DE WEDEROPBOUW VRAAGT GOEDE BOUWVAKARBEIDERS 1 Geleide industrie-vestiging ten plattelande Spoorwegen gaan moderniseren ZWEEDSE BEZORGDHEID over Russische bemoeizucht r De noodwoningen zijn mensonwaardig Geen noodzakelijk kwaadmaar een belang der boeren Meer belasting slechtere films Over enkele jaren rijdt men weer snel en comfortabel Indirect toegeven J INBRAAK in NACO-garage Geen zwarte lonen meer! NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 3 December 1947 PAC. 5 a/ER'JSSEL incl N.O Polder AMSTEROAM NOORD+OLLAND excl. Amsterdam "S-GRAVENHAGE ROTTERDAM ZUID-HOLLAND excl'sHajet Rclam ZEELAND NOORDBRABANT UMBURG Arbeiders- logeer kampen hebben nog ruimte In de z.g. wederop- bouwgebieden: Zeeland Zeeuws-Vlaanderen. Noord-Limburg en de Betuwe, waar het aan tal bouwvakarbeiders betrekkelijk gering wa- werken thans vele ar beiders uit andere de len van het land, on basis van vrijwillig heid. De huisvesting var deze in die gebieder onmisbare geschoold' bouwvakarbeiders bood aanvankelijk weinig gunstige perspectieven Dank zij de overal ge bouwde collectieve lc geergelegenheden i daarin echter grote ver betering gekomen. Er zijn niet mindet dan 60 van deze Rijks arbeiders-logeerkamper over de wederopbouw gebieden verspreid waarin circa 7000 va> de 14000 bouwvakarbei ders, die buiten hui provincie werkzaam zijn zijn gehuisvest. Al dez kampen zijn nog niet bezet en er zouder daarom nog heel wal meer bouwvakarbeiders in de getroffen gebieden kunnen gaan werken, die thans el ders waarschijnlijk minder direct noodzakelijk werk verrichten. Wij hebben verschillende van deze arbeiderslogeerkampen be zocht; bij ons bezoek aan Zeeuws- Vlaanderen hebben wij zelfs in het kamp te Groede, dat slechts voor de helft bezet was, gelogeerd. De Kampen staan onder beheer van de Wederopbouw en bieden de arbeiders 'n goede huisvesting en voor de vrije tijd aangename ont spanning. De woonverblijven zijn centraal verwarmd en er is 'n uit stekende gelegenheid voor wassen en douchen. De voeding is best en in een gezellige ontspanningszaal, waar ook de dorpsbewoners toegang heb ben, geven rondreizende toneel- of cabaretgezelschappen nu en dan voorstellingen. Het is dan ook de wens van de leiding van de Wederopbouw, dat meer arbeiders gaan helpen aan de wederopbouw van de getroffen ge bieden. Ir. Gerber, Hoofdingenieur van de Wederopbouw Walcheren zei ons, dat hij op Walcheren 3500 arbeiders erbij kon gebruiken. Het logeerkamp in Westkapelle, een van de best-geoutilleerde kampen, biedt nog ruim plaats. In Schoondijke in West-Zeeuws-Vlaanderen stond een complex van 27 woningwethuizen nagenoeg gereed; het wachten is op de schilders; 'n 40-tal schilders van elders zou dit werk in enkele we ken kunnen beëindigen, nu werken er slechts drie schilders aan, zodat het nog maanden kan duren voor deze woningen betrok ken kunnen worden. En zo is het ook elders, waar wjj wel vele wo ningen in aanbouw aantroffen, maar waar de voltooiing door ge brek aan geschoolde bouwvakar beiders te lang op zich laat wach ten. Een van de goede gevolgen van de verwoesting in de getroffen ge bieden is. dat van menig dorp het aspect aanmerkelijk verbeteren zal, terwijl de nieuwe arbeiderswonin gen een heel wat geriefelijker be huizing bieden dan de vooroorlog se. Tal van dorpen waren ontsierd door de lelijke lintbebouwing in verschillende richtingen; voor al deze dorpen heeft de dienst voor Wederopbouw nieuwe plannen doen ontwerpen, waardoor nieuwe dorpskernen ontstaan met er om heen nieuwe straten en woonwij ken. De nieuwe arbeiderswoningen, de zgn. woningwethuizen waarvan de bouwkosten f 10,000 bedragen zijn van een aantrekkelijk type; meest met 'n grote kamer of woon- WONINGBOUW IN NEDERLAND VAN JANUARI T/M SEPTEMBER 1947 IEDER FIGUURTJE STELT 200 WONINGEN VOOR VOLTOOID - IN AANBOUW