DE VERRE STEM HOE SINT NICOLAA JIT DE KERMIS DER WERELD EEN UURTJE TELEX RADIO de familie de Goede bezocht Linda brengt inspiratie ALS DE WINTER KOMT PAG. 4 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 3 December 1947 Een blouse die boekdelen sprak Zie ginds komt de stoomboot.... Iets om te onthouden J VERTELLING uit de bezettingstijd door J. J. L De vierde December van de laat ste oorlogswinter heerste de ellep- de oppermachtig in het gezin van Geryt de Goede. Door de kieren van zijn huis joeg de wind even fel, als hij buiten de' natglimmende takken zweepte. De gore klamme mist was in zijn onverwarmde ka mer bijna even tastbaar als boven dei.troosteloze landwegen rond het dorp. Het was sedert kort, dat de koude, de honger en het leed zich in, zijn huis hadden gevestigd, om ar; de onzichtbare maar altijd aan wezige gasten te jijn. Enkele we ken na de geboorte van hun vierde iindje, had een venijnige longont steking de blonde reus geslagen, j'o'dat hij onmachtig tot hulp neer- .ag. En. zijn vrouw, anders evenals hijbjj dag en ontij op zoek naar leeftocht, kon nauwelijks nog de -and van het kleine dorp bereiken, verzwakt en geteisterd door pijnlij ke voeten. Die grote Gerrit de Goede schrei de.,'soms als een klein kind. als hij ójn drie peuters met vragende ogen -ond de koude kachel zag kleumen. „Mamma, ik heb toch zo'n hon ger" zei het zeven-jarige Pietje „en nijn benen zijn bijna helemaal stijf". Vrouw de Goede, die haar jong ste zo goed en zo kwaad het ging voedde en tegelijkertijd tegen zich aan wat verwarmde, omdat zij het wicht geen kruikje meer kon ge- zen, moest hierop het antwoord schuldig blijven. „Gaap jullie maar naar bed kin deren". „Jamaar", wist de vijf-jarige Ria, .ikke en Piet en Tiny hebben geen sens een boterham gehad. Mag ik ie melk hebben mamma, die op de ranrecht staat?" „Die melk is voor Pappa", was Pietjes resoluut wederwoord, „die s toch zo heel erg ziek? Maar ik »a naar buurvrouw Jansen". Buurvrouw Jansen had een brief- e tarwe, God weet het laatste, ze »af het aan Pietje mede. „Als jullie iet niet bakken of koken kunnen s het altijd nog zo op te eten", had se gezegd. In het donker van de vojgende norgen, ging vrouw de Goede, haars indanks, de pijnlijke gang naar boer Wouters even buiten het dorp, in de loop een flesje melk machtig te vorden. Bij haar terugkeer, zag ze ichter tot haar stijgende ontstelte- ïis een .groep Duitsers met het ge- veer in de aanslag aan het begin ran het dorp staan. Even verder swara ze Fientje van de bakker te- »en, die wist te vertellen, dat ze ïan de andere kant ook stonden. 3eiden wisten wat dit betekende, ïnel als haar voeten dit toelieten jlde ze naar het huis van metselaar le Wit, waar drie grote jongens huis waren. Verwoed trommelde se op de luiken. Op de slaperige rragg van moeder de Wit, was haar .razzia" veelzeggend genoeg. Voor sij, nog hijgend van inspanning, ïaar huis hpd bereikt, knerste de (rendel bij de Wit, en hoorde ze nelle voetstappen over het grint, le was tevreden. Die zouden de noffen niet direct krijgen, dat was loofdzaak. Het was Kees, Antoon en Willem le Wit wel koud op hun dak ge- 'allen. Maar allah, zp hadden voor ïetere vuren gestaan. In minder dan ;een tijd waren ze de tuin door, en angs de slootkant en het prikkel draad gekropen. „Maak vooral de enden van Oostwo'uder niet wak- :er", had hun moeder nog gezegd. 4u, het mocht wat langer duren, naar dat zou niet gebeuren. Het legon al wat te dagen. Aan hun echterhand lag het Mongolenkamp inks de Dpitse barakken, dus op lassen was de boodschap. Een korte vaarschuwing, „liggen, in die gnep- iel". Kees had boVen op een der vele mti-luchtlandingspaien een bobbel iezien. Blijkbaar gebruikte een onraad vermoedende schildwacht, Ie paal als uitkijk. „Zo gauw de „bobbel" verdwenen vas, schoten de jongens elk een sant op. Nu eens kruipend, dan veer rennend, wat later normaal oortgaand, trokken ze door de wei n bouwlanden, langs en soms over loten, wjaaruit af en tpe een meeuw f wilde eend vol misbaar opvloog. Vchter de dijk wist'Kees zich be- rekkelijk veilig. Hij liep echter loor. Wat moest hij op die dijk doen? In de egalementsloot doemde peens een soort zeiljacht op. „Ver-' sorie, een pracht bivak" en hij trok 1 aan het meertouw.' Een doffe ■ons tegen een naai, kort daarna ;evolgd door een^woest openslaan an de kajuitdeur. Een nogal wild sitziende baardman blafte: „Wat roet dat jongmens? De kamers van it pension zijn bezet", voegde hij r met een vuile grijns aan toe. „Oké baas", Kees verdween in de ichting der duinen. Hij