WORDT CHINA DOOR AMERIKA IN DE STEEK GELATEN? 1 DE VERRE STEM n bouwen Desillusie van Marshall enWedemeyer r Socialisatie, kapitalisme en Marxistisch staatskapitalisme r r EEN UURTJE TELEX Industrie in eigen omgeving r NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 6 December 1947 PAG. 3 laaspuzzle MEE AAN REBUS! itewerkman M 0 R G E~N HET VERRE OOSTEN KLAAGT Het vijfde wiel aan de wagen? J Joannes De opbouwende taak der vakverenigingen DE Katholieke Actualia v__ Autolampen en ventielen aan de lopende band Het land van twee volken DPLOSSING ing van de Sinter- Het cadeau van als volgt: 3 moeten er zo in- len, dat de volgeli ngen ontstaan: 1 8 6 3 X 5 20 ide kinderen had- ilossing ingestuurd, niet gevraagd was. gen waren natuur- sd welkom en we lig weer een gere- e-rubriek gaan op- i kunt nu zelf wel het goed had! staat een huis. Het is, dat door de Stich- Katholieke Sociale ordt beheerd. Dit in- gt zorg voor school- 'erkende jongens tus- jaar, die om een of 1, "tijdelijk de ouder- moeten ontberen, het- ders hun plichten niet of door armoede of iet bij machte waren d gezinsverband in den, hetzij dat de jon- >r zich een plaats in ordentelijk gezin on- aakte. Het instituut un opvoeding en ont- m hen uit hun ver- p te heffen en hen te 5en zelfstandig bestaan :happij. t wel niemand te ver- it dit charitatief werk ich veel geld verslindt, .alleen maar voor de lijkse behoeften. Wij lezers aan met de lan- prijsvraag (zie pagina doen, opdat het Don Leiden steeds betere >ge vinden voor de in haar verheven taak. nin.icanerklooster t Nederlands vernemen is uit Vati- reeds lang verwachte nnengekomen, dat de ihting der Duitse Pa- anen „Mariaweide" te rgegaan in handen der provincie. De Hoog- Vismans, 'provinciaal, looster te Venlo het 'egeven, tegelijk met aan pater Siegfried als eerste superior het oster der Nederlandse te leiden. het bestuur van de ;phschool te ,De Rijp, oeding' van de kosten, iruik van de localiteit gebruikt, voor het ssen in huishoudkunde •richt, tevens verzocht 'oeding voor aanschaf- noodzakelijke leermid- rzoek werd afgewezen, iziging van het raads- juli 1947 betreffende g ad. f 17.000.waar- verd alsnog een boete- te nemen, voor ver- ssing, werd aan de voegd een algemene over woningbouw, jorzitter werd medege- résultaat van het be en W. in Haarlem bij aal bureau wederop- pig kan worden gere- toezegging tot het doen drie woningen. Voor een toewijzing van zes x een blok van drie). W. werd machtiging tgene te doen, wat geacht wordt ter ver- de definitieve vergun- n. Drilveld werd de cte plaats geacht,, waar te bouwen woningen n geplaatst. ter Dalenberg deelde dat door B. en W. het .gemeente werkman", besproken, en hoopte net concrete voorstel- adering te kunnen ko- d was algemeen van dit geen overbodige d mag worden, vooral de personen die voor- •rk deden, door ziekte n werken. ivraag werd besloten. geboden: 1ILIPS HOOGTEZON un. Gerard Doustraat ia 20 uur), Alkmaar. lis inwoning en ver ing aangeboden voor men. die mij zijn huis, voor mij 5 kamers, wil aan in Alkmaar of eving. Br. no 13387, :au van dit blad. unt U onderstaande BANDENBONNEV tot 1 December geldig ren: A en B 11, C 30, 12, A en B 13 en C 31 bij PEKI van DE LIKAAN inleveren. geldige bonnen zijn: en B 02, A en B 025, en B 08, D 45-44-43, 12 en C 33. :e bonnen kunt U ook an een ontvangstbewijs weren en de banden en, wanneer U wenst. KI heeft een BAND voor U die langer meegaat TOEKOMST VAN DE MISSIE STAAT OP HET SPEL WANNEER men spreekt over de politieke grootmachten van deze aarde, heet het officieel nog „De Grote Vijf", doch in de practijk is er bij enigen van het bewuste vijftal nog maar weinig van die „grootheid" overgebleven. Vooral China ,het land dat onder leiding van generalissimus Tsjang Kai Sjek eenmaal zulk een heldhaftige strijd streed tegen de Japanse expansie- zucht, heeft in de race om de we reldhervorming het tempo van Washington en Moskou niet kun nen bijhouden en is weer terugge vallen in de locale sfeer van het Verre Oosten. Nog frappanter wordt de relatieve onmacht van dit ftiil- lioenenrijk (dat bijna een vierde van het totaal der wereldbevolking binnen zijn grenzen omvat), wan neer men bedenkt, dat in de grote vrijheidsstrijd der volkeren van Zuid-Oost-Azië China niet de rol heeft kunnen spelen, welke het lo gischerwijze had moeten vervullen en het initiatief geheel aan de vroe gere Brits-Indische landen moest overlaten. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in de binnenlandse toestanden en op de eerste plaats in de aloude controverse tussen Tsjoenking en Noord-China. Deze was ook het meest schuldig aan het feit, dat de VB. geen dollars of mensen meer wilde beschikbaar stellen voor het land van de bijlo per in het kwintet. Het is algemeen bekend, dat de Amerikaanse generaals Marshall en Wedemeyer, naar China gezonden, daar danig gedesillusioneerd zijn en zich in weinig optimistische be woordingen hebben uitgelaten ovei" de toestanden, die zij er aantroffen. Was het doel van de zending der beide generaals om te zien of een gewapende interventie van de V.S. in Noord-China gewenst was? Washington heeft zich hier nim mer over uitgesproken. Het Witte Huis adviseerde n» het bestuderen der rapporten slechts, dat commu nisten moesten afzien om hun doc trine met wapengeweld aan het Chinese volk op te dringen en Tsjang Kai Sjek zou eerst maar eens door grondige en economische hervormingen de ontevredenheid en de ellende van de millioenen, die in de grote steden aan de zelfkant der maatschappij leefden, moeten wegnemen. Deze voorzichtige hou ding der Amerikanen moge de Chi nezen zeer zijn tegengevallen, zij voorkwam een toespitsen van de rivaliteit tussen het Kremlin en het Witte Huis in de streken van Oost- Azië en was objectief bekeken door de tekortkomingen van de re gering in Tsjoengking niet geheel en al ongemotiveerd. De oorsprong van alle ellende moet men zoeken in de controverse tussen de partijen van de Chinese maarschalk, de Kwomintang en de communisten, een rivaliteit, welke reeds bestond in de eerste jaren van Tsjang Kai Sjeiks bewind en die na de Japanse nederlaag weer opdook door de wanorde, de eco nomische crisis en de dubbelzinni ge Russische houding in Mand- sjoerije. Dit alles was mede mogelijk, om dat het Tsjang Kai Sjek aan de nodige geconcentreerde militaire macht ontbreekt. Mechanische uit rusting is onvoldoende om in één enthousiaste rush de tegenstander te liquideren en het achterland blijft economisch te kwetsbaar dan dat een jarenlange campagne zon der schadelijke gevolgen kan wor den volgehouden. Daarbij komt dan nog, dat vele Chinezen, en niet eens ten onrechte, de rode troepen niet louter als bolsjewistische hor den beschouwen. Zij worden in vele kringen begroet als de promo tors van de lang verwachte agrari sche hervormingen en hebben zich in de strijd tegen Japan veel sym pathie verworven door hun grote bijdrage voor het herstel van de Chinese onafhankelijkheid. Vandaar ook, dat in de intellectuele kringen de antipathie voor het rode China niet bijster groot is. De orde van Tsjang Kai Sjek is voor hen, die de economische ellende 't best begrij pen, ook maar een relatief begrip. Ondertussen wordt het tijd, dat China orde op zijn zaken gaat stellen. De broederstrijd heeft reeds het leven van duizenden soldaten gekost en de honger be dreigt het léven van millioenen. In het betwiste gebied staat ook de toekomst van de missie op het spel en de ruim drie millioen Katholieke Chinezen onder lei ding van hun kardinaal Thomas Tien beleven een zeer moeilijke tijd. Amerika heeft duidelijk la ten merken, dat het slechts dan op ruime schaal wil helpen, als China en zijn regering zelf ac tief medewerkt. Hier ligt dus de grote taak van Tsjang Kai Sjek: door het verbe teren van de toestanden in het door hem gecontroleerde gebied, moet hij eerst daar orde en welvaart scheppen, pas dan zal het hem kunnen gelukken, zijn tegenstanders overtuigend te verslaan. China zal dan tevens, verzekerd van de steun ENKELE WEKEN geleden sprak een vertegenwoor diger der Philippijnen in een rede voor de Verenigde Na ties er zijn verontwaardiging over uit, dat in het Marshall plan de noodlijdende landen van Azië zo goed als geheel