KGOEDKEURING GEGEVEN Nog 5000 Belgen in de Sovjet-Unie? Naar de heer van der Borght, voorzitter van de Belgische vereni ging van vermisten, tijdens een toe spraak verklaarde, bevinden er zich volgens zijn mening nog 5000 Belgen in de Sovjet-Unie. Het zou hier voornamelijk gaan om mannen uit de Oostelijke Belgische provincies, die tijdens de Duitse bezetting met geweld in de Duitse weermacht werden ingelijfd. BEURSPRAATJE De belangstelling voor de effec tenbeurs was gisteren zeer matig, doch de claims en de aandelen ko ninklijke trokken wederom goede belangstelling. Voor claims koninx- lijke bestond aanvankelijk aanbod en bij een vorige slotprijs van circa 970werd thans bij de opening afgedaan tegen 947.—. Vrij spoe dig trad een verbetering in tot 959.maar daarna kwam weer aanbod met het gevog dat de prijs achteruit liep tot 945.Konink lijke schommelden tussen 302 en 307, en golden bij het slot ongeveer 305, aandelen Dordtsche bewogen zich ex claim tussen 275 en 285 gld. Van openlijke handel in tabakken en rubberaandelen was niets te be speuren en op de suikerafdeling werden slechts enkele stuks HVA verhandeld tussen prijzen lopend van 219 en 223. De toonaangevende industrie-aandelen waren onregel matig, weinig veranderd. Unilevers werden afgedaan tegen 280 a 283. De Philipsaandelen tussen 361 en 363. Op de beleggingsmarkt opende de conversielening op 97 15/16, doch later op de middag werd gehandeld tegen 97 3/4. De meeste andere staatsobligaties waren weinig of niet veranderd. Integralen waren een fractie hoger. De 3 Indische leningen daarentegen kwamen wat lager te liggen De belangstelling voor gemeentelijke en provinciale leningen was vandaag weer sterk bekoeld. De koersen waren nauwe lijks of niet veranderd. Op de pand- brievenmarkt kon nog enige vraag worden waargenomen voor de 3 pandbrieven. Prolongatie 21/4 %- keuken, 'n kleine kamer en 'n keu kentje, terwijl op de bovenverdie ping als regel drie slaapkamers zijn gebouwd. In sommige van deze woningen troffen wij zelfs in de woonkamer een houten lambrisering aan en 'n aardige gemetselde schouw in hou ten omlijsting. In het bij elke woning behorende shcuurtje is tevens 'n stookgelegen- heid. Veel minder solied en aantrekke lijk zijn de z.g. „bungalows", waar van de kosten op f 7000.komen. Zij bieden slechts 160 M3 bruikbare woonruimte (de z.g. woningwet- huizen 260 a 300 M3). Dit zijn semi- permanente woningen, waarvan de levensduur op 50 jaar wordt geschat doch waarvan de bouwkosten in 15 jaar zijn afgeschreven. In Noord- Limburg troffen wij 'n gezin van 7 personen, dat tot de zomer van 1947 in een bunker had gewoond, in zo'n bungalow aan. Natuurlijk was moeder de vrouw blij met de verbetering, doch zij kon toch niet verhelen, dat de woning veel te klein was voor haar gezin. Het komt ons voor, dat met de bouw van deze semi-permanente woningen, waarvan er Sedert Mei 1945 350 gebouwd worden en waar van er 536 in aanbouw zijn, beter niet verder kan worden gegaan, daar voor f 3000.— meer een uitste kende permanente woning gebouwd kan worden, waar niets op aan te merken valt. Nog erger is het gesteld met de huisvesting van de grote gezinnen, waaraan het Katholieke Zuiden zo rijk is, in de noodwoningen en nood- boerderijen, Waarvan er tot dusverre 13.000 gereed kwamen. En het is een hartekreet van de Noord-Lim burgse burgemeesters, die wij hier herhalen, dat men de getroffen ge bieden niet mag vergeten en dat de noodwoningen, die een onmens waardige huisvesting bieden, zo gauw mogelijk door permanente woningen moet vervangen. Fr. O. DE industrialisatie van het plat teland heeft al heel wat pen nen ln beweging gebracht. Heel wat meer dan in de 18e eeuw toen het platteland voor hetzelf de vraagstuk werd geplaatst. Toen werd uitsluitend de economische kant van deze aanraking van