Nieuw Duizenden Nederlanders verloren het leven door nalatigheid van de regering te Londen Politieke gevangenen werden vergeten BEHEERST Na vijftien jaar is er weer vet genoeg! Een reprise van het Bloembollen- saneringsdrama MINISTER NEHER in hét Collegiaal Orgaan RUMOER IN DE ASSEMBLEE Voor Alkmaar en omgeving EEN RAPPORT KLAAGT NEDERLANDSE RODE KRUIS WAS DOOR FORMALISME Nieuw hoofdstuk van minister geeft weinig effect! raai Leclerc GOED chenkenhuis, BONNEN voor fietsbanden Senaat keurt hulpprogram goed En nu reeds wapent de zuivelbereider zich daartegen Research en werken in coöperatief verband Aftreden als Minister van Wederopbouw verwacht Steenberghe was niet Feiten van vandaag gepolst H1 L.T.B.-gezelschap geeft originele opvoering Communist roept het leger op tot muiterij ïg te Velien sëindigd de staking bij de aan- Ribberink, die in Vel- m de huizenbouw be lt verleden behoren, tussen arbeidsbureau, entrale, college van laren, en andere be- riteiten heeft tot re- dat er 25% loonsver- gestaan, die, zodra de an het College van laars afkomt, met te- kracht betaald zal laandag 1 December. lig neergestort /an de Alaska Airlines verkeerde manoeuvre ig op het vliegveld te estort en in brand ge lig had 25 passagiers nning van drie koppen en zijn bij het ongeluk gekomen. De slacht- ■n vrouw en een baby iden, inzittenden van en een blinde vrouw, n de auto, die door het :d aangevlogen. De -23 de bemanning werden meer ernstig gewond. amp omgekomen oorlog bekende Franse lerc, wiens eigenlijke ippe de Hautecloque, is elf andere inzittenden, longeluk nabij Oran in -Afrika om het leven neraal Leclerc was in de Franse troepen in i en had tijdens de idheid verworven door :n op de Duitsers in de ïu niet meer te houden allen rollen herhaalde- Holalndia-defensie aan. echter weert zich ge- zich los en komt weer 1. Hoe er echter ook jrdt, de Vitesse defen- tand, todat Westhoven aal vrij speelde en met ot de Vitesse doelman a was het de Hollandia juichte (11). er van dit doelpuntje iia niet gehad, want was afgetrapt of de n zitten voor het Hol- n weten zowaar in de it de zege nog op haar igen (21). twam het einde van 'n le strijd, uitstekend ge- eidsrechter Goudswaard rom met onze inkopen. s vroeger rijk voorzien Sierkunstenaar wordt niet moeilijk om een U maar eens bij ons naar uw zin en let dan nze, maar ook op onze r 239 SCHAGEN i van uurwerken, e artikelen. d van 9 tot 12,30 uur van 7 tot 10 uur. C ALKMAAR FORMULIEREN 10 December a.s. kun- udegracht (loket voor- ïg Alkmaar behorende ekende zitdagen, onder tamkaart, aanvraagfor- >r opschuiving) en de- transportrijwielbanden •nber a.s. worden inge- butiedienst worden ge- irzijde worden gelegd. to'n slaap. Was ik huilde maar door. ïeer open te doen, 1 erg. Daar had je zijn schouder. Hij want hij wou niet glopen durfde hij laar had je 't weer. ouder geklopt. Hij zijn ogen en bleef HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incL incasso. Adv.-pr. p. editie 13 e. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is t nergens veilig (Vondel) DINSDAG 2 DECEMBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11394 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, TeL 2046 (adm.), 2047 (red), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN,: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank I^E COMMISSIE, die tot taak had de verhalen te onderzoeken, volgens welke duizenden Nederlanders, die verbleven in Duitse concentratiekampen, tucht huizen en gevangenissen, het leven zouden