vergeten zijn. Dit officieuze protest heeft in China leven dige bijval gevonden, in ver schillende organen wordt er op gewezen hoe het Verre Oosten door de vroegere bondgenoten uit de strijd te gen de Japanse poliep, in de steek gelaten is. Deze klach ten lichtten echter gelijktijdig een tipje op van de ellende en misère, welke thans in de streken rond de Westkust van de Stille Oceaan heersen. der V.S., weer een eerste rangs rol in de wereld kunneti vervullen en in Oost-Azië een bijdrage kunnen leveren tot de oplossing van het wereldprobleem. Want slechts een hecht China kan de vrede in het Oosten waarborgen. Moge de maarschalk van Tsjoen king deze opgave met evenveel he roïsme en resultaten vervullen als zijn strijd tegen het Japanse Impe rialisme. CHRISTUS KOMT. Dat is de blijde boodschap, de heer lijke zekerheid van de Advent. Maar ook onzen Heer gaat een strenge, ernstige figuur vooraf, Joannes, de Voorloper, de Boet gezant. Christus komt, ja, maar alleen wanneer er rouwmoedig heid is, inkeer, bereidheid om Hem te ontvangen. Een mens, die zich uitstort in feestjes en pretjes, die oppervlakkig en leeg voortleeft, zonder enige diep gang, die altijd en altijd van de morgen tot de avond bezig is met tijdelijke zaken en die be zeten van de zucht om te ver dienen en steeds méér te ver dienen zich geen tijd gunt voor andere, hogere en betere din gen, een dergelijk mens loopt gevaar, dat Christus niet bij hem zal komen. En is er iets ergers, iets méér verschrikke lijks in een leven dan Christus niet ontvangen, Hem niet ont moet te hebben, Hem ontlopen te zijn? Luisteren en zien we naar Joannes, de Boetgezant, die ons wijst naar Christus. MARCUS De Staten van Suriname hebben acht gedelegeer den voorgedragen ter benoeming door de Kroon voor de a.s. Ron de-Tafelconferentie. - Bo ven, v.Ln.r.: Mr. Dr. J. A. M Buiskool, pres. Hof van Justitie, Mr. Dr. R. H. Pos, vertegenwoordiger van Suriname in Neder land, G. J. C. van der Schroeff, praktizijn, voor zitter van de Nationale Partij Suriname en J. A. de Miranda, notaris, lid van de Staten van Suri name. Onder: F. H. R. Lim Apo, oud-voorzitter van de Staten van Suri name, A. Karamit Ali, lid van de Staten van Suriname, Salikin M. Hardjono, candidaat der Pergakan Bangsa Indo nesia en J. P. Kaulesar Sukul M A., wnd. hoofd Centraal Archief, voorzit ter Hindoe Partij. BEKENDE socioloog Prof. P. von Nell-Breuning S.J., heeft het probleem der socialisatie behandeld tijdens een voordracht aan de Universiteit te Freiburg in Breisgau (Franse zóne). Hij ba seerde zijn betoog op „Quadrage- simo Anno" en de toespraak, in Maart 1940 door Pius XH tot de Italiaanse katholieke arbeiders gericht. In deze laatste nam het leergezag van de Kerk voor het eerst stelling ten .aanzien van de socialisatie. Hier volgt een samenvatting van de visie van Prof. von Nell Breu- ning: Als katholiek mag men zich ten aanzien van het probleem der socia lisatie niet laten leiden door over wegingen louter van nut, doelmatig heid of opportuniteit. Aan alle over wegingen inzake voorgenomen so cialisatie moet een onderzoek naar het recht daartoe voorafgaan; daar bij is het een onontbeerlijke eis, dat „de mens in zijn onmiddellijke be trekking tot God nooit als middel kan worden gebruikt" en dat in gewetenskwesties of in verband met de physieke gaafheid van de mens louter beweegredenen van nut niet de minste rol kunnen spelen. Om de door God gestelde taak te kunnen volbrengen, is de mens op het gebruik van stoffelijke goederen aangewezen. Wat de mens aan deze goederen van node heeft voor zijn gezinsleven en zijn zedelijke en culturele behoeften, mag hem niet Het Wereldcongres dei* Mariacongrega- ties, dat van 29 No vember tot 10 De cember te Barcelona wordt gehouden, is Zaterdag j.l. plechtig geopend. Aan het Congres nemen af gevaardigden deel uit praktisch alle landen der wereld. De Nederlandse de legatie, met aan haar hoofd Pater Paulussen S.J., alge meen directeur der Mariacongregaties in Nederland, is na enige vertraging te Genève, eveneens in Bercelona aangeko men. De feestdag van - St. Catherina betekende