het platteland met de industrie be zien; thans liggen de verhoudin gen anders. Want Industrialisatie van het platteland schept het pro bleem van de allesomvattende milieu-wijziging, zoals dr. ir. F. Ph. A. Tellegen het noemde, toen hij te Zwolle de „Industriedag" inleidde, welke uitging van de Katholieke Raad van Overleg in het Aartsbisdom. Uit alle delen van het Aartsbis dom waren de vertegenwoordigers van de katholieke gemeenschap bij eengekomen om zich op dit vraag stuk te bezinnen. In de ochtendbijeenkomst werd het vraagstuk ingeleid door dr. J. A. Nelissen, directeur van het E.T.I. voor Gelderland en dr A. J. M. Cor- nelissen, sociaal adviseur van de A.B.T.B. Dr. Nelissen verdedigde de stel ling, dat het goed is om op het plat teland te komen tot industrievesti ging, omdat het daardoor mogelijk wordt de plattelander in eigen mi lieu te laten. Daardoor zullen zijn sociale en religieuze belangen het best behartigd kunnen worden, en de gevaren verbonden aan het da gelijks trekken naar de fabrieks- centra worden gemeden. Deze in dustrialisatie zal geleid moeten wor den en goed. zal moeten worden toegezien, wie de industrieel is die zich wil vestigen en welke sociale toestanden die fabriek meebrengt. Hoewel de inleider liever de meisjes in een ander dan industrieel beroep ziet, zal de toekomst toch leren, dat men niet overal afwij zend moet staan tegenover een in dustrie, die aan meisjes (geen ge huwde vrouw) werk verschaft. Weliswaar kan industrialisatie van het platteland voeren tot ver mindering van het aantal arbeids krachten in de landbouw, doch dit behoeft geen noodzakelijk gevolg te zijn. Daar het afvoeren der p.\t- telanders naar de industrie een ge biedende noodzaak is, zal het r/jdig zijn, dat zoveel mogelijk gebruik wordt gemaakt van ambachtsschool, rijkswerkpaats, ULO en HBS om uitbreiding te krijgen van het aan tal geschoolden en om te komen tot vergroting van het aantal technici, wat een groot nationaal belang ge acht moet worden. Dr Cornelissen liet een ander ge luid horen. Industrialisatie noemde hij geen economische noodzaak. Streeksgewijze en plaatselijk, van geval tot geval, zal omtrent de wen selijkheid en toelaatbaarheid van nieuwe industrieën beslist moeten worden. Daartoe zal oprichting van regionale en plaatselijke raden van overleg, welke als comité's van waakzaamheid optreden, noodzake lijk zijn. Aan de industrialisatie zijn dusdanige gevaren van godsdiensti ge. zedelijke, culturele, maatschap pelijke en ook economische aard verbonden, dat grote voorzichtig heid en een zo volledig mogelijke afweging van alle belangen van de plattelandsmens en plattelandsge meenschap vereist zijn. Kleine en middelmatig-grote be drijven bieden meer waarborgen dan de zogenaamde poliepen, daar zij kunnen worden aangepast aan de sfeer van het platteland Hoort de gehuwde vrouw in de fabriek niet thuis, tewerkstelling van meisjes is niet dan bij uitzon dering voor vrouwelijke taken toe laatbaar. Het hoogste loon weegt niet op tegen de nadelen van 't meisje in de fabriek. Ernstig waarschuwde de inleider voor het gevaar, dat in tijden van malaise de plattelandsindustrie het eerst ontvolkt zal worden. Bij in dustrievestiging moeten van iie be trokken instanties de redelijke ze kerheid worden verlangd, dat als dan de Nederlandse industrie als één geheel wordt beschouwd en de jongere, op het platteland gevestig de bedrijven niet het eerst voor in krimping of opheffing in aanmer king zullen komen. De weg terug van de fabriek naar het land zou die mens tot ondergang voeren. In de middagvergadering werd over bovenstaande stellingen een vruchtbare gedachtenwisseling ge voerd. Daaruit bleek, dat niet over alle punten eenstemmigheid bestaat, terwijl bij toetsing van deze stellin gen aan de praktijk door burge meesters en raadsleden, nieuwe