kunnen hebbën behouden, indien zij ruimer voorzien waren van levensmiddelenpakketten, heeft gisteren haar rapport voor publicatie vrijgegeven. Deze commissie bestond uit vijf leden, te weten, de heer K. Vorrink, voorzitter, Mevrouw A. M. Boissevain—van Lennep, de heer W. A. H. C. Boellaard, de heer A. j. Teunissen (allen namens de Grote Adviescommissie der Illegaliteit) en Jhr. G. M. Verspyk (namens het Rode Kruis) HET TOTAAL aantal Nederlandse krijgsgevangenen in Duits land bedroeg ongeveer 10.500 personen, waarvan er 22 als vermist zijn opgegeven en 244 als overleden zijn geregistreerd. Het aantal over de grenzen afgevoerde politieke gevangenen bedroeg 28.935, waarvan als gerepatrieerd zijn vermeld 6.872, overleden voor zover geregistreerd 16.167 en nog als vermist staan opgegeven maximaal 3.000. Van de circa 140.000 Joden hier te lande werden er 110.000 naar het buitenland afgevoerd, waarvan slechts 6.000 terugkeerden. Aan het begin van de doden mars vertrokken op 21 April 1945 uit Sachsenhausen ongeveer 900 Nederlanders. Hiervan is het grootste deel onderweg om het leven gekomen. Naar aanleiding van de aan de grensstations gehouden tellingen van uit Duitsland terugkerende politieke ge vangenen moet worden aangenomen, dat tenslotte van deze groep niet meer dan 236 het vaderland hebben bereikt. Hulp had men mogen verwachten van: a. het Nederlandse Rode Kruis te 's-Gravenhage; b. het Internationale Comité van het Rode Kruit te Genève; c. het London-Committee van het Ned. Rode Kruis te Londen; d. de Nederlandse regering te Londen. Het Nederlandse Rode Kruis hield «ch hoofdzakelijk bezig met de verzorging van krijgsgevange- n en. Moeilijkheden met de bezettende macht en het Duitse Rode Kruis en een korte stagnatie in de regelma tige verzending ontstonden in het voorjaar 1942, mede in verband met de reeds toen ter tijd minder gun stig wordende voedseltoestand. Transportmoeilijkheden en het neerleggen van hun werkzaamhe den in November 1944 door dage lijks bestuur en secretarissen in ver band met de onwettige benoeming van de heer Piek tot secretaris generaal van het Ned. Rode Kruis, waren oorzaak, dat de verzorging van de krijgsgevangenen vanaf dat moment ophield. Aan de regering te Londen werd via een geheime zender mededeling gedaan van het stopzetten der Rode Kruis-werkzaamheden. waarbij ver zocht werd de 'zorg voor de krijgs gevangenen zo mogelijk van het N. R. K. over te nemen. Gedurende 1940-1941-1942 trachtte het Ned. Rode Kruis aan politie ke gevangenen in concentratie kampen in Duitsland pakketten van familieleden en bekenden door te zenden. Bovendien zijn dbor het N. Rode Kruis een aantal proef-pak- ketten verzonden, die door de Duit se instanties werden geretourneerd. Hierop werd het zenden van pak ketten geheel gestaakt. Het London-Committee heeft zich bijna uitsluitend bezig gehouden met de verzorging van de k r ij g s- gevangenen. Hiervoor heeft men volgens de ingekomen rapporten al het mogelijke gedaan. Ten opzichte van de pakketten- verzending aan politieke gevange nen en gedeporteerde joden was het Londen-comité van mening, dat dit onmogelijk was wegens de weigerachtige houding van de ge allieerden. Ook de geringe finan ciële steun aan het werk van hun gedelegeerde te Genève zou volgens de heer Harinxma thoe Slooten 'destijds de voorzitter van bovengenoemd comité het gevolg zijn van het feit, dat op le gale wijze geen gelden naar Zwit serland konden worden overge maakt. De mening van het Londen- cojnité, dat door Genève