had alle ijd. Boer Veldman, onder duin, lad mejr onderduikers, dus daar swam het vandaag op een maag sieer of minder niet aan. Hij had daar zelfs nog een vrij enoeglijke middag. En toen hij zo egen vijf uur vertrok, had hij zo- vaar nog een kaas kunnen kopen. )e weg terug liep weer door het and. Hij wist immers niet hoe het p het dorp gesteld was. Nu bleek ■et jacht verlaten! „Toch eens zien" aompelde het ondernemende jong- aens. „Het is wel niet netjes, maar ij was het vanmorgen ook niet. Nee maar, dat lijkt wel de zoete in val; dat „Pietje" is bepaald nog zwarter dan zwart". Toch zonde. Laten we in deze winkel wat ko pen. Een kilo of vijftien groene erwten en zowaar een brief suiker schenen hem met drie rijksdaalders voldoende betaald. En nu weg, je kon nooit weten, of die baardman de handel wel op prijs zou stellen. Zuchtend onder de telkens zwaar der lijkende last, overwoog Kees 't voor en het tegen van zijn aanvecht bare rechtvaardigheid. Eindelijk kwam hij zo omzichtig mogelijk>in huis. Antoon en Willem stonden direct klaar om hem te vertellen, dat het razzia-gevaar ge weken was, en om hem mee te tro nen naar hun buit. Een half zakje tarwe eneen heel pak waxine lichtjes. Of het de gewoonste zaak van de wereld gold. vertelde An toon laconiekweg bij de Mongolen in de Duinbunkers op bezoek ge weest te zijn. Voor zijn zilveren sigarettenkoker had hij wel een vrachtwagen vol van dat goed kun nen krijgen van deze „soliede Ger maanse hulptroepen". naar „Mi laar weten jullie waar die prachtige lange dennenpalen die hier oyeral staan wel voor zijn?" „Nogal wiedes", vond Kees. „tegen lucht landingen". Mispoes, die hebben onze be schermers daar uitsluitend voor on ze kachels geplant. Zijn broers begrepen die wenk. En of hun moeder nu al wees op de dulzendsoortige gevaren van hun onderneming, ze haalden de trek zaag en een stevige plank om over- de sloten te leggen en verdwenen, de pet diep over de oren, en de jas kraag omhoog. In een minder dan een half uur was een prachtige mastbos deskun dig met vier stuks uitgedund. Die jongens van de Wit hebben nog schik in hun leven, ze zagen of hun leven er van af hangt, ver telde vrouw de Goede tegen haar gelukkig wat opgeknapte echtge noot. „Hoor eens. ze zingen, stil ze zingen een Sinterklaas-liedje". Van beiden schoten de ogen vol, het was er hun Sint Nicolaas ook naar. „Moeten de kinderen vanavond écht met een lege maag naar bed, moeder? Dat hebben die peutertjes toch niet verdiend!" „We hebben ons best gedaan, va der, zelfs Pietje is er de gehele dag op uit geweest, maar ja er zijn er zoveel die honger hebben. Wat kun nen we meer doen? Niets immers". Dan horen ze gerucht op het pad naast hun huis. Er wordt hard op de achterdeur gebonsd. Met een klop- pepd hart gaat vrouw/ de Goede naar achter. De kinderen huilen. Opeens roept ze, Pietje, Ria, Tiny kom eens gauw hier. St. Nicolaas is er toch geweest. Voor haar ver baasde oogjes staren de kleine mens jes op een enorme stapel kachel- klaar hout. Kijk eens hier moeder, gilde Pietje, een hele zak tarwe en hier zijn nog erwten ook. Mamma, mag ik die bal hebben, vroeg Ria. Ze pakte het ding uit. „Maar het is, het is, mamma, het is een hele kaas". Tiny was zo zoet. ze hoorden het kind niet. Tussen het hout had ze en brief suiker oe vonden en likte dat het een aard had. En boven op eep stapeltje waxine lichtjes lag 'n briefje: „Hulde, dank en beterschap St. Nicolaas". En nog voor vrouw de Goede, zich verstaanbaar had kunnen ma ken, gilden de hoge kinderstemme tjes door de maanlichte avond: „Dank u wel hoor Sinterklaas, we zijn toch zo blij en onze pappa zal nu vast gauw beter worden". Of het waar is, is niet te bewijzen Maar op de grote teapartij, die niet zo heel lang geleden werd gehou den te Hollywood, verscheen Linda Darnell, populair filmster en hoofd rol vertolkster in de film ,',For ever Amber". Op een gegeven moment stond een groep jongelieden, als de bloem van Hollywood te beschou wen, op enige afstand met uitge rekte hals te gnuiven. Een ieder staarde naar Linda. Vlak bij Linda stond een lange spichtige dame, zij had een zwart gitbandje om haar pezige hals en slechts een enorm bank-conte verklaarde haar aanwe zigheid in deze wereld van mon daine en demie-mondaine en demie mensen. De geschetste vogelachtige dame, die enkele ogenblikken ver stard Linda's bevallig buigende en wendende schouders had gebiolo geerd greep zenuwachtig naar haar face a main en riep, met bolle ogen door de glaasjes naar Linda's ranke nek starend: „O! Maar dat is shocking!" Toen rondkijkend