Geen vc Eerste tl De perikelen rond het Bureau Nationale Veiligheid PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Maandag 8 December 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Doodstraf voor Maarten Kuiper DIE GOEDE OUDE TIJD Bexoek van St. Nicofaas UIT OUDE TIJDEN 25-Jarig jubileum bij V. Cr D, ELLENDE IN OOSTENRIJK Beroep op de katholieken van Nederland DE GRONDKAMER Afscheid van. de heer joh. Verkuyl Prijsvraag Stadsfeesten 1948 Beverwijk Hoe is de reacfie? Vreemde verklaringen in de zaak-Wery Feiten van vandaag NA VIJF JAAR Niet Nederland, maar juist Indonesië! Gedenkplaat op de Rijkswerf Opbouwende vredes politiek van Rode Kruis 100 JAAR zeil- en roeivereniging Voor Maria Marktberichten INGEZONDEN Het Kiesreglement Londense conferentie aan 'n zijden draad GROOTVADER EN KLEINZOON omgekomen in de vlammen Verliezen Neder landse strijdkrachten Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam heeft Zaterdag de voor malige agent van politie Maarten Kuiper, die tijdens de bezetting als SD-rechercheur talloze Joden, on derduikers en anderen arresteerde, tot de doodstraf veroordeeld. „De samenstelling van weerzin wekkende misdaden en de geestes gesteldheid, waarvan verdachte heeft blijk gegeven," aldus luidde de sententie, „getuigen van een dus danige onmenselijkheid, dat hier alleen de zwaarste straf in aanmer king kan komen, omdat er voor personen als deze verdachte geen plaats meer is in de Nederlandse volksgemeenschap". ALKMAAR. Wat was het vroe ger zo een jaar of tachtig gele den toch een goede, oude tijd De mensen verdienden wel weinig, maar alles was ook erg goedkoop. Over sociale toestanden praatten de mensen niet werkte men, dan had men te eten werkte men niet, nou ja, dan was er nog altijd de bedeling. En gezond dat de men sen leefden, gezond! Ze gingen ge middeld dertig jaar vroeger dood dan tegenwoordig, één op de vijf zuigelingen stierf beneden het jaar, als een moeder in het kraambed stierf, was dat heel gewoon en wie t.b.c. kreeg, kon rekenen, dat zijn dagen geteld waren. Kwam er een epidemie, zoals de cholera-epide- mie in 1866, dan stierven de men sen als ratten en de doodgraver had een beste tijd, als hij het ten minste zelf overleefde. Nee, dat was nog eens een echt knusse, leuke, goeie oude tijd, toen ze de begrippen: maatschappelijke gezondheidszorg, voorbehoedende geneeskunde nog niet hadden uit gevonden. Als je ziek werd, dan moest je maar zien hoe je beter werd of doodging de dokter trok een ge leerd gezicht, gaf aanwijzingen over verpleging maar meer kon de brave man ook niet doen. Neem nu eens een zieke, die plat moet blijven liggen hoe moest dat met wassen, en schoon beddegoed en doorliggen en zo? Dat waren pro blemen, onoplosbare problemen, waarvan de zieke, ondanks liefde en goede wil, de dupe werd. En nu? Nu is dat geen probleem meer tenminste behoeft het geen probleem meer te zijn. In dergelijke gevallen haalt men ziekenverplegingsartike- len van het magazijn en de zuster van het Wit-Gele komt trouw dié karweitjes opknappen, waarvoor de liefderijke handen der huisgenoten verkeerd staan. Als 't gezin uitbreiding verwacht, is er kundige, afdoende kraamhulp van het W.G.K. Dat vindt u nor maal, nietwaar? Bedenkt u dan eens, dat dit, en nog veel meer tot stand is gebracht door particulier initiatief, doordat velen botje bij botje legden en een geweldig apparaat opbouwden, dat elk jaar, door heel ons land mil- lioenen malen hulp biedt. Misschien meent u. dat u die hulp niet nodig zult hebben. Dat is uit stekend maar zeker is u er niet van en anderen uw medemensen kunnen uw hulp niet missen. Ook uw gezin moet lid worden van het Wit-Gele Kruis. En als ge nu tevreden ja knikt, omdat ge al lid zijt, bedenk dan eens of uw bij drage nu wel in overeenstemming is met.... laten we zeggen wat ge uitgeeft aan verzetjes, cigaretten, snoep.... Want het Wit-Gele Kruis moet nog veel meer doen, wil nog veel meer doen en kén nog veel meer doen als allen, die het belang ervan inzien lid zijn en dan liefst een royaal lid. ALKMAAR. Op uitnodiging van het bestuur van de Katholieke Middenstandsbond bracht Sint Nico- laas gistermiddag in 't Gulden Vlies een bezoek aan de kinderen van de leden, die in grote getale met hun ouders naar het feest waren geko men. Nadat de ruim honderd kin deren het hele repertoire van St, Nicolaasliedjes hadden gezongen, werden zij onthaald op een poppen- kastvertoning, waarbij Jan Klaassen en Katrijn ze een half uurtje aan genaam bezig hield. Toen kwam met gezang verwelkomd, de goede Sint de zaal binnen, vergezeld van twee zwarte knechten, die later Piet en Trapanoeli bleken te heten; die deelden al aanstonds versnaperingen aan de kinderen uit en nadat Sint Nicolaas door de voorzitter en de feestcommissie was verwelkomd, nam hij plaats in zijn zetel en liet hij alle kindertjes een voor een bij hem komen. Met alle kinderen maakte de kindervriend een praatje, om ze een pluimpje te geven voor goed gedrag, of om ze de nodige vermaningen mee te geven. Het bleek, dat er nog heel wat kinder tjes zijn. die op hun duimpje zuigen of die niet goed eten. Gelukkig was St. Nicolaas in een goede hui en zijn knechten eveneens, zodat er niemand in de zak behoefde t« wor den gestopt. Maar de Sint beloofde het bestuur het volgend jaar met oen heel regiment zwarte Pieten te zullen komen, om de directeur van de Prijsbeheersing. prof. Brouwers, in de zak te stoppen. De voorzitter, de heer Putman, bracht de Sint dank voor zijn be zoek en voor de vele goede gaven, waarna de Sint de ouders meer daadwerkelijke belangstelling vroeg EEN MAATSCHAPPIJ VAN WELDADIGHEID. 