geen en kel pakket van buiten de blokkade is behandeld, kan onjuist worden genoemd. In de zomer van 1944 stelde het departement van financiën te Lon den 50.000 Zweedse kronen per maand beschikbaar voor hulpver lening via Zweden. In November d.a.v. werd te Stockholm de eerste maandelijkse toewijzing van 2.000 pakketten voor gevangenen in de concentratiekampen verstrekt. De eerste verzending had plaats in Ja nuari 1945. Dat deze hiervan prac- tisch niets hebben ontvangen, vindt zijn oorzaak in het feit, dat men vanuit Londen niet voldoende en niet snel genoeg adressen kon ver schaffen. Het verzamelen van adres sen was eerst enkele maanden vroe ger begonnen In Januari 1945 werd aan de Poolse illegaliteit 10.000 dollar verstrekt om Nederlandse gede porteerde joden in Polen te red den. Dit bedrag was reeds in Juli 1944 toegezegd. Toen het bedrag eindelijk ter beschikking werd ge steld, was Warschau intussen door de Russen bezet... Iets dergelijks gebeurde in Zwit serland. De heer Ferwerda. rege ringscommissaris voor repatriëring, berichtte in Juni 1944 aan de heer, Gans, organisator van de Joodse co ördinatiecommissie, dat een bedrag van 500 pond sterling voor zijn werk was overgemaakt. Dit bedrag bleef zes weken liggen bij de heer De Vos van Steenwijtc, gedelegeer de van het Londen-comité te Ge nève, die er, volgens de heer Gans, de bedoeling niet van had begre pen. In Augustus 1944 werd door de Nederlandse regering voor hetzelfde doel een maandelijkse subsidie van 12.500 Zw. francs aan het Americain Joint Distribution Committee toege- De geweren aan rotte in de straten van Parijs! Beeld uit vervlo gen dagen! Maar de wereld vraagt zich angstig af, of de ge schiedenis zich zal herhalen. De Franse regering heeft twintig opgeroepen, om op alles voorbereid te zijn. zegd. Dit bedrag werd voor 't eerst in Februari 1945 uitbetaald. Intus sen had men bijna twee maanden lang geen pakketten kunnen ver zenden. Na bestudering van de desbetref fende rapporten komt de commissie tot de conclusie, dat, ten opzichte van de hulp aan krijgsgevan- genen door het Ned. R. K. be langrijk werk is verricht. De com missie is echter van oordeel, dat dit allerminst gezegd kan worden van het werk, dat gedaan is voor de politieke gevangenen in Duitsland. Erkend moet worden, dat de ver zorging van de politieke gevange nen in het binnenland slechts reden tot lof geeft. Er is volstrekt geen reden om aan te nemen, dat de gehele appa ratuur van het N. R. K., indien het minder door formalisme zou zijn beheerst, en meer moed, initiatief en fantasie zou hebben getoond, meer bereikt zou hebben dan thans het geval is geweest, in het bijzon der voor de politieke gevangenen buiten Nederland. (Men heeft klaar blijkelijk geen risico's durven ne men). Vervolg op pag. 4 Tot en met 31 Januari a.f. is op de bon D 45 van het inschrijvings- bewijs voor vervanging van fiets banden BI 612, een toerbinnenband verkrijgbaar. Verder is eveneens tot genoemde datum op de bonnen A 02 en A 25 van het inschrijvings- bewijs voor eerste montage een buitenband en op de bonnen B 02 en B 25 van dit inschrijvingsbewijs een binnenband verkrijgbaar. De Amerikaanse Senaat heeft Maandag het 597.000.000 dollar omvattende program voor tus sentijdse hulp aan Frankrijk, Italië en Oostenrijk goedgekeurd. Het wetsontwerp werd met 83 te gen 6 stemmen aangenomen en zal thans naar het Huis'van Afgevaar digden gaan. Een voorstel van de linkervleugel der democraten om het beheer van het hulpverleningsprogram aan de