voor het Vatic^an de officiële opening van het win terseizoen. Van 25 November tot aan Hemelvaartsdag zul len volgens voor schrift van de prefect voor de ceremoniën, de kardinalen en ho ge prelaten bij plech tige gelegenheden de hermelijnen kap moeten dragen, ter wijl voor de andere hoogwaardigheids bekleders het bont is voorgeschreven. De ellendige toe stond, waarvan dui zenden Hongaarse kinderen het slacht offer dreigen te worden, heeft ook de katholieken van Por tugal bewogen een hulpactie in het leven te roepen. Zij willen kinderen van 6 tot 10 jaar gedu rende 6 maanden in Portugal opnemen. De hoge kosten van het transport vormen tot nu toe echter een beletsel om dit plan uit te voeren. 9 Aangezien het Sov jet-Russisch jeugd blad „De Jonge Bol sjewiek" een toege- o Mgr. Mileta, Bis schop van Sibenik, die de gevangen Mgr. Stepinac bezocht, mocht hem geen hos ties en miswijn over handigen. De bezoe ker mocht slechts kort blijven; de aanwezige gevange nisbeambten verbo den de beide kerk vorsten te spreken over de godsdiensti ge problemen in Joe- vende houding had aanbevolen ten over staan van partij leden, die een gods dienstige overtuiging hebben, zag de „Komsomolskaja Prawda" (De Waar heid van de commu nistische Jeugd) zich op 1 November j.l. genoodzaakt nieuwe richtlijnen over het atheïsme te geven. Deze richtlijnen wa ren uitgestippeld door de centrale raad der communis tische jeugd en lui den o.a.: „Het wordt voor onmogelijk en ontoelaatbaar gehou den, dat een jong communistisch par tijlid in God gelooft en de godsdienstige riten in acht neemt." goslavië. 9 91 Mis sionarissen kwamen de rijen versterken der priesters en broeders, die in Indo nesië werken. Onder deze 91 waren 13 Je- zuieten. De getal sterkte dezer Paters, over de beide Vica riaten waarin zij werkzaam zijn, nl. Batavia en Semarang (waarbinnen Djokja karta is gelegen), is daarmede gestegen tot: 71 Priesters, waarvan 59 Neder landers en 12 Java nen; ongeveer 35 Fraters (novicen en priesterstudenten) waarvan niim 20 Ja vanen en 25 Broe ders, waarvan merendeel (18) vaan is. onttrokken worden. Het eigendoms recht, als regeling der betrekkingen van mens tot mens, moet mede zor gen een maatschappelijke orde in het leven te brengen en te houden; een ordening, die bijdraagt tot een geregelde samenleving en de moor dende vernietiging hiervan verhin dert. Bij alle maatregelen ter sociali satie moet in geweten onderzocht worden, of zij een ingrijpen beteke nen in door God vastgestelde, on veranderlijke rechten en wetten. Zodra men aanneemt, dat deze laat ste niet meer bijdragen tot de zin volle ordening der samenleving, ontstaat voor ons katholieken de bezorgdheid en de verplichting om zulk een tegenstrijdigheid uit de weg te ruimen. Prof. von Nell Breuning houdt het ervoor, dat zulk een tegenstrij digheid in niet geringe mate heerst in de huidige Duitse industriële economie. De socialisatie, zoals het Marxisme haar wilde, is volgens hem eigenlijk niets anders dan de aflossing der talrijke kapitalisten door een openbare kapitalist, de Staat. Hiertegenover eisen de katholie ken echter, dat iedere onteigening van het privé-bezit zich moet rich ten naar de grondbeginselen der katholieke sociale -leer. „Wij bou wen de samenleving, naar onze op vatting van de mens, van onder naar boven met gewetensvolle eerbiedi ging van 't subsidiariteitsbeginsel", zoals het in de sociale encyclieken van de Paus wordt uiteengezet. Als noodzakelijke voorwaarde voor deze hernieuwing meent prof. von Nell Breuning te moeten eisen een „in vakverenigingen georgani seerde arbeidersgemeenschap, die zodanig van staatsmansinzicht en -wijsheid moet doen blijken, dat zij in staat is, om onze economische verhoudingen los te maken van feitelijk zinloos geworden omstan digheden en haar op vaste grond slagen te plaatsen". Thans zijn de vakverenigingen nog te veel „loonkartels"; zij moe ten echter werkgemeenschappen worden, ingedeeld naar de beroeps standen; werkgemeenschappen, die de onderscheidene groepen in het economische leven in een organisch geheel rangschikken. Dan eerst zal het