en ziende dat de troep .gasten rood- aanlopend onderdrukt begonnen te* proesten, wendde ze zich om en verliet protesterend de zaal. Linda droeg namelijk een blouse die boekdelen sprak. Daar stond in gouden letters op te lezen: „Juist toen Lord Carl Amber kustte!" en dergelijk fraais. Hoewel de premier van de film ..For ever Amber", dank zij de Britse belasting op Ameri kaanse films, niet doorging in En geland, zonden Engelse bewonde raars Linda voor Sint Nicolaas een blouse van wit satijn, waarop een kraag vol grapjes in goud en was echte kleuren. Op deze blouse was een copie aangebracht van Kath leen Winsor's boek „Forever Am ber." Een navolging van dit nieuwe grapje zullen we niet overwegen! Stel u voor, dat de dame die in het concert voor u zit, op haar rug heeft staan: „O. zei ik!" Bedenk eens dat de presidente op een ver gadering voor Zondagsrust, in glan zende lettertjes een inscriptie ver- SNUGGER Volgens een Brabants lagblad was een vra- (enlijst voor sollicitan- en naar de betrekking 'an politie-agent in •en B^bants provin ciestadje als volgt in- ;evuld: Naam: Franken Voornaam: Klaas Geslacht: in October. Met Vondel roept Jpulbaas uit: „Helaas, jelaas waar is ons heil jevaren." iRIGINEEL Twee Amsterdamse tudenten, zonen van en bekende professor, lebben reeds vele lan- len bezocht en reisden net behulp van het z.g. liften". Zij noemen ich zelfs „de kampi- enlifters". In de dagen •an de Koninklijke En- ;else bruiloft belden ze e directeur der K.L.M. dhr. Plesman, op en vroegen, daar de K.L.M. toch naar Lon den vloog of ze geen lift konden krijgen. De heer Plesman vond het idee origineel en ver schafte ze twee gratis retourbiljetten. Niet dripgen s.v.p.! VREUGDE EN DOOD „Kan vreugde dode lijk zijn", zo vroeg men SpuTbaas. Antwoord: Soms zeer zeker pijn lijk. Toen de bekende wiskundegeleerde Le- gendre het legioen van eer kreeg, sprong hij thuis zo hoog van vreugde, dat hij' zijn hoofd aan het plafond stootte en bewusteloos neerzeeg. Historisch! PECH Een zekere meneer Kelly werd vrijgespro ken van de beschuldi ging, dat hij een auto had bestuurd in een beschonken toestand. Hij "kreeg echter 3 maanden „zitten" voor het schoppen van een politieagent en voor het bijten in een duim van een ander lid der sterke arm. Had hij maar kalm meegegaan; zo verzucht Kelly nu. BESCHUITEN Een beschuitenbus met 50.000 gulden is uit 'n keuken in Shep- perton verdwenen: Er zal iornand zin in een beschuitenpap hebben gehad. MYSTERIEUS. Naar verluidt is bo ven Hastings een „mys terieuze' raket, die met grote snelheid vloog, waargenomen. Ra. ra wat is dat? Een raket- SPULBAAS toonde: „Stel je voor dat ik de do- mine trouwde!" Toch kan die blouse van Linda Darnell onj inspireren tot alleraar digste Sinterklaas-presentjes. U neemt daarvoor een zijden lapje ter grootte van een zakdoek. Maak van vetvrij boterham- menpapier een miniatuur puntzak je. In dit zakje drukt u een klod der goudverf, of witte verf. Bent u heel handig in het tekenen, dan spuit u in een fijn lijntje een beeld op de zijde. Voor minder geoefende vingers verdient het aanbeveling 'n geschikt voorbeeld, bloemen, een figuurtje, een naam, een tekst van een leuk liedje of een wens met dun potlood op de zijde aan te brengen en deze potloodlijn met het spuit- zakje te volgen. Hebben we goud verf dan is daarmede het motief klaar om te drogen. Witte verf moet luchtig bedekt worden met goud poeder, waarna het zakdoekje moet drogen en het overtollig goud via een papier terug in het fiesje ge schud wordt. De rand van de zak doek ontstaat door iets dikker een rechte of golvende lijn op te spuiten en met 'n scherpe schaar de rand- stof aan de rafelige buitenzijde vlak langs de dikke lijn weg te knippen. U kunt met dit procédé de grap pigste voorstellingen aanbrengen op zakdoekjes, kleedjes, .shawls en blouses. Of namelijk uw present banaal of orginpel wordt, hangt af van uw goede smaak. K.N.V.B. Promotie en degradatie Naar de le klasse No. laatst van de le klas A speelt met de kampioenen van de 2e klas A en B om 1 plaats in de le klas. Naar de 2e klasse No. laatst van de 2e klas A speelt met de kampioenen van de 3e klas A en B en C om 1 plaats in de 2e klas. No. laatst van de 2e klas B speelt met de kampioenen van de 3e klas D, E en F om 1 plaats in de 2e klas. Naar de 3c klasse No. laatst van de 3e klas A speelt met de kampioenen van de 4e klas A en B om 1 plaats in de 3e klas. No. laatst van de 3e klas B speelt met de kampioenen van de 4e klas C en D om 1 plaats in de 3e klas. No. laatst van de 3e klas C speelt met