V.N. op te dragen werd verwor pen. Italië zal 227.000.000 dollar krij gen, Frankrijk 328.000.000 dollar en Oostenrijk 42.000.000. Senator Calude Pepper (Florida) verklaarde, dat de Gaulle een fas cist is en dat de hulp aan Frank rijk zou worden gebruikt om de Gaulle tegen het communisme te steunen. Voor de stemming verklaarde Senator Vandenberg, de Republi keinse deskundige op het gebied van buitenlandse zaken, dat de tussentijdse hulp meer betekent dan dollars. „Zij betekent vrijheid voor Wes-Europa en handhaving van het moreel der landen, die te kampen hebben met machten, die hen in slavernij willen brengen". Mr. J. Linthorst Homan heeft Maandag in „Esplanade" te Utrecht een oriënterende inleiding gehou den over de zuivelbereiding in ons land. De heer Linthorst Homan is voorzitter van de Alg. Ned. Zuivel- bond in Den Haag, waarbij 430 fa brieken met 160.000 boeren zijn aangesloten. De zuivelpositie is, al dus spreker, zowel op internatio naal als op nationaal gebied zeer meilijk, aangezien er met prijzen moet worden gewerkt, die heel hoog liggen. Op het terrein van de zui vel werken als regel kleine bedrij ven, die zich, waar het productie en transport betreft, niet voldoende hebben aangepast. Het wereldtekort aan voedings- vetten bedraagt op dit ogenblik vier millioen ton. Verwacht mag worden, dat na ongeveer 15 jaren dit tekort zal zijn weggewerkt en er weer wereldovervloed is. Alom worden thans maatregelen geno men om de gevolgen van deze te verwachten wijziging op te van gen. In Nederland werkt de Alg. Ned. Zuivelbond nauw samen met de Stichting van de Landbouw en de Centrale Zuivelcommissie. De z.g. wereldmarkt zal er in de toekomst heel anders uitzien door de grote verschuivingen in de verhoudingen: Duitsland is uitgevallen, nieuwe landen als Nieuw Zeeland en Groenland komen naar voren, ter wijl andere landen bijv. Amerika zich op dit gebied sterk ontwikke- den. Ook in Engeland is veel ge daan. In Nederland voldoet de vee stapel aan hoge eisen, evenals de vakbekwaamheid van de landar beiders. Toch is het zaak waakzaam te blijven en ons in te stellen op diepgaande research en op werken in coöperatief verband. Dit is no dig op elk gebied van de landbouw en dus ook op het terrein van de zuivel. Wat betreft het werken op coöpe ratieve basis noemde de heer Lint horst Homan het coöperatieve ma chinale melken, dat in het Noorden van ons land wordt toegepast. De jeep komt daar tweemaal per dag langs de boerderijen. Deze wijze van samenwerking heeft tot in het buitenland de aandacht getrokken. Niet alleen de Friezen gaan met hun tijd mee, de modernisering werkt ook in het Zuiden, waar de enkele maanden geleden opgerichte Coöp. Zuidnederlandse Zuivelbond van vele zijden waardering ontmoet. Ook m West-Brabant worden nieu we wegen ingeslagen. Zo kan men vaststellen, aldus spreker, dat de gedachte van minister Mansholt, neergelegd in het „6-jaren nationa lisatieplan" voor de landbouw, in ons land gaarne wordt overgeno men. De heer Linthorst Homan rele veerde de nauwe samenwerking, die sedert kort met Denemarken is tot stand gekomen en deelde mede, dat wij onze melkvetten in de naas te toekomst meer zullen gaan ex porteren in de vorm van kaas dan als boter. België zal een goed afzet gebied voor onze kaas blijven. Door de grote prijsverschillen tussen bo ter en margarine zal, naar mening van de Alg. Ned. Zuivelbond, de boterproductie nadelig worden be- invloed. Minister Neher vertrok naar Indië, uitgeleid door (van links naar rechts): de ministers