8 Dec. De Maatschappij voor Weldadigheid kreeg bij K. B. van 8 Dec. 1820 verlof om contracten te sluiten met de administrateur der Godshuizen en armbesturen tot overneming van wezen en ar me kinderen. Oorspronkelijk wil den de Gemeentebesturen de con tracten niet garanderen, maar na over en weer praten was ook dit in het daarop volgende jaar voor elkaar. De kinderen gingen nu naar ko loniehuizen en de bedelaars naar Ommeschans. Voor de kinderen moest per kind per jaar f 45 wor den betaald gedurende 16 jaar. Na deze 16 jaren had dan de ge meente het recht (ten eeuwige dage) op één woning per 6 kinde ren en tenminste 1650 roeden land, om deze te bestemmen voor behoeftige personen of wezen. Hier werd dus via wezen een gelegenheid geboden om armlas tigen af te schuiven. voor het werk van de K.M.B. Nadat de kinderen nog even naar de verdere lotgevallen van Jan Klaassen hadden geluisterd, kwam het einde van dit goed geslaagde St. Nicolaasfeest. AFC—NIEUWS De senioren behaalden 6 punten winst van de 10. Vooral het eerste behaalde een schitterend resultaat tegen de nog ongeslagen Grashop pers. Keurig gedaan. De junioren namen de volle buit met een over winning mee. De adspiranten be haalden alle vier de volle buit. Prachtig, jongens. De welpen 3 bleven ongeslagen; een volgende maal gaan jullie eens winnen! B en C moesten de punten overge ven. Dat wordt beter, hoor Benja mins! Attentie! De Sint-Nicolaasavond van a.s. Woensdag wordt niet ge houden in het Patronaatsgebouw, doch in ons clubgebouw Beemster. Het wordt evengoed knal! Heden avond geen clubavond. A.s. Zondag returnwedstrijd AFC I—Grashoppers. Sportliefhebbers uit Alkmaar en omgeving, houdt a.s. Zondag vrij! De PPC-er. OPBRENGST COLLECTE De opbrengst der gehouden col lecte voor de Nat. Reclassering ten bate van alle gezindten heeft op gebracht 1.229.86. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Janna, dv G. P. Verberg en M. Ter Burg; Theodora M. H. dv H. L. Lina en M. Vreeker; J. J. G. zv J. J. Hoge- ling en A. C. Rodenburg; Francis- cus E. zv A. C. Rijnaard en A. W. H. Vogelsang; Jan zv W. J. Dui- veman en J. Bakker; Renske J. dv J. Godijn en P. C. A. de Moei; Christina F. en Gerard d en z van A. v. d. Post en A. Koeleman; Ja cob W. zv J. de Boer en W. F. Wil- lemse; Clazina dv H. Zwager en J. de Visser; Theodorus B. H. zv J. T. H. W. B. Schut en C. A. M. Kemna. Gehuwd: Ernascus W. v. d. Wal en Maaike ten Haken. Overleden: Petrus A. de Boer, oud 54 jaar, gehuwd met D. H. M. J. Wanna. Franciscus Romijn, oud 68 jaar, gehuwd met G. D. Gevers. VEILIGER VERKEER... DOOR MINDER LAWAAI Vóór het oversteken van een rij weg kijkt men links en rechts of het moment van oversteken gunstig is. Tijdens het oversteken kijkt men eerst links en dan rechts. Het geven van geluidssignalen door het rijverkeer moet tot het uiterste beperkt worden. Verkeersorde bevordert stilte. Stilte bevordert veiligheid. UITREIKING NIEUWE BONKAARTEN Voor de uitreiking van de nieuwe bonkaarten 802, schoenenbonnen en kaarten voor a.s. en jonge moeders zijn morgen aan de beurt zij, wier familienaam begint met de letter H vanaf Helder tot einde letter H. De heer P. Kramer vierde heden de dag dat hij vóór 25 jaar bij de fa. V. D. in dienst trad. Om 10 uur werd hij per auto met zijn vrouw van huis gehaald, en naar de zaak geleid, waar een voltallig per soneel hem opwachtte. Hij werd op het privé-kantoor door de directeur de heer W. Berendzen en de be drijfsleider de heer H. v. d. Metier ontvangen. Onder het aanbieden van bloemen en 't <rnh.- onder couvert werden de vele toe spraken gehouden, waarin tot u.,- drukking werd gebracht, dat de ju bilaris zich heeft doen kennen als een ijverig en plichtsgetrouw per soon. Daarna stond het personeel in de feestelijk versierde lunchroom klaar, om de jubilaris en zijn vrouw te huldigen. Door diverse spr. werd het woord gevoerd en vele cadeaux werden hem nog aangeboden. Om 11.30 werd de jubilaris weer naar huis gebracht, waar velen de sym pathieke persoon nog kwamen ge lukwensen. SLIPPENDE MOTORRIJTUIGEN Zaterdagmorgen is een auto ge slipt op de Kennemerstraatweg ter hoogte van de Tesselschadestraat, Een tuinmuurtje werd vernield. Eveneens slipte een motorrijder, waardoor een verkeerspaal werd omgereden. LASTIGE MENSEN GE ARRESTEERD Zondagavond molesteerden een 21-jarige matroos en een 23-jarige burger het publiek in de Lange- straat door een dreigende houding aan te nemen tegen verschillende voorbijgangers. Een agent van politie, die dit alles zag gebeuren, volgde het dronken tweetal, maar toen hij vlak achter hen gekomen was, draaiden zij zich plotseling om. terwijl de matroos begon te dreigen; de burger ging onmiddellijk tot handtastelijkheden, over en gaf de agent onder meer 'n vuistslag in het gezicht. Prompt daarop werden ze beiden gearres teerd. De een wegens in dronken schap de openbare orde verstoren en de ander wegens mishandeling van een ambtenaar. LEIPZIGER VOORJAARSBEURS 1948 Bij het kantoor van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor N.