de kampioenen van de 4e klas E en F om 1 .plaats in de 3e klas. No. laatst van de 3e klas D speelt met de kampioenen van de 4e klas G en H om 1 plaats in de 3e klas. Naar de reserve le klas No. laatst van de reserve 4e klas speelt met de kampioenen van de reserve 2e klas A, B en C om 1 plaats in de reserve le klas. Naar de reserve 2e klasse No. laatst van de reserve 2e klas A speelt met de kampioenen van de reserve 3e klas A, B en C om 1 plaats in de reserve 2e klas. No. laatst van de reserve 2e klas B speelt met de kampioenen van de reserve 3e klas D, E en F om 1 plaats in de reserve 2e klas. en brengt ons Sint Nicolaas- avond weer aan! Maar het suikergoed is nog steeds op de bon en de pepernoten zullen wel ajleen „met inlevering" ver krijgbaar zijn. Zouden we dan niet liever zelf wat snoeperijen maken voor dit ge zellige avondje rond de huiskamer kachel? Ieder huisvrouw, die wat suiker en andere ingrediënten heeft kun nen sparen, kan zich dit prettige werkje gunnen. Moeilijk is het niet; daarvoor be hoeft u slechts onderstaande recep ten te bekijken! Marsepein aardappeltjes. 200 gr bijna 3 kopjes) griesmeel, 110 gr (1 kopje) basterdsuiker, 15 gr (li/i eetlepel) custardpoeder, 20 gr V/t eetlepel) boter of marga rine, 4 eetlepels water, zout, aman delessence. Alle bestanddelen goed dooreen mengen en kneden tot een gelijk matig, samenhangend deeg. Van dit deeg aardappeltjes vormen, deze door cacao rollen en er kuiljes (oogjes) in maken. Koeken letters 100 gr (11/j kopje) bloem, 50 gr (1/5 pakje) boter of margarine, 50 gr (1/2 kopje) basterdsuiker, zout, 1 eetlepel melk (chocolade hagelslag en chocoladepasta). De bloem, de basterdsuiker en het zout (zeven en) door elkaar roeren. De boter of margarine met twee messen op het mengsel fijn snijden; de lepel melk toevoegen en de be standdelen met de hand dooreen- kneden, totdat het geheel een- sa menhangende bal is geworden. Het deeg zo nodig laten rusten en daar na van het deeg een rol maken van pl.m. IV2 cm middellijn, door het nu met de hand uit te rollen op een met bloem bestoven tafel. Van de rol letters vormen van pl.m. 10 cm. lengte, door het deeg op de gewenste manier te vouwen. De letters overbrengen op een vet gemaakte bakpaat. ze met wat sui ker bestrooien en in een matig war me oven in 20 a 25 minuten gaar bakken. Eventueel kunnen de let ters, nadat ze van de bakplaat zijn genomen, dun bestreken worden met chocolade-pasta en daarna be strooid worden met chocolade hagelslag. LANGEDIJKER VEILINGOVERZICHT De zes millioen gepasseerd Zonder enige ophef is het Vei- hngsvereiugmg „De Noorder- marktbond in het begin van de afgelopen week met 1 haar omzet vanaf 1 Januari 1947 de zes milli- oen gulden gepasseerd. Dit is een mplpaal in haar geschiedenis, want nog nooit werd zo'n hoge omzet bereikt. Wanneer we echter vergelijkingen willen treffen tus- sen de omzetten van vroegere goede jaren en de omzet van dit jaar moeten we direct voorop stel- Jen dat ook de tuinder veel meer geld moet maken voor zijn pro- ^'•sezien de veel duurdere le vensstandaard voor zijn gezin en de veel duurdere aanschaffings- kosten van zijn bedrijfsbenodigd- neden. Geconstateerd mag echter wel worden, zonder af te dalen in finesses, \yplke buiten het bestek van dit overzicht vallen, dat vele tuinders 'n best jaar'JAaken. Witte kool. De aanvoer van Deense Witte kool bleef hoog. Aan de Noordermarkt- bond alleen werden plm. 110 wagons verkocht. Door gebrek aan laad ruimte werd echter lang niet alles verladen. De prijzen deden het goed. De vrije 30 pet. bracht Maandag en Dinsdag tot f 13.20 per 100 kg op. Woensdag zakte de markt en ook Donderdag was vrij stug. Er werden toen prijzen besteed van f 11.50 tot f 12.20 per 100 kg. De laatste twee dagen werd het oude peil volkomen hersteld. Rode kool. Rode kool voor export (30 pet. van de aanvoer) begon met goede 'prijzen: Maandag tot f 17.60, Dins dag tot f 16.90 en toen kwam de val. Woensdag was de hoogste' notering f 14.80, Donderdag f 13.20 en Vrijdag f 12.Dus 'n sterke teruggang in 1 week. Rode kool voor binnenland (70 pet. van de aanvoer) bracht aanvan kelijk veel minder op dan de ex port-rode kool. De hoogste prijs was hier f 13.50, ook langzamerhand teruglopend tot f 12.