Nieuuu Heden beginnen de besprekingen op de „Renville" Voor Alkmaar en omgeving Sjarifoeddin: Republiek is meer waard dan honderd gevormde staten Centraal stakingscomité acht de regeringsvoorstellen onvoldoende Prins-Regent Karei naar de V. S. Spoedig terugtrekken der Britten uit Palestina waarschijnlijk Gustaaf V heden veertig jaar koning van Zweden Bloedbad te Nancy Amerika heeft nieuw geld voor Duitsland Dodelijke aanrijding bij Limmen Toch spoedige terugkeer der arbeidsrust verwacht Ook Spanje wil Amerikaanse hulp Deze week officiële verklaring over de koningskwestie Het drama op de Amersfoortse spoorbaan Dulles, adviseur van Marshall, te Parijs Tito te Boedapest Hoe is het weer morgen r Het Kiesreglement HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; in cl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 e- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noonfliollands Buiten God is t nergens veilig (Vondel) MAANDAG 8 DECEMBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11399 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank DE COMMISSIE van Goede Diensten heeft Zaterdag officieel bekend gemaakt, dat Maandag de eerste voltallige verga dering der beide delegaties op de „Renville" zal plaats hebben. Vanaf Dinsdag zullen verder geregelde vergaderingen aan boord worden gehouden. Zeven leden van iedere delegatie zullen te zamen met de leden van de commissie van goede diensten gedurende de periode van onderhandelingen blijvend op de „Renville" vertoeven. De overige leden van de delegaties en de leden van de staf der commissie zullen tussen Batavia en de „Renville" op en neer reizen. Zaterdag heeft reeds aan boord van de „Renville" een informele be spreking plaats gehad tussen verte genwoordigers van iedere partij. De „Renville" lag circa 200 meter van de wal in de haven van Priok ge meerd. De steiger van de Friokha- ven was met de vlaggen van de drie landen, welke in de commissie van goede diensten zitting hebben, ver sierd, terwijl een Amerikaanse sloep gereed lag om de gasten te ontvan gen. Het emplacement stond onder sterke militaire bewaking. De leden van de commissie van goéde dien sten kwamen het eerst aan, daarna de heren van Vredenburch, Abdoel- kadir en Baud en vervolgens Sjari foeddin. Na de begroeting, bij wel ke gelegenheid de heer van Vre denburch premier Sjarifoeddin voor het eerst ontmoette, stapten de Ne derlandse leden, daarna de Repu blikeinse leden en tenslotte de com missie voor goede diensten in de sloep. Kort na zijn aankomst hield Sja rifoeddin een persconferentie waar op hij nogmaals het Republikeinse standpunt uiteenzette, volgens het welk in tegenstelling met de Ne derlandse opvatting eerst de poli tieke besprekingen moeten worden gehouden en dat daarna gepraat moet worden over het 'in practijk brengen van de order: „staakt het vuren". Sjarifoeddin kon niet zeg gen of hij optimistisch of pessimis tisch was ten opzichte' van de ko mende besprekingen, doch hij zeide: „er moet een oplossing komen". Sja rifoeddin geloofde niet, dat er in ternationale druk werd uitgeoefend om tot overeenstemming te geraken, doch hij wees op de druk va"h het „gezond verstand". Hij betoogde verder, dat het werk van de com missie van goede diensten zeer door de Republiek wordt gewaardeerd. Met betrekking tot de vorming van de afzonderlijke staat op Su matra's oostkust, zeide de Repu blikeinse premier, dat dit tegen de loop der geschiedenis ingaat. Men ziet in de wereld thans eer der naar kleine staten, die zich aaneensluiten om tot een grotere staat te komen, dan omgekeerd. De Republiek is meer waard dan Vrijdagavond-'heeft