stof tot studie werd aangedragen. Zoveel te groter was de eenstemmigheid over de vraag groot- of kleinindu- strie op het platteland, over het weren van de gehuwde vrouw uit de fabriek, over de acute achter stand op onderwijsgebied. In een resolutie werd o.m. vast gesteld, dat regionale en plaatselijke raden van overleg, welke eventueel uitgebreid voor dit doei als comité's van waakzaamheid optreden, onont beerlijk zijn. Mgr. J. A. Geerdink, vicaris- generaal van 't aartsbisdom, deel de namens de kardinaal mede, dat Z.Em. deze vergadering zeer be langrijk acht om de grote r/ids- dienstige belangen die hier op het spel staan. Zonder uwe mede werking is bjj verder gaande in dustrialisatie een veiligstelling van de geestelijke belangen on mogelijk. Namens Z.Em. dankte spr. de Initiatiefnemers recht hartelijk. De vermakelijkheids belasting en de Ned. Bioscoopbond Het hoofdbestuur van de bio scoopbond heeft gistermiddag te genover persvertegenwoordigers z'n mening te kennen gegeven over de circulaire, die de minister van fi nanciën aan de gemeentebesturen heeft gericht, waarin hij verzoekt de gemeentebesturen o.a. voor bioscoopbezoek een vermakelijk heidsbelasting van 45 pet. te willen voorschrijven. De bioscoopbond is van mening, dat de minister door dit besluit aan zijn doel zal voorbijstreven, omdat door de verhoging der toegangsprij- ziin het bioscoopbezoek zal afne men. Het hoofdbestuur meent, dat de verhoogde prijzen de film buiten het bereik van vele burgers zal brengen, hetgeen een sociale mis stand betekent. Op de duur zal daar door de exploitatie van bioscoop theaters in kleine plaatsen niet vol te houden zijn, zodat deze geheel van films verstoken zullen worden. Met zijn besluit heeft de minister te kennen gegeven, dat hij de film van generlei culturele waarde acht. Er ziin voor het bioseooobedrüf netto toegangsprijzen vastgesteld, zodat de 45 vermakelijkheidsbe lasting bij de priis van het bioscoop kaartje zal komen. De bioscoopbond heeft een voor stel gedaan om de vermakeliikheids- belasting op 35 te stellen, hetgeen in enkele gevallen s'echts geringe wijzigingen in de entreeprijzen tot gevolg zou hebben gehad, dit is echter niet door de minister over genomen. Het hoofdbestuur van de bioscoop- hond is van mening, dat tal van ondernemers door het geringere bioscoophezoek genoodzaakt zullen ziin producten van het slechtste ge halte te vertonen. „Wanneer de regering de fil?n niet meer als een culturele aange legenheid ziet. hoe kan zij dan ver wachten, dat de bedrijfsman dit wel zal doen", is de mening van de bioscoopbond. ECHTE Van Meegeren onder de hamer Ten overstaan van notaris H. J. J. M. Peek heeft de kunstveiling Fred. A. van Braam gistermiddag in de veilingzaal van „Artl et Amici- tiae" te Amsterdam een door Van Meegeren met zijn eigen naam ge signeerd doek ..Isaac zegent zijn zoon Jacob" onder de hamer gebracht. Een merkbare deining ging door de volle zaal toen de veilingmeester met een „nu komt 114" de „Van Meegeren", die 80 bij 100 cm meet, aankondigde. Blitzlampjes flitsten aan, een radioreporter kwam met zijn microfoon naar voren ert de aanwezigen hadden alle tijd om het schilderij goed te bekijken. Het doek ziet er geheel anders uit dan de door Van Meegeren geschilderde Vermeer over hetzelfde onderwerp. Isaac heeft hier een langere baard,, de kop neemt zowat het hele doekoppervlak in beslag. De inzet was 1000.— en in snel tem po werd het eindbod van f 7500.