UIT DE KERMIS DER WERELD Polderdag van de Wieringermeer Christen-Democratische Partij in Chili in communistische klem Een droog en hoog landschap Opstand te Aden De kwestie Mees-Houtappel NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 6 December 1947 PAG. 5 DE VLUCHT VAN NEHER 11 DECEMBER: Protest van de de Bisschoppen Per Constellation naar Zuid-Afrika 4000 km in 10 dagen En de sanering van het Verzekeringswezen Marktberichten Rechtse overwinning in Finland Grote Vier praten over Duitse éénheid Bang voor de Sint? Dakloze: „Het spijt me St. Nicolaas, dat we U en Uw paard nog steeds geen daken en schoorstenen kunnen aanbieden, maar onze baas „moest" naar Indië", zei d'ie. aanbouw. De 150 lichtbeschadigde woningen en 100 lichtbeschadigde boerderijen werden hersteld, zo ook 3 kerken, nagenoeg alle grote graan- pakhuizen en de beurszaal. In elk der dorpen en ook daar buiten heeft zich weer een gemeen schap gevormd. Er zijn 3 nieuwe scholen gereed, 3 nog in aanbouw, voorts nog 3 kerken in aanbouw. Een derde deel van de plm. 7000 tellende polderbevolking is nog ge- evacueerd, maar ook voor hen na dert het ogenblik, waarop zij kun nen terugkeren. 11 December is geworden tdt: de 17 April 1945, om kwart over twaalf, weerklonk een doffe dreun door bet nieuwe land, de Wierin germeer. Hetgeen men niet had kunnen, niet had willen geloven gebeurde. De Duitsers hadden tus sen paal 134 en 136 op twee plaat sen de zware Wieringermeerdijk opgeblazen. De 6 uren tevoren gewaarschuwde bevolking vluchtte in allerijl, have en goed groten deels achterlatende. Maar ook na de bevrijding zaten onze waterbouwkundigen niet stil. Er kon georganiseerd worden. Op 21 Juni 1945 werd het eerste zand gestort en op 5 Augustus was de binnen-keileemdam van de 700 M. lange nieuwe dijk rond de 30 M. diepe gaten gesloten. 4 dagen later begonnen de gelukkig intact geble ven gemalen „Leïy" en „Leemans" hun enorme taak en 120 dagen later was de polder ten tweede male droog. Dat was 11 Dec. 1945. Ruim 700 millioen M3 waren toen verzet. De eerste maal nam dit werk 220 dagen in beslag, doch dank zij de hulp van het naburige waterschap „De Vier Noorderkoggen", 6 nood- gemalen van de Rijkswaterstaat en 5 Amerikaanse pompen, kon het tempo aanmerkelijk worden ver sneld. Het beeld, dat de polder toen bood was droevig. De fraaie Wie- ringermeer-boerderijen van voor dien grotendeels verdwenen, drie nieuwe dorpen gingen onder in de golven, met scholen, kerken, pak huizen enz. Men pakte aan. De 17.000 H.A. bouwland werden door het graven van ettelijke honderden kilometers sloot spoedig ontwaterd. De bevolking, die ondergebracht werd in de randgemeenten en ver derop in jle kop van Noordholland, ondernam' dagelijks lange reizen naar de van gebouwen ontdane be drijven en zo kon men in 1946 weer een volledige oogst binnen halen. De in December 1945 ingestelde Commissie Wederopbouw Wierin germeer, aan welke commissie ver strekkende bevoegdheden werden toegekend, bundelde alle instanties en door de aldus gevormde dienst Wederopbouw Wieringermeer werd in twee jaren tijd heel veel van hetgeen vernield werd, weer opge bouwd. Van de 400 verwoeste boerderijen kwamen er 130 gereed, zij het, dat het bouwen der pachterswoningen tot later moest worden uitgesteld, in verband met de materialenposi- tie. Inplaats hiervan verrezen er 400 noodwoningen, waarvan 200 uit Zwaden. Voorts kwamen van de 1000"vernielde woningen in en bui ten de dorpen reeds 110 gereed, terwijl momenteel 300 andere in aanbouw zijn. Voorts zijn nog 60 boerderijen in Paulus de Ruyter voor zijn rechters De bekende schrijver van talloze revueteksten en liedjes Jaques van Tol, die o.a. de figuren Snip en Snap, Peter Pech en Stoethaspel creëerde, het merendeel van de teksten voor Louis Davids schreef, o.a. diens „Dat is de kleine man", had zich gisterenmorgen voor het Gooise Tribunaal te Hilversum te verantwoorden als leider van het beruchte Zondagmiddagcabaret van Paulus de Ruyter. Ter zitting werden omvangrijke declaratiestaten uit de archieven van de Buma getoond, waarin Ja ques van Tol de auteursrechten van niet minder dan 600 liedjes en tek sten voor zich opeiste. Thans verklaarde hij, dat na de twee eerste uitzendingen geen en kele tekst meer van zijn hand is geweest. De leden van het Tribunaal trok ken dit verweer in twijfel, temeer