zich te Nan cy een ontstellend drama afgespeeld De oud-militair Delos Santos Sal vador, geboortig van de Philippij- nen, gehuwd met een Francaise, doch van haar gescheiden levend, kwam zich vervoegen bij het huis van zijn schoonouders, waar ook zijn vrouw vertoefde, met de ar men vol geschenken voor zijn twee kinderen. De schoonvader weiger de hem de toegang, waarop de af gewezene zich verdekt opstelde op de binnenplaats van het huis. Toen de familie zich aan tafel begaf klonk op eens een schot, gelost door de oud-militair; de schoon moeder werd door de kogel dode lijk getroffen. De schoonvader rende de binnenplaats op en werd door een tweede schot geveld. Ver volgens drong de oud-militair het huis binnen en verwondde zijn vrouw, die met haar lichaam haar baby trachtte te beschermen. Sal vador achtervolgde haar, toen zij vluchtte en doodde haar zowel als de baby. De oudste der twee kin deren, die-zich achter een meubel stuk had verstopt, ontkwam aan 't bloedbad. Salvador ging zich, na het volvoeren van zijn vreselijke daad, bij de politie aangeven. honderd gecreëerde staten. De Republiek vertegenwoordigt de Indonesische revolutie. Het hoofdbestuur van de Masjoemi heeft in een memorandum de rege ring der Republiek verzocht bij de commissie voor goede diensten te protesteren tegen de samenstelling van de Nederlandse commissie, die vertegenwoordigers omvat van sta ten zoals Oost-Indonesië en Suma tra's Oostkust, die onder Nederland se invloed staan. De Masjoemi acht de keuze van dergelijke gedelegeer den in strijd met de beslissipg van de Veiligheidsraad, welke inhoudt, dat het NederlandsIndonesisch conflict een probleem is, dat door Nederland alleen te enerzijde en de Republiek te anderer zijde opgelost moet worden. Zij voegt nog toe, dat de Nederlandse delegatie in hoofd zaak bestaat uit marionetten in handen van de Nederlandse kolo niale regering. Cholera in Egypte ten einde? Voor het eerst sedert het uitbre ken van de cholera-epidemie in Egypte is Zondag in het gehele land geen nieuwe ziekte- of sterf geval gemeld. Als zich in tien da gen geen nieuw geval voordoet, zal Egypte tot „ongevaarlijke zone" worden verklaard. Indien Londen een fiasco wordt Regeringsfunctionarissen te Washington hebben meegedeeld, dat het Amerikaanse departement van financiën nieuw geld voor Duitsland heeft laten drukken voor het geval men er blijvend niet in zal slagen met de USSR tot overeenstemming te komen over de vredesverdragen. Het drukken van het geld is we kenlang geheim gehouden met het oog op de conferentie der vier mi nisters van buitenlandse zaken te Londen. Deze maatregel betekent een devaluatie van de Duitse en Koreaanse munt. Een functionaris voor het bestuur der bezette gebieden verklaarde, dat het eerste doel van deze maat regel het tegengaan van inflationis- tische tendenzen is. Voor men tot het drukken is overgegaan, hd ft men besprekingen met de Britse autoriteiten gevoerd. LIMMEN. Zaterdagavond on geveer 7 uur kwam de 56jarige mevr. P. op haar rijwiel gezeten uit de Kapellaan te Limmen en wilde de Rijksstraatweg oversteken. Daar er uit de richting Limmen een autobus kwam, wachtte zij tot dat deze was gepasseerd. Zij had echter niet opgemerkt, dat vlak achter de bus een luxe-auto kwam. Mevr. P. werd door deze luxe-wa gen gegrepen en op slag gedood- De rijkspolitie van Limmen heeft de zaak in onderzoek. SYMBOLISCHE 48-UUR- STAKING BIJ DE METRO Het centrale stakings- COMTTé in Frankrijk heeft hedenmorgen vroeg medegedeeld, dat de tegenvoorstellen van de regering, die Zondagavond door de minister van arbeid, Daniël Mayer, waren overhandigd aan een delegatie