- Holland te Alkmaar, Oudegracht 182. ligt een bericht ter inzage be treffende de te Leipzig te houden Jaarbeurs, waarvoor de inschrijving vóór 11 Dec. a.s. dient te geschieden. SLACHTOFFER VAN GOEDHEID In ons bericht over de winkelier C. A. v. 't H. uit Ursem, die het slachtoffer werd van puntenhandel, werd melding gemaakt van de slechte hygiënische toestand in het huis van bewaring. Men verzocht ons te willen mede delen, dat hiermede het huis van bewaring te Amsterdam werd be doeld en niet Alkmaar. Wij konden ons ook niet voorstellen, dat in Alkmaar dergelijke toestanden heer sten, GUNNING BEEMSTER. Architect N. H. Oudejans te Purmerend heeft na mens J. G. Boos alhier aanbesteed het bouwen van een woning, be groting 18.500.Het werk is ge gund aan Wed. G. Kunst te Aven- horn voor 19.707. RESTAURATIE CASTRICUM. Architect. J. de Meijer te Amsterdam heeft in op dracht de voorbereiding tot restau ratie van de Ned. Hervormde Kerk alhier ter hand genomen. AANBESTEDING Het gemeentebestuur van Zijpe heeft aanbesteed: het slopen van de nog aanwezige funderingen der ge sloopte woningen in het dorp Pet ten. Inschrijvingen: J. Bood te Lim- men f 9.500 (laagste inschrijver); A. Tuin P. Tuin te 't Zand f13.950; D. P. Kuiper te Kolhorn f 13.990; J. Wieringa te Middelburg f14.700; P. Veter te Alkmaar f 16.300; H. Bas te Haarlem f 17.500; Huiberts Punt te Alkmaar f17.900; Th. Veul te 't Zand f 17.990; Gebr. A. O. Lute te Castricum f 18.000; A. Ie Clereq te idem f 18.160; R. Wiersma f 18.377; G. Rosland te Amsterdam f 19.199; F. Kuiper te Aartswoud f 19.492; A. Dienaar te Santpoort f 19.700; fa. Verheul Brouwer te Haarlem f 19.945; R. Luis te Gassel- ternijeveen f 21.000; P. Rooiers te Rotterdam f 27.775; K. Bakker te Schagen f 45.000; J. Bruin te Bobel- dijk f 68.500. Gunning aangehouden! VEILIGER VERKEER DOOR MINDER LAWAAI Voetganger, oversteken van de rijbaan mag uitsluitend langs de kortste weg en haaks gebeuren. Bij het oversteken niet aarzelen of treuzelen. Als voetganger moet u in 't ver volg nog meer dan tot dusverre het geval was, letten op het rijverkeer. „Laat ons niet in de steek in ons gevecht tegen de materiële en mo rele ellende in ons Oostenrijk". Met deze woorden heeft de voor zitter van de Oostenrijkse Caritas Centrale zich tot de Nederlandse katholieken gericht. In Oostenrijk heerst er een hon gersnood, 150.000 t.b.c.-gevallen zijn geconstateerd, toename van de ba by-sterfte tot 10.1 pet., typhus en diphterie door groot gebrek aan brandstoffen. Mensen leven in hou ten keten of vroegere vliegtuiglood- sen, in bedompte kelders of in puin hopen. Moeders maken zich angstig om kinderen ter wereld te brengen, omdat zij weten, dat zij niet genoeg voedsel voor hen hebben en dat ze gedwongen zijn krantenpapier als eerste kleertjes te gebruiken. De oogstvooruitzichten zijn som ber. Temidden van deze misère strijdt de Oostenrijkse Caritas met alle mogelijke middelen. In alle parochies is een afdeling opgericht om met behulp van de katholieken in het buitenland te trachten de grote nood te lenigen. Ook thans is een beroep op Nederland gedaan en zoals de voorzitter van het aarts- diocees te Wenen het in zijn schrij ven uitdrukt, is het een strijd voor een volk, dat onze hulp, onze edel moedigheid, onze juiste achting waard is. In verband met het bereiken van de 65-jarige leeftijd is aan de heer Joh. Verkuyl, vice-voorzitter en deskundig lid van de Grondkamer Noordholland, met ingang van 1 De cember 1947 eervol ontslag als zo danig verleend. In de een dezer dagen gehouden algem. vergadering van de Grond kamer heeft de heer Verkuyl offi cieel afscheid genomen van zijn collega's. De grote verdiensten van de scheldende vice-voorzitter wer den in verschillende toespraken ge memoreerd. De voorz. der Grondka mer, Mr. P. S. Winkel wees op de trouw en de toewijding, waarmede de heer Verkuyl zijn werkzaamhe den voor de Grondkamer placht te verrichten, alsmede op zijn helder en steeds weloverwogen oordeel. Namens het Ministerie van Land bouw, dankte de heer dr. ir. M. J. Boerendonk en drukte zijn waarde ring voor de heer Verkuyl uit niet alleen als functionaris, doch ook als mens. Hij wees vooral op de be langrijke invloed ten goede, die er van den heer Verkuyl op de jonge ren is uitgegaan. In gelijke geest sprak ir. S. H. de Jong, adviserend lid der