mogelijk zijn, de nieuwe maat schappelijke orde in te voeren met als doel „de opheffing van de hui dige economische machtsposities alsmede van het Staatsmonopolie op economisch gebied". Kinderen van Franse stakers naar België? Spaak heeft Woensdag in de Bel gische Kamer opgemerkt, dat het communistische blad ,-,Le Drapeau Rouge" hem er van beschuldigde zich te verzetten tegen het toelaten van kinderen van Franse stakers in België. De eerste minister zeide, dat dit onjuist was en dat ieder Frans kind in het bezit van een ouderlijke toestemming en de vereiste grens- documenten in België zal worden toegelaten. In het onderhavige ge val was het echter zo, dat Franse kinderen zich op uitnodiging van „Le Drapeau Rouge" naar de grens hadden begeven zonder in het bezit te zijn van genoemde papieren en de Belgische douane had hun dus de toegang moeten weigeren. Nieuwe Kardinaal in Washington? In doorgaans welingelichte krin gen van het Vaticaan, wordt bin nenkort de oprichting van een nieuwe bisschoppelijke zetel in Washington verwacht, welks gebied dan zal worden afgescheiden van het aartsbisdom Baltimore. De nieu we titularis zou op een in de loop van Februari bijeen te roepen con sistorie tot kardinaal worden be noemd, fegelijk met enkele andere buitenlandse prelaten waaronder worden genoemd de aartsbisschop pen van Mexico en Armagh, terwijl ook de naam genoemd wordt van mgr. Stepinac. de aartsbisschop van Zegreb, die, zoals men weet zich in gevangenschap bevindt. Men dient hierbij echter rekening te houden met het feit, dat de benoeming van kardinalen uitsluitend tot de com petentie van Z.H. de Paus behoort en dat deze niemand vooraf daar over raadpleegt, zodat het noemen van namen van eventuele candida- ten op geen feitelijke grond be rust. Een jeugdfoto van hertog Philip van Edinburg, de gemaal van prinses Elizabeth van Engeland, uit de dagen, dat hij nog als schooljongen in Frankrijk met zijn kameraadjes speelde. Hij is de tweede van links en schijnt de roos even zeker te raken als later het hart van zijn Eliazbeth. Bij K. B. van 27 Novem ber is met ingang van I Jan. a.s. aan D. Schuite maker, hoofdcommissaris van de gemeentepolitie te Utrecht, eerVol ontslag verleend wegens het be reiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. ïjs Het Poolse stoomschip Slask, dat bij Bath in de Wes- terschelde aan de grond liep, is met sleepboothulp vlot gekomen. ïf: De na tionale monumentencom missie heeft nogmaals een bedrag van f 1820 van de K.N.M.V. ontvangen. De finenciële uitkomsten van de Sterrit zijn zo gunstig gebleken, dat de K.N.M.V. besloot zich een collectief certificaat voor 3640 cm2 van het Damplantsoen aan te schaffen. ij: Twee per sonen, A. en F., beiden uit Helmond, die acht maanden geleden bij de N.V. Wit's textielfabrieken aldaar o.a. 40 m. gordijn stoffen hebben ontvreemd, zijn Woensdag door de Helmondse politie gearres teerd en in bewaring ge steld. Het binnenvaar tuig de „Madjoe", dat en kele weken terug op het IJsselmeer op de weg van Amsterdam naar Zwolle, door het werken van de W. J. Schunhart van Leeuwarden is door het tribunaal geadviseerd hem een straf op te leggen van 3 jaar met aftrek van rpe- ventief (straftijd tot 9 Mei 1948), verbeurdverkla ring van f 6000 en ontzet ting uit de kiesrechten, ijs lading was gezonken, zal men trachten te lichten. Hijsbokken en bergings vaartuigen zijn ter plaatse aanwezig, ij: Aan S. Graaf van Rechteren Limburg is toestemming verleend tot het doen afbreken van het bekende kasteel „Eng- huizen" te Hummelo. Ge deeltelijk door brand ver woest, kwam het gebouw niet meer voor reparatie in aanmerking, ij: Tegen de ex-nazi-burgemeester Het permanent anti-lawaai comité heeft verzocht het binnenscheepvaart - regle ment zodanig te wijzigen, dat in de bebouwde kom men de aandachtsseinen van vaartuigen van de binnenscheepvaart niet on nodig worden gegeven en deze niet langer mogen worden aangehouden dan strikt noodzakelijk is. ;j: Binnenkort zal de textiel fabriek Eilermarkt bij Gla- nerbrug weer in bedrijf worden gesteld. 