daar de gesprekken van Keuvel en Klessebes duidelijk uit één brein kwamen. Tenslotte voerde Jaques van Tol tot zijn verdediging nog het vele illegale werk aan, dat hij had verricht. Hij had Joden gehol pen en laten onderduiken, een mi trailleur in zijn huis verborgen ge houden en na de spoorwegstaking 7 gezinnen van spoorwegemployé's in zijn huis laten verblijven. Voorts had hij reeds in 1942 J. Hahn, alias Peter Pech, uit de gevangenis te Leeuwarden weten te bevrijden. De verdediger, mr. W. J. M. Russell, bepleitte een straf gelijk aan de voorinternering, mede met het oog op het feit, dat Jaques van Tol materieel is geruïneerd en zijn ge zondheidstoestand ernstig is onder mijnd. De uitspraak is over veertien dagen. DE SPAARBANKEN IN OCTOBER Meer terugbetaald dan ingelegd Volgens de cijfers van de Ne derlandse Spaarbankbond werd bij de algemene spaarbank in October ingelegd f26.088.701 en terugbetaald f26.535.016 hetgeen een verminde ring van spaargelden betekent van f446.315. In de eerste 10 maanden van dat jaar beliepen de inleggin gen en terugbetalingen respectie velijk f 256.915.065 en f 238.315.930 of een toeneming van het spaar tegoed met f 18.599.135. Bij de bankspaarbanken waren de inleggingen en terugbetalingen in October resp. f 1.985.001 en f 2098.902 en in de eerste tien maanden van dat jaar respectie velijk f21.561.731 en f 19.694.334. Engeland mag weer dollars opnemen De V. S. hebben Vrijdag Enge land gemachtigd het resterende bedrag van 400 millioen dollars van zijn dollarlening op te nemen. Er is een regeling getroffen, vol gens welke het groot Brittannië niet toegestaan is meer te kopen dan het thans doet. Het vrijgeven van de resterende 400 millioen dol lar betekent niet, dat hiermede voor Groot-Brittannië de noodzaak zal komen te vervallen om nog meer goud aan de V. S. te verkopen ten einde dollars aan te schaffen, doch in ieder geval zal het tempo der goudverkopen hierdoor worden vertraagd. De 400 millioen dollars zullen niet in eens worden opgeno men doch in termijnen. Schouwburgdirecties vragen uitstel Donderdag hebben te Hilversum de Schouwburgdirecties in Neder land vergaderd ter bespreking van de verhoogde vermakelijkheidsbe lasting. Aan het slot der bijeen komst werd een telegram aan de minister van binnenlandse zaken gezonden, waarin werd aangedron gen, de verhoging der vermakelijk heidsbelasting in ieder geval uit te» stellen tot 1 September 1948, wan neer het nieuwe seizoen een aan vang neemt, daar de invoering op 1 Jauari a.s. catastrophale gevolgen zal hebben. Rede van Marshall vrijgegeven De Taegliche Rundschau, het blad van het Russische militaire bestuur meldt, dat de circulaires getiteld „Marshall zet de feiten uiteen" die door de politie van Leipzig in beslag waren genomen, thans in de Sovjet-zone vrij verkocht mogen worden. De inhouding geschiedde omdat de plaats van uitgifte en de namen der uitgevers niet op de cir- polderdag. De avond van deze dagv culaires stonden vermeld. Zij bevat- zal de bevolking samen komen in de gerestaureerde beurszaal, om daar het feit der tweede droogval ling te herdenken. ten de rede die Marshall te Chicago voor zijn vertrek naar Londen over de Amerikaanse politiek t.a.v. Duits land heeft gehouden. In Chileense politieke kringen is grote beroering verwekt door de mededeling van de leiders der „Falange Nacional", de Chileense Christen-Democratische Partij, dat zij het buitengewoon Nat. Partij congres, van 6 tot 8 Dec. a.s.,, zou den willen voorstellen, genoemde partij tè ontbinden. De „Falange Nacional" werd twaalf jaar geleden gevormd, toen jongere leiders zich van de Conservatieve Partij af scheidden en een eigen links ge oriënteerde centrumpartij op basis van een christelijk programma stichtten. Hiermede wilden zij, meer dan de conservatieven deden, de arbeic^s tegemoet komen. vDe huidige crisis werd in het bij zonder veroorzaakt, doordat de partij in een aantal gevallen met de communisten samenwerkte en doordat de hoge kerkelijke autori teiten duidelijk en scherp hun ont stemming te kennen hebben gege ven over het feit, dat begin Novem ber de vier christen-democraten in het parlement de enige niet-com- munistische groepering waren, die samen met de communisten tegen de regering stemden, omdat volgens hen „de regering haar bevoegdhe den te buiten was gegaan door het breken