van Boetzelaer, Jonkman, de Belgische gezant te Bangkok, die de reis meemaakt, dan minister Neher, dr. Beel en minister Drees. Wegens motorstoring moest de minister echter na een half uur weer terugkeren. Technisch personeel van de vloot heeft in Frankrijk het werk der stakers in de 6 voornaamste ener giestations van Farjjs overgenomen, waardoor de Metro weer kon rij den. De communistische afge vaardigde in de Franse nationale vergadering, Calas, is wegens een uitlating, die „een oproep tot mui terij" betekende, uit het parlements gebouw verwijderd. Nederland heeft Den Haag voorgesteld als de plaats voor de volgende zitting der algemene vergadering der Uno. Een Amerikaans legervliegtuig is in contact gekomen met de vermiste Amerikaanse Dakota, die zich in Duits bebost gebied schijnt te be vinden. Inbrekers hebben te Zut- phen bij textielhandelaren niet min der dan 30.000 textielpunten ge stolen. Laatste berichten uit Frankrijk melden, dat vier rijtuigen van een Metro-trein hedenmorgen door sabotage tot ontsporing zijn gebracht. Kamerleden bezoeken West-Zeeuws-Vlaanderen De Tweede Kamerleden Posthu mus, Nederhorst en v. Walsum heb ben een bezoek aan .West-Zeeuws- Vlaanderen gebracht. Met een groot aantal gemeentebesturen worden besprekingen gehouden, waarbij vele punten, de wederopbouw be treffende. werden behandeld. VREDENBURGH HIER MET EEN OPDRACHT ET ZAL ER WEL op uit draaien, dat minister Neher zal aftreden als minister van wederopbouw en volkshuisvesting. Hij is weer naar Indië gegaan, en hjj heeft voor zijn vertrek ver klaard, dat hij wel in dat Orgaan zal worden benoemd. Dan zal hij aftreden als minister van weder opbouw enz. Alles moet echter nog geregeld worden. Hoe lang de minister in Indië zal blijven, kon hij niet zeggen. Mr. Steenberghe zou, volgens persberichten, ge polst zijn over toetreding tot het Collegiaal Orgaan, doch hij heeft dit ontkend. Dr. Idenburgh is met een opdracht van dr. van Mook naar ons land gekomen, om be sprekingen te voeren met de regering. Minister Neher is gisteren ver trokken, maar een technische sto ring noodzaakte hem terug te ke ren. Hij zou nu heden, Dinsdag morgen 11 uur, gaan. De minister heeft verklaard, dat hij met een drieledig doel naar Indonesië gaat: In de eerste plaats om in opdracht van de regering met dr. van Mook en Jhr. van Vredenburgh besprekin gen te voeren over de instelling van het Collegiaal Orgaan, dat zich zal belasten met de uitgebreide werk zaamheden en verantwoordelijkhe den, die tot dusverre alleen op de schouders van de luitenant g.g. hebben gerust. In de tweede plaats om naast WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig tot Woensdagavond. LATER IETS ZACHTER Zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw of regen. Aan vankelijk temperatuur om het vriespunt, later tijdelijk weer iets zachter. Meest matige, ge leidelijk verder naar Noorde lijke richtingen draaiende wind dr. van Mook contact te houden met de nieuwe delegatie, die op het Amerikaanse schip „Renville" poli tieke besprekingen gaat voeren met de republiek onder toezicht van de commissie van drie, in de hoop tot een oplossing van het conflict te komen. De derde reden is, om zich bezig te houden met wat hij uitdrukkelijk betitelde als „reconstructie in de meest uitgebreide zin van 't woord" en waarmede hij zeide een ruimer begrip te willen aanduiden dan alleen „wederopbouw". „Als onze besprekingen tot ge volg zullen hebben, dat tot vorming van het Collegiaal Orgaan wordt besloten en als