Nieuw Voor Alkmaar en omgeving Burgerlijk bestuur over Palestina in Mei aan de Ver. Naties Thorez vergelijkt misdaad van Atrecht met de Rijksdagbrand De Hertog van Windsor publiceert zijn levensbeschrijving BIJ DE VIJFTIGSTE STERFDAG VAN PRAESES VAN NISPEN Brug zonder uitvinder geopend vrijdag s december 1947 bureaux: In doodsgevaar Geheel Barcelona leeft mee met het wereldcongres der maria-con greg atie Weizman, president van „Judea"? „Er is geen tijd te verliezen" verklaring van mackenzie king Ziekenfondspremie verlaagd Toestand blijft gespannen Woensdag: 7 doden en 15 gewonden Een pover figuur bij de Marine Pionier der moderne sociale organisatie Hoe is het weer morgen? Feiten van vandaag Was Rusland tegen verloving van Michaël? Geen zwarte lonen meer! Sir Bailey Koninklijk onderscheiden HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. j. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incL incasso. Adv.-pr. p. editie 13 e. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) 43e jaargang - nummer 11397 ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm-), 2047 (red-), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80. Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank EUROPA is in doodsgevaar en velen beseffen het niet; dit wordt in het uitstekende propa gandablad van de K.V.P., „De Op mars", nog eens onverbloemd ge zegd, in een treffend hoofdartikel van het jongste nummer. Dit artikel wijst op de revolu- tionnaire woelingen in vele landen en het betoogt, dat de communis tische vijand aanrukt naar onze grenzen en tegelijkertijd is hij reeds temidden van ons, die nog rustig in onze veilige huiskamers naar de radio luisteren en de krant lezen en daarbij denken, dat het hier wel niet zo een vaart zal lopen. „Wel is het nog rustig in Nederland aan de oppervlakte, maar het is een be- driegelijke rust, die ieder ogenblik verstoord kan worden". En: „de communistische tactiek berust voor al op de methode van het uithollen der democratie van binnenuit". Wij moeten, zegt het blad, ons daarte gen met alle kracht verzetten, in een strijd, die op alle fronten woedt. Die strijd is moeilijk, want hij moet gevoerd worden tegen een vijand, die met de meest-gemene wapens pleegt te strijden, die ge bruik maakt van leugen en mislei ding, van geweld en terreur, om zijn doel te bereiken. En dan vervolgt „De Opmars": „Wij moeten hem bestrijden met de geestelijke wapens van „de" Waar heid, onze overtuiging en ons recht en dat op alle gebieden van ons persoonlijk en van het openbare leven". Dus: niet van onze beginselen af wijken, niet tekort schieten in de rechtvaardigheid, in eerlijkheid of in naastenliefde, dat is een kwestie van persoonlijke verantwoordelijk heid, want wij zijn allen betrokken bij „dit gevecht op leven en dood". Misschien is een herinnering aan een Pauselijk woord hier op haar plaats: „Het is tijd om uit de slaap te ontwaken". Zeg niet, dat het zulk een vaart niet lopen zal, want in Oost-Europa hangen de voor vechters der vrijheid aan de galg of vluchten in uiterste nood naar het Westen. Italië en Frankrijk staan in brand en in eigen land dat zegt „De Opmars" grijpt het communistisch vuur steeds verder om zich heen. „Europa is in doodsgevaar en alleen ons offer en onze strijd kun nen het redden", besluit „De Op mars". Onzerzijds alleen deze aanteke ning: Wij denken er natuurlijk niet over om de persoonlijke verant woordelijkheid van het mensdom uit te schakelen, maar als de zaak zo somber staat als „De Opmars" ze stelt en dat geloven wij he laas ook dan is, gezien de erva ringen elders in de wereld per soonlijke strijd en persoonlijk offer niet genoeg. De wet moet de goed- willenden een handje helpen! Men voelt al, waar wij heen wil len. Wij drongen, mede naar aan leiding van de beschouwingen bij het Algemeen Debat, aan op spoe dige overweging van