— de laatste dagen. Gele kool. Dit is tot op heden hét zorgenkind De prijzen voor dit product besteed zijn absoluut veel te laag en lopen van f 2.50 tot f 6.per 100 kg. Groene kool. Dit product heeft het meeste ge reageerd op het besluit om 30 pet. van de aanvoer te bestemmen voor export en 70 pet. voor 't binnenland, het binnenland. De prijzen zijn vrij snel naar be neden gegaan. Maandag en Dinsdag golden de export-groene nog tot plm. 18.per 100 kg, maar Woens dag kon dit bij lange na niet ge handhaafd blijven. De hoogste note ringen waren deze dagen nauwelijks f 11.tot f 12.per 100 kg. Zaterdag was het product iets gra ger en steeg de prijs tot f 15. Ook de groenen voor bet binnen land waren lang niet graag. De prijs zakte van f 6.tot f 8.per 100 kg. Zaterdag was ook hier de beste dag met prijzen tot f 13. Andijvie. De eerste dagen noteerden we f 14.tot f 16.per 100 kg. De aan voeren verminderden Woensdag 1 schuit f 20.70 per 100 kg., Donder dag 4 schuiten oplopende prijs tot f 25.80. Vrijdag 5 schuiten, oplopende prijs tot f 33.— per 100 kg. Zaterdag aengevolge van hoge noteringen 15 schuiten. Aanvoer te groot. Dalende markt. Prijzen van f 24.tot f 27. Van de overige producten waren de aanvoeren beduidend geringer. Bieten bleven vrij constant met Zaterdag als meest gewilde dag. Prijzen van f 6.tot f 8.voor le sortering en f 2.tot f 5.90 voor 2e sortering. Uien en peen werden zo goed als niet aangevoerd. Over November record tin de kolenproductie? Naar uit de voorlopige cijfers be treffende de kolenproductie in No vember blijkt, is de mogelijkheid zeer groot, dat in deze maand een record-gemiddelde is geboekt, n.l. 35.127 ton per dag. Zoals bekend, is het definitieve cijfer, dat in de regel enige afwijking vertoont met de voorlopige cijfers, eerst over enige dagen bekend. Aangezien het aan tal werkdagen echter kleiner is ge weest dan in de maand October, verwacht men niet, dat ook de to tale productie over November een record zal betekenen. De „Minnestrelen" gaan o.l.v. Hubert Cuypers met de Kerstdagen naar Enge land om in de Central hall te Londen een con cert te geven en zijn Mis „Trinitatis" uit te voeren in de Westminster Cathe dral. sjj Onder Maastricht is een 73-j. man dood ge vonden. Waarschijnlijk werd hij door een auto aangereden. De bestuurder is niet bekend. Bij een ingenieur te Maarn werd uit de garage zijn gloed nieuwe Oldsmobile gesto len. De dief ontmoette op zijn- weg toevallig een paar rechercheurs en vond het veiliger er tussenuit te knijpen. In de portiertas achterhaalden de recher cheurs de naam van de eigenaar en de auto werd hem teruggegeven nog voor dat hij bemerkt had dat deze gestolen was. De nieuwe burgemeester van Breda, Mr. Dr. Ch. Prinsen, werd eergisteren plechtig geïnstalleerd, ik Mr. Fr. C. Meylingk, pre sident van de Centrale Raad der St. Vincentius- vereniging in het bisdom Den Bosch is door Z.H. de Paus benoemd tot Ridder in de Orde van St. Grego- rius de Groote. Voor de mond van het Keteldiep op het IJsselmeer is het motorschip „Madjoe" ge zonken. Met een bok uit theek te Hoogeveen is een felle brand uitgebroken. Een grote voorraad ge neesmiddelen werd een prooi der vlammen. Kort sluiting is hier oorzaak. De vijver op het terrein van het marine hospitaal „Duinrust" te Overveen wordt uitgediept. De bag geraars kwamen echter tot Delftzijl tracht men het schip thans te lichten. ï-: Momenteel wordt er een nieuwe telefoonkabel ge legd tussen Engeland' en Nederland, van Albeburgh naar Domburg. Gisteren avond om 23 uur werd de laatste las gelegd. 84 tele foongesprekken kunnen gelijktijdig plaats hebben. Begin volgend jaar zal de kabel in gebruik genomen worden. :J; In een apo- de ontdekking dat er 36 landmijnen en 4 granaten op de bodem lagen. De mijnen bleken allen scherp gesteld. De vijver ligt vlak bij de operatie zaalReeds talloze jaren koestert Leiden plannen om de verkeers- misère in de omgeving van de spoorwegovergang en het station bij de Rijnsburgerweg drastisch op te lossen, doorjie aan leg van een verhoogde spoordijk in de lijn Haar lem'S Gravenhage, de bouw van een nieuw sta tion en de aanleg van niet minder dan 7 viaducten, ;|c Onlangs is door de heer N. M. Lijsen, opziener der domaniale duinen, onder de gemeente Haamstede in de duinen een wild zwijn van 110 kg. geschoten. >k De politie te 's-Hertogen- bosch heeft dezer dagen de hand kunnen leggen op een 6-tal elementen, dat buitengewoon a-sociaal te werk ging. De mannen hadden er hun praktijk van gemaakt minder gesi tueerde gezinnen geheel aan" zich te binden, door de bonnen dezer mensen op te kopen. Indien de verkopers geheel zonder levensmiddelen kwamen te zitten, konden zij weer een deel hunner bonnen van de opkopers terug krijgen tegen verhoogde prijs. Het zestal is ter be schikking van de justitie gesteld. ijs op gaat bouwen. Want treedt de dooi in, dan kan de smeltenpe