1 Dec. '41 werd zij door de Duitsers stilgelegd, j}: Heden, Za terdag om 11 uur zullen in aanwezigheid van lui tenant generaal H. J. Kruis op de Stormschool te Bloe- mendaal zes reserve-offi cieren door de comman dant van de school, re serve-majoor J. H. A. K. Gualtherie van Weezei worden beëdigd. s|s De Nederlands Isr. hoofdsy nagoge organiseert enige extra Chanoeka dienst >n, tevens gewijd aan het door de UNO genomen besluit tot het oprichten van een joodse staat. Deze diensten worden gehouden te Au. sterdam in de synagogen Jacob Obrechtplein en Lekstraat op Zondag 7 December a.s., des mid dags om kwart over 4. De predicaties zullen worden uitgesproken door resp. rabbijn A. Schuster en rabbijn A. Prins. ERGENS, aan de Bergerweg in Alkmaar, staat een onooglijk uitziend pakhuis, zo'n ding, dat zweeft tussen rechtstaan en afbraak. Men zou er niets anders in vermoeden, dan wat oude rommel en onbruikbaar materiaal, dat op een gegeven dag ver dwijnen moet. Maar, er zijn grote geesten geweest, die ergens in eenzelfde pakhuis begonnen aan hun uitvindingen en proef nemingen en zij klommen zo hoog, dat ze met enorme liften naar hun afdelingen moesten worden vervoerd. Andere geesten, dii hun werk met hun handenvlugheid zagen groeien, zaten ook in vervallen schuurtjes en bergplaatsen en opeens deelden ze links en rechts hun orders uit om fabriekscomplexen en werk ruimten. Iedereen "heeft per slot van za ken de maarschalkstaf in zijn ran sel, als hij die maar weet te ont dekken en zulke mensen zijn er gelukkig nog genoeg te vinden, getuige de vele grote mannen, die in kelders en krotten een begin maakten met hun werk. Dichter bij huis is zoiets ook te vinden en ook hier geldt het weer, als men het maar weet te ontdek ken. Dat vervallen pakhuisje aan de Bergerweg in Alkmaar is het eigendom van de firma Vensa, Me- taalwarenfabriek, of voluit de fa. Volgers en Scheppers, vervaardi gers van autolampen en ventielen aan de lopende band. Getallen om te duizelen. Deze firma is nog erg jong. In 1946 waren de plannen, tijdens de oorlog al gesmeed, zodanig, dat met het werk kon worden begon nen, d. w. z. met het eerste doel. dat voorlopig bereikbaar bleef: het vervaardigen van auto- en motor lampjes en auto ventielen. Er is heel veel Inspanning voor nodig geweest, voor de twee fir manten hun eerste machine kon den laten draaien, geen wonder, in het land, waar de instanties alles en iedereen begraven onder een lawine van papieren. Zeker bij een jong bedrijf, dat moet bewijzen, dat er levensduur in zit en dat langzaam maar zeker ook moet kunnen aantonen, dat exportmogelijkheden niet uitge sloten zijn. Want export is nog steeds de hoofdbron .waaruit an dere mogelijkheden kunnen voort komen. Uit Engeland, de zgn. dumps, werden verschillende machines aangekocht, automatische revolver- boren, werkbanken en andere, die het messing konden verwerken tot bruikbare moertjes, schroeven, ge leiders en ventielhouders. Zo kon dan in 1946 de rem van de machine worden gegooid en begon het eeuwige lawaai, dat in een fabriek, waar geboord en ge- fraisd wordt en waar metalen ver werkt worden, een absolute nood zaak is. Men noemt zoiets dan ook heel plechtig: „Het lied van de ar beid", maar of het altijd door een welluidend lied zal zijn bij de vele moeilijkheden, die er dagelijks rij zen, menen we toch te betwijfelen. Het lawaai hoort er echter bij en daaruit komen de duizenden schroefjes te voorschijn en de moertjes en even later weer de bouten, die het geheel van draadjes in de lampen moeten geleiden. Men goochelt daar met duizenden en nog eens duizenden tegelijk, want zo'n eenvoudige B. S.' A.