Uit lie De notulen, de Jachthaven en de gemeentebegroting r Koster HET PARFUMERIEPARAD'JS VOETBALDRAMA Mac ikki F AG. 2 ALKMAAR EN OMSTREKEN De smartjenever UIT OUDE TIJDEN Een vogelaar.... Ontvangen: Herenoverjassen 45 p. 3-del. costuums 60 p. Kledingmagazijnen N BOEKEN voor de rijpere jeugd Een prachtig St. Nicolaas-Cadeau! over voetbal en avontuur BEEMSTER EN OMSTREKEN NIEUW NOORDHQLLANDS DAGBLAD - Woensdag 3 December 1947 NOG EENS: Er was toch wel iets niet in de haak In ons nummer van 5 September lanceerden wij een bericht over onregelmatigheden bij de toewij zing van z.g. smartjenever aan caféhouders; doordat van bevoegde instanties niet d i e inlichtingen verstrekt werden, die wij nodig hadden, om de zaak volkomen uit de doeken te doen, wekte het de schijn, dat wij de controleur van de Hijkshoreca ten onrechte in een kwaad daglicht stelden. Van zekere zijde werd dan ook aangedrongen op een deze controleur volkomen rehabiliterend bericht. Alvorens hiertoe over te gaan, informeerden wij nog eens nader en de gegevens, die ons daarbij werden verstrekt, waren voor ons aanleiding het re habiliterend bericht nog even in de pen te houden. Wij verwachtten, dat van de zijde van de Horeca t.z.t. wel nadere mededelingen zou den worden verstrekt. Die zijn nu gekomen in een artikel van „Ho reca" van 28 November, waarin er kend wordt, dat bedoelde contro leur het mogelijk had gemaakt, dat een bepaalde distilleerderij eerder op de hoogte kwam van de geval len, waar extra genever werd toe gewezen dan zijn concurrenten, zo dat zij zich deze klandizie kon toe eigenen. Dit was, aldus het blad niet toelaatbaar. Een uitgebreid on derzoek bracht feiten aan het licht, waaruit bleek, dat de betrokken controleur op onverantwoordelijke wijze zijn werk had gedaan. Hij werd. hangende het onderzoek, on middellijk geschorst. Toen alle fei ten bekend waren, was het duide lijk, dat de controleur in zijn func tie in Noord-Holland niet gehand haafd kon blijven. Het bestuur heeft gemeend de controleur ter zake niet te moeten ontslaan, doch een maatregel, in overeenstemming met de ernst van de feiten te moeten nemen en hem over te plaatsen naar een andere provincie, waar hij belast wordt met opdrachten van eenvoudiger aard op een geheel ander gebied. Deze maatregel werd genomen, om herhaling te voorko men en het bestuur acht de betref fende controleur door de achteruit zetting in zijn functie en de ge dwongen verhuizing voldoende zwaar gestraft. Tot zover het artikel in „Horeca". Dat is wel even anders, als sommi gen ons destijds bij ons onderzoek wilden doen geloven, n.l., dat be doelde controleur vrij-uit ging en dat zijn overplaatsing niets met deze smart-genever-affaire te ma ken had, ja. dat hij zelfs gepromo veerd was tot een hogere functie. Hier blijkt dus niets van waar te zijn, terwijl wèl vast staat, dat er toch iets niet in orde was. Wellicht zal er ïn een volgende vergadering van Horeca nog wel een hartig woordje over deze kwestie gespro ken worden. Weggebruikers een erezaak ALKMAAR. De actie voor vei liger wegverkeer, welke op ini tiatief van de verkeerspolitie- commissie op 21 dezer zal begin nen en welke in het kader van geluidloos en ordelijk verkeer in samenwerking met het Permanent Anti-Lawaai Comité plaats heeft, kan uitsluitend slagen met volle medewerking van de weggebrui kers. Rekening houdende met de weersomstandigheden en het kor tere daglicht waarschuwt de K. N. A. C. het moterwegverkeer vooral voor slipgevaar en maant het aan tot afstand houden van andere weggebruikers en het voeren van een passende verlichting. Voet gangers behoren uit lijfsbehoud slechts op de rijbanen te komen om loodrecht en voorzichtig over te steken, vooral bij duisternis. Fietsers en ander langzaam rij- verkeer kunnen meewerken door geheel rechts te houden, door uiterste voorzichtigheid bij kruis punten en bij het oversteken der rijbanen zomede door de zorg voor een goede verlichting. Geen haast maar ook geen aar zeling in het verkeer! Het wen nen aan het opvolgen van de ver keersregels zal tot uitdrukking kunnen komen in minder ongun stige ongevallenstatistieken. De K. N. A. C. doet daarom nog maals een dringend maar ook sportief beroep op het geweten, het gezond verstand en het sociaal gevoel van alle categorieën van weggebruikers. In het belang van het algemeen, van hun naasten en van zichzelf! ruzie om een radio A. O. uit Alkmaar had ruzie ge kregen om een radio met de fami lie V. Het was er nogal warm aan toe gegaan en een groot deel van het conflict speelde zich af op straat. De radio was