van de C.G.T., on voldoende zijn. Het comité heeft de stakers opgeroepen hun positie te versterken. Benoit Frachon, een afgevaardigde van de c.g.t., verklaarde, dat de voorstellen nog geen algehele be vrediging schenken. De c.g.t. eist, dat het minimum-salaris schriftelijk wordt gegarandeerd. Frachon zeide op een spoedig einde van het conflict te hopen. Be halve over de garantie van het mi nimumloon is nog geen overeen stemming bereikt over de periodieke duurtetoeslagen. Op beide punten heeft de delegatie van de c.g.t. tegenvoorstellen ingediend. In gewoonlijk welingelichte krin gen te Parijs verwacht men, dat de arbeidsrust spoedig zal weerkeren in Frankrijk. Weer spoorwegongeluk door sabotage Naar de Franse politie bekend maakt, is de expressetrein van Pa rijs naar Lyon door sabotage nabij Lyon gederailleerd. Er zijn geen slachtoffers te betreuren en de trein heeft slechts lichte schade opge lopen. De politie deelde mede, dat Bij het Rode Kruis heerst grote drukte. De laatste kerstpakketten ▼oor de jongens in Indië, afkomstig van de Niwin, worden voor de verzending via de K.L.M. gereed gemaakt de rails van de biels waren ge schroefd. De Franse minister van financiën, René Mayer, heeft door de radio verklaard, dat de „grote meerder heid der Franse arbeiders weigert de staking voort te zetten" en weer werkt. Hij meende, dat de arbeiders zouden hebben ingezien, dat „de staking niet loont". De verloren arbeid vertegenwoordigt „duizenden tonnen kolen, staal en textielgoe- deren", die het land dringend nodig heeft In de havens, aldus Mayer, gaat voedsel verloren. Mayer voegde er aan toe, dat de regering de gezinstoeslagen gaat verhogen en de inflatie zal tegen houden. Daarna zullen we pogingen doen, zo ging hij voort, de koop kracht van de arbeider te vergro ten en „voor de spaarders zal de waarde der spaargelden beveiligd worden", maar al deze pogingen zullen tot niets leiden, aldus Mayer, indien het werk niet ogenblikkelijk hervat wordt. In verschillende delen van Frankrjjk is een streven waar neembaar weer aan het werk te gaan. Verschillende vakverenigin gen hebben zich tegen staking verklaard. De spoorwegarbeiders te Rennes en de arbeiders van de Bendixfabriek voor automobiel onderdelen te Par|js hebben be sloten Maandag weer aan 't werk te gaan. De situatie in het spoor wegverkeer is eveneens verbeterd. Op de meeste lijnen is de dienst weer normaal. Het personeel van metro- en autobusdiensten te Parijs heeft met grote meerderheid besloten deel te nemen aan de „waarschuwings staking" van 48 uur, die hedenmor gen zou beginnen. Door middel van de post voert de Spaanse ambassade te Washing ton een campagne om op de lijst geplaatst te worden voor Ameri kaanse hulp op lange termijn. Een officieel Spaans stempel verklaart, dat dit „economisch gesproken", ge rechtvaardigd en zakelijk is. Vlug schriften met dit stempel worden aan vooraanstaande Amerikaanse burgers en aan kranten gezonden. Kort geleden heeftr de Amerikaan se regering zonder terughouding verklaart, dat zij geen plannen had om Spanje aan de lijst der zestien Europese landen, die hulp zullen krijgen, toe te voegen. Dochter van de Gasperi in het klooster Lucia de Gasperi, de 20-jarige dochter van de Italiaanse minister president heeft Zondag te Rome haar intrede gedaan in het klooster der Zusters van Maria Boodschap. Twee Engelse, een Belgisch en een Nederlands kind, oorlogs wezen, die zeer zwaar van de oorlog te lijden hebben gehad, ontmoetten elkaar in Londen, vanwaar zij voor een vacantie in Amerika vertrekken. De meisjes zijn Sheila Shephard, Clenise Milward uit Engeland en Clement de Sutter, de