Grondka mer en lid van de Pachtprijspeil- commissie. De secretaris der Grondkamer, de heer C. A. J. van Baar, gaf uiting aan zijn grote bewondering, die hij steeds voor de heer Verkuyl heeft gehad. De heer A. Schermer, deskundig lid der Kamer prees vooral de qua- liteiten van de scheidende functio naris als vice-voorzitter, een verant woordelijke taak, die ver ligt buiten de normale werkzaamheden van de deskundige leden. Tenslotte sprak in gelijke zin de heer E. Vogelen zang, deskundig lid der Kamer. De heer Verkuyl heeft alle spre kers afzonderlijk bedankt voor hun toespraken, evenwel niet alleen voor de ter vergadering gesproken woor den, doch ook voor de hartelijke sa menwerking. die steeds heeft be staan tussen hem en zijn collega's. In Augustus wi het volgend jaar viert Beverwijk op grootse wijze het feit, dat aan deze cen trumplaats van Midden-Kenne- merland, 650 jaar geleden, stads rechten werden verleend door Jan de Eerste, zoon en opvolger van Floris V. Met tentoonstellingen op het ge bied van handel en industrie, bloe menteelt, tuinderij, pluimveefokke rij en „Groeiend Beverwijk" met zangfeesten. toneelvoorstellingen, historische, optocht en algemene stadsversiering, hoopt men de be langstelling van binnen- en buiten land op dit groeiende centrum van Nederlandse industrie, waar tevens de tuinbouw en bloementeelt bloeit, te trekken. De pers- en propagandacommissie voor de stadsfeesten heeft een prijs vraag uitgeschreven voor een pak kende en aantrekkelijke naam voor deze feestweek, die al een kort sa mengevatte slagzin geschikt is om op de affiches en dergelijke te wor den afgedrukt. Voor degene, die erin slaagt Be verwijk een dergelijke slagzin te be zorgen, wordt een bedrag van f 50 beschikbaar gesteld. Inzendingen vóór 1 Januari 1948 aan het secretariaat van de pers- en propaganda-commissie, Stumphius- straat 17, Beverwijk, in gesloten en veloppe, voorzien van een kinder postzegel. Met mij zal men reeds gehoord hebben van de wankele financiële positie waarin onze R.K. Kerkmu- ziekschool in Utrecht verkeert. Zou dat levenswerk van Pater Huygens ten onder gaan? Roemloos? Is dat niet te redden? Mij dunkt van wel. Wij, Katholieken, kunnen dat en wij zullen dat ook redden. Dat doen we. Wij gaan een financiële rugge steun geven aan de pater, die aan zijn levensavond is gekomen en die zeker ons volle medeleven verdient. Hij heeft een groots, cultureel, ka tholiek werk tot stand gebracht en dat mag niet op 'n paar centen dui kelen. Dat zullen wij niet toestaan. Wij! Wie zijn die wij? Dat zijn allen, die de kerkmuziek een warm hart toedragen. En wie doet dat niet? Aan die Kerkmuziekschool hebben wij vele bekwame compo nisten en organisten en directeu ren te danken. Daar heeft de pa ter zjjn beste krachten aan ge geven. Wij! Dat zijn al onze R.K. Zang koren. Ja, beste zangers, zullen wij samen dat niet kunnen verhinde ren, dat onze Kerkmuziekschool noodlijdend wordt? Dat kunnen wij zeker. En we doen het ook. Iedere zanger, die dit leest, brengt het ter sprake op repetitie of vergadering en zorgt er voor, dat zijn koor een gepaste bijdrage stuurt. We noemen dat: onze Adventsactie. Dan weten we dat dat is een woord en een daad. Uw gepaste bijdrage is tien of als het er af kan vijf en twintig gulden. We zijn kerels en laten onze Kerkmuziekschool niet in de steek. Wij! Mannen vooruit! Uw sterke schouders er onder! Een steunbeer van geweld! Die zullen we zetten op de Plompetorengracht 3. Dat doen we deze keer goed. Wij stor ten op Giro 124912 ten name van de Directeur der Nederl. R.K Kerkmuziekschool „St. Caecilia" te Utrecht. Vóór Kerstmis zorgen wij, zan gers van Nederland, dat er weer iets zingt in 't hart van die man, wiens zorgen wij willen delen. Ik dank U! J. Karskens, pr. BIJ DE VERDERE behandeling voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam van de verraadzaak te gen de Joodse, nu 27-jarige Betje Wery, beschuldigd van verraad van de illegale persoonsbewijzen-cen trale van Frans Meyer, Gerhard Badrian en F. R. Boyenhuis, waar bij zij als geheime agent van het Devisen Schutz Commando een rol zou hebben gespeeld, zijn vreemde bijzonderheden aan het licht geko men over de houding van recher cheurs» van het Bureau Nationale Veiligheid. Verhoord werd o.a. de garage houder Kerkhoven, die na de be vrijding rechercheur werd van het Bureau Nationale Veiligheid. Kerk hoven had contact met de, door Betje Wery verraden persoonsbe- wijzencentrale, waarvoor hij illegaal werk had gedaan. Als rechercheur heeft hij de zaak tegen Betje uit gezocht, hetgeen reeds bij de vorige behandeling de afkeuring van mr. Gelinck, procureur-fiscaal had op gewekt, omdat dit een objectief on derzoek bemoeilijkte. Betje beriep zich er od, dat zij zich bij het ver hoor in het huis van Kerkhoven niet op haar gemak had gevoeld, omdat zij daar Riphagen aantrof. Riphagen was haar chef. Deze be vond zich inderdaad na de bevrij ding enige tijd in het huis van Kerkhoven. Hoe kwam dat? Kerk hoven