volgens O. niet betaald en dus nog z:jr. e.gendom. Bij een strijd om het toestel, dat door verd. en zijn zoons uit de woning van V. gehaald was, trok ken de beide partijen ieder aan een eind van het apparaat, dat op een gegeven moment op de grond viel waarop een der aanwezige dames zich geroepen voelde het apparaat een belangrijk besluit 3 December De kosten van de verlichting der stad hadden in de 10 jaren voor 1851 gemiddeld f 7990 per jaar be dragen. Dit moest anders meende men op 3 December 1851. De Raad van Alkmaar besloot toen de olie- verlichting af te schaffen en daar voor in de plaats moest gas ko men. Nauwkeurig werd bepaald welke en hoeveel lichtpunten er moes ten komen en begin 1852 werd aanbesteed „de straatverlichting door middel van uit steenkool be reid Pijpgas, benevens een ge deelte met olie". De 1ste Juli werd een contract aangegaan voor 20 jaar tegen f7000 per jaar en toer. kon wor den begonnen met het bouwen van een fabriek en het leggen van de ruim 11500 meter pijpen. Op 1 Maart 1853 aanschouwde men het eerste gaslicht en toen men geheel klaar was werd Alkmaar verlicht dor 108 candelabres, 74 uitsteekarmen, 12 houten lantaarn palen, 4 enkele ijzers- en 18 ste- nenpalen. De drie laatstgenoemde middelen werden gebruikt voor verlichting door middel van olie. een fikse schop te geven. Zonde! De Meervoudige Kamer kon deze zaak Dinsdag niet in behandeling nemen, daar dit geval naar de me ning van de Officier geen strafzaak maar een civiele zaak is. De recht bank besloot dan ook het geval naar de rechter voor civiele zaken tc verwijzen. VOOR 'T VERKEER GESLOTEN Het pubilek wordt erop attent ge maakt, dat tijdens de daguren de Paternosterstraat voor het verkeer gesloten zal zijn. Tevens zal voor de tijd van 14 dagen de Groot Nieuw- landbrug voor 't verkeer gesloten worden, met ingang van heden. DIE KOCHTEN AARDIG WAT BLOEMEN 2 Meisjes en een jongen bestelden in Alkmaar her en der bloemen en gaven een adres op waar deze moes ten worden bezorgd, terwijl ze te vens adressen opgaven, waar de re keningen zouden worden betaald. Later bleek dat alles fantasie was. De ouders hebben resp. deze bloe men betaald of deze teruggestuurd. T.B.C.-BESTRIJDING SPOORWEGPERSONEEL Wij ontvingen de trekkingslijst van de verloting, gehouden door de vereniging voor personeel in dienst der Nederlandse Spoorwegen tot bestrijding der tuberculose; de lste prijs: een huis, ter waarde van f 10.000.— viel op lot no. 53802; voorts vermeldt de trekkingslijst, die aan ons bureau ter inzage ligt 20 prijzen ter waarde van f 250 en 20 prijzen ter waarde van 150; er waren in Alkmaar ca. 1200 loten verkocht. NIEUWE BONKAARTEN Voor de uitreiking van de nieuwe bonkaarten 802, schoenenbonnen en kaarten voor a.s. en jonge moe ders zijn morgen aan de beurt zij, wier familienaam begint met de letter D. en F. HALVE TON BOETE Bij schriftelijk vonnis van 19 Nov. heeft de Procureur-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam, de Alkmaarse fruitgrossier Romar, tegen wie door de P.R.A. wegens collaboratie een vervolging was in gesteld, voorwaardelijk buiten ver volging gesteld, tegen betaling van een boete van f50.000. Tot 1 Maart '48 heeft R. gelegenheid om hier tegen in verzet te komen. 'T WAS EEN ABUIS! In ons nummer van gisteren is per abuis een bericht terecht geko men van de visclub Luctor et Emergo, waarvan wij het lidmaat schap aan onze lezers moeten ont raden. Men gelieve het bericht als niet-geplaatst te beschouwen. EEN VREEMDE MANOEUVRE De autobotsing op de Helderse weg, veroorzaakt door een verkeer de manoeuvre van J. W. B., kwam nog lelijk aan. Hij was het vorig jaar in het donker nabij de spoor wegovergang plotseling de weg over gestoken waardoor A. W. die met zijn wagen van Den Helder kwam in het nauw geraakte. De man moest plotseling stoppen met het gevolg dat hij op het laatste nippertje tegen de vrachtwagen schoof. Mevr. W. kwam met haar hoofd tegen de voorruit en bekwam een ernstige snijwond en een her senschudding. Volgens getuigen reed de heer W. met een behoor lijke snelheid, hetgeen de botsing wel verergerde, doch de man was in zijn recht, hij had slechts te letten op het verkeer voor hem en kon niet weten dat B. plotseling van richting zou veranderen. De zaak kwam in appèl voor de meervoudige kamer die verdachte schuldig verklaarde en waar tegen hem een boete van f25 of tien da gen werd geëist. Uitspraak over 14 dagen. SCHAAKNIEUWS Vrijdag 28 dezer speelde D.O.S. haar tweede competitiewedstrijd tegen V.V.V. 3 en wist na een zeer spannende strijd deze te winnen. Na twee