maatregelen, om de democratie tegen misbruik door de communistische agitatie methode te beschermen. Als het waar is en het i s waar dat Europa in doodsgevaar verkeert, en dat ook in ons land „het commu nistische vuur steeds verder om zich heengrijpt", dan is de toestand helaas al zo, dat gééstelijke strijd alléén niet voldoende is. Dan is radicaal ingrijpen met wettelijke beschermingsmaatregelen nodig. De voorvechters voor de vrijheid in Oost-Europa waren zich hun per soonlijke verantwoordelijkheid zeer wel bewust en toch werden zij gehangen. Europa is in doodsgevaar. Wij zijn er ons niet van bewust. Ook niet ieder dergenen, die met de wet in de hand degenen kunnen helpen, die tot strijd en offeren bereid zijn! „Geheel Barcelona leeft mede met het congres", dat was de eerste in druk van de Nederlandse delegatie bij het wereldcongres der Maria- congregaties, dat op het ogenblik in Barcelona gehouden wordt. Ook de autoriteiten werken op alle moge lijke wijze mede om het congres tot een succes te maken en de congres sisten zoveel mogelijk terwille te zijn. Dit blijkt wel uit het feit, dat de trams en taxi's door de hele stad gratis ter beschikking van de con- gressisten- staan. De Nederlandse delegatie, die een dag vertraging had in Genève, om dat in verband met de slechte weersomstandigheden niet gevlogen kon worden, kwam eerst Zaterdag avond in Barcelona aan. Niettemin werd zij op het station verwelkomd door een groep studenten, die hier reeds enige avonden te vergeefs ge wacht hadden. Ook verder zijn de studenten van Barcelona ingescha keld om de congressisten hulp te bieden, op te treden als tolken, gidsen, etc. De Nederlandse delegatie werd op het congres ontvangen met het „Wilhelmus" en het „Wien Neer- lands Bloed". Zij mocht zich voorts verheugen in een bijzondere belang stelling van de zijde der persfoto grafen. Prins Bernhard naar Maastricht Z. K. H. Prins Bernhard zal Dins dagmiddag in Maastricht aanwezig zijn, om aldaar namens H. M. de Koningin onderscheidingen uit te reiken aan een vrij groot aantal mi litairen voor tijdens de oorlog ver richte uitstekende daden. Bovendien zal één ridder der ^Militaire Wil lemsorde worden beëdigd. Na ax- loop der plechtigheid zal door de aanwezige troepen een défilé wor den gehouden. Zo groot was de vreugde na het bekend worden van de verde ling van Palestina, dat de Britse soldaten door een menigte enthousiaste jonge Joden op de schouders werden genomen. Engelse oud-gedienden in het Arabische leger yOLGENS Britse kringent Britse kringent te Washington overweegt Enge land om het burgerlijk bestuur van Palestina in Mei van het vol gend jaar aan de Commissie der Verenigde Naties over te dragen, zodat het mandaat tegen die tijd beëindigd zal zijn. Tevens zou in Mei een aanvang kunnen worden gemaakt met de terugtrekking van de troepen, welke op 1 Aug. zou zjjn voltooid. De V.N. zullen dan de verantwoordelijkheid voor de handhaving van wet en orde op zich nemen. Op een Joodse bijeenkomst te Detroit heeft dr. Stephen Wise, de Amerikaanse Zionistenleider, Dr. Chaim Weizman, de leider van het Zionistische wereldcongres, als eer ste president van de Joodse staat in Palestina voorgesteld. Hij voorspel de, dat de staat „Judea" zou heten. In Palestina is de toestand, be houdens enkele kleine incidenten, rustig. Sinds het Verdelingsplan door de Ver. Naties is aangenomen, zijn er negentien joden en vijftien Arabieren gedood. Niettemin heeft het 80.000 man sterke verdedigings- leger van de Joodse verzetsbewe ging Haganah gisterenavond bevel gekregen, made te helpen aan de verdediging van de joden tegen ver dere Arabische aanvallen, welke heden verwacht worden. In verschillende landen hebben gisteren weer Arabische demonstra ties plaats gehad. In Alexandrië be stormden 5000 demonstranten onder het zwaaien van knuppels en ijze ren staven luid