jongen uit België en Johanna Leydekkers uit Vlissingen. OOK LEOPOLD NAAR AMERIKA? PRINS-REGENT KAREL van België, zal volgend jaar, kort na Pasen, op uitnodiging van president Truman, een bezoek aan de Verenigde Staten brengen. Dit bericht heeft onder de ko- ningsgezinden groot misnoegen gewekt temeer daar verwacht werd, dat juist Koning Leopold binnenkort een bezoek aan Ame rika zou brengen, zoals verleden week door „Le Soir" was mede gedeeld. Vooral de katholieke bladen zagen in dit bezoek van Leopold een politieke aangele genheid en verwachtten, dat hierdoor een spoedige terugkeer van de Koning op de troon in de hand zou worden gewerkt. Reeds herhaaldelijk is er van de zijde der Belgische koningsgezinden op gewezen, dat het bezoeken van buitenlandse staatshoofden tot de prerogatieven van de Koning be hoort en dat daarmede diende ge wacht te worden tot de terugkeer van Leopold. De veronderstelling is intussen geuit, dat niet alleen de prins regent doch ook Koning Leopold een bezoek aan Amerika zal bren gen en dat beide broers elkaar bij Truman zouden ontmoeten. Er is echter tot heden nog geen enkel bericht ontvangen, die een derge lijke opvatting zou kunnen recht vaardigen. Tijdens de Vrijdag gehouden ka binetsraad is opnieuw de konings kwestie ter sprake gekomen. In de loop van de volgende week zal over het verloop van deze onderhande lingen een verklaring aan de pers worden verstrekt. Hoewel deze verklaring vaststelt, dat de Koning niets heeft gedaan, dat aan zijn eer afbreuk doet, zou zij niettemin een reserve in acht nemen waar het bepaalde daden van de vorst be treft. Verklaring Leopold. van Koning Koning Leopold heeft te Pregny nabij Genève, de delegatie toege sproken uit „het congres voor de oplossing van het koningsvraag- stuk", een partijloos orgaan, dat onlangs in België werd opgericht. Koning Leopold zeide o.m.: „Bij het afleggen van de eed tot eerbiedi ging van de grondwet en de wet ten van het Belgische volk heb ik verplichtingen op mij genomen, waaraan ik mij niet zou mogen onttrekken. Zoals wij reeds meldden, werd Vrijdagmorgen op de spoorbaan tussen Amersfoort en Soest het zwaar verminkte lichaam aange troffen van de 29-jarige mevr. V. Z. Hoewel de Amersfoortse politie, die het onderzoek in handen had, aanvankelijk aan zelfmoord dacht, bleek later uit een sectie op het lichaam en een onderzoek in de omgeving van de spoorbaan, dat er een worsteling moest hebben plaats gehad. Na deze ontstellende ontdekking, ging de politie over tot de arresta tie van de echtgenoot van de ver moorde, van wie bekend was, dat hij zijn vrouw en zijn drie kinde ren geheel aan hun lot overliet. Be antwoorden welke hij de politie gaf, lieten aan duidelijkheid veel te wensen over; maar hij bekende de moord te hebben gepleegd. Waarom, dat blijft de politie nog een raadsel. Het was Donderdagavond toen Z. met zijn vrouw langs de spoorbaan liep. Plotseling sloeg hij haar met een zwaar voorwerp op het hoofd, zodat zij bewusteloos neerviel. Hij nam het lichaam op, legde het op de rails, dan kwam de electrische trein uit Amsterdam en vermorzelde de ongelukkige vrouw. Na deze verschrikkelijke gebeur tenis is Z. naar de woning van zijn schoonouders gegaan; hij deed alsof hij ongerust was geworden over het lange uitblijven van zijn vrouw, en probeerde aldus de verdenking van zich af te schuiven. Ik ben wanneer officieel be kend zal worden gemaakt, dat de eer van het hoofd der dynastie door niets is bevlekt evenals tevoren bereid, de verantwoorde lijkheid voor deze verplichtingen in het kader van onze instellin gen met verdubbelde toewijding te aanvaarden om voor alle Bel