van de mijnwerkersstaking". Bovendien eisten zij met de com munisten, dat de minister van bin nenlandse zaken, Holger, in staat van beschuldiging zou worden ge steld. De situatie werd eerst recht cri- tiek toen het dagelijks bestuur der Falange in de pers antwoordde op een radiorede, op 7 November jl. uitgesproken door de hulpbisschop van Santiago. Mgr. Augusto Salinas Fuenzalida, die geestelijk adviseur is van de Katholieke Actie in Chili. De toespraak van de bisschop droeg de titel „Vijanden van Christus", werd gepubliceerd in het conservatieve dagblad „Diario Iliustrato", en veroordeelde iedere vorm van samenwerking met de communisten in termen, die aan het adres van de „Falange" ge richt schenen, alhoewel geen na men genoemd werden. Het dage lijks bestuur der „Falange" ver klaarde echter, dat de bisschop ernstige beschuldigingen uitsprak en het drong er bij de gehele Chi leense Hiërarchie op aan, dat zij een officiële verklaring zou af leggen. De toestand werd nog ingewik kelder door een aanval op de „Fa lange" van conservatieve zijde, die beweerde, dat verscheidene falan- gistische leiders „verkeerde" ideeën verdedigden inzake de verhouding tussen godsdienst en politiek, als mede dat zij diplomatieke betrek kingen met de Sovjet-Unie begun stigden. een „verbond" met de com munisten hadden gesloten enz. Op 15 Nov. jl. publiceerde de voorzitter der „Falange", Tomas Reyes Vicana, een brief, waarin hij de houding der partij toelichtte. Op 18 November jl. gaf het Chi leense Episcopaat een verklaring uit, mede ondertekend door Kardinaal Caro Rodriquez, Aartsbisschop van Santiago, in de vorm van een brief, en door de bisschoppelijke commis sie der Katholieke Actie geadres seerd aan de hulpbisschop Salinas. In deze verklaring werden nogmaals geen namen genoemd, noch van personen noch van organisaties; zij verwees naar „een betreurenswaar dig protest", waardoor „de autori teit van een lid der Hiërarchie in het openbaar was gekrenkt" en be sloot: „Wij zijn Jiet eens met de veroordeling van het communisme, in uw verklaring vervat, en wij stemmen met u in, dat het nood zakelijk is, niet samen te werken met zulk een dwaalleer en zulk een op alle manieren verderfelijk sy steem". Deze bisschoppelijke verklaring, die zeer gematigd van inhoud en vorm was, ging niet in op zaken van practisch politiek beleid, doch aangezien iedere lezer haar in ver band kan brengen met de recente stemming in het Chileense parle ment, maakt zij de positie der „Fa lange Nacional", welker leden allen katholiek zijn, zeer precajr. Vier Poleri krijgen de strop Door het Hoog Gerechtshof van de Bestuursraad te Hannover zijn vier Polen- schuldig bevonden van samenzwering en poging om een trein met ongeveer 60 Britse mili tairen op de lijn van Hannover naar Hamburg op te blazen. Zij zijn tot de dood door de 'strop veroordeeld. Het land, dat wij, groep van inter nationale journalisten, in 10 dagen tijd hebben leren kennen, de Staat van Zuid-Afrika, is in Europese ver houdingen gezien, van een buitenge woon grote uitgestrektheid. En zon der de hulp van een Douglas-vlieg- tuig zou het niet mogelijk geweest zijn de belangrijkste stéden van dit land in 10 dagen te bezoeken. In totaal legden we 4000 KM af in afstanden, die gelijk zijn aan die, waarop de Europese hoofdsteden van elkaar af gelegen zijn. Als men be denkt, dat men bij het afleggen van deze afstanden bovendien nog de tijd moest vinden om met de econo mische, sociale, culturele verhou dingen van dit land kennis te ma ken, dan zal men begrijpen, dat zulk een bezoek aan Zuid-Afrika alleen in vliegtuigvaart uitvoerbaar is. Wij zouden dan ook gaarne uitvoeriger en grondiger met de problemen en de mensen in dit land hebben wil len kennis maken, van de andere kant was deze tocht een van een overweldigende en overstelpende ervaring. De hoofdindruk, die ons van dit land is bijgebleven, is, dat het een prachtig, zonnig, vruchtbaar, maar in het algemeen droog en hoog boven de zee gelegen landschap is, met een heerlijk klimaat, tenmin ste voor die mensen, die zich bij de hoge ijle lucht wel gevoelen. Het is een jong en welvarend land. Het is een samenleving, waarop de blanken hun stempel hebben ge drukt en wat zeer. merkwaardig is voor dit land, dat door de blanken alleen wordt bestuurd-en geleid. Wanneer men echter bedenkt, hoe in