schreeuwend het politiecordon om het Britse consu laat. De politie trok de gummistok, vier personen werden gewond. Een eerdere poging, het Nederlandse consulaat aan te vallen, werd door de politie verijdeld. Te Cairo tracht ten studenten de Amerikaanse Uni versiteit te bestormen. Zij vlucht ten echter in paniek, toen de politie het vuur opende. De demonstranten staken twee tramwagens voor de Universiteit in brand. Overal in Egypte zijn wervingsbureaux voor de Arabische legers geopend. Zoals Vjj reeds gisteren in een deel van onze editie mededeelden bestaan er volgens rabjjn Baruch Korff plannen voor de uitrusting van een 250.000 man sterk expedi- tieïeger voor Palestina, onder lei- Koningin wandelde door de Kalverstraat H M. de Koningin heeft Donder dagmorgen wederom een wandeling in de omgeving van het Kon. Paleis gemaakt. Om half elf verliet H. M. het paleis, in gezelschap van haar hofdame mevr. de Beaufort. Na op de Rozengracht enige inkopen te hebben gedaan en deze op het paleis te hebben afgegeven, zette H. M. de wandeling voort langs het Rokin, de Munt om door de Kalverstraat naar de Dam terug te keren. Voorzover men zich herinnert is dit de eerste maal, dat de Koningin te voet door de Kalverstraat is ge gaan. Mackenzie King, de Canadese eerste minister, die pas in Ottawa is teruggekeerd van een bezoek van een maand aan Europa, ver klaarde, dat er geen tijd te ver liezen was bij de wederopbouw van West-Europa. Indien de toe stand niet spoedig verholpen werd, zou men moeilijk kunnen zeggen, wat er gebeuren kon. Wat er ook zou gebeuren, ieder land zou de terugslag hiervan onder vinden. „De tijd voor de V.S. en andere landen van dit halfrond is gekomen om alles te doen wat zij kunnen, teneinde Europa econo misch weer op te richten." Canada had naar zijn mening al les gedaan wat het kon om het her stel van WestEuropa ta bevorderen en verdere hulpverlening aan de V.S. moest worden overgelaten. De Canadese premier zeide o.m.: „Wat wij voor Europa kunnen doen, hangt af van de toestand, waarin wij zelf verkeren. Wat zijn grootte betreft, heeft Canada meer dan Teder land ter wereld geholpen. Thans valt het ons moeilijk om din gen te doen, die we gaarne zouden willen doen." ding van Amerikaanse generaals. Te New York verklaarde Arthur Lourie, de directeur van het New- Yorkse kantoor van het Jewish Agency, echter niets af te weten van de samenstelling van dit leger. Engelsen in Arabisch leger Honderden Britse oudgedienden, die sympathiseren met de Arabi sche houding naar aanleiding van de verdeling van Palestina, hebben zich als vrijwilligers gemeld, om in de Arabische strijdkrachten te die nen. De Arabische ambassades en lega ties te Londen hebben reeds een stroom van aanvragen ontvangen. De Egyptische ambassade te Lon den bevestigde, dat zich reeds tal rijke jonge Engelsen hebben ge meld, doch men zeide aldaar geen instructies van de Egyptische rege ring te hebben ontvangen, zodat alle aanvragen naar Cairo worden doorgezonden. Volgende week Donderdag en Vrijdag zal in het Britse Lagerhuis het debat over Palestina worden gehouden. Dit werd gisteren in het Lagerhuis medegedeeld door de voorzitter, Herbert Morrison. Voor verplicht verzekerden De Minister van Sociale Zaken heeft zijn goedkeuring gehécht aan een voorstel van de commissie van advies; voor het Ziekenfondswezen, om de premie van de verplichte ziekenfondsverzekering voor het jaar 1948 te verlagen van 4 tot 3,8 pet. van het loon, dat voor premie berekening in aanmerking komt. Deze premie wordt, zoals men weet, door werkgever en werknemer ieder voor de helft opgebracht. Het aandeel van de werknemer in de verlaagde premie zal door de werk gever, die het loon wekelijks uit betaalt, voor het eerst van het loqn over de eerste volle werkweek van het jaar 1948 worden ingehouden. Bomaanslag op de communistische leider Thorez, de secretaris-generaal van de Franse Communistische partij, heeft in een toespraak tot de mijnwerkers te Henin Lietard de „misdaad van Atrecht", waar bij door sabotage 21 personen om het leven kwamen, vergeleken met de Rijksdagbrand, die door Goerïng was gesticht om als re den te dienen voor onderdruk king van de communisten in Duitsland. Even voor elf uur gis teravond is voor de woning van Thorez een bom ontploft. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor en de aangerichte scha de is gering. De toestand in Frankrijk blijft imniddels zeer gespannen. Uit het gehele land komen berichten bin nen van botsingen tussen de politie en de stakers. Vooral te Marseille waren de onlusten gisteren hevig. Te Nice werden twintig personen gewond bij het slaags raken tussen stakers en politie. Te Valence in Zuid-Frankrijk werden twee sta kers gedood en verschillende poli tieagenten gewond. Te Puteaux moest de politie traangasbommen gebruiken en te St. Ouen hebben twaalfhonderd stakers gepoogd een electrische centrale binnen te drin gen. Te Clermont Ferand is het hoofdbureau van de socialistische partij vernield. Electrische hoog spanningsinstallaties tussen Bor deaux en Bayonnes zijn met spring stoffen vernietigd. Te Marseille verdreef de politie de stakers, die het spoorwegsta tion bezet houden. Ongeveer hon derd arrestaties werden verricht meestal wegens het hinderen van de politie bij de bescherming van de werkwilligen. In de voorsteden van Marseille probeerden de sta- tegen te kers voedselzendingen houden. Gisterenavond heeft het centrale stakingscomité maatregelen geno men om de actie der arbeiders en hun solidariteit te versterken. Ook Thorez verklaarde in zijn rede tot de mijnwerkers, dat de arbeiders klasse en het „volk van Frank rijk" besloten hebben te vechten en dat zij de overwinning zullen behalen. Thorez beweerde, dat de mijnwerkers door de regering ge dwongen waren te staken, daar de ze de arbeidersklasse zou vrezen en haten en bevelen zou opvol gen van het „Amerikaanse kapi talisme". Het Franse ministerie van ar beid heeft gisteren medegedeeld, dat de federatie van verenigingen van handels- en winkelbedienden het plan om Vrijdag te staken, heeft laten varen. Talrijke gevechten op Java en Sumatra Volgens tot dusver ontvangen berichten bedroegen de verliezen op 3 December zeven gesneuvel den en vijftien gewonden. Op Java en Sumatra zijn talrijke gevech ten geleverd tegen Nederlandse posten en patrouilles. In het grensgebied van West- Java (bij Bantam) kregen Neder landse patrouilles ten Noordwesten van Tangerang, ten Noordoosten van Tjoeroeng en ten Zuiden van Leuwilang contact met republikein se strijdgroepen. Rep. strijdgroepen, die ten Zuid-oosten van Tjoeroeng waren geïnfiltreerd, zijn verdreven. In de grensgebieden van midden- Java ten Zuiden van Weleri en nabij Ambarawa zijn enige benden verdreven. In het grensgebied van Noord-Sumatra ten Westen van Me- rak zijn republikeinse strijdgroepen verdreven. De Hertog van Windsor, de vroegere Koning Edward VHI van Engeland, heeft in het Ame rikaanse tijdschrift „Life" het eerste van drie autobiographische artikelen gepubliceerd. Hij ver telt daarin, dat zijn zuster Mary (de Prinses Royal, weduwe van de Graaf van Harwood) over hem en zijn bawr, de tegenwoordige koning George VI, geheerst heeft. Edward kon op zijn beurt de te genwoordige koning „naar zijn hand zetten", toen zij kinderen waren. „Dat is nu eenmaal een vaststaand voorrecht van oudere broers". In het vroegere Volkenbondspaleis te Geneve begon de zitting van de UNO-commissie voor de rechten van de mens. De leden van de commissie zijn de U.S.A., Rusland, Frankrijk en Engeland. Links, de directeur van de commissie, prof. J. P. Humphey, met daarnaast de presidente, mevr. Roosevelt, vrouw van de over leden president der Verenigde Staten. AAN DE STADHOUDERSKADE te