verklaarde, dat zijn collega, rechercheur Schouw contact had gekregen met Riphagen, en omdat hij belangrijke aanwijzingen kon ge ven, moest hij voorlopig.... in het huis van Kerkhoven blijven! Toen ontspon zich tussen de president en getuige Kerkhoven het volgende gesprek; Pres.: „In Uw huis???" K.: „Ja." Pres.: „Wat is er van Riphagen geworden?" K.: „Die is ontvlucht." Pres.: Bij u uit huis?" K.: „Ja." Pres.: „Woonde zijn vrouw toen ook al bij u?" K.: „In die tijd nog niet." Pres.: „En u wilt beweren, dat u nu niet weet waar Riphagen is?" K.: „Wij hebben geen kinderen. Ik had medelijden met het kind van Riphagen en heb het daarom met de moeder in huis genomen." Pres.: „Dus op mijn vraag of u het huidige adres van Riphagen weet, zegt u, dat u het niet weet?" K.: „Neen." De verdediger zei, dat Sanders, de indertijd ook al veelbesproken lei der van het B.N.V., en dus de chef van rechercheur Kerkhoven, op dracht had gegeven aan K„ om Rip hagen in zijn huis te nemen. Ja, zei Kerkhoven, en er werd zelfs kost geld voor hem betaald. (Hielden de heren van het befaamde B.N.V, er dus particuliere gevangenissen op na??) De vrouw van Riphagen woont nog bij Kerkhoven, met haar kind en zij betaalt kostgeld. Kerkhoven zei, dat hij Riphagen tijdens de bezetting niet kende, maar de verdediger constateerde, dat K. na de bevrijding wel samen kwam met Riphagen aan een bar in de Vondelstraat, welke vraag Kerkhoven blijkbaar niet welkom was, want hij deed er zeer veront waardigd over. Riphagen is uit het huis van Kerk hoven ontvlucht en blijkbaar met een lijkenauto naar België ge gaan!Kerkhoven wist daar niets van. De president verweet aan K. ook nog diens verdachte relaties, o.a. met Pierre van Lee, die N.S.B.-er was en een lijkenauto bezat, waar mee gefussilleerden naar de duinen in Overveen zijn gebracht! Kerkhoven verklaarde, dat Van Lee sinds 1936 zijn compagnon in zaken was geweest. Frans Meyer verklaarde o.a. dat Betje Wery onmogelijk had kunnen zien. dat Riphagen in het huis van Kerkhoven was, toen zij daar ge bracht werd, om verhoord te wor den. hetgeen d- president niet waar-1 schijnlijk vond. De Duitser Willy Lages, die aan vankelijk geweigerd had te spre ken, legde nu verklaringen af, even als de Duitser Döring. die een en ander mededeelde over het verraad van Betje. die de betrokken lieden van de P.B.C. naar haar huis had gelokt, waar zij gearresteerd wer den. De behandeling van de zaak is tenslotte opnieuw voor onbepaalde tijd geschorst, omdat nog enkele nieuwe getuigen gehoord moeten worden. De Veiligheidsraad zal morgen, Dinsdag, opnienw de Indonesische kwestie behandelen. De partij van de Ganlle heeft bij de ge meenteraadsverkiezingen in Frank- rijk's tweede havenstad, Le Havre, 16 van de 37 zetels behaald. Bij de vorige verkiezing won de partij 8 zetels. Te IJmuiden is bericht ontvangen van een Deens schip, volgens hetwelk een onbekend schip noodseinen heeft uitgezonden. De reddingsboot „Neeltje Jacoba" is voor hulpverlening uitgevaren. Functionarissen van het Joodse Bureau zouden de laatste twee da gen gepeild hebben bij Britse le- gerautoriteiten naar de mogelijk heid van aansluiting van de nieuwe Joodse staat bij het Britse imperi um. Een Republikeins lid van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heelt voorgesteld alle exporten van Amerika naar de Sovjet-Unie te blokkeren, „als een laatste middel, indien noodzakelijk, om het bevoorraden van een moge lijke vijand te doen ophouden. DOOR EEN schrijffout is Zater dag in het hoofdartikel, over de herdenking na vijf jaar van de Ko ninklijke rede van 7 December 1942 gezegd, dat de rede „uitdrukkelijk ook aan de bevolking van Nederland het recht toekende, om mede te be slissen over de vorm van de nieuwe staatkundige verhouding, enz." Dit moet echter juist zijn Indonesië. Een van de belangrijke punten, waar het juist om gaat! Men neme acte van deze belangrijke verbe tering! DEN HELDER In de Werf- krant wordt medegedeeld dat de voorbereidingen voor het aanbren gen van een gedenkplaat ter herin nering aan het werfpersoneel dat in de tweede Wereldoorlog het le ven heeft gelaten, nu zover gevor derd zijn, dat zeer binnehkort zal worden overgegaan tot het plaatsen. In overleg met de Dienstcommis sie is gemeend dat de beste plaats zal zijn aan de muur (Westzijde) van het gebouw der werfsjouwers, zodat men bij het betreden van de werf deze gedenkplaat direct moet zien. Ongeveer een half jaar geleden heeft het Nederlandse Rode Kruis zich bereid verklaard zich met een aantal pacifistische verenigingen te beraden over de grondslagen waar op een Nederlandse Beweging tot bevordering van Internationale Vrede en Internationale Veiligheid zou zijn op te bouwen. Het Rode Kruis in ons land heeft zich daar bij slechts ten doel gesteld de co ördinatie van genoemde verenigin gen te bevorderen, zonder zelf een leidende rol te spelen. Het heeft ook voorlopig het presidiaat en het secretariaat van de op te richten Coördinatie- en Studiecommissie op zich