voorbije eeuwen het Zuiden van Afrika verwilderd was door de sla venhandel en er de onmenselijkste verhoudingen hebben geheerst tus sen blanken, negers en kleurlingen, mag men de totstand-koming van deze staat, waarin het beginsel vair de coöperatie tussen blanken en in heemsen is aanvaard, kenschetsen als een modern kunststuk. Een staat tot stand gebracht uit 4 onderschei den republiekert, waartussen grote rivaliteiten bestonden, in een tijd waarin het land zich economisch in een enorm tempo ontwikkelde, ge tuigt van een grote staatsmanskunst en van grote nuchterheid. Het is niet toevallig, dat de gemeenschap pelijke bestudering van de vraag stukken, die uit de samenleving der verschillende rassen voortvloeien, de vier verschillende republieken dich ter bij elkaar bracht en toen daar bij nog de problemen kwamen van het ontwerpen van één spoorwegnet voor geheel Zuid-Afrika, hebben de leidende mannen in dit land de wijs heid opgebracht om één staat te vormen. De politieke geschiedenis van deze staatsvorming is bijzonder interes sant, omdat na het einde van. de Engels-Boerenoorlog Transvaal en de Oranje Vrijstaat beide kolonies waren van de Engelse Kroon, Natal van oorsprong een Engelse neder zetting is geweest en het Kaapland met' zijn duizenden Afrikaans spre kende burgers nog een vrije consti tutie bezat. Tengevolge van deze laatste ver houdingen is de blanke bevolking van Zuid-Afrika tweetalig. De meesten en zeker de wat meer ont wikkelden, spreken Engels en Afri kaans. -1 Ondanks al deze historische tegen stellingen in zulk een betrekkelijk ^kleine bevolking van nog geen 12 millioen inwoners, wordt dit land gekenmerkt door een intense werk lust en grote ondernemingsdrang. Deze snelle ontwikkeling van het industriële leven zoog uit geheel Afrika ten Zuiden van de Equator gekleurde werkkrachten naar de Unie en het was de grote moeilijk heid voor de samenleving van Zuid- Schuwe jongeman, ex-lid van de Griine Polizei Een tweetal rechercheurs van de Amsterdamse P.R.A. arresteerde een jongeman, wiens optreden blijk gaf dat hij niet wenste gezien te wor den. Het heerschap was een zwa re jongen uit de nazi-tijd. In 1939 werd hij lid van de NSB, in 1941 rapporteur bij het A.T.L., een jaar later inventariseerder bij Lippmann Rosenthal en ten slotte droeg hij het uniform van de Grüne Polizei, en was hij lid van het 26 man omvat tende commando Bakker, dat deel nam aan het ophalen van gijzelaars, het neerschieten van gevangenen en executeren van illegale werkers. De P.R.A. kreeg zoveel gegevens, dat zij niet minder dan 60 arresta ties kon verrichten, waarbij talrijke onopgeloste mysteries tot klaarheid werden gebracht. Het zoeken is nog naar een viertal heren, wier namen luiden: Pot, Scheppke, v. Engelen en Brouwer. Afrika om aan deze z.g. „Natives" een goede huisvesting te verlenen. Met het uitbreken van de laatste oorlog, toen het voor Zuid-Afrika, dat het merendeel van de materialen voor woningbouw moet importeren, niet meer mogelijk was woningen te bouwen voor zijn arbeidskrachten, terwijl van de andere kant de in dustriële activiteit voor oorlogs doeleinden tot het uiterste werd op gevoerd, werd dit huisvestingspro bleem, het meest nijpende vraag stuk, met alle sociale consequenties van dien. Sociale consequenties heb ben in Zuid-Afrika noodzakelijk tot gevolg, dat de tegenstellingen tus sen de rassen worden beïnvloed. Het is er dan ook geen wonder, dat een groot deel van ons verblijf gewijd is aan het kennisnemen van de huis vestingsmoeilijkheden, die in steden als Johannesburg, Durban, Port Elisabeth en Kaapstad bestaan, en waarvan men ons gaarne goed op de hoogte bracht. Hier ligt ook de oorzaak, waarom vooral bouwvak arbeiders voor immigratie naar Zd.