sneeuw niet wegkomen, is er brand (natuurlijk niet bij u, want u is te voorzichtig) dan kan de brandput niet worden gebruikt enz. enz. En als het glad is strooit u netjes zand of as op uw weggedeelte, desnoods een stukje verder. Sportieve men sen meten immers niet bij centime- termaat hun opgelegde plicht af. Maar neemt geen bijtende stoffen, want u fietsband en schoenen (ook die van uw buurman, of van voor bijgangers) hebben daar te veel van te lijden en dit soort artikelen is altijd nog alleen op bonnen te ver krijgen. Klimt ook eens een keertje op het dak en inspecteert uw goten, of ze vrij kunnen lopen, het is het be houd van uw dak en van het inwen dige in uw huis. Maar als u gaat smijten, zet dan alstublieft iemand beneden neer, om te voorkomen dat voorbijgangers zo'n lading op hun hoofd krijgen. Het zijn van die kleine dingetjes, maar nietwaar, u heeft immers graag, dat de krant uw buisvriend is en huisvrienden mogen wel eens de puntjes op de i zetten, zonder dat men boos kijkt.' De grotere gemeenten hebben zich in de barre poolwinter van het vo rig jaar uitstekend gedragen, maar de kleinere plaatsen, o la, la, daar kon het wel eens hopeloos zijn. Kennemerland, Anna-Paulowna- polder en Westfriesland, let op uw zaak en neem maatregelen, dat de winter u niet de baas wordt, maar omgekeerd. Actie langs weg en op water. De verschillende instanties, die de wegen te verzorgen hebben, zijn klaar met hun krijgsplannen, de aanvoerders zijn al aangesteld en de troepen uitgerust, om langs de grote wegen de* strijd aan te binden met de regionen van koning Winter. De Rijkswaterstaat heeft zijn operatie gebied, evenals provincie en Hoog heemraadschap en ook de vele ge meenten zullen in die tijd wel hun maatregelen weten te treffen. We herinneren ons tenminste de grote sneeuwploegen en de bull-dozers, die en dat was vorig jaar het grote bezwaar dikwijls niet de binnenlanden introkken, waar het toch het meeste nodig was. We moeten tenminste niet den ken aan die barre sneeuwtochten en sneeuwgraverijen, als er per on geluk een gemeenteraad (je) ergens was. Maar in de loop van het jaar hebben de verschillende gemeente raden allerlei besluiten genomen met het oog op sneeuw en ijsperio- den, die we hopen het niet, maar het kan in dezelfde hevigheid kunnen terugkomen als toen. De vereniging „IJsstrijd", die het bevel weer van Rijkswaterstaat in eigen handen zag overgaan, zal ook de nodige stappen doen, om de ri vieren en kanalen open te breken als de tijd daar is. Het hele West- friese kanalenstelsel valt in haar krijgsplan en zij rukt desnoods op tot in de Zaanstreek toe. De zeven tig gemeenten, die hier direct of indirect mee te maken hebben, kun nen dus niets beters doen, dan nu en dan bij hun begroting eens aan deze vereniging te denken, want zij bestaat uit particulieren, die de be langen van het Westen danig in het oog houden. Het betekent allemaal weinig, maar men moet er eventjes aan denken, dat is het enige en als men een en ander onder het oog ziet, zal men toch wel iets hebben ge leerd van die benauwde maanden uit de vorig® winter. We zijn in feite allemaal sneeuw ruimers en zorgen ook, dat we nie mand in het ziekenhuis helpen, wanneer de weg glad is, ook de automobilisten niet, want bij zulke wegen is uw wagen precies een prairiepaard, dat doet wat hijzelf wil en luistert niet naar de handen van de bestuurders. Zo, met ailen aan het werk, red den we het tegen de ergste winter. De weerberichten zijn de laat ste dagen allesbehalve rooskleu rig en huiverig zijn we weer in onze dikke duffels gedoken en rennen zo gauw het werk af is weer naar huis, om de opko mende kou te verdrijven bjj de warmte in de kamer. De Bilt stoort zich niet aan hui verige mensen en gooit onver stoorbaar de koude luchtstromen de luchten in, die van het Wes ten naar het Oosten komen op zetten en die boven de Oceaan enige depressie vertonen, maar die toch kans op sneeuw, hagel en nachtvorst geven. Prettig, die mooie woorden en we gaan met het weerbericht naar bed en staan er weer mee op. Vond U het dezer dagen' ook zo mooi wit, toen U de gordijnen opentrok en ineens de winter voor U zag, met zijn heldere lach en zijn sneeuwwitte mantel over lan den en daken? Of bent U met Uw verkeerde been uit bed gestapt, omdat die lange, eindeloze zomer nu al voorbij was? Dat verkeerde been moet U dan maar heel snel vergeten, want in diezelfde einde loze zomer heeft menigeen lopen jammeren over die hopeloze warm te en die zon, TJie steeds maar door bleef schijnen en de regen, die maar niet kwam. Enfin, we