gen een element van eenheid en harmonie te zijn en mede te werken aan de nationale weder opbouw en de internationale so lidariteit." „Ik twijfel er niet aan, of het land zal mijn standpunt begrijpen en goedkeuren. Ik richt mij tot alle Belgen wanneer ik zeg, dat ik de beste wensen koester voor de welvaart en het geluk van ons vaderland." Besprekingen met1 Auriol en de Gaulle JOHN FOSTER DULLES, de speciale adviseur van de Ame rikaanse minister van buiten landse zaken, Marshall, heeft en kele dagen te Parjjs vertoefd en daar besprekingen gevoerd met president Auriol, generaal De Gaulle, Robert Schumann en Rene Mayer. Ook had Dulles een on derhoud met Leon Jouhaux en Leon Blum, de leiders der socia listen. Over het bezoek aan De Gaulle verklaarde Dulles, dat dit slechts een „informeel beleefdheidsbezoek" was. Hij wilde zich verder hier niet over uitlaten. De Franse communistische partij heeft in een verklaring geprotes teerd tegen het bezoek van Dulles, waarin de partij een ontoelaatbare inmenging ziet van de Amerikaanse regering in de aangelegenheden van Frankrijk. Dulles is Zondagmorgen weer naar Londen vertrokken. Koning Michaël en Prinses Anne te Lausanne De adjudant van Koning Mi chael van Roemenië heeft order gegeven, dat er geen inlichtingen meer over Koning Michael en Prinses Anne de Bourbon-Par- ma verstrekt mogen worden. Zaterdag heeft de Koning in gezelschap van Prinses Anne Koningin Helena en zijn tante, de Hertogin van Aosta, een auto tocht gemaakt. Het gezelschap werd gevolgd door een Zwitserse politie auto. Ontruiming zou 15 Dec. beginnen Naar de „New York Herald Tribune" uit Jeruzalem meldt, heeft het Britse bestuur in Pa lestina voorgesteld 15 December te beginnen met de ontruiming door politie en troepen van een aantal steden. Zich beroepende op „betrouwba re inlichtingen" meldt het blad dat de Joodse stad Tel Aviv en het Ara bische Jaffa tot deze steden zul len behoren, zodat de Joodse en Arabische autoriteiten aldaar voor het handhaven van de orde de ver antwoordelijkheid' zullen moeten dragen. Het blad verklaart, dat dit plan reeds een maand geleden door het Britse bestuur in Palestina werd voorgesteld, doch dat het thans niet duidelijk is welke invloed de onge regeldheden van de laatste week op dit voornemen gehad hebben. Reuter meldt uit Jeruzalem, dat in de afgelopen week, sinds de aan vaarding van het verdedigingsplan door de V.N., zes en vijftig perso nen bij de ongeregeldheden in Pa lestina om het leven zijn gekomen: 31 Joden, 23 Arabieren en twee Armeniërs. Sir Alan Cunningham, de Brit se Hoge Commisaris in Palestina, heeft een onderhoud gehad met de secretaris van het Arabische Hoge Comité, dr. Chalidi, en Ben Goe- rion, voorzitter van de bestuurs raad van het Joodse Bureau, over aangelegenheden verband houdend met de ontruiming van Palestina door de Britse strijdkrachten, aldus meldt AFP. Reuter. Verschillende Engelse bladen voeren een campagne te gen het langer in Palestina houden van Britse troepen. De „Sunday Express" schrijft in zijn hoofdarti kel onder het opschrift „Palestina is nu rustig" o.m. het volgende: „Onze mannen moeten blijkbaar doodgeschoten en gebombardeerd worden en in hinderlagen blijven vallen, terwijl pogingen worden gedaan om het noodlottige plan van de V. N. in werking te doen treden. Het blad betoogt, dat Amerika, dat meer dan enig land verantwoordelijk is voor het ver delingsplan, niet de minste belang stelling toont voor de middelen om het plan uit te voeren en dat er geen troepen of wapenen gezonden worden om de orde te handhaven. De enige zorg van Amerika is hoe de tiènduizend Amerikaanse on derdanen