uur spelen was de stand 3'/i tegen '/i in het voordeel van V.V.V. D.O.S. gaf zich echter niet ge wonnen en na een zeer spannende strijd werd de stand 5'/:4'/s in het voordeel van D.O.S. De gespeelde partijen waren als volgt: D.O.S V.V.V. 3 K. BrinhofR. Pijning 01; J. KooiDr. Helder C. Maze- reeuwVeldman 01; J. Bakker Kirkenier 10; J. MolenaarBosch 10; A. BurgertHol 01; J. Slik ker—Schuurman 10; R. Pranger de Lange 10; A. van VlietOudes 01 en A. Nijmanvan Eekeren 1—0. In de trein ontmoetten wij hem, gekleed in de bekende spoorweg uniform, de man die een der mooi ste vogelverzamelingen in onze stad er op na houdt. Een praatje over het weer, het eten, kippen, konij nen.... en plotseling werden we door die berijder van het stalen ros een wondere wereld binnengeleid. De wereld van het kleine, het in onze ogen zo nietige diertje als een vogeltje. En op een gure, regenachtige ochtend zaten wij bij hem achter de warme kachel, een bakje troost in de hand, een sigaar in het hoofd, en Verhage vertelde, vertelde hon derduit over zijn liefhebberij: het houden en broeden van vogeltjes, voornamelijk kanaries, Zebra-vink jes, Japanse meeuwtjes, Napoleon netjes, Edelzangertjes, exotische vogels, die een bijzondere zorg no dig hebben. zijn hart altijd een jongen van De spoorwegman Verhage, die in buiten is gebleven, hield in zijn jeugd al van dieren. Van iemand, die hij eens een dienst bewees, ont ving hij" een kooi met vogeltjes en toen is de liefhebberij eigenlijk pas goed begonnen. Al doende leert men. In het begin gingen er nog wel eens enkelen dood, maar spoe dig leerde hij met die tere schep seltjes om te gaan. En wie nu op zijn zolder met de talrijke volières komt. kijkt zijn ogen uit aan het bonte gewemel van meer dan zes tig prachtig gekleurde, vrolijk pie pende en zingende diertjes, geve derde zangers. De Frans Halsstraat no. 1 is een bekend adres bij de ornithologen. Verhage ontvangt ze van heinde en ver als ze hem komen opzoeken om eens te ruilen of zaken te doen, soms alleen maar om eens te kij ken. Verkopen doet hij liever niet, ruilen een enkele keer, het gaat hem om de sport. Dat weet men in Haarlem, Soest en Baarn ook wel. Onder de dakpannen legt hij ons de geheimen van de vogelwereld uit. Dat je drie vier keer per jaar kunt broeden, hoe de broed- hokken moeten zijn (hü heeft er tientallen staan), hoe je aan de kleur kunt zien hoe sterk 't ras is. Er komen wetten bij te pas van Mendell, die wij in onze school jaren er met een ongelovig ge- jtaaM nu aip jeeui 'uajdtuejsui po om eens te meer, op dat zolderkamertje, bewezen worden. Een ingewikkelde voedingsleer horen wij daar doce ren. Wij leren dat een kanarie een alles-eter is, dat de jongen met zacht gekookte eitjes worden groot gebracht. Dat die na een paar da gen al geringd worden. Dat een normaal nest vier tot zes eieren bergt, waaruit de jongen na drie weken geheel bevederd zijn en hoe deze diertjes na 5 weken geheel zelfstandig zijn. We leren er ook hoe goed levertraan is, vooral tegen de legnood, in burgertaal last om de eieren kwijt te raken. Hoe goed superol is als ontsmettingsmiddel. We leerden er op die zolder, afge schoten met kippengaas en vol met kooien en voederbakjes, meer dan in een hele dag in Artis. En niet eerder tikt weer de regen neer op onze parapluie of wij hebben be loofd eens gauw terug te komen om te zien, hoe de vier jonge kana ries het maken. Ontheffing winkelsluiting Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemene kennis van belanghebbenden, dat zij besloten hebben op grond van de beschikking van de Minister van Economische Zaken, d.d. 6 Nov. '47 nr 80865 J.Z. van het verbod, ver vat in art. 2, eerste lid van het Win- kelsluitingsbesluit 1941, tot het voor het publiek geopend te hebben van een winkel na 18 uur ontheffing te verlenen voor 1, 2, 3, 5 en 22 Dec. a.s. tot uiterlijk 20 uur en voor 4, 23 en 24 Dec. a.s. tot uiterlijk 22 u. langestr. 