Amsterdam, juist tegenover het parkje aan de Weteringschans, dat ter ere van de ge vallenen is aangelegd, verheft zich het bij geheel katholiek Amsterdam bekende Gezellenhuis, de stichting van Praeses van Nispen, de Gelderse landjonker, die als eerste Nederlandse Ge- zellenvader de pionier der moderne sociale organisatie werd. De grote Kolping was pas enkele jaren dood, toen Jhr. H. C. J. M. van Nispen tot Sevenaer als jong kapelaan van de Sint Catha- rina-parochie in aanraking kwam met een vereniging van jonge handwerkslieden, die om priesterleiding vroeg. Dat was het be gin van zijn glorierijke loopbaan als leider van een organisatie, welke haar levensvatbaarheid zou weten te behouden tot op de huidige dag. Kolping leeft nog! De St. Josephgezellen zijn offici eel uit de tijd. De organisatie van de katholieke arbeidersstand stelt andere eisen en heeft de oude ver- enigingsvormen meer en meer ver drongen. Maar nog staat daar mid den in de hoofdstad het machtige gebouw van de eerste Gezellen- vereniging des lands, en nog zwaait daar een opvolger van de grote president de scepter, namelijk prae ses Simons, die tot op de dag van vandaag het ideaal van Kolping levend houdt in de honderden jonge mannen, die elkander wekelijks binnen de muren van dit bastion der vriendschap ontmoeten. Op 4 Januari 1868 werden de St. Josephsgezellen opgericht, en de vereniging zal dus op 4 Januari a.s. haar 80-jarig bestaan vieren. Van Nispen, die de eerste jaren vice- president was over de paar hon derd leden, die de vereniging reeds dadelijk telde, zag na 1870 het Cen traal Verband tussen de inmiddels ook in Bergen-op-Zoom, Breda, Rotterdam en Den Haag opgerichte Gezellen-afdelingen een feit wor den. En toen hij de keuze kreeg tussen het parochiewerk en de ar beid onder de Gezellen, koos hij dit laatste en werd hij als President van Amsterdam meteen tot Cen traal Praeses uitgeroepen. In die dagen overzag van Nispen als geen ander de gecompliceerd heid van het sociale probleem. Hij begreep, dat, wilde zijn arbeid vruchten afwerpen, hij ook de jon geren moest opnemen en de „afge studeerden" niet mocht laten gaan. Eerst richtte hij een afdeling leer lingen van de leeftijd van 1418 jaar op, daarna een „bazen"-vere- niging en ten slotte nog een afde ling gehuwden. Zijn „heimwee naar de Middel eeuwen" met hun organische orde ning van het maatschappelijk en godsdienstig leven zette hem er toe aan, deze orde ook in de moderne tijd van opkomend socialisme en mechanisatie van de arbeid te rea liseren. Hij maakte zelf de plannen voor de bouw van een huis midden in het roerige Amsterdam, van waaruit hij zijn idealen zou trach ten te verwerkelijken. Het Gezellenhuis Op 25 Juni 1876 werd het Gezel lenhuis ingewijd en veertien jaar daarna kon de bouw voltooid wor den met de nieuwe kapel en het Torentje waarin van Nispen wilde sterven. In de vloer van het door hem zelf geprojecteerde sterfvertrek had hij een luik laten maken, om er de kist door te kunnen neerlaten, daar de smalle wenteltrappen niet ge noeg ruimte lieten. Zijn wens werd echter niet vervuld, want hij stierf op zijn kamer. Het gebouw ken merkt zich door een rijke symbo liek. Het grondplan heeft de vorm van een Grieks kruis, dat gericht is in de H. Linie. Van Nispen had een grote liefde, voor de heilige ge tallen één en drie, die steeds weer in alle onderdelen van de bouw te rugkeerden. Zijn vereren .van de Drie-eenheid ging zelfs zo ver, dat hij het vlees van zijn middagmaal in drie parten verdeelde, en de ar men, die aan zijn deur kwamen, drie geldstukken gaf. Van Nispen kende als geen an der de noden van zijn tijd. Hij zocht naar middelen om de maat schappij, die onder de invloed van een steeds meer veld winnend Marxisme naar een materialistische wereldbeschouwing afzakte, te her kerstenen. De arbeider vooral stond in het brandpunt der