het snelst uit het nabije Oosten geëvacueerd kunnen wor den. Hier een foto van Mr. Walter James Brown, een Londense autobuschauffeur die binnenkort de gouden eremedaille van de Orde van Oranje Nassau zal ontvangen voor het vele en gevaarlijke werk, dat hij ver richt heeft voor de bevrijding van ons land tijdens zijn mili taire dienst in het Norfolk regi ment. van ganser harte gesteund. Gustaaf V is een man van eenvoudig op treden. Hij heeft nooit bewust naar populariteit gestreefd en waar schijnlijk is dit een van de rede nen, waarom hij het aanzien van zijn volk geniet. Het is genoeg zaam bekend, dat de Koning als mr. G. tot op zeer hoge leeftijd aan tennistournooien heeft deelge nomen. In de zomer van 1946 be oefende hij, 88 jaar oud, zijn ge liefde sport nog! Toen moest hij daarvan afstand doen op raad van zijn dokter. Van 1881 tot 1930 is Gustaaf V gehuwd geweest met Prinses Victoria van Baden. Maarschalk Tito, de Joego-slavi- sche minister-president, is Zaterdag per speciale trein te Boedapest ge arriveerd, voor een bezoek van drie dagen, tijdens hetwelk hij een ver drag van vriendschap en wederzijd se bijstand met Hongarije zal teke nen. Hij werd aan het station ont vangen door Lajos Dinnyes, de Hon gaarse minister-president, en ande re regeringspersonen. Onder de aanwezige diplomatieke vertegen woordigers waren ook die van de Sowjet-unie, Groot-Brittannië en de Ver. Staten. Terstond na zijn aan komst werd Tito door Zoltan Tildy, de Hongaarse president, ontvangen. Heden is het veertig jaar ge leden dat de thans 89-jarige Gus taaf V de Zweedse troon besteeg, als opvolger van z|jn vader, Os car n. Koning Gustaaf die op 16 Juni 1858 werd geboren heeft zonder moeilijkheden samengewerkt met ministeries van verschillende po litieke richting. In 1920 werd voor het eerst een sociaal-democraat Zweeds minister-president. De Ko ning heeft bewezen gelijke tred met de sociale ontwikkeling te,kun nen houden en zich tevens bewust te kunnen blijven van zijn ver antwoordelijkheid als hoofd van de staat. Voor de internationale poli tiek heeft Gustaaf V steeds grote belangstelling gehad. Tijdens de eerste wereldoorlog nam hij het initiatief voor de samenwerking der drie Scandinavische landen ter handhaving van hun neutraliteit. In 1939 hoopte hij tot het laatste ogenblik op een vreedzame rege ling der geschillen. In October* van dat jaar nodigde hij de koningen van Noorwegen en Denemarken en de Finse president uit tot een conferentie in Stockholm. Maar de ontwikkeling in Scandinavië was een geheel andere dan 25 jaar te voren en weldra was Zweden het enige Noordse land dat buiten de oorlog bleef. De Zweedse acties tot hulpverlening en leniging van de oorlogsnood heeft de Koning steeds De loop der gebeurtenissen, al dus het blad, toont, dat voor de aanstaande zomer het gehele nabije Oosten in vuur en vlam zal staan. Dit vooruitzicht geeft ons het recht het land nu te verlaten en niet acht maknden later. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond. OPKLAREND VAN HET ZUID-WESTEN UIT Voor het Noorden van het land: Zwaar bewolkt met enige regen en aanvankelijk nog hier en daar mist. Ver anderlijke wind. Later iets zachter. Voor het Zuiden van het land: Opklarend na regen met matige Westelijke wind. Weinig verandering van tem peratuur. Een-en-veertig veilen voi heeft het Partijbestuur nodig gehad, om aan de leden van de Partijraad mededeling te doen van de amendementen en de prae-adviezen welke z|jn inge diend op de verschillende ont- werp-reglementen, welke in de Partijraadsvergadering a.s. Vrij dag en Zaterdag aan de orde ko men. Zoals men weet, betreft