20—22 - alkmaar c. elles koninklijk onderscheiden Aan de heer C. Elles, gepensio neerd boekhouder van de lichtbe- drijven alhier, die per 1 Mei j.l. de gemeentedienst heeft verlaten, na een ambtsvervulling van 50 jaar, is bij besluit van Hare K. H. de Re gentes van 17 November 1947 no. 138, de ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in goud toegekend. De medaille is in de vergadering van B. en W. van 2 Dec. in bijzijn van de Commissie van Bijstand voor de lichtbedrij- ven uitgereikt bij monde van de loco-burgemeester, de heer G. van Slingerland. Daarnaast voerden nog het woord de heer Leesberg, wet houder der Lichtbedrijven en Siets- ma, oudste lid der Commissie van Bijstand. De heer Elles dankte ge roerd voor de verleende onder scheiding en mede voor de vrien delijke woorden tot hem gericht. burgerlijke stand ALKMAAR. Geboren R. M„ z. van J. Janneman en G. A. Revers; M. C., d. van J. A. v. Beuzekom en C. J. M. Stoop; J.. z. van J. Middel- veld en A. Humme; A. C„ d. van J. Kruyer en C. H. Smak; M„ z. van J. P. Ruyper en I. Mantel; J. G„ z. van C. Zwijnenburg en C. Meule- veld; G. K., z. van G. K. van Wan- rooy en B. A. R. van Horsten; E., d. van J. Biersteker en A. Ortegijs. Gehuwd: Pieter de Waard en G. Post; M. E. Wentink en W. P. v. d. Riet. Overleden: G. E. Garrels, oud 90 jaar, weduwe van H. J. Vroom; le venloos kind van G. H. Leen en A. C. Feyen; levenloos kind van G. Visser en P. M. de Moei; D. M. Nu- man, oud 73 jaar, gehuwd met J. R. Bebingh. bonnen-zwendelarij Door de politie is een logements- gast aangehouden, die uit „sociale" motieven bonkaarten opkocht van grote gezinnen; hij is opgesloten in het Huis van Bewaring. Tevens werd een cafétaria-houd- ster aangehouden, die ten behoeve van haar zaak levensmiddelenkaar ten opkocht. De verkopers van deze bonkaarten werden eveneens ge verbaliseerd. Een vrouw, die geld verschafte op onderpand van levensmiddelen kaarten, werd eveneens aangehou den; de diverse pandgevers kregen een proces-verbaal. Verder werd nog een vrouw ge verbaliseerd, die brandstoffenkaar- ten kocht; tegen 3 andere personen in deze laatste handel werd proces verbaal opgemaakt. handel in consumenten bonnen ALKMAAR. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een grootwinkelbedrijf te Alkmaar, we gens overtredingen van de Wet op Consumentencrediet. Bedoelde zaak leverde goederen af op consumen- tencredietbonnen hoewel deze goe deren volgens de bepalingen van die wet niet afgeleverd mochten wor den tegen inname van deze bonnen. Tevens nam men bonnen in ont vangst die nog niet aangewezen waren. De P.R.A. heeft lange armen Een politieke delinquent uit Haastrecht, die tot 8 jaar interne ring was veroordeeld zag enige tijd geleden kans uit kamp Erfprins te ontsnappen. Via Duitsland, België, Zwitserland en Frankrijk wist hij in Spanje te komen, waar hij met 'n Ned. consul in contact kwam. Deze won bij de P.R.A. informaties over hem in, met het gevolg, dat de vluchteling, die voornemens was naar Zuid—Amerika uit te wijken, weer op transport gesteld werd naar Nederland. Per Constellation landde hij op Schiphol, waarna hij in kamp Laren werd ondergebracht om de straf voor £ijn ontvluchting te incasseren. Zo komen alle vluchtelingen na langere of kortere tijd weer terug, gegrepen door de lange P.R.A.- armen. kinderopname BURGERBRUG. Ook hier ter plaatse zullen, dank zij de mede werking van de Weleerw. Heer Pastoor een aantal Nederlandse kinderen uit Duitsland worden ge plaatst. 29 kleintjes zullen hier bij pleegouders worden ondergebracht. bibliotheek BURGERBRUG. De bibliotheek is wederom geopend en onmiddel lijk werd er een druk gebruik van gemaakt. uitreiking bonkaarten NOORD-SCHARWOUDE De uitreiking van bonkaarten en schoenenbonnen -^oord-Schar- woude, in hotel^J M Burg" op Woensdag 3 en Ddifaërdag 4 De cember a.s. zal niet alleen plaats vinden van 24 uur, zoals abusie velijk werd vermeld, doch van 9.30 12 en van 24 uur. GEMEENTERAAD AKERSLOOT Bij de opening van de jongste ge meenteraadsvergadering deelde de voorzitter mede, dat de Burgemees ter op advies van de geneesheer slechts twee uur per dag mag wer ken en verder voorlopig rust moet houden. Het eerste incident De voorlezing der notulen gaf het eerste incident, toen het raadslid Otte opmerkte, dat ze zekere leem ten vertoonden en dat er dingen, op de vorige vergadering gesproken waren uitgelaten. De heer Otte zegde hierover zeer rake woorden en er moest een op lossing voor gevonden worden. De voorzitter en de secretaris haalden bakzeil en toen was dit eerste incident opgelost. We gaan verder Daarna kwamen de ingekomen stukken ter sprake. Veel hiervan werd door de raad goedgekeurd, andere werden voor kennisgeving aangenomen. Mét grote meerderheid van stemmen werd de heer M. J. Groot herkozen als lid van het Burgerlijk Armbestuur. Op het schrijven van de hoofd commandant betreffende het sa menwerken van de brandweren werd niet nader ingegaan. De drie standsorganisaties hadden een schrijven tot de raad gericht, waarin verzocht werd medewerking te verlenen bij het oprichten van een bad- en zwemschool in de ge meente Akersloot. B. en W. stellen voor, dit schrij ven voorlopig voor kennisgeving aan te nemen, want