belangstelling van wijsgerigedwaallichten en so ciale hervormers. De licht ont vlambare en weinig ontwikkelde handswerkman, die aan zijn lot werd overgelaten, en dus een ge makkelijke prooi was van de maat schappelijke nieuwlichters. Van Nispen ging ze opzoeken en trok ze met honderden naar zich toe. Hij vormde kernen van hen en stoot troepen om het met een moderne term te zeggen. De invloed, die van zijn gezellen uitging op de hand werkers en ambachtslieden van de hoofdstad, is niet gering geweest. In de morgen van de 5e Decem ber 1897 werd praeses van Nispen op zijn kamer stervend gevonden. Hij overleed enkele ogenblikken daarna aan een hartverlamming. Op de R.K. Begraafplaats „St. Bar bara" werd hij begraven, en nog ieder jaar op de Zondag in het Oc taaf van zijn geboortedag (16 Aug.) trekken de gezellen, leerlingen en bazen biddend naar zijn graf. De waarde van Van Nispen's werk is door velen aangevochten. Reeds Ariëns achtte het Kplping- systeem verouderd en leidde de sociale organisatie der katholieke arbeiders in andere banen. Maar dit doet niets af aan het feit, dat van Nispen's initiatief de weg opende voor de moderne sociale actie onder de katholieke arbeiders. Het heeft zeker zin, daar bij het herdenken van de 50ste sterfdag van de grote gezellenvader nog eens aan te denken. VICTOR DE JONGE. Toen Edward geboren werd, te kende zijn vader, Koning George V in zijn dagboek aan, dat er „een lief kereltje" geboren was. „Ik heb zo het gevoel", voegt de Hertog hieraan toe, „dat dit de laatste keer is geweest, dat mijn vader de ze juiste benaming voor mij ge bruikte". Zijn grootvader, Koning Ed ward VII, beschrijft hij als een jo viale man, die hij zich het liefst herinnert achter een welvoorziene dis of terwijl hij een sigaar van Churchilliaanse afmetingen rookte of „op galante wijze in de richting van schone vrouwen neeg". De vader van de Hertog, Koning George V, was een „volmaakte uit drukking van de Victoriaanse en Edwardiaanse tijdperken". „Hij ge loofde in God, in de onoverwinne lijkheid van de Britse vloot en in de voorrechten der koninklijke fa milie. In mijn vaders ogen waren bij de verkiezingen van 1906 som mige leidende liberalen, David Lloyd George en zelfs Winston Churchill gevaarlijke, schier revo- lutionnaire figuren." De Hertog is van oordeel, dat zijn omgeving en zijn opvoeding, mede in verband met „de constitutionele verplichtingen" er weinig toe heb ben bijgedragen hem geschikt te maken voor de moderne wereld. Hij had nooit een rivaal, totdat hij bijna dertien jaar was en naar de zeevaartschool moest. Bovendien was hij van zijn prille jeugd af bestemd voor de vloot, hetgeen eveneens zijn opvoeding dreigde te omgeven „met een ijzeren ring". Te Osborne op de opleidingsschool voor de marine maakte hij, zo be kent hij, een pover figuur: van de negen en vijftig leerlingen in ma- chinebouwkunde was hij ,wat zijn prestaties betreft, nummer negen en-vijftig. „Als ik geen Prins was geweest", zo overweegt hij, dan zou misschien wegzending het ge volg zijn geweest. De laatste twee jaar zou hij zich echter door eigen kracht hebben weten te handhaven. Delegatie naar Koning Leopold Naar het blad „La Nation Bei ge" meldt, is een afvaardiging van het nationaal (katholiek) congres voor de oplossing van de konings kwestie uit Brussel naar Pregny vertrokken, waar koning Leopold verblijf houdt. Medegedeeld door het K.N.M.I. tc Bilt, geldig tot Zaterdagavond. VEEL WIND Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen. Regenbuien. Aan vankelijk nog krachtige en aan de kust harde naar Zuid- West of West draaiende wind. Weinig verandering van tem peratuur. Het Hongaarse parlement heeft een wet op de gelijkheid van rech ten van alle godsdiensten aanvaard. In Milaan heeft de politie een geheime wapenfabriek ontdekt. In Duitsland hebben Russische sol daten een Britse militaire