behoeven er niet lan ger meer omheen te draaien, de winter is er en de eerste sneeuw vlagen zijn al weer over ons landje heengeslagen. Onwillekeurig zijn onze gedachten onmiddellijk uitge gaan naar die barre winter van '46'47, toen uur na uur de sneeuw viel en toen het ijs laag op laag op het water opstapelde, zodat we rustig naar Marken konden rijden en hele polders van de wereld wa ren afgesneden. En we maken ver gelijkingen? Neem maatregelen. Hoe hebt U b.v. niet getobd met Uw bevroren waterleiding? De loodgieters konden het niet meer af en radeloos zaf U als maar naar dat kleine kraantje te staren, of er nog geen druppeltje uit kwam. O wee als de boel dan sprong. U zat niet alleen met de brokken, maar het ergste was wel, dat U zelf schuld had aan die brokken en dus niet Uw gal kon uitstorten over andere schuldige hoofden. Bij Uw zelfonderzoek hebt U na tuurlijk voornemens gemaakt, om het de volgende keer beter te doen. Welnu, die volgende keer is weer in aantocht, maak Uw- voornemens waar en sluit 's avonds Uw water leiding af, als er maar een trillink- je van een vrieslucht komt hangen boven ons landje. Sneeuwruimers gevraagd. Het merendeel van de Overheids instanties is van oordeel, dat vorig jaar heel wat ongemak was voor komen, wanneer de mensen hadden- willen opvolgen, wat was voorge schreven door politie- en gemeen tediensten. De politieverordeningen in deze' kwestie zijn zo helder als glas, want ze spreken heel duidelijk, dat sneeuw moet worden geruimd door iedereen. Wanneer U in een huis woont, of U hebt een pand, waar voor een weg of straat ligt, dan dient U het gedeelte voor Uw huis of pand schoon te houden'- en de sneeuw op te ruimen. Duidelijker kan het immers niet worden ge zegd en het is tevens volkomen lo gisch. Trouwens tegelijk is het nog sportief ook. In de grote ge meenten wordt hierop streng toe gezien en het vorig jaar zijn heel wat processen-verbaal uitgedeeld, omdat men het eenvoudig vertikte. De verschillende artikelen in Alk maar, Hoorn, Den Helder en Scha- gen komen allen ongeveer overeen en in de kleinere gemeenten zijn ze ook al van ongeveer dezelfde in houd. Maar sportieve sneeuwruimers, denkt er vooral om, dat u de goten, brand- en rioolputten vrijhoudt en er geen fortificatiën van sneeuw en 50 Slagenwedsfrijd GROOTEBROEK Dat de kolf baan van café „De Gekroonde Zwaan", P. Broer, een der besten uit de omtrek is, bewijst wel het feit, dat 110 kolvers aan de wed strijd deelnamen. In drie klassen werd gekolfd, met de volgende uitslag: le klas: le prijs J. Dekker, An- dijk, 489 punten; 2e prijs C. J. van Kleeff, Grootebroek, 480 punten; 3e prijs J. Schenk, Barsingerhorn, 474 punten. Serieprijs K. Kistemaker, Barsin gerhorn, 108 punten. 2e klas: le prijs Jb. Feller, Ven huizen, 436 pünten; 2e prijs P. Schoenmaker, Wijdenes, 426 punten: 3e prijs D. Raven, Lutjebroek, 424 punten. Serieprijs C. Thoma, Hoogkarspel, 102 punten. 3e klas: le prijs C. Mos, Andijk, 414 punten; 2e prijs J. Druif, Ven huizen, 375 punten; 3e prijs D. Man tel, Venhuizen, 365 punten. Serieprijs M. Langedijk, Noord- Scharwoude, 95 punten. Binnen korte tijd zal door de heer Broer een 15-slagenwedstrijd uitge schreven worden! Prov. N.-Holl. Dambond District „West-Friesland" Uitslagen competitie le klasse: DESO 1 (Oosthuizen) DID 1 (Wervershoof) 4—16; OG (Andijk) DCM (Middelie) 12—8; DESO 1 OG 1 614. In de le klasse won DID naar ver wachting van DESO, terwijl OG de competitie beëindigde met 2 fraaie overwinningen. De stand is mr DID 4 3 10 7 5 2 2 1 6 EDC 3 12 0 4 Hollandia 3 1113 DCM 3 10 2 2 DESO 4 0 0 4 0 In de 2e klasse zien wij nog een spannende strijd tegemoet voor de kopgroep. Uitslagen:: OKK 1 (Ven- huizen3 GSZ 2 (Bovenkarspel) 6—14; Hollandia 2 OKK 1 11—9; GSZ 2 EDC 2 (Enkhuizen) 79 (afgebr.); DESO 2 OG 2 14—6; Hollandia 2 GSZ 2 6—14; DCM 2 AZ 1 (Medemblik) 8—12; EDC 2 AZ 1 18—2; DID 2—DESO 2 8— 12; OG 2—DCM 2 8—12. „De stand is hier nu als volgt: EDC 2 5 5 0 0 10 GSZ 2 4 3 0 1 6 Hollandia 2 5 3 0 2 6 DCM 2 5 3 0 2 6 AZ 1 3 2 0 14 DESO 2 5 2 0 3 4 OKK 1.31022 OG 2 5 1 0 4 2 DID 2 4 0 0 4 0 Program deze week: AZ 1 DID 2- EDC 2 OKK 1; GSZ 2 OG 2. In de le klasse wordt niet gespeeld PROGRAMMA DONDERDAG 4 DECEMBER: HILVERSUM II (415 M.): KRO: "•°0 Nieuws en gram.; 7.30 Morgen gebed; 8.00 Nieuws en gram. 11.00 Radioziekenbezoek; 12.00 Angelus; 12.03 Zang en orgel; 12.33 Lunch concert; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Boekbespreking; 13.25 Lunchconcert; 13.45 Voor de vrouw Ï^C?V: f4.00. Continental Quintet; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Piano; 