er is geen geld en nog geen uitzicht op materialen. Otte wil het echter maar niet zo verwijzen naar de toekomst. Hij noemt als plaats de terreinen ach ter de Jachthaven. De raad houdt er een kleine dis cussie over en het slot is, dat men voorlopig het adres voor kennisge ving aan zal nemen. Betere tijden dienen te worden afgewacht. Ook van industrie in de gemeen te Akersloot zal voorlopig nog niet veel komen, want het uitbreidings plan staat dit niet toe. Aan de heer C. B. en aan mej. C. B. wordt een vergoeding gegeven van f 35.voor reisgeld; dit inge volge de wet op het L.O. artikel 13. Verder zal de politie voortaan scherper letten op de jeugd, die on der schooltijd op straat rondslen tert. Wie zonder reden op straat wordt aangetroffen tijdens de les uren wordt zonder meer naar school gedirigeerd! Dat gaat zo maar niet Dan komt het voorstel van B. en W. ter sprake betreffende de aan koop van de grond van de zgn. Uitendijk. B. en W. hebben voorge steld deze grond voor f 3000.te kopen van het Burgerlijk Armbe stuur. De heren de Bie en Otte zijn er tegen, f 5000.wordt er voorgesteld en na veel discussie en zelfs enke le dreigementen, gaat de raad daar mee accoord en leggen B. en W. er zich bij neer bij de beslissing. Op voorstel van B. en W. wordt ten aanzien van enkele personen, die geen hond meer hebben, ont heffing verleend van de hondenbe lasting. Acht kinderen van de gemeente krijgen tezamen een tegemoetko ming van f 336.—, wijl ze op advies van de geneesheer hoognodig voor hun gezondheid opgenomen moeten wordeft. Het Jachthaven mysterie Zonder stemming kan de raad zich verenigen met het voorstel van B. en W. om een presentiegeld van f 3.per zitting toe te kennen aan de leden van het stichtingsbestuur van de Stichting Jachthaven Aker sloot. Maar als B. en W. ook nog een tegemoetkoming vragen van ruim f 100.voor de reparatie aan die haven, verzet de raad, bij monde van de heren Otte en Putten zich er fel tegen. Er is reeds een subsidie gegeven van f 1000.voor dit werk. Men heeft toen prijsopgaaf gevraagd aan een aannemer uit Akersloot en heeft voor die prijs het werk gege ven aan een Alkmaarder. Is het wonder, dat er hierover een grief is ontstaan in Akersloot. En nu maar zonder meer die honderd gul den geven op het tekort. Geen sprake van. Men eist een nader onderzoek. De raad van Akersloot wil weten wat zich daar heeft afgespeeld. Met grote meerderheid van stemmen werd het voorstel van B. en W. verworpen en vooralsnog geen ho gere bijdrage toegekend. De openbare school zal in 1948 worden gehandhaafd. Er wordt een tegemoetkoming verstrekt van f 350 voor de bestrijding van de ratten- plaag in de gemeente. C. S. krijgt een tegemoetkoming van f 200.voor leergeld op de naaischool. Her derde incident De gemeente-begroting van 1948 wil men dan „even doornemen". Raadslid Otte vraagt, waarom de raadsleden geen afschrift hiervan hebben thuisgekregen. Nu staan ze er onvoorbereid tegenover en dat gaat niet. De voorzitter wijst op de moei lijkheden, als tekort aan ambtena ren. papiernood en veel werk. De raad helt echter over naar het voorstel van Otte, om dit punt aan te houden tot de volgende verga dering. De leden kunnen dan wach ten op een afschrift en zo dit niet komt, de begroting raadplegen bij de secretaris. De voorzitter is nu van mening veranderd. Hij gaat ermede accoord en stelt de gemeente-begroting 1948 uit tot de volgende vergadering. Nog een paar puntjes in de rond vraag en toen was het bekeken. BRIDGE-DRIVE LANGEDIJK. Ten lokale van de heer P. Kramer te Zuid-Schar- woude is een grote Bridge-drive gehouden, waaraan door 60 perso nen werd deelgenomen. De uitslag luidde: Groep A: le prijs C. Bras en P. van der Molen, Langedijk met 70 pt.; 2e pr. C. Hink en C. Kliffen, Langedijk 66'/! pt.; 3e pr. W. de Boorden en A. de Boorden. Schermerhorn 63 pt. Groep B: le prijs: A. Bakker en B. van der Welle Langedijk 74'/i pt.; 2e pr. J. Bruin Jr. en P. Bergen Az. 62'/s pt.; 3e pr. J. Meeldijk en Ab. Hink Wz. met 59'A pt. Allen uit Langedijk. Groep C: le prijs: Dr. Heeringa van Stom- petoren en mevr. de Boorden, van Schermerhorn met 63 pt.; 2e prijs de Groot en Smit, Warmenhulzen 59 pt.; 3e pr. Jb. Zijp en L. Over toom Langedijk 56'/t pt. DAMMEN HEILOO De gespeelde partijen in de 9de ronde gaven de volgende uitslagen: J. Sprenkeling—K. Tuin man 11; C. AdrichemJ. Geuze- broek 11; A. KroonA. Dekker afgebr.; C. de GraafH. Verwer af- gebr.; S. de GeusJ. de Geus uit gesteld. De stand is nu: J. de Geus 11 punten -f 1 partij nog te spelen; J. Geuzebroek 10 punten; H. Ver wer 9 punten 