trein doorzocht. De Algemene Unie van Vakverbonden van Ambtenaren in Frankrijk heeft besloten een symbolische staking op Maandag en Dinsdag a.s. te houden. De correspondent van het 'En gelse blad „Daily Graphic" te Lau sanne meldt uit „betrouwbare di plomatieke bron" vernomen te heb ben .dat Koning Michael tijdens de laatste week van zijn verblijf te Londen aan zijn regering te ken nen gegeven zou hebben met de prinses Anne de BourbonParma in het huwelijk te willen treden. Anna Pauker, de communistische Roemeense minister van buiten landse zaken, aldus de „Daily Graphic" stond er op, dat eerst het Kremlin geraadpleegd zou wor den. Het antwoord van Moskou zou een kort en bondig „neen" ge weest zijn. Reden voor deze wei gering is, aldus het blad, dat een huwelijk met een West-Europese prinses Michael's banden met het Westen op een aan de Sowjets on- welvallige manier zou verstevigen. Ook de samenwerkende patroons verenigingen in het bouwbedrijf van Arnhem en omstreken hebben be sloten tot naleving van de door het College van Rijksbemiddelaars vast gestelde loonovereenkomst, tot na leving van het buitengewoon be sluit arbeidsverhoudingen 1945 ten aanzien van aanstelling en ontslag en tot het verlenen van medewer king door de patroons aan het Ge westelijk Arbeidsbureau. In een te legram aan de voorzitter van de Raad van Ministers wordt mede deling gedaan van het besluit, om van 3 Dec. a.s. af de door het Coll. van Rijksbemiddelaars vastgestelde loonregeling op de juiste wijze na te leven, daarbij aandringende op maatregelen tot verlaging van de kosten van het distributiepakket. De Nederlandse Vereniging van s wegenbouwers, dezer dagen in alge mene ledenvergadering bijeen te Amsterdam, heeft een voorstel in bespreking genomen, om te komen tot een bindend besluit geen zwarte lonen meer te betalen. Vice-admiraal Pinke naar Nederland Vice-admiraal Pinke vertrekt Za terdag 6 December met een Con stellation van de K.L.M. naar Ne derland. Hij wordt Maandag 8 De cember om 11.00 plaatselijke tijd op Schiphol verwacht. Gisteren verkeerde het zwaar ge teisterde stadje Venlo in feeststem ming. De nieuwe Baileybrug, die Venlo met Blerik verbindt, werd geopend. Hoe belangrijk ook deze gebeurtenis was, het was ongetwij feld teleurstellend, dat de uitvinder van dit type brug, dat zulk een machtig wapen was in de laatste oorlog, Sir Donald Bailey, wegens vertraging niet op tijd in Venlo kon zijn. In zijn toespraak noemde Mi nister Vos de nieuwe brug een sym bool van de stand van zaken in ons land. Oplossingen moeten gevonden worden, nu een definitieve opbouw vaak niet direct mogelijk is. Hier na knipte de burgemeester van Venlo, mr. B. Berger, het lint door en hees de Britse ambassadeur, Sir Neville Bland, de Engelse vlag. Om 3 uur arrivgerde Sir Donald Bailey en werd tijdens een maaltijd toegesproken door minister Vos, die op het belang van de Baileybruggen als voornaam oorlogswapen, maar ook als hulpmiddel bij een snel her stel wees. De Nederlandse regering wenste Sir Bailey te danken en no digde hem uit voor enige dagen haar gast te zijn. Tevens deelde mi nister Vos mede, dat het de Prinses- Regentes heeft behaagd, Sir Bailey te benoemen tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Namens de gemeente Venlo werd de uit vinder een ets aangeboden. Als bijzonderheid moge vermeld worden, dat van de 350 Baileybrug gen, welke thans over Nederlandse wateren liggen, de nieuwe Venlose de grootste m"-- (—-in" n.l. van °0 meter heeft. In Noord-Italië 57.90 meter in Noord-Italië zijn drieduizend Baileybruggen ge bouwd, evenals in West Europa, terwijl elders er zich nog duizend bevinden. De aankomst op Schiphol van de beroemde Engelse bruggen bouwer Bailey. Hij was echter te laat om bij de opening van de Baileybrug te Venlo aanwe zig te zijn. 'I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1