- Afrika in aanmerking komen. Ontslagen politieke delinquent weer in arrest Uit een door de P.R.A. te Am sterdam ingesteld onderzoek is ge bleken, dat een jonge man geiiaamd R. H„ die onder de jeugdige poli tieke delinquenten werd gerang schikt en inmiddels voorwaaarde- lijk buiten vervolging werd gesteld op grond van zijn dienstneming bij de Wasserschutz-polizei. onder meer deel heeft uitgemaakt van een exe cutie-peloton te Lemmer, waar 10 gevangenen werden doodgeschoten, benevens 3 boerderijen in de as wer den gelegd. Dit feit kwam aan het licht door dat de P.R.A. Amsterdam twee brie ven achterhaalde waarin verdach te een en ander uitvoerig schreef. De afwikkeling werd opgedragen aan de P.R.A. te Leeuwarden, die inmiddels R. H. opnieuw heeft ge arresteerd. Joodse eigendommen vernield Volgens te Chartoem binnenge komen berichten zijn de verbin dingen tussen Aden, het Britse protectoraat in Zuid-Arabië, en de buitenwereld verbroken ten gevolge van een hevige opstand in de Britse kolonie naar aan leiding van de besluiten der V.N., Palestina te verdelen. Bij onlusten in de stad Aden werd ongeveer een derde van de Joodse eigendommen in het oude deel van de stad, de Krater geheten, ver nield. In de Krater, zo genoemd, daar dit stadsdeel in de krater van een dode vulkaan ligt, werd een aantal personen gearresteerd. Te Tahawai, de haven van Aden, werden 5 Joden vermoord. Voor zover bekend zijn Vrijdag bij Arabische en Joodse aanvallen 3 Joden en een Arabier gedood, terwijl 5 Joden en een En gelsman werden gewond. Op de grens van Tel Aviv en Jaffa, uit welke steden ook gisteren weer de meeste incidenten werden gemeld, deed zich Vrijdag een hevige explo sie voor. Volgens de eerste berich ten staan twee gebouwen in brand. Tijdens een „volkscongres" hebben 20.000 Egyptenaren besloten een „overkoepelende organisatie" te vormen van Arabische organisaties, welke bereid zijn tegen de verde ling van Palestina te vechten. De Egyptische regering heeft het con gres doen meedelen, dat zij bereid is 42 pet. te dragen van de onkosten der campagne „om Palestina te redden". De geldsanering in Oostenrijk In de geallieerde bestuursraad voor Oostenrijk is men het eens geworden over de wet op de geld- zuivering, die reeds eerder door het Oostenrijkse parlement is aangeno men. De wet wordt nu onmiddellijk van kracht. Het Oostenrijkse kabinet heeft besloten de wet op 9 December te publiceren en de volgende dag uit te voeren. De termijn voor de in wisseling van oud geld tegen nieuw waarbij men voor drie oudt shillin- gen één nieuwe terugkrijgt, loopt van 11 tot 24 December. i Tijdens het kamerdebat van Dinsdag j.l. werd de mi nister van Financiën, prof. mr. Lieftinck door verschillende ka merleden aangevallen over het feit. dat hij de voorzitter van de Bedrijfsgroep M.A.A. (Makelaars in Assurantiën, Assurantiebezor gers en Assurantie-agenten) dhr. R. Mees in deze positie gehand haafd heeft, terwijl reeds op 21 Juni 1946 een motie van wantrou wen tegen hem was uitgebracht door de Raden van Bijstand van de Vakgroepen, bestaande uit ge kozen vertegenwoordigers der le den en vertegenwoordigende 98% van de leden van de bedrijfs groep. De minister heeft tijdens dit de bat medegedeeld, dat hij wel be reid is.de heer Mees ontslag te ge ven, doch slechts op voorwaarde, dat de huidige secretaris van de Bedrijfsgroep, mr. M. r. Houtappel, die tevens secretaris is van een tweetal onder de bedrijfsgroep res sorterende Vakgroepen, eveneens zal aftreden; hij achtte de heer Houtappel niet de man, die waar dig is voor een functie van een se cretaris van een bedrijfsorganisatie, omdat hij onlangs door de straf rechter was veroordeeld. Onze par lementaire redacteur sprak van een veroordeling wegens misdrijf met onroerende goederen en voegde hieraan toe, dat dit niet fraai was voor Vakgroep. In een dezer dagen gehouden persconferentie van de Bedrijfs groep M.A.A. werd ons, zowel over de kwestie-Mees-Houtappel de ware toedracht medegedeeld, die wel een ander licht op de zaak werpt, dan bii het kamerdebat het geval was. j pfrvhi nu»»»» 1 i Ret ernstigst lijkt ons de beschul diging aan het adres van mr. Hout appel, waarvan mr. Lieftinck zich bediende om de aanval in de kwes tie-Mees te pareren. De heer Houtappel, die tijdens de bezetting illegaal werker was en o.a. een Joods kindje bij zich thuis verborgen had, liep Verschillende malen tegen de lamp en had het aan de N.S.B.-er C. Piek (niet Piek van de Winterhulp) te danken, dat de Duitsers het hem niet al te lastig maakten, al heeft hij dan ook drie maanden in het concentratiekamp Amersfoort gezeten. Na de bevrij ding toonde cm heer Houtappel zijn dankbaarheid jegens de N.S.B.-er door enkele tapijten voor hem in bewaring te nemen. Toen de bepa ling afkwam, dat men goederen van N.S.R.