1 afgebr. partij; K. Tuinman 9 punten -f 1 afgebr. par tij; A. Dekker 9 punten -f 1 afgebr. partij; C. de Graaf 9 punten 1 afgebr. partij en nog 1 partij te spelen; J. Sprenkeling 7 punten; C. Adrichem 7 punten; A. Kroon 5 pt. 2 afgebr. partijen en nog 1 te spelen partij; S. de Geus 4 punten. Er worden 18 ronden gespeeld zodat de tweede helft, behoudens de afgebroken partijen, nu gaat be ginnen. De beste stand heeft mo menteel J. de Geus, gevolgd door J. Geuzebroek. Zal deze laatste (kampioen van v. jaar) zich kunnen handhaven? Hierop volgen vier spelers met ieder negen punten en ieder één afgebr. partij. Er kan a.s. Donder dag van alles gebeuren! Ook A. Kroon die 5 punten heeft plus 2 afgebr. en één nog te spelen partij, kan nog 'n woordje medespreken. De spanning in de volgende ronden zal zeer zeker stijgen. SINT NICOLAASFEEST AKERSLOOT. Zondag 30 Nov. was hier het Sint Nicolaasfeest ge organiseerd voor de kinderen van 38 jaar, door de drie standsorga nisaties. Het was zeer goed in el kaar gezet. St. Nicolaas arriveerde per auto en werd met muziek af gehaald. In dé zaal aangekomen werd St. Nicolaas met zijn knecht hartelijk welkom geheten door de voorzitter van het comité de heer A. Leijen. De kinderen zongen als leeuwe rikken en werden verrast met- cho colademelk, speculaas en ze kregen van St. Nicolaas allemaal een pak ket. We kunnen weer met vreugde op dit St. Nicolaasfeest terugzien. Een woord van dank aan onze R.K. Harmonie St. Cecilia en de heren van het comité voor hun ar beid is hier zeker op zijn plaats. SCHOUW LIMMEN. Vrijdag 5 December zal de jaarlijkse schouw over de vaarten en beken plaats hebben. ST. NICOLAASVIERING LIMMEN. Het St. Nicolaasfeest voor de kinderen, georganiseerd door de gezamelijke standsorgani saties hier ter plaatse, mag bijzon der goed geslaagd heten. Zondagmiddag 2.30 uur arriveer de de goede Sint met zijn beide knechten aan de grens van de ge meente. Daar stond het Harmonie corps klaar om de Bisschop te ver welkomen. Onder de vrolijke mars klanken ging het toen naar het pa rochiehuis, waar de honderden kin deren met hun ouders onder grote spanning in afwachting waren. Kapelaan v. d. Stap heette Sint Nicolaas en zijn knechten namens de kinderen en hun ouders van harte welkom. Hierna nam de goede Sint zelf 't woord, waarna hij zich tussen de kinderen begaf, terwijl de Pieten de kinderen tracteerden. Het Harmoniecorps zorgde met zijn mooie Sinterklaasmelodieën voor de juiste stemming, luid mee gezongen door de grote kinder schare. Voorzitter Hageman dankte in enige mooie woorden de goede Sint voor zijn bezoek, en alle medewer kers voor het slagen van dit zo schone feest. Hierna werden de kinderen nog maals royaal getracteerd en gingen allen voldaan huiswaarts. BURGERLIJKE STAND ZIJPE. Geboren: Tiny dochter van H. Toes en E. Schoen; Jait H„ zoon van C. Quak en E. Vriesman; Janke, dochter van J. Minkes en S. Zandstra; Maria C. E. P„ doch ter van P. S. de Wit en T. de Boer; Nicolaas A.. zoon van J. W. Praat en A. C. Kuijper; Clemens M., z. v. S. RSos en C. van der Fluit; Arie P., zoon van C. Geel en A. Kaas hoek; Maria J.. dochter van N. J. Bijman en M. J. Schram; Pierkjen, dochter van J. Draijer en G. Cou perus; Frans T. C., zoon van A. T. Popma en T. C. Hiemstra; Anna M„ dochter van J. G. Bruin en A. M. de Haan. Ondertrouwd: L. Andringa en M. van Schoorl. Gehuwd: A. van der Sluijs en G. R. Kooij; L. A. Andringa en M. van Schoorl. Overleden: J. K. Sülzle, oud 84 jaar. Tafeltennis Eerste uitslagen van de competitie wedstrijden van tafeltennis voor de afd. Oost van N.H.N.K. 2e klasse: Treffers 2 Swift 1 64 C.E.C. 1 Treffers 1 28 Swift 1 C. E. C. 1 uitgest. Tios 1 Treffers 2 55 3e klas: Tios 3 Tios 2 28 Blokkers 1 De BI. Reigers 1 onb. C.E.C. 2 De BI. Reigers 1 3—7 Blokkers 1—Tios 3 82 NEDERLANDSE BILJARTBOND DISTRICT ALKMAAR Uitslagen der competitie der af gelopen week. A-klasse: OptimistenDrie Ruiten 26. B-klasse O.O. C'cum—Alcmaria niet bek.; Excelsior—Alcmaria 46; Excel siorVolharden 82; Alcmaria Driesprong 100; O.O. C'cum Excelsior niet bekend; Volhard ;n Alcmaria 6—4; DriesprongExsel- sior niet bekend. C-klasse: Excelsior ADrie Ruiten 100; Gekr. ValkExcelsior B 64; Opti mistenO.O. Alkmaar 82; Vol harden Z.E.K.Z.? 28. D-klasse groep 1.: Drie Ruiten A—Alcmaria A 64; ExcelsiorDriesprong A niet gesp.; Lindenhoek AHarmonie A 64. D-klasse groep 2: Alcmaria BVolharden 28; Driesprong BDrie Ruiten B 82; Harmonie BOnder Ons 46. Panthatlon: J. MoejesC. Honing 35/2 20; J. MoejesC. Honing, libre 2—0; J. Moejes—C. Honing 3 banden 2—0; G. WesselsA. J. de Wit libre 20; G. WesselsA. J. de Wit 3 bnd. 20 G. WesselsJ. Moejes 35/2 20; G. WesselsJ. Moejes bandst. 