- revolvermachine vervaardigt op 'n normale werkdag ongeveer 3000 moeren, een ander, die met de hand bediend wordt, brengt het tot 800, maar daar komen de ventielhou ders dan ook te voorschijn com pleet en wel, alleen de rubber omslag ontbreekt nog, anders kon den deze voorwerpen onmiddellijk worden gebruikt. En voort gaat het proces van draaien en uitboren, de staaf mes sing wordt voor de machine ge legd, de boor en de slijper doet zijn werk en de snijder ggat rustig door met afsnijden de hele werk dag van morgen tot avond. Nogmaals duizenden vliegen er uit de andere machines, om klaar gemaakt te worden voor onmid dellijk gebruik bij de las-afdeling, waar de lamp wordt gecomple teerd tot de bruikbare beveiliger op auto of motor. Vaststaande uitkomsten Was 1946 eigenlijk nog een soort proefjaar voor deze jonge firma, de cijfers wezen toch uit, dat de uitkomsten als vast konden wor den gecalculeerd en zodoende wa ren de Rijksbureaux ook toeschie telijk genoeg, om er meer aandacht aan te besteden. Men rook een goede buit voor de toekomst ook op de Europese markt. De fabriek had het gebracht tot een productie van 40.000 ventielen voor luxe auto's. In 1947 steeg het aantal aan merkelijk, ook aldoor de grote ondervinding die de vorige maanden waren opgedaan en door de buitenlandse relaties, die in middels waren aangeknoopt. Hieruit vloeide voort, dat de bestellingen van materialen ge makkelijker en rechtstreeks kon den geschieden, uit jaar heeft de fabriek Vensa een productie bereikt van 25,000 ventielen voor luxe auto's en 60.000 voor vracht auto's, behalve dan de duizenden lampjes, die konden worden ge leverd, compleet en wel, voor spatborden en achterlichten, zo wel bij auto's als motoren, tot een omzet van ruim f500,000. Is het wonder, dat de firmanten nu al vaste plannen aan het ma ken zijn voor mogelijke export op de Europese markt? Definitieve plannen worden waarschijnlijk het komende jaar al omgezet in wer kelijkheid, wanneer de fabricatie van schijnwerpers en koplampen ter hand wordt genomen, als ten minste de messing- en plasticmate rialen ruimer zullen worden toe gemeten. Het grote voordeel van deze fa briek is nog, dat veel gereedschap zelf wordt vervaardigd, door eigen vakmensen, zoals profielboordjes, stempels, snij-ijzer e.d. Maar het oude pakhuis aan de HET WERELD GEBEUREN V- De samenstelling van het orgaan, dat thans de voorlopige regering van Slowakije vormt toont aan dat de crisis van de afgelopen weken is opgelost door een compromis, waar bij de communisten, hoewel ze er niet in geslaagd zijn hun doel vol ledig te bereiken, toch in staat zijn de positie van de rechtse pSrtij, be- kend als de Slowaakse Democraten te verzwakken. Die partij verliest nu haar meerderheid in de voorlo pige regering, zoals die na de ver kiezingen van Mei 1946 werd ge vormd, toen, tot de spijt van de links georiënteerde groepen, de Slo waakse democraten meer dan 60 van de stemmen behaalden. Deze •meerderheid betekende dat Slowa kije geregeerd werd door lieden, die een kenmerken de sympathie vertoonden voor 't autonome're giem, zoals dat door wijlen Tiso onder de Duitse bezetting geves tigd was, terwijl de Tsjechische pro vincies Bohemen en Moravië een flinke linkse meerderheid hadden. Hierdoor werden juist de betrek kingen tussen de twee volkeren, die samen de republiek Vormen, niet te zeer begunstigd. Het is bovendien' niet gemakkelijk gebleken een grote en volkrijke pro vincie, die onder de Duitsers een betrekkelijk zelfbestuur hadden verkregen, in een Tsjecho-Slowaak- se republiek onder te brengen. Slo wakije is overwegend agrarisch met weinig industrie, die niet vergele ken kan worden met de industrie in het Tsjechische land en het bezit bovendien een grote historische cul tuur. Het toestaan van de volledige autonomie, zoals die door de rechter vleugel in Slowakije gevraagd werd, zou de republiek zeer verzwakken. Een middenweg moest gevonden worden om de grote mate van pro vinciale zeggingschap, waar de Slo- waken, tussen de oorlogen in tever geefs om hebben gevraagd, te ver zekeren. De nieuwe regionale rege ring zou kunnen blijken een stap in deze richting te zijn. Sic, transit Bergerweg in Alkmaar is veel te klein voor de dertig man perso neel. die er al aan het werk is; de machines moeten op elkaar worden gezet en de afwerking gebeurt in een fantastisch kleine ruimte. Ge lukkig laten de mensen er zich niet door ontmoedigen, integendeel, men werkt harder, om op die ma nier grotere mogelijkheden, ook wat werkruimten betreft, te kun nen scheppen. Dan zullen de 60.000 ventielen, de 30.000 stoplichten en de dui zenden andere