-ers moest aangeven, als men die onder zijn berusting had, ver zuimde de heer Houtappel dit te doen. Een jaar later werd dit „mis drijf" ontdekt en H„ die zich voor de politierechter moest verantwoor den. kreeg een boete. Dat is alles, al kan hieraan toegevoegd worden, dat de heer H. de eerste was in heel Nederland, die voor een der gelijk delict werd veroordeeld. De Minister, die van een en an der op de hoogte was, althans moest zijn. had beter gedaan, de juiste toedracht ter kennis van de Kamer te bréngen, in plaats van de secre taris van de Vakgroep, die nog steeds het volle vertrouwen heeft van de leden, te diskwalificeren. Het merkwaardige in deze hele affaire is echter, dat de. Minister de heer Mees als voorzitter wil hand haven en mr. Houtappel wil ont slaan (hetgeen niet tot zijn com petentie behoort, doch tot die van de leden van de vakgroep), terwijl de Bedrijfsgroep, zich van de heer Mees wil ontdoen en mr. Houtappel voor zich wil behouden. De heer Mees, die na de motie van wantrouwen en het verzoek om af te treden, rustig aanbleef, en doorging als voorzitter van de Be drijfsgroep een standpunt in te ne men, dat indruist tegen de wil der leden, diende in October 1946 drie maanden na de bewuste motie zijn ontslag in, omdat de overige bestuursleden niet meer met hem wilden vergaderen. Op aandringen van de Minister bleef hij echter weer aan. Sindsdien ligt het werk in de Bedrijfsgroep, die al een heel eind op weg was naar de sanering van het verzekeringswezen, prak tisch stil en de Minister dreigde zelfs de Bedrijfsgroep en de daar onder ressorterende vakgroepen *e zullen opheffen, als de „openlijke rebellie" tegen de heer Mees. die nota bene demissionair is en een motie van wantrouwen tegen zich heeft van 98% der leden, niet ge staakt wordt. Het komt ons voor, dat de Minister zich hier wel even vergaloppeerd heeft. Tenslotte hangt deze kwestie Mees-Houtappel samen met de sa nering in het verzekeringsbedrijf, waarvan de heer Mees. die zeer nauwe relaties onderhoudt met de grote verzekeringsconcerns een te genstander en mr. Houtappel, die de vertrouwensman is van de or ganisatie der tussenpersonen, welke een grondige sanering voorstaat, 'n warm voorstander is. De Minister heeft toegezegd, dat het betreffe-^ wetsontwerp inzake de sanering omstreeks de jaarwisseling tege moet kan worden gezien en dat accoord gaat met een voorstel tot samenstelling van een nieuw be stuur, waarin van elk dër drie Vak groepen twee vertegenwoordigers zitting hebben. Dit laatste dient o.i. aan het eer ste vooraf te gaan, wil men met da verdere pogingen tot sanering van het verzekeringswezen effect sor teren. dokters logica „Een dokter werd dood in bed gevon den. Het was niet meer nodig een dokter te roepen." Met de laatste zin van boven staand krantenbericht is Spulbaas het roe rend eens. De dokter was er al. ambtenarij. Toen douanen niet- aangegeven artikelen in de koffer van een zekere mijnheer Lock- hart vonden, viel deze neer en stierf. De erf genamen moesten ech ter evengoed de in voerrechten betalen. H. Bureaucratius, wij smeken u, bescherm ons. MOPPEN- PRODUCENTEN De kwaliteit van Amerikaanse humoris ten wordt door aange legde statistieken be treffende hun grap pen, bepaald. Deze zien er als volgt uit: Mop no. 594 in Boston 138 lachen, gemiddelde duur 7 sec. Mop no. 411, gegiechel, 1134 glimlachen. Spulbaas vindt 't een goeie bak. IJS, MET In het Engelse Es sex zal op verzoek van de inwoners winter en zomer ijs verkocht worden. Er werd niet bijgemeld of er 's win ters wollen dekens bij t verstrekt worden. TOVENARIJ Aleister Crowley, de Britse zwart kunste naar, die beweerde 't levenselixer te heb ben uitgevonden, waardoor men nooit zou sterven, is overle den. Hij had zeker vergeten zelf 't spul te drinken. POES HEEFT GELUK Een echtpaar, Knol- ly genaamd, zat zqs uren met hun kat in een lift gevangen. Ze werden bevrijd toen de heer en mevr. Knolly net de poes met hongerige ogen hadden aangekeken. SPULBAAS De nalatenschap van. Mussert Aan de eerste kamer van het Utrechtse tribunaal is Vrijdag de beslissing voorgelegd over de na latenschap van ir. A. A. Mussert. Mr. J. Sloor, die voor de bijzonder gemachtigde, mevr. MussertWit lam, optrad, concludeerde in zijn pleidooi tót onbevoegdheidverkla ring van het tribunaal. De beheer der, mr. B. R. Wesselmg. verklaar de, dat niet alle bestanddelen van het vermogen bekend zijn. Over 14 dagen zal het tribunaal „voor lopig advies" wijzen. Joe Louis blijft wereld