02; C. Honing—A. J. de Wit 57/2 0—2; C. HoningA. J. de Wit 3 bnd. 20. Stand per 30 November 1947: A-klasse: O.O. Alkm. 2268 380 13 17 26 Drie Ruiter 2615 462 11 13 22 De Optim. 2535 348 8 12 16 B-klasse: Alcm. V. 3654 1109 23 2 20 48 Excelsior 3632 765 23 12 46 De Driesprong 3697 975 21 2 22 44 Volharden 3834 914 16 2 27 34 O.O. C'cum 2530 681 14 16 28 0/—klasse* Excelsior A 2523 913 27 2 11 56 Optimisten 3221 1100 22 2 16 46 Excelsior B 3143 1070 22 2 16 46 O.O. Alkm. 3104 1102 22 1 17 45 Z.E.K.Z.? 2733 1078 21 2 17 44 Volharden 2482 988 16 24 32 Gekr. Valk 2788 987 14 26 28 Drie Ruiten 3015 1006 11 1 28 23 D-klasse groep 1: Drie Ruiten A 2367 1063 22 1 12 45 Optimisten 1944 936 18 2 10 38 Alcmaria A 2420 1263 19 21 38 Lindenhoek A 2209 1070 17 18 34 Driesprong A 1735 864 15 15 30 Harmonie A 2340 1261 14 1 25 29 Excelsior 1621 961 13 17 26 D-klasse groep 2: O.O. Alkm. 1915 1171 22 13 44 Drie Ruiten B 1982 1173 20 15 40 Driesprong B 1847 1250 19 1 15 39 Harmonie B 1609 1198 17 1 17 35 Alcmaria B 1487 1363 16 19 32 Volharden 1925 1113 15 20 30 Lindenhoek B 1239 1074 10 20 20 Panthatlon: J. Moejes 1276 80 675 56 1540 75 605 166 86 163 27 G. Wessels 959 63 576 62 1600 70 455 131 100 167 25 A. J. de Wit 920 107 627 89 775 71 572 176 118 208 16 C. Honing 733 76 712 85 932 92 373 121 104 186 14 BURGERLIJKE STAND SINT PANCRAS. Geboren: Ja cobus, zoon van J. Kooij en G. Pauw; Grietje, dochter van K. Klif fen en G. van der Pol. Overleden: S. Biersteker, 71 jaar; M. Kan, 67 jaar. Gehuwd: D. Pilkes en J. A. Groen; C. Groen en N. Pilkes. 9e VERANTWOORDING HONGARIJE Vorig totaal f 279.55 N. N. te Heiloo f 7.50 N. N. te Af 2.50 Gebr. K. te A. Pf 10.— Mw. de G. te Cf 5. N. Nf 2.50 N. Nf 10.— N. N. f 10.— f 327.05 1 pak levensmiddelen van N. N. 1 pak blikken van H. B. te Waarland 1 pak kleding van N. N. 1 pr. schoenen, toiletz. en schoener. Mej. G. te A. 5 pr. schoenen van N. N. te A. 1 pak levensmiddelen van V. te Koedijk voor Oostenrijk 1 blik gecondenseerde melk en 1 blik Irish steur van N. N. te A. „DE GOUDEN STEM" EN „DE LAATSTE RONDE" VAN JEF ERSEBEEK Bij de uitgeverij De Sleutel (Haarlem, Antwerpen) verschenen twee nieuwe boeken voor de (rij pere) jeugd van Jef Ersebeek, die vroeger al verschillende jongens boeken met groot succes het licht deed zien. Zij spelen beide in het bijzonder in Westfriesland en zijn met grote vaardigheid en begrip voor de mentaliteit van de jongens van onze tijd geschreven Dit is vooral het geval met „De Laatste Ronde", dat speelt in het milieu van het illegale werk in ons gewest, en de avonturen van een verzetsgroep in het werk van de wapendroppings behandelt. Het lijkt allemaal alweer zo lang gele den en ook daaróm is het nuttig, dat onze jeugd nog eens herinnerd wordt aan de moed en de dapper heid van zovelen uit die dagen. Er sebeek heeft niet de pretentie, dat hij geschiedenis schrijft, maar hij is ook door persoonlijk contact met mensen en toestanden in Westfries land bekend en daarom kan zijn verhaal wel beschouwd worden als een „parafrase" van historische ge beurtenissen, hoewel de schrijver zich vooraf door een voorbehoud op dit punt dekt. Jongens van 15 tot 17 jaar en ook wel ouderen, die van deze lectuur houden en kennis willen nemen van al wat op dit ge bied over ons gewest wordt gepu bliceerd zullen dit verhaal, dat ook een aardige romantische inslag heeft met graagte lezen. Van een ander genre is „De Gou den Stem", dat in Hoorn speelt en begint met de kermisstreep in Augustus! Meer voor jongens van 12 tot 15. Een beetje gedwongen toevalligheden hier en daar en soms wat te veel de stijl van de journa list. Diens opmerkingsgave komt echter weer aan de ontwikkeling van het verhaal ten goede. Freek van Delden is een achtergebleven evacué. Zijn vader is onder bijzon dere omstandigheden verdwenen, zijn moeder bij een bombardement getroffen. Freek heeft een prachti ge jongensstem, die in een kermis tent dé aandacht trekt van een „Italiaanse" leider van een reizend jongenskoortje. De lotgevallen van dat koortje, waarin Freek opgeno men wordt, zijn levendig beschre ven. Wij zullen de ontknoping niet verraden, en dus moet ieder, die weten wil, hoe Freek eerst zijn va der, en daarna zelfs zijn moeder doodgewaand, maar slechts gewond terugvindt, dit boek ter hand nemen. Het is een goed boek, dat ook de „Roomse keur" zou ver diend hebben, omdat er gezonde vroomheid in verwerkt is. De ver dienstelijke illustraties van De Laatste Ronde