de lijn vast staat, waarlangs gewerkt zal worden, als het dan voorts wenselijk zal zijn, dat dr. van Mook, jhr. van Vreden burgh en ik daarin zitting nemen, dan twijfel ik er niet aan of wij drieën zullen deze functies gaarne aanvaarden." Naar men weet is jhr. mr. H. L. F. G. van Vredenburgh chef direc tie politieke zaken van het minis terie van buitenlandse zaken, bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister en lid van de Nederlandse contact-commissie in Indonesië. Desgevraagd bevestigde de minis ter, dat hij zich in geval hij zitting zal nemen in het Collegiaal Orgaan niet voldoende zou kunnen wijden aan zijn taak als minister van we deropbouw in Nederland en dus als zodanig ontslag zou nemen. Berichten over onrust in Palesti na en andere landen van het Mid den-Oosten tengevolge van het besluit der V. N. om Palestina te verdelen hebben het noodzakelijk gemaakt, dat het apparaat om de verdeling ten uitvoer te leggen ten spoedigste in werking wordt ge steld. Het hoofdkwartier van de commissie zal, naar men aanneemt, te Jeruzalem worden gevestigd. In tegenstelling met de eerste berichten, die Zondag binnen kwamen, heeft de Franse Natio nale Vergadering nog niet de antl-stakingswet in haar geheel aanvaard. Met 401 tegen 184 stemmen is aan de regering siecnts machtiging verleend tot het mobiliseren van de 80.000 man. Gisterenmorgen kwam de vergadering opnieuw bijeen en het kwam onmiddellijk weer tot heftige debatten met de commu nisten. (Van onze eigen verslaggever) IN ZIJN OPENINGSREDE van de Maandag gehouden alge mene vergadering van de Vak groep Kwekers van de L.T.B. gebruikte de voorzitter, de heer J. Elders van Bovenkarspel, die voor de eerste maal presideer de, het beeld van de acteurs, die een rol in dit spel spelen en blijkbaar niet alle de volle consequentie van het door hen voorgedragene kunnen over zien. Laten wij dit toneel-beeld even vasthouden. Dan kunnen we zeggen, dat er in dit spel, waarin het eerste bedrijf veer tien jaar geleden speelde, veel dramatische momenten zijn voorgekomen. De L.T-B.-acteurs hebben een flinke dosis zelf-respect Zij hebben zich niet van de wijs laten brengen door het besluit van de voornaam ste acteur van het stuk, (de verant woordelijke Minister) die een nieu we scène had ingevoegd, door te beslissen, dat hij het verzoek van de „B.B.C." om de maatregelen op te heffen, zou afwijzen. Wederom is er een paar uur over het pro en contra gediscussieerd, maar een nieuwe climax is er niet bereikt: het voorstel tot afschaffing van de afdelingen Grootebroek, Ca- stricum, Limmen en Akersloot, is met 89 vóór, 173 tegen en 13 blan co verworpen. Wij hebben de opvoering van dit drama al herhaaldelijk gerecen seerd; derhalve zullen we niet op nieuw op alle détails ingaan. Be wondering hebben we voor de wijze, waarop in de verschillende samenspraken nieuwe accenten werden gelegd en voor de hardnek kige pogingen van beide zijden, om met teksten en encycliek-citaten ook de (nieuwe) geestelijk adviseur in de strijd te betrekken; rector v. d. Hoogte bepaalde zich tot mees terlijk „stil spel". De voorzitter maakte in het be gin een „regie-fout", die een ogen blik noodlottige gevolgen dreigde te hehben: hij poogde er een voor stel dóór te krijgen, dat zich met het draaiboek (reglement) kwalijk scheen te verdragen. Hij wilde de regeling van het stemrecht wijzi gen, en wel zo, dat niet alleen maar 1 stem werd uitgebracht per 10 le- De minister van pensioenen en oud-gedienden, de radicaal Mitte- rand, voegde