou den. Ook een Kominform voor het Verre Oosten schijnt in oprich ting te zjjn. 3000 inwoners van Mecklenburg (Russische zóne) schijnen opdracht te hebben ont vangen zich voor tewerkstelling in de Saksische uraniummijnen te melden. Naar een Engels blad uit goede bron vernomen heeft, zouden Stalin en de Bulgaarse mi nister-president Dimitrof een plan hebben besproken om de Oost- Europese communistische landen samen te smelten tot een federale staat. Belgrado heeft dergelijke be richten ontkend. De bekende filmproducer en regisseur Ernst Lubitsch is plotseling te Hollywood overleden. De ontruiming van Italië door de Amerikaanse troepen is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Bij aankomst van een vliegtuig uit Brussel is op een Londens vlieg veld'voor een waarde van een mil- lioen gulden aan juwelen in beslag genomen. Men meent hiermee een grote smokkelbende op het spoor te zijn gekomen. Van de zeventig personen, die zich in een brandend logement te Philadelphia bevon den, worden er een dertig vermist. Auto door trein gegrepen Zaterdagmorgen is bij de over weg op de Scherpendrechtsekade te Rotterdam een auto, geladen met bloemen welke van de veiling te Rodenrijs naar Rotterdam werden vervoerd, door een trein gegrepen. Van de twee inzittenden werd de 37^jarïge P. H. Vos uit Rotterdam op slag gedood. De tweede passa gier kwam er met enige lichte ver wondingen af. De auto werd ver nield, terwijl de trein vertraging ondervond. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.uT.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond. DEPRESSIES IN AANTOCHT Aanvankelijk: zwakke wind met hier en daar nevel of mist en op vele plaatsen lichte vorst. Later: geleidelijk aan wakkerende wind uit Ooste lijke richtingen. Toenemende bewolking met voornamelijk in het Zuiden van het land tijdelijk enige sneeuw of re gen. Temperatuur om het vriespunt. EEN MINISTERIEEL BESLUIT is heden te verwachten, waar bij wordt aangewezen de delega tie, die met de Commissie van Drie voor goede diensten de poli tieke besprekingen zal voeren, om te pogen te komen tot een oplos sing van het conflict met de re publiek Indonesia. De delegatie zal bestaan uit dezelfde leden, die thans zitting hebben in de Nederlandse Contactcommissie. Minister Neher gaat heden, Maan dag, naar Indië en zal met de Landvoogd, dr. van Mook, met de Commissie .van Drie en de Dele gatie waar nodig, overleg plegen. Wij vernemen nader uit Den Haag dat de Delegatie via de Commissie van Drie, besprekingen met de Re publiek zal voeren. Dat zal, gelijk men weet, gebeuren aan boord van het Amerikaanse schip, dat morgen in de Indische wateren zal arrive ren. De Delegatie van Nederland zal bestaan nit de heren van Vre- denburgh, Abdoel Kadir Widjo- joatmodjo, Dzoelkarnain en Sou- mokil. Hierboven staan dr. van Mook, minister Neher en zo nodig minister Jonkman. Er heerst spanning op Java. Maar ook elders., wat o.a. tot uiting komt in de moeilijkheden rondom de In donesische delegatie op de econo mische conferentie te Havanna op Manilla. Intussen heeft dr. Gani op de conferentie in Manilla reeds veel critiek geleverd op de houding van de Nederlanders in Indië. Het Amerikaanse lid van de Com- sie van Drie heeft een beroep ge daan op Nederland en de Republiek om op basis van vertrouwen tot el kaar te komen. Hij deed dit in een EXPRESS TREIN ONTSPOORD Werk von saboteurs De GeneveParijs Expresse is gisternacht te Culoz op 64 km ten Oosten van Lyons ontspoord. De locomotief liep uit de rails en een goederenwagen werd vernield. Te Amberieu tussen Culoz en Lyons bleek de kabel, waarmee de wissels worden verzet, doorgesneden De Franse politie heeft verklaard, dat saboteurs twee staalkabels voor het verzetten van wissels tussen Versailles en Chartres hadden ver broken en op de reils gelegd. Hun daad werd echter tijdig ontdekt, zodat ongelukken konden worden voorkomen. radio-rede te Batavia, deed een be roep op de historische relaties tus sen beide volkeren en stelde het economisch belang van Indonesië voor de gehele wereld in het licht. Zij heeft de productie van Indië dringend nodig. Het verschrikkelijke geval van de dood van 46 gevangenen van een onder Nederlandse leiding vervoerd transport doet in de gegeven om standigheden weinig goed aan de gang van zaken! De republikeinse propaganda buit dit natuurlijk uit ten nadele van de Nederlanders. Van de 54 mensen, die de reis overleefd hebben, zijn er 11 in een ziekenhuis opgenomen, die herstel lende zijn. Er zijn een officier en twee soldaten gearresteerd. HET LEUVENSE ERE DOCTORAAT DER KONINGIN Bul-uitreiking op 15 Dec. De overhandiging van het diplo ma „doctor honoris causa" van de rechtsfaculteit der Leuvense Uni versiteit aan H. M. de Koningin zal op 15 December a.s. te half twaalf tijdens een intieme plechtigheid in het koninklijk paleis te Amsterdam geschieden. Nadat Mgr. van Wae- yenberg, rector magnificus van do Universiteit te Leuven, en prof Collin, decaan der rechtsfaculteit. Hare Majesteit zullen hebben toe gesproken, zal de bul in aanwezig heid van de ambassadeurs van beide landen, de hofdignitarissen en een afvaardiging van het Leuvense pro fessorencorps aan de Koningin wor den overhandigd, die vervolgens een korte toespraak zal houden. Na de plechtigheid zal een receptie worden aangeboden. De jeugdactie papierinzameling Naar wij vernemen overschree" reeds binnen drie weken het aantal scholen, dat zich heeft aangemeld voor de door het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen georganiseerde jeugd actie papierinzameling („Japi'.'H de drieduizend; het getal leerlingen passeerde het half millioen. Geen audiëntie C. d. K. De audiëntie van de Commissaris der Koningin in Noordholland, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, op Donderdag 4 December aan staande, zal geen doorgang hebben.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1