zijn van Leen de Vo gel, die van De Gouden Stem van Rein de Looy. H. N. S. Een spnanend boek voor jongens van 1020 Een goed boek, 'n gaaf gezond verhaal, dat boeit van voor tot achter. Prijs 2.40 laar. Voor onze sportlezers ontvingen wij bovenaangekondigd boek. Koop dit boek. Het is verkrijgbaar aan onze bureaux in Alkmaar, Hoorn, Den Helder en Schagen en bij alle agenten DE KAJOTTERS BIJEEN Wat is arbeidsliefde? W. BEEMSTER Een wel zeer mooie avond mocht de bijeenkomst van de Kajotters op Zaterdag 29 November j.l. genoemd worden. Na opening, voorlezing der notu len en mededelingen, werd het woord gegeven aan de heer Joh. v. d. Peet, die op zeer duidelijke en aannemelijke wijze het begrip „Ar beidsliefde" onder de loupe nam. Wij moeten onze dagtaak be schouwen als een voortzetting van Gods schepping en niet als een last tengevolge van Adams zondeval. Met het arbeiden op een Christe lijke grondslag vormen wij ons zelf tot sterke persoonlijkheden, tot ke rels die zedelijk gaaf en rein willen blijven en anderen in onze omge ving willen helpen dit ook te berei ken. Als'slot werd nog de vraag ge steld: „Waarom is arbeidsliefde no dig?" In het kort kwam het neer op het begrip: Geen arbeidsliefde, geen Gods liefde. Als Kajotters zijn wij verplicht Godsdienst en arbeid hoger op te voeren, om daarmee onszelf te vormen en het Commu nisme te bestrijden. Vervolgens sprak Th. Sombroek in het kort over de motoren, hun bouw, werking en de noodzaak van het gebruik van benzine. Na de pauze werd begonnen aan het nieuwe program van „Stoere toekomst'". De leden werden in 3 klassen verdeeld en de eerste com petities werden met spanning ge volgd en afgewerkt. Intussen was ook de Aalmoeze nier binnengekomen, die nog en kele punten op aangename wijze naar voren bracht. Tot slot werden nog enkele actie punten in verenigingsverband be sproken en kwam de rondvraag aan de orde. Hierna ging de verga dering na een leerzame avond huis waarts. E. H. B. O-CURSUS WEST-BEEMSTER. Om mis verstand te voorkomen, gaat de E. H.B.O.-cursus Donderdagavond ge woon door. WONINGBOUW-COMMISSIE BEEMSTER. De Woningbouw commissie voor Zuid-Oost Beem- ster heeft haar eerstvolgende zit ting versteld naar Maandag 8 Dec. a.s. om 18 uur in het schoolgebouw Zuid-Oost Beemster. De Woningbouw-commissie voor het overige gedeelte van de Beem ster heeft haar eerstvolgende zit ting versteld van Donderdag 4 Dec. naar Donderdag 11 Dec. a.... om 15 uur in het gemeentesecretarie. WATERSCHAP „DE BEEMSTER" In de gehouden Hoofdingelanden van Waterschap „de Beemster" is het voorstel tot benoeming van een technisch bureau voor het onder zoek naar de verbetering van de waterafvoer in deze polder, na lang durige besprekingen verworpen met 8 stemmen vóór en 11 tegen. V ALS EERS maarse andere belc de taak der dames en F geven en Retraitenhi was af geste 'schap, waa waren. Pater dr. A. v, uit het verre N eerste inleider, c doch diepgaands over h De meeste c schikte hij ondei de teleurgesteld is er een categi door de geest va door het Marxisi gedreven .door bi idealistische red naar gerechtig! het Marxisme a ruggegraat van 1 wees er op, ho( Marx de eerste van het proleta hemel schreiend het liberalisme i Volgens Marx ven alles en be eeuwigheid; zelf prodifet van het zonde, diè een i paradijselijke to. schapsbezit en v gens Marx het privé-bezil met dien, zoals dien lijk, het verdwij gelijkheid, reef politie, alles ter de vrijheid. De gens Marx een kapitalististhe i economisch ver: mens een dran; en dit bij Go< daarom aldi hij. Vandaar da de godsdienst te bedwelmende dromen doet or Aan de hand van de C.P.N, t communisten d schappij tot hur tuur van het j religie gemaak kan alleen hij geen christen i: Aan de hand opgedaan tijden land, tien jaar ringen hij sind: literatuur, die scheen* hield d. Hilversum een ooggetuigeversl: worden. Hij scl een verpapier waarin de hof sen een bevoori die alleen ten Torksi-winkels, sche artikelen betalen zijn. Als de arbeii goud verdient, recht. Staken i in Rusland; hi. fabriek vera: heeft hij drie practisch zijn zelf moet beta Omdat de Ie ger is dan in mogen de Ri Westen kijken sluit de Russ soldaten en a Westen kenni worden dan o Rusland O' Oosten verspre tevredenheid 1 Aan de har traties vertelde slotte van de bestrijding der Rusland, waar toch zo diep-f In zijn twe v. d. Weij. een deze chaótisc' moderne heid dom dreigt te Ons christer manifestatie Het Ame „New Mex volle staat pershandei ven. In d zal het in gezet We aantal sl Mexico" achtergron die Staten

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2