genomen en voor vergade ringen dezer commissies de nodige ruimte beschikbaar gesteld. Men wil, met uitsluiting van an dere partijpolitiek, op deze wijze slechts vredespolitiek in algemeen opbouwende zin bevorderen. In een persconferentie is ons medegedeeld dat reeds een honderdvijftigtal or ganisaties op fcciaal, cultureel en economisch gebied, die tezamen de gehele maatschappij vertegenwoor digen, zijn uitgenodigd, op 20 De cember a.s. in Utrecht in een be sloten vergadering bijeen te komen, om deze zaak nader te bespreken. De ervaringen van de laatste wereldoorlog hebben bü het Rode Kruis het besef doen groeien, dat deze bundeling van krachten nood zakelijk is. Reeds in Juli 1946 was te Oxford door vertegenwoordigers van het Rode Kruis van 51 landen het besluit genomen dat het stre ven naar het behoud van de vrede als eerste taak van het Rode Kruis zou worden erkend. 16 December a.s. zal het hon derd jaar geleden zijn, dat de Koninklijke Nederlandse Zeil en Roeivereniging werd opge richt. Reeds omstreeks 1600 werd op de Hollandse wateren, het toen nog als een binnenzee uitziende IJ en de Zuiderzee, druk aan watersport gedaan, hoewel de mensen in die tijd weinig of niets wisten van het begrip „sport". Velen brachten hun vrije tijd op het water door; va- cantieuitstapjes waren nagenoeg onbekend evenals de thans zoveel beoefenaars tellende balsporten en dus werd door velen gebruik ge maakt van de grote wateropper vlakten die overal zo uitnodigend lagen, Langzamerhand ontstond nu bij al die watersportliefhebbers de drang tot aaneensluiting, tot samen werking om verenigd één doel na te streven. In de eerste helft van de 19e eeuw groeide dit idee nog meer uit en het was Prins Hendrik, de broer van Koning Willem III, in die jaren een van de meest enthou siaste watersportliefhebbers, die in 1846 het initiatief nam tot het op richten van de Koninklijke Neder landse Jachtclub. Ondanks de respectabele leeftijd is de Koninklijke Nederlandse Zeil- en Roeivereniging nog een krachtige bloeiende vereniging met een energiek en actief bestuur, een vereniging, die zoveel heeft gedaan voor de Nederlandse sportwereld, de watersport in het bijzonder; ja, zelfs stimulerend heeft gewerkt op de ontwikkeling van de Nederland se scheepvaart. Het huidige peil van onze wed strijd-zeilers is in enkele klassen uitstekend en ongetwijfeld zal de Nederlandse zeilwereld, evenals in 1936, weer van zich doen spreken op de Olympische Spelen. Er is veel en goed geoefend, er heerst een uitnemende stemming en de rivaliteit is zodanig, dat de zei lers elkaar van zelf op een hoog plan brengen. T\EZE dag mogen wij niet zon der meer voorbij laten gaan. Daar is Maria ons, Katholieken, te dierbaar voor. Zij is de Moe der van onze Heer. Dat is al haar grootheid, dat is haar ge heel enige glorietitel. Maria is in ware zin moeder. Maar haar goddelijk Moederschap is even zeer iets bizonders, iets geheel eigens. Het draagt een eigen ka rakter. Want hier kiest niet de moeder het eerst het kind, maar de Zoon, die God is, kiest Zelf Zijn Moeder. En daarom, omdat Hij het Zelf is, die Zich Zijn Moeder uitverkiest, maakt Hij de Vrouw, die Hij daartoe be stemd heeft, ook voor die uit verkiezing waardig. Het godde lijk Moederschap is de grondslag van alle voorrechten van Maria. Omdat Zij Gods Moeder is, is Zij onbevlekt ontvangen. God eert Zijn Moeder. Hij, God Zelf, leert ons, hoe hoog en heilig wij het moederschap van de vrouw moeten schatten, hoe groot en schoon Maria voor ons is. MARCUS H.M. de Koningin bracht een bezoek aan de tentoonstelling in het Stedelijk Museum van de Engelse schilder William Turner. H.M. bezichtigt een der schilderijen. Links de directeur van het Museum, Jhr. Sand- berg, rechts Sir Neville Bland met echtgenote. BOVENKARSPEL, 6 Dec. 260 kg spruitkool 0.38—0.44; 11000 kg groe ne kool 816.70; 19500 stuks bloem kool I 0.46—0.78; afw. 0.25—0.47; stek 2.60—17.50; 33500 kg. gele kool 6; (30000 kg. doorgedr.); 15 baal uien grof 20.20. i RONDOM DE BLOEMBOLLENSANERING Met belangstelling lazen wij het antwoord van de heer Nuyens op ons artikeltje d.d. 24 October j.l. inzake het hierboven aangegeven onderwerp en we moeten zeggen dat o.i. uit de toon van dit ant woord blijkt, in tegenstelling met wat enige boze tongen ons wijs wil len maken, dat de heer Nuyens een goedmoedig persoon is, die er van houdt door zijn betogen woorden van scherts te weven en prettig aandoende uitdrukkingen te gebrui ken. Immers is niet aan te nemen dat de woorden „bevreesd, slap" enz. gemeend zijn, want dan zou den in de bloembollenwereld, mét ons, allen die het met het standpunt van de heer Nuyens niet eens zijn, en dat is toch nog altijd de helft van de kwekers, het etiket van geestelijk min of meer defect op geplakt krijgen en dat bedoelt de heer Nuyens toch wel niet te doen. Echter met humor alleen worden moeilijke vraagstukken als deze niet opgelost en wij wachten nog altijd op het antwoord op de vraag: hoe hoog meent U, zal naar rede lijke