de communistische partijleider, Thorez, die hem in de rede viel, toe: „houdt Uw mond, Thorez, U heeft juist een vacantie achter de rug en dat hebben wij niet". Deze toespeling op het verblijf van Thorez te Moskou, bracht de communisten in beroering. Zij be gonnen met de deksels van hun lesenaars te slaan, zodat de zitting moest worden onderbroken. Een andere communistische af gevaardigde, Calas, verklaarde, dat het leger moest weigeren or ders te gehoorzamen, „die tegen het volk gericht" waren. De presi dent van de Kamer, Herriot, pro testeerde, dat Calas' uitlating „een oproep tot muiterij" was en bij stemming besloot de vergadering Calas tijdelijk van de bijeenkom sten uit te sluiten. Calas weigerde echter de verga dering te verlaten. Ook toen de Assemblee na een korte onderbreking heropend werd, nam Calas onder toejuichingen van de communisten zijn plaats weer in. President Herriot verzocht hem de zaal te verlaten, doch, opnieuw door zijn partijgenoten toegejuicht, weigerde Calas en zeide de beslis sing om hen gedurende 30 zittings dagen uit te sluiten niet in over eenstemming is met de wetten der republiek. Herriot verdaagde hierop de zit ting tot Dinsdagmiddag en verliet zijn plaats, gevolgd door de ande re afgevaardigden. De communis ten bleven echter achter en zon gen de Marseillaise. den (of deel daarvan) maar óók 1 stem per 10 H.A., of deel daarvan. Daarover ontstond een felle strijd met de acteurs, voordat de eigen lijke opvoering begon. Het voorstel was n.l. niet de reglementaire weg gegaan: 14 dagen te voren bekend te maken aan de afd. En hoewel de vereiste 2/3 meerderheid op het kantje af werd gehaald, (94 voor, 43 tegen, en90 blanco) dorst het bestuur het risico, om onder die omstandigheden dit voorstel als aangenomen te beschouwen, blijk baar niet aan en het werd als ver worpen beschouwd. De talrijke blanco-stemmen kwamen van afde lingen die zich niet wilden uitspre ken, omdat zij het in strijd met de statuten vonden Toen werd het scherm gehaald; verschillende afdelingen wilden al gehele afschaffing van de bedrijfs- maatregelen, andere wilden ze handhaven, maar dan verbeterd en vereenvoudigd. Uit het prae-advies bleek, dat het gehele Vakgroeps bestuur tegen algehele afschaffing is. Het wil echter „gewijzigde en rechtvaardige maatregelen, steu nend op sociale motieven, ook wat de doorvoering betreft". Het ba seerde zijn standpunt vooral op de eisen van de export e.d. Hillegom zorgde nog voor een prae-ludium door te vragen, of be spreking van deze voorstellen nog wel doel heeft, nu blijkens de laat ste berichten de Minister zijn standpunt al heeft bepaald. De Voorzitter releveerde de mededelin gen, zoals die gisteren in onze cou rant voorkwamen. Wij kunnen daar rekening mee houden bij onze besprekingen, zei hij, de opvoering moest toch maar doorgaan. (Vervolg op pag. 2.) Hoofdprijzen Staatsloterij 's-Gravenhage, 1 Dec. f 1000,— 2263 2408 4288 10974 12300 20512. 1 O O Tt« «H 4193 5274 7740 11200 13964. f 200,— 6078 11932 16909 17382 18875. f 100,— 2259 3824 4499 5890 6994 7564 7902 11348 13602 14085 14358 15478 17283 20631. Sportclub van Soestdijk vierde feest Het personeel van 't paleis Soest dijk heeft sinds enige tijd een voet balvereniging en eigen sportterrei nen. In de zaal van Bos en Duin is Zaterdagavond het eerste jaarfeest van deze vereniging K.P.S. gevierd. Onder de vele leden en donateurs bevonden zich ook prinses Juliana met de prinsesjes Irene en Beatrix.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1