kampioen Het gevecht om de wereldtitel tussen Joe Louis en Joe Walcott is in een overwinning voor de wereld kampioen geëindigd, alhoewel het een dubbeltje op zijn kant was. De scheidsrechter verklaarde Walcott winnaar op punten, maar de twee Juryleden waren van mening, dat de titelhouder recht op de zege had. Het traditionele protest van het pu bliek ontbrak natuurlijk niet in de vorm van gefluit en geschreeuw. Maar Louis behield zijn titel en Amerika was een verheffend sport gebeuren rijker. Indonesië vraagt' artsen. Enkele artsen hebben voor de regering een bezoek aan Indonesië gebracht. Tijdens dit bezoek werd vastgesteld, dat er in Indonesië dringend behoefte is aan artsen. De gezondheidstoestand, vooral onder de inheemse bevolking, laat zeer veel te wensen over en een belang rijk aantal doktoren zal nodig zijn om het tekort aan te vullen. In de hele Archipel zijn er 147 artsen, waarvan 23 specialisten, 15 artsen voor de mobiele Rode Kruis teams en 109 huisartsen. Op het ogenblik wordt een intensieve pro- paganda-actie gevoerd, teneinde zo spoedig mogelijk aan de bestaande behoeften in Indonesië te kunnen voldoen. Tifo Schipa in de Residentie Gisternacht arriveerde, na een treinreis van 36 uur, in" de residen tie de zanger Tito Schipa, die Za terdagavond in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen een uit voering geeft. kaasmarkt Aangevoerd werden 2 stapels fa- briekskaas en 2 stapels boerenkaas. Totaal 3500 kg. Boerenkaas f 76. van de fabriekskaas was nog geen prijs bekend. Vraagprijs was f 76.50. Handel zeer stug. NOORD-SCHARWOUDE, 5 Dec. 85.000 kg witte kool 9—17; 47.000 kg rode kool 916.40; 5500 kg groene kool 8—17.70; 12.000 kg gele kooi 66.40; 11.000 kg andijvie I 19.80 22.30; II 13—16.20; 400Ó kg kroten I 6.308.30; II 6; 1000 kg uien, grove 21.30. LANGEDIJK, 5 December. 23.000 kg rode looi 8,60—18,20; 45.000 kg gele kool 6—6,20; 36.000 kg groe ne kool 9.10—22,70; 77.000 kg witte kool 9—14; 23.000 kg andijvie 19,10-» 21.80; 5000 kg peen II 88,10; idem III 9—9,20. OBDAM, 5 Decémber. 3500 kg witte kool 10—11,60; 5000 kg gele kool 6; 15.000 kg savoye kool 10,70 17; afw. savoye kool 7,10; 9100 kg peen B 8,50—8,90; peen C 9,10—9,50; 2100 kg bieten A 7,80; 1720 kg sprui ten 3161; 2500 kg uien 18,3019; grove 20,20; drielingen 17. ZWAAG, 5 December. Spinazie 54; uien 12—19,30, bieten 6,30—7,60, prei 25—32, Chinese kool 10—11,80, savoye kool 2,40—11,10, witte kool 5—7, gele bew. kool 6,10, rode kool 6; boerekool 5—12, spruitkool 36— 66, witlof 33—70, breekpeen 8—8,50, waspeen 5—16, andijvie 12—24, bloemkool 33—62, knolselderie A 8—9, idem B 4, alicanten 0,60—2,09. goudreinetten 3357, present van Engeland 2658, cox oranje 3398, jonatan 41—78, emile d'hyst 20—53, beurré alex lucas 29,70, comptesse de paris 22—65, conference 30--67, gieser wildeman 23—37, winterjan 1639, westlandse louw 2132, gra- tiool 1728. ALKMAAR, 5 Dec. Andijvie 8.50 —28; Winterpeen 8—9.20; Boerekool 3.5014; wortelen 622, tomaten 12 32; groene kool 6.5015; spruit kool 12—72, rode kool 9—14; gele kool 67.50, prei 1628, uien 12 17; bieten 6—9; druiven 128—180; witlof 22—63 per 100 kg.; bloem kool IA 48—64, I 30, II 20, knolsel derie 41500 per 100 stuks; worte len 1932; selderie 36; peterselie 3—6 per 100 bos; sla 7—8 per 100 krop; peren 15—32; appels 22—45 per 100 kg. WARMENHUIZEN, 5 December. 21300 kg. rode kool 9—17.50; 26300 kg. witte kool 913.20; 23300 kg. gele kool 6; 1000 kg. peen II 8.10; id. Ill 9.10; 10000 kg. groene kooi 8; 10.000 kg. bieten 8.20; 5100 kg. andijvie 19.2022.80. BEVERWIJK, 5 December. Andijvie 1830; bloemkool 2438; bospeen 2035; waspeen I 922; druiven 22.10; witlof I 4755; to maten I 4078; groene kool 816; gele kool 614; rode kool 912; boerenkool 614; prei I 2331; knollen 2530; kroten 69; •Teek- peen 79; spruiten gesch. 6897; id. ongesch. 