lampen wel uit groeien tot millioenen en zullen ook de andere plannen, die klinken als een klok kunnen worden uitge voerd. Het gewest kan er wel bij varen. T. v. d. H. De grootste Bailey-brug in Europa is nabij Venlo over de Maas in tegenwoordigheid van de Engelse gezant Sir Neville Bland en minister Vos officieel geopend. Burgemeester B. Berger van Venlo knipt het lint door en hiermede zijn de beide stadsdelen Venlo en Blerick voor het verkeer opengesteld. FEUILLETON f door PETE FALCON 78. Na vijf minuten voert die weg naar de op rijlaan van het landgoed. We zijn daar al een paar maal geweest om water, zodoende weten we het. Er wonen ook buitenlanders uit welk land weet ik niet een Hollandse tuinman hielp ons altijd. Maar dat is u zeker allemaal bekend." De jongeman gaf al deze inlichtingen als de gewoonste zaak van de we reld. a „Ja, ja," knikte Fred verward. „Die eh familie is mij, ons be kend we wisten alleen niet pre cies waar het landgoed ligt. Mijn vrienden zullen wel blij zijn ge weest, dat u hen onmiddellijk de weg kon wijzen. Maar eh dat ze die plaat bij zich hadden, was me onbekend. Mag ik eens zien?" Hij bukte zich, zonder antwoord af te wachten en nam de plaat van het toestel. Er stond niets op de middencirkel of toch, maar dan niet de gebruikelijke firma-naam maar in kleine gouden letters: All Round Radio Corporation. Even keek Fred zwijgend en tevens ver bluft voor zich uit. Hij had hier dus een eigendom van de Radio-maat schappij van Mr. Regan in zijn han den. Hij bemerkte, dat de jongelui hem verbaasd aankeken. Vandaar, dat hij met 'n onverschillige glimlach de plaat neerlegde en zei: „Nu her inner ik het mij een van mijn vrienden is dol op dat lied en sleep te het zelfs op zijn buitenlandse reis mee. Een hele opoffering, dat hij die plaat zo maar afstond." Hij gaf de jonge kampeerders si garetten, nam afscheid en wandelde kalm weg, tot hij practisch buiten hun gezichtskring was. Toen ver snelde hij zijn pas om zo spoedig mogelijk weer op de hoofdweg te zijn. Eén ding stond voor hem vast de bende had waarschijnlijk land goed zitten en meende zich daar goed zitten en meende zich daaar voorlopig veilig. Hem restte slechts één taak zo spoedig mogelijk te proberen het landgoed te bereiken, voordat de vogels weer waren ge vlogen en daarbij Mary waarschijn lijk opnieuw mee zouden nemen. De onverklaarbare geschiedenis met de gramofoonplaat had hem diep getroffen, maar hij voelde de wils kracht om dit op het ogenblik op het tweede plan te schuiven. In New-York zou hij bij mr. Regan wel informeren hoe het zat met een plaat, waarop alleen de naam van zijn Radio-Maatschappij stond. De nieuwe situatie, die door de mededelingen van de kampeerders was geschapen, bracht Fred er toe inpulsief te handelen. Terug naar het hotel achtte hij niet raadzaam. Wanneer hij probeerde een auto te krijgen, zou dit op een of andere wijze in het kleine dorp opschud ding veroorzaken en een aandacht trekken, die juist nu moest worden voorkomen. De kampeerders hadden gesproken van een afstand van on geveer een uur. Fred overwoog hij wist, dat hij bij de eerstvolgende wegkruising de klinkerweg moest inslaan en dan binnen vijf minuten het betreffende landgoed zou be reiken. Hij keek op zijn horloge, het was omstreeks middernacht. Nog een kleine aarzeling toen was' zijn besluit gevallen. Hij zou de wandeling te voet maken. De af stand viel mee, want na ruim een half uur arriveerde hij bij de weg splitsing. Een vrij breed klinkerpad boog af en slingerde zich tussen het geboomte naarde gevaarvolle villa. De sterrenhemel stelde hem in staat vrij goed te onderscheiden. Het bleek, dat de weg hem zeer nauwkeurig was gewezen. Binnen enkele minuten zag hij een groot huis oprijzen; dat een vijftig meter van de weg lag. In de schaduw van een hoge boom, opzij van het inrij- hek, bleef Fred staan. Zijn hart klopte fel. Hjj begreep, dat het lot hem voor de zoveelste maal gunstig was geweest. Slechts omzichtig han delen om als eenling het grootst mogelijke resultaat te bereiken, was geboden. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3