— met telkens 500,c~ opbieden be reikt. Even later werd een ander, klei ner doek van Van Meegeren, voor stellende een bijbelse figuur, op perkament' geschilderd, voor 350 afgehamerd. Koningin kocht stukje Middendamterrein H. M. de Koningin heeft gister morgen met haar hofdame een korte wandeling door de binnenstad van Amsterdam gemaakt. In het hoofdpostkantoor kocht H. M. bij de speciale stand Kinder postzegels, waarna zij zich naar de Dam begaf en in het huisje van de Nationale Monumentencommissie 'n aantal vierkante centimeters Mid dendamterrein kocht. Een wande ling over het Rokin besloot dit korte uitstanje. Des middags reed H. M. de Koningin naar het paleis Soestdijk. In de loop van de komende jaren zal het spoorwegbedrijf wor den gemoderniseerd. Werken zul len worden uitgevoerd ter bestrij ding van twee hinderlijke ver schijnselen, nl. zakking en gol ving, opdat het toekomstige trein verkeer met de gewenste snelheid veilig zal zijn. Vooral op de lijnen met frequent en snel verkeer zul len de rails langer en zwaarder worden. Dit komt het comfortabel rijden ten goede en vermindert de slijtage. Voor de spoorbruggen zullen nieuwe constructies worden toege past ter besparing van kosten voor bouw en onderhoud. De herbouw van vernielde stations zal zo ra tioneel mogelijk geschieden. De vervanging van stoom- door elec- trische, dieselelectrische en diesel- tractie maakt een veel eenvoudiger inrichting van stations en emplace menten mogelijk. Evenals in Am sterdam CS en Den Haag HS het geval is. zal men, indien mogelijk, bij de nieuwe stations de voorhal brengen op het peil van de vloer der stationstunnels. In de steden zullen de gelijk vloerse overwegen worden opge ruimd door verhoging van de baan. De spoorweg zal voorts zo diep mogelijk in de stadskern moeten doordringen en zal tevens de be woners van de stadsrand vervoer- gelegenheid moeten geven. Nieuwe tractievormen. De belangrijkste veranderingen, die zich zullen voltrekken, zijn wel die op het gebied der tractievormen. De grote verwoestingen in het spoorwegbedrijf hebben ruimte ge maakt voor een grootscheepse toe passing van nieuwe technieken. De stoomtractie zal in de toekomst ge heel worden verlaten. Behalve elec- trische treinen zal men zowel die- sel-electrische locomotieven als die- sel-electrische motorrijtuigen gaan gebruiken. Wellicht zal zelfs de hete luchtmotor worden ingeschakeld, vooral omdat deze de toepassing van eenvoudige overbrenging doet ver wachten. Reizigersmaterieel. Aan de verlichting der rijtuigen zal grote zorg worden besteed. Kunstlicht, de toepassing van buis lampen is niet onmogelijk, zal de reizigers goed doen lezen. De trei nen zullen zoveel mogelijk in stroomlijnvorm worden gebouwd. Voor het binnenlands verkeer zal de automatische koppeling geleide lijk aan volledig worden toegepast. Deze qverschakellng op nieuwe tractievoynen zal ook geleidelijk moeten geschieden. De uitbreiding van het aantal treinen zal overigens leiden tot be perking van hun lengte. Omvang van het vervoer. De omvang van het vervoer ver toont een steeds snellere groei. In 1946 was het aantal reizigerskilo meters gestegen tot 5.6 milliard en het gemiddelde per inwoner tot 600 KM in 1970, wanneer Nederland een aantal inwoners zal hebben van 11 millioen, zullen de spoorwegen i-eeds 8 milliard reizigerskilometers hebben af te leggen, hetgeen een omvang van het reizigersvervoer betekent van 180 pet. van het voor oorlogse. Ook voor het goederenvervoer zullen de spoorwegen, ondanks de opkomst van de jongere verkeers middelen een belangrijke plaats blijven innemen voor massaal ver voer. In het kader van de toekom stige coördinatie van de verschilr lende vervoerstakken zullen de spoorwegen nauw samenwerken met het vervoer te water, over de weg en door de lucht. De omvang van het goederenver voer van October was 30 pet. hoger dan in October 1946. Uit Zuld-Lim- burg werden tienduizenden tonnen kolen meer verzonden dan in Sep tember. De C.C.D. in October Ambtenaren van de C.C.D. maak ten in October j.l. in totaal 7121 pro- cessen-verbaal op. Hierbij waren 9951 verdachten betrokken, van wie er 310 in verzekerde bewaring wer den gesteld. In 1918 