het hier de ontwerp-reglementen voor de Partijraa'd, voor de Kringen, de Statenkringen en het Kiesreglement voor de Tweede Kamer. Er zijn amendementen uit twaalf van de achttien Kringen, enige van de Jongeren-organisatie en van afge vaardigden persoonlijk. Het Partij bestuur bepaalt zijn „prae-advie- zen" tot de mededeling, dat de amendementen öf „niet gewenst" worden geacht, óf worden „afge wezen", terwijl enkele (hoofdzake lijk redactionele) worden overgeno men. Nadere motivering van het niet- gewenste of het afwijzen worden niet gegeven, terwijl ook geen me dedeling wordt gedaan van de toe lichtingen, die door de voorstellers van de amendementen reglementair moesten worden (en ook zijn) ge geven. Deze gang van zaken kan moei lijk bevorderlijk worden geacht voor een vlotte behandeling van deze over het algemeen toch al saaie stof en nu heeft het P.B. toch al moeten besluiten, de aanvanke lijk tegen Zaterdag a.s. uitgeschre ven Partijraadsvergadering bij na der inzien reeds Vrijdagavond te laten beginnen! Ons tot de hoofdpunten bepalend, beginnen wij met de belangrijkste „kluif", het Kiesreglement voor de aanwijzing van candidaten voor de Tweede Kamer. Er is ten eerste hier en daar nog al wat verzet tegen het voorgestelde systeem, de Verkiezingsraad onge veer een-derde van het aantal te verwachten zetels vast voor ver kiesbare plaatsen te doen aanwijzen ten behoeve van deskundigen op belangrijke gebieden van het open baar en staatkundig leven. De Kring Limburg wil geen vaste aanwijzing voor de deskun digen, maar slechts een advies. Het P.B. voelt daar natuurlijk niets voor. In het algemeen is er dan ook tegen het principe van de des kundigenzetels geen overwegend bezwaar. Drente ziet in de voorgestelde samenvoeging van Kringen een nadeel voor de kleine krin gen, waartegenover het P.B. zich beroept op de waarde van het overleg. Ook Arnhem-Nijmegen wil de oude procedure van later- inschuiven van candidaten in sa mengevoegde Kringen handhaven. Het P.B. wil daar niet aan. De Kring Tilburg heeft er be zwaar tegen, dat de Kring-commis sie, die, in samengevoegde Kringen aan het voorlopig advies over de candidatenlijst medewerkt, daar door het werk overneemt, dat tot de taak van elke zelfstandige Kringvergadering behoort. Ten on rechte meent Tilburg dat die Kring-adviescommissie iets nieuws is: zij beantwoordt nl. aan hetzelfde (redelijke) principe, dat in het oude reglement ten grondslag lag aan de wijze van samenstelling van de gecombineerde Kringvergade ring, die toenmaals „het aanvullen de advies" gaf. De Kring Leiden wenst de des kundigen niet definitief, maar slechts voorlopig door de Ver kiezingsraad te doen aanwijzen. Dit wijst het PB. natuurlijk af. Het stelt zelf nader voor zulks ook in overeenstemming met de systema tiek van het reglement in art. 5 lid 1 sub c reeds uitdrukkelijk te bepalen, dat het beraad door het Dag. Bestuur over het aantal candidaten, dat de Verkiezingsraad definitief zal aanwijzen, uitsluitend zal mogen geschieden met het oog op het voorschrift van art. 8 sub. 1, b en c; dit wil zeggen, dat de Twee de Kamerfractie moet beschikken over leden die deskundig zijn op belangrijke gebieden van het staat kundig en openbaar leven, èn dat die Fractie de veelzijdige samen stelling van de K.V.P. zoveel moge lijk moet weerspiegelen. (In het ontwerp staat, „de" belangrijke gebieden, maar mede naar aanlei ding van een amendement-den Helder stelt het P B. voor, dit woordje „de" te laten vervallen, hetgeen kennelijk een beperking van het aantal van die gebieden in houdt.) (Vervolg op pag. 2)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1