verwachtingen de kwekers- prijs zijn van bijv. tulpen, wanneer het buitenland niet een lagere in voerprijs zal willen toelaten dan dié prijs, die als productieprijs voor tulpen in eigen land moet worden aangenomen indien onze uitvoer niet aanzienlijk zal kunnen stijgen en wij in ons land met een aan merkelijk teveel aan tulpen zullen komen te zitten? De heer Nuyens kan nu wel wat hoog van de toren blazen en zeggen wij zullen een en ander gaan door breken en de buitenlandse kwekers hun argumenten over hun even tueel niet lonende teelt uit hun handen slaan als de heer Nuyens zich daartoe vervoegd op bijv. het Amerikaanse Ministerie van Land bouw, dan heeft hij, te beginnen bij de portier aan de buitendeur van dit Departement, alleen iets be- beleefd te verzoeken, maar zeer weinig te commanderen. De min of meerdere invoer in het buiten land zal meer afhangen van de te sluiten handelsovereenkomsten waarbij onze regering een rol speelt, dan van de persoonlijke strijdlust van de heer Nuyens tegen de argumenten van de buitenlandse kwekers. Mochten door de bemoeiingen van onze regering- en de pogingen van de heer Nuyens een aan zienlijk grotere uitvoer mogelijk worden, dan, maar ook pas dón, zal kunnen worden overwogen om enige of meerdere saneringsmaat regelen af te schaffen, waarbij die betreffende het beperken van de vrijheid van het kweken door een ieder die dat zou willen, wel de allerlaatste zal behoren te zijn. Intussen volgen wij met gro te belangstelling het doen en laten van de heren Nuyens c.s. op het gebied door hem in zijn artikel aangegeven. Obdam, 4 December 1947. J. DE BOER Wzn. Vervolg van pag. 1 Een amendement-Utrecht, om het vaststellen van die „gebieden" op te dragen aap de Partijraad, wijst het bestuur af. De uiteinde lijke vaststelling van het aantal „deskundige" candidaten, (dat de Verkiezingsraad definitief moet aanwijzen) wil het ontwerp doen geschieden door het Partijbe stuur (in z.g. verdubbelde sa menstelling) De Kring Middelburg heeft een amendement, dat de belangstelling in de Kring Den Helder verdient, omdat het blijkbaar gebaseerd is op de befaamde moeilijkheden anno April 1946: Middelburg wil nl. (in art. 6) weer de bepalingen opne men, dat het P B. bepaalde Kringen ook kan samenvoegen na de gehou den groslijststemming! Wij zullen de motieven over en weer graag afwachten, maar deze z.g. „geclau suleerde samenwerking" schijnt ons minder gelukkig; het P.B. acht het amendement - Middelburg onge wenst. Het P.B. voelt voor de suggestie van Leiden, dat bij het aanwijzen der candidaten voor de groslijst cu mulatie van functies zoveel mo gelijk moet worden voorkomen. De voorlopige aanwijzing van candida ten ter vergadering van de afdelin gen (1/10 der aanwezigen, doch minstens 10) moet voortaan „schrif telijk" geschieden; een poging van Leiden, om de oude regel te hand haven, dat dit „mondeling" kan ge beuren, wijst het bestuur af. In het ontwerp (art. 10) wordt voorgesteld, van de voorlopige can- didatenlijst, door de Kringbesturen, te laten schrappen de namen van hen die minder dan 10 maal voorlo pig zijn aangewezen. Zes Kringen willen daaraan tornen, hetzij dat ze de bepaling geheel willen laten ver vallen, hetzij dat ze haar willen verzachten. Het P.B. wil de oor spronkelijke bepaling (die ook in onze Kringvergadering nog al ver zet ontmoette) ongewijzigd hand haven. De bevoegdheid van het P.B., om candidaten aan de voorlopige lijst toe te voegen, wil den Bosch b e- perken tot de deskundigen; het bestuur wijst dit amendement af. De Grote Vier hebben Zaterdag weer uren gepraat zonder tot een overeenkomst te geraken. Onder werp der discussies was: de eco nomische grondslagen voor een toekomstige Duitse staat. Molotof kwam met drie voorstellen: Af schaffing van de grenzen tussen de drie zönes; de vorming van Duitse economische bureaux en een plan voor de jaarlijkse staalproductie van 12 millioen ton. Marshall be streed de Russische voorstellen. Hij noemde ze onvoldoende. Met geen woord is gerept over de Russische eis van 10 milliard herstelbetaling. Ook wordt niet bepaald, dat de be zettingsautoriteiten vrije toegang hebben in elkanders zóne en verder «geven de Russische voorstellen niet de beschikking van de ene zóne op de economische bronnen van de andere zóne. Marshall zeide nog maals. dat men Duitsland als een geheel moest zien. Molotof bleef echter halsstarrig totdat Marshall tenslotte zei, dat Molotof Maandag volledige voorstellen kan indienen. In Amerikaanse kringen te Londen verwacht men, dat indien Molotof niet ingaat op Marsha' X voorstel om heden met volledige voorstellen te komen, de minis ters vóór het einde van de week thuis zijn. Op St. Nicolaasmorgen heeft een hevige brand in de Haarlemmer meer twee slachtoffers geëist. Om half zeven des morgens verliet de heer Van E. zijn woning om zich naar zijn werk te begeven, nadat hij in een benedenkamer een pe troleumkachel had aangestoken. Een half uur later zagen voorbij gangers dikke rookwolken uit de