4062. BEEMSTER, PURMEREND E. O, Tomaten A 70—104; tomaten C 4074; witlof 4375; bloemkool 378; rode kool 413; Savoye kool 48.50; spruitkool 2685; boeren kool 7—13; andijvie 1636; peter selie 4.50; selderij 415; bieten 46 wortelen 625; uien 1618, prei 1426: Winterjan 1334; Goudrei netten 2252; Present van Engeland 1656; Zoete Bellefleur 18—50. De eerste uitslagen van de ge meenteverkiezingen in Finland geven een lichte verschuiving naar rechts aan. De democratische Volks unie, die vooral de communisten en de uiterst linkse sociaal-democra ten omvat, heeft stemmen verloren ten voordele van de rechtervleugel der sociaal-democraten. De officiële uitslagen zullen eerst Zondag be kend zijn. DE GROTE VIER hebben gis teren voornamelijk gespro ken over de economische eenheid van Duitsland. Bidault zet te het Franse standpunt uiteen, volgens hetwelk er geen bezwaar is tegen economische eenheid mits er niets wordt afgedaan aan de speciale status van het Ruhr- en Rijngebied en op voorwaarde dat het Saargebied in de econo mische en monetaire invloeds sfeer van Frankrijk wordt ge bracht. Marshall verweet de Sowjet- Unie, dat zij zich verzet tegen de economische eenheid van Duits land. Volgens hem moet de raad van ministers, alvorens een besluit te nemen over de aard van een Duitse regering, -de gemeenschap pelijke grondbeginselen vaststel len, die voorwaarde zijn voor het doelmatig functioneren van een dergelijke regering. Hiertoe be hoort o.a. het beginsel, dat goede ren, personen en gedachten onge hinderd toegang moeten hebben tot geheel Duitsland. Molotof bestreed het verwijt aan de Sowjet-Unie v. Marshall en betoogde verder, dat de V. S., volgens het rapport Har- riman over het plan-Marshall, van West-Duitsland een onafhanke lijke staat willen maken. Goederent-rein ontspoord Tussen het Beurs- en D.P.-station te Rotterdam is Vrijdagmorgen om streeks 5 uur door onbekende oor zaak een beladen goederentrein op een stootjuk gelopen. Vier wagens en de locomotief ontspoorden en werden flink beschadigd, terwijl de locomotief in het grint wegzakte. Aanvankelijk ondervond het trein verkeer enige stagnatie, doch deze is nu geheel opgeheven, daar het ongeval op een zijspoor geschiedde en de hoofdsporen dus vrij bleven. Twee wagons zijn op een derde, ge laden met flessen, geschoven. Deze lading heeft het ongeval uiteraard niet overleefd. Persoonlijke onge vallen kwamen niet voor. Positie Nederlandse passagiersschepen „Aalsdijk", Norfolk-Rotterdam. 4- 12 17 uur te Antweroen. „Aar- diik". Antwemen-Gulfhaven, nass. 5-12 2,10 uur Vlissingen. „Abbe- kerk", 5-12 van Melbourne te Bris bane verwacht. ..Alamak", Am- sterdam-Perzische Golf, pass. 4-12 Straat Messina. „Alcinous", 5-12 van Java te Amsterdam „Am- steldijk". Rotterdam-Bromsville, 3- 12 op 200 miil nrd. oost van Azoren „Bengkalis," 4-12 van Sorong naar Hollandia. „Bloemfontein," 5-12 van Antwerpen naar Rotter dam. „Boschfontein", 5-12 van Antwerpen naar Amsterdam. ..Breda", wordt 5-12 ca. 18 uur te Hoek van Holl. verwacht. ..Cele bes", Java-New York, 2-12 te Bos ton. „Filips van Marnix", 4-12 90 mijl w. zd. w. van Scillv-eilanden. BaltimoreRotterdam, alwaar 6-12 verwacht. „Grootebeer", 4-12 van Sabang - naar Balik Papan. Grootek-erk Rotterdam-Sydney. 4-12 van Port Said. „Hilversum" 4-12 van St. Vincent k. v. naar Amsterdam. ..Hugo de Groot", 4-12 van Port Swettenham naar Colombo. ..Ittersum". 4-12 van Pernambuco naar Buenos Aires. ..Jacob Cats", 4-12 van Norfolk n. Rotterdam. ..Joh. de Witt", Ja- va-Amsterdam, 5-12 te Suez. „La- wak", 3-12 van Montreal te Bata via. „Lissekerk", 4-12 van Ge nua naar Port Said. „Lutter- kerk". 5-12 nog te Bandar Shahpur. „Maasland", wordt 6-12 van Bue nos Aires te Amsterdam verwacht. „Meliskefk", 3-12 van Port Said en wort 4-12 te Haifa verwacht. „Merwede", Buenos-Aires-Amster- dam, 4-12 van Rio de Janeiro. „Nieuw-Amsterdam". 5-12 van New Yotk naar de Caribische Zee. „Nigerstroom". West Afrika-Am- sterdam (via Antwerpen), pass. 4-12 Quessant. „Overijsel", 3-12 van K'arachi te Cochin. „Polydorus", Balik Papan-Liverpool, pass. 2-12 Gibraltar. „Prins Alexander", 4- 12 van Alexandrië naar Jaffa. „Prins Willem 4". Harlingen-Cata- nia, pass. 4-12 Gibraltar. „Rand- kerk", Amsterdam-Zd. Afrika. 4-12 van Genua. „Salatiga", 2-12 van Port Harcourt te Pointe Noire. „Samarinda", 2-12 van Cheribon n. Makassar. „Sarangan", 4-12 van Batavia naar Madras. Tabian, 4-12 van Soerabaya naar Macassar. „Tiba", 4-12 van Antwerpêri te Buenos Aires. „Tosari", Amster dam-Java, 6-12 te Aden verwacht. „Veendam", Rottterdam-New York, pass. 4-12 Scillies. „Wel tevreden", 7-12 van Marseille te Casablanca verw. „Willem Ruys" Rotterdam-Java, pass. 4-12 (23 uur) Kaap Finisterre. „Volendam", Rotterdam-Java, ,5-12 van Sabang naar Batavia .alwaar 8-12 verwacht.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 5