gevallen werd tot inbeslagneming van goederen overgegaan. Bij de Officier van Justitie zijn 3485 processen-verbaal Ingediend 6422 bij de ambtenaar van de Tuchtrechtspraak en 44 processen- verbaal aan een andere justitiële instantie. De meeste overtredingen werden begaan op het gebied van vee en vlees, n.l. 3178. Het aantal geconstateerde fraudes op het ge bied van de akkerbouwproducten bedroeg 2399, terwijl op zuivelge bied 1382 verdachten een overtre ding hadden begaan. In beslag ge nomen werden o.m. 175.408 kg. gra nen, zaden en peulvruchten, 6462 kg vlees en spek, 143.289 eieren, 824 varkens, 28685 kg groenten, 98.707 kg fruit. De beruchte Franse zwarthandelaar Joanovici, die zelfs met het buitenland „handelsbetrekkingen" onderhield en het met deze handel tot millioenen heeft gebracht, is eindelijk gearresteerd. Joanovici na zijn arrestatie in het Paleis van Justitie. Zweedse bladen en burgers ge ven uiting aan hun toenemende bezorgdheid over de groeiende belangstelling, die de Sovjet-Unie voor de binnenlandse aangelegen heden van Zweden aan de dag legt. De rechtse en centrumpar tijen oefenen scherpere critiek op het communisme en doen nieuwe aanvallen op het feit, dat de so cialistische regering aan de Sov jet-Unie een crediet voor weder- opbouwdoeieinden heeft verleend. De impopulairste Sovjet-Russische actie sedert de vorming van de Kominform is de poging van de ambassadeur, Tsjernitsjef, om een uitzending van Radio Stockholm te censureren. Tsjernitsjef verzocht 't ministerie van buitenlandse zaken, te instrueren, dat de twee Scandi navische schrijvers, die, ter gele genheid van de 30ste verjaardag van de Sovjet-Russische revolutie, tegen het communisme zouden spreken (twee anderen zouden een pro-com munistische toespraak houden) van het programma zouden worden ver wijderd. Het ministerie weigerde en de conservatieve en liberale pers Met de „Van Kinsbergen" is ook de „Loden Verrader" weer eens in ons land teruggekeerd. Voor de eerste maal sinds 1937 heeft de gelegenheid zich voorgedaan de „Loden Verrader" te stelen en daarvan is prompt door de sergeant adelborst R. A. Jager gebruik gemaakt. De dief met zijn trophee. opende haar aanvallen op Tsjer nitsjef, die tot eind November on afgebroken voortduurden. Ook an dere incidenten lokten critiek uit. Neutrale waarnemers te Stock holm wijzen er op, dat de Sovjet- Unie van haar kant de handels- en credietovereenkomsten is nageko men, terwijl zij functionarissen, die inbreuk hebben gemaakt op de goede trouw, in het algemeen on middellijk heeft teruggeroepen, zo als in het geval van de functio narissen. die een verboden militaire zóne in Noord-Zweden bezochten. Noordhollandse burgemeesters vergaderen Ten stadhuize van Amsterdam vergaderden gistermiddag de leden van de vereniging van burgemees ters in de provincie Noord-Holland onder presidium van de heer M. Fernhout, burgemeester v. Bussum. In de vacatures van voorzitter, secretaris en penningmeester dier vereniging, ontstaan door het ver trek van de heren M. A. Reinalda, J. E. Boddens Hosang en jhr mr L. E. de Geer van Oudegein, onder scheidenlijk destijds burgemeester van Haarlem, Naarden en Diemen, werd voorzien door de benoeming van de heren mr. Arn. J. d'Ailly. mr Van Driel en mr G. P. Haspels, resp. burgemeester van Amster dam, Huizen en Nieuwer-Amstel. De heer mr J. Cramer, directeur van de Centrale Vereniging voor de opbouw van Drenthe en lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, hield een causerie over „de aard en het werk der provinciale opbouw* Puddingpoeders in prijs verlaagd Voor puddingpoeder van tarwe- en gortgriesmeel zijn de maximum prijzen: los uitgewogen 5 cent per 100 gram (10 cent), in carton ver pakking van 250 gram netto 20 cent per pakje (29 cent); van 500 gram netto 39 cent (55 cent) per