17.00 Radio-jeugdjournaal; 17.50 Rijk Overzee; 19.00 Nieuws; 19.55 Bach- koraal; 20.00 Nieuws; 20.15 Studio- Steravond; 22.30 Nieuws, 22.45 Ra- dio-Cembalogezelschap; 23.57 Slui ting en Wilhelmus. HILVERSUM I (301 M.): AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym; 8.00 Nieuws; 10.30 Voor de Vrouw; 10.40 Kleutertje luister; 11.20 De Kwin tetspelers; 12.38 Pierre Palla; 13.00 Nieuws; 14.00 Voor de vrouw en de oudere meisjes; 15.00 „Voor zieken en gezonden": 16.50 St. Nicolaas- liedjes; 17.00 Avro-Radioscoop; 17.30 „The Skymasters"; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpraatje; 18.30 Ned. Strijd krachten; 19.45 Departementen spre ken: 20.00 Nieuws; 21.15 „Sinterklaas en de gevangene", hoorspel; 22.25 Zwarte Piet strooit vlotte nootjes (gram.); 23.00 Nieuws; 23.15 Bing Crosby en het Orkest van Glenn Miller (gram.). FEUILLETON door PETE FALCON 75. Fred remde uit alle macht, wist haar door omgooien van het stuur op de weg te houden en kwam tenslotte zonder ergens tegenop te zijn gevlogen, tot stil stand. Hij sprong uit de auto en stelde vast, dat een der achterban den was gesprongen, waarschijnlijk door de aanraking van een scherpe kei. Het drong tot hem door wat Cit betekende: hij zou het spoor bijster worden van Finnemore en zijn ben de, dus ook van Mary. Tevens waren de kansen op het achterhalen van de gevaarlijke documenten aanzienlijk gedaald, zo niet verkeken. Onder de indruk van zijn tegen slag overviel Fred een neerslachtig heid, die hem zelfs tot een staat van werkloosheid bracht. Hij wandelde terug naar het dorp, vond een hotel en liet de wagen naar een garage brengen. Na de hevige spanning leek het alsof zijn denkvermogen de dienst weigerde. Na het vervullen der gebruikelijke formaliteiten voor de hotel-admi nistratie liet hij zich moedeloos in een stoel zakken en bestelde een koffie. Dat men hem met enige arg waan bezag, omdat hij als buiten lander zonder enige bagage reisde, viel hem niet op. Van succesvol as sistent van de bekende inspecteur William Burns was Fred Vandijke geworden tot een doodgewone bur ger, die met de handen in het haar zit. En die bovendien wordt gekweld dooreen knagende onrust door het lot van Mary Regan. Het was deze laatste overweging, die zijn door de tegenslag verdoofde hersens weer tot activiteit bracht. Ineens zag hij in dat hij zich ten spoedigste met Burns in verbinding moest stellen. Hij wilde juist opstaan, toen hij iemand op zich af zag'komen, die kennelijk de gerant van het zomer- hotel was. In de verwachting, dat er op een of andere wijze een bood schap voor hem was binnengekomen, keek hij de man vol verwachting aan. De gérant was zeer aarzelend in zijn optreden en stelde na een totaal overbodige inleiding de vraag of Fred geen bagage bij zich had en of deze soms nog te verwachten was. Fred begreep; dat men enige achter docht koesterde en om alle moeilijk heden te voorkomen, stelde hij de gérant onder voorbehoud van ge heimhouding op de hoogte van zijn functie van de Amerikaanse politie. Zodra hij inzage had gegeven van de bewijsstukken, veranderde de houding van de gérant als een blad op een boom. Aan het verzoek van Fred om voor hem ten spoedigste een verbinding aan te vragen met 't Hoofdbureau te Apeldoorn, werd met zulk een snelheid voldaan, dat hij een glimlach niet kon onder drukken. Fred kreeg onmiddellijk Commis saris Veerman aan het toestel en tot zijn ontsteltenis kreeg hij ook van die zijde weinig bemoedigend nieuws te horen. Het bleek, dat Burns ernstiger was getroffen dan het zich aanvankelijk liet aanzien. De dokter had een kneuzing aan 't voorhoofdbeen vastgesteld en achtte opname in een ziekenhuis noodza kelijk. Commissaris Veerman ver telde erbij, dat hier zeker geen sprake was van een overdreven voorzorg, want hoe kranig Burns zich ook had gehouden, tijdens het onderzoek had hij zowaar een ogen blik het bewustzijn verloren*-— wel een bewijs, dat de inspecteur na door de kogel te zijn getroffen, zich slechts door zijn wilskracht had staande gehouden. Fred stond besluiteloos aan het toestel. Hij gaf even een kort ver slag. Commissaris Veerman ver klaarde zich onmiddellijk bereid om bij te springen, maar legde tevens getuigenis af van zijn inzicht door de vraag te stellen of dit geen moei lijkheden zou veroorzaken in ver band met de strikte opdracht, dat er geen ruchtbaarheid aan de zaak mocht worden gegeven en dus van officieel inschakelen van politie autoriteiten geen sprake kon zijn. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 4