woning komen en terstond daarna verscheen voor een bovenraam de vrouw des huizes, die blijkbaar niet langs de trap naar beneden kon komen. Zij sprong uit het raam en werd slechts licht gewond. Een 9-jarig dochtertje moest eveneens haar leven op deze wijze redden. Zij werd door de omstanders op gevangen. Inmiddels deelde de ra deloze vrouw mede, dat zich in de woning nog de 83-jarige groot vader en een 12-jarig zoontje be vonden. Ofschoon men pogingen in het werk stelde om ook deze twee mensen te redden, slaagde men hierin niet, daar het vuur en de dikke rookwolken de reddings pogingen belemmerden. Na enige tijd arriveerde de Hoofddorpse brandweer, die noch van het huis, noch van de inboedel iets kon red den. De woning werd geheel in de as gelegd. De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke marine: Geen opgave ontvangen. Koninklijke landmóeht: Sold. W. de Voogd, Grijpskerke (Zeel.), gesneuveld 5 Aug. 1947, na vermissing bij Delitoewa; Korp. A. van Polen, uit Harderwijk, gesneu veld 22 Nov. 1947 te Tasikmalaja; Sold. S. Bouwma, uit gem. Menal- dumadeel, gesneuveld 23 Nov. 1947 te Cheribon; Sold. Ch. Dienaar. le- gernr 270422006 van 4 R.I., afkom stig uit Den Helder, gesneuveld 24 Nov. 1947 bij Brasiagi; Sold. J. Moen, gesneuveld 24 Nov. 1947 te Garoet; Sold. 1ste kl. A. Tuin, uit Vollenhove, gesneuveld 25 Nov. 1947 te Gempol; Sold. P. B. de Jong, uit Rotterdam, gesneuveld 26 Nov. '47 te Cheribon; Serg. J. J. de Koning, uit Zwartsluis, gesneuveld 26 Nov. 1947 bij Tjikampek; Sold. D. L. Nap, uit Kamerik (Utr.), gesneuveld 26 Nov. 1947 nabij Soekardaja; Sold, lste kl. A. L. de Visser, uit Rotter dam, gesneuveld 26 Nov. 1947 bij Tjlmangoe; Korp. J. H. de Vroedt, uit Amsterdam, gesneuveld 26 Nov.N 1947 bij Tjikamnek! Sold, lste kl. P. H. Vermeeren, uit Goirle. ge sneuveld 27 Nov. 1947 te Madja- lenka; Sold. J. Wischmeyer, uit Rijnsburg. gesneuveld 28 Nov. 1947 te Madialenka. Koninklijk Ned.-Ind. leger: Chin. sold. 2de kl. Johnny Cham Jav. sold. 2de kl. inf. Ratam bin Sanirpan. ED.O. LAAT BIJ A.D P.S.V. KLOP1 EERSTE KLASSE District I HBSZeeburgia AjexHermes DVS NeptunusRFC *t GooiVS V District H DOSFeijenoord ADO—EDO SpartaExcelsior District III HeraclesVitesse Be-QuickEnsch. Bo; NECQuick EnschedeWageninge District IV Sitt. BoysBar.DNL LongaWillem II EindhovenBW TSCHelmond MauritsJuliana District V SneekAchilles EmmenVeendam HeerenveenGVAV VelocitasHSC Be Quick—Leeuwardc District VI UmburgiaBleyerhei NAC—PSV HelmondiaSp. Emn MW-VW BrabantiaVlissinger OVERZIC De uitslagen van t speelde wedstrijden alle in de lijn der Inderdaad, er waren langrijke wedstrijden bij leidende clubs f en waarvan de uitsl riet in het voordeel uitkwam, doch dit aan de verwachtingei deze wedstrijden speelde b.v. EDO in lijk tegen ADO, een in ons overzicht van niet gek vonden. Verder hadden we Nijmegen, waar de 1 verloor en in Tilbur de tricolores klopte. Ajax herstelde ziel rig door een van de Hermes DVS, te kl VSV faalde niet. Een is altijd nog een ke HBS werkte zich n Zeeburgia twee plas ven. De Rotterdamse nusRFC werd vooi De stand is nu: VSV 10 6 Haarlem 9 6 Xerxes 10 4 Ajax 10 4 HDVS 9 3 HBS 10 4 Zeeburgia 't Gooi 10 3 10 3 Neptunus 10 4 RFC 10 3 Volewijckers 10 2 Zoals reeds gezegd Den Haag een veer li blijft het ongeslage enigste in de le kla ongerept. De tweede Rotterd; Sparta—Excelsior, w zege Voor de eerste. 't Loopt ook dit degradatiewedstrijden celsior. Nu is de stand: gesp. gev 10 7 9 5 9 5 10 4 10 5 9 2 10 2 9 2 10 3 9 3 9 0 EDO DFC Feijenoord Stormvogels Sparta ADO Blauw-Wit DHC DWS DOS Excelsior Hier heeft Heracle van het niet-spelen v GoAhead, alsmede van de kampioenspl Quick. Zelf won ze staat nu, hoewel ietv heel eigenwijs aan d Enschede heeft ziel op Wageningen een de gevaarlijke zóne i BeQuick in de Boy: na een doelpuntenr haar meerdere moes De stand is hier: Tegen AFC is hei lukt twee kostbare overen en daarmede i overwinning in eigei vechten. Deze overw; ker niet onverdiend den, maar met 20 wellicht wat te rijk Na een AFCoverwii maria meer in de periode heeft Alcmari mooie kansen voor es had, maar die door afwerking onbenut h Schmidt eenmaal m< ken, had de bal bij di vrij, maar zijn voorz hard om voor de andi nut te zijn. Bijl was ei te zelfzuchtig en wi al passeren, wat misl Na de rust speeldi van Schmidt midden kwam ons voor, dat d door aan kracht had apeelbeeld was na d< lend, maar de Alen waren gevaarlijker. 1 na goed wenk van d maria na 25 minuter geven. Uit een goed door B nomen vrije trap m ongeveer 5 minuten - het tweede doelpunt. Bij Alcmaria ston weer onder de lat. N zeker begin, kwam hi in Maassen en Hen Veel werk verricht dat OP uitstekende v In de middenlinie ma spil. en verdedi; meermalen uitnemenc hij een groot struike AFC-aanval. Pe beide kanthalfs gemakkelijke taak, lezegd. dat zij zich wiize daarvan hebbe Be voorhoede had 1 tige AFC-verdediging ïlfk Niettemin werd de aanval opgezet, m jg was de ;*even goed. i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2