pakje; van 1000 gram netto 74 cent 1.03) per pakje. Voor andere verpakking gelden de volgende maximumcon sumentenprijzen per 100 gram; in cartonverpakking 6,2 cent, in pa pierverpakking 6 cent. De tussen haakjes vermelde prij zen zijn de oude maximumprijzen. Kerstbrieven naar Indië Van de zijde van het Departement van Oorlog deelt men ons mede, dat aan de correspondenten in Ne derland van in Indië vertoevende Nederlandse militairen de gelegen heid wordt geboden aan hun be trekkingen overzee met Kerstmis een speciale Kerstbrief te doen uit reiken. Het ligt in de bedoeling, dat de commandanten deze brieven op Kerstavond bij de gezamenlijke vie ring van het Kerstfeest aan de mi litairen overhandigen. De brieven moeten daartoe vooreerst worden gesloten in een enveloppe, waarop alleen de naam, voorletters en het legernummer van de geadresseer den behoort te worden vermeld, en vervolgens in een tweede omslag, te adresseren aan de commandant van het betrokken onderdeel. Op deze buitenenveloppen behoort tevens de aanduiding „Kerstbrief" te worden gesteld. De brief mag niet zwaar der wegen dan 20 gram en moet op normale wijze worden gefrankeerd. Teneinde ervan verzekerd te zijn, dat ook de commandanten van ver der .afgelegen onderdelen de Kerst brieven tijdig in hun bezit hebben, moeten deze brieven uiterlijk 9 Dec. a.s. in Nederland ter post worden bezorgd. Positie Ned. schepen „Amstelland". 29 Nov. van Rosa- rio te Buenos Aires. „Boschfontein", Kaapstad Am sterdam, 1 Dec. van Southampton naar Antwerpen. „Joh. de Witt", JavaAmsterdam 2 Dec. van Aden. „Nieuw Amsterdam", wordt 3 Dec des morgens van Rotterdam te New York verwacht. Vorig jaar 60.000 ton olie gewonnen In een voordracht voor het tech nologisch gezelschap te Delft heeft ir. A. F Madlener van de B.P.M. medegedeeld, dat, nadat in 1943 voor het eerst olie in Nederlandse bodem werd gevonden, de productie in 1946 -eeds 60.000 ton bedroeg. In 1948 hoopt men echter niet minder dan 748.000 ton te winnen. Hoofdprijzen Staatsloterij 's-GRAVENHAGE, 2 Dec. 502e taatsloterij, 5e klasse, 6e lijst. 1000: 11633 15899 21631 400: 3696 16375 200: 2421 3981 17233 20823 21526 100: 2613 3618 3641 3948 8153 10343 10518 13881 19255 19403 20359 20685 Een al te grote belangrijkheid behoeft niet te worden toegekend aan de toon, waarin de laatste Rus sische nota aan de Perzische rege ring is gesteld. De harde uitdrukkingen en in tolerante toon zijn nu eenmaal ka rakteristiek voor de huidige Rus sische diplomatieke practijken. De nota zal echter niet de vriendschappelijke oplossing van het olieprobleem, waarmee beide landen gebaat zouden zijn, bevor deren. Zoals de Sovjet-Unie de kwestie van de noordelijke olievelden heeft behandeld spreekt over het algemeen van zeer weinig tact. De besliste en even abrupte ver- werping door Perzië van de olie- overeenkomst. die April '46 werd getekend, was een voor de hand liggende consequentie van de hefti ge actie van de Russische pers en radio ge- iirT WERELD GEBEUREN v. richt zowel tegen de Sjah als de Perzische regering. De voorwaarden in de overeen komst waren voor Perzië heus niet zo nadelig en aangenomen dat er olie in de noordelijke provincies gevonden wordt,, was het voorstel om deze tussen Rusland en Perzië te delen zeer voor de hand lig gend. Hier moet echter aan toe worden gevoegd, dat de aanvan kelijke weigering van Rusland om, in tegenstelling met de plechtige gedane belofte, haar troepen terug te trekken tot de overeenkomst zou zijn getekend, niet nagelaten kan hebben een zo slecht mogelijke indruk te maken op de leiders van alle Perzische partijen en, in feite ook op de gehele buitenwereld. Het versterkte de reeds lang bestaande Perzische vrees, dat de Russische invloed op de rijke na- tuurbronnen in de noordelijke pro vincies zich steeds meer uitbreidt. Verontwaardigd over de weige ring om het verdrag te ratifice ren heeft de Sovjet-Unie het be staan van Britse concessies in Zd. Perzië aangehaald als bewijs van unfaire discriminatie tegenover Rusland. Van Perzisch standpunt echter lopen deze twee gevallen weinig parallel. De Britse concessies liggen op grote afstand van de hoofdstad in provincies met een bevolking, die te primitief is om een gevaar voor de Perzische autonomie te kunnen opleveren. De noordelijke provin cies daarentegen controleren zowel de politieke als de economische balans van het gehele land en een uitbreiding van buitenlandse in vloed in dit gebied zou gemakke lijk de separatistische bewegingen, tegen de regering in Teheran ge richt, kunnen aanmoedigen. Dat de Perzische regering bereid is een lange weg te bewandelen om aan de Russische tegemoet te komen en eventuele Russische argwaan uit de weg te ruimen komt duidelijk naar voren uit de be reidheid om aan de Sovjet-Unie de olie te verkopen, die eventueel in de noordelijke provincies gevon den wordt en om concessies in deze streek te weigeren aan welk ander land ook. Een indirecte capitulatie van Perzië is blijkbaar ook hier weer een succes van de Russische „kou de" oorlog. Sic transit Geen goede Sint voor een vrouw of meisje wan neer ze als geschenk niet een tube Hamea Gelei heeft ontvangen. In de NACO-garage aan de Mo lenstraat te Schagen is in de nacht van Maandag op Dinsdag ingebro ken. De boeven alles wijst er op, dat er meer dan één dief is geweest hebben zich door het indrukken van een triplex plaat aan de achter zijde van de grote garage, toegang verschaft. Ook de deur van het in de garage ingebouwde kantoor werd geforceerd, evenals enkele laden, waarin zich de buit moest bevin den. De buit was niet zo groot als de heren waarschijnlijk hadden ver wacht: plm. f 300.aan kleingeld. Het vermoedelijk verwachtte bank papier bevond zich nl. in het woon huis boven de garage, waar de plaatselijke NACO-directie woont. De inbrekers hebben niet de stilte betracht, die men van hen zou ver wachten. Ze hebben nl. een of an der voorwerp op een ameril-steen gescherpt! De heren waren dus be paald goed op de hoogte. Zij wisten blijkbaar dat de bewoners van het pand driehoog sliepen. De inbraak is tussen 11 uur 's avonds e'n 5 uur 's morgens ge pleegd, want alleen tussen die uren is er niemand aanwezig. Reeds in de vroege morgenuren was de Schager Rijkspolitie met politie honden aan het speuren, doch schijn baar zonder resultaat. Van de daders ontbreekt tenmin ste nog ieder spoor. In vele delen van ons land heb ben de bouwpatroons en aannemers besloten geen zwarte lonen meer aan de arbeiders te betalen. Dit naar aanleiding van een scherpe controle, die door de Arbeids inspectie wordt uitgeoefend. De zwarte lonen, waren het gevolg van vele factoren o.a. verschil in contractloon in onderscheidene be drijven, tariefarbeiders op accoord- loon in de metaalfabrieken en niet in het bouwbedrijf, prestatietoeslag voor reparatie-uitvoerende arbei ders op uurloon. Door een verscherpte controle door de arbeidersbureaux op het veranderen van dienstverband zal men trachten een oplossing te vin den. De positie der werkgevers is zeer moeilijk geworden. Zij zijn gedwongen hoge lonen te betalen en Wederopbouw gunt alleen de bouw van objecten beneden de prijs van f 35,per M3. Het ge volg is, dat vele aannemers begin nen vast te lopen, temeer daar we deropbouw slecht van betalen is. De prijzen van kaarsen Met ingang van 6 Dec. a.s. zullen de maximum gebruikerspriizen voor kaarsen zijn: stearine huishoud- en Kerstkaarsen 60 cent per pak van 170 gram en paraffine huishoud- en Kerstkaarsen